Modelový test 1. č e s k ý j a z y k.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Modelový test 1. č e s k ý j a z y k. www.telc.net"

Transkript

1 Modelový test 1 č e s k ý j z y k B1

2 OBSAH Pokyny pro účstníky kurzu 3 Přehled o zkouše 4 Písemná zkoušk 5 Čtení s porozuměním 6 Jzykové prvky 12 Posleh 15 Písemný projev (dopis) 19 Odpovědní lnket (S3) 23 Ústní zkoušk 25 Seznámení 27 Rozhovor n dné tém 29 Společné řešení úkolu 32 Hodnoení 33 Pokyny pro vedouí kurzu 35 Úvod 35 Pokyny k provedení simule zkoušky 35 Bodování, hodnoení známkování 39 Kritéri hodnoení 39 Písemný projev (dopis) 39 Ústní zkoušk 41 Formulář k hodnoení ústní zkoušky (M 10) 43 Klíč 44 Trnskripe textů k části zkoušky Posleh 45

3 Modelový test 1 č e s k ý j z y k B1

4 Evropské jzykové ertifikáty jsou jzykové zkoušky uznáváné po elé Evropě. Tyto zkoušky n různýh jzykovýh úrovníh různýh stupníh kompetene jsou orgnizovány ve víe než 3300 instituíh v 15 zemíh. Tyto jzykové zkoušky jsou konipovány, průěžně přeprovávány dále rozvíjeny institutem tel GmH Frnkfurt m Min n zákldě sttistikýh výzkumů. Momentálně jsou tyto zkoušky nízeny pro 11 ílovýh jzyků. Evropské jzykové ertifikáty se orientují n Společném referenčním rámi pro jzyky, projektu Evropské rdy ve Strsourgu. K provedení zkušení části Posleh tohoto modelového testu potřeujete CD (ojední číslo C16-001T) Tto pulike její části jsou utorsky hráněny. Kždé využití v jinýh než právně připuštěnýh přípdeh vyžduje písemné svolení vydvtele. Vydl tel GmH, Frnkfurt m Min Veškerá práv vyhržen 2. vydání y tel GmH, Frnkfurt m Min Redke: Dgmr žídková, Dr. Ivn Clusnitzer, Heinrih Rueeling Grfiká úprv: Heinrih Rueeling, Buero Horst Engels Printed in Germny ISBN

5 Informe Pokyny pro účstníky kurzu Důležitá informe: Přečtěte si prosím tuto stránku, než zčnete s testem. Milí účstníi kurzu, možná Vám ude připdt těžké přesně rozumět následujíím pokynům. Poproste proto Vši vedouí/všeho vedouího kurzu neo Vši kmrádku či Všeho kmrád, kteří češtině rozumí, y Vám pomohli. Máte elkem tři možnosti, jk můžete s modelovým testem provt: Test můžete použít k simuli reálné zkoušky. Test neo jeho části můžete využít k tréninku n zkoušku. Test může sloužit jko přehled o zkouše. Než udete číst dále, promyslete si, pro kterou možnost práe s modelovým testem se rozhodnete. Jestliže hete modelového testu využít k simuli reálné zkoušky, potřeujete vedouí/ vedouího kurzu, jenž převezme zkoušku podle prvidel, která pltí i při reálné zkouše. V tomto přípdě nečtěte test dále! Především nečtěte zkušení otázky neprohlížejte si orázky, které jsou součástí zkušeníh úkolů. Čekejte n pokyny doporučení Vší vedouí/ Všeho vedouího kurzu. Jestliže hete modelového testu využít k tréninku n zkoušku, doporučujeme Vám, yste u jednotlivýh částí zkoušky dodržovli uvedené čsové intervly, které pltí i při reálné zkouše (npř. 90 minut u Čtení s porozuměním jzykovýh prvků). Jen tkto si vypěstujete it pro to, kolik čsu máte n řešení jednotlivýh úkolů. Trénovt můžete části zkoušky Čtení s porozuměním, Jzykové prvky, Posleh (k části Posleh tohoto modelového testu potřeujete CD; ojední číslo C16-001T) Písemný projev (dopis). Správná řešení jednotlivýh úkolů njdete n strně 44. Část zkoušky Písemný projev musí hodnotit kompetentní oso. Ústní zkoušku smozřejmě nemůžete provádět smi, můžete se všk seznámit s průěhem této části zkoušky dále s tím, o jk je při ústní zkouše hodnoeno. Zel jednoduhé doporučení máme pro ty, kteří se htějí s výstvou zkoušky pouze seznámit: prostudujte si podkldy k modelovému testu podle Všeho zájmu, ez jkýhkoliv zárn. A teď: mnoho úspěhu při Všem modelovém testu!

6 Informe Přehled o zkouše Zkoušk Český jzyk B1 část zkoušky Cíl Typ úkolu Body čs v minutáh Písemná zkoušk 1 čtení s porozuměním 1.1 gloální porozumění 5 přiřzovíh úkolů detilní porozumění 5 úkolů s víenásoným výěrem selektivní porozumění 10 přiřzovíh úkolů 25 2 Jzykové prvky část 1 10 úkolů s víenásoným výěrem část 2 10 přiřzovíh úkolů 15 Přestávk 20 3 Posleh 3.1 Gloální porozumění 5 úkolů správně/hyně Detilní porozumění 10 úkolů správně/hyně Selektivní porozumění 5 úkolů správně/hyně 25 4 Písemný projev (dopis) 4.1 Osh Zprování 15* 4.2 Komuniktivní výstv 4 zdnýh 15* Formální správnost odů 15* ústní zkoušk Část 1: Seznámení Zkoušk ve dvojii Část 2: Rozhovor n dné tém zkoušenýh 75**. 15 Část 3: Společné řešení úkolu neo zkoušk jednotlive * viz Kritéri hodnoení n strnáh ** viz Kritéri hodnoení n strnáh Důležité pokyny k odpovědnímu lnketu (str ): Prosíme pište pouze měkkou tužkou. Kždý úkol má pouze jedno správné řešení. Jestliže si npříkld myslíte, že je správná odpověd, oznčte prosím Vše řešení v odpovědním lnketu tkto:

7 Písemná zkoušk Písemná zkoušk Pozor, milí účstníi kurzu! Tdy zčíná test. Předtím, než si následujíí stránky prohlédnete, přečtěte si v kždém přípdě Pokyny pro účstníky kurzu n strně 3. Písemná zkoušk První dvě části zkoušky jsou: 1 2 čtení s porozuměním Jzykové prvky N tyto dvě části zkoušky máte 90 minut. část 1: čtení s porozuměním Tto část zkoušky se skládá ze tří částí: Gloální porozumění Detilní porozumění Selektivní porozumění K vyprování máte elkem 20 úkolů (1 20). Kždý úkol má pouze jedno správné řešení. část 2: Jzykové prvky Tto část zkoušky se skládá ze dvou částí: Část 1 část 2 Opět máte vyřešit 20 úkolů (21 40). Kždý úkol má pouze jedno správné řešení.

