MODUL 2. Péče a podávání Pilsner Urquell

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MODUL 2. Péče a podávání Pilsner Urquell"

Transkript

1 MODUL 2 Péče a podávání Pilsner Urquell

2

3 MODUL 2 OBSAH Jak se má pivo podávat 1. Od bran pivovaru až ke spokojenému zákazníkovi 2. Skladování: Tajemství ze zákulisí 3. Výčepní systém: Vnitřní činnosti Instalace Plyn a tlak Tlačný plyn 4. Sanitace Čištění pivního vedení Postup Bezpečné používání prostředků pro pivní trubky 5. Servírování: Sklo Sklenice s tradicí Rozlišení sklenic Křišťálově čistá Udržujte v chladu 6. Servírování: Jak načepovat perfektní Pilsner Urquell Čepování Nalévání z láhve 7. Servírování: Z Plzně, s láskou Servírovací rituál Vyprávíme příběh o tom, jak má správně chutnat pivo Řeč symbolů Jak má pivo správně chutnat 1. Umění degustace 2. Jak má pivo správně chutnat Cesta ústy: Srovnání 3. Pivo a zdraví 4. Zodpovědné pití

4

5 MODUL 2 ÚVOD PÉČE A PODÁVÁNÍ PILSNER URQUELL Tento modul zahrnuje následující oddíly: Jak se má pivo podávat Tento oddíl pojednává o způsobu, jak má být Pilsner Urquell podáván a ošetřován od distribuce až po jeho samotné podávání, aby byla zachována jeho prvotřídní kvalita. Dozvíte se, jak pivo správně skladovat, jak funguje výčepní systém a jeho čištění a také jak zacházet se sklenicemi určenými k jeho podávání. Na konci této kapitoly budete vědět, jak správně podávat Pilsner Urquell, čepovaný i lahvový, jak jej doporučit a prezentovat. Jak má pivo správně chutnat V tomto oddíle se dozvíte, jak si správně vychutnat dobré pivo jak pomocí jednotlivých smyslů získat plný požitek z Pilsner Urquell. Získáte také informace o jeho zdravotních aspektech a také o zodpovědném pití. Věnujte pozornost shrnujícím informacím v závěru jednotlivých oddílů ( Zapamatujte si ), pomohou vám při následném testu.

6

7 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Tento oddíl pojednává o tom, jak uchovávat prvotřídní kvalitu Pilsner Urquell během distribuce, ve výčepním systému a při podávání.

8 1. OD BRÁNY PIVOVARU AŽ KE SPOKOJENÉMU ZÁKAZNÍKOVI Ze skromných začátků, kdy pivo po plzeňských restauracích rozvážely koňské povozy, se náš logistický řetězec rozrostl do ohromné sítě zahrnující nákladní automobily, vlaky, lodě, sklady, obchodníky a tisíce zkušených zaměstnanců, kteří naše pivo distribuují do více než 50 zemí. Každý prvek distribučního řetězce hraje zásadní roli řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek. Od skladníků, kteří zajišťují transport od zdroje až do restaurace, ke zkušeným výčepním, jako jste vy, kteří podáváte pivo při perfektní teplotě 7 8 C, každý plní svou úlohu při snaze zprostředkovat našim zákazníkům požitek z piva Pilsner Urquell tak čerstvého a nezměněného, jako když opouští brány pivovaru. Pilsner Urquell je unikátním pivem, obsahuje vysoký podíl zbytkového extraktu, který mu dává nejen vytříbenou chuť a charakteristickou hořkost, ale také velké množství vitaminů. Na druhou stranu tato vlastnost zvyšuje citlivost piva na teplotu, světlo a čas proto se kontrola kvality stává klíčovou pro celý zásobovací řetězec. Jako u každého lahvového piva se i u Pilsner Urquell mění chuťové kvality a charakteristické vlastnosti v průběhu času, pivo postupně přichází o svou vyváženost chuti a plnosti. Naše distribuční síť urychluje všechny logistické stupně, používá nejefektivnější metody dopravy, zkracuje již tak napjaté lhůty a řídí zásoby na principu first-in-first-out (první tam, první ven). Jen díky dodržování tohoto přísného režimu se může Pilsner Urquell dostat ke svým zákazníkům při zachování maximální čerstvosti.. Navíc soustavně pracujeme na zlepšení všech prvků kvality v řetězci prostřednictvím inovativních způsobů dopravy, skladování a distribuce tak, abychom si byli jistí, že se Pilsner Urquell dostane ke svému cíli spokojenému zákazníkovi čerstvější a rychleji. Přesná dodávka ale pozbývá svůj smysl ve chvíli, kdy kvalita piva utrpí na cestě za spotřebitelem. Definovali jsme proto náročné standardy, aby bylo možné zaručit, že je náš cenný náklad uchováván v odpovídajících (ne-li optimálních) skladovacích a teplotních podmínkách a je dobře ochráněn před ničivými vlivy a výkyvy teploty. Je také nutné opatrné zacházení ať už při stohování palet do kontejnerů, při ponechání sudů, aby se odstály na konci přepravy, či při mistrovském umění jak správně načepovat Pilsner Urquell.

9 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Skutečně, stejnou péči, jakou věnujeme vaření našeho piva, dáváme i všem článkům zásobovacího řetězce. Tvrdě pracujeme na každém kroku této cesty, aby se naši zákazníci mohli pohodlně posadit, odpočinout si a vychutnat si Pilsner Urquell tak, jak to u piva má být. ZAPAMATUJTE SI: 1. Vysoký podíl zbytkového extraktu v Pilsner Urquell, který dává pivu jeho vytříbenou chuť a charakteristickou hořkost, způsobuje, že pivo je citlivé na teplotu, světlo a čas. Kontrola kvality je v distribučním řetězci klíčová. 2. Kvalita distribučního řetězce prostřednictvím kontroly skladování a teploty zajišťuje, že se Pilsner Urquell dostane na místo určení čerstvější a rychleji.

10 2. SKLADOVÁNÍ: TAJEMSTVÍ ZE ZÁKULISÍ Načasování Spoléháme se, že naši partneři na celém světě pečlivě dohlíží na naše pivo ve svých skladech a zajišťují tak dostatek čerstvých zásob Pilsner Urquell za pultem, aby uspokojili potřeby našich zákazníků před pultem. Zachování této jemné rovnováhy vyžaduje přesnou evidenci skladových zásob a vyskladňování podle pořadí dodání. Potřebujeme, abyste nám sdělili, jaké jsou vaše potřeby, abychom přizpůsobili harmonogram dodávek vašim individuálním podmínkám tak, že pro své zákazníky budete mít vždy dostatečnou zásobu Pilsner Urquell. Správná distribuce je klíčem k tomu, aby si zákazníci vychutnali náš výrobek době, kdy je čerstvý. Pivo by se mělo dostat ze skladu a prodat v době trvanlivosti, kterou má vyznačenu na sudech, lahvích a plechovkách. Skladovací doba piva u konečného zákazníka v lahvích a plechovkách je 35, maximálně 42 dní. Skladovací doba piva u konečného zákazníka v sudech je 5, maximálně 7 dní. Manipulace Výčepní, jako ti, kdo pivo zákazníkům podávají, by měli na pivo pozorně dohlížet, ujistit se, že je dodáno v dokonalém stavu a s dostatkem času do vypršení doby spotřeby. Poškozené zboží musí být vyřazeno, zaznamenáno a odesláno zpět podle našich reklamačních pravidel. Doporučujeme používat vhodnou techniku k manuální manipulaci se sudy a bednami, aby nedošlo k poranění. Sudy piva Pilsner Urquell by se nikdy neměly koulet, ale přenášet vzpřímeně a pivo se musí nechat před čepováním 24 hodin ustát. Sudy a bedny lahví a plechovek se musí přesunovat opatrně, aby nedošlo k rozbití, promáčknutí nebo jiným poškozením, která by mohla ovlivnit chuť a kvalitu našeho piva. Skládání beden a sudů vyžaduje správné vertikální postavení žádné sudy či bedny by neměly přečnívat, aby se zabránilo nestabilitě a bezpečnostním rizikům. Prázdné a poškozené sudy, láhve a plechovky by měly být vytříděny a skladovány na odděleném místě a mělo by se s nimi zacházet podle předepsaného postupu. Likvidace nevratných lahví a plechovek by měla být v souladu s místními likvidačními a recyklačními pravidly a předpisy. Prostředí Spoléháme na vás, výčepní, že pivo budete skladovat odděleně od zboží s krátkou trvanlivostí a našemu prvotřídnímu pivu tak zajistíte prvotřídní skladovací místo. Pivo Pilsner Urquell by mělo být skladováno odděleně od potravin, které by mohly ovlivnit jeho kvalitu a přilákat škůdce. Mělo by být na viditelném, snadno přístupném místě.

11 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Pivo musí být skladováno v temném, čistém a chladném prostředí, se zařízením udržujícím optimální teplotu 6 10 C, přičemž minimální teplota nesmí klesnout pod hranici 4 C. ZAPAMATUJTE SI: 1. Skladovací doba piva u konečného zákazníka v lahvích a plechovkách je 35, maximálně 42 dní. 2. Skladovací doba piva u konečného zákazníka v sudech je 5, maximálně 7 dní. 3. Sudy piva Pilsner Urquell se nikdy nesmí koulet, ale musí se přenášet vzpřímeně a před servírováním (čepováním) se pivo musí nechat 24 hodin ustát. 4. Pivo musí být skladováno v temném, čistém a chladném prostředí při optimální teplotě.

