repetice I/09 elektronický informační zpravodaj JOSÉ CURA Být sám sebou

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "repetice I/09 elektronický informační zpravodaj JOSÉ CURA Být sám sebou"

Transkript

1 repetice JOSÉ CURA Být sám sebou

2 REPETICE elektronický informační čtvrtletník MHF Český Krumlov vydává: Auviex, s.r.o., Perlitová 1820, Praha 4 Ing. Lucie Johanovská, repetice Vážení a milí příznivci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, dovolujeme si Vám představit první číslo nového festivalového zpravodaje s názvem odvozeným z jeho znaku Repetice. Rádi bychom Vám nabídli nový informační zdroj, který Vám čtvrtletně bude přinášet aktuality a zajímavosti nejen o dění na této hudební přehlídce. Pravidelně bychom Vás chtěli seznamovat s významnými interprety, kteří na festivalu vystoupí, zastavíme se u některých perliček z oblasti dramaturgie a připomeneme si i významná hudební výročí. Vzhledem k tomu, že MHF Český Krumlov je spjat s jihočeskou perlou Českým Krumlovem obohatíme ryze hudební obsah tohoto periodika například i toulkami městem, v jehož zdech dlí genius loci. V zimním čísle Repetice naleznete exkluzivní rozhovor s hvězdou a tváří příštího ročníku argentinským tenoristou Josém Curou, portrét jazzového multiinstrumentalisty Jamese Morrisona, dále připomenutí 200. výroční narození skladatele Fryderyka Chopina a v neposlední řadě nám na tři otázky odpoví zpěvačka Christiane Noll. Závěrem poodhalíme roušku tajemství města Český Krumlov. Tolik k představení alespoň některých základních obsahových prvků Repetice na úvod. Našim cílem je vytvořit z tohoto zpravodaje hodnotné periodikum kvalitního a poutavého obsahu i formy respektující Vaše zájmy a přání, a proto budeme velmi rádi, sdělíte-li nám Vaše názory, připomínky a nápady, které nám napomohou k dalšímu kvalitativnímu rozvoji zpravodaje. Šťastný vstup do nového roku Vám za festivalový tým přeje Lucie Johanovská VYBÍRÁME Z OBSAHU: Exkluzivní rozhovor s argentinským tenoristou Josém Curou - tváří 19. ročníku MHF Český Krumlov strana 3 Jazzové okénko: James Morrison strana 9 Tři otázky pro... zpěvačku Christiane Noll...strana 10 S O U T Ě Ž : Vyhrajte 2 vstupenky na zahajovací galakoncert Josého Cury! José Cura je renesančním člověkem a mistrem mnoha uměleckých řemesel. Již za svých studií se Cura věnoval i skladbě. Jmenujte alespoň 3 z Curových vlastních kompozic? Správné odpovědi zasílejte na První správná odpověď bude odměněna 2 vstupenkami na tento výjimečný koncert.

3 JOSÉ CURA Být sám sebou Bohatý, sametový hlas vybroušený k dokonalosti jako diamant, strhující interpretace neobyčejné emocionální hloubky, fascinující herecký projev vysoce ceněn kritikou, milován publikem takový je argentinský tenorista José Cura nekonvenční umělec mnoha tváří a výjimečného charismatu důstojný pokračovatel legendárních Tří tenorů tenor 21. století renesanční umělec mistrným způsobem ovládajícím i operní režii, dirigování a skladbu. José Cura je tenoristou, dirigentem, skladatelem, operním režisérem a designérem, ale i fotografem. Narodil v Rosariu (Santa Fé, Argentina) a ve dvanácti letech začal hrát na kytaru a zpívat ve sboru, poté následovala studia kompozice a dirigování. Sólovému zpěvu se José Cura začal soustavně věnovat až, když se ve svých 29 letech přestěhoval do Evropy. V roce 1992 debutoval ve Veroně a brzy následovaly úspěchy v Turíně, Londýně a Paříži, které Curovi otevřely cestu i do zámořských operních domů. Tento kritikou ceněný a publikem milovaný tenor 21. století proslul po celém světě svými emocionálně vypjatými a originálními interpretacemi hrdinů italských a francouzských oper stejně tak, jako nekonvenčními a inovativními koncertními představeními, a to díky svému bohatému, sametovému hlasu i fascinujícímu jevištnímu projevu. Jeho inteligentní, hluboko se nořící, místy až kontroverzní, avšak vždy intenzívní a nezapomenutelné výkony z něj učinily stálici předních operních domů nevyjímaje Metropolitní operu v New Yorku, Královskou operu v Londýně, Vídeňskou státní operu, Velké divadlo v Liceu, Curyšskou operu či La Scalu. José Cura je rovněž výjimečný schopností kombinovat zpěv s dirigováním. Svým působením v rolích operního režiséra, designéra a fotografa (připomeňme populární Curovu fotografickou publikaci Espontaneas) si též získal významný mediální ohlas. Na koncertu zazní árie a duety z italských oper G. Verdiho, R. Leoncavalla a G. Pucciniho proložené vlastními předehrami a instrumentálními mezihrami. José Cura se tedy představí ve svých parádních rolích, jakými jsou Othello, Canio v Komediantech, Kalaf v Turandot nebo Mario Cavaradossi v Tosce. S korejskou sopranistkou In-Hye Kim pak zazpívá například i duet Cio-Cio San a Pinkertona z Madamy Butterfly Viene la sera.

4 V roce 2003 jste úspěšně debutoval v Praze a Vaše recitály se zařadily k těm koncertům, na které se nezapomíná. Těšíte se na svůj návrat do České republiky? Po mých vystoupeních v Praze jsem bohužel neobdržel žádnou seriózní nabídku, abych se mohl do Vaší skvělé země vrátit. Je to opravdu škoda, protože čeští hudebníci jsou báječní a české publikum velmi vřelé. Nyní, po tolika letech se konečně vracím do České republiky, ačkoli ne do Prahy. Věřím, že jednou budu pozván pracovat znovu i tam. Mnohokráte jste na svých vystoupeních uvedl Symfonii č. 9 Antonína Dvořáka. Vydal jste i jedinečnou nahrávku Antonín Dvořák Centenary Tribute, která obsahuje mimojiné krásný písňový cyklus Písně milostné. Jaký je Váš vztah k tomuto skladateli a české hudbě obecně? Nemohu říci, že bych měl k Dvořákovi zvláštní vztah kromě toho, že ho velmi obdivuji. Jedním z mých snů by bylo dirigovat jeho sborová symfonická díla. Začněme od Vašich kariérních počátků. V průběhu studií jste se více soustředil na dirigování a skladbu. Správnou pěveckou techniku jste začal budovat až v roce 1988 a záhy následovaly úspěšné debuty na předních operních scénách v Evropě i zámoří. Co bylo klíčové pro Váš přechod k opeře? Prosím, nebuďte zklamáni, pokud Vám řeknu, že na začátku bylo hlavním důvodem čistě přežít. Bylo velice obtížné uživit se pouze jako skladatel, takže když jsem objevil svůj hlas, bylo logické jej využít. Nakonec jsem onen pěvecký zámotek ve svém životě začal milovat. Zbytek příběhu už každý zná. Váš repertoár je velmi rozsáhlý, nicméně kritika Vás spojuje povětšinou s rolemi jako Samson, Othello, Andrea Chénier, Canio a další. Vy osobně preferujete určitou roli nebo specifickou část operního repertoáru? Samozřejmě, jsem herec-zpěvák, a tak upřednostňuji takové role, ve kterých mohu rozvinout jevištní projev, který odpovídá mým komediantským instinktům. Vaše sofistikovaná, emocionálně hluboká interpretace fascinuje publikum i kritiku po celém světě. Jaký je Váš přístup k interpretaci? Co je podle Vás klíčové pro vytvoření vysoce kvalitního, strhujícího výkonu, jenž dokáže zaujmout dnešní publikum? DOSTAT SE POD POVRCH MELODIE A TEXTU (ano, přesně tak, velkými písmeny!) v zájmu odhalení pravé podstaty mistrovského díla bez schovávání se za tóny a libreto v domněle správné interpretaci. Knihy napsané jinými je dobré používat je jako pohled, který vás obohatí, ale nikdy ne jako jediný možný plán. Be yourself. Everybody else is already taken jeden z nejlepších citátů Oscara Wilda.

5 V roce 2001 jste založil společnost Cuibar Productions. Proč a jaká je Vaše podnikatelská vize? Tato společnost byla založena jako pozadí pro mou práci. Po pravdě řečeno, měl jsem již dost všeho svinstva, do kterého mě moji první agenti a lidé z PR dostali, být tedy svým vlastním pánem bylo jedinou možnou nápravou. Ve výsledku jsem vidět, když je to potřeba, a naopak ve stínu, když to není nutné. Není to tak, jak si někteří myslí, že když netýrám všechny svou přítomností ve všech možných médiích, že nejsem na stejné umělecké úrovni, na které jsem byl. Zdrženlivost a respekt k publiku je to, co se v posledních letech vytratilo. Život operní hvězdy je velmi náročný a vyčerpávající, zvláště kdy jej navíc kombinujete i s rolí dirigenta a dalšími uměleckými aktivitami. Jak odpočíváte a pečujete o svůj krásný hlas? Odpovídám na rozhovory, jako je ten váš :-) debut v roli Jana (Signorina Julia, A. Bibalo) v Trieste, Itálie; vítězství v soutěži Operalia; - první komerční nahrávka Pucciniho opery Le Villi z festivalu Valle d'itria Festival v Martina Fran ca, Itálie; debut v Royal Opera House v Londýně (Stiffelio) a v, La Bastille v Paříži (Nabucco); debut v Samsonovi a Dalile v Royal Opera House v Londýně; - debut ve Wiener Staatsoper (Tosca); - debut v Sedláku kavalírovi na festivalu v Ravenně, cena Abbiati; za role v operách Iris (Osaka), Sedlák kavalír (Řím) a Korzár (Turín) cena Abbiati pro nejlepšího pěvce; - debut v Teatro alla Scala v Miláně (La Gioconda); - debut v roli Othella v Teatro Regio v Turíně; cena Orphée d'or udělovaná Académie du Disque Lyrique of France za jeho nahrávku opery Samsona a Dalily; - debut v Aidě v New Imperial Theatre v Tokyu; - debut v Manon Lescaut v Teatro alla Scala; - debut ve Washington Opera House; debut v Metropolitan Opera House v New Yorku (Sedlák kavalír); - titul profesor honoris causa na Argentinské univerzitě C.A.E.C.E.; - čestné občanství v rodném městě Rosariu; - cena Echo Klassik Pěvec roku za výkon v opeře Samson a Dalila; nahrávka La Traviaty v opeře v Paříži; - založení společnosti Cuibar Productions; - titul Chevalier de l'ordre du Cedre udělený Libanonskou vládou; nahrávka A passion for Verdi s London Symphony Orchestra v Barbican Centre v Londýně; - jmenování hlavním hostujícím dirigentem orchestru Sinfonia Varsovia (do roku 2004); - titul Nejlepší umělec roku udělený Grup de Liceistes de Barcelona za výkon v opeře Samson a Dalila

6 založení vlastního labelu Cuibar Phono Video (CPV) nahrávka Symfonie č. 2 Sergeje Rachmaninova se Sinfonia Varsovia; - cena Ewa Czeszejko udělená nadací Sochacka v Polsku; kombinovaný debut dirigování Sedláka kavalíra a zpěv v Komediantech v rámci jednoho večera v Hamburku; - vystoupení na zahajovacím ceremoniálu světového šampionátu v rugby v Sydney; - cena Catullus Umělec roku, Itálie; vystoupení na galakoncertu FIFA Centennial World Player v opeře v Curychu; - čestné občanství ve Veszprému, Maďarsko; debut v Deutsch Oper v Berlíně (Komedianti); - vystoupení na zahajovacím ceremoniálu Světových her v Duisburgu, Německo; - debut v opeře La Fanciulla del West v Royal Opera House Covent Garden v Londýně; - vystoupení s Toscanini Orchestra (Rachmaninův 2. Klavírní koncert a 2. Symfonie); - čestné občanství města Città di Piacenza, Itálie; - cena Città di Baveno na festivalu Umberta Giordana; dirigentský debut ve Wiener Staatsoper (Madama Butterfly); - cena Giovanni Zanatello nejlepší umělec roku 2005 v Arena di Verona; - cena Enric Granados a Insignia d'or dels Amics de l'ópera de Lerida ve Španělsku; světová premiéra La commedia è finita show vytvořené a řízené J. Curou; - světová premiéra Sonetos na básně Pabla Nerudy; - jmenování Socio Fundador Honorario v portugalské asociaci bojující proti leukémii; režie a scénografie Maškarního plesu v Kolíně nad Rýnem; - výstava fotografií na Tuscan Sun Festival v Itálii (z fotografické publikace Espontáneas); - jmenování nejlepším argentinským pěvcem roku 2007 Fundación Teatro Colón; ocenění jedním z nejlepších 10 argentinských umělců za posledních 100 let Fundación Konex; - Career Medal udělená Fondazione Ugo Becattini JOSÉ CURA Slavnostní zahajovací galakoncert 19. ročníku MHF Český Krumlov ve 20:30 Pivovarská zahrada, Český Krumlov Předprodej zahájen již 7. prosince 2009! Využijte možnosti získat vánoční slevu 10 % z ceny každé vstupenky! Akce platí do

7 Fryderyk Chopin komorní klavírní koncerty Klavírní koncerty polského skladatele Fryderyka Chopina byly dlouho nedoceněny a až zásluhou polských klavíristů pronikly na světová pódia. Jejich poetičnost a svěžest postrádá ještě hluboký smutek, jenž prostupuje pozdější Chopinova díla. Jsou to však již díla velice zralá, zvláště v klavírní lince, jenž byla Chopinovi nejbližší. Odborná kritika se dnes však většinou uchyluje k jednomu ze dvou šablonovitých hodnocení těchto stěžejních děl Fryderyka Chopina. Jedni tvrdí, že Chopin byl především skladatelem pro klavír a orchestrální doprovod je spíše jakýmsi nezajímavým vehiklem obtěžujícím nejen samotného klavíristu. Druzí jsou naopak toho názoru, že instrumentální pozadí opatrně a s rozmyslem doprovází zvuk klavíru a že jednoduchost aranžmá záměrně kontrastuje s harmonickou komplikovaností. Ať tak či onak, popřít nelze, že komorní verze obou koncertů, jenž ležely v zapomnění více jak 160 let, představují křišťálově čistou a hluboce niternou instanci tvořící základ obou těchto děl. Výzkumy ukazují, že Klavírní koncert č. 1 e moll, op. 11 byl původně koncipován pro klavír a smyčcové kvarteto. Není však známo, z jakého důvodu se Chopin rozhodl pro takovéto obsazení. Mohly jej k tomu vést obdobné důvody jako Mozarta, který rovněž některé ze svých koncertů upravoval komorně, aby si je mohli zahrát i méně zdatní klavíristé společně se svými přáteli. Jiní badatelé se přiklánějí k názoru, že Chopin touto verzí sledoval cíl lépe pochopit roli smyčcového doprovodu, neboť víme, že při přípravách orchestrální verze Chopin zkoušel se zástupci jednotlivých smyčcových sekcí. Orchestrace byla vždy Chopinovou slabinou a jediný dochovaný rukopis tohoto koncertu je důkazem toho, že Chopin využíval pomoci aranžéra. Komorní verze je výrazně rozdílná zejména v sólovém partu, neboť klavírista v tomto případě není jen sólistou, ale i partnerem kvarteta. Zatímco orchestrální verze začíná čistě orchestrálním tutti, v případě verze komorní nastupuje klavír hned od samého začátku a lze v podstatě říci, že každý smyčcový nástroj supluje celou nástrojovou sekci orchestrální verze. Dechové nástroje jsou nahrazeny violoncellem, nástrojem nejpodobnějším lidskému hlasu, což ještě více umocňuje emocionální intenzitu a hloubku tohoto díla. Druhý klavírní koncert f moll, op. 21 byl napsán v roce Jedná se o snovou, již však bolestí naplněnou skladbu začínající charakteristickým melancholickým motivem. Chopin v této skladbě patrně vydal svědectví o své hluboké lásce ke Konstanzi Gladkowské. Komorní verze koncertu vyznívá od počátku mnohem patetičtěji díky úvodní intimní souhře houslí a violoncella s klavírními tóny v pozadí.

8 Fryderyk Chopin ve zkratce: narozen 1. března 1810 Želazowa Wola u Varšavy v rodině francouzského emigranta; studium klavíru u českého emigranta Vojtěcha Živného; studium kompozice na Varšavské konzervatoři; jako zázračný mladý umělec koncertuje v salonech vysoké společnosti v Polsku, Berlíně, Vídni i Praze; kolem roku 1830, kdy Evropa dozrává k červencovému výbuchu, Chopin umělecky i citově vyzrává a pociťuje silně odpovědnost za osud polské hudby klavírní koncerty f a e moll, první řada etud ad.; v předvečer povstání Varšavy odjíždí Chopin do Paříže, aby se již nikdy nevrátil; v Paříži se zásluhou národně demokratické strany dostává do vysoké umělecké společnosti (Delacroix, Liszt, Mickiewicz, Heine aj.) působí jako učitel klavíru a svobodný skladatel; v roce 1837 se setkává s George Sandovou, se kterou tráví plodný čas na zámku v Nohant ( ), kde vzniká většina jeho děl; vztah a posléze i rozchod se Sandovou Chopina psychicky i fyzicky vyčerpává, jeho zdravotní stav se zhoršuje; revoluční rok 1848 prožívá Chopin velmi intenzivně a odjíždí do Anglie náročná cesta do Anglie působí závažné zdravotní problémy a 15. října 1849 Chopin umírá. Chopinovo dílo je zcela věnované klavíru a je základní a zásadní inspirací pro klavírní tvorbu 19. a 20. století. Dílo čerpá ze soudobých uměleckých projevů (Liszt, Paganini) a lidové polské písně a vyniká myšlenkovou a citovou plností, opravdovostí a vybraným vkusem. Základem jeho děl je živá, zdobená melodie, nepravidelný rytmus a novátorská výrazová harmonie odrážející stav skladatelova nitra. Po formální stránce je Chopinovo dílo typicky romantické, sázející na zdánlivě nenáročné písňové formy, jež jsou naplněny hlubokým obsahem. koncertní Etudy, op. 10 a 25 (á 12 kusů); Koncerty f moll (1829) a e moll (1830); idealizované Mazurky (56), Polonézy (18), Valčíky (16); Preludia, op. 28; vrcholná Nocturna, op. 22, Impromptu (5), Balady (4), Scherza (4); Sonáty; Barcarolly, Berceuse, Skotské tance, Bolero, Tarantella, Variace, Rondo; Písně.

9 James Morrison repetice Rakouský multi-instrumentalista James Morrison patří mezi nejtalentovanější hudebníky, kteří kdy vystoupili na světové hudební scéně. Odborná kritika jej staví po bok takových hvězd, jakými jsou Quincy Jones, Phil Collins, Frank Sinatra, Dizzy Gillespie, George Benson, Ray Charles, B.B. King, Lalo Schifrin nebo Ray Brown. Kdo byl někdy svědkem výkonu Jamese Morrisona během jeho senzačních vystoupení, kdy střídá řadu různých nástrojů, ví proč Jazzové okénko James Morrison je virtuosem v pravém smyslu tohoto slova. Kromě trubky hraje rovněž na křídlovku, trombon, eufonium, tubu, saxofon a klavír. V sedmi letech začal hrát na svůj první nástroj, v devíti založil svoji první skupinu a ve třinácti letech již hrál profesionálně v nočních klubech. Jeho mezinárodní kariéra se rozvinula podobně rychle. V šestnácti letech debutoval Morrison v USA a strhujícím koncertu na jazzovém festivalu v Monterey. Následně se objevil na velkých festivalech v Evropě včetně Montreaux, Pori, North Sea, Nice a Bernu na kterých si zahrál s velkými jazzovými legendami, jako například s Dizzym Gillespiem, Cabem Callowayem, Woodym Shawem, Redem Rodneyem, Georgem Bensonem, Rayem Charlesem, B.B. Kingem, Rayem Brownem či Wyntonem Marsalisem. Vystoupil rovněž v různých světově proslulých jazzových klubech, jakými jsou Blue Note a Village Vanguard v New Yorku, New Morning v Paříži nebo Ronnie Scott s v Londýně. Postupně se však Morrisonova kariéra začala ubírat pro jazz méně typickým způsobem. Morrison natočil Jazz Meets the Symphony s London Symphony Orchestra řízeným Lalo Schifrinem, vystupoval v Royal Albert hall a v Královské opeře Covent Garden s London Philharmonic Orchestra. James Morrison vystoupil též na mnohých koncertech na počest významných osob královny Alžběty II, princezny Anny, bývalých amerických prezidentů Clintona a Bushe. V roce 1997 získal nejvyšší vyznamenání Austrálie Řád za zásluhy. Kromě koncertování po celém světě se James Morrison věnuje též své společnosti Morrison Records nezávislému labelu věnovanému tomu nejlepšímu z oblasti jazzu. Morrison věnuje hodně času i vyučování, pořádání mistrovských kurzů a workshopů v různých zemích a poskytování jazzových stipendií. Morrison jakožto zanícený příznivec nových technologií je podporovatelem rozvoje jazzového a hudebního vzdělávání po internetu a výpočetní techniku rovněž hojně užívá nejen ve své kompoziční práci a nahrávání, ale i na vystoupeních. Pokud zrovna neskládá filmovou hudbu či nepodporuje orchestry mladých hráčů, relaxuje Morrison poměrně neobvyklým způsobem triatlonem, slaňováním, pilotováním svého soukromého letadla nebo řízením svého vozu v šampionátu rallye. Při šíři Morrisonových zájmů a vzhledem k pestrosti palety dosažených výsledků by se mohlo zdát, že již snad dělal vše, co by mohl. Avšak když se jej na to zeptáte, odpoví vzrušeně: To vše je jen pro zahřátí!.

10 zpěvačku Christiane Noll repetice 3 otázky pro... Christiane Noll je přední muzikálovou zpěvačkou a herečkou, která září na amerických muzikálových scénách po celé Americe. V Českém Krumlově se Christiane Noll poprvé úspěšně představila v prvním díle muzikálového projektu Noc na Broadwayi v roce 2008 a na její podmanivý zpěv se můžete těšit i v příštím roce, kdy se Noc na Broadwayi dočká již třetího pokračování. V těchto dnech se Christiane Noll vrací na pravou newyorskou Broadway, aby zde ztvárnila hlavní roli v muzikálu Ragtime Představte nám roli Matky, ve které se představíte, a přibližte, jak jste se na ní připravovala? Je to nadčasový příběh svobodomyslné matky, které je v zajetí své rodiny. Matka je velice odvážnou ženou, aniž si to sama uvědomuje. Role žen se stále proměňují a vyvíjí a je opravdu fascinující proniknout do životní cesty této ženy, na které objevuje sama sebe, svou sílu, nezávislost a místo na světě, jakožto moderní žena! Myslím, že se s tím potýkáme dnes a denně. A jak jsem se připravovala? Mám dítě, haha! To je největší škola! Viděla jsem před tím filmové zpracování, několikrát jsem přečetla i knihu Ragtime. Viděla jsem rovněž původní show na Broadwayi, dokonce premiéru. To vše mi pomohlo proniknout do příběhu, ale nedokázalo mě inspirovat pro vlastní pojetí role Matky. Vždy se snažím podívat se na obrázek té, které doby zvláště mě zajímají portréty, abych pochopila dobové chování lidí. Většinou však jen čtu scénář pořád dokola a snažím se moc nad tím nepřemýšlet. Ragtime, byť v Čechách méně známý, je proslulý krásnou hudbou, že? Ano, máte pravdu. Zrovna jsme měli první orchestrální zkoušky. Je to velmi unášející a inspirující hudba a je radost ji zpívat. Dovoluje plné vyjádření emocí a tyto písně jsou silně emocionální. Zvlášť závěr prvního jednání dojme vždy všechny v sále až k slzám. Vaše univerzalita je obdivuhodná. Vracíte se na Broadway s Ragtimem, ale Vaším prvním muzikálem zde byl Jekyll & Hyde, pak následoval například Mambo Kings. Existují vůbec nějaké limity pro herce? Za příležitost v muzikálu Jekyll & Hyde jsem velmi vděčná. Emma byla pro mě skvělým začátkem a nastartovala mě na neuvěřitelnou cestu. A co se týče limitů, existují jen ty, kterési herci sami vytvoří. Aspoň já to tak cítím. Jsem velmi šťastná, že mě potkaly správné role ve správný čas.

11 Ragtime je určitě další z nich. Být novou Matkou a možnost ztvárnit takovýto ikonický charakter to je překrásná chuť kismetu! Nebyl by to tak důležitý moment v žádné jiné etapě mého života. Jaké nakopnutí pro další kariéru! Christiane Noll pochází z New Yorku, vystudovala Carnegie Mellon University. Brzy se stala jednou z nejvšestrannějších hereček amerického hudebního divadla s širokým repertoárem zahrnujícím jak muzikálový repertoár broadwayských divadel, tak operu, operetu a jazz. Na Broadway divadle debutovala v roli Emmy v Muzikálu Jekyll a Hyde, nedávno zažila velký úspěch v roli Jane Smart v americké premiéře Čarodějnic z Eastwicku. Je pravidelnou hostující sólistkou v Bravo Broadway! Vedle řady dalších nahrávek vydala tři sólová CD (Christiane Noll A Broadway Love Story, The Ira Gershwin Album, Live At The Westbank Café). Úspěšně vystupovala i v operetách a v zájezdových představeních muzikálů Grease a Miss Saigon. V operním divadle debutovala na scéně Washington National Opera v Lehárově Veselé vdově po boku Plácida Dominga. Vystupuje také na sólových show v broadwayských kabaretech. (zdroj:

12 Tajemné toulky Českým Krumlovem Při proudu Vltavy v zákrutech klikatých, na okraji Blanského lesa v dávných dobách vystavěno bylo stejně křivé město, jež svědkem slávy mnoha věhlasných rodů se stalo a do jehož podoby vtiskla se krása staletí lidského snažení tak jako do nemnoha jiných město Český Krumlov (původně Krumme Aue Křivý luh) se spletí klikatých uliček a romantických zákoutí, s gotickými a renesančními měšťanskými domy a dominantou mohutného zámku rozkládajícího se na žulovém ostrohu tyčícím se nad levým vltavským břehem. Město, jehož genius loci na Vás dýchne, jakmile vstoupíte do jeho bran město, jehož silnou uměleckou a zejména hudební tradici pomáhá v současné době udržovat a rozvíjet i Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Český Krumlov má nejen svou jedinečnou atmosféru a kouzlo, ale je tu i něco jiného, tajemného, vábícího, co návštěvníky po staletí přitahuje a chytá do svých sítí. Někteří podlehnou natolik, že zmámeni zůstávají v jeho zdech navždy. Před lety byl Český Krumlov jiný, omšelé fasády, temná zákoutí, poničená dlažba z každého domu dýchala starobylost dávných věků ještě silněji než dnes, kdy vše svítí novotou a žije tisíci krámky, galeriemi, kavárnami, restauracemi a penziony. Ale i tak tajemno zůstává a mnoho Krumlovanů by i dnes potvrdilo, že často roztodivné věci v nočních tmách město zažívá, jakkoli bizarní se nám to v 21. století může zdát. Jihočeská perla mezi městy, jež je domovem našemu festivalu, je studnicí tajemných příběhů, které se tradují po generace. Nahlédněme tedy pod povrch známé historie města a jeho památek a pátrejme společně po příbězích a osudech vepsaných do českokrumlovských starých zdí Adventní čas již pomalu vrcholí a zanedlouho budeme slavit vánoční svátky. Vzpomeňme na příběh, který se v Českém Krumlově po generace traduje a který se odehrál právě v době očekávání příchodu Spasitele, na příběh o zvláštní mši, jež se odehrála v klášterním kostele. Mladé děvče Anežka se jednoho dne probudila a při pohledu z okna ji překvapilo, jak jasné světlo rozlévá se po krajině. Pomyslela si, že určitě zaspala a přijde pozdě na roráty. Rychle se oblékla a vyběhla ke kostelu. Podivila se však, že nikde nejsou žádní lidé, nebe bylo světlé a z měsíce rozlévala se podivná záře, však ráno měsíc přece takto nesvítí Anežka zahnala náhlý pocit hrůzy a pospíchala na Tramín do kostela, určitě tam již všichni jsou, blíží se Vánoce a ona ještě nebyla ani u zpovědi. Čím více se blížila ke kostelu, tím více ji mátlo, že čerstvý sníh nebyl nikde prošlapaný, ale kostel byl otevřený a již z dálky se ozýval zpěv, a proto ještě přidala do kroku. Když vešla do kostela, pokřižovala se a chtěla se zapojit do adventní mše, avšak zvláštní zpěv, zhroucené postavy v předních lavicích a mlžný opar, který se nad celou pobožností vznášel, ji naplnil strachem a hrůzou. Když se kněz sloužící ranní mši otočil od hlavního oltáře, Anežka úlekem vykřikla, neboť místo lidského obličeje, měl kněz umrlčí hlavu. Výkřik Anežčin zanikl v ponurém zpěvu sboru, avšak jedna žena sedící před ní v lavici se otočila. Anežka v té tváři poznala svoji zesnulou tetu. Pach záhrobí a hniloby, který Anežku ovanul, ji vyděsil ještě více, proč jen neuposlechla vnitřnímu hlasu a nevrátila se raději domů. Teta Anežku poznala a konejšivě ji upokojila, že jí nechce ublížit, neboť jak svoji dceru ji milovala. Co tě to děvče napadlo, že jsi uprostřed noci přišla do kostela! Teď musíš udělat přesně to, co ti řeknu, jinak hrozným způsobem zahyneš. Anežka se polekala, však poslouchala tetu o to pozorněji. Nikdo z živých nesmí rušit naši mši, sic zaplatí za to svým životem. Já ti však pomohu. Až se otočím, rychle vstup z lavice a vycouvej tiše ven z kostela, až překročíš práh, zahoď svůj převlečník a pospíchej k domovu. Doma se pak modli růženec a ráno jdi ke zpovědi.

13 Anežka udělala to, co jí teta řekla a modlila se až do rána. Když ráno opět ke kostelu spěchala, vše bylo již jiné, všude čilý ruch a lidé věnující se svým každodenním povinnostem. Hrůzný noční zážitek ji pojednou ve srovnání s tímto poklidným obrázkem života připadal neskutečný. Když však ke kostelu přišla, spatřila na zemi svůj roztrhaný převlečník a věděla, že noční událost nebyla jen strašným snem. Kousek si sebrala na památku. Adventní mše, modlitby i zpověď jí však do duše navrátily ztracený klid. Po letech, když již byla stará, vzpomněla si na tento dávný zážitek a vypravovala jej své rodině. Nikdo jí však uvěřit nechtěl, vždyť i hřbitov kolem kostela byl dávno zrušen. Ona však pravila: Tyto Vánoce s vámi ještě prožiji, ale vím, že příští roráty budu již se svou tetou. Požehnala jim a krátce po Vánocích opravdu zemřela. Předtím však u svého úmrtního lože před shromážděnou celou rodinou rozložila na peřinu kousek černé tkaniny. Je to zbytek z onoho převlečníku, který jsem měla na sobě oné hrůzné noci, o které jsem Vám vyprávěla a kterou mi osud připravil do cesty. Je to důkaz, že se opravdu vše stalo. Modlete se za mě! Po těchto slovech zesnula. Její příběh se v českokrumlovských zdech vypráví dodnes. podle knihy Českokrumlovské tajemno Heleny Braunerové (Kopp České Budějovice, 1997)

Divadlo J. K. Tyla. The J. K. Tyl Theatre. Das J. K. Tyl Theater

Divadlo J. K. Tyla. The J. K. Tyl Theatre. Das J. K. Tyl Theater Divadlo J. K. Tyla v Plzni The J. K. Tyl Theatre in Pilsen Das J. K. Tyl Theater in Pilsen CZ Ředitelství Prokopova 14, 301 00 Plzeň tel.: +420 378 038 048 fax: +420 377 330 653 Obchodní útvar Odd. prodeje

Více

autor in magazín OSA nejen pro autory

autor in magazín OSA nejen pro autory autor in magazín OSA nejen pro autory 2015 1 Aneta Langerová Lena Yellow V + W 110 let Partnerství OSA 2014 Zrušení daně Kolik stojí hudba? Vzpomínka na Petra Hapku Klavír Daniel Wiesner, Karel Růžička,

Více

ČTVRTLETNÍK POSLUCHAČŮ A PŘÍZNIVCŮ STANICE ČESKÝ ROZHLAS 3 VLTAVA 2/12 ČESK

ČTVRTLETNÍK POSLUCHAČŮ A PŘÍZNIVCŮ STANICE ČESKÝ ROZHLAS 3 VLTAVA 2/12 ČESK ČTVRTLETNÍK POSLUCHAČŮ A PŘÍZNIVCŮ STANICE ČESKÝ ROZHLAS 3 VLTAVA 2/12 ČESK 2/12 4/11 ČTVRTLETNÍK POSLUCHAČŮ A PŘÍZNIVCŮ 2/12 STANICE ČESKÝ ROZHLAS 3 VLTAVA Od 1. 6. 24. 12. Osudy Federico Fellini: Lavička

Více

Ročník XXIV, číslo 4 Vyšlo 16.12.2012

Ročník XXIV, číslo 4 Vyšlo 16.12.2012 Ročník XXIV, číslo 4 Vyšlo 16.12.2012 BŮH SE STAL DÍTĚTEM Bůh se vtělil. Strach se změnil v pokoj, neshoda se proměnila v objetí. Daleké se stalo blízké. Bůh se stal dítětem. Rozumíte, k jaké proměně došlo?

Více

Filmová Filharmonie vznik, činnost

Filmová Filharmonie vznik, činnost JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ Hudební fakulta Katedra dechových nástrojů Lesní roh Filmová Filharmonie vznik, činnost a ambice nového hudebního tělesa Diplomová práce Autor práce: Václav Šmiřák

Více

Lze se o kýči seriózně bavit?

Lze se o kýči seriózně bavit? Zpravodaj p r o duchovní hudbu Lze se o kýči seriózně bavit? Nad knihou Tomáše Kulky I Pokračujeme v seriálu o kýči, který jsme začali v minulém čísle textem Přemysla Ruta. Následující díly budou jen vydatným

Více

www.jewishmuseum.cz/cz/czgalerie.htm

www.jewishmuseum.cz/cz/czgalerie.htm IZRAELSKÁ KULTURA V ČR 31. ledna 2013 A nebudete muset chodit za rabínem 500 let hebrejského knihtisku v Čechách a na Moravě 6. prosince 2012 28. února 2013, Židovské muzeum, Galerie Roberta Guttmanna,

Více

20. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SOUKROMÉ ZUŠ MUSICALE VE STUDÉNCE

20. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SOUKROMÉ ZUŠ MUSICALE VE STUDÉNCE 20. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SOUKROMÉ ZUŠ MUSICALE VE STUDÉNCE O škole Soukromá základní umělecká škola MUSICALE je jednooborová. Nabízí výuku v hudebním oboru. Svoji činnost zahájila v září 1992 se 4 učiteli.do

Více

kult. 7,8 DAN BÁRTA kult.cz Vaše denní dávka kultury a zábavy Vaše denní dávka kultury a zábavy Český slavík o ničem nevypovídá

kult. 7,8 DAN BÁRTA kult.cz Vaše denní dávka kultury a zábavy Vaše denní dávka kultury a zábavy Český slavík o ničem nevypovídá Vaše denní dávka kultury a zábavy divadla, filmy, kina, kluby, koncerty výstavy, hudba... www.tamtamycasu.cz Rudolf Šva í ek a CK Livingstone po ádá UNIKÁTNÍ VÝSTAVU NA ZÁMKU VALTICE Nová Guinea Tajemná

Více

10. Hudba 20. století 10.1. Charakteristika doby

10. Hudba 20. století 10.1. Charakteristika doby 10. Hudba 20. století 10.1. Charakteristika doby Popsat a vysvětlit 20. století v jedné kapitole je prakticky nemožné. Byla to doba prudkých změn a převratných událostí. Představme si tedy, že století

Více

ZPÍVAT TAK, ABY BYLO ČLOVĚKU DOBŘE!

ZPÍVAT TAK, ABY BYLO ČLOVĚKU DOBŘE! ZPÍVAT TAK, ABY BYLO ČLOVĚKU DOBŘE! Magdaléna Hajóssyová mi ochotně přislíbila schůzku a já jsem se s chutí pustila do přípravy. Zadávám její jméno do internetového vyhledávače a ejhle: kromě odkazů na

Více

AMERIČANÉ OBJEVILI NA MĚSÍCI NACISTICKOU ZÁKLADNU!

AMERIČANÉ OBJEVILI NA MĚSÍCI NACISTICKOU ZÁKLADNU! 12. července 2012 12. července 2012 AMERIČANÉ OBJEVILI NA MĚSÍCI NACISTICKOU ZÁKLADNU! Osádka americké vesmírné rakety vyslaná tajným programem NASA přistála dnes v 00:30 středoevropského času na odvrácené

Více

KRAJEM svatého ANTONÍNKA

KRAJEM svatého ANTONÍNKA KRAJEM svatého ANTONÍNKA ČASOPIS OSTROŽSKA A HORŇÁCKA Cena 20 Kč LISTOPAD - PROSINEC 2009 UVNITŘ: PODROBNÝ PŘEHLED AKCÍ AŽ DO VÁNOC UVNITŘ: PODROBNÝ PŘEHLED AKCÍ AŽ DO VÁNOC VESELÍ NAD MORAVOU VELKÁ NAD

Více

-zt- Foto: Antonín Zvěřina

-zt- Foto: Antonín Zvěřina Zápis do prvních ročníků Letošní zápis do prvních ročníků základních škol v Třebíči se bude konat v pátek 23. ledna 2015, od 14 do 18 hodin a v sobotu 24. ledna 2015, od 8 do 11 hodin. Zápisu podléhají

Více

tisíc školení pro vedoucí prodejen, pokud nemáte na své straně ty správné osoby, potom takové základní

tisíc školení pro vedoucí prodejen, pokud nemáte na své straně ty správné osoby, potom takové základní GALERII HARFA WORLD BRANDS SHOES: ALDO BRUE BJŐRN BORG BELMONDO BUGATTI GALIZIO TORRESI GANT GEOX HUGO BOSS JOOP! KOIL LACOSTE LLOYD MORESCHI NAPAPIJRI PORSCHE DESIGN SALAMANDER SIOUX THINK TIMBERLAND

Více

Objevte esperanto. fascinující jazyk. www.ikso.net

Objevte esperanto. fascinující jazyk. www.ikso.net Objevte esperanto fascinující jazyk www.ikso.net Obsah Základní informace o esperantu... 3 Stručné představení jazyka esperanto...10 Osobní příběhy o esperantu...12 Zamenhof, iniciátor esperanta...17 Esperanto

Více

ROMOV V»ESK FOTOGRAFII OD 60. LET 20. STOLETÕ DO SOU»ASNOSTI

ROMOV V»ESK FOTOGRAFII OD 60. LET 20. STOLETÕ DO SOU»ASNOSTI Slezská univerzita Filozoficko přírodovědecká fakulta Institut tvůrčí fotografie Vít Šimánek ROMOV V»ESK FOTOGRAFII OD 60. LET 20. STOLETÕ DO SOU»ASNOSTI Opava, září 2003 Slezská univerzita Filozoficko

Více

ročník XI /2012 Jak na muže Příručka rafinované a moudré ženy

ročník XI /2012 Jak na muže Příručka rafinované a moudré ženy 20 Č a s o p i s p r o k n i h k u p c e, k n i h o v n y, n a k l a d at e l e a č t e n á ř e ročník XI /2012 15. 10. 28. 10. 2012 JEDEN PŘÍPAD, jedna vražda, mnoho podezřelých a 26 AUTORŮ těch nejlepších

Více

Budějcká mafie. 1 /únor 2011. z d a r m a www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz

Budějcká mafie. 1 /únor 2011. z d a r m a www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz z d a r m a www.vednemesicnik.cz vednemesicnik@centrum.cz 1 /únor 2011 Vážení čtenáři, cenzura internetu a vesměs všech médií není, jak jsme si donedávna mysleli, jen záležitostí Kuby, Číny, Severní Korey

Více

Jan Světlík. Dan Balabán. Alexandra Koláčková. JakoJá.cz. listopad2013. Víno a umění vinoaumeni.cz. strojírenství a umění. a jeho žáci...

Jan Světlík. Dan Balabán. Alexandra Koláčková. JakoJá.cz. listopad2013. Víno a umění vinoaumeni.cz. strojírenství a umění. a jeho žáci... listopad2013 Víno a umění vinoaumeni.cz Jan Světlík strojírenství a umění Dan Balabán a jeho žáci... Alexandra Koláčková umění, které si vás najde JakoJá.cz o životě jaký je Obsah Je to každý rok stejné

Více

Felix Nussbaum: Život v obrazech

Felix Nussbaum: Život v obrazech STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST Obor SOČ: 15 (teorie kultury, umění a umělecké tvorby) Felix Nussbaum: Život v obrazech Autor: Eliška Pekárková Škola: Církevní gymnázium Plzeň, Mikulášské náměstí 15 Konzultant:

Více

Vyhláška možná omezí hlučné práce o nedělích a svátcích

Vyhláška možná omezí hlučné práce o nedělích a svátcích Dnes v čísle: Školáci budou znovu vybírat nejoblíbenějšího učitele (str. 2) Rozhovor se sběratelem stavebnic Merkur (str. 4) Šádková je dvojnásobnou mistryní ČR (str. 8) TÝDENÍK MĚSTA KOPŘIVNICE A JEHO

Více

Právník roku 2010 prof. JUDr. Karel Malý, DrSc., dr. h. c. Novinky od protinožcu. Street Law. Život právníka ve 20. století

Právník roku 2010 prof. JUDr. Karel Malý, DrSc., dr. h. c. Novinky od protinožcu. Street Law. Život právníka ve 20. století Právník roku 2010 prof. JUDr. Karel Malý, DrSc., dr. h. c. Novinky od protinožcu Street Law Život právníka ve 20. století PARTNEŘI Reklama Již od 5 000,- CZK oslovíte reklamou v časopise právnických fakult

Více

12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20. 19. konference Člověk a média 12. www.focolare.cz. Pf 2012

12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20. 19. konference Člověk a média 12. www.focolare.cz. Pf 2012 12/2011 ROČNÍK 20 (14) Nade vším vítězí láska O Jarmile Synkové 8 a 20 Mezináboženské setkání v Assisi 4 19. konference Člověk a média 12 Uršula Pospíšilová a její vzpomínky 6 Pf 2012 www.focolare.cz PRO

Více

Dobrovolníci mění svět

Dobrovolníci mění svět Dobrovolníci mění svět sborník příkladů dobré praxe Vážené čtenářky, vážení čtenáři, právě otevíráte publikaci, která vznikla v rámci Evropského roku dobrovolnictví vyhlášeného Evropskou komisí pro rok

Více

tvar a vztah rozhovor s ondřejem hanusem

tvar a vztah rozhovor s ondřejem hanusem karel piorecký o současné české poezii str. 6 stanislav komárek o janu křesadlovi str. 8 daniela hodrová: moji čtenáři str. 9 milan exner potřetí o ireně douskové str. 10 továrna na absolutno str. 12 básně

Více

Minor. Scéna hlavního města Prahy

Minor. Scéna hlavního města Prahy Minor Scéna hlavního města Prahy výroční zpráva za rok 2014 1 1. Poslání koncepce, status Divadlo minor, bývalé Ústřední loutkové divadlo, jehož ředitelem je od 1. října 1998 Ing. Zdenek Pecháček, prošlo

Více

Janáčkův máj z hlediska marketingu

Janáčkův máj z hlediska marketingu JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ Hudební fakulta Katedra hudebních a humanitních věd a hudebního manažerství Hudební manažerství Janáčkův máj z hlediska marketingu Bakalářská práce Autor práce:

Více

6/2011 ROČNÍK 20 (14)

6/2011 ROČNÍK 20 (14) 6/2011 ROČNÍK 20 (14) Přinášet Boha světu Rozhovor s Marií Voce 20 Jan Pavel II. Zastánce důstojnosti člověka 5 www.focolare.cz Ekonomická krize a životní styl 8 PRO INSPIRACI Dědictví Jana Pavla II. Vzápětí

Více