MODUL 2. Péče a podávání Pilsner Urquell

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MODUL 2. Péče a podávání Pilsner Urquell"

Transkript

1 MODUL 2 Péče a podávání Pilsner Urquell

2

3 MODUL 2 OBSAH Jak se má pivo podávat 1. Od bran pivovaru až ke spokojenému zákazníkovi 2. Skladování: Tajemství ze zákulisí 3. Výčepní systém: Vnitřní činnosti Instalace Plyn a tlak Tlačný plyn 4. Sanitace Čištění pivního vedení Postup Bezpečné používání prostředků pro pivní trubky 5. Servírování: Sklo Sklenice s tradicí Rozlišení sklenic Křišťálově čistá Udržujte v chladu 6. Servírování: Jak načepovat perfektní Pilsner Urquell Čepování Nalévání z láhve 7. Servírování: Z Plzně, s láskou Servírovací rituál Vyprávíme příběh o tom, jak má správně chutnat pivo Řeč symbolů Jak má pivo správně chutnat 1. Umění degustace 2. Jak má pivo správně chutnat Cesta ústy: Srovnání 3. Pivo a zdraví 4. Zodpovědné pití

4

5 MODUL 2 ÚVOD PÉČE A PODÁVÁNÍ PILSNER URQUELL Tento modul zahrnuje následující oddíly: Jak se má pivo podávat Tento oddíl pojednává o způsobu, jak má být Pilsner Urquell podáván a ošetřován od distribuce až po jeho samotné podávání, aby byla zachována jeho prvotřídní kvalita. Dozvíte se, jak pivo správně skladovat, jak funguje výčepní systém a jeho čištění a také jak zacházet se sklenicemi určenými k jeho podávání. Na konci této kapitoly budete vědět, jak správně podávat Pilsner Urquell, čepovaný i lahvový, jak jej doporučit a prezentovat. Jak má pivo správně chutnat V tomto oddíle se dozvíte, jak si správně vychutnat dobré pivo jak pomocí jednotlivých smyslů získat plný požitek z Pilsner Urquell. Získáte také informace o jeho zdravotních aspektech a také o zodpovědném pití. Věnujte pozornost shrnujícím informacím v závěru jednotlivých oddílů ( Zapamatujte si ), pomohou vám při následném testu.

6

7 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Tento oddíl pojednává o tom, jak uchovávat prvotřídní kvalitu Pilsner Urquell během distribuce, ve výčepním systému a při podávání.

8 1. OD BRÁNY PIVOVARU AŽ KE SPOKOJENÉMU ZÁKAZNÍKOVI Ze skromných začátků, kdy pivo po plzeňských restauracích rozvážely koňské povozy, se náš logistický řetězec rozrostl do ohromné sítě zahrnující nákladní automobily, vlaky, lodě, sklady, obchodníky a tisíce zkušených zaměstnanců, kteří naše pivo distribuují do více než 50 zemí. Každý prvek distribučního řetězce hraje zásadní roli řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek. Od skladníků, kteří zajišťují transport od zdroje až do restaurace, ke zkušeným výčepním, jako jste vy, kteří podáváte pivo při perfektní teplotě 7 8 C, každý plní svou úlohu při snaze zprostředkovat našim zákazníkům požitek z piva Pilsner Urquell tak čerstvého a nezměněného, jako když opouští brány pivovaru. Pilsner Urquell je unikátním pivem, obsahuje vysoký podíl zbytkového extraktu, který mu dává nejen vytříbenou chuť a charakteristickou hořkost, ale také velké množství vitaminů. Na druhou stranu tato vlastnost zvyšuje citlivost piva na teplotu, světlo a čas proto se kontrola kvality stává klíčovou pro celý zásobovací řetězec. Jako u každého lahvového piva se i u Pilsner Urquell mění chuťové kvality a charakteristické vlastnosti v průběhu času, pivo postupně přichází o svou vyváženost chuti a plnosti. Naše distribuční síť urychluje všechny logistické stupně, používá nejefektivnější metody dopravy, zkracuje již tak napjaté lhůty a řídí zásoby na principu first-in-first-out (první tam, první ven). Jen díky dodržování tohoto přísného režimu se může Pilsner Urquell dostat ke svým zákazníkům při zachování maximální čerstvosti.. Navíc soustavně pracujeme na zlepšení všech prvků kvality v řetězci prostřednictvím inovativních způsobů dopravy, skladování a distribuce tak, abychom si byli jistí, že se Pilsner Urquell dostane ke svému cíli spokojenému zákazníkovi čerstvější a rychleji. Přesná dodávka ale pozbývá svůj smysl ve chvíli, kdy kvalita piva utrpí na cestě za spotřebitelem. Definovali jsme proto náročné standardy, aby bylo možné zaručit, že je náš cenný náklad uchováván v odpovídajících (ne-li optimálních) skladovacích a teplotních podmínkách a je dobře ochráněn před ničivými vlivy a výkyvy teploty. Je také nutné opatrné zacházení ať už při stohování palet do kontejnerů, při ponechání sudů, aby se odstály na konci přepravy, či při mistrovském umění jak správně načepovat Pilsner Urquell.

9 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Skutečně, stejnou péči, jakou věnujeme vaření našeho piva, dáváme i všem článkům zásobovacího řetězce. Tvrdě pracujeme na každém kroku této cesty, aby se naši zákazníci mohli pohodlně posadit, odpočinout si a vychutnat si Pilsner Urquell tak, jak to u piva má být. ZAPAMATUJTE SI: 1. Vysoký podíl zbytkového extraktu v Pilsner Urquell, který dává pivu jeho vytříbenou chuť a charakteristickou hořkost, způsobuje, že pivo je citlivé na teplotu, světlo a čas. Kontrola kvality je v distribučním řetězci klíčová. 2. Kvalita distribučního řetězce prostřednictvím kontroly skladování a teploty zajišťuje, že se Pilsner Urquell dostane na místo určení čerstvější a rychleji.