12 3. VÝČEPNÍ SYSTÉM: VNITŘNÍ ČINNOSTI Při jednom z testů kvality polili lavici pivem, sedli si na ni a po chvíli vstali. Pokud se lavice přilepila na kožené kalhoty, pivo bylo považováno za dostatečně kvalitní a pitelné. Instalace Za každou sklenicí zlatého Pilsner Urquell, který teče z výčepní hlavy, stojí speciálně navržený výčepní systém. Správně nainstalovaný a udržovaný systém je faktorem, který vytváří rozdíl mezi sklenicí perfektního Pilsner Urquell a zvětralým pivem bez chuti. Tlačné plyny posunují pivo pivními hadicemi ze sklepa k výčepu do restaurace. Čím kratší vzdálenost od sudu k výčepu, tím lépe, a proto dbáme, aby tlaková láhev s tlačným plynem byla uložena na bezpečném místě, kde nemůže dojít k poškození tlakové hadice pro přívod potřebného tlaku k vytlačení piva k výčepu. Skladovací prostory by měly být suché, temné, udržované v čistotě a o předepsané skladovací teplotě. Skladové prostory pro tankové pivo musí být vždy zachlazeny chladícím zařízení při konstantní teplotě 6 10 C. Plyn a tlak Tlačné plyny používané při čepování mohou výrazně ovlivnit chuť, pěnu a sytost Pilsner Urquell. Doporučuje se směs oxidu uhličitého a dusíku v poměru 50 : 50 nebo 30 : 70. Tato směs inertního plynu neovlivní chuť našeho piva, a protože je dopravována v zapečetěných tlakových lahvích, je zaručena její mikrobiální čistota. Zato vzduchové kompresory mohou způsobit rychlý pokles kvality piva zapříčiněný oxidací a mohou změnit chuť v závislosti na kvalitě vzduchu v prostředí. Pečlivé nastavení tlaku je rovněž důležité a upravuje se pomocí redukčního ventilu. Nastavení tlaku závisí na délce potrubí. Například Pilsner Urquell skladovaný při teplotě 8 C vyžaduje tlak 1,1 baru pro potrubí do délky 5 metrů.

13 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Tlačný plyn Užití tlačného plynu závisí na skladovací teplotě čepovaného piva, denním prodeji, délce potrubí a celkové kvalitě výčepního prostředí. Při použití tlačného plynu CO 2 pro vytlačení piva z prostoru zachlazeného na teplotu 6 10 C dochází v tomto případě k přesycování piva. Pro ideální skladovací teplotu 6 10 C je vhodná směs plynů (CO 2 :N 2 ) v poměru 50 : 50 nebo 30 : 70. Základní tlak (bar) 0,9 1 1,1 1,1 Skladovací teplota ( C) Pro každých 6 m potrubí je nutno přidat: l0,1 baru pro potrubí o vnitřním průměru 10 mm l0,16 baru pro potrubí o vnitřním průměru 7 mm l0,18 baru pro potrubí o vnitřním průměru 6 mm Na každý 1 m potrubí přidejte 0,1 baru jako koeficient odporu (všechny údaje jsou průměrné).

14

15 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT 4. SANITACE Čistá voda teče z čistého pramene, říká latinské přísloví. Špína a škodlivé mikroorganismy, které vyrostou přes noc, mohou kontaminovat jak pivní trubky, tak i zbytek piva v KEG sudu a mohou tak ovlivnit chuť, vůni, pěnu a čirost našeho piva. Pokud jde o udržování výčepního zařízení v naprosté čistotě, neděláme žádné kompromisy. Výčepy jsou denně proplachovány studenou vodou a celkové čištění pivních trubek provádí autorizovaná sanitační firma nejméně jednou za 14 dní, u tankových restaurací 1 týdně. Četnosti čištění jsou zaznamenávány v Sanitačním deníku, pravidelně jsou také pracovníky Plzeňského Prazdroje prováděna mikrobiologická měření, aby byla zajištěna čistota naší zlaté várky s každým načepovaným pivem. Čištění pivního vedení Pivní vedení musí být čištěno podle postupu a bezpečnostních požadavků SABMiller. Výčepní zařízení se propláchne vodou, pak se nechá pomocí sanitačního přístroje 20 minut cirkulovat sanitační roztok a nakonec se vše znovu propláchne studenou vodou. Nejlepších výsledků je dosaženo při sanitaci pivního vedení sanitačním přístrojem například Bubble-craft nebo SWING. Sanitační prostředek by měl být od firmy, jejiž sanitační prostředek prošel testem VÚPS a splňuje všechny předpoklady vhodné sanitace pivního vedení Plzeňského Prazdroje. Při sanitaci je nutné se řídit bezpečnostními předpisy udanými výrobcem. Postup Vypněte přívod tlačného plynu do sudu. Odpojte průtokové chlazení od elektrické sítě, následně naražeče od sudu a nakonec výčepní kohouty od VH a naražeče od hadic a propojte pivní vedení do okruhu. Zapojte sanitační přístroj. Pro výčepní zařízení je schválen typ Bubble-craft a SWING. Sanitovaný okruh propláchněte pitnou vodou, která vytlačí zbytek piva, následně naplňte okruh sanitačním roztokem v 2% koncentraci a spusťte sanitaci. Dodržujte dobu sanitace předepsanou výrobcem sanitačního přístroje. Obvykle se pohybuje kolem 20 minut. Pro mechanické čistění potrubí použijte houbičky. Po proběhlé sanitaci vytlačte z vysanitovaného potrubí sanitační roztok pitnou vodou a potom stejným způsobem nechte cirkulovat cca 10 minut čistou pitnou vodu. Pak odpojte sanitační přístroj z okruhu. Demontované kohouty rozeberte, ponořte do sanitačního roztoku a poté mechanicky očistěte, opláchněte pitnou vodou a zkompletujte. Totéž proveďte s naražeči.

16 Proveďte zpětnou montáž kohoutů a naražečů, takto propojené potrubí propláchněte pitnou vodou a zkontrolujte těsnost všech spojů. Zapněte chlazení do elektrické sítě a zapněte ventil přívodního tlaku do sudu. Systém je nyní vyčištěný a připravený k čepování. Bezpečné užívání čisticích prostředků na pivní trubky VŽDY si přečtěte návod na nádobě a použijte podle doporučení. VŽDY přidávejte sanitační prostředek do vody, nikdy vodu do čisticího prostředku. VŽDY používejte dodané sanitační prostředky nebo ty, které doporučuje SABMiller (ve spolupráci s VÚPS). NEMÍCHEJTE sanitační prostředky s jinými produkty. NEZVYŠUJTE doporučené koncentrace a nepřesahujte dobu působení. NEŘEĎTE teplou nebo horkou vodou. NESKLADUJTE čisticí prostředky v nádobách bez víčka. VŽDY skladujte prostředky na bezpečném místě, v chladu, suchu a mimo přímé sluneční světlo. VŽDY použijte ochranné prostředky pro oči, gumové rukavice a ochranný oděv. Vyvarujte se jejich kontaktu s pokožkou a oděvem. V případě potřísnění pokožky omyjte postižené místo velkou dávkou vody. V případě zasažení očí je vymývejte alespoň dvacet minut čistou vodou a pak hned vyhledejte lékařskou pomoc.

17 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT ZAPAMATUJTE SI: 1. Speciální výčepní zařízení zajišťuje, že natočíte sklenici perfektního Pilsner Urquell, a ne zvětralé pivo bez chuti. 2. Jako hnací plyn se doporučuje směs oxidu uhličitého a dusíku v poměru 50 : 50 nebo 30 : Výčepní zařízení musí být udržováno v naprosté čistotě, aby se zabránilo kontaminaci a nebyla ovlivněna chuť, vůně, pěna a čirost piva. 4. Trubky musí být pravidelně čištěny podle daného postupu.

18

19 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT 5. SERVÍROVÁNÍ: SKLO Sklenice s tradicí Perfektní Pilsner Urquell musí být servírován v perfektním skle. Čechy jsou proslavené nejen svým pivem, ale jsou i světově proslulé výrobou skla. Spolupracovali jsme s předním českým návrhářským studiem na vytvoření naprosto jedinečné sklenice, hodné našeho jedinečného piva. Značková sklenice pro Pilsner Urquell je navržena tak, aby podpořila jeho špičkové postavení, a odráží jeho úspěšnou, typickou a inspirující podstatu. Ovšem nejdůležitější je, že byla navržena takovým způsobem, aby našim zákazníkům předvedla dokonalé pivo. Její tvar byl zvolen s ohledem na to, aby vytvořil co nejhustší a nejtrvanlivější pěnu a aby výjimečná čirost skla dala vyniknout zlaté barvě piva. Pilsner Urquell byl odedávna spojován se sklenicemi a připravil cestu pivním sklenicím, ze kterých pijeme pivo dnes. Když bylo pivo tmavé a kalné, obvykle se podávalo v keramických džbáncích. Ale s objevem našeho čirého, zlatého piva v roce 1842 se všechno změnilo. Souběžný rozvoj skla dovolil ukázat Pilsner Urquell v celé jeho nádheře a sklo se stalo standardním materiálem pro podávání piva. A tak pokaždé, když pijete z pivní sklenice, měli byste připít Pilsner Urquell. Rozlišení sklenic Naše rodina značkových sklenic se liší podle potřeb zákazníků na různých trzích. Zatímco náš typický zahraniční zákazník dává přednost elegantní sklenici, která mu umožní vychutnávat unikátní chuť Pilsner Urquell po doušcích, návštěvníci restaurací v České republice dávají přednost tradiční těžké sklenici, která jim umožní vypít větší množství piva najednou. Avšak všechny varianty sklenic jsou navrženy tak, aby usměrnily typické chmelové aroma a uchovaly chuť a krémovou pěnu.

20 Křišťálově čirá Při servírování Pilsner Urquell v našem skle je bezpodmínečně nutné, aby sklo nebylo pouze čisté, nýbrž pivně čisté. Pivně čisté znamená, že je sklenice prostá jakéhokoliv povlaku, pachu a bakterií, které mohou být neviditelné, ale mohou mít vážný dopad na kvalitu piva. Jakékoli usazeniny mohou snížit trvanlivost pěny, způsobit zvětrávání nebo pachuť piva. Proto si vždy ověřte, že používáte pivně čisté sklo, což je nejjednodušší a zároveň nejpřísnější způsob, jak zajistit, aby Pilsner Urquell vypadal a chutnal tak, jak má. K zajištění pivní čistoty doporučujeme použití speciálního čisticího prostředku v myčce skla. Abyste zjistili, zda jsou sklenice pivně čisté, podívejte se, zda jsou na stěnách sklenice viditelné bublinky nebo zda pěna není nestabilní. Pokud ano, sklenice není pivně čistá a musí se znovu umýt.

