Vážení čtenáři a čtenářky,

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vážení čtenáři a čtenářky,"

Transkript

1

2 Vážení čtenáři a čtenářky, máme zde další číslo vašeho oblíbeného časopisu, ve kterém se, mimo jiné poohlédneme za výjezdem žáků karvinských základních škol do zahraničí, konkrétně do Německa a Anglie. Děkujeme za Vaše příspěvky. Vaše redakce Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/

3 Obsah: 1. ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRAMENY Zahraniční výjezd žáků Paigton (Velká Británie) Language competition Language competition (EN) ZÁKLADNÍ ŠKOLA U LESA Dojmy našich žáků z cesty do Anglie Krajské kolo soutěže Hlídky mladých zdravotníků Ozdravný pobyt v Beskydech ZÁKLADNÍ ŠKOLA MAJAKOVSKÉHO Německé okénko Beseda o antisemitismu a holocaustu ZÁKLADNÍ ŠKOLA BOROVSKÉHO Hodnocení poznávacího zájezdu do jižní Anglie Hastings Výjezd do Berlína

4 1.. ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRAMENY ZAHRANIČNÍ VÝJEZD ŽÁKŮ PAIGNTON (VELKÁ BRITÁNIE) Dne 28.května 2011 vyjelo 39 žáků ze 6. a 7.ročníků karvinských škol do Velké Británie. Cílem bylo město Paignton v Devonu, jihozápadní části Anglie. Cesta byla dlouhá, ale proběhla klidně. V nočních hodinách jsme projeli Německo a Belgii a v brzkých ranních hodinách v neděli jsme se nalodili na trajekt ve francouzském Calais. Cesta trajektem do Doveru trvala asi 1,5 hodiny.

5 Do Paigntonu jsme dorazili odpoledne. Prohlédli jsme si Paignton ZOO a prošli se na místo srazu s našimi anglickými rodinami.

6

7 V pondělí ráno jsme se všichni sešli u jazykové školy LaL, kde se děti ve třech skupinách zúčastnily výuky angličtiny. Výuka byla zaměřena konverzačně na témata Free time a In the house, žáci také pracovali s pracovními listy. Přestávka se nesla v duchu vyprávění zážitků ze setkání s hostitelskými rodinami. Po absolvování výuky žáci obdrželi certifikáty. Setkali jsme se zde také s našim anglickým průvodcem Jamesem, který nás prováděl na výletech až do čtvrtku.

8 Pro pedagogický dozor byla domluvena informační schůzka s manažerem volnočasových aktivit této jazykové školy. Odpoledne jsme navštívili univerzitní město Exeter s krásnou katedrálou a nejužší uličkou na světě - Parliament Street.

9 V úterý jsme absolvovali 1.celodenní výlet. První zastávkou bylo město Torquay, které s městy Paignton a Brixham leží v zálivu Torbay, nazývaným anglickou Riviérou. Dozvěděli jsme se také, že zde často pobývala Agatha Christie. Po prohlídce města a nákupech jsme se vydali do nedalekého miniaturního městečka Babbacombe Model Village. Atraktivní pro nás bylo 4D kino.

10 Odpoledne jsme navštívili NP Dartmoor krajinu vřesovišť, žulových torů a divokých poníků, krajinu spojenou s příběhem psa baskervillského. Ve vesničce Widecombe-in-the moor jsme ochutnali místní specialitu Cream tea.

11 Ve středu 1.6. nás čekal 2.celodenní výlet návštěva unikátního arboreta s obrovskými skleníky, které představují biomy Středomoří a tropických pralesů Eden Project (hrabství Cornwall). V pozdním odpoledni jsme se vrátili zpět do Paigntonu a čas do rozchodu do rodin jsme strávili na pláži. 3. celodenní výlet ve čtvrtek 2.6. nás zavedl do přístavního města Plymouth, kde jsme se prošli kolem Citadely k majáku, navštívili jsme zajímavé National Marine Aquarium. Odpoledne jsme strávili v rybářském městečku Brixham, kde jsme si prohlédli repliku slavné lodi Francise Drakea Golden Hind.

12 V pátek 3.6. brzy ráno jsme se rozloučili s našimi hostiteli a vydali se směrem domů. Cestou jsme navštívili Londýn prošli jsme se od London Eye kolem Big Benu, Westminster Abbey a Downing Street přes Whitehall k Buckingham Palace. V St James s parku jsme si udělali picnic a pokračovali na Trafalgar Square, Picadilly Circus, China Town a prohlídkovou trasu jsme ukončili na Covent Garden.

13 V podvečer jsme vyrazili z Londýna do Doveru. Cesta zpět opět proběhla bezproblémově. Do Karviné jsme dorazili všichni zdraví v sobotu 4.6. kolem 18.hodiny. Mgr.Monika Paráková

14 Na přelomu května a června 2011 se 8 žáků naší školy spolu s dalšími úspěšnými žáky karvinských škol zúčastnilo zájezdů do zahraničí do Anglie a Německa. Tyto zájezdy byly odměnou za prokázané výsledky v jazykové soutěži v rámci projektu města Karviná Cizí jazyky otevřené dveře do EU. Žáci strávili několik dní v jihozápadní Anglii v hrabství Devon město Paignton (AJ 6. a 7.roč.), v jihovýchodní Anglii v hrabství East Sussex město Hastings (AJ 8.-9.roč.) a němčináři v Berlíně v Německu. Během pobytu navštívili několik zajímavých míst, seznámili se se svými náhradními rodinami, vyzkoušeli si použití cizího jazyka v reálném životě. Pobyty zajišťovala agentura Student Agency, s jejímiž službami byli všichni vyučující cizích jazyků, kteří se žáky vyjeli jako pedagogický dozor, velmi spokojeni (skvělí řidiči, průvodci, zajímavě volený program). Ohlasy žáků byly kladné: Zájezd se mi moc líbil. Bylo tam nádherně, rodina se k nám hezky chovala. Nemám si na co stěžovat.

15 Úspěšní žáci ZŠ a MŠ Prameny, kteří se zúčastnili zahraničních výjezdů: Anglie Matyáš Vrba (VI.A) Vojtěch Vajs (VII.B) Jaroslava Plotická (VII.B) Německo Lucie Galuszková (VIII.A) Anna Machová (VIII.A) Robert Seroiszka (IX.H) Alexandr Termer (VIII.A) Josef Skulina (IX.A)

16 (ZŠ a MŠ Prameny, Karviná) Eight pupils from our school won the trip to the foreign countries England and Germany. They used their knowledge of English and German in the language competition Foreign languages the open door into the European Union. They spent nice time in South West England - Devonshire (Paignton), South East England East Sussex (Hastings) and in Berlin (Germany). They visited a lot of interesting places in these destinations. Jarka said: The trip to England was very nice. It was a great time I spent there. The family where I lived was very friendly. I can t complain of anything.

