Modelový test 1. č e s k ý j a z y k.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Modelový test 1. č e s k ý j a z y k. www.telc.net"

Transkript

1 Modelový test 1 č e s k ý j z y k B1

2 OBSAH Pokyny pro účstníky kurzu 3 Přehled o zkouše 4 Písemná zkoušk 5 Čtení s porozuměním 6 Jzykové prvky 12 Posleh 15 Písemný projev (dopis) 19 Odpovědní lnket (S3) 23 Ústní zkoušk 25 Seznámení 27 Rozhovor n dné tém 29 Společné řešení úkolu 32 Hodnoení 33 Pokyny pro vedouí kurzu 35 Úvod 35 Pokyny k provedení simule zkoušky 35 Bodování, hodnoení známkování 39 Kritéri hodnoení 39 Písemný projev (dopis) 39 Ústní zkoušk 41 Formulář k hodnoení ústní zkoušky (M 10) 43 Klíč 44 Trnskripe textů k části zkoušky Posleh 45

3 Modelový test 1 č e s k ý j z y k B1

4 Evropské jzykové ertifikáty jsou jzykové zkoušky uznáváné po elé Evropě. Tyto zkoušky n různýh jzykovýh úrovníh různýh stupníh kompetene jsou orgnizovány ve víe než 3300 instituíh v 15 zemíh. Tyto jzykové zkoušky jsou konipovány, průěžně přeprovávány dále rozvíjeny institutem tel GmH Frnkfurt m Min n zákldě sttistikýh výzkumů. Momentálně jsou tyto zkoušky nízeny pro 11 ílovýh jzyků. Evropské jzykové ertifikáty se orientují n Společném referenčním rámi pro jzyky, projektu Evropské rdy ve Strsourgu. K provedení zkušení části Posleh tohoto modelového testu potřeujete CD (ojední číslo C16-001T) Tto pulike její části jsou utorsky hráněny. Kždé využití v jinýh než právně připuštěnýh přípdeh vyžduje písemné svolení vydvtele. Vydl tel GmH, Frnkfurt m Min Veškerá práv vyhržen 2. vydání y tel GmH, Frnkfurt m Min Redke: Dgmr žídková, Dr. Ivn Clusnitzer, Heinrih Rueeling Grfiká úprv: Heinrih Rueeling, Buero Horst Engels Printed in Germny ISBN

5 Informe Pokyny pro účstníky kurzu Důležitá informe: Přečtěte si prosím tuto stránku, než zčnete s testem. Milí účstníi kurzu, možná Vám ude připdt těžké přesně rozumět následujíím pokynům. Poproste proto Vši vedouí/všeho vedouího kurzu neo Vši kmrádku či Všeho kmrád, kteří češtině rozumí, y Vám pomohli. Máte elkem tři možnosti, jk můžete s modelovým testem provt: Test můžete použít k simuli reálné zkoušky. Test neo jeho části můžete využít k tréninku n zkoušku. Test může sloužit jko přehled o zkouše. Než udete číst dále, promyslete si, pro kterou možnost práe s modelovým testem se rozhodnete. Jestliže hete modelového testu využít k simuli reálné zkoušky, potřeujete vedouí/ vedouího kurzu, jenž převezme zkoušku podle prvidel, která pltí i při reálné zkouše. V tomto přípdě nečtěte test dále! Především nečtěte zkušení otázky neprohlížejte si orázky, které jsou součástí zkušeníh úkolů. Čekejte n pokyny doporučení Vší vedouí/ Všeho vedouího kurzu. Jestliže hete modelového testu využít k tréninku n zkoušku, doporučujeme Vám, yste u jednotlivýh částí zkoušky dodržovli uvedené čsové intervly, které pltí i při reálné zkouše (npř. 90 minut u Čtení s porozuměním jzykovýh prvků). Jen tkto si vypěstujete it pro to, kolik čsu máte n řešení jednotlivýh úkolů. Trénovt můžete části zkoušky Čtení s porozuměním, Jzykové prvky, Posleh (k části Posleh tohoto modelového testu potřeujete CD; ojední číslo C16-001T) Písemný projev (dopis). Správná řešení jednotlivýh úkolů njdete n strně 44. Část zkoušky Písemný projev musí hodnotit kompetentní oso. Ústní zkoušku smozřejmě nemůžete provádět smi, můžete se všk seznámit s průěhem této části zkoušky dále s tím, o jk je při ústní zkouše hodnoeno. Zel jednoduhé doporučení máme pro ty, kteří se htějí s výstvou zkoušky pouze seznámit: prostudujte si podkldy k modelovému testu podle Všeho zájmu, ez jkýhkoliv zárn. A teď: mnoho úspěhu při Všem modelovém testu!

6 Informe Přehled o zkouše Zkoušk Český jzyk B1 část zkoušky Cíl Typ úkolu Body čs v minutáh Písemná zkoušk 1 čtení s porozuměním 1.1 gloální porozumění 5 přiřzovíh úkolů detilní porozumění 5 úkolů s víenásoným výěrem selektivní porozumění 10 přiřzovíh úkolů 25 2 Jzykové prvky část 1 10 úkolů s víenásoným výěrem část 2 10 přiřzovíh úkolů 15 Přestávk 20 3 Posleh 3.1 Gloální porozumění 5 úkolů správně/hyně Detilní porozumění 10 úkolů správně/hyně Selektivní porozumění 5 úkolů správně/hyně 25 4 Písemný projev (dopis) 4.1 Osh Zprování 15* 4.2 Komuniktivní výstv 4 zdnýh 15* Formální správnost odů 15* ústní zkoušk Část 1: Seznámení Zkoušk ve dvojii Část 2: Rozhovor n dné tém zkoušenýh 75**. 15 Část 3: Společné řešení úkolu neo zkoušk jednotlive * viz Kritéri hodnoení n strnáh ** viz Kritéri hodnoení n strnáh Důležité pokyny k odpovědnímu lnketu (str ): Prosíme pište pouze měkkou tužkou. Kždý úkol má pouze jedno správné řešení. Jestliže si npříkld myslíte, že je správná odpověd, oznčte prosím Vše řešení v odpovědním lnketu tkto:

7 Písemná zkoušk Písemná zkoušk Pozor, milí účstníi kurzu! Tdy zčíná test. Předtím, než si následujíí stránky prohlédnete, přečtěte si v kždém přípdě Pokyny pro účstníky kurzu n strně 3. Písemná zkoušk První dvě části zkoušky jsou: 1 2 čtení s porozuměním Jzykové prvky N tyto dvě části zkoušky máte 90 minut. část 1: čtení s porozuměním Tto část zkoušky se skládá ze tří částí: Gloální porozumění Detilní porozumění Selektivní porozumění K vyprování máte elkem 20 úkolů (1 20). Kždý úkol má pouze jedno správné řešení. část 2: Jzykové prvky Tto část zkoušky se skládá ze dvou částí: Část 1 část 2 Opět máte vyřešit 20 úkolů (21 40). Kždý úkol má pouze jedno správné řešení.

8 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Čtení s porozuměním 1 Čtení s porozuměním (část 1) Přečtěte si nejprve deset ndpisů. Pk si přečtěte pět textů rozhodněte, který text (1 5) se nejlépe hodí ke kterému ndpisu ( j). Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů 1-5. ) Žijí zde s námi ) Celoživotní vzdělávání větší šne n prái ) Květinou ni nezkzíte d) Motorest Hvězd: skvělé jídlo, ještě skvělejší eny e) Mldí jezdí n hory utousem f) I mldí dnes u nás htějí zůstt g) Autousem určitě do motorestu Hvězd! h) Jezdit n kole to musíte umět! i) Květiny i o Vánoíh j) Jk se žije n horáh s doytkem?

9 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Kromě deseti milionů lidí žije v České repulie 32 milionů kusů drůeže, 3,5 milionu prst, 1,5 milionu kusů hovězího doytk, 90 tisí oví, 28 tisí koz. Drtivá většin hospodářskýh zvířt se ovšem nedožívá dospělosti. Prst, která y se jink mohl dožít dveti let, končí n jtkáh ve věku jednoho roku. Hovězí doytek, který umírá tké ve věku okolo dveti let, se poráží jko tříletý. Drůež se zprovává už čtyřiet dnů po vylíhnutí. (Volně podle novin) Před deseti lety uměli s pomoí PC provt jen entusisté, před pěti lety již kždý druhý. Kdo dnes neumí osluhovt PC, těžko hledá prái jinou než mnuální. Střední genere všk počítčovou výuku nesolvovl vůe neo jen několik hodin, které jí mo nepřinesly. A přitom stčí reltivně málo. Výuk PC je jko jízd n kole. Jednou se to nučíte už to nezpomenete. Jen je tře se očs projet, yste se neáli ryhlé jízdy. Jk kde? Jsou tři možnosti, jk se do vzdělávání zpojit: kurzy PC pro veřejnost, kurzy PC, které pltí firm pro své změstnne, kurzy PC pro nezměstnné. Stále je možno se dále vzdělávt, y ylo možno vyhovět poždvkům trhu práe. (Volně podle novin) 3. Jko z většiny oí tdy n horáh musejí i odsud lidé dojíždět z prí. Máme le výhodu v tom, že tudy jezdí utous do měst. Dostt se dolů do podhůří tk není prolém. V poslední doě se zvyšuje i zájem o stvění. Stále víe lidí he u nás koupit pozemek ství se zde mnoho rodinnýh domů. Mldým se tdy tké líí, to je hlvní. S tím, že y od nás lidé utíkli do měst, oprvdu prolémy nemáme. (Volně podle čsopisu) 4. Trdiční zstávkou řidičů přijíždějííh do měst je motorest Hvězd. V příjemném světlém interiéru je klid pohod. Osluh je vzorná ryhlá. Jídelní lístek vás překvpí nejen výěrem, le i enmi jídel, které rozhodně nejsou v motoresteh zel ovyklé. Houovou polévku zde dostnete již z 12 korun. Sotv jste snědli polévku, už vám nesou hlvní jídlo. Mso je perfektně připrvené, revná zeleninová oloh potěší oko. Vyrt si můžete ze 130 hlvníh jídel 15 slátů. Nehyí ni exotik. Přijďte se přesvědčit smi! (Volně podle čsopisu) 5. Při návštěvě prodejny Květink jsme se přesvědčili, že Vánoe už nemusí vonět jen stromečkem vnilkovými rohlíčky. Stále čstěji můžeme i v zimě vidět n stole krásnou živou květinu. Svěží pestrorevné květinové kompozie jsou i milým dárkem. Pokud nvštívíte tuto prodejnu, udete mile překvpeni velkým výěrem nádhernýh řeznýh květů, pokojovýh rostlin i množstvím vkusnýh suhýh rnžmá. N ojednávku vám dodjí květiny po elém regionu ž domů. (Volně podle čsopisu)

