Vážení čtenáři a čtenářky,

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vážení čtenáři a čtenářky,"

Transkript

1

2 Vážení čtenáři a čtenářky, máme zde další číslo vašeho oblíbeného časopisu, ve kterém se, mimo jiné poohlédneme za výjezdem žáků karvinských základních škol do zahraničí, konkrétně do Německa a Anglie. Děkujeme za Vaše příspěvky. Vaše redakce Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/

3 Obsah: 1. ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRAMENY Zahraniční výjezd žáků Paigton (Velká Británie) Language competition Language competition (EN) ZÁKLADNÍ ŠKOLA U LESA Dojmy našich žáků z cesty do Anglie Krajské kolo soutěže Hlídky mladých zdravotníků Ozdravný pobyt v Beskydech ZÁKLADNÍ ŠKOLA MAJAKOVSKÉHO Německé okénko Beseda o antisemitismu a holocaustu ZÁKLADNÍ ŠKOLA BOROVSKÉHO Hodnocení poznávacího zájezdu do jižní Anglie Hastings Výjezd do Berlína

4 1.. ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRAMENY ZAHRANIČNÍ VÝJEZD ŽÁKŮ PAIGNTON (VELKÁ BRITÁNIE) Dne 28.května 2011 vyjelo 39 žáků ze 6. a 7.ročníků karvinských škol do Velké Británie. Cílem bylo město Paignton v Devonu, jihozápadní části Anglie. Cesta byla dlouhá, ale proběhla klidně. V nočních hodinách jsme projeli Německo a Belgii a v brzkých ranních hodinách v neděli jsme se nalodili na trajekt ve francouzském Calais. Cesta trajektem do Doveru trvala asi 1,5 hodiny.

5 Do Paigntonu jsme dorazili odpoledne. Prohlédli jsme si Paignton ZOO a prošli se na místo srazu s našimi anglickými rodinami.

6

7 V pondělí ráno jsme se všichni sešli u jazykové školy LaL, kde se děti ve třech skupinách zúčastnily výuky angličtiny. Výuka byla zaměřena konverzačně na témata Free time a In the house, žáci také pracovali s pracovními listy. Přestávka se nesla v duchu vyprávění zážitků ze setkání s hostitelskými rodinami. Po absolvování výuky žáci obdrželi certifikáty. Setkali jsme se zde také s našim anglickým průvodcem Jamesem, který nás prováděl na výletech až do čtvrtku.

8 Pro pedagogický dozor byla domluvena informační schůzka s manažerem volnočasových aktivit této jazykové školy. Odpoledne jsme navštívili univerzitní město Exeter s krásnou katedrálou a nejužší uličkou na světě - Parliament Street.

9 V úterý jsme absolvovali 1.celodenní výlet. První zastávkou bylo město Torquay, které s městy Paignton a Brixham leží v zálivu Torbay, nazývaným anglickou Riviérou. Dozvěděli jsme se také, že zde často pobývala Agatha Christie. Po prohlídce města a nákupech jsme se vydali do nedalekého miniaturního městečka Babbacombe Model Village. Atraktivní pro nás bylo 4D kino.

10 Odpoledne jsme navštívili NP Dartmoor krajinu vřesovišť, žulových torů a divokých poníků, krajinu spojenou s příběhem psa baskervillského. Ve vesničce Widecombe-in-the moor jsme ochutnali místní specialitu Cream tea.

11 Ve středu 1.6. nás čekal 2.celodenní výlet návštěva unikátního arboreta s obrovskými skleníky, které představují biomy Středomoří a tropických pralesů Eden Project (hrabství Cornwall). V pozdním odpoledni jsme se vrátili zpět do Paigntonu a čas do rozchodu do rodin jsme strávili na pláži. 3. celodenní výlet ve čtvrtek 2.6. nás zavedl do přístavního města Plymouth, kde jsme se prošli kolem Citadely k majáku, navštívili jsme zajímavé National Marine Aquarium. Odpoledne jsme strávili v rybářském městečku Brixham, kde jsme si prohlédli repliku slavné lodi Francise Drakea Golden Hind.

12 V pátek 3.6. brzy ráno jsme se rozloučili s našimi hostiteli a vydali se směrem domů. Cestou jsme navštívili Londýn prošli jsme se od London Eye kolem Big Benu, Westminster Abbey a Downing Street přes Whitehall k Buckingham Palace. V St James s parku jsme si udělali picnic a pokračovali na Trafalgar Square, Picadilly Circus, China Town a prohlídkovou trasu jsme ukončili na Covent Garden.

