Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie"

Transkript

1 Vítejte v druhém trimestru těhotenství, který potrvá až do 26. týdne. Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce, mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie. Přesto byste měla i nadále hodně spát, nepřepínat své fyzické možnosti, jíst pestrou stravu a vyhýbat se stresovým situacím. Toto období vnímá mnoho žen nejen jako silně citové, ale i erotické. Pokud se cítíte dobře a nemáte žádné zdravotní komplikace, milování se svým partnerem si nemusíte od 2. trimestru odepírat. Styk plod neohrozí, protože je chráněn nejen plodovou vodou, ale i hlenovou zátkou, která uzavírá dělohu. Vždy by ale měl být jemný a provázený příjemnými pocity. S ohledem na to jak se právě cítíte, se můžete s partnerem oddat sexuálním hrám, které ale nemusí představovat pohlavní styk. Hlazení, orální sex či masáže mohou být vhodnější. Pokud zájem o milování během těhotenství neprojevujete, je vhodné si o tom s partnerem pohovořit a vysvětlit mu své pocity. Jistě Vám porozumí a najdete způsob vyjádření lásky příjemný vám oběma. Na pohled má již dítě lidskou podobu. Jeho pohyby jsou stále více plynulé, postupně se prodlužuje krk a v důsledku toho napřimuje hlavička. Reaguje na podněty z vnějšího prostředí, např. se dokáže odvrátit, když je matce prohmátáváno bříško. Významným posunem ve vývoji vnitřních orgánů je činnost hormonů štítné žlázy. Srdeční činnost je velmi rychlá, pohybuje se v rozmezí úderů za minutu. Riziko potratu je v druhém trimestru mnohem menší, cca o 60% oproti prvním třinácti týdnům těhotenství.

2 Jaké změny na sobě můžete pociťovat během 15. týdne? Některé oblíbené modely z Vašeho šatníku již nedopnete a přestože ještě možná nenosíte vyloženě těhotenské oblečení, dbejte zejména na to, aby byl oděv volný a neškrtil bříško. V těhotenství sice potřebujete přibrat na váze kvůli správnému vývinu plodu a také dostatečné tukové rezervě na kojení, ale kalorie navíc potřebujete až v posledních třech měsících. Vlivem hormonálních změn se ke ztmavnutí bradavek (zpravidla již v předchozích týdnech) přidá další projev zvýšené pigmentace - od pupku směrem k ochlupení se zvýrazňuje pigmentová linie, která po porodu vymizí. Někdy ztmavnou i Vaše pihy a mateřská znaménka. Nastávající maminky mívají často problémy s hemoroidy. Jedná se v podstatě o křečové žíly v oblasti konečníku, které mohou i slabě krvácet a způsobovat bolest. U většiny žen hemoroidy několik týdnů po porodu zmizí. Proporce dítěte se mění, hlavička již netvoří polovinu, nýbrž třetinu těla. Nohy jsou delší než ruce a kostra se nadále vyvíjí. Na bříšcích prstů se objevují specifické a pro každého člověka jedinečné papilární linie. Na ultrazvuku jsou dobře viditelné pohyby dítěte, dokonce je již možné určit jeho pohlaví, jelikož zevní genitál je plně diferencovaný. Vytvářejí se řasy a obočí, lehce houstnou chloupky na hlavě. Pravděpodobně je již v 15. týdnu vyvinuto sluchové ústrojí, takže dítě může slyšet tep Vašeho srdce, činnost žaludku, ale i vnější podněty tedy např. hudbu či Váš hlas. Nezapomínejte, že plodová voda je výborný nosič zvuku. Tip: Problémy s hemoroidy pomůže zmírnit odvar z dubové kůry. Připravte si z odvaru sedací koupel nebo přikládejte na postižené místo led zabalený v látkovém balíčku.

3 V této době již některé nastávající maminky začínají vnímat první pohyby svého děťátka. Vzhledem k tomu, že plodová voda funguje jako ochrana proti vnějším vlivům a tedy i zmírňuje otřesy, necítíte pohyby nijak výrazně. Plodová voda zároveň udržuje v děloze stálou teplotu. Hladina hormonů ve Vašem těle se stabilizovala, polevuje napětí v prsou, nevolnost a závratě pravděpodobně zcela vymizely. Možná jste nevěděla, že se během těhotenství zvýší celkový výkon Vašeho srdce o 50 %, aby bylo schopno přečerpat zvýšené množství krve. Zatím je cca o 20 % vyšší. Tento týden Vás čeká další vyšetření v prenatální poradně. Nejen, že bude provedeno ultrazvukové vyšetření plodu (je naprosto bezbolestné), ale mj. i vyšetření protilátek na sérii chorob. Plod měří cca 16 cm a váží cca 100 g. Díky ukládání vápníku se mu zpevňují kosti, může ohýbat všechny klouby a svaly miminka reagují na podněty z mozku. Srdce je každým dnem silnější, dokáže pumpovat litrů krve za 24 hodin. Mozek pokračuje ve vývoji šedé kůry mozkové. Oční víčka jsou stále zavřená a to i přesto, že je sítnice již citlivá na světlo. Tip: V průběhu těhotenství neprovozujte saunování a vyhýbejte se přetopeným (přehřátým) interiérům. Samozřejmě Vám ale nesmí být zima. Dítě totiž ještě samo nedokáže regulovat svou tělesnou teplotu, přičemž jeho teplota je o něco vyšší než Vaše.

4 Jen kvetete a toho, že dobře vypadáte si všímá i Vaše okolí. Za svůj výborný vzhled vděčíte krevnímu oběhu, který se během těhotenství zvýšil, pokožka je více prokrvená a také končetiny nemáte prochladlé. Pokud jste dosud nosila vysoké podpatky, měla byste je odložit na dobu po porodu. Nohy jsou stále méně stabilní, k čemuž přispívá i změna těžiště způsobená růstem bříška. Prospěje Vám chůze na boso, kterou si doma můžete dopřát dennodenně, jen pozor ať neuklouznete na hladké podlaze. Pokud toužíte po dovolené, je teď ta pravá chvíle. Bříško ještě není tak velké, aby Vám překáželo. Pokud netrpíte rizikovým těhotenstvím, můžete se vydat i do vzdálenějších destinací letadlem. Vždy ale doporučujeme poradit se s lékařem. Termín, do kdy letecké společnosti povolují létat těhotným, je 32. týden. Je to jednak z důvodu případného předčasného porodu, ale také jsou většinou lety v pokročilém stádiu těhotenství nepohodlné. Kostru dítěte tvoří měkké chrupavky, které později ztvrdnou. Na pohled působí pokožka dítěte pomačkaně, protože zatím pod ní není tuk a je jen velmi tenká. Srdeční sval sílí a jeho stahy jsou účinnější. V této době vzniká slepé střevo a začínají se vyvíjet chuťové buňky. Mozek dítěte není ještě natolik zralý, aby chutě vnímal. Oči jsou stále zavřené, ale jsou na nich již patrné řasy, stejně jako roste pomalu nad nimi obočí.

