ZÁKLADNÍ ŠKOLA G.A.LINDNERA ROŽĎALOVICE

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ZÁKLADNÍ ŠKOLA G.A.LINDNERA ROŽĎALOVICE"

Transkript

1 okres Kladno (3.třída) hornický skanzen Lidice vodní park Čabárna okres Mělník (6.třída) hrad Kokořín CHKO Kokořínsko zámek Nelahozeves okres Rakovník (9.třída) hrad Křivoklát zámek Lány zřícenina Krakovec okres Beroun (5.třída) Karlštejn okres Praha-západ (4.třída) Okoř Posázavský pacifik Jílové u Prahy (znak Černošic) okres Příbram (mateřská škola) město Příbram Svatá Hora hornické muzeum Cílem tohoto kalendáře je doporučit vybrané zajímavosti bývalých okresů Středočeského kraje za cíle školních exkurzí a rodinných výletů. ZÁKLADNÍ ŠKOLA G.A.LINDNERA ROŽĎALOVICE Toulky Středočeským krajem Středočeský kraj je největším samostatným územně správním celkem České republiky. Jeho rozloha km 2 zabírá téměř 14% území České republiky. K 31.březnu 2005 žilo ve Středočeském kraji obyvatel. Tento velice různorodý region v centrální části Čech, jedinečný a mnohotvárný, obklopuje hlavní město Prahu. Na rozdíl od ostatních krajů leží jeho sídlo v kraji sousedním, na území Prahy. Vzhledem ke krásné a zajímavé krajině jsou mnohá místa Středočeského kraje vyhledávanými cíli turistů. Leží zde několik chráněných krajinných oblastí, z nichž mezi nejvýznamnější patří Český ráj, biosférická rezervace UNESCO Křivoklátsko nebo geologicky zajímavý Český kras se známými Koněpruskými jeskyněmi. Oblíbeným místem tuzemských i zahraničních rekreantů jsou toky téměř všech zdejších velkých řek - Berounky, Jizery, Labe i Sázavy. Kraj je proslaven i vzácnými historickými památkami patří mezi ně především hrady jako Karlštejn, Křivoklát, Konopiště, Kokořín, Český Šternberk. Prakticky všechna města ve Středočeském kraji se právem mohou pyšnit středověkým historickým centrem. Skutečnou perlou mezi nimi je bezpochyby Kutná Hora, která je zapsána na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ale i ostatní města jako Kolín, Mělník, Mladá Boleslav, Slaný, Kladno, Beroun, Rakovník, Příbram, Benešov a další mají co nabídnout. okres Mladá Boleslav (školní družina) 100 let automobilové historie v Škoda auto muzeu okres Nymburk okres Kolín (2.třída) skanzen Kouřim (8.třída) město Nymburk Společnost přátel starého Nymburka okres Kutná Hora (7.třída) chrám sv. Barbory Sedlec zámek Kačina okres Praha-východ (1.třída) Brandýs nad Labem Stará Boleslav svatý Václav okres Benešov (školní klub) Týnec nad Sázavou zámek Jemniště hrad Konopiště Kontakt: Tyršova Rožďalovice (

2 K tématu okres Mladá Boleslav za školní družinu nakreslili Pavel Burian, Lukáš Drobeček, Bára Nechánská, Erik Machalka a Patrik Staněk.

3 1 Pondělí Montag Monday Lundi LEDEN JANUAR JANUARY - JANVIER Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Samstag Saturday Samedi Neděle Sonntag Sunday Dimanche 1 Nový rok Karina Radmila Diana Dalimil Tři králové Vilma Čestmír Vladan Břetislav Bohdana Pravoslav Edita Radovan Alice Ctirad Drahoslav Vladislav Doubravka Ilona Běla Slavomír Zdeněk Milena Miloš Zora Ingrid Otýlie Zdislava Robin Marika Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : okres Mladá Boleslav 100 let automobilové historie Škoda Auto muzeum Jízdní kolo Slavia - Koncem roku 1895 začali v Mladé Boleslavi dva nadšení členové Klubu českých velocipedistů, mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement vyrábět vlastní jízdní kola pod značkou Slavia. Už v prvních dvou letech společného podnikání uvedli na trh pět modelů kol vlastní konstrukce. Byla mezi nimi kola cestovní, dámská i polozávodní a již tehdy na své výrobky poskytovali dvouletou záruku. Na jaře 1899 přibyl do výrobního programu i první bicykl s přídavným motorem, zrodila se motocykletta L&K. První automobil Voituretta - první automobil Laurin & Klement, model Voiturette A s kapalinou chlazeným vidlicovým dvouválcem o objemu 1005 cm3 a výkonu 7 k, se zrodil v roce 1905 a ihned se stal prodejním úspěchem. Následovaly typ B (za tři roky se ho vyrobilo na tehdejší dobu neskutečných 250 kusů), model C měl již objem motoru 2042 cm 3 a výkon 12 k.v roce 1906 vznikly první čtyřválce; typu D se sice vyrobily jen dva kusy, zato čtyřapůllitrový čtyřválec E byl v dalších letech dodáván pro osobní i užitkové verze. Díky umu a fortelu zaměstnanců všech profesí si firma brzy vytvořila stabilní postavení na rozvíjejícím se mezinárodním trhu. Typ 105/120 model M a Škoda Favorit - Výroba "stodvacítek", typové řady 105/120/130, definitivně skončila až v roce Na veletrhu v Brně měl ale už v roce 1987 světovou premiéru zcela nový vůz, Škoda Favorit. Konečná podoba Favoritu byla dílem legendárního italského návrháře Bertoneho. Dalším provedením bylo kombi Forman a užitkový pick-up. Základní motorizací pro Favorit byl čtyřválec OHV o objemu 1289 cm3 s výkony od 40 do 50 kw. Superb, Nová Octavia, Fabia Combi a Sedan - přicházely i další karosářské verze modelu Fabia; Fabia Combi měla světovou premiéru v roce 2000 (verze Sedan v roce 2001). V roce 2001 rozšířila Škoda výrobní program o třetí modelovou řadu; v nových výrobních provozech v Kvasinách byla zahájena výroba největšího modelu, luxusní limuzíny Superb. V roce 2004 se dočkal svého nástupce model Octavia. Nová Škoda Octavia, vyráběná v provedení liftback a Combi (také s pohonem 4x4), je dnes nejmodernějším modelem ve výrobním programu značky. V nabídce se objevila i sportovní verze RS. Díky svým kvalitám získala nová Octavia řadu mezinárodních ocenění, včetně prestižního titulu Automobil roku v několika evropských zemích.