10 2. SKLADOVÁNÍ: TAJEMSTVÍ ZE ZÁKULISÍ Načasování Spoléháme se, že naši partneři na celém světě pečlivě dohlíží na naše pivo ve svých skladech a zajišťují tak dostatek čerstvých zásob Pilsner Urquell za pultem, aby uspokojili potřeby našich zákazníků před pultem. Zachování této jemné rovnováhy vyžaduje přesnou evidenci skladových zásob a vyskladňování podle pořadí dodání. Potřebujeme, abyste nám sdělili, jaké jsou vaše potřeby, abychom přizpůsobili harmonogram dodávek vašim individuálním podmínkám tak, že pro své zákazníky budete mít vždy dostatečnou zásobu Pilsner Urquell. Správná distribuce je klíčem k tomu, aby si zákazníci vychutnali náš výrobek době, kdy je čerstvý. Pivo by se mělo dostat ze skladu a prodat v době trvanlivosti, kterou má vyznačenu na sudech, lahvích a plechovkách. Skladovací doba piva u konečného zákazníka v lahvích a plechovkách je 35, maximálně 42 dní. Skladovací doba piva u konečného zákazníka v sudech je 5, maximálně 7 dní. Manipulace Výčepní, jako ti, kdo pivo zákazníkům podávají, by měli na pivo pozorně dohlížet, ujistit se, že je dodáno v dokonalém stavu a s dostatkem času do vypršení doby spotřeby. Poškozené zboží musí být vyřazeno, zaznamenáno a odesláno zpět podle našich reklamačních pravidel. Doporučujeme používat vhodnou techniku k manuální manipulaci se sudy a bednami, aby nedošlo k poranění. Sudy piva Pilsner Urquell by se nikdy neměly koulet, ale přenášet vzpřímeně a pivo se musí nechat před čepováním 24 hodin ustát. Sudy a bedny lahví a plechovek se musí přesunovat opatrně, aby nedošlo k rozbití, promáčknutí nebo jiným poškozením, která by mohla ovlivnit chuť a kvalitu našeho piva. Skládání beden a sudů vyžaduje správné vertikální postavení žádné sudy či bedny by neměly přečnívat, aby se zabránilo nestabilitě a bezpečnostním rizikům. Prázdné a poškozené sudy, láhve a plechovky by měly být vytříděny a skladovány na odděleném místě a mělo by se s nimi zacházet podle předepsaného postupu. Likvidace nevratných lahví a plechovek by měla být v souladu s místními likvidačními a recyklačními pravidly a předpisy. Prostředí Spoléháme na vás, výčepní, že pivo budete skladovat odděleně od zboží s krátkou trvanlivostí a našemu prvotřídnímu pivu tak zajistíte prvotřídní skladovací místo. Pivo Pilsner Urquell by mělo být skladováno odděleně od potravin, které by mohly ovlivnit jeho kvalitu a přilákat škůdce. Mělo by být na viditelném, snadno přístupném místě.

11 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Pivo musí být skladováno v temném, čistém a chladném prostředí, se zařízením udržujícím optimální teplotu 6 10 C, přičemž minimální teplota nesmí klesnout pod hranici 4 C. ZAPAMATUJTE SI: 1. Skladovací doba piva u konečného zákazníka v lahvích a plechovkách je 35, maximálně 42 dní. 2. Skladovací doba piva u konečného zákazníka v sudech je 5, maximálně 7 dní. 3. Sudy piva Pilsner Urquell se nikdy nesmí koulet, ale musí se přenášet vzpřímeně a před servírováním (čepováním) se pivo musí nechat 24 hodin ustát. 4. Pivo musí být skladováno v temném, čistém a chladném prostředí při optimální teplotě.

12 3. VÝČEPNÍ SYSTÉM: VNITŘNÍ ČINNOSTI Při jednom z testů kvality polili lavici pivem, sedli si na ni a po chvíli vstali. Pokud se lavice přilepila na kožené kalhoty, pivo bylo považováno za dostatečně kvalitní a pitelné. Instalace Za každou sklenicí zlatého Pilsner Urquell, který teče z výčepní hlavy, stojí speciálně navržený výčepní systém. Správně nainstalovaný a udržovaný systém je faktorem, který vytváří rozdíl mezi sklenicí perfektního Pilsner Urquell a zvětralým pivem bez chuti. Tlačné plyny posunují pivo pivními hadicemi ze sklepa k výčepu do restaurace. Čím kratší vzdálenost od sudu k výčepu, tím lépe, a proto dbáme, aby tlaková láhev s tlačným plynem byla uložena na bezpečném místě, kde nemůže dojít k poškození tlakové hadice pro přívod potřebného tlaku k vytlačení piva k výčepu. Skladovací prostory by měly být suché, temné, udržované v čistotě a o předepsané skladovací teplotě. Skladové prostory pro tankové pivo musí být vždy zachlazeny chladícím zařízení při konstantní teplotě 6 10 C. Plyn a tlak Tlačné plyny používané při čepování mohou výrazně ovlivnit chuť, pěnu a sytost Pilsner Urquell. Doporučuje se směs oxidu uhličitého a dusíku v poměru 50 : 50 nebo 30 : 70. Tato směs inertního plynu neovlivní chuť našeho piva, a protože je dopravována v zapečetěných tlakových lahvích, je zaručena její mikrobiální čistota. Zato vzduchové kompresory mohou způsobit rychlý pokles kvality piva zapříčiněný oxidací a mohou změnit chuť v závislosti na kvalitě vzduchu v prostředí. Pečlivé nastavení tlaku je rovněž důležité a upravuje se pomocí redukčního ventilu. Nastavení tlaku závisí na délce potrubí. Například Pilsner Urquell skladovaný při teplotě 8 C vyžaduje tlak 1,1 baru pro potrubí do délky 5 metrů.

13 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Tlačný plyn Užití tlačného plynu závisí na skladovací teplotě čepovaného piva, denním prodeji, délce potrubí a celkové kvalitě výčepního prostředí. Při použití tlačného plynu CO 2 pro vytlačení piva z prostoru zachlazeného na teplotu 6 10 C dochází v tomto případě k přesycování piva. Pro ideální skladovací teplotu 6 10 C je vhodná směs plynů (CO 2 :N 2 ) v poměru 50 : 50 nebo 30 : 70. Základní tlak (bar) 0,9 1 1,1 1,1 Skladovací teplota ( C) Pro každých 6 m potrubí je nutno přidat: l0,1 baru pro potrubí o vnitřním průměru 10 mm l0,16 baru pro potrubí o vnitřním průměru 7 mm l0,18 baru pro potrubí o vnitřním průměru 6 mm Na každý 1 m potrubí přidejte 0,1 baru jako koeficient odporu (všechny údaje jsou průměrné).

