Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie"

Transkript

1 Vítejte v druhém trimestru těhotenství, který potrvá až do 26. týdne. Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce, mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie. Přesto byste měla i nadále hodně spát, nepřepínat své fyzické možnosti, jíst pestrou stravu a vyhýbat se stresovým situacím. Toto období vnímá mnoho žen nejen jako silně citové, ale i erotické. Pokud se cítíte dobře a nemáte žádné zdravotní komplikace, milování se svým partnerem si nemusíte od 2. trimestru odepírat. Styk plod neohrozí, protože je chráněn nejen plodovou vodou, ale i hlenovou zátkou, která uzavírá dělohu. Vždy by ale měl být jemný a provázený příjemnými pocity. S ohledem na to jak se právě cítíte, se můžete s partnerem oddat sexuálním hrám, které ale nemusí představovat pohlavní styk. Hlazení, orální sex či masáže mohou být vhodnější. Pokud zájem o milování během těhotenství neprojevujete, je vhodné si o tom s partnerem pohovořit a vysvětlit mu své pocity. Jistě Vám porozumí a najdete způsob vyjádření lásky příjemný vám oběma. Na pohled má již dítě lidskou podobu. Jeho pohyby jsou stále více plynulé, postupně se prodlužuje krk a v důsledku toho napřimuje hlavička. Reaguje na podněty z vnějšího prostředí, např. se dokáže odvrátit, když je matce prohmátáváno bříško. Významným posunem ve vývoji vnitřních orgánů je činnost hormonů štítné žlázy. Srdeční činnost je velmi rychlá, pohybuje se v rozmezí úderů za minutu. Riziko potratu je v druhém trimestru mnohem menší, cca o 60% oproti prvním třinácti týdnům těhotenství.

2 Jaké změny na sobě můžete pociťovat během 15. týdne? Některé oblíbené modely z Vašeho šatníku již nedopnete a přestože ještě možná nenosíte vyloženě těhotenské oblečení, dbejte zejména na to, aby byl oděv volný a neškrtil bříško. V těhotenství sice potřebujete přibrat na váze kvůli správnému vývinu plodu a také dostatečné tukové rezervě na kojení, ale kalorie navíc potřebujete až v posledních třech měsících. Vlivem hormonálních změn se ke ztmavnutí bradavek (zpravidla již v předchozích týdnech) přidá další projev zvýšené pigmentace - od pupku směrem k ochlupení se zvýrazňuje pigmentová linie, která po porodu vymizí. Někdy ztmavnou i Vaše pihy a mateřská znaménka. Nastávající maminky mívají často problémy s hemoroidy. Jedná se v podstatě o křečové žíly v oblasti konečníku, které mohou i slabě krvácet a způsobovat bolest. U většiny žen hemoroidy několik týdnů po porodu zmizí. Proporce dítěte se mění, hlavička již netvoří polovinu, nýbrž třetinu těla. Nohy jsou delší než ruce a kostra se nadále vyvíjí. Na bříšcích prstů se objevují specifické a pro každého člověka jedinečné papilární linie. Na ultrazvuku jsou dobře viditelné pohyby dítěte, dokonce je již možné určit jeho pohlaví, jelikož zevní genitál je plně diferencovaný. Vytvářejí se řasy a obočí, lehce houstnou chloupky na hlavě. Pravděpodobně je již v 15. týdnu vyvinuto sluchové ústrojí, takže dítě může slyšet tep Vašeho srdce, činnost žaludku, ale i vnější podněty tedy např. hudbu či Váš hlas. Nezapomínejte, že plodová voda je výborný nosič zvuku. Tip: Problémy s hemoroidy pomůže zmírnit odvar z dubové kůry. Připravte si z odvaru sedací koupel nebo přikládejte na postižené místo led zabalený v látkovém balíčku.

3 V této době již některé nastávající maminky začínají vnímat první pohyby svého děťátka. Vzhledem k tomu, že plodová voda funguje jako ochrana proti vnějším vlivům a tedy i zmírňuje otřesy, necítíte pohyby nijak výrazně. Plodová voda zároveň udržuje v děloze stálou teplotu. Hladina hormonů ve Vašem těle se stabilizovala, polevuje napětí v prsou, nevolnost a závratě pravděpodobně zcela vymizely. Možná jste nevěděla, že se během těhotenství zvýší celkový výkon Vašeho srdce o 50 %, aby bylo schopno přečerpat zvýšené množství krve. Zatím je cca o 20 % vyšší. Tento týden Vás čeká další vyšetření v prenatální poradně. Nejen, že bude provedeno ultrazvukové vyšetření plodu (je naprosto bezbolestné), ale mj. i vyšetření protilátek na sérii chorob. Plod měří cca 16 cm a váží cca 100 g. Díky ukládání vápníku se mu zpevňují kosti, může ohýbat všechny klouby a svaly miminka reagují na podněty z mozku. Srdce je každým dnem silnější, dokáže pumpovat litrů krve za 24 hodin. Mozek pokračuje ve vývoji šedé kůry mozkové. Oční víčka jsou stále zavřená a to i přesto, že je sítnice již citlivá na světlo. Tip: V průběhu těhotenství neprovozujte saunování a vyhýbejte se přetopeným (přehřátým) interiérům. Samozřejmě Vám ale nesmí být zima. Dítě totiž ještě samo nedokáže regulovat svou tělesnou teplotu, přičemž jeho teplota je o něco vyšší než Vaše.

4 Jen kvetete a toho, že dobře vypadáte si všímá i Vaše okolí. Za svůj výborný vzhled vděčíte krevnímu oběhu, který se během těhotenství zvýšil, pokožka je více prokrvená a také končetiny nemáte prochladlé. Pokud jste dosud nosila vysoké podpatky, měla byste je odložit na dobu po porodu. Nohy jsou stále méně stabilní, k čemuž přispívá i změna těžiště způsobená růstem bříška. Prospěje Vám chůze na boso, kterou si doma můžete dopřát dennodenně, jen pozor ať neuklouznete na hladké podlaze. Pokud toužíte po dovolené, je teď ta pravá chvíle. Bříško ještě není tak velké, aby Vám překáželo. Pokud netrpíte rizikovým těhotenstvím, můžete se vydat i do vzdálenějších destinací letadlem. Vždy ale doporučujeme poradit se s lékařem. Termín, do kdy letecké společnosti povolují létat těhotným, je 32. týden. Je to jednak z důvodu případného předčasného porodu, ale také jsou většinou lety v pokročilém stádiu těhotenství nepohodlné. Kostru dítěte tvoří měkké chrupavky, které později ztvrdnou. Na pohled působí pokožka dítěte pomačkaně, protože zatím pod ní není tuk a je jen velmi tenká. Srdeční sval sílí a jeho stahy jsou účinnější. V této době vzniká slepé střevo a začínají se vyvíjet chuťové buňky. Mozek dítěte není ještě natolik zralý, aby chutě vnímal. Oči jsou stále zavřené, ale jsou na nich již patrné řasy, stejně jako roste pomalu nad nimi obočí.

5 Blížíte se k polovině těhotenství a přírůstek na váze není jedinou změnou, kterou pozorujete na svém těle. Můžete mít otoky nohou, někdy i tváří a očních víček a to z důvodu zvýšeného zadržování vody v těle. Otoky kotníků a celých chodidel zmírníte zdvižením nohou při odpočinku. Hormony mají vliv na vlasy, které buď zesílí nebo se naopak začnou lámat a vypadávat, být mastné či velmi suché. Těhotenství způsobuje otok sliznic, proto můžete mít ucpaný nos a pravděpodobně si všimnete zvýšeného výtoku z pochvy. Některé nastávající maminky se vlivem hormonů mohou nadměrně potit, což je naprosto v pořádku, protože potem tělo vylučuje odpadní látky. Plod dítěte poporostl o pár centimetrů, v 18. týdnu je cca 18. centimetrů dlouhý. Celé tělo se stále více napřimuje. Začínají se mu tvořit pevné kosti, probíhá tvorba kostní tkáně. Dítěti sílí svaly a jeho pohyby jsou stále častější a silnější a Vy je intenzivněji vnímáte. Oči má již ve správné pozici. Tip: Dostatečným přísunem ovoce a zeleniny doplňujte svému tělu potřebné vitamíny.

6 Časté vnímání pohybů dítěte je již pro většinu nastávajících maminek běžnou součástí života. Nezvětšuje se pouze bříško, ale pravděpodobně začnete přibírat také na bocích, stehnech a zadečku. Vazy a klouby jsou uvolněnější, proto můžete být náchylná k bolestem v zádech. Jistě vítanou proměnou je výrazné zlepšení Vaší pleti. Žena může vlivem růstu dělohy občas pociťovat mírné pobolívání nebo napínání v podbřišku. Pravidelné nenáročné cvičení Vám pomůže udržet se v kondici a to nejen v těhotenství, ale se vší pravděpodobností přispěje k rychlému návratu k Vaší původní váze po porodu. Nepodceňujte správné dýchání a uvolňující cviky, vhodné je i plavání a procházky. Pro minulé týdny byla pro plod charakteristická rychlost ve vývoji. Ten nyní zpomaluje a dítě začíná přibírat na váze. Hlavičku drží vzpřímeně a je stále více neposedné, často mění svou polohu a mává rukama i nohama. V dásních má vytvořeny mléčné zuby a vznikají zárodky stálého chrupu. Tip: Vaše tělo i mysl jsou pod velkou zátěží, proto odpočívejte a předcházejte tím vyčerpání odpočinku. Noci postupně začne doprovázet nespavost, proto své myšlenky zkuste rozptýlit např. četbou knih svého oblíbeného autora.

7 Stále se budete cítit dobře a stejně dobře budete i vypadat. Např. Vám zhoustnou vlasy, vyčistí se pleť a zkvalitní nehty. Zhruba ve 20. týdnu Vás čeká speciální ultrazvukové vyšetření (tento ultrazvuk ne vždy dělá gynekolog v prenatální poradně, ale může nastávající maminku odeslat na specializované pracoviště prenatální diagnostiky). Cílem ultrazvukového vyšetření plodu (lze v intervalu 18. až 20. týden) je zhodnotit růst plodu a stav jednotlivých orgánových skupin. Pokud by plod měl nějakou strukturální odchylku (srdeční vada, obličejový rozštěp), lze ji odhalit. Tím jak děloha roste, tlačí na žaludek, což můžete pociťovat jako pálení žáhy. Věděla jste, že se prsa zvětší během těhotenství o dvě čísla? Obstarejte si proto kvalitní prádlo, prsa potřebují dobrou oporu a zároveň by Vás neměla omezovat v pohybu. Jak těhotenství pokračuje, jsou bradavky stále měkčí. Dopřejte jim jemnou masáž, která je připraví na kojení. Pokud z bradavek vytéká nažloutlá tekutina (tzv. mlezivo) není to situace, která by Vás měla znepokojovat. Zajímá Vás jak roste v bříšku Vaše děťátko? Ve 20. týdnu je plod dítěte dlouhý cca 25 cm a váží 340 g. Jeho první pohyby jste pocítila jako jemné chvění, teď už je velmi aktivní, někdy reaguje i na zvuky vně dělohy. Je však zcela normální, má-li v této době i svá období klidu, kdy se příliš nepohybuje. Pokožka je výrazně pevnější než např. před dvěma týdny, dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě. Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 6 milionů vajíček. Od této chvíle dochází ovšem k jejich neustálému úbytku, takže k ovulaci dospěje nakonec jen z nich.

8 Hlavně v noci je již možné pociťovat pohyby dítěte. Výrazné jsou také změny na postavě. Vzhledem ke zvětšující se děloze, která tlačí na močový měchýř a ten tím pádem není schopen pojmout tolik tekutiny, budete chodit častěji močit. Možná budete mít problémy s nespavostí, která je způsobena především častým chozením na toaletu a nepohodlným ležením. Mohou se začít objevovat otoky nohou, proto se vyhýbejte dlouhému stání. Ideální je často si sedat s nohama nahoru a také vleže podkládat nohy polštářem. Zvýšená poloha nohou je současně prevencí proti vzniku křečových žil, stejně jako spánek na levém boku. Ve 21. týdnu váží plod kolem 370 g a měří kolem 26 cm. Vyvinutý již je také trávicí systém a plod polyká plodovou vodu, ze které získává část živin. Začíná také vnímat zvuky, proto můžete k dítěti začít promlouvat, Váš hlas ho uklidní. Tip: Těhotenství je pro organismus matky velkou zátěží a aby se ještě dokázal bránit nemocem, potřebuje podpořit svou imunitu. Ideální pro posílení imunity budoucích matek je kombinace vitaminu C a zinku, které můžete doplnit také pomocí šumivých tablet.

9 S rostoucím plodem se rozšiřuje děloha, která tlačí na žebra, ta se rozšiřují a Vy tak můžete v těchto místech pociťovat nepříjemnou bolest. Snažte se tedy sedět vzpřímeně a naučte se správně a zhluboka dýchat. Od bolesti Vám také může pomoci masáž, ovšem pozor, těhotenská masáž se provádí v poloze na boku a je vždy mnohem šetrnější než klasická masáž. Ve 22. týdnu těhotenství měří plod kolem 28 cm a váží kolem 400 g. Spí čím dál tím méně než dříve a o to více začíná vnímat své okolí. Zcela vyvinuté jsou již oči, které ovšem zatím zůstávají zavřené. Vytvořeno je již obočí i řasy. Vzhledem k malému množství podkožního tuku je kůže děťátka vrásčitá, což se však postupem času změní. Celé tělíčko je pokryto jemným chmýřím zvaném lanugo. Vyvíjí se také jeden z prvních smyslů, a to hmat. Na prstech nohou i rukou vyrůstají nehty. Tip: Kolem 22. týdne se již mohou objevit občasné stahy dělohy, není ovšem třeba se znepokojovat, návštěva gynekologa je doporučena až v případě, že stahů je přes deset za den. Pomoci Vám může dostatečný příjem tekutin, rytmické dýchání nebo teplá vana.

10 Děloha se stále zvětšuje, čímž dochází k tlaku na ostatní orgány, např. na žaludek, který mírně mění svou polohu, a také na bránici. Tím dochází ke stlačení plic a dýchacím obtížím. Také pro srdce představuje již tato fáze těhotenství větší zátěž, proto se rozhodně nemusíte stydět, že fyzicky nestačíte tolik, co dříve. V tomto období také rychleji přibíráte na váze (průměrně 4-5 kg). Více než dříve také hrozí riziko vzniku křečových žil. Důležité je pravidelné cvičení, dostatek pohybu, podkládání nohou do zvýšené polohy a nošení podpůrných punčoch a pohodlné obuvi. Ve 23. týdnu měří plod kolem 30 cm a váží kolem 450 g. Plod začíná stále více vypadat jako novorozenec, hlava je vůči tělu proporcionálnější. Stále více vnímá samo sebe i své okolí, dokáže odlišit Váš hlas od ostatních a uvědomuje si také Váš pohyb (např. chůzi). Pod tenkou vrstvou kůže se začíná vytvářet tuková vrstva. Fungují také ledviny, které vylučují spolykanou plodovou vodu. 23. týdnem také začíná období, kdy bude miminko výrazněji přibývat na váze. Tip: Miminko odčerpává z Vašeho organismu důležité minerály a stopové prvky, které potřebuje pro svůj růst, což se může projevit negativně na Vašem zdravotním stavu. Je tedy velmi důležité, aby Vaše strava byla vyvážená. Pestrou stravu je dobré doplnit vitaminovým preparátem, který je určen přímo pro těhotné.