4 K tématu okres Nymburk za 8.třídu nakreslila Eva Kubálková.

5 2 Pondělí Montag Monday Lundi ÚNOR FEBRUAR FEBRUARY - FÉVRIER Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle Mittwoch Wednesday Mercredi Donnerstag Thursday Jeudi Freitag Friday Vendredi Samstag Saturday Samedi Sonntag Sunday Dimanche Hynek Nela/Hromnice Blažej Jarmila Dobromila Vanda Veronika Milada Apolena Mojmír Božena Slavěna Věnceslav Valentýn Jiřina Ljuba Miloslava Gizela Patrik Oldřich Lenka Petr Svatopluk Matěj Liliana Dorota Alexandr Lumír Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : okres Nymburk Výlet do Nymburka Město Nymburk bylo založeno ve 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II., který sem povolal německé a holandské kolonisty. Ti mu dali první jméno Neumburk, latinsky Novum Castrum Nový hrad. Město bylo vybudováno na základech starší, již v pravěku opevněné osady při brodu řeky přes Labe, na staré žitavské obchodní cestě. Již záhy po svém založení se Nymburk stal jedním z měst, které chránily Prahu. Za vlády Jana Lucemburského přibylo městu mnoho výsad. Také král Karel IV. přispěl k bohatství města. Tento rozkvět trval až do konce 16. století. Třicetiletá válka zanechala bohaté a výstavní město v rutinách. Císař Ferdinand III. v roce 1635 město obnovil, ale k hospodářskému rozkvětu již nedošlo. Významná událost se stala roku 1870, kdy se vybudovala železnice. Nymburk byl několikrát poškozen ohněm. Ten nejničivější požár přišel v roce 1838, kdy shořelo 83 domů. Tehdy byl zcela zničen starobylý ráz města, zůstaly jen gotické stavby z doby Václava II. a Jana Lucemburského (valy, hradby, kostel). I přesto všechno nabízí Nymburk svým návštěvníkům mnoho krásných a zajímavých míst. Spolu se Společností přátel starého Nymburka připravilo vycházkovou poznávací trasu se 45 zastávkami a zve Vás na její prohlídku. Navštivte i Vy Nymburk a věříme, že Vás nezklame! Obrázky: 1) dřevěný most (r.1910), 2) pohled na kostel a hradby, 3) alej na ostrově 4) plánek města.

6 K tématu okres Kolín za 2.třídu nakreslil Martin Košťák.

7 3 Pondělí Montag Monday Lundi BŘEZEN MÄRZ MARCH - MARS Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle Mittwoch Wednesday Mercredi Donnerstag Thursday Jeudi Freitag Friday Vendredi Samstag Saturday Samedi Sonntag Sunday Dimanche Bedřich Anežka Kamil Stela Kazimír Miroslav Tomáš Gabriela Františka Viktorie Anděla Řehoř Růžena Rút/ Matylda Ida Elena/Herbert Vlastimil Eduard Josef Světlana Radek Leona Ivona Gabriel Marián Emanuel Dita Soňa Taťána Arnošt Kvido Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : okres Kolín Skanzen Kouřim Na ploše necelých tří hektarů se nachází nedaleko města Kouřim skanzen lidové architektury, který byl založen v roce Je to vlastně záchranný regionální skanzen, protože podnět k založení dal vznik vodárenské nádrže Želivka. Vodní plocha zaplavila zajímavé památky lidové architektury. V roce 1976 byla otevřena první část skanzenu a časem se stal i speciálním zařízením, zaměřeným na ukázky stavebních technik. Poslední objekty sem byly dopraveny v roce V průběhu roku se tu pořádají slavnosti, národopisné akce a výstavy. K nejzajímavějším stavbám určitě patří chalupa malozemědělce, stojící dříve v Budči. Rozlehlá rychta z Bradlecké Lhoty má bohatě skládanou a malovanou lomenici a 5 prostor. Roubená kovárna pochází z roku 1774 z obce Starý Bydžov. Zvláštností je, že na svém původním místě přečkala velmi mnoho požárů a do roku 1958 sloužila stále svému původnímu účelu. Skoro veškeré zařízení kovárny bylo dovezeno z Louňovic pod Blaníkem. U cesty nedaleko kovárny stojí Boží muka z červeného pískovce. Pocházejí z roku Kouřimský skanzen vlastní i nejstarší polygonální stodoly. Původní záměr 38 větších staveb se sice nepodařilo naplnit, ale i tak je tu na co koukat.

8 K tématu okres Kutná Hora za 7.třídu nakreslil Jiří Vlček.

9 4 Pondělí Montag Monday Lundi DUBEN APRIL APRIL - AVRIL Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Neděle Samstag Sonntag Saturday Sunday Samedi Dimanche 1 2 Hugo Erika Richard Ivana Miroslava Vendula Heřman/Hermína Ema Dušan Darja Izabela Julius Aleš Vincenc Anastázie Irena Rudolf Valérie Rostislav Marcela Alexandra Evženie Vojtěch Jiří Marek Oto Jaroslav Vlastislav Robert Blahoslav Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : Kutná Hora - město významných historických památek leží 70 km východně od Prahy. Vzniklo ke konci 13. stol. u bohatých nalezišť stříbrných rud. Ve středověku byla Kutná Hora po Praze druhým nejbohatším českým městem. okres Kutná Hora Dominantou města je gotický chrám svaté Barbory, který je zasvěcen patronce havířů. Stavět se začal v roce 1388 a vlivem nejrůznějších událostí byla stavba ukončena až roku Sedlec je část Kutné Hory a proslavil se hřbitovním kostelem Všech svatých s kostnicí, kde se uchovávají pozůstatky více než obětí moru. Z lidských kostí a lebek tu jsou sestaveny pyramidy, svícny, kalichy a lustry. V roce 1995 bylo na Seznam světového dědictví UNESCO zařazeno historické centrum Kutné Hory. Zámek Kačina 8 km od Kutné Hory patří k nejkrásnějším projevům empírového slohu v českých zemích. Na zámku je umístěno Muzeum českého venkova, unikátem je originál ruchadla bratranců Veverkových.

10 K tématu okres Praha-východ za 1.třídu nakreslila Eliška Kulichová.

11 5 KVĚTEN MAI MAY - MAI Pondělí Montag Monday Lundi Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Samstag Saturday Samedi Neděle Sonntag Sunday Dimanche Svátek práce Zikmund Alexej Květoslav Klaudie Radoslav Stanislav Státní svátek Ctibor Blažena Svatava Pankrác Servác Bonifác Žofie Přemysl Aneta Nataša Ivo Zbyšek Monika Emil Vladimír Jana Viola Filip Valdemar Vilém Maxmilián Ferdinand Kamila Okres Praha-východ Brandýs nad Labem Stará Boleslav se skládá ze dvou měst, ve kterých najdeme tyto zajímavé objekty. Na místě dnešního zámku byla počátkem 14.století postavena tvrz chránící most přes Labe, ta byla v 15.století přestavěna na gotický hrad, který byl poslednímu českému majiteli Arnoštu Krajíři z Krajku zkonfiskován císařem Ferdinandem I. Největšího rozkvětu dosáhl za vlády císaře Rudolfa II., z jehož období pochází cenný reliéf Klanění tří králů od G.B.Quadriniho. Od roku 1995 je zámek v majetku města. V letech vznikl monumentální chrám Nanebevzetí Panny Marie. Stavby stojí na místě původního kostela z 11.století. Nejcennějším vybavením kostela je Paládium země české. Kostel sv. Václava založil kníže Břetislav I. V letech Stojí na místě staršího kostela sv. Kosmy a Damiána. Před dveřmi tohoto kostela byl zabit sv. Václav a je v něm pochován. Dále se v tomto městě nachází okresní muzeum sídlící v měšťanském domě postaveném v 16.století, kostel sv. Pavla postavený v letech , staroboleslavská brána postavená roku 1351 na popud císaře Karla IV., dřevěný most spojující oba břehy Labe a socha českého patrona sv. Václava od Stanislava Suchardy z počátku 20.století. Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : Svatý Václav nakreslený Blankou Malou, Patrikem Staňkem a Pavlem Andělem.

12 K tématu okres Benešov za školní klub nakreslili Dominika Berkyová, František Štěpánek, Vojtěch Martinec, Barbora Benešová a Sandra Bartošová.

13 6 Pondělí Montag Monday Lundi ČERVEN JUNI JUNE - JUIN Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Samstag Saturday Samedi Neděle Sonntag Sunday Dimanche okres Benešov Za blanickými rytíři pojedeme krajinou JZ od Prahy. Uvidíme hluboké údolí řeky Sázavy, romantické parky, hrady, zámky, tvrze i zříceniny. Jako první nás upoutá jeden z našich nejstarších dochovaných hradů v městě Týnec nad Sázavou. Zdejší zajímavostí je románská rotunda s věží z Laura Jarmil Tamara Dalibor Dobroslav Norbert Iveta Medard Stanislava Gita Bruno Antonie Antonín Roland Vít Zbyněk Adolf Milan století, která byla ve 13. století doplněna mohutnou hranolovou věží. Neobyčejnou malebností se vyznačují zříceniny tvrze Kouty, ležící na ostrůvku uprostřed rybníčka při okraji stejnojmenné osady. Složitý komplex budov na půdorysu písmene H je zámek Jemniště, který byl Leoš Květa Alois Pavla Zdeňka Jan Ivan Adriana Ladislav Lubomír Petr a Pavel Šárka Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : po restituci navrácen J. Sternbergovi. Králem trasy, kterou jsme se vydali, však zůstává Konopiště původně raně gotický hrad ze 13. století. Vyniká honosně zařízenými interiéry a cennými sbírkami. Za prohlídku jistě stojí i přilehlá Růžová zahrada s antickými sochami. Být v blízkostí bájného Blaníku a ošidit se o výhled z dřevěné rozhledny, by bylo jistě škoda. Rytíři v čele s knížetem Václavem by nám to jistě ani neodpustili.