17 2. ZÁKLADNÍ ŠKOLA U LESA Dojmy našich žáků z cesty do Anglie Cílová stanice našeho zájezdu do Anglie bylo město Paignton. Hned po příjezdu jsme navštívili ZOO. Viděli jsme tam divoká zvířata např. tygry, lvy, zebry, žirafy. ZOO byla nádherná. V pondělí jsme jeli do Exeteru podívat se na zdejší katedrálu a měli jsme první možnost nakupovat ve velkém nákupním centru. Jeli jsme také do malé vesničky Widecombe. Tam je malý kostel, ke kterému se váže historka. Kdysi dávno byl kostel, do kterého udeřil blesk. Ten člověk, který byl zlý, na místě zemřel a všechny peníze zmizely. Ve městě Plymouth jsme byli ve velkém akváriu. Byli tam žraloci, rejnoci, medúzy Rybářské město Brixham se nám také líbilo. Město Torquay sousedí s Paigntonem a známá je jeho fontána. Známá je tím, že se objevila na začátku jednoho oblíbeného seriálu. Víte kterého? Nejlepší byla návštěva Londýna budovy parlamentu, Big Ben, Buckinghamský palác a hodně, hodně lidí a obchodů. Zaujala nás prodejna Apple. Bylo tam asi 28 notebooků na zkoušku i s internetem. Zájezd se nám moc líbil a chtěli bychom jet zase. Jan Lébr, Kateřina Šilonová, 6.třída Tento zájezd do Anglie se mi velmi líbil. Nádherný výhled na anglické pobřeží a jeho křídové útesy je nezapomenutelný. Nejvíce se mi líbil výjezd do Londýna a jeho známá místa jako Big Ben, Tower Bridge nebo London Eye. Hodně mě zaujala návštěva muzea voskových figurín, kde jsme potkali kopie známých celebrit. Celý zájezd se mi moc líbil a to nejen kvůli zájezdu samotnému, ale také kvůli kolektivu.určitě bych jela ještě jednou. Ilona Ruščáková, 8.třída

18

19 Krajské kolo HMZ žáci ZŠ U Lesa vzorně reprezentovali školu i OS ČČK v Karviné Dne v sobotu se uskutečnilo Krajské kolo soutěže Hlídky mladých zdravotníků pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Vše proběhlo ve městě Prostějov, které bylo garantem celé této akce. Soutěže se zúčastnili žáci základních škol z jednotlivých okresů. Byli to vítězové okresních kol soutěže HMZ. Náš region reprezentovalo vítězné družstvo pro II. stupeň ze ZŠ U Lesa. Pětičlenné družstvo soutěžilo v odborných dovednostech při poskytování první pomoci, ale také v odborných znalostech. To vše bylo propojeno nesoutěžními stanovišti, která byla určena pro zábavu. Pochmurné a deštivé počasí komplikovalo soutěžícím jejich výkony. Ve vodě a v blátě statečně ošetřovali různá poranění od tepenného krvácení až po cizí těleso v ráně. S počtem bodů 6 obsadili pěkné 2. místo a zaslouženě získali diplom i pohár. Pod vedením Jakuba Jonšty soutěžili a reprezentovali: Renata Remeníková, Nikol Swaczynová, Eliška Kropáčková, Alexandra Mayerová. Dodatečně blahopřejeme!

20 Ozdravný pobyt v Beskydech Ve dnech května 2011 se uskutečnil ozdravný pobyt pro děti 1. stupně Základní školy Karviná-Ráj, U Lesa. V lednu 2011 jsme se rozhodli k využití dotace z národních zdrojů a v rámci Výzvy MŽP Národního programu, jejíž cílem je zlepšení zdravotního stavu a posílení environmentálního vědomí u dětí školního věku z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší. V rámci 1. výzvy -SFŽP Příloha XI. Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší jsme vypracovali projekt Zelení kouzelníci na realizaci ozdravného pobytu dětí 1. stupně naší školy /dotace z SFŽP činí Kč/. Ve spolupráci s třídními učiteli a za organizace koordinátora EVVO v souladu s tematickými plány a ŠVP byl zpracován plán ozdravného pobytu v Dolní Lomné v Penzionu Armáda. Připravili jsme pracovní materiály a pracovní listy pro žáky, se kterými děti pracovaly v průběhu pobytu, zajistili exkurze. V průběhu plnění tematických cílů bylo využíváno, prostředí blízkého okolí penzionu, přilehlých lesů a pralesa Mionší. Hlavním cílem bylo na základě osobního kontaktu s přírodou pozitivně ovlivnit vztah žáků k přírodě a životnímu prostředí a hlavně poskytnou dětem pobyt na čerstvém vzduchu. Dílčí cíle byly zaměřeny na: -dozvědět se více informací o lese, jeho funkci a využití z hlediska člověka -umožnit poznávat komplexnost vztahu mezi člověkem a ŽP a seznámit se s principy trvale udržitelného rozvoje -uvědomit si význam dřeva a lesa pro lidskou práci -prohloubit pozitivní emoční vztah k životnímu prostředí -prohloubit estetické vnímání a cítění s přírodninami -rozvíjet osobnost žáka,jak po stránce racionální, tak emocionální i volně aktivní -vést žáka k aktivní účasti na řešení problému životního prostředí na místní a regionální úrovni -učit žáky komunikovat, vyjadřovat vlastní názory a zdůvodňovat je -naučit se orientovat v lese, poznávat stromy, rostliny, zvířata Můžeme konstatovat, že tyto dílčí cíle byly v rámci ozdravného pobytu splněny. Děti pracovaly na pracovních listech, vytvářely výrobky z přírodnin, zpracovávaly myšlenkové mapy a projekty. Veškeré své výrobky a práce si žáci zakládali do složek a poté do svých portfólií. V rámci ozdravného pobytu byla zajištěna exkurze na místní pile, kde se žáci seznámili se zpracováním dřeva a výrobky z něj. Prohlédli si zařízení pily a řezání dřeva na hranoly, desky ap... Místní řezbář pán Leszek Sikora /

21 dětem vyprávěl o různých druzích dřeva a jejich využití ke komerčním účelům. Názorně předvedl práci s dřevem a také ukázku vyřezávání žirafy z lipového dřeva, která všechny velice zaujala. Dále se uskutečnila prohlídka s výkladem, pralesa Mionší, kterou nás provázel pracovník CHKO Beskydy pan František Šulgan, který také dětem přednášel o fauně a floře Beskyd, promítl dětem film o šelmách vyskytujících se v Beskydech. Prohlídka i přednášky byly velice zajímavé, děti se zde seznámily přímo v terénu s rostlinami a živočichy zde žijícími,také s jejich ochranou.osvojily si základní slovní zásobu tematických okruhů-příroda,životní prostředí, les, zvířata a rostliny.můžeme konstatovat, že dokáží určit a pojmenovat stromy, zvířata a rostliny nacházející se v oblasti Beskyd. Získaly základní poznatky o různých druzích stromů, zvířat, rostlin. Na základě výše uvedených akcí si žáci prohloubili své znalosti nejen teoreticky, ale hlavně prakticky. Na ozdravném pobytu došlo k blízkému kontaktu žáka nejen s přírodou, ale také žáka a učitele a také mezi žáky samotnými. Výchovní pracovníci se zaměřili na morálku žáků,poznávání žáků v mimoškolním prostředí, dodržování režimu školy a dne. Dále byla sledována adaptace žáků na nové prostředí.žáci trávili denně 10 hodin na čerstvém vzduchu. S prostředím velice dobře sžili. Lokalita umístění objektu je v lehce přístupném místě a v malebném prostředí Beskyd. V blízkosti chatek a pensionu se nachází několik hřišť pro sportovní vyžití dětí. Na základě výše uvedených skutečností lze říci, že výchovně vzdělávací cíle a plány EVVO zúčastněných ročníků byly splněny. Dětem i výchovným pracovníkům se v tomto prostředí líbilo. Školy v přírodě- ozdravné pobyty mají stále své místo i v ŠVP. Žáci se zde naučí mnoho nových věcí, získají nové poznatky nejen teoretické, ale hlavně praktické. Také vztah žáka a učitele se prohloubí, poznávají se v jiných netradičních situacích a tak se jejich vztah prohlubuje. Zpracovala: Mgr. Alena Cieslová

