ELEKTRONICKÉ METODY VE STOMATOLOGII

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ELEKTRONICKÉ METODY VE STOMATOLOGII"

Transkript

1 ELEKTRONICKÉ METODY VE STOMATOLOGII TERAPEUTICKÁ SADA SCORPION DENTAL OPTIMA - model 405-7A

2 7. ŘADA TERAPEUTICKÁ SADA PRO STOMATOLOGY SCORPION DENTAL OPTIMA - model 405-7A Tato terapeutická sada se používá pro léčbu: zubního kazu, pulpitidy, periodontitidy, gingivitidy, parodontitidy, artritidy a artrózy temporomandibulárního kloubu.

3 SADA ZAHRNUJE NÁSLEDUJÍCÍ ZAŘÍZENÍ POUŽÍVÁNA PRO: Lokalizaci apexu; Vyšetření vitality dřeně (tester pulpy); Laserovou terapii s nízkým výkonem; Elektronickou sterilizaci zubní dřeně a elektroforézu léků do ústní sliznice. Zařízení jsou vybavena zabudovanou inteligencí, dálkovým ovládáním, grafickým LCD displejem, hovořícím asistentem (Systém CDP - Kontakt mezi dentistou a pacientem). Sada obsahuje také Uživatelskou příručku pro ošetření a diagnostické metody s popisem schválených terapeutických metod

4 APEXLOKÁTOR ADAPTABILNÍ APEXLOKÁTOR - VI. generace Lokalizace apexu je elektronická metoda pro měření pracovní délky kořenového kanálku v průběhu endodontického ošetření. Tato metoda je založena na měření elektrické impedance mezi pasivní elektrodou umístěnou na ústní sliznici a kořenovým nástrojem zasunutým do kořenového kanálku. Apexlokátor, který je součástí sady, využívá adaptabilní měřicí metodu. Po vložení kořenového nástroje do kořenového kanálku následuje trvalá kontrola vlhkosti kanálku a s ní související ADAPTACE měřicí metody. Apexlokátor poskytuje: Digitální informace o vzdálenosti k foramen apicale; Grafické zobrazení polohy kořenového nástroje v kořenovém kanálku; Dialogový režim (systém CDP) se slovními zprávami o poloze kořenového nástroje; Dynamické informace o možném postranním kanálku nebo případné perforaci; Digitální, grafické a slovní definování dosažení foramen physiologicum. Zvětšené informace (přiblížení) o poloze kořenového nástroje mezi foramen physiologicum a foramen apicale. Terapeutická sada zahrnuje i zabudovaný systém pro připojení k nízkoobrátkovému násadci. Přiložená Uživatelská příručka poskytuje nezbytné informace na minimální úrovni, aby stomatolog mohl sadu používat bez dodatečných kurzů nebo specializací.

5 TESTER PULPY ZAŘÍZENÍ PRO ELEKTROODONTODIAGNOSTIKU V rámci elektroodontodiagnostiky se registruje reakce dřeně při průchodu přesně dávkovaných elektrických impulsů s rostoucí intenzitou. Elektrické impulsy o nízké intenzitě procházejí přes proteiny skloviny, přes přechod sklovina-zubovina; přes zubovinové kanálky, až dorazí do nervových receptorů. Podle intenzity elektrického proudu, na který dřeň reaguje, se posuzuje její stav. Tato metoda stanoví vitalitu dřeně a zaznamenává dynamiku patologických procesů nebo procesu hojení. Zařízení pro elektroodontodiagnostiku se používá pro: Zjištění vitality zubní dřeně; Diferenciální diagnostiku zubního kazu, zánětu zubní dřeně, nekrózy zubní dřeně, patologických procesů v parodontu; Diagnostiku stavu dřeně v traumatizovaném zubu, při chirurgických zásazích blízkosti a frakturách čelistních kostí; Sledování procesu hojení po traumatu a léčení živé dřeně. Technické parametry: Trvání impulsu ms; Optimalizovaný nárůstu amplitudy impulsu: v zóně mimořádné citlivosti- nízká rychlost, v zóně vitality - střední rychlost a v zóně odumřelé dřeně - vysoká rychlost; Dialogový režim měření; Registrace přímé reakce pacienta; Digitální a hlasové informace o hodnotě proudu prošlého skrz zub; Správná diagnóza podle prošlého proudu s dodatečným systémem pro zaregistrování netypicky nízké elektrické vodivosti zubu; Zařízení poskytuje pokyny, interpretuje výsledky měření Zabudované programy pro ovládání jednotlivých zařízení mají identická rozhraní, proto se za pouhých 15 minut naučíte ovládat celou terapeutickou sadu.

