Návod na získání stipendia

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Návod na získání stipendia"

Transkript

1 Návod na získání stipendia

2 A:Z

3 Seznamte se s našimi studenty: ADAM navštěvuje třetím rokem gymnázium. Odmalička ho zajímala technika. Začalo to hrou s Legem, pokračovalo vytvářením vlastních počítačových her o vesmíru až po první pokusy o postavení vlastního robota. Rád by své nadání dále rozvíjel v prostředí, které ho bude neustále motivovat k výkonům. Chce prostě překonávat sám sebe, jak je na to zvyklý z vytrvalostního lezení, v němž je držitelem několika rekordů. Uvažuje o těch nejlepších technických univerzitách ve Spojených státech, zkusí štěstí na MIT nebo Caltechu. A nechá si poradit. ZUZANA studuje obor mezinárodních vztahů a ekonomie na Dartmouth College ve Spojených státech. Úvahy o tom, co chce studovat, třídila před lety během stipendijního pobytu na střední škole v Bosně a Hercegovině. Tam poznala realitu poválečné společnosti i praktickou práci při sjednocování místních komunit. A došla k závěru, že tento široký obor zahrnuje studium současného světa v celé své komplexnosti. Protože se však nechtěla tak úplně vzdát ani sólového zpěvu, divadla, tance a studia jazyků, vybrala si studium ve Spojených státech, které jí umožní tohle vše skloubit, aniž by se musela současně hlásit na několik škol.

4 Adam zná Zuzku díky starším kamarádům ze školy. Když zjistil, kde Zuzka studuje, pozval ji na kafe, aby z ní vytáhnul co nejvíc informací, jak získat stipendium a jak zvýšit svoje šance na studium v zahraničí.

5 Adam: Jaké byly přijímačky na americkou univerzitu? Kdy ses začala učit? Zuzana: Učit se musíš pořád a až do konce života, to jsi ještě nepochopil? Ale ty se asi ptáš hlavně na to, co nepodcenit během přijímaček. Nejdřív jsem se připravovala na americké přijímací testy SAT, které se dělí na SAT I a SAT II. SAT I jsou americkou formou u nás známých Scio testů a skládají se ze tří částí: kritického čtení, které zkoumá schopnost porozumět textu a také znalost odborné slovní zásoby, dále použití angličtiny, to má za cíl zhodnotit tvoje vědomosti anglické gramatiky, a nakonec je matematika. Při té si většina českých studentů vede nejlépe, protože je na úrovni matematiky nižšího gymnázia, ale výpočty bývají časově náročné. Samotná příprava na SATýčka je poměrně individuální, většinou zabere tak dva měsíce tvrdé dřiny. Učebnice si můžeš půjčit oproti záloze 1000 korun ve Fulbrightově poradenském centru nebo si je objednat z Amazonu. Nově taky začaly fungovat individuální a skupinové přípravné kurzy od GMATu, ale jejich cena začíná na korunách. Všechno se ale můžeš bez problémů naučit sám, u SAT je důležité znát každou jeho část a vědět, co od ní čekat. Na každou část testu existuje účinná strategie, a proto se není čeho bát. Testy si můžeš udělat, kolikrát chceš, v Praze v jakémkoliv z asi šesti termínů a jedna zkouška stojí 78 dolarů. SAT II neboli taky Subject Test jsou specializované testy z různých předmětů a většina škol jich požaduje dva až tři. Můžeš si vybrat z opravdu široké nabídky od devíti jazyků přes dvě úrovně matematiky až k dějinám USA. Většinu učebnic si zase můžeš půjčit ve Fulbrightovi, ale na některé předměty, jako je třeba italština, si je musíš sehnat sám.