21 Udržujte v chladu Na rozdíl od některých piv, která chutnají lépe v chlazených či vymražených sklenicích, unikátní chuť Pilsner Urquell může ztratit svou jedinečnost, pokud se pivo podává příliš studené. Rovněž není vhodné pivo servírovat příliš teplé. Pokud je servírováno při vyšší než doporučené teplotě, chuť se stává výraznější a konzument je připraven o její delikátnost. Optimální teplota pro servírování Pilsner Urquell je 7 C. Pak si zákazník vychutná pravou chuť našeho piva. Při čepování pivo absorbuje teplo ze sklenice, a proto je zapotřebí udělat dvě věci, aby byla dodržena správná teplota. 1. Výčepní teplota musí být správně nastavena. 2. Před čepováním je třeba ochladit sklenici (i čistou a suchou) oplachováním ve studené vodě po dobu asi pěti sekund. ZAPAMATUJTE SI: 1. Sklo Pilsner Urquell je navrženo tak, aby zvýraznilo požitek z piva přináší výrazné chmelové aroma, zajišťuje nejsmetanovější pěnu a ukazuje jeho jedinečnou zlatou barvu. 2. Nestačí, aby sklenice byly čisté, musí být pivně čisté. Jinými slovy, nesmí v nich být žádný povlak, pach nebo bakterie, byť pouhým okem neviditelné. 3. Čistá sklenice se pozná podle toho, že pivo nemá na stěnách bublinky a pěna je stabilní. 4. Abyste zajistili perfektní teplotu pro servírovaní Pilsner Urquell (7 stupňů Celsia), zkontrolujte výčepní teplotu a chlaďte sklenici před použitím pět vteřin ve studené vodě.

22 6. SERVÍROVÁNÍ: JAK NAČEPOVAT PERFEKTNÍ PILSNER URQUELL Čepování Načepovat perfektní pivo je skutečná výzva. Abyste v ní obstáli, chce to znalosti fyziky a chemie, stejně jako zručnost a špetku lásky. Abychom zajistili, že je pivo stejně chutné, jako bylo v momentu, kdy opouštělo pivovar, existují důležité kroky, které musí každý z vás, výčepních, učinit, aby si host mohl vychutnat požitek ze zručně načepovaného piva. Klasické čepování s čepicí Krok 1 Držte čistou, čerstvě vypláchnutou sklenici pod úhlem 45 tak, aby hubice výčepního kohoutu byla u vnitřního okraje sklenice, a naplno otevřete kohout. Pivo by mělo být načepováno najednou, po stěně sklenice, abychom zabránili zlomení jeho proudu a padání piva na dno sklenice z výšky. Přímé nebo přerušované čepování piva může způsobit nedostatečný říz a suchou pěnu, kvůli které pivo vypadá holé (s předčasně spadlou pěnou). Přerušený proud piva může způsobit nechvalně známou květákovou pěnu. Krok 2 Jakmile pivo vystoupí k okraji sklenice, zavřete kohout a narovnejte sklenici. Nyní máte krásné, chladné, jiskrně zlaté pivo a pochopitelně chcete, aby takové zůstalo. Příští krok má zajistit, aby Pilsner Urquell získal svou bohatou krémovou bílou pěnu. Krok 3 Zatlačením na ovládací ručku směrem dozadu aktivujete pěnič, kterým vytvoříte bohatou pěnu vysokou 35 mm. Pěnič vytváří tzv. mokrou pěnu. Hustou, čistě bílou pěnu tvořenou tak malými bublinkami, že je není vidět. Hubice výčepního kohoutu musí být těsně nad hladinou piva a mokrou pěnu natáčíme tak, že suchou pěnu vytlačí nahoru a vytvoří nad pivem dokonalý a trvanlivý uzávěr. Dobře načepované pivo má minimálně 35 mm vysokou, hustou, krémovou pěnu bez viditelných bublinek. Pivo podávejte při jeho optimální teplotě 7 C ve značkové sklenici Pilsner Urquell.

23 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT Speciální čepování na hladinku Krok 1 Nejdříve do sklenice jemně nařízněte malý objem pěny pomalým pootočením speciálního kohoutu Nostalgie. Krok 2 Kohout otevřete na maximální průtok a pivo stéká po stěně sklenice bez turbulencí, zcela průhledné. Celý proces ukočete ladným rychlým zavřením kohoutu. Krok 3 Občas pivo trochu přeteče ze sklenice. Zde můžete vidět houpavý efekt zvedající se tzv. mokré pěny. Ve sklenici se pomalu zvedá jemný závoj CO 2 rozpuštěného v pivu. Pivo se uklidňuje a ke konci dochází pomalu. V takto načepovaném pivu zůstává pouze přirozený obsah CO 2, který vzniká přímo při výrobě. Pěna je naprosto jemná a rovná, po napití kreslí po stěnách sklenice kroužky, tzv. hladinky. Odtud název hladinka či hladké. Takto načepované pivo dá zcela vyniknout všem svým charakteristickým vlastnostem a je nejžádanější ve všech výjimečných pivnicích v Čechách i na Moravě. Nalévání z láhve Než si představíme následující tři kroky k dobře nalitému pivu, pamatujte, prosím, že je třeba zákazníkům vysvětlit, aby nepili pivo přímo z láhve, protože se tak dostatečně neuvolní plná chuť, aroma a nevytvoří se správná pěna. Přesvědčte se, že vždy máte dostatek čerstvých zásob lahvového Pilsner Urquell v chladnici či lednici, které zajistí potřebnou teplotu 7 C. Krok 1 Opatrně otevřete láhev, aniž byste s ní třepali či třásli. Používejte jen otvíráky v perfektním stavu, vadné mohou uštípnout či jinak poškodit láhev. Stejně jako u čepovaného Pilsner Urquell je nutné začínat s čistou, chladnou sklenicí, vyplachovanou studenou vodou nejméně po dobu 5 sekund před naléváním (zajistíte tak optimální teplotu pro servírování 7 C). Držte láhev pod úhlem 45 a sklenici téměř vodorovně, poté lijte pivo po stěně do středu svažující se sklenice pivo tak získá perfektní chuť a ideální pěnění. Krok 2 Když je láhev z poloviny prázdná, narovnejte sklenici a zbytek obsahu nalijte přímo do středu. Postupně zvyšujte vzdálenost mezi lahví a sklenicí, vytvořené víření uvolní aroma.

24 Krok 3 Zbytek piva nalijte do sklenice rychle, proudem vytvořte hustou, 35 mm vysokou pěnu. Jak si nejlépe užít Pilsner Urquell Pro dokonalý požitek je nutné, aby byla teplota piva při servírování 7 C s maximální odchylkou plus nebo minus 1 C. Jakýkoli větší rozdíl už s sebou nese riziko kompromisu v kvalitě. Přestože některá piva chutnají lépe ve vychlazené či vymražené sklenici, unikátní vlastnosti Pilsner Urquell by výrazně nízká teplota poškodila. Tomu se, stejně jako vysokým teplotám, musíme nutně vyhnout. Před načepováním je nutné ochladit sklenice tím, že jsou po dobu 5 sekund oplachovány ve studené vodě. Tak zajistíme, že je pivo servírováno v optimální teplotě 7 C. Příliš teplé Pokud je pivo příliš teplé, mohou být chutě příliš výrazné. Perfektní teplota Ideální teplota, při které si svůj Pilsner Urquell užijete nejlépe, je 7 C. Příliš studené Pokud je pivo příliš studené, delikátnost a komplexnost chutí je potlačena. Jak se pozná perfektně načepovaný Pilsner Urquell Pilsner Urquell by měl být při servírování stejně dokonalý, jako když opouštěl brány pivovaru. Podržte pivo proti světlu a zkontrolujte, zda bylo správně načepováno. Až poté se zhluboka napijte a vychutnejte si unikátní aroma a chuť Pilsner Urquell. Užijte si pivo tak, jak má správně chutnat. 35mm pěna Pěna by měla být čistě bílá, aby ochránila pivo a uchovala jeho jiskrnost. Měla by být vysoká 35 mm, bez viditelných bublinek a měla by jemně přesahovat okraj sklenice. Lemující kroužky Pěna by měla být natolik hustá, aby kryla pivo až ke dnu. Perfektně natočený Pilsner Urquell zanechává s každým douškem na stěnách sklenice bílé lemující kroužky. Zlatá barva Pivo by mělo mít zářivě zlatou barvu. Zlatý tón Pilsner Urquell je o něco plnější než u jeho napodobenin a trvale se od ostatních odlišuje svou čirostí a zlatým odstínem.

25 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT ZAPAMATUJTE SI: 1. Tři klíčové kroky k načepování perfektního Pilsner Urquell: držení čisté, vypláchnuté sklenice pod úhlem 45 a umístění kohoutu těsně pod hranu sklenice. Ve chvíli, kdy pivo dosáhne okraje, je nutné sklenici narovnat, zatlačit na kohout a spustit pěnič, který by měl být 35 mm hluboko. 2. Bezchybně načepované pivo má hustou pěnovou čepici vysokou 35 mm bez viditelných bublinek. 3. Pivo by se mělo servírovat v ideální teplotě 7 C. 4. Pokud je pivo příliš teplé, chutě mohou být příliš výrazné. 5. Pokud je pivo příliš studené, delikátnost a komplexnost chutí je potlačena. 6. Pilsner Urquell by se neměl pít přímo z láhve, jelikož se tak patřičným způsobem neuvolní chuť a aroma a nevytvoří se správná pěna. 7. Nalévání z láhve začíná u čisté, vypláchnuté sklenice. Držte láhev pod úhlem 45 a sklenici téměř vodorovně a pivo lijte po stěně. Jakmile je láhev z poloviny prázdná, vzpřimte sklenici a při postupném vzdalování láhve od sklenice lijte přímo do středu a vytvořte tak 35 mm vysokou pěnu. Pěna by měla být natolik hustá, aby chránila pivo až na dno sklenice.

