Práce se soubory a složkami

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Práce se soubory a složkami"

Transkript

1 Práce se soubory a složkami Co jsou soubory a složky? Soubor je něco jako vytištěný dokument, jaký můžete najít na svém psacím stole nebo v deskách. Mezi příklady souborů v počítači patří textové dokumenty, tabulky, digitální fotografie, hudební skladby, video atd. Samostatný soubor je například každá fotografie pořízená digitálním fotoaparátem. Také hudební disk CD může obsahovat desítku samostatných hudebních souborů. Soubory v počítači jsou reprezentovány ikonami. Při pohledu na ikonu je možné zjistit, o jaký typ souboru se jedná. Zde jsou ikony některých běžných souborů: Typ souboru, který ikona představuje, lze určit podle jejího vzhledu. Složka (adresář) je něco jako pořadač, kam se mohou ukládat soubory. Pokud dáte na pracovní stůl tisíce papírových dokumentů, bude téměř nemožné najít ten, který právě hledáte. Z toho důvodu se papírové dokumenty často ukládají do různých složek a pořadačů. Hledání určitého dokumentu je snazší, když jsou dokumenty uspořádány do skupin (složek).

2 Složky v počítači fungují úplně stejně. Proto běžná ikona složky vypadá jako prázdná složka (vlevo) nebo složka obsahující dokumenty (vpravo) Do složek se umísťují nejen soubory, ale mohou tam být i další složky. Složka umístěná uvnitř jiné složky se nazývá podsložka. Je možné vytvořit libovolný počet podsložek a v každé z nich může být umístěn libovolný počet souborů a dalších podsložek. Jak systém Windows uspořádává soubory a složky Systém Windows přináší několik běžných složek, které můžete použít jako výchozí, začínáte-li uspořádávat své soubory. Zde je seznam nejběžnějších složek, kam můžete ukládat soubory a složky: Dokumenty Tato složka se používá k ukládání souborů programů pro zpracování textu, tabulek, prezentací a dalších souborů kancelářského a obchodního typu. Obrázky Tato složka se používá pro ukládání všech digitálních obrázků, bez ohledu na jejich původ zda jsou to fotografie pořízené fotoaparátem, obrázky ze skeneru, stažené z internetu nebo od kamaráda zaslané např. e- mailem. Hudba Tato složka se používá k ukládání všech digitálních hudebních souborů, například skladeb zkopírovaných ze zvukového disku CD nebo stažených z Internetu. Videa Tato složka se používá k ukládání videozáznamů, například klipů z digitálního fotoaparátu nebo videokamery a souborů videa stažených z Internetu. Stažení Tato složka se používá pro ukládání souborů a programů, které byly staženy z webu, či poštovního klienta.

3 Existuje mnoho způsobů, jak najít tyto složky. Nejjednodušším způsobem je otevření osobní složky, kde jsou shromážděny na jednom místě všechny vaše běžné složky. Osobní složka je označena jménem uživatele, které jste použili při přihlášení k počítači. Ve vašem případě, zde ve škole, to bude složka např. "zak106" Nezapomeňte, že můžete uvnitř každé z těchto složek vytvářet podsložky, které vám pomohou lépe uspořádat soubory. Ve složce Obrázky můžete například vytvářet podsložky, kde můžete uspořádat obrázky podle data, podle události, jmen osob na obrázcích nebo podle jiného schématu pro efektivnější práci s obrázky.

4 Vysvětlení částí složky Když otevřete složku na ploše, zobrazí se okno složky. Kromě toho, že zobrazí obsah složky, má okno složky několik částí, které usnadňují procházení systémem Windows a práci se soubory a složkami. Zde je typická složka a její jednotlivé části: Panel Adresa se používá k procházení do jiné složky bez zavření okna aktuální složky. Pomocí tlačítek Zpět a Vpřed se přechází do ostatních již otevřených složek bez zavření aktuálního okna. Tato tlačítka pracují ve spojení s panelem Adresa. Po použití panelu Adresa ke změně složky, se například můžete vrátit do původní složky pomocí tlačítka Zpět. Do pole Hledat zadejte slovo nebo slovní spojení, chcete-li hledat soubor nebo podsložku v aktuální složce. Hledání se spustí hned, jakmile začnete zadávat znaky. Jakmile zadáte například B, zobrazí se všechny soubory začínající písmenem B. Panel nástrojů umožňuje provádět běžné úkoly, například změnu vzhledu souborů a složek, kopírování souborů na disk CD nebo spuštění prezentace digitálních fotografií. Tlačítka panelu nástrojů se mění, aby byly zobrazeny pouze vhodné příkazy. Klepnete-li například na soubor obrázku, zobrazí se jiná tlačítka, než když klepněte na hudební soubor. Podobně jako panel Adresa, navigační podokno umožňuje měnit zobrazení na další složky. Část Oblíbené položky usnadňuje přechod do běžné složky nebo spuštění dříve uloženého hledání. Pokud často používáte některou složku, můžete ji přetáhnout do navigačního podokna a tím z ní udělat jednu z vašich oblíbených položek.

