Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie"

Transkript

1 Vítejte v druhém trimestru těhotenství, který potrvá až do 26. týdne. Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce, mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie. Přesto byste měla i nadále hodně spát, nepřepínat své fyzické možnosti, jíst pestrou stravu a vyhýbat se stresovým situacím. Toto období vnímá mnoho žen nejen jako silně citové, ale i erotické. Pokud se cítíte dobře a nemáte žádné zdravotní komplikace, milování se svým partnerem si nemusíte od 2. trimestru odepírat. Styk plod neohrozí, protože je chráněn nejen plodovou vodou, ale i hlenovou zátkou, která uzavírá dělohu. Vždy by ale měl být jemný a provázený příjemnými pocity. S ohledem na to jak se právě cítíte, se můžete s partnerem oddat sexuálním hrám, které ale nemusí představovat pohlavní styk. Hlazení, orální sex či masáže mohou být vhodnější. Pokud zájem o milování během těhotenství neprojevujete, je vhodné si o tom s partnerem pohovořit a vysvětlit mu své pocity. Jistě Vám porozumí a najdete způsob vyjádření lásky příjemný vám oběma. Na pohled má již dítě lidskou podobu. Jeho pohyby jsou stále více plynulé, postupně se prodlužuje krk a v důsledku toho napřimuje hlavička. Reaguje na podněty z vnějšího prostředí, např. se dokáže odvrátit, když je matce prohmátáváno bříško. Významným posunem ve vývoji vnitřních orgánů je činnost hormonů štítné žlázy. Srdeční činnost je velmi rychlá, pohybuje se v rozmezí úderů za minutu. Riziko potratu je v druhém trimestru mnohem menší, cca o 60% oproti prvním třinácti týdnům těhotenství.

2 Jaké změny na sobě můžete pociťovat během 15. týdne? Některé oblíbené modely z Vašeho šatníku již nedopnete a přestože ještě možná nenosíte vyloženě těhotenské oblečení, dbejte zejména na to, aby byl oděv volný a neškrtil bříško. V těhotenství sice potřebujete přibrat na váze kvůli správnému vývinu plodu a také dostatečné tukové rezervě na kojení, ale kalorie navíc potřebujete až v posledních třech měsících. Vlivem hormonálních změn se ke ztmavnutí bradavek (zpravidla již v předchozích týdnech) přidá další projev zvýšené pigmentace - od pupku směrem k ochlupení se zvýrazňuje pigmentová linie, která po porodu vymizí. Někdy ztmavnou i Vaše pihy a mateřská znaménka. Nastávající maminky mívají často problémy s hemoroidy. Jedná se v podstatě o křečové žíly v oblasti konečníku, které mohou i slabě krvácet a způsobovat bolest. U většiny žen hemoroidy několik týdnů po porodu zmizí. Proporce dítěte se mění, hlavička již netvoří polovinu, nýbrž třetinu těla. Nohy jsou delší než ruce a kostra se nadále vyvíjí. Na bříšcích prstů se objevují specifické a pro každého člověka jedinečné papilární linie. Na ultrazvuku jsou dobře viditelné pohyby dítěte, dokonce je již možné určit jeho pohlaví, jelikož zevní genitál je plně diferencovaný. Vytvářejí se řasy a obočí, lehce houstnou chloupky na hlavě. Pravděpodobně je již v 15. týdnu vyvinuto sluchové ústrojí, takže dítě může slyšet tep Vašeho srdce, činnost žaludku, ale i vnější podněty tedy např. hudbu či Váš hlas. Nezapomínejte, že plodová voda je výborný nosič zvuku. Tip: Problémy s hemoroidy pomůže zmírnit odvar z dubové kůry. Připravte si z odvaru sedací koupel nebo přikládejte na postižené místo led zabalený v látkovém balíčku.

3 V této době již některé nastávající maminky začínají vnímat první pohyby svého děťátka. Vzhledem k tomu, že plodová voda funguje jako ochrana proti vnějším vlivům a tedy i zmírňuje otřesy, necítíte pohyby nijak výrazně. Plodová voda zároveň udržuje v děloze stálou teplotu. Hladina hormonů ve Vašem těle se stabilizovala, polevuje napětí v prsou, nevolnost a závratě pravděpodobně zcela vymizely. Možná jste nevěděla, že se během těhotenství zvýší celkový výkon Vašeho srdce o 50 %, aby bylo schopno přečerpat zvýšené množství krve. Zatím je cca o 20 % vyšší. Tento týden Vás čeká další vyšetření v prenatální poradně. Nejen, že bude provedeno ultrazvukové vyšetření plodu (je naprosto bezbolestné), ale mj. i vyšetření protilátek na sérii chorob. Plod měří cca 16 cm a váží cca 100 g. Díky ukládání vápníku se mu zpevňují kosti, může ohýbat všechny klouby a svaly miminka reagují na podněty z mozku. Srdce je každým dnem silnější, dokáže pumpovat litrů krve za 24 hodin. Mozek pokračuje ve vývoji šedé kůry mozkové. Oční víčka jsou stále zavřená a to i přesto, že je sítnice již citlivá na světlo. Tip: V průběhu těhotenství neprovozujte saunování a vyhýbejte se přetopeným (přehřátým) interiérům. Samozřejmě Vám ale nesmí být zima. Dítě totiž ještě samo nedokáže regulovat svou tělesnou teplotu, přičemž jeho teplota je o něco vyšší než Vaše.

4 Jen kvetete a toho, že dobře vypadáte si všímá i Vaše okolí. Za svůj výborný vzhled vděčíte krevnímu oběhu, který se během těhotenství zvýšil, pokožka je více prokrvená a také končetiny nemáte prochladlé. Pokud jste dosud nosila vysoké podpatky, měla byste je odložit na dobu po porodu. Nohy jsou stále méně stabilní, k čemuž přispívá i změna těžiště způsobená růstem bříška. Prospěje Vám chůze na boso, kterou si doma můžete dopřát dennodenně, jen pozor ať neuklouznete na hladké podlaze. Pokud toužíte po dovolené, je teď ta pravá chvíle. Bříško ještě není tak velké, aby Vám překáželo. Pokud netrpíte rizikovým těhotenstvím, můžete se vydat i do vzdálenějších destinací letadlem. Vždy ale doporučujeme poradit se s lékařem. Termín, do kdy letecké společnosti povolují létat těhotným, je 32. týden. Je to jednak z důvodu případného předčasného porodu, ale také jsou většinou lety v pokročilém stádiu těhotenství nepohodlné. Kostru dítěte tvoří měkké chrupavky, které později ztvrdnou. Na pohled působí pokožka dítěte pomačkaně, protože zatím pod ní není tuk a je jen velmi tenká. Srdeční sval sílí a jeho stahy jsou účinnější. V této době vzniká slepé střevo a začínají se vyvíjet chuťové buňky. Mozek dítěte není ještě natolik zralý, aby chutě vnímal. Oči jsou stále zavřené, ale jsou na nich již patrné řasy, stejně jako roste pomalu nad nimi obočí.

5 Blížíte se k polovině těhotenství a přírůstek na váze není jedinou změnou, kterou pozorujete na svém těle. Můžete mít otoky nohou, někdy i tváří a očních víček a to z důvodu zvýšeného zadržování vody v těle. Otoky kotníků a celých chodidel zmírníte zdvižením nohou při odpočinku. Hormony mají vliv na vlasy, které buď zesílí nebo se naopak začnou lámat a vypadávat, být mastné či velmi suché. Těhotenství způsobuje otok sliznic, proto můžete mít ucpaný nos a pravděpodobně si všimnete zvýšeného výtoku z pochvy. Některé nastávající maminky se vlivem hormonů mohou nadměrně potit, což je naprosto v pořádku, protože potem tělo vylučuje odpadní látky. Plod dítěte poporostl o pár centimetrů, v 18. týdnu je cca 18. centimetrů dlouhý. Celé tělo se stále více napřimuje. Začínají se mu tvořit pevné kosti, probíhá tvorba kostní tkáně. Dítěti sílí svaly a jeho pohyby jsou stále častější a silnější a Vy je intenzivněji vnímáte. Oči má již ve správné pozici. Tip: Dostatečným přísunem ovoce a zeleniny doplňujte svému tělu potřebné vitamíny.

6 Časté vnímání pohybů dítěte je již pro většinu nastávajících maminek běžnou součástí života. Nezvětšuje se pouze bříško, ale pravděpodobně začnete přibírat také na bocích, stehnech a zadečku. Vazy a klouby jsou uvolněnější, proto můžete být náchylná k bolestem v zádech. Jistě vítanou proměnou je výrazné zlepšení Vaší pleti. Žena může vlivem růstu dělohy občas pociťovat mírné pobolívání nebo napínání v podbřišku. Pravidelné nenáročné cvičení Vám pomůže udržet se v kondici a to nejen v těhotenství, ale se vší pravděpodobností přispěje k rychlému návratu k Vaší původní váze po porodu. Nepodceňujte správné dýchání a uvolňující cviky, vhodné je i plavání a procházky. Pro minulé týdny byla pro plod charakteristická rychlost ve vývoji. Ten nyní zpomaluje a dítě začíná přibírat na váze. Hlavičku drží vzpřímeně a je stále více neposedné, často mění svou polohu a mává rukama i nohama. V dásních má vytvořeny mléčné zuby a vznikají zárodky stálého chrupu. Tip: Vaše tělo i mysl jsou pod velkou zátěží, proto odpočívejte a předcházejte tím vyčerpání odpočinku. Noci postupně začne doprovázet nespavost, proto své myšlenky zkuste rozptýlit např. četbou knih svého oblíbeného autora.

7 Stále se budete cítit dobře a stejně dobře budete i vypadat. Např. Vám zhoustnou vlasy, vyčistí se pleť a zkvalitní nehty. Zhruba ve 20. týdnu Vás čeká speciální ultrazvukové vyšetření (tento ultrazvuk ne vždy dělá gynekolog v prenatální poradně, ale může nastávající maminku odeslat na specializované pracoviště prenatální diagnostiky). Cílem ultrazvukového vyšetření plodu (lze v intervalu 18. až 20. týden) je zhodnotit růst plodu a stav jednotlivých orgánových skupin. Pokud by plod měl nějakou strukturální odchylku (srdeční vada, obličejový rozštěp), lze ji odhalit. Tím jak děloha roste, tlačí na žaludek, což můžete pociťovat jako pálení žáhy. Věděla jste, že se prsa zvětší během těhotenství o dvě čísla? Obstarejte si proto kvalitní prádlo, prsa potřebují dobrou oporu a zároveň by Vás neměla omezovat v pohybu. Jak těhotenství pokračuje, jsou bradavky stále měkčí. Dopřejte jim jemnou masáž, která je připraví na kojení. Pokud z bradavek vytéká nažloutlá tekutina (tzv. mlezivo) není to situace, která by Vás měla znepokojovat. Zajímá Vás jak roste v bříšku Vaše děťátko? Ve 20. týdnu je plod dítěte dlouhý cca 25 cm a váží 340 g. Jeho první pohyby jste pocítila jako jemné chvění, teď už je velmi aktivní, někdy reaguje i na zvuky vně dělohy. Je však zcela normální, má-li v této době i svá období klidu, kdy se příliš nepohybuje. Pokožka je výrazně pevnější než např. před dvěma týdny, dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě. Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 6 milionů vajíček. Od této chvíle dochází ovšem k jejich neustálému úbytku, takže k ovulaci dospěje nakonec jen z nich.

8 Hlavně v noci je již možné pociťovat pohyby dítěte. Výrazné jsou také změny na postavě. Vzhledem ke zvětšující se děloze, která tlačí na močový měchýř a ten tím pádem není schopen pojmout tolik tekutiny, budete chodit častěji močit. Možná budete mít problémy s nespavostí, která je způsobena především častým chozením na toaletu a nepohodlným ležením. Mohou se začít objevovat otoky nohou, proto se vyhýbejte dlouhému stání. Ideální je často si sedat s nohama nahoru a také vleže podkládat nohy polštářem. Zvýšená poloha nohou je současně prevencí proti vzniku křečových žil, stejně jako spánek na levém boku. Ve 21. týdnu váží plod kolem 370 g a měří kolem 26 cm. Vyvinutý již je také trávicí systém a plod polyká plodovou vodu, ze které získává část živin. Začíná také vnímat zvuky, proto můžete k dítěti začít promlouvat, Váš hlas ho uklidní. Tip: Těhotenství je pro organismus matky velkou zátěží a aby se ještě dokázal bránit nemocem, potřebuje podpořit svou imunitu. Ideální pro posílení imunity budoucích matek je kombinace vitaminu C a zinku, které můžete doplnit také pomocí šumivých tablet.

9 S rostoucím plodem se rozšiřuje děloha, která tlačí na žebra, ta se rozšiřují a Vy tak můžete v těchto místech pociťovat nepříjemnou bolest. Snažte se tedy sedět vzpřímeně a naučte se správně a zhluboka dýchat. Od bolesti Vám také může pomoci masáž, ovšem pozor, těhotenská masáž se provádí v poloze na boku a je vždy mnohem šetrnější než klasická masáž. Ve 22. týdnu těhotenství měří plod kolem 28 cm a váží kolem 400 g. Spí čím dál tím méně než dříve a o to více začíná vnímat své okolí. Zcela vyvinuté jsou již oči, které ovšem zatím zůstávají zavřené. Vytvořeno je již obočí i řasy. Vzhledem k malému množství podkožního tuku je kůže děťátka vrásčitá, což se však postupem času změní. Celé tělíčko je pokryto jemným chmýřím zvaném lanugo. Vyvíjí se také jeden z prvních smyslů, a to hmat. Na prstech nohou i rukou vyrůstají nehty. Tip: Kolem 22. týdne se již mohou objevit občasné stahy dělohy, není ovšem třeba se znepokojovat, návštěva gynekologa je doporučena až v případě, že stahů je přes deset za den. Pomoci Vám může dostatečný příjem tekutin, rytmické dýchání nebo teplá vana.

