Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou uplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů proč tomu tak je. Je důvod, že lidé je

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou uplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů proč tomu tak je. Je důvod, že lidé je"

Transkript

1 BARBARGYM06/15

2 Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou uplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů proč tomu tak je. Je důvod, že lidé je chtějí slyšet. Chtějí slyšet, že trénink nemusí být moc těžký, že stačí jedna zázračná potravina nebo držet striktnější jídelníček jen pár týdnů. Většinu základních tipů co změnit, na co si dát pozor a jak fungovat v cestě za vašim cílem nametete v tomto ebooku. Proč byste tomu měli věnovat nějakou pozornost a proč zrovna já si také jen ty věci nevymýšlím. Celý život jsem se věnoval sportu a naprostou většinu závodně. K tomu jsem jako každý studoval na školách a měl různé práce at už krátkodobé brigády tak dlouhodobější pracovní poměry při škole. Většina z vás co si prošla něčím podobným tak mi dáte za pravdu, že nejlepší peníze při škole se vždy dali vydělat jako prodejce čehokoliv. Provize někdy tomu i plat na hodinu třeba v callcentrech byli nejlépe placené. Když při studiu na vysoké škole jsem začínal zjištovat, že se opravdu dá živit trénováním. Řekl jsem si, že už nechci nikdy nic prodávat a jen dělat co mě baví. Všichni asi víme, že to tak uplně nefunguje. Bez marketingu a dalších obchodních věcí bych už dlouho nikomu nemohl pomoci, protože bych jako trenér zkrachoval. Čeho se ale pevně držím je, že jdu cestou, kterou považuji za správnou. Všechno co jsem se naučil na všech možných seminářích, kurzech, knížkách, videích,... Nezajímá mě, že to co říkám se nehodí na billboard. Protože jako obchodník jsem nikdy nebyl moc dobrý tak důvod proč se můžu pořád živit jako trenér je, že dokážu lidem dát výsledky a pomoct jim dojít k jejich cíly. A to je důvod proč máte k dispozici tento ebook. Aby vám pomohl se posunout a dojít blíž ke svému cíly.

3 0Cviky na břicho nezhubnete Chcete mít štíhlý pas nebo dokonce pekáč buchet? Ustavičným cvičením břišních svalů toho nedosáhnete. Kostky na břiše má každý. Tak je anatomie daná. Nejdůležitější co je tedy potřeba udělat je v prvé řadě se zbavit tuku, který břicho zakrývá. Toto dosáhnete především cvičením velkých svalových partií, jako jsou nohy nebo záda a správným jídelníčkem. Cvičení břicha je velmi důležité. A to z důvodu zdravotního tak aby vás neboleli záda a fungovali správně i další části těla. Dělat například, ale tisíce sed lehů vám nepomůže břicho zeštíhlit a zrovna tento cvik ani není vhodný na záda takže pokud vás nebolí tak vás spodní záda k tomu ještě mohou začít bolet. Jediné co za tu dobu jsem zkoušel za metody fungovalo je kombinace cvičení břicha a cardia. V barbaru například používáme prowler + cvičení na břicho, švihadlo, angličáky apod. Nejsou na to vědecké studie, ale ze všech možných metod tohle na shazování tuku ve středu těla mělo největší vliv. 02 Jak na cvičení břicha a co byste si měli dávat pozor: Netrénovat břicho se zavážím Trénování břicha se zavážím at už v podání různých kladek apod. které uvidíte dělat spousty chlapů nechcete opakovat. Důvod je, že když se vám povede si svaly na břiše zvětšit a potom někdy jenom maličko obalit to stejné břicho tukem budete vypadat, že jste opravdu tlusté. Snažte se tedy vyhýbat tréninku břicha s externí zátěží a nepřehánějte to s dynamickým cvičením tedy různé sed lehy, sklapovačky a další tak populární cviky. Místo toho se spíše snažte zaměřit na různé výdrže a posilování břicha pomocí ANTI-rotací, předklonů apod. Cvičit občas i všechny možné další cviky na břicho samozřejmě nevadí, ale nepřehánět to. A držte se spíše u většího počtu opakování nebo střídat několik cviků na břicho hned za sebou bez pauzy. Těžké krátké intervaly spíš přidejte právě u různých výdrží pomocí zlepšení dýchání a zatínání břicha.