5 V seznamu souborů se zobrazuje obsah aktuální složky. Pokud hledáte soubor zadáním do pole Hledat, zobrazí se jen soubory shodující se s hledaným textem. Pomocí záhlaví sloupců lze měnit uspořádání souborů v seznamu souborů. Soubory v aktuálním zobrazení lze třídit, seskupovat nebo skládat do balíků. Podokno podrobností zobrazuje nejběžnější vlastnosti přidružené k vybranému souboru. Vlastnosti souboru jsou údaje o souboru, jako je autor, datum poslední změny souboru, případně popisné značky, které jste mohli přidat k souboru. Podokno náhledu se používá k zobrazení obsahů mnoha typů souborů. Pokud vyberete ovou zprávu, textový soubor nebo obrázek, můžete například vidět jeho obsah bez nutnosti otevření souboru v programu. Ve výchozím nastavení není podokno náhledu u většiny složek zobrazeno. Chcete-li jej zobrazit, na panelu nástrojů klepněte na tlačítko Uspořádat, klepněte na položku Rozložení a potom klepněte na příkaz Podokno náhledu. Zobrazení vašich souborů ve složce Když otevřete složku a zobrazí se vaše soubory, můžete vybrat, zda chcete zobrazit větší (či menší) ikony nebo takové uspořádání, které umožňuje vidět různé druhy údajů o jednotlivých souborech. Chcete-li provést změny tohoto typu, použijte tlačítko Zobrazení na panelu nástrojů. Při každém klepnutí na tlačítko Zobrazení se změní způsob zobrazení ikon souborů a složek v okně složky. Přepíná se mezi zobrazením velkých a malých ikon, kterým se říká Dlaždice, a zobrazením s názvem Podrobnosti, které zobrazuje několik sloupců informací o souboru. Když klepnete na šipku vedle tlačítka Zobrazení, budete mít ještě více možností. Přetažením posuvníku nahoru nebo dolů můžete doladit velikost ikon souborů a složek. Při přetahování posuvníku ihned vidíte, jak se mění velikost ikon.

6 Hledání souborů Když chcete najít určitý soubor, většinou víte, že je umístěn někde v běžné složce, jako Dokumenty nebo Obrázky. Když však chcete požadovaný soubor skutečně vyhledat, mohlo by to znamenat procházet stovky souborů, složek a podsložek. Chcete-li si ušetřit čas, námahu a nervy, vyhledejte soubor pomocí pole Hledat. Pole Hledat je umístěno v horní části každé složky. Chcete-li najít soubor, otevřete složku, která obsahuje hledaný soubor, klepněte do pole Hledat a začněte zadávat text. Pole Hledat filtruje aktuální zobrazení na základě zadaného textu. Pokud hledaný termín odpovídá názvu souboru, značkám nebo jiným vlastnostem souboru, zobrazí se soubory jako výsledky hledání. Textové dokumenty se zobrazí, pokud se hledaný termín vyskytuje kdekoli v textu uvnitř dokumentu. Hledání proběhne v aktuální složce i ve všech jejich podsložkách!. Pokud nemáte tušení, kde soubor hledat, můžete hledání rozšířit na celý počítač, nejen na jedinou složku. Kopírování a přesouvání souborů a složek Občas potřebujete změnit místo uložení souborů v počítači. Můžete chtít například přesunout soubory do jiné složky nebo je zkopírovat na vyměnitelné médium (například na disky CD nebo flash), abyste je mohli sdílet s jinou osobou. Většina uživatelů kopíruje a přesouvá soubory pomocí metody, které se říká přetažení. Začněte otevřením složky obsahující soubor nebo složku, kterou chcete přesunout. Potom otevřete složku, do které chcete soubor nebo složku přesunout. Umístěte okna obou složek na ploše tak, abyste viděli obsah obou dvou. Potom přetáhněte soubor či složku z jedné složky do druhé. Používáte-li metodu přetahování, zřejmě si povšimnete, že někdy se soubor či složka zkopíruje a jindy přesune. Proč? Pokud přetáhnete položku mezi složkami na stejném pevném disku, dojde k přesunutí položky, aby na jednom pevném disku nevznikly dvě kopie stejného souboru či složky. Když přetáhnete položku do složky na jiném pevném disku (například do místa v síti) nebo na vyměnitelné médium, jako je disk CD, položka bude zkopírována. Tak nedojde k odstranění souboru či složky z původního umístění.

