Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR"

Transkript

1 ~ 1 ~ Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR METODICKÁ PŘÍRUČKA OBSAH Úvodem... 2 Kompenzační cvičení... 4 Ukázky jednotlivých cviků v domácím prostředí, kanceláři a autě Akupresura Kondiční minimum... 55

2 ~ 2 ~ ÚVODEM kolektiv autorů Zdravotní pojišťovna MV ve spolupráci s Ředitelstvím pro řízení lidských zdrojů Policejního prezidia ČR a Fakultou tělesné výchovy a sportu UK v Praze připravily DVD, které je určeno k využití pro příslušníky a zaměstnance bezpečnostních sborů ČR. Součástí DVD je textový materiál (metodická příručka), ve které Vám autoři co nejpřijatelnější formou předkládají doplňující informace k jednotlivým částem filmu. Cílem tohoto DVD a textového materiálu je přispět ke zlepšení úrovně tělesné zdatnosti a zdravého životního stylu pomocí základních kompenzačních a regeneračních cvičení. Každodenním cvičením je možné předcházet zdravotním problémům pohybového systému. Zejména z důvodu názornosti jsme jednotlivé cviky zařadili do tematických kapitol a sestavili je tak, aby se dala praktikovat v různých prostředích - v autě, v kanceláři, v tělocvičně nebo v domácích podmínkách. Jsme si vědomi, že existuje mnoho jiných možností cvičení, ale naší snahou bylo vybrat opravdu jen ty nejjednodušší cviky. Z tohoto důvodu byli osloveni odborníci na uvedenou problematiku. Mgr. Andrea Levitová a recenzentka doc. PhDr. Blanka Hošková, CSc., z katedry zdravotní tělesné výchovy a tělovýchovného lékařství na FTVS UK v Praze garantují relevanci výběru a provedení kompenzačních cvičení. Vzhledem k tomu, že pro cvičení je velmi důležité provádět ho správným způsobem, jsou tato cvičení podrobně rozepsána v samostatné kapitole této metodické příručky. Kondiční cvičení, vzorovou rozcvičku a automasáž jsme na DVD zařadili proto, že správné rozcvičení považujeme za základ a nedílnou součást každé pohybové aktivity, kterou můžeme při vhodné intenzitě použít jako aktivní regeneraci. Pomocí správně provedeného strečinku můžeme předejít svalovým zraněním a potréninkovou automasáží uvolnit unavené svaly. Na závěr této příručky jsme zařadili problematiku zlepšování fyzické kondice, která je zpracována formou přístupnou i laikům. Autorem tohoto příspěvku je odborník Mgr. Aleš Tvrzník z vědeckého a servisního střediska tělesné výchovy a sportu Ministerstva obrany ČR (CASRI), které se podílelo na tvorbě DVD a tohoto textového materiálu konzultační a odbornou činností.

3 ~ 3 ~ Na DVD představujeme vitalizační rozcvičku, která pomáhá celkově rozhýbat a nastartovat organizmus. Rozproudí energii v těle a stimuluje srdečně-cévní oběh. Byla zařazena zejména z důvodu regenerace sil během noční služby, případně jako úvodní část jakékoliv sportovní aktivity. Z dechových cvičení jsme zařadili dvě. První jako prevenci proti bolesti zad a druhé pro odstranění stresu. Při tzv. antistresovém dýchání se zaměříte na prodloužení výdechu a celkové zklidnění organismu. Můžete je použít nejen ve službě, například po náročném služebním zákroku, ale třeba před nějakým veřejným vystoupením nebo zkouškou ve škole. Důležitá je při tomto cvičení pozitivní vizualizace s představou celkového uvolnění, zklidnění organismu a odstranění svalového napětí. Jedna z častých potíží při práci s počítačem, kdy často klikáme myší, je tzv. myší nemoc neboli odborně syndrom karpálního tunelu. Příčinou není jen práce na počítači, ale jakékoliv jednostranné přetěžování zápěstí ruky. Na DVD je předvedena preventivní masáž zápěstí a dlaní, pomocí které lze tomuto onemocnění částečně předcházet. Také oční cvičení je zaměřeno na preventivní předcházení problémům při práci na počítači, v tomto případě k odstranění očního napětí. Při těchto cvičeních je důležité s pozitivním přístupem věřit, že uvedená cvičení jsou pro nás prospěšná a mohou nám opravdu pomoci. Nejlepší je, když to každý vyzkouší sám na sobě. Důležité je provádět toto cvičení při prvních náznacích únavy či nepohody očí. Z alternativních technik jsme na DVD zařadili i základní techniky masáže akupresurních bodů, které můžete použít při výkonu služby. Tato problematika je náročná z hlediska správného provádění jednotlivých technik, a proto jsme oslovili praktika tradiční čínské medicíny a lektora taiči Ing. Pavla Dvořáčka, který jednotlivé akupresurní body podrobně rozepsal v samostatné kapitole této metodické příručky. Cvičení pro lenochy je vhodnou alternativou pro ty z Vás, kteří nemáte na cvičení čas a představuje minimum, co bychom mohli také pro své tělo udělat. Věříme, že pro Vás cvičení budou přínosem a v případě potřeby je využijete pro upevnění zdravotního stavu, fyzické a psychické kondice.

