Stavění májky. Řemeslo našich předků Zahájení kulturní sezony. květen 2009

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Stavění májky. Řemeslo našich předků Zahájení kulturní sezony. květen 2009"

Transkript

1 Stavění májky Řemeslo našich předků Zahájení kulturní sezony květen 2009

2 Milí čtenáři a čtenářky, venku se nám to všechno pěkně zelená a kvete, radost pohledět. Květen je už takový. Navíc je také měsícem lásky. Jen doufám, že jste se všichni zamilovaní políbili prvního pod rozkvetlou třešní? Jestli ne, láska vám může uschnout! Na prvního května nám také připadá svátek práce. Je sice volno, ale rozhodně to neznamená, že si vyhrneme rukávy a lehneme si do trávy. Naopak! Svátek práce bychom měli oslavit prací! V některých regionech je dodnes zvykem 30. dubna stavět máje. Tento starý obyčej pochází pravděpodobně z 16. století a jeho tradice je nejživější na jižní Moravě. Máje se staví především proto, aby matka příroda dala vesnici dobrou úrodu jak na poli, tak v kolébkách. Prostě je to tradice plodnosti, bez rozdílu kde. Není divu, že si švarní hoši z každé dědiny svou májku hlídají jako oko v hlavě. Snahou sousedních vesnic je porazit nebo odříznout vrcholek jejich májky a odnést si ji jako skalp do své vesnice. Poražená nebo odnesená májka je pro danou vesnici velkou hanbou. V některých oblastech jihovýchodní Moravy se máje nestaví 30. dubna, ale až v době konání tradičních hodů. Malé májky se staví před dům (tzv. stárek) jako symbol jejich hodnosti během hodů. Existovaly i malé ozdobené stromky májky, které se již od středověku stavěly 1. května jako důkaz lásky dívce nebo jako uznání a úcta k osobnosti veřejného života v obci. Je dobré vědět, že lidové tradice stavění májí jsou stále živé a že si je lidé rok co rok připomínají. Mějte se rádi, také v máji Martina Štěpánková Tradiční řemesla Drátenictví Lidé znají drát už téměř let, samotné drátenické řemeslo vzniklo v 17. století. Za jeho vznik můžeme poděkovat slovenským drotárům, kteří se pak v 19. století zasloužili o rozšíření řemesla nejen na Slovensku, ale po celé Evropě, Rusku i Americe. Drát se stal základním materiálem. Vyráběly se z něj různé předměty denní potřeby, jako byly lžičky, věšáky, cedníky, naběračky, podnosy pod žehličky, košíky, pasti na hlodavce a podobně. Drát se taky používal na zpevnění kuchyňského nádobí, zde byla použita smyčkovací technika, kterou se oplétala celá nádoba, aby byla odolnější vůči poškození nebo rozbití. Největší rozmach drátenictví byl zaznamenán na konci 19. a začátku 20. století. Po skončení první světové války drátenictví začíná postupně upadat a je vytlačováno průmyslovou výrobou, která byla mnohem levnější, a tak se tato technika už nevyplácela. V padesátých letech 20. století drátenictví úplně zaniklo. Až v posledním období se opět dostává do povědomí, již ne jako řemeslo vyrábějící předměty denní potřeby, ale jako řemeslo umělecké výroby. Dnes je možné vidět na trhu různé šperky a ozdoby, které touto technikou vznikají. Soutěž Jestlipak víte, jaký svátek slavíme druhou? květnovou neděli? Své odpovědi nám posílejte do na adresu redakce nebo na Pro tři ze správných odpovědí máme připravenou zajímavou publikaci.