8 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Čtení s porozuměním 1 Čtení s porozuměním (část 1) Přečtěte si nejprve deset ndpisů. Pk si přečtěte pět textů rozhodněte, který text (1 5) se nejlépe hodí ke kterému ndpisu ( j). Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů 1-5. ) Žijí zde s námi ) Celoživotní vzdělávání větší šne n prái ) Květinou ni nezkzíte d) Motorest Hvězd: skvělé jídlo, ještě skvělejší eny e) Mldí jezdí n hory utousem f) I mldí dnes u nás htějí zůstt g) Autousem určitě do motorestu Hvězd! h) Jezdit n kole to musíte umět! i) Květiny i o Vánoíh j) Jk se žije n horáh s doytkem?

9 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Kromě deseti milionů lidí žije v České repulie 32 milionů kusů drůeže, 3,5 milionu prst, 1,5 milionu kusů hovězího doytk, 90 tisí oví, 28 tisí koz. Drtivá většin hospodářskýh zvířt se ovšem nedožívá dospělosti. Prst, která y se jink mohl dožít dveti let, končí n jtkáh ve věku jednoho roku. Hovězí doytek, který umírá tké ve věku okolo dveti let, se poráží jko tříletý. Drůež se zprovává už čtyřiet dnů po vylíhnutí. (Volně podle novin) Před deseti lety uměli s pomoí PC provt jen entusisté, před pěti lety již kždý druhý. Kdo dnes neumí osluhovt PC, těžko hledá prái jinou než mnuální. Střední genere všk počítčovou výuku nesolvovl vůe neo jen několik hodin, které jí mo nepřinesly. A přitom stčí reltivně málo. Výuk PC je jko jízd n kole. Jednou se to nučíte už to nezpomenete. Jen je tře se očs projet, yste se neáli ryhlé jízdy. Jk kde? Jsou tři možnosti, jk se do vzdělávání zpojit: kurzy PC pro veřejnost, kurzy PC, které pltí firm pro své změstnne, kurzy PC pro nezměstnné. Stále je možno se dále vzdělávt, y ylo možno vyhovět poždvkům trhu práe. (Volně podle novin) 3. Jko z většiny oí tdy n horáh musejí i odsud lidé dojíždět z prí. Máme le výhodu v tom, že tudy jezdí utous do měst. Dostt se dolů do podhůří tk není prolém. V poslední doě se zvyšuje i zájem o stvění. Stále víe lidí he u nás koupit pozemek ství se zde mnoho rodinnýh domů. Mldým se tdy tké líí, to je hlvní. S tím, že y od nás lidé utíkli do měst, oprvdu prolémy nemáme. (Volně podle čsopisu) 4. Trdiční zstávkou řidičů přijíždějííh do měst je motorest Hvězd. V příjemném světlém interiéru je klid pohod. Osluh je vzorná ryhlá. Jídelní lístek vás překvpí nejen výěrem, le i enmi jídel, které rozhodně nejsou v motoresteh zel ovyklé. Houovou polévku zde dostnete již z 12 korun. Sotv jste snědli polévku, už vám nesou hlvní jídlo. Mso je perfektně připrvené, revná zeleninová oloh potěší oko. Vyrt si můžete ze 130 hlvníh jídel 15 slátů. Nehyí ni exotik. Přijďte se přesvědčit smi! (Volně podle čsopisu) 5. Při návštěvě prodejny Květink jsme se přesvědčili, že Vánoe už nemusí vonět jen stromečkem vnilkovými rohlíčky. Stále čstěji můžeme i v zimě vidět n stole krásnou živou květinu. Svěží pestrorevné květinové kompozie jsou i milým dárkem. Pokud nvštívíte tuto prodejnu, udete mile překvpeni velkým výěrem nádhernýh řeznýh květů, pokojovýh rostlin i množstvím vkusnýh suhýh rnžmá. N ojednávku vám dodjí květiny po elém regionu ž domů. (Volně podle čsopisu)