14

15 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT 4. SANITACE Čistá voda teče z čistého pramene, říká latinské přísloví. Špína a škodlivé mikroorganismy, které vyrostou přes noc, mohou kontaminovat jak pivní trubky, tak i zbytek piva v KEG sudu a mohou tak ovlivnit chuť, vůni, pěnu a čirost našeho piva. Pokud jde o udržování výčepního zařízení v naprosté čistotě, neděláme žádné kompromisy. Výčepy jsou denně proplachovány studenou vodou a celkové čištění pivních trubek provádí autorizovaná sanitační firma nejméně jednou za 14 dní, u tankových restaurací 1 týdně. Četnosti čištění jsou zaznamenávány v Sanitačním deníku, pravidelně jsou také pracovníky Plzeňského Prazdroje prováděna mikrobiologická měření, aby byla zajištěna čistota naší zlaté várky s každým načepovaným pivem. Čištění pivního vedení Pivní vedení musí být čištěno podle postupu a bezpečnostních požadavků SABMiller. Výčepní zařízení se propláchne vodou, pak se nechá pomocí sanitačního přístroje 20 minut cirkulovat sanitační roztok a nakonec se vše znovu propláchne studenou vodou. Nejlepších výsledků je dosaženo při sanitaci pivního vedení sanitačním přístrojem například Bubble-craft nebo SWING. Sanitační prostředek by měl být od firmy, jejiž sanitační prostředek prošel testem VÚPS a splňuje všechny předpoklady vhodné sanitace pivního vedení Plzeňského Prazdroje. Při sanitaci je nutné se řídit bezpečnostními předpisy udanými výrobcem. Postup Vypněte přívod tlačného plynu do sudu. Odpojte průtokové chlazení od elektrické sítě, následně naražeče od sudu a nakonec výčepní kohouty od VH a naražeče od hadic a propojte pivní vedení do okruhu. Zapojte sanitační přístroj. Pro výčepní zařízení je schválen typ Bubble-craft a SWING. Sanitovaný okruh propláchněte pitnou vodou, která vytlačí zbytek piva, následně naplňte okruh sanitačním roztokem v 2% koncentraci a spusťte sanitaci. Dodržujte dobu sanitace předepsanou výrobcem sanitačního přístroje. Obvykle se pohybuje kolem 20 minut. Pro mechanické čistění potrubí použijte houbičky. Po proběhlé sanitaci vytlačte z vysanitovaného potrubí sanitační roztok pitnou vodou a potom stejným způsobem nechte cirkulovat cca 10 minut čistou pitnou vodu. Pak odpojte sanitační přístroj z okruhu. Demontované kohouty rozeberte, ponořte do sanitačního roztoku a poté mechanicky očistěte, opláchněte pitnou vodou a zkompletujte. Totéž proveďte s naražeči.

16 Proveďte zpětnou montáž kohoutů a naražečů, takto propojené potrubí propláchněte pitnou vodou a zkontrolujte těsnost všech spojů. Zapněte chlazení do elektrické sítě a zapněte ventil přívodního tlaku do sudu. Systém je nyní vyčištěný a připravený k čepování. Bezpečné užívání čisticích prostředků na pivní trubky VŽDY si přečtěte návod na nádobě a použijte podle doporučení. VŽDY přidávejte sanitační prostředek do vody, nikdy vodu do čisticího prostředku. VŽDY používejte dodané sanitační prostředky nebo ty, které doporučuje SABMiller (ve spolupráci s VÚPS). NEMÍCHEJTE sanitační prostředky s jinými produkty. NEZVYŠUJTE doporučené koncentrace a nepřesahujte dobu působení. NEŘEĎTE teplou nebo horkou vodou. NESKLADUJTE čisticí prostředky v nádobách bez víčka. VŽDY skladujte prostředky na bezpečném místě, v chladu, suchu a mimo přímé sluneční světlo. VŽDY použijte ochranné prostředky pro oči, gumové rukavice a ochranný oděv. Vyvarujte se jejich kontaktu s pokožkou a oděvem. V případě potřísnění pokožky omyjte postižené místo velkou dávkou vody. V případě zasažení očí je vymývejte alespoň dvacet minut čistou vodou a pak hned vyhledejte lékařskou pomoc.

17 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT ZAPAMATUJTE SI: 1. Speciální výčepní zařízení zajišťuje, že natočíte sklenici perfektního Pilsner Urquell, a ne zvětralé pivo bez chuti. 2. Jako hnací plyn se doporučuje směs oxidu uhličitého a dusíku v poměru 50 : 50 nebo 30 : Výčepní zařízení musí být udržováno v naprosté čistotě, aby se zabránilo kontaminaci a nebyla ovlivněna chuť, vůně, pěna a čirost piva. 4. Trubky musí být pravidelně čištěny podle daného postupu.

18

19 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT 5. SERVÍROVÁNÍ: SKLO Sklenice s tradicí Perfektní Pilsner Urquell musí být servírován v perfektním skle. Čechy jsou proslavené nejen svým pivem, ale jsou i světově proslulé výrobou skla. Spolupracovali jsme s předním českým návrhářským studiem na vytvoření naprosto jedinečné sklenice, hodné našeho jedinečného piva. Značková sklenice pro Pilsner Urquell je navržena tak, aby podpořila jeho špičkové postavení, a odráží jeho úspěšnou, typickou a inspirující podstatu. Ovšem nejdůležitější je, že byla navržena takovým způsobem, aby našim zákazníkům předvedla dokonalé pivo. Její tvar byl zvolen s ohledem na to, aby vytvořil co nejhustší a nejtrvanlivější pěnu a aby výjimečná čirost skla dala vyniknout zlaté barvě piva. Pilsner Urquell byl odedávna spojován se sklenicemi a připravil cestu pivním sklenicím, ze kterých pijeme pivo dnes. Když bylo pivo tmavé a kalné, obvykle se podávalo v keramických džbáncích. Ale s objevem našeho čirého, zlatého piva v roce 1842 se všechno změnilo. Souběžný rozvoj skla dovolil ukázat Pilsner Urquell v celé jeho nádheře a sklo se stalo standardním materiálem pro podávání piva. A tak pokaždé, když pijete z pivní sklenice, měli byste připít Pilsner Urquell. Rozlišení sklenic Naše rodina značkových sklenic se liší podle potřeb zákazníků na různých trzích. Zatímco náš typický zahraniční zákazník dává přednost elegantní sklenici, která mu umožní vychutnávat unikátní chuť Pilsner Urquell po doušcích, návštěvníci restaurací v České republice dávají přednost tradiční těžké sklenici, která jim umožní vypít větší množství piva najednou. Avšak všechny varianty sklenic jsou navrženy tak, aby usměrnily typické chmelové aroma a uchovaly chuť a krémovou pěnu.