4 03 Kardio Nekonečné kardio je na nic. Výzkumy dokázaly, že neměnné kardio vám přinese více negativního než pozitivního. Důsledkem je ztráta svalové hmoty, opotřebení kloubů, úbytek síly a u žen dokonce možnost zhoršení funkce štítné žlázy. Je ale několik možností, které můžete použít a to: chůze, sprint (po rovince, do kopce či běh do schodů) nebo HIIT(tabata nebo jakýkoliv intervalový trénink). Pokud si každou tu část trochu více rozeberem. Do první části si můžete zařadit dnes tak populární jogging. Tělo jako takové se neuvěřitelně rychle adaptuje na všechny změny, které dostává. Pokud je to jogging většinou se jedná o spomalení metabolismu kvůli tomu aby si potřebnou energii nevypotřeboval a vydržela mu co nejdéle a pak již zmíněné problémy. Pokud vás to baví tak určitě nepřestávejte běhat, ALE nečekejte od toho zázraky pro hubnutí a ujistěte se že běháte správně, umíte atletickou abecedu apod. Pro hubnutí pořád nejlépe vychází sprinty a nebo chůze. I když hlavní hrdina na ukrajování tuku z těla je v poslední době jakákoliv forma intervalových tréninků tak HIIT mají jeden hlavní problém. Pokud máte hodně těžký silový trénink, který byste měli mít jelikož svaly jsou váš nejlepší přítel at už z hlediska vzhledu či spalování tuků. Tak HIITko napsat tak abyste dokázali zregenerovat především nohy je kolikrát celkem problém. 04 Netrénujte déle než hodinu Když začnete cvičit, vaše tělo začne vyplavovat testosteron jeho hladina v organismu roste. Nejvyšší hodnoty dosáhne kolem 30 minuty cvičení. Přibližně po 45 minutě tréninku se hladina testosteronu vrací na svojí původní (základní) hodnotu. Reakcí organismu na další prodlužování tréninku je zvýšení hladiny cortisolu, což je tzv. stressový hormon, který přepne tělo na ukládání tuku a úbytek svalové hmoty využívá ji na uvolnění energie. To je důvod proč nikdo z lidí, které trénuji, nemají delší trénink než 60minut. Budete velmi překvapeni, jak rychle budete regenerovat a začnete nabírat svalovou hmotu.

5 05 Netrénujte do selhání u těžkých základních cviků Pokud trénujete tzv. do selhání (stádium, kdy už nemůžete udělat další kvalitní opakování bez dopomoci) cviky jako dřepy, benchpress, trhy, mrtvý tah a další těžké cviky, přímo si říkáte o co nejrychlejší přetrénování a zranění. Svůj nervový systém tím téměř usmažíte. Centrální nervový systém se regeneruje mnohem déle, než svaly. Pokaždé byste proto měli sérii končit tak, že máte pořád kontrolu, tj. dobrou techniku a kdyby vám někdo dal k hlavě pistoli, dokážete udělat ještě jedno nebo i dvě opakování.

6 06 Netrénujete svalové skupiny dost často I když jsme zmínili přetrénování v předchozím bodě. Přetrénovat se není uplně tak jednoduché a obrovské procento lidí se do toho stádia nemá vůbec šanci dostat kvůli tomu, že netrénují dost tvrdě a dost často. Jednou z nejdůležitějších věcí pro budování svalů je tréninková frekvence. Čím častěji můžete určité svalové skupiny trénovat bez toho, abyste se přetrénovali, tím lepší budou vaše výsledky. Ve většině kulturistických časopisů se dočtete, abyste každou svalovou partii trénovali jednou týdně. To ale nedává žádný smysl a pro normálního člověka, který chce nabrat svalovou hmotu, to nebude fungovat. Stačí malé srovnání. Když se v životě snažíte v něčem zlepšit, děláte na tom jen jednou týdně? Pokud chcete být lepší střelec, běžec nebo plavec, tak byste přece také trénovali mnohem častěji než jen jednou týdně. Proč by mělo stačit na zlepšení či zvětšení vašich zad, hrudníku nebo bicepsů cvičení jednou týdně? To přeci nedává smysl. Úplný začátečník by měl pro lepší výsledky cvičit každou svalovou skupinu 3-4x týdně, pro většinu ostatních stačí 2-3x týdně. Stačí použít selský rozum. Myslíte si, že budete mít křídla, když je budete trénovat jen 50x nebo 100x ročně? Odpověď je jasná. Přidejte větší frekvenci tréninku a uvidíte tu změnu. Proč, ale tolik kulturistů používá systém partie 1x týdně. Odpověd je celkem jednoduchá. Díky své genetice a velmi často spojené užívání steroidů. Dokážou v jednom tréninku danou svalou partii tak zničit, že potřebují mnohem delší čas na regeneraci. Proto používají tolik cviků na jednu partii. Může se stát, že k tomu někdy dojdete aby pro vás takový trénink měl efekt. Ano možné to je, ale naprostá většina lidí k tomuto má dlouhou cestu a musí nejdřív zesílit a vybudovat základy. A zároven nezapomínejte na jednoduché pravidlo, které platí jak pro trénink tak stravu.