10 Děloha se stále zvětšuje, čímž dochází k tlaku na ostatní orgány, např. na žaludek, který mírně mění svou polohu, a také na bránici. Tím dochází ke stlačení plic a dýchacím obtížím. Také pro srdce představuje již tato fáze těhotenství větší zátěž, proto se rozhodně nemusíte stydět, že fyzicky nestačíte tolik, co dříve. V tomto období také rychleji přibíráte na váze (průměrně 4-5 kg). Více než dříve také hrozí riziko vzniku křečových žil. Důležité je pravidelné cvičení, dostatek pohybu, podkládání nohou do zvýšené polohy a nošení podpůrných punčoch a pohodlné obuvi. Ve 23. týdnu měří plod kolem 30 cm a váží kolem 450 g. Plod začíná stále více vypadat jako novorozenec, hlava je vůči tělu proporcionálnější. Stále více vnímá samo sebe i své okolí, dokáže odlišit Váš hlas od ostatních a uvědomuje si také Váš pohyb (např. chůzi). Pod tenkou vrstvou kůže se začíná vytvářet tuková vrstva. Fungují také ledviny, které vylučují spolykanou plodovou vodu. 23. týdnem také začíná období, kdy bude miminko výrazněji přibývat na váze. Tip: Miminko odčerpává z Vašeho organismu důležité minerály a stopové prvky, které potřebuje pro svůj růst, což se může projevit negativně na Vašem zdravotním stavu. Je tedy velmi důležité, aby Vaše strava byla vyvážená. Pestrou stravu je dobré doplnit vitaminovým preparátem, který je určen přímo pro těhotné.

11 V tomto období začíná většina žen znatelně přibývat na váze (až 0,5 kg za týden) a dostavují se také výsledky tohoto stavu kromě bolesti chodidel jsou to také bolesti v podbřišku a v kříži, někdy také bolesti v tříslech a na vnitřních stranách stehen. Více prohnutá jste také v bedrech, proto se snažte stále myslet na správné držení těla. Snažte se ovšem co nejlépe ovládat své chutě, pokud během těhotenství přiberete více než 20 kg, budete se na svou původní váhu po porodu jen těžko dostávat! Ve 24. týdnu váží plod více než 500 g a měří kolem 30 cm. Plod již zřetelně vypadá jako novorozenec, vývoj obličeje je téměř dokončen. Kromě plic je dokončen také vývoj vnitřních orgánů. Dítě rychle přibývá na váze a zvětšuje se také jeho mozek. Na jazyku se vytváří chuťové pohárky, miminko také již hýbe rukama, nohama a zatíná prstíky. V tomto týdnu se také tvoří bílé krvinky, které jsou důležité pro boj s infekcí. Také díky tomu se stále zvyšuje šance na přežití dítěte v případě předčasného porodu, díky tomu se již definitivně přesouváte z období možného potratu.

12 Váš pohyb je již značně omezen a vy se pravděpodobně cítíte nemotorná. I v této fázi těhotenství je možné cvičení, které byste však rozhodně měla přizpůsobit svému stavu. Termín porodu se rychle blíží a není proto od věci, navštívit předporodní kurz, kde se můžete naučit mnoho užitečného a případně se také zeptat na věci, které Vám nejsou jasné. V tomto období také bývá proveden test na těhotenskou cukrovku, který spočívá ve dvou odběrech krve prvním nalačno a druhým po vypití pohárku glukózy. Výskyt poruch metabolismu glukózy není u těhotných žen úplně ojedinělý, většinou však stačí upravit životosprávu a pravidelně navštěvovat diabetologa, pak obvykle neznamená tzv. těhotenský diabetes zásadnější ohrožení. U většiny žen po porodu bez následků vymizí. Plod momentálně měří kolem 35 cm a váží kolem 600 g. V bříšku se má již čile k světu, hýbe nohama, přijímá a vylučuje plodovou vodu, pocítit dokonce můžete i jeho škytání. Často si také pohrává s pupeční šňůrou, která je ale dostatečně pevná na to, aby ji poškodilo. Pokračuje vývoj plic, kde se vytváří průduškový strom. V této době by ovšem ještě nebylo schopno samo dýchat, jelikož nemá v plicních sklípcích ještě dostatek buněk, které zabraňují splasknutí plíce na konci výdechu. Tip: Zdravá a pestrá strava by měla být samozřejmostí pro každou těhotnou ženu. Nutností je ovoce a zelenina nebo mléčné výrobky, základem stravy jsou ovšem rozhodně obiloviny, rýže a těstoviny. Z těchto potravin získává totiž tělo nejvíce energie a jsou hlavním zdrojem sacharidů.

13 Vzhledem k vyššímu postavení bránice mají plíce těhotné maminky menší kapacitu, což může způsobit časté zadýchávání i u fyzicky zdatných žen. Do nástupu na mateřskou dovolenou zbývá ještě několik týdnů, mnoho žen se však již cítí velmi unaveně, trpí vysokým krevním tlakem, slabostmi či bolestmi hlavy, přidávají se silné a intenzivní otoky. V takovém případě je určitě třeba navštívit svého gynekologa, který může doporučit pracovní neschopnost. Pokud se ovšem stále cítíte fit, není třeba zůstávat doma. Miminko měří momentálně kolem 35 cm a váží kolem 750 g. Ve 26. týdnu je ještě velmi hubené. Prozatím mu totiž chybí dostatek podkožního tuku, což se v nejbližší době změní. Podkožní tuk mu mimo jiné bude pomáhat uchovat tělesnou teplotu po porodu. Pokračuje vývoj ušních nervů a sluch miminka je tak mnohem citlivější vnímá i hlas lidí, se kterými hovoříte. Dotvořena jsou také očička, která se pomalu začínají otevírat. Ke konečnému zabarvení duhovky však dojde až po narození. Tip: U některých nastávajících maminek se může v této fázi těhotenství objevit samovolný únik moči, který je způsoben tlakem zvětšující se dělohy na močový měchýř. Zmírnit problémy pomohou cviky na posílení pánevního dna, k případnému zachycení unikající moči použijte vložky. Rozhodně není za co se stydět, tento stav je ovšem pouze dočasný a nemusíte mít strach, že by problém po porodu nevymizel!