20 Křišťálově čirá Při servírování Pilsner Urquell v našem skle je bezpodmínečně nutné, aby sklo nebylo pouze čisté, nýbrž pivně čisté. Pivně čisté znamená, že je sklenice prostá jakéhokoliv povlaku, pachu a bakterií, které mohou být neviditelné, ale mohou mít vážný dopad na kvalitu piva. Jakékoli usazeniny mohou snížit trvanlivost pěny, způsobit zvětrávání nebo pachuť piva. Proto si vždy ověřte, že používáte pivně čisté sklo, což je nejjednodušší a zároveň nejpřísnější způsob, jak zajistit, aby Pilsner Urquell vypadal a chutnal tak, jak má. K zajištění pivní čistoty doporučujeme použití speciálního čisticího prostředku v myčce skla. Abyste zjistili, zda jsou sklenice pivně čisté, podívejte se, zda jsou na stěnách sklenice viditelné bublinky nebo zda pěna není nestabilní. Pokud ano, sklenice není pivně čistá a musí se znovu umýt.

21 Udržujte v chladu Na rozdíl od některých piv, která chutnají lépe v chlazených či vymražených sklenicích, unikátní chuť Pilsner Urquell může ztratit svou jedinečnost, pokud se pivo podává příliš studené. Rovněž není vhodné pivo servírovat příliš teplé. Pokud je servírováno při vyšší než doporučené teplotě, chuť se stává výraznější a konzument je připraven o její delikátnost. Optimální teplota pro servírování Pilsner Urquell je 7 C. Pak si zákazník vychutná pravou chuť našeho piva. Při čepování pivo absorbuje teplo ze sklenice, a proto je zapotřebí udělat dvě věci, aby byla dodržena správná teplota. 1. Výčepní teplota musí být správně nastavena. 2. Před čepováním je třeba ochladit sklenici (i čistou a suchou) oplachováním ve studené vodě po dobu asi pěti sekund. ZAPAMATUJTE SI: 1. Sklo Pilsner Urquell je navrženo tak, aby zvýraznilo požitek z piva přináší výrazné chmelové aroma, zajišťuje nejsmetanovější pěnu a ukazuje jeho jedinečnou zlatou barvu. 2. Nestačí, aby sklenice byly čisté, musí být pivně čisté. Jinými slovy, nesmí v nich být žádný povlak, pach nebo bakterie, byť pouhým okem neviditelné. 3. Čistá sklenice se pozná podle toho, že pivo nemá na stěnách bublinky a pěna je stabilní. 4. Abyste zajistili perfektní teplotu pro servírovaní Pilsner Urquell (7 stupňů Celsia), zkontrolujte výčepní teplotu a chlaďte sklenici před použitím pět vteřin ve studené vodě.

22 6. SERVÍROVÁNÍ: JAK NAČEPOVAT PERFEKTNÍ PILSNER URQUELL Čepování Načepovat perfektní pivo je skutečná výzva. Abyste v ní obstáli, chce to znalosti fyziky a chemie, stejně jako zručnost a špetku lásky. Abychom zajistili, že je pivo stejně chutné, jako bylo v momentu, kdy opouštělo pivovar, existují důležité kroky, které musí každý z vás, výčepních, učinit, aby si host mohl vychutnat požitek ze zručně načepovaného piva. Klasické čepování s čepicí Krok 1 Držte čistou, čerstvě vypláchnutou sklenici pod úhlem 45 tak, aby hubice výčepního kohoutu byla u vnitřního okraje sklenice, a naplno otevřete kohout. Pivo by mělo být načepováno najednou, po stěně sklenice, abychom zabránili zlomení jeho proudu a padání piva na dno sklenice z výšky. Přímé nebo přerušované čepování piva může způsobit nedostatečný říz a suchou pěnu, kvůli které pivo vypadá holé (s předčasně spadlou pěnou). Přerušený proud piva může způsobit nechvalně známou květákovou pěnu. Krok 2 Jakmile pivo vystoupí k okraji sklenice, zavřete kohout a narovnejte sklenici. Nyní máte krásné, chladné, jiskrně zlaté pivo a pochopitelně chcete, aby takové zůstalo. Příští krok má zajistit, aby Pilsner Urquell získal svou bohatou krémovou bílou pěnu. Krok 3 Zatlačením na ovládací ručku směrem dozadu aktivujete pěnič, kterým vytvoříte bohatou pěnu vysokou 35 mm. Pěnič vytváří tzv. mokrou pěnu. Hustou, čistě bílou pěnu tvořenou tak malými bublinkami, že je není vidět. Hubice výčepního kohoutu musí být těsně nad hladinou piva a mokrou pěnu natáčíme tak, že suchou pěnu vytlačí nahoru a vytvoří nad pivem dokonalý a trvanlivý uzávěr. Dobře načepované pivo má minimálně 35 mm vysokou, hustou, krémovou pěnu bez viditelných bublinek. Pivo podávejte při jeho optimální teplotě 7 C ve značkové sklenici Pilsner Urquell.

