Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.5. Ochrana spotřebitele

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.5. Ochrana spotřebitele"

Transkript

1 Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.5 Ochrana spotřebitele

2 Nejproblematičtější forma prodeje v ČR z hlediska ochrany spotřebitele. Přímý prodej předváděcí akce. Přímý prodej podomní prodej.

3 Přímý prodej PŘEDVÁDĚCÍ AKCE Šmejdi Dokumentární film Silvie Dymákové a Romany Mazalové. Film zachycuje skrytou kamerou manipulaci, nátlak, ponižování, agresi, omezování osobní svobody a další praktiky prodeje na výjezdových předváděcích akcích pro seniory.

4 Přímý prodej předváděcí akce 81% všech zkontrolovaných před akcí porušovalo zákon. V ČR je cca 500 firem, věnujících se předváděcím akcím. Největší firmy mají 4 akce týdně. Průměrný důchod Kč důchdců, na které je uvalena exekuce (na důchody) důchodců je v ohrožení (podán návrh na exekuci). 1,16 miliard Kč bylo vybráno na důchodcích Kč je nezabavitelné minimum.

5 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Cíl akce: Prodej předražených výrobků. Získání peněžních úspor seniorů. Získání peněz, jenž si senioři půjčí. Jak na to?

6 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Proč senioři? Pro jejich vlastnosti: Bezbrannost. Důvěřivost. Osamocenost. Slabost. Minimální finanční zázemí. Slabé nebo minimální rodinné zázemí.

7 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Tyto vlastnosti jsou ideální pro manipulaci za použití. nátlaku ponižování agrese upírání osobní svobody fyzické útoky

8 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Výrobky: Hrnce Parní čističe Lampy Deky Infrazářiče Matrace

9 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi ZAČÁTEK POZVÁNÍ NA AKCI POZVÁNKOU. Pozvánky na jméno tím se zamezí proniknutí mladých lidí. Ti jsou samozřejmě silně nežádoucí. Prezentace jsou vždy výhradně pro seniory. Čím starší, tím lepší. Optimální věk mezi roky.

10 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi

11 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi

12 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi

13 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Zvýšení důvěryhodnosti účastí známých osobností.

14 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Navíc cestování autobusem za 49 Kč. Velice významným motivačním a manipulačním prvkem je nabídka cestování pod náklady běžných společností.

15 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi PŘESUN NA AKCI. Sběr vybraných, vylosovaných či jinak oslovených seniorů do autobusu. Odvoz na odlehlé místo součástí manipulační strategie. Mnohdy není stanoveno kam, pokud je, zpravidla se udělá malá pauza v nedalekém kulturním domě, restauraci či sále, kde probíhá předváděcí akce.

16 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi POČÁTEK PŘEDVÁDĚCÍ AKCE. Na prezentaci je 3-8 prodejců, včetně pomocného personálu. Na začátku jsou prodejci vlídní, příjemní, oblečení v oblecích. Prodejce senioři vidí jako velice seriozní. Haló efekt je tak dlouhý aby toho mohl prodejce využít.

17 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Manipulace 1 dárek- zavázání si seniora reciprocita Technika reciprocity - já ti dám ty mi dáš. Lidé přijmou dárek, někam vstoupili zdarma, lidem se řekne, že jsou organizátorům zavázáni, něco dluží. Svazující pocit vděčnosti.

18 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Prodejci začínají vymezovat hierarchii v sále. Dopoští se urážek a začínájí přitvrzovat. Představení zboží.

19 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Manipulace 2 navození výjimečné nabídky Zpravidla jde o zdůraznění nějakého poměru. Výjimečná cena x poslední kusy. Výjimečná cena x výjimečný výrobek. Výjimečná cena x výjimečný výrobek x produkty navíc. Z prodejců se stávájí lékaři a fyzici. Lživě popisují vlastnosti výrobků.

20 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi PRŮBĚH PŘEDVÁDĚCÍ AKCE. Manipulace 3 navození výjimečné situace. V úvodu jsou lidé vyzváni, aby připravili občanky kvůli losování. Vyhráli jste, máte vyjmečný den, zde nemá senior cestu zpět!!! Postupně si výherce odvádí bokem na další zpracování. Seniorovi postupně berou možnosti úniku od ukončení akce koupí výrobku.

