SlabikářRukavic CO JE DOBRÉ VĚDĚT V SOUVISLOSTI S OCHRANOU VAŠICH RUKOU

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SlabikářRukavic CO JE DOBRÉ VĚDĚT V SOUVISLOSTI S OCHRANOU VAŠICH RUKOU"

Transkript

1 SlabikářRukavic CO JE DOBRÉ VĚDĚT V SOUVISLOSTI S OCHRANOU VAŠICH RUKOU

2 1 Nebezpečí poranění v případě nesprávného zacházení s ochrannými rukavicemi Chráníme vaše ruce! Všude, kde musí být používány ochranné rukavice nebo protichemické ochranné rukavice, jsou pro to dobré důvody. Poranění způsobená nesprávným nebo dokonce nepoužitím rukavic mohou být různého typu. Kromě řezných ran, bodných ran, oděrek, ekzémů, poleptání nebo popálenin se mohou při pravidelném kontaktu s chemikáliemi objevit dokonce dlouhodobá poškození jako např. zvýšené hodnoty škodlivých látek v krvi a orgánech s těžkými zdravotní následky. To by mělo závažné důsledky jak pro Vás osobně, tak pro Vašeho zaměstnavatele. Profesionální rukavice s certifikátem bezpečnosti Ochranné rukavice, které KCL nabízí skoro pro všechny účely, Vás mohou spolehlivě ochránit před těmito důsledky. KCL stále kontroluje pomocí vlastní laboratoře a dle DIN ISO 9001 ochranné vlastnosti svých rukavic při mechanickém a chemické zátěži. Ve spolupráci s firmami jsou při prohlídkách závodů a v analýzách rizik a nebezpečí, vytvořených při těchto prohlídkách, vyvíjeny návrhy rukavic, které definují pro každé pracoviště doporučení týkající se rukavic a dobu použitelnosti. V návaznosti na to jsou pak proškoleni uživatelé rukavic a bezpečnostní technici. Pracoviště jsou pak každoročně kontrolována a zjišťuje se, zda jsou dodržována definovaná doporučení týkající se rukavic.

3 2 Určení správných ochranných rukavic a jejich správné použití KCL Vám, spolu s Vašimi bezpečnostními techniky, pomůže vybrat pro Vaši speciální činnost správné ochranné rukavice. Proto jsou návrhy na ochranné rukavice KCL vyvíjeny dle typu Vašeho závodu, Vašeho pracoviště a Vaší činnosti. Sortiment rukavic SEPP & MÜLLER KG zelená modrá žlutá hnědá bílá Označení zboží Camatril Dermatril Sahara Worktril W Camapur Comfort ochrana před ochrana před Ochrana před ochrana proti chladu Ochrana před chemickými látkami chemickými látkami mechanickým poraněním manžeta mechanickým poraněním manžeta na jedno použití pletený lem pletený lem Číslo zboží Velikosti 7, 8, 9, 10, 11 6, 7, 8, 9, 10, 11 7, 8, 9, 10 8, 9, 10, 11 6, 7, 8, 9, 10, 11 Označení EN388 EN374 EN374 EN388 EN374 EN374 EN388 EN388 EN AJL 000x do -20 C Kategorie III III II II II Délka cca (mm) Oddělení CNC frézování CNC obrábění čištění součástek broušení (za mokra) zásilkové oddělení CNC frézování CNC obrábění čištění součástek broušení (za mokra) zásilkové oddělení broušení sklad materiálu venkovní práce Konfekce jemná montáž Chemické látky čistič Fina D 8059 brusný olej MB-30 směs FC 321 směs FC 110 Motorex Swisscool 7755 Aero Fina Rusan 20 Fina Rusan DWF 4 speciální benzín 40/80 Vypracováno Min. 480 Min. 480 Min. 10 Min. 480 Min. 480 Min. 480 Min. 480 Min. 480 Min. 10 Min. 480 Min. 10 Min. 480 Min. 10 Min. 120 Min. 10 Min. nepoužívat pro manipulaci s rotujícími součástkami nepoužívat pro manipulaci s rotujícími součástkami Penetrace: stupeň 3 pro ochranu proti uvedeným chemickým látkám v případě neuvedených chemických látek nás prosím informujte KCL CZ s.r.o. Suderova Ostrava Zobrazení zhotoveného podnikového plánu rukavic. Vedle kategorie a přidělení k určitým druhům činnosti, se zde dá také ověřit ochranný účinek chemických rukavic proti odzkoušeným chemikáliím. Z tohoto návrhu můžete zjistit/rozlišit správný typ rukavic vhodný pro Vaše pracoviště popř. Vaši činnosti. Pokud by to nebylo možné nebo pokud budete mít jiné dotazy, kontaktujte Vašeho bezpečnostního technika, který Vás pak bude informovat o správném výrobku, který máte použít. Vaše zdraví je pro nás důležité pokud budete mít další dotazy na téma ochranných rukavice, neváhejte zavolat na naši poradní horkou linku T