10 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Čtení s porozuměním 1 Čtení s porozuměním (část 2) Přečtěte si nejprve článek Hotel mám vyřešte pk následujííh pět úkolů k textu (6 10). Hotel mám Když se Tomáš večer opozdí, nezpomene zvolt domů. Jink y mu vystydl večeře. A je to i slušnost, protože večeři připrvuje třietiletému inženýrovi mmink. Kždé ráno jede Tomáš 50 kilometrů do kneláře kždý večer se vrí, y si mohl užívt pohodlí domov. Bydlet dom se mu zdá výhodné. Má tdy ll inlusive. Prádlo je do druhého dne čisté vyžehlené, podává se teplé jídlo, ledničk je stále plná. Očs o víkendu Tomáš uklidí svůj pokoj, o ni jiného se nestrá. Mmink to rád všehno udělá. Když se mldí odstěhují, většinou si musí vzít půjčku od nky roky ji pk spláet. Je rozumnější zůstt dom. Nví si rodiče se synem výorně rozumějí. Tké 25letá Lenk má trvlé ydliště u svýh rodičů. Pruje v redki, vydělává soukromě studuje. V domě rodičů má svůj smosttný yt, dv pokoje koupelnu. Domů se vrí čsto velmi pozdě. Málokdy před desátou večer. O dománost se strá mmink. Stihne ji i při své prái. Kromě pohodlí je pro Lenku důležitá i en ydlení. Kde jinde může ydlet tk pohodlně nví zdrmo? S mminkou vyhází doře. Jen málokdy se mtk rozzloí řekne jí, ť si sm uklidí ve svém ytě. Tomáš Lenk nejsou výjimkou. Stále víe mldýh lidí žije i v dospělosti u svýh rodičů. V Česku je to víe než 60% mldýh lidí mezi lety. Největší skupinu tvoří mldí muži z venkov. Dívky odházejí z domov o něo dříve. I v osttníh zemíh Evropy odházejí mldí do svého stále později. Nejdéle zůstávjí dom Itlové (ženy do 27 let, muži skoro do 30). Následuje Špnělsko, Irsko, Belgie, Němeko, Frnie, Velká Británie Dánsko. Soiologové v této souvislosti hovoří o opožděné doleseni. Říkjí, že se tito lidé později zčínjí strt smi o see, později si hledjí svého životního prtner tím i později zkládjí vlstní rodinu. Vinu n tom všk nesou smi rodiče, zvlášť mtky, které se ojí prázdného domu. Setrvávání v domě rodičů je rozšířeno zvláště ve střední vrstvě. Děti ydlí ve svýh yteh, které jsou součástí domu rodičů. Míst je dost, není potře se nikm stěhovt. Do rodičovskýh domů se vrejí dokone i ze ztroskotnýh mnželství. Psyhologové tvrdí, že tkto ožívá strý model velké víegenerční rodiny. Protože si tyto děti se svými rodiči doře rozumějí, jsou k soě tolerntní, nevzniká generční konflikt. Ale n druhé strně tkové děti, kterým je vše dovoleno, se nenučí odpovědnosti neumí zvládt těžké úkoly život. Tkový život je pohodlný, nevede všk k smosttnosti. Těmto lidem je společný jeden životní poit, který se dá vyjádřit si tkto: Drží mě tu to, že mě ni nežene pryč.

11 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Přečtěte si úkoly Rozhodněte, které z řešení (, neo ) je správné vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Pozor: Úkoly nemusí ýt seřzeny ve stejném sledu jko situe v textu. 6. Mldí lidé v Evropě ) dnes čsto ydlí i v dospělosti u svýh rodičů. ) jezdí čsto n návštěvu ke svým rodičům. ) ydlí smosttně jen někdy nvštíví své rodiče. 7. Tomáš pruje jko inženýr ) ydlení dom mu vyhovuje, protože má vše připrveno. ) nerd jezdí domů, má tm vždy mo práe. ) ydlení dom mu nevyhovuje, s mtkou si nerozumí. 8. Hotel mám využívá v součsné doě nejvíe mldýh lidí ) v Němeku. ) v Itálii. ) v česku. 9. Psyhologové soudí, že ) ydlení u rodičů i v dospělosti má dorý vliv n rozvoj smosttnosti. ) tito lidé zpohodlní čsto ni nehtějí ojovt s prolémy život. ) setrvávání v rodičovském domě připrví mldé lidi n zložení jejih vlstní rodiny. 10. Ukzuje se, že z to, že děti žijí dlouho v domeh svýh rodičů, ) nese vinu zejmén školní výhov, protože to doporučuje. ) nesou vinu smi rodiče, protože se oávjí osmoenosti. ) nese vinu ekonomik, protože je to levnější.

12 Písemná zkoušk 10 Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Čtení s porozuměním 1 Čtení s porozuměním (část 3) Přečtěte si nejprve deset následujííh situí (11 20) poté dvnát inzerátů ( l). Který inzerát se hodí ke které situi? Kždý inzerát můžete použít jen jednou. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Může se stát, že nenjdete, o hledáte. Tkový přípd oznčte v odpovědním lnketu písmenem x. 11. Máte strý ojetý utomoil hete ho prodt. 12. Chete se ryhle nučit ngliky. 13. Potřeujete vestvět nové okno do koupelny. 14. Chete jet lyžovt do některého zimního středisk v České repulie. 15. Chete letos v létě strávit dovolenou s elou rodinou u Jderského moře. 16. Pro Vše rodiče hete zjistit krásnou exotikou dovolenou. 17. Máte zjistit vhodný ojekt pro dvoudenní seminář Vší firmy. 18. Chete n svém lkoně vyudovt zimní zhrdu. 19. Jste redktor (redktork), hledáte stálé místo. 20. Chete renovovt koupelnu.

13 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) 11 Vyírejte zájezdy s grní nejnižší eny Informe v ktlogu poytovýh zájezdů Do kone ledn ž 13% slev z včsný nákup dítě zel zdrm! d Ku od Kč Tureko od Kč Egypt od Kč Krét od Kč Tunisko od Kč Porovnejte si eny! S Čedokem ušetříte! Tké v poslední minutě slevy! Informe ve všeh poočkáh Čedoku CHATY, CHALUPY Aprtmány u Bltského moře (Němeko), u Bltonu (Mďrsko), u Jderského moře (Itálie), u Ženevského jezer (Švýrsko) Ktlog zdrm DDS, estovní gentur g PRÁVO Borgis,.s., vydvtel deníku Právo, nízí možnost spolupráe n pozii externího redktor / redktorky Bližší informe tel./fx: j Hotel Bezděz*** Stré Splvy Tel.: rekreční poyty * kongresy * semináře * firemní ke slonky * sun * zén * pokoje se sprhou * tv VÝKUP KVALITNÍCH NEHAVAROVANÝCH AUT Okmžitě vykoupíme kvlitní nehvrovný vůz Vše vyřídíme ryhle profesionálně e h Po Ne hod. Volejte zdrm: Prh, Brno, Ostrv, Olomou, Ústí AAA AUTO Lyžrské entrum v Jeseníkáh z skvělé eny PENZION EDEN Mlá Morávk 7 dní polopenze z Kč Informe ojednávky n tel STAVEBNINY ŠŤASTNÝ Velká vzorkovn koupelen Velké slevy jen do kone únor ul. Pržská, Borek k ZDARMA Ano, téměř elou pětinu kždého okn od nás dostnete jko dárek. Zimní slevy 18% od 13.ledn do 7.únor VEKRA PVC ALU OKNA Tel.: ISO 9001 SPOLEČNOST BRITANNICA NABÍZÍ STUDIUM ANGLIČTINY ve Velké Británii s provním povolením Kompletní servis uytování, práe, kurzy, doprv f i Britnni Železná 253/ Frýdek-Místek Tel.: NÁBYTEK ČESKÝ BROD LIBLICE 94 Pondělí pátek: 9:00 18:00 hod. Soot: 9:00 14:00 hod. Telefon: Chete zsklít lkon? Je zde originální systém OPTIMI Nejpoužívnější systém n trhu Zskleno víe než lkonů v ČR l Tel.: Hledáte prái s dorým výdělkem? Volejte čís Nízíme příjemnou prái v pohodlí domov