22 3. ZÁKLADNÍ ŠKOLA MAJAKOVSKÉHO Německé okénko A. Kvíz 1. Jak se nazývá hlavní město Německa? a) Vídeň b) Berlín c) Bern 2. Jaké je jméno německého prezidenta? a) Christian Wulff b) Václav Klaus c) Tarja Halonen 3. Které z těchto jídel nenajdeme v Rakousku? a) Kaiserschmarren b) Tafelspitz c) Fondue 4. Německy FRANCIE se řekne? a) Österreich b) Deutschland c) Frankreich 5. V které zemi najdeme dobrůtku Mozartovy koule? a) v Německu b) v Rakousku c) ve Francii 6. Nejvyšší hora Německa je: a) Zugspitze b) Breiteberg c) Papststein 7. Jaké barvy najdeme na Německé vlajce? a) černá, červená, žlutá b) červená, bílá, černá c) modrá, bílá, červená

23 8. Jaká měna je v Rakousku? a) Franky b) Eura c) Libry 9. Který slavný hudební skladatel se narodil v Rakousku? a) L. N. Clérambault b) B.Smetana c) W.A.Mozart 10. Nejvýznamnější německá řeka se jmenuje: a) Rýn b) Elbe c) Mohan Veronika Blaniková, 9.A B. Křížovka 1. kamarád 2. dědeček 3. babička 4. vdova 5. rodiče 6. sestřenice 7. teta Vendula Pawlitová, 9.A

24 C. Doplňovačka 1. die Schu_tas_he 2. das He_t 3. das Lin l 4. der Zir_el 5. der Radie_gu_mi 6. das Voka_el_e_t Barbora Majewská, 9.A D. Přesmyčka 1. ads ucbh 2. dei ftale 3. ied rehesc 4. dre camswmh 5. erd lülfer 6. edi riedke Barbora Majewská, 9.A E. Křížovka pět fialová hnědá stříbrná bílá zelená Lucie Wachtarczyková, 9.A

25 F. Osmisměrka S D R E I ß I G F E E H F Ü N F S N Ü L C U Z N N V E E N F H N W U E I C U F S S D E L U E H N Z I S E I L N R T Z I E E R A C H T Z E G B I T D R E I E H Z Z N Z W Ö L F H N E E S S I E B E N V H H N E U N Z E H N N N Adéla Trávníčková, 9.A Správné řešení naleznete v příštím čísle časopisu.

26 Beseda o antisemitismu a holocaustu V rámci multikulturní výchovy jsme na naši školu pozvali pana inženýra Norberta Pěkníka, což je lektor specializovaný právě na tuto problematiku (certifikován ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea s akreditací MŠMT). Beseda byla určena žákům třídy 9.A, kteří na podzim navštívili vyhlazovací tábor Osvětim a kteří učivo o holocaustu probírali v hodinách dějepisu. Přednášku vedl pan lektor velmi poutavým a zajímavým způsobem, navíc měl připravenou velice zajímavou prezentaci. Větší část besedy věnoval příčinám holocaustu, rozebral podrobně kořeny nenávisti vůči Židům v průběhu minulých dvou tisíc let, výborně vysvětlil žákům termíny jako ghetto, antisemitismus, předsudek, hilsneriáda, konečné řešení židovské otázky. Druhá část besedy pak byla zaměřena na problematiku vyhlazovacích táborů Osvětim, Treblinka, Sobibor, Majdanek Pan lektor žákům přiblížil příběhy konkrétních vězňů a zmínil se i o osudech některých dozorců z vyhlazovacích táborů. Závěr besedy byl věnován nebezpečí šíření rasistických a xenofobních nálad v dnešním světě, kterým je nutné včas čelit. Žáci s panem lektorem živě diskutovali, zamýšleli se nad různými událostmi a celkově na ně tato beseda velmi zapůsobila. Rovněž pan lektor byl velmi spokojen a pochvalně se vyjadřoval o vzorném chování i vědomostech našich deváťáků. Navíc jeden z aktivně diskutujících žáků získal od pana lektora malou pozornost - nerost z oblasti Mrtvého moře. V budoucnu zamýšlíme objednat do školy fotografickou výstavu o osudech židovských dětí za druhé světové války. Mgr. Aleš Homan,Ph.D.

27 1. ZÁKLADNÍ ŠKOLA BOROVSKÉHO Hodnocení poznávacího zájezdu do jižní Anglie Hastings Tohoto zájezdu se zúčastnili výherci olympiád z dvanácti základních škol v Karviné, tři vyučující (Mgr. Dorota Machowská, Mgr. Lucie Kalafutová a Mgr. Šárka Mléčková). Dále nás po celou cestu doprovázela průvodkyně ze Student Agency, Radka Dalová, která se postarala o hladký průběh všech fakultativních výjezdů a čtyři řidiči, kteří se během cesty pravidelně střídali. Rády bychom ocenily především profesionalitu, organizovanost a preciznost Student Agency, která již před odjezdem průběžně všechny informovala i o těch nejmenších podrobnostech celé spolupráce. Vyslovujeme též osobní ocenění práce naší průvodkyně, která se nám snažila vždy vyjít vstříc, snažila se předcházet, předvídat a efektivně řešit veškeré možné problémy, které by mohly znepříjemnit cestu. Když jsme už u toho chválení, nezapomínáme ani na představitele našeho města, bez nichž by se zájezd nekonal! V neposlední řadě musíme vyzdvihnout vzorné chování všech čtyřiceti žáků, kteří dokázali, že si tuto odměnu zasloužili. Ale přejděme k programu! Naplánovat poznávací výjezd není snadné. Pokud by se člověk chtěl podívat na vše, musel by v jižní Anglii strávit o mnoho déle, než my. Přesto si myslíme, že jsme viděli kus typické Anglie. Cesta do Anglie se započala v sobotu a trvala necelý den. Obešla se naštěstí bez problémů a trajekt nás rovněž bezpečně přeplavil přes La Manche. Neděle se pak nesla v historickém duchu, protože jsme navštívili hned dva hrady, jeden v Doveru a druhý už v Hastings. Zajímavou shledáváme i prohlídku Jeskyní Pašeráků (Smugglers Caves). Po nichž jsme už byli rozváženi ke svým hostitelským rodinám. Pondělní dopoledne jsme strávili v pirátském městečku Rye, kde jsme ochutnaly Cream tea a prošly se okolo typických anglických domů. Daleko více jsme si všichni ale užili Leeds, kde se příjemně vyčasilo a my si tak mohli užít prosluněných zahrad, bludiště a hradu. V úterý jsme si udělali piknik u hradu Bodiam, zavítali do městečka Battle, kde jsme viděli poutavou rekonstrukci bitvy o Anglii. Později jsme ještě navštívili muzeum Yesterday s World a odpoledne procvičili jazykovou zkušenost žáků v jazykové škole v Hastings. Středa a pátek byl věnován celodennímu výletu do Londýna. Navštívili jsme mnoho významných staveb a památek. Myslím, že přestože časová dotace pro Londýn byla tak omezena, podařilo se vymyslet smysluplný program prohlídek. Ve čtvrtek jsme se prošli po křídových útesech Seven Sisters, které nám částečně znepřístupnilo natáčení dalšího dílu seriálu Top Gear. Přesto jsme si tam užili nádherné dopoledne. Odpoledne nám zpříjemnil výlet do Brightonu, kde jsme si krom Royal Pavilionu užili i nakupování. Po všem tom cestování jsme byli rádi, že si můžeme sednout do autobusu a nechat se odvézt zpět domů. Tak jsme se všichni v pořádku dostali ke svým rodinám. Mgr. Dorota Machowská, Mgr. Lucie Kalafutová a Mgr. Šárka Mléčková