6 LASER ZAŘÍZENÍ PRO LASEROVOU TERAPII O NÍZKÉM VÝKONU Toto zařízení poskytuje spolehlivou metodu stimulace regenerativních procesů v tkáních se zvýrazněným protizánětlivým a bolest zklidňujícím účinkem. Laserový paprsek o vlnové délce nm urychluje regeneraci pojivové, kostěné, nervové a epitelové tkáně při patologických procesech. Tento účinek souvisí s aktivací cévního zásobení a metabolismu, s intenzivní syntézou proteinů a nukleových kyselin v zóně ošetření laserem. Velký význam má protizánětlivý účinek související se zrychlením exsudace a změnou aktivace regenerativního novotvoření tkáně a posílení lokální imunity tkání. Analgetický účinek je výsledkem následné vazodilatace a vazokonstrikce. Technické parametry: Vlnová délka nm; Výstupní výkon - až 25 mw; Souvislý a impulsní režim laserového paprsku; Programovatelné parametry - výkon, čas, frekvence; Paměť pro poslední provedenou proceduru; Dálkové ovládání; Zabudovaný hovořící asistent. Součástí zařízení pro laserovou terapii jsou ochranné brýle a vodicí světla, která je možné sterilizovat. Se zařízením se dodává popis schválených metod pro ošetření zubního kazu, pulpitidy, periodontitidy, gingivitidy, onemocnění sliznic, artritidy a artrózy temporomandibulárního kloubu, abscesů a flegmón, alveolitidy, zlomenin čelistí. Elektronické metody využívající pokroku v nanotechnologiích jsou zárukou účinnosti léčby založené na lokální stimulaci obranného mechanismu organismu, a to bez rizika premedikace, alergických reakcí nebo jiných poškození organismu.

7 IONTOFORÉZA ZAŘÍZENÍ PRO ELEKTRONICKOU STERILIZACI ZUBNÍ DŘENĚ Toto zařízení využívá metodu infiltrace antiseptických iontů do systému kořenových kanálků, a to pomocí elektrického náboje. Elektronická sterilizace (ES) zahrnuje dobře známé metody elektroforézy, iontoforézy a depotforézy s typickým odstraněním prahu vnímání pacienta. S odstraněním prahu vnímání vzniká možnost pro vytvoření dostatečně hustého toku elektrického náboje. To pomáhá dosáhnout infiltrace většího množství antiseptických iontů a maximálního omezení zbývajících mikroorganizmů. Tato metoda efektivně rozšiřuje endodontické ošetření, protože řeší: Léčbu infikovaných kořenových kanálků; Případy zakřivených kořenových kanálků; Případy zlomených nástrojů; Toto zařízení pro elektronickou sterilizaci je opatřeno vlastní inteligencí, která zaručuje: Plnou kontrolu nad elektrickými parametry v průběhu ošetření - proud, čas a množství infiltrovaných iontů; Dialogový režim ovládání, včetně informací o kontrole a varovných hlasových zpráv (systém CDP); Paměť pro poslední provedenou proceduru; Plynulý rozběh a zastavení všech procedur; Dálkové ovládání. Tato sada je vybavena pro elektroforézu, iontoforézu a anodovou galvanizaci. Použití bezbolestných a účinných metod pro zmírnění bolesti vytváří atmosféru důvěry mezi pacientem a jeho stomatologem.