21 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi V tuto chvíli jsme něco vyhráli, ale obdržíme to po zaplacení nějaké minimální částky za jeden ze tří předmětů. Samotná výhra a pocit z výhry, který byl vnucen prodejcem zavazuje. 1. Kdo nemá peníze u sebe, tak ho prodejci odvezou domů. Tam si to očividně fotí. To bude sloužit pro nátlakovou techniku s vyhrožováním ( víme kde bydlíte, kdyby jste náhodou chtěli couvnout ). 2. Prodejci vozí seniory do bankomatů. 3. Prodejci mají připravenou úvěrovou smlouvu.

22 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi VÝHRA. V případě výhry si ji senioři musí koupit. Vaše výhra je představena a následně je vám odepřena. Leda že použijete výhru na nákup zboží. Výhra ale nestačí pokrýt stanovenou cenu. Takže platíte vy. Vyhrává zpravidla 80 % všech účastníků akce.

23 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Manipulace 4 podvazovací technika. Tohle všichni chápou to vám nebudeme vysvětlovat, jestli to nechápete, nemáte tady co dělat a nedostanete oběd. Jestli se mně budete dál ptát, tak jste úplnej blbec a nemáte mezi ostatníma co dělat.

24 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Vyčleňování, ponižování, zesměšňování. Je zde v plné míře využit skupinový konfomismus. Technika rozděl a panuj. Neustálé udržování hierarchie.

25 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Manipulace 5 technika ANO Používají metodu cukru a biče. Nutí lidi říkat ano. Postupně Vás ve větách navedou tak, aby byla vždy odpověď ANO: Líbí se Vám to? ANO Hodilo by se Vám to? ANO Slouží to k uzdravení? ANO A jste nemocná? ANO Tak potřebujete to? ANO Souhlasíte s tím, když řeknu, že vám to může pomoci? ANO

26 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Manipulace 6 navození pocitu strachu Technika strašení vystrašit lidi a potom jim nabídnout řešení. Váš problém. x Naše řešení.

27 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Manipulace 7 vyhrožování, šikanování, podmiňování. Pokud někdo odmítne, je mu odepřeno pití, oběd, dárek a je ponižován před ostatními. Pokud někdo odmítne, je odveden, zamčen, je mu odepřeno vykonávání potřeb. (trestný čin omezování osobní svobody, trestný čin ublížení na zdraví) Pokud však budou spolupracovat a dobře se chovat a koupí si zboží, pak toho nebude třeba.

28 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi PROČ TO FUNGUJE? Závislost. Jezdí tam opakovaně, stanou se na tom závislí. Samota lidí. Lidé nechtějí být sami. Na akcích potkávají své vrstevníky. Důvěra v lidi.

29 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi Nové praktiky prodejců Akce pro uzavřenou společnost. Pokud je místo konání doma (kuchařská párty s dárkem, zde ČOI neobstojí). Hosté jsou zváni telefonicky. Problém s prokazováním, že šlo o prodejní akci.

30 Ochrana spotřebitele přímý prodej Nové praktiky prodejců Před obchodním centrem oslovuje důchodce pán v obleku s paní v kostýmku s dotazem na spokojenost nákupu. Motivací pro součinnost na dotazníku má být získání hodnotného dárku. Ten bude losován. Následně je vymíněno telefonní číslo, na které jim bude zavolána výhra. Následně je seniorum zavoláno, že vyhráli, aby přišli na smluvené místo. Ostrava, Nový Jičín, Zlín. Ilustrační obrázek

31 Co dělají obchodníci protizákonně? Nevystavují zákazníkům potvrzení o zakoupení zboží. Simulace výhry, kterou představuje sleva na zakoupené zboží. Nemožnost odstoupení od kupní smlouvy či reklamace. Jejich ceny výrobků jsou přemrštěné a nepravdivé. Nemají návod na používání výrobků v češtině. Firma má sídlo na neexistující adrese. Klamně informují o uplatnění odpovědnosti za případné vady zakoupeného zboží. Agresivní a šikanózní jednání a to především ke starším lidem.

32 Přímý prodej předváděcí akce Šmejdi ZÁKON Od 1. ledna 2014 nový kontrolní řád, který pracovníkům ČOI umožňuje pořizovat audio a video záznamy z předváděcích akcí a pak je používat i jako důkaz u soudu. Pořadatelé těchto akcí musí podle novely zákona o ochraně spotřebitele předem hlásit České obchodní inspekci místo a datum konání akcí a musí uvést, jaké zboží na nich budou nabízet. Za porušení povinností prodávajícímu hrozí pokuta až 5 milionů korun.