13 V podvečer jsme vyrazili z Londýna do Doveru. Cesta zpět opět proběhla bezproblémově. Do Karviné jsme dorazili všichni zdraví v sobotu 4.6. kolem 18.hodiny. Mgr.Monika Paráková

14 Na přelomu května a června 2011 se 8 žáků naší školy spolu s dalšími úspěšnými žáky karvinských škol zúčastnilo zájezdů do zahraničí do Anglie a Německa. Tyto zájezdy byly odměnou za prokázané výsledky v jazykové soutěži v rámci projektu města Karviná Cizí jazyky otevřené dveře do EU. Žáci strávili několik dní v jihozápadní Anglii v hrabství Devon město Paignton (AJ 6. a 7.roč.), v jihovýchodní Anglii v hrabství East Sussex město Hastings (AJ 8.-9.roč.) a němčináři v Berlíně v Německu. Během pobytu navštívili několik zajímavých míst, seznámili se se svými náhradními rodinami, vyzkoušeli si použití cizího jazyka v reálném životě. Pobyty zajišťovala agentura Student Agency, s jejímiž službami byli všichni vyučující cizích jazyků, kteří se žáky vyjeli jako pedagogický dozor, velmi spokojeni (skvělí řidiči, průvodci, zajímavě volený program). Ohlasy žáků byly kladné: Zájezd se mi moc líbil. Bylo tam nádherně, rodina se k nám hezky chovala. Nemám si na co stěžovat.

15 Úspěšní žáci ZŠ a MŠ Prameny, kteří se zúčastnili zahraničních výjezdů: Anglie Matyáš Vrba (VI.A) Vojtěch Vajs (VII.B) Jaroslava Plotická (VII.B) Německo Lucie Galuszková (VIII.A) Anna Machová (VIII.A) Robert Seroiszka (IX.H) Alexandr Termer (VIII.A) Josef Skulina (IX.A)

16 (ZŠ a MŠ Prameny, Karviná) Eight pupils from our school won the trip to the foreign countries England and Germany. They used their knowledge of English and German in the language competition Foreign languages the open door into the European Union. They spent nice time in South West England - Devonshire (Paignton), South East England East Sussex (Hastings) and in Berlin (Germany). They visited a lot of interesting places in these destinations. Jarka said: The trip to England was very nice. It was a great time I spent there. The family where I lived was very friendly. I can t complain of anything.

17 2. ZÁKLADNÍ ŠKOLA U LESA Dojmy našich žáků z cesty do Anglie Cílová stanice našeho zájezdu do Anglie bylo město Paignton. Hned po příjezdu jsme navštívili ZOO. Viděli jsme tam divoká zvířata např. tygry, lvy, zebry, žirafy. ZOO byla nádherná. V pondělí jsme jeli do Exeteru podívat se na zdejší katedrálu a měli jsme první možnost nakupovat ve velkém nákupním centru. Jeli jsme také do malé vesničky Widecombe. Tam je malý kostel, ke kterému se váže historka. Kdysi dávno byl kostel, do kterého udeřil blesk. Ten člověk, který byl zlý, na místě zemřel a všechny peníze zmizely. Ve městě Plymouth jsme byli ve velkém akváriu. Byli tam žraloci, rejnoci, medúzy Rybářské město Brixham se nám také líbilo. Město Torquay sousedí s Paigntonem a známá je jeho fontána. Známá je tím, že se objevila na začátku jednoho oblíbeného seriálu. Víte kterého? Nejlepší byla návštěva Londýna budovy parlamentu, Big Ben, Buckinghamský palác a hodně, hodně lidí a obchodů. Zaujala nás prodejna Apple. Bylo tam asi 28 notebooků na zkoušku i s internetem. Zájezd se nám moc líbil a chtěli bychom jet zase. Jan Lébr, Kateřina Šilonová, 6.třída Tento zájezd do Anglie se mi velmi líbil. Nádherný výhled na anglické pobřeží a jeho křídové útesy je nezapomenutelný. Nejvíce se mi líbil výjezd do Londýna a jeho známá místa jako Big Ben, Tower Bridge nebo London Eye. Hodně mě zaujala návštěva muzea voskových figurín, kde jsme potkali kopie známých celebrit. Celý zájezd se mi moc líbil a to nejen kvůli zájezdu samotnému, ale také kvůli kolektivu.určitě bych jela ještě jednou. Ilona Ruščáková, 8.třída

18

19 Krajské kolo HMZ žáci ZŠ U Lesa vzorně reprezentovali školu i OS ČČK v Karviné Dne v sobotu se uskutečnilo Krajské kolo soutěže Hlídky mladých zdravotníků pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Vše proběhlo ve městě Prostějov, které bylo garantem celé této akce. Soutěže se zúčastnili žáci základních škol z jednotlivých okresů. Byli to vítězové okresních kol soutěže HMZ. Náš region reprezentovalo vítězné družstvo pro II. stupeň ze ZŠ U Lesa. Pětičlenné družstvo soutěžilo v odborných dovednostech při poskytování první pomoci, ale také v odborných znalostech. To vše bylo propojeno nesoutěžními stanovišti, která byla určena pro zábavu. Pochmurné a deštivé počasí komplikovalo soutěžícím jejich výkony. Ve vodě a v blátě statečně ošetřovali různá poranění od tepenného krvácení až po cizí těleso v ráně. S počtem bodů 6 obsadili pěkné 2. místo a zaslouženě získali diplom i pohár. Pod vedením Jakuba Jonšty soutěžili a reprezentovali: Renata Remeníková, Nikol Swaczynová, Eliška Kropáčková, Alexandra Mayerová. Dodatečně blahopřejeme!