8 ENDODONCIE METODY VYUŽÍVANÉ V ZAŘÍZENÍCH OBSAŽENÝCH V TERAPEUTICKÉ SADĚ PŘI LÉČBĚ PULPITIDY A PERIODONTITIDY Elektroodontodiagnostika (tester pulpy) Používá se k určení vitality dřeně a jako dodatečná metoda pro rozlišení mezi parodontálním a periapikálním abscesem. Skvělý v kombinaci s rentgenovým vyšetřením. Lokalizace apexu Tato metoda se používá pro stanovení konce kořenového kanálku za účelem jeho přesné přípravy a přesného vyplnění. Toto zařízení zaručuje vysokou přesnost měření, nezávislou na tvaru kanálku, a poskytuje digitální informace i grafické zobrazení pronikání kořenového nástroje v reálném čase. Přístroj má zabudovanou inteligenci a je vybaven hovořícím asistentem (systém CDP). Díky slovním zprávám doprovázejícím pronikání nástroje do kanálku nemusí stomatolog sledovat displej nebo se pokoušet rozlišovat různé frekvence zvuku. Je pak pro něj snadné identifikovat postranní kanálky, perforace i přibližování se ke konci kanálku.

9 Elektronická sterilizace zubní dřeně (iontoforéza -ES) Jedná se o metodu, která nemá alternativu v oblasti ošetření infikovaných kořenových kanálků a kanálků obtížně dostupných pro mechanickou přípravu. Pomocí proudu zajišťuje efektivní přenos antiseptických iontů přes dostupnou krycí vrstvu po mechanické přípravě kanálku. Zaručuje pronikání iontů do celého systému zuboviny postižené bakteriální infekcí, do případných postranních kanálků a apikální delty, do případné zbývající, neodstraněné a infikované dřeně a do nedostupné části kanálku. Použití ES vede k významnému omezení množství zbývajících bakterií v parodontu. Laserová terapie s nízkým výkonem (LT) Mobilizuje protizánětlivý a regenerační potenciál periradikulární / periodontální tkáně. Aktivuje nespecifické obranné faktory (komplement, interferon, lysozym atd.), aktivuje reakci leukocytů, aktivitu fagocytů mikro- a makrofagocystického systému. Aktivuje mikrocirkulaci a stimuluje proces látkové přeměny. Laserová terapie ovlivňuje příznaky akutního zánětu a bolesti, které se mohou objevovat po ošetření kanálku a jeho vyplnění. LT zrychluje zvládání existujících nebo vyvolaných traumat a infekčních procesů.

10 PARODONTOLOGIE POUŽITÍ TERAPEUTICKÉ SADY PRO OŠETŘENÍ GINGIVITIDY A PERIONDITIDY Laserová terapie s nízkým výkonem (LT) Jedná se o ověřenou metodu s výrazným a rychlým protizánětlivým účinkem, kterého je dosaženo zrychlením fází zánětlivého procesu. V exsudativní fázi LT způsobuje významné rozšíření cév a aktivaci krevního oběhu, potom následuje zúžení cév. Tak je dosaženo bolest zklidňujícího účinku při prvních 1-2 procedurách u 90 % pacientů. Zvyšuje fagocytovou aktivitu makrofágů. Ve fázích změny dochází k aktivitě mitochondrií, zrychlení tkáňového dýchání, což vede ke zvýšení množství PO 2 a potlačení anaerobních procesů. Ve fázi novotvoření tkáně LT stimuluje systémové proteiny DNA- RNA a vede k nárůstu mitotické aktivity buněk. To je předpokladem zrychlení formování a zrání fibroblastů a kolagenových vláken. LT stimuluje epitelizaci a regeneraci nervových vláken a jiných specializovaných buněk. Zvyšuje citlivost mikroorganismů na antibiotika. Aplikace LT při léčbě zánětu dásní se provádí po mechanické kauzální terapii. V případě lehké až střední periodontitidy po kyretáži bez kapsy. Při silné parodontitidě se LT aplikuje při kyretáži s kapsou, a to v rámci předoperační a pooperační léčby. To vede ke zrychlení procesu hojení a ke zkrácení trvání léčby.

