Proč přidat Wonderware Historian k Vašemu InTouch řešení

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Proč přidat Wonderware Historian k Vašemu InTouch řešení"

Transkript

1 Proč přidat Wonderware Historian k Vašemu InTouch řešení Jiří Nikl, Tomáš Mandys Pantek (CS) s.r.o

2 Strana 2 Proč přidat Wonderware Historian k Vašemu InTouch řešení? Rozšířením Vašeho stávajícího operátorského vizualizačního HMI / SCADA systému InTouch o výkonnou historizační databázi Wonderware Historian získáte díky uloženým historickým datům a výkonným analytickým nástrojům ještě větší přehled o Vašich výrobních procesech. Spojením obou Wonderware produktů získáváte dokonalé nástroje pro zvýšení produktivity, a tím i ziskovosti firmy, za současného zhodnocení Vašich dosavadních investic do softwaru InTouch. Hlavní přínosy Centralizace historických procesních dat Rychlý sběr dat i přístup k uloženým datům Vyspělé komprese dat pro rychlost a efektivitu systému Možnost agregace dat na několika vrstvách Flexibilita a škálovatelnost od malých aplikací po rozsáhlé distribuované systémy s vysokou dostupností Rychlé analýzy zdrojové příčiny problému Snadné vytváření reportů Automatická správa archivovaných dat Vysoká úroveň zabezpečení dat Osvědčené řešení s desítkami tisíc celosvětových aplikací, včetně ČR a SR Lokální podpora v českém jazyce Jak získat více z Vašeho Wonderware InTouch systému? Doplňte ho o Wonderware Historian. Wonderware InTouch, používaný denně ve více než jedné třetině největších světových průmyslových podniků, přináší legendární jednoduchost použití, brilantní grafiku a bezkonkurenční efektivitu vynaložené inženýrské práce. InTouch pomáhá uživatelům podstatně zkrátit dobu potřebnou pro návrh a vývoj projektů a redukuje rizika spojená s jejich nasazením, čímž významně přispívá ke snižování celkových nákladů na vlastnictví. Sílu samotného InTouche však můžete ještě více zdůraznit doplněním o historizační databázi Wonderware Historian. Spojením těchto dvou špičkových produktů rozšíříte možnosti sběru dat, vylepšíte způsoby jejich analýzy a reportování, zvýšíte produktivitu a posílíte zabezpečení dat. Wonderware Historian je vysoce výkonná historizační databáze pracující v reálném čase, určená pro použití v průmyslových závodech různých průmyslových odvětví i velikostí. Nabízí flexibilní škálovatelnost od 100 proměnných až do proměnných s velmi vysokou propustností načítaných dat. Wonderware Historian ukládá data v časových řadách, což je speciální typ ukládání vyžadovaný v průmyslových procesech. Avšak nejenom to, Wonderware Historian umožňuje mnohem víc: Sjednocuje data z více výrobních a HMI/SCADA systémů, nejenom z InTouche Ukládá výjimečně rychle a efektivně procesní data včetně časové značky a příznaku datové kvality Transformuje surová procesní data na informace využitelné pro rychlejší a přesnější rozhodování Nabízí bohatou škálu licencí pokrývající všechny typy průmyslových aplikací, počínaje jednoduchou historizací provozovanou na jednom uzlu až rozsáhlé distribuované celky se stovkami klientských aplikací