10 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Čtení s porozuměním 1 Čtení s porozuměním (část 2) Přečtěte si nejprve článek Hotel mám vyřešte pk následujííh pět úkolů k textu (6 10). Hotel mám Když se Tomáš večer opozdí, nezpomene zvolt domů. Jink y mu vystydl večeře. A je to i slušnost, protože večeři připrvuje třietiletému inženýrovi mmink. Kždé ráno jede Tomáš 50 kilometrů do kneláře kždý večer se vrí, y si mohl užívt pohodlí domov. Bydlet dom se mu zdá výhodné. Má tdy ll inlusive. Prádlo je do druhého dne čisté vyžehlené, podává se teplé jídlo, ledničk je stále plná. Očs o víkendu Tomáš uklidí svůj pokoj, o ni jiného se nestrá. Mmink to rád všehno udělá. Když se mldí odstěhují, většinou si musí vzít půjčku od nky roky ji pk spláet. Je rozumnější zůstt dom. Nví si rodiče se synem výorně rozumějí. Tké 25letá Lenk má trvlé ydliště u svýh rodičů. Pruje v redki, vydělává soukromě studuje. V domě rodičů má svůj smosttný yt, dv pokoje koupelnu. Domů se vrí čsto velmi pozdě. Málokdy před desátou večer. O dománost se strá mmink. Stihne ji i při své prái. Kromě pohodlí je pro Lenku důležitá i en ydlení. Kde jinde může ydlet tk pohodlně nví zdrmo? S mminkou vyhází doře. Jen málokdy se mtk rozzloí řekne jí, ť si sm uklidí ve svém ytě. Tomáš Lenk nejsou výjimkou. Stále víe mldýh lidí žije i v dospělosti u svýh rodičů. V Česku je to víe než 60% mldýh lidí mezi lety. Největší skupinu tvoří mldí muži z venkov. Dívky odházejí z domov o něo dříve. I v osttníh zemíh Evropy odházejí mldí do svého stále později. Nejdéle zůstávjí dom Itlové (ženy do 27 let, muži skoro do 30). Následuje Špnělsko, Irsko, Belgie, Němeko, Frnie, Velká Británie Dánsko. Soiologové v této souvislosti hovoří o opožděné doleseni. Říkjí, že se tito lidé později zčínjí strt smi o see, později si hledjí svého životního prtner tím i později zkládjí vlstní rodinu. Vinu n tom všk nesou smi rodiče, zvlášť mtky, které se ojí prázdného domu. Setrvávání v domě rodičů je rozšířeno zvláště ve střední vrstvě. Děti ydlí ve svýh yteh, které jsou součástí domu rodičů. Míst je dost, není potře se nikm stěhovt. Do rodičovskýh domů se vrejí dokone i ze ztroskotnýh mnželství. Psyhologové tvrdí, že tkto ožívá strý model velké víegenerční rodiny. Protože si tyto děti se svými rodiči doře rozumějí, jsou k soě tolerntní, nevzniká generční konflikt. Ale n druhé strně tkové děti, kterým je vše dovoleno, se nenučí odpovědnosti neumí zvládt těžké úkoly život. Tkový život je pohodlný, nevede všk k smosttnosti. Těmto lidem je společný jeden životní poit, který se dá vyjádřit si tkto: Drží mě tu to, že mě ni nežene pryč.

11 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Přečtěte si úkoly Rozhodněte, které z řešení (, neo ) je správné vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Pozor: Úkoly nemusí ýt seřzeny ve stejném sledu jko situe v textu. 6. Mldí lidé v Evropě ) dnes čsto ydlí i v dospělosti u svýh rodičů. ) jezdí čsto n návštěvu ke svým rodičům. ) ydlí smosttně jen někdy nvštíví své rodiče. 7. Tomáš pruje jko inženýr ) ydlení dom mu vyhovuje, protože má vše připrveno. ) nerd jezdí domů, má tm vždy mo práe. ) ydlení dom mu nevyhovuje, s mtkou si nerozumí. 8. Hotel mám využívá v součsné doě nejvíe mldýh lidí ) v Němeku. ) v Itálii. ) v česku. 9. Psyhologové soudí, že ) ydlení u rodičů i v dospělosti má dorý vliv n rozvoj smosttnosti. ) tito lidé zpohodlní čsto ni nehtějí ojovt s prolémy život. ) setrvávání v rodičovském domě připrví mldé lidi n zložení jejih vlstní rodiny. 10. Ukzuje se, že z to, že děti žijí dlouho v domeh svýh rodičů, ) nese vinu zejmén školní výhov, protože to doporučuje. ) nesou vinu smi rodiče, protože se oávjí osmoenosti. ) nese vinu ekonomik, protože je to levnější.

12 Písemná zkoušk 10 Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Čtení s porozuměním 1 Čtení s porozuměním (část 3) Přečtěte si nejprve deset následujííh situí (11 20) poté dvnát inzerátů ( l). Který inzerát se hodí ke které situi? Kždý inzerát můžete použít jen jednou. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Může se stát, že nenjdete, o hledáte. Tkový přípd oznčte v odpovědním lnketu písmenem x. 11. Máte strý ojetý utomoil hete ho prodt. 12. Chete se ryhle nučit ngliky. 13. Potřeujete vestvět nové okno do koupelny. 14. Chete jet lyžovt do některého zimního středisk v České repulie. 15. Chete letos v létě strávit dovolenou s elou rodinou u Jderského moře. 16. Pro Vše rodiče hete zjistit krásnou exotikou dovolenou. 17. Máte zjistit vhodný ojekt pro dvoudenní seminář Vší firmy. 18. Chete n svém lkoně vyudovt zimní zhrdu. 19. Jste redktor (redktork), hledáte stálé místo. 20. Chete renovovt koupelnu.

13 Písemná zkoušk Čtení s porozuměním Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) 11 Vyírejte zájezdy s grní nejnižší eny Informe v ktlogu poytovýh zájezdů Do kone ledn ž 13% slev z včsný nákup dítě zel zdrm! d Ku od Kč Tureko od Kč Egypt od Kč Krét od Kč Tunisko od Kč Porovnejte si eny! S Čedokem ušetříte! Tké v poslední minutě slevy! Informe ve všeh poočkáh Čedoku CHATY, CHALUPY Aprtmány u Bltského moře (Němeko), u Bltonu (Mďrsko), u Jderského moře (Itálie), u Ženevského jezer (Švýrsko) Ktlog zdrm DDS, estovní gentur g PRÁVO Borgis,.s., vydvtel deníku Právo, nízí možnost spolupráe n pozii externího redktor / redktorky Bližší informe tel./fx: j Hotel Bezděz*** Stré Splvy Tel.: rekreční poyty * kongresy * semináře * firemní ke slonky * sun * zén * pokoje se sprhou * tv VÝKUP KVALITNÍCH NEHAVAROVANÝCH AUT Okmžitě vykoupíme kvlitní nehvrovný vůz Vše vyřídíme ryhle profesionálně e h Po Ne hod. Volejte zdrm: Prh, Brno, Ostrv, Olomou, Ústí AAA AUTO Lyžrské entrum v Jeseníkáh z skvělé eny PENZION EDEN Mlá Morávk 7 dní polopenze z Kč Informe ojednávky n tel STAVEBNINY ŠŤASTNÝ Velká vzorkovn koupelen Velké slevy jen do kone únor ul. Pržská, Borek k ZDARMA Ano, téměř elou pětinu kždého okn od nás dostnete jko dárek. Zimní slevy 18% od 13.ledn do 7.únor VEKRA PVC ALU OKNA Tel.: ISO 9001 SPOLEČNOST BRITANNICA NABÍZÍ STUDIUM ANGLIČTINY ve Velké Británii s provním povolením Kompletní servis uytování, práe, kurzy, doprv f i Britnni Železná 253/ Frýdek-Místek Tel.: NÁBYTEK ČESKÝ BROD LIBLICE 94 Pondělí pátek: 9:00 18:00 hod. Soot: 9:00 14:00 hod. Telefon: Chete zsklít lkon? Je zde originální systém OPTIMI Nejpoužívnější systém n trhu Zskleno víe než lkonů v ČR l Tel.: Hledáte prái s dorým výdělkem? Volejte čís Nízíme příjemnou prái v pohodlí domov

14 Písemná zkoušk 12 Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) Jzykové prvky 2 Jzykové prvky (část 1) Přečtěte si následujíí text rozhodněte, které ze slov neo slovníh spojení (, neo ) se hodí do mezer Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Brno... Milá Jqueline, od tvé 21 návštěvy zde v Brně uplynulo již zse hodně čsu. Minulý měsí jsem měl ohužel mo práe, tk jsem ni nikomu nepsl, ni jsem netelefonovl. Dodtečně ti musím povyprávět, o se nám přihodilo, když jsi od nás odjel. Poté, o jsme tě doprovodili n nádrží, šli jsme ještě do kvárny n zmrzlinu n kávu. Doře jsme se vili 22 n zjímvý víkend, který jsme strávili spolu s 23. Njednou si Alen vzpomněl, že 24 ještě ryhle něo dopst v redki. Zpltili jsme šli 25. Jké ylo nše překvpení, když jsme uto nenšli 26! Běhli jsme hledli všude po prkovišti, njednou jsme vůe nevěděli, kde jsme uto předtím zprkovli. Už jsem htěl volt n poliii, když si Alen vzpomněl, že jsme s teou n nádrží přee jejím 27 nejeli, vždyť nás vezl txík! Mo se nám ulevilo. Ještě dlouho jsme se smáli, že to tk doře dopdlo. Doufám, že jsi dokončil 28 druhý ročník studi češtiny. Jké máš plány n prázdniny? Pojedeš domů do Frnie neo zůstneš v Čeháh? 29 rzy, možná yhom mohli nplánovt nějkou společnou dovolenou. Těším se n 30 dopis zdrvím Tvůj Petr 21. ) posledně ) poslední ) posledního 24. ) musejí ) musí ) musíš 27. ) s utem ) utě ) utem 30. ) můj ) tvůj ) svůj 22. ) zpomínli ) vzpomněli ) vzpomínli 25. ) k utu ) utem ) utu 28. ) tvůj ) svůj ) svého 23. ) teou ) ty ) toě 26. ) n místo ) n místě ) n míst 29. ) Npíšu ) Npiš ) Psl