6 Co se týče ostatních částí přihlášky, tj. eseje, doporučení, vyplňování Common Application a i samotného výběru škol, tak se opravdu hodí pomoc studijního poradce. Studijní poradce neboli College Counselor má za úkol pomoct ti dostat se na vysokou školu, která se pro tebe nejlíp hodí. V Česku na rozdíl od Ameriky nebo Velké Británie moc studijních poradců není, a proto jsem zase navštívila Fulbrightovo poradenské centrum, kde mi pomohli vybrat pár škol na míru a dali mi hodně užitečných rad ohledně psaní esejí. Adam: Můžeš mi poradit, s čím mám počítat, až budu vyplňovat přihlášku ke studiu na univerzitě? Zuzana: Záleží hlavně na tom, kam se hlásíš jestli do Velké Británie nebo do Ameriky, protože přijímačky se do každé země trochu liší. V USA hledají spíš osobnosti, renesanční lidi s různými zájmy, a podle toho jsou stavěny i eseje, ve kterých se máš odhalit. Záleží úplně na všech částech přihlášky, protože i ty části, které se zdají na první pohled méně podstatné než jiné, jako třeba krátké eseje, dokreslují tvojí osobnost a nakonec můžou make the cut. Ve Velké Británii zase univerzity chtějí lidi, kteří vědí, co chtějí dělat, a to je také tématem esejí. Píšeš v nich, co chceš studovat, proč a jaké máš v daném oboru zkušenosti. Takže jestli už víš, že se chceš věnovat technice, tak se můžeš hlásit nejen do USA, ale i do Velké Británie. Všechny informace o přijímacím řízení jsem si našla na stránkách škol, kam jsem se zkoušela hlásit, a taky na což je stránka, na které si studenti předávají své zkušenosti. Všechno se vyplatí číst pozorně, abys na něco nezapomněl. Vypracování přihlášek mi zabralo asi tři měsíce i s esejí. Nejdřív jsem požádala svoji třídní a profesorku na děják o doporučení a nechala

7 jsem si přeložit školní výsledky. Pak jsem se vrhnula na vyplňování přihlášek jednotlivých univerzit, vypracování životopisu a napsání esejí. Ty mi zabraly nejvíc času. Chtělo to přemýšlet a ještě se prát s jazykem. Po odeslání přihlášek jsem dostala několik nabídek na možnost pohovoru s absolventy, abych si uměla lépe představit, do čeho jdu. Tyhle pohovory určitě doporučuji využít.

8 Adam: Řeším, jestli na studia venku budu mít dostatek financí. Zkusil bych to taky v Bakala Foundation. Můžu je požádat o finanční podporu třeba na studium robotiky nebo astrofyziky, nebo Nadace podporuje jenom studium některých oborů? Zuzana: Žádný studijní obor není předem mimo hru. Nadace chce podporovat studenty různých zaměření a zájmů. Já sice studuji spíše populární obor, ale společně se mnou byla vybrána i studentka archeologie a antropologie. To je tak trochu obor pro romantiky, co se rádi prohrabují kostmi a střepy, ne? V Nadaci to viděli jinak. Takže se neboj přihlásit i s oborem, který stojí mimo hlavní proudy.

9 Adam: Univerzity jsem se snažil vybírat podle toho, v čem jsou nejlepší a co mne zajímá. A taky podle toho, jestli nabízí finanční pomoc za stejných podmínek i zahraničním studentům Zuzana: Ty máš jasno v tom, co tě zajímá. Hodláš se proto hlásit na ty nejlepší technicky zaměřené školy. A vybral sis hezky. Spousta lidí ale v sedmnácti, osmnácti letech nemá ponětí, co bude za pět deset let vlastně chtít dělat. Mají víc zájmů a rozhodnout se pro jeden a ostatních se vzdát je pak dost příšernou představou. Byla jsem na tom podobně. Proto jsem si vybrala Liberal Arts College, teda jednu z mnohooborových škol v Americe. Prvních pár let studia se nemusíš jednoznačně zaměřovat. Předměty můžeš vcelku volně kombinovat z různých oborů a až se časem najdeš, zaměříš se víc. V tom je to jedinečné. Navíc některé obory v Americe na rozdíl od Evropy můžeš začít studovat až po bakaláři. Třeba medinu nebo práva. A univerzity si studenty jako všude jinde vybírají hlavně podle výsledků přijímaček. I když na některé obory nebo školy je určitě těžší se dostat, protože je o ně velký zájem. Na některých pak určitě může hrát roli i to, zda máš alespoň částečně zajištěné financování studia. Žebříčky need-based škol, které nabízejí největší finanční pomoc, ber rozhodně s rezervou, nejlepší je napsat každé škole a zeptat se jí, kolik má na ten rok stipendií. Často se stává, že školy, které jsou na vrcholu žebříčku, mají třeba jenom sedm stipendií na tisíc uchazečů a z těch sedmi jsou ještě čtyři pro speciálně vybrané studenty. Pokud se hlásíš do Ameriky, rozhodně ti pomůže, že máš jisté alespoň nějaké stipendium.

10

11 Adam: Které studenty Bakala Foundation vlastně podporuje? Mám šanci, když jsem teprve středoškolák? Zuzana: Jasně že máš. Stipendia jsou určena jak pro studenty, kteří mají před přijímačkami na univerzitu a hlásí se na undergraduate studies, tak i pro stávající vysokoškoláky, kteří chtějí navázat na svá studia venku. Pokud chceš po maturitě na vysokou někam do zahraničí, tak jsi pro ně ta správná cílová skupina. Adam: Můžu o jejich stipendium žádat až po přijetí na univerzitu, nebo stačí, že se na školu hlásím? Bojím se, že bez stipendia bych neměl šanci v zahraničí studovat, takže možnost získat finanční příspěvek je pro mne klíčová. Zuzana: Při podání přihlášky do jejich programu SCHOLARSHIP stačí mít představu, co chceš studovat. Rozhodnutí o přijetí od univerzity mít v ruce rozhodně nemusíš. Právě příslib stipendia by ti měl dodat odvahu, aby ses pokusil na školu dostat a udělat přijímačky, a zároveň ti stipendium může pomoci při samotném procesu přijetí. Mnohé univerzity přihlížejí k tomu, že má uchazeč již od nějaké nadace přislíbené peníze. A taky časem na univerzitách zjistí, jak talentované studenty ta která nadace podpoří, což zvyšuje její prestiž. V Bakala Foundation můžeš dostat stipendium i po přijetí na univerzitu. Znám taky studenty, kterým peníze na první roky studia zajistili rodiče, teď už ty možnosti nemají, a tak žádají o podporu na dokončení školy. Takže to určitě zkus, se stipendiem od Bakala Foundation v zádech pak budeš určitě u přijímaček na školu sebejistější a klidnější.

12 Adam: Pořád úplně nechápu, kolik peněz můžu dostat. Pokryje příspěvek od Bakala Foundation veškeré náklady spojené se studiem, nebo si musím určitou část hradit sám? Zuzana: Na to není tak jednoduchá odpověď. Záleží na tvojí finanční situaci a nákladech školy, kterou sis vybral. Rozhodně to nevypadá tak, že jen přineseš účty a dostaneš peníze na přepychový život na vysoké. Musíš mít v sobě taky nějaký pocit odpovědnosti za vlastní vzdělání a budoucnost. Proto od tebe bude Nadace očekávat, že se budeš snažit v rámci svých možností alespoň částečně zajistit financování svého studia vlastními silami. Každopádně požádej o finanční pomoc samotné univerzity. Některé jsou štědřejší, některé méně, ale skvělým studentům nabízí často důstojné částečné stipendium. Pak máš možná něco našetřeno, něco ti půjčí rodiče nebo si vyděláš během prázdninových brigád. V USA se na univerzitách během roku nabízí práce v kampusu, univerzity s tím počítají a můžeš tam pracovat třeba v kantýně, knihovně nebo pro profesora. Moje kamarádka ve Velké Británii využila bezúročnou půjčku s odkladem splatnosti, což bohužel v USA pro zahraniční studenty nefunguje. Adam: Z čeho se při přidělování peněz vlastně vychází? Každá škola má přece jinak vysoké školné nebo náklady na ubytování. Zuzana: S tím vším se předem počítá. Protože v době žádosti o stipendium nebudeš znát přesnou částku, kterou budeš potřebovat, komise Nadace vychází z odhadů částek. Přeci jen už fungují pár let a vědí, jaké příspěvky na které typy studia univerzity samotné obvykle nabízí. Samozřejmě vezmou v potaz i ostatní zdroje, které do přihlášky uvedeš. Pokud bys pak po přijetí

13

14 na univerzitu zjistil, že částka navržená Nadací v kombinaci s ostatními penězi, které si seženeš, není dostatečná, můžeš se na Nadaci znovu obrátit a ta může udělenou částku navýšit tak, abys byl schopný studium zahájit. Přijatého studenta nenechají na holičkách. Adam: Pokud by mi v Nadaci finančně pomohli, chtěl bych, aby věděli, že jsem jim to jednou schopen vrátit. Miliardář ze mě asi nebude, ale stejně bych se chtěl v budoucnu nějak revanšovat za to, že mi někdo finančně pomohl, abych mohl studovat. Zuzana: No, v Nadaci očekávají, že studenti, které podpoří, udělají to samé pro někoho jiného. Což je vlastně přirozené. Pomůžeš podle svých sil a možností, kde to bude třeba. V Česku nebo ve světě. Na jsou zkušenosti studentů o tom, jak učili děti v Kongu nebo pomáhali v hospici. Adam: Jaké podklady po tobě v Nadaci chtěli? Motivační dopis nebo nějakou slohovku? Zuzana: Musela jsem sepsat esej. Témata se každý rok mění, ale když se podíváš na web Nadace, tak tam najdeš, co psali lidi, kteří stýpko dostali. Tak se na to koukni a uvidíš, jak by to mohlo vypadat. Mě to docela bavilo. Komise podle eseje odhadne, jak uvažuješ a jak jasně dokážeš formulovat svoje myšlenky. Tvoje angličtina nemusí být bezchybná, myšlenky ale musí být tvoje. Ani nezkoušej esej někde opsat. S největší pravděpodobností se na to přijde a tvoje cesta za stipendiem skončí dřív, než začala. Copy and paste je jednoznačným důvodem k vyřazení přihlášky z posuzování. Pokud cituješ, prostě uveď zdroj.

15 Adam: A co moje známky ve škole? Každá škola přece může mít jinak nastavený systém hodnocení. Zuzana: To je jasné. Nehledí se jenom na známky. Jak u Nadace, tak konec konců i v přijímacím řízení záleží na tom, jak který student vyniká v rámci svého zvoleného oboru, oblasti, která ho zajímá. A taky jaký má drive for excellence. Na druhou stranu bez dobrých výsledků nemáš ani velkou šanci se na vybranou univerzitu dostat. Takže ono to jde ruku v ruce.

16 Adam: Když jel spolužák z gymplu na rok do Německa, musel mít doporučující dopis. Budou ho po mně taky chtít a od koho ho získám? Zuzana: Doporučení by ti měl napsat nejlépe tvůj učitel, který tě zná natolik dobře, aby o tobě dokázal napsat alespoň stránku textu, který bude mít pro komisi vypovídající hodnotu. Jak dlouho a odkud tě zná, jaký jsi student, jak tě vidí ostatní učitelé, co spolužáci. Prostě co jsi vůbec zač jako student a člověk. Pokud ses dlouhodobě účastnil nějakých zajímavých mimoškolních projektů v něčem, co tě baví a v čem jsi dobrý, můžeš zkusit i doporučení odjinud. Naopak ti moc nepomůžou doporučení od jazykových instruktorů nebo kamarádů a neuspěješ ani s argumentem, že nejlíp tě přece zná tatínek s maminkou.