3 Strana 3 Splňuje nařízení americké vládní organizace pro ochranu potravin a léčiv Food and Drug Administration (FDA) pro použití elektronických záznamů a podpisů (21CFR Part 11) Pomáhá při dokladování plnění právních norem a ustanovení při kontrolách regulačních úřadů Wonderware Historian umožňuje ukládat data v souladu s potřebami Vašich výrobních nebo technologických procesů, a pak tato data zpětně načítat způsobem nejvhodnějším pro Vaše dlouhodobé nebo aktuální potřeby. Přidáním Wonderware Historianu k Vašim stávajícím InTouch aplikacím můžete významně rozšířit možnosti stávajícího řešení a zhodnotit tak ještě více své doposud vynaložené investice. Povyšte Vaše dosavadní HMI (Human-Machine Interface) řešení na jedinečné strategické řešení. Mnohem více než HMI Centralizovaná data: sjednocení dat z různých zdrojů na jednom místě Wonderware Historian sbírá technologická a procesní data z různých datových zdrojů, které máte ve Vašem závodě, nejen od Wonderware. Data jsou ukládána centrálního úložiště dat, odkud je můžete dále zpracovávat s pomocí pokročilých statistických funkcí, včetně stavových analýz diskrétních i analogových signálů. Výsledky lze zobrazovat a analyzovat v různých typech klientských aplikací, abyste lépe pochopili, jak přesně Vaše výrobní prostředí funguje a jak ho dále vylepšovat. InTouch Runtime InTouch Runtime Read-only Wonderware MS Office Internetový prohlížeč His torian Client (Reporting Services) Podniková síť InTouch Runtime Wonderware Historian I/O Server (OPC Server) Výrobně technologická síť PLC A (např. Siemens SIMATIC) PLC B (např. Allen-Bradley RSLogix)

4 Strana 4 Jednoduché a flexibilní reportování: různé možnosti a funkčnosti reportů Wonderware Historian Client je sada klientských aplikací, která ideálně doplňuje historizační databázi Wonderware Historian. Poskytuje jednoduchý přístup k provozním údajům, vynikající trendové nástroje a několik reportovacích nástrojů včetně Query, Microsoft SQL Server Reporting Services nebo doplňky pro Microsoft Excel a Microsoft Word. Tyto nástroje výrazně rozšiřují možnosti snadného vytváření různých typů sestav podle různých potřeb uživatelů. Vynikající spolupráce, lepší rozhodování a vyšší produktivita: distribuované trendy Wonderware Historian zajišťuje jednoduchý přístup k historickým údajům ze všech distribuovaných uzlů InTouch. Jelikož veškerá historická data lze zobrazovat v prostředí aplikací InTouch pomocí v nich zabudovaného trendového objektu, je úprava InTouch aplikací pro načítání dat z Wonderware Historianu jen otázkou několika klepnutí myší. Pokud potřebujete provádět hlubší analýzu historických dat nebo sledovat korelaci více veličin, použijte aplikaci Trend, který je součástí klientské sady Wonderware Historian Client. Tuto aplikaci Trend lze provozovat buď rovněž v prostředí aplikací InTouch nebo na jiných počítačových uzlech. Nenechte se o nic připravit: rychlejší sběr dat a rychlejší přístup k těmto datům Konvenční relační databáze a jejich nástroje pro získávání a ukládání dat mohou uspokojivě splňovat požadavky na skladování obchodních údajů (transakční data). Většina průmyslových automatizačních systémů ale vyžaduje rychlost, vysoké rozlišení, spolehlivý a zároveň bezpečný sběr dat, což jsou požadavky, na které relační databáze nejsou stavěny. A právě jeden event. chybějící klíčový údaj během kritické změny nebo v případě katastrofického selhání může znamenat rozdíl mezi nalezením příčiny problému a absolutní neznalostí důvodu. Wonderware Historian je vysoce výkonná real-time databáze pro průmyslové prostředí, která získává data o několik řádů rychleji než samotný MS SQL Server a nabízí škálovatelnost až do proměnných v jedné databázi. Lepší analýza klíčových příčin: hlubší analýza dat Wonderware Historian v kombinaci s portálem Wonderware Information Server nabízí zcela nový reportovací a analytický nástroj s názvem OverView, aby Vám umožnil ucelený pohled na procesní data a s nimi související události, jako např. alarmy, výrobní události (začátek/konec výrobní dávky), komentáře uživatele aj. Aplikace Overview Vám tedy umožní rychle a snadno pochopit mnoho informací ve vzájemných souvislostech.

5 Strana 5 Agregované údaje: vícevrstvá architektura Wonderware Historian Servery mohou být konfigurovány v kaskádových nebo vícevrstvých architekturách tak, že z mnoha menších Historianů mohou být data agregována a distribuována do Historianů na vyšší úrovni. Surová data nacházející se ve vzdálených lokalitách tak mohou být snadno převedena na analogové a stavové souhrny a uložena do centrálního místa, které zajistí rychlejší analýzy a reportování. Protože každý Historian může spravovat až proměnných, neexistuje prakticky žádné omezení v tom, jak distribuci dat mezi servery navrhnout a využívat. Wonderware Historian může maximalizovat Vaše investice do HMI Vyhovte jak výrobě, tak administrativě: izolace a sdílení Wonderware Historian je perfektním řešením pro sdílení Vašich podrobných provozních údajů se všemi oprávněnými uživateli bez obav o bezpečnost nebo výkonnost výrobní sítě. Není nic snazšího než nasadit dva Wonderware Historian Servery, jeden pro potřeby uživatelů výrobní (technologické) sítě, který bude zároveň distribuovat požadovaná data do druhého Historian Serveru, pokrývajícího specifické potřeby uživatelů v podnikové (administrativní) síti. Bezobslužná správa: automatické archivace Wonderware Historian obsahuje funkce pro automatickou správu úložného prostoru na disku, které významně usnadňují práci administrátorovi systému. Wonderware Historian nepřetržitě kontroluje adresáře s daty a na základě jejich velikosti a stáří přesouvá data mezi jednotlivými úložišti tak, aby k nim zajistil nepřetržitý přístup, ale současně poskytnul i dostatečnou kapacitu pro ukládání nově příchozích dat.

6 Strana 6 Ušetřete peníze a místo: větší komprese ukládaných dat Wonderware Historian ukládá data s efektivitou až čtyřicetkrát vyšší než je tomu u konvenčních relačních databázových systémů. Tím zásadně snižuje požadavky na velikost fyzického úložiště dat a redukuje náklady na jeho pořízení. A co více, menší prostor s uloženými daty umožňuje i jejich rychlejší načítání. Vyšší bezpečnost v nebezpečném světě: větší zabezpečení dat Wonderware Historian komprimuje data do tzv. historických bloků, ze kterých jsou data dostupná pomocí příkazů jazyka SQL. Navíc, pro vysoce bezpečný přenos dat v rámci sítě, může být jak sběr dat do Historianu, tak i komunikace mezi jednotlivými Historiany ve vícevrstvé architektuře šifrována. Vysoká flexibilita při práci s daty: úprava dat v případě potřeby Wonderware Historian umožňuje měnit nebo opravovat již uložená data, což nabývá na významu zejména v případech, kdy při komunikaci mezi zdroji dat a Historianem nastanou občasné výpadky spojení, nebo pokud zdroje dat samy o sobě mohou v některých případech poskytovat nesprávné údaje. I po úpravě jsou však původní hodnoty vždy zachovány. Při načítání dat Historian Server pracuje jak s hodnotou změněnou (např. pro interní reporting), tak i s hodnotou původní, což je plně ve shodě s požadavky regulačních úřadů na dokladování důležitých údajů formou elektronických záznamů. Nízké náklady a vysoká efektivita: Wonderware Historian Local Wonderware Historian od verze 2012 rozšiřuje škálu dostupných licencí o tzv. Wonderware Historian Local. Jedná se o licenci s omezenou možností na časovou hloubku dotazování dat z archivu. Pro lokální analýzy a reporting jsou data uložená licencí Wonderware Historian Local dostupná po dobu posledních 7 dnů, což je u systémů s jedním nebo více uzly s aplikacemi InTouch dostačující. Navíc mohou být tato data transformována a zasílána (distribuována) na centrální Historian Server 2. vrstvy. Jedná se o cenově velmi zajímavé řešení určené zejména pro rozšíření stávajících distribuovaných systémů, které se vyznačují častými krátkodobými výpadky spojení. Data odkudkoliv: nástroje pro ukládání dat Data do Historianu nemusíte získávat pouze z aplikací InTouch nebo komunikačních programů (I/O nebo OPC Servery) s řídicími systémy, ale hodnoty důležitých veličin můžete do databáze také vkládat např. pomocí příkazu INSERT jazyka SQL nebo importovat z textových souborů CSV. Při atypických požadavcích lze využít sadu programových nástrojů Historian Toolkit, s jejíž pomocí se může zajistit sběr a ukládání dat prakticky z jakéhokoliv datového zdroje. Budoucí kompatibilita: chraňte své investice do softwaru Wonderware Historian je de facto standardem pro historizaci dat v průmyslových aplikacích s celosvětovým rozšířením. Produkt je průběžně modernizován, aby využíval nejmodernější existující i budoucí IT technologie a trendy, jakými je např. vysoká dostupnost, virtualizace, cloudové služby Microsoft Cloud aj.