28 VÝJEZD DO BERLÍNA ( ) Všechno to začalo v 8:00 u univerzity v Karviné. Auta plná kufrů a tašek a my jsme pod deštníky s rodiči čekali, až budeme moct nastoupit do autobusu a vydat se na dvanáctihodinovou cestu do Berlína. Proběhly poslední pusy na rozloučenou a mohli jsme vyjet. V Brně jsme nabrali paní průvodkyni, čekali v koloně, ale po chvíli jsme už jeli plynule a cesta ubíhala celkem rychle. Když jsme po náročném dni stráveném v autobuse viděli části města Berlína, ulevilo se nám. Rodiny, které na nás už netrpělivě čekaly, vyhlížely, které děti u nich budou trávit pár dní a nocí. Naše první noc v rodině proběhla bez problémů a neminula nás ani chutná večeře. Druhý den jsme navštívili Říšský sněm. Nejprve jsme podstoupili prohlídku sněmu zevnitř. Mohli jsme vidět zasedací místnosti, hlasovací síně a pak jsme se přesunuli do kopule, která je celá prosklená a je v ní točená spirála, po které se může chodit. Úplně nahoře je krásný výhled na Berlín. Po prohlídce jsme navštívili Berlínský holocaust na počest padlých židů za 2. světové války. Poté jsme se vydali na Alexanderplatz, kde jsme mohli zhlédnout vysokou televizní věž Fernsehturm. Zastavili jsme se u slunečních hodin, kde jsme měli krátký rozchod, a pak se vydali po uličkách Berlína. Den uběhl rychle, ale byli jsme unaveni, takže jsme se už těšili na vydatnou večeři v rodinách a na chvíli odpočinku. Třetí den jsme se zase vydali prozkoumat něco jiného. Tentokrát jsme se zaměřili na rok 1961, kdy byla přes jedinou noc postavena Berlínská zeď. Vyrazili jsme tedy na místo bývalého hraničního přechodu mezi tehdejší západní a východní částí Berlína, do muzea na Checkpoint Charlie, kde jsme se mohli o tomhle tématu dozvědět mnoho zajímavostí. Zhlédli jsme několik fotografií, dokonce filmových ukázek k tématu života během existence Berlínské zdi. Poté jsme pokračovali do Arkád, což je velice krásné obchodní centrum, ve kterém jsme mohli nakoupit mnoho zajímavých dárečků pro naše příbuzné a známé. A protože bylo pondělí, neminula nás ani německá škola. V autobuse jsme byli rozděleni do skupinek, ve kterých jsme trávili školní čas. Škola byla docela zábavná, absolvovali jsme soutěže a mnoho jsme se toho také naučili. Rychle to uteklo, než jsme se nadáli, seděli jsme v autobuse na cestě za našimi rodinami, kde jsme se opět výborně najedli a nabrali mnoho sil do dalšího dne. Čtvrtý den bylo jako předchozí den obrovské vedro, proto jsme všichni vyrazili v lehkém a pohodlném oblečení. I přesto jsme se moc těšili na to, co nás dneska čeká. Vydali jsme se do Postupimi. Cesta trvala necelé 2 hodiny. Když jsme tam dorazili, prošli jsme se po ruské čtvrti Alexandrowce, kde bylo mnoho krásných dřevěných domečků. Pak jsme vyrazili na Cecilienhof, což je místo, kde byla podepsána Postupimská dohoda, a hned poté na nádherný zámek Sanssouci, kde jsme si prošli nádherné francouzské zahrady a také zhlédli zámek uvnitř. Potom už jsme autobusem vyrazili na nějaké ty nákupy. Celý den se vydařil a moc se nám líbil. Ve středu 1.6. byl den dětí. Rodina nám přichystala malé překvapení ke snídani a i přes nepřízeň počasí oproti jiným dnům jsme se vydali na meeting point, kde na nás jako každé ráno čekal žlutý autobus. Dopoledne patřilo prohlídce zahrad a zámku Charlottenburg. Poté jsme se vydali do obchodního centra Europa center, ve kterém proběhly poslední nákupy. Poblíž obchodního domu je evangelický kostel a kaple. Jen pro zajímavost Berlíňané nazývají tento kostel rtěnkou a kapli

29 pudřenkou. Den jsme zakončili prohlídkou olympijského stadionu, který se líbil opravdu všem. Nejen, že jsme si prošli stadion křížem krážem, přes šatny až po konferenční místnosti, ale mohli jsme si sednout i do VIP křesel, ve kterých seděla např. Angela Merkelová. Večer, po příchodu do rodin, jsme začali balit kufry. Ve čtvrtek ráno jsme snědli poslední snídani a šli na zastávku. Rodina se s námi rozloučila a my jsme se vydali na cestu domů. Po cestě nám pouštěli různé filmy, no a ani jsme se nenadáli a už kolem osmé hodiny večerní na nás čekali rodiče na univerzitním náměstí v Karviné a my jsme se rozprchli domů vyprávět všechny naše krásné zážitky z Berlína a okolí. Michaela Andrisová, Nela Letochová, Jana Šturcová ZŠ Borovského Děkujeme za pozornost a těšíme se na Vás u dalšího čísla časopisu. Na shledanou, goodbye, auf Wiedersehen Vaše redakce

Londýn 1. Nabídka poznávacího a vzdělávacího zájezdu pro žáky ZŠ Školní 2 LONDÝN

Londýn 1. Nabídka poznávacího a vzdělávacího zájezdu pro žáky ZŠ Školní 2 LONDÝN Nabídka poznávacího a vzdělávacího zájezdu pro žáky ZŠ Školní 2 LONDÝN Vážení rodiče, Nabízíme Vašim dětem cestování za poznáním a zdokonalením jazykových znalostí do Anglie. Jedná se o 6-denní zájezd

Více

Jazykový Poznávací zájezd. Londýn a Windsor

Jazykový Poznávací zájezd. Londýn a Windsor Jazykový Poznávací zájezd Londýn a Windsor Obsah Představení společnosti Naše filosofie Výuka jazyků úvod Výuka jazyků na Maltě Návrh programu Ceny a ubytování Kontakt Představení společnosti O nás CK

Více

To nejlepší z Anglie. 1.den: odjezd z Vimperka v podvečerních hodinách a přesun přes SRN do Belgie.

To nejlepší z Anglie. 1.den: odjezd z Vimperka v podvečerních hodinách a přesun přes SRN do Belgie. To nejlepší z Anglie Termín: 23. 4. - 29. 4. 2016 Program: 1.den: odjezd z Vimperka v podvečerních hodinách a přesun přes SRN do Belgie. 2 den:. Celodenní návštěva hlavního města EU Bruselu. Dopoledne

Více

Zájezd do Anglie Sepsal Lukáš Dubnický,2.C

Zájezd do Anglie Sepsal Lukáš Dubnický,2.C 14.5. sobota Zájezd do Anglie Sepsal Lukáš Dubnický,2.C Odjezd od gymnázia proběhl přibližně ve 13:30. Seznámili jsme se s naší průvodkyní Šárkou. Po cca 4 hodinách cesty jsme dosáhli hraničního přechodu

Více

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Příloha č. 1 Výzvy k podání nabídek ZADÁVACÍ DOKUMENTACE 1. Podmínky a požadavky na zpracování nabídky 1. 1 Předmětem zakázky je dodávka: zajištění čtyř pobytů pro žáky v Anglii, přesná specifikace je

Více

Výzva k podání nabídek

Výzva k podání nabídek Výzva k podání nabídek pro zakázku malého rozsahu na dodávky zadanou v souladu s příručkou pro žadatele a příjemce výzvy č. 56 z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Nejedná se o zadávací

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

Zajištění 1 zahraničního jazykově-vzdělávacího pobytu pro žáky zaměřeného na němčinu

Zajištění 1 zahraničního jazykově-vzdělávacího pobytu pro žáky zaměřeného na němčinu Zadavatel: Cyrilometodějské gymnázium a střední odborná škola pedagogická Brno, Lerchova 63, 602 00 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/56.1777 Název projektu: Kniha a jazyk Název veřejné zakázky:

Více

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Cíl projektu Jazykové vědomosti jsou důležitou investicí do budoucnosti dítěte, které hrají velkou roli nejen při

Více

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Příloha č. 1 Výzvy k podání nabídek 1. Podmínky a požadavky na zpracování nabídky Předmětem zakázky jsou služby: ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Zajištění zahraničního jazykově-vzdělávacího pobytu pro žáky v zahraničí

Více

Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014

Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014 Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014 V neděli 30. listopadu jsme dorazili společně se studenty z holičské střední školy do rakouského Gänserndorfu. Zde už na nás čekali rodiče z hostitelských rodin, kteří

Více

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů Brožíkova síň Staroměstské radnice v Praze patřila první prosincový čtvrtek dětským hrdinům,

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

Část č. 1: Zahraniční jazykově-vzdělávací kurz pro žáky v Londýně s fakultativními výlety

Část č. 1: Zahraniční jazykově-vzdělávací kurz pro žáky v Londýně s fakultativními výlety Příloha č. 1 ZADÁVACÍ DOKUMENTACE k výběrovému řízení na zadání zakázky malého rozsahu Zahraniční jazykové kurzy pro žáky a učitele Gymnázia a Střední průmyslové školy Duchcov Identifikační údaje Název

Více

Specifikace předmětu zakázky

Specifikace předmětu zakázky Zadavatel: Waldorfská škola Příbram - mateřská škola, základní škola a střední škola,hornická 327, 261 01, Příbram II Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/56.2604 Název projektu: Zlepšení jazykových

Více

ZÁŽITKOVÁ ANGLIE 2015 KRÁSY LONDÝNA A KOUZLO JIŽNÍHO POBŘEŽÍ

ZÁŽITKOVÁ ANGLIE 2015 KRÁSY LONDÝNA A KOUZLO JIŽNÍHO POBŘEŽÍ ZÁŽITKOVÁ ANGLIE 2015 KRÁSY LONDÝNA A KOUZLO JIŽNÍHO POBŘEŽÍ "Kdo je unaven Londýnem, je unaven životem, protože Londýn má vše, co život dokáže nabídnout." Samuel Johnson Čekají na Vás zajímavé památky,

Více

JOIN THE ENVIRONMENT - SEVILLA

JOIN THE ENVIRONMENT - SEVILLA Z obsahu listopadového čísla časopisu: Youth in Action ve Španělsku Víkendová cesta Euroteamu do Anglie Další připravované akce Euroteamu -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Více

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ CESTY

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ CESTY ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ CESTY TERMÍN: 13. 9. 2010 15. 9. 2010 MÍSTO: Londýn, Velká Británie CÍL CESTY: Setkání se zástupci TUC (Trades Union Congress) TÉMA: Kolektivní vyjednávání na regionální úrovni, regionální

Více

Zadávací dokumentace

Zadávací dokumentace Příloha č. 1 Zadávací dokumentace k výzvě k podání nabídky na Jazykový poznávací zájezd do Velké Británie s návštěvou Londýna Identifikace zadavatele: Základní škola, Skuteč, Komenského 150, okres Chrudim

Více

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Příloha č. 1 Zadávací dokumentace specifikace předmětu veřejné zakázky ZADÁVACÍ DOKUMENTACE k zakázce Zajištění zahraničního jazykového kurzu pro učitele/ Zajištění zahraničního jazykově-vzdělávacího pobytu

Více

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Za výborné výkony ji získali: ročník 2004 Tomáš Trunda 1. místo ročník 2003 Vojta Procházka 3. místo Tomáš Strachota 2. místo Honza Trunda

Více

Specifikace předmětu veřejné zakázky. Zahraniční jazykově vzdělávací zájezd ZŠ Želiv do Skotska

Specifikace předmětu veřejné zakázky. Zahraniční jazykově vzdělávací zájezd ZŠ Želiv do Skotska Specifikace předmětu veřejné zakázky Příloha č. 4 Zahraniční jazykově vzdělávací zájezd ZŠ Želiv do Skotska Níže jsou uvedeny závazné požadavky zadavatele na předmět plnění. Dodavatel je povinen se těmito

Více

Specifikace předmětu zakázky

Specifikace předmětu zakázky Zadavatel: Obchodní akademie, Český Těšín, Sokola Tůmy 12, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/56.0754 Název projektu: Za jazyky do světa Název veřejné zakázky: Výzva k podání

Více

GP OP VK Nové trendy ve výuce cizích jazyků, reg.č. CZ.1.07/1.1,.16/02.0099

GP OP VK Nové trendy ve výuce cizích jazyků, reg.č. CZ.1.07/1.1,.16/02.0099 GP OP VK Nové trendy ve výuce cizích jazyků, reg.č. CZ.1.07/1.1,.16/02.0099 KA 18 Vzdělávací pobyt (kurz) v anglicky mluvící zemi 4. 5. 10. 5. 2014 Specifikace programu, výuky AJ, ubytování, stravování,

Více

CK BUS TOUR-FOLTÝNOVÁ

CK BUS TOUR-FOLTÝNOVÁ PROVENCE 2011 Vážení rodiče, milí studenti! V letošním školním roce máte poprvé možnost volby komplexní zahraniční exkurze. Po několika rocích, kdy se nabízelo pouze Chorvatsko, tedy destinace relativně

Více

VÍKEND V LONDÝNĚ PROGRAM ZAMĚŘENÝ NA PAMÁTKY

VÍKEND V LONDÝNĚ PROGRAM ZAMĚŘENÝ NA PAMÁTKY VÍKEND V LONDÝNĚ PROGRAM ZAMĚŘENÝ NA PAMÁTKY Pokud peníze nejsou problém, můžete Londýn projet vyhlídkovými autobusy (Original London Sightseeing Tour nebo Big Bus Tours. Do těchto autobusů můžete na vyznačených

Více

A N G L I E 2015 20A20152k22015Franci e 2015ICÍLIE 2015 L O N D O N

A N G L I E 2015 20A20152k22015Franci e 2015ICÍLIE 2015 L O N D O N CK ALPIN-TOUR U Dubu 982, 517 21 Týniště nad Orlicí, Czech Republic Tel. +420 495 532 121, Tel./fax: +420 494 371 717 E-mail: info@alpintour.cz Web: www.alpintour.cz A N G L I E 2015 20A20152k22015Franci

Více

ZŠ Vacov pro své žáky připravila týdenní jazykově vzdělávací pobyt s poznáním historie, přírody i současného života spojeného království.