17 Adam: Kdy bych měl přihlášku do SCHOLARSHIP programu poslat, aby nebylo pozdě? Zuzana: Před uzávěrkou! Ale raději ještě o něco dřív. Kdyby měl kdokoli z komise nějaké dotazy, můžeš poslat dodatečné informace. Jinak bys měl s přípravami rozhodně začít v předstihu. Přihlášku do Nadace posíláš ještě před tím, než přihlášku na vejšku. Takže pro tebe je ideální dobou konec třeťáku. Rozhodnutí o udělení stipendia se pak dozvíš ve čtvrťáku v září nebo říjnu. Pak můžeš podat přihlášku na univerzitu s vědomím, že v případě přijetí ti Nadace pomůže uhradit náklady studia. Adam: A co když se na vybranou školu nedostanu? Můžu stipendium využít až v dalších letech nebo na jiný studijní program? Zuzana: To nejspíš nejde. Finanční pomoc Nadace uděluje jenom na studijní program, který jsi uvedl v přihlášce. Ale můžeš to klidně zkusit znovu kdykoli později, někdy to prostě vyjde až napodruhé. Adam: Jak komise vybírá, koho pozve k pohovoru? Zuzana: První kolo výběru je na základě přihlášky, eseje a doporučení. Pokud máš fakt talent, je to prostě vidět už z těchto materiálů, pak máš velkou šanci, že tě komise na pohovor pozve. Výběru se účastní i studijní poradce.

18 Adam: A jak se mnou budou vlastně u pohovoru mluvit? Zuzana: Hlavně v angličtině. Neboj se, že ti budou opravovat každou chybu. Jde spíše o to, abys dokázal vyjádřit svoje představy a plány do budoucna. Adam: Kdo jsou vlastně ti lidé v komisi? Zuzana: Najdeš tam jak lidi z Nadace, tak různé zajímavé osobnosti. V minulosti v komisi zasedli například ekonom Tomáš Sedláček nebo psychiatr Cyril Höschl. Ale ani od odborníků nečekej jen profesní otázky. Ty nejtěžší jsou hodně na tělo a rozhodně ti s nimi nepomůže kalkulačka nebo encyklopedie. Adam: Máš nějaké tipy, jak pohovor co nejlépe zvládnout? Zuzana: Rozhodně nejde o žádné zkoušení. Prostě musíš komisi přesvědčit, aby vybrala právě tebe. Zkus se nad tím v klidu zamyslet už doma. Proč, co a kde chceš vlastně studovat. Co pro tebe znamená vzdělání, úspěch, jakou máš dlouhodobou vizi, jak s diplomem hodláš naložit a tak. Konkurence je velká, proto přípravu určitě nepodceň. A hlavně buď sám sebou! Adam: Uf, to je informací Takže to prosím stručně shrň. Zuzana: Pokud fakt chceš jít studovat do zahraničí a máš na to, finance nejsou překážkou. Částečně ti může pomoci škola, šanci máš u řady nadací a institucí, třeba u Bakala Foundation.

19 poznámky:

FAQ Často kladené dotazy manuál pro dobrovolníky

FAQ Často kladené dotazy manuál pro dobrovolníky Člověk v tísni, o.p.s. Programy sociální integrace (PSI) Doučování dětí z rodin ohrožených sociálním vyloučením Program Podpora vzdělávání v rodinách Daruj dvě hodiny týdně FAQ Často kladené dotazy manuál

Více

Vlastní pokoj: 10 pohledů

Vlastní pokoj: 10 pohledů Vlastní pokoj: 10 pohledů Editorská a autorská práva Národní kontaktní centrum ženy a věda Fotografie: Lucie Mlynářová Grafický návrh: Anna Šotolová Tisk: Ka-Ma s.r.o. Všechna práva vyhrazena ISBN 80-7330-059-1

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská prá. Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku

Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská prá. Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku Hořká chuť čokolády Kakao a dětská prá ce Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku Svět v nákupním košíku Záměrem dílen globálního rozvojového vzdělávání Svět v nákupním košíku

Více

Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba?

Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba? Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba? Vzdělávání v ČR neodpovídá potřebám firem, ukazují data V globálním světě plném nových technologií potřebují firmy podle

Více

1 Jak zjistit, co vlastně chci?

1 Jak zjistit, co vlastně chci? 1 Jak zjistit, co vlastně chci? Každý z nás najde nejlepší odpověď na tuto otázku sám u sebe. Nikdo nás nezná lépe než my sami. Můžeme mít ale dojem, že potřebujeme pohled někoho zvenčí, kdo by nás ohodnotil

Více

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát Jak koučovat debatní klub Autor Matěj Pilát Obsah 1) Úvod... 3 Osoba kouče... 4 Role... 5 2) Jak založit klub... 5 3) Koučování ve dvojici... 5 Výhody koučování ve dvou... 6 Koho si vybrat do dvojice...

Více

PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat

PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat Obsah Podpora podnikavosti inspiromat... 5 Systém publikace... 7 První oddíl Studentské firmy... 8 A. JA Firma... 8 Co je Junior Achievement...8 Úloha vyučujícího... 10

Více

MANUÁL NA GYMNÁZIÍCH. pro tvorbu školních vzdělávacích programů. Výzkumný ústav pedagogický v Praze

MANUÁL NA GYMNÁZIÍCH. pro tvorbu školních vzdělávacích programů. Výzkumný ústav pedagogický v Praze MNUÁL pro tvorbu školních vzdělávacích programů N GYMNÁZIÍCH Výzkumný ústav pedagogický v Praze pro tvorbu školních vzdělávacích programů na gymnáziích Manuál Manuál pro tvorbu školních vzdělávacích programů

Více

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou Návodný a prakticky zaměřený text Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou vydala Základní škola, Mendelova v Karviné - Hranicích

Více

Podpora integrace cizinců v ČR

Podpora integrace cizinců v ČR Podpora integrace cizinců v ČR obsahová analýza hloubkových rozhovorů s cizinci a s odborníky, kteří s cizinci přicházejí při své práci do styku Realizátor výzkumu: Institut zdravotní politiky a ekonomiky

Více

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

Financováno z programu PHARE Evropské unie. Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace

Financováno z programu PHARE Evropské unie. Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace Financováno z programu PHARE Evropské unie Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace HESTIA Národní dobrovolnické centrum Praha - červen 2003 Tento průvodce vznikl jako výstup projektu Zvýšení

Více

KDY SE ROZPOUTÁ BOUŘE? 45/2013. učitelské noviny. O problému nedostatečné kapacity školních družin se moc nemluví. týdeník pro učitele a přátele školy

KDY SE ROZPOUTÁ BOUŘE? 45/2013. učitelské noviny. O problému nedostatečné kapacity školních družin se moc nemluví. týdeník pro učitele a přátele školy založeny 1883 45/2013 ročník 116 10. prosinec učitelské noviny týdeník pro učitele a přátele školy KDY SE ROZPOUTÁ BOUŘE? O problému nedostatečné kapacity školních družin se moc nemluví 10 14 18 20 JEDEN

Více

Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele

Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele Leoš Dvořák a kol. Všechna práva vyhrazena. Tato publikace vznikla v rámci projektu č. 2E06020 Fyzikální vzdělávání pro všestrannou přípravu a rozvoj

Více

Mateřská dovolená, nebo rodičovský čas? Zkušenosti sedmi českých matek, které pracují a vychovávají své děti v jiných zemích EU

Mateřská dovolená, nebo rodičovský čas? Zkušenosti sedmi českých matek, které pracují a vychovávají své děti v jiných zemích EU Mateřská dovolená, nebo rodičovský čas? Zkušenosti sedmi českých matek, které pracují a vychovávají své děti v jiných zemích EU Kateřina Jonášová, Pavla Frýdlová, Lucie Svobodová Mateřská dovolená, nebo

Více

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Úvod Právě dnes jsem měla telefonát od Křečka. Prý jestli mám v červnu čas, že dělají seminář o náborech a chtěl by mě tam pozvat na nějaké povídání.

Více

Slovo úvodem. V tomto čísle našeho bulletinu se věnujeme etwinningu z pohledu ředitelů

Slovo úvodem. V tomto čísle našeho bulletinu se věnujeme etwinningu z pohledu ředitelů Bulletin pro učitele a odbornou veřejnost o využití informačních technologií v evropském vzdělávání říjen 2011 Cílem bulletinu je přinášet inspirace z Evropy a evropské spolupráce v oblasti využívání informačních

Více

KritickÈ listy 14 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch

KritickÈ listy 14 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch KritickÈ listy 14 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch jaro 2004 Reforma bïûìö Kdo koho dobïhne? Po d ten Bloom! Hra a vïda, spolu Ëi proti sobï? HranÌ, nebo v uka? Gramatika v literatu e Respektov

Více

Senátor Tomáš Grulich: Paní Karolína Síglová:

Senátor Tomáš Grulich: Paní Karolína Síglová: Senátor Tomáš Grulich: Děkuji panu velvyslanci a prosil bych paní Karolínu Síglovou ze Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců Ministerstva zahraničních věcí. Paní Karolína Síglová: Dobrý den. Na začátek

Více

Řízení lidského kapitálu v organizaci AIESEC

Řízení lidského kapitálu v organizaci AIESEC Univerzita Palackého v Olomouci Filozofická fakulta Řízení lidského kapitálu v organizaci AIESEC Bakalářská práce 2011 Kristýna Potůčková Univerzita Palackého v Olomouci Filozofická fakulta Řízení lidského

Více

Měsíční soutěž na webu, 1. kolo

Měsíční soutěž na webu, 1. kolo Měsíční soutěž na webu, kolo Operační program lidské zdroje a zaměstnanost Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), který je financovaný Evropským sociálním fondem (ESF), pomáhá konkrétním

Více

Právník roku 2010 prof. JUDr. Karel Malý, DrSc., dr. h. c. Novinky od protinožcu. Street Law. Život právníka ve 20. století

Právník roku 2010 prof. JUDr. Karel Malý, DrSc., dr. h. c. Novinky od protinožcu. Street Law. Život právníka ve 20. století Právník roku 2010 prof. JUDr. Karel Malý, DrSc., dr. h. c. Novinky od protinožcu Street Law Život právníka ve 20. století PARTNEŘI Reklama Již od 5 000,- CZK oslovíte reklamou v časopise právnických fakult

Více

Příručka pro učitele a asistenty pedagogů

Příručka pro učitele a asistenty pedagogů Iveta Pape JAK PRACOVAT S ROMSKÝMI ŽÁKY Příručka pro učitele a asistenty pedagogů Slovo 21 2007 4 Obsah Úvod... 7 Romové a historie... 9 Vzdělání jako hodnota... 13 Dětství... 17 Identita... 21 Jazyková

Více

BOHATÝ TÁTA RADÍ, JAK INVESTOVAT

BOHATÝ TÁTA RADÍ, JAK INVESTOVAT BOHATÝ TÁTA RADÍ, JAK INVESTOVAT Co, kam a jak bohatí investují a chudí ne Robert T. Kiyosaki Sharon L. Lechter PRAGMA HODKOVIČKY Otcova rada do investování Před lety jsem se zeptal bohatého táty: Jakou

Více

Po většinu dvacátého století byly Spojené státy osamoceny v kvalitě svého

Po většinu dvacátého století byly Spojené státy osamoceny v kvalitě svého Čtvrtá kapitola JAK USPĚT 1. Univerzitní oříšek Po většinu dvacátého století byly Spojené státy osamoceny v kvalitě svého systému vyššího vzdělávání a procentuálním podílu mladých lidí, kteří jím úspěšně

Více

Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání. Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea

Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání. Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea Tato publikace byla vytvořena v rámci projektu Zavádění osobnostní a

Více

ZAČNĚME TŘEBA. sestavila Michaela Čakrtová. Kofi Annan, generální tajemník OSN

ZAČNĚME TŘEBA. sestavila Michaela Čakrtová. Kofi Annan, generální tajemník OSN ZAČNĚME TŘEBA TAKHLE Organizace spojených národů byla založena ve víře, že dialog může zvítězit nad neporozuměním, že rozmanitost je všeobecně pozitivní a že sdílený osud všech lidí vzájemně mnohem více

Více