26

27 JAK SE MÁ PIVO PODÁVAT 7. SERVÍROVÁNÍ: Z PLZNĚ, S LÁSKOU Servírovací rituál Způsob, jakým servírujete Pilsner Urquell, významně ovlivní vnímání značky spotřebitelem. Jelikož podáváte jedinečný produkt, udělejte si čas na dokonalé načepování a buďte ochotni zodpovědět jakoukoli otázku, kterou může host mít. Naše pivo se musí servírovat v čisté, chladné značkové sklenici, vždy logem k zákazníkovi, umístěné na ubrousku nebo podtácku. Ujistěte se, že manipulujete se sklenicí pouze v její dolní části, abyste předešli dotyku s hranou sklenice či jinou částí, která přichází do styku se zákazníkovými rty. Vyprávíme příběh o tom, jak má správně chutnat pivo Víme, že Pilsner Urquell je značkou s výjimečnou historií. Zjistili jsme také, že řadu našich zákazníků stále více a více zajímá původ a příběh jejich oblíbeného nápoje. Pro kontakt mezi zákazníkem a mistrem výčepním je velmi důležité, abyste byli schopni zodpovědět jakékoli dotazy na značku a ve své odpovědi přidat i něco o tom, co ji dělá výjimečnou. Když se vaši zákazníci seznámí s příběhem naší značky, je pravděpodobnější, že se opět vrátí. Buďte proto připraveni si s nimi o značce popovídat a předejte jim část svých znalostí, aby si mohli vychutnat pivo tak, jak skutečně chutnat má. Řeč symbolů Restaurace a bary jsou tím nejlepším místem pro vytváření zákaznické věrnosti a pro posílení klíčových sdělení značky. Od značkových sklenic přes výčep a stany až po displeje a značení nesoucí naše logo všechny tyto prvky pomáhají rozšířit povědomí o naší značce. Veškeré materiály by se měly umísťovat nevtíravě, aby zpříjemnily prostředí bez zbytečného bombardování zákazníků, kteří se přišli pobavit. Abychom zajistili, že naše materiály vyvolají odpovídající zájem a zapadnou do nejrůznějších prostředí, kam dodáváme své pivo, vytváříme řadu různých forem a stylů, které vždy sdělují, že nabízíme pivo tak, jak má správně chutnat. ZAPAMATUJTE SI: 1. Pivo by se mělo ideálně servírovat v čisté, ochlazené značkové sklenici, vždy logem k zákazníkovi, umístěné na ubrousku nebo podtácku. 2. Opravdový mistr výčepní umí odpovědět na všechny otázky svých hostů týkající se značky a vysvětlit, čím je Pilsner Urquell tak výjimečný. To jistě posílí chuť hosta na druhé...

28

29 JAK MÁ SPRÁVNĚ CHUTNAT PIVO Tento oddíl pojednává o tom, jak si plně vychutnat prvotřídní chuť Pilsner Urquell.

30

31 JAK MÁ SPRÁVNĚ CHUTNAT PIVO 1. UMĚNÍ DEGUSTACE Jak se má degustovat Pilsner Urquell Abyste dokázali docenit dobré pivo, je třeba zapojit zrak, čich a chuť. Ve skutečnosti je profesionální degustátorství piva stejně náročnou disciplínou jako degustátorství vína či čaje a my si myslíme, že je oproti jiným dokonce o něco zábavnější. Získejte ještě víc požitku ze své sklenice Pilsner Urquell díky těmto zasvěceným radám. Prohlédněte si své pivo zblízka. Zvedněte sklenici proti světlu a všimněte si jasné, zlaté barvy a krémové pěny. Zhluboka přivoňte. Zatočte jemně sklenicí, aby se uvolnilo chmelové aroma, zvedněte sklenici k ústům a nosu a zhluboka se nadechněte. Měli byste cítit svěží chmelový buket, tolik charakteristický pro Pilsner Urquell. Napijte se. Doušek piva vychutnejte nejdříve na špičce jazyka, pak na patře, jemně ho pouštějte dolů hrdlem a závěrem si užijte konec. Nespěchejte, ale pijte zhluboka. Nejprve doušek pocítíte na špičce jazyka, poté skvělou plnost chuti na patře, pak pivo jemně sklouzne do krku a v závěru se objeví tzv. konec, chuť, která zůstane na vašem patře. Pilsner Urquell se všeobecně považuje za pitelné pivo, což znamená, že přetrvávající chuť v ústech je tak příjemná, že vyzývá k dalšímu ochutnání. ZAPAMATUJTE SI: 1. Abyste si dokázali plně vychutnat dobré pivo, musí se zapojit zrak, čich a chuť. 2. Při správném ochutnávání zvedněte svou sklenici a všimněte si jasné, zlaté barvy a krémové pěny. Jemným zatočením sklenicí uvolněte chmelové aroma a pozvedněte ji k nosu a ústům, abyste vdechli svěží, chmelový buket. Nakonec se napijte, pivo nechte projít od špičky jazyka přes patro dolů hrdlem a vychutnejte si chuť, která po pivu zůstává.

32 2. JAK MÁ PIVO SPRÁVNĚ CHUTNAT Vůně vítězství oceňovaný žatecký chmel používaný ve výrobě Pilsner Urquell dává pivu jeho charakteristické chmelové aroma. Srdce ze zlata již od roku 1842 se Pilsner Urquell vyznačuje svou jasnou, zlatou barvou a čistě bílou pěnou. Recenzenti piva a profesionální degustátoři chválí naše pivo pro jeho chmelové aroma, které připravuje patro na potěšení z plné chuti. Vychutnejte si pohled na čistou bělost a krémovou strukturu pěny a nechte pivo jemně kroužit ve sklenici, aby uvolnilo část svého aroma a vy jste pocítili jeho výjimečnost. Dejte si první doušek piva, ale nespolkněte ho hned. Nechte pivo, aby se dotklo každé části vašich úst, a dýchejte nosem, dokud nepolknete. Pilsner Urquell se liší od ostatních prémiových piv svým obsahem alkoholu. Se 4,4 % alkoholu nepatří mezi silná piva, ale přesto disponuje vyrovnanou silou hořkosti (pocházející z chmele) a přirozenou sladkostí (vnesenou sladem). Říkáme, že jde o mocnou kombinaci, ne však silnou. Přirozená stálost chuti vám v ústech zůstane ještě chvíli poté, co svůj první doušek polknete. Tomu se říká konec. Ale pozor: jakmile jednou ochutnáte Pilsner Urquell, zůstane vám jeho chuť už navždy v mysli. Chuť Pilsner Urquell začíná intenzivní chutí žateckého chmele, snoubí se se sladkostí použitého sladu a vytváří harmonii hořkosti a krémové plnosti. Unikátní chuť přinesla Pilsner Urquell v minulosti i současnosti řadu mezinárodních ocenění a u odborníků patří mezi jedno z nejvíce ceněných piv. Porovnejte způsob, jakým vychutnáváte svůj Pilsner Urquell, s těmito poznámkami profesionálních degustátorů: Špička jazyka. Jiskrný vjem na špičce jazyka. Medová, ořechová chuť. Sladový charakter pražených zrn, mírně nasládlý. Patro. Hořkost se rychle rozvíjí, je vyvážena mírnou teplou karamelovou nasládlostí s chutí pražených ořechů se smetanovou plností. Hrdlo. Hořkost zůstává společně se sladovou chutí a smetanovou plností. Téměř voskovitý vjem. Konec. Ostrá a výrazná hořkost, překrytá karamelizovaným sladkým hnědým tónem. Aroma. Sladká hnědá vůně zimolezu.

Historie a proces vaření. Péče a podávání

Historie a proces vaření. Péče a podávání Historie a proces vaření Péče a podávání OBSAH HISTORIE A PROCES VAŘENÍ PIVA PILSNER URQUELL 1.1 Historie piva 5 1.2 Jak se zrodil Pilsner Urquell 9 1.3 Vývoj značky Pilsner Urquell 14 1.4 Suroviny 16

Více

VINOTÉKA na Krátké, Ostopovice Nabídka sudového piva.

VINOTÉKA na Krátké, Ostopovice Nabídka sudového piva. číslo katalogové číslo: VINOTÉKA na Krátké, Ostopovice Nabídka sudového piva. Vratná cena celkem popis KEG specifikace zálohamnožství s DPH 21% 1 11407 STAROBRNO ležák 12, plochá 30L Tento symbol českého

Více

SPECIFIKACE KATEGORIÍ PIV

SPECIFIKACE KATEGORIÍ PIV SPECIFIKACE KATEGORIÍ PIV 1. Světlé pivo výčepní Světlé pivo výčepní má nižší až střední plnost, světlou až mírně jantarovou barvu. je nižší až střední, vůně může být mírně esterová, chmelová a sladová.

Více

PIVOVAR LITOVEL a.s.

PIVOVAR LITOVEL a.s. PIVOVAR LITOVEL a.s. Pivovar Litovel byl založen r. 1893 jako Rolnický akciový pivovar se sladovnou v Litovli. Ve svém podtextu měl ještě přívlastek ryze český vlastenecký. Je pokračovatelem tradic vaření

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0185. Název projektu: Moderní škola 21. století. Zařazení materiálu: Ověření materiálu ve výuce:

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0185. Název projektu: Moderní škola 21. století. Zařazení materiálu: Ověření materiálu ve výuce: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ NERATOVICE Školní 664, 277 11 Neratovice, tel.: 315 682 314, IČO: 683 834 95, IZO: 110 450 639 Ředitelství školy: Spojovací 632, 277 11 Neratovice tel.:

Více

Ad 1: Jednotky hořkosti piva (EBU)

Ad 1: Jednotky hořkosti piva (EBU) 4 6 Berliner Weisse (berlínské bílé) 6 12 Biere blanche (witbier) 6 18 Weissbier Ad 1: Jednotky hořkosti piva (EBU) Weissbier 8 16 American lager 12 24 Trapistická piva 16 24 Ležák 16 35 Kölsch 18 24 Tmavé

Více

Návod na montáž, obsluhu a údržbu HAWS A8100 BEZPEČNOSTNÍ SPRCHA PRO CELKOVÝ OPLACH INTERIÉROVÁ

Návod na montáž, obsluhu a údržbu HAWS A8100 BEZPEČNOSTNÍ SPRCHA PRO CELKOVÝ OPLACH INTERIÉROVÁ Návod na montáž, obsluhu a údržbu HAWS A8100 BEZPEČNOSTNÍ SPRCHA PRO CELKOVÝ OPLACH INTERIÉROVÁ 4/2013 2 1 sprchová hlavice pro celkový oplach 2 patice s přírubou pro ukotvení sprchy 3 - uzavírací ventil

Více

NÁVOD K POUŽITÍ ČESKY VÝROBNÍK SODOVÉ VODY SODA PYGMY, SODA ELEGANCE

NÁVOD K POUŽITÍ ČESKY VÝROBNÍK SODOVÉ VODY SODA PYGMY, SODA ELEGANCE ČESKY NÁVOD K POUŽITÍ VÝROBNÍK SODOVÉ VODY PYGMY, ELEGANCE LINDR.CZ s.r.o. Chladicí a výčepní technika Sadová 13, CZ 503 15 Nechanice, Czech Republic Tel.: 495 447 39 l Fax: 495 45 085 l E-mail: info@lindr.cz

Více

Informace o produktech Pivovarů Staropramen s.r.o., Nádražní 84, Praha, ČR

Informace o produktech Pivovarů Staropramen s.r.o., Nádražní 84, Praha, ČR Informace o produktech Pivovarů Staropramen s.r.o., Nádražní 84, Praha, ČR Tento dokument obsahuje informace pro spotřebitele vyžadované zákonem č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a

Více

NÁVOD K POUŽITÍ. Symboly W&H. Obsah

NÁVOD K POUŽITÍ. Symboly W&H. Obsah NÁVOD K POUŽITÍ Obsah Symboly W&H... 1 1. Vymezení pojmů... 2 2. Obecné informace... 2 3. Návod k obsluze a bezpečnostní pokyny... 3 4. Instalace... 5 5. Výměna filtrační patrony... 6 6. Kapacitní tabulka...