7 Druhý způsob, kterým můžeme soubor nebo více souborů zkopírovat, či přesunout, je pomocí klávesových zkratek. Jedná se o stejné zkratky, které používáme i v jiných programech na kopírování, či přesouvání, textu, obrázků atd. CTRL + C = zkopíruje objekt do schránky CTRL + V = vloží kopii objektu do cílového umístění, zdrojový soubor ale zůstává v původním umístění. CTRL + X = vyjme soubor, soubory, složky CTRL + V = přesune do cílového umístění Vysvětli rozdíl mezi zkopírováním a přesunutím Vytváření a odstraňování souborů Nejběžnější způsob vytváření nových souborů je pomocí nějakého programu. Můžete například vytvořit textový dokument v programu pro zpracování textu nebo filmový soubor v programu pro úpravy videa. Když například spustíte program WordPad, začne otevřením prázdné stránky. Ta představuje prázdný (a neuložený) soubor. Začněte psát a až budete chtít uložit svou práci, na panelu nabídek klepněte na nabídku Soubor a pak na příkaz Uložit jako. Do dialogového okna, které se zobrazí, zadejte název souboru, který vám usnadní budoucí hledání souboru, a klepněte na tlačítko Uložit. Ukládání na disk "Z" Ve výchozím nastavení ukládá většina programů soubory do běžných složek, jako Dokumenty, Obrázky a Hudba. To usnadňuje následné hledání těchto souborů. Když už soubor nepotřebujete, doporučujeme odstranit jej z pevného disku počítače, abyste šetřili místo a počítač nebyl zahlcen nepotřebnými soubory. Chcete-li odstranit soubor, otevřete složku, která obsahuje soubor, a pak soubor vyberte (1x na soubor klikněte). Stiskněte klávesu DELETE a pak v dialogovém okně Odstranit soubor klepněte na tlačítko Ano. Existuje však i druhý způsob. Na soubor, který chceme odstranit klikneme pravým tlačítkem a z nabídky klikneme na Odstranit. V dialogovém okně pak potvrdíme smazání souboru. Když odstraníte soubor, uloží se dočasně do složky Koš. Složku Koš můžete považovat za záchrannou složku, která umožňuje obnovení nechtěně odstraněných souborů či složek. Doporučujeme složku Koš občas vyprázdnit, aby se uvolnilo místo na pevném disku zabrané nechtěnými soubory. Otevření existujícího souboru Chcete-li otevřít soubor, poklepejte na něj. Soubor se otevře v programu, ve kterém byl vytvořen nebo upraven. Jedná-li se například o textový soubor, otevře se v programu pro zpracování textu.

8 Nemusí to však tak být pokaždé. Poklepete-li například na digitální fotografii, obvykle se spustí prohlížeč obrázků. Chcete-li obrázek upravit, bude třeba spustit jiný program. Klepněte na soubor pravým tlačítkem myši, klepněte na příkaz Otevřít v programu a potom klepněte na název programu, který chcete použít.

Poznejte svůj notebook

Poznejte svůj notebook Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Poznejte svůj notebook Učební text pro předmět U086 Ing. Hana Hurtíková Praha 2011 Určeno pro studenty Univerzity třetího věku VŠE v Praze Hana

Více

Filmy z vašeho života

Filmy z vašeho života Pinnacle Studio Verze 17 Včetně aplikací Pinnacle Studio Plu a Pinnacle Studio Ultimate Filmy z vašeho života Copyright 2013 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena. Respektujte prosím práva umělců

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

Vytvoření nového dokumentu

Vytvoření nového dokumentu 58 MODUL 3: Zpracování textu SYLABUS CORE 5.0 3.1.1.2 TIP: Další možností je na kartě Soubor přepnout do části Nový, označit šablonu Prázdný dokument a klepnout na tlačítko Vytvořit. POZNÁMKA: Výchozí

Více

Obrázky, zvuk a video v počítači

Obrázky, zvuk a video v počítači OBRÁZKY, ZVUK A VIDEO V POČÍTAČI KAPITOLA 6 Obrázky, zvuk a video v počítači FOTOGRAFIE V POČÍTAČI PŘEHRÁVÁNÍ HUDBY KOPÍROVÁNÍ HUDBY DO POČÍTAČE SYNCHRONIZACE HUDBY S PŘENOSNÝM PŘEHRÁVAČEM ZÁZNAM ZVUKU