4 ~ 4 ~ KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ Mgr. Andrea Levitová Doc. PhDr. Blanka Hošková, CSc. Slovo úvodem Koho ještě nebolela záda z věčného sezení u počítače, v autě nebo stání v práci? Troufáme si říci, že bolesti zad prožil na vlastní kůži téměř každým z nás. Pro nás, autory, bylo vypracování metodické příručky motivací, jak preventivně, moderním přístupem a zejména naší školou zad předejít těmto bolestem. Úvod Jednou z nejčastějších obtíží přivádějící jedince k lékaři jsou právě bolesti zad. Stále více lidí se dožívá vysokého věku. Průměrná délka života se podle statistik ve dvacátém století prodloužila o třicet let. Kdo dříve odcházel v šedesáti letech do důchodu, byl starý, ale dnes v tomto věku pro řadu lidí život začíná. Kvalitu života od dětství ovlivňuje rozvoj techniky, která má za následek nedostatek pohybu a sedavý způsob života. V této příručce Vám poskytneme rady, jak se aktivní přístup k páteři stane součástí každodenního života. Poradíme Vám, jak nejlépe pečovat o páteř v kanceláři a v autě, včetně ergonomických úprav. Pro lidi, kteří jsou v životě více aktivní, nabízíme školu zad v domácím prostředí. Najdete zde soubory cviků (kompenzační cvičení), které jsou zaměřené na problematické partie těla. Cviky jsou popsány tak, aby je mohl provádět každý sám (je samozřejmé, že začít pod vedením cvičitele, fyzioterapeuta nebo jiného terapeuta je snazší). Pokud začnete cvičit preventivně ještě před vzniklými bolestmi, tak předcházíte problémům pohybového systému. Dostáváte se na dobrou cestu a nezbývá nám než Vám pogratulovat. Důležité je však vydržet a zařadit tato kompenzační cvičení do každodenního života. Pouze dlouhodobé cvičení Vám přinese očekávané výsledky. Držíme Vám palce ve vytrvání na této dlouhé cestě k cíli.

5 ~ 5 ~ Moderní (současný) přístup k páteři a jak předcházet bolestem páteře? Nejdůležitější je zmírnit zátěž na páteř a meziobratlové ploténky: Jak toho můžete dosáhnout aneb desatero, jak předcházet mnoha problémům? Vědomě myslete na správné držení těla tím si ho zautomatizujete později budete zaujímat vzpřímené držení těla bez vědomého přemýšlení (tento postup znáte např. z řazení v autě). Svaly určují držení a stabilitu celého těla, pokud nefunguje svalstvo optimálně, neudržíme se ve vzpřímeném postoji a tlak je pak větší do určité oblasti páteře, kde se může projevovat bolest. Vyvarujte se rychlého otáčení s následným zvedáním těžkých břemen při rotaci trupu několikanásobně se zvýší tlak na ploténky v bederní páteři, a to může vyvolat posunutí, vyklenutí (protruzi) nebo až výhřez (prolaps) ploténky. Při předklonu udělejte současně dřep a břemena zvedejte těsně u těla. Neseďte déle než 2 hodiny myslete na Váš pohybový aparát, ale také na oči únava má vliv na pracovní výkon, jakmile cítíte, že se hroutíte, jděte se projít. Střídejte často stání, sezení a pohyb. Pohybujte se, předcházíte tak mnoha obtížím vyzkoušejte si nejprve to, co Vám vyhovuje, než se rozhodnete pro určitý druh pohybových aktivit nezapomeňte, že činnost by Vás měla bavit, pak ji také vydržíte dělat pravidelně. Trénujte kardiovaskulární systém pravidelně provádějte vytrvalostní pohybové aktivity, jako je rychlá chůze, jízda na kole, nordic walking, plavání atd. (opět si vyberte činnost, která Vás baví a kterou budete dělat pravidelně). Předcházíte tak kardiovaskulárním chorobám (např. infarktu myokardu). Nejideálnější je pravidelné kompenzační cvičení a vytrvalostní pohybové aktivity předcházíme jak bolestem zad, tak i kardiovaskulárním chorobám (pouze svým rozhodnutím a aktivním přístupem přispějete ke svému zdraví).

6 ~ 6 ~ Dodržujte pitný režim individuálně 2-4 litry, při nedostatku vody můžete trpět např. bolestmi hlavy a také nedostatečně zavodněné svaly mají vyšší sklon k bolestem a křečím. Vyvarujte se dlouhodobému stresu při stresu se zvyšuje napětí ve svalech a nejvíce reagují svaly krku. Zapojte i svou psychiku naučte se naslouchat svému tělu, pak s ním budete i lépe zacházet. Kromě toho, mozkové buňky produkují tzv. lidský opiát - endorfin, který vyvolává pocit euforie a uspokojení při a po výkonu, navozuje tak velice příjemný stav psychiky, který přispívá k dobré náladě. Kvalitní pracoviště zvyšuje kvalitu práce pokuste se přesvědčit zaměstnavatele o přizpůsobení pracoviště tak, aby Vám vytvořil dobré pracovní podmínky (např. židle, stůl, monitor). Co je kompenzační cvičení a kdy ho zařazujeme? Kompenzační cvičení je soubor jednoduchých cviků v jednotlivých cvičebních polohách. Cílem kompenzačních cvičení je preventivně působit proti vzniku funkčních, později strukturálních poruch pohybového systému a bolestivým následkům (vertebrogenní potíže = porucha v oblasti páteře, bolesti kloubů, svalová nerovnováha). Cviky můžeme modifikovat s využitím nářadí a různého náčiní. Kompenzační cvičení zařazujeme při nedostatku pohybu zvýšené udržování statických poloh (sedavý způsob života - např. u počítače nebo v autě atd., tzv. sedící populace ).

7 ~ 7 ~ Kompenzační cvičení zařazujeme při jednostranném sportovním zatížení až přetížení u vrcholových sportovců (např. fotbal přetěžuje dolní končetiny). Jakou plní svaly úlohu? Všechny svaly těla se nechovají stejně, podle toho je dělíme do dvou skupin do těchto dvou skupin patří svaly, které výrazně ovlivňují držení těla: 1) Svaly udržující vzpřímený postoj s tendencí ke zkrácení = posturální (tonické, antigravitační, držící ) svaly patří sem zejména svaly šíjové, horní trapézové svaly, zdvihače lopatky, svaly prsní a bedrokyčlostehenní, svaly zad (vzpřimovače trupu), svaly na zadní straně dolních končetin (zadní stehenní svaly, lýtkové svaly). 2) Svaly umožňující pohyb (uplatňující se u chůze a běhu) s tendencí k ochabnutí = fázické svaly patří sem především ohybače krku, mezilopatkové svaly, břišní a hýžďové svaly. Zkrácení jedné a oslabení druhé skupiny svalů vede ke změnám zakřivení páteře, vadnému držení těla (viz. kapitola Vadné držení těla a svalová nerovnováha ) a k častějšímu vzniku funkčních poruch, proto je třeba, aby svaly byly ve správné rovnováze. Optimální držení těla Je předpokladem efektivního provádění jednotlivých kompenzačních cvičení. Vzpřímený stoj je výsledkem naší individuální posturální (antigravitační, držící ) funkce a souhry posturálních svalů. Kvalita držení těla je ovlivněna celou řadou faktorů např. aktuální stav psychiky (dobrá nálada, stres), genetika, tělesná váha, aktuální stav pohybového systému atd. Držení těla se vyvíjí a mění během celého života.