20 Ozdravný pobyt v Beskydech Ve dnech května 2011 se uskutečnil ozdravný pobyt pro děti 1. stupně Základní školy Karviná-Ráj, U Lesa. V lednu 2011 jsme se rozhodli k využití dotace z národních zdrojů a v rámci Výzvy MŽP Národního programu, jejíž cílem je zlepšení zdravotního stavu a posílení environmentálního vědomí u dětí školního věku z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší. V rámci 1. výzvy -SFŽP Příloha XI. Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší jsme vypracovali projekt Zelení kouzelníci na realizaci ozdravného pobytu dětí 1. stupně naší školy /dotace z SFŽP činí Kč/. Ve spolupráci s třídními učiteli a za organizace koordinátora EVVO v souladu s tematickými plány a ŠVP byl zpracován plán ozdravného pobytu v Dolní Lomné v Penzionu Armáda. Připravili jsme pracovní materiály a pracovní listy pro žáky, se kterými děti pracovaly v průběhu pobytu, zajistili exkurze. V průběhu plnění tematických cílů bylo využíváno, prostředí blízkého okolí penzionu, přilehlých lesů a pralesa Mionší. Hlavním cílem bylo na základě osobního kontaktu s přírodou pozitivně ovlivnit vztah žáků k přírodě a životnímu prostředí a hlavně poskytnou dětem pobyt na čerstvém vzduchu. Dílčí cíle byly zaměřeny na: -dozvědět se více informací o lese, jeho funkci a využití z hlediska člověka -umožnit poznávat komplexnost vztahu mezi člověkem a ŽP a seznámit se s principy trvale udržitelného rozvoje -uvědomit si význam dřeva a lesa pro lidskou práci -prohloubit pozitivní emoční vztah k životnímu prostředí -prohloubit estetické vnímání a cítění s přírodninami -rozvíjet osobnost žáka,jak po stránce racionální, tak emocionální i volně aktivní -vést žáka k aktivní účasti na řešení problému životního prostředí na místní a regionální úrovni -učit žáky komunikovat, vyjadřovat vlastní názory a zdůvodňovat je -naučit se orientovat v lese, poznávat stromy, rostliny, zvířata Můžeme konstatovat, že tyto dílčí cíle byly v rámci ozdravného pobytu splněny. Děti pracovaly na pracovních listech, vytvářely výrobky z přírodnin, zpracovávaly myšlenkové mapy a projekty. Veškeré své výrobky a práce si žáci zakládali do složek a poté do svých portfólií. V rámci ozdravného pobytu byla zajištěna exkurze na místní pile, kde se žáci seznámili se zpracováním dřeva a výrobky z něj. Prohlédli si zařízení pily a řezání dřeva na hranoly, desky ap... Místní řezbář pán Leszek Sikora /

21 dětem vyprávěl o různých druzích dřeva a jejich využití ke komerčním účelům. Názorně předvedl práci s dřevem a také ukázku vyřezávání žirafy z lipového dřeva, která všechny velice zaujala. Dále se uskutečnila prohlídka s výkladem, pralesa Mionší, kterou nás provázel pracovník CHKO Beskydy pan František Šulgan, který také dětem přednášel o fauně a floře Beskyd, promítl dětem film o šelmách vyskytujících se v Beskydech. Prohlídka i přednášky byly velice zajímavé, děti se zde seznámily přímo v terénu s rostlinami a živočichy zde žijícími,také s jejich ochranou.osvojily si základní slovní zásobu tematických okruhů-příroda,životní prostředí, les, zvířata a rostliny.můžeme konstatovat, že dokáží určit a pojmenovat stromy, zvířata a rostliny nacházející se v oblasti Beskyd. Získaly základní poznatky o různých druzích stromů, zvířat, rostlin. Na základě výše uvedených akcí si žáci prohloubili své znalosti nejen teoreticky, ale hlavně prakticky. Na ozdravném pobytu došlo k blízkému kontaktu žáka nejen s přírodou, ale také žáka a učitele a také mezi žáky samotnými. Výchovní pracovníci se zaměřili na morálku žáků,poznávání žáků v mimoškolním prostředí, dodržování režimu školy a dne. Dále byla sledována adaptace žáků na nové prostředí.žáci trávili denně 10 hodin na čerstvém vzduchu. S prostředím velice dobře sžili. Lokalita umístění objektu je v lehce přístupném místě a v malebném prostředí Beskyd. V blízkosti chatek a pensionu se nachází několik hřišť pro sportovní vyžití dětí. Na základě výše uvedených skutečností lze říci, že výchovně vzdělávací cíle a plány EVVO zúčastněných ročníků byly splněny. Dětem i výchovným pracovníkům se v tomto prostředí líbilo. Školy v přírodě- ozdravné pobyty mají stále své místo i v ŠVP. Žáci se zde naučí mnoho nových věcí, získají nové poznatky nejen teoretické, ale hlavně praktické. Také vztah žáka a učitele se prohloubí, poznávají se v jiných netradičních situacích a tak se jejich vztah prohlubuje. Zpracovala: Mgr. Alena Cieslová