11 PARODONTOLOGIE Nepřítomnost přímého fyzického kontaktu v kombinaci s rychlým analgetickým účinkem je velmi dobře přijímána (i u dětských pacientů) při léčbě onemocnění sliznice, dásní a parodontu. Díky malému počtu komplikací je tato léčba oblíbenou metodou. Zahrnutí LT do kombinované léčby parodontálních abscesů a komplikovaných parodontálně-periodontálních onemocnění zubů, včetně stavů způsobených prostředky pro devitalizaci pulpy, zkracuje o 4-5 dní dobu nezbytnou pro dokončení procesu hojení. Elektroforéza léků do dásní. Při použití metody elektroforézy pro infiltraci léků do dásní je dosaženo hlubší penetrace a pronikání většího množství léků do tkání po delší dobu. To vede k potlačením zánětlivého procesu, nárůstu PO 2 ve tkáních a k aktivaci regenerace. Pro diadynamickou forézu se používá stimulační škála proudových impulsů. Mezi nejčastěji infiltrované léky patří: Ca, vitamín C a P (katechiny), roztok CaCl a aloe. Při jejich aplikaci je pozorována stabilizace kapilár a vylepšení stavu dásní na dlouhou dobu. Plán současného použití laserového ošetření a elektroforézy s vitamínem C při komplexní léčbě parodontálního onemocnění vede k rychlému potlačení zánětlivého procesu a k rychlejší regeneraci ve srovnání s jejich samostatnou aplikací. Jejich kombinace vytváří příležitost pro delší ústup parodontálního onemocnění.

12 TERAPEUTICKÁ SADA PRO STOMATOLOGY SCORPION DENTAL OPTIMA - model 405-7A SADA ZAŘÍZENÍ PRO OŠETŘENÍ: ZUBNÍHO KAZU PULPITIDY PERIODONTITIDY GINGIVITIDY OPTICA LASER 1463 Sofie, Bulharsko, ul. Kniaza Borise I 9 tel.: (+359 2) fax.: (+359 2)

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus Z čistě fyzikálního hlediska je infračervené záření elektromagnetické vlnění, které se na stupnici elektromagnetického vlnění nalézá mezi červenou

Více

Výukový materiál pro stomatologickou

Výukový materiál pro stomatologickou FOND ROZVOJE VYSOKÝCH ŠKOL 2010 FRVŠ 1403/2010/G1 Výukový materiál pro stomatologickou biomechaniku (závěrečná zpráva projektu) Řešitel: Ing. Petr Marcián Vysoké učení technické v Brně Fakulta strojního

Více

Návod k obsluze. VAS 07 edice BETTER FUTURE

Návod k obsluze. VAS 07 edice BETTER FUTURE Návod k obsluze (Uživatelský manuál) Přístroj pro distanční elektroterapii, typové označení: VAS 07 edice BETTER FUTURE Zjednodušená varianta - SIMPLY VERSION Přístroj je dle Přílohy č. 9, kap. II, odst.

Více

Změna algoritmu léčby peritonzilárního abscesu v dětském věku

Změna algoritmu léčby peritonzilárního abscesu v dětském věku Masarykova univerzita v Brně Lékařská fakulta Klinika dětské otorhinolaryngologie FN Brno Změna algoritmu léčby peritonzilárního abscesu v dětském věku Disertační práce řešitel: MUDr. Michaela Máchalová

Více

Jak (ne)funguje imunitní systém

Jak (ne)funguje imunitní systém Jak (ne)funguje imunitní systém věda kolem nás co to je 8 Historie Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG) se odvíjí od Oddělení experimentální biologie a genetiky Biologického ústavu ČSAV, jehož

Více

ZRALÝ VĚK BUĎTE STÁLE AKTIVNÍ. www.mojeprostata.cz. Rudolf Hrušínský: Dělám, co můžu, a když nemůžu, dělám to pomalejc.

ZRALÝ VĚK BUĎTE STÁLE AKTIVNÍ. www.mojeprostata.cz. Rudolf Hrušínský: Dělám, co můžu, a když nemůžu, dělám to pomalejc. komerční PřÍlOHa SPOleČnOSTI MeDIaPlaneT získejte přesné informace Jak se orientovat na internetu v otázkách rakoviny? Cévní mozková příhoda Kde hledat vhodnou pomoc? březen 2014 ZRALÝ VĚK foto: ArchIV

Více

Radiační ochrana DOPORUČENÍ ZÁSADY TVORBY TRAUMATOLOGICKÝCH PLÁNŮ JADERNÝCH ZAŘÍZENÍ A PRACOVIŠŤ SE ZDROJI IONIZUJÍCÍHO ZÁŘENÍ

Radiační ochrana DOPORUČENÍ ZÁSADY TVORBY TRAUMATOLOGICKÝCH PLÁNŮ JADERNÝCH ZAŘÍZENÍ A PRACOVIŠŤ SE ZDROJI IONIZUJÍCÍHO ZÁŘENÍ Radiační ochrana DOPORUČENÍ ZÁSADY TVORBY TRAUMATOLOGICKÝCH PLÁNŮ JADERNÝCH ZAŘÍZENÍ A PRACOVIŠŤ SE ZDROJI IONIZUJÍCÍHO ZÁŘENÍ SÚJB 2008 RADIAČNÍ OCHRANA DOPORUČENÍ ZÁSADY TVORBY TRAUMATOLOGICKÝCH PLÁNŮ

Více

PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ. Základy biologie. Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ. Základy biologie. Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ Základy biologie Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Na vzniku této studijní opory se podíleli: Mgr. Viktor Brebera

Více

Vyšetřovací metody v chirurgii

Vyšetřovací metody v chirurgii Vyšetřovací metody v chirurgii Pojem chirurgie: původně nebyla lékařským oborem, ale řemeslem, což vyjadřuje i její název, který je složen z dvou slov: ruka (cheir) a pracovat (ergein) - tedy ruční práce

Více

Doporučený postup péče o pacienty se syndromem diabetické nohy

Doporučený postup péče o pacienty se syndromem diabetické nohy Doporučený postup péče o pacienty se syndromem diabetické nohy 1. Charakteristika standardu - definice syndromu diabetické nohy Syndrom diabetické nohy je podle WHO definován jako ulcerace nebo destrukce

Více

Kdy budu moci opět jíst?

Kdy budu moci opět jíst? Kdy budu moci opět jíst? Informace pro pacienty po transplantaci střeva MUDr. Oliverius Martin Klinika transplantační chirurgie IKEM, Praha 1. Úvod Tenké střevo je hlavním orgánem, který zajišťuje výživu

Více

Program. na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu. a vývoje. na léta 2015 2022

Program. na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu. a vývoje. na léta 2015 2022 Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu a vývoje na léta 2015 2022 Obsah 1. Název Programu... 3 2. Právní rámec Programu... 3 3. Poskytovatel... 3 4. Identifikační kód Programu... 4 5. Doba

Více

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta Oči a počítač Bakalářská práce Vedoucí práce: MUDr. Tomáš Jurečka Optometrie Autor práce: Jana Rytířová, Brno, květen 2008 Obsah Obsah... - 2 - Prohlášení...