33 Přehled nejvyšších pokut uložených ČOI za tzv. předváděcí akce (od 1.1. do ) Výše pokuty IČ Kontrolovaný subjekt Datum nabytí právní moci Česká Reklamní společnost, s.r.o Beck Czech, s.r.o.* Česká Reklamní společnost, s.r.o Alfa Orange, s.r.o Alfa Orange, s.r.o NO STRESS, s.r.o Česká Reklamní společnost, s.r.o NO STRESS, s.r.o Česká Reklamní společnost, s.r.o Česká Reklamní společnost, s.r.o Česká Reklamní společnost, s.r.o NO STRESS, s.r.o Czech reisen, s.r.o NO STRESS, s.r.o VEKTORS TOUR, s.r.o Agentura Zákoutí, s.r.o ATASCADERO, s.r.o Česká Reklamní společnost, s.r.o Reklamní společnost SENIOR, s.r.o ATASCADERO, s.r.o BECK EUROPE, s.r.o.** MABELO INVEST, s.r.o Reklamní společnost SENIOR, s.r.o VERDANO, s.r.o Your Time, s.r.o VELON TRADE, s.r.o Orion Seven, s.r.o František Tůma Reklamní společnost SENIOR, s.r.o ATASCADERO, s.r.o ATASCADERO, s.r.o

34 Účinek pokut uložených ČOI za tzv. předváděcí akce? Průměrná pokuta Kč Stropová pokuta ČOI je Kč X Průměrný výdělek Kč Denní výdělek firmy *) Beck Czech, s.r.o., 9. ledna 2013 změnila název na Czech Europe, s.r.o., a od 14. srpna 2013 podniká pod názvem HOME TECH, s.r.o. **)Beck Europe, s.r.o., dříve Beck Czech,s.r.o., nyní HOME TECH, s.r.o.

35 Ochrana spotřebitele přímý prodej Senioři na předváděcích akcí financují nákup prostřednictvím úvěrů od různých společností nabízející nevýhodné finanční půjčky. Pro příklad vybrána společnost Home Credit. (ZEPTER International, Beck, aj.) (Vlastníkem Petr Kellner) Problémy: Záměrné informační vakuum mezi Home Credit a Prodejcem. Senior si bere úvěr. Prostřednictvím peněz Home creditu platí prodejci. Vznikne dvojí vztah. Senior x prodejce - výrobek, Senior x Home Credit - peníze.

36 Ochrana spotřebitele přímý prodej Senioři na předváděcích akcí financují nákup prostřednictvím úvěrů od různých společností nabízející nevýhodné finanční půjčky. Pro příklad vybrána společnost Home Credit (ZEPTER International, Beck, aj. (Vlastníkem Petr Kellner) Problémy: Home Credit požaduje své peníze, protože neví, že senior třeba odstoupil od smlouvy ve vztahu k prodejci. Senior má za to, že má vztah pouze s prodejcem. Ve skutečnosti byl prodejce zplnomocněn Home Creditem k uzavření smlouvy. Existují dva vztahy!!! Neschopnost splácet návrh Home Credit na soud soud platební příkaz návrh na exekuci exekuce.

37 Ochrana spotřebitele přímý prodej Co dělat v případě, že zboží nechceme a neuplynulo 14 dní? ZEPTER International Beck Musíte do 14 dní písemně odstoupit u Home credit. Musíte do 14 dní písemně odstoupit u prodejce. Musíte do 14 dní vrátit zboží prodejci.

38 Ochrana spotřebitele Příklad vzniku dvojího vztahu. Smlouva o úvěru + pojištění úvěru

39 Ochrana spotřebitele Smlouva o úvěru + pojištění úvěru Nahlášení události v Citibank. X Potvrzení Informací. Nárok Citibank na dlužnou částku v dědickém řízení u notářky. X Zamítnuto z důvodu pojištění. Požadavek pojišťovny na doplnění údajů. X Doplněno. Návrh na žalobu od Advokátů zastupujících Citibank. X Kontaktování Pojišťovny. Elektronický platební rozkaz obvodního soudu. Platba X Odvolání X Exekuce Vymáhání plnění pojištění po pojišťovně.

40 PODOMNÍ PRODEJ Pochůzkový prodej, kdy podomní prodejce nabízí zboží či služby dům od domu bez předchozí objednávky. Evidovaných podomních prodejců pro společnosti Oriflame, Amway, Avon, Just, Mary Kay, Vorwerk je prodejců. Neevidovaných? Důvod podomního prodeje ZISK = Podepsaná smlouva (u dealerů dodavatelů energií je provize za jeden podpis od Kč do Kč). Motivace dealerů generuje mnoho důmyslných postupů pro uzavření smlouvy! (Centropol, Bohemia energy).