23 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Speciální čepování na hladinku Krok 1 Nejdříve do sklenice jemně nařízněte malý objem pěny pomalým pootočením speciálního kohoutu Nostalgie. Krok 2 Kohout otevřete na maximální průtok a pivo stéká po stěně sklenice bez turbulencí, zcela průhledné. Celý proces ukočete ladným rychlým zavřením kohoutu. Krok 3 Občas pivo trochu přeteče ze sklenice. Zde můžete vidět houpavý efekt zvedající se tzv. mokré pěny. Ve sklenici se pomalu zvedá jemný závoj CO 2 rozpuštěného v pivu. Pivo se uklidňuje a ke konci dochází pomalu. V takto načepovaném pivu zůstává pouze přirozený obsah CO 2, který vzniká přímo při výrobě. Pěna je naprosto jemná a rovná, po napití kreslí po stěnách sklenice kroužky, tzv. hladinky. Odtud název hladinka či hladké. Takto načepované pivo dá zcela vyniknout všem svým charakteristickým vlastnostem a je nejžádanější ve všech výjimečných pivnicích v Čechách i na Moravě. Nalévání z láhve Než si představíme následující tři kroky k dobře nalitému pivu, pamatujte, prosím, že je třeba zákazníkům vysvětlit, aby nepili pivo přímo z láhve, protože se tak dostatečně neuvolní plná chuť, aroma a nevytvoří se správná pěna. Přesvědčte se, že vždy máte dostatek čerstvých zásob lahvového Pilsner Urquell v chladnici či lednici, které zajistí potřebnou teplotu 7 C. Krok 1 Opatrně otevřete láhev, aniž byste s ní třepali či třásli. Používejte jen otvíráky v perfektním stavu, vadné mohou uštípnout či jinak poškodit láhev. Stejně jako u čepovaného Pilsner Urquell je nutné začínat s čistou, chladnou sklenicí, vyplachovanou studenou vodou nejméně po dobu 5 sekund před naléváním (zajistíte tak optimální teplotu pro servírování 7 C). Držte láhev pod úhlem 45 a sklenici téměř vodorovně, poté lijte pivo po stěně do středu svažující se sklenice pivo tak získá perfektní chuť a ideální pěnění. Krok 2 Když je láhev z poloviny prázdná, narovnejte sklenici a zbytek obsahu nalijte přímo do středu. Postupně zvyšujte vzdálenost mezi lahví a sklenicí, vytvořené víření uvolní aroma.

24 Krok 3 Zbytek piva nalijte do sklenice rychle, proudem vytvořte hustou, 35 mm vysokou pěnu. Jak si nejlépe užít Pilsner Urquell Pro dokonalý požitek je nutné, aby byla teplota piva při servírování 7 C s maximální odchylkou plus nebo minus 1 C. Jakýkoli větší rozdíl už s sebou nese riziko kompromisu v kvalitě. Přestože některá piva chutnají lépe ve vychlazené či vymražené sklenici, unikátní vlastnosti Pilsner Urquell by výrazně nízká teplota poškodila. Tomu se, stejně jako vysokým teplotám, musíme nutně vyhnout. Před načepováním je nutné ochladit sklenice tím, že jsou po dobu 5 sekund oplachovány ve studené vodě. Tak zajistíme, že je pivo servírováno v optimální teplotě 7 C. Příliš teplé Pokud je pivo příliš teplé, mohou být chutě příliš výrazné. Perfektní teplota Ideální teplota, při které si svůj Pilsner Urquell užijete nejlépe, je 7 C. Příliš studené Pokud je pivo příliš studené, delikátnost a komplexnost chutí je potlačena. Jak se pozná perfektně načepovaný Pilsner Urquell Pilsner Urquell by měl být při servírování stejně dokonalý, jako když opouštěl brány pivovaru. Podržte pivo proti světlu a zkontrolujte, zda bylo správně načepováno. Až poté se zhluboka napijte a vychutnejte si unikátní aroma a chuť Pilsner Urquell. Užijte si pivo tak, jak má správně chutnat. 35mm pěna Pěna by měla být čistě bílá, aby ochránila pivo a uchovala jeho jiskrnost. Měla by být vysoká 35 mm, bez viditelných bublinek a měla by jemně přesahovat okraj sklenice. Lemující kroužky Pěna by měla být natolik hustá, aby kryla pivo až ke dnu. Perfektně natočený Pilsner Urquell zanechává s každým douškem na stěnách sklenice bílé lemující kroužky. Zlatá barva Pivo by mělo mít zářivě zlatou barvu. Zlatý tón Pilsner Urquell je o něco plnější než u jeho napodobenin a trvale se od ostatních odlišuje svou čirostí a zlatým odstínem.

25 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT ZAPAMATUJTE SI: 1. Tři klíčové kroky k načepování perfektního Pilsner Urquell: držení čisté, vypláchnuté sklenice pod úhlem 45 a umístění kohoutu těsně pod hranu sklenice. Ve chvíli, kdy pivo dosáhne okraje, je nutné sklenici narovnat, zatlačit na kohout a spustit pěnič, který by měl být 35 mm hluboko. 2. Bezchybně načepované pivo má hustou pěnovou čepici vysokou 35 mm bez viditelných bublinek. 3. Pivo by se mělo servírovat v ideální teplotě 7 C. 4. Pokud je pivo příliš teplé, chutě mohou být příliš výrazné. 5. Pokud je pivo příliš studené, delikátnost a komplexnost chutí je potlačena. 6. Pilsner Urquell by se neměl pít přímo z láhve, jelikož se tak patřičným způsobem neuvolní chuť a aroma a nevytvoří se správná pěna. 7. Nalévání z láhve začíná u čisté, vypláchnuté sklenice. Držte láhev pod úhlem 45 a sklenici téměř vodorovně a pivo lijte po stěně. Jakmile je láhev z poloviny prázdná, vzpřimte sklenici a při postupném vzdalování láhve od sklenice lijte přímo do středu a vytvořte tak 35 mm vysokou pěnu. Pěna by měla být natolik hustá, aby chránila pivo až na dno sklenice.

26

27 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT 7. SERVÍROVÁNÍ: Z PLZNĚ, S LÁSKOU Servírovací rituál Způsob, jakým servírujete Pilsner Urquell, významně ovlivní vnímání značky spotřebitelem. Jelikož podáváte jedinečný produkt, udělejte si čas na dokonalé načepování a buďte ochotni zodpovědět jakoukoli otázku, kterou může host mít. Naše pivo se musí servírovat v čisté, chladné značkové sklenici, vždy logem k zákazníkovi, umístěné na ubrousku nebo podtácku. Ujistěte se, že manipulujete se sklenicí pouze v její dolní části, abyste předešli dotyku s hranou sklenice či jinou částí, která přichází do styku se zákazníkovými rty. Vyprávíme příběh o tom, jak má správně chutnat pivo Víme, že Pilsner Urquell je značkou s výjimečnou historií. Zjistili jsme také, že řadu našich zákazníků stále více a více zajímá původ a příběh jejich oblíbeného nápoje. Pro kontakt mezi zákazníkem a mistrem výčepním je velmi důležité, abyste byli schopni zodpovědět jakékoli dotazy na značku a ve své odpovědi přidat i něco o tom, co ji dělá výjimečnou. Když se vaši zákazníci seznámí s příběhem naší značky, je pravděpodobnější, že se opět vrátí. Buďte proto připraveni si s nimi o značce popovídat a předejte jim část svých znalostí, aby si mohli vychutnat pivo tak, jak skutečně chutnat má. Řeč symbolů Restaurace a bary jsou tím nejlepším místem pro vytváření zákaznické věrnosti a pro posílení klíčových sdělení značky. Od značkových sklenic přes výčep a stany až po displeje a značení nesoucí naše logo všechny tyto prvky pomáhají rozšířit povědomí o naší značce. Veškeré materiály by se měly umísťovat nevtíravě, aby zpříjemnily prostředí bez zbytečného bombardování zákazníků, kteří se přišli pobavit. Abychom zajistili, že naše materiály vyvolají odpovídající zájem a zapadnou do nejrůznějších prostředí, kam dodáváme své pivo, vytváříme řadu různých forem a stylů, které vždy sdělují, že nabízíme pivo tak, jak má správně chutnat. ZAPAMATUJTE SI: 1. Pivo by se mělo ideálně servírovat v čisté, ochlazené značkové sklenici, vždy logem k zákazníkovi, umístěné na ubrousku nebo podtácku. 2. Opravdový mistr výčepní umí odpovědět na všechny otázky svých hostů týkající se značky a vysvětlit, čím je Pilsner Urquell tak výjimečný. To jistě posílí chuť hosta na druhé...