4 3 Tři kategorie ochrožení/označení ochranných rukavic s příklady z praxe Kategorie ohrožení Při vizuální kontrole označení rukavic mimo jiné zjistíte kategorii ohrožení. Rozlišují se tři kategorie: označené ochranné rukavice KCL Minimální rizika/malé ochranné požadavky např. obyčejné latexové rukavice jako ochrana před vlhkem a špínou při úklidových činnostech bez kontaktu s chemikáliemi a mechanického ohrožení. Kategorie I Kategorie II Označení: Razítko Kategorie I značka CE, č. výrobku, velikost, zboží, adresa výrobce. Střední rizika/ochrana proti např. mechanickému ohrožení. Pokud se nepoužívají vhodné ochranné rukavice, může např. na ostrém plechu dojít ke vzniku malých řezných ran, které mohou být dostačujícím způsobem ošetřeny náplastí. Mohou se však objevit i hluboké řezné rány, které jdou až ke šlachám a znamenají šití rány a několika týdenní pracovní neschopnost. Označení: Razítko Kategorie II značka CE, č. výrobku, velikost, zboží, piktogramy, adresa výrobce. EN 388 Odolnost proti oděru Odolnost proti prořezání Odolnost proti dalšímu natržení Odolnost proti probodnutí (min 0; max 4) (min 0; max 4) (min 0; max 5) (min 0; max 4) Od kategorie II je uváděn piktogram EN388 (symbol kladiva) s výkonnostními levely. Takto můžete posoudit ochrannou schopnost rukavic.

5 Kategorie III Vysoké rizika/ochrana proti trvalému poškození a nebezpečím smrti např. poškození způsobené chemikáliemi Příklad 1: Při práci s kyselinami omylem použijete rukavice ze savé kůže namísto protichemických ochranných rukavic z nitrilu. Toto má za následek bolestivé poleptání rukou. Příklad 2: Při práci s vysoce jedovatou chemikálií je výrazně překročena doba použitelnosti rukavic, doporučená laboratoří KCL. Chemikálie se nepozorovaně dostává přes rukavice a přes kůži do krevního oběhu. Lékařské vyšetření prokáže vysoce zvýšené hodnoty v krvi s následkem genetických poškození. Pamatuj: Každé rukavice i ochranné rukavice KCL mají časově omezené ochranné účinky např. maximální dobu použití. Neexistují žádné rukavice, které by uměly všechno a hodily se na všechny typy ohrožení a proti všem chemikáliím. Z tohoto důvodu jsme pro Vás spolu s Vaším bezpečnostním technikem stanovili toto ohrožení a vybrali jsme vhodný typ ochranných rukavic, které chrání Vás a Vaše zdraví.. EN Označení: Razítko Kategorie II značka CE, ident.č. zkušebního a kontrolního institutu, číslo výrobku, velikost, zboží, piktogramy, adresa výrobce. Penetrace Permeace (min 0; max 3) (min 0; max 6) Ochr.index/level/třída pro hodnoty permeace dle EN 374 Třída 1 10min Třída 2 30min Třída 3 60min Třída 4 120min Třída 5 240min Třída 6 480min Výsledek dle EN 374 für die Chemikalie: kyselina sodná 32%= 6 topný olej = 6 studený čistič = 6 karbolin = 6 motorový olej = 6 benzin super = 6 CE 0121 = Zkušební institut BGIA, Sankt Augustin, Německo Příklady ukazují jasně jednu věc: Jen správně a pečlivě vybrané rukavice mohou chránit pokud jsou správně používány a využívány. Díky laboratoři KCL jsme schopni Vám říci na minutu přesně, jak dlouho budou vybrané rukavice při správném využívání odolávat používané chemikálii.