41 Podomní prodej Dobrý den, pan Caltík?, plynaři, my jdeme zkontrolovat stupačky a plynoměr Dva muži, jeden oblečen v čistých montérkách RWE druhý ve formálním saku se složkami v ruce. Muži byli pozváni dál do chodby. Muž v montérkách zkontroloval stupačku a prohlásil dobrý. Pane Caltík, máte to v pořádku. Jsme zástupci ERU. Můžeme vidět prosím Vaši smlouvu na energie? Proč? Jde nám o to, jestli neplatíte zbytečně moc za energie v rámci starých tarifů.

42 Nejčastější triky podomních prodejců Trik 1: Dodavatel končí. Prodejci často informují, že stávající dodavatel, se kterým má zákazník dosud uzavřenu smlouvu, končí činnost. Obrana: Zavolejte na infolinku dodavatele. Trik 3: Podepište ihned. Prodejci naléhají na okamžité podepsání smlouvy, argumentují časově omezenou nabídkou, nenechají zákazníkovi čas na rozmyšlení a rozhodnutí. Obrana: Nechte si čas na rozmyšlenou. Ceníky dodavatelů většinou platí pro celý kalendářní rok. Trik 5: Cena jen na rok. Zatímco prodejce vám vnucuje smlouvu na několik let dopředu, výhodná cena se vztahuje pouze na několik prvních měsíců. O tom, že se pak cena zvedne, vás neinformuje. Obrana: Porovnejte nabídku důkladně a v klidu. Trik 2: Ukažte nám účty. Prodejci požadují předložení vyúčtování za dodávky plynu nebo se dožadují kontroly elektroměru nebo plynoměru s tím, že provádí kontrolu tarifů. Obrana: Odmítněte. Kontroly hlásí dodavatel předem. Trik 4: Skryté poplatky. Prodejci sice nabízí opravdu výhodnou cenu za dodávku, ale zatajují přemrštěné aktivační poplatky, administrativní náklady, nebo deaktivační poplatky při předčasném ukončení smlouvy, poplatky za zpožděné platby. Obrana: Projděte si v klidu celou nabídku a porovnejte i všechny poplatky Trik 6: Falešný podpis. Prodejce si opsal z Vámi ukázané smlouy udáje, novou smlouvu a na té zfalšoval Váš podpis. Obrana: Od smlouvy odstupte a na policii podejte trestní oznámení. vytvořil

43 Co dělat? ODSTOUPIT OD SMLOUVY! Odstoupit od jakékoliv smlouvy sepsané mimo provozovnu lze do 14 dnů od jejího podepsání. Pozor! Písemně! Doporučeně nebo s dodejkou! Pokud ještě ze smlouvy nebylo plněno (odebíráte od původního dodavatele), můžete odstoupit do 30 dnů. Když nejste ve smlouvě, nebo jinak písemně o možnosti odstoupení informováni, máte na to celý jeden rok.