Více

NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ. Skvělé tipy pro zimní wellness. Výživa pro lepší život ÚNOR 2014. Vypořádejte se se suchou šupinatou kůží

NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ. Skvělé tipy pro zimní wellness. Výživa pro lepší život ÚNOR 2014. Vypořádejte se se suchou šupinatou kůží ÚNOR 2014 NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ Skvělé tipy pro zimní wellness Vypořádejte se se suchou šupinatou kůží Spánek je nepostradatelný pro dobré zdraví Sluneční svit je nezbytý pro zdravé zuby a kosti. Nedovolte,

Více

Návod k obsluze SEPREMIUM 10. Separátor kondenzátu 06/14

Návod k obsluze SEPREMIUM 10. Separátor kondenzátu 06/14 Návod k obsluze SEPREMIUM 10 Separátor kondenzátu 06/14 OBECNÁ FUNKCE Zařízení SEPREMIUM 10 slouží k odlučování oleje z kondenzátu, který je extrahován ze systémů na stlačený vzduch. Polypropylen má na

Více

Postupy čištění a desinfekce

Postupy čištění a desinfekce Postupy čištění a desinfekce POSTUPY ČIŠTĚNÍ A DESINFEKCE 1. Podlahy a stěny 2. Lisy a vakuové filtry 3. Sudy 4. Barrique sudy 5. Tanky, potrubí a hadice vnitřní 6. Tanky a potrubí vnější POSTUPY ČIŠTĚNÍ

Více

R-522. Návod k použití SEKÁČEK POTRAVIN. česky. Sekáček potravin R-522

R-522. Návod k použití SEKÁČEK POTRAVIN. česky. Sekáček potravin R-522 Návod k použití SEKÁČEK POTRAVIN R-522 Před použitím tohoto spotřebiče se prosím seznamte s návodem k jeho obsluze. Spotřebič používejte pouze tak, jak je popsáno v tomto návodu k použití. Návod uschovejte

Více

Pivovar Budějovický Budvar

Pivovar Budějovický Budvar Pivovar Budějovický Budvar Pivovar Budějovický Budvar byl založen roku 1895, ale co je na něm zajímavé, že jeho statut je stále národní podnik. Roční výstav neboli roční produkce piva činí 1,3 milionu

Více

Návod na montáž, obsluhu a údržbu

Návod na montáž, obsluhu a údržbu SAFEtech tel.: 234 706 311, fax: 234 706 300 e-mail: info.cz@koncept-ekotech.com www.koncept-ekotech.com Návod na montáž, obsluhu a údržbu HAWS A8100 BEZPEČNOSTNÍ SPRCHA PRO CELKOVÝ OPLACH INTERIÉROVÁ

Více

Nebezpečné obsahové látky (Úplné znění uvedených vět R viz kapitola 16) č. ES č. CAS Název látky Obsah Symboly Věty R

Nebezpečné obsahové látky (Úplné znění uvedených vět R viz kapitola 16) č. ES č. CAS Název látky Obsah Symboly Věty R CMC PLUS 1. Označení látky/přípravku a označení firmy Materiálové číslo: 1.1 Obchodní název CMC PLUS Použití látky/přípravku Produkt ke stabilizaci vinného kamene ve víně. 1.2 Údaje o výrobci/dodavateli

Více

NESTLÉ DOCELLO TM Bavorský krém. Náročnost: jednoduché. Počet porcí

NESTLÉ DOCELLO TM Bavorský krém. Náročnost: jednoduché. Počet porcí Bavorský krém Náročnost: jednoduché 10 Počet porcí Bavorský krém Čas na přípravu: 20 minut + čas potřebný na chlazení Počet porcí: 10 (110 150 ml) Ingredience: 110 g NESTLÉ DOCELLO TM Bavorský krém 225

Více

NÁVOD PRO MONTÁŽ A POUŽÍVÁNÍ SPRCHOVÉHO KOUTU

NÁVOD PRO MONTÁŽ A POUŽÍVÁNÍ SPRCHOVÉHO KOUTU NÁVOD PRO MONTÁŽ A POUŽÍVÁNÍ SPRCHOVÉHO KOUTU HARMONY Model: KH-HARM-52-15085-G Prodejce: WellMall s.r.o. Brněnec 53, 569 04 BRNĚNEC www.wellmall.cz, www-levna-koupelna-cz Pro více informací se obracejte

Více

HISTORIE "Brauerei von Mullschitzký & Comp. zu Hannsdorf - Halbseit" Pivovar Holba a.s.

HISTORIE Brauerei von Mullschitzký & Comp. zu Hannsdorf - Halbseit Pivovar Holba a.s. HISTORIE Již více než 136 let vyrábí pivovar Holba v překrásném prostředí Jeseníků ryzí pivo z hor, známé doma i v zahraničí. Zkušenosti sládků se v pivovaru předávají z generace na generaci od doby, kdy

Více

Automatický šlehač na mléko. Návod k použití

Automatický šlehač na mléko. Návod k použití Automatický šlehač na mléko Návod k použití Obsah Váš šlehač na mléko DŮLEŽITÁ BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ 2 Správné používání...3 Ovládací prvky 4 1 Umístění a zapojení 6 2 Provoz 6 Mléčná pěna...6 Horké mléko...6

Více

Návod k montáži ventilu volby místa DÜRR

Návod k montáži ventilu volby místa DÜRR Návod k montáži ventilu volby místa DÜRR 2003/06 2 Obsah Důležité informace 1. Pokyny...4 1.1 Hodnocení shody...4 1.2 Všeobecné pokyny...4 1.3 Všeobecné bezpečnostní pokyny...4 1.4 Výstražné pokyny a symboly...5

Více

Ventilační systém neponořujte do vody či jiných kapalin ani jej nepoužívejte v blízkosti vody.

Ventilační systém neponořujte do vody či jiných kapalin ani jej nepoužívejte v blízkosti vody. Oster Bionaire toaleta odstraňující pachy Obsah balení: A. Základna B. Spodní kryt s poklopem C. Vrchní kryt D. Držák na lopatku E. Lopatka F. Předfiltr G. Pachový filtr H. Kryt ventilátoru I. Síťový kabel

Více

Uživatelský manuál DB-100 DB-100B. Indikátor úrovně

Uživatelský manuál DB-100 DB-100B. Indikátor úrovně Uživatelský manuál DB-100 DB-100B Indikátor úrovně Uchovejte tento manuál pro pozdější použití! Copyright Zákaz reprodukce! Tento manuál je platný pro čísla výrobků: 10453010, 10453010. Nejnovější verzi

Více

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Pitný režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč musím omezovat příjem tekutin? Jednou z hlavních funkcí ledvin je udržet v těle rovnováhu tekutin. Pokud ledviny selžou, tělo se těžko zbavuje jejich

Více

Baterie LiFePO 4. Specifikace. Obsah

Baterie LiFePO 4. Specifikace. Obsah Baterie LiFePO 4 Specifikace NÁZEV Baterie LiFePO 4 MODEL C-100 VLASTNOSTI 3,2 V / 100 Ah Obsah Úvod... 2 Parametry... 2 Zkušební stavy... 2 Elektrické charakteristiky... 3 Mechanické charakteristiky...

Více

Bezpečnostní list. podle nařízení (ES) č. 1907/2006. 2978 Cathode polishing powder

Bezpečnostní list. podle nařízení (ES) č. 1907/2006. 2978 Cathode polishing powder Strana 1 z 5 ODDÍL 1: Identifikace látky/směsi a společnosti/podniku 1.1 Identifikátor výrobku 1.2 Příslušná určená použití látky nebo směsi a nedoporučená použití Použití látky nebo směsi Činidlo pro

Více

Mlýnská 930/8, 678 01 Blansko. Návod k použití. Dezinfekční zařízení GERMID. Typy: V015, V025, V030, V055

Mlýnská 930/8, 678 01 Blansko. Návod k použití. Dezinfekční zařízení GERMID. Typy: V015, V025, V030, V055 Mlýnská 930/8, 678 01 Blansko Návod k použití Dezinfekční zařízení GERMID Typy: V015, V025, V030, V055 Obsah: 1. Úvod 2. Princip UV záření 3. Technický popis zařízení 4. Instalace a montáž 5. Provozní

Více

Prezentace pro výklad látky a opakování učiva

Prezentace pro výklad látky a opakování učiva Název školy Název projektu Číslo projektu Odborné učiliště a Praktická škola, Plzeň, Vejprnická 56, 318 00 Plzeň Digitalizace výuky CZ.1.07/1.5.00/34.0977 Číslo šablony VY_32_inovace_ZB45 Číslo materiálu