22 3. ZÁKLADNÍ ŠKOLA MAJAKOVSKÉHO Německé okénko A. Kvíz 1. Jak se nazývá hlavní město Německa? a) Vídeň b) Berlín c) Bern 2. Jaké je jméno německého prezidenta? a) Christian Wulff b) Václav Klaus c) Tarja Halonen 3. Které z těchto jídel nenajdeme v Rakousku? a) Kaiserschmarren b) Tafelspitz c) Fondue 4. Německy FRANCIE se řekne? a) Österreich b) Deutschland c) Frankreich 5. V které zemi najdeme dobrůtku Mozartovy koule? a) v Německu b) v Rakousku c) ve Francii 6. Nejvyšší hora Německa je: a) Zugspitze b) Breiteberg c) Papststein 7. Jaké barvy najdeme na Německé vlajce? a) černá, červená, žlutá b) červená, bílá, černá c) modrá, bílá, červená

23 8. Jaká měna je v Rakousku? a) Franky b) Eura c) Libry 9. Který slavný hudební skladatel se narodil v Rakousku? a) L. N. Clérambault b) B.Smetana c) W.A.Mozart 10. Nejvýznamnější německá řeka se jmenuje: a) Rýn b) Elbe c) Mohan Veronika Blaniková, 9.A B. Křížovka 1. kamarád 2. dědeček 3. babička 4. vdova 5. rodiče 6. sestřenice 7. teta Vendula Pawlitová, 9.A

24 C. Doplňovačka 1. die Schu_tas_he 2. das He_t 3. das Lin l 4. der Zir_el 5. der Radie_gu_mi 6. das Voka_el_e_t Barbora Majewská, 9.A D. Přesmyčka 1. ads ucbh 2. dei ftale 3. ied rehesc 4. dre camswmh 5. erd lülfer 6. edi riedke Barbora Majewská, 9.A E. Křížovka pět fialová hnědá stříbrná bílá zelená Lucie Wachtarczyková, 9.A

25 F. Osmisměrka S D R E I ß I G F E E H F Ü N F S N Ü L C U Z N N V E E N F H N W U E I C U F S S D E L U E H N Z I S E I L N R T Z I E E R A C H T Z E G B I T D R E I E H Z Z N Z W Ö L F H N E E S S I E B E N V H H N E U N Z E H N N N Adéla Trávníčková, 9.A Správné řešení naleznete v příštím čísle časopisu.

26 Beseda o antisemitismu a holocaustu V rámci multikulturní výchovy jsme na naši školu pozvali pana inženýra Norberta Pěkníka, což je lektor specializovaný právě na tuto problematiku (certifikován ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea s akreditací MŠMT). Beseda byla určena žákům třídy 9.A, kteří na podzim navštívili vyhlazovací tábor Osvětim a kteří učivo o holocaustu probírali v hodinách dějepisu. Přednášku vedl pan lektor velmi poutavým a zajímavým způsobem, navíc měl připravenou velice zajímavou prezentaci. Větší část besedy věnoval příčinám holocaustu, rozebral podrobně kořeny nenávisti vůči Židům v průběhu minulých dvou tisíc let, výborně vysvětlil žákům termíny jako ghetto, antisemitismus, předsudek, hilsneriáda, konečné řešení židovské otázky. Druhá část besedy pak byla zaměřena na problematiku vyhlazovacích táborů Osvětim, Treblinka, Sobibor, Majdanek Pan lektor žákům přiblížil příběhy konkrétních vězňů a zmínil se i o osudech některých dozorců z vyhlazovacích táborů. Závěr besedy byl věnován nebezpečí šíření rasistických a xenofobních nálad v dnešním světě, kterým je nutné včas čelit. Žáci s panem lektorem živě diskutovali, zamýšleli se nad různými událostmi a celkově na ně tato beseda velmi zapůsobila. Rovněž pan lektor byl velmi spokojen a pochvalně se vyjadřoval o vzorném chování i vědomostech našich deváťáků. Navíc jeden z aktivně diskutujících žáků získal od pana lektora malou pozornost - nerost z oblasti Mrtvého moře. V budoucnu zamýšlíme objednat do školy fotografickou výstavu o osudech židovských dětí za druhé světové války. Mgr. Aleš Homan,Ph.D.