Více

Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007

Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007 Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007 K A P I T O L A 4 Témata kapitoly: Otevírání a ukládání dokumentů knihovny Úpravy dokumentů v sadě Microsoft Office V kapitole 3 Použití integrovaných

Více

Využití Exchange Serveru pro skupinovou spolupráci

Využití Exchange Serveru pro skupinovou spolupráci Využití Exchange Serveru pro skupinovou spolupráci KAPITOLA 6 V této kapitole se dozvíte: Plánování událostí pomocí kalendářů Delegování přístupu do kalendáře pro jiného uživatele Firemní kontakty Využití

Více

BlackBerry Z10 Smartphone. Uživatelská příručka

BlackBerry Z10 Smartphone. Uživatelská příručka BlackBerry Z10 Smartphone Uživatelská příručka Vydáno: 2014-05-07 SWD-20140507094804675 Obsah Nastavení a základní funkce...6 Novinky v tomto vydání... 6 Rychlé seznámení se zařízením... 7 Čím se zařízení

Více

Základy MS Excelu 2007 jednoduše

Základy MS Excelu 2007 jednoduše Základy MS Excelu 2007 jednoduše Učební texty jsou určeny pro všechny, kteří nechtějí studovat tlusté příručky a přitom se chtějí snadněji orientovat v tabulkovém editoru MS Excel. Právě stručný text,

Více

Microsoft Word - Úvod

Microsoft Word - Úvod Microsoft Word - Úvod Vzhled Microsoft Word je aplikace typu MDI (Multiple Document Interface), tzn. v hlavním okně aplikace (v pracovní oblasti tohoto okna) se otvírají další podřízená okna s jednotlivými

Více

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R OpenOffice.org CALC Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz tabulkový kalkulátor Calc OpenOffice.org Calc Autor: Pavel Navrátil, Ing.

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele

úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele E N C Y K L O P E D I E G R A F I K A A F O T O G R A F I E 17 Zoner Photo Studio úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele17 Pavel Kristián 17 úpravy snímků a postupy pro začínající i

Více

Manuál pro práci s programem EndNote

Manuál pro práci s programem EndNote Manuál pro práci s programem EndNote František Chmelík & Karel Frömel 2013 Tento manuál byl vytvořen v rámci řešení projektu FONDU ROZVOJE VYSOKÝCH ŠKOL 693/2013 Obsah Co je program EndNote a k čemu slouží?...

Více

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík...

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík... Obsah příručky Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3..................... 1 CorelDRAW............................................... 17 Corel PHOTO-PAINT...................................... 247 CorelDRAW

Více

V dialogu Možnosti aplikace Word jde o tato nastavení v kategorii Upřesnit ve skupině Možnosti

V dialogu Možnosti aplikace Word jde o tato nastavení v kategorii Upřesnit ve skupině Možnosti 4 Styly a nadpisy Stylem se rozumí předem definovaný a pojmenovaný formát; jeho přiřazením lze prakticky okamžitě formátovat i velké oblasti textu. Styly lze považovat za základní formátovací nástroj a

Více

PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint

PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint SOŠS a SOU Kadaň Školení SIPVZ Prezentace, program MS PowerPoint PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint 2005 OBSAH CO JE TO PowerPoint...3 PREZENTACE...3 MO NOSTI PUBLIKOVÁNÍ PREZENTACÍ...3 K ÈEMU PREZENTACE

Více

Pinnacle Studio 14. Josef Pecinovský. Obsah. Odpovědný redaktor Ing. Pavel Němeček Sazba Jana Davídková Počet stran 128 První vydání, Praha 2010

Pinnacle Studio 14. Josef Pecinovský. Obsah. Odpovědný redaktor Ing. Pavel Němeček Sazba Jana Davídková Počet stran 128 První vydání, Praha 2010 Obsah Josef Pecinovský Pinnacle Studio 14 Vydala Grada Publishing, a.s. U Průhonu 22, Praha 7 jako svou 3931. publikaci Odpovědný redaktor Ing. Pavel Němeček Sazba Jana Davídková Počet stran 128 První

Více

Tvorba detailních výkresů

Tvorba detailních výkresů Tvorba detailních výkresů Číslo publikace spse01545 Tvorba detailních výkresů Číslo publikace spse01545 Poznámky a omezení vlastnických práv Tento software a související dokumentace je majetkem společnosti