28

29 JAK MÁ SPRÁVNĚ CHUTNAT PIVO Tento oddíl pojednává o tom, jak si plně vychutnat prvotřídní chuť Pilsner Urquell.

30

31 JAK MÁ SPRÁVNĚ CHUTNAT PIVO 1. UMĚNÍ DEGUSTACE Jak se má degustovat Pilsner Urquell Abyste dokázali docenit dobré pivo, je třeba zapojit zrak, čich a chuť. Ve skutečnosti je profesionální degustátorství piva stejně náročnou disciplínou jako degustátorství vína či čaje a my si myslíme, že je oproti jiným dokonce o něco zábavnější. Získejte ještě víc požitku ze své sklenice Pilsner Urquell díky těmto zasvěceným radám. Prohlédněte si své pivo zblízka. Zvedněte sklenici proti světlu a všimněte si jasné, zlaté barvy a krémové pěny. Zhluboka přivoňte. Zatočte jemně sklenicí, aby se uvolnilo chmelové aroma, zvedněte sklenici k ústům a nosu a zhluboka se nadechněte. Měli byste cítit svěží chmelový buket, tolik charakteristický pro Pilsner Urquell. Napijte se. Doušek piva vychutnejte nejdříve na špičce jazyka, pak na patře, jemně ho pouštějte dolů hrdlem a závěrem si užijte konec. Nespěchejte, ale pijte zhluboka. Nejprve doušek pocítíte na špičce jazyka, poté skvělou plnost chuti na patře, pak pivo jemně sklouzne do krku a v závěru se objeví tzv. konec, chuť, která zůstane na vašem patře. Pilsner Urquell se všeobecně považuje za pitelné pivo, což znamená, že přetrvávající chuť v ústech je tak příjemná, že vyzývá k dalšímu ochutnání. ZAPAMATUJTE SI: 1. Abyste si dokázali plně vychutnat dobré pivo, musí se zapojit zrak, čich a chuť. 2. Při správném ochutnávání zvedněte svou sklenici a všimněte si jasné, zlaté barvy a krémové pěny. Jemným zatočením sklenicí uvolněte chmelové aroma a pozvedněte ji k nosu a ústům, abyste vdechli svěží, chmelový buket. Nakonec se napijte, pivo nechte projít od špičky jazyka přes patro dolů hrdlem a vychutnejte si chuť, která po pivu zůstává.

32 2. JAK MÁ PIVO SPRÁVNĚ CHUTNAT Vůně vítězství oceňovaný žatecký chmel používaný ve výrobě Pilsner Urquell dává pivu jeho charakteristické chmelové aroma. Srdce ze zlata již od roku 1842 se Pilsner Urquell vyznačuje svou jasnou, zlatou barvou a čistě bílou pěnou. Recenzenti piva a profesionální degustátoři chválí naše pivo pro jeho chmelové aroma, které připravuje patro na potěšení z plné chuti. Vychutnejte si pohled na čistou bělost a krémovou strukturu pěny a nechte pivo jemně kroužit ve sklenici, aby uvolnilo část svého aroma a vy jste pocítili jeho výjimečnost. Dejte si první doušek piva, ale nespolkněte ho hned. Nechte pivo, aby se dotklo každé části vašich úst, a dýchejte nosem, dokud nepolknete. Pilsner Urquell se liší od ostatních prémiových piv svým obsahem alkoholu. Se 4,4 % alkoholu nepatří mezi silná piva, ale přesto disponuje vyrovnanou silou hořkosti (pocházející z chmele) a přirozenou sladkostí (vnesenou sladem). Říkáme, že jde o mocnou kombinaci, ne však silnou. Přirozená stálost chuti vám v ústech zůstane ještě chvíli poté, co svůj první doušek polknete. Tomu se říká konec. Ale pozor: jakmile jednou ochutnáte Pilsner Urquell, zůstane vám jeho chuť už navždy v mysli. Chuť Pilsner Urquell začíná intenzivní chutí žateckého chmele, snoubí se se sladkostí použitého sladu a vytváří harmonii hořkosti a krémové plnosti. Unikátní chuť přinesla Pilsner Urquell v minulosti i současnosti řadu mezinárodních ocenění a u odborníků patří mezi jedno z nejvíce ceněných piv. Porovnejte způsob, jakým vychutnáváte svůj Pilsner Urquell, s těmito poznámkami profesionálních degustátorů: Špička jazyka. Jiskrný vjem na špičce jazyka. Medová, ořechová chuť. Sladový charakter pražených zrn, mírně nasládlý. Patro. Hořkost se rychle rozvíjí, je vyvážena mírnou teplou karamelovou nasládlostí s chutí pražených ořechů se smetanovou plností. Hrdlo. Hořkost zůstává společně se sladovou chutí a smetanovou plností. Téměř voskovitý vjem. Konec. Ostrá a výrazná hořkost, překrytá karamelizovaným sladkým hnědým tónem. Aroma. Sladká hnědá vůně zimolezu.