Více

Návod k použití a instalaci. Multifunkční trouba

Návod k použití a instalaci. Multifunkční trouba Návod k použití a instalaci Multifunkční trouba 1 2 3 1 Pečící funkce 6 Tlačítko 2 Ukazatel teploty 7 Tlačítko / Dětský zámek 3 Elektronické hodiny 8 Zapnout / Vypnout 4 Tlačítko teplota 9 Vnitřní osvětlení

Více

Návod k použití Z 01379+02549_CZ_V3

Návod k použití Z 01379+02549_CZ_V3 Návod k použití CZ Z 01379+02549_CZ_V3 01379+02549_CZ.indd 1 15.10.2013 15:24:44 01379+02549_CZ.indd 2 15.10.2013 15:26:16 Obsah Bezpečnostní pokyny 4 Používání v souladu s určením 4 Nebezpečí zranění

Více

Strana. Art.-Nr.: 30 62 432 Změny vyhrazeny 08/09 CZ SK PL

Strana. Art.-Nr.: 30 62 432 Změny vyhrazeny 08/09 CZ SK PL CZ Návod pro přestavbu na zkapalněný plyn P (G31) Plynový kondenzační kotel MGK Sada pro přestavbu obj. číslo 87 51 495 pro MGK-170 a MGK-250 Sada pro přestavbu obj. číslo 87 51 496 pro MGK-210 Sada pro

Více

HM-843 Mixér Návod k obsluze

HM-843 Mixér Návod k obsluze HM-843 Mixér Návod k obsluze Přečtěte jsi tento návod důkladně před použitím a uložte si jej pro použití v budoucnosti. 1 Důležité bezpečnostní pokyny Pro zamezení poruch si tento Návod k použití pečlivě

Více

* TĚŽKÉ KOVY * CHUŤ As méně A VŮNĚ než 3 mg/kg Pb méně než 10 mg/kg Cd méně než 1 mg/kg Hg méně než 1 mg/kg

* TĚŽKÉ KOVY * CHUŤ As méně A VŮNĚ než 3 mg/kg Pb méně než 10 mg/kg Cd méně než 1 mg/kg Hg méně než 1 mg/kg rozpouštědla - voda, glycerol (E 422 20%) ČÍSLO aromatické VÝROBKU složky - aromatické 518255 přípravky, aromatické látky v. 2 NÁZEV VÝROBKU látka - E GRIOTTE 202 (1500 AROMA mg/kg) NT PRO CUKRÁŘSKÉ VÝROBKY

Více

ávod k obsluze Odvlhčovač BE KO D-880 EH BE KO D-880 SC BE KO D-1400 SC

ávod k obsluze Odvlhčovač BE KO D-880 EH BE KO D-880 SC BE KO D-1400 SC ávod k obsluze Odvlhčovač BE KO D-880 EH BE KO D-880 S BE KO D-880 SC BE KO D-1400 S BE KO D-1400 SC O B S A H 1. 1. Popis zařízení 2. 1.1 Všeobecné údaje 3. 1.2 Popis 4. 1.3 Technické údaje 5. 1.4 Princip

Více

Baterie NELUMBO SG. Specifikace. Obsah

Baterie NELUMBO SG. Specifikace. Obsah Baterie NELUMBO SG Specifikace NÁZEV MODEL VLASTNOSTI Gelová baterie NELUMBO SG 1000H; SG 1500H a SG 2000H 12 V / 100 Ah; 150 Ah a 200 Ah Obsah Úvod... 2 Parametry... 2 Elektrické charakteristiky... 3

Více

Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení

Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení KVĚTEN 2014 Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení Výživa pro lepší život Hydratace a cvičení: Okolo 60-70% lidského těla je složeno z vody. Je tedy v pořádku říci, že

Více

ELEKTRICKÝ ZMRZLINOVÝ STROJ SE 2 NÁDOBAMI

ELEKTRICKÝ ZMRZLINOVÝ STROJ SE 2 NÁDOBAMI ELEKTRICKÝ ZMRZLINOVÝ STROJ SE 2 NÁDOBAMI ČESKY - ELEKTRICKÝ ZMRZLINOVÝ STROJ SE 2 NÁDOBAMI POPIS PRVNÍ POUŽITÍ Odstraňte obalový materiál z vnitřní části zmrzlinového stroje. Nádoby, lopatku a víko omyjte

Více

BEZPEČNOSTNÍ LIST Železo 600 A

BEZPEČNOSTNÍ LIST Železo 600 A 1 /5 1. IDENTIFIKACE LÁTKY / PŘÍPRAVKU A SPOLEČNOSTI / PODNIKU Obchodní název přípravku Název : Další názvy přípravku: Kód: 105 Použití přípravku Určené nebo doporučené použití přípravku Diagnostická souprava

Více

Nahřívací bunda. Návod na použití. Před použitím či sestavováním přístroje si prosím přečtěte celý přiložený návod na použití.

Nahřívací bunda. Návod na použití. Před použitím či sestavováním přístroje si prosím přečtěte celý přiložený návod na použití. Nahřívací bunda Návod na použití OBSAH BALENÍ Část Popis Počet A Bunda 1 B Baterie 1 C Nabíječka 1 Bezpečnostní informace Před použitím či sestavováním přístroje si prosím přečtěte celý přiložený návod

Více

Kodex Péče o pivo v gastronomii je součástí etického kodexu Profesního sdružení sanitace nápojových cest.

Kodex Péče o pivo v gastronomii je součástí etického kodexu Profesního sdružení sanitace nápojových cest. Kodex Péče o pivo v gastronomii je součástí etického kodexu Profesního sdružení sanitace nápojových cest. Obsah: Podmínky skladování piva Tlačná média Sanitace pivních cest Čistota pivního skla Estetika

Více

Inovace cílené na nové spotřebitele

Inovace cílené na nové spotřebitele Inovace cílené na nové spotřebitele Luboš Kastner 12.4.2012 1 Agenda 1. Trendy pivní kategorie 2. Jak vrátit spotřebitele do provozoven? 2 Současní spotřebitelé Jejich chuťové preference se mění, nejen

Více

Návod k instalaci a obsluze

Návod k instalaci a obsluze INFRASAUNY HOPA Návod k instalaci a obsluze Vážení uživatelé! Gratulujeme Vám k zakoupení nejdostupnější infrasauny na trhu a k tomu, že jste i vybrali novou cestu k Vašemu lepšímu zdraví. Tisíce spokojených

Více

BEZPEČNOSTNÍ LIST. Obchodní název přípravku Název : Další názvy přípravku: Kód: 104. HOŘČÍK 600 A Mg 600A

BEZPEČNOSTNÍ LIST. Obchodní název přípravku Název : Další názvy přípravku: Kód: 104. HOŘČÍK 600 A Mg 600A 1 / 5 1. IDENTIFIKACE LÁTKY / PŘÍPRAVKU A SPOLEČNOSTI / PODNIKU Obchodní název přípravku Název : Další názvy přípravku: Kód: 104 Použití přípravku Určené nebo doporučené použití přípravku diagnostická

Více

Použití v laboratorních podmínkách

Použití v laboratorních podmínkách Použití v laboratorních podmínkách Obsah Velcorin použití v laboratorních podmínkách Strana 3 5 Úvod Strana 3 Bezpečnostní opatření Strana 3 Pracovní postup (senzoricky) Strana 4 Pracovní postup (mikrobiologicky)

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Uživatelská příručka Čelní chirurgické světlo ZPŮSOB POUŽITÍ Světelným systémem z optických vláken lze dodávat světlo do chirurgických čelních světel na osvětlení operačního pole. Splňuje standardy a je

Více

Montážní a provozní návod JUDO PROmi JPM 1 ½ - 2

Montážní a provozní návod JUDO PROmi JPM 1 ½ - 2 Kostečka Group spol. s r.o. Borského 1011/1 CZ 152 00 Praha 5 IČ: 14501899 DIČ: CZ14501899 Montážní a provozní návod JUDO PROmi JPM 1 ½ - 2 Účel použití: Domácí úpravna vody JUDO PROmi je určena k filtraci

Více

JUPOL LATEX MAT JUPOL LATEX POLMAT JUPOL LATEX SATEN

JUPOL LATEX MAT JUPOL LATEX POLMAT JUPOL LATEX SATEN BEZPEČNOSTNÍ LIST JUPOL LATEX MAT JUPOL LATEX POLMAT JUPOL LATEX SATEN Strana 1/5 Datum vydání/revize 01. 02. 2005 1. IDENTIFIKACE VÝROBKU, VÝROBCE, DISTRIBUTOR A DOVOZCE Obchodní název přípravku: Technický

Více

ES-118 Napařovací žehlička

ES-118 Napařovací žehlička ES-118 Napařovací žehlička Návod k obsluze 1 Důležité bezpečnostní pokyny Pro zamezení poruch si tento Návod k použití pečlivě přečtěte a uschovejte jej jako informační příručku. Nesprávné manipulace s

Více

ZNAČKA VYSOČINA regionální produkt byla udělena novým výrobkům

ZNAČKA VYSOČINA regionální produkt byla udělena novým výrobkům ZNAČKA VYSOČINA regionální produkt byla udělena novým výrobkům Ručně malované hedvábné výrobky Hana Čihalová Březinova 126, 586 01 Jihlava Tel.: +420 777 813 590 Web.: www.hcdesign.cz e-mail: anetastyle@seznam.cz

Více

Návod na obsluhu a údržbu mlžící pistole typ SE. Obj. č. D 040 006

Návod na obsluhu a údržbu mlžící pistole typ SE. Obj. č. D 040 006 Návod na obsluhu a údržbu mlžící pistole typ SE Obj. č. D 040 006 Vážený zákazníku, děkujeme Vám za důvěru, kterou jste projevil našemu výrobku. Pro zajištění bezchybného chodu a dlouhé životnosti Vás

Více

Proplachovací a plnící jednotka - CSBS Technické informace pro montáž a provoz

Proplachovací a plnící jednotka - CSBS Technické informace pro montáž a provoz Proplachovací a plnící jednotka - CSBS Technické informace pro montáž a provoz Obsah: Bezpečnostní pokyny... 2 Předpisy... 2 Způsob používání zařízení... 2 Popis symbolů... 2 1 Všeobecné pokyny... 4 2