8 ~ 8 ~ Nervová soustava řídí činnost posturálních svalových skupin, probíhá v podvědomí, a proto je korekce správného držení těla velice obtížná a dlouhodobá (tzn. zautomatizovat optimální správné držení těla je dlouhodobý proces). Optimální správné držení těla je v nejvhodnějším postavení když hlava je vzpřímena (nenatáčí se ani neuklání), brada svírá s osou těla pravý úhel, ramena jsou spuštěna volně dolů, lopatky jsou lehce přitaženy k páteři, páteř je dvojesovitě zakřivena (krční zakřivení je vyklenuté dopředu, hrudní dozadu, bederní dopředu - přechody z jednoho do druhého jsou plynulé), oba boky jsou stejně vysoko, břicho ploché, pánev je nad spojnicí středů kyčelních kloubů, kyčle a kolena nenásilně nataženy (ne však protlačeny dozadu) a nohy volně u sebe. Dobře vyvinuté a správně fungující svaly trupu podporují stabilitu páteře, která je odolnější vůči námaze a úrazům. Správné držení těla je výrazem zdraví, tělesné i duševní krásy. Vadné držení těla a svalová nerovnováha Vadné držení těla (VDT) je porucha statické funkce pohybového systému. Nejčastější příčinnou VDT jsou: nedostatek pohybu, jednostranné zatěžování svalů, nesprávné sezení, nevhodné držení těla při práci, dlouhodobé ležení např. při nemoci (svalstvo je ochablé z nečinnosti), předchozí nedoléčené nemoci a úrazy pohybového systému (omezení hybnosti kloubů, zkrácené a ochablé svaly, bolesti), celková onemocnění (např. obezita) atd. VDT zhoršují i změny vyvolané stárnutím organismu - během život dochází k přirozenému stárnutí meziobratlové ploténky, ke ztrátě její pružnosti, k jejímu vysychání a mikrotrhlinám.

9 ~ 9 ~ Nesprávně prováděné kompenzační cvičení může vést k VDT a v horším případě až ke strukturální vadě páteře, která je nenapravitelná. VDT je nejčastěji způsobeno svalovými nerovnováhami (dysbalancemi) mezi svaly, které jsou na přední a zadní straně těla. V takové dvojici je jeden ze svalů posturální (se sklonem ke zkrácení) a druhý fázický (se sklonem k ochabování). Páteř musíme brát jako funkční celek, ve kterém vše souvisí se vším. Nejnápadnější VDT je, když pozorujeme zvětšené ohnutí hrudní páteře tzv. kulatá záda (hyperkyfóza hrudní páteře) je výsledkem svalové nerovnováhy mezi zkracujícími se prsními svaly a ochablými mezilopatkovými svaly (které zahrnují dolní část trapézového svalu a svaly rombické). Prsní svaly současně táhnou dopředu ramena. Současně s kulatými zády najdeme většinou předsun brady se záklonem hlavy tzv. předsunuté držení hlavy, spojené s jejím mírným záklonem (hyperlordóza krční páteře) ta je výsledkem svalové nerovnováhy mezi zkracujícími se šíjovými svaly a ochablými hlubokými ohybači krku. S kulatými zády můžeme nalézt nadměrné prohnutí bederní páteře (hyperlordóza bederní páteře) ta je výsledkem svalové nerovnováhy mezi zkracujícími se bederními vzpřimovači trupu a ochablými přímými břišními svaly s tím souvisí nerovnováha v oblasti pánve, kde můžeme pozorovat zkrácení bedrokyčlostehenního svalu (zapojuje se do činnosti při každém kroku) a ochabnutí velkého hýžďového svalu výsledkem svalové nerovnováhy je vysazení pánve. Zvláštním typem VDT jsou plochá záda páteř je rovná a chybí dvojí esovité zakřivení páteře (chybí lordózy a kyfózy) plochá záda se vyskytují především u lidí, kteří mají větší rozsah pohybů ve všech kloubech těla a na páteři (hypermobilní lidé) a také u nich nevidíme zkrácené svaly (pokud u nich nenalezneme blokádu). U hypermobilních lidí je zakázáno svaly protahovat, ale doporučuje se naopak svaly posilovat.

10 ~ 10 ~ Všechny tyto typy VDT zvětšené ohnutí hrudní páteře, nadměrné prohnutí krční a bederní páteře a plochá záda patří do vadného předozadního zakřivení páteře. Vadné boční zakřivení páteře se projevuje vybočením páteře do strany čili skoliózou páteře až u 90 % skolióz neznáme příčinu, pouze malá část skolióz má známou příčinu, jednou z nich může být kratší dolní končetina. U skoliózy je svalový val podél páteře na jedné straně výše (nikdy to ale není po celé délce zad, většinou v určité fázi předklonu). Proč zařazovat kompenzační cvičení (co tím můžeme ovlivnit)? Je nejúčinnější prostředek na odstranění, již vzniklé funkční poruchy hybného systému. Pozitivně ovlivňujeme pohybový systém vyrovnávací cvičení můžeme zaměřit na jednotlivé složky pohybového systému (klouby, vazy, šlachy, svaly). Pozitivně ovlivňujeme funkční stav vnitřních orgánů pokud zařadíme cvičení aerobního vytrvalostního charakteru (individuálně zvolená rychlost dle požadované intenzity, např. jízda na kole, rychlé chůze atd.), tak společně s kompenzačním, dechovým a relaxačním cvičením optimalizujeme funkční stav vnitřních orgánů. Pozitivně ovlivňujeme kvalitu držení těla a pohybové stereotypy. Cvičení má pozitivní účinek a největší efekt, pokud se provádí pravidelně, správným způsobem a s volbou optimálních cviků jedině tak preventivně zabráníme nedostatečné nebo nevhodné pohybové stimulaci. Pozor nevhodně zvolené nebo nesprávně prováděné cviky mohou přispět k funkčním vadám pohybového systému.