11 V tomto období začíná většina žen znatelně přibývat na váze (až 0,5 kg za týden) a dostavují se také výsledky tohoto stavu kromě bolesti chodidel jsou to také bolesti v podbřišku a v kříži, někdy také bolesti v tříslech a na vnitřních stranách stehen. Více prohnutá jste také v bedrech, proto se snažte stále myslet na správné držení těla. Snažte se ovšem co nejlépe ovládat své chutě, pokud během těhotenství přiberete více než 20 kg, budete se na svou původní váhu po porodu jen těžko dostávat! Ve 24. týdnu váží plod více než 500 g a měří kolem 30 cm. Plod již zřetelně vypadá jako novorozenec, vývoj obličeje je téměř dokončen. Kromě plic je dokončen také vývoj vnitřních orgánů. Dítě rychle přibývá na váze a zvětšuje se také jeho mozek. Na jazyku se vytváří chuťové pohárky, miminko také již hýbe rukama, nohama a zatíná prstíky. V tomto týdnu se také tvoří bílé krvinky, které jsou důležité pro boj s infekcí. Také díky tomu se stále zvyšuje šance na přežití dítěte v případě předčasného porodu, díky tomu se již definitivně přesouváte z období možného potratu.

12 Váš pohyb je již značně omezen a vy se pravděpodobně cítíte nemotorná. I v této fázi těhotenství je možné cvičení, které byste však rozhodně měla přizpůsobit svému stavu. Termín porodu se rychle blíží a není proto od věci, navštívit předporodní kurz, kde se můžete naučit mnoho užitečného a případně se také zeptat na věci, které Vám nejsou jasné. V tomto období také bývá proveden test na těhotenskou cukrovku, který spočívá ve dvou odběrech krve prvním nalačno a druhým po vypití pohárku glukózy. Výskyt poruch metabolismu glukózy není u těhotných žen úplně ojedinělý, většinou však stačí upravit životosprávu a pravidelně navštěvovat diabetologa, pak obvykle neznamená tzv. těhotenský diabetes zásadnější ohrožení. U většiny žen po porodu bez následků vymizí. Plod momentálně měří kolem 35 cm a váží kolem 600 g. V bříšku se má již čile k světu, hýbe nohama, přijímá a vylučuje plodovou vodu, pocítit dokonce můžete i jeho škytání. Často si také pohrává s pupeční šňůrou, která je ale dostatečně pevná na to, aby ji poškodilo. Pokračuje vývoj plic, kde se vytváří průduškový strom. V této době by ovšem ještě nebylo schopno samo dýchat, jelikož nemá v plicních sklípcích ještě dostatek buněk, které zabraňují splasknutí plíce na konci výdechu. Tip: Zdravá a pestrá strava by měla být samozřejmostí pro každou těhotnou ženu. Nutností je ovoce a zelenina nebo mléčné výrobky, základem stravy jsou ovšem rozhodně obiloviny, rýže a těstoviny. Z těchto potravin získává totiž tělo nejvíce energie a jsou hlavním zdrojem sacharidů.

13 Vzhledem k vyššímu postavení bránice mají plíce těhotné maminky menší kapacitu, což může způsobit časté zadýchávání i u fyzicky zdatných žen. Do nástupu na mateřskou dovolenou zbývá ještě několik týdnů, mnoho žen se však již cítí velmi unaveně, trpí vysokým krevním tlakem, slabostmi či bolestmi hlavy, přidávají se silné a intenzivní otoky. V takovém případě je určitě třeba navštívit svého gynekologa, který může doporučit pracovní neschopnost. Pokud se ovšem stále cítíte fit, není třeba zůstávat doma. Miminko měří momentálně kolem 35 cm a váží kolem 750 g. Ve 26. týdnu je ještě velmi hubené. Prozatím mu totiž chybí dostatek podkožního tuku, což se v nejbližší době změní. Podkožní tuk mu mimo jiné bude pomáhat uchovat tělesnou teplotu po porodu. Pokračuje vývoj ušních nervů a sluch miminka je tak mnohem citlivější vnímá i hlas lidí, se kterými hovoříte. Dotvořena jsou také očička, která se pomalu začínají otevírat. Ke konečnému zabarvení duhovky však dojde až po narození. Tip: U některých nastávajících maminek se může v této fázi těhotenství objevit samovolný únik moči, který je způsoben tlakem zvětšující se dělohy na močový měchýř. Zmírnit problémy pomohou cviky na posílení pánevního dna, k případnému zachycení unikající moči použijte vložky. Rozhodně není za co se stydět, tento stav je ovšem pouze dočasný a nemusíte mít strach, že by problém po porodu nevymizel!

14 Právě končí druhý trimestr těhotenství. Výrazné jsou nejen změny Vaší postavy, ale zvětšuje se i Váš hrudník. Je třeba pořídit si správnou velikost a správný tvar podprsenky. Ideální jsou podprsenky se širokými ramínky, aby se úzká ramínka nezařezávala do ramen. Díky nárůstu hmotnosti je zde vyšší riziko vzniku hemeroidů nebo křečových žil, a to i u žen, které dosud těmito problémy netrpěly. Hodně odpočívejte, neležte ovšem na zádech. Vzhledem k tomu, že zvětšená děloha tlačí na cévy, může docházet až k pocitům na omdlení. Je také vhodné začít navštěvovat kurzy cvičení pro těhotné, kde se naučíte správně dýchat při porodu. Miminko měří kolem 35 cm a váží více než 800 g. Umí již otevřít a zavřít oči, pravidelně spí a probouzí se, nezávisle na denní či noční aktivitě matky. Velmi rychle se vyvíjejí tkáně v mozku a mozek je proto velmi aktivní. Miminko vdechuje a vydechuje plodovou vodu, čímž si nacvičuje dýchací pohyby. Samo by ještě dýchat nedokázalo, avšak s pomocí lékařských přístrojů by v případě předčasného porodu schopno dýchat bylo. Na koncích prstíčků už jsou patrné nehtové ploténky. Tip: S přibíráním na váze je určitě dobré odlehčovat svým nohou, aby co nejméně otékaly. Dopřejte si hodně odpočinku a nohy se snažte mít vždy ve vyvýšené poloze, dopřát si můžete také uvolňující masáž nohou.

2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH

2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH T A J E M S T V Í Š Ť A S T N É H O M A N Ž E L S T V Í 2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH CO DĚLAT PRO SVÉ ŠTĚSTÍ aneb slova úvodem........................... POČÁTKY NOVÉHO ŽIVOTA aneb od kdy je člověk člověkem.................

Více

Vývojová psychologie pro sociální práci

Vývojová psychologie pro sociální práci Vývojová psychologie pro sociální práci Vývojová psychologie pro sociální práci Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s: Autoři: PhDr. et PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., MBA 1,2 RNDr. Hana Kuželová

Více

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty

Jak dál po léčbě lymfomu. Informační příručka pro pacienty Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení Lymfom Help, 2010 Jak dál po léčbě lymfomu Informační příručka pro pacienty Kolektiv autorů, pacientské sdružení

Více

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny

Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Život pokračuje! Informační brožura pro pacienty po transplantaci ledviny Text aktualizovaný 2012 Obsah Úvod 3 Ledviny 4 Transplantace ledviny 7 Zdravotní péče po propuštění z nemocnice 14 Život po transplantaci

Více

Kdy začíná lidský život?

Kdy začíná lidský život? MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ LÉKAŘSKÁ FAKULTA Simona Kudláčová Kdy začíná lidský život? Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Josef Kuře, Dr. phil. Brno 2008 PROHLÁŠENÍ Prohlašuji, že předkládanou

Více

Biologie dítěte. Prenatální vývoj. - Od oplození do porodu. - Přibližně 280 dní (10 lunárních měsíců po 28 dnech) - Většina času v děloze

Biologie dítěte. Prenatální vývoj. - Od oplození do porodu. - Přibližně 280 dní (10 lunárních měsíců po 28 dnech) - Většina času v děloze - Od oplození do porodu - Přibližně 280 dní (10 lunárních měsíců po 28 dnech) - Většina času v děloze Dítě je uloženo v plodových obalech v plodové vodě (vhodné prostřed edí pro vývoj). Výměna látek l

Více

ZRALÝ VĚK BUĎTE STÁLE AKTIVNÍ. www.mojeprostata.cz. Rudolf Hrušínský: Dělám, co můžu, a když nemůžu, dělám to pomalejc.

ZRALÝ VĚK BUĎTE STÁLE AKTIVNÍ. www.mojeprostata.cz. Rudolf Hrušínský: Dělám, co můžu, a když nemůžu, dělám to pomalejc. komerční PřÍlOHa SPOleČnOSTI MeDIaPlaneT získejte přesné informace Jak se orientovat na internetu v otázkách rakoviny? Cévní mozková příhoda Kde hledat vhodnou pomoc? březen 2014 ZRALÝ VĚK foto: ArchIV

Více

PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ. Základy biologie. Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ. Základy biologie. Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ Základy biologie Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Na vzniku této studijní opory se podíleli: Mgr. Viktor Brebera

Více

PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY. Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo.

PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY. Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. Tato publikace je vydávána jako součást projektu Vzdělávání pedagogů v

Více

Člověk. Mgr. Petr Křížek

Člověk. Mgr. Petr Křížek Člověk Mgr. Petr Křížek Copyright istudium, 2005, http://www.istudium.cz Žádná část této publikace nesmí být publikována a šířena žádným způsobem a v žádné podobě bez výslovného svolení vydavatele. Produkce,

Více

JAK ŽÍT S CHOPN? Chronická Obstrukční Plicní Nemoc

JAK ŽÍT S CHOPN? Chronická Obstrukční Plicní Nemoc JAK ŽÍT S CHOPN? Chronická Obstrukční Plicní Nemoc V. Vondra, S. Kos, E. Králíková, J. Musil, F. Salajka, J. Zatloukal Aktualizované vydání 2011 50 Obsah: Úvodem...4 Co je CHOPN...5 Proč CHOPN svojí závažností

Více

Vydání publikace bylo finančně podpořeno z programu MATRA/KAP vyslanectví Nizozemského království v Praze

Vydání publikace bylo finančně podpořeno z programu MATRA/KAP vyslanectví Nizozemského království v Praze Vydání publikace bylo finančně podpořeno z programu MATRA/KAP vyslanectví Nizozemského království v Praze 1 ZUZANA ŠTROMEROVÁ MOŽNOST VOLBY Kde mohu přivést své děťátko na svět? Vydalo nakladatelství Argo,

Více

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie

Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta. Oči a počítač. Bakalářská práce. Optometrie Masarykova Univerzita Brno Lékařská fakulta Oči a počítač Bakalářská práce Vedoucí práce: MUDr. Tomáš Jurečka Optometrie Autor práce: Jana Rytířová, Brno, květen 2008 Obsah Obsah... - 2 - Prohlášení...

Více

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2012 Klára SLÍPKOVÁ

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. 2012 Klára SLÍPKOVÁ Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 Klára SLÍPKOVÁ Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra výchovy ke zdraví Změny tělesné

Více

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus Z čistě fyzikálního hlediska je infračervené záření elektromagnetické vlnění, které se na stupnici elektromagnetického vlnění nalézá mezi červenou

Více

Návykové látky, rizika jejich zneužívání a možná prevence

Návykové látky, rizika jejich zneužívání a možná prevence V ÝUKOVÝ TEXT Návykové látky, rizika jejich zneužívání a možná prevence Úvod Zrychlení životního tempa, celospolečenský tlak na intenzivní výkon, velká urbanizace, rostoucí nezaměstnanost a anonymita představují

Více

Regenerace. v Pentagramu

Regenerace. v Pentagramu Regenerace v Pentagramu REGENERACE V PENTAGRAMU OBSAH Regenerace v Pentagramu Základní principy Harmonie a disharmonie 7 Jin a jang 9 Princip pentagramu prvků 10 16 Vztahy mezi jednotlivými orgány 17

Více

ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence

ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence Juhapekka Tukiainen ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence ZAČÁTEČNÍK VÝKONNOSTNÍ SPORTOVEC VRCHOLOVÝ SPORTOVEC ZÍSKEJTE FORMU s GPS monitorem srdeční frekvence Předmluva ZÍSKEJTE FORMU s GPS

Více

Ján Praško, Hana Prašková, Katarína Vašková, Jana Vyskočilová. Panická porucha a jak ji zvládat

Ján Praško, Hana Prašková, Katarína Vašková, Jana Vyskočilová. Panická porucha a jak ji zvládat Ján Praško, Hana Prašková, Katarína Vašková, Jana Vyskočilová Panická porucha a jak ji zvládat Ján Praško, Hana Prašková, Katarína Vašková, Jana Vyskočilová Panická porucha a jak ji zvládat Ján Praško,

Více

REPRODUKČNÍ PRÁVA ŽEN A MUŽŮ

REPRODUKČNÍ PRÁVA ŽEN A MUŽŮ REPRODUKČNÍ PRÁVA ŽEN A MUŽŮ Tato publikace vychází za finanční podpory Slovak-Czech Women s Fund. REPRODUKČNÍ PRÁVA ŽEN A MUŽŮ: Vydává Gender Studies, o.p.s., Gorazdova 20, 120 00 Praha 2 v roce 2006.

Více

Příručka o výživě. u nemocných cystickou fibrózou

Příručka o výživě. u nemocných cystickou fibrózou Příručka o výživě u nemocných cystickou fibrózou 1 eea financial mechanism norway norwegian financial mechanism grants Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu

Více

léčba v hotelu dvořák geriatrický léčebný program To je vaše geriatrická lázeňská

léčba v hotelu dvořák geriatrický léčebný program To je vaše geriatrická lázeňská geriatrický léčebný program geriatrický léčebný program O procesu stárnutí existují nesčetné teorie: Vědci se zabývali telomerázou, melatoninem, podkalorickou výživou, poškozením buněk, opotřebováním,

Více

Ján Praško, Hana Prašková, Katarína Vašková, Jana Vyskočilová PANICKÁ PORUCHA A JAK JI ZVLÁDAT

Ján Praško, Hana Prašková, Katarína Vašková, Jana Vyskočilová PANICKÁ PORUCHA A JAK JI ZVLÁDAT Ján Praško, Hana Prašková, Katarína Vašková, Jana Vyskočilová PANICKÁ PORUCHA A JAK JI ZVLÁDAT Ján Praško, Hana Prašková, Katarína Vašková, Jana Vyskočilová PANICKÁ PORUCHA A JAK JI ZVLÁDAT Ján Praško,

Více

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY Aneta Jonášová Brno 2010 STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ PRÁCE Obor SOČ : 14. Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA. Katedra sportovní edukace

MASARYKOVA UNIVERZITA. Katedra sportovní edukace MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Katedra sportovní edukace Pohybová soustava - svaly dolních končetin, jejich posilování, testování a prevence úrazů - strečink Bakalářská práce Vedoucí

Více

Biologie člověka. Mgr.Ludvík Kašpar. Technické lyceum. Ročník: 1. Obsah:

Biologie člověka. Mgr.Ludvík Kašpar. Technické lyceum. Ročník: 1. Obsah: Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Olomouc, Božetěchova 3 Vyučující: Předmět: Obor: Mgr.Ludvík Kašpar Biologie Technické lyceum Ročník: 1. Biologie člověka Obsah: 1. Systematické

Více

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA TVORBA KONDIČNÍCH PROGRAMŮ PALESTRA 2012 Autoři: Petr Řehoř Daniela Stackeová Jana Kruková Palestra 2012 ISBN 978-80-87723-06-7 Obsah 1. Hodnocení pohybového

Více

Kpt. MUDr. Martin ŽÁK Plk. MUDr. Radovan MATOUŠEK, Ph.D.

Kpt. MUDr. Martin ŽÁK Plk. MUDr. Radovan MATOUŠEK, Ph.D. Učební texty F a k u l t y v o j e n s k é h o z d r a v o t n i c t v í U n i v e r z i t y o b r a n y v H r a d c i K r á l o v é Kpt. MUDr. Martin ŽÁK Plk. MUDr. Radovan MATOUŠEK, Ph.D. PRVNÍ POMOC

Více

Běh Okolo přehrad. a zdravé život í stylu pro účast íky. www.okoloprehrady.cz

Běh Okolo přehrad. a zdravé život í stylu pro účast íky. www.okoloprehrady.cz Běh Okolo přehrad Základ í i for a e o ěhu a zdravé život í stylu pro účast íky www.okoloprehrady.cz fa e ook: OkoloPřehrady. z Co u ity Obsah Úvod 3 1 Motivace 4 2 Zdravé stravování 5 2.1 Výživa.............................

Více