27 1. ZÁKLADNÍ ŠKOLA BOROVSKÉHO Hodnocení poznávacího zájezdu do jižní Anglie Hastings Tohoto zájezdu se zúčastnili výherci olympiád z dvanácti základních škol v Karviné, tři vyučující (Mgr. Dorota Machowská, Mgr. Lucie Kalafutová a Mgr. Šárka Mléčková). Dále nás po celou cestu doprovázela průvodkyně ze Student Agency, Radka Dalová, která se postarala o hladký průběh všech fakultativních výjezdů a čtyři řidiči, kteří se během cesty pravidelně střídali. Rády bychom ocenily především profesionalitu, organizovanost a preciznost Student Agency, která již před odjezdem průběžně všechny informovala i o těch nejmenších podrobnostech celé spolupráce. Vyslovujeme též osobní ocenění práce naší průvodkyně, která se nám snažila vždy vyjít vstříc, snažila se předcházet, předvídat a efektivně řešit veškeré možné problémy, které by mohly znepříjemnit cestu. Když jsme už u toho chválení, nezapomínáme ani na představitele našeho města, bez nichž by se zájezd nekonal! V neposlední řadě musíme vyzdvihnout vzorné chování všech čtyřiceti žáků, kteří dokázali, že si tuto odměnu zasloužili. Ale přejděme k programu! Naplánovat poznávací výjezd není snadné. Pokud by se člověk chtěl podívat na vše, musel by v jižní Anglii strávit o mnoho déle, než my. Přesto si myslíme, že jsme viděli kus typické Anglie. Cesta do Anglie se započala v sobotu a trvala necelý den. Obešla se naštěstí bez problémů a trajekt nás rovněž bezpečně přeplavil přes La Manche. Neděle se pak nesla v historickém duchu, protože jsme navštívili hned dva hrady, jeden v Doveru a druhý už v Hastings. Zajímavou shledáváme i prohlídku Jeskyní Pašeráků (Smugglers Caves). Po nichž jsme už byli rozváženi ke svým hostitelským rodinám. Pondělní dopoledne jsme strávili v pirátském městečku Rye, kde jsme ochutnaly Cream tea a prošly se okolo typických anglických domů. Daleko více jsme si všichni ale užili Leeds, kde se příjemně vyčasilo a my si tak mohli užít prosluněných zahrad, bludiště a hradu. V úterý jsme si udělali piknik u hradu Bodiam, zavítali do městečka Battle, kde jsme viděli poutavou rekonstrukci bitvy o Anglii. Později jsme ještě navštívili muzeum Yesterday s World a odpoledne procvičili jazykovou zkušenost žáků v jazykové škole v Hastings. Středa a pátek byl věnován celodennímu výletu do Londýna. Navštívili jsme mnoho významných staveb a památek. Myslím, že přestože časová dotace pro Londýn byla tak omezena, podařilo se vymyslet smysluplný program prohlídek. Ve čtvrtek jsme se prošli po křídových útesech Seven Sisters, které nám částečně znepřístupnilo natáčení dalšího dílu seriálu Top Gear. Přesto jsme si tam užili nádherné dopoledne. Odpoledne nám zpříjemnil výlet do Brightonu, kde jsme si krom Royal Pavilionu užili i nakupování. Po všem tom cestování jsme byli rádi, že si můžeme sednout do autobusu a nechat se odvézt zpět domů. Tak jsme se všichni v pořádku dostali ke svým rodinám. Mgr. Dorota Machowská, Mgr. Lucie Kalafutová a Mgr. Šárka Mléčková

28 VÝJEZD DO BERLÍNA ( ) Všechno to začalo v 8:00 u univerzity v Karviné. Auta plná kufrů a tašek a my jsme pod deštníky s rodiči čekali, až budeme moct nastoupit do autobusu a vydat se na dvanáctihodinovou cestu do Berlína. Proběhly poslední pusy na rozloučenou a mohli jsme vyjet. V Brně jsme nabrali paní průvodkyni, čekali v koloně, ale po chvíli jsme už jeli plynule a cesta ubíhala celkem rychle. Když jsme po náročném dni stráveném v autobuse viděli části města Berlína, ulevilo se nám. Rodiny, které na nás už netrpělivě čekaly, vyhlížely, které děti u nich budou trávit pár dní a nocí. Naše první noc v rodině proběhla bez problémů a neminula nás ani chutná večeře. Druhý den jsme navštívili Říšský sněm. Nejprve jsme podstoupili prohlídku sněmu zevnitř. Mohli jsme vidět zasedací místnosti, hlasovací síně a pak jsme se přesunuli do kopule, která je celá prosklená a je v ní točená spirála, po které se může chodit. Úplně nahoře je krásný výhled na Berlín. Po prohlídce jsme navštívili Berlínský holocaust na počest padlých židů za 2. světové války. Poté jsme se vydali na Alexanderplatz, kde jsme mohli zhlédnout vysokou televizní věž Fernsehturm. Zastavili jsme se u slunečních hodin, kde jsme měli krátký rozchod, a pak se vydali po uličkách Berlína. Den uběhl rychle, ale byli jsme unaveni, takže jsme se už těšili na vydatnou večeři v rodinách a na chvíli odpočinku. Třetí den jsme se zase vydali prozkoumat něco jiného. Tentokrát jsme se zaměřili na rok 1961, kdy byla přes jedinou noc postavena Berlínská zeď. Vyrazili jsme tedy na místo bývalého hraničního přechodu mezi tehdejší západní a východní částí Berlína, do muzea na Checkpoint Charlie, kde jsme se mohli o tomhle tématu dozvědět mnoho zajímavostí. Zhlédli jsme několik fotografií, dokonce filmových ukázek k tématu života během existence Berlínské zdi. Poté jsme pokračovali do Arkád, což je velice krásné obchodní centrum, ve kterém jsme mohli nakoupit mnoho zajímavých dárečků pro naše příbuzné a známé. A protože bylo pondělí, neminula nás ani německá škola. V autobuse jsme byli rozděleni do skupinek, ve kterých jsme trávili školní čas. Škola byla docela zábavná, absolvovali jsme soutěže a mnoho jsme se toho také naučili. Rychle to uteklo, než jsme se nadáli, seděli jsme v autobuse na cestě za našimi rodinami, kde jsme se opět výborně najedli a nabrali mnoho sil do dalšího dne. Čtvrtý den bylo jako předchozí den obrovské vedro, proto jsme všichni vyrazili v lehkém a pohodlném oblečení. I přesto jsme se moc těšili na to, co nás dneska čeká. Vydali jsme se do Postupimi. Cesta trvala necelé 2 hodiny. Když jsme tam dorazili, prošli jsme se po ruské čtvrti Alexandrowce, kde bylo mnoho krásných dřevěných domečků. Pak jsme vyrazili na Cecilienhof, což je místo, kde byla podepsána Postupimská dohoda, a hned poté na nádherný zámek Sanssouci, kde jsme si prošli nádherné francouzské zahrady a také zhlédli zámek uvnitř. Potom už jsme autobusem vyrazili na nějaké ty nákupy. Celý den se vydařil a moc se nám líbil. Ve středu 1.6. byl den dětí. Rodina nám přichystala malé překvapení ke snídani a i přes nepřízeň počasí oproti jiným dnům jsme se vydali na meeting point, kde na nás jako každé ráno čekal žlutý autobus. Dopoledne patřilo prohlídce zahrad a zámku Charlottenburg. Poté jsme se vydali do obchodního centra Europa center, ve kterém proběhly poslední nákupy. Poblíž obchodního domu je evangelický kostel a kaple. Jen pro zajímavost Berlíňané nazývají tento kostel rtěnkou a kapli