Více

KLINICKÁ A TOXIKOLOGICKÁ ANALÝZA. Praha

KLINICKÁ A TOXIKOLOGICKÁ ANALÝZA. Praha KLINICKÁ A TOXIKOLOGICKÁ ANALÝZA Praha 2008 Tato skripta vznikla pro potřeby kurzu Klinická a toxikologická analýza, pořádaného v rámci projektu Pražské analytické centrum inovací CZ.04.3.07/4.2.01.1/0002

Více

Magnetoterapie pro sportovní a dostihové koně

Magnetoterapie pro sportovní a dostihové koně Magnetoterapie pro sportovní a dostihové koně Léčebné účinky magnetického pole u sportovních a dostihových koní dvouletí hřebci, angličtí plnokrevníci během dostihového tréninku První zmínky na téma pozitivního

Více

AUTOMATIZAČNÍ SYSTÉMY I.

AUTOMATIZAČNÍ SYSTÉMY I. AUTOMATIZAČNÍ SYSTÉMY I. Automatizační systémy. Prostředky automatického řízení, jejich rozdělení, vlastnosti a fyzikální principy. Automatické řízení výrobních procesů: logické řízení, regulační technika,

Více

Elektrokardiografie, vznik a měření signálů

Elektrokardiografie, vznik a měření signálů Elektrokardiografie, vznik a měření signálů Úvod Elektrokardiografy jsou přístroje, které registruji elektrické aktivity srdce prostřednictvím elektrod, připevněných na těle pacienta. Po krátkém anatomickém

Více

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA RYCHLOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA RYCHLOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ Pedagogická fakulta UJEP v Ústí nad Labem, Katedra tělesné výchovy ROZVOJ A DIAGNOSTIKA RYCHLOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj. Ústí nad Labem 2010 Vědecký redaktor: PhDr. Jan Šíma, CSc. Autoři:

Více

CHRONICKÁ MYELOIDNÍ LEUKEMIE

CHRONICKÁ MYELOIDNÍ LEUKEMIE CHRONICKÁ MYELOIDNÍ LEUKEMIE informace pro pacienty a jejich blízké MUDr. Daniela Žáčková Česká leukemická skupina pro život 2012 CHRONICKÁ MYELOIDNÍ LEUKEMIE informace pro pacienty a jejich blízké MUDr.

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ. Vliv výživy na kazivost zubů u dětí na 2. stupni ZŠ PEDAGOGICKÁ FAKULTA. Bakalářská práce

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ. Vliv výživy na kazivost zubů u dětí na 2. stupni ZŠ PEDAGOGICKÁ FAKULTA. Bakalářská práce MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra rodinné výchovy a výchovy ke zdraví Vliv výživy na kazivost zubů u dětí na 2. stupni ZŠ Bakalářská práce Brno 2008 Autor práce: Zuzana Čučková Vedoucí

Více

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ PALESTRA 2012 Autoři: Petr Řehoř Daniela Stackeová Jana Kruková Palestra 2012 ISBN 978-80-87723-06-7 Obsah 1. Hodnocení pohybového

Více

PROFIL PŘEDPISU: VYHLÁŠKA. ze dne 1. března 2011 ČÁST PRVNÍ OBECNÁ USTANOVENÍ. Předmět úpravy. Vymezení pojmů

PROFIL PŘEDPISU: VYHLÁŠKA. ze dne 1. března 2011 ČÁST PRVNÍ OBECNÁ USTANOVENÍ. Předmět úpravy. Vymezení pojmů Stránka 1 Od: Uloženo v aplikaci Windows Internet Explorer 8 Odesláno: 18. března 2011 8:23 Předmět: 55/2011 Sb. - Vyhláška očinnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků Ročník 2011

Více

Aspekty laboratorní diagnostiky novorozenecké žloutenky, porovnání dvou laboratorních metod a POCT metody stanovení bilirubinu