14 Právě končí druhý trimestr těhotenství. Výrazné jsou nejen změny Vaší postavy, ale zvětšuje se i Váš hrudník. Je třeba pořídit si správnou velikost a správný tvar podprsenky. Ideální jsou podprsenky se širokými ramínky, aby se úzká ramínka nezařezávala do ramen. Díky nárůstu hmotnosti je zde vyšší riziko vzniku hemeroidů nebo křečových žil, a to i u žen, které dosud těmito problémy netrpěly. Hodně odpočívejte, neležte ovšem na zádech. Vzhledem k tomu, že zvětšená děloha tlačí na cévy, může docházet až k pocitům na omdlení. Je také vhodné začít navštěvovat kurzy cvičení pro těhotné, kde se naučíte správně dýchat při porodu. Miminko měří kolem 35 cm a váží více než 800 g. Umí již otevřít a zavřít oči, pravidelně spí a probouzí se, nezávisle na denní či noční aktivitě matky. Velmi rychle se vyvíjejí tkáně v mozku a mozek je proto velmi aktivní. Miminko vdechuje a vydechuje plodovou vodu, čímž si nacvičuje dýchací pohyby. Samo by ještě dýchat nedokázalo, avšak s pomocí lékařských přístrojů by v případě předčasného porodu schopno dýchat bylo. Na koncích prstíčků už jsou patrné nehtové ploténky. Tip: S přibíráním na váze je určitě dobré odlehčovat svým nohou, aby co nejméně otékaly. Dopřejte si hodně odpočinku a nohy se snažte mít vždy ve vyvýšené poloze, dopřát si můžete také uvolňující masáž nohou.

Fyziologie těhotenství

Fyziologie těhotenství Fyziologie těhotenství Oplodnění K oplození vajíčka dochází ve vejcovodu - spermie jsou vstříknuty do zadní poševní klenby o odtud musí projít až k vnitřnímu ústí vejcovodu (pohyb spermií = 3-6 mm/min.)

Více

OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9

OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9 OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9 Překážky ve cvičení 9 Ranní nevolnost, nauzea, zvracení 9 Vyčerpání, nespavost, strach 10 Co máte dělat v tomto období 10 Kdy nesmíte v žádném případě cvičit 11 Cvičení

Více

OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 I. TRIMESTR (0. AŽ 12. TÝDEN) 20

OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 I. TRIMESTR (0. AŽ 12. TÝDEN) 20 OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 VĚK OBOU PARTNERŮ 11 ZDRAVOTNÍ STAV 12 Epilepsie 12 Diabetes mellitus 13 Srdeční choroby 13 Astma 13 Onemocnění ledvin 13 Herpes simplex II (genitální opar) 14

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

extrakt ženšenu extrakt zeleného čaje multivitamin obsahující vyvážené množství 12 druhů vitamínů a 9 minerálů

extrakt ženšenu extrakt zeleného čaje multivitamin obsahující vyvážené množství 12 druhů vitamínů a 9 minerálů Gerifit Doplněk stravy Energie plná zdraví na celý den! Kvalitní produkt z Dánska spojující: extrakt ženšenu extrakt zeleného čaje multivitamin obsahující vyvážené množství 12 druhů vitamínů a 9 minerálů

Více

Člověk roste a vyvíjí se

Člověk roste a vyvíjí se Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 5.,7.34 Vzdělávací oblast: Přírodověda - Autor: Mgr. Aleš Hruzík Jazyk: český Očekávaný výstup: žák správně definuje základní probírané pojmy a jejich vzájemné vztahy

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 Lidské tělo BSP Multimedia - úvodní obrazovka = 3D laboratoř: Zobrazení systémů - v pravé části je menu: Oběhový systém 3D Lab návrat do úvodní obrazovky Rejstřík Rejstřík A-Z Rejstřík 3D modelů Rejstřík

Více

Bezpečnostně právní akademie Brno

Bezpečnostně právní akademie Brno Bezpečnostně právní akademie Brno Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Eva Hrobařová Název materiálu: Nemoci vylučovací soustavy Označení materiálu:

Více

Těhotenství, vývoj plodu, porod

Těhotenství, vývoj plodu, porod Těhotenství, vývoj plodu, porod Autor: Mgr. Anna Kotvrdová Vzdělávací oblast: Somatologie Tematický okruh: Pohlavní ústrohí ženy, těhotenství,vývoj plodu, porod Mezioborové přesahy a vazby: Ošetřovatelství,

Více

LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník

LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník Charakteristika vyučovacího předmětu Vyučovací předmět vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a příroda, vzdělávacího oboru Biologie a Člověk a zdraví.

Více

Mléčná žláza, laktace. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

Mléčná žláza, laktace. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Mléčná žláza, laktace Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Únor 2011 Mgr. Radka Benešová ANATOMIE MLÉČNÉ ŽLÁZY Mléčná žláza (glandula mammaria)

Více

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ Dokáže pravidelný běh zpomalit stárnutí? SPORTEM KU ZDRAVÍ, NEBO TRVALÉ INVALIDITĚ? MÁ SE ČLOVĚK ZAČÍT HÝBAT, KDYŽ PŮL ŽIVOTA PROSEDĚL ČI DOKONCE PROLEŽEL NA GAUČI? DOKÁŽE PRAVIDELNÝ POHYB ZPOMALIT PROCES

Více

Obsah Úvod......................................... 1 Základní vlastnosti živé hmoty...............................

Obsah Úvod......................................... 1 Základní vlastnosti živé hmoty............................... Obsah Úvod......................................... 11 1 Základní vlastnosti živé hmoty............................... 12 1.1 Metabolismus.................................... 12 1.2 Dráždivost......................................

Více

Složky potravy a vitamíny

Složky potravy a vitamíny Složky potravy a vitamíny Potrava musí být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat: základní živiny cukry (60%), tuky (25%) a bílkoviny (15%) vodu, minerální látky, vitaminy. Metabolismus: souhrn chemických

Více

TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů

TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů Velká většina těhotných žen trpí bolestmi nejčastěji v oblasti hrudní a bederní páteře. V důsledku stále rostoucí dělohy dochází k nepřirozenému prohýbání

Více

Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran

Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran Máme společný cíl. Vyléčit vaši ránu. Pravidelné návštěvy u lékaře a dodržování léčebných postupů jsou samozřejmě správné kroky jak pro prevenci,

Více

PRACOVNÍ LIST - Exkurze z biologie, Praha: The Human Body Exhibition

PRACOVNÍ LIST - Exkurze z biologie, Praha: The Human Body Exhibition 1. Odpovězte na zadané otázky (odpovědi se také dozvíte v průběhu exkurze): A) Kdo má silnější svaly, muži, nebo ženy? Zdůvodněte: B) Kde se nacházejí nejmenší kosti v lidském těle? C) Co je to syndrom