ZŠ Vacov pro své žáky připravila týdenní jazykově vzdělávací pobyt s poznáním historie, přírody i současného života spojeného království. ZŠ Vacov pro své žáky připravila týdenní jazykově vzdělávací pobyt s poznáním historie, přírody i současného života spojeného království Londýn 2015 Termín: 1. 11 7. 11. 2015 Místo: Doprava: Ubytování:

Více

Týdenní zábavná dovolená v Riccione

Týdenní zábavná dovolená v Riccione Týdenní zábavná dovolená v Riccione Termín cesty: 28.8 4.9 2015 Počet osob: nabídka od 8 osob Doprava: letecky Highlights: 7-denní pobyt ve vyhlášeném letovisku - Riccione Gay pláž Osobní gay průvodce

Více

OPEN DOOR OFFENEN TÜR OTEVŘENÉ DVEŘE OPEN DOOR OFFENEN TÜR

OPEN DOOR OFFENEN TÜR OTEVŘENÉ DVEŘE OPEN DOOR OFFENEN TÜR OTEVŘENÉDVEŘE OPEN DOOR OFFENEN TÜR OTEVŘENÉ DVEŘE OPEN DOOR OFFENEN TÜR 1 Vážení čtenáři a čtenářky, milé děti, další číslo školního cizojazyčného časopisu je opět zde. Věříme, že se vám bude líbit a

Více

Milé čtenářky, vážení čtenáři,

Milé čtenářky, vážení čtenáři, Milé čtenářky, vážení čtenáři, představujeme Vám listopadové vydání cizojazyčného školního časopisu, které jsme společně s Vaší pomocí připravili. Určitě zde naleznete spoustu nových a zajímavých informací,

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

Pokyny pro účastníky zájezdu do Velké Británie v termínu 11. 4. 18. 4. 2015

Pokyny pro účastníky zájezdu do Velké Británie v termínu 11. 4. 18. 4. 2015 CK Boca spol. s r. o., 17. listopadu 342, 530 02 Pardubice, tel. 46 6530208, info@ckboca.cz, http://www.skolní-zajezdy-boca.cz Pokyny pro účastníky zájezdu do Velké Británie v termínu 11. 4. 18. 4. 2015

Více

V Y K Ř I Č N Í K. Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7

V Y K Ř I Č N Í K. Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7 V Y K Ř I Č N Í K Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7 Dětský aquatlon Čáslav 2015 Ve čtvrtek 30. dubna 2015 se v Čáslavi konal 1. ročník plavecko-běžeckého poháru škol

Více

Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34.

Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34. Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34.0774 ANOTACE Číslo a název šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění

Více

aneb potkává hrabství Devon Animated flag image by 3dflags.com

aneb potkává hrabství Devon Animated flag image by 3dflags.com aneb potkává hrabství Devon Animated flag image by 3dflags.com DENI. Cesta - Sobota - sraz v ranních hodinách před budovou Hlavního nádraží v Brně odjezd kolem třetí hodiny ranní rychlíkem(!) ČD 3,5 hodiny

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy)

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy) Krajinou Lichtenštejnů Přijeďte se přesvědčit o jedinečnosti Lednicko-valtického areálu. Tento unikátní park o rozloze okolo 280 km2 tvořil mocný rod Lichtenštejnů po dobu tří staletí a od roku 1996 je

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015. Informace www.gtmskola.cz Pozvánka na divadelní představení Damals in Berlin

Více

Základní škola a mateřská škola, Dolní Branná, okres Trutnov. PROJEKT ŽIVOT V POHYBU Reg. číslo projektu: CZ.1.07/1.1.20/02.0057

Základní škola a mateřská škola, Dolní Branná, okres Trutnov. PROJEKT ŽIVOT V POHYBU Reg. číslo projektu: CZ.1.07/1.1.20/02.0057 Základní škola a mateřská škola, Dolní Branná, okres Trutnov PROJEKT ŽIVOT V POHYBU Reg. číslo projektu: CZ.1.07/1.1.20/02.0057 LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ EVVO DUHA, DOLNÍ DVŮR Realizační tým v rámci projektu ŽVP

Více

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Příloha č. 1 Výzvy k podání nabídek 1. Podmínky a požadavky na zpracování nabídky Předmětem zakázky jsou služby: ZADÁVACÍ DOKUMENTACE A) Zajištění stínování (shadowing) pro pedagogy cizích jazyků, matematiky,

Více

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Příloha č. 1 Výzvy k podání nabídek ZADÁVACÍ DOKUMENTACE 1. Podmínky a požadavky na zpracování nabídky 1.1. Předmětem zakázky je zajištění zahraničního jazykového kurzu pro dva učitele (Německo) a dvou

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

Pracovní stáž Garantem stáže

Pracovní stáž Garantem stáže Pracovní stáž Garantem stáže Společnost pro celistvou na smysl zaměřenou pedagogiku Franze Ketta, o. s., Kostelní nám. 1, Ostrava 1 (akreditace MŠMT) Místo pobytu: Jižní Tyrolsko leží na jižní straně Alp

Více

Pokyny k jazykovému kurzu v Hastings ve Velké Británii:

Pokyny k jazykovému kurzu v Hastings ve Velké Británii: Pokyny k jazykovému kurzu v Hastings ve Velké Británii: Vážené dámy a pánové, milí cestující! Rádi bychom Vám sdělili několik důležitých informací k jazykovému kurzu, jehož se ve dnech 10.10.-16.10.2015

Více

SICÍLIE 18. 9. 27. 9. 2015

SICÍLIE 18. 9. 27. 9. 2015 SICÍLIE 18. 9. 27. 9. 2015 Proč právě Sicílie? Největší italský ostrov nabízí krásné pláže, hory, divoké kaňony, jedny z nejlépe zachovaných antických památek světa i architektonické pozůstatky vlády Normanů,

Více

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není odpad. Děti zjistily hravou formou, co to je separace odpadu a kompostování.

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

Sport Atletika. Vybíjená KVĚTEN-ČERVEN 2014. Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1.

Sport Atletika. Vybíjená KVĚTEN-ČERVEN 2014. Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1. KVĚTEN-ČERVEN 2014 Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1. stupně vydali do divadla. Představení bylo o paní Krásihaldě, která měla dvě opice Máňu a Fráňu.

Více

Následovala návštěva autobusového nádraží. Tento projekt město financovalo ze Společného regionálního operačního programu a rozpočtu města Votice.