7 07 08 Dosáhnout výsledku s co nejmenším usílím Tělo je neuvěřitelné v tom jak se dokáže na všechny možné podněty přizpůsobovat. Proto zase na druhou stranu vznikají dysbalance ze sezení u počítače, lidé mají zpomalený metabolismus apod. Kvůli tomu byste u tréninku a stravě měli dělat vše proto abyste dosahovali výsledků s co nejmín práce a s co nejmenší změnou v jídelníčku. Protože dříve či později přijde stagnace bod kde se zastavíte a abyste se posunuli dál budete muset změnit jak jídlo tak trénink a velmi často to bude znamenat trénovat častěji a tvrději a jíst striktněji. Pokud rovnou naskočíte do nejtěžšího tréninku a do nějaké šíleně striktní diety tak si zbytečně berete možnosti do budoucna jak se posouvat dál. Pokud trénujete každý den a nic se neděje vymýšlet plány co s tím bez toho abyste vaše tělo uplně nezruinovali už není uplně jednoduché. Uplně stejně jako překopávat jídlo když žijete na 0g sacharidů, ale dolů už nejde ani gram. Zapomeňte na stroje a izolované cviky Pokud marníte čas scvičením kickbacku na tricepsy, koncentrovaných bicepsových zdvihů, předkopáváním nebo stahováním protisměrných kladek, můžete rovnou zapomenout na to, že budete někdy velcí a silní nebo vysekaný. Trénink na strojích by měl ve vašem celkovém tréninku zabírat pouze malou část, jestli vůbec nějakou. A i tak jen izolované cviky. Cesta k tomu, abyste nabrali svaly a sílu, je používat těžké, tzv. vícekloubé cviky. Ty vám dovolí používat mnohem větší zátěž, protože při nich svaly zabírají v celém rozsahu pohybu. Totéž platí pro cvičení s vlastní vahou. V komerčních posilovnách těžko uvidíte někoho, kdo by například dělal dřepy na jedné noze a v rukách držel jednoručky. Není to proto, že je to špatný cvik, ale protože skoro nikdo z těch, co do posiloven chodí cvičit, tento cvik není schopen udělat. Cviky na strojích, izolované cviky a cviky s vlastní vahou jsou nejlepší na konec tréninku k tomu abyste dané svalové partie odcvičili do selhání a podpořili tím tak co nejvíce růst svalů. Jak jsme se zminovali u cviků jako je například dřep to není dobrý nápad a riskujete tím zbytečně zranění, ale nakonec tréninku udělat 100opakování zakopávaní vsuperserii s předkopáváním vám stehna zaručně prokrvý a riziko zranění je minimální.

8 Jak vybírat dietu Častý problém je jakou dietu si vybrat a dodržovat. Jako hlavní bod bych chtěl abyste si uvědomili, že: 1 Dietu dodržujete vždy. Je to jednoduše způsob stravování. Slovo dieta neznamená, že budete trpět a nic nebudete jíst. 2 Dietu si nevybíráte na nějakou krátkou chvilku po které se vrátíte ke svému starému způsobu stravování. Protože pokud se ted stravujete určitým způsob díky, kterému nemáte svojí vysněnou postavu. Tak je asi něco špatně a to, že se k tomu potom vrátíte dosáhnete pouze toho, že se vrátíte tam kde jste byli. Dietu tedy vybíráte tak abyste na ní dokázali vydržet co nejdéle jen to je možné. 3 Proto když si necháte někde zaplatit sestavení jídelníčku. Myslete na to zda to co vám řeknou a dají můžete dodržovat několik let. 4 Až budete mít základní dietu připravenou. Můžete potom v různých krátkých časových usecích přidávat striktnější diety, které vám urychlí cestu za vaší vysněnou postavou. Nezapomínejte, že se vždy musíte vrátit k dietě s kterou sice pomalu, ale přibližujete se k vašemu cíli. Pokud po opravdu nějaké striktní dietě se vrátíte ke stravování po kterém když chcete hubnout například přibíráte. Tak potom se vám stane to o čem se okolikrát mluví jako yo yo efekt. Kdy přiberete ještě víc než jste byli předtím.