Více

Požitek s budoucností. Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy

Požitek s budoucností. Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy Fairtrade Požitek s budoucností Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy Tchibo prebírá zodpovednost! Fairtrade víc než jen trend Tchibo dodává nejkvalitnější produkty,

Více

FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV

FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV FIGUACTIV OTÁZKY A ODPOVĚDI ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K PRODUKTŮM LR FIGUACTIV Obsah I. Co je Figuactiv? S 3 II. Jaké pokrmy lze nahradit produktem Figuactiv? S 3 III. Zasytí mě Figuactiv, nebo je povolena

Více

Bezpečnostní list zpracovaný podle směrnice EU 1907/2006 (REACH)

Bezpečnostní list zpracovaný podle směrnice EU 1907/2006 (REACH) Bezpečnostní list zpracovaný podle směrnice EU 1907/2006 (REACH) Datum vydání: 21.08. 2006 Datum revize: 17.04. 2003 Název výrobku: FLUSH COOLING SYSTEM K 04856977 1. Identifikace látky, přípravku, výrobce

Více

R- a S- věty v češtině používané v bezpečnostních listech

R- a S- věty v češtině používané v bezpečnostních listech Standardní věty označující specifickou rizikovost a standardní pokyny pro bezpečné nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a nebezpečnými chemickými přípravky Standardní věty označující specifickou

Více

Návod k obsluze Výškově stavitelná sedačka Belek. Revised on 7-07-98

Návod k obsluze Výškově stavitelná sedačka Belek. Revised on 7-07-98 Návod k obsluze Výškově stavitelná sedačka Belek Revised on 7-07-98 Obsah: 1. Úvod...3 2. Technické údaje...4 3. Bezpečnost...5 3.1. Úvod...5 3.2. Popis bezpečnostních opatření...5 3.3. Bezpečnostní předpisy...5

Více

Lepší dřevo pro Vaši terasu

Lepší dřevo pro Vaši terasu Lepší dřevo pro Vaši terasu žádné třísky, žádné praskliny vysoká odolnost, dlouhá životnost nízká náročnost na údržbu nepřekonatelný poměr kvality a ceny Terasové profily biwood ze dřeva jen to nejlepší!

Více

Lophlex Vám přináší vždy něco navíc. Získejte svou odměnu nízkobílkovinné potraviny

Lophlex Vám přináší vždy něco navíc. Získejte svou odměnu nízkobílkovinné potraviny Lophlex Vám přináší vždy něco navíc Získejte svou odměnu nízkobílkovinné potraviny Vážení, připravili jsme pro vás informační brožuru o zcela novém ročním programu Lophlex vám přináší vždy něco navíc.

Více

XB-523 Odšťavovač citrusových plodů Návod k obsluze

XB-523 Odšťavovač citrusových plodů Návod k obsluze XB-523 Odšťavovač citrusových plodů Návod k obsluze Přečtěte jsi tento návod důkladně před použitím a uložte si jej pro použití v budoucnosti. 1 Důležité bezpečnostní pokyny - Pro zamezení poruch si tento

Více

Výživa macešek. ...jako cesta ke zlepšení jejich kvality. Kořeny vzdělání jsou hořké, ale přináší sladké plody

Výživa macešek. ...jako cesta ke zlepšení jejich kvality. Kořeny vzdělání jsou hořké, ale přináší sladké plody Kořeny vzdělání jsou hořké, ale přináší sladké plody Aristoteles Výživa macešek...jako cesta ke zlepšení jejich kvality Ben Geijtenbeek September 2013 Hlavní faktory ovlivňující pěstování Pěstování rostlin

Více

Produkty LalVigne jsou 100% přírodní, inaktivované kvasinky Saccharomyces cerevisiae, jsou také nepatogenní, bezpečné, potravinářské a bez GMO.

Produkty LalVigne jsou 100% přírodní, inaktivované kvasinky Saccharomyces cerevisiae, jsou také nepatogenní, bezpečné, potravinářské a bez GMO. Pěstování vína Pěstitelé odrůd révy vinné neustále hledají příležitosti ke zlepšení kvality jejich vína. Vyrobit hrozny nejlepší kvality je náročné, a také je to závislé na mnoha faktorech, zahrnujících

Více

Nejedná se o kůlnu, nýbrž o komplexní řešení vašich problémů se skladováním

Nejedná se o kůlnu, nýbrž o komplexní řešení vašich problémů se skladováním Uživatelská příručka APEX 6x3 Nejedná se o kůlnu, nýbrž o komplexní řešení vašich problémů se skladováním Před zahájením montáže si pečlivě prostudujte tuto uživatelskou příručku - česky A-1070-2 519115

Více

AUTOMATICKÁ ESPRESSA 2015

AUTOMATICKÁ ESPRESSA 2015 Švýcarská kvalita AUTOMATICKÁ ESPRESSA 2015 Swiss Quality CafeRomatica 855 VÍTĚZ TESTU Celostříbrný Vyhřívaná odkládací plocha pro šálky Mimořádně tichý kónický mlýnek z kalené oceli Mléčná pěna stisknutím

Více

3)NEPOUŽÍVEJTE tento stroj připojený do zásuvky s větší pojistkou než je uvedeno na štítku

3)NEPOUŽÍVEJTE tento stroj připojený do zásuvky s větší pojistkou než je uvedeno na štítku Uživatelský manuál BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ: 1)Nepoužívejte tento stroj před prostudováním tohoto manuálu.nedodržení uvedených instrukcí může mít za následek poškození stroje, ztrátu záruky, nebezpečí pro

Více

Bezpečnostní list pro L Alkalická fosfatáza 10061, 10062

Bezpečnostní list pro L Alkalická fosfatáza 10061, 10062 1 IDENTIFIKACE PRODUKTU OBCHODNÍ NÁZEV : L Alkalická fosfatáza KATALOGOVÉ ČÍSLO : 10061 2500 ml 10062 500 ml VÝROBCE: BioVendor Laboratorní medicína a.s.; sídlo: Tůmova 2265/60, 616 00 Brno provozovna

Více

GLOBALGAP- OVOCE A ZELENINA. (FV- FRUIT AND VEGETABLES ČESKÁ VERZE V 3.0-2_Sep07) část B

GLOBALGAP- OVOCE A ZELENINA. (FV- FRUIT AND VEGETABLES ČESKÁ VERZE V 3.0-2_Sep07) část B GLOBALGAP- OVOCE A ZELENINA (FV- FRUIT AND VEGETABLES ČESKÁ VERZE V 3.0-2_Sep07) část B Základní cíle systému Globalgap zajistit bezpečnost produktů zemědělské prvovýroby (rostlinná, živočišná, osivo-sadba,

Více

BA295 Potrubní oddělovač

BA295 Potrubní oddělovač srpen 2009 BA295 Potrubní oddělovač NÁVOD K INSTALACI 1. Bezpečnostní instrukce 1. Dodržujte instalační pokyny uvedené v tomto návodu. Výrobní nastavení polohy kulových ventilů nesmí být změněno. Změna

Více

VYHLÁŠKA č. 450/2004 Sb. ze dne 21. července 2004, o označování výživové hodnoty potravin, ve znění vyhlášky č. 330/2009 Sb.

VYHLÁŠKA č. 450/2004 Sb. ze dne 21. července 2004, o označování výživové hodnoty potravin, ve znění vyhlášky č. 330/2009 Sb. VYHLÁŠKA č. 450/2004 Sb. ze dne 21. července 2004, o označování výživové hodnoty potravin, ve znění vyhlášky č. 330/2009 Sb. Změna: 330/2009 Sb. Ministerstvo zdravotnictví stanoví podle 19 odst. 1 písm.

Více

Terasový plynový zářič W12 VA Návod k použití

Terasový plynový zářič W12 VA Návod k použití W12 Terasový plynový zářič W12 VA Návod k použití EKOTEZ s.r.o. tel. 221 599 163-4 Budovatelská 287 fax. 222 586 265 190 15 Praha 9-Satalice vytapeni@ekotez.cz Czech Republic půjčovna@ekotez.cz servis@ekotez.cz

Více

Návod k obsluze a údržbě

Návod k obsluze a údržbě ZÁRUČNÍ LIST Záruční a pozáruční servis zajišťuje: ATV Moravia s. r. o. Kšírova 45, 619 00 Brno, Česká republika tel/fax.: 541 249 327 email: opravy@atv-servis.cz www.atv-servis.cz Záruku lze uplatnit

Více

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný Zklidňuj ující dýchání MUDr.Petr Možný Příznaky hyperventilace Bušení srdce, zrychlená činnost srdce, pálení u srdce Závratě, točení hlavy; zhoršená koncentrace; rozostřené vidění; mravenčení nebo necitlivost

Více

BEZPEČNOSTNÍ LIST (dle vyhlášky č. 231/2004 Sb.) Datum vydání 15.6.2004 Strana: 1 ze 5 Datum revize: WC TABLETA MISS CLO

BEZPEČNOSTNÍ LIST (dle vyhlášky č. 231/2004 Sb.) Datum vydání 15.6.2004 Strana: 1 ze 5 Datum revize: WC TABLETA MISS CLO Datum vydání 15.6.2004 Strana: 1 ze 5 1. IDENTIFIKACE LÁTKY NEBO A VÝROBCE A DOVOZCE 1.1 Chemický název látky/obchodní název přípravku Název: Číslo CAS: Číslo ES (EINECS): Další název látky: 1.2 Použití

Více

Tekutý prací prostředek na barevné prádlo

Tekutý prací prostředek na barevné prádlo Tekutý prací prostředek na barevné prádlo Jak se nové provedení tekutého pracího prostředku na barevné prádlo liší od toho původního? Nové složení tekutého pracího prostředku na barevné prádlo obsahuje

Více

Řasenky. COATING SEALER Lashcare. Ochranná řasenka / báze - průhledná

Řasenky. COATING SEALER Lashcare. Ochranná řasenka / báze - průhledná Řasenky COATING SEALER Lashcare Ochranná řasenka / báze - průhledná Speciální ochranná báze JB Cosmetics na Prodloužené řasy. Ochraňuje Prodloužené řasy a adhesivum před vlhkem, mastnotou a nečistotami.