14 Písemná zkoušk 12 Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Jzykové prvky 2 Jzykové prvky (část 1) Přečtěte si následujíí text rozhodněte, které ze slov neo slovníh spojení (, neo ) se hodí do mezer Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Brno... Milá Jqueline, od tvé 21 návštěvy zde v Brně uplynulo již zse hodně čsu. Minulý měsí jsem měl ohužel mo práe, tk jsem ni nikomu nepsl, ni jsem netelefonovl. Dodtečně ti musím povyprávět, o se nám přihodilo, když jsi od nás odjel. Poté, o jsme tě doprovodili n nádrží, šli jsme ještě do kvárny n zmrzlinu n kávu. Doře jsme se vili 22 n zjímvý víkend, který jsme strávili spolu s 23. Njednou si Alen vzpomněl, že 24 ještě ryhle něo dopst v redki. Zpltili jsme šli 25. Jké ylo nše překvpení, když jsme uto nenšli 26! Běhli jsme hledli všude po prkovišti, njednou jsme vůe nevěděli, kde jsme uto předtím zprkovli. Už jsem htěl volt n poliii, když si Alen vzpomněl, že jsme s teou n nádrží přee jejím 27 nejeli, vždyť nás vezl txík! Mo se nám ulevilo. Ještě dlouho jsme se smáli, že to tk doře dopdlo. Doufám, že jsi dokončil 28 druhý ročník studi češtiny. Jké máš plány n prázdniny? Pojedeš domů do Frnie neo zůstneš v Čeháh? 29 rzy, možná yhom mohli nplánovt nějkou společnou dovolenou. Těším se n 30 dopis zdrvím Tvůj Petr 21. ) posledně ) poslední ) posledního 24. ) musejí ) musí ) musíš 27. ) s utem ) utě ) utem 30. ) můj ) tvůj ) svůj 22. ) zpomínli ) vzpomněli ) vzpomínli 25. ) k utu ) utem ) utu 28. ) tvůj ) svůj ) svého 23. ) teou ) ty ) toě 26. ) n místo ) n místě ) n míst 29. ) Npíšu ) Npiš ) Psl

15 Písemná zkoušk Jzykové prvky Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) 13 2 Jzykové prvky (část 2) Přečtěte si následujíí text rozhodněte, které ze slov z nídky ( o) se hodí do mezer Kždé slovo můžete použít jen jednou. Ne všehn slov se do textu hodí. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Hledáme odornou sistentku pro ohodní firmu s kontkty v zhrničí. Poždujeme dorou znlost práe n PC dvou izíh jzyků Své nídky posílejte volnou formou n dresu: F. AHA, P.O.Box 26, Prh Hrde Králové 6. červene. Vážení, pozorně jsem si přečetl Váš inzerát mám vážný zájem 31 prái ve Vší firmě. Jsem solventkou Ohodní kdemie v Prduiíh, mturitu jsem složil 32 dvěm lety. Protože jsem 33 mturitě yl elý jeden rok jko u-pir ve Spolkové repulie Němeko, ovládám 34 doře němčinu, to jk mluvenou, tk psnou. Mám z 35 zkoušku v Němeku. Kromě toho jsem též složil státní jzykovou zkoušku z ngličtiny u nás v Čeháh. 36 jzyků mě zjímá práe s lidmi, proto studuji dálkově psyhologii. Jsem svoodná, 37 děti. Mám vlstní 38 v Prduiíh. Věřím, že yh mohl ýt Vší firmě užitečná. V přípdě, že máte 39, rád yh o některýh věeh jednl osoně. Kontktujte mě prosím nejlépe v pozdníh odpoledníh 40 n telefonním čísle Se srdečným pozdrvem Jn Málková ) FIRMU ) O ) po d) před e) velmi f ) vůe g) ní h) vedle i) dny j) nemám l) zájem k) yt m) hodináh n) nevlstním o) češtiny

16 Písemná zkoušk 14 Vyznčili jste Vše řešení v odpovědním lnketu? Ted máte 20 minut přestávku.

17 Písemná zkoušk Posleh (. 30 minut) 15 Následujíí část zkoušky je 3 Posleh Nehte ted hrát CD, ž uslyšíte tuto informi: Kone části testu Posleh. Veškeré přestávky n řešení úkolů jsou n CD osženy. To znmená, že ěhem poslehu CD nesmíte zstvovt. část 3: Posleh Tto část zkoušky se sklád ze tří částí: Gloální porozumění Detilní porozumění Selektivní porozumění Celkem máte vyprovt 20 úkolů (41 60). Kždý úkol má pouze jedno správné řešení.

18 Písemná zkoušk 16 (. 30 minut) Posleh 3 Posleh (část 1) Nyní uslyšíte pět krátkýh textů. K nim vyřešíte pět úkolů. Texty uslyšíte jen jednou. Při poslehu rozhodněte, zd výpovědi 41 ž 45 jsou vzhledem k slyšenému textu správné či hyné. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Oznčte PLUS (+) pro správně MINUS (-) pro hyně. Přečtěte si nyní úkoly 41 ž 45. Máte n to čs 30 sekund. 41. Muž potřeuje moilní telefon stále. 42. Děti dly své mte moilní telefon. 43. Pní rději používá pevný telefon. 44. Dívk píše denně dopisy svým přátelům. 45. Pní nemá moilní telefon, he mít své soukromí klid.