11 ~ 11 ~ Dělení kompenzačních cvičení Podmínkou efektivního cvičení je dodržování posloupnosti jednotlivých cvičení: 1. uvolňovací 2. protahovací 3. posilovací V DVD můžeme vidět uvolňovací automobilizační (automobilizační), protahovací a posilovací cviky. 1. Uvolňovací cvičení Cílem uvolňovacích cvičení je připravit kloubní struktury v oblasti protahovaných svalů. Před uvolňovacím cvičením musíme svalové skupiny dokonale zahřát (5-10 min. pohybové aktivity nízké intenzity tzn % maximální tepové frekvence). Zařazujeme obměny chůze na místě, vpřed, vzad, úkroky stranou, krok skřižný, chůze ve výponu, po patách, čapí chůze, chůze s doprovodnými pohyby paží (např. kroužení), nordic walking, běh na místě, skákání přes švihadlo, pohybové hry s pomůckami a bez pomůcek, steppery, stacionární kolo atd. Pestré zahřátí navozuje taktéž psychické uvolnění. Mezi uvolňovací cvičení patří: např. uvolňování v ramenním kloubu - kroužení paží všemi směry a protřepávání, uvolňování v oblasti pánve - klopení, kroužení a rotace, uvolňování v oblasti kolenního a hlezenního kloubu - ohýbání, propínání a protřepávání, dále sem patří automobilizační cviky a automasáže. Nejoptimálnější je provádět 8-10 uvolňovacích cviků.

12 ~ 12 ~ Uvolňujeme a protahujeme nejlépe v teplé místnosti v pohodlném oblečení (oblečení nesmí bránit v pohybu a nezpůsobovat nepříjemné pocity škrcení) chlad dráždí svaly ke kontrakci, znemožňuje uvolnění a zvyšuje riziko zranění (proto je potřeba svalové skupiny zahřát a dopřát jim i teplé cvičební prostředí). Pohyb spojujeme s pravidelným dýcháním, nezadržujeme dech. U nadměrně pohyblivé páteře a kloubů (hypermobilita) neprovádíme uvolňovací a protahovací cviky volíme proto raději posilování břišních a zádových svalů. 2. Protahovací cvičení ( strečink ) Strečink slouží jako účinná prevence před poraněním pohybového aparátu (zejména svalů, šlach a kloubů), odstraňuje nadbytečné napětí svalů a pomáhá připravit hybný systém na další zátěž. Cílem protahovacích cviků je: zachování nebo zvýšení pohyblivosti prodloužením svalu, snížení napětí svalstva, příprava na sportovní zátěž a následné uvolnění, vnímání těla, psychofyzická relaxace odpoutání od každodenního stereotypu. Před strečinkem svaly dostatečně zahřejeme a kloubní struktury v oblasti protahovaných svalů uvolníme. Začínáme od nejnižších a stabilních poloh (v lehu, v sedu), aby protahovaný sval byl co nejvíce uvolněný (protahovací cviky by měly být jednoduché). Cvičení provádíme pomalu a soustředíme se na pohyb, nikdy v krajní poloze nehmitáme (nevhodné jsou i švihové pohyby).

13 ~ 13 ~ Při protahování nesmíme nikdy cítit bolest, při které vzniká napínací reflex (kontrakce protahovaného svalu). Vždy protahujeme do pocitu mírného tahu a příjemného napětí ve svalu. Během protahování nezadržujeme dech protažení svalu probíhá nejčastěji s dlouhým výdechem (dlouhý zvýrazněný výdech má relaxační účinek a sníží napětí ve svalu). Vlastní strečink (statický, klasický strečink) ze základní polohy se dostaneme (za současného dlouhého výdechu) do polohy, kde cítíme napětí ve svalu (zvětšíme rozsah pohybu), v této poloze vydržíme kolem sekund (u nesportující populace), ve výdrži volně prodýcháme (nesmíme zadržovat dech) a stejně pomalu se vrátíme zpět do základní polohy. Nejoptimálnější je provádět 5-6 cviků protahovacích podle míry zkrácení a požadované úrovně. U některých protahování dosáhneme většího účinku protažení např. pohybem očí ve směru pohybu protahovaného svalu (např. u protahování svalů na krční páteři). Při strečinku není dobré se srovnávat s ostatními, vždy se snažíme cvičit s ohledem na vlastní dispozice (řídíme se vlastními možnostmi, ne možnostmi ostatních) násilným protažením můžeme poškodit klouby a poranit svaly (jiné je protahování u muže či ženy, každý z nás má i jiné genetické předpoklady, velkou roli hraje předchozí pohybová zkušenost v daném sportu - rozdíly v protahování budou patrné u nesportující populace či vrcholových sportovců atd.). Strečink je nezbytné provádět pravidelně (nejlépe každý den), abychom došli ke zdárnému účinku protažení a tím předcházeli poranění pohybového systému, každý cvik opakujeme nejméně dvakrát, volíme různé varianty a modifikace protahovacích cviků, aby nedocházelo ke stereotypnímu návyku, který by mohl snižovat efektivitu