3 Botanická zahrada hl. města Prahy V květnu je otevřena denně od , skleník Fata Morgana zůstává v pondělí uzavřen. Společné vstupné = Fata Morgana + venkovní expozice: 120 Kč dospělí, 60 Kč děti 6 15 let, studenti, ISIC a TEACHER karta, důchodci, 1 Kč Senior pas DP, zdarma děti do 6 let, ZTP, ZTP průvodce, pedagogický dozor, 300 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + děti 6 15 let) Upozornění: Klima ve skleníku není vhodné pro velmi malé děti a osoby s kardiovaskulárními chorobami! Mezinárodní výstava bonsají Svitky ze sbírek Národní galerie, suiseki ze sbírek BZ Trvalkové dny Pereny všude, kam se podíváš... Denně 9 19 h Hudební toulky Kaprovo kvarteto G. F. Händel, A. Dvořák, F. Schubert. Začátek v 17 h Seznamte se s botanickou zahradou: Pivoňky a hajní rostliny Pravidelný cyklus provázení. Začátek v 16 h Dny pravěkých technologií V Archeoparku Na Farkách Den dětí v Botanické zahradě Zahrada (ne)jen pro nejmenší Národní zemědělské muzeum Praha Národní zemědělské muzeum Praha, Kostelní 44, Praha 7 Vás srdečně zve k prohlídce svých stálých expozic i krátkodobých výstav Otevírací doba o státních svátcích 1. a OTEVŘENO STÁLÁ EXPOZICE Jede traktor Sbírka zemědělské techniky NZM (celoročně, velký sál snížené přízemí) Unikátní sbírka historických traktorů a dalších zemědělských strojů v moderním prostředí; interaktivní program pro děti i pro dospělé. Malá muzejní farma Živočišná část ukázky chovu domácích zvířat živí králíci, slepice a ovce. (celoročně, dvůr vchod z muzea nebo z Letohradské ulice) VÝSTAVY Kupecké počty, míry a váhy (do , výstavní sál v 1. patře) Nový autorský výstavní projekt NZM Praha, který přináší pohled na historický vývoj měr a vah, historii měření ve světě a metrologii v českých zemích. Kouzlo zemědělské techniky IIII. (do , schodiště a vestibul v 1. patře) Výstava kreseb posluchačů 2. ročníku studijního programu Architektura a stavitelství katedry architektury Stavební fakulty ČVUT v Praze. Kosatce (přesný termín v závislosti na době výkvětu sledujte hlavní vestibul) Malá tradiční výstava rozkvetlých kosatců pořádaná ve spolupráci s Botanickou zahradou hl. města Prahy v Troji. PŘEDNÁŠKY PRO VEŘEJNOST (začátky v 17.00, zas. sál ve zvýšeném přízemí, č. 14) Etiopie expedice HABEŠ 2005 Alexandra RYVOLOVÁ, cestovatelka, zakladatelka sdružení Hic Sunt Leones Třicet let Rallye Dakar motory v poušti Jaroslav JINDRA, cestovatel a fotograf Pozn: v budově NZM Praha probíhá částečná stavební rekonstrukce omlouváme se za přechodná omezení standardního provozu. Děkujeme za pochopení!

4 Zámek Hořovice Výstava historických kočárků Jako nedílná součást výstavy Hry a hračky malých aristokratů Nadpřirozené bytosti Výstava v zámeckém sklepení Výstava historických gramofonů Jako nedílná součást výstavy hracích strojků Hudba bez hudebníků Výstava umělecké litiny Ze sbírek Muzea Českého krasu v Berouně. Jako nedílná součást prohlídkového okruhu Mezinárodní hudební festival Hudební festival s mezinárodní účastí se koná v historických objektech města. Na programu budou například díla J. S. Bacha, B. Martinů, L. Janáčka, ale i D. Šostakoviče či F. Mendelssohna a mnoha dalších Operní týden Hudební festival přibližující díla významných hudebních skladatelů. Na programu bude například Carmen a flamengo či Verdiho Rigoletto a další Pohádkové prohlídky: Zlatovláska Pohádkové prohlídky pro veřejnost Pohádkové prohlídky: Zatovláska Pohádkové prohlídky pro veřejnost Oživlé památky 13. komnata Oživlé památky 13. komnata Oživlé památky 13. komnata Speciální trasa Zámkem od sklepa po půdu a dost možná ještě výš. Navštívíte přízemí východní věže, kde se dozvíte něco málo o původním topném systému zámku. V Africké chodbě nahlédnete pod pokličku nově připravované prohlídkové trasy a v přízemí jižního křídla zavítáte do zatím neopravené knížecí koupelny. Po romantické zastávce ve sklepení vyběhnete na půdu, kde si prohlédnete původní střešní konstrukci a odměnou za namáhavý výstup Vám bude úžasný výhled z altánu nad střechou hlavní budovy a pohled do parku z vyhlídkové terasy, kam noha náv štěvníka v posledních desetiletích nezavítala. Tato výjimečná příležitost se již nebude letos opakovat a musíte se předem objednat. Z důvodů bezpečnosti je počet osob ve skupině omezen na Galakoncert k 300 let zámku Galakoncert ve schodišťové hale 18 h Královské stříbření Kutné Hory Každoroční gotická slavnost připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora Mezinárodní bienále interpretační kytarové soutěže Mezinárodní soutěž v sólové hře na klasickou kytaru. Soutěž doprovází řada koncertů českých i zahraničních umělců. Průvodcovská služba Kutná Hora s. r. o. Informační centrum Palackého nám. 377, Kutná Hora Tel./Fax:

5 Královéhradecký kraj Hradecko Krkonoše a Podkrkonoší Otevírání turistické sezony na Zvičině a Běh na Zvičinu Už ho nesou! 4. ročník městských dračích slavností, Trutnov Slavnostní zahájení cyklistické sezony, Žacléř Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad ročník pivních slavností, Miletín Český ráj od 9.00 do Nové přírůstky do sbírky skla za rok Československá armáda v letech Muzeum města Mnichova Hradiště Merkur Historie i součastnost slavné stavebnice Muzeum Mladoboleslavska Jarní zpěv ptáků Vzpomínka na boj Pohádkový les Mladoboleslavská muzejní noc Cesta pohádkovým lesem Tradiční turistický pochod pro děti, mládež a rodiny Procházka židovským hřbitovem Staročeské řemeslnické trhy 15. ročník řemeslnických trhů s ukázkou tradičních řemesel a bohatým kulturním programem. Muzeum Českého ráje Turnov Strašidla na cestách, Bílá věž Středoevropský jazzový most filharmonie Masarykovo náměstí Hradec Králové Královéhradecká majáles XVIII. C. K. MANÉVRY, Hrádek u Nechanic Na jednom břehu Letní kino Širák Hradec Králové Kladské pomezí Smetanovské dny Nové Město nad Metují, zámek J. Bartoně Jiří Schmitzer koncert Broumov, Městské divadlo Kontakt: Teplická rocková noc Teplice nad Metují, hřiště Teplice nad Metují Orlické hory a Podorlicko Přes tři hrady Cykloturistický výlet Sopotnice Litický oblouk otvírání řeky Orlice G point funkction, sunset BLVD Mezinárodní den muzeí tvrz Hanička Cyklo Glacensis Potštejnská pouť Dobrušská pouť Westernový den Western Vochtánka Potštejn Šumnej fest aneb pro každýho něco Koupaliště Kostelec n. O Šumná Orlice, Kostelec nad Orlicí Ústecká 21 závody automobilů do vrchu Více informací o akcích najdete na