MANUÁL. k výuce zdravého chování. ve výživě. pro II. st. ZŠ. PROJEKT PODPORY ZDRAVÍ č. 10 407

MANUÁL. k výuce zdravého chování. ve výživě. pro II. st. ZŠ. PROJEKT PODPORY ZDRAVÍ č. 10 407 MANUÁL k výuce zdravého chování ve výživě pro II. st. ZŠ PROJEKT PODPORY ZDRAVÍ č. 10 407 V RÁMCI DOTAČNÍHO PROGRAMU MZ ČR NÁRODNÍ PROGRAM ZDRAVÍ PROJEKTY PODPORY ZDRAVÍ Řešitel projektu: MUDr. Lydie Ryšavá,

Více

Technologický postup pro výkrm brojlerů Ross

Technologický postup pro výkrm brojlerů Ross 1 BROJLER Technologický postup pro výkrm brojlerů Ross 2009 Základní informace o příručce Účelem této příručky je napomoci zákazníkům společnosti Aviagen dosáhnout optimální užitkovosti svých brojlerů.

Více

Co a kdy pít!! Řada spotřebitelů. neuvědomuje rozdíly mezi jednotlivými druhy balených vod a z neznalosti o jejich významu pro zdraví jen málokterý

Co a kdy pít!! Řada spotřebitelů. neuvědomuje rozdíly mezi jednotlivými druhy balených vod a z neznalosti o jejich významu pro zdraví jen málokterý Číslo 8 Ročník VII 8. srpna 2006 Cena 16 Kč GMO-free? Vždy, když dostanu nějakou zprávu od českých aktivistů Greenpeace, se zájmem pročítám text a hledám určitá fakta, která by mne přesvědčila o hodnověrnosti

Více

Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY

Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY OBSAH 1. Předmluva 1 2. Historie 1 3. Kávovník a jeho pěstování 3 4. Druhy kávy 3 5. Pěstování kávy 5 6. Sklizeň a zpracování 5 a. Sklizeň 5 b. Zpracování kávy 6 Mokrý proces

Více

Návod k použití a záruka Tchibo GmbH D-22290 Hamburg 31302 MO X8-D001G-273490

Návod k použití a záruka Tchibo GmbH D-22290 Hamburg 31302 MO X8-D001G-273490 Návod k použití a záruka Tchibo GmbH D-22290 Hamburg 31302 MO X8-D001G-273490 Vážení zákazníci, Váš nový přístroj kombinuje nejmodernější technologii s elegantním designem. Díky zcela nové a jedinečné

Více

Domy ze slaměných balíků - stavební příručka

Domy ze slaměných balíků - stavební příručka Domy ze slaměných balíků - stavební příručka 1. ÚVOD Str.1 Stavění z balíků slámy je stavění moudré. Je to více než jen technika stavění zdí, která ještě nebyla doceněna. [ = has yet to come into its own?

Více

LI 480. Myčka nádobí. Návod k instalaci a obsluze

LI 480. Myčka nádobí. Návod k instalaci a obsluze LI 480 Myčka nádobí Návod k instalaci a obsluze M LI 480 Myčka nádobí Návod k instalaci a obsluze Vážený zákazníku, děkujeme Vám, že jste si zakoupil výrobek společnosti Indesit Company, SpA. Při vybírání

Více

LI 680 LI 700 DUO. Myčka nádobí. Návod k instalaci a obsluze

LI 680 LI 700 DUO. Myčka nádobí. Návod k instalaci a obsluze LI 680 LI 700 DUO Myčka nádobí Návod k instalaci a obsluze M LI 680 LI 700 DUO Myčka nádobí Návod k instalaci a obsluze Vážený zákazníku, děkujeme Vám, že jste si zakoupil výrobek společnosti MERLONI Elettrodome-

Více

Bezpečná mateřská škola

Bezpečná mateřská škola Bezpečná mateřská škola Metodika Prevence úrazů a násilí dětí předškolního věku Národní koordinační centrum prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti ve Fakultní nemocnici v Motole Bezpečná

Více

Čistírny odpadních vod

Čistírny odpadních vod Čistírny odpadních vod ACO SERVIS ACO SERVIS (10.4) Návod k instalaci a údržbě čistírny odpadních vod 3-6, 5-10, 15-29 (platný od 1. 4. 2011) Číslo aktualizace: 1 2 Poznámky Kapitola Strana 1 Úvod 4 1.1

Více

VETERINÁRNÍ A FARMACEUTICKÁ UNIVERZITA BRNO

VETERINÁRNÍ A FARMACEUTICKÁ UNIVERZITA BRNO VETERINÁRNÍ A FARMACEUTICKÁ UNIVERZITA BRNO FAKULTA VETERINÁRNÍ HYGIENY A EKOLOGIE Ústav hygieny a technologie mléka TECHNOLOGIE MLÉKA A MLÉČNÝCH VÝROBKŮ Doc. MVDr. Bohumíra Janštová, Ph.D. Prof. MVDr.

Více

Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu

Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu Využití termografie v průmyslu Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu Obsah page 1. Termokamera a princip jejich funkce 6 2. Jaké je využití termografie? 8 3. Využití termokamer v průmyslu

Více

Model ESF 6161. Návod k použití

Model ESF 6161. Návod k použití M y č k a n á d o b í Model ESF 6161 CS Návod k použití Obsah Bezpečnostní pokyny 3 Instalace 4 Umístění pod pracovní desku 4 Vyrovnání na podlaze 4 Připojení vody 4 Připojení odpadní hadice 5 Elektrické

Více

Jak poznáme kvalitu? SÝRY A TVAROHY

Jak poznáme kvalitu? SÝRY A TVAROHY Jak poznáme kvalitu? SÝRY A TVAROHY Jak poznáme kvalitu? Sýry a tvarohy Ing. Oldřich Obermaier, CSc. Ing. Vladimír Čejna, Ph.D. OBSAH Předmluva 1 Úvod 2 Zásady zdravé výživy 2 Bezpečné potraviny 2 Kvalita

Více

ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence

ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence Juhapekka Tukiainen ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence ZAČÁTEČNÍK VÝKONNOSTNÍ SPORTOVEC VRCHOLOVÝ SPORTOVEC ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence Předmluva ZÍSKEJTE FORMU s GPS

Více

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Text aktualizovaný 2012 Obsah Úvod 3 Ledviny 4 Transplantace ledviny 7 Zdravotní péče po propuštění z nemocnice 14 Život po transplantaci