19 Písemná zkoušk Posleh (. 30 minut) 17 3 Posleh (část 2) Nyní uslyšíte rozhovor. K němu máte vyřešit deset úkolů. Rozhovor uslyšíte dvkrát. Při poslehu rozhodněte, zd výpovědi 46 ž 55 jsou vzhledem k slyšenému textu správné či hyné. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Oznčte PLUS (+) pro správně MINUS (-) pro hyně. Nyní si přečtěte úkoly 46 ž 55. Máte n to čs jednu minutu. 46. Děti dnes téměř vůe nečtou knihy. 47. Pní Ježková pruje v Městské knihovně. 48. Děti si rději hrjí n počítči neo se dívjí n televizi. 49. Všehny děti mjí prolémy s učením. 50. Ani rodiče nejdou ve čtení dětem příkldem. 51. Knihy dnes jsou příliš drhé. 52. V Novém Lese mjí velmi dorou knihovnu. 53. Knihovn škol se snží přilákt děti ke čtení formou soutěží. 54. Strší děti nečtou knihy do kone. 55. Pní učitelk českého jzyk orgnizuje prái dětí s knihmi.

20 Písemná zkoušk 18 (. 30 minut) Posleh 3 Posleh (část 3) Nyní uslyšíte pět krátkýh textů. K nim vyřešíte pět úkolů. Kždý text uslyšíte dvkrát. Při poslehu rozhodněte, zd výpovědi 56 ž 60 jsou vzhledem k slyšenému textu správné či hyné. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Oznčte PLUS (+) pro správně MINUS (-) pro hyně. 56. Předstvení se ude hrát v jiný den. 57. Zítr o víkendu ude velmi hldno. 58. Petr koupil Jně lístky n vlk. 59. Cestujíí mohou jet n Stré Město trmvjí. 60. N dálnii ve směru do Brn došlo k nehodě.

21 Písemná zkoušk Písemný projev (30 minut) 19 Následujíí část zkoušky je 4 Písemný projev (dopis) N tuto část zkoušky máte 30 minut. Ted máte npst dopis. Prosíme, používejte k tomuto úkolu formulář n strnáh

22 Písemná zkoušk 20 (30 minut) Písemný projev 4 Písemný projev (dopis) Máte tříčlennou rodinu, do pěti měsíů čekáte druhé dítě. Potřeujete větší yt v klidném prostředí. V novináh jste nšli tento inzerát: Byty: Čtyřpokojový yt n okrji měst, přízemí, smosttná zhrd, škol 1 stnii utousem, zstávk 100 m, vyměním z menší, dvoupokojový lízko entr, mx. 1. poshodí. Zn.: Zčít znovu, č S. Odpovězte n tento inzerát. Ve svém dopise regujte n kždý z těhto čtyř odů: jký yt nízíte výměnou předstvte see svou rodinu domluvte se n prohlíde oou ytů proč potřeujete větší yt Promyslete si přitom vhodné pořdí těhto čtyř odů. Nezpomeňte n dtum oslovení, npište tké vhodný úvod závěr dopisu. N npsání dopisu máte 30 minut.

23 tel Český jzyk B1 Písemný projev Písemný projev (dopis)

24

25 č e s k ý j z y k S3-čes

26 Český jzyk B SNT MNT S Q P Písemná zkoušk 1 Čtení s porozuměním d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g h i j h i j h i j h i j h i j d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g h i j h i j h i j h i j h i j k k k k k l l l l l x x x x x d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k l l l l l x x x x x Jzykové prvky d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g h i j k l m n h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k l l l l l l l l l m m m m m m m m m n n n n n n n n n o o o o o o o o o o Posleh Písemný projev A A A B B B 1 2 C C C T D D D NT Ústní zkoušk Část 1 Část 2 Část A B C D A B C D A B C D A B C D A B C D A B C D A B C D A B C D 4 A B C D A B C D A B C D A B C D

27 Ústní zkoušk (. 15 minut) 25 Pozor! Jestliže hete využít této části modelového testu k simuli reálné ústní zkoušky z pomoi Vší vedouí/všeho vedouího kurzu, nečtěte prosím dále. V opčném přípdě y při tomto zkušením testu neyly splněny reálné podmínky zkoušky. Ústní zkoušk Jestliže hete tohoto modelového testu využít k tomu, yste si dom vytvořili orázek o průěhu ústní části zkoušky, můžete listovt číst dále. Ústní zkoušk Ústní zkoušk se skládá ze tří částí: Část 1: Seznámení Část 2: Rozhovor n společné tém Část 3: Společné řešení úkolu Ústní zkoušk Český jzyk B1 může proěhnout ve dvojii neo jko zkoušk jednotlive. V přípdě, že je zkoušen jednotlive, plní úlohu prtner při rozhovoru jedn/jeden ze zkoušejííh. Zkoušk má konverzční hrkter. Nejedná se v žádném přípdě o výsleh. Při zkouše ve dvojii zkoušenýh fungují zkoušejíí především jko moderátoři rozhovoru zkoušenýh neměli y do rozhovoru čsto zshovt. Jde o to, y jste Vy Vše prtnerk/váš prtner ukázli, že umíte vést rozhovor. Orejte se proto v rozhovoru n Vši prtnerku/všeho prtner, regujte n její/jeho výpovědi. Nepokoušejte se všk Vši prtnerku/všeho prtner znejistit. O prtneři y měli dostt slovo, y mohl vzniknout zjímvý rozmnitý rozhovor. Pozitivně ude dokone ohodnoeno, jestliže Vší prtnere/všemu prtnerovi pomůžete ve hvíli, kdy neví, jk pokrčovt dále. Ústní zkoušk trvá mximálně 15 minut. Před zpočetím zkoušky máte 20 minut n příprvu rozhovoru n zákldě zkušeníh podkldů.