29 pudřenkou. Den jsme zakončili prohlídkou olympijského stadionu, který se líbil opravdu všem. Nejen, že jsme si prošli stadion křížem krážem, přes šatny až po konferenční místnosti, ale mohli jsme si sednout i do VIP křesel, ve kterých seděla např. Angela Merkelová. Večer, po příchodu do rodin, jsme začali balit kufry. Ve čtvrtek ráno jsme snědli poslední snídani a šli na zastávku. Rodina se s námi rozloučila a my jsme se vydali na cestu domů. Po cestě nám pouštěli různé filmy, no a ani jsme se nenadáli a už kolem osmé hodiny večerní na nás čekali rodiče na univerzitním náměstí v Karviné a my jsme se rozprchli domů vyprávět všechny naše krásné zážitky z Berlína a okolí. Michaela Andrisová, Nela Letochová, Jana Šturcová ZŠ Borovského Děkujeme za pozornost a těšíme se na Vás u dalšího čísla časopisu. Na shledanou, goodbye, auf Wiedersehen Vaše redakce

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

Škola se specializací na estetiku a tvořivost

Škola se specializací na estetiku a tvořivost Základní škola Liberec, Aloisina výšina 642, příspěvková organizace Aloisina výšina 642/51, Liberec 15, 460 15; www.zs-aloisinavysina.cz Tel.: 482 751 233, e-mail: info@zs-aloisinavysina.cz Škola se specializací

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY ZA ŠKOLNÍ ROK 2011/2012

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY ZA ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 Základní škola, Liberec, Ještědská 354/88, příspěvková organizace Ještědská 354/88 460 08 Liberec telefon : 482770445, 485152077 e-mail : zs07@ volny.cz www.zs-jestedska.cz VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY

Více

2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96

2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96 2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96 ZE ŽIVOTA OBCE Z RADY A ZASTUPITELSTVA OBCE ŠKOLY INFORMUJÍ Z TJ SIGMA LUTÍN ZAJÍMAVOSTI ZE ŽIVOTA OBCE SPOZ je 55 let Již od roku 1956 patří Sbor pro občanské

Více

JEDOVNICKÝ ZÁŘÍ/ŘÍJEN 2012

JEDOVNICKÝ ZÁŘÍ/ŘÍJEN 2012 JEDOVNICKÝ ZPRAVODAJ ZÁŘÍ/ŘÍJEN 2012 JEDOVNICKÝ ZPRAVODAJ 09/10 2012 Obsah Informace z rady a zastupitelstva... 3 Další důležité informace pro občany... 6 Z policejních záznamů... 7 Společenská kronika...

Více

AJŤÁCI V PRAZE OBSAH:O. Ajťáci v Praze. str. 1. Exkurze KC2.. str. 2. Exkurze do mlékárny Olešnice... str. 3. Paříž 2012 str. 3

AJŤÁCI V PRAZE OBSAH:O. Ajťáci v Praze. str. 1. Exkurze KC2.. str. 2. Exkurze do mlékárny Olešnice... str. 3. Paříž 2012 str. 3 AJŤÁCI V PRAZE :: Dost možná jste si všimli, že ve dnech 22. 10. až 24. 10. byla budova školy ochuzena o přítomnost většiny ajťáků čtvrtého ročníků. Těm se totiž i přes mírné organizační potíže podařilo