Více

Biologie člověka, člověk a zdraví. Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty. Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora

Biologie člověka, člověk a zdraví. Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty. Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora Předmět: Náplň: Třída: Počet hodin: Pomůcky: Biologie (BIO) Biologie člověka, člověk a zdraví Tercie 3 hodiny týdně Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty Etologie Odvodí na základě pozorování

Více

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název šablony: PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Vzdělávací oblast/oblast dle RVP: 6 Člověk a příroda Okruh dle RVP: 6 3 - Přírodopis Tematická oblast: Přírodopis Člověk sada 2

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

Optimální péče od samého začátku. Důležité mikrovyživující látky pro matku a dítě

Optimální péče od samého začátku. Důležité mikrovyživující látky pro matku a dítě Optimální péče od samého začátku Důležité mikrovyživující látky pro matku a dítě Pure Encapsulations Společnost Pure Encapsulations byla založena v roce 1991 v USA. Synonymem pro produkty PURE je pojem

Více

CUKROVKA /diabetes mellitus/

CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ Řadíme ji mezi neinfekční chronická onemocnění Na jejím vzniku se podílí nezdravý způsob života Významnou úlohu sehrává dědičnost Významným rizikovým

Více

Použití lymfodrenáže - lymfatické masáže :

Použití lymfodrenáže - lymfatické masáže : Hlavní přednosti lymfodrenáže: V čem vyniká lymfodrenáž: - lymfodrenáž podpora krev. oběhu a lymf. systému v oslabených, namáhaných částech rukou a nohou - aktivní vzduchová lymfodrenáž čtyřkomorovým systémem

Více

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Pitný režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč musím omezovat příjem tekutin? Jednou z hlavních funkcí ledvin je udržet v těle rovnováhu tekutin. Pokud ledviny selžou, tělo se těžko zbavuje jejich

Více

Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce

Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce 1) Riziko srdečně cévního onemocnění Hlavní příčinou úmrtí v Evropě jsou kardiovaskulární (srdečně-cévní) onemocnění. Mezi tato onemocnění

Více

Diabetes neboli Cukrovka

Diabetes neboli Cukrovka Diabetes mellitus Diabetes neboli Cukrovka Skupina onemocnění s nedostatkem nebo sníženým účinkem hormonu inzulinu Diabetes mellitus 1. typu Diabetes mellitus 2. typu Narušený metabolismus- vstřebávání

Více

Oběhová soustava. Oběhová soustava je tvořena složitou sítí cév a srdcem

Oběhová soustava. Oběhová soustava je tvořena složitou sítí cév a srdcem Oběhová soustava Oběhová soustava je tvořena složitou sítí cév a srdcem Zabezpečuje: Přepravu (transport): - přepravcem je krev (soustava oběhová) - zabezpečuje přísun základních kamenů živin do buněk,

Více

Mízní systém lymfa, tkáňový mok vznik, složení, cirkulace. Stavba a funkce mízních uzlin. Slezina. Somatologie Mgr. Naděžda Procházková

Mízní systém lymfa, tkáňový mok vznik, složení, cirkulace. Stavba a funkce mízních uzlin. Slezina. Somatologie Mgr. Naděžda Procházková Mízní systém lymfa, tkáňový mok vznik, složení, cirkulace. Stavba a funkce mízních uzlin. Slezina. Somatologie Mgr. Naděžda Procházková Míza Lymfa Krevní kapiláry jsou prostupné pro určité množství bílkovin

Více

Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí

Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí Systém preventivních prohlídek v ČR je dlouhodobě propracovaný preventivní program, který umožňuje u Vašeho dítěte odhalit a včas léčit nejrůznější

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) U Studny, Karviná

Více

Název: Zdravý životní styl 2

Název: Zdravý životní styl 2 Název: Zdravý životní styl 2 Výukové materiály Autor: Mgr. Blanka Machová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Biologie Ročník: 4. a 5. (2. a 3. vyššího

Více

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obličejová cvičení aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu Mgr. Monika Šulistová N a k l a d a t e l s t v í a v y d a v a t e l s t v í R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obsah Úvod...6

Více

Civilizační choroby. Jaroslav Havlín

Civilizační choroby. Jaroslav Havlín Civilizační choroby Jaroslav Havlín Civilizační choroby Vlastnosti Nejčastější civilizační choroby Příčiny vzniku Statistiky 2 Vlastnosti Pravděpodobně způsobené moderním životním stylem (lifestyle diseases).

Více

JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU

JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU JAK SE PROBLÉMY S CUKROVKOU II. TYPU PROJEVUJÍ: Hormon řídící přeměnu cukru v těle se nazývá inzulín a je produkován slinivkou břišní. Lépe řečeno Langerhansovými

Více

NEZANEDBÁVEJTE PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY ANI V DOSPĚLOSTI

NEZANEDBÁVEJTE PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY ANI V DOSPĚLOSTI VĚK TYP VYŠETŘENÍ POZN. od 19 let každé dva roky dvakrát ročně preventivní prohlídka u praktického lékaře vyšetření u zubního lékaře jedenkrát ročně preventivní gynekologická prohlídka ženy ve 30, ve 40,

Více

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství Maturitní témata Předmět: Ošetřovatelství 1. Ošetřovatelství jako vědní obor - charakteristika a základní rysy - stručný vývoj ošetřovatelství - významné historické osobnosti ošetřovatelství ve světě -

Více

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY 6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY VODA // ODKYSELENÍ TĚLA (UDRŽENÍ SPRÁVNÝCH HODNOT PH V TĚLE) // BÍLKOVINY SACHARIDY TUKY VLÁKNINA MIKRO-ŽIVINY (VITAMÍNY, MINERÁLY, ENZYMY ) VODA NAPROSTO ZÁSADNÍ

Více

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA NADLEDVINY dvojjediná žláza párově endokrinní žlázy uložené při horním pólu ledvin obaleny tukovým

Více

NERO. ZPOŤ SE! MÁKNI! DOBIJ SE!

NERO. ZPOŤ SE! MÁKNI! DOBIJ SE! Pot je dobrý. Pot je společníkem dříčů, pro které není první krůpěj důvodem přestat, ale důkazem, že jsme ze sebe něco vydali a blahodárným povzbuzením. Povzbuzením, jenž se stalo tělesnou rozkoší, která

Více

Rozmnožovací soustava

Rozmnožovací soustava Všechny živé organizmy mají schopnost se rozmnožovat. Rozmnožování umožňuje rozmnožovací soustava (též pohlavní soustava či reprodukční systém). Rozmnožovací soustavu tvoří pohlavní orgány s pohlavními

Více

MÁ OBLÍBENÁ PROCEDURA ÚSMA SVÉDAN

MÁ OBLÍBENÁ PROCEDURA ÚSMA SVÉDAN MÁ OBLÍBENÁ PROCEDURA ÚSMA SVÉDAN Jolana Hlavová 2012 Ájurvédská Instituce Dhanvantri, Praha ÚVOD Dnešní životní styl plný stresu a napětí, špatných stravovacích návyků velice ovlivňuje naše zdraví. Nevhodně

Více

Krevní skupiny a protilátky v červených krvinkách v těhotenství

Krevní skupiny a protilátky v červených krvinkách v těhotenství Krevní skupiny a protilátky v červených krvinkách v těhotenství V průběhu těhotenství vám nabídneme testy na zjištění krevní skupiny, a abychom určili, zda máte v krvi protilátky proti červeným krvinkám.

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: Šablona/číslo materiálu: Jméno autora: Třída/ročník CZ.1.07/1.5.00/34.0996 III/2 VY_32_INOVACE_TVD539 Mgr. Lucie

Více

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný Zklidňuj ující dýchání MUDr.Petr Možný Příznaky hyperventilace Bušení srdce, zrychlená činnost srdce, pálení u srdce Závratě, točení hlavy; zhoršená koncentrace; rozostřené vidění; mravenčení nebo necitlivost

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: ; Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_03 Název materiálu: Vitamíny. Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Vitamíny. Očekávaný

Více

DOPOLEDNÍ RELAX V HOPSÁČKU

DOPOLEDNÍ RELAX V HOPSÁČKU DOPOLEDNÍ RELAX V HOPSÁČKU INDICKÁ MASÁŽ HLAVY MASÁŽ LÁVOVÝMI KAMENY RELAXAČNÍ A SPORTOVNÍ MASÁŽ MASÁŽE DĚTÍ DÉLKA MASÁŽE JE POUZE ORIENTAČNÍ A ODVÍJÍ SE VŽDY OD INDIVIDUÁLNÍCH POTŘEB KLIENTA. ROVNĚŽ VÝBĚR

Více

informace pro těhotné péče

informace pro těhotné péče informace pro těhotné prenatální péče V průběhu těhotenství je nezbytné podstoupit řadu vyšetření pro kontrolu správného vývoje plodu. Klinická a laboratorní vyšetření při poskytování prenatální péče rozdělujeme

Více

AMI. Příjemné řešení při posilování svalů pánevního dna (tzv. Kegelových svalů nebo také PC svalů).

AMI. Příjemné řešení při posilování svalů pánevního dna (tzv. Kegelových svalů nebo také PC svalů). AMI Příjemné řešení při posilování svalů pánevního dna (tzv. Kegelových svalů nebo také PC svalů). Ami je jedinečná: systém tří kroků umožňuje postupovat v posilování PC svalů vlastním tempem. Ami je potěšení:

Více

Demografický vývoj, indikátory stárnutí

Demografický vývoj, indikátory stárnutí Demografický vývoj, indikátory stárnutí Ing.M.Chudobová, Mgr.V.Mazánková Lékařský dům Praha 19.listopad 2008 Hlavní rysy demografického vývoje (1) Počet obyvatel roste Podle prognózy ČSÚ do roku 2015 poroste,

Více

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy Typy výživy 1. Dle energetických nároků (bazální metabolismus, typ práce, teplota okolí) 2. Dle potřeby živin (věk, zaměstnání, pohlaví) 3. Dle stravovacích zvyklostí, tradic, tělesného typu 4. Dle zdravotního

Více

Jídlo a doplňky výživy

Jídlo a doplňky výživy Jídlo a doplňky výživy Co běžně jím a jaké doplňky výživy při závodech používám Jak si chráním některé exponované částí těla Zpracoval : Jiří Jíra Hledík Fotografie : Jakub Cejpek Patřím mezi ty ultramaratonce,

Více

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za

Kouření vonných listů, kořeníči drog se vyskytuje v lidské společnosti tisíce let. Do Evropy se tabák dostal po roce 1492 v té době byl považován za Mgr. Jakub Dziergas Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK 1.5. Výuková sada OBČANSKÁ

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Obezita a její rizika Anotace Pracovní list informuje žáka o podstatě, příčinách a rizicích obezity. Zadané

Více

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se.

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se. CVIČENÍ PRO MUŽE Tréninkový plán vychází z potřeby zpevnit svalový korzet v průběhu úvodních 3 měsíců. Ve 4. A 5. měsíci se změní trénink ze zpevňovacího na kruhový, který zvyšuje vytrvalost. Zvýšený podíl

Více

EU peníze středním školám

EU peníze středním školám EU peníze středním školám Název projektu Registrační číslo projektu Název aktivity Název vzdělávacího materiálu Číslo vzdělávacího materiálu Jméno autora Název školy Moderní škola CZ.1.07/1.5.00/34.0526

Více

Procvičování kloubů CX - 01

Procvičování kloubů CX - 01 Procvičování kloubů CX - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Posilování, rozvoj a zlepšování svalů ramen. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití: Přidržte

Více

ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK

ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK ANAMNESTICKÝ ZDRAVOTNÍ DOTAZNÍK Pro účely preventivní sportovně-kardiologické prohlídky ve zdravotnickém zařízení ProCorde s.r.o. v Chomutově. Příjmení, jméno:............................... Rodné číslo:.....................

Více

Faktory ovlivňující výživu

Faktory ovlivňující výživu Faktory ovlivňující výživu Dříve než setra vyhodnotí stav pacientovi výživy měla by se obeznámit s faktory, které mohou ovlivnit individuální stravovací návyky a dalšími faktory, které mohou ovlivnit přijímání

Více

Od kdy mám cítit pohyby plodu? 24 Jak často mají být pohyby plodu? 24 Jak se vyšetřuje, jestli je plod v pořádku? 25 Co znamenají zkratky a čísla při

Od kdy mám cítit pohyby plodu? 24 Jak často mají být pohyby plodu? 24 Jak se vyšetřuje, jestli je plod v pořádku? 25 Co znamenají zkratky a čísla při OBSAH Předmluva 11 1. TĚHOTENSTVÍ 6 Jak poznám, že jsem těhotná? 12 Když mám pozitivní těhotenský test, kdy mám jít poprvé na gynekologii? 12 Jak se mám chovat, když jsem otěhotněla? 13 Jak se pozná mimoděložní

Více

Jak podpořit naši stabilitu, PaedDr. Mgr. Hana Čechová

Jak podpořit naši stabilitu, PaedDr. Mgr. Hana Čechová Jak podpořit naši stabilitu, rovnováhu PaedDr. Mgr. Hana Čechová OSNOVA 1. Rovnováha, stabilita 2. Poruchy rovnováhy 3. Rovnovážný systém 4. Projevy poruchy rovnováhy 5. Co může způsobit poruchu rovnováhy

Více

POŽADAVKY NA HODNOCENÍ STUDENTA

POŽADAVKY NA HODNOCENÍ STUDENTA Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Příbram I, Jiráskovy sady 113 POŽADAVKY NA HODNOCENÍ STUDENTA Předmět: ANATOMIE A FYZIOLOGIE Obor vzdělání: DIPLOMOVANÝ ZDRAVOTNICKÝ ZÁCHRANÁŘ

Více

MASÁŽE NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK A MIMINEK

MASÁŽE NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK A MIMINEK Hlava a obličej Hlava děťátka je velmi křehkou a citlivou částí těla, ještě po porodu se dále vyvíjí. Mezera mezi lebečními kostmi v horní části lebky je pokryta vazivovou membránou (nazývá se fontanela),

Více

Fyziologické aspekty cyklistiky

Fyziologické aspekty cyklistiky Fyziologické aspekty cyklistiky Správná intenzita tréninku, Spotřeba energie při MTB, Kontrola hmotnosti prostřednictvím MTB, Výživa a pitný režim v MTB, Psychika a MTB, Správná intenzita zátěže atrofie

Více

Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Soustavy člověka Ontogenetický vývoj Mgr, Klepáčková Lenka

Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Soustavy člověka Ontogenetický vývoj Mgr, Klepáčková Lenka Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1 Šablona: Název: Téma: Autor: Číslo: Anotace: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Soustavy člověka Ontogenetický vývoj

Více

"Učení nás bude více bavit aneb moderní výuka oboru lesnictví prostřednictvím ICT ". Ontogeneze živočichů

Učení nás bude více bavit aneb moderní výuka oboru lesnictví prostřednictvím ICT . Ontogeneze živočichů "Učení nás bude více bavit aneb moderní výuka oboru lesnictví prostřednictvím ICT ". Ontogeneze živočichů postembryonální vývoj 1/73 Ontogeneze živočichů = individuální vývoj živočichů, pokud vznikají

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Projekt: Digitální učební materiál Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Příjemce: Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova

Více

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM Autor: MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut STRAVA PŘED CVIČENÍM A PO CVIČENÍ VÝZNAMNĚ OVLIVŇUJE VÝKON, RYCHLOST REGENERACE, PÁLENÍ TUKŮ, ZOTAVENÍ PO VÝKONU, NÁRŮST SVALOVÉ HMOTY, A TAKÉ TŘEBA TO, JESTLI

Více

Relaxační klasická masáž

Relaxační klasická masáž Relaxační klasická masáž Masáže jsou považovány za jeden z vůbec nejstarších osvědčených léčebných prostředků užívaných již o tisíciletí k odstranění bolesti zad, šíje, k nastolení dobré nálady a k uvolnění

Více

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název šablony: PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Vzdělávací oblast/oblast dle RVP: 6 Člověk a příroda Okruh dle RVP: 6 3 - Přírodopis Tematická oblast: Přírodopis Člověk sada 2

Více

LYMFA, SLEZINA, BRZLÍK. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

LYMFA, SLEZINA, BRZLÍK. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje LYMFA, SLEZINA, BRZLÍK Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Září 2010 Mgr.Jitka Fuchsová MÍZA (lymfa) Krevní kapiláry mají propustné stěny

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

SOUSTAVA KOŽNÍ. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D.

SOUSTAVA KOŽNÍ. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D. SOUSTAVA KOŽNÍ PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D. Kůže (cutis, derma) pevná, pružná a tažná; odolná proti mechanickému působení (tlak, náraz, tření apod.) plošný orgán pokrývá tělo (u dospělého člověka 1,5 1,8

Více

Akupuntura(akupresura) na cesty

Akupuntura(akupresura) na cesty Akupuntura(akupresura) na cesty 1. Základní body TS 4 v 1. meziprstním prostoru ve výši středu 1. záprstní kosti Ž 36 tři proporcionální cuny (palce) pod čéškou, jeden prst vně od hrany holenní kosti Bod

Více

NEWSTART. pro každého

NEWSTART. pro každého NEWSTART pro každého NEWSTART Osm základních stavebních kamenů vašeho zdraví Nutrition Excercise Water Sunshine Temperance Air Rest Trust Výživa Pohyb Voda Slunce Střídmost Vzduch Odpočinek Důvěra Výživa

Více

Masáže Resort Green Valley

Masáže Resort Green Valley Masáže Resort Green Valley Základní popis nabízených masáží ZÁKLADNÍ POPIS NABÍZENÝCH MASÁŽÍ klasická relaxační, regenerační a sportovní masáž Je založena na tzv. švédské masáži. Využívá různé typy tření

Více

Dietní režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Dietní režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Dietní režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč potřebuji dodržovat speciální dietu? I když se pomocí dialýzy z těla odstraní mnoho odpadních látek, musíte být při stravování stále opatrní, abyste

Více

10 pravidel pro správné sezení

10 pravidel pro správné sezení Ergonomie sezení Řada z nás tráví v zaměstnání většinu pracovní doby vsedě. Připočteme-li navíc dobu strávenou vsedě u jídla, v dopravních prostředcích nebo televize, prosedíme neuvěřitelných 80 000 hodin

Více

Mýty kolem těhotenství

Mýty kolem těhotenství Mýty kolem těhotenství 2007 Kolektiv MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha, Czech Republic www.fit-porod.cz www.porod-na-videu.cz www.jak-otehotnet.cz www.priznaky-tehotenstvi.cz

Více

Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení

Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení KVĚTEN 2014 Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení Výživa pro lepší život Hydratace a cvičení: Okolo 60-70% lidského těla je složeno z vody. Je tedy v pořádku říci, že

Více

Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů, životní styl po léčbě lymfomu. David Belada FN a LF UK v Hradci Králové

Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů, životní styl po léčbě lymfomu. David Belada FN a LF UK v Hradci Králové Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů, životní styl po léčbě lymfomu David Belada FN a LF UK v Hradci Králové 1.Toxicita léčby lymfomů Co je to toxicita léčby? Jaký je rozdíl mezi časnou a pozdní toxicitou?

Více

Potíže vyššího stupně těhotenství

Potíže vyššího stupně těhotenství 6 Potíže vyššího stupně těhotenství Tělesné změny Žádnou z vás asi nijak zvlášť nepřekvapí, když se v průběhu těhotenství objeví bolesti v zádech. Ale jak si s nimi poradit? Pohybový aparát je během těhotenství

Více

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY ALKOHOL A JEHO ÚČINKY CO JE TO ALKOHOL? Alkohol je bezbarvá tekutina, která vzniká kvašením cukrů Chemicky se jedná o etanol Používá se v různých oblastech lidské činnosti např. v lékařství, v potravinářském

Více

64 Základní principy. Masáž bříška

64 Základní principy. Masáž bříška 64 Základní principy Masáž bříška V mnoha tradičních kulturách se masíruje břicho těhotné nebo již rovnou rodící ženy, aby se dítěti pomohlo dostat se do správné pozice a pomohlo mu pohnout se, pokud na

Více

Ceník služeb. IPL Epilace (nejčastěji epilované partie)

Ceník služeb. IPL Epilace (nejčastěji epilované partie) Ceník služeb IPL Epilace (nejčastěji epilované partie) Podpaží (žena i muž) Bikiny linie (třísla žena i muž) Bikiny brazil (lze ponechat proužek, individuálně upravit ) Konečník (žena i muž) Lýtka (žena)

Více

Výživa těhotných a kojících žen. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové

Výživa těhotných a kojících žen. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové Výživa těhotných a kojících žen Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec králové Racionální výživa 1 Na výživě a zdravém životním stylu významně závisí dobrý průběh těhotenství a porození zdravého dítěte Správný

Více

Hygiena a školní zdravotnictví. Výživa a pitný režim

Hygiena a školní zdravotnictví. Výživa a pitný režim Hygiena a školní zdravotnictví Výživa a pitný režim Diskuse Proč je zdravá výživa důležitá? Jak byste definovali zdravou výživu? Zdravá výživa a populace České republiky. Jakým způsobem vést dítě ke zdravé

Více

STRES STRES ZÁTĚŽ, TÍSEŇ, TLAK, ÚZKOST BÝT VYSTAVEN VNĚJŠÍM SILÁM, TLAKŮM NEJBĚŽNĚJŠÍ PŘEDSTAVA: STRES JE SÍLA, KTERÁ ZPŮSOBUJE TĚLESNÉ NEBO PSYCHICKÉ VYČERPÁNÍ A UTRPENÍ STRES PROŽÍVÁ ČLOVĚK, KTERÝ JE

Více

Doporučení Vezměte si, prosím, pohodlný oděv. Cvičí se na boso. Veškeré pomůcky jsou pro vás zajištěny.

Doporučení Vezměte si, prosím, pohodlný oděv. Cvičí se na boso. Veškeré pomůcky jsou pro vás zajištěny. Statistiky uvádí, že potíže se zády, šíjí a rameny přivádí do ordinací lékařů stále více lidí. 80% populace již zažilo bolesti v zádech. Nemoci s tím související přispívají značným dílem k rozsahu pracovní

Více

Software. Medim spol. s r.o., Selská 80, 614 00 Brno

Software. Medim spol. s r.o., Selská 80, 614 00 Brno Software AM110-0356 3B ANATOMYtrainer 400 digitálních obrázků s vysokým rozlišením a 3000 relevantních anatomických struktur dává rychlý přístup k lidské anatomii; funkce kvizu výběr zkoušených oblastí,

Více

Výsledky měření po použití Amethyst Bio-Mat na přístroji EAV ze dne 20.9.2012

Výsledky měření po použití Amethyst Bio-Mat na přístroji EAV ze dne 20.9.2012 2012 Výsledky měření po použití Amethyst Bio-Mat na přístroji EAV ze dne 20.9.2012 Alfida s.r.o., Čelákovice Staré Splavy, hotel Borný 20.9.2012 Výsledky měření na přístroji EAV z 20. 9. 2012 Rekondiční

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU, HAVLÍČKOVA 13 Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.0437 III/2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím IVT Člověk a příroda

Více

Tělo stárne stejně jako tvář. Po 20 letech ztrácí tělo pevnost. Institut Esthederm, omlazení těla

Tělo stárne stejně jako tvář. Po 20 letech ztrácí tělo pevnost. Institut Esthederm, omlazení těla PÉČE O TĚLO Tělo stárne stejně jako tvář Přestože obličej se obává především vnějšího stárnutí způsobeného vnějšími agresemi, tělo se více obává vnitřního nebo chronologického stárnutí. Po 20 letech ztrácí

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Vitamíny a minerální látky

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Vitamíny a minerální látky Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název: VY_32_INOVACE_20/09_Zdravý životní styl Téma: Vitamíny a minerální látky Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1355

Více

Rybí tuk s rakytníkem řešetlákovým a vitamínem E. Omega-3. Exkluzivní složení založené na spojení. moderní technologie

Rybí tuk s rakytníkem řešetlákovým a vitamínem E. Omega-3. Exkluzivní složení založené na spojení. moderní technologie Rybí tuk s rakytníkem řešetlákovým a vitamínem E Exkluzivní složení založené na spojení starověkých čínských poznatků a moderní technologie Proč jsou mastné kyseliny důležité? mastné kyseliny patří do

Více

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011

GDA navigace ve světě živin a kalorií, http://www.gda.cz/data/sharedfiles/brozura_gda.pdf, cit., 26.4. 2011 Předmět Přírodověda Třída 5. Autor Dagmar Šnajdarová Anotace Práce s textem týkající se živin a kalorií v potravinách. Soubor obsahuje 5 stran pro žáky a 4 strany pro učitele s řešením. Očekávaný výstup

Více

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1 Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1 Šablona: Název: Téma: Autor: Číslo: Anotace: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Soustavy člověka Stavba dýchací soustavy

Více

Šablona č. 01.33. Přírodopis. Opakování: Kosterní soustava člověka

Šablona č. 01.33. Přírodopis. Opakování: Kosterní soustava člověka Šablona č. 01.33 Přírodopis Opakování: Kosterní soustava člověka Anotace: Opakování učiva o kosterní soustavě člověka Autor: Ing. Ivana Přikrylová Očekávaný výstup: Písemné opakování učiva o kosterní soustavě.

Více

ÚČINKY ELEKTRICKÉHO PROUDU NA LIDSKÝ ORGANIZMUS

ÚČINKY ELEKTRICKÉHO PROUDU NA LIDSKÝ ORGANIZMUS Vysoká škola báňská TU Ostrava Fakulta elektrotechniky a informatiky Katedra obecné elektrotechniky ÚČINKY ELEKTRICKÉHO PROUDU NA LIDSKÝ ORGANIZMUS Ostrava, březen 2006 Ing. Vladimír Meduna, Ing. Ctirad

Více

OPLOZENÍ erekci zvlhčením kontrakce varlat, nadvarlat a chámovodů 500 miliónů spermií prostagladiny

OPLOZENÍ erekci zvlhčením kontrakce varlat, nadvarlat a chámovodů 500 miliónů spermií prostagladiny OPLOZENÍ Nejprve dojde k erekci penisu, v důsledku naplnění erektilních kavernózních těles spongiózní tkáně penisu velkým množstvím krve pod velkým tlakem. Také u ženy je toto podráždění provázeno mírným

Více

HORMONY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

HORMONY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje HORMONY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 21.9. 2009 Mgr. Radka Benešová Obecné zásady řízení a regulací: V organismu rozlišujeme dva základní

Více