5 Blížíte se k polovině těhotenství a přírůstek na váze není jedinou změnou, kterou pozorujete na svém těle. Můžete mít otoky nohou, někdy i tváří a očních víček a to z důvodu zvýšeného zadržování vody v těle. Otoky kotníků a celých chodidel zmírníte zdvižením nohou při odpočinku. Hormony mají vliv na vlasy, které buď zesílí nebo se naopak začnou lámat a vypadávat, být mastné či velmi suché. Těhotenství způsobuje otok sliznic, proto můžete mít ucpaný nos a pravděpodobně si všimnete zvýšeného výtoku z pochvy. Některé nastávající maminky se vlivem hormonů mohou nadměrně potit, což je naprosto v pořádku, protože potem tělo vylučuje odpadní látky. Plod dítěte poporostl o pár centimetrů, v 18. týdnu je cca 18. centimetrů dlouhý. Celé tělo se stále více napřimuje. Začínají se mu tvořit pevné kosti, probíhá tvorba kostní tkáně. Dítěti sílí svaly a jeho pohyby jsou stále častější a silnější a Vy je intenzivněji vnímáte. Oči má již ve správné pozici. Tip: Dostatečným přísunem ovoce a zeleniny doplňujte svému tělu potřebné vitamíny.

6 Časté vnímání pohybů dítěte je již pro většinu nastávajících maminek běžnou součástí života. Nezvětšuje se pouze bříško, ale pravděpodobně začnete přibírat také na bocích, stehnech a zadečku. Vazy a klouby jsou uvolněnější, proto můžete být náchylná k bolestem v zádech. Jistě vítanou proměnou je výrazné zlepšení Vaší pleti. Žena může vlivem růstu dělohy občas pociťovat mírné pobolívání nebo napínání v podbřišku. Pravidelné nenáročné cvičení Vám pomůže udržet se v kondici a to nejen v těhotenství, ale se vší pravděpodobností přispěje k rychlému návratu k Vaší původní váze po porodu. Nepodceňujte správné dýchání a uvolňující cviky, vhodné je i plavání a procházky. Pro minulé týdny byla pro plod charakteristická rychlost ve vývoji. Ten nyní zpomaluje a dítě začíná přibírat na váze. Hlavičku drží vzpřímeně a je stále více neposedné, často mění svou polohu a mává rukama i nohama. V dásních má vytvořeny mléčné zuby a vznikají zárodky stálého chrupu. Tip: Vaše tělo i mysl jsou pod velkou zátěží, proto odpočívejte a předcházejte tím vyčerpání odpočinku. Noci postupně začne doprovázet nespavost, proto své myšlenky zkuste rozptýlit např. četbou knih svého oblíbeného autora.

7 Stále se budete cítit dobře a stejně dobře budete i vypadat. Např. Vám zhoustnou vlasy, vyčistí se pleť a zkvalitní nehty. Zhruba ve 20. týdnu Vás čeká speciální ultrazvukové vyšetření (tento ultrazvuk ne vždy dělá gynekolog v prenatální poradně, ale může nastávající maminku odeslat na specializované pracoviště prenatální diagnostiky). Cílem ultrazvukového vyšetření plodu (lze v intervalu 18. až 20. týden) je zhodnotit růst plodu a stav jednotlivých orgánových skupin. Pokud by plod měl nějakou strukturální odchylku (srdeční vada, obličejový rozštěp), lze ji odhalit. Tím jak děloha roste, tlačí na žaludek, což můžete pociťovat jako pálení žáhy. Věděla jste, že se prsa zvětší během těhotenství o dvě čísla? Obstarejte si proto kvalitní prádlo, prsa potřebují dobrou oporu a zároveň by Vás neměla omezovat v pohybu. Jak těhotenství pokračuje, jsou bradavky stále měkčí. Dopřejte jim jemnou masáž, která je připraví na kojení. Pokud z bradavek vytéká nažloutlá tekutina (tzv. mlezivo) není to situace, která by Vás měla znepokojovat. Zajímá Vás jak roste v bříšku Vaše děťátko? Ve 20. týdnu je plod dítěte dlouhý cca 25 cm a váží 340 g. Jeho první pohyby jste pocítila jako jemné chvění, teď už je velmi aktivní, někdy reaguje i na zvuky vně dělohy. Je však zcela normální, má-li v této době i svá období klidu, kdy se příliš nepohybuje. Pokožka je výrazně pevnější než např. před dvěma týdny, dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě. Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 6 milionů vajíček. Od této chvíle dochází ovšem k jejich neustálému úbytku, takže k ovulaci dospěje nakonec jen z nich.

8 Hlavně v noci je již možné pociťovat pohyby dítěte. Výrazné jsou také změny na postavě. Vzhledem ke zvětšující se děloze, která tlačí na močový měchýř a ten tím pádem není schopen pojmout tolik tekutiny, budete chodit častěji močit. Možná budete mít problémy s nespavostí, která je způsobena především častým chozením na toaletu a nepohodlným ležením. Mohou se začít objevovat otoky nohou, proto se vyhýbejte dlouhému stání. Ideální je často si sedat s nohama nahoru a také vleže podkládat nohy polštářem. Zvýšená poloha nohou je současně prevencí proti vzniku křečových žil, stejně jako spánek na levém boku. Ve 21. týdnu váží plod kolem 370 g a měří kolem 26 cm. Vyvinutý již je také trávicí systém a plod polyká plodovou vodu, ze které získává část živin. Začíná také vnímat zvuky, proto můžete k dítěti začít promlouvat, Váš hlas ho uklidní. Tip: Těhotenství je pro organismus matky velkou zátěží a aby se ještě dokázal bránit nemocem, potřebuje podpořit svou imunitu. Ideální pro posílení imunity budoucích matek je kombinace vitaminu C a zinku, které můžete doplnit také pomocí šumivých tablet.

9 S rostoucím plodem se rozšiřuje děloha, která tlačí na žebra, ta se rozšiřují a Vy tak můžete v těchto místech pociťovat nepříjemnou bolest. Snažte se tedy sedět vzpřímeně a naučte se správně a zhluboka dýchat. Od bolesti Vám také může pomoci masáž, ovšem pozor, těhotenská masáž se provádí v poloze na boku a je vždy mnohem šetrnější než klasická masáž. Ve 22. týdnu těhotenství měří plod kolem 28 cm a váží kolem 400 g. Spí čím dál tím méně než dříve a o to více začíná vnímat své okolí. Zcela vyvinuté jsou již oči, které ovšem zatím zůstávají zavřené. Vytvořeno je již obočí i řasy. Vzhledem k malému množství podkožního tuku je kůže děťátka vrásčitá, což se však postupem času změní. Celé tělíčko je pokryto jemným chmýřím zvaném lanugo. Vyvíjí se také jeden z prvních smyslů, a to hmat. Na prstech nohou i rukou vyrůstají nehty. Tip: Kolem 22. týdne se již mohou objevit občasné stahy dělohy, není ovšem třeba se znepokojovat, návštěva gynekologa je doporučena až v případě, že stahů je přes deset za den. Pomoci Vám může dostatečný příjem tekutin, rytmické dýchání nebo teplá vana.

10 Děloha se stále zvětšuje, čímž dochází k tlaku na ostatní orgány, např. na žaludek, který mírně mění svou polohu, a také na bránici. Tím dochází ke stlačení plic a dýchacím obtížím. Také pro srdce představuje již tato fáze těhotenství větší zátěž, proto se rozhodně nemusíte stydět, že fyzicky nestačíte tolik, co dříve. V tomto období také rychleji přibíráte na váze (průměrně 4-5 kg). Více než dříve také hrozí riziko vzniku křečových žil. Důležité je pravidelné cvičení, dostatek pohybu, podkládání nohou do zvýšené polohy a nošení podpůrných punčoch a pohodlné obuvi. Ve 23. týdnu měří plod kolem 30 cm a váží kolem 450 g. Plod začíná stále více vypadat jako novorozenec, hlava je vůči tělu proporcionálnější. Stále více vnímá samo sebe i své okolí, dokáže odlišit Váš hlas od ostatních a uvědomuje si také Váš pohyb (např. chůzi). Pod tenkou vrstvou kůže se začíná vytvářet tuková vrstva. Fungují také ledviny, které vylučují spolykanou plodovou vodu. 23. týdnem také začíná období, kdy bude miminko výrazněji přibývat na váze. Tip: Miminko odčerpává z Vašeho organismu důležité minerály a stopové prvky, které potřebuje pro svůj růst, což se může projevit negativně na Vašem zdravotním stavu. Je tedy velmi důležité, aby Vaše strava byla vyvážená. Pestrou stravu je dobré doplnit vitaminovým preparátem, který je určen přímo pro těhotné.

11 V tomto období začíná většina žen znatelně přibývat na váze (až 0,5 kg za týden) a dostavují se také výsledky tohoto stavu kromě bolesti chodidel jsou to také bolesti v podbřišku a v kříži, někdy také bolesti v tříslech a na vnitřních stranách stehen. Více prohnutá jste také v bedrech, proto se snažte stále myslet na správné držení těla. Snažte se ovšem co nejlépe ovládat své chutě, pokud během těhotenství přiberete více než 20 kg, budete se na svou původní váhu po porodu jen těžko dostávat! Ve 24. týdnu váží plod více než 500 g a měří kolem 30 cm. Plod již zřetelně vypadá jako novorozenec, vývoj obličeje je téměř dokončen. Kromě plic je dokončen také vývoj vnitřních orgánů. Dítě rychle přibývá na váze a zvětšuje se také jeho mozek. Na jazyku se vytváří chuťové pohárky, miminko také již hýbe rukama, nohama a zatíná prstíky. V tomto týdnu se také tvoří bílé krvinky, které jsou důležité pro boj s infekcí. Také díky tomu se stále zvyšuje šance na přežití dítěte v případě předčasného porodu, díky tomu se již definitivně přesouváte z období možného potratu.

12 Váš pohyb je již značně omezen a vy se pravděpodobně cítíte nemotorná. I v této fázi těhotenství je možné cvičení, které byste však rozhodně měla přizpůsobit svému stavu. Termín porodu se rychle blíží a není proto od věci, navštívit předporodní kurz, kde se můžete naučit mnoho užitečného a případně se také zeptat na věci, které Vám nejsou jasné. V tomto období také bývá proveden test na těhotenskou cukrovku, který spočívá ve dvou odběrech krve prvním nalačno a druhým po vypití pohárku glukózy. Výskyt poruch metabolismu glukózy není u těhotných žen úplně ojedinělý, většinou však stačí upravit životosprávu a pravidelně navštěvovat diabetologa, pak obvykle neznamená tzv. těhotenský diabetes zásadnější ohrožení. U většiny žen po porodu bez následků vymizí. Plod momentálně měří kolem 35 cm a váží kolem 600 g. V bříšku se má již čile k světu, hýbe nohama, přijímá a vylučuje plodovou vodu, pocítit dokonce můžete i jeho škytání. Často si také pohrává s pupeční šňůrou, která je ale dostatečně pevná na to, aby ji poškodilo. Pokračuje vývoj plic, kde se vytváří průduškový strom. V této době by ovšem ještě nebylo schopno samo dýchat, jelikož nemá v plicních sklípcích ještě dostatek buněk, které zabraňují splasknutí plíce na konci výdechu. Tip: Zdravá a pestrá strava by měla být samozřejmostí pro každou těhotnou ženu. Nutností je ovoce a zelenina nebo mléčné výrobky, základem stravy jsou ovšem rozhodně obiloviny, rýže a těstoviny. Z těchto potravin získává totiž tělo nejvíce energie a jsou hlavním zdrojem sacharidů.

13 Vzhledem k vyššímu postavení bránice mají plíce těhotné maminky menší kapacitu, což může způsobit časté zadýchávání i u fyzicky zdatných žen. Do nástupu na mateřskou dovolenou zbývá ještě několik týdnů, mnoho žen se však již cítí velmi unaveně, trpí vysokým krevním tlakem, slabostmi či bolestmi hlavy, přidávají se silné a intenzivní otoky. V takovém případě je určitě třeba navštívit svého gynekologa, který může doporučit pracovní neschopnost. Pokud se ovšem stále cítíte fit, není třeba zůstávat doma. Miminko měří momentálně kolem 35 cm a váží kolem 750 g. Ve 26. týdnu je ještě velmi hubené. Prozatím mu totiž chybí dostatek podkožního tuku, což se v nejbližší době změní. Podkožní tuk mu mimo jiné bude pomáhat uchovat tělesnou teplotu po porodu. Pokračuje vývoj ušních nervů a sluch miminka je tak mnohem citlivější vnímá i hlas lidí, se kterými hovoříte. Dotvořena jsou také očička, která se pomalu začínají otevírat. Ke konečnému zabarvení duhovky však dojde až po narození. Tip: U některých nastávajících maminek se může v této fázi těhotenství objevit samovolný únik moči, který je způsoben tlakem zvětšující se dělohy na močový měchýř. Zmírnit problémy pomohou cviky na posílení pánevního dna, k případnému zachycení unikající moči použijte vložky. Rozhodně není za co se stydět, tento stav je ovšem pouze dočasný a nemusíte mít strach, že by problém po porodu nevymizel!

14 Právě končí druhý trimestr těhotenství. Výrazné jsou nejen změny Vaší postavy, ale zvětšuje se i Váš hrudník. Je třeba pořídit si správnou velikost a správný tvar podprsenky. Ideální jsou podprsenky se širokými ramínky, aby se úzká ramínka nezařezávala do ramen. Díky nárůstu hmotnosti je zde vyšší riziko vzniku hemeroidů nebo křečových žil, a to i u žen, které dosud těmito problémy netrpěly. Hodně odpočívejte, neležte ovšem na zádech. Vzhledem k tomu, že zvětšená děloha tlačí na cévy, může docházet až k pocitům na omdlení. Je také vhodné začít navštěvovat kurzy cvičení pro těhotné, kde se naučíte správně dýchat při porodu. Miminko měří kolem 35 cm a váží více než 800 g. Umí již otevřít a zavřít oči, pravidelně spí a probouzí se, nezávisle na denní či noční aktivitě matky. Velmi rychle se vyvíjejí tkáně v mozku a mozek je proto velmi aktivní. Miminko vdechuje a vydechuje plodovou vodu, čímž si nacvičuje dýchací pohyby. Samo by ještě dýchat nedokázalo, avšak s pomocí lékařských přístrojů by v případě předčasného porodu schopno dýchat bylo. Na koncích prstíčků už jsou patrné nehtové ploténky. Tip: S přibíráním na váze je určitě dobré odlehčovat svým nohou, aby co nejméně otékaly. Dopřejte si hodně odpočinku a nohy se snažte mít vždy ve vyvýšené poloze, dopřát si můžete také uvolňující masáž nohou.

TĚHOTENSTVÍ IV. (vývoj plodu v jednotlivých měsících)

TĚHOTENSTVÍ IV. (vývoj plodu v jednotlivých měsících) TĚHOTENSTVÍ IV. (vývoj plodu v jednotlivých měsících) Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Únor 2011 Mgr. Jitka Fuchsová Vývoj plodu jednotlivé

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Mendelova 2. stupeň Zvýšený zájem Předmět Zdravověda Téma

Více

ZÁKLADY FUNKČNÍ ANATOMIE

ZÁKLADY FUNKČNÍ ANATOMIE OBSAH Úvod do studia 11 1 Základní jednotky živé hmoty 13 1.1 Lékařské vědy 13 1.2 Buňka - buněčné organely 18 1.2.1 Biomembrány 20 1.2.2 Vláknité a hrudkovité struktury 21 1.2.3 Buněčná membrána 22 1.2.4

Více

VY_32_INOVACE_11.16 1/5 3.2.11.16 Nitroděložní vývin člověka

VY_32_INOVACE_11.16 1/5 3.2.11.16 Nitroděložní vývin člověka 1/5 3.2.11.16 Cíl popsat oplození - znát funkci spermie a vajíčka - chápat vývin plodu - porovnat rozdíl vývinu plodu u ptáků, králíka a člověka - uvést etapy, délku a průběh v matčině těle - charakterizovat

Více

Přiřazování pojmů. Kontrakce myokardu. Aorta. Plicnice. Pravá komora. Levá komora. 5-8 plicních žil. Horní a dolní dutá žíla. Pravá předsíň.

Přiřazování pojmů. Kontrakce myokardu. Aorta. Plicnice. Pravá komora. Levá komora. 5-8 plicních žil. Horní a dolní dutá žíla. Pravá předsíň. VÝVOJ PLODU Opakování 1. Z jakých částí se skládá krev? 2. Uveďte funkci jednotlivých složek krve. 3. Vysvětlete pojmy: antigen, imunita, imunizace. 4. Vysvětlete činnost srdce. 5. Popište složení srdce.

Více

OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 I. TRIMESTR (0. AŽ 12. TÝDEN) 20

OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 I. TRIMESTR (0. AŽ 12. TÝDEN) 20 OBSAH PŘEDMLUVA 9 PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ 11 VĚK OBOU PARTNERŮ 11 ZDRAVOTNÍ STAV 12 Epilepsie 12 Diabetes mellitus 13 Srdeční choroby 13 Astma 13 Onemocnění ledvin 13 Herpes simplex II (genitální opar) 14

Více

Člověk roste a vyvíjí se

Člověk roste a vyvíjí se Anotace: Kód: VY_52_INOVACE_Přv-Z 5.,7.34 Vzdělávací oblast: Přírodověda - Autor: Mgr. Aleš Hruzík Jazyk: český Očekávaný výstup: žák správně definuje základní probírané pojmy a jejich vzájemné vztahy

Více

Týká se i mě srdeční selhání?

Týká se i mě srdeční selhání? Týká se i mě srdeční selhání? Tato brožura vám může pomoci si uvědomit některé časné příznaky srdečního selhání. Co je to srdeční selhání? Srdeční selhání sice může znít hrozivě, ale vlastně to znamená,

Více

Variace Vývoj dítěte

Variace Vývoj dítěte Variace 1 Vývoj dítěte 21.7.2014 16:25:04 Powered by EduBase BIOLOGIE ČLOVĚKA VÝVOJ DÍTĚTE OPLOZENÍ A VÝVOJ PLACENTY Oplození K oplození dochází ve vejcovodu. Pohyb spermií: 3-6 mm za minutu. Životnost

Více

Učební osnovy vyučovacího předmětu přírodopis se doplňují: 2. stupeň Ročník: osmý. Dílčí výstupy. Tematické okruhy průřezového tématu

Učební osnovy vyučovacího předmětu přírodopis se doplňují: 2. stupeň Ročník: osmý. Dílčí výstupy. Tematické okruhy průřezového tématu - porovná základní vnější a vnitřní stavbu vybraných živočichů - rozpozná a objasní funkci základních orgánů (orgánových soustav) - rozlišuje a porovná jednotlivé skupiny živočichů - určuje vybrané druhy

Více

Variace Soustava tělního pokryvu

Variace Soustava tělního pokryvu Variace 1 Soustava tělního pokryvu 21.7.2014 16:11:18 Powered by EduBase BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA TĚLNÍHO POKRYVU KŮŽE A JEJÍ DERIVÁTY Kožní ústrojí Pokryv těla: Chrání každý organismus před mechanickým

Více

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ Dokáže pravidelný běh zpomalit stárnutí? SPORTEM KU ZDRAVÍ, NEBO TRVALÉ INVALIDITĚ? MÁ SE ČLOVĚK ZAČÍT HÝBAT, KDYŽ PŮL ŽIVOTA PROSEDĚL ČI DOKONCE PROLEŽEL NA GAUČI? DOKÁŽE PRAVIDELNÝ POHYB ZPOMALIT PROCES

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9

OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9 OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9 Překážky ve cvičení 9 Ranní nevolnost, nauzea, zvracení 9 Vyčerpání, nespavost, strach 10 Co máte dělat v tomto období 10 Kdy nesmíte v žádném případě cvičit 11 Cvičení

Více

Fyziologie těhotenství

Fyziologie těhotenství Fyziologie těhotenství Oplodnění K oplození vajíčka dochází ve vejcovodu - spermie jsou vstříknuty do zadní poševní klenby o odtud musí projít až k vnitřnímu ústí vejcovodu (pohyb spermií = 3-6 mm/min.)

Více

Anotace: Materiál je určen k výuce přírodopisu v 7. ročníku ZŠ. Seznamuje žáky se stavbou těla savců. Materiál je plně funkční pouze s použitím

Anotace: Materiál je určen k výuce přírodopisu v 7. ročníku ZŠ. Seznamuje žáky se stavbou těla savců. Materiál je plně funkční pouze s použitím Anotace: Materiál je určen k výuce přírodopisu v 7. ročníku ZŠ. Seznamuje žáky se stavbou těla savců. Materiál je plně funkční pouze s použitím internetu. srst chlupy pesíky podsada línání drápy nehty

Více

DETOXIKAČNÍ MEDICÍNA A PENTAGRAM

DETOXIKAČNÍ MEDICÍNA A PENTAGRAM DETOXIKAČNÍ MEDICÍNA A PENTAGRAM Ing. Vladimír Jelínek 1 Čínská medicína rozeznává pět základních (mateřských) orgánů. Mozek (CNS), který je řídí, stojí uprostřed. 2 1. okruh SRDCE preparáty CorDren, CorHelp

Více

extrakt ženšenu extrakt zeleného čaje multivitamin obsahující vyvážené množství 12 druhů vitamínů a 9 minerálů

extrakt ženšenu extrakt zeleného čaje multivitamin obsahující vyvážené množství 12 druhů vitamínů a 9 minerálů Gerifit Doplněk stravy Energie plná zdraví na celý den! Kvalitní produkt z Dánska spojující: extrakt ženšenu extrakt zeleného čaje multivitamin obsahující vyvážené množství 12 druhů vitamínů a 9 minerálů

Více

LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník

LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník LÉKAŘSKÁ BIOLOGIE B52 volitelný předmět pro 4. ročník Charakteristika vyučovacího předmětu Vyučovací předmět vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a příroda, vzdělávacího oboru Biologie a Člověk a zdraví.

Více

Těhotenství, vývoj plodu, porod. Autor: Mgr. Anna Kotvrdová

Těhotenství, vývoj plodu, porod. Autor: Mgr. Anna Kotvrdová Těhotenství, vývoj plodu, porod Autor: Mgr. Anna Kotvrdová Vzdělávací oblast: Somatologie Tematický okruh: Pohlavní ústrohí ženy, těhotenství,vývoj plodu, porod Mezioborové přesahy a vazby: Ošetřovatelství,

Více

Je jednou z nejstarších a nejpřirozenějších léčebných metod, která může. pomoci udržovat vaše zdraví v přirozeném stavu. Díky různým formám doteků

Je jednou z nejstarších a nejpřirozenějších léčebných metod, která může. pomoci udržovat vaše zdraví v přirozeném stavu. Díky různým formám doteků Je jednou z nejstarších a nejpřirozenějších léčebných metod, která může pomoci udržovat vaše zdraví v přirozeném stavu. Díky různým formám doteků dochází ke zlepšení prokrvení masírovaných oblastí. Okysličují

Více

CUKROVKA /diabetes mellitus/

CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ Řadíme ji mezi neinfekční chronická onemocnění Na jejím vzniku se podílí nezdravý způsob života Významnou úlohu sehrává dědičnost Významným rizikovým

Více

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Pitný režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč musím omezovat příjem tekutin? Jednou z hlavních funkcí ledvin je udržet v těle rovnováhu tekutin. Pokud ledviny selžou, tělo se těžko zbavuje jejich

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

Obsah. 3 Bezpečnost práce Úrazová zábrana a pracovní úraz Odpovědnost za bezpečnost při práci Vznik úrazů...

Obsah. 3 Bezpečnost práce Úrazová zábrana a pracovní úraz Odpovědnost za bezpečnost při práci Vznik úrazů... Obsah 1 Úvodem.... 13 1.1 Význam zdravovědy pro kadeřníka.................... 13 1.2 Osobní hygiena kadeřníka........................... 14 1.2.1 Péče o čistotu těla................................. 15

Více

Příjmení a jméno. Zdravotní dotazník. Datum: 200 Poznámka. Adresa včetně města a PSČ. Povolání. Datum a místo narození

Příjmení a jméno. Zdravotní dotazník. Datum: 200 Poznámka. Adresa včetně města a PSČ. Povolání. Datum a místo narození Datum: 200 Poznámka Příjmení a jméno Adresa včetně města a PSČ Povolání Datum a místo narození Zdravotní dotazník Email Tel: Znamení v horoskopu Jak jste se o nás dozvěděli Návyky Kouření Ano / Ne Kdy

Více

Třída: SAVCI (MAMMALIA)

Třída: SAVCI (MAMMALIA) Obecná charakteristika savců Třída: SAVCI (MAMMALIA) Savci jsou vývojově nejvyspělejší obratlovci. Ve fylogenetickém vývoji vznikli s plazů zvaných savcovití plazi. První savci se na Zemi objevili asi

Více

SOUHRNNÝ PŘEHLED SUBJEKTIVNÍCH HODNOCENÍ

SOUHRNNÝ PŘEHLED SUBJEKTIVNÍCH HODNOCENÍ Studie Mladý ječmen STUDIE NA MLADÝ JEČMEN / r. 2002 Studii vypracoval MUDr. Miloslav Lacina ve spolupráci se společností Green Ways s.r.o.. Probíhala v roce 2002 v období podzim-zima - v období velké

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda

CZ.1.07/1.5.00/34.0437. Člověk a příroda GYMNÁZIUM TÝN NAD VLTAVOU, HAVLÍČKOVA 13 Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.0437 III/2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím IVT Člověk a příroda

Více

Název: Zdravý životní styl 2

Název: Zdravý životní styl 2 Název: Zdravý životní styl 2 Výukové materiály Autor: Mgr. Blanka Machová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Biologie Ročník: 4. a 5. (2. a 3. vyššího

Více

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY 6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY VODA // ODKYSELENÍ TĚLA (UDRŽENÍ SPRÁVNÝCH HODNOT PH V TĚLE) // BÍLKOVINY SACHARIDY TUKY VLÁKNINA MIKRO-ŽIVINY (VITAMÍNY, MINERÁLY, ENZYMY ) VODA NAPROSTO ZÁSADNÍ

Více

Těhotenství, vývoj plodu, porod

Těhotenství, vývoj plodu, porod Těhotenství, vývoj plodu, porod Autor: Mgr. Anna Kotvrdová Vzdělávací oblast: Somatologie Tematický okruh: Pohlavní ústrohí ženy, těhotenství,vývoj plodu, porod Mezioborové přesahy a vazby: Ošetřovatelství,

Více

Složky potravy a vitamíny

Složky potravy a vitamíny Složky potravy a vitamíny Potrava musí být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat: základní živiny cukry (60%), tuky (25%) a bílkoviny (15%) vodu, minerální látky, vitaminy. Metabolismus: souhrn chemických

Více

ÚVOD. Působení obkladu

ÚVOD. Působení obkladu ÚVOD Pro většinu z nás je zdraví a dlouhověkost hlavním cílem našeho snažení. V závislosti na úrovni svého podvědomí se o něj staráme méně či více aktivně. Abychom mohli začít s úvahami na dané téma, musíme

Více

Kloubní výživa Ecce Vita s hydrolizovaným Kolagenem

Kloubní výživa Ecce Vita s hydrolizovaným Kolagenem Kloubní výživa Ecce Vita s hydrolizovaným Kolagenem Tento produkt byl vyvinut ve spolupráci Mudr. Davida Freje, Ing. Ivety Jecmik Skuherské a odborníků z Japonska. Funkční a dobře vstřebatelná kombinace

Více

KLASICKÁ MASÁŽ. regenerační, relaxační, sportovní. cca 30 min. - záda, šíje 250,-

KLASICKÁ MASÁŽ. regenerační, relaxační, sportovní. cca 30 min. - záda, šíje 250,- KLASICKÁ MASÁŽ regenerační, relaxační, sportovní cca 30 min. - záda, šíje 250,- cca 60 min. - záda, šíje + nohy, ruce nebo hlava (dle přání) 500,- cca 90 min. - záda, šíje, nohy + ruce nebo hlava (dle

Více

Seznam šablon - Přírodopis

Seznam šablon - Přírodopis Seznam šablon - Přírodopis Autor: Mgr. Vlastimila Bártová Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Tematický celek: Člověk Ročník: 8 Číslo Označení Název Materiál Využití Očekávané výstupy Klíčové kompetence

Více

Předmět Třída 5. Autor Anotace. Očekávaný výstup Použitý zdroj časopis 21.století Junior speciál 2010/2011. Český jazyk - čtení

Předmět Třída 5. Autor Anotace. Očekávaný výstup Použitý zdroj časopis 21.století Junior speciál 2010/2011. Český jazyk - čtení Předmět Třída 5. Autor Anotace Český jazyk - čtení Dagmar Šnajdarová Pracovní list k získání a rozšíření poznatků o svalech v lidském těle. Je zaměřený na orientaci v textu. Pracovní list obsahuje 5listů

Více

Civilizační choroby. Jaroslav Havlín

Civilizační choroby. Jaroslav Havlín Civilizační choroby Jaroslav Havlín Civilizační choroby Vlastnosti Nejčastější civilizační choroby Příčiny vzniku Statistiky 2 Vlastnosti Pravděpodobně způsobené moderním životním stylem (lifestyle diseases).

Více

VY_32_INOVACE_11.14 1/6 3.2.11.14 Hormonální soustava Hormonální soustava

VY_32_INOVACE_11.14 1/6 3.2.11.14 Hormonální soustava Hormonální soustava 1/6 3.2.11.14 Cíl popsat stavbu hormonální soustavy - charakterizovat její činnost a funkci - vyjmenovat nejdůležitější hormony - uvést onemocnění, úrazy, prevenci, ošetření, příčiny - žlázy s vnitřním

Více

očekávaný výstup Člověk a příroda 2. stupeň P popsat stavbu orgánů a orgánových soustav lidského těla a jejich funkce ročník 8. č.

očekávaný výstup Člověk a příroda 2. stupeň P popsat stavbu orgánů a orgánových soustav lidského těla a jejich funkce ročník 8. č. č. 18 název anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu Pracovní list druh interaktivity Aktivita ročník 8. Lidské tělo kožní a řídící soustava V pracovních listech se žáci seznamují s kožní a řídící

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 Lidské tělo BSP Multimedia - úvodní obrazovka = 3D laboratoř: Zobrazení systémů - v pravé části je menu: Oběhový systém 3D Lab návrat do úvodní obrazovky Rejstřík Rejstřík A-Z Rejstřík 3D modelů Rejstřík

Více

Bezpečnostně právní akademie Brno

Bezpečnostně právní akademie Brno Bezpečnostně právní akademie Brno Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Eva Hrobařová Název materiálu: Nemoci vylučovací soustavy Označení materiálu:

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Přírodovědné

Více

Nošení dětí není škodlivé

Nošení dětí není škodlivé Nošení dětí není škodlivé Kde se nošení dětí vzalo Nošení dětí není novinkou z posledních let. Miminka jsou na těle nošena od pradávna, v některých koutech světa dodnes přetrvává nošení jako jediný způsob

Více

Jste diabetik? Určeno nejen pro muže.

Jste diabetik? Určeno nejen pro muže. Jste diabetik? Určeno nejen pro muže. Určeno nejen pro muže. Cukrovka může mít negativní vliv na Váš sexuální život. Tato brožurka je určena jen pro Vaši informaci. V žádném případě nemůže nahradit lékařské

Více

Chovné prasnice SANO KONCEPT VÝŽIVY PRASATA

Chovné prasnice SANO KONCEPT VÝŽIVY PRASATA Chovné prasnice SANO KONCEPT VÝŽIVY PRASATA VÍTEJTE Vážený zákazníku, vážený zájemce o naše výrobky, jsme velmi rádi, že Vás Sano koncept výživy chovných prasnic zaujal. Na následujících stránkách najdete

Více

Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce

Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce 1) Riziko srdečně cévního onemocnění Hlavní příčinou úmrtí v Evropě jsou kardiovaskulární (srdečně-cévní) onemocnění. Mezi tato onemocnění

Více

Výsledky projektu Zdraví do firem

Výsledky projektu Zdraví do firem Výsledky projektu Zdraví do firem Naměřené hodnoty Posluchačky měly možnost se během přednášky změřit na bioimpedančním přístroji In Body, který měří tělesné hodnoty. Vybrali jsme 4 z nejdůležitějších

Více

Dopravné - 50,- Kč cesta na penzion POD LESEM. Masáže každý pátek od 16.00 hod. V jiné dny dle dohody,mimo čtvrtek. OBJEDNÁVKY NA PENZIONU!!!!!

Dopravné - 50,- Kč cesta na penzion POD LESEM. Masáže každý pátek od 16.00 hod. V jiné dny dle dohody,mimo čtvrtek. OBJEDNÁVKY NA PENZIONU!!!!! Masáž Cena Doba trvání Masáž šíje 100 Kč 20 min Masáž zad 200 Kč 40 min Masáž zad a šíje 250 Kč 60 min Masáž horních končetin 200 Kč 20 min Masáž dolních končetin 250 Kč 40 min Masáž hrudníku a břicha

Více

ročník 9. č. 20 název

ročník 9. č. 20 název č. 20 název Orgánové soustavy člověka anotace V pracovních listech si žáci opakují učivo z 8. ročníku. Testovou i zábavnou formou si prohlubují znalosti na dané téma. Součástí pracovního listu je i správné

Více

Anotace: Žáci se během prezentace seznámili s kosterní soustavou, s nejdůležitějšími částmi kost. soustavy. Prezentace trvala 35 minut.

Anotace: Žáci se během prezentace seznámili s kosterní soustavou, s nejdůležitějšími částmi kost. soustavy. Prezentace trvala 35 minut. Základní škola a mateřská škola Lázně Kynžvart Autor: PAVLÍNA SEDLÁKOVÁ NÁZEV: VY_32_INOVACE_01_CJS_13 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Ročník: 5. Druh učebního materiálu: prezentace Číslo projektu:

Více

TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů

TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů Velká většina těhotných žen trpí bolestmi nejčastěji v oblasti hrudní a bederní páteře. V důsledku stále rostoucí dělohy dochází k nepřirozenému prohýbání

Více

Nyní se budeme zabývat receptory, jež jsou umístěny na velkém palci a odpovídají. Obrázek 6

Nyní se budeme zabývat receptory, jež jsou umístěny na velkém palci a odpovídají. Obrázek 6 Hlava Nyní se budeme zabývat receptory, jež jsou umístěny na velkém palci a odpovídají hlavě. Hlava je součástí nervového systému. Nebudu podrobně popisovat její části, jako jsou mozek, hemisféry (polokoule

Více

LÁTKOVÉ ŘÍZENÍ ORGANISMU

LÁTKOVÉ ŘÍZENÍ ORGANISMU LÁTKOVÉ ŘÍZENÍ ORGANISMU PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D. LÁTKOVÉ ŘÍZENÍ ORGANISMU je uskutečňováno prostřednictvím: hormonů neurohormonů tkáňových hormonů endokrinní žlázy vylučují látky do krevního oběhu

Více

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vyučovací předmět: Přírodopis Ročník: 8. Průřezová témata,

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vyučovací předmět: Přírodopis Ročník: 8. Průřezová témata, Opakování - zařadí člověka do systému živočišné říše - charakterizuje biologickou a společenskou podstatu člověka - uvede význam kůže, objasní její stavbu a funkci - popíše odlišnosti barvy kůže lidských

Více

Příbalová informace: informace pro uživatele. Enap i.v. 1,25 mg/1 ml injekční roztok enalaprilatum dihydricum

Příbalová informace: informace pro uživatele. Enap i.v. 1,25 mg/1 ml injekční roztok enalaprilatum dihydricum sp.zn. sukls184192/2014 Příbalová informace: informace pro uživatele Enap i.v. 1,25 mg/1 ml injekční roztok enalaprilatum dihydricum Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento

Více

Chronická ischemická choroba dolních končetin

Chronická ischemická choroba dolních končetin Chronická ischemická choroba dolních končetin je onemocnění postihující tepny. Průsvit tepen se zužuje a může dojít, až k jejich postupnému uzávěru. Následkem tohoto procesu, je ischemie neboli nedokrevnost,

Více

Intenzivní péče o nohy

Intenzivní péče o nohy Servisní centrum Hradec Králové Intenzivní péče o nohy Texty z webináře Tento webinář obsahoval navíc mluvené slovo. Na stránkách najdete jeho filmový záznam. Přednáší Soňa Navrátilová www.tiandeservis.cz

Více

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obličejová cvičení aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu Mgr. Monika Šulistová N a k l a d a t e l s t v í a v y d a v a t e l s t v í R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obsah Úvod...6

Více

Livial tablety tibolonum

Livial tablety tibolonum Livial tablety tibolonum Příbalová informace - RP Informace pro použití, čtěte pozorně! Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat. Ponechte si příbalovou

Více

Mléčná žláza, laktace. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

Mléčná žláza, laktace. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Mléčná žláza, laktace Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Únor 2011 Mgr. Radka Benešová ANATOMIE MLÉČNÉ ŽLÁZY Mléčná žláza (glandula mammaria)

Více

PREVENCE ZUBNÍHO KAZU A

PREVENCE ZUBNÍHO KAZU A PREVENCE ZUBNÍHO KAZU A HYPOPLAZIE ZUBNÍ SKLOVINY U PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ Fakultní nemocnice Olomouc Novorozenecké oddělení Oddělení intermediární péče Vypracovala: Miroslava Macelová a Světlana Slaměníková

Více

Předmět: VÝCHOVA KE ZDRAVÍ Ročník: 8. Časová dotace: 2 hodiny týdně. Konkretizované tématické okruhy realizovaného průřezového tématu

Předmět: VÝCHOVA KE ZDRAVÍ Ročník: 8. Časová dotace: 2 hodiny týdně. Konkretizované tématické okruhy realizovaného průřezového tématu Předmět: VÝCHOVA KE ZDRAVÍ Ročník: 8. Časová dotace: 2 hodiny týdně Výstup předmětu Rozpracované očekávané výstupy září popíše základní rozdíly mezi buňkou rostlin, živočichů a bakterií a objasní funkci

Více

MOJE TĚLO. Anna Pfeifferová. Ilustrace: Ulla Bartlová

MOJE TĚLO. Anna Pfeifferová. Ilustrace: Ulla Bartlová MOJE TĚLO Anna Pfeifferová Ilustrace: Ulla Bartlová Vem si tužku na panáčka, nakresli ho, je to hračka: Tečky, čárka, dole proužek, kolem toho ještě kroužek. Po stranách mu přidej ouška, ať ví dobře, co

Více

Vyšetření je možno provádět jen na písemný požadavek ošetřujícího lékaře.

Vyšetření je možno provádět jen na písemný požadavek ošetřujícího lékaře. Scintigrafie Vyšetření, při kterém je podáno malé množství radioaktivní látky většinou do žíly, někdy ústy. Tato látka vysílá z vyšetřovaného orgánu záření, které je pomocí scintilační kamery zachyceno

Více

Biologie - Septima, 3. ročník

Biologie - Septima, 3. ročník - Septima, 3. ročník Biologie Výchovné a vzdělávací strategie Kompetence k řešení problémů Kompetence sociální a personální Kompetence komunikativní Kompetence občanská Kompetence k podnikavosti Kompetence

Více

Příloha 1, Otázky na kontroly

Příloha 1, Otázky na kontroly Příloha 1, Otázky na kontroly Svaly 1) Lidské svaly dělají pohyb. Co přeměňují, aby sval mohl pracovat? a) energii vzduchu b) energii potravy c) energii vody 2) Účinnost přeměny energie potravy na svalovou

Více

PRŮVODCE SVĚTEM WELLNESS

PRŮVODCE SVĚTEM WELLNESS Obchodní družstvo Soběšice HOTEL POD HOŘICÍ PRŮVODCE SVĚTEM WELLNESS Prosíme, vracejte průvodce zpět! Úvodem Vážení klienti, tímto si Vám dovolujeme nabídnout přehled wellness služeb Hotelu pod Hořicí

Více

Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí

Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí Obsah a časové rozmezí všeobecné preventivní prohlídky dětí Systém preventivních prohlídek v ČR je dlouhodobě propracovaný preventivní program, který umožňuje u Vašeho dítěte odhalit a včas léčit nejrůznější

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 Uč se hrou Hejbejte se, kosti moje BSP Multimedia Vytvoř mi tělo 19 otázek a sestavení těla Kosti Ukaž mi Roztrhej mě a slož mě Načasuj bombu nstav časový limit (max. 2 minuty) Vytvoř mi tělo promíchání

Více

Optimální péče od samého začátku. Důležité mikrovyživující látky pro matku a dítě

Optimální péče od samého začátku. Důležité mikrovyživující látky pro matku a dítě Optimální péče od samého začátku Důležité mikrovyživující látky pro matku a dítě Pure Encapsulations Společnost Pure Encapsulations byla založena v roce 1991 v USA. Synonymem pro produkty PURE je pojem

Více

Press kit Těhotenskou cukrovku se nevyplácí podceňovat

Press kit Těhotenskou cukrovku se nevyplácí podceňovat Press kit Těhotenskou cukrovku se nevyplácí podceňovat 1 VÝSKYT TĚHOTENSKÉ CUKROVKY SE STÁLE ZVYŠUJE Těhotenská cukrovka je porucha metabolismu sacharidů v těhotenství, která je způsobena negativním vlivem

Více

některé časné příznaky srdečního selhání.

některé časné příznaky srdečního selhání. Týká Tato brožura se i mě vám může srdeční pomoci selhání? si uvědomit některé časné příznaky srdečního selhání. Tato brožura vám může pomoci si uvědomit některé časné příznaky srdečního selhání. 1,2 Co

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Obezita a její rizika Anotace Pracovní list informuje žáka o podstatě, příčinách a rizicích obezity. Zadané

Více

AMI. Příjemné řešení při posilování svalů pánevního dna (tzv. Kegelových svalů nebo také PC svalů).

AMI. Příjemné řešení při posilování svalů pánevního dna (tzv. Kegelových svalů nebo také PC svalů). AMI Příjemné řešení při posilování svalů pánevního dna (tzv. Kegelových svalů nebo také PC svalů). Ami je jedinečná: systém tří kroků umožňuje postupovat v posilování PC svalů vlastním tempem. Ami je potěšení:

Více

Projekt Učíme se pro život. (EU peníze školám) Věcné učení. Pracovní listy. 7. 10. ročník základní školy speciální. Vypracovala: Mgr.

Projekt Učíme se pro život. (EU peníze školám) Věcné učení. Pracovní listy. 7. 10. ročník základní školy speciální. Vypracovala: Mgr. Projekt Učíme se pro život (EU peníze školám) Věcné učení Pracovní listy 7. 10. ročník základní školy speciální Vypracovala: Mgr. Lenka Dobrovolná Obsah DUM 1. Lidské tělo. Seznámení s hlavními částmi

Více

Kožní soustava. Průřez kůží

Kožní soustava. Průřez kůží Průřez kůží Detail lidské kůže Kožní soustava tvořena kůží, která pokrývá a chrání povrch těla. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,5 až 1,8 m², a to z ní dělá největší orgán lidského těla. Hmotnost

Více

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA NADLEDVINY dvojjediná žláza párově endokrinní žlázy uložené při horním pólu ledvin obaleny tukovým

Více

Poškození chladem z materiálů MUDr. Jany Kubalové upravili: Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. MUDr. et Bc. Barbora Zuchová Mgr. Milan Mojžíš a kol.

Poškození chladem z materiálů MUDr. Jany Kubalové upravili: Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. MUDr. et Bc. Barbora Zuchová Mgr. Milan Mojžíš a kol. PRVNÍ POMOC Poškození chladem z materiálů MUDr. Jany Kubalové upravili: Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. MUDr. et Bc. Barbora Zuchová Mgr. Milan Mojžíš a kol. Poškození Lokální omrzliny Celkové podchlazení

Více

TĚHOTENSTVÍ V. (porod, porodní doby, císařský řez )

TĚHOTENSTVÍ V. (porod, porodní doby, císařský řez ) TĚHOTENSTVÍ V. (porod, porodní doby, císařský řez ) Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Únor 2011 Mgr. Jitka Fuchsová Úvod Těhotenství je

Více

Svědění kůže. Část I: Proč kůže svědí. Co je svědění? Čím je způsobeno? » Svědí, pálí, pne, bolí...

Svědění kůže. Část I: Proč kůže svědí. Co je svědění? Čím je způsobeno? » Svědí, pálí, pne, bolí... » Svědí, pálí, pne, bolí... anetlanda/fotky&foto Svědění kůže Část I: Proč kůže svědí Co je svědění? Svědění je nepříjemný pocit nutící k poškrábání kůže. Je blízký pocitu vnímání bolesti. Chronické silné

Více

Jídlo a doplňky výživy

Jídlo a doplňky výživy Jídlo a doplňky výživy Co běžně jím a jaké doplňky výživy při závodech používám Jak si chráním některé exponované částí těla Zpracoval : Jiří Jíra Hledík Fotografie : Jakub Cejpek Patřím mezi ty ultramaratonce,

Více

Tlakový masážní přístroj na nohy C22. Návod k použití

Tlakový masážní přístroj na nohy C22. Návod k použití Tlakový masážní přístroj na nohy C22 Návod k použití 1 Děkujeme Vám za zakoupení tohoto produktu. Tento návod si, prosíme, pozorně přečtěte, abyste věděli, jak správně používat tento výrobek. Věnujte zvýšenou

Více

Žlázy s vnitřní sekrecí

Žlázy s vnitřní sekrecí Žlázy s vnitřní sekrecí Autor: Mgr. Vlasta Hlobilová Datum (období) tvorby: 14. 11. 2012 Ročník: osmý Vzdělávací oblast: přírodopis Anotace: Žáci se seznámí s rozmístěním a činností základních žláz s vnitřní

Více

Obsah Úvod......................................... 1 Základní vlastnosti živé hmoty...............................

Obsah Úvod......................................... 1 Základní vlastnosti živé hmoty............................... Obsah Úvod......................................... 11 1 Základní vlastnosti živé hmoty............................... 12 1.1 Metabolismus.................................... 12 1.2 Dráždivost......................................

Více

Základní škola praktická Halenkov VY_32_INOVACE_03_03_16. Člověk III.

Základní škola praktická Halenkov VY_32_INOVACE_03_03_16. Člověk III. Základní škola praktická Halenkov VY_32_INOVACE_03_03_16 Člověk III. Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3185 Klíčová aktivita III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Zařazení učiva v rámci

Více

Příznaky těhotenství

Příznaky těhotenství Příznaky těhotenství Aneb jak poznat, že jsem těhotná? 2007 Helena Škývarová, MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha, Czech Republic www.fit-porod.cz www.porod-na-videu.cz

Více

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL Pořadové číslo DUM 369 Jméno autora Mgr. Michaela Vejšická Datum, ve kterém byl DUM vytvořen 5.3.2012 Ročník, pro který je DUM určen 2. Vzdělávací oblast (klíčová slova) Metodický

Více

Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran

Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran Máme společný cíl. Vyléčit vaši ránu. Pravidelné návštěvy u lékaře a dodržování léčebných postupů jsou samozřejmě správné kroky jak pro prevenci,

Více

10 KROKŮ JAK ZVLÁDNOUT STRES

10 KROKŮ JAK ZVLÁDNOUT STRES 10 KROKŮ JAK ZVLÁDNOUT STRES Definice stresu : Stres je soubor reakcí organismu na vnější nebo vnitřní podněty narušující normální chod organismu. Situace mohou být spojeny s negativně laděnými emocemi

Více

TĚHOTENSTVÍ VI. (Apgar test, šestinedělí) Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

TĚHOTENSTVÍ VI. (Apgar test, šestinedělí) Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje TĚHOTENSTVÍ VI. (Apgar test, šestinedělí) Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Únor 2011 Mgr. Jitka Fuchsová APGAR TEST Každé miminko je po

Více

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název šablony: PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Vzdělávací oblast/oblast dle RVP: 6 Člověk a příroda Okruh dle RVP: 6 3 - Přírodopis Tematická oblast: Přírodopis Člověk sada 2

Více

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY ALKOHOL A JEHO ÚČINKY CO JE TO ALKOHOL? Alkohol je bezbarvá tekutina, která vzniká kvašením cukrů Chemicky se jedná o etanol Používá se v různých oblastech lidské činnosti např. v lékařství, v potravinářském

Více

Arteriální hypertenze vysoký krevní tlak

Arteriální hypertenze vysoký krevní tlak Arteriální hypertenze vysoký krevní tlak Onemocnění charakterizované zvýšeným tepenným tlakem ve velkém krevním oběhu je hypertenze arteriální. Jedno z nejčastějších onemocnění, jehož příčina není známa.

Více

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství Maturitní témata Předmět: Ošetřovatelství 1. Ošetřovatelství jako vědní obor - charakteristika a základní rysy - stručný vývoj ošetřovatelství - významné historické osobnosti ošetřovatelství ve světě -

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Jak pečovat o své srdce

Jak pečovat o své srdce Žijeme v době, která je uspěchaná. Často se stává, že ve shonu nebo ze svého pohodlí odsuneme péči o své srdce na,,druhou kolej, proto pečujme o své srdce, dříve než nás zastaví nemoc. Jak na to se dozvíte

Více

CZ.1.07/1.4.00/21.3489

CZ.1.07/1.4.00/21.3489 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Kateřina Wernerová Název materiálu: VY_52_INOVACE_Pr.8.We.19_Vylucovani_ledviny_kozni_soustava Datum: 23. 3. 2013 Ročník: osmý

Více

Biologie člověka, člověk a zdraví. Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty. Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora

Biologie člověka, člověk a zdraví. Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty. Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora Předmět: Náplň: Třída: Počet hodin: Pomůcky: Biologie (BIO) Biologie člověka, člověk a zdraví Tercie 3 hodiny týdně Dataprojektor, vizualizér, pracovní listy, plakáty Etologie Odvodí na základě pozorování

Více