28 26 Ústní zkoušk (. 15 minut) Ústní zkoušk Část 1: Seznámení Jedn/jeden ze zkoušejííh pozve Vás Vši prtnerku/všeho prter ke krátkému rozhovoru, který jste si připrvili n zákldě lnketu s úkoly pro část 1. Jde o to, yste se vzájemně seznámili dozvěděli se o soě několik informí. Cílem této části není ni vzájemný výsleh, ni ryhlé odytí zkušeníh témt, nýrž nenuený rozhovor n zdná témt. Jestliže Vši prtnerku/všeho prtner znáte, nemá smysl zjišťovt jméno. N koni tohoto úvodního rozhovoru se může stát, že jedn/jeden ze zkoušejííh zvedou řeč n dodtečná témt, která neyl uveden n lnketu s úkoly (npř. o nejrději děláte ve Všem volném čse). Při této části zkoušky máte Vy i Vše prtnerk/váš prtner nprosto stejné lnkety s úkoly. Část 2: Rozhovor n společné tém Při této části zkoušky máte Vy Vše prtnerk/váš prtner rozdílné podkldy k témtu MĚSTO, KTERÉ MILUJI. Nejdříve vyzve zkoušejíí Vás Vši prtnerku/všeho prtner, yste se vzájemně informovli o texteh orázíh, které máte ve svýh lnketeh s úkoly. Poté yste si měli povídt s Vší prtnerkou/vším prtnerem o tom, jká MĚSTA SE LÍBÍ VÁM. Část 3: Společné řešení úkolu Jedn/jeden ze zkoušejííh Vás Vši prtnerku/všeho prtner poprosí, y jste společně zorgnizovli oslvu nrozenin svého muže/své ženy. Při této části zkoušky je Vším společným úkolem diskutovt o tom, o vše je tře zřídit. Měli yste si vzájemně sdělit, o všehno Vás v této situi npdá, o nvrhujete, jk yste tuto situi řešili. Zároveň yste měli regovt n nápdy návrhy Vší prtnerky/všeho prtner. Při této části zkoušky máte Vy i Vše prtnerk/váš prtner nprosto stejné podkldy. Rozmyslete si, o vše je tře udělt kdo z Vás převezme které úkoly. K tomuto úkolu jste si už udělli několik poznámek.

29 Část 1: Seznámení (3-4 minuty) 27 Část 1: Seznámení Účstník A /B 1 Ústní zkoušk Veďte rozhovor s Vší prtnerkou/vším prtnerem zjistěte o nejvíe informí k těmto témtům: jméno odkud pohází kde jk ydlí (yt, dům, ) rodin o dělá/o děll() (povolání, práe, studium) zd zná některé izí země jzyky (jké, jk dlouho se učí, proč) Kromě toho může zkoušejíí nvrhnout ještě dlší témt. K provedení tohoto modelového testu si můžete tuto stránku okopírovt.

30 .

31 Část 2: Rozhovor n dné tém (5-6 minut) 29 Část 2: Rozhovor n dné tém Účstník A 2 Ústní zkoušk Město, které miluji Zltá Prh, mtičk Prh, stověžtá Prh, srde Evropy tk se říká hlvnímu městu České repuliky. Je to historiké město opředené mnoh legendmi, le i město moderní, součsné, které láká svými turistikými trkemi lidi z elého svět těší se n ně. Už ve středověku yl Prh ohté město. Mělo svůj hrd, svou univerzitu, která nese jméno svého zkldtele Krl IV., kolem řeky Vltvy vyrostly pláe, hrámy i krásné ulie. Dnes je to město kultury, ohodu, politiky i vědy. řekněte nejprve stručně Vší prtnere / Všemu prtnerovi, jké informe k tomuto témtu máte (orázek, text). Potom Vám Vše prtnerk / Váš prtner stručně sdělí své informe. Povídejte si o tom, km nejrději estujete, jká míst máte rádi, km yste se rádi podívli, jk estujete (doprvní prostředky, uytování pod.). Pozvěte potom Vši prtnerku / Všeho prtner do měst (země), které (která) se Vám zvlášť líí. Co je tm zjímvého, zvláštního? K provedení tohoto modelového testu si můžete tuto stránku okopírovt.

32 .

33 Část 2: Rozhovor n dné tém (5-6 minut) 31 Část 2: Rozhovor n dné tém Účstník B 2 Ústní zkoušk Město, které miluji Centrem Morvy je Brno. Má 400 tisí oyvtel. Je to město veletrhů, sportu, průmyslu, ohodu, kultury, vědy i umění. N rněnském výstvišti se koná ročně kolem 30 veletrhů, většinou mezinárodníh. V Brně je proto spoust hotelů, resturí, le i divdel glerií. Zvlášť eněn je rněnská oper. Mezi historiké pmátky Brn ptří hrd Špilerk ze 13. století. Zjímvé příjemné je i okolí měst Brn, kde se nházejí lesy, přehrd tké jeskyně. řekněte nejprve stručně Vší prtnere / Všemu prtnerovi, jké informe k tomuto témtu máte (orázek, text). Potom Vám Vše prtnerk / Váš prtner stručně sdělí své informe. Povídejte si o tom, km nejrději estujete, jká míst máte rádi, km yste se rádi podívli, jk estujete (doprvní prostředky, uytování pod.). Pozvěte potom Vši prtnerku / Všeho prtner do měst (země), které (která) se Vám zvlášť líí. Co je tm zjímvého, zvláštního? K provedení tohoto modelového testu si můžete tuto stránku okopírovt.

34 32 Ústní zkoušk (5-6 minut) Část 3: Společné řešení úkolu Část 3: Společné řešení úkolu Účstník A /B 3 S Vší prtnerkou/vším prtnerem hete společně zorgnizovt oslvu nrozenin svého muže/své ženy. Dohodněte se, o vše je nutno udělt, kdo z Vás převezme které úkoly. Npsli jste si už nějké poznámky: kde kdy se ude oslv kont koho pozvt o uvřit o kde nkoupit hud, záv Zčněte npříkld tím, že se dohodnete, kde se ude oslv kont (dom, n zhrdě, v resturi, v kluu,...). K provedení tohoto modelového testu si můžete tuto stránku okopírovt.