Více

Výzkumný ústav včelařský, s.r.o. Dol 252 66 Libčice nad Vltavou. Tel: 220941259, 220940480 Fax: 220941252 E-mail: beedol@beedol.cz

Výzkumný ústav včelařský, s.r.o. Dol 252 66 Libčice nad Vltavou. Tel: 220941259, 220940480 Fax: 220941252 E-mail: beedol@beedol.cz Dolské kvasinky a živná sůl na výrobu 50 litrů medoviny Návod k použití Dolské kvasinky byly vyšlechtěny ve Výzkumném ústavu včelařském s.r.o. v Dole a mají vhodné vlastnosti k výrobě chutné medoviny.

Více

Technologie čištění a hygiena v potravinářství

Technologie čištění a hygiena v potravinářství Module 2 Technologie čištění a hygiena v potravinářství Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikací (sdělení ) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují

Více

recepty s Přírodním nápojem Natural Balance

recepty s Přírodním nápojem Natural Balance KOKTEJLY recepty s Přírodním nápojem Natural Balance KOKTEJLY Koktejly jsou lahodné nápoje vhodné pro spoustu příležitostí, které se snadno přizpůsobí každému mlsnému jazýčku. Milují je jak dospělí, tak

Více

Manuál pro Waterpik Sensonic sonický zubní kartáček SR1000

Manuál pro Waterpik Sensonic sonický zubní kartáček SR1000 Manuál pro Waterpik Sensonic sonický zubní kartáček SR1000 Obsah: Bezpečnostní upozornění str. 8 Popis produktu str. 9 Použití Kartáčku Sensonic začínáme str. 10 Údržba přístroje str. 11 Likvidace str.

Více

EUROSTER 506 návod k použití LOGITRON s.r.o. str 1

EUROSTER 506 návod k použití LOGITRON s.r.o. str 1 EUROSTER 506 návod k použití LOGITRON s.r.o. str 1 Euroster 506 1. ÚVOD Euroster regulátor 506 je navržen tak pro řízení systémů podlahového vytápění elektrického, vodního, plynového apod. Disponuje dvěmi

Více

MANUÁL K POUŽITÍ SUPERKONCENTRÁTŮ

MANUÁL K POUŽITÍ SUPERKONCENTRÁTŮ MANUÁL K POUŽITÍ SUPERKONCENTRÁTŮ PRO ČISTOTU A HYGIENU V PROFESIONÁLNÍ SFÉŘE Produkt Popis Kde použít Ředění Jak použít AROMA PRODUKT Superkoncentrát. Detergent pro základní úklid i denní údržbu a pro

Více

NÁVOD K MONTÁŽI A PROVOZU Solární ohřev Pyramida. Solární systém

NÁVOD K MONTÁŽI A PROVOZU Solární ohřev Pyramida. Solární systém NÁVOD K MONTÁŽI A PROVOZU Solární ohřev Pyramida Solární systém vyhřívání vání pro všechny typy bazénů Solární ohřev Pyramida 2010 1 OBSAH 1. Důležitá bezpečnostní pravidla...str. 2 2. Otázky a odpovědi...str.

Více

R-věty. ToxInfo Consultancy and Service Limited Partnership www.msds-europe.com Tel.: +36 70 335 8480

R-věty. ToxInfo Consultancy and Service Limited Partnership www.msds-europe.com Tel.: +36 70 335 8480 R-věty R1 - Výbušný v suchém stavu R 2 - Nebezpečí výbuchu při úderu, tření, ohni nebo působením jiných zdrojů zapálení R3 - Velké nebezpečí výbuchu při úderu, tření, ohni nebo působením jiných zdrojů

Více

Pivní zpravodaj. Chomutovský pivní zpravodaj. Informační bulletin pro příznivce Pivoték Království piva 2. vydání. Obsah: Právě na čepu

Pivní zpravodaj. Chomutovský pivní zpravodaj. Informační bulletin pro příznivce Pivoték Království piva 2. vydání. Obsah: Právě na čepu , Pivní zpravodaj Chomutovský pivní zpravodaj Informační bulletin pro příznivce Pivoték Království piva 2. vydání Obsah: Právě na čepu Připravujeme pro Vás Aktuality z pivotéky Pivní klub Právě na čepu

Více

Návod na instalaci - Linoleum xf role

Návod na instalaci - Linoleum xf role LINOLEUM LINOLEUM XF Návod na instalaci - Linoleum xf role Antistatické Linoleum SD Říjen 2012 Popis řady Tarkett Linoleum SD: Linoleum je vyrobeno z přírodních surovin jako je lněný olej, pryskyřice,

Více

BEZPEČNOSTNÍ LIST LC 102 A

BEZPEČNOSTNÍ LIST LC 102 A ODDÍL 1: Identifikace látky/směsi a společnosti/podnik BEZPEČNOSTNÍ LIST 1.1. Identifikátor výrobky Látka / směs: Kyselý vodný roztok Číslo 1.2. Příslušná určená použití směsi Příslušná určená použití

Více

Děkuji moc za výběr tohoto produktu. Teploměr změří během několika vteřin tělesnou teplotu a to buď na čele a nebo v uchu.. To má následující výhody:

Děkuji moc za výběr tohoto produktu. Teploměr změří během několika vteřin tělesnou teplotu a to buď na čele a nebo v uchu.. To má následující výhody: Přehled Děkuji moc za výběr tohoto produktu. Teploměr změří během několika vteřin tělesnou teplotu a to buď na čele a nebo v uchu.. To má následující výhody: 1) provedení 4-v-1 Měří teplotu okolí a tělesnou

Více

PT6300. Návod k použití

PT6300. Návod k použití PT6300 Návod k použití VŠEOBECNÉ INFORMACE Účelem tohoto uživatelského manuálu je poskytnout všeobecné informace o pokladním terminálu PT6300 a ukázat uživatelům jak provádět hardwarovou konfiguraci systému.

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA (překlad původního návodu k použití) SB 52 Tužkový měřič ph/orp/ C/ F

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA (překlad původního návodu k použití) SB 52 Tužkový měřič ph/orp/ C/ F UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA (překlad původního návodu k použití) SB 52 Tužkový měřič ph/orp/ C/ F SUBOTA Indikátor automatické kompenzace teploty Indikátor nestability Měřící jednotka na hlavním LCD Hlavní LCD

Více

Habermaaß-hra 4135. Vyřezávání Afrika

Habermaaß-hra 4135. Vyřezávání Afrika CZ Habermaaß-hra 4135 Vyřezávání Afrika Vážení rodiče, vyřezávání je prastará metoda tvarování dřeva. Je to forma umění, která žádá ostré nástroje. Je Vaší zodpovědností rozhodnout, zda je Vaše dítě připraveno

Více

DF 120. Fritéza. Návod k použití

DF 120. Fritéza. Návod k použití DF 120 Fritéza CZ Návod k použití Víko Termostat Madlo Vnitřní nádoba s nepřilnavým povrchem Otvírání víka Bezpečnostní informace Připojte spotřebič k elektrické síti podle parametrů na výrobním štítku.

Více

PROTECO. postřikovač 12 L ruční tlakový s kolečky PROTECO 10.80-PT-12-K

PROTECO. postřikovač 12 L ruční tlakový s kolečky PROTECO 10.80-PT-12-K postřikovač 12 L ruční tlakový s kolečky PROTECO 10.80-PT-12-K Děkujeme Vám, že jste si zakoupili výrobek značky PROTECO. 1) Rukojeť pumpy 2) Pojistný ventil 3) Válec pumpy 4) Píst 5) Manžeta pístu 6)

Více

Návod ke zpracování IMAGIN S DRÁTĚNOU VLOŽKOU

Návod ke zpracování IMAGIN S DRÁTĚNOU VLOŽKOU Návod ke zpracování IMAGIN S DRÁTĚNOU VLOŽKOU 2006 Aktualizované informace O našich výrobcích, jejich dostupnost a RADY pro zpracování jsou K DISPOZICI on line na internetové stránce NAŠICH VÝROBKŮ: http://www.yourglass.cz/

Více

Nový. Pošli podráždění pokožky k ledu. První holicí strojek s technologií aktivního chlazení na světě.

Nový. Pošli podráždění pokožky k ledu. První holicí strojek s technologií aktivního chlazení na světě. X X Nový Pošli podráždění pokožky k ledu. První holicí strojek s technologií aktivního chlazení na světě. Běžný problém způsobený holením Podráždění pokožky Lidé s citlivou pokožkou mohou během holení

Více

AACT5R(červený) & AAT5G(zelený)

AACT5R(červený) & AAT5G(zelený) UŽIVATELSKÝ MANUÁL LASEROVÝ ZAMĚŘOVAČ AACT5R(červený) & AAT5G(zelený) Česky O firmě Sightmark Sightmark nabízí širokou škálu produktů, včetně puškohledů, kolimátorů, laserů, korekcí nastřelení, noktovizorů,

Více

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy Typy výživy 1. Dle energetických nároků (bazální metabolismus, typ práce, teplota okolí) 2. Dle potřeby živin (věk, zaměstnání, pohlaví) 3. Dle stravovacích zvyklostí, tradic, tělesného typu 4. Dle zdravotního

Více

1. Identifikace látky a výrobce

1. Identifikace látky a výrobce FTIR Equalizer Bezpečnostní list P/N 1010516, 1010883, 537811 Datum revize: 02.12.2008 1. Identifikace látky a výrobce Název: Použití: FTIR Equalizer Referenční roztok pro kontrolu kalibrace spektrofotometrů.

Více

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obličejová cvičení aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu Mgr. Monika Šulistová N a k l a d a t e l s t v í a v y d a v a t e l s t v í R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obsah Úvod...6

Více

B-129 Strojek na vlasy Návod k obsluze

B-129 Strojek na vlasy Návod k obsluze B-129 Strojek na vlasy Návod k obsluze PŘEČTĚTE JSI VŠECHNY POKYNY PŘED POUŽITÍM A ODLOŽTE NÁVOD PRO PŘÍPAD POUŽITÍ V BUDOUCNOSTI 1 Všeobecné bezpečnostní pokyny Pro zamezení poruch si tento Návod k použití

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi CZ.1.07/1.5.00/34.0903

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Projekt: Reg.č.: Operač í progra : Škola: Tematický okruh: Jméno autora: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Vzdělává í pro ko kure es hop ost Hotelová škola, V šší od

Více