14 ~ 14 ~ vlastního protažení, vhodné je provádět strečink ráno (hned po probuzení svaly a šlachy jsou po spánku ztuhlé). Strečinků máme několik druhů, každý je vhodný pro jinou situaci či sport (např. před pohybovou aktivitou, po fyzické aktivitě, v gymnastice, atletice, po namáhavém dni v kanceláři a u počítače atd.) rozlišujeme např. strečink aktivní, pasivní, statický, dynamický, metoda postiozometrické relaxace, rytmický, balistický, repetitivní, silový strečink, proprioceptivní neuromuskulární facilitaci, cvičení balančního charakteru a over strečink. V naše DVD se budeme věnovat strečinku statickému, který je klasickou a nejčastěji používanou technikou s výdrží (tento strečink je bezpečný, pokud se dělá podle instrukcí a ne přes bolest). Ostatní druhy strečinků buď není vhodné používat (z hlediska bezpečného protažení svalů), nebo je možné je správně provádět až po důkladném vysvětlení. Strečink u sportovní činnosti bychom měli zařadit na začátek této činnosti v průběhu cvičební lekce (např. mezi posilovacími sériemi) a na její konec na začátku sportovní činnosti provádíme strečink po mírném zahřátí svalových skupin, cílem je prevence před poraněním pohybového aparátu, protahování zaměříme na ty svalové skupiny, které budeme při sportu nejvíce namáhat, po sportovní činnosti je cílem strečinku vykompenzovat napětí svalů, které byly zatěžovány (svaly by jinak měly tendenci ke zkrácení a rovněž zabráníme vzniku bolesti posilovaných svalů). 3. Posilovací cvičení V rámci kompenzačního cvičení se jedná o posilování pro zdraví (např. v domácím prostředí), jehož cílem je zvýšit funkční zdatnost oslabených svalových skupin, dlouhodobé vyrovnávání svalových nerovnováh (dysbalancí) a zlepšení intermuskulární koordinace (souhra mezi různými svaly, které se účastní pohybu). Při odstraňování svalových dysbalancí nejdříve zvýšíme klidové napětí oslabeného svalu provádíme izometrické posilovací cvičení v základních polohách

15 ~ 15 ~ (to je statické cvičení, kdy se nemění délka svalu, ale mění se jeho napětí). Potom následuje pomalé izokinetické posilovací cvičení (to je cvičení dynamické, kdy se mění délka svalu a relativně se nemění napětí) s postupným zvyšováním svalového úsilí a vědomým zapojováním oslabeného svalu do pohybu. Přesto dáváme přednost dynamickému a vedenému cvičení před cvičením statickým, které není vhodné provádět např. u lidí se zvýšeným krevním tlakem a kardiaků. Podle stanoveného cíle určíme zátěžové parametry mezi které patří opakování je jedno provedení cviku, kdy se svaly zkrátí (koncentrický pohyb) a svaly se prodlouží (excentrický pohyb), počet sérií je několik opakování téhož cviku nepřetržitě bez přestávky, délka přestávky je časový interval mezi jednotlivými sériemi (u začátečníků je kolem jedné minuty). Posilujeme vždy po uvolnění kloubů a důkladném protažení svalů (neplatí pro jedince s hypermobilitou). Před vlastním posilováním nejdříve zpevníme oblast pánve a hlubokého svalstva páteře posilujeme od centra k periferii jako první větší svalové skupiny později malé. Upřednostníme posilování s hmotností vlastního těla a volíme cvičení jednoduchá v lehčích polohách, která nepřetěžují páteř. Individuálně volíme obtížnost posilovacích cviků, velikost odporu a počet opakování s ohledem na věk a schopnost přesného provedení cviku u lidí, kteří nesportují je nejvhodnější počet opakování a posilovací program začínáme jednou až dvěma sériemi a postupně přidáme i třetí sérii. Obecně platí, že při překonání zátěže u posilování by měl být výdech a při návratu zpět do základní polohy nádech - nezadržujeme dech.

16 ~ 16 ~ Břišní svaly posilujeme až v závěru posilování, ale jejich tonizace (stažení břišních a hýžďových svalů) nesmí chybět při žádném cvičení. Využití pomůcek v rámci kompenzačních cvičení Pružná guma neboli posilovací pás (Theraband) - je k dispozici v několika barvách, které určují sílu kladeného odporu při cvičení. Čím je barva tmavší, tím je pás silnější. Pás můžeme využít jak při posilovaní, tak při protahování. Výhodou této pomůcky je, že si ji můžeme vzít kamkoliv (nezabere místo a nic neváží). Velký gymnastický míč (Gymball, Fitball) - při cvičení a sezení na velkém míči musíme neustále udržovat rovnováhu. Z tohoto důvodu je určen pro balanční cvičení, kdy se do pohybu zapojují hluboké zádové svaly. Měkký míč (Overball, Softgym Over) - uplatnění je stejné jako u velkého gymnastického míče, ale jeho velikost je mnohonásobně menší. Pro svou lehkost je vhodný pro uvolňovací, protahovací, posilovací a balanční cvičení. Působí také velice dobře jako podpůrná pomůcka na správné držení těla v autě a do kanceláře. Jak ještě můžeme zamezit potížím se zády při běžných denních aktivitách? K tomu nám poslouží ergonomie, jejímž cílem je zlepšit kvalitu pracovních podmínek sedavá práce by měla být zkvalitněná tak, aby se z kanceláře nebo auta podařily odstranit potíže se zády, a to tím, že umožníme optimální držení těla. Jak upravit kancelář (nastavení kancelářské židle a pracovního stolu s monitorem)? Kancelářská židle nejvíce času strávíme na kancelářské židli, která by se měla dát individuálně nastavit neměly by chybět polohovatelná výška sedáku, polohovatelné vysoké opěradlo s mírným vypoulením v oblasti bederní páteře, opěrky by

17 ~ 17 ~ měly být výškově nastavitelné, aby odlehčily ramennímu pletenci. Pozor sedět zpříma musíme sami, to za nás žádná židle neudělá. Optimální držení těla na kancelářské židli: chodidla položená celou plochou na podlaze, v kolenou a kyčlích pravý úhel nebo trochu větší, záda vzpřímená a opřená o opěradlo židle, bederní opěrka se nachází v místě prohnutí bederní páteře, opěrky nastavené tak, aby ramena visela volně dolů. Pracovní stůl příliš nízký stůl způsobuje kulatá záda, příliš vysoký stůl má za následek zvedání ramen (což způsobuje potíže s rameny a šíjí) pracovní stůl by měl mít dostatek místa pro nohy, velkou plochu umožňující dostatečnou vzdálenost monitoru od očí (alespoň 50 cm), matný povrch neodrážející světlo. Optimální držení těla u pracovního stolu: když položíme předloktí na stůl, tak by měly lokty svírat pravý úhel se stolem, nebo se lokty nacházejí lehce nad hranou stolu pozice umožňuje uvolněné držení ramen, pro lidi s nižší postavou lze navíc použít i opěrku nohou. Poloha monitoru a myši vliv na správné držení těla: monitor musí být vpředu před tělem (ne šikmo), monitor by měl stát souběžně s okny (nesmí na něj dopadat světlo), vzdálenost očí od obrazovky by měla být alespoň 50 cm, při pohodlném sedu je hlava vzpřímena tak, že úroveň očí je v horní třetině obrazovky (celou obrazovku přehlédneme jen pohybem očí, nemusíme při pohledu na monitor předklánět hlavu). Myš je nutno vybírat podle velikosti a tvaru ruky, dáme přednost bezkabelové myši, která nám umožní větší svobodu pohybu. Jak zkvalitnit sezení v autě? Mnoho lidí tráví za volantem několik hodin. Jízda v autě vede k nepřirozenému držení těla, ke kterému se přidávají otřesy důsledkem jsou bolesti v oblasti krční páteře (přetížení ramenních a šíjových svalů) a bolesti bederní páteře.

18 ~ 18 ~ Doporučují se časté přestávky 10-ti minutové přestávky zajistí nejen další bezpečnou jízdu, ale i krátké protáhnutí zamezí bolestem zad a zažene únavu. Sedadlo by mělo být nastaveno tak, aby umožňovalo vzpřímený sed bederní páteř vypodložíme např. srolovaným ručníkem, polštářem, PET lahví, oblečením nebo overballem. Jak správně pracovat v předklonu a zvedat těžká břemena? Záda by měla zůstat vždy vzpřímená předklon a zdvih vychází z kyčlí a kolen rovný trup se nakloní v kyčlích dopředu a záda zůstávají v předklonu rovná, břicho je zpevněné, jedna dolní končetina je mírně pokrčená a předsunutá dopředu, váha rovnoměrně rozložená na obě nohy (tělo je v podřepu). Předměty zvedejte pomalu, ne trhavě a těsně u těla. Při zvedání břemen byste nikdy neměli současně otáčet trup (otočte se až po zvednutí předmětu) a při zvedání předmětů se soustřeďte na pravidelné dýchání (prudký nádech či výdech způsobí zvýšení krevního tlaku). Jak zkvalitnit spánek? Asi třetinu dne trávíme v posteli, proto bychom se měli nad ležením a spánkem zamyslet spánek slouží k regeneraci organismu. Jak by měla vypadat správná pozice ve spánku, abychom neměli bolesti páteře a kloubů a abychom si co nejvíce odpočinuli? Při poloze na zádech je nejmenší tlak mezi ploténkami (při stoji a sedu se tlak na ploténky opět zvýší). Můžeme si také podložit kolena větším polštářem a hlavu malým polštářkem.

19 ~ 19 ~ Při poloze na boku je optimální pokrčit kolena a kyčle a dát si jeden polštář pod hlavu (hlava zůstává v ose páteře), druhý polštář dáme mezi kolena (přináší úlevu při nočních bolestech kolen a kyčlí). Poloha na břiše není příliš vhodná, protože v této poloze se značně prohýbá bederní a krční páteř a tlačí tak delší dobu na ploténky (proto si mnoho lidí stěžuje na bolesti krční a bederní páteře). Pokud přece jen spíte občas na břiše, pokrčte dolní končetinu na straně obličeje a pod koleno a stehno si dejte vysoký polštář. Záda mohou bolet, i když jsou správně podložena, protože zůstaneme v posteli příliš dlouho (např. při nemoci). Nejdůležitější jsou matrace příliš měkká matrace (efekt proležené matrace) nebo příliš tvrdá matrace (nadměrně tlačí na ramena a kyčle při poloze na boku) způsobuje, že se tělo dostává do nepřirozené polohy, která zatěžuje záda. V noci dochází k častému otáčení a ráno je člověk nevyspalý. Matrace by se měla přizpůsobovat tvaru těla, tak aby se do ní při ležení ponořily ramena a páteř. Pro zvýšení kvality života můžeme zařadit tyto pohybové aktivity Walking (chůze) - usilujeme o optimální rytmus chůze, která by měla být pružná a plynulá, tvořená jednotlivými kroky o stejné délce. Je vhodná především pro osoby, které začínají s rozvojem zdatnosti ze zdravotních důvodů (např. u nadváhy - menší poškození kloubů). Dominuje ve vyšším věku, ale je vhodná i v mládí. Nordic walking (severská chůze) - je energeticky více náročná než chůze. Využívají se hole, proto můžeme zvýšit rychlost pohybu a stabilitu chůze. Walk-jogging (chůze kombinovaná s během) - úroveň zatížení si přizpůsobujeme individuálním možnostem. Dochází ke střídání intervalů chůze a běhu podle subjektivních pocitů.