15 Písemná zkoušk Jzykové prvky Čtení s porozuměním jzykové prvky (90 minut) 13 2 Jzykové prvky (část 2) Přečtěte si následujíí text rozhodněte, které ze slov z nídky ( o) se hodí do mezer Kždé slovo můžete použít jen jednou. Ne všehn slov se do textu hodí. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Hledáme odornou sistentku pro ohodní firmu s kontkty v zhrničí. Poždujeme dorou znlost práe n PC dvou izíh jzyků Své nídky posílejte volnou formou n dresu: F. AHA, P.O.Box 26, Prh Hrde Králové 6. červene. Vážení, pozorně jsem si přečetl Váš inzerát mám vážný zájem 31 prái ve Vší firmě. Jsem solventkou Ohodní kdemie v Prduiíh, mturitu jsem složil 32 dvěm lety. Protože jsem 33 mturitě yl elý jeden rok jko u-pir ve Spolkové repulie Němeko, ovládám 34 doře němčinu, to jk mluvenou, tk psnou. Mám z 35 zkoušku v Němeku. Kromě toho jsem též složil státní jzykovou zkoušku z ngličtiny u nás v Čeháh. 36 jzyků mě zjímá práe s lidmi, proto studuji dálkově psyhologii. Jsem svoodná, 37 děti. Mám vlstní 38 v Prduiíh. Věřím, že yh mohl ýt Vší firmě užitečná. V přípdě, že máte 39, rád yh o některýh věeh jednl osoně. Kontktujte mě prosím nejlépe v pozdníh odpoledníh 40 n telefonním čísle Se srdečným pozdrvem Jn Málková ) FIRMU ) O ) po d) před e) velmi f ) vůe g) ní h) vedle i) dny j) nemám l) zájem k) yt m) hodináh n) nevlstním o) češtiny

16 Písemná zkoušk 14 Vyznčili jste Vše řešení v odpovědním lnketu? Ted máte 20 minut přestávku.

17 Písemná zkoušk Posleh (. 30 minut) 15 Následujíí část zkoušky je 3 Posleh Nehte ted hrát CD, ž uslyšíte tuto informi: Kone části testu Posleh. Veškeré přestávky n řešení úkolů jsou n CD osženy. To znmená, že ěhem poslehu CD nesmíte zstvovt. část 3: Posleh Tto část zkoušky se sklád ze tří částí: Gloální porozumění Detilní porozumění Selektivní porozumění Celkem máte vyprovt 20 úkolů (41 60). Kždý úkol má pouze jedno správné řešení.

18 Písemná zkoušk 16 (. 30 minut) Posleh 3 Posleh (část 1) Nyní uslyšíte pět krátkýh textů. K nim vyřešíte pět úkolů. Texty uslyšíte jen jednou. Při poslehu rozhodněte, zd výpovědi 41 ž 45 jsou vzhledem k slyšenému textu správné či hyné. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Oznčte PLUS (+) pro správně MINUS (-) pro hyně. Přečtěte si nyní úkoly 41 ž 45. Máte n to čs 30 sekund. 41. Muž potřeuje moilní telefon stále. 42. Děti dly své mte moilní telefon. 43. Pní rději používá pevný telefon. 44. Dívk píše denně dopisy svým přátelům. 45. Pní nemá moilní telefon, he mít své soukromí klid.

19 Písemná zkoušk Posleh (. 30 minut) 17 3 Posleh (část 2) Nyní uslyšíte rozhovor. K němu máte vyřešit deset úkolů. Rozhovor uslyšíte dvkrát. Při poslehu rozhodněte, zd výpovědi 46 ž 55 jsou vzhledem k slyšenému textu správné či hyné. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Oznčte PLUS (+) pro správně MINUS (-) pro hyně. Nyní si přečtěte úkoly 46 ž 55. Máte n to čs jednu minutu. 46. Děti dnes téměř vůe nečtou knihy. 47. Pní Ježková pruje v Městské knihovně. 48. Děti si rději hrjí n počítči neo se dívjí n televizi. 49. Všehny děti mjí prolémy s učením. 50. Ani rodiče nejdou ve čtení dětem příkldem. 51. Knihy dnes jsou příliš drhé. 52. V Novém Lese mjí velmi dorou knihovnu. 53. Knihovn škol se snží přilákt děti ke čtení formou soutěží. 54. Strší děti nečtou knihy do kone. 55. Pní učitelk českého jzyk orgnizuje prái dětí s knihmi.

20 Písemná zkoušk 18 (. 30 minut) Posleh 3 Posleh (část 3) Nyní uslyšíte pět krátkýh textů. K nim vyřešíte pět úkolů. Kždý text uslyšíte dvkrát. Při poslehu rozhodněte, zd výpovědi 56 ž 60 jsou vzhledem k slyšenému textu správné či hyné. Vyznčte svá řešení v odpovědním lnketu u úkolů Oznčte PLUS (+) pro správně MINUS (-) pro hyně. 56. Předstvení se ude hrát v jiný den. 57. Zítr o víkendu ude velmi hldno. 58. Petr koupil Jně lístky n vlk. 59. Cestujíí mohou jet n Stré Město trmvjí. 60. N dálnii ve směru do Brn došlo k nehodě.

21 Písemná zkoušk Písemný projev (30 minut) 19 Následujíí část zkoušky je 4 Písemný projev (dopis) N tuto část zkoušky máte 30 minut. Ted máte npst dopis. Prosíme, používejte k tomuto úkolu formulář n strnáh

22 Písemná zkoušk 20 (30 minut) Písemný projev 4 Písemný projev (dopis) Máte tříčlennou rodinu, do pěti měsíů čekáte druhé dítě. Potřeujete větší yt v klidném prostředí. V novináh jste nšli tento inzerát: Byty: Čtyřpokojový yt n okrji měst, přízemí, smosttná zhrd, škol 1 stnii utousem, zstávk 100 m, vyměním z menší, dvoupokojový lízko entr, mx. 1. poshodí. Zn.: Zčít znovu, č S. Odpovězte n tento inzerát. Ve svém dopise regujte n kždý z těhto čtyř odů: jký yt nízíte výměnou předstvte see svou rodinu domluvte se n prohlíde oou ytů proč potřeujete větší yt Promyslete si přitom vhodné pořdí těhto čtyř odů. Nezpomeňte n dtum oslovení, npište tké vhodný úvod závěr dopisu. N npsání dopisu máte 30 minut.

23 tel Český jzyk B1 Písemný projev Písemný projev (dopis)

24

25 č e s k ý j z y k S3-čes

26 Český jzyk B SNT MNT S Q P Písemná zkoušk 1 Čtení s porozuměním d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g h i j h i j h i j h i j h i j d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g h i j h i j h i j h i j h i j k k k k k l l l l l x x x x x d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k l l l l l x x x x x Jzykové prvky d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g d e f g h i j k l m n h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k h i j k l l l l l l l l l m m m m m m m m m n n n n n n n n n o o o o o o o o o o Posleh Písemný projev A A A B B B 1 2 C C C T D D D NT Ústní zkoušk Část 1 Část 2 Část A B C D A B C D A B C D A B C D A B C D A B C D A B C D A B C D 4 A B C D A B C D A B C D A B C D

27 Ústní zkoušk (. 15 minut) 25 Pozor! Jestliže hete využít této části modelového testu k simuli reálné ústní zkoušky z pomoi Vší vedouí/všeho vedouího kurzu, nečtěte prosím dále. V opčném přípdě y při tomto zkušením testu neyly splněny reálné podmínky zkoušky. Ústní zkoušk Jestliže hete tohoto modelového testu využít k tomu, yste si dom vytvořili orázek o průěhu ústní části zkoušky, můžete listovt číst dále. Ústní zkoušk Ústní zkoušk se skládá ze tří částí: Část 1: Seznámení Část 2: Rozhovor n společné tém Část 3: Společné řešení úkolu Ústní zkoušk Český jzyk B1 může proěhnout ve dvojii neo jko zkoušk jednotlive. V přípdě, že je zkoušen jednotlive, plní úlohu prtner při rozhovoru jedn/jeden ze zkoušejííh. Zkoušk má konverzční hrkter. Nejedná se v žádném přípdě o výsleh. Při zkouše ve dvojii zkoušenýh fungují zkoušejíí především jko moderátoři rozhovoru zkoušenýh neměli y do rozhovoru čsto zshovt. Jde o to, y jste Vy Vše prtnerk/váš prtner ukázli, že umíte vést rozhovor. Orejte se proto v rozhovoru n Vši prtnerku/všeho prtner, regujte n její/jeho výpovědi. Nepokoušejte se všk Vši prtnerku/všeho prtner znejistit. O prtneři y měli dostt slovo, y mohl vzniknout zjímvý rozmnitý rozhovor. Pozitivně ude dokone ohodnoeno, jestliže Vší prtnere/všemu prtnerovi pomůžete ve hvíli, kdy neví, jk pokrčovt dále. Ústní zkoušk trvá mximálně 15 minut. Před zpočetím zkoušky máte 20 minut n příprvu rozhovoru n zákldě zkušeníh podkldů.

28 26 Ústní zkoušk (. 15 minut) Ústní zkoušk Část 1: Seznámení Jedn/jeden ze zkoušejííh pozve Vás Vši prtnerku/všeho prter ke krátkému rozhovoru, který jste si připrvili n zákldě lnketu s úkoly pro část 1. Jde o to, yste se vzájemně seznámili dozvěděli se o soě několik informí. Cílem této části není ni vzájemný výsleh, ni ryhlé odytí zkušeníh témt, nýrž nenuený rozhovor n zdná témt. Jestliže Vši prtnerku/všeho prtner znáte, nemá smysl zjišťovt jméno. N koni tohoto úvodního rozhovoru se může stát, že jedn/jeden ze zkoušejííh zvedou řeč n dodtečná témt, která neyl uveden n lnketu s úkoly (npř. o nejrději děláte ve Všem volném čse). Při této části zkoušky máte Vy i Vše prtnerk/váš prtner nprosto stejné lnkety s úkoly. Část 2: Rozhovor n společné tém Při této části zkoušky máte Vy Vše prtnerk/váš prtner rozdílné podkldy k témtu MĚSTO, KTERÉ MILUJI. Nejdříve vyzve zkoušejíí Vás Vši prtnerku/všeho prtner, yste se vzájemně informovli o texteh orázíh, které máte ve svýh lnketeh s úkoly. Poté yste si měli povídt s Vší prtnerkou/vším prtnerem o tom, jká MĚSTA SE LÍBÍ VÁM. Část 3: Společné řešení úkolu Jedn/jeden ze zkoušejííh Vás Vši prtnerku/všeho prtner poprosí, y jste společně zorgnizovli oslvu nrozenin svého muže/své ženy. Při této části zkoušky je Vším společným úkolem diskutovt o tom, o vše je tře zřídit. Měli yste si vzájemně sdělit, o všehno Vás v této situi npdá, o nvrhujete, jk yste tuto situi řešili. Zároveň yste měli regovt n nápdy návrhy Vší prtnerky/všeho prtner. Při této části zkoušky máte Vy i Vše prtnerk/váš prtner nprosto stejné podkldy. Rozmyslete si, o vše je tře udělt kdo z Vás převezme které úkoly. K tomuto úkolu jste si už udělli několik poznámek.