7 Strana 7 Staňte se většími odborníky: co byste ještě měli vědět? Ačkoliv Wonderware Historian ukládá data v takovém rozlišení, jaké mu poskytuje sledovaný výrobní proces, načítání těchto dat je možné realizovat v odlišném rozlišení, ideálně se hodícím pro řešení Vašich aktuálních nebo dlouhodobých potřeb či problémů. Wonderware Historian umožňuje efektivně ukládat data pomocí různých ukládacích technik jakými jsou časové nebo hodnotové pásmo necitlivosti nebo algoritmus Swinging door ukládající data podle rychlosti jejich změny. Jednou z největších předností Wonderware Historianu je rozšíření jazyka Transact-SQL používaného při dotazování vestavěné databáze Microsoft SQL. Toto rozšíření se uplatňuje v klauzuli WHERE, s jejíž pomocí lze kontrolovat množství a způsob načítaných dat z Historianu. Plnou kontrolu nad množstvím dotazovaných dat můžete navíc kombinovat s různými režimy načítání jakými jsou cyklický, změnový, úplný nebo nejvhodnější výběr; minimum, maximum, časově vážený průměr, čítač, integrál, sklon, doba setrvání ve stavu nebo round-trip; včetně možnosti úprav načítaných dat (vyloučení odlehlých hodnot, transformování analogové proměnné na diskrétní nebo omezení šumu v okolí zadaných hodnot). Tyto bohaté možnosti dotazování dat Vám tak umožňují nejenom pracovat se surovými procesními daty, ale především transformovat tato data na důležité informace, které lze používat při přijímání závažných rozhodnutí; a to vše v co nejkratším možném čase. Zdroje dalších informací Mnoho podrobných informací o produktu Wonderware Historian i k obecné problematice průmyslových hi storizačních databází je k dispozici na našich stránkách

8 Strana 8

Wonderware InTouch. Vaše průlomové řešení pro podnikovou vizualizaci a supervizní řízení SCADA/HMI

Wonderware InTouch. Vaše průlomové řešení pro podnikovou vizualizaci a supervizní řízení SCADA/HMI Wonderware InTouch Vaše průlomové řešení pro podnikovou vizualizaci a supervizní řízení SCADA/HMI Vaše průlomové řešení pro celopodnikovou vizualizaci a supervizní řízení SCADA/HMI InTouch přináší na

Více

Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office 1

Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office 1 Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office 1 Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office Migrace organizace z Microsoft Office na 602Office 2 Obsah Záměry a cíle projektu... 4 Podobnosti

Více

BUĎTE MISTREM V PROVÁDĚNÍ ZMĚN

BUĎTE MISTREM V PROVÁDĚNÍ ZMĚN 2011 15. VYDÁNÍ STIMULUJTE VAŠE PODNIKÁNÍ V TOMTO ČÍSLE ONE NEBOJTE SE ZMĚN Získejte konkurenční výhodu VŠE POD KONTROLOU Reagujte na rostoucí potřeby podniku PŘIPRAVTE SE Změn se nemusíte bát BUĎTE MISTREM

Více

VYUŽITÍ POČÍTAČŮ V ÚČETNICTVÍ

VYUŽITÍ POČÍTAČŮ V ÚČETNICTVÍ SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO VYUŽITÍ POČÍTAČŮ V ÚČETNICTVÍ distanční studijní opora Břetislav Andrlík, Jiří Mikulica Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo říjen 2014 Využití počítačů v účetnictví

Více

Autodesk Inventor Series

Autodesk Inventor Series Autodesk Inventor Professional Autodesk Inventor Series Správně začít. První skončit. Získat náskok. Software firmy Autodesk je navržen tak, aby vaše výrobky byly lepší a abyste je mohli dodávat na trh

Více

Provoz a udržitelný rozvoj datového skladu

Provoz a udržitelný rozvoj datového skladu Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Katedra informačních technologií Studijní program: Aplikovaná informatika Obor: Informační systémy a technologie Provoz a udržitelný rozvoj

Více

Věnujte se svému podniku, ne datovému serveru.

Věnujte se svému podniku, ne datovému serveru. Řešení správy informací Věnujte se svému podniku, ne datovému serveru. S DB2 9 se z vašich dat stanou pohotové obchodní informace. Zeptejte se kteréhokoli generálního ředitele, jaké úkoly jej v několika

Více

Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti

Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti UP E CENTRUM CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ JEZERKA O.P.S. Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti Studijní text Komplexní vzdělávací program pro lektory zaměřený na Evropskou unii a zpracování

Více

Šetřete čas, nervy a peníze s inteligentními formuláři

Šetřete čas, nervy a peníze s inteligentními formuláři Šetřete čas, nervy a peníze s inteligentními formuláři J e d n o d u c h é a p r a k t i c k é ř e š e n í p r o s b ě r i n f o r m a c í a o b ě h d o k u m e n t ů 02 / 03 jednoduché a praktické řešení

Více

INFORMAČNÍ ZABEZPEČENÍ ZÁKLAD INFRASTRUKTURY STRATEGICKÝCH STUDIÍ

INFORMAČNÍ ZABEZPEČENÍ ZÁKLAD INFRASTRUKTURY STRATEGICKÝCH STUDIÍ INFORMAČNÍ ZABEZPEČENÍ ZÁKLAD INFRASTRUKTURY STRATEGICKÝCH STUDIÍ INFORMAČNÍ ZABEZPEČENÍ ZÁKLAD INFRASTRUKTURY STRATEGICKÝCH STUDIÍ Doc. Ing. Bohuslav VÍŠEK, CSc. Anotace: Článek poukazuje na význam informačního

Více

Jak na elektronickou. David Reichel ředitel divize ebusiness

Jak na elektronickou. David Reichel ředitel divize ebusiness dat?edi? Jak na elektronickou výměnu, září 2009 David Reichel ředitel divize ebusiness Libušina třída 23 623 00 Brno, Česká republika Tel. +420 541 212 199 Fax +420 541 217 969 Email: info@ccv.cz Obsah

Více

Státní informační a komunikační politika. e-česko 2006

Státní informační a komunikační politika. e-česko 2006 Státní informační a komunikační politika e-česko 2006 Obsah: 1. Úvod...3 2. Východiska...4 2.1. Význam informační společnosti...5 2.2. Gesce v oblasti telekomunikací a informační společnosti...6 3. Prioritní

Více

MATERIAL HANDLING. Štíhlá a flexibilní řešení pro logistiku toku materiálu a zboží

MATERIAL HANDLING. Štíhlá a flexibilní řešení pro logistiku toku materiálu a zboží MATERIAL HANDLING Automatizační řešení Štíhlá a flexibilní řešení pro logistiku toku materiálu a zboží Dopravníkové systémy /// Uskladňovací a vyskladňovací systémy (AS/RS) /// Automaticky vedené vozíky

Více

Partnerský program jako zdroj růstu IT byznysu

Partnerský program jako zdroj růstu IT byznysu Linksys se vrací na podnikovou scénu Společnost Belkin dokončila akvizici divize Linksys od firmy Cisco... Více na straně 6 15 17 October 2014 PRAGUE, CZECH REPUBLIC www.natoexhibition.org Zpětný rabat

Více

3 Výzkum a ověření reálnosti, stanovení finančních potřeb a identifikace rizik u modelu navrhovaného zadavatelem (SWOT analýza)

3 Výzkum a ověření reálnosti, stanovení finančních potřeb a identifikace rizik u modelu navrhovaného zadavatelem (SWOT analýza) 3 Výzkum a ověření reálnosti, stanovení finančních potřeb a identifikace rizik u modelu navrhovaného zadavatelem (SWOT analýza) Při sledování projektů, standardů a doporučení uvedených v kapitole 2 a dále

Více

Metodika publikace otevřených dat veřejné správy ČR. verze 1.0

Metodika publikace otevřených dat veřejné správy ČR. verze 1.0 Metodika publikace otevřených dat veřejné správy ČR verze 1.0 Praha, listopad 2012 Zpracovali: Dušan Chlapek Jan Kučera Martin Nečaský Fakulta informatiky a statistiky, Vysoká škola ekonomická v Praze

Více

Koncepce katalogizace otevřených dat VS ČR. (zkrácená verze)

Koncepce katalogizace otevřených dat VS ČR. (zkrácená verze) Koncepce katalogizace otevřených dat VS ČR (zkrácená verze) Praha, květen září 2012 Zpracovali: Dušan Chlapek Jan Kučera Martin Nečaský Fakulta informatiky a statistiky, Vysoká škola ekonomická v Praze

Více

Informační podpora. Marek Drozdek. Opava 2013. Hrazeno z prostředků projektu OPVK CZ.1.07/2.2.00/15.0174

Informační podpora. Marek Drozdek. Opava 2013. Hrazeno z prostředků projektu OPVK CZ.1.07/2.2.00/15.0174 Informační podpora krizového řízení se zaměřením na práci s geoinformačním systémem ArcGIS Marek Drozdek Katarína Jelšovská Opava 2013 Hrazeno z prostředků projektu OPVK CZ.1.07/2.2.00/15.0174 Inovace

Více

nebo zaplatit ročně odvod

nebo zaplatit ročně odvod 1 Obsah O společnosti 4 Náhradní plnění 5 Aktivní telemarketing 6 Klientské centrum 7 Mobilní služby 8 Služby IP telefonie 9 Fixní služby 10 Online konference 12 Videokonference 13 RES+ 14 RES+proLync

Více

Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007

Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007 Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007 K A P I T O L A 4 Témata kapitoly: Otevírání a ukládání dokumentů knihovny Úpravy dokumentů v sadě Microsoft Office V kapitole 3 Použití integrovaných

Více

SDÍLENÍ DAT V OBLASTI GIS MEZI KRAJSKÝM ÚŘADEM LIBERECKÉHO KRAJE A OBCEMI. Metodika (verze k 5-1-2004)

SDÍLENÍ DAT V OBLASTI GIS MEZI KRAJSKÝM ÚŘADEM LIBERECKÉHO KRAJE A OBCEMI. Metodika (verze k 5-1-2004) SDÍLENÍ DAT V OBLASTI GIS MEZI KRAJSKÝM ÚŘADEM LIBERECKÉHO KRAJE A OBCEMI Metodika (verze k 5-1-2004) Metodika je výchozím dokumentem, který se snaží vymezit potřeby sdílení geografických dat prostřednictvím

Více

Zaměřte svou pozornost Technologie inteligentní analýzy obrazu Bosch

Zaměřte svou pozornost Technologie inteligentní analýzy obrazu Bosch Zaměřte svou pozornost Technologie inteligentní analýzy obrazu Bosch 2 A podnikněte potřebné kroky s technologií inteligentní analýzy obrazu Bosch Nezáleží na tom, kolik kamer váš systém používá. Efektivní

Více

Podrobný popis cílů NPOV jednotlivých rezortů EPSILON. Č.j.: TACR/3984/2014

Podrobný popis cílů NPOV jednotlivých rezortů EPSILON. Č.j.: TACR/3984/2014 Podrobný popis cílů NPOV jednotlivých rezortů EPSILON Č.j.: TACR/3984/2014 Podrobný popis cílů NPOV jednotlivých rezortů EPSILON Cíle pro 1. veřejnou soutěž programu EPSILON byly vybrány po dohodě s relevantními

Více

Prezentace společnosti GRANT ADVISOR

Prezentace společnosti GRANT ADVISOR Prezentace společnosti GRANT ADVISOR Informační služby Srpen 2008 GRANT ADVISOR, spol. s r.o. je držitelem certifikátu mezinárodní normy ČSN EN ISO 9001 : 2001. Představení společnosti GRANT ADVISOR GRANT

Více

Metodika pro sběr dat a vyhodnocení léčby vysoce inovativními léčivými přípravky

Metodika pro sběr dat a vyhodnocení léčby vysoce inovativními léčivými přípravky Metodika pro sběr dat a vyhodnocení léčby vysoce inovativními léčivými přípravky Kolektiv autorů Obecný dokument doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. Ing. Pavel Kožený, Ph.D. Ing. Daniel Schwarz, Ph.D. Mgr.

Více

COMOS. Vyšší produktivita díky komplexnímu managementu zařízení

COMOS. Vyšší produktivita díky komplexnímu managementu zařízení COMOS Vyšší produktivita díky komplexnímu managementu zařízení www.siemens.at/comos-cz www.siemens.at/comos COMOS budoucnost managementu zařízení Komplexní požadavky dynamické globální ekonomiky Důsledkem

Více

ZÁPADOČSKÁ UNIVEZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Bakalářská práce. Vzdělávací procesy v organizaci. Education Process in the Organization

ZÁPADOČSKÁ UNIVEZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Bakalářská práce. Vzdělávací procesy v organizaci. Education Process in the Organization ZÁPADOČSKÁ UNIVEZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Vzdělávací procesy v organizaci Education Process in the Organization Jitka Sadílková Cheb 2012 Čestné prohlášení Prohlašuji, že jsem bakalářskou

Více

Ek onomický s ystém POHOD STORMWARE s.r.o.

Ek onomický s ystém POHOD STORMWARE s.r.o. Příručka uživatele Příručka uživatele Ekonomický systém POHODA Příručka uživatele 2010 STORMWARE s.r.o. Příručka k programu POHODA pro Windows ve verzi Říjen 2010, release 9600 Příručka popisuje program

Více

Požadavky na informační systém pro řízení lidských. Martina Šrotířová

Požadavky na informační systém pro řízení lidských. Martina Šrotířová Požadavky na informační systém pro řízení lidských zdrojů Martina Šrotířová Bakalářská práce 2013 ABSTRAKT Bakalářská práce zdůrazňuje význam, úlohu a jednotlivé činnosti řízení lidských zdrojů v organizaci.

Více

THINK! INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ PRO INTELIGENTNÍ SVĚT

THINK! INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ PRO INTELIGENTNÍ SVĚT THINK! KLIENTSKÝ MAGAZÍN IBM ČESKÁ REPUBLIKA 1/2009 KRIZI HENDRERCILIT PŘEŽIJÍ PRUŽNÍ A ODOLNÍ Rozhovor s Vladkem Šlezingrem KOMUNIKACE správy silnic DATABÁZE pro celou skupinu INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ PRO INTELIGENTNÍ

Více