20 ~ 20 ~ Pěší turistika - jedná se o souvislé zatížení, které je vhodné přerušovat krátkými přestávkami. Pěší turistika má pozitivní dopad na tělesnou zdatnost a navozuje psychické odreagování od běžné každodenní činnosti. Jogging (běh, kondiční běh, klus) - vyhledáváme běh na rovném, měkkém povrchu, na vzduchu bez škodlivých zplodin. Tempo by mělo být pomalé, při delším klusu takové, aby si člověk mohl ještě povídat. Cyklistika a cykloturistika - pravidelně prováděná cyklistika má pozitivní účinky na psychiku, srdce, krevní oběh a dechové funkce. Posilují se nejen svaly dolních končetin, ale také břišní, prsní svaly a svaly paží. Navíc pro dosažení stejného sportovního efektu jako u běhu nejsou tak intenzivně zatěžovány klouby dolních končetin. Plavání - nezatěžujeme dominantně pouze dolní končetiny, ale pro pohyb ve vodě se významně používá horních končetin. Vodorovná poloha je výhodná pro oběhový systém a dýchání. Pohyb je prováděn bez kontaktu s pevnou podložkou, proto ve vodě namáháme pohybový aparát bez nárazů a otřesů. Běh na lyžích a lyžařská turistika - pohyby se snažíme provádět v pravidelném rytmu a velkém rozsahu. Dochází k velkému energetickému výdeji, protože jsou do pohybu zapojeny všechny hlavní klouby a všechny velké svalové skupiny. Inline bruslení - struktura pohybu se podobá běhu, avšak klouby dolních končetin jsou oproti běhu více šetřeny. Při bruslení rozvíjíme koordinaci, posilujeme stehenní a hýžďové svalstvo. Při nedostatečně zvládnuté technice bruslení dochází k přetěžování krční a bederní oblasti páteře. Sportovní hry - dochází k pozitivnímu naladění v rámci skupiny stejně orientovaných spoluhráčů. Činnost není monotónní jako u výše jmenovaných aktivit. Doporučujeme (např. volejbal, basketbal atd.). Pilates - působí proti jednostrannému zatěžování těla, způsobeném běžnou denní činností. Zmírňuje chronické obtíže, posiluje a protahuje různé svalové skupiny.

Petr Černý. Autorské prohlášení

Petr Černý. Autorské prohlášení Autorské prohlášení Prohlašuji, že jsem závěrečnou práci vypracoval samostatně. K práci jsem použil pouze literaturu a prameny, které jsou uvedeny v seznamu použité literatury. Souhlasím s umístěním závěrečné

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA. Katedra sportovní edukace

MASARYKOVA UNIVERZITA. Katedra sportovní edukace MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Katedra sportovní edukace Pohybová soustava - svaly dolních končetin, jejich posilování, testování a prevence úrazů - strečink Bakalářská práce Vedoucí

Více

Návrh a ověření kompenzačních cvičení u taneční skupiny BUD.SIDE (bakalářská práce)

Návrh a ověření kompenzačních cvičení u taneční skupiny BUD.SIDE (bakalářská práce) JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU Návrh a ověření kompenzačních cvičení u taneční skupiny BUD.SIDE (bakalářská práce) Autor práce: Jan Hanč,

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz 4 5 Obsah Předmluva.............................................................. 7 Rozcvičení, strečink a zklidnění.............................................

Více

Funkční strečink v karate

Funkční strečink v karate Závěrečná práce trenérů II. třídy na téma Funkční strečink v karate Mgr. Marek Šír K.Vary, září 2009 1 Osnova Úvod 1 Teoretická východiska strečinku v karate 1.1 Definování cílů protahovacích cvičení 1.2

Více

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA SILOVÝCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj.

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA SILOVÝCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj. Pedagogická fakulta UJEP v Ústí nad Labem, Katedra tělesné výchovy ROZVOJ A DIAGNOSTIKA SILOVÝCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj. Ústí nad Labem 2009 Vědecký redaktor: PhDr. Jan Šíma, CSc. Autoři:

Více

Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování

Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování, OK Slavia Hradec Králové Obsah 1 Úvod... 3 Úvod do problematiky... 3 Vymezení práce... 5 Osobní motivace... 5 Motivace

Více

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ PALESTRA 2012 Autoři: Petr Řehoř Daniela Stackeová Jana Kruková Palestra 2012 ISBN 978-80-87723-06-7 Obsah 1. Hodnocení pohybového

Více

Rytmická gymnastika a pohybová skladba (programy cvičení s hudbou) Vydáno v rámci projektu FRVŠ 998/2010 Učební text

Rytmická gymnastika a pohybová skladba (programy cvičení s hudbou) Vydáno v rámci projektu FRVŠ 998/2010 Učební text Rytmická gymnastika a pohybová skladba (programy cvičení s hudbou) Vydáno v rámci projektu FRVŠ 998/2010 Učební text Recenzenti: Mgr. Alena Skotáková, PhD. Mgr. Brigita Stloukalová, PhD. Autoři: Viléma

Více

Výuka plavání dětí předškolního věku

Výuka plavání dětí předškolního věku MASARYKOVA UNIVERZITA FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě Výuka plavání dětí předškolního věku Bakalářská práce Vedoucí práce: PaedDr. Miloš Lukášek, Ph.D. Vypracovala:

Více

Rehabilitace u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním

Rehabilitace u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním DOPORUâENÍ PRO... Doporučené postupy vycházejí ze soudobých poznatků lékařské vědy a považují se za postupy lege artis. Jedná se však o doporučení, nikoliv předpisy, proto je nutný individuální přístup

Více

Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku. Bakalářská práce

Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku. Bakalářská práce MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Katedra podpory zdraví Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Vypracovala:

Více

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA KOORDINAČNÍCH A POHYBLIVOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ. Havel, Z., Hnízdil, J., aj.

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA KOORDINAČNÍCH A POHYBLIVOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ. Havel, Z., Hnízdil, J., aj. ROZVOJ A DIAGNOSTIKA KOORDINAČNÍCH A POHYBLIVOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj. 2009 Pedagogická fakulta UMB v Banskej Bystrici Občianske združenie Pedagóg Banská Bystrica ROZVOJ A DIAGNOSTIKA

Více

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta Oči a počítač Bakalářská práce Vedoucí práce: MUDr. Tomáš Jurečka Optometrie Autor práce: Jana Rytířová, Brno, květen 2008 Obsah Obsah... - 2 - Prohlášení...