Následovala návštěva autobusového nádraží. Tento projekt město financovalo ze Společného regionálního operačního programu a rozpočtu města Votice. 1. a 2.10. 2009 se v rámci projektu Vzdělaný venkov uskutečnila odborná exkurze do mikroregionu Džbány-Žebrák. Exkurzi připravily manažerky mikoregionu Nechanicko Jana Pečenková a Urbanické Brázdy Ing.

Více

KVĚTEN Jarní měsíc byl ve znamení výjezdů a výletů tříd a také sportovních úspěchů. Naši žáci úspěšně završili projekt Comenius v Polsku. COMENIUS V POLSKU Na začátku května proběhl poslední výměnný pobyt

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic

Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic Můj projekt na téma holocaustu nastartovala uskutečněná výstava Zmizelí sousedé, kterou jsem zorganizovala na přelomu měsíce února a března roku 2011 na naší

Více

Sankt Gallen Švýcarsko

Sankt Gallen Švýcarsko Sankt Gallen Švýcarsko - Mateřská škola Barevný klíček Vítězná 725 35601 Sokolov Endyšová Jana Hned po příjezdu jsme byly ubytované: v centru města. V průběhu naší stáže jsme vykonávaly hospitace v Primars

Více

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost Cesta do Zagarola Město Zagarolo, které je partnerským městem obce Nelahozeves, pozvalo zastupitele naší obce a ţáky nelahozeveské školy na návštěvu. Zastupitelé zde byli na oficiální návštěvě. Ţáci byli

Více

SPOLEČNÝMI SILAMI TO DOKÁŽEME

SPOLEČNÝMI SILAMI TO DOKÁŽEME PLÁN ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY NÁZEV: SPOLEČNÝMI SILAMI TO DOKÁŽEME ŠKOLNÍ ROK 2015/ ZŠ A MŠ BOHUMÍN TŘ. DR. E. BENEŠE 456 BOHUMÍN, OKRES KARVINÁ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE VYTVOŘILA:

Více

ZŠ Boskovice, nám. 9. května pracoviště Sušilova. Šéf redaktor: Viktor Kejík. Redaktoři: Zuzana Valentová, Monika Vlachová, Vojta Pohl, Anna Přibylová

ZŠ Boskovice, nám. 9. května pracoviště Sušilova. Šéf redaktor: Viktor Kejík. Redaktoři: Zuzana Valentová, Monika Vlachová, Vojta Pohl, Anna Přibylová ZŠ Boskovice, nám. 9. května pracoviště Sušilova Šéf redaktor: Viktor Kejík Redaktoři: Zuzana Valentová, Monika Vlachová, Vojta Pohl, Anna Přibylová Po dlouhých přípravách se ZŠ Sušilova se ZŠ Slovákovou

Více

PRAXE LONDÝN NEDĚLE 2. ÚNORA 2014. Běhavá Pavla

PRAXE LONDÝN NEDĚLE 2. ÚNORA 2014. Běhavá Pavla NEDĚLE 2. ÚNORA 2014 PRAXE LONDÝN Naše letadlo mělo odlétat ve 14:35 z Letiště Václava Havla, ale mělo asi 15 minut zpoždění. Let byl fajn a rychle utekl. Letěli jsme fialovo-růžovým letadlem společnosti

Více

NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ Dne 25. 5. 2015 se uskutečnila akademie k 80. výročí naší školy. Všechny třídy se zúčastnily

Více

Herr Shakespeare? Keine Angst

Herr Shakespeare? Keine Angst Herr Shakespeare? Keine Angst Delegace z české a německé školy společně vytvořily projekt s názvem Vorhang auf für Romeo und Julia im neuen Europa!, jenž byl uskutečněn díky programu Comenius. Hlavním

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College Jazyková škola Elvis, Karlínské náměstí 8, 186 00 Praha 8 tel./fax: 241 405 628, tel.: 241 409 001; Vodafone: 602 350 632, 731 570 807 http://www.elvis.cz; e-mail: elvis@elvis.cz STUDIUM ANGLIČTINY NA

Více

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2009 / 2010. Pracoviště II. stupně:

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2009 / 2010. Pracoviště II. stupně: MOZAIKOVNÍK školní rok 2009 / 2010 Pracoviště I. stupně: Základní škola Mozaika, o.p.s. U Stadionu 1166 516 01 Rychnov nad Kněžnou tel.: 732 234 209 (sborovna) 739 007 826 603 709 174 (p. ředitelka) Pracoviště

Více

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Číslo: 6 Listopad Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6 Brechtík Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Vážení rodiče, držíte v rukou nové vydání školního časopisu, který je určen Vám i Vašim dětem. Tento časopis

Více

Souhrnná informace o realizaci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Souhrnná informace o realizaci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Souhrnná informace o realizaci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo Název projektu Příjemce CZ.1.07/1.1.07/02.0082 Kritické myšlení jako nástroj formování osobnosti

Více

Pokyny k jazykovému kurzu v Hastings ve Velké Británii:

Pokyny k jazykovému kurzu v Hastings ve Velké Británii: Pokyny k jazykovému kurzu v Hastings ve Velké Británii: Vážené dámy a pánové, milí cestující! Rádi bychom Vám sdělili několik důležitých informací k jazykovému kurzu, jehož se ve dnech 26.9.-2.10.2015

Více

Charakteristika předmětu:

Charakteristika předmětu: Vzdělávací oblast : Vyučovací předmět: Volitelné předměty Člověk a společnost Historický seminář Charakteristika předmětu: Vzdělávací obsah: Základem vzdělávacího obsahu předmětu Historický seminář je

Více

ZÁJEZDY PRO ŠKOLNÍ SKUPINY

ZÁJEZDY PRO ŠKOLNÍ SKUPINY Byli jsme 1. na československém trhu a naše CK ( jako pokračovatel ALBION TRAVEL ) odbavila více než 1000 spokojených kolektivů. Férová nabídka profesionálních služeb ALBIONu: 100% servis Poradenský servis

Více

Nabídka výletů. Albánie - Skadar. Noční Budva. Montenegro tour, Cetinje, Njeguši

Nabídka výletů. Albánie - Skadar. Noční Budva. Montenegro tour, Cetinje, Njeguši Nabídka výletů Albánie - Skadar Tento výlet Vás provede černohorským pobřežím přes Bar a Ulcinj až k hraničnímu přechodu Sukobin. Za hraničním přechodem následuje krátká přestávka v kafe-baru. Program

Více

Kaplan International Melbourne

Kaplan International Melbourne Kaplan International Melbourne Naše škola se nachází přímo v centru města Melbourne. V novém kampusu jsou klimatizované a příjemné učebny. Škola má moderně vybavené studijní centrum a třídy. V této části

Více

..září / leden 2015..

..září / leden 2015.. ..září / leden 2015.. IV. ročník, 29. číslo Reportér P.E.S. strana 2 FOTOGALERIE strana 4 Den název otevřených článku dveří + stran strana 8 1 P. E. S. 2014 Každý školní rok začínáme oblíbenou akcí P.

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Památky a zajímavá místa... tipy pro váš Londýnský program

Památky a zajímavá místa... tipy pro váš Londýnský program Památky a zajímavá místa... tipy pro váš Londýnský program KRÁLOVSKÉ PALÁCE Buckingham Palace Buckinghamský palác je oficiální londýnské sídlo britského panovníka a největší královská pracovna na světě.