Více

PROČ JSOU BRAMBORY ZDRAVÉ, JAK JE SPRÁVNĚ NAKUPOVAT I PĚSTOVAT, ÚSPĚŠNÉ PROJEKTY PRV A NĚKOLIK OSVĚDČENÝCH RECEPTŮ

PROČ JSOU BRAMBORY ZDRAVÉ, JAK JE SPRÁVNĚ NAKUPOVAT I PĚSTOVAT, ÚSPĚŠNÉ PROJEKTY PRV A NĚKOLIK OSVĚDČENÝCH RECEPTŮ PROČ JSOU BRAMBORY ZDRAVÉ, JAK JE SPRÁVNĚ NAKUPOVAT I PĚSTOVAT, ÚSPĚŠNÉ PROJEKTY PRV A NĚKOLIK OSVĚDČENÝCH RECEPTŮ MÁME RÁDI BRAMBORY KOLEKTIV AUTORŮ proč jsou brambory zdravé, jak je správně nakupovat

Více

Krok za krokem basket balem

Krok za krokem basket balem Krok za krokem basket balem Pro všechny rodiče, učitele a trenéry, kteří mají zájem o sestavení řízeného, bezpečného a hlavně zábavného basketbalového programu pro naše děti. Úvodní slovo Milí basketbaloví

Více

ŘÍZENÍ A ORGANIZACE PRÁCE NA ÚSEKU F&B

ŘÍZENÍ A ORGANIZACE PRÁCE NA ÚSEKU F&B Hotelnictví a turismus 3. tisíciletí I ŘÍZENÍ A ORGANIZACE PRÁCE NA ÚSEKU F&B Určeno pro další vzdělávání pedagogických pracovníků středních odborných škol gastronomických oborů Střední škola hotelnictví

Více

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o pěstebních směsích. TERRA InfoPaper. 100% přírodní Pěstební směs pro vaši úrodu Jednoduché použití Žádné usazeniny

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o pěstebních směsích. TERRA InfoPaper. 100% přírodní Pěstební směs pro vaši úrodu Jednoduché použití Žádné usazeniny TERRA InfoPaper Všechno, co jste kdy chtěli vědět o pěstebních směsích 100% přírodní Pěstební směs pro vaši úrodu Jednoduché použití Žádné usazeniny Ne každá pěstební směs je vhodná pro pěstování rostlin

Více

Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita. eidamy. 12 jarních receptů Klasa. Jak nakupovat kvalitní jídlo radí JAROSLAV SAPÍK

Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita. eidamy. 12 jarních receptů Klasa. Jak nakupovat kvalitní jídlo radí JAROSLAV SAPÍK PODPOROVÁNO POTRAVINÁŘSKOU KOMOROU ČESKÉ REPUBLIKY pro váš zdravý stůl 05/13 KVětEN 2013 TESTOVALI JSME eidamy strana 18 cena 29 Kč Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita květen 2013

Více

Vliv kompozitních materiálů obsahujících popely z dřevních/bio hmot na životní prostředí

Vliv kompozitních materiálů obsahujících popely z dřevních/bio hmot na životní prostředí Vliv kompozitních materiálů obsahujících popely z dřevních/bio hmot na životní prostředí prosinec 2010 Ing.arch. Radek Janků, MVDr. Jan Černý, Ondřej Ertl, Ivana Halámková ČRA PRAHA A.S. 1 KAPITOLY Úvod...

Více

ÚVOD OBSAH WWW.LAZER-HELMETS.CZ

ÚVOD OBSAH WWW.LAZER-HELMETS.CZ WWW.LAZER-HELMETS.CZ OBSAH ÚVOD PŘEHLED KOMPONENTŮ PŘED PRVNÍ JÍZDOU PŘED KAŽDOU JÍZDOU PO NEHODĚ RYCHLOUPÍNÁKY POŽADAVKY PRO PROVOZ NA VEŘEJNÝCH KOMUNIKACÍCH NASTAVENÍ KOLA PODLE POTŘEB JEZDCE HLAVOVÉ

Více

2. Používané procesy a postupy. 2.1 Porážení. 2.1.1 Aktivity popsané v této kapitole. 2.1.2 Porážka velkých zvířat

2. Používané procesy a postupy. 2.1 Porážení. 2.1.1 Aktivity popsané v této kapitole. 2.1.2 Porážka velkých zvířat 2. Používané procesy a postupy 2.1 Porážení 2.1.1 Aktivity popsané v této kapitole Tato kapitola popisuje jatky a činnosti související se vedlejšími živočišnými produkty, na které se vztahuje tenti BREF.

Více

NIKE Star 24 3 E Návod k použití a upozornění

NIKE Star 24 3 E Návod k použití a upozornění NIKE Star 24 3 E CZ Návod k použití a upozornění *1.030587CZ* Vážený zákazníku, Blahopřejeme Vám k zakoupení vysoce kvalitního výrobku firmy Immergas, který Vám na dlouhou dobu zajistí spokojenost a bezpečí.

Více

Postupy správného topení

Postupy správného topení Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava Výzkumné energetické centrum Postupy správného topení Ing. Jan Koloničný, Ph.D. Mgr. Veronika Bogoczová Ing. Jiří Horák, Ph.D. V rámci projektu Podpora

Více

Operační program Rozvoj lidských zdrojů Opatření 3.1 Technologické postupy používané v autolakýrnictví

Operační program Rozvoj lidských zdrojů Opatření 3.1 Technologické postupy používané v autolakýrnictví Operační program Rozvoj lidských zdrojů Opatření 3.1 Technologické postupy používané v autolakýrnictví Zpracovali: Vlastimil Šrámek Bc. Bohdan Zboříl Ing. Alena Čechová Anotace Tento výukový materiál (učební

Více

Dr. Norman W. Walker Tlusté střevo bez zácpy

Dr. Norman W. Walker Tlusté střevo bez zácpy Internetová adresa: www.knihykestazeni.zde.cz Překlad: MUDr. Božena Žižková Dr. Norman W. Walker Tlusté střevo bez zácpy Předmluva Marylin a Harveye Diamondových U všech vymožeností pokroku existuje vždy

Více

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení Lymfom Help, 2010 Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení

Více

2012Rok značky ŠKODA

2012Rok značky ŠKODA 2012 Rok značky ŠKODA 8 40 16 42 22 49 26 35 Obsah 2012 Rok značky ŠKODA Předmluva předsedy představenstva Prof. Dr. h.c. Winfrieda Vahlanda 4 Představenstvo 6 Třída sama pro sebe třetí generace zcela

Více