44 Zákaz podomního prodeje Adamov Alojzov Archlebov Běhařovice Bechyně Beňov Bezděkov Blansko (od ledna 2013) Blížejov Bílovec Bohaté Málkovice Bohumín Bohuňovice, okr. Olomouc Bohuslavice Bochoř Bolatice, okr. Opava (od srpna 2013) Borkovany Bořetice Bošovice Božice Bratčice Brno Břeclav Březina Bystřice nad Pernštejnem Býšť Bzenec Čechovice Čechy Černvír Česká Česká Kamenice Česká Lípa České Budějovice (od 19. září 2013) Český Dub Český Rudolec Český Těšín Ctidružice Dobříš Dolní Kounice Dolní Lutyně Dolní Ředice Dolní Studénky Doubravník Drnholec Drnovice Dubicko Frenštát pod Radhoštěm Frýdek-Místek Frýdlant nad Ostravicí Fulnek Háj ve Slezsku Haňovice Havířov Havlíčkův Brod (od 16. března 2013) Hodonín Holasice Horní Benešov Horní Bojanovice Horní Bříza Horní Moštěnice Horní Věstonice Hostěradice Hradec Králové (od 1. ledna 2014) Hranice Hrádek Hrádek nad Nisou Hroznová Lhota Hrubčice Hrušovany nad Jevišovkou Hrušovany u Brna Hustopeče Cheb Chlebičov Cholina Chomutov Chrastava Chvalatice Ivaň Jablonec nad Nisou Jamolice Jarov Javorník Jedlí Jedovnice Jeseník Jihlava (od 15. srpna 2013) Jiřetín pod Bukovcem Josefov Karlín Karviná Ketkovice Kladno Klenovice na Hané Kobylnice Kojetín Kolinec Konice Kopřivnice Kostelec Kovalovice Košťálov (není zakázaný, pouze regulovaný) Kozlany Krásensko Krnov Krumsín Křenovice Kyjov Ladná Lanžhot Lažánky Lelekovice Letonice Letovice Liberec Lipinka Lipník nad Bečvou vymezena tržní místa Lovčice Ludgeřovice Ludmírov Lukavice Lutín Lužice Majetín Mělčany Měnín Měrovice Mikulov Milenov Milešovice Milíčovice Milotice Modřice Mohelnice Moravské Bránice Moravský Písek Moravský Žižkov Náklo Nedvědice Nemojany Nepomuk Nesovice Nevojice Neurazy Němčice nad Hanou Niva Nížkovice Nosislav Nový Jičín Nový Poddvorov Odry Olbramkostel Olešnice Olomouc (od 1. ledna 2014) Olšany Olšovec Opava Orlová Ořechov Ostrava Otaslavice Otrokovice Palonín Pasohlávky Pavlov Petrov Pelhřimov Pivín Plaveč Plzeň (od 1. listopadu 2013) Podivín Podolí Podomí Pohořelice Polkovice Postoloprty Pouzdřany Pozlovice Práče Prostějov Přáslavice Přerov Přeskáče Příbor Přísnotice Pustiměř Radíkov Radslavice Rájec-Jestřebí Rokycany Rokytnice nad Jizerou Ruprechtov Rychvald Říkovice Semily Silůvky Skalice Skalka Slavkov u Brna Sobůlky, okres Hodonín (31. května 2013) Sokolnice Starovičky Strání Stříbrnice Suchdol Syrovice Syrovín Šardice Šlapanice Šternberk Štramberk Šumice Šumperk Šumvald Švihov Tachov Tasov Těmice Těrlicko Tichá Tovačov Troubsko Troubky Třebíč (od 8. dubna 2013) Třinec Tvorovice Týn nad Bečvou vymezena tržní místa Uherský Brod (od 28. května 2012) Újezd u Brna Uničov Unkovice Vacenovice Valašské Meziříčí (od 16. března 2013) Vavřinec (od 6. června 2013) Vedrovice Velatice Velešovice Velké Bílovice Velké Hoštice Velké Meziříčí (od 22. dubna 2011) Velké Pavlovice Velký Týnec Veselí nad Moravou Věteřov Vidnava Višňové Vitčice Vitonice Víceměřice Vícov Vlkoš Vracov Vratimov Vsetín Všechovice Vysočany Vyškov (od 1. července 2013) Zbůch Zlín (od dubna 2013) Znojmo Žatčany Žatec Ždánice Ždánice Želetice Židlochovice

45 Zákaz podomního prodeje Prodejci, kteří toto nařízení nebudou respektovat, se dopustí správního deliktu podle 58 odst. 3 zákona o obcích, za který může být udělena pokuta až Kč. Pokud je Vaše obec na seznamu, volejte policii. Zachráníte tím jiného člověka, který tak dealerům nenaletí. Ačkoli je podomní prodej ve vaší obci zakázán, neznamená to, že smlouva, kterou jste podepsali je neplatná. Pokud ji chcete zrušit, je třeba od ní písemně odstoupit.

46 Ochrana spotřebitele přímý prodej Problém v souvislosti s cenou za pronájem koncových zařízení (modemů a set-top boxů). Společnost UPC Česká republika, s.r.o. si účtuje za nevrácený modem smluvní pokutu ve výší Kč (dříve Kč). Nový modem má přitom hodnotu cca Kč.

47 Ochrana spotřebitele přímý prodej Pokuta Kč klamavá obchodní praktika. Od září 2011 do září 2012 nabízela balíčky svých produktů s uvedením slibu jedinečná cena, která platí napořád, přičemž od 1. ledna 2013 je přestala účtovat v původních garantovaných cenách. ČTÚ v rámci šetření ze statistických dat zjistil, že ceny elektrické energie v roce 2012 naopak klesaly a ekonomické výsledky operátora byly v roce 2012 o 130 milionů korun lepší než v roce předchozím.

48 Ochrana spotřebitele

49 Ochrana spotřebitele Sdružení obrany spotřebitelů

50 Ochrana spotřebitele Česká obchodní inspekce

51 Ochrana spotřebitele přímý prodej Předváděcí akce Czech Reisen skrytou kamerou ČT

52 LICHVA = závazek nepřiměřený k zisku. Nejčastějším příkladem jsou půjčky s velkými nebo dokonce obrovskými úroky. Podle českého zákona je lichva trestný čin! Český zákon však nestanovuje žádnou procentuální hranici, od které by půjčka byla považována za lichvu, a tak jsou nabízeny půjčky s RPSN i přes %.

53 Lichva

54 Zdroje: Pokuta pro společnost UPC, zpráva českého telekomunikačního úřadu. Dostupné z: Pokuty Šmejdům od České obchodní inspekce. Dostupné z: Důchodci a exekuce. Dostupné z: Předváděcí akce společnosti Czech Reisen natočená skrytou kamerou ČT. Dostupné z: 59

Tento dokument je určen pouze klientům Českého vzdělávacího centra, je chráněný autorským zákonem a není povoleno jej dále jakkoliv šířit či

Tento dokument je určen pouze klientům Českého vzdělávacího centra, je chráněný autorským zákonem a není povoleno jej dále jakkoliv šířit či Aby se vám nesmáli, že platíte zbytečně víc, než ostatní Vybrané postupy, jak neplatit v roce 2013 ani o korunu víc, než ostatní Co před vámi chtějí zatajit: Praktické tipy, které vám pomohou vyjednat

Více

Představení Clubcard kreditní karty

Představení Clubcard kreditní karty Představení Clubcard kreditní karty výhody pravidla programu odměn sazebník úvěrové podmínky podmínky pojištění Kód úvěrových podmínek: ITK113 Co byste měli vědět o Vaší Clubcard kreditní kartě Vážený

Více

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli.

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Slovo úvodem Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Finance, nebo chceme-li peníze, se prolínají téměř vším, co zažíváme a ať chceme

Více

PŘÍRUČKA PRO PODNIKÁNÍ OBECNÝ ZÁKLAD

PŘÍRUČKA PRO PODNIKÁNÍ OBECNÝ ZÁKLAD PŘÍRUČKA PRO PODNIKÁNÍ OBECNÝ ZÁKLAD Výhrada: Cílem dokumentu je poskytnutí základních informací pro podnikání. Hospodářská komora České republiky objektivně nemůže převzít odpovědnost za naprostou správnost,

Více

1/7. (dále jen Poskytovatel nebo Kabelnet)

1/7. (dále jen Poskytovatel nebo Kabelnet) Všeobecné podmínky poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací společnosti Kabelnet s.r.o. pro podnikatele se sídlem Jablonecká 416/58, 19000 Praha 9 - Střížkov IČ: 01411110 DIČ CZ01411110

Více

Přečtěte si, jak získat při koupi nemovitosti jistotu správného výběru, za dobré peníze a nejnižší splátky úvěru.

Přečtěte si, jak získat při koupi nemovitosti jistotu správného výběru, za dobré peníze a nejnižší splátky úvěru. Přečtěte si, jak získat při koupi nemovitosti jistotu správného výběru, za dobré peníze a nejnižší splátky úvěru. Napsal: Ing.David Bureš Finanční a realitní expert 2014 David Bureš, www.realitnivyjednavac.cz

Více

VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY. SPOLEČNOSTI RIGHT POWER SERVICES, s.r.o.

VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY. SPOLEČNOSTI RIGHT POWER SERVICES, s.r.o. VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY P POSKYTOVÁNÍ VEŘEJNĚ DOSTUPNÉ SLUŽBY ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ SPOLEČNOSTI RIGHT POWER SERVICES, s.r.o. Společnost RIGHT POWER SERVICES, s.r.o., sídlem Českobratrská 3321/46,

Více

Úvěrové podmínky. Spotřebitelský úvěr. Kód úvěrových podmínek: ITS113

Úvěrové podmínky. Spotřebitelský úvěr. Kód úvěrových podmínek: ITS113 Úvěrové podmínky Spotřebitelský úvěr Kód úvěrových podmínek: ITS113 Co byste měli vědět o o svém úvěru? Vážený kliente, děkujeme Vážený kliente, Vám za důvěru ke společnosti Home Credit a.s. Úvěrové podmínky,

Více

www.airbank.cz Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu

www.airbank.cz Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu Číst obchodní podmínky není žádná zábava. S četbou Vašich oblíbených autorů se to rozhodně nedá srovnat. Obchodní podmínky tu ovšem nejsou pro

Více

3. Práva a povinnosti smluvních stran

3. Práva a povinnosti smluvních stran Všeobecné podmínky poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací společnosti ha-vel internet s.r.o. (dále jen Podmínky") vydané s účinností od 8. 2. 2014. Obecná část Podmínek 1. Předmět

Více

VYŠŠÍ VZDĚLÁNÍ PRO VYŠŠÍ KVALITU

VYŠŠÍ VZDĚLÁNÍ PRO VYŠŠÍ KVALITU VYŠŠÍ VZDĚLÁNÍ PRO VYŠŠÍ KVALITU Sborník vydaný v rámci realizace projektu Vzdělávání vedoucích pracovníků škol a školských zařízení pro lepší a efektivnější řízení a vzdělávání pracovníků škol a školských

Více

JAK ŽÍT ČESKY V ČESKU

JAK ŽÍT ČESKY V ČESKU JAK ŽÍT ČESKY V ČESKU Průvodce pro cizince ze zemí mimo členské státy EU Česká republika krok za krokem Informace Rady Příklady Upozornění Zkratky Odkazy orientace komunikace nákupy práce bydlení kultura

Více

Veřejná podpora na úrovni statutárních měst

Veřejná podpora na úrovni statutárních měst Veřejná podpora na úrovni statutárních měst Oživení, o. s. ve spolupráci s Fondem Otakara Motejla Praha, říjen 2013 DOTACE A VEŘEJNÁ PODPORA V ČESKÉM PRÁVNÍM ŘÁDU... 3 Úvod... 3 Pojem dotace... 3 Dotace

Více

Všeobecné podmínky společnosti sledovanitv.cz s.r.o.

Všeobecné podmínky společnosti sledovanitv.cz s.r.o. Článek 1 Všeobecné podmínky společnosti sledovanitv.cz s.r.o. (dále jen VPS ) Definice pojmů účinné od 18. 8. 2014 1.1. Pro účely VPS mají následující výrazy a fráze níže uvedený význam, pokud není v kontextu

Více

(a) Pravidla správného užívání, neboli PSU znamenají naše pravidla správného užívání dostupná na Zákaznickém portálu.

(a) Pravidla správného užívání, neboli PSU znamenají naše pravidla správného užívání dostupná na Zákaznickém portálu. Tyto Standardní podmínky se použijí na služby ACN popsané v článku 2. Na poskytování ostatních služeb ACN se mohou vztahovat dodatečné podmínky. Aktuální znění těchto Standardních podmínek je k nalezení

Více

JAK PRODAT NEMOVITOST

JAK PRODAT NEMOVITOST JAK PRODAT NEMOVITOST Předkládám Vám zjednodušený manuál prodeje nemovitosti. PETR MIKYSKA OSOBNÍ REALITNÍ MAKLÉŘ 2014 Petr Mikyska, JAK PRODAT NEMOVITOST Tento ebook jsem vytvořil pro Vás a Vaše známé,

Více

Všeobecné podmínky poskytování služeb freesat

Všeobecné podmínky poskytování služeb freesat Všeobecné podmínky poskytování služeb freesat společností UPC DTH S.à r.l. se sídlem 2 rue Peternelchen, L-2370 Howald, Lucemburské velkovévodství, zapsané v lucemburském obchodním rejstříku Registre de

Více

Rozsah předmětu plnění. Rozsah předmětu plnění je uveden v nabídce Uchazeče. Bc. Martin Víteček v.r. Miroslav Haluza v.r.

Rozsah předmětu plnění. Rozsah předmětu plnění je uveden v nabídce Uchazeče. Bc. Martin Víteček v.r. Miroslav Haluza v.r. Příloha č.1 MMOPP00BV5BE Rozsah předmětu plnění Rozsah předmětu plnění je uveden v nabídce Uchazeče. Za Objednatele Za Poskytovatele Bc. Martin Víteček v.r. Miroslav Haluza v.r. Všeobecné podmínky Všeobecné

Více

Obecná část Podmínek. 1. Předmět Podmínek

Obecná část Podmínek. 1. Předmět Podmínek Všeobecné podmínky poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací společnosti Fast Communication s.r.o. (dále jen Podmínky") vydané s účinností od 1.9.2013. Obecná část Podmínek 1. Předmět

Více

Čl. 3 Zařízení pro poskytování a užívání služeb. zařízení Poskytovatele Koncové zařízení účastníka doplňková zařízení

Čl. 3 Zařízení pro poskytování a užívání služeb. zařízení Poskytovatele Koncové zařízení účastníka doplňková zařízení Všeobecné podmínky poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací a Všeobecné obchodní podmínky prodeje doplňkových zařízení společnosti UPC Česká republika, s.r.o. Část I. Všeobecné podmínky

Více

VŠEOBECNÉ PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ OtavaNet s. r. o.