6 Kostelec nad Orlicí Klášterec nad Ohří Do Výstava Adolfa Borna Galerii Kryt na náměstí Jarní salon kláštereckých výtvarníků Galerii Thun Irský večer Cyklus komponovaných pořadů pod taktovkou Martina Šíla, tentokrát pod názvem Irský večer od Zámecká slavnost v Výstava minerálů a hornické historie Velký renesanční sál od Zahájení lázeňské sezony Areál Lázní Evženie Michaela Dolinová, Josef Zíma, Josef A. Náhlovský, Petra Janů, hudební kapely a divadelní představení České Švýcarsko Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě Návštěvnické centrum s expozicí Informační středisko Českého Švýcarska v přízemí budovy poskytuje kompletní turistický informační servis o regionu, k dispozici je i internetová kavárna, ekokoutek s nabídkou Bio i Fair Trade potravin, dále je zde možnost zakoupit si jízdenky a vstupenky na atraktivity v Saském Švýcarsku. V případě zájmu lze zajistit ubytování, průvodcovské služby a široký sortiment turistického zboží. České Švýcarsko život, tajemství, inspirace je název expozice, kterou byste si neměli nechat ujít. Jedná se o zcela novou, moderní expozici, která návštěvníka provede nejen historií, ale i přírodou, dále upozorní na jedinečné kulturní hodnoty i zajímavé osobnosti regionu Českého Švýcarska. Vítězslava Klimtová a rodina Kopeckých Ve sklepních prostorách kláštereckého zámku je stálá expozice Pohádková země Vítězslavy Klimtové a výstava Loutky rodiny Kopeckých. Louny Květinový den Absolventský koncert 1. část, kostel sv. Petra, v h, na koncertě vystoupí absolventi ZUŠ Louny Absolventský koncert 2. část, kostel sv. Petra, v h, na koncertě vystoupí absolventi ZUŠ Louny Svatodušní svátky Mše svatá v 8.30 h, zpívá chrámový sbor v chrámu sv. Mikuláše v Lounech Římskokatolická farnost Děkanství Louny Do Lounské parky sadařský spolek, výstava Oblastní muzeum Louny 30. května Májový podvečer s Kvítkek Kostel ČČHS, Kvítek pěvecký sbor Louny

7 Litomyšl Proč bychom se netěšili... aneb oslavte s námi velký příběh malého města 750 let povýšení Litomyšle na město Slavnostní koncert Litomyšlané Litomyšlanům Koncertní provedení opery Vilém Blodek: V studni Ewa Farná se skupinou Slavíme všichni společně aneb sousedské hodování Horní část Smetanova náměstí Hospoda s nejvyšším stropem na světě jediná, do které si můžete (ale nemusíte!) přinést svoje jídlo a pití stoly budou připraveny Prvních 750 piv zdarma! Moderuje Radek Havel I děti rády slaví! Toulovcovo náměstí žonglování s Vojtou Vrtkem a Víťa Marčík ml. s pohádkou Pinocchio žonglování s Vojtou Vrtkem a Víťa Marčík ml. s pohádkou Královská moudrost v Rodinném centru zajištěno hlídání dětí od 3 do 6 let Slaví se i na Gymnáziu A. Jiráska Den otevřených dveří od 9 h, výstava maturitních tabel křest Almanachu Glit s podtitulem Starobylé město mladýma očima vernisáž výtvarných prací absolventů v Galerii Pod Střechou Naši Litomyšlané nám rozumějí aneb noc otevřených dveří památek Památky a kulturní instituce Ohňové představení a ohňopády Klášterní zahrady Noční nokturno se skupinou Eggnoise slavíme až do rána, Music Club Kotelna Mezinárodní turnaj v kopané Slavnostní ekumenická bohoslužba k výročí 750. let povýšení Litomyšle na město Odpoledne plné soutěží pro děti Pojďte s námi za pohádkou Rockové oratorium Eversmiling liberty Změna programu vyhrazena! Podrobný program na a KAM na Vysočině Mahler Jihlava ročník mezinárodního hudebního festivalu v Jihlavě Zubrnický jarmark Staročeský jarmark, vystoupení pouličních divadel, kejklíři, kramářské písně, ukázky uměleckých řemesel hrnčíři, košíkáři, řezbáři Hudební slavnosti Jaroslav Svěcený a Cimbal Classic žáci ZUŠ Jemnice, vstupné 100 Kč, předprodej TIC Jemnice od Slavnosti žirovnického jednorožce 2009 Zámecký areál Žirovnice pestrý program ukončený ohňostrojem u hráze Hutního rybníka. Strašidelný zámek DraXmoor Dolní Rožínka DraXmoor Strašidelný zámek je novým a ojedinělým projektem v zábavní turistice nejen České republiky. Zámek představuje strašidelně-fantastickou expozici kombinovanou atraktivními exponáty, originálními sklepními prostory, středověko-pohádkovým tržištěm a stylovou krčmou s kouzelnou obsluhou, čarodějnými lektvary a dětským koutkem Třebíčské slavnosti piva Prezentace pivovarů s bohatým doprovodným programem.

8 Skanzeny Hanácký skanzen Příkazy Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný Hanácké skanzen ) tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další 3 stodoly. Všechny stavby pocházejí z 19. století a dokladují místní tradiční architekturu. Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezonních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století. Skanzen Rožnov pod Radhoštěm Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se může pochlubit tím, že je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Nyní je v něm k vidění stovka typických valašských staveb. Archeologický skanzen Modrá Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem. Skanzen Zubrnice V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Skanzen Hoslovice areál vodního mlýna Nejstarší a jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách najdete nedaleko od Strakonic. Areál unikátního hoslovického mlýna tvoří původní mlýnice s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola, všechny kryté došky, roubené či zděné ze smíšeného zdiva. Patří k němu také rybníček s náhonem, sad a louky. Skanzen Veselý kopec Veselý Kopec nabízí exkurze do souboru lidových staveb Vysočiny. Jednotlivé expozice nenaleznete na jednom místě, ale zhlédnout je můžete na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Další stavby jsou rozprostřeny v blízkých Svobodných Hamrech. Uvidíte funkční olejnu na lisování lněného semínka, varnu povidel a další důmyslná vodní zařízení. Dále doporučujeme podívat se do Hippologického muzea či navštívit Muzeum loutkářství v Chrudimi. Archeopark Prášily Jak žili Keltové Jsou zde postaveny rekonstrukce staveb, např. keltské obydlí roubený srub z částečně tesaných trámů, klešťovitá, oppidiální, brána s kamennou zdí a obrannou věží, panský dům nebo chrámek, kde Keltové pořádali své hostiny, přístřešky na řemesla a pece na tavbu železa, výpal keramiky a další. Asociace archeologických parků České republiky Asociace sdružuje archeologické parky v ČR a připravuje marketingovou podporu archeoparků. Skanzen Strážnice Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy je ukázkou lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka. Skanzen je proto rozčleněn do areálů představujících tyto regiony. Redakce magazínu KAM po Česku, KAM za kulturou, Kubelíkova 30, Praha 3 Tel.: ;

duben 2009 Velikonoční mrskačka Plzeňské slavnosti svobody Jak se peče perník

duben 2009 Velikonoční mrskačka Plzeňské slavnosti svobody Jak se peče perník duben 2009 Velikonoční mrskačka Plzeňské slavnosti svobody Jak se peče perník Milí čtenáři, začnu pozitivní větou Jaro je konečně tady, přestože to venku zatím na jaro moc nevypadá. Ale v dubnu holt musíme

Více

Brány královských věnných měst otevřené... královským prarodičům

Brány královských věnných měst otevřené... královským prarodičům Brány královských věnných měst otevřené... královským prarodičům Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř 1 KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad

Více

e-turistické NOVINY VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO www.region-vysocina.cz léto 2015 ZVEME VÁS: ROBINSON PARK V JIHLAVĚ str.3

e-turistické NOVINY VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO www.region-vysocina.cz léto 2015 ZVEME VÁS: ROBINSON PARK V JIHLAVĚ str.3 e-turistické NOVINY www.region-vysocina.cz léto 2015 VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO KŘÍŽEM KŘÁŽEM VYSOČINOU NA KOLE 2015 Pokud máte rádi pohyb, a zejména pak jízdu na kole, potom právě pro vás chystá organizace

Více

JIŽNÍ ČECHY 2009. Seminář pro profesionály v cestovním ruchu Poznejte regiony České republiky

JIŽNÍ ČECHY 2009. Seminář pro profesionály v cestovním ruchu Poznejte regiony České republiky JIŽNÍ ČECHY 2009 Seminář pro profesionály v cestovním ruchu Poznejte regiony České republiky 1/68 OBJEKTY VE SPRÁVĚ NPÚ STÁTNÍ ZÁMEK ČERVENÁ LHOTA www.zamek-cervenalhota.eu STÁTNÍ HRAD A ZÁMEK ČESKÝ KRUMLOV

Více

Já už ho vidím! ZDARMA. Bahnění, čvachtání, masírování... Brány památek se otevírají Vysočinou v sedle. www.kampocesku.cz. Turistický magazín

Já už ho vidím! ZDARMA. Bahnění, čvachtání, masírování... Brány památek se otevírají Vysočinou v sedle. www.kampocesku.cz. Turistický magazín ZDARMA Turistický magazín ročník 2, duben 2008 www.kampocesku.cz Já už ho vidím! Bahnění, čvachtání, masírování... Brány památek se otevírají Vysočinou v sedle Milí čtenáři, o dubnu se říká, že ještě

Více

Brány královských věnných měst otevřené...

Brány královských věnných měst otevřené... Brány královských věnných měst otevřené... Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem, připomene se vám

Více

pro region Svezte se s Arnoštem po Labi str. 4

pro region Svezte se s Arnoštem po Labi str. 4 Dolní Morava Žamberk Lázně Bohdaneč Holice Králíky PARDUBICE Choceň Přelouč Letohrad Ústí n. Orl. Česká Heřmanův Chrudim Vysoké Městec Mýto Lanškroun Skuteč Seč Hlinsko Moravská Staňte se našimi fanoušky

Více

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU BŘEZEN 2013 REGION JIŽNÍ ČECHY Jihočeská centrála cestovního ruchu B. Němcové 12/2 370 76 České Budějovice Telefon: +420 387 201 283 e-mail: info@jccr.cz www.jiznicechy.cz

Více

Brány královských věnných měst otevřené... princům a princeznám

Brány královských věnných měst otevřené... princům a princeznám Brány královských věnných měst otevřené... princům a princeznám Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem,

Více

Příští stanice jaro! ZDARMA. Velikonoce aneb legálně na holou Krajinou Českého středohoří Šlapací kolo přežilo století. Turistický magazín

Příští stanice jaro! ZDARMA. Velikonoce aneb legálně na holou Krajinou Českého středohoří Šlapací kolo přežilo století. Turistický magazín ZDARMA Turistický magazín ročník 2, březen 2008 Příští stanice jaro! Velikonoce aneb legálně na holou Krajinou Českého středohoří Šlapací kolo přežilo století Ústecký kraj, brána do Čech Uvnitř časopisu

Více

Tipy na výlety. str. 2 Nové turistické cíle na Vysočině str. 6 květen říjen 2012. turistické noviny. Vysočina každému na dosah!

Tipy na výlety. str. 2 Nové turistické cíle na Vysočině str. 6 květen říjen 2012. turistické noviny. Vysočina každému na dosah! Aktuality z Vysočiny Co nového na Vysočině Tipy na výlety Kalendář akcí str. 2 Nové turistické cíle na Vysočině str. 6 květen říjen 2012 str. 7 turistické noviny www.region-vysocina.cz...aktuality z Vysočiny

Více

volný čas a kultura červen prosinec 10 informace, tipy a zajímavosti pro malé i velké

volný čas a kultura červen prosinec 10 informace, tipy a zajímavosti pro malé i velké volný čas a kultura červen prosinec 10 informace, tipy a zajímavosti pro malé i velké kalendář akcí PŘIJEĎTE SI S DĚTMI UŽÍT PLZEŇ! www.plzen.eu Je tu víkend a nevíte, kam jet s dětmi na výlet? Nabízíme

Více

travez cestovní agentura pro děti 21. s ezón a www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon: 272 952 528, mobil: 602 827 341 ZDARMA

travez cestovní agentura pro děti 21. s ezón a www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon: 272 952 528, mobil: 602 827 341 ZDARMA travez cestovní agentura pro děti ZDARMA Fotodokumentace výletu blíže na str. 4 V Ý L E T Y Na objednávku blíže na str. 27 21. s ezón a jaro 2015 www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon:

Více

TIPY NA VÝLETY, TURISTICKÉ ATRAKTIVITY A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI TOHOTO REGIONU

TIPY NA VÝLETY, TURISTICKÉ ATRAKTIVITY A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI TOHOTO REGIONU TIPY NA VÝLETY, TURISTICKÉ ATRAKTIVITY A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI TOHOTO REGIONU Vydaly Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace Města Turnova OBSAH Turistické cíle Turnovska str. 2 3 Kulturní

Více

Květnové oslavy na Šumavě

Květnové oslavy na Šumavě číslo 5 rok 2014 Strana 1 Květnové oslavy na Šumavě Obec Kvilda a klub 4. obrněné divize Plzeň pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly a ve spolupráci s městy Český Krumlov, Horní Planá

Více

ČERVEN 2008. Poslové magie africké loutky a masky Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur 27.3. 24. 8. 2008 V NÁRODNÍM MUZEU

ČERVEN 2008. Poslové magie africké loutky a masky Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur 27.3. 24. 8. 2008 V NÁRODNÍM MUZEU str. 2 Sokolská sbírka Serge Bernarda Str. 5 Krajkářská tvorba Ludmily Kaprasové Str. 11 Vrchotovy Janovice ČERVEN 2008 V NÁRODNÍM MUZEU Přírodovědecké muzeum Knihovna Národního muzea Historické muzeum

Více

Koloveč Muzeum techniky a řemesel Městské muzeum a galerie Nepomuk. Domažlice. Klatovy. Kdyně. Muzeum Šumavy

Koloveč Muzeum techniky a řemesel Městské muzeum a galerie Nepomuk. Domažlice. Klatovy. Kdyně. Muzeum Šumavy Domažlice Muzea a archeologické památky Koloveč Muzeum techniky a řemesel Městské muzeum a galerie Nepomuk Klatovy Přestože návštěvníky Šumavy přitahuje zejména nádherná příroda, k tradičním turistickým

Více

Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012

Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012 Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012 infoglobe Informační cestovatelský portál Infoglobe vám opět přináší zajímavý katalog, tentokrát zaměřený na Turistické cíle České a Slovenské republiky

Více

Východní Morava. Turistický průvodce. 25 tipů na výlety. + mapky. Letos se jezdí k nám! www.vychodni-morava.cz

Východní Morava. Turistický průvodce. 25 tipů na výlety. + mapky. Letos se jezdí k nám! www.vychodni-morava.cz Východní Morava Turistický průvodce 25 tipů na výlety + mapky Letos se jezdí k nám! www.vychodni-morava.cz oblasti příležitosti, 4 jak zažít Region patří k nejpozoruhodnějším v České republice. Jeho jedinečnost

Více

Speciál. Památky 2012. Dobré není jen to, co je nové. Nové je naopak to, co je dobré. ZDARMA. www.kampocesku.cz

Speciál. Památky 2012. Dobré není jen to, co je nové. Nové je naopak to, co je dobré. ZDARMA. www.kampocesku.cz Turistický magazín ročník II., květen 2012 ročník V., vydání duben 2011 Speciál ZDARMA Památky 2012 Dobré není jen to, co je nové. Nové je naopak to, co je dobré. www.kampocesku.cz Jan Werich Europa Jagellonica

Více

Bližší informace se dozvíte na webových stránkách www.cekus. eu v záložce Kulturní akce pod heslem METROPOLITNÍ OPERA.

Bližší informace se dozvíte na webových stránkách www.cekus. eu v záložce Kulturní akce pod heslem METROPOLITNÍ OPERA. e-turistické NOVINY www.region-vysocina.cz zima 2014/2015 Z CHOTĚBOŘE PŘÍMO DO NEW YORKU! Přijměte pozvánku do Chotěboře na přímé přenosy z Metropolitní opery New York. V žádném jiném kulturním zařízení

Více

S BISKUPEM-PATRIARCHOU CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ TOMÁŠEM BUTTOU HORSKÁ ROUBENKA I SECESNÍ KOSTEL V HERLÍKOVICÍCH JAKO MÍSTO SETKÁVÁNÍ

S BISKUPEM-PATRIARCHOU CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ TOMÁŠEM BUTTOU HORSKÁ ROUBENKA I SECESNÍ KOSTEL V HERLÍKOVICÍCH JAKO MÍSTO SETKÁVÁNÍ ČTVRTLETNÍK LÉTO 2015 Rok Jana Husa a památky reformace ROZHOVOR S BISKUPEM-PATRIARCHOU CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ TOMÁŠEM BUTTOU HORSKÁ ROUBENKA I SECESNÍ KOSTEL V HERLÍKOVICÍCH JAKO MÍSTO SETKÁVÁNÍ

Více

VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO

VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO 2015 ZDARMA NOVINKA! Na. Třebíč ČERVENEC 4. - 5. 7. 2015 / Areál baziliky sv. Prokopa Svatoprokopská pouť Slavnostní mše svatá, historické pouťové atrakce, řemeslný jarmark,

Více

KVĚTEN 2009 FENOMÉN MARTINŮ V NÁRODNÍM MUZEU

KVĚTEN 2009 FENOMÉN MARTINŮ V NÁRODNÍM MUZEU str.3 Z pokladů NM, JAROSLAV MACHÁT str.11 ZAŠLÝ SVĚT ŽIVOTA V MARIN- GOTKÁCH Václavské náměstí 68 115 79 Praha 1 tel.: 224 497 111 e mail: nm@nm.cz str.11 ŘETĚZOVÉ PROVÁDĚNÍ KVĚTEN 2009 V NÁRODNÍM MUZEU

Více

KAM. Zimní cestou za betlémskou hvězdou. po Česku. Advent na zámku v Hořovicích Čas svařáku a zimních radovánek ZDARMA

KAM. Zimní cestou za betlémskou hvězdou. po Česku. Advent na zámku v Hořovicích Čas svařáku a zimních radovánek ZDARMA KAM ročník IV., vydání listopad prosinec 2010 Turistický magazín po Česku ZDARMA Advent na zámku v Hořovicích Čas svařáku a zimních radovánek Zimní cestou za betlémskou hvězdou www.kampocesku.cz KAM na

Více

LEDEN 2010 V NÁRODNÍM MUZEU PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVANÉ INFORMACE: WWW.NM.CZ

LEDEN 2010 V NÁRODNÍM MUZEU PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVANÉ INFORMACE: WWW.NM.CZ str. 3 PŘÍBĚH PLANETY ZEMĚ str. 5 HRADNÍ FOTO- ARCHIV 1918 1933 Václavské náměstí 68 115 79 Praha 1 tel.: 224 497 111 e mail: nm@nm.cz str. 7 VE STÍNU JAGUÁRA LEDEN 2010 V NÁRODNÍM MUZEU Přírodovědecké

Více

Litomûfiice. a loì Porta Bohemica 1. XIV. ročník, 4/2009. Turistické informace z Česka, Slovenska a Polska. www.kr-ustecky.cz, www.litomerice.

Litomûfiice. a loì Porta Bohemica 1. XIV. ročník, 4/2009. Turistické informace z Česka, Slovenska a Polska. www.kr-ustecky.cz, www.litomerice. XIV. ročník, 4/2009 Sídlo: Horčičkova 546, 149 00 Praha 4 E-mail: travel-profi@volny.cz Turistické informace z Česka, Slovenska a Polska Foto: Miroslav Kukla Litomûfiice a loì Porta Bohemica 1 www.kr-ustecky.cz,

Více

Historie, kultura, poznání... kulturní organizace zřizované Zlínským krajem

Historie, kultura, poznání... kulturní organizace zřizované Zlínským krajem Historie, kultura, poznání... kulturní organizace zřizované Zlínským krajem Kroměřížsko Valašsko Slovácko Zlínsko a Luhačovicko Občas si v životě uvědomujeme skutečnost, že žijeme v paradoxech. Patří k

Více

Tedy VÍTEJTE I VY v našem Železnohorském regionu. Bohumil Starý, předseda

Tedy VÍTEJTE I VY v našem Železnohorském regionu. Bohumil Starý, předseda ŽELEZNOHORSKÝ REGION ZPRAVODAJ ročník II. / 2011 Občanské sdružení Rok 2010 byl pro rozvoj a činnost občanského sdružení zajímavý a pestrý. Vzniklo mnoho zajímavých aktivit na základě dobrovolné iniciace

Více

Bezbariérový průvodce Královéhradeckým krajem

Bezbariérový průvodce Královéhradeckým krajem Bezbariérový průvodce Královéhradeckým krajem www.kralovehradeckyregion.cz Deset rad vozíčkářům před cestou 1. Při plánování cesty si prostudujte mapu a ověřte aktuální stav ů a tras na uvedených informačních

Více