Více

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII Poznáváme své děti V červnu 2014 jsme získaly finanční prostředky z dotace v oblasti výchovy a vzdělávání Městského úřadu v Příbrami na projekt s názvem Poznáváme své děti. V rámci této dotace na naší

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

POZNÁVACÍ PLAVBY LODÍ PO CHORVATSKÝCH OSTROVECH

POZNÁVACÍ PLAVBY LODÍ PO CHORVATSKÝCH OSTROVECH POZNÁVACÍ PLAVBY LODÍ PO CHORVATSKÝCH OSTROVECH Týdenní zájezdy jsou tematicky zaměřeny na dvě témata: poznávání místních pamětihodností a specialit středomořské kuchyně. Plavby se uskuteční na lodích

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více

Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10

Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10 Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10 Místo:chata HORSKÝ HOTEL, ČERNÁ HORA, JANSKÉ LÁZNĚ Termín: 22. 29. 1. 2011 Odjezd: sobota 22. 1. v 13.00 h, od ZŠ (sraz v 12.20 h) Příjezd: sobota 29. 1. v 11.30

Více

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Eva Zemanová, ředitelka školy a kolektiv učitelek MŠ Kly Úvod Dne 30. 10. 2012 proběhl v naší mateřské škole Projektový den. Celým dnem nás provázela včelka

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

Republikové kolo soutěže hlídek mladých zdravotníků 13. 15. 9. 2013 Praha

Republikové kolo soutěže hlídek mladých zdravotníků 13. 15. 9. 2013 Praha Republikové kolo soutěže hlídek mladých zdravotníků 13. 15. 9. 2013 Praha Křížovka 1. 2. 12 1 2 5 3 10 11 6 13 4 7 8 9 4. 3. 5. 8. 9. 6. 7. 10 11. 12. 13. Informace o soutěži Datum: 13. 15. 9. 2013 Místo

Více

PRímEstské tábory se školkou

PRímEstské tábory se školkou PRímEstské tábory se školkou Stejně jako v letech 2007, 2008, 2009, 2010 připravujeme pro Vaše děti Příměstské tábory Sluníčka se školkou 2011. PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY SLUNÍČKA SE ŠKOLKOU VE ŽLUTÝCH LÁZNÍCH

Více

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College Jazyková škola Elvis, Karlínské náměstí 8, 186 00 Praha 8 tel./fax: 241 405 628, tel.: 241 409 001; Vodafone: 602 350 632, 731 570 807 http://www.elvis.cz; e-mail: elvis@elvis.cz STUDIUM ANGLIČTINY NA

Více

Obsah. Obsah. Navštivte nás na Facebooku:

Obsah. Obsah. Navštivte nás na Facebooku: Obsah Díky Facebooku můžete navázat kontakt s ostatními účastníky zahraničních pobytů a sdílet s nimi své zážitky. Navštivte nás na Facebooku: Jazykové pobyty v zahraničí Jazykový kurz v zahraničí je nejefektivnější

Více

Termín: Čtvrtek 18. prosince 2014

Termín: Čtvrtek 18. prosince 2014 Termín: Čtvrtek 18. prosince 2014 Cena: 600,- za dopravu + vstupné (dle zájmu): Schönbrunn ZOO (panda, koala) Hofburg Dům motýlů Albertina galerie - podrobné informace a ceny vstupenek viz příloha letáku

Více

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : ČTENÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Mgr. Milena Kašová aj5-mas-kas-cte-05 Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : My country I live in the Czech Republic. The country

Více

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE

ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Příloha č. 1 ZADÁVACÍ DOKUMENTACE Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí jako zadavatel vyhlašuje v souladu s Příručkou pro příjemce Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Více

Děti byly za své soutěžní příspěvky odměněny tajnými výlety a dobrodružstvím

Děti byly za své soutěžní příspěvky odměněny tajnými výlety a dobrodružstvím Děti byly za své soutěžní příspěvky odměněny tajnými výlety a dobrodružstvím Středa a pátek byli v minulém týdnu u dopravního podniku ve znamení tajných výletů. Tajných a dobrodružných výletů pro školní

Více

Jak pracujeme se ŠUŽ ve výuce. Bioinformační centrum jde občanům naproti

Jak pracujeme se ŠUŽ ve výuce. Bioinformační centrum jde občanům naproti Jak pracujeme se ŠUŽ ve výuce Bioinformační centrum jde občanům naproti 17.května 2012 Andrea Tláskalová ZŠ Zbiroh Projekt Škola pro udržitelný život vzdělávání pro udržitelný rozvoj a tvorba sítě škol

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Příměstské tábory KC KAMPA 2013

Příměstské tábory KC KAMPA 2013 Příměstské tábory KC KAMPA 2013 Turnusy a program 1. turnus 8. 12. července 2013 2. turnus 15. 19. července 2013 3. turnus 19. 23. srpna 2013 4. turnus 26. 30. srpna 2013 Harmonogram dne Obecné informace

Více

(EU PROGRAMM ERASMUS+)

(EU PROGRAMM ERASMUS+) ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (EU PROGRAMM ERASMUS+) Outdoor Education Course OUTDOOR LEADERSHIP PORTUGAL 16/03/2015 20/03/2015 Vypracoval : Mgr. Tomáš Sobotka Příprava na kurz: Příprava spočívala ve studiu materiálů,

Více

POZNÁVACÍ AKCE EDUCY A EUROTEAMU - LONDON 19.-23. září 2012

POZNÁVACÍ AKCE EDUCY A EUROTEAMU - LONDON 19.-23. září 2012 Z obsahu říjnového čísla časopisu: Poznávací akce Educy a Euroteamu do Anglie Training course v Řecku Příprava campu ve Španělsku Další připravované akce Euroteamu -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Více

VY_32_INOVACE_06_NEJVĚTŠÍ NĚMECKÁ MĚSTA_36

VY_32_INOVACE_06_NEJVĚTŠÍ NĚMECKÁ MĚSTA_36 VY_32_INOVACE_06_NEJVĚTŠÍ NĚMECKÁ MĚSTA_36 Autor: Mgr. Světlana Dlabajová Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu:cz.1.07/1.4.00/21.2400

Více

AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí. Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz

AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí. Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz STUDENT AGENCY Téměř 20 let praxe kulturně-výměné pobyty au pair pobyty pracovní

Více

Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem

Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem provázeli budoucí prvňáčky žáci 5. tříd, kteří si připravili pro děti pohádkové úkoly. Letos

Více

Nabídka programů na hradě Šternberk

Nabídka programů na hradě Šternberk Nabídka programů na hradě Šternberk Následující nabídka programů je speciálně vytvořena pro příměstské tábory ASC UP 2012. Cena programu činí 170 Kč. Součástí programu je vždy prohlídka hradu (malý okruh)

Více

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2008 / 2009

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2008 / 2009 MOZAIKOVNÍK školní rok 2008 / 2009 Organizace školního roku 2008/2009 Zahájení školního roku 1. září 2008 Ukončení 1.pololetí 29. ledna 2009 Ukončení 2. pololetí 29. června 2009 PRÁZDNINY Podzimní prázdniny

Více

Moudrost předků promlouvá

Moudrost předků promlouvá Moudrost předků promlouvá Tvorba a pilotáž vzdělávacích programů v oblasti průřezových témat Pilotáž programu v Pardubickém kraji realizuje Občanské sdružení Altus Průřezové téma: Multikulturní výchova

Více