VŠEOBECNÉ PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ OtavaNet s. r. o. VŠEOBECNÉ PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ OtavaNet s. r. o. 1. Předmět Všeobecných podmínek a definice pojmů 1.1. Všeobecné podmínky jsou tyto Všeobecné podmínky poskytování služeb

Více

Všeobecné podmínky poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací společnosti UPC Česká republika, s.r.o.

Všeobecné podmínky poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací společnosti UPC Česká republika, s.r.o. Všeobecné podmínky poskytování veřejně dostupných služeb elektronických komunikací společnosti UPC Česká republika, s.r.o. pro domácnosti se sídlem v Praze 4, Nusle, Závišova 502/5, PSČ 140 00, IČ: 00562262,

Více

Podnikové činnosti. Pavla Kudělková. Elektronická učebnice

Podnikové činnosti. Pavla Kudělková. Elektronická učebnice Podnikové činnosti Elektronická učebnice Pavla Kudělková Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic O B S A H 1 Podnikové činnosti... 4 2 Marketing...

Více

Všeobecné podmínky RWE Mobil

Všeobecné podmínky RWE Mobil 1. Úvodní ustanovení Všeobecné podmínky RWE Mobil Tyto všeobecné podmínky (dále jen Všeobecné podmínky ) tvoří součást smlouvy o poskytování služeb elektronických komunikací a služeb souvisejících poskytovaných

Více

RUKOVĚŤ SPOTŘEBITELE. Svazek I

RUKOVĚŤ SPOTŘEBITELE. Svazek I RUKOVĚŤ SPOTŘEBITELE Svazek I září 2003 Ing. Karel Novák, Ing. Libor Dupal Praha, zář í 2003 SDRUŽENÍ ČESKÝCH SPOTŘEBITELŮ / CZECH CONSUMERS ASSOCIATION Budějovická 73, 140 00 Praha 4 tel/fax: 261262280/261262268,

Více

VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ VEŘEJNĚ DOSTUPNÝCH SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s.

VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ VEŘEJNĚ DOSTUPNÝCH SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ VEŘEJNĚ DOSTUPNÝCH SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. vydané v souladu s ustanovením 63 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických

Více

VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB s účinností od 8.2.2014

VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB s účinností od 8.2.2014 VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB s účinností od 8.2.2014 1. Úvodní ustanovení Všeobecné podmínky pro poskytování služeb (dále jen Všeobecné podmínky ) stanovují a upravují práva a povinnosti smluvních

Více

Ochrana práv a diskriminační problematika v rámci projektu Máte právo na svá práva

Ochrana práv a diskriminační problematika v rámci projektu Máte právo na svá práva OCHRANA PRÁV OBČANŮ A DISKRIMINAČNÍ PROBLEMATIKA V RÁMCI PROJEKTU MÁTE PRÁVO NA SVÁ PRÁVA Bezplatná právní poradna při ICOS Český Krumlov, o.s. a Občanská poradna při Jihočeské rozvojové o.p.s. Podpořeno

Více

Český telekomunikační. 22 Lt.24:)" 16 \\ \-

Český telekomunikační. 22 Lt.24:) 16 \\ \- Český telekomunikační úřad se sídlem Sokolovská 219, Praha 9 p o š t o v ni přihrádka 02, 22502 Praha 025 '{'.?,~~JTOTO ROZHODNUTI NABYLO PRAvNI i".)'~("i: 22 Lt.24:)" ij;';'~ MOCI dne -. ~::~~.~.~~:~.~~;.~I:~~

Více

SMLUVNÍ PODMÍNKY. VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ VEŘEJNĚ DOSTUPNÝCH SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ společnosti O2 Czech Republic a.s.

SMLUVNÍ PODMÍNKY. VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ VEŘEJNĚ DOSTUPNÝCH SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ společnosti O2 Czech Republic a.s. SMLUVNÍ PODMÍNKY VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ VEŘEJNĚ DOSTUPNÝCH SLUŽEB ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍ společnosti O2 Czech Republic a.s. Vydané v souladu s ustanovením 63 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických

Více