29 Část 1: Seznámení (3-4 minuty) 27 Část 1: Seznámení Účstník A /B 1 Ústní zkoušk Veďte rozhovor s Vší prtnerkou/vším prtnerem zjistěte o nejvíe informí k těmto témtům: jméno odkud pohází kde jk ydlí (yt, dům, ) rodin o dělá/o děll() (povolání, práe, studium) zd zná některé izí země jzyky (jké, jk dlouho se učí, proč) Kromě toho může zkoušejíí nvrhnout ještě dlší témt. K provedení tohoto modelového testu si můžete tuto stránku okopírovt.

30 .

31 Část 2: Rozhovor n dné tém (5-6 minut) 29 Část 2: Rozhovor n dné tém Účstník A 2 Ústní zkoušk Město, které miluji Zltá Prh, mtičk Prh, stověžtá Prh, srde Evropy tk se říká hlvnímu městu České repuliky. Je to historiké město opředené mnoh legendmi, le i město moderní, součsné, které láká svými turistikými trkemi lidi z elého svět těší se n ně. Už ve středověku yl Prh ohté město. Mělo svůj hrd, svou univerzitu, která nese jméno svého zkldtele Krl IV., kolem řeky Vltvy vyrostly pláe, hrámy i krásné ulie. Dnes je to město kultury, ohodu, politiky i vědy. řekněte nejprve stručně Vší prtnere / Všemu prtnerovi, jké informe k tomuto témtu máte (orázek, text). Potom Vám Vše prtnerk / Váš prtner stručně sdělí své informe. Povídejte si o tom, km nejrději estujete, jká míst máte rádi, km yste se rádi podívli, jk estujete (doprvní prostředky, uytování pod.). Pozvěte potom Vši prtnerku / Všeho prtner do měst (země), které (která) se Vám zvlášť líí. Co je tm zjímvého, zvláštního? K provedení tohoto modelového testu si můžete tuto stránku okopírovt.

32 .

33 Část 2: Rozhovor n dné tém (5-6 minut) 31 Část 2: Rozhovor n dné tém Účstník B 2 Ústní zkoušk Město, které miluji Centrem Morvy je Brno. Má 400 tisí oyvtel. Je to město veletrhů, sportu, průmyslu, ohodu, kultury, vědy i umění. N rněnském výstvišti se koná ročně kolem 30 veletrhů, většinou mezinárodníh. V Brně je proto spoust hotelů, resturí, le i divdel glerií. Zvlášť eněn je rněnská oper. Mezi historiké pmátky Brn ptří hrd Špilerk ze 13. století. Zjímvé příjemné je i okolí měst Brn, kde se nházejí lesy, přehrd tké jeskyně. řekněte nejprve stručně Vší prtnere / Všemu prtnerovi, jké informe k tomuto témtu máte (orázek, text). Potom Vám Vše prtnerk / Váš prtner stručně sdělí své informe. Povídejte si o tom, km nejrději estujete, jká míst máte rádi, km yste se rádi podívli, jk estujete (doprvní prostředky, uytování pod.). Pozvěte potom Vši prtnerku / Všeho prtner do měst (země), které (která) se Vám zvlášť líí. Co je tm zjímvého, zvláštního? K provedení tohoto modelového testu si můžete tuto stránku okopírovt.

34 32 Ústní zkoušk (5-6 minut) Část 3: Společné řešení úkolu Část 3: Společné řešení úkolu Účstník A /B 3 S Vší prtnerkou/vším prtnerem hete společně zorgnizovt oslvu nrozenin svého muže/své ženy. Dohodněte se, o vše je nutno udělt, kdo z Vás převezme které úkoly. Npsli jste si už nějké poznámky: kde kdy se ude oslv kont koho pozvt o uvřit o kde nkoupit hud, záv Zčněte npříkld tím, že se dohodnete, kde se ude oslv kont (dom, n zhrdě, v resturi, v kluu,...). K provedení tohoto modelového testu si můžete tuto stránku okopírovt.

35 Hodnoení Body, hodnoení známkování Z elou zkoušku je možno dosáhnout mximálně 300 odů. Následujíí tulk názorně ukzuje hodnoení jednotlivýh částí testu. částečné elkové výsledky se zznmenávjí do sloupečku vprvo. 33 Informe část zkoušky Mximální počet odů Dosžený počet odů Písemná zkoušk čtení s porozuměním Gloální porozumění (1-5) 25 Detilní porozumění (6-10) 25 Selektivní porozumění (11-20) 25 Jzykové prvky 0 část 1 (21-30) 15 část 2 (31-40) 15 Posleh Gloální porozumění (41-45) 25 Detilní porozumění (46-55) 25 Selektivní porozumění (56-60) 25 Písemný projev (dopis) částečný výsledek I: Písemná zkoušk 225 Ústní zkoušk Seznámení 15 Rozhovor n společné tém 30 Společné řešení úkolu 30 částečný výsledek II: Ústní zkoušk Písemná zkoušk 225 Ústní zkoušk 75 Celkový počet odů 00

36 34 Hodnoení Informe Ayste u zkoušky ostáli, musíte dosáhnout jk v písemné tk i v ústní části zkoušky nejméně 60 % z elkového možného počtu odů. To odpovídá 135 odům v písemné zkouše 45 odům v ústní zkouše. Jestliže jste v oou částeh zkoušky dosáhli potřený počet odů, můžete si vypočítt Váš elkový výsledek, to tk, že o částečné výsledky sečtete. Konečná známk odpovídá následujíímu počtu odů: odu dosttečně odu doře odu hvliteně odů výorně Jestliže při reálné zkouše jednu z částí zkoušky (tzn. písemnou neo ústní zkoušku) nesolvujete neo při ní neostojíte, můžete tuto část solvovt neo opkovt v průěhu stejného klendářního roku, ve kterém zkoušk proěhl, neo v následujíím klendářním roe. Celkovou zkoušku můžete opkovt, kolikrát hete.

Podobnosti trojúhelníků, goniometrické funkce

Podobnosti trojúhelníků, goniometrické funkce 1116 Podonosti trojúhelníků, goniometriké funke Předpokldy: 010104, úhel Pedgogiká poznámk: Zčátek zryhlit α γ β K α' l M γ' m k β' L Trojúhelníky KLM n nšem orázku mjí stejný tvr (vypdjí stejně), le liší

Více

Konstrukce na základě výpočtu I

Konstrukce na základě výpočtu I .4.11 Konstruke n zákldě výpočtu I Předpokldy: Pedgogiká poznámk: Je důležité si uvědomit, že následujíí sled příkldů neslouží k tomu, y si žái upevnili mehniký postup n dělení úseček. Jediné, o y si měli

Více

{ } ( ) ( ) 2.5.8 Vztahy mezi kořeny a koeficienty kvadratické rovnice. Předpoklady: 2301, 2508, 2507

{ } ( ) ( ) 2.5.8 Vztahy mezi kořeny a koeficienty kvadratické rovnice. Předpoklady: 2301, 2508, 2507 58 Vzth mezi kořen koefiient kvdrtiké rovnie Předpokld:, 58, 57 Pedgogiká poznámk: Náplň zřejmě přeshuje možnost jedné vučoví hodin, příkld 8 9 zůstvjí n vičení neo polovinu hodin při píseme + + - zákldní

Více

pro čajovou ligu družstev Č l á n e k I. - O r g a n i z a c e soutěže

pro čajovou ligu družstev Č l á n e k I. - O r g a n i z a c e soutěže H r í ř á d pro čjovou ligu družstev Č l á n e k I. - O r g n i z e soutěže I-1. Vymezení soutěže Soutěž je pořádán pro družstv složená z hráčů, kteří hrjí go pro zpestření svého volného čsu htějí změřit

Více

Kam jezdí formani AGENTURA OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY

Kam jezdí formani AGENTURA OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY Km jezdí formni S otv jsme vyšli, už potkáváme formn Šknderu. Jede s povozem plně nloženým dlouhými kmeny, který táhnou dv silní koně, o grošái. Zstvil u nás, prý jestli neheme svézt. Dnes jedu jenom do

Více

Technická dokumentace Ing. Lukáš Procházka

Technická dokumentace Ing. Lukáš Procházka Tehniká dokumente ng Lukáš Proházk Tém: hlvní část dokumentu, orázky, tulky grfy 1) Osh hlvní části dokumentu ) Orázky, tulky grfy ) Vzore rovnie Hlvní část dokumentu Hlvní část dokumentu je řzen v následujíím

Více

4.4.1 Sinová věta. Předpoklady: Trigonometrie: řešení úloh o trojúhelnících.

4.4.1 Sinová věta. Předpoklady: Trigonometrie: řešení úloh o trojúhelnících. 4.4. Sinová vět Předpokldy Trigonometrie řešení úloh o trojúhelnííh. Prktiké využití změřování měření vzdáleností, tringulční síť Tringulční síť je prolém měřit vzdálenosti dvou odů v krjině změříme velmi

Více

1.3.5 Řešení slovních úloh pomocí Vennových diagramů II

1.3.5 Řešení slovních úloh pomocí Vennových diagramů II 1.3.5 Řešení slovníh úloh pomoí Vennovýh igrmů II Přepokly: 1304 Pegogiká poznámk: Ieální je poku tto hoin vyje n vičení. Postup stuentů je totiž velmi iniviuální ěljí velké množství hy, oěht elou tříu

Více

E V R O P S K Á Ú M L U V A O K R A J I NĚ

E V R O P S K Á Ú M L U V A O K R A J I NĚ E V R O P S K Á Ú M L U V A O K R A J I NĚ Sdělení Ministerstv zhrničníh věí č. 13/2005 S.m.s. Ministerstvo zhrničníh věí sděluje, že dne 20. říjn 2000 yl ve Florenii přijt Evropská úmluv o krjině. Jménem

Více

Půjdu do kina Bude pršet Zajímavý film. Jedině poslední řádek tabulky vyhovuje splnění podmínky úvodního tvrzení.

Půjdu do kina Bude pršet Zajímavý film. Jedině poslední řádek tabulky vyhovuje splnění podmínky úvodního tvrzení. 4. Booleov lger Booleov lger yl nvržen v polovině 9. století mtemtikem Georgem Boolem, tehdy nikoliv k návrhu digitálníh ovodů, nýrž jko mtemtikou disiplínu k formuli logikého myšlení. Jko příkld použijeme

Více

Posudek s výkladem. Ella Explorer. 2 prosince 2008 DŮVĚRNÉ

Posudek s výkladem. Ella Explorer. 2 prosince 2008 DŮVĚRNÉ Posudek s výkldem Ell Explorer 2 prosine 2 DŮVĚRNÉ Posudek s výkldem Ell Explorer Úvod 2 prosine 2 Úvod Použití posudku Prosíme, vezměte n vědomí: rozhodnutí, zkládjíí se n informíh odvozenýh z 1PF, y

Více

( t) ( t) ( ( )) ( ) ( ) ( ) Vzdálenost bodu od přímky I. Předpoklady: 7308

( t) ( t) ( ( )) ( ) ( ) ( ) Vzdálenost bodu od přímky I. Předpoklady: 7308 731 Vzdálenost odu od římky I Předokldy: 7308 Pedgogiká oznámk: Pokud máte málo čsu, můžete odvodit vzore ez smosttné ráe studentů oužít některý z říkldů z dlší hodiny Tím jednu ze dvou hodin ro vzdálenost

Více

Sada 1 Matematika. 04. Množiny Vennovy diagramy - slovní úlohy

Sada 1 Matematika. 04. Množiny Vennovy diagramy - slovní úlohy S třední škol stvení Jihlv Sd 1 Mtemtik 04. Množiny Vennovy digrmy - slovní úlohy Digitální učení mteriál projektu: SŠS Jihlv šlony registrční číslo projektu:cz.1.09/1.5.00/34.0284 Šlon: III/2 - inove

Více

Organizační řád Fyzikální olympiády

Organizační řád Fyzikální olympiády Č.j.: MSMT-32 435/2014-1 Orgnizční řád Fyzikální olympiády Ministerstvo školství, mládeže tělovýhovy v souldu s 3 odst. 5 vyhlášky č. 55/2005 S., o podmínkáh orgnize finnování soutěží přehlídek v zájmovém

Více

Integrály definované za těchto předpokladů nazýváme vlastní integrály.

Integrály definované za těchto předpokladů nazýváme vlastní integrály. Mtemtik II.5. Nevlstní integrály.5. Nevlstní integrály Cíle V této kpitole poněkud rozšíříme definii Riemnnov určitého integrálu i n přípdy, kdy je integrční oor neohrničený (tj. (, >,

Více

4.3.9 Sinus ostrého úhlu I. α Předpoklady: Správně vyplněné hodnoty funkce a c. z minulé hodiny.

4.3.9 Sinus ostrého úhlu I. α Předpoklady: Správně vyplněné hodnoty funkce a c. z minulé hodiny. 4.3.9 Sinus ostrého úhlu I Předpokldy: 040308 Správně vyplněné hodnoty funke z minulé hodiny. α 10 20 30 40 50 60 70 80 poměr 0,17 0,34 0,50 0,64 0,77 0,87 0,94 0,98 Funke poměr se nzývá sinus x (zkráeně

Více

Dílčí kvalifikace Strážný Soubor otázek pro písemnou část zkoušky

Dílčí kvalifikace Strážný Soubor otázek pro písemnou část zkoušky Dílčí kvlifike Strážný Souor otázek pro písemnou část zkoušky J.2.1.99 Právní zákldy ezpečnostní činnosti Ústvní právo zákon č. 1/1993 S., Ústv České repuliky, č. 2/1999 S., Listin zákldníh práv svood

Více

( a, { } Intervaly. Předpoklady: , , , Problém zapíšeme snadno i výčtem: { 2;3; 4;5}?

( a, { } Intervaly. Předpoklady: , , , Problém zapíšeme snadno i výčtem: { 2;3; 4;5}? 1.3.8 Intervly Předpokldy: 010210, 010301, 010302, 010303 Problém Množinu A = { x Z;2 x 5} zpíšeme sndno i výčtem: { 2;3; 4;5} Jk zpst množinu B = { x R;2 x 5}? A =. Jde o nekonečně mnoho čísel (2, 5 všechno

Více

JAN VÁLEK, PETR SLÁDEK Katedra fyziky, chemie a odborného vzdělávání, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita, Poříčí 7, Brno

JAN VÁLEK, PETR SLÁDEK Katedra fyziky, chemie a odborného vzdělávání, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita, Poříčí 7, Brno Veletrh nápdů učitelů fyziky 18 Fyzik cyklist JAN VÁLEK, PETR SLÁDEK Ktedr fyziky, chemie odorného vzdělávání, Pedgogická fkult, Msrykov univerzit, Poříčí 7, 603 00 Brno Astrkt Jízdní kolo spojuje mnoho

Více

Word praktická cvičení

Word praktická cvičení Předmět: Ročník: Vytvořil: Dtum: Informční.. Ing. Andre komunikční (podle ooru Květen 03 Modrovská tehnologie změření) Název zprovného elku: Textový proesor Word prktiká vičení Word prktiká vičení Tento

Více

4.4.3 Kosinová věta. Předpoklady:

4.4.3 Kosinová věta. Předpoklady: 443 Kosinová vět Předpokldy 44 Př Rozhodni zd dokážeme spočítt zývjíí strny úhly u všeh trojúhelníků zdnýh pomoí trojie prvků (délek strn velikostí úhlů) V sinové větě vystupují dvě dvojie strn-protější

Více

SYLABUS MODULU UPLATNĚNÍ NA TRHU PRÁCE DÍLČÍ ČÁST II BAKALÁŘSKÝ SEMINÁŘ + PŘÍPRAVA NA PRAXI. František Prášek

SYLABUS MODULU UPLATNĚNÍ NA TRHU PRÁCE DÍLČÍ ČÁST II BAKALÁŘSKÝ SEMINÁŘ + PŘÍPRAVA NA PRAXI. František Prášek SYLABUS MODULU UPLATNĚNÍ NA TRHU PRÁCE DÍLČÍ ČÁST II BAKALÁŘSKÝ SEMINÁŘ + PŘÍPRAVA NA PRAXI Frntišek Prášek Ostrv 011 1 : Sylbus modulu Upltnění n trhu práce, dílčí část II Bklářská práce + příprv n prxi

Více

Petriho sítě PES 2007/2008. ceska@fit.vutbr.cz. Doc. Ing. Tomáš Vojnar, Ph.D. vojnar@fit.vutbr.cz

Petriho sítě PES 2007/2008. ceska@fit.vutbr.cz. Doc. Ing. Tomáš Vojnar, Ph.D. vojnar@fit.vutbr.cz PES Petriho sítě p. 1/34 Petriho sítě PES 2007/2008 Prof. RNDr. Miln Češk, CS. esk@fit.vutr.z Do. Ing. Tomáš Vojnr, Ph.D. vojnr@fit.vutr.z Sz: Ing. Petr Novosd, Do. Ing. Tomáš Vojnr, Ph.D. (verze 06.04.2010)

Více

1.3.8 Množiny - shrnutí

1.3.8 Množiny - shrnutí 1.3.8 Množiny - shrnutí Předpokldy: 010307 Pedgogická poznámk: Kpitol o množinách spolu s následujícími dvěm kpitolmi (výroky dělitelnost) slouží k nácviku učení. Součástí učení je tké příprv n písemky

Více

Tangens a kotangens

Tangens a kotangens 4.3.12 Tngens kotngens Předpokldy: 040311 Př. 1: Úhel, pod kterým je možné ze pozorovt vrhol věže ze vzdálenosti 19 m od její pty, yl změřen n 53 od vodorovné roviny. Jk je věž vysoká? h 53 19 m Z orázku

Více

7.3.7 Přímková smršť. Předpoklady: 7306

7.3.7 Přímková smršť. Předpoklady: 7306 737 Přímkoá smršť Předpokldy 7306 Pedgogiká poznámk Hodin znikl jko reke n prní průhod učenií Třeoni se třídou 42011 Ukázlo se, že studenti mjí prolémy s přiřzením spráného ektoru k různým druhům roni

Více

Zhoubný novotvar ledviny mimo pánvičku v ČR

Zhoubný novotvar ledviny mimo pánvičku v ČR Aktuální informce Ústvu zdrvotnických informcí sttistiky České repuliky Prh 8.1.2004 1 Zhouný novotvr ledviny mimo pánvičku v ČR Počet hlášených onemocnění zhouným novotvrem ledviny mimo pánvičku (dg.

Více

3.2.1 Shodnost trojúhelníků I

3.2.1 Shodnost trojúhelníků I 3.2.1 hodnost trojúhelníků I Předpokldy: 3108 v útvry jsou shodné, pokud je možné je přemístěním ztotožnit. v prxi těžko proveditelné hledáme jinou možnost ověření shodnosti v útvry jsou shodné, pokud

Více

FRESH FILMS, S.R.O. PERSONÁLNÍ STRUKTURA SPOLEČNOSTI

FRESH FILMS, S.R.O. PERSONÁLNÍ STRUKTURA SPOLEČNOSTI FRESH FILMS, S.R.O. Společnost Fresh Films vznikl v roe 2004 především jkožto orgnizátor festivlu Fresh Film Fest, v dlšíh leteh zčl fungovt i jko etlovná produkční společnost prujíí s mldými českými tlenty.

Více

visual identity guidelines Česká verze

visual identity guidelines Česká verze visul identity guidelines Česká verze Osh 01 Filosofie stylu 02 Logo 03 Firemní rvy 04 Firemní písmo 05 Vrice log 06 Komince rev Filosofie stylu Filozofie společnosti Sun Mrketing vychází ze síly Slunce,

Více

Neurčité výrazy

Neurčité výrazy .. Neurčité výrzy Předpokldy: Př. : Vypočti ity: ) d) ) d) neeistuje,, Zjímvé. Získli jsme čtyři nprosto rozdílné výsledky, přestože přímým doszením do všech výrzů získáme to smé: výrz může při výpočtu

Více

2.9.11 Logaritmus. Předpoklady: 2909

2.9.11 Logaritmus. Předpoklady: 2909 .9. Logritmus Předpokld: 909 Pedgogická poznámk: Následující příkld vždují tk jeden půl vučovcí hodin. V přípdě potřeb všk stčí dojít k příkldu 6 zbtek jen ukázt, což se dá z jednu hodinu stihnout (nedoporučuji).