Více

Tvorba procedurálních prvků

Tvorba procedurálních prvků Tvorba procedurálních prvků Číslo publikace spse01535 Tvorba procedurálních prvků Číslo publikace spse01535 Poznámky a omezení vlastnických práv Tento software a související dokumentace je majetkem společnosti

Více

Oficiální uživatelská příručka

Oficiální uživatelská příručka Oficiální uživatelská příručka Linux Mint Hlavní vydání Stránka 1 z 41 Obsah PŘEDSTAVENÍ DISTRIBUCE LINUXU MINT... 3 HISTORIE...3 ÚČEL...3 ČÍSLOVÁNÍ VERZÍ, JEJICH KÓDOVÁ OZNAČENÍ...4 EDICE...5 KDE HLEDAT

Více

Nokia E7 00 - Uživatelská příručka

Nokia E7 00 - Uživatelská příručka Nokia E7 00 - Uživatelská příručka 2.0. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Začínáme 6 Tlačítka a části 6 Změna hlasitosti telefonního hovoru, skladby nebo videoklipu 10 Zamknutí a odemknutí tlačítek a obrazovky

Více

Práce s dlouhými dokumenty

Práce s dlouhými dokumenty 11 Práce s dlouhými dokumenty V této lekci se naučíte následující věci: Spojit několik dokumentů InDesignu do knihy Koordinovat číslování stránek v samostatných dokumentech Vytvořit průběžná záhlaví a

Více

POUŽÍVÁNÍ VLASTNOSTÍ PANELŮ VZHLED A GRAFICKÉ STYLY

POUŽÍVÁNÍ VLASTNOSTÍ PANELŮ VZHLED A GRAFICKÉ STYLY 12 POUŽÍVÁNÍ VLASTNOSTÍ PANELŮ VZHLED A GRAFICKÉ STYLY Přehled lekce V této lekci se naučíte: Vytvářet a upravovat vlastnosti vzhledu. Přidat k objektu druhý tah. Přeskupovat vlastnosti vzhledu a aplikovat

Více

VZDĚLÁVACÍ CENTRUM TURNOV. Učíme se pro život. Základní počítačové znalosti a rozvoj digitálních kompetencí

VZDĚLÁVACÍ CENTRUM TURNOV. Učíme se pro život. Základní počítačové znalosti a rozvoj digitálních kompetencí VZDĚLÁVACÍ CENTRUM TURNOV Učíme se pro život Základní počítačové znalosti a rozvoj digitálních kompetencí 30.9.2014 Základní ovládání počítače Co dělá počítač počítačem: Hardware vše čeho se můžete dotknout

Více

Nokia C7 00 - Uživatelská příručka

Nokia C7 00 - Uživatelská příručka Nokia C7 00 - Uživatelská příručka 3.1. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Začínáme 7 Tlačítka a části 7 Vložení SIM karty a baterie 9 Vložení paměťové karty 11 Nabíjení 12 Zapnutí a vypnutí telefonu 14

Více

Moje stránky. Návod k použití. (nejčastější otázky)

Moje stránky. Návod k použití. (nejčastější otázky) Moje stránky Návod k použití (nejčastější otázky) 1 Obsah Co je to Widget?... 3 Jak přidám na stránku text?... 3 Jak přidám na stránku obrázek?... 3 Jak zkopíruji/zduplikuji stránku?... 3 Jak změním vzhled

Více

BlackArmor NAS 440/420 Uživatelská příručka

BlackArmor NAS 440/420 Uživatelská příručka BlackArmor NAS 440/420 Uživatelská příručka Uživatelská příručka BlackArmor NAS 440/420 2009 Seagate Technology LLC. Všechna práva vyhrazena. Seagate, Seagate Technology, logo Wave a FreeAgent jsou obchodní

Více

O několik kliknutí později je objednávka připravena k tisku. V závislosti na místě svého bydliště a typu navrženého produktu můžete:

O několik kliknutí později je objednávka připravena k tisku. V závislosti na místě svého bydliště a typu navrženého produktu můžete: Vítejte! HP Photo Creations společnosti RocketLife přináší rychlý a snadný způsob, jak vytvářet profesionálně vyhlížející dárky z vašich fotografií. Během několika vteřin vytvoříte elegantní fotoalba,

Více

AutoCAD LT 2009. Přehled

AutoCAD LT 2009. Přehled AutoCAD LT 2009 Přehled Obsah Úvod... 3 Uživatelské rozhraní... 3 Okno aplikace... 3 Prohlížeč nabídek... 4 Panel rychlého přístupu... 7 InfoCenter... 7 Pás karet... 8 Stavová lišta...10 Rychlé vlastnosti...11

Více