Více

Co jsou EILC? Kurzy se konají vždy před začátkem semestru: letní kurzy - červen až září, zimní kurzy - leden až únor. INTENZIVNÍ JAZYKOVÉ

Co jsou EILC? Kurzy se konají vždy před začátkem semestru: letní kurzy - červen až září, zimní kurzy - leden až únor. INTENZIVNÍ JAZYKOVÉ Co jsou EILC? Intenzivní jazykové kurzy Erasmus (Erasmus Intensive Language Courses - EILC) jsou specializované jazykové kurzy méně používaných jazyků států zapojených do Programu celoživotního učení (Lifelong

Více

Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd:

Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd: Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd: 1. ročník přípravného stupně základní školy speciální 1 žákyně 1. ročník 2 žáci 2. ročník 1 žákyně 5. ročník speciální školy 1 žák 9. ročník rehabilitačního

Více

PREZENTACE ŠKOLY A ŠVP PRO VEŘEJNOST

PREZENTACE ŠKOLY A ŠVP PRO VEŘEJNOST NÁRODNÍ INSTITUT PRO DALŠÍ VZDĚ LÁVÁNÍ krajské pracoviště Brno ZÁVĚREČNÁ PRÁCE PREZENTACE ŠKOLY A ŠVP PRO VEŘEJNOST STUDIUM KOORDINÁTOR ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU Realizováno v období 4. 10. 2006 až

Více

Zpracovala: Mgr. Lada Flachsová, ředitelka školy

Zpracovala: Mgr. Lada Flachsová, ředitelka školy Školská 112, 289 23 Milovice, tel.: +420 325 577 221, fax: +420 325 577 418 Komenského 581, ZŠ-tel.: +420 325 575153, e-mail: zsmilovice@zsmilovice.cz MŠ-tel.: +420 325 575 163, e-mail: msmilovice@zsmilovice.cz

Více

Obsah. Obsah. Slovo ředitele. Kalendárium. Co rok dal. Výsledky nejlepších. Témata maturitních písemných prací. Tvorba na GML.

Obsah. Obsah. Slovo ředitele. Kalendárium. Co rok dal. Výsledky nejlepších. Témata maturitních písemných prací. Tvorba na GML. Obsah Obsah Slovo ředitele 2 Kalendárium 3 Co rok dal 14 Výsledky nejlepších 28 Témata maturitních písemných prací 34 Tvorba na GML 35 Napsali o nás 52 Studenti píší noviny 54 Fotograf GML 56 Pedagogický

Více

BESEDNÍK. Koncerty Janáčkova máje se v našem chrámu sv. Bartoloměje staly krásnou tradicí. Letošní koncert, který se

BESEDNÍK. Koncerty Janáčkova máje se v našem chrámu sv. Bartoloměje staly krásnou tradicí. Letošní koncert, který se BESEDNÍK Zpravodaj města Kravaře www.kravare.cz ČERVEN 2012 ČÍSLO 195 LISTUJEME: Beseda s Annou Malchárkovou str. 8 LISTUJEME: Školní akademie str. 13 LISTUJEME: Divadelní představení str. 20 Janáčkův

Více

Schengensky srostlí. MĚSÍČNÍK MĚSTA ROČNÍK XIII LEDEN 2013 ZDARMA www.sumavanet/zeleznaruda/zpravodaj

Schengensky srostlí. MĚSÍČNÍK MĚSTA ROČNÍK XIII LEDEN 2013 ZDARMA www.sumavanet/zeleznaruda/zpravodaj Uvnitř si přečtete: Výhody a nevýhody otevřené hranice Město má nového ekonoma Fotoohlédnutí za událostmi roku 2012 Jak v Železné Rudě strávit čas a kam si zajít nebo zajet Plán na Česko-německé multimediální

Více

červenec 2006 ročník II

červenec 2006 ročník II červenec 2006 ročník II Kraj navštívila čínská delegace (strana 4) Velehrad - Dny lidí dobré vůle (strana 5 a 7) Profesor Balátě ví, jak uspořit teplo (strana 10) Lázeňské divadlo zahájilo sezonu (strana

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ZLONICE, OKRES KLADNO VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ZLONICE, OKRES KLADNO VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY ZÁKLADNÍ ŠKOLA ZLONICE, OKRES KLADNO VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2007-2008 OBSAH 1. ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ŠKOLE...3 2. VZDĚLÁNÍ POSKYTOVANÉ ŠKOLOU - UČEBNÍ PLÁN...5 3. ÚPRAVA VZDĚLÁVACÍHO

Více

Průvodník. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu. Obsah.

Průvodník. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu. Obsah. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu l i s t o p a d 2 0 0 7 Průvodník Vážení čtenáři, pomalu se blížíme ke konci roku a i projekt

Více

Libuš a Písnice. 6 Staré stromy v Písnici ošetřil odborník arborista.