14 K tématu okres Praha-západ za 4.třídu nakreslila Barbora Benešová (zřícenina hradu Okoř).

15 7 Pondělí Montag Monday Lundi ČERVENEC - JULY JULI - JUILLET Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Neděle Smastag Sonntag Saturday Sunday Samedi Dimanche 1 2 Jaroslava Patricie Radomír Prokop Cyril a Metoděj Mistr Jan Hus Bohuslava Nora Drahoslava Libuše/Amálie Olga Bořek Markéta Karolína Jindřich Luboš Martina Drahomíra Čeněk Ilja Vítězslav Magdaléna Libor Kristýna Jakub Anna Věroslav Viktor Marta Bořivoj 31 Ignác Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : Okres Praha-západ Okres Praha-západ má rozlohu 586 km 2. V 80 obcích žije přibližně obyvatel (údaje z roku 2000). Povrch tvoří od Vltavy k Berounce Pražská plošina, na jihu kopce Brd a Benešovské pahorkatiny. Díky aktivnímu saldu migrací však obyvatel přibývá (v roce 1999 o 2,1%). Podél dolního toku Berounky je pás sídel s obytnou i rekreační funkcí. V průmyslu a stavebnictví je zaměstnáno 39% ekonomicky aktivního obyvatelstva. Výrazný pohyb je vykazován za prací a službami do Prahy a opačně za rekreací do chatových osad. Okoř je romantická zřícenina poměrně velkého, ale vojensky i historicky málo významného hradu pražského měšťana. Podle výsledků archeologického výzkumu existoval na nevysokém útesu nad údolím Zákolanského potoka hrad už ve 13. století. Dnešní hrad však nechal vystavět až v polovině století následujícího bohatý pražský měšťan František Rokycanský. Do stavby dominantní mohutné hranolové věže bylo tehdy pojato zdivo kaple staršího objektu včetně zazděných okenních kružeb. Přes svůj mohutný vzhled byl Okoř vždy jen málo významným sídlem bez strategické polohy a většího souvislého hospodářského zázemí. Posázavský pacifik, železniční trať Praha - Vrané - Čerčany (Dobříš) a trati Čerčany - Kácov - Světlá nad Sázavou. Fotografie zachycuje příjezd k Měchenickému mostu. Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Muzeum sídlí v gotickém domě zvaném Mince, sloužícím do roku 1420 hornímu úřadu, kde královský hormistr vybíral od těžařů daně ve zlatě. Expozice muzea zahrnuje historii dolování zlata, historii regionu, dějiny trampingu, koutek přírody a výstavu na nádvoří. Najdete zde dějiny těžby a zpracování zlata na našem území, popis hlavních primárních ložisek zlata v ČR, kompletní zpracování dějin těžby v jílovském zlatonosném revíru, ukázku hlavních nerostů a hornin jílovského revíru, ukázky geologických a důlních map a pracovních nástrojů, informace o Ostrovském klášteře u Davle, o slavném Posázavském pacifiku, o keltském osídlování a opidu Na Závisti u Zbraslavi, o plavcích a řekách Sázavě a Vltavě a samozřejmě o městu Jílovém a zakladateli muzea Leopoldu Čihákovi. Dále je zde expozice vývoje trampingu od počátku ve 20. letech 20. století až do současnosti, expozice o přírodě s preparáty ptáků a drobných savců. V letních měsících si na nádvoří návštěvníci mohou vyzkoušet rýžování zlata ze zlatonosného písku řeky Sázavy. Amatérští geologové zde mají možnost najít si ukázky zdejších hornin a nerostů z materiálu z důlních hald.

16 K tématu okres Příbram za mateřskou školu My, permoníci, z II.třídy školky v Rožďalovicích aneb Kdo najde nejvíce stříbra?.

17 8 Pondělí Montag Monday Lundi SRPEN AUGUST AUGUST AOÛT Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Samstag Saturday Samedi Neděle Sonntag Sunday Dimanche okres Příbram Příbram, čtyřicetitisícové správní centrum jednoho z největších okresů v České republice, patří k známým historickým královským horním městům. Rozkládá se na úpatí Brd 60 km jihozápadně od Prahy. Oskar Gustav Miluše Dominik Kristián Oldřiška Lada Soběslav Roman Vavřinec Zuzana Klára Alena Alan Hana Jáchym Petra Helena Ludvík Bernard Johana Bohuslav Sandra Bartoloměj Radim Luděk Otakar Augustýn Evelína Vladěna Pavlína Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : Se jménem arcibiskupa Arnošta z Pardubic v polovině 14. století je na Příbramsku spjata pověst o vzniku dřevěné sošky P. Marie Svatohorské a svatohorské kaple, tyčící se nad městem, která byla jezuity od roku 1658 postupně přebudována v honosný chrám, architektonický klenot českého baroka. Svaté Hora se časem stala slavným poutním místem. Pokud chcete shlédnout gotickou sošku Madony s děťátkem a další architektonické skvosty Svaté Hory, je třeba k tomuto místu zdolat 365 schodů z centra Příbrami. Příbram vešla do povědomí svojí slavnou hornickou a hutnickou minulostí. Báňská činnost zde existovala podle archeologických nálezů již od 10.století. Z písemných materiálů je známo, že již ve 14.století se zde dolovalo stříbro a to se střídavými úspěchy až do 20. století. Nejvýznamnějším průmyslovým podnikem v dějinách města a regionu byly Uranové doly Příbram. Uranové doly ukončily dobývací práce v roce Někdejší slávu dolování připomíná Okresní muzeum Příbram Hornické muzeum na Březových Horách.

18 K tématu okres Beroun za 5.třídu nakreslila Sandra Bartošová.

19 9 ZÁŘÍ SEPTEMBER SEPTEMBER-SEPTEMBRE okres Beroun Karlštejn Pondělí Montag Monday Lundi Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Samstag Saturday Samedi Neděle Sonntag Sunday Dimanche Linda / Samuel Adéla Bronislav Jindřiška Boris Boleslav Regína Mariana Daniela Irma Denisa Marie Lubor Radka Jolana Ludmila Naděžda Kryštof Zita Oleg Matouš Darina Berta Jaromír Zlata Andrea Jonáš Václav Michal Jeroným Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : Karlštejn je nejznámějším a také nejvíce dochovaným českým hradem. Není divu, že tak starobylý a pohádkový hrad má svá strašidla. A není jich právě málo. Vypráví se, že již samotné stavbě nepřály pekelné mocnosti a snažily se dílo mařit. Karel IV. proto povolal vyhlášené rytíře, aby se s ďábly utkali. Jak se však ukázalo, ani ti nejudatnější s pekelníky nic nezmohli. Ty nakonec vypudil až prostý, ale chytrý ovčák, který se na hradě občas zjevuje. Potkáme ho nejspíš za měsíční noci, oblečeného do kožichu, jak vede na provaze berana podivného vzhledu. Neprochází se tady pro nic za nic hlídá karlštejnský poklad. Karlštejn má také svou Bílou paní, mlžnou přízračnou postavu, která sedává na roubení studny a pláče. Je to prý duch první Karlovy ženy Blanky z Valois. Někdy se vydává na cesty do podhradního městečka, klepe na dveře jednotlivých stavení a ptá se, zda jsou všichni doma. Když lidé přesvědčí, prozradí jim, kdo z nemocných se uzdraví a kdo naopak zemře. Proto se jí lidé báli, v noci nikomu neotvírali a dokonce i zakrývali okna, jen aby Bílou paní ani koutkem oka nezahlédli. Jiná pověst tvrdí, že se na hradbách v době úplňku občas zjevuje Bílých paní dokonce dvanáct. Jde o přízraky umučených panen. Kdysi se dvanáct vojáků rozhodlo, že je ze zakletí vysvobodí. Podmínkou bylo, že během celého roku nesmějí opustit hrad. Slib dodržel jen jejich velitel, ostatní slovo nedodrželi a za to je stihl strašlivý trest - jednou ráno je našli mrtvé s uřezanými hlavami.

20 K tématu okres Rakovník za 9.třídu nakreslil Peter Berky (hrad Křivoklát).

21 10 Pondělí Montag Monday Lundi Úterý Dienstag Tuesday Mardi ŘÍJEN OKTOBER OCTOBER-OCTOBRE Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Samstag Saturday Samedi Neděle Sonntag Sunday Dimanche 1 Igor Olívie/Oliver Bohumil František Eliška Hanuš Justýna Věra Štefan/Sára Marina Andrej Marcel Renáta Agáta Tereza Havel Hedvika Lukáš Michaela Vendelín Brigita Sabina Teodor Nina Beáta Erik Šarlota/Zoe Státní svátek Silvie Tadeáš Štěpánka Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : okres Rakovník Nejatraktivnější rekreační oblastí okresu je Křivoklátsko s unikátní přírodou a významnými kulturními a historickými památkami. Tento půvabný kout okresu je také nazýván podle známého českého novináře a spisovatele krajem Oty Pavla. Ve svých knihách poeticky zachytil zvláštní kouzlo, kterým na člověka působí krajina v údolí řeky Berounky. Má pamětní síň v Branově. Nejznámější památkou okresu je státní hrad Křivoklát. Je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Jeho počátky sahají až do 12. století. Proslul jako obávané vězení s hladomornou a mučírnou. K jeho záchraně a restaurování došlo až v období romantismu v 19. století, především zásluhou Fürstenberků, kteří ho vlastnili až do roku Můžete na hradě uvidět - nádhernou hradní kapli, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovnu s 53 tisíci svazky, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárnu, proslulé vězení a mučírnu s mučícími nástroji, monumentální Velkou věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, slavnou věž Huderku s černou kuchyní a vyhlídkovou terasou, galerii s příležitostnými výstavami starého i současného výtvarného umění. V okolí vás také zaujme zámek Lány - představuje výstavní raně barokní zámek z roku Vznikl přestavbou původního renesančního zámku z roku Od roku 1918 je majetkem státu a před rokem 1921 byl upraven na letní sídlo prezidentů republiky. Tomuto účelu slouží i dnes. Rozsáhlý park (110 ha) je přístupný veřejnosti. Na hřbitově je pochován první prezident Československé republiky T. G. Masaryk. Navštívit zde můžete také výstavní síň T. G. Masaryka a muzeum sportovních vozů. V jižní části okresu navštivte zříceninu hradu Krakovec, který představuje jeden z vrcholů české hradní architektury 14. století. Prohlídka zříceniny hradu Krakovec zahrnuje návštěvu jeho odvážně klenutých prostor, temných sklepů, torza nádherné kaple. Pojďte s námi za trilobity. V obci Skryje naleznete památník J. Barranda u paleontologického naleziště trilobitů. Máte rádi záhady a tajemství? Pak nezapomeňte na Kounovské kamenné řady (14 kamenných řad z prehistorických dob, nacházejících se v lese Na Rovině asi 2 km severně od obce Kounov s naučnou stezkou). Jsou to pravidelné řady menších balvanů. Při zkoumání jejich minulosti a významu narazíte na spoustu zajímavostí. Nikdo dodnes neví, k čemu kameny sloužily. Možná právě vy tuto záhadu odhalíte. Šťastnou cestu při toulkách po Rakovnicku přejí žáci 9.třídy. Na textu se podíleli: Jan Malý, Barbora Tumová, Lucie Rennerová, Jan Bendl.

22 Památník Lidice (Ondřej Bartoš) Hornický skanzen (Markéta Bajerová) Naučná stezka (Anna Antošová) Replika středověkého hradu Lidový skanzen v Třebízi (Tereza Šitnerová) (Monika Nováková) K tématu okres Kladno za 3.třídu nakreslili výše uvedení žáci. Hornický skanzen (Adam Kubálek)

23 11 LISTOPAD-NOVEMBER NOVEMBER-NOVEMBRE Pondělí Montag Monday Lundi Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Samstag Saturday Samedi Neděle Sonntag Sunday Dimanche Felix Památka zesnulých Hubert Karel Miriam okres Kladno Vyřešením této křížovky získáte v tajence název okresu, který Vás zve na návštěvu. 1. Zřícenina hradu v Českém ráji. 2. Nejdelší česká řeka. 3. Hlavní město České republiky. 4. Lázeňské město v okrese Nymburk. 5. Nejvyšší hora České republiky. 6. Nížina v okolí řeky Labe. TIPY NA VÝLETY Hornický skanzen Mayrau Tato zajímavá památka evropského významu se nachází ve Vinařících. Důl je zachován ve stavu, v jakém byl v den ukončení těžby. Selská stavení Dobový skanzen původních selských stavení se nachází v rodišti spisovatele Václava Beneše Třebízského - v Třebízi. Vodní park Vodní park Čabárna a záchranná stanice pro ptáky Aves se nachází 5 kilometrů za Kladnem směrem na Brandýsek. Naučná stezka je dlouhá 1 kilometr. Liběna Saskie Bohumír Bohdan Evžen Martin Benedikt Tibor Sáva Leopold Otmar Mahulena Romana Alžběta Nikola Albert Cecílie Klement Emílie Kateřina Artur Xenie René Zina Ondřej Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : Lidice Obec, vypálená za 2. světové války fašisty. Její tragický osud připomíná areál zdejšího památníku. Replika středověkého hradu Otevřel ji podnikatel Pavel Orna v Červeném Újezdu. K vidění jsou zde stará lidová řemesla i dobové výtvory. Rock na valníku Hudební festival probíhá vždy poslední srpnový víkend ve Slaném.

24 K tématu okres Mělník za 6.třídu nakreslila Markéta Fadrhoncová.

25 12 PROSINEC-DECEMBER DECEMBER-DÉCEMBRE Pondělí Montag Monday Lundi Úterý Dienstag Tuesday Mardi Středa Mittwoch Wednesday Mercredi Čtvrtek Donnerstag Thursday Jeudi Pátek Freitag Friday Vendredi Sobota Samstag Saturday Samedi Neděle Sonntag Sunday Dimanche Iva Blanka Svatoslav Barbora Jitka Mikuláš Benjamín/Ambrož Květoslava Vratislav Julie Dana Simona Lucie Lýdie Radana Albína Daniel Miloslav Ester Dagmar Natálie Šimon Vlasta Adam a Eva Hod boží Štěpán Žaneta Bohumila Judita David Silvestr Základní škola G.A.Lindnera, Rožďalovice, okres Nymburk * Tyršova 278, Rožďalovice, ( , ) : Okres Mělník Mělník Mělník je starobylé královské věnné město a proslavilo se především pěstováním vinné révy. Císař Karel IV. sem dal přivézt vinnou révu z Burgundska a Champagne, čímž zvelebil mělnické vinařství. Již v 10. století zde stával kamenný hrad, později přestavěný na zámek. Ten vystřídal spoustu majitelů, od roku 1753 do současnosti je ve vlastnictví rodu Lobkowitzů. Ze zámecké vyhlídky se sochou Karla IV. z 19. století je vyhlídka na soutok řek Labe a Vltavy i památnou horu Říp. Dominantou města je chrám sv. Petra a Pavla, pod nímž najdeme kostnici s pozůstatky 10 až 15ti tisíci lidí. Hrad Kokořín a CHKO Kokořínsko Kokořín je gotický hrad ze 14. století, umístěný na pískovcovém ostrohu uprostřed lesů. Od poloviny 17. století nebyl hrad obýván a pustl. V letech byl hrad rekonstruován do současné podoby. V současnosti je v něm umístěna expozice českého romantického umění. Hrad i okolní krajina inspirovaly mnoho romantických malířů, K. H. Mácha zde umístil děj svého románu Cikáni. Kokořínsko je lesnatý kraj, plný pískovcových skal, roklí a romantických zákoutí. Přírodní skalní útvary vytvářely často bizarní tvary např. Obří hlava, Žába, Kanec, Sněhurka a sedm trpaslíků a další. Návštěvníkům se nabízí nedotčená příroda, několik hradů a zámků a zachovalá dřevěná architektura. Oblast je protkána velkým množstvím turistických a cyklistických stezek. Zámek Nelahozeves Zámek začal vznikat v roce V současné době patří rodu Lobkowitzů. K velmi zajímavým prostorům patří Rytířských sál s kamenným krbem a nástěnnou malbou. K nejobdivuhodnějším zámeckým sbírkám patří obrazárna s díly významných evropských mistrů Bruegela, Canaletta, Rubense a Velasqueze. V zámeckých prostorách můžeme najít středověké relikviáře a další náboženské předměty, sbírku keramiky, stříbrné nádobí, staré hudební nástroje a rukopisy Beethovena a Mozarta.

ŘEMESLA NA ROŽĎALOVICKU

ŘEMESLA NA ROŽĎALOVICKU ŘEMESLA NA ROŽĎALOVICKU Naše město se od pradávna vyvíjelo jako soběstačný celek. Původně byly soběstačné i domácnosti a rodiny, ale později se začala rozvíjet dělba práce a začínalo se podnikat. Řemeslníci,

Více

POJĎTE S NÁMI NA VÝLET

POJĎTE S NÁMI NA VÝLET ZŠ NOVOSEDLICE 2015 POJĎTE S NÁMI NA VÝLET BOREČ, DUCHCOVSKÝ VIADUKT, VAŇOVSKÝ VODOPÁD, MALÁ PEVNOST TEREZÍN, KOMÁŘÍ VÍŽKA, MILEŠOVKA, GRÜNDWALDSKÉ VŘESOVIŠTĚ, POMNÍK PŘEMYSLA ORÁČE, MALHOSTICKÝ RYBNÍK,

Více

prosinec 2014 /leden 2015

prosinec 2014 /leden 2015 stopy histor ie v Libereckém kraji Týdenní poznámkový kalendář Foto Milan Drahoňovský 0 LIBERECKÝ KRAJ XII I II vrtek Nový rok Den obnovy samostatného českého státu Karina Světový den míru Radmila Diana

Více

Daňový kalendář 2012. LEDEN 2012 Po Út St Čt Pá So Ne 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Daňový kalendář 2012. LEDEN 2012 Po Út St Čt Pá So Ne 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 LEDEN 2012 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Mt Fuji 2. 1. 2012 daň z příjmů listopad 2011 9. 1. 2012 spotřební daň splatnost daně za listopad

Více

Veronika Jašíková, 10 let LEDEN 2008

Veronika Jašíková, 10 let LEDEN 2008 1 Út 2 St 3 Čt 4 Pá 5 So 6 Ne 7 Po 8 Út 9 St 10 Čt 11 Pá 12 So 13 Ne 14 Po 15 Út 16 St 17 Čt 18 Pá 19 So 20 Ne 21 Po 22 Út 23 St 24 Čt 25 Pá 26 So 27 Ne 28 Po 29 Út 30 St 31 Čt Veronika Jašíková, 10 let

Více

Evropský rok občanů & Projekt Senior plus. kalendar ED2013_220x150_11.indd 1 23.11.2012 0:43:33

Evropský rok občanů & Projekt Senior plus. kalendar ED2013_220x150_11.indd 1 23.11.2012 0:43:33 Evropský rok občanů & Projekt Senior plus 2013 kalendar ED2013_220x150_11.indd 1 23.11.2012 0:43:33 Vážené dámy, vážení pánové. Rok 2013 byl vyhlášen Evropským rokem občanů. Jeho cílem je zvýšit povědomí

Více

tiskoviny pro hasiče n a b í d k o v ý k a t a l o g

tiskoviny pro hasiče n a b í d k o v ý k a t a l o g 0 tiskoviny pro hasiče n a b í d k o v ý k a t a l o g Nakupujte na e-shopu...... navštivte www.optys.cz a pohodlně objednávejte Nad 500 Kč poštovné ZDARMA Více než 5 000 produktů skladem Osobní odběr

Více

RODINNÝ KALENDÁŘ LANŠKROUNSKA INFOROČENKA

RODINNÝ KALENDÁŘ LANŠKROUNSKA INFOROČENKA RODINNÝ KALENDÁŘ LANŠKROUNSKA INFOROČENKA INFOROČENKA 2014 RODINNÝ KALENDÁŘ LANŠKROUNSKA Inforočenku vydává: Jesenické nakladatelství Reklamní agentura, Hlavní třída 3, 787 01, Šumperk za přispění města

Více

VZHŮRU DO EVROPY! EUROPASS. EURES Program LEONARDO DA VINCI. Evropský portál pro mládež Program MLÁDEŽ. etwinning. Portály o Evropské unii

VZHŮRU DO EVROPY! EUROPASS. EURES Program LEONARDO DA VINCI. Evropský portál pro mládež Program MLÁDEŽ. etwinning. Portály o Evropské unii VZHŮRU DO EVROPY! Evropský portál pro mládež Program MLÁDEŽ EUROPASS EURES Program LEONARDO DA VINCI etwinning Portály o Evropské unii Evropská dobrovolná služba EURODESK Program SOCRATES PLOTEUS Podprogram

Více

Rodinný plánovací kalendář. Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Rodinný plánovací kalendář. Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Rodinný plánovací kalendář Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Lenka Šilerová Leden 2014 1 2 3 4 5 6 10 11 12 13 14 15 16 1 1 1 20 21 22 23 24 25 26 2 2 2 30 31 Nový rok Karina/Vasil Radmila/Radomil

Více

STARÝ RYCHNOV NAD KNÌŽNOU V OBRAZECH JOSEFA VAŠÁKA

STARÝ RYCHNOV NAD KNÌŽNOU V OBRAZECH JOSEFA VAŠÁKA 2015 STARÝ RYCHNOV NAD KNÌŽNOU V OBRAZECH JOSEFA VAŠÁKA Zvonice u kostela Nejsvìtìjší Trojice, olej na desce 34 x 27 cm V tìsné blízkosti zámeckého chrámu Nejsvìtìjší Trojice stojí od roku 1604 zvonice,

Více

O snech a přáních. Důležité moc si to přeji. V současné době není důležité ani aktuální. Aktuální je třeba se tím zabývat.

O snech a přáních. Důležité moc si to přeji. V současné době není důležité ani aktuální. Aktuální je třeba se tím zabývat. O snech a přáních Začíná nový rok. Možná k němu vzhlížíš jako k roku splněných přání nebo vnímáš jeho příchod jako novou možnost, která ti dává šanci přičinit se o splnění tvých snů a přání. Využij tuto

Více

Jméno Meno Name Name Имя. Adresa Adresa Address Wohnort Адрес. Telefon Telefón Telephone Telefon Телефон. E-mail, mobil

Jméno Meno Name Name Имя. Adresa Adresa Address Wohnort Адрес. Telefon Telefón Telephone Telefon Телефон. E-mail, mobil 0 Jméno Meno Name Name Имя Adresa Adresa Address Wohnort Адрес Telefon Telefón Telephone Telefon Телефон E-mail, mobil Krevní skupina Krvná skupina Blood group Blutgruppe Группа крови Pas Pas Passport

Více

Rodinný plánovací kalendář Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Rodinný plánovací kalendář Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Rodinný plánovací kalendář Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu 2013 Leden 2013 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Nový rok/átní svátek

Více

Vám přeje obec Grygov

Vám přeje obec Grygov Šťanou 2014 ceu v roce Vám přeje obec Grygov Leden 2014 Radim Kubáček, 8 let 1 Nový rok Den obnovy samoatného átu... 2 Karina...Mše v kapli sv. Jana Nemuckého 3 Radmila...Vánoční prázdniny - koc 4 Diana...Tříkrálová

Více

Obsah Brtnice 4-5 Nové Město na Moravě 36-37 Bystřice nad Pernštejnem 6-7 Pacov 38 Černovice 8 Pelhřimov 40 Golčův Jeníkov 9 Počátky 44 Habry

Obsah Brtnice 4-5 Nové Město na Moravě 36-37 Bystřice nad Pernštejnem 6-7 Pacov 38 Černovice 8 Pelhřimov 40 Golčův Jeníkov 9 Počátky 44 Habry Historická města Obsah Brtnice 4-5 Bystřice nad Pernštejnem 6-7 Černovice 8 Golčův Jeníkov 9 Habry 10 Havlíčkův Brod 11-13 Horní Cerekev 14 Hrotovice 15 Humpolec 16-17 Chotěboř 18-19 Jaroměřice nad Rokytnou

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov, Benešov 1 Benešov, Malé náměstí 74 Konopiště - státní zámek Muzeum Podblanicka - pobočka Benešov 08.09.2012-09.09.2012 10.00-16.00

Více

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy Sestavil: PhDr. Slavomír Horák s pomocí internetové stránky www.vokno.cz/lexikon aktualizace:

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-14.09.2008 09.00-12.00 a 12.30

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-14.09.2008 09.00-12.00 a 12.30 Lešetice, Lešetice 52 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Památník Vojna u Příbrami - Muzeum obětí komunismu 13.09.2008-14.09.2008 09.00-17.00 hod. Autenticky dochovaný bývalý zajatecký

Více

ROČNÍK 34, ČÍSLO 202 LISTOPAD

ROČNÍK 34, ČÍSLO 202 LISTOPAD ROÍK, ÍLO 0 LITOAD 00 Město Mníšek pod Brdy ZDARMA městečka pod kalkou BUĎ DOBRÝ ROK TE ŘÍŠTÍ! obota. prosince 00, od.00 hod. Vánoční KOFLÍKOVÝ TRH Kulturní program - MŠ, ZŠ, Rorejs, Křoví, vernisáž vánočních

Více

J A KRÝKICBUD PAR Publikace_2_cast.indd 130 Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 21.2.11 17:09

J A KRÝKICBUD PAR Publikace_2_cast.indd 130 Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 21.2.11 17:09 PARDUBICKÝ KRAJ Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 P Pardubický kraj hraničí se Středočeským, Královéhradeckým, Olomouckým a Brněnským krajem, jeho jižní hranice se dotýká kraje Vysočina a na severu

Více

Naučné stezky středních Čech

Naučné stezky středních Čech Naučné stezky středních Čech Mělník Mladá Boleslav 48 47 1 Rakovník 36 38 Slaný Kralupy 43 46 nad Vltavou 44 42 45 Brandýs nad Labem 41 - Stará Boleslav 40 Kladno 39 37 Praha Říčany 14 15 10 Beroun 21

Více

Brány královských věnných měst otevřené...

Brány královských věnných měst otevřené... Brány královských věnných měst otevřené... Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem, připomene se vám

Více

Speciál. Památky 2012. Dobré není jen to, co je nové. Nové je naopak to, co je dobré. ZDARMA. www.kampocesku.cz

Speciál. Památky 2012. Dobré není jen to, co je nové. Nové je naopak to, co je dobré. ZDARMA. www.kampocesku.cz Turistický magazín ročník II., květen 2012 ročník V., vydání duben 2011 Speciál ZDARMA Památky 2012 Dobré není jen to, co je nové. Nové je naopak to, co je dobré. www.kampocesku.cz Jan Werich Europa Jagellonica

Více

PODŘIPSKO. Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu. Litoměřice. vosice. Polepy. Terezín. Brozany. Štětí. Roudnice nad Labem. Budyně. Velvary.

PODŘIPSKO. Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu. Litoměřice. vosice. Polepy. Terezín. Brozany. Štětí. Roudnice nad Labem. Budyně. Velvary. vosice PODŘIPSKO Litoměřice Polepy Terezín Ohře Brozany nad Ohří 261 Vrutice 608 Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu Vrbice Libotenice Labe Doksany Hrobce Židovice 240 Chodouny Černěves Záluží Kyškovice

Více

b/ Vybraná památkově chráněná území: Český Dub... 20 Liberec... 22 Frýdlant, město... 24 c/ Vybrané kulturní památky: Grabštejn...

b/ Vybraná památkově chráněná území: Český Dub... 20 Liberec... 22 Frýdlant, město... 24 c/ Vybrané kulturní památky: Grabštejn... L I B E R E C K K R A J Fr dlant Grab tejn Jizerka Sloup v âechách Lemberk Jablonné v Podje tûdí Liberec Zákupy Rané Janovice u Kravafi Kravafie âesk Dub Sychrov Îelezn Brod Horní tûpanice Jilemnice Lhota

Více

JIŽNÍ ČECHY harmonické PERLA ČESKÉ REPUBLIKY

JIŽNÍ ČECHY harmonické PERLA ČESKÉ REPUBLIKY JIŽNÍ ČECHY harmonické PERLA ČESKÉ REPUBLIKY w w w. j i z n i c e c h y. c z Tento projekt Tvorba tiskových materiálů vč. elektronických verzí pro propagaci Jihočeského kraje v ČR i zahraničí 1. část je

Více

PET lahve. Papír. Nebezpečný. odpad. Objemný. odpad. Zbytkový. odpad. Elektro spotřebiče. Sklo. Textil. Bioodpad. Kovy, hliník.

PET lahve. Papír. Nebezpečný. odpad. Objemný. odpad. Zbytkový. odpad. Elektro spotřebiče. Sklo. Textil. Bioodpad. Kovy, hliník. www.press-project.eu apír ET lahve klo bezpečný odpad Textil Bioodpad ojové rtony Kovy, hliník Objemný odpad Zbytkový odpad Elektro spotřebiče tudentský záznamník 00/0 naplno klo ET lahve Textil Bioodpad

Více

VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO

VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO 2015 ZDARMA NOVINKA! Na. Třebíč ČERVENEC 4. - 5. 7. 2015 / Areál baziliky sv. Prokopa Svatoprokopská pouť Slavnostní mše svatá, historické pouťové atrakce, řemeslný jarmark,

Více

Kalendář 2008. Termíny Události Pranostiky

Kalendář 2008. Termíny Události Pranostiky Kalendář 2008 Termíny Událoi Pranoiky Leden 2008 Provádíme zimní řez romů a keřů. Pomalu se uštíme do řezání roubů pro jarní šlechtění, ukládáme je do písku... a končí chrutí divokých prasat. 1. a 2. týden

Více