35 Hodnoení Body, hodnoení známkování Z elou zkoušku je možno dosáhnout mximálně 300 odů. Následujíí tulk názorně ukzuje hodnoení jednotlivýh částí testu. částečné elkové výsledky se zznmenávjí do sloupečku vprvo. 33 Informe část zkoušky Mximální počet odů Dosžený počet odů Písemná zkoušk čtení s porozuměním Gloální porozumění (1-5) 25 Detilní porozumění (6-10) 25 Selektivní porozumění (11-20) 25 Jzykové prvky 0 část 1 (21-30) 15 část 2 (31-40) 15 Posleh Gloální porozumění (41-45) 25 Detilní porozumění (46-55) 25 Selektivní porozumění (56-60) 25 Písemný projev (dopis) částečný výsledek I: Písemná zkoušk 225 Ústní zkoušk Seznámení 15 Rozhovor n společné tém 30 Společné řešení úkolu 30 částečný výsledek II: Ústní zkoušk Písemná zkoušk 225 Ústní zkoušk 75 Celkový počet odů 00

36 34 Hodnoení Informe Ayste u zkoušky ostáli, musíte dosáhnout jk v písemné tk i v ústní části zkoušky nejméně 60 % z elkového možného počtu odů. To odpovídá 135 odům v písemné zkouše 45 odům v ústní zkouše. Jestliže jste v oou částeh zkoušky dosáhli potřený počet odů, můžete si vypočítt Váš elkový výsledek, to tk, že o částečné výsledky sečtete. Konečná známk odpovídá následujíímu počtu odů: odu dosttečně odu doře odu hvliteně odů výorně Jestliže při reálné zkouše jednu z částí zkoušky (tzn. písemnou neo ústní zkoušku) nesolvujete neo při ní neostojíte, můžete tuto část solvovt neo opkovt v průěhu stejného klendářního roku, ve kterém zkoušk proěhl, neo v následujíím klendářním roe. Celkovou zkoušku můžete opkovt, kolikrát hete.

Kapitola 1. Formální jazyky. 1.1 Formální abeceda a jazyk. Cíle kapitoly: Cíle této části: Klíčová slova: abeceda, slovo, jazyk, operace na jazycích

Kapitola 1. Formální jazyky. 1.1 Formální abeceda a jazyk. Cíle kapitoly: Cíle této části: Klíčová slova: abeceda, slovo, jazyk, operace na jazycích Kpitol 1 Formální jzyky Cíle kpitoly: Po prostudování kpitoly máte plně rozumět pojmům jko(formální) beced, slovo, jzyk, operce n slovech jzycích; máte zvládt práci s těmito pojmy n prktických příkldech.

Více

Stopařské minimum. nestačí jen se spoléhat na příslušnou literaturu, ale musí získávat praktické zkušenosti přímo v terénu.

Stopařské minimum. nestačí jen se spoléhat na příslušnou literaturu, ale musí získávat praktické zkušenosti přímo v terénu. Stopřské minimum O výskytu svů v přírodě hodně npovídjí i nepřímé známky jejih výskytu. Mohou to ýt zytky potrvy, požerky, trus, hnízd hlvně stopy, které nlézáme nejen v zimě n sněhu, le prktiky po elý

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

Pokud se na vyhlášených

Pokud se na vyhlášených TÝDENÍK 13 3. DUBNA 2013 XXI. ROČNÍK V tomto čísle najdete: Chcete si ověřit své jazykové znalosti? Víme, jak na to.... 3 Genetická metoda čtení... 5 Druhý český Digital Learning Day Den s panem Googlem...

Více

Sbírka příkladů do IFJ. Petr Zemek

Sbírka příkladů do IFJ. Petr Zemek Sírk příkldů do IFJ Petr Zemek 11. ledn 2012 Osh Předmluv 1 1 Aeedy, řetěze jzyky 3 2 Úvod do překldčů 5 3 Modely regulárníh jzyků 6 4 Speiální konečné utomty 8 5 Lexikální nlýz 10 6 Modely ezkontextovýh

Více

metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty

metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty Cesta za žákovskými projekty metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky

Více

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát Jak koučovat debatní klub Autor Matěj Pilát Obsah 1) Úvod... 3 Osoba kouče... 4 Role... 5 2) Jak založit klub... 5 3) Koučování ve dvojici... 5 Výhody koučování ve dvou... 6 Koho si vybrat do dvojice...

Více

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem České Republiky. PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE PRO VŠECHNY ŽÁKY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VĚDĚT, JAK SE EFEKTIVNĚ UČIT NÁRODNÍ ÚSTAV ODBORNÉHO

Více

Utváření kompetencí žáků na základě zjištění šetření PISA 2009

Utváření kompetencí žáků na základě zjištění šetření PISA 2009 Karel Starý a kol. Utváření kompetencí žáků na základě zjištění šetření PISA 2009 Česká školní inspekce 2013 3 OSAH Předmluva...4 GRAMOTNOST V ŠETŘENÍ PISA 2009 A VÝSLEDKY ČESKÝH ŽÁKŮ...5 Příloha: Ukázka

Více

Nabídka. Montessori zpravodaj. Společnost. 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013

Nabídka. Montessori zpravodaj. Společnost. 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013 Montessori zpravodaj ZÁŘÍ Všimli jste si někdy, co světla toto slovo nese a jak nádhern ě zní? Jakoby nás svým názvem nabádalo, abychom si udrželi slunce, které jsme do

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

JAK ŽÍT ČESKY V ČESKU

JAK ŽÍT ČESKY V ČESKU JAK ŽÍT ČESKY V ČESKU Průvodce pro cizince ze zemí mimo členské státy EU Česká republika krok za krokem Informace Rady Příklady Upozornění Zkratky Odkazy orientace komunikace nákupy práce bydlení kultura

Více

V tomto čísle najdete: Krátce... 21. října TÝDENÍK 32 23. ŘÍJNA 2013 XXI. ROČNÍK

V tomto čísle najdete: Krátce... 21. října TÝDENÍK 32 23. ŘÍJNA 2013 XXI. ROČNÍK TÝDENÍK 32 23. ŘÍJNA 2013 XXI. ROČNÍK V tomto čísle najdete: Novou kvalifikaci lze získat i bez absolvování školy... 3 Multikulturní výchova v mateřinkách... 5 Soutěž Pohár vědy: I fyzika může být zábavná...