Libuš a Písnice. 6 Staré stromy v Písnici ošetřil odborník arborista. 9 2013 Libuš a Písnice 1 2 3 4 5 6 1 Počítačové kurzy v rámci projektu Informovaný senior. 2 Hry přátelství v MŠ Mezi Domy. 3 Z rybníka Obecňák bylo vyvezeno 150 m3 bahna. Stálo to jen 50 000 korun. 4

Více

HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014

HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014 HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014 Přejeme Vám úspěšný rok 2015 Foto: Marie Zdeňková 2 HLASATEL / PROSINEC 2014 HLASATEL ročník 20 prosinec 2014 3 ÚVODNÍ SLOVO

Více

CENA 6 Kč ČTRNÁCTIDENÍK PRO VARNSDORFSKÉ OBČANY www.varnsdorf.cz

CENA 6 Kč ČTRNÁCTIDENÍK PRO VARNSDORFSKÉ OBČANY www.varnsdorf.cz ČÍSLO 9 3. KVĚTEN 2013 CENA 6 Kč ČTRNÁCTIDENÍK PRO VARNSDORFSKÉ OBČANY www.varnsdorf.cz S německými starosty o kriminalitě a (ne)rušení vlaků Přeshraniční kriminalita spojená se sociální situací na Šluknovsku

Více

Čtyři roky jste stála v čele městského obvodu. Co vidíte, když se ohlédnete?

Čtyři roky jste stála v čele městského obvodu. Co vidíte, když se ohlédnete? www.radvanice.ostrava.cz e mail: posta@radvanice.ostrava.cz internetová televize: rab.tvova.cz Statutární město Ostrava Informační měsíčník občanů městského obvodu Radvanice a Bartovice RaB NOVINY zdarma

Více

Zájmy města budou v kraji hájit dva zástupci. Číslo 19/2012 vydáno dne 24. 10. 2012. Dny otevřených dveří představily škálu sociální služeb

Zájmy města budou v kraji hájit dva zástupci. Číslo 19/2012 vydáno dne 24. 10. 2012. Dny otevřených dveří představily škálu sociální služeb Číslo 19/2012 vydáno dne 24. 10. 2012 Také v Zábřeze zvítězila ČSSD následovaná KSČM Výsledky voleb v Olomouckém kraji se nijak neliší od většinového trendu v celé republice. Se ziskem 26,70 procenta platných

Více

Když máj střídá apríl a (nejen) v Poděbradech panuje letní pohoda

Když máj střídá apríl a (nejen) v Poděbradech panuje letní pohoda 10. května 2012 Ročník 21 Číslo 10 Cena 9 Kč 104. lázeňská sezona úspěšně zahájena Start další lázeňské sezony provázelo takřka letní počasí a také fotografové Poděbradských novin 2 Nadjezd v Koutecké:

Více

VELKÁ BRITÁNIE IRSKO MALTA USA KANADA JAR FRANCIE NĚMECKO RAKOUSKO ITÁLIE

VELKÁ BRITÁNIE IRSKO MALTA USA KANADA JAR FRANCIE NĚMECKO RAKOUSKO ITÁLIE STUDIUM V ZAHRANIČÍ 2015 JAZYKOVÉ KURZY s námi se vždy domluvíte SOUTĚŽ 2015 o jazykový pobyt v zemi dle vlastního výběru! Stačí se přidat k: facebook.com/ alfa.jazykovekurzy VELKÁ BRITÁNIE IRSKO MALTA

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZÁKLADNÍ ŠKOLY MIKULOVA

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZÁKLADNÍ ŠKOLY MIKULOVA Základní škola, Praha 4, Mikulova 1594 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZÁKLADNÍ ŠKOLY MIKULOVA 2009-2010 V Praze dne 19.9.2010 Zpracoval: Mgr. Radek Pulkert ředitel školy Projednáno a schváleno školskou radou dne 20.9.

Více

Jazykové kurzy 2014 pro dospelé v zahranicí

Jazykové kurzy 2014 pro dospelé v zahranicí Jazykové kurzy 2014 pro dospelé v zahranicí infolinka ZDARMA 800 100 300 (ČR) 0800 121 121 (SR), www.jazykovepobyty.cz 75 Vysvětlivky Ikony: obecné kurzy kurzy pro začátečníky obchodní kurzy kurzy zakončené

Více

Vavřinec se stal Vesnicí roku jižní Moravy

Vavřinec se stal Vesnicí roku jižní Moravy Redakce Zrcadla Blanenska a Boskovicka Nám. Svobody 2, Blansko v 1. patře prodejny Jena *** Sokolská 13, Boskovice (budova Sokolovny) www.zrcadlo.net ročník 5 číslo 12 úterý 14. června 2011 cena 10 Kč

Více

METROPOL čte v kraji 90 000 čtenářů navštivte zpravodajský portál www.tydeniky.cz. VÝCHODOČESKÝ METROPOL - přehled distribučních míst

METROPOL čte v kraji 90 000 čtenářů navštivte zpravodajský portál www.tydeniky.cz. VÝCHODOČESKÝ METROPOL - přehled distribučních míst KRÁLOVÉHRADECKÝ A PARDUBICKÝ KRAJ ČÍSLO 6 ROČNÍK I 21. KVĚTNA 2010 kadeřnictví kosmetika masáže modelace nehtů www.amazing-studio.cz V čele zoo ve Dvoře Králové stojí žena ředitelka Dana Holečková. Láska

Více