Manuál pro předmět Deskriptivní geometrie v programu Archi Cad

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Manuál pro předmět Deskriptivní geometrie v programu Archi Cad"

Transkript

1 Tento dokument vznikl v rámci projektu: Inovace výukového procesu na Gymnáziu Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci ke zvýšení konkurenceschopnosti žáků ZŠ a SŠ v Jihočeském kraji Manuál pro předmět Deskriptivní geometrie v programu Archi Cad autorky: Mgr. Sylva Bernátová Mgr. Eva Pravdová škola: Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky v rámci Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost. registrační číslo GP : CZ.1.07/1.1.10/

2 Témata pro předmět (včetně minimální hodinové dotace): Deskriptivní geometrie v programu Archi CAD 1. Základy práce s programem ArchiCAD - 15 hodin 2. Konstrukce těles kulatých 5 hodin 3. Konstrukce těles hranatých - 7 hodin 4. Řešení střech 6 hodin 5. Operace s tělesy 5 hodin 6. Řezy na tělesech 2 hodiny

3 1.1. Úvod Co je ArchiCAD? Téma 1: Základy práce s programem ArchiCAD ArchiCAD je BIM (Building Information Modeling) CAD program, který vyvinula maďarská firma Graphisoft. Umožňuje komplexní návrhy a projektování budov i interiérů. V současnosné době program pracuje ve 22 jazycích a po celém světě využívá tento produkt více než architektů. ArchiCAD spolupracuje také s dalšími specializovanými programy jako například Artlantis a EcoDesigner. Stručný přehled vývoje programu: založení firmy Graphisoft uvedení ArchiCADu jako prvního 3D architektonického CAD programu pro osobní počítače Apple Graphisoft buduje mezinárodní distribuční síť v Evropě založení Graphisoftu US Inc. (San Francisco) uvedení ArchiCADu v Československu uvedení ArchiCADu pro operační systém Microsoft Windows založení Graphisoftu Japan Ltd. (Tokyo)

4 ArchiCAD se stává prvním CAD programem, který implementuje scény virtuální reality na bázi technologie QuickTime VR - ArchiCAD vyhrává "Computer Graphics World's Editor's Choice Award" jako nejlepší CAD ArchiCAD je k dispozici 22 jazycích ve více než 80 zemích; tržby Graphisoftu přesahují $ ArchiCAD vyhrává soutěž "Architectural CAS Cup for Best Overall CAD Software" dokončení zavedení ArchiCADu do výuky na profesně zaměřených vysokých a středních školách v ČR v hodnocení Cadalyst Labs získává ArchiCAD hvězdiček z 5ti možných Proč program ArchiCAD? Studentské (učitelské) verze programu jsou určeny pro studijní účely a ke zpracování studijních projektů, případně pro přípravu výuky. Jejich využití při práci na komerčních projektech je zakázáno. Studentské (učitelské) verze jsou funkčně totožné s komerční verzí programu.

5 Současná verze ArchiCAD 15: ArchiCAD je dnes de-facto standardem pro BIM spolupráci. ArchiCAD 15 se soustředí na to, aby se stal standardem i pro BIM modelování a navrhování. ArchiCAD 15 je formován základními východisky: žádné kompromisy v pracovních postupech nemůže jít o "pouhé" modelování, ale práci s BIM objekty (3D model, 2D dokumentace, výkazy) prostředí programu a jeho ovládání musí být autentické pro architekty K novým objektům a konstrukčním systémům patnáctka přidává pomůcky pro práci ve 3D. ArchiCAD 15 přichází se zcela převratným systémem 3D vodících čar a dalších nástrojů. To dává ArchiCADu 15 zásadní výhody oproti jiným CADům (včetně předchozích verzí ArchiCADu) možnost pracovat v perspektivě jako přirozeném prostředí pro navrhování, kde se lze pohybovat se stejnou přesností a jednoduchostí jako v půdorysech a řezech. ArchiCAD 15 dále vylepšuje technologie a funkce zabudované již v předchozích verzích jako jsou podpora 64-bit systémů a mezioborová spolupráce založená na formátu IFC. S rozvojem nových stavebních technologií přežívají budovy jejich původní funkci. Ve většině rozvinutých států světa je množství projektů rekonstrukcí a modernizací stejné jako projektů staveb nových. ArchiCAD 15 dělá z BIM mnohem efektivnější prostředí pro rekonstrukce než je 2D CAD či než byly předchozí verze ArchiCADu. Použité materiály Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. (CEGRA) - Úkol: Otevřete stránku a zjistěte další vlastnosti programu.

6 1.2. Pracovní plocha ArchiCADu Spuštění programu: Program spustíme buď přes tlačítko Start Programy ArchiCAD nebo dvojitým kliknutím levého tlačítka myši na ikonu ArchiCADu na ploše. Po úvodních informacích se zobrazí okno: Spustit ArchiCAD 15. Nastavte: Vytvořit nový projekt, Použít šablonu: - Šablona ArchiCADu 15.tpl a důležitá volba: Nastavit pracovní prostředí: - Použít: - Profil standardní 15. Pak stiskněte tlačítko Nový, program se spustí. Přepínání profilů: Pokud v úvodu omylem zapneme jiný profil, než standardní, použijeme MENU VOLBY PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ - - tlačítko POUŽÍT SCHÉMATA PROFILU potvrdíme OK.

7 Základní vzhled pracovní plochy: Pokud omylem vypneme nějaký panel, existují dvě možnosti, jak ho vrátit: 1. Přímo jej zapneme MENU OKNO PALETKY nastavíme, které paletky chceme používat. 2. Pokud jde o více panelů MENU VOLBY PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ nastavíme PŮVODNÍ.

8 Popis pracovní plochy: Jednotlivé části pracovní plochy: Nástrojová lišta (paletka) obsahuje všechny používané nástroje výběru (šipka, ohraničení), 2D (čára, lomená čára, výplň atd.) a 3D (zeď, střecha, deska atd.). Kliknutím pravého tlačítka na nástroj zobrazíme buď nápovědu nebo nastavení nástroje. Nástroj Šipka označení zvoleného nakresleného objektu. Nástroj Šipka + SHIFT označení více objektů nebo zrušení označení označeného objektu.

9 Info paletka ukazuje možnosti nastavení právě vybraného nástroje z nástrojové lišty (nastavení lze také provést dvojím kliknutím přímo na zvolení nástraj v nástrojové paletce). Navigátor slouží pro pohyb po virtuální budově, umožňuje přepínání různých pohledů. Dole zleva: 1 vypíná a zobrazuje Navigátor 2 vypíná a zobrazuje Náhled navigátora 3 vypíná a zobrazuje Rychlé volby 4 aktuální měřítko 5 aktuální zvětšení 6 volby zvětšení 7 zvětšení pomocí myši 8 přiblížit 9 oddálit 10 posunout 11 vsadit na obrazovku (pokud se na ploše ztratíme ) 12 natočit zobrazení 13 zrušit natočení 14 k předchozímu zvětšení 15 k dalšímu zvětšení Užití myši: Kontextové menu zobrazíme pravým tlačítkem myši. Otočením kolečka myši přiblížíme nebo oddálíme kreslicí plochu. Shift stisknuté kolečko myši ve 2D posun kreslicí plochy, ve 3D otáčení pohledu. Přepínání pohledu 2D a 3D: klávesa F2, F3 nebo pravé tlačítko myši nebo Navigátor. Úkol: Postupně vyzkoušejte všechny volby programu.

10 1. 3 Kreslení Nástrojová paletka 2D: 1. Čára Nástroj Čára je nejjednodušší 2D nástroj. Info paletka: První ikonka Nastavení: Nastavíme postupně všechny požadované parametry čáry.

11 Druhy čar: Úkol: Zobrazte a prostudujte nápovědu nástroje Čára. Jaké jsou všechny možnosti kreslení čar? Kreslení čar (a dalších objektů) nám mohou usnadnit Vodící čáry, které zobrazíme MENU ZOBRAZENÍ VODÍCÍ ČÁRY

12 Po nastavení parametrů začneme kreslit jednoduchou čáru: 1. Kurzor myši umístíme na místo začátku čáry, jednou klikneme kurzor se změní v plnou tužku. 2. Táhneme myší ve směru čáry tužka se změní na prázdnou. 3. Jedním kliknutím levého tlačítka čáru ukončíme tužka se změní na fajfku. Odstranění čáry: - MENU ÚPRAVY ZPĚT ČÁRA - označíme čáru a stiskneme Delete - CTRL + Z Úkol: Najděte v nápovědě další možnosti, jak čáru smazat. Úkol: Nyní nakreslete čáru s použitím vodících čar. Editace čáry: Úkol: Pomocí koncových bodů čáru otočte a natáhněte. Úkol můžeme provést pomocí myši nebo s užitím Informátoru čáry. V informátoru se pohybujeme pomocí klávesy TAB. K další editaci čáry můžeme použít menu ÚPRAVY. Úkol: Změňte rovnou čáru na oblouk s poloměrem Úkol: Nakreslete pomocí nástroje Čára čtyřlístek.

13 Nastavení dělících bodů: Úkol: Nakreslete jednoduchou čáru, rozdělte ji dělícími body na čtvrtiny. Odstřihnutí části čáry: Nakreslete dvě čáry, které se kříží. Stiskneme CTRL kurzor myši se změní na nůžky. Odstřihne se část čáry, která přesahuje druhou čáru. 2. Lomená čára Nastavení parametrů nástroje Lomená čára je stejné jako u předchozího nástroje Čára.

14 Úkol: Prostudujte v nápovědě možnosti nástroje Lomená čára a prodiskutejte jeho využití. Úkol: Nakreslete pomocí nástroje Lomená čára pravidelný pětiúhelník o délce strany Použijte přerušovanou čáru modré barvy. Totéž proveďte s nástrojem Čára a posuďte rozdílnost práce. Úkol: Nakreslete pomocí nástroje Čára nebo Lomená čára pravidelný desetiúhelník. Typ čáry a barvu zvolte sami. 3. Výplň Nástroj Výplň slouží ke šrafování různých povrchů v půdorysech, řezech a 2D kresbách. Úkol: Prostudujte v nápovědě nastavení nástroje Výplň. Nastavení:

15 Opět můžeme zvolit typ hraniční čáry:

16 A také typ výplně: Úkol: Nakreslete pomocí nástroje Výplň čtverec, obdélník a pravidelný šestiúhelník s různými druhy čar a výplní. Otvory do výplně: Zvolenou výplň označte. Zvolte opět nástroj Výplň a zakreslete požadovaný otvor. Úkol: Nakreslete výplň s několika různými otvory. Úkol: Nakreslete domeček s otvary v místě oken a dveří.

17 4. Oblouk Nástroj Oblouk slouží ke kreslení kružnic, elips, oblouků apod. Úkol: Prostudujte v nápovědě nastavení nástroje Oblouk. Nastavení nástroje:

18 Úkol: Nakreslete přibližně podle obrázku. Úkol: Pomocí nástroje Oblouk nakreslete kytičku.

19 Nástrojová paletka 3D: 5. Zeď Základní nastavení zdi: Vynášení zdi zakreslíme ve 2D zobrazení obdobně jako u výplně. Úkol: Připomeňte si přepínání mezi náhledy 2D a 3D, otáčení náhledu, jeho přiblíýení a oddálení.

20 Úkol: Vytvořte zeď podle obrázku. 6. Deska Pro nástroj deska platí analogická pravidla jako pro nástroj Zeď. Nastavení:

21 Úkol: Vytvořte desku podle obrázku. Úkol: Prostudujte nápovědu k nástrojům Zeď a Deska a prodiskutejte možnosti jejich uplnění. Některé příklady sestrojte. K oběma nástrojům se ještě vrátíme v kapitole Konstrukce hranatých těles.

22 Téma 2: Konstrukce kulatých těles 2.1 Výběr tělesa Dvakrát klikneme na nástroj Objekt. V knihovně zvolíme 1.5 Speciální konstrukce. Pak zvolíme Geometrické 3D prvky 15. V knihovně najdeme tato kulatá tělesa: Úkol: Vyhledejte v nabídce další kulatá tělesa.

23 2.2 Konstrukce těles Elipsoid: Úkol: S využitím nápovědy sestrojte elipsoid modré barvy otočený o 45..

24 Koule: Úkol: S využitím nápovědy sestrojte kouli červené barvy o poloměru 500.

25 Kužel (komolý kužel): Úkol: S využitím nápovědy sestrojte rotační kužel s výškou 1000 a poloměrem 600. Úkol: Sestrojte komolý rotační kužel podle vzoru.

26 Válec: Úkol: Sestrojte rotační válec s výškou 200 a poloměrem 900 podle vzoru. Úkol: Sestrojte další rotační tělesa, která jsou v knihovně k dispozici.

27 Téma 3: Konstrukce hranatých těles Teorie Geometrická tělesa Středoškolská deskriptivní geometrie se zabývá i konstrukcí a vlastnostmi geometrických těles. Jsou to hlavně mnohostěny (pravidelné mnohostěny, pravidelné n-boké hranoly, pravidelné n-boké jehlany, atd.) a rotační tělesa. Pravidelný mnohostěn - platónské těleso má všechy stěny shodné pravidelné mnohoúhelníky. Existuje pět platónských těles: pravidelný čtyřstěn, pravidelný šestistěnkrychle, pravidelný osmistěn, pravidelný dvanástistěn a pravidelný dvacetistěn. Pravidelný n-boký hranol je těleso s n+2 stěnami, z nichž dvě jsou pravidelné n- úhelníky, které leží v rovnoběžných rovinách. Tyto dvě stěny se nazývají podstavy hranolu. Zbývající stěny jsou rovnoběžníky a nazývají se boční stěny. Strany podstav se nazývají podstavné hrany. Navzájem rovnoběžné a shodné strany bočních stěn se nazývají boční hrany. Vzdálenost podstav je výškou tělesa. Hranol, jehož všechny boční hrany jsou kolmé k rovinám podstav, se nazývá kolmý hranol. Hranol, který tuto vlastnost nemá, se nazývá kosý hranol. Pravidelný n-boký jehlan je těleso s n+1 stěnami, z nichž jedna je pravidelný n-úhelník a nazývá se podstavou jehlanu. Zbývající stěny jsou trojúhelníky a nazývají se bočními stěnami, jejich společný vrchol je hlavním vrcholem tělesa. Strany podstav se nazývají podstavné hrany, ostatní hrany se nazývají boční hrany. Vzdálenost hlavního vrcholu od podstavy je výškou tělesa. Označme hlavní vrchol jehlanu V a písmenem S střed kružnice opsané podstavnému mnohoúhelníku. Je-li přímka VS kolmá k rovině podstavy, jehlan se nazývá kolmý. Jehlan, který tuto vlastnost nemá, se nazývá kosý jehlan. Použitá literatura: Josef Polák: Středoškolská matematika v úlohách II

28 3.1 Výběr tělesa z knihovny Dvakrát klikneme na nástroj Objekt. V knihovně zvolíme 1.5 Speciální konstrukce. Pak zvolíme Geometrické 3D prvky 15. V knihovně najdeme tato hranatá tělesa:

29 3.2 Konstrukce těles Krychle: Úkol: Sestrojte krychli o hraně 800 modré barvy otočenou o 10.

30 Kvádr: Toto těleso sice přímo v nabídce není, ale pokud rozpojíme rozměry objektu, sestrojíme kvádr. Úkol: Sestrojte kvádr podle obrázku.

31 Hranol: Úkol: S využitím nápovědy sestrojte pravidelný osmiboký hranol. Natočte náhled podle vzoru.

32 Jehlan: Úkol: S využitím nápovědy sestrojte pravidelný čtyřboký jehlan podle vzoru.

33 3.3 Konstrukce pravidelných a nepravidelných hranatých těles Využijeme dva nástroje z 3D nástrojové paletky Zeď a Deska. Úkol: Zopakujte si nastavení obou nástrojů. Úkol: S využitím vhodného nástroje sestrojte krychli, kvádr a tělesa podle obrázků.

34 Téma 4: Řešení střech 4.1 Teorie Řešení střech. S průsečnicí dvou rovin se v technické praxu setkáváme při řešení střech. Střechy se skládají z několika spádových rovin. V našich úlohách budou všechny okraje střech (tzv. římsové hrany) ve stejné výši a v nákresně, spádové roviny budou mít stejnou odchylku od roviny horizontální (od půdorysny) stejně jak tomu bývá i v technické praxi. Při řešení střech používáme těchto tří vět: Obraz průsečnice rovin o stejné odchylce od nárysny půlí úhel stop. Obraz průsečnice dvou antiparalelních rovin, tj. rovin o stejné odchylce od nárysny a s rovnoběžnými hlavními přímkami, je přímka rovnoběžná se stopami půlící jejich vzdálenost. Mají-li tři roviny právě jeden společný bod, procházejí obrazem tohoto bodu obrazy průsečnic každých dvou z těchto rovin. Použitá literatura: Deskriptivní geometrie pro II. ročník SVVŠ, prof. dr. Michal Harant a Oldřich Lanta Ukázka uplatnění při řešení střechy nad obdélníkovým půdorysem. Obrázek č. 1

35 Označme římsové hrany obdélníku ABCD, ležící v půdorysně pořadě 1, 2, 3, 4 a stejnými číslicemi i příslušné střešní roviny. Dvě sousední roviny, např. 1 a 2, mají obraz průsečnice 12, která půlí úhel obrazu stop rovin 1 a 2. Antiparalelní roviny 1 a 3 mají obaz průsečnice 13, která půlí vzdálenost obrazů stop rovin 1 a 3. Průsečnice typu 12 nazýváme nároží, průsečnice typu 13 hřeben střechy. F je společný bod rovin 1, 2, 3 a procházejí jim tedy obrazy průsečnic 12, 13, 23. Má-li střecha složitější tvar, rozdělujeme okapový obrazec střechy (v půdorysu) na obdélníky, přitom nám dobře poslouží číslování jednotlivých střešních rovin. Použitím uvedených tří vět postupně uzavíráme postupně jednotlivé střešní roviny. Šipkami naznačujeme spád vody. Jedním z častých případů řešení střech je i tzv. zásek střech, které mají společnou část nad ABCD. Průsečnice vycházející z bodů A, C prodloužíme až do bodů I, II, odkud pokračují hřebeny vycházející z bodů B, D. Hřeben I-II je vždy ve směru kratší strany obdélníku ABCD. Obrázek č.2 Úkol: Řešte střechy na dalších obrázcích nejprve v rovině s využítím 2D nástrojů, řešení ověřte 3D nástrojem Střecha.

36

37

38 Téma 5: Operace s tělesy S tělesy můžeme provádět některé operace, jako je např. rozdíl, průnik, sloučení. Postup: Tělesa označíme, pak pravým tlačítkem myši zobrazíme kontextové menu:

39 Zvolíme Operace s tělesy. Stiskneme tlačítko Načíst operační prvky načtou se označené objekty (není podmínkou dva objekty, může i víc).

40 Zvolíme požadovanou operaci: Úkol: Zopakujte si množinové operace a odvoďte, jaký bude výsledek jednotlivých operací s tělesy. Všechny operace v nabídce si hned vyzkoušejte.

41 Úkol: Pomocí operací s tělesy vytvořte ze dvou krychlí nasledující tělesa podle obrázků. Obrázek 1:

42 Obrázek 2: Obrázek 3:

43 Obrázek 4: Úkol: Tvořte s využitím operací s tělesy další objekty podle pokynů učitele.

44 Téma 6: Řezy na tělesech S řezy na tělesech jste se již seznámili v učivu matematiky, kapitola stereometrie. Úkol: Zopakujte si pojem řez na tělese a prodiskutujte možnosti konstrukce v programu ArchiCAD. Postup: Jednou z možností konstrukce řezu na tělese je využití 3D nástroje Střecha. 1. Sestrojíme požadované těleso viz předchozí kapitoly. Úkol: Zopakujte si konstrukce těles. 2. Nastavte požadované parametry střechy = roviny řezu.

45 3. Proveďte operaci s tělesy rozdíl s vytažením nahoru (viz předchozí téma). Řez je hotov. Úkol: Sestrojte další řezy na tělesech podle pokynů učitele. Výsledky prodiskutujte ve skupině.

46 Zdroje: Veškeré obrázky (skeny pracovních obrazovek), popisky obrázků, vytvořené modely, příklady na procvičení a další jsou vlastní tvorbou autorek. Škola vlastní licenci na program ArchiCAD 15. Tento materiál slouží pro vzdělávací účely. Kontaktní údaje: Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec Husova 333/II Jindřichův Hradec Telefon: Webové stránky projektu:

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA 3D MODELOVÁNÍ ZÁKLADY PROGRAMU SKETCHUP

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA 3D MODELOVÁNÍ ZÁKLADY PROGRAMU SKETCHUP POČÍTAČOVÁ GRAFIKA 3D MODELOVÁNÍ ZÁKLADY PROGRAMU SKETCHUP SKETCHUP SketchUp je program pro tvorbu trojrozměrných modelů. Je to jednoduchý, intuitivní a silný nástroj pro modelování. Není žádný problém

Více

SEZNÁMENÍ S PROGRAMEM ARCHICAD

SEZNÁMENÍ S PROGRAMEM ARCHICAD ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE Technická fakulta SEZNÁMENÍ S PROGRAMEM ARCHICAD Tuturiál pro začátečníky Konstruování s podporou počítačů Martin Branda červenec/srpen 2011 IŘT KS SEZNAMTE SE ARCHICAD!

Více

ŘEŠENÉ PŘÍKLADY DESKRIPTIVNÍ GEOMETRIE. ONDŘEJ MACHŮ a kol.

ŘEŠENÉ PŘÍKLADY DESKRIPTIVNÍ GEOMETRIE. ONDŘEJ MACHŮ a kol. ŘEŠENÉ PŘÍKLADY Z DESKRIPTIVNÍ GEOMETRIE ONDŘEJ MACHŮ a kol. Předmluva Otevíráte sbírku, která vznikla z příkladů zadaných studentům pátého ročníku PřF UP v Olomouci, učitelů matematiky a deskriptivní

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Číslo projektu Číslo materiálu Název školy Autor Tematický celek Ročník CZ.1.07/1.5.00/34.0029 VY_32_INOVACE_28-10 Střední průmyslová škola stavební, Resslova 2, České Budějovice

Více

SketchUp. Obsah 1. Nastavení prostředí 3. Menu: Pohled -> Panely nástrojů 3 Menu: Dialogová okna 3. Nastavení šablony 3

SketchUp. Obsah 1. Nastavení prostředí 3. Menu: Pohled -> Panely nástrojů 3 Menu: Dialogová okna 3. Nastavení šablony 3 SketchUp Obsah 1 Nastavení prostředí 3 Menu: Pohled -> Panely nástrojů 3 Menu: Dialogová okna 3 Nastavení šablony 3 Menu: Dialogová okna -> Informace o modelu: 3 Animace 3 Jedn 3 Komponenty 4 Kótování

Více

MONGEOVO PROMÍTÁNÍ. bylo objeveno a rozvinuto francouzem Gaspardem Mongem (1746 1818) po dlouhou dobu bylo vojenským tajemstvím

MONGEOVO PROMÍTÁNÍ. bylo objeveno a rozvinuto francouzem Gaspardem Mongem (1746 1818) po dlouhou dobu bylo vojenským tajemstvím část 1. MONGEOVO PROMÍTÁNÍ kolmé promítání na dvě průmětny (půdorysna, nárysna), někdy se používá i třetí pomocná průmětna bokorysna bylo objeveno a rozvinuto francouzem Gaspardem Mongem (1746 1818) po

Více

Úterý 8. ledna. Cabri program na rýsování. Základní rozmístění sad nástrojů na panelu nástrojů

Úterý 8. ledna. Cabri program na rýsování. Základní rozmístění sad nástrojů na panelu nástrojů Úterý 8. ledna Cabri program na rýsování program umožňuje rýsování základních geometrických útvarů, měření délky úsečky, velikosti úhlu, výpočet obvodů a obsahů. Je vhodný pro rýsování geometrických míst

Více

STEREOMETRIE, TĚLESA INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

STEREOMETRIE, TĚLESA INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky STEREOMETRIE, TĚLESA Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově Výukové materiály z matematiky pro nižší gymnázia Autoři projektu Student na prahu 21. století - využití ICT ve vyučování matematiky na gymnáziu

Více

Aplikované úlohy Solid Edge. SPŠSE a VOŠ Liberec. Ing. Jan Boháček [ÚLOHA 27 NÁSTROJE KRESLENÍ]

Aplikované úlohy Solid Edge. SPŠSE a VOŠ Liberec. Ing. Jan Boháček [ÚLOHA 27 NÁSTROJE KRESLENÍ] Aplikované úlohy Solid Edge SPŠSE a VOŠ Liberec Ing. Jan Boháček [ÚLOHA 27 NÁSTROJE KRESLENÍ] 1 CÍL KAPITOLY V této kapitole si představíme Nástroje kreslení pro tvorbu 2D skic v modulu Objemová součást

Více

Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 EU peníze středním školám

Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 EU peníze středním školám Výukový materiál zpracován v rámci oblasti podpory 1.5 EU peníze středním školám Název školy Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod Název OP OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační

Více

Popis základního prostředí programu AutoCAD

Popis základního prostředí programu AutoCAD Popis základního prostředí programu AutoCAD Popis základního prostředí programu AutoCAD CÍL KAPITOLY: CO POTŘEBUJETE ZNÁT, NEŽ ZAČNETE PRACOVAT Vysvětlení základních pojmů: Okno programu AutoCAD Roletová

Více

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU MS Excel 2010 Lekce 1 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU Registrační číslo: CZ.1.07/2.2.00/15.0224, Oblast podpory: 7.2.2

Více

Zobrazení a řezy těles v Mongeově promítání

Zobrazení a řezy těles v Mongeově promítání UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra matematiky Michaela Sukupová 3. ročník prezenční studium Obor: Matematika se zaměřením na vzdělávání a český jazyk se zaměřením na vzdělávání

Více

2. Kreslení ve 2D. 2.1. Vytvoření pracovního projektu. 2.1.1. Spuštění Archicadu. 1. Otevře nový projekt

2. Kreslení ve 2D. 2.1. Vytvoření pracovního projektu. 2.1.1. Spuštění Archicadu. 1. Otevře nový projekt 2. Kreslení ve 2D 2.1. Vytvoření pracovního projektu 2.1.1. Spuštění Archicadu 1. Otevře nový projekt 2. Otevře již rozpracovaný projekt 3. Vyhledání rozpracovaného projektu, který ještě nebyl otevřen

Více

GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka

GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka Levý panel Pomoci levého panelu je možné vybírat aktivní vrstvy, měnit jejich průhlednost a pořadí. V dolní části je zobrazena legenda. Horní panel V horním panelu se

Více

Word 2007 pro začátečníky

Word 2007 pro začátečníky Word 2007 pro začátečníky 1 Word OP LZZ Tento kurz je financován prostřednictvím výzvy č. 40 Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z prostředků Evropského sociálního fondu. 2 Word Cíl kurzu

Více

Žák plní standard v průběhu primy a sekundy, učivo absolutní hodnota v kvartě.

Žák plní standard v průběhu primy a sekundy, učivo absolutní hodnota v kvartě. STANDARDY MATEMATIKA 2. stupeň ČÍSLO A PROMĚNNÁ 1. M-9-1-01 Žák provádí početní operace v oboru celých a racionálních čísel; užívá ve výpočtech druhou mocninu a odmocninu 1. žák provádí základní početní

Více

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek Projekt Využití ICT ve výuce na gymnáziích, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.07/02.0030 MS Word Metodický materiál pro základní

Více

Po P w o e w r e Po P i o nt n pr p e r z e en e t n a t c a e da d t a www.kajtar.com

Po P w o e w r e Po P i o nt n pr p e r z e en e t n a t c a e da d t a www.kajtar.com PowerPoint prezentace dat www.kajtar.com Návrh nové prezentace 1. vymezit, komu je přednáška určena věková skupina, pozice, apod. 2. určit cíl přednášky seznámení s problémem, zaškolení 3. stanovit způsob

Více

Prostředí Microstationu a jeho nastavení. Nastavení výkresu

Prostředí Microstationu a jeho nastavení. Nastavení výkresu Prostředí Microstationu a jeho nastavení Nastavení výkresu 1 Pracovní plocha, panely nástrojů Seznámení s pracovním prostředím ovlivní pohodlí, rychlost, efektivitu a možná i kvalitu práce v programu Microstation.

Více

5) Průnik rotačních ploch. A) Osy totožné (a kolmé k půdorysně) Bod R průniku ploch. 1) Pomocná plocha κ

5) Průnik rotačních ploch. A) Osy totožné (a kolmé k půdorysně) Bod R průniku ploch. 1) Pomocná plocha κ 5) Průnik rotačních ploch Bod R průniku ploch κ, κ : 1) Pomocná plocha κ ) Průniky : l κ κ, l κ κ 3) R l l Volba pomocné plochy pro průnik rotačních ploch závisí na poloze os ploch. Omezíme se pouze na

Více

Elektronická příručka navrhování interiéru

Elektronická příručka navrhování interiéru Elektronická příručka navrhování interiéru Verze: 1.0 Název: CZ_navrhování_interiéru_V1.PDF Témata: 1 Úvod...2 2 Funkce navrhování interiéru...2 2.1 Spustit navrhování interiéru...2 2.2 Definovat stěnu...3

Více

STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA ELEKTROTECHNICKÁ

STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA ELEKTROTECHNICKÁ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA ELEKTROTECHNICKÁ V Úžlabině 320, Praha 10 Sbírka úloh z technického kreslení pracovní listy I. Praha 2011 Ing. Gabriela Uhlíková Sbírka úloh z technického kreslení Tato sbírka

Více

3D sledování pozice vojáka v zastavěném prostoru a budově

3D sledování pozice vojáka v zastavěném prostoru a budově 3D sledování pozice vojáka v zastavěném prostoru a budově Úvod Programový produkt 3D sledování pozice vojáka v zastavěném prostoru a budově je navržen jako jednoduchá aplikace pro 3D zobrazení objektů

Více

Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5. Technické Osvětlení

Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5. Technické Osvětlení Gymnázium Christiana Dopplera, Zborovská 45, Praha 5 ROČNÍKOVÁ PRÁCE Technické Osvětlení Vypracoval: Zbyšek Sedláček Třída: 8.M Školní rok: 2013/2014 Seminář: Deskriptivní geometrie Prohlašuji, že jsem

Více

ArchiCAD učební text I.

ArchiCAD učební text I. ArchiCAD učební text I. ICT 2. ROČNÍK Ing. Petra Chytilová, Ing. Jitka Šenková, Ing. Kamil Šoupal Projekt realizovala: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova 15 Vyškov 2012-2015

Více

Rotační součástka. Projekt SIPVZ 2006 3D Modelování v SolidWorks. Autor: ing. Laďka Krejčí

Rotační součástka. Projekt SIPVZ 2006 3D Modelování v SolidWorks. Autor: ing. Laďka Krejčí Střední odborná škola a Střední odborné učiliště strojírenské a elektrotechnické, Brno, Trnkova 113 Rotační součástka Projekt SIPVZ 2006 3D Modelování v SolidWorks Autor: ing. Laďka Krejčí 2 Obsah úlohy

Více

Tabulkový procesor Microsoft Excel

Tabulkový procesor Microsoft Excel Tabulkový procesor Microsoft Excel Úvod Tabulkový procesor Microsoft Excel spolu s Microsoft Word, Access, Outlook, PowerPoint a FrontPage tvoří programový balíku Microsoft Office. Tabulkový procesor Microsoft

Více

Jak namalovat obraz v programu Malování

Jak namalovat obraz v programu Malování Jak namalovat obraz v programu Malování Metodický text doplněný praktickou ukázkou zpracovanou pro moţnost promítnutí v prezentačním programu MS PowerPoint PaedDr. Hana Horská 20. 7. 2006, aktualizováno

Více

KAPITOLA 4 ZPRACOVÁNÍ TEXTU

KAPITOLA 4 ZPRACOVÁNÍ TEXTU KAPITOLA 4 ZPRACOVÁNÍ TEXTU TABULÁTORY Jsou to značky (zarážky), ke kterým se zarovná text. Můžeme je nastavit kliknutím na pravítku nebo v dialogovém okně, které vyvoláme kliknutím na tlačítko Tabulátory

Více

Autodesk Inventor 8 - výkresová dokumentace, nastavení

Autodesk Inventor 8 - výkresová dokumentace, nastavení Autodesk Inventor 8 - výkresová dokumentace, nastavení Obrázek 1: Náčrt čepu Doporučuji založit si vlastní kótovací styl pomocí tlačítka Nový. Nový styl vznikne na základě předchozího aktivního stylu.

Více

Trojúhelník a čtyřúhelník výpočet jejich obsahu, konstrukční úlohy

Trojúhelník a čtyřúhelník výpočet jejich obsahu, konstrukční úlohy 5 Trojúhelník a čtyřúhelník výpočet jejich obsahu, konstrukční úlohy Trojúhelník: Trojúhelník je definován jako průnik tří polorovin. Pojmy: ABC - vrcholy trojúhelníku abc - strany trojúhelníku ( a+b>c,

Více

MS PowerPoint ZÁKLADY

MS PowerPoint ZÁKLADY MS PowerPoint ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2014, I. Verze, TP OBSAH 1. Úvod do PowerPointu... 1 2. Otevření PowerPointu... 1 3. Pracovní prostředí PowerPointu...

Více

8. Formátování. Úprava vzhledu tabulky

8. Formátování. Úprava vzhledu tabulky 8. Formátování Úprava vzhledu tabulky Výšku řádku nastavíme tak, že kurzorem najedeme na rozhraní mezi políčky s čísly řádků. Kurzor se změní na křížek s dvojšipkou. Stiskneme levé tlačítko a tahem myší

Více

GeoGebra rychlý start

GeoGebra rychlý start Beznákladové ICT pro učitele Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. velmi stručná příručka k programu GeoGebra GeoGebra je svobodný výukový matematický

Více

Lineární pole Rotační pole

Lineární pole Rotační pole Lineární pole Rotační pole Projekt SIPVZ 2006 3D Modelování v SolidWorks Autor: ing. Laďka Krejčí 2 Obsah úlohy Vytvoření základu těla Vytvoření skici (přímka) Zakótování skici Zaoblení skici Vytvoření

Více

Excel 2007 pro začátečníky

Excel 2007 pro začátečníky Excel 2007 pro začátečníky 1 Excel OP LZZ Tento kurz je financován prostřednictvím výzvy č. 40 Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z prostředků Evropského sociálního fondu. 2 Excel Cíl kurzu

Více

PEPS. CAD/CAM systém. Cvičebnice DEMO. Modul: Drátové řezání

PEPS. CAD/CAM systém. Cvičebnice DEMO. Modul: Drátové řezání PEPS CAD/CAM systém Cvičebnice DEMO Modul: Drátové řezání Cvičebnice drátového řezání pro PEPS verze 4.2.9 DEMO obsahuje pouze příklad VII Kopie 07/2001 Blaha Technologie Transfer GmbH Strana: 1/16 Příklad

Více

2. Otvorové prvky. Tutorial

2. Otvorové prvky. Tutorial 2. Otvorové prvky Tutorial 2.1. Umístění dveří v zadané vzdálensoti od koncového bodu zdi 33 2. Otvorové prvky V ARCHline.XP jsou dveře a okna speciálními prvky. Vlastnosti (výška, šířka, ) přiřazené

Více

SCHÉMA aplikace ObčanServer

SCHÉMA aplikace ObčanServer SCHÉMA aplikace ObčanServer záložka prohlížeče pro Občanserver erb a název obce odkaz na stránky fy DIGIS PŘEHLEDKA zobrazení místa na mapě v rámci celého území, tlačítka pro práci s mapou informace, měření,

Více

Příprava 3D tisku tvorba výkresu z modelu v SolidWorks 3D tisk výkres SolidWorks. Ing. Richard Němec, 2012

Příprava 3D tisku tvorba výkresu z modelu v SolidWorks 3D tisk výkres SolidWorks. Ing. Richard Němec, 2012 Příprava 3D tisku tvorba výkresu z modelu v SolidWorks 3D tisk výkres SolidWorks Ing. Richard Němec, 2012 Zadání úlohy Součást Rohatka_100 byla namodelována v SolidWorks podle skicy (rukou kresleného náčrtku).

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ Pozadí snímku Pozadí snímku můžeme nastavit všem snímkům stejné nebo můžeme volit pro jednotlivé snímky různé pozadí. Máme několik možností: Pozadí snímku

Více

Microsoft Office PowerPoint 2003

Microsoft Office PowerPoint 2003 Microsoft Office PowerPoint 2003 Školení učitelů na základní škole Meteorologická Maturitní projekt SSPŠ 2013/2013 Vojtěch Dušek 4.B 1 Obsah 1 Obsah... 2 2 Seznam obrázků... 4 3 Základy programu PowerPoint...

Více

Manuál k programu KaraokeEditor

Manuál k programu KaraokeEditor Manuál k programu KaraokeEditor Co je KaraokeEditor? Program slouží pro editaci tagů v hudebních souborech formátu mp3. Tagy jsou doprovodné informace o písni, uložené přímo v mp3. Aplikace umí pracovat

Více

Univerzita Palackého v Olomouci. Pokročilé kreslení 3D výkresů v AutoCADu 2013

Univerzita Palackého v Olomouci. Pokročilé kreslení 3D výkresů v AutoCADu 2013 CAD - počítačem podporované technické kreslení do škol CZ.1.07/1.1.26/02.0091 Univerzita Palackého v Olomouci Pedagogická fakulta Pokročilé kreslení 3D výkresů v AutoCADu 2013 doc. PhDr. Milan Klement,

Více

AutoCAD výstup výkresu

AutoCAD výstup výkresu Kreslení 2D technické dokumentace AutoCAD výstup výkresu Ing. Richard Strnka, 2012 1. Výstup z AutoCADu Výklad: Výstup z programu AutoCAD je možný několika různými způsoby. Základní rozdělení je na výstup

Více

Tabulkový editor MS Excel II

Tabulkový editor MS Excel II Tabulkový editor MS Excel II Informatika Graf Graf se vkládá se pomocí nabídky Vložení a poté volbou příslušného typu grafu. Označíme celou základní tabulku, a to i s názvy sloupců a řádků, ale bez součtů

Více

3. Kreslení ve 3D. 3.1. Nastavení podlaží. 3.1.1. Co je podlaží. 3.1.2. Nastavení podlaží

3. Kreslení ve 3D. 3.1. Nastavení podlaží. 3.1.1. Co je podlaží. 3.1.2. Nastavení podlaží 3. Kreslení ve 3D 3.1. Nastavení podlaží 3.1.1. Co je podlaží Pro jednoduché a správné kreslení ve 3D je potřeba nastavit výškové úrovně jednotlivých podlaží. Jednotlivá podlaží mají svůj počátek, výšku

Více

Práce s programem Malování Mgr. Petr Koníř

Práce s programem Malování Mgr. Petr Koníř Práce s programem Malování Mgr. Petr Koníř konir@zsjesenice.cz 1. Téma: program malování Cíl: žáci umí používat vybraná tlačítka z panelu nástrojů, smazat obraz, vrátit se o krok zpět, změnit velikost

Více

Programování v jazyku LOGO - úvod

Programování v jazyku LOGO - úvod Programování v jazyku LOGO - úvod Programovací jazyk LOGO je určen pro výuku algoritmizace především pro děti školou povinné. Programovací jazyk pracuje v grafickém prostředí, přičemž jednou z jeho podstatných

Více

Nápověda ke cvičení 5

Nápověda ke cvičení 5 Nápověda ke cvičení 5 Formát datum: vyznačíme buňky pravé tlačítko myši Formát buněk Číslo Druh Datum Typ: vybereme typ *14. březen 2001 Do tabulky pak zapíšeme datum bez mezer takto: 1.9.2014 Enter OK

Více

Povrchy, objemy. Krychle = = = + =2 = 2 = 2 = 2 = 2 =( 2) + = ( 2) + = 2+ =3 = 3 = 3 = 3 = 3

Povrchy, objemy. Krychle = = = + =2 = 2 = 2 = 2 = 2 =( 2) + = ( 2) + = 2+ =3 = 3 = 3 = 3 = 3 y, objemy nám vlastně říká, kolik tapety potřebujeme k polepení daného tělesa. Základní jednotkou jsou metry čtverečné (m 2 ). nám pak říká, kolik vody se do daného tělesa vejde. Základní jednotkou jsou

Více

Mongeovo zobrazení. Konstrukce stop roviny

Mongeovo zobrazení. Konstrukce stop roviny Mongeovo zobrazení Konstrukce stop roviny Způsoby určení roviny Způsoby určení roviny při provádění konstrukcí v Mongeově zobrazení je výhodné pracovat s rovinami, které náme určeny pomocí stop; Způsoby

Více

Základy práce s programem pro interaktivní tabuli SMART notebook

Základy práce s programem pro interaktivní tabuli SMART notebook ZŠ praktická a ZŠ speciální Chodov, okres Sokolov, příspěvková organizace Základy práce s programem pro interaktivní tabuli SMART notebook Metodický materiál k základnímu školení Materiál vznikl v rámci

Více

Příloha č. 6 MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE

Příloha č. 6 MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE Žák cvičí prostorovou představivost Žák využívá při paměťovém i písemném počítání komutativnost i asociativní sčítání a násobení Žák provádí písemné početní operace v oboru Opakování učiva 3. ročníku Písemné

Více

MATEMATIKA 9 M9PID15C0T01. 1 Základní informace k zadání zkoušky

MATEMATIKA 9 M9PID15C0T01. 1 Základní informace k zadání zkoušky MATEMATIKA 9 M9PID15C0T01 DIDAKTICKÝ TEST Jméno a příjmení Počet úloh: 17 Maximální bodové hodnocení: 50 bodů Povolené pomůcky: pouze psací a rýsovací potřeby 1 Základní informace k zadání zkoušky Časový

Více

vést žáky k pečlivému vypracování výkresu vést je k organizaci a plánování práce vést žáky k používání vhodných rýsovacích potřeb

vést žáky k pečlivému vypracování výkresu vést je k organizaci a plánování práce vést žáky k používání vhodných rýsovacích potřeb Vyučovací předmět: TECHNICKÉ KRESLENÍ A. Charakteristika vyučovacího předmětu. a) Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu Předmět Technické kreslení má žákům umožnit zvládnout základy technického

Více

FOTOGRAMMETRIE. Rekonstrukce svislého nezáměrně pořízeného snímku, známe-li obraz čtverce ve vodorovné rovině

FOTOGRAMMETRIE. Rekonstrukce svislého nezáměrně pořízeného snímku, známe-li obraz čtverce ve vodorovné rovině FOTOGRAMMETRIE Máme-li k dispozici jednu nebo několik fotografií daného objektu (objekt zobrazený v lineární perspektivě), pomocí fotogrammetrie můžeme zjistit jeho tvar, rozměr či polohu v prostoru. Známe-li

Více

Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY

Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY Úvod do problematiky ÚPRAVY TABULKY Zaměříme se na úpravy, které určují finální grafickou úpravu tabulky (tzv. formátování.). Měnit můžeme celou řadu vlastností a ty nejdůležitější jsou popsány v dalším

Více

Deskriptivní geometrie II.

Deskriptivní geometrie II. Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice, Karla IV. 13 Deskriptivní geometrie II. Ing. Rudolf Rožec Pardubice 2001 Skripta jsou určena pro předmět deskriptivní geometrie

Více

Aplikované úlohy Solid Edge. SPŠSE a VOŠ Liberec. Ing. Jiří Haňáček [ÚLOHA 20 KŘIVKY]

Aplikované úlohy Solid Edge. SPŠSE a VOŠ Liberec. Ing. Jiří Haňáček [ÚLOHA 20 KŘIVKY] Aplikované úlohy Solid Edge SPŠSE a VOŠ Liberec Ing. Jiří Haňáček [ÚLOHA 20 KŘIVKY] 1 CÍL KAPITOLY Cílem tohoto dokumentu je přiblížit uživateli přehledovým způsobem oblast použití křivek v rámci dnes

Více

Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití

Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití Ladibug Software pro vizuální prezentaci Visual Presenter Návod k použití Obsah 1. Úvod... 2 2. Systémové požadavky... 2 3. Instalace Ladibug... 3 4. Připojení... 6 5. Začínáme používat Ladibug... 7 6.

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

MATEMATIKA Maturitní témata společná část MZ základní úroveň (vychází z Katalogu požadavků MŠMT)

MATEMATIKA Maturitní témata společná část MZ základní úroveň (vychází z Katalogu požadavků MŠMT) MATEMATIKA Maturitní témata společná část MZ základní úroveň (vychází z Katalogu požadavků MŠMT) 1. Číselné obory 1.1 Přirozená čísla provádět aritmetické operace s přirozenými čísly rozlišit prvočíslo

Více

Webové stránky. 4. Tvorba základní HTML webové stránky. Datum vytvoření: 25. 9. 2012. str ánk y. Vytvořil: Petr Lerch. www.isspolygr.

Webové stránky. 4. Tvorba základní HTML webové stránky. Datum vytvoření: 25. 9. 2012. str ánk y. Vytvořil: Petr Lerch. www.isspolygr. Webové stránky 4. Tvorba základní HTML Vytvořil: Petr Lerch www.isspolygr.cz Datum vytvoření: 25. 9. 2012 Webové Strana: 1/9 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tématická

Více

SolidWorks. Otevření skici. Mřížka. Režimy skicování. Režim klik-klik. Režim klik-táhnout. Skica

SolidWorks. Otevření skici. Mřížka. Režimy skicování. Režim klik-klik. Režim klik-táhnout. Skica SolidWorks Skica je základ pro vytvoření 3D modelu její složitost má umožňovat tvorbu dílu bez problémů díl vytvoříte jen z uzavřené skici s přesně napojenými entitami bez zdvojení Otevření skici vyberte

Více

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Matematika 6. ročník Zpracovala: Mgr. Michaela Krůtová Číslo a početní operace zaokrouhluje, provádí odhady s danou přesností, účelně využívá kalkulátor porovnává

Více

MS Word základy. Úvod do MS Word. Nový dokument. Vytvoření zástupce programu na ploše. Otevření dokumentu a popis prostředí: Ukládání souboru:

MS Word základy. Úvod do MS Word. Nový dokument. Vytvoření zástupce programu na ploše. Otevření dokumentu a popis prostředí: Ukládání souboru: MS Word základy Úvod do MS Word. Vytvoření zástupce programu na ploše. Start Programy PK na Microsoft Word Odeslat Plocha Vytvořit zástupce Otevření dokumentu a popis prostředí: Spuštění programu Start

Více

VKLÁDÁNÍ OBJEKTŮ - obrázek

VKLÁDÁNÍ OBJEKTŮ - obrázek VKLÁDÁNÍ OBJEKTŮ - obrázek Autor: Mgr. Dana Kaprálová Datum (období) tvorby: srpen 2013 Ročník: šestý Vzdělávací oblast: Informatika a výpočetