Fakulta sociálních věd. Institut komunikačních studií a žurnalistiky. Ilustrační fotografie na zpravodajských serverech

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Fakulta sociálních věd. Institut komunikačních studií a žurnalistiky. Ilustrační fotografie na zpravodajských serverech"

Transkript

1 Fakulta sociálních věd Institut komunikačních studií a žurnalistiky Ilustrační fotografie na zpravodajských serverech I takto krásný mladý a skvělý mohu být, pokud úspěšně absolvuji fsv. Ilustrační foto (profimedia.cz) Fotožurnalistika I semestr

2 Student ze severních Čech byl pobodán spolubydlícím. Německá firma prohrála spor o možnosti umisťování značky stainless steel na své výrobky. Žena se ubránila kobře. Co mohou mít tyto na první pohled různorodé zprávy společného? Ilustrační fotografii, na které je zobrazená ruka třímající ostrý nůž. Regionální černá kronika, exotická zprávička z Indie či krátká zpráva z ekonomiky nejsou témata, která by bylo snadné fotograficky zpracovat. Navíc se dá předopkládat, že málokterá redakce vyšle na místo svého fotografa, vzhledem k rychlosti, s jakou se zprávy objevují na internetu by aktuální fotografický materiál nejspíše nebyl v době vydání ani teoreticky dostupný. Nastupuje tedy snaha dodat k článku fotografii, která by dobře doplňovala text, přesto však není možné obstarat snímky popisované události. Právě pro podobné příklady se používá ilustrační fotografie. Zpravodajské servervy mají předplacené služby profesionálních fotobank, které nabízí ilustrace doslova pro každou příležitost. Výše zmíněné zprávy by bylo teoreticky možné obrazově zaznamenat, pokud by fotograf byl včas na správném místě - fotka zapíchnuté kobry by pravděpodobně obletěla svět - ale takový obrazový servis by vyžadoval velkou porci štěstí, pohotovosti, náhody a samozřejmě financí. Navíc existuje řada témat, u kterých není možné obsah vyjádřit aktuální fotkou, události, které se odehrávají v obrazově nevýrazném světě, články, které popisují spíše obecné trendy než konkrétní jevy. K hlavním zástupcům, třímajícím podle finální podoby zpráv z daného oboru transparent ilustrujte nás!, patří ekonomika. Růst HDP je zpráva, která ekonomy zaujme každopádně, nejedná se o žádný finančnický ekvivalent severočeské černé kroniky, přesto však je velice složité jí vyfotit. Podobně je na tom kolísání cen na burzách, přelévání podílů v akciovkách, či jakékoliv statistické údaje (Do Prahy přicestovalo za únor o deset tisíc turistů více, Zvýšila se průměrná cena piva - očekává se pád vlády). Dále do podobné kategorie patří většina zpráv o zdraví, sexu, životním stylu, vzdělání a ostatní podobné obecné fenomény, u kterých je těžké ukázat na viníka a ukrást mu fotografií duši.

3 Touha umisťovat ilustrační fotografie je spojená převážně s internetovými periodiky, i když se v jejich tištěných ekvivalentech objevuje také. Většina portálů má redakčním systémem strukturuované články jako textové sloupce, nad kterými je hned pod titulkem umístěná fotografie, která tak tvoří grafickou hlavičku zprávy. Menší verze fotografie pak doplňuje hlavičku na titulní straně rubriky či celé stránky, která láká čtenáře ke čtení. Ikona na titulní straně nemusí být nutně stejnou fotografií, má totiž rozdílnou funkci, navíc nemusí být její obsah snadno dešifrovatelný. Fotka na titulní straně je společně s textem hlavičky jakousi reklamou, která vyzývá čtenáře ke konzumaci celého článku a přiložených reklam. Hlavní fotka, doprovázející text, má díky svému umístění relativně silnou pozici v boji o pozornost čtenáře. Nemusí ho navíc již lákat ke čtení, jejím jediným cílem je co nejpřesněji vypovědět co nejvíce o zpracovaném tématu. U témat, u kterých to možné není, což se týká většiny těch, kde se používají ilustrační fotografie, má pak fotka navodit alespoň atmosféru, která provází daný text, nebo odkazovat na klíčová fakta článku. K tomuto účelu využívá ilustrační fotografie velké síly stereotypů a symbolů, které jsou zažité mezi co největší část populace. Kravavý nůž srozumitelně evokuje vraždu, muž ve sportovním oblečení ve skoku zase pošle impulz do té části podvědomí, která vstřikuje do myšlenek výčitky za ten řízek s bramborovým salátem k obědu. Co se týče samotného obsahu ilustračních fotografií, ten se vybírá z nepříliš velké škály používaných způsobů zpracování. Nejvděčnějším a nejsrozumitelnějším tématem pro ilustrace jsou lidé. Nepřebernou záplavu činností, nálad, gest, mimiky, atmosféry, pohledů, pohybu nebo oblečení omezuje jen fantazie fotografa a v některých extrémnějších případech i vkus. Chlapík v montérkách, pár při večeři, pán v obleku, dáma v bílém plášti se stetoskopem na krku, velice oblíbený motiv spoře oděné opálené dívky, tři gestikulující mladíci proti sobě, křičící fanoušek pomalovaný barvami klubu nebo jen usměvavý chlapec s knihami pod paží ve

4 výskoku jsou jen skromnou ukázkou repertoáru ilustrační sekce fotobank. Vedle kategorie lidé stojí kategorie věci, obvykle v nějakém sterilním zátiší. Sloupeček mincí na stole, ruka s pěti tisícovkami, brýle, kniha, berle, kytara, kytice, školní tabule, zbraň...výčet je stejně jako u lidí téměř nekonečný. Dalo by se říci, že variantou věcí a lidí jsou fotky zvířat. Okruh jimi ztvárněných významů je však poněkud omezenějšího charakteru, protože zvířata mají na rozdíl od lidí svoji důstojnost a nenechají se vmanipulovat do každého šíleného nápadu, který zrovna bleskne fotografovi hlavou. Než by průměrná kočka panáčkovala v košilce pro panenky jako objekt pro ilustrační fotografii do rubriky děti, vyrazí mohutným skokem vpřed a při libovolně krátké expozici zanechá jen černou šmouhu na okraji fotky. Proto se pro faunu vyžadující účely používají převážně fotky zvířat v jejich přirozených prostředích, jako jsou kuchyňské linky, stromy na sousedově pozemku či klece v zoologických zahradách. Posledním výraznějším typem fotek jsou různé záběry scenérií, ať už přírodních či urbanistických nebo industriálních. Sem samozřejmě patří všechy typy fotek tajfunů, vln tsunami, dramatické bouřkové oblohy a podobných katastrof. Kvalitativně soudit ilustrační fotografie jako celek je poměrně obtížné. U většiny z nich je totiž forma maximálně podřízena obsahu a hlavně významu, který by z fotky měl sálat jako žhavý vzduch z kamen. Daleko spíše než k umění sklouzávají ilustrace ke kýči a k uniformitě. Někdy sice redakce používají stejné ilustrační záběry vícekrát, zvláště pokud jde o nějaké dlouhodobější téma, které se i svojí doprovodnou fotografií zařadí do série článků. Typickým příkladem je serverem idnes.cz používaný ilustrační záběr ke všem zprávám, které se týkají plánované výstavby amerického radaru v České republice.

5 U většiny ostatní článků je ale spíš tendence volit stále nová a nová zobrazení, témata se ale mění jen velmi málo. Například vymyslet dobrou ilustrační fotografii pro téma zdraví není příliš obtížné, ale pokud server vydává na téma zdraví pět článků denně, je po nějaké době skutečným oříškem zachovávat vkus, vypovídací hodnotu a originalitu. Ještě daleko složitější je to zvládnout všechno najednou. Důležitou součástí ilustrační fotografie je popisek. Většinou obsahuje jakýsi můstek mezi fotkou a tématem, sdělení o faktu, že se jedná o ilustraci a samozřejmě zdroj. Můstek bývá většinou komentování nějakým faktem z článku, který se k fotce vztahuje, někdy jen popisuje, co se na fotce nachází. Typická témata a symboly: Každý obor má svá specifika, přesto však se specifikum ilustrační fotografie ukazuje jako silnější. Na několika příkladech uvidíme, že problematika v různých odvětvích se sice liší, ale ne příliš. Ekonomika: V této říši peněz se objevují převážně fotografie znázorňující tok financí, různé bankovky a mince jsou asi nejčastěji se vyskytujícími objekty.

6 Článek s titulkem Ekonomika ČR podává nejlepší výkon od první republiky je typickým představitelem této kategorie. Popisek u fotografie zní: To, co lidem ještě před lety připadalo jako luxus, už mají za standard a chtějí víc. Ilustrace se tu k tématu blíží asi jen tím, že se jedná o peníze. Neurazí, neobtěžuje, ale zároveň nemá žádný přínos. O ekonomice se nedozvíme vůbec nic, přidaná hodnota fotografie je nulová. Je opravdu těžké vymyslet dobrou ilustraci k ekonomickému tématu, ale tady si s tím nikdo ani nedal práci. Obrazové sdělení článku je ukryto uvnitř textu za odkazem na infografiku. O něco lepším příkladem je článek s titulkem Elektro Okay: Neopisujte ceny, nebo vám zhasneme.

7 Popisek Obchod s elektrospotřebiči sice příliš neokouzlí, ale přeci jen má obsah fotografie daleko silnější symbolický dopad. Atmosféru porovnávání elektroniky v obchodě zachytíme vcelku snadno a vystihuje to obsah titulku i článku samotného. Usměvaví lidé mohou působit mírně ironicky vzhledem ke kritickému duchu zprávy, ale to je spíše detail. Ani u jedné z těchto ekonomických fotek nemá příliš smysl hledat jakýkoliv umělecký záměr či dopad. Obě jsou podřízené významu symbolů, které v sobě nesou a nejde jim o nic více. To je u většiny fotek z tohoto oboru standardem, ekonomika je vnímána jako strohé a kreativitu postrádající odvětví. Trochu jiným případem jsou zprávy z rubriky Zajímavosti. Zprávu Muž udal policii podivnou partu s dekou dobře doplňuje fotografie: a hlavně společně s ní popisek: Děti pouze nacvičovaly záchranu zraněného Tady je ve dvou větách vyjádřen obsah celé zprávy a ilustrační fotografie dobře doplňuje titulek. Ten je podle zvyklostí online médií provokativnější, než by byl v jeho tištěné verzi a získává tím jakousi bulvárnost, dělá z článku něco, čím není. Fotka s popiskem ale upravují význam do skutečné podoby.

8 Průměrnějším zástupcem této rubriky je potom: Dědeček zachránil vnuka z dusivého sevření anakondy, která zobrazuje prostě hada. Popisek nám navíc sděluje převratný fakt, že anakondy na člověka útočí jen zřídka. Asi by bylo přehnané očekávat fotku anakondou ovinutého děcka, takže nějaký had asi bude správné řešení, dotvářející atmosféru spíše než význam. Jedná se i o docela zajímavou fotku exotického zvířete. Hnidopich by však mohl namítnout, že se na obrázku nenachází anakonda nýbrž ratter, severoamerický chřestýš, což je na rozdíl od anakondy had jedovatý, nikoliv škrtič. Ale vzhledem k charakteru ilustrací jim lidí příliš pravdivostního břemene nepřikládají a vnímají je jen periferně. Já se o této záměně hadů dozvěděl až na základě podnětu z diskuse. Vzhledem k tomu, že znalost fauny průměrného člověka končí u faktu, že steak byl kdysi krávou, však toto provinění není příliš zásadní. Specifickým tématem je sexualita. Seriozně psané články mohou narazit na vysoce tabuizovaná témata a přesné ilustrace by tady byly spíše na škodu. Proto se zde daleko více spoléhá na symboliku, náznaky a kontext. Najdou se ale výjimky: článek První dítě ze zkumavky má vlastního potomka se dočkal poněkud morbidní avšak výmluvné ilustrace,

9 Popisek Za tři desetiletí se díky umělému oplodnění narodily na celém světě přes tři miliony dětí mohl jen trochu zmírnit možný šok suchou statistikou. Skutečně originálním příspěvkem k tomuto tématu je článek Pravidelný sex prý může zpomalit stárnutí, popsaný jednoduše jedním slovem sex. Vedle mnoha variací na téma polibek je to pravděpodobně jedno z nejoriginálnějších řešení tohoto problému. Myslím že na rozdíl od mnoha dalších ilustrací mluví tento obrázek sám za sebe. Data o počtech šokovaných matek, které zjistily, že jejich dcery navštěvují portál idnes.cz, nebyla v době vydání tohoto textu dostupná.

10 Jestli je cennější skutečně originální záležitost z hračkářské dílny, nebo jen neodbytný náznak, (článek Tvořiví lidé jsou úspěšní v sexu)...je na posouzení a zkušenostech každého z nás. Závěrem: Těžko lze hledat jakýkoliv rozměr uměleckosti v ilustračních fotografiích. Jejich cíl je ryze pragmatický, ačkoliv ilustrace mají za cíl vyvolat atmosféru, činí tak polopaticky a přímo. Neobjevuje se příliš ilustračních záběrů, které by dokázaly jakkoliv upoutat. Pokud se jim to povede, jedná se většinou nechtěnou komiku, ačkoliv v případě plastového večírku z dílny idnes.cz může být o nechtěnosti těžko řeč.

Obrazová analýza časopisu Týden z generového pohledu

Obrazová analýza časopisu Týden z generového pohledu Věra Hutarová, hutarov@seznam.cz 3. ročník ISS Obrazová analýza časopisu Týden z generového pohledu 1. Úvod Pro svoji mediální analýzu jsem si vybrala časopis Týden. Rozhodla jsem se analyzovat obsah Týdne

Více

Čestné prohlášení. Prohlašuji, že jsem tuto bakalářskou práci vypracovala samostatně s použitím literatury a pramenů uvedených v bibliografii.

Čestné prohlášení. Prohlašuji, že jsem tuto bakalářskou práci vypracovala samostatně s použitím literatury a pramenů uvedených v bibliografii. Čestné prohlášení Prohlašuji, že jsem tuto bakalářskou práci vypracovala samostatně s použitím literatury a pramenů uvedených v bibliografii... V Brně 21. května 2009-1- Na tomto místě bych ráda poděkovala

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O.

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. Adéla BAROŠOVÁ Komunikace firmy na sociálních sítích Diplomová práce 2014 Komunikace firmy na sociálních sítích Diplomová práce Adéla BAROŠOVÁ Vysoká škola

Více

Mechanismy fungování sociálních sítí

Mechanismy fungování sociálních sítí Mechanismy fungování sociálních sítí KAPITOLA 1 V této kapitole : Jak fungují sociální sítě Kdo jsou jejich uživatelé Jak se v sociálních sítích šíří informace Jak funguje virální efekt Co jsou to okruhy

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta ekonomiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Martin Petr

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta ekonomiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Martin Petr Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta ekonomiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Martin Petr Rozbor vybraných marketingových materiálů nejprodávanějších vozů nižší střední

Více

Mediální výchova. Jan Pospíšil Lucie Sára Závodná. www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

Mediální výchova. Jan Pospíšil Lucie Sára Závodná. www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R Jan Pospíšil Lucie Sára Závodná Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Komunikace... 6 Komunikační proces... 6 Historie komunikace... 8 Epocha znamení a signálů...8 Epocha mluvení

Více

Webové stránky 5* hotelů v Praze a Moskvě: komparativní analýza

Webové stránky 5* hotelů v Praze a Moskvě: komparativní analýza Webové stránky 5* hotelů v Praze a Moskvě: komparativní analýza Bakalářská práce Albina Kupaeva Vysoká škola hotelová v Praze 8, s.r.o. Katedra hotelnictví Studijní obor: Hotelnictví Vedoucí bakalářské

Více

Možnosti a zásady firemní vnější komunikace

Možnosti a zásady firemní vnější komunikace Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra IT a EO Možnosti a zásady firemní vnější komunikace ) Bakalářská práce Autor: Alexandra Oravcová Elektronické obchodování Vedoucí práce: doc. Ing. Stanislav

Více

Zatraktivnění regionu a města vůči mladým lidem

Zatraktivnění regionu a města vůči mladým lidem Expertní analýza na téma: Zatraktivnění regionu a města vůči mladým lidem Brno 2013 Partnerství subjektů meziuniverzitní studentské sítě CZ.1.07/2.4.00/31.0157 Zatraktivnění regionu a města vůči mladým

Více

Příručka pro implementaci mediální výchovy do oblasti Jazyk a jazyková komunikace

Příručka pro implementaci mediální výchovy do oblasti Jazyk a jazyková komunikace Gymnázium INTEGRA BRNO, s. r. o. Příručka pro implementaci mediální výchovy do oblasti Jazyk a jazyková komunikace Mgr. Petra Zvarová Brno 2012 Gymnázium INTEGRA BRNO, s. r. o. 0 Obsah ÚVOD... 2 TEORETICKÁ

Více

Analýza webových stránek Unie Kompas. Pavlína Pejlová

Analýza webových stránek Unie Kompas. Pavlína Pejlová Analýza webových stránek Unie Kompas Pavlína Pejlová Bakalářská práce 2015 ABSTRAKT Bakalářská práce se zabývá analýzou webových stránek Unie Kompas, což je nezisková organizace poskytující služby například

Více

Analýza marketingové komunikace pořadu Tečka páteční noci. Bc. Adam Rek

Analýza marketingové komunikace pořadu Tečka páteční noci. Bc. Adam Rek Analýza marketingové komunikace pořadu Tečka páteční noci Bc. Adam Rek Diplomová práce 2014 ***nascannované zadání s. 1*** ***nascannované zadání s. 2*** *** naskenované Prohlášení str. 1*** ABSTRAKT Tato

Více

Mediální revoluce. Ján Simkanič

Mediální revoluce. Ján Simkanič Mediální revoluce Temné pojednání o vzniku a zániku mediálních druhů se zvláštním přihlédnutím k neveselému osudu tištěných novin, a také o společenských dopadech, které probíhající změny nejspíš způsobí,

Více

Komparace e-shopů z hlediska použitelnosti. Lenka Wehrenbergová

Komparace e-shopů z hlediska použitelnosti. Lenka Wehrenbergová Komparace e-shopů z hlediska použitelnosti Lenka Wehrenbergová Bakalářská práce 2012 ABSTRAKT Tato práce čtenáře obeznámí s problematikou navrhování webů ve vztahu k jejich zaměření, funkci a cílové

Více

PPC 2007 Inzerce placená za proklik v ČR k roku 2007 Sborník

PPC 2007 Inzerce placená za proklik v ČR k roku 2007 Sborník PPC 2007 Inzerce placená za proklik v ČR k roku 2007 Sborník Obsah Předmluva... 3 1 Od nuly až ke konferenci... 4 2 Sklik - PPC reklama ve vyhledávání na Seznamu... 5 3 Textová reklama a co je dál?...

Více

Senioři jako specifický spotřebitelský segmentprezentační. Bc. Ivana Pšenčíková

Senioři jako specifický spotřebitelský segmentprezentační. Bc. Ivana Pšenčíková Senioři jako specifický spotřebitelský segmentprezentační akce za účelem prodeje Bc. Ivana Pšenčíková Diplomová práce 2012 ABSTRAKT Abstrakt v českém jazyce Diplomová práce se zabývá českými seniory

Více

Univerzita Karlova v Praze Pedagogická fakulta. Katedra pedagogické a školní psychologie

Univerzita Karlova v Praze Pedagogická fakulta. Katedra pedagogické a školní psychologie Univerzita Karlova v Praze Pedagogická fakulta Katedra pedagogické a školní psychologie Dětská kresba, její vývoj mezi šestým a osmým rokem věku a úvod do její hlubinné interpretace (kazuistika) Eva Kadlecová

Více

Placená reklama na Facebooku

Placená reklama na Facebooku JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ Hudební fakulta Katedra hudebních a humanitních věd a hudebního manažerství Hudební manažerství Placená reklama na Facebooku Bakalářská práce Autor práce: Zuzana

Více

Marketingová komunikace

Marketingová komunikace SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO Marketingová komunikace distanční studijní opora Martin Přibyl Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo červenec 2013 Marketingová komunikace Vydala Soukromá vysoká

Více

Dobrá zpráva žádná zpráva?

Dobrá zpráva žádná zpráva? 11. konference Člověk a média Dobrá zpráva žádná zpráva? Je opravdu pozitivní zpráva mediálně "neprodejná"? Centrum Mariapoli, Praha 9 - Vinoř 18. října 2007 Konference se konala ve spolupráci OBSAH Stefan

Více

Tvorba kvalifikačních prací pro studenty oborů sociální práce

Tvorba kvalifikačních prací pro studenty oborů sociální práce Tvorba kvalifikačních prací pro studenty oborů sociální práce Principy a postupy Walerian Bugel, Hana Šlechtová Olomouc 2012 Tato publikace byla vydána v rámci projektu Kvalita a inovace pro lepší uplatnění

Více

Prezentační dovednosti

Prezentační dovednosti Prezentační dovednosti Ing. Jaromír Procházka, Ing. Zdeněk Vokál Tento studijní text je určen pro potřeby účastníků projektu OPPA Další vzdělávání pedagogických pracovníků vyšších odborných škol v oblasti

Více

Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra informatiky a kvantitativních metod. Školní web

Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra informatiky a kvantitativních metod. Školní web Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra informatiky a kvantitativních metod Školní web (Specifika tvorby školních webů) Diplomová práce Autor: Ondřej Kašpar Studijní obor: Informační

Více

BUSINESS Vizuálně. Část II. Úvod do grafické interpretace dat pro podnikání a analýzu. Alexander Čech

BUSINESS Vizuálně. Část II. Úvod do grafické interpretace dat pro podnikání a analýzu. Alexander Čech BUSINESS Vizuálně Část II. Úvod do grafické interpretace dat pro podnikání a analýzu Alexander Čech Obsah O AUTOROVI 3 ÚVOD 4 GRAFICKÁ INTERPRETACE DAT PRO PODNIKÁNÍ A ANALÝZU 6 Vizualizace dat pomocí

Více

Média a Romové v ČR obraz romské menšiny zprostředkovaný médii Media and Gypsies in Czech Republic - a Picture of Roma Minority conveyed by Media

Média a Romové v ČR obraz romské menšiny zprostředkovaný médii Media and Gypsies in Czech Republic - a Picture of Roma Minority conveyed by Media Technická univerzita v Liberci FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ Katedra: katedra filosofie Studijní program: Učitelství pro 2. stupeň ZŠ Studijní obor: (kombinace) anglický jazyk občanská výchova

Více

Komunikace e-shopů v ČR. Jan Dobiáš

Komunikace e-shopů v ČR. Jan Dobiáš Komunikace e-shopů v ČR Jan Dobiáš Bakalářská práce 2014 ABSTRAKT Hlavním tématem této práce jsou internetové obchody v ČR a jejich komunikační aktivity. V teoretické části popisuje fungování e-shopů,

Více

Knihovna nově, aneb jak zvýšit její hodnotu v očích veřejnosti

Knihovna nově, aneb jak zvýšit její hodnotu v očích veřejnosti Knihovna nově, aneb jak zvýšit její hodnotu v očích veřejnosti Ing. Jana Turčínková Ústav marketingu a obchodu, PEF MZLU v Brně 1 Stále více dnes čelíme faktu, že se ve společnosti mění životní styl a

Více

Studie webů politických stran

Studie webů politických stran Studie webů politických stran Vypracovalo poradenské centrum Dobrý web Duben 2006 1 Obsah 1 OBSAH... 1 SHRNUTÍ... 4 1.1 DOSTUPNOST A PŘEHLEDNOST NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH INFORMACÍ... 4 1.2 PROPAGACE STRANY A VOLEBNÍCH

Více

1. Úvod, bez kterého to nejde... 3

1. Úvod, bez kterého to nejde... 3 J AK... PROVOZOVATÚSPĚŠNÝE SHOP Ana l y z uj t et r h Obj ev t ev a š es i l nés t r á nk y Pr opa guj t ev á šes hop Zí s k ej t ez á k a z ní k y Vy děl á v ej t e! Obsah 1. Úvod, bez kterého to nejde.......................

Více

Petr Doležal. Tvorba multimediální prezentace v prostředí technologie Flash. Bakalářská práce

Petr Doležal. Tvorba multimediální prezentace v prostředí technologie Flash. Bakalářská práce Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Petr Doležal Tvorba multimediální prezentace v prostředí technologie Flash Bakalářská práce

Více