Více

TĚLESNÉ PŘEDPOKLADY A POHYBOVÉ SCHOPNOSTI MLÁDEŢE PRO TRÉNINK LEDNÍHO HOKEJE

TĚLESNÉ PŘEDPOKLADY A POHYBOVÉ SCHOPNOSTI MLÁDEŢE PRO TRÉNINK LEDNÍHO HOKEJE TĚLESNÉ PŘEDPOKLADY A POHYBOVÉ SCHOPNOSTI MLÁDEŢE PRO TRÉNINK LEDNÍHO HOKEJE KLINIKA FUNKČNÍ DIAGNOSTIKY A REHABILITACE, FN u sv. Anny v Brně: Prof. MUDr. Petr DOBŠÁK, CSc., Prof. MUDr. Zdeněk PLACHETA,

Více

Můj první luk - aneb to nejnutnější, co bych měl vědět

Můj první luk - aneb to nejnutnější, co bych měl vědět Obsah Obsah... 1 Můj první luk - aneb to nejnutnější, co bych měl vědět... 2 Co bych měl znát:... 2 Co bych měl také vědět:... 2 Běžně používané termíny, se kterými se budu setkávat:... 3 Nekladkové luky...

Více

Rozvoj rychlostních schopností a agility družstva mladšího dorostu HC České Budějovice

Rozvoj rychlostních schopností a agility družstva mladšího dorostu HC České Budějovice Rozvoj rychlostních schopností a agility družstva mladšího dorostu HC České Budějovice Závěrečná práce TŠ FTVS UK Praha 2011, 132 stran Autor: Jaroslav Formánek Připravil: PhDr. Zdeněk Pavliš Cílem této

Více

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA RYCHLOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA RYCHLOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ Pedagogická fakulta UJEP v Ústí nad Labem, Katedra tělesné výchovy ROZVOJ A DIAGNOSTIKA RYCHLOSTNÍCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj. Ústí nad Labem 2010 Vědecký redaktor: PhDr. Jan Šíma, CSc. Autoři:

Více

ZÁKLADY NÁZVOSLOVÍ Směry, osy, roviny

ZÁKLADY NÁZVOSLOVÍ Směry, osy, roviny ZÁKLADY NÁZVOSLOVÍ Přes zdánlivou složitost je naše názvosloví tělesných cvičení jedno z nejjednodušších na světě. Při ujasnění a dodržování určitých zásad a pravidel, při využívání správných předpon a

Více

NASTAVTE SI SAMI CYKLISTICKÝ POSED NA VAŠEM KOLE Napsal: Jiří Strnad

NASTAVTE SI SAMI CYKLISTICKÝ POSED NA VAŠEM KOLE Napsal: Jiří Strnad NASTAVTE SI SAMI CYKLISTICKÝ POSED NA VAŠEM KOLE Napsal: Jiří Strnad 1 Úvod Cyklistice se věnuji celý život. Svůj první závod jsem absolvoval již v deseti letech. Od té doby jsem se pohyboval v cyklistickém

Více

Využití netradičních pomůcek v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni základních škol

Využití netradičních pomůcek v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni základních škol Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity Brno Katedra tělesné výchovy Využití netradičních pomůcek v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni základních škol Diplomová práce Vedoucí diplomové práce: Mgr.

Více

MARARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií ROZVOJ KOORDINAČNÍCH SCHOPNOSTÍ U DĚTÍ OD 6 DO 9 LET

MARARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií ROZVOJ KOORDINAČNÍCH SCHOPNOSTÍ U DĚTÍ OD 6 DO 9 LET MARARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Centrum celoživotního vzdělávání ROZVOJ KOORDINAČNÍCH SCHOPNOSTÍ U DĚTÍ OD 6 DO 9 LET SEMINÁRNÍ PRÁCE Vypracovala: Bc. Jana Burišková Brno, 2012 OBSAH ÚVOD...

Více

PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY. Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo.

PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY. Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. Tato publikace je vydávána jako součást projektu Vzdělávání pedagogů v

Více

NEBOJTE SE PRVNÍ POMOCI. MUDr. Juljo Hasík

NEBOJTE SE PRVNÍ POMOCI. MUDr. Juljo Hasík NEBOJTE SE PRVNÍ POMOCI MUDr. Juljo Hasík Vážení přátelé, každý z nás se jistě zamyslel, když vidí v televizi záběry z různých neštěstí a havárií, zda by byl schopen při takové příležitosti nějak pomoci.

Více

Škola zad, Praha & EU: Investujeme do Vaší budoucnosti

Škola zad, Praha & EU: Investujeme do Vaší budoucnosti Škola zad, správn vné držen ení těla Praha & EU: Investujeme do Vaší budoucnosti Co je ergonomie Ergonomie je vědnv dní obor zabývající se ochranou zdraví člověka při p i práci. Vliv pracovní polohy na

Více

Muzikoterapie u osob s těžkou poruchou hybnosti při DMO

Muzikoterapie u osob s těžkou poruchou hybnosti při DMO Akademie Alternativa Umělecké terapie Modul A. Muzikoterapie Absolventská práce Muzikoterapie u osob s těžkou poruchou hybnosti při DMO Autor: Mgr. Pavla Lanková 2013 Prohlašuji, že jsem absolventskou

Více

Krok za krokem basket balem

Krok za krokem basket balem Krok za krokem basket balem Pro všechny rodiče, učitele a trenéry, kteří mají zájem o sestavení řízeného, bezpečného a hlavně zábavného basketbalového programu pro naše děti. Úvodní slovo Milí basketbaloví

Více

Uvolněte se, s výdechem uchopte bližší rukou špičku nohy a pomalu ji přitahujte k bérci.

Uvolněte se, s výdechem uchopte bližší rukou špičku nohy a pomalu ji přitahujte k bérci. Strečink Před několika dny se mi dostala do rukou zajímavá publikace s názvem Strečink od Michaela J. Altera, kde je popsáno a s názornými ilustracemi vyobrazeno tři sta protahovacích cviků. V knize nenajdete

Více

Doporučené cviky po svalových skupinách

Doporučené cviky po svalových skupinách Horní část těla prsní sval Dolní část těla lýtkové svaly - šíjové svaly (trapéz. sval) - svaly ramene - svaly paží a zápěstí - hamstringy (zadní str. st.) - dolní část trupu - quadriceps (přední strana

Více