Téma 3 - řešení s obrázky

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Téma 3 - řešení s obrázky"

Transkript

1 Téma 3 - řešení s obrázky Hlavním cílem tohoto cvičení je vytvořit doménovou strukturu, kterou je možné vidět na obrázku 1. Seznámit se a prozkoumat základní administrační prostředky služby AD, vytvořit vyhledávací dotaz. Dále si vyzkoušíte vytvořit vztah důvěryhodnosti mezi doménami a roli globálního katalogu. Nakonec bude odchycen Logon proces programem Wireshark. Servery, které budete importovat, mají nastavený pouze název ve tvaru S-ITAcademy, S-SW-ITAcademy Obrázek 1 - doménová struktura 1. Importujte servery Server-ITAcademy, Server-SW-ITAcademy,Server-HW-ITAcademy, Server- IT a klientskou stanici Windows 7 do prostředí Hyper-V tak, jak jste se naučili v předešlém cvičení. 2. Spusťte servery,přihlašte se jako Administrator (heslo 7Cisco14) a postupně všem přidělte statickou IP adresu : (Start->Ovládací panely->centrum síťových připojení a sdílení->změnit nastavení adaptéru->pravý tl. myši nad adaptérem->vlastnosti->protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)->Vlastnosti) a. Server-ITAcademy: /24 b. Server-SW-ITAcademy: /24 c. Server-HW-ITAcademy: /24 d. Server-IT: /24 e. Stanice Windows7: /24

2 3. Na Server-ITAcademy přidejte roli AD DS (Active Directory Domain Services)(Správce serveru->přidat role->ad DS(Active Directory Domain Services)-> (Přidání funkcí potvrďte))

3

4 4. Vytvořte ze serveru Server-ITAcademy řadič kořenové domény ITAcademy.local dle následující konfigurace: (Správce serveru->role->služba AD DS(Active Directory Domain Services)->Spusťte průvodce instalací služby Active Directory Domain Services(dcpromo.exe) a. Použijte rozšířený režim instalace b. Úroveň funkčnosti nastavte pro Windows Server 2008 R2 c. Nainstalujte DNS server d. Heslo nastavte 7Cisco14 e. Po dokončení restartujte!

5

6

7

8

9

10

11

12 5. Všimněte si, co se stalo s lokálním účtem Administrator 6. Zjistěte úplný název počítače (Správce serveru -> Úplný název počítače)

13 7. Na serveru Server-SW-ITAcademy přidejte roli AD DS stejně jako u serveru Server- ITAcademy 8. Nastavte adresu DNS na server Server-ITAcademy (Start->Ovládací panely->centrum síťových připojení a sdílení->změnit nastavení adaptéru->pravý tl. myši nad adaptérem- >Vlastnosti->Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)->Vlastnosti)

14 9. Ze serveru Server-SW-ITAcademy vytvořte řadič podřízené domény SW.ITAcademy.local nadřízené kořenové domény ITAcademy.local. Konfiguračního průvodce spusťte přes příkazovou řádku. (Start->cmd->příkaz dcpromo). Neinstalujte DNS! Ostatní nastavení zůstávají stejná. Při delegování pověření použijte ůčet Administrator s heslem 7Cisco14.(Níže obsažené screeny neobsahují screeny, které se již vyskytli při konfiguraci serveru Server- ITAcademy)

15

16

17

18

19 10. Absolutně stejným způsobem vytvořte ze serveru Server-HW-ITAcademy doménový řadič podřízené domény HW.ITAcademy.local nadřízené kořenové domény ITAcademy.local. 11. Ze serveru Server-IT vytvořte doménový řadič domény IT.local, která je novým kořenem aktuální doménové struktury. (Nastavení DNS adresy, Přidat roli AD DS, Spustit konfiguračního průvodce dcpromo.exe (DNS server instalovat))

20

21 12. Prozkoumejte strukturu Active Directory DS na serveru Server-ITAcademy a ověřte, že jsou přítomny všechny doménové řadiče(správce serveru- >Role->Služba AD DS->Lokality a služby Active Directory->Sites->Default-First-Site-Name->Servers) 13. Na stejném serveru otevřete Centrum správy služby Active Directory ( Start -> Nástroje pro správu->centrum správy Active Directory)

22 14. Přidejte navigační uzel domény SW.ITAcademy.local (Přidat navigační uzly)

23

24 15. Vyhledejte uživatele Administrator pomocí Globálního hledání, prozkoumejte kritéria, která jsou možná a prozkoumejte vlastnosti uživatele( Levá část Centra správy služby AD - >Globální hledání (Přidat kritéria, Vlastnosti (Pravá část Centra správy služby AD)) )

25 16. Na Serveru_ITAcademy otevřete Domény a vztahy důvěryhodnosti služby Active Directory (Start -> Nástroje pro správu-> Domény a vztahy důvěryhodnosti služby Active Directory)

26 17. Zjistěte, kterým doménám doména SW.ITAcademy.local důvěřuje. (Uzel ITAcademy.local - >Pravý tl.myši nad SW.ITAcademy.local->Vlastnosti->Vztah důvěryhodnosti)

27 18. Vytvořte nový jednosměrný příchozí vztah důvěryhodnosti domény SW.ITAcademy.local s doménou IT.local s heslem 7Cisco14(Záložka Vztahy důvěryhodnosti -> Nový vztah důvěryhodnosti (Dole))

28

29

30

31

32 19. Otevřete Uživatelé a počítače služby Active Directory (Star->Nástroje pro správu-> Uživatelé a počítače služby Active Directory) 20. Vytvořte a uložte vyhledávací dotaz, který v doméně ITAcademy vyhledá všechny skupiny, která začínají na písmeno A. ( Pravý tl. myši nad Uložené dotazy ->Nová položka->dotaz)

33

34 21. Přidejte klientskou stanici Windows7 do domény SW.ITAcademy.local (Start->Pravý tl.myši nad Computer->Properties->Change settings->change)

35

36 22. Zkuste suspendovat hlavní řadič doménové struktury Server_ITAcademy a z klientské stanice Windows 7 se přihlásit na účet Administrátora v doméně HW.ITAcademy.local. Bude přihlášení úspěšné bez Serveru_ITAcademy? Nebude, jelikož globální katalog není přítomný. Řadič domény Server_SW_ITAcademy nezná uživatele Administrator z domény HW. V tomto případě se obrací na globální katalog, ten ale není v této chvíli přístupný a proto přihlášení selže.

37

38 23. Vraťte Server_ITAcademy do provozu. 24. Odhlaste se ze stanice Windows 7 (Start->Logoff) 25. Nyní se pokuste zachytit Logon proces uživatele Administrator v doméně SW.ITAcademy.local pomocí programu Wireshark (Spustit Wireshark na serveru Server_SW_ITAcademy->Vybrat síťový adaptér->na stanici Windows 7 připravit přihlášení uživatele Administrator do domény SW.ITAcademy.local->Stiskněte v programu Wireshark Start a poté se přihlašte na stanici Windows7->Po přihlášení zastavte analyzér)

39

40 26. V programu Wireshark vyfiltrujte protokol Kerberos a prozkoumejte, jaké informace se přenáší ( Filter->Kerberos; zaměřte se na položky s popisem AS-REQ,AS-REP,TGS-REQ,TGS- REP)

41

42 Pro maximálně detailní informace doporučuji -

43 27. Na serveru Server_ITAcademy spusťte Diagnostiku stavu řadičů domény, doménových struktur a instancí služby AD LDS pro server Server-ITAcademy (Start->cmd->dcdiag.exe)

44 28. Prozkoumejte a dle časových možností vyzkoušejte existující Rozšířené nástroje služby AD (Správce serveru->role->služba AD DS->Sjet dolů až na Rozšířené nástroje)

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 Informační systém ISOP 7-13 Vypracováno pro CzechInvest Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. Dokument ze dne 20.2.2015, verze 1.00 Konfigurace

Více

Certifikační autorita PostSignum. Instalace a použití aplikací Klíčník

Certifikační autorita PostSignum. Instalace a použití aplikací Klíčník Uživatelská dokumentace - verze 2.0.0 Certifikační autorita PostSignum Instalace a použití aplikací Klíčník Uživatelská dokumentace - verze 2.0.0 Česká pošta, s.p., se sídlem Politických vězňů 909/4, 225

Více

Využití Exchange Serveru pro skupinovou spolupráci

Využití Exchange Serveru pro skupinovou spolupráci Využití Exchange Serveru pro skupinovou spolupráci KAPITOLA 6 V této kapitole se dozvíte: Plánování událostí pomocí kalendářů Delegování přístupu do kalendáře pro jiného uživatele Firemní kontakty Využití

Více

Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007

Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007 Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007 K A P I T O L A 4 Témata kapitoly: Otevírání a ukládání dokumentů knihovny Úpravy dokumentů v sadě Microsoft Office V kapitole 3 Použití integrovaných

Více

Při používání tohoto zařízení je třeba vždy dodržovat následující bezpečnostní opatření.

Při používání tohoto zařízení je třeba vždy dodržovat následující bezpečnostní opatření. Návod k použití Bezpečností opatření Při používání tohoto zařízení je třeba vždy dodržovat následující bezpečnostní opatření. Bezpečnost při provozu V tomto návodu jsou používány tyto důležité symboly:

Více

Excel a externí data KAPITOLA 2

Excel a externí data KAPITOLA 2 Excel a externí data KAPITOLA 2 V této kapitole: Připojení databáze Microsoft Access Data z webových stránek a z textových souborů Data z databází Program Microsoft Query Práce se soubory typu XML Velkou

Více

Přímý kanál. První kroky se službou Přímý kanál

Přímý kanál. První kroky se službou Přímý kanál Přímý kanál První kroky se službou Přímý kanál Obsah Co Vám Přímý kanál nabízí? 3 Instalace aplikace Přímý kanál 4 Popis aplikace 6 První kroky Aktivace aplikace 7 První kroky Odeslání dávky příkazů 10

Více

Instalace (instalace lokální PC)

Instalace (instalace lokální PC) Instalace (instalace lokální PC) Instalaci informačního systému PREMIER lze spustit z CD, z nabídky Instalovat. Po vložení CD do mechaniky se automaticky spustí průvodce instalací. Pokud po vložení CD

Více

Poznejte svůj notebook

Poznejte svůj notebook Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Poznejte svůj notebook Učební text pro předmět U086 Ing. Hana Hurtíková Praha 2011 Určeno pro studenty Univerzity třetího věku VŠE v Praze Hana

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

SMART NOTEBOOK JAK VYUŽÍT PRVEK EXTREME COLLABORATION V PROSTŘEDÍ AUTORSKÉHO PROGRAMU

SMART NOTEBOOK JAK VYUŽÍT PRVEK EXTREME COLLABORATION V PROSTŘEDÍ AUTORSKÉHO PROGRAMU JAK VYUŽÍT PRVEK EXTREME COLLABORATION V PROSTŘEDÍ AUTORSKÉHO PROGRAMU SMART NOTEBOOK Zapojeni jsou všichni studenti, ve všech předmětech, s jakýmkoliv zařízením. Všichni společně a v jednom okamžiku.

Více

T-Mobile PC Telefon Návod k použití

T-Mobile PC Telefon Návod k použití T-Mobile PC Telefon Návod k použití 1 Obsah 1. Úvod...3 2. Instalace a nastavení...4 2.1 Příprava...4 2.2 Spuštění aplikace T-Mobile PC Telefon...5 2.3 Konfigurace aplikace T-Mobile PC Telefon...5 2.4

Více

Windows RT 8.1 Update Step-by-Step Guide

Windows RT 8.1 Update Step-by-Step Guide Windows RT 8.1 Update Step-by-Step Guide Aktualizace Windows RT na verzi Windows RT 8.1 Nainstalováním nejnovějších aktualizací Windows zajistěte, aby byl počítač s Windows RT v aktuálním stavu Zjištění

Více

Návod na instalaci a použití ACT IP Phone P160S pro službu viphone break

Návod na instalaci a použití ACT IP Phone P160S pro službu viphone break Návod na instalaci a použití ACT IP Phone P160S pro službu viphone break 1. Popis telefonního přístroje 1.1. Základní součásti telefonního přístroje Návod pro použití telefonního přístroje Propojovací

Více

Software602 Form Filler

Software602 Form Filler Software602 Form Filler Verze 4 Průvodce instalací, instalací s parametry a spuštěním s parametry Vytvořeno dne: 1.9.2009 Aktualizováno: 31.1.2012 Verze: 4 2012 Software602, a.s. Obsah 1. Průvodce instalací

Více

Uživatelská příručka pro produkt Synology NAS

Uživatelská příručka pro produkt Synology NAS Uživatelská příručka pro produkt Synology NAS ID dokumentu Syno_UsersGuide_NAS_20130906 Obsah Kapitola 1: Úvod Kapitola 2: Začněte s programem Synology DiskStation Manager Instalace zařízení Synology NAS

Více

Manuál Průvodce nastavením a uživatelská příručka Rekordéry NVR / DVR / HVR

Manuál Průvodce nastavením a uživatelská příručka Rekordéry NVR / DVR / HVR Manuál Průvodce nastavením a uživatelská příručka Rekordéry NVR / DVR / HVR 1 Obsah A. Upozornění... 3 1. Kontrola po otevření krytu... 3 2. Připojení... 4 B. Základní operace... 6 1. Přidání IP kamery

Více

Nokia 6303i classic - Uživatelská příručka

Nokia 6303i classic - Uživatelská příručka Nokia 6303i classic - Uživatelská příručka 1. vydání 2 Obsah Obsah Provádění hlasového volání 20 Ovládání hlasových hovorů 20 Volání pomocí zkratek 21 Bezpečnost 4 Hlasová volba 21 Možnosti v průběhu hovoru

Více

Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení Práce se soubory

Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení Práce se soubory Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů 35 Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení 44 Práce se soubory 54 Práce se sešity a šablonami 58 Práce s listy 85 Výběr, vkládání

Více

BlackBerry Z10 Smartphone. Uživatelská příručka

BlackBerry Z10 Smartphone. Uživatelská příručka BlackBerry Z10 Smartphone Uživatelská příručka Vydáno: 2014-05-07 SWD-20140507094804675 Obsah Nastavení a základní funkce...6 Novinky v tomto vydání... 6 Rychlé seznámení se zařízením... 7 Čím se zařízení

Více

Nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 10/11 ve Windows 8/8.1

Nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 10/11 ve Windows 8/8.1 Nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 10/11 ve Windows 8/8.1 Tento návod popisuje nastavení Internet Exploreru 10/11, který se spouští z plochy Windows 8/8.1. Návod nepopisuje nastavení Internet Explorer

Více

DSL-G684T Bezdrátový ADSL2+ směrovač Návod k použití

DSL-G684T Bezdrátový ADSL2+ směrovač Návod k použití DSL-G684T Bezdrátový ADSL2+ směrovač Návod k použití Leden 2006 ESL684TEU.A1G Varování FCC Toto zařízení splňuje část 15 norem FCC. Provoz podléhá následujícím dvěma podmínkám: (1) zařízení nesmí způsobovat

Více

WELL SIP-T20/T20P uživatelský manuál

WELL SIP-T20/T20P uživatelský manuál JOYCE ČR, s.r.o., Venhudova 6, 614 00 Brno, ČR, IČ: 25317571, DIČ: CZ25317571, Tel.: +420 539 088 010 Fax: +420 539 088 000, E-mail: joyce@joyce.cz, Web: www.joyce.cz WELL SIP-T20/T20P uživatelský manuál

Více

Dell OptiPlex 3020 Small Form Factor Příručka majitele

Dell OptiPlex 3020 Small Form Factor Příručka majitele Dell OptiPlex 3020 Small Form Factor Příručka majitele Regulační model: D08S Regulační typ: D08S001 Poznámky, upozornění a varování POZNÁMKA: POZNÁMKA označuje důležité informace, které pomáhají lepšímu

Více

Základní uživatelská příručka informační podpory správy číselníku NIPEZ

Základní uživatelská příručka informační podpory správy číselníku NIPEZ Základní uživatelská příručka informační podpory správy číselníku NIPEZ Verze: 2.2 Účinnost od: 10. 3. 2014 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Staroměstské nám. 6 110 15 Praha 1 ID: DUN 004/11 Základní

Více

The BlueJ Tutorial verze 1.4 pro BlueJ verze 1.2.x

The BlueJ Tutorial verze 1.4 pro BlueJ verze 1.2.x The BlueJ Tutorial verze 1.4 pro BlueJ verze 1.2.x Michael Kölling Mærsk Institute University of Southern Denmark přeložil Petr Škoda, 1. verze 1 Obsah 1 Předmluva... 4 1.1 O BlueJ... 4 1.2 Rozsah a cílová

Více

Návod na vytvoření Počáteční zálohy (Seed Backup) v aplikaci Whitestore Pro / Lite

Návod na vytvoření Počáteční zálohy (Seed Backup) v aplikaci Whitestore Pro / Lite OBSAH Vytvoření Počáteční zálohy v aplikaci Whitestore PRO... 2 Vlastní uložení dat na lokální disk... 4 Vytvoření Počáteční zálohy v aplikaci Whitestore LITE... 7 Nastavení parametrů Počáteční zálohy

Více

PŘENOS DAT ŠKOLNÍ MATRIKY DO SBĚROVÉHO SERVERU MŠMT

PŘENOS DAT ŠKOLNÍ MATRIKY DO SBĚROVÉHO SERVERU MŠMT příručka 14 PŘENOS DAT ŠKOLNÍ MATRIKY DO SBĚROVÉHO SERVERU MŠMT systémová příručka pro el. sběr dat matriky žáků Tato příručka obsahuje informace k jedinému modulu, jehož název je uveden v záhlaví. Každý

Více

ČESKY. Návod k použití. Taking internet telephony a step further 3088. www.dualphone.cz

ČESKY. Návod k použití. Taking internet telephony a step further 3088. www.dualphone.cz Návod k použití Taking internet telephony a step further 3088 VOLÁNÍ ZDARMA ZAPOJ & VOLEJ Obsah Dear customer manuálu Jak duální telefon funguje... 3 Jak je tento manuál USPOŘÁDÁN... 5 Instalace a základní

Více

Téma 12: Správa diskových jednotek a system souborů. Téma 12: Správa diskových jednotek a systémů souborů

Téma 12: Správa diskových jednotek a system souborů. Téma 12: Správa diskových jednotek a systémů souborů Téma 12: Správa diskových jednotek a systémů souborů 1 Teoretické znalosti V tomto cvičení se podíváte na práci s diskovými jednotkami. Naučíte se používat nástroj správy disků, který se poprvé objevil

Více