9 Nedostatek tuků Všude se dočtete, že si máte kupovat nízkotučná jídla. Zapomeňte na to. Tuky potřebujete pro správnou funkci vašeho těla. Pokud váš jídelníček nestojí za nic, tak to, že si dáte plnotučné mléko nebo 40% sýr už zásadní vliv nemá. Jídlo alespoň bude mít nějakou chuť a bude obsahovat méně chemikálií a aspoň nějaké vitamíny apod.. Pokud nemáte ve stravě dostatek ryb, měli byste mít povinně doma koupený kvalitní rybí olej (omega 3) a začít jíst ořechy (nejlépe mandle), avokádo nebo při vaření používat kokosový olej či avokádový olej. Je dost studií kde lidé hubli po konzumaci 5g omega 3 denně. Zdravé potraviny V naprosté většině případů pokud se na nějakém produktu píše fitness, zdravé,... Tak je to většinou mnohem horší než nějaké klasické potraviny a výrobky. To že byste se neměli vyhýbat tukům už víte, ale důležité je si taky uvědomit, že u většiny nízkotučných produktů se přidává extra cukr právě kvůli tomu, že bez tuku to nemá žádnou chut. Stejně jako i nízko sacharidových produktech se přidávají všemožné věci aby chut zachovali. Snažte se si kupovat co nejméně zpracované suroviny a radši se držte normálních produktů. Tedy příklad kupte si klasické mussli nebo colu a nedejte si jí tolik než vypít 3 zero coly apod. Přílišná konzumace freshu a dalších různých štáv z odšťavňovačů Čím dál populárnější si dělat štávy snad ze všeho co jde. Ovoce především, ale také zelenina obsahují jednoduché cukry a také komplexní sacharidy. Když ale vše odštavníte ničíte tím uplně ty komplexní sacharidy, kterou jsou těžší pro strávení. Což znamená, že po vypití zrychlujete vstřebání do těla všeho cukru z daného ovoce a zeleniny. Díky zvýšení insulinu se velmi jednoduše něco pošle do svalových buněk a zbytek se uloží v játrech a nebo jako tuk. Jelikož jde o rychlé cukry insulin spadne dolů pod svojí stálou hranici a vy dostanete hlad celkem rychle potom co tento nápoj vypijete. Pokud byste tyto nápoje pili hodně často tak se tím dá vybudovat takové inzulínová rezistence. Další věc je, že tím, že vše rozmixujete a můžete tak vše vypít dostanete toho do sebe mnohem víc než kdybyste danou porci zeleniny a ovoce museli sníst v pevném stavu. Čímž zvyšujete příjem kalorií. Neznamená to přestat tyhle nápoje pít uplně. Jenom je nepít tak často a ideálně si do nich přidat odměrku proteinového prášku, který vám přidá bílkoviny a zároven trochu zmenší nadměrné zvýšení insulinu.

10 Fruktoza je horší než glukoza Fruktoza je obsažena v ovoci. Znamená to tedy, že byste měli přestat uplně jíst ovoce? Viz bod výše určitě byste si měli dávat pozor na tekutou formu. Pokud však nejste v opravdu striktní dietě určitě bych se nebál ovoce mít zařazené v jídelníčku. Hlavní důvod proč je mít větší variabilitu a pestrost ve stravě. Stejně jako u štáv si však musíte uvědomit, že ovoce fruktozu obsahuje což jsou cukry. Proto aby to mělo opravdu velmi negativní efekt byste museli sníst obrovské množství ovoce, ale zároven nezapomínejte, že když se koukáte na skladbu ovoce tak to není pouze porce vitamínů, ale také cukrů a calorí s kterými musíte ve výsledku počítat. Jak často jíst Přestaňte věřit článkům na internetu, že je nutné jíst každé 2-3 hodiny. Na to lidské tělo nikdy nebylo stavěno. Pravěcí lidé žili tak, že šli přes den lovit a sbírat, večer se najedli, co do nich vešlo, aby mohli další den jít zase lovit. Moderní diety vytváří a propagují především firmy, které vyrábí všemožné doplňky stravy. Hned zezačátku radši napíšu, že jsou i lidé, kterým jíst každé 2-3h vyhovuje a výsledky lidi mají snad z každého typu diet co existuje. Já bych chtěl abyste nebrali, že je něco lepší a něco horší. Jídlo vám musí vyhovovat a nesmíte se nad tím stresovat. Pokud to je kombinace půstů, jíst 3 hlavní jídla denně, nízko sacharidová,... je jedno jaká to dieta. Pokud ale nechcete závodit nebo být modelka tak nemusíte jídlo řešit do takových detailů. Čím je člověk hubenější tím je těžší hubnout a je potřeba jídlo mít více a více striktní a správně nastavené jak po načasování tak po stránce množství, ale vždy je více možností.

11 09 10 Budujte svaly pro štíhlejší a hezčí postavu Používat základní vícekloubové cviky a k tomu také dostatečnou zátěž vám pomůže k lepší postavě. To že byste vypadali jako chlapi se bát nemusíte. Tato obava patří mezi jedny z největších mýtů ve fitness. Podívejte se kolem sebe kolich chlapů co znáte chodí cvičit a jak dlouho jim trvá na sebe nabalit nějakou svalovou hmotu jestli vůbec nějakou. A to muži produkují 80x víc testosteronu než vy. A testosteron je jeden z hlavních hormonů zodpovědných za budování svalů. Co vám naopak takové cvičení přinese jsou křivky. Pokud chcete být všude uplně rovné (tak vypadá velká většina modelek) tak k tomu vám stačí pouze držet drastickou dietu a maximálně k tomu chodit hodiny na páse. Proto cvičit nemusíte. V každém jiném případě pokud se vám líbí postava fitness modelek viz foto v tomto ebooku tak se silovému tréninku s činkami nevyhnete. Další výhodou proč budovat svalovou hmotu je ten, že svaly mají obrovskou kalorickou náročnost oproti tuku. Tudíž díky každému svalu navíc co dokažete vybudovat podpoříte tak kalorickou potřebu vašeho těla a pomáháte tak svému hubnutí. Váha není směrodatná Sledováním čistě váhy si můžete zadělat jedině tak na depresivní náladě. Pokud se bavíme o obézních lidech tak sledování váhy je naopak motivační jelikož například ze 140 se dostávají na svojí normální váhu například 100kg. Pokud nepatříte mezi obézní. Tak pohyb na váze může jít spíše na druhou stranu. Jinak řečeno budete vážit víc a kolikrát to znamená, že děláte dobrou práci. Jeden z hlavních důvodů je, že se vám povede nabrat svaly. Což jak jsme si řekli má pozitivní vliv na vzhled vaší postavy i na celkovou kalorickou potřebu vašeho těla. Do celkové váhy se však také počítá voda. Díky vodě je velmi jednoduché se pohybovat na váze nahoru dolů až o několik kilo přes noc. Proto kolikrát to, že jste o 5kg lehčí neznamená, že jste zhubli nějaký tuk. A je tak potřeba pokud se chcete za každou cenu vážit si k váze vést také svoje míry, fotky před a po a nebo případně měření z tanity, kalipru nebo jiných možností meření tuku.

12 Reálné cíle Reálné cíle jsou zásadní k tomu abyste dosáhli svého cíle kam se chcete dostat. Pokud si řeknete, že za 2 měsíce se zbavíte 20% tuku tak je to velmi nereálné a jediné k čemu takový cíl vede je, že po 2 měsíc kdy budete dělat kontrolní měření budete zklamaní a na celé cvičení se vykašlete a to i přesto, že jste zhubli a zpevnili si postavu. K těmto reálných cílům se potom váže také to jak se k cvičení a stravě budete stavět. Chcete do konce roku buchty na břiše? Není problém toho dosáhnout, ale musíte si uvědomit, že v tom případě se budete muset cvičení a jídlo věnovat každý den. Připravovat si jídlo, kolikrát i vážit, na spousty alkoholu a různých večírků zapomente, protože místo toho budete chodit včas spát, cvičit téměř každý den a ne jen 2x týdně apod. To že nepřeskočíte tento krok se zbavíte těch chvil kdy jste naštvaní a zklamaní, že všechno co jste proto dělali bylo k ničemu. A i když svého cíle nedosáhnete měli byste vždy mít možnost se podívat zpět co jste proto dělali. Pokud jste nedokázali každý den odolat koblížkům a dortíkům a 8x se vám nechtělo jít cvičit. Tak to není špatným tréninkem nebo špatně nastavenou stravou, že nemáte výsledky, ale pouze tím, že nemáte pevnou vůli a nedodrželi jste plán pro svůj cíl. Představte si to stejně jako například v callcentru. Pokud váš cíl za měsíc je prodat 50 tarifů a vy zavoláte za těn měsíc 3 lidem to procento, že dosáhnete své prémie je dosti mizivá. Můžete se to někomu povést samozřejmě. Stejně jako u cvičení vždy bude někoho kdo bude mít lepší genetiku nebo bude lépe na trénink a stravu reagovat a pro stejný výsledek nebude muset vykonat tolik práce co vy. Ale o tomto to všechno je a ta práce a cesta za lepší/ hezčí postavou by vás měla bavit. Jenom tak u toho vydržíte roky a ne jen pár měsíců.

13 Hypermobilita a strečink Strečink je pro většinu žen velmi špatná volba a důvod? Velké procento žen má totiž sklony k hypermobilitě. A tudíž vy protahujete svaly, které už by se protahovat rozhodně neměli. Především byste měli budovat stabilitu v kloubech. Spousta lidí se pořád protahuje i z důvodu aby je druhý den nic nebolelo. Strečink však na toto nemá vůbec žádný vliv. Nejlépe na to funguje svaly zahřád a prokrvit takže například vyšlapání na kole, rotopedu, masáž, horká/studená sprcha, sauna nebo SMR (co je SMR si můžete přečíst zde). Krom protahování můžete také zlepšovat kvalitu svalové tkáně pomocí již zmíněného SMR a samozřejmě se protahujte pokud máte nějaký sval zkrácený jen si budte jistí tím, že je zkrácený jinak řečeno to, že nataženo nohu nedáte k uchu není špatně. Neodpočíváte dostatečně dlouho mezi seriemi Různě dlouhé pauzy mezi seriemi mají svůj význam. To že je nebudete dodržovat vám pomůže sice trénink ukončit dříve, ale nebudete z toho mít takový užitek. Oproti chlapů regenerujete rychleji než chlapy a tudíž pauzy mezi seriemi a cviky můžete mít kratší. Ale nezapomínejte, že během silových cviků tělo potřebuje aspon 2min a víc na odpočinek. Není však potřeba tento čas sedět na lavičce, ale můžete zařadit cviky, které nejsou pro tělo náročné. Tedy různé mobilizační či korekční cviky, lehké cviky na malé svalové partie apod. Naopak potom u klasických cviků se vůbec nebojte používat různé kombinace a superserie. Například kombinace nohou a zad konkrétně například dřepy a shyby je velmi náročná a perfektní pro stimul těla na změna. Nerozcvičovat se Je až neuvěřitelné jak málo lidí se před tréninkem rozcvičuje. Správné rozcvičení vás za prvé chrání proti zranění a připravuje vaše tělo k tréninku. Při rozcvičce nejde jen o zahřátí, ale také o přepnutí se do sympatického modu, připravit partie, které budete cvičit na to, že je budete něčím zatěžovat a zároven je to čas pro spousty mobilizačních cviků. Na druhou stranu pokud cvičíte například dřepy kde jste si udělali rozcvičku a potom zahřívací serie s tyčí a postupně přidávali závaží než jste se dostalik pracovní serii. Další cvik na nohy třeba bulharské dřepy už můžete rovnou použít svojí váhu a rovnou cvičit pracovní serie. I od toho je dobré mít tréninkový deník. Kdy nemusíte hádat jaké činky si vzít, ale jdete na jistotu. Díky tomu zlepšujete efektivitu během tréninku.

14 Rozcvička: Nedělat rozcvičku před cvičením je jedna z nejčastějších chyb a zároveň taky jedna z těch, o kterých se skoro nepíše. Nový zázračný cvik nebo surovina je mnohem žádanější téma. Rozcvička by NIKDY neměla obsahovat statický strečink! Co by měla obsahovat, vám rovnou napíšu i pro mě v ideální návaznosti: Zahřátí a rozhýbání celého těla varianty skákacího panáka, švihadlo,... Foam rollin (SMR), mobilizační a korekční cvičení jen podotýkám, v dnešní době se tato část tak moc rozmohla, že pak už lidé skoro nemají čas na to jít cvičit. Zaměřte se na problémové části těla. Dynamický strečink spousta cviků, které vaše tělo a především svaly připraví k tréninku. Dané pohyby (cviky), s kterými budete začínat. Pokud budete cvičit nohy, ideálně si udělejte několik dřepů s vlastní váhou apod.

15 Závěrem Přestaňte řešit svůj jídelníček jako úlohu z jaderné fyziky. Nejrůznějších jídelníčků jsou tisíce. Jíst často, jíst občas, nejíst vůbec, pít jen šťávy, pít víno, nepít mléko, nepít vůbec, snídat a nevečeřet, nesnídat a obědvat večer, nejíst na noc, jíst jen v noci, nejíst maso, jíst jenom maso, žádné tuky, žádné sacharidy, hodně tuků, samé sacharidy a tak pořád dokola. A vždy se najde nejméně tucet lidí, na které každá z těch diet funguje. Důležité je přestat se strachovat z každého sousta a použít selský rozum a učit se poslouchat svoje tělo. U jídla je důležité najít svůj základ, který vám pomáhá se dostat k vašemu cíli, ale zároveň, který jste schopní držet dlouhodobě. U tréninku platí to samé. Dejte tomu čas. Něco jako trénink, kdy musí být vaše svaly zmatené, co se děje, je kravina. Začněte s nějakým systémem a dodržujte ho. Posouvejte se postupně od lehčích k těžším cvikům a mějte přehled o tom, jak vám cvičení jde. Pokud nebudete mít napsaná žádné čísla a ani nemáte představu s čím cvičíte, nikdy nemůžete objektivně posoudit, jestli se zlepšujete nebo ne. Pokud máš jakýkoli dotaz, neváhej a napiš! P.S.: Pokud nechceš, aby Ti cokoliv uniklo, přidej si nás na FB, twitter nebo youtube, a budeš vědět o všech dalších tipech a radách. Měj se fajn Tomáš

16

11 MÝTU. o hubnutí a zdravém životním stylu PETR NOVÁK EFEKTIVITA VYTRVALOST ÚSPĚCH

11 MÝTU. o hubnutí a zdravém životním stylu PETR NOVÁK EFEKTIVITA VYTRVALOST ÚSPĚCH PETR NOVÁK EFEKTIVITA VYTRVALOST ÚSPĚCH o 11 MÝTU o hubnutí a zdravém životním stylu VŠE CO JSTE KDY SLYŠELI O ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU BYLO NEJSPÍŠ ŠPATNĚ Začínal jsem asi stejně jako začínáte Vy. Nevěřil

Více

ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence

ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence Juhapekka Tukiainen ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence ZAČÁTEČNÍK VÝKONNOSTNÍ SPORTOVEC VRCHOLOVÝ SPORTOVEC ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence Předmluva ZÍSKEJTE FORMU s GPS

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

OBEZITA A NADVÁHA JAK S NÍ ZATOČIT?