Aspekty laboratorní diagnostiky novorozenecké žloutenky, porovnání dvou laboratorních metod a POCT metody stanovení bilirubinu Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zdravotně sociální fakulta Aspekty laboratorní diagnostiky novorozenecké žloutenky, porovnání dvou laboratorních metod a POCT metody stanovení bilirubinu Bakalářská

Více

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Text aktualizovaný 2012 Obsah Úvod 3 Ledviny 4 Transplantace ledviny 7 Zdravotní péče po propuštění z nemocnice 14 Život po transplantaci

Více

Věstník MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY OBSAH: Ročník 2009. Částka 6 Vydáno: 12. SRPNA 2009 Cena: 294 Kč

Věstník MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY OBSAH: Ročník 2009. Částka 6 Vydáno: 12. SRPNA 2009 Cena: 294 Kč Věstník Ročník 2009 MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY Částka 6 Vydáno: 12. SRPNA 2009 Cena: 294 Kč OBSAH: 1. Cenový předpis o regulaci cen zdravotní péče a specifických zdravotních výkonů.........

Více

KLINICKÝ STANDARD PRO DIAGNOSTIKU A LÉČBU MYASTHENIA GRAVIS

KLINICKÝ STANDARD PRO DIAGNOSTIKU A LÉČBU MYASTHENIA GRAVIS NÁRODNÍ SADA KLINICKÝCH STANDARDŮ 30 KLINICKÝ STANDARD PRO DIAGNOSTIKU A LÉČBU MYASTHENIA GRAVIS ODBORNÁ ČÁST PROSINEC 2011 Klinický standard byl akceptován zainteresovanými odbornými společnostmi, jejichž

Více

Lokální výstražné a varovné systémy v ochraně před povodněmi

Lokální výstražné a varovné systémy v ochraně před povodněmi Lokální výstražné a varovné systémy v ochraně před povodněmi 1 1 ÚVOD... 3 2 Význam použitých zkratek... 5 3 Hlásná a předpovědní povodňová služba v ČR... 7 3.1 Legislativní základ... 7 3.2 Činnosti ČHMÚ

Více

2.1.1 Hlavní kritéria pro výběr správného relé... 6 2.1.2 Kontakt... 7. Přepínací kmitočet kontaktu... 9 2.1.3 Vinutí a energizace...

2.1.1 Hlavní kritéria pro výběr správného relé... 6 2.1.2 Kontakt... 7. Přepínací kmitočet kontaktu... 9 2.1.3 Vinutí a energizace... TECHNICKÉ INFORMACE O RELÉ 1. DRUHY RELÉ... 2 1.1 Montáž a tvar vývodů relé... 2 1.2 Relé pro plošné spoje... 2 1.2.1 Druhy subminiaturních relé... 2 1.2.2 Konstrukce subminiaturních relé... 2 1.2.3 Způsoby

Více

Rehabilitace u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním

Rehabilitace u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním DOPORUâENÍ PRO... Doporučené postupy vycházejí ze soudobých poznatků lékařské vědy a považují se za postupy lege artis. Jedná se však o doporučení, nikoliv předpisy, proto je nutný individuální přístup

Více

NAŠE ROÈNÍ ZKUŠENOSTI S VYU ITÍM METODY TZV. VLHKÉHO HOJENÍ CHRONICKÝCH RAN

NAŠE ROÈNÍ ZKUŠENOSTI S VYU ITÍM METODY TZV. VLHKÉHO HOJENÍ CHRONICKÝCH RAN NAŠE ROÈNÍ ZKUŠENOSTI S VYU ITÍM METODY TZV. VLHKÉHO HOJENÍ CHRONICKÝCH RAN R. KAÒA, A. KOÈÍ, J. PODIVÍNSKÝ, R. MÍÈOLOVÁ KLÍÈOVÁ SLOVA chronická rána poruchy hojení metoda vlhkého hojení ošetřovatelské

Více