Více

ROZVOJ UČEBNÍCH DOVEDNOSTÍ

ROZVOJ UČEBNÍCH DOVEDNOSTÍ Kurz osobnostní a sociální výchovy pro žáky 1. stupně ZŠ ROZVOJ UČEBNÍCH DOVEDNOSTÍ Květa Krüger, Jana Kargerová, Kateřina Srbová Tato publikace byla vytvořena v rámci projektu Zavádění osobnostní a sociální

Více

ROZVOJ HODNOTOVÉ ORIENTACE ŽÁKŮ PRO UDRŽITELNÝ ROZVOJ. Dům Ignáce Stuchlého SKM

ROZVOJ HODNOTOVÉ ORIENTACE ŽÁKŮ PRO UDRŽITELNÝ ROZVOJ. Dům Ignáce Stuchlého SKM Orientační dny ROZVOJ HODNOTOVÉ ORIENTACE ŽÁKŮ PRO UDRŽITELNÝ ROZVOJ ZÁKLADNÍ ŠKOLY Dům Ignáce Stuchlého SKM kolektiv pedagogických pracovníků OD Dům Ignáce Stuchlého SKM fotografi e DIS SKM ROZVOJ HODNOTOVÉ

Více

KritickÈ listy 12 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch

KritickÈ listy 12 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch KritickÈ listy 12 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch podzim 2003 RVP mìsto osnov T i pohledy z letnì ökoly Evropsk Ëten sk konference v Tallinu BudoucÌ v voj mezin rodnì scèny RWCT ProË zad v

Více

Skutečně současný platový systém nepřeje mladým, nebo ho jen neumíme využít?

Skutečně současný platový systém nepřeje mladým, nebo ho jen neumíme využít? TÝDENÍK Odborový svaz zahájil k této velmi citlivé problematice diskuzi, i když ministerstvo školství zatím nevytvořilo žádnou podrobnější, ucelenou koncepci, která by obsahovala jak návrhy legislativních

Více

14. ČERVNA 2006 XIV. ROČNÍK

14. ČERVNA 2006 XIV. ROČNÍK Zvýší nová závěrečná zkouška prestiž učňovských škol? STRANA 3 Tvorba ŠVP v málotřídních školách další poznatky STRANA 7 Školství v Evropě odchody učitelů do důchodů STRANA 10 23 14. ČERVNA 2006 XIV. ROČNÍK

Více

pro druhý stupeň základního vzdělávání

pro druhý stupeň základního vzdělávání pro druhý stupeň základního vzdělávání Milan Hejný, Darina Jirotková a kol. Náměty pro rozvoj kompetencí žáků na základě zjištění výzkumu TIMSS 2007 Ústav pro informace ve vzdělávání 2010 Matematické úlohy

Více

Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola?

Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola? Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola? Listopad 201 4 Zpravodaj města Řevnic / 25. ročník Zdarma V zastupitelstvu bude

Více

Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem

Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem Průvodce projektem Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem Člověk v tísni, o. p. s., Praha 2012 Všechna práva vyhrazena. Editoři: Petra Skalická, Eva Vernerová Spolupracovali: Martina Benedikovičová,

Více

POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM

POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM Tomáš Pouch Nové Jirny 2013 Tyto studijní materiály vznikly za finanční podpory Evropského sociálního fondu (ESF) a rozpočtu České republiky v rámci řešení projektu OP VK CZ.1.07/3.1.00/37.0171

Více

TIMES M A J Á L E S. Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6. Dámy pod košem. čtěte na straně 3. strana 7

TIMES M A J Á L E S. Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6. Dámy pod košem. čtěte na straně 3. strana 7 TIMES číslo 5 10 Kč červen 2000 Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6 strana 7 Dámy pod košem M A J Á L E S 2 0 0 0 čtěte na straně 3 TIMES 1 Studie I. P. Pavlova v pedagogické praxi Tak už i po těch zpytácích

Více

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Úvod Právě dnes jsem měla telefonát od Křečka. Prý jestli mám v červnu čas, že dělají seminář o náborech a chtěl by mě tam pozvat na nějaké povídání.

Více

Otvíráme. Reformní novela přijata. Nastává čas pravdy. Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2012 EDICE

Otvíráme. Reformní novela přijata. Nastává čas pravdy. Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2012 EDICE Otvíráme EDICE Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2012 Reformní novela přijata. Nastává čas pravdy Obsah TENTO ČASOPIS JE TIŠTĚN NA EKOLOGICKÉM PAPÍŘE 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Otvíráme Poté,

Více

Financováno z programu PHARE Evropské unie. Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace

Financováno z programu PHARE Evropské unie. Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace Financováno z programu PHARE Evropské unie Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace HESTIA Národní dobrovolnické centrum Praha - červen 2003 Tento průvodce vznikl jako výstup projektu Zvýšení

Více

MAGAZÍN PRO STUDENTY VŠE PROSINEC 2009 ČÍSLO 6 ZDARMA. Polistopadový vývoj pohledem přímých aktérů / 25

MAGAZÍN PRO STUDENTY VŠE PROSINEC 2009 ČÍSLO 6 ZDARMA. Polistopadový vývoj pohledem přímých aktérů / 25 economix MAGAZÍN PRO STUDENTY VŠE PROSINEC 2009 ČÍSLO 6 ZDARMA Miroslav Kalousek rozhovor / 14 Jiří Grygar proti šarlatánství / 12 Polistopadový vývoj pohledem přímých aktérů / 25 Gaudeamus slaví 60 let

Více

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám ÚVOD Proč? Kdy? Kde? Kdo? Co? a Jak? Než začneme společně přemýšlet, jak učit děti hodnotám, věnujme se nejprve důvodům, které nás k tomu vedou. Odpovězme

Více

K autobusům mám hodně blízký vztah. doprava Autobus BusLine neohleduplně vybržďován. doprava. nové projekty BusLine podpořil kulturní projekt,

K autobusům mám hodně blízký vztah. doprava Autobus BusLine neohleduplně vybržďován. doprava. nové projekty BusLine podpořil kulturní projekt, Číslo 7 prosinec 2014 ročník 4 časopis SPOLEČNOSTI BUSLINE A.S. K autobusům mám hodně blízký vztah říká exkluzivně pro BusLetter Jan Čenský Str. 15 Str. 7 doprava Autobus BusLine neohleduplně vybržďován

Více