OBEZITA A NADVÁHA JAK S NÍ ZATOČIT? P r ů v o d c e z d r a v ý m ž i v o t n í m s t y l e m 2 0 1 0 SUPPLEMENTUM OBEZITA A NADVÁHA JAK S NÍ ZATOČIT? ANEB PROČ A JAK SE PUSTIT DO BOJE S PŘEBYTEČNÝMI KILOGRAMY JEŠTĚ DNES Vyrobeno ve spolupráci

Více

Předmluva: A v hlavě se mi zrodila myšlenka.

Předmluva: A v hlavě se mi zrodila myšlenka. 1 Předmluva: Leo Babauta je jedním z předních světových bloggerů píšících o osobním rozvoji, pozitivních návycích a minimalismu. Také já jsem před časem narazil na Leův blog a jeho články mě poznamenaly

Více

Běh Okolo přehrad. a zdravé život í stylu pro účast íky. www.okoloprehrady.cz

Běh Okolo přehrad. a zdravé život í stylu pro účast íky. www.okoloprehrady.cz Běh Okolo přehrad Základ í i for a e o ěhu a zdravé život í stylu pro účast íky www.okoloprehrady.cz fa e ook: OkoloPřehrady. z Co u ity Obsah Úvod 3 1 Motivace 4 2 Zdravé stravování 5 2.1 Výživa.............................

Více

Jak zlepšit fyzickou kondici? PRŮVODCE PŘI ZLEPŠOVÁNÍ FYZICKÉ KONDICE U OSOB S PSYCHICKÝM ONEMOCNĚNÍM

Jak zlepšit fyzickou kondici? PRŮVODCE PŘI ZLEPŠOVÁNÍ FYZICKÉ KONDICE U OSOB S PSYCHICKÝM ONEMOCNĚNÍM Být aktivní Jak zlepšit fyzickou kondici? PRŮVODCE PŘI ZLEPŠOVÁNÍ FYZICKÉ KONDICE U OSOB S PSYCHICKÝM ONEMOCNĚNÍM Autoři: Davis Carless, Ph.D. a Kitrina Douglas, Ph.D. Tato publikace byla vytvořena díky

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz 4 5 Obsah Předmluva.............................................................. 7 Rozcvičení, strečink a zklidnění.............................................

Více

Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny

Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny Prosíme o šíření textu, ať už odkazem na článek, nebo e-mailem jako přílohu. Děkujeme! Zdroj: http://www.freepub.cz/2012/jak-prezit-ekonomicky-kolaps/ Osnova:

Více

Zlaté tipy ke studiu jazyka

Zlaté tipy ke studiu jazyka Zlaté tipy ke studiu jazyka Copyright 2010-2015 Euvit, Všechna práva vyhrazena Tip č. 1: Angličtinu nepřekládejte, anglicky myslete! Do you speak Czenglish? Kdyby měl každý, kdo umí anglicky, na tuto otázku

Více

Škola obchodníka I. Stanovte si cíle

Škola obchodníka I. Stanovte si cíle Škola obchodníka I. Stanovte si cíle Sestavení plánů a cílů je prvotní a nejdůležitější částí jakékoliv lidské činnosti. Úspěch totiž začíná určením toho, čeho chceme v životě dosáhnout. "Musíte vzít zodpovědnost

Více

ANDREAS JOPP. Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní

ANDREAS JOPP. Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní ANDREAS JOPP Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní CPress Brno 2014 Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní Prověřené strategie odvykání, obrana před pádem do nikotinové pasti, tipy pro zachování váhy Andreas

Více

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát Jak koučovat debatní klub Autor Matěj Pilát Obsah 1) Úvod... 3 Osoba kouče... 4 Role... 5 2) Jak založit klub... 5 3) Koučování ve dvojici... 5 Výhody koučování ve dvou... 6 Koho si vybrat do dvojice...

Více

MANUÁL. k výuce zdravého chování. ve výživě. pro II. st. ZŠ. PROJEKT PODPORY ZDRAVÍ č. 10 407

MANUÁL. k výuce zdravého chování. ve výživě. pro II. st. ZŠ. PROJEKT PODPORY ZDRAVÍ č. 10 407 MANUÁL k výuce zdravého chování ve výživě pro II. st. ZŠ PROJEKT PODPORY ZDRAVÍ č. 10 407 V RÁMCI DOTAČNÍHO PROGRAMU MZ ČR NÁRODNÍ PROGRAM ZDRAVÍ PROJEKTY PODPORY ZDRAVÍ Řešitel projektu: MUDr. Lydie Ryšavá,

Více

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení Lymfom Help, 2010 Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení

Více

Jak přestat brát (drogy) Svépomocná příručka

Jak přestat brát (drogy) Svépomocná příručka Jak přestat brát (drogy) Svépomocná příručka Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. Mgr. Marie Müllerová Páté rozšířené vydání vydalo sdružení FIT IN, nám. Svatopluka Čecha 11, 100 00 Praha 10 pro Ministerstvo

Více

Zůstat střízlivý Praktické návody pro lidi, kteří mají problém s alkoholem, a jejich blízké. Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Zůstat střízlivý Praktické návody pro lidi, kteří mají problém s alkoholem, a jejich blízké. Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. Zůstat střízlivý Praktické návody pro lidi, kteří mají problém s alkoholem, a jejich blízké Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. Host, Brno, 2006 Obsah Interview s autorem...7 Úvod...8 Dva pohledy na závislost...

Více

SWARMWISE. Taktická příručka, jak změnit svět. Rick Falkvinge

SWARMWISE. Taktická příručka, jak změnit svět. Rick Falkvinge SWARMWISE Taktická příručka, jak změnit svět Rick Falkvinge Swarmwise Taktická příručka, jak změnit svět Rick Falkvinge Toto je Swarmwise verze 1.1 (první vydání, druhá revize). Rozdíly oproti první vydané

Více

Jak zlepšit svůj výkon a dosáhnout lepších sportovních úspěchů

Jak zlepšit svůj výkon a dosáhnout lepších sportovních úspěchů Jak zlepšit svůj výkon a dosáhnout lepších sportovních úspěchů a nemuseli skončit kvůli zdravotním potížím Zkušenosti bývalé vrcholové sportovkyně Sport, zdraví a úspěch Sport je pro mě životní potřebou.

Více

Ján Praško JAK ZVLÁDNOUT GENERALIZOVANOU ÚZKOSTNOU PORUCHU

Ján Praško JAK ZVLÁDNOUT GENERALIZOVANOU ÚZKOSTNOU PORUCHU Ján Praško JAK ZVLÁDNOUT GENERALIZOVANOU ÚZKOSTNOU PORUCHU Ján Praško JAK ZVLÁDNOUT GENERALIZOVANOU ÚZKOSTNOU PORUCHU Ján Praško JAK ZVLÁDNOUT GENERALIZOVANOU ÚZKOSTNOU PORUCHU Autor doc. MUDr. Ján Praško,

Více

Teal Scott: Jak zjistit co vlastně chcete

Teal Scott: Jak zjistit co vlastně chcete Teal Scott: Jak zjistit co vlastně chcete (přepis) www.jakorybicka.cz 1 Dnes budeme mluvit o tom, jak přijít na to, co vlastně chcete. Vaše tužby totiž nepomáhají k růstu je vám samotným, ale i celému

Více

POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM

POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM POZNÁVÁM ŽIVOT S HANDICAPEM Tomáš Pouch Nové Jirny 2013 Tyto studijní materiály vznikly za finanční podpory Evropského sociálního fondu (ESF) a rozpočtu České republiky v rámci řešení projektu OP VK CZ.1.07/3.1.00/37.0171

Více

(První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011

(První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011 (První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011 Tato publikace by určitě mohla být přínosná pro zdravotníky nebo jiné absolventy kurzů první pomoci, kteří si chtějí oživit své teoretické

Více

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost?

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? 2013 e-trend Spolehlivé tipy pro váš e-shop Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? Editorial Obsah Trendy E-commerce 2013 pohledem Tomáše Hájka Zeptali jsme se Předních osobností

Více

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ PALESTRA 2012 Autoři: Petr Řehoř Daniela Stackeová Jana Kruková Palestra 2012 ISBN 978-80-87723-06-7 Obsah 1. Hodnocení pohybového

Více

Už jsem prohrál dost. Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Už jsem prohrál dost. Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. Už jsem prohrál dost Příručka pro ty, kdo mají problém s hazardní hrou, kdo chtějí takovým lidem pomáhat, kdo chtějí problémům s hazardní hrou předcházet. Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. Sportpropag, Praha,

Více

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY Aneta Jonášová Brno 2010 STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ PRÁCE Obor SOČ : 14. Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

Více

Ludvík Turek a Czechwealth team. Jak se stát traderem. Více informací na CZECHWEALTH.CZ

Ludvík Turek a Czechwealth team. Jak se stát traderem. Více informací na CZECHWEALTH.CZ Ludvík Turek a Czechwealth team Jak se stát traderem 2008 Obsah Předmluva 5 Trading je byznys 7 Co je chytré si uvědomit hned na začátku 7 Vyhledávejte úspěšné obchodníky a vzdělávejte se 8 Nakonec rozhoduje

Více

JAK SAMOSTATNĚ A ÚSPĚŠNĚ PODNIKAT VE FINANCÍCH

JAK SAMOSTATNĚ A ÚSPĚŠNĚ PODNIKAT VE FINANCÍCH www.milionovapraxe.cz JAK SAMOSTATNĚ A ÚSPĚŠNĚ PODNIKAT VE FINANCÍCH Radoslav Černý 2013 Jak samostatně a úspěšně podnikat ve financích napsal Radoslav Černý pro www.milionovapraxe.cz Prohlášení Tento

Více