Více

Konvence Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje (IDOL) Účastníci Konvence:

Konvence Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje (IDOL) Účastníci Konvence: Konvence Integrovného doprvního systému Libereckého krje (IDOL) Účstníci Konvence: KORID LK, spol. s r.o. Liberecký krj Město Česká Líp Město Jblonec nd Nisou Sttutární město Liberec Město Turnov České

Více

5.1.5 Základní vztahy mezi body, přímkami a rovinami

5.1.5 Základní vztahy mezi body, přímkami a rovinami 5.1.5 Zákldní vzthy mezi body, přímkmi rovinmi Předpokldy: 510 Prostor má tři rozměry, skládá se z bodů přímk - jednorozměrná podmnožin prostoru (množin bodů), rovin - dvojrozměrná podmnožin prostoru (množin

Více

ÚZEMNÍ STUDIE - LOKALITA ROUDNIČSKÁ HRADEC KRÁLOVÉ k.ú. TŘEBEŠ

ÚZEMNÍ STUDIE - LOKALITA ROUDNIČSKÁ HRADEC KRÁLOVÉ k.ú. TŘEBEŠ ÚZEMNÍ TUDIE - LOKLIT ROUDNIČKÁ HRDEC KRÁLOVÉ k.ú. TŘEBEŠ HLVNÍ PROJEKTNT: ing.rch Krel CHMIED ml. UTOR TVBY : ing.rch Krel chmied ml. ODPOVĚDNÝ PROJEKTNT: ing.rch Krel chmied ml. INVETOR : Mgistrát měst

Více

PT 1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník 5. ročník

PT 1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník 5. ročník PT 1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník 5. ročník 1. OSV Osonostní rozvoj ČJ,HV,MA,TV,PRV,VV,AJ, PČ, Soiální rozvoj ČJ, MA, TV, PRV, AJ, PČ, Morální rozvoj MA, TV, PRV, AJ, PČ, 2. VDO Očnská společnost

Více

PŘEDSTAVENÍ APLIKACE SMARTSELLING

PŘEDSTAVENÍ APLIKACE SMARTSELLING PŘEDSTAVENÍ APLIKACE SMARTSELLING CO JE TO SMARTSELLING SmartSelling je první kompletní nástroj n[ českém [ slovenském trhu, který pod jednou střechou spojuje všechny nezbytné nástroje moderního online

Více

Stavební firma. Díky nám si postavíte svůj svět. 1.D Klára Koldovská Šárka Baronová Lucie Pancová My Anh Bui

Stavební firma. Díky nám si postavíte svůj svět. 1.D Klára Koldovská Šárka Baronová Lucie Pancová My Anh Bui Stvební firm Díky nám si postvíte svůj svět. 1.D Klár Koldovská Šárk Bronová Lucie Pncová My Anh Bui Obsh 1) Úvod 2) Přesvědčení bnky 3) Obchodní jméno, chrkteristik zákzník, propgce 4) Seznm mjetku 5)

Více

NÁVOD NA POKLÁDÁNÍ EGGER LAMINÁTOVÉ PODLAHY A PODLAHY S CORK + TECHNOLOGIÍ S BEZLEPIDLOVÝM SYSTÉMEM JUST CLIC! www.egger.com

NÁVOD NA POKLÁDÁNÍ EGGER LAMINÁTOVÉ PODLAHY A PODLAHY S CORK + TECHNOLOGIÍ S BEZLEPIDLOVÝM SYSTÉMEM JUST CLIC! www.egger.com NÁVOD NA POKLÁDÁNÍ EGGER LAMINÁTOVÉ PODLAHY A PODLAHY S CORK + TECHNOLOGIÍ S BEZLEPIDLOVÝM SYSTÉMEM JUST CLIC! www.egger.com KONTROLNÍ ZKOUŠKY / PODKLADY 1. KONTROLNÍ ZKOUŠKY EGGER lminátové podlhy podlhy

Více

Městský úřad Znojmo odbor dopravy nám. Armády 1213/8, P.O. BOX 36, Znojmo

Městský úřad Znojmo odbor dopravy nám. Armády 1213/8, P.O. BOX 36, Znojmo Městský úřd Znojmo odor doprvy nám. Armády 23/8, P.O. BOX 36, 669 22 Znojmo Oprávněná úřední oso: Ing. Ev Zvdilová Znojmo 25. dun 206 Tel.: 55 26 438 Fx: 55 26 44 E-mil: Ev.Zvdilov@muznojmo.z Sp. zn.:

Více

Manuál kouče. www.mindset.cz

Manuál kouče. www.mindset.cz Mnuál kouč www.minst.z Osh: A Li Cohing D Sorgniz Vstupní otzník strn 4 Dotzník péč o s strn 65 Co o koučinku očkávát? strn 7 Dnní návyky strn 69 Mti nléhvé & ůlžité strn 73 Mti priority činností strn

Více

2.2.9 Grafické řešení rovnic a nerovnic

2.2.9 Grafické řešení rovnic a nerovnic ..9 Grfické řešení rovnic nerovnic Předpokldy: 0, 06 Př. : Řeš početně i grficky rovnici x + = x. Početně: Už umíme. x + = x x = x = K = { } Grficky: Kždá ze strn rovnice je výrzem pro lineární funkci

Více

Jsou to rovnice, které obsahují neznámou nebo výraz s neznámou jako argument logaritmické funkce.

Jsou to rovnice, které obsahují neznámou nebo výraz s neznámou jako argument logaritmické funkce. Logritmické rovnice Jsou to rovnice, které oshují neznámou neo výrz s neznámou jko rgument ritmické funkce. Zákldní rovnice, 0 řešíme pomocí vzthu. Složitější uprvit n f g potom f g (protože ritmická funkce

Více

1.7.4 Výšky v trojúhelníku II

1.7.4 Výšky v trojúhelníku II 1.7.4 Výšky v trojúhelníku II Předpokldy: 010703 Opkování z minulé hodiny Výšk trojúhelníku: úsečk, která spojuje vrhol trojúhelníku s ptou kolmie n protější strnu. 0 0 v v 0 Př. 1: Nrýsuj trojúhelník

Více

Střední škola obchodu, řemesel, služeb a Základní škola, Ústí nad Labem, příspěvková organizace Vzdělávací středisko Trmice

Střední škola obchodu, řemesel, služeb a Základní škola, Ústí nad Labem, příspěvková organizace Vzdělávací středisko Trmice Střední škol ohodu, řemesel, služe Zákldní škol, Ústí nd Lem, příspěvková orgnize Vzděláví středisko Trmie MATURITNÍ TÉMATA Předmět: Mtemtik Oor vzdělání: Ekonomik podnikání Školní rok: 0/06 Tříd: EKP

Více

APLIKACE METODY RIPRAN V SOFTWAROVÉM INŽENÝRSTVÍ

APLIKACE METODY RIPRAN V SOFTWAROVÉM INŽENÝRSTVÍ APLIKACE METODY RIPRAN V SOFTWAROVÉM INŽENÝRSTVÍ Brnislv Lcko VUT v Brně, Fkult strojního inženýrství, Ústv utomtizce informtiky, Technická 2, 616 69 Brno, lcko@ui.fme.vutbr.cz Abstrkt Příspěvek podává

Více

ŘEŠENÍ JEDNODUCHÝCH LOGARITMICKÝCH ROVNIC. Řešme na množině reálných čísel rovnice: log 5. 3 log x. log

ŘEŠENÍ JEDNODUCHÝCH LOGARITMICKÝCH ROVNIC. Řešme na množině reálných čísel rovnice: log 5. 3 log x. log Řešme n množině reálných čísel rovnice: ) 6 b) 8 d) e) c) f) ŘEŠENÍ JEDNODUCHÝCH LOGARITMICKÝCH ROVNIC Co budeme potřebovt? Chápt definici ritmu. Znát průběh ritmické funkce. Znát jednoduché vět o počítání

Více

5.1.5 Základní vztahy mezi body přímkami a rovinami

5.1.5 Základní vztahy mezi body přímkami a rovinami 5.1.5 Zákldní vzthy mezi body přímkmi rovinmi Předpokldy: 510 Prostor má tři rozměry, skládá se z bodů. Přímk - jednorozměrná podmnožin prostoru (množin bodů) Rovin - dvojrozměrná podmnožin prostoru (množin

Více

KVADRATICKÁ FUNKCE (vlastnosti, grafy)

KVADRATICKÁ FUNKCE (vlastnosti, grafy) KVADRATICKÁ FUNKCE (vlstnosti, gr) Teorie Kvdrtikou unkí se nzývá kždá unke dná předpisem ; R,, R; D( ) je proměnná z příslušného deiničního ooru unke (nejčstěji množin R),, jsou koeiient kvdrtiké unke,

Více

UKÁZKA TESTU pro písemnou část zkoušky ( Správné odpovědi naleznete na konci testu)

UKÁZKA TESTU pro písemnou část zkoušky ( Správné odpovědi naleznete na konci testu) UKÁZKA TESTU pro písemnou část zkoušky ( Správné odpovědi nleznete n koni testu) Profesní kvlifike 1 Strážný J. 2. 1. 99 Aplikování právníh zákldů ezpečnostní činnosti skupin otázek Ústvní právo zákon

Více

( ) ( ) Pythagorova věta, Euklidovy věty II. γ = 90, je-li dáno: c = 10, c = 6. Předpoklady: 3205

( ) ( ) Pythagorova věta, Euklidovy věty II. γ = 90, je-li dáno: c = 10, c = 6. Předpoklady: 3205 3..6 Pythgoro ět, Euklidoy ěty II Předpokldy: 305 V kždém proúhlém trojúhelníku s oděsnmi, přeponou pltí: =, =, =, kde je ýšk n přeponu, jsou úseky přepony přilehlé ke strnám,. Kždou z předhozíh ět je

Více

4.2.1 Goniometrické funkce ostrého úhlu

4.2.1 Goniometrické funkce ostrého úhlu .. Goniometriké funke ostrého úhlu Předpokldy: 7 Dnešní látku opkujeme už potřetí (poprvé n zčátku mtemtiky, podruhé ve fyzie) je to oprvdu důležité. C C C C C C Všehny prvoúhlé trojúhelníky s úhlem α

Více

Studijní informační systém. Elektronický zápis předmětů a rozvrhu. I. Postup zápisu předmětů a rozvrhu

Studijní informační systém. Elektronický zápis předmětů a rozvrhu. I. Postup zápisu předmětů a rozvrhu Studijní informční systém Elektronický zápis předmětů rozvrhu V odoí elektronického zápisu předmětů proíhá tzv. předěžný zápis. Student má předměty zpsné ztím pouze předěžně může je po celé odoí elektronického

Více

E. ZÁSADY ORGANIZACE VÝSTAVBY

E. ZÁSADY ORGANIZACE VÝSTAVBY ,, E. ZÁSADY ORGANIZACE VÝSTAVBY Osh tohoto dokumentu je duševním vlstnitvím společnosti NOVÁ HUŤ Projeke, spol. s r. o. nesmí ýt on ni jeho část ez jejího písemného souhlsu uprvován, předán třetí strně

Více

3.2.5 Pythagorova věta, Euklidovy věty I. α = = Předpoklady: 1107, 3204

3.2.5 Pythagorova věta, Euklidovy věty I. α = = Předpoklady: 1107, 3204 3..5 ythgoro ět, Euklidoy ěty I ředpokldy: 1107, 304 roúhlý trojúhelník = trojúhelník s nitřním úhlem 90 (s prým nitřním úhlem) prý úhel je z nitřníh úhlů nejětší (zýjíí d musí dát dohromdy tké 90 ) strn

Více

Posouzení profilu. Ian Engineer. 2 prosince 2008 DŮVĚRNÉ

Posouzení profilu. Ian Engineer. 2 prosince 2008 DŮVĚRNÉ In Engineer prosine DŮVĚRNÉ In Engineer Úvod prosine Úvod Tento posudek y měl ýt použit ve spojení s profesionálním úsudkem. Výroky, které oshuje, y měly ýt vnímány jko hypotézy, které je zpotřeí porovnt

Více

3.2.7 Příklady řešené pomocí vět pro trojúhelníky

3.2.7 Příklady řešené pomocí vět pro trojúhelníky ..7 Příkldy řešené pomocí ět pro trojúhelníky Předpokldy:, 6 Pedgogická poznámk: U následujících příkldů ( u mnoh dlších příkldů z geometrie) pltí, že nedílnou součástí řešení je nápd (který se tké nemusí

Více

ÚČETNÍ ZÁVĚRKA V ZJEDNODUŠENÉM ROZSAHU

ÚČETNÍ ZÁVĚRKA V ZJEDNODUŠENÉM ROZSAHU ÚČETNÍ ZÁVĚRKA V ZJEDNODUŠENÉM ROZSAHU ke dni 31. prosine 2013 ( údje jsou vyčísleny v elýh tisííh Kč ) sestvená v souldu se zákonem č. 563/1991 S. o účetnitví, ve znění pozdějšíh předpisů, s vyhláškou

Více

Obsah rovinného obrazce

Obsah rovinného obrazce Osh rovinného orzce Nejjednodušší plikcí určitého integrálu je výpočet oshu rovinného orzce. Zčneme větou. Vět : Je-li funkce f spojitá nezáporná n n orázku níže roven f ( ) d. ;, je osh rovinného orzce

Více

Dílčí kvalifikace Strážný Soubor otázek pro písemnou zkoušku

Dílčí kvalifikace Strážný Soubor otázek pro písemnou zkoušku Dílčí kvlifike Strážný Souor otázek pro písemnou zkoušku Ústvní právo zákon č. 1/1993 S., Ústv České repuliky, č. 2/1999 S., Listin zákldníh práv svood klíč: vyrt 1 otázku 1. Listin zákldníh práv svood

Více

Cvičení 4.ročník rovnice, nerovnice, výrazy, funkce . 4 3

Cvičení 4.ročník rovnice, nerovnice, výrazy, funkce . 4 3 Cvičení.ročník rovnice, nerovnice, výrzy, funkce ) Vypočítejte: ) [0 (8. 0 7. 0 )] b) [ ( ). ( ) ( 7)]: ( ) c) (9 ): ( ) + [ 8 (0 )] d)[. ( 9 + 7) ( ). ( )]. e). 9. 9 f). 7 + 9 ) Vyjádřete jko jedinou

Více

Pájený tepelný výměník XB

Pájený tepelný výměník XB Popis Řd tepelných výměníků XB s mědí pájenou deskou je určen k použití v systémech dálkového vytápění (DH) neo chlzení (DC), npříkld pro výrou užitkové teplé vody, jko pomocné topné stnice k oddělení

Více

Opakovací test. Klíčová slova: výraz, interval, množina, kvadratický trojčlen, mocnina, exponent, výrok, negace

Opakovací test. Klíčová slova: výraz, interval, množina, kvadratický trojčlen, mocnina, exponent, výrok, negace VY_32_INOVACE_MAT_190 Opkovcí test lgebrické výrzy, logik, množiny A, B Mgr. Rdk Mlázovská Období vytvoření: září 2012 Ročník: čtvrtý Temtická oblst: mtemtické vzdělávání Klíčová slov: výrz, intervl, množin,

Více

Prostorové nároky... 35. Zatížení... 37 Velikost zatížení... 37 Směr zatížení... 37. Nesouosost... 40. Přesnost... 40. Otáčky... 42. Tichý chod...

Prostorové nároky... 35. Zatížení... 37 Velikost zatížení... 37 Směr zatížení... 37. Nesouosost... 40. Přesnost... 40. Otáčky... 42. Tichý chod... Vol typu ložisk Prostorové nároky... 35 Ztížení... 37 Velikost ztížení... 37 Směr ztížení... 37 Nesouosost... 40 Přesnost... 40 Otáčky... 42 Tichý chod... 42 Tuhost... 42 Axiální posuvnost... 43 Montáž

Více

Soubor otázek pro písemnou část zkoušky - test

Soubor otázek pro písemnou část zkoušky - test Souor otázek pro písemnou část zkoušky - test Dílčí kvlifike 1 Strážný J.2.1.99 Aplikování právníh zákldů ezpečnostní činnosti skupin otázek Ústvní právo zákon č. 1/1993 S., Ústv České repuliky, č. 2/1999

Více

Výfučtení: Goniometrické funkce

Výfučtení: Goniometrické funkce Výfučtení: Goniometriké funke Tentokrát se seriál ude zývt spíše mtemtikým než fyzikálním témtem. Pokud počítáte nějkou úlohu, ve které vystupují síly, tk je potřeujete dost čsto rozložit n součet dopočítt

Více

kritérium Návaznost na další dokumenty Dokument naplňující standard

kritérium Návaznost na další dokumenty Dokument naplňující standard 1. CÍLE A ZPŮSOBY ČINNOSTI POVĚŘENÉ OSOBY Dokument obshuje zákldní prohlášení středisk Služby pro pěstouny, do kterého se řdí: poslání, cílová skupin, cíle zásdy, v souldu s kterými je služb poskytován.

Více

Podmínky externí spolupráce

Podmínky externí spolupráce Podmínky externí spolupráce mezi tlumočnicko překldtelskou genturou Grbmüller Jzykový servis předstvující sdružení dvou fyzických osob podniktelů: Mrek Grbmüller, IČO: 14901820, DIČ: CZ6512231154, místo

Více

Evropská unie Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Evropská unie Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Evropská unie Evropský soiální fon Prh & EU: Investujeme o vší uounosti ávrh čítče jko utomtu Osh ÁVRH ČÍAČE JAKO AUOMAU.... SYCHROÍ A ASYCHROÍ AUOMA..... Výstupy utomtu mohou ýt přímo ity pměti stvu.....

Více

Riemannův určitý integrál.

Riemannův určitý integrál. Riemnnův určitý integrál. Definice 1. Budiž

Více

TROJÚHELNÍK. JAN MALÝ UK v Praze a UJEP v Ústí n. L. sin α = b a.

TROJÚHELNÍK. JAN MALÝ UK v Praze a UJEP v Ústí n. L. sin α = b a. TROJÚHELNÍK JAN MALÝ UK v Prze UJEP v Ústí n. L. 1. Zn ení. Uvºujme trojúhelník ABC, jeho strny i jejih délky jsou,,, úhly α, β, γ. Osh trojúhelník zn íme P. Vý²k spu²t ná z odu C n strnu se zn í v její

Více

SMLOUVU O UZAVŘENÍ BUDOUCÍ SMLOUVY KUPNÍ

SMLOUVU O UZAVŘENÍ BUDOUCÍ SMLOUVY KUPNÍ Níže uvedeného dne, měsíce roku uzvřeli: Mgr. Petr Vysoudil, sídlem Mtiční 730/3, 702 00 Ostrv-Morvská Ostrv, ustnovený prvomocným Usnesením č.j. KSOS 36 INS 8513/2014-A-13, ze dne 03.10.2014, insolvenčním

Více

ROZVAHA. ke dni... BAB mont s.r.o. Klíčovská 805/11 Praha 9 190 00 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0

ROZVAHA. ke dni... BAB mont s.r.o. Klíčovská 805/11 Praha 9 190 00 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 +0 Minimální závzný výčet informcí podle vyhlášky č. 500/2002 S. Písemnost yl podán elektronicky dne: 20.6.2012 Podcí : 2172526 Heslo zjištění stvu: c3d895fe Stv podání: vyřízeno ROZVAHA ke dni... 3 1. 1

Více

Soubor otázek pro písemnou část zkoušky - test

Soubor otázek pro písemnou část zkoušky - test Souor otázek pro písemnou část zkoušky - test Profesní kvlifike 1 Strážný J. 2. 1. 99 Aplikování právníh zákldů ezpečnostní činnosti skupin otázek Ústvní právo zákon č. 1/1993 S., Ústv České repuliky,

Více

Jaký vliv na tvar elipsy má rozdíl mezi délkou provázku mezi body přichycení a vzdáleností těchto bodů.

Jaký vliv na tvar elipsy má rozdíl mezi délkou provázku mezi body přichycení a vzdáleností těchto bodů. 7.5.7 lips Přdpokldy: 7501 lips = rozšlápnutá kružnic. Jk ji sstrojit? Zhrdnická konstrukc lipsy (tkto s vytyčují záhony): Vzmm provázk n koncích ho přidělám tk, y nyl npnutý. Klcíkm provázk npnm tk, y

Více

MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ Národní orgán pro koordinaci POKYN PRO TVORBU A OBSAH ZPRÁVY O REALIZACI OPERAČNÍHO PROGRAMU PRO MONITOROVACÍ VÝBOR

MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ Národní orgán pro koordinaci POKYN PRO TVORBU A OBSAH ZPRÁVY O REALIZACI OPERAČNÍHO PROGRAMU PRO MONITOROVACÍ VÝBOR MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ Národní orgán pro koordinci POKYN PRO TVORBU A OBSAH ZPRÁVY O REALIZACI OPERAČNÍHO PROGRAMU PRO MONITOROVACÍ VÝBOR ŘÍJEN 2014 MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ Odbor řízení

Více

Úvod do Teoretické Informatiky (456-511 UTI)

Úvod do Teoretické Informatiky (456-511 UTI) Úvod do Teoretické Informtiky (456-511 UTI) Doc. RNDr. Petr Hliněný, Ph.D. petr.hlineny@vs.cz 25. ledn 2006 Verze 1.02. Copyright c 2004 2006 Petr Hliněný. (S využitím části mteriálů c Petr Jnčr.) Osh

Více

1. Zjednodušte a zapište podmínky:

1. Zjednodušte a zapište podmínky: Z A D Á N Í Gymnázium U Libeňského zámku Prh 8 / 9. tříd / 0-03 /. kolo ZADÁNÍ. Zjednodušte zpište podmínky: + : + +. Petr zjistil, že průměrná spotřeb jejich osobního ut n 00 km jízdy v městském provozu

Více

Dotace na podporu aktivit v oblasti sportu a tělovýchovy

Dotace na podporu aktivit v oblasti sportu a tělovýchovy Dotční progrm n podporu ktivit v olsti sportu tělovýchovy dětí mládeže ze Sportovního fondu Městského ovodu Lierec Vrtislvice nd Nisou n rok 2016 Dotce n podporu ktivit v olsti sportu tělovýchovy Účel

Více

Matematický KLOKAN 2005 kategorie Kadet

Matematický KLOKAN 2005 kategorie Kadet Mtemtický KLOKN 2005 ktegorie Kdet Úlohy z 3 body 1. N obrázku vidíš osm kloknů. Kždý klokn může přeskočit n libovolné prázdné pole. Určete nejmenší počet kloknů, kteří musí změnit místo, by v kždém řádku

Více

Ulice Agentura sociální práce, o. s. Účetní závěrka za rok 2012

Ulice Agentura sociální práce, o. s. Účetní závěrka za rok 2012 Ulice Agentur sociální práce, o. s. Účetní závěrk z rok 2012 Osh: I. OBECNÉ INFORMACE... 2 1. POPIS ÚČETNÍ JEDNOTKY... 2 2. ZAMĚSTNANCI A OSOBNÍ NÁKLADY... 2 3. POSKYTNUTÉ PŮJČKY, ZÁRUKY ČI JINÁ PLNĚNÍ...

Více

Studijní materiály ke 4. cvičení z předmětu IZSE

Studijní materiály ke 4. cvičení z předmětu IZSE ZSE 8/9 Studijní mteriály ke 4 vičení z předmětu ZSE Předkládný studijní mteriál je určen primárně studentům kterým odpdlo vičení dne 4 9 (velikonoční pondělí) Ke studiu jej smozřejmě mohou využít i studenti

Více

ŘEŠENÍ SOUTĚŽNÍ ÚLOHY JAKO PROSTŘEDEK ROZVOJE OSOBNOSTI ŽÁKA S NADÁNÍM PRO MATEMATIKU. Vladimír VANĚK- Bohumil NOVÁK

ŘEŠENÍ SOUTĚŽNÍ ÚLOHY JAKO PROSTŘEDEK ROZVOJE OSOBNOSTI ŽÁKA S NADÁNÍM PRO MATEMATIKU. Vladimír VANĚK- Bohumil NOVÁK The Mthemtis Edution into the 1 st Century Projet Proeedings of the Interntionl Conferene The Deidle nd the Undeidle in Mthemtis Edution Brno, Czeh Repuli, Septemer 3 ŘEŠENÍ SOUTĚŽNÍ ÚLOHY JAKO PROSTŘEDEK

Více

( ) ( ) ( ) Exponenciální rovnice. 17.3. Řeš v R rovnici: 3 + 9 + 27 = ŘEŠENÍ: Postup z předešlého výpočtu doplníme využitím dalšího vztahu: ( ) t s t

( ) ( ) ( ) Exponenciální rovnice. 17.3. Řeš v R rovnici: 3 + 9 + 27 = ŘEŠENÍ: Postup z předešlého výpočtu doplníme využitím dalšího vztahu: ( ) t s t 7. EXPONENCIÁLNÍ ROVNICE 7.. Řeš v R rovnice: ) 5 b) + c) 7 0 d) ( ) 0,5 ) 5 7 5 7 K { } c) 7 0 K d) ( ) b) + 0 + 0 K ( ) 5 0 5, 7 K { 5;7} Strtegie: potřebujeme zíkt tkový tvr rovnice, kd je n obou trnách

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvlity výuky technických oorů Klíčová ktivit IV Inovce zkvlitnění výuky směřující k rozvoji mtemtické grmotnosti žáků středních škol Tém IV Algerické výrzy, výrzy s mocninmi odmocninmi Kpitol

Více

METODICKÉ LISTY Z MATEMATIKY pro gymnázia a základní vzdělávání

METODICKÉ LISTY Z MATEMATIKY pro gymnázia a základní vzdělávání METODICKÉ LISTY Z MATEMATIKY pro gymnázi zákldní vzdělávání Jroslv Švrček kolektiv Rámcový vzdělávcí progrm pro zákldní vzdělávání Vzdělávcí oblst: Mtemtik její plikce Temtický okruh: Nestndrdní plikční

Více

Teorie jazyků a automatů I

Teorie jazyků a automatů I Šárk Vvrečková Teorie jzyků utomtů I Sírk úloh pro cvičení Ústv informtiky Filozoficko-přírodovědecká fkult v Opvě Slezská univerzit v Opvě Opv, poslední ktulizce 5. květn 205 Anotce: Tto skript jsou určen

Více

( ) 7.3.16 Další metrické úlohy II. Předpoklady: 7315. Př. 1: Najdi přímku rovnoběžnou s osou I a III kvadrantu vzdálenou od bodu A[ 1;2 ] 2 2.

( ) 7.3.16 Další metrické úlohy II. Předpoklady: 7315. Př. 1: Najdi přímku rovnoběžnou s osou I a III kvadrantu vzdálenou od bodu A[ 1;2 ] 2 2. 76 Další metriké úlohy II Předpoklady: 7 Př : Najdi přímku rovnoěžnou s osou I a III kvadrantu vzdálenou od odu A[ ; ] Osou I a III kvadrantu je přímka y = x přímky s ní rovnoěžné mají rovnii x y + = 0

Více

SEMINÁŘ I Teorie absolutních a komparativních výhod

SEMINÁŘ I Teorie absolutních a komparativních výhod PODKLDY K SEMINÁŘŮM ŘEŠENÉ PŘÍKLDY SEMINÁŘ I eorie bsolutních komprtivních výhod Zákldní principy teorie komprtivních výhod eorie komprtivních výhod ve své klsické podobě odvozuje motivci k obchodu z rozdílných

Více

SMLOUVU O UZAVŘENÍ BUDOUCÍ SMLOUVY KUPNÍ

SMLOUVU O UZAVŘENÍ BUDOUCÍ SMLOUVY KUPNÍ Níže uvedeného dne, měsíce roku uzvřeli: Mgr. Vítězslv Jvůrek, se sídlem v Hrdci Králové, PSČ 500 02, Čechov 1100, ustnovený prvomocným Usnesením č.j. KSHK 42 INS 9569/2012-A-14 ze dne 4. říjn 2012 insolvenčním

Více

II. kolo kategorie Z5

II. kolo kategorie Z5 II. kolo ktegorie Z5 Z5 II 1 Z prvé kpsy klhot jsem přendl 4 pětikoruny do levé kpsy z levé kpsy jsem přendl 16 dvoukorun do prvé kpsy. Teď mám v levé kpse o 13 korun méně než v prvé. Ve které kpse jsem

Více

LINEÁRNÍ DIFERENCIÁLNÍ ROVNICE 2.ŘÁDU

LINEÁRNÍ DIFERENCIÁLNÍ ROVNICE 2.ŘÁDU LINEÁRNÍ DIFERENCIÁLNÍ ROVNICE 2.ŘÁDU ZDENĚK ŠIBRAVA 1. Obecné řešení lin. dif. rovnice 2.řádu s konstntními koeficienty 1.1. Vrice konstnt. Příkld 1.1. Njděme obecné řešení diferenciální rovnice (1) y

Více

Úlohy školní klauzurní části I. kola kategorie C

Úlohy školní klauzurní části I. kola kategorie C 52. ročník mtemtické olympiády Úlohy školní kluzurní části I. kol ktegorie 1. Odtrhneme-li od libovolného lespoň dvojmístného přirozeného čísl číslici n místě jednotek, dostneme číslo o jednu číslici krtší.

Více

ŠKOLNÍ MIX 2012-2013. Školní mix pro vás připravili deváťáci: Verča, Kačka, Žanda, Lenka, Daki, Matúš, Vítek, Tom a Petr ze 6. třídy.

ŠKOLNÍ MIX 2012-2013. Školní mix pro vás připravili deváťáci: Verča, Kačka, Žanda, Lenka, Daki, Matúš, Vítek, Tom a Petr ze 6. třídy. ŠKOLNÍ MIX 2012-2013 Rozhovory Vtipy Křížovky o ceny Bludiště o ceny Omlovánky Recept Nše koníčky Žlutý kvítek Soutěžní kvízy o ceny Letošní devítk Losování cen psování n deváťáky Budoucí školní prlment

Více

Libor Hájek 2014.09.10 12:18:42

Libor Hájek 2014.09.10 12:18:42 oprávněná úřední oso Lior Hájek e-il lior.hjek@esto-kroeriz.cz dtu. září 014 odor očnsko správních gend oddělení doprvy silničního hospodářství spisová znčk MeUKM/0660/014 Lior Hájek 014.09. 1:18:4 Signer:

Více

SPS SPRÁVA NEMOVITOSTÍ

SPS SPRÁVA NEMOVITOSTÍ SMLOUVA O REZERVACI POZEMKU A SMLOUVA O BUDOUCÍ SMLOUVĚ O DÍLO Níže uvedeného dne, měsíce roku uzvřeli: 1. EURO DEVELOPMENT JESENICE, s.r.o., IČ 282 44 451, se sídlem Ječná 550/1, Prh 2, PSČ 120 00, zpsná

Více

Příklad 22 : Kapacita a rozložení intenzity elektrického pole v deskovém kondenzátoru s jednoduchým dielektrikem

Příklad 22 : Kapacita a rozložení intenzity elektrického pole v deskovém kondenzátoru s jednoduchým dielektrikem Příkld 22 : Kpcit rozložení intenzity elektrického pole v deskovém kondenzátoru s jednoduchým dielektrikem Předpokládné znlosti: Elektrické pole mezi dvěm nbitými rovinmi Příkld 2 Kpcit kondenzátoru je

Více

SMLOUVA O DÍLO. METRONOME s.r.o. se sídlem:

SMLOUVA O DÍLO. METRONOME s.r.o. se sídlem: SMLOUVA O DÍLO Číslo smlouvy Objedntele: DIL/40/01/001605/2008 uzvřená níže uvedeného dne, měsíce roku podle ustnovení 536 násl. zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, v pltném znění (dále jen Smlouv

Více

Ke schválení technické způsobilosti vozidla je nutné doložit: Musí být doložen PROTOKOL O TECHNICKÉ KONTROLE? ANO NE 10)

Ke schválení technické způsobilosti vozidla je nutné doložit: Musí být doložen PROTOKOL O TECHNICKÉ KONTROLE? ANO NE 10) ÚTAV INIČNÍ A MĚTKÉ DPRAVY.s., Prh 4,Chodovec, Türkov 1001,PČ 149 00 člen skupiny DEKRA www.usmd.cz,/ Přehled zákldních vrint pltných pro dovoz jednotlivých vozidel dle zákon č.56/2001b. ve znění zákon

Více

NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) č. /.. ze dne 30.4.2013,

NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) č. /.. ze dne 30.4.2013, EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 30.4.2013 C(2013) 2420 finl NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) č. /.. ze dne 30.4.2013, kterým se mění nřízení (ES) č. 809/2004, pokud jde o poždvky n zveřejňování

Více