6 4 Trocha teorie Penetrace Penetrace znamená pronikání chemikálií skrze rukavice v důsledku díry. Také mikroskopicky malé díry propouští chemikálie. Rukavice KCL jsou 100% kontrolovány na těsnost poskytují tedy maximální ochranu pro Vás jako uživatele. Penetrace: Chemické látky pronikají přes rukavici kvůli dírám Permeace Při permeaci se chemikálie nepozorovaně dostává skrze rukavici. I když nejsou rukavice poškozeny, mohou být netěsné. 1 min 2 hod Permeace: Chemické látky pronikají rukavicí skrze uzavřený materiál za různě dlouhou dobu.

7 5Otázky a odpovědi Z jakých důvodů nepoužívat kožené rukavice? Kožené rukavice mají špatný tvar, švy tlačí, propouštějí vlhkost a chemikálie, ukládají je a často obsahují chrom VI/- (karcinogenní) a PCB v důsledku procesu vyčiňování kůže. Nitrilové rukavice jsou trvanlivější a odolnější proti opotřebení než kožené rukavice. Nitrilové rukavice jsou k dostání v mnoha velikostech, vydrží déle, poskytují větší ochranu, jsou odolné proti vlhkosti, neobsahují škodlivé látky (testováno dle směrnice Eko-Tex 100) a jsou omyvatelné. Všimne si člověk působení chemikálií na kůži okamžitě? Existuje řada chemikálií které nemají žádnou chuť, žádný zápach, ale ukládají se v těle a způsobují rakovinové bujení a genetická poškození. Velmi často se objeví kožní a fyzické reakce teprve po letech nebo dokonce po desetiletích. Viz příklady u kapitoly 3 (kategorie III). Proč jsou rukavice z PVC nevhodné pro protichemické použití? Rukavice z PVC mají vysoký obsah změkčovadel, která mohou způsobit podráždění kůže. Při kontaktu s chemikáliemi se mohou postupně rozpouštět a mohou vzniknout malé dírky. Rukavice z PVC jsou často vyráběny v zahraničí bez přísné kontroly kvality. Jak jako uživatel poznám, že jsou vybrané rukavice správné co do kvality? Podívejte se do návrhu KCL nebo se zeptejte Vašeho bezpečnostního technika. Zkontrolujte pro jistotu ještě jednou označení na rukavicích a při používání chemikálií nepřekračujte dobu použitelnosti rukavic stanovenou laboratoří KCL. V případe pochybností kontaktujte bezpečnostního technika nebo volejte naší informační linku KCL: Pokud dnes používám rukavice 5 minut a zítra ještě jednou 5 minut a to při kontaktu s chemikáliemi, mohu pak doby používání sečíst? Ne! Protože pronikání začíná při prvním kontaktu s chemikáliemi a dochází k němu i po ukončení práce. Kdy musí být ochranné rukavice vyměněny? - z hygienických důvodů nejpozději po 5 dnech. - Při zašpinění nebo silnému odření rukavic chránícím proti mechanickým poraněním bez kontaktu s chemikáliemi po poškození popř. když již čištění či umývání není účinné. Mnoho z kvalitních ochranných rukavic proti mechanickému poranění KCL je omyvatelných. Především Rukavice z Para-Aramid chránící před pořezáním. - U protichemických ochranných rukavic ihned v případě poškození, při využití jako ochrana proti potřísnění okamžitě po kontaktu s chemikáliemi a při úplné ochraně pak po dosažení doby použitelnosti udané laboratoří KCL.

8 6 Pokny pro používání a údržbu 5 Kroků pro správné používání vašich ochranných rukavic Pro správné používání ochranných rukavic KCL jsme pro Vás vyvinuli letáček, který byste měli uchovávat v dosahu svého pracoviště. Jsou v něm uvedeny veškeré důležité tipy pro zacházení s ochrannými rukavicemi. 5 Kroků pro správné používání vašich ochranných rukavic Pokud zde není naše šestistránková brožurka Pět kroků... k dispozici, žádejte ji prosím na naši horké lince T: KCL CZ s.r.o. Suderova 2013 Tel CZ Ostrava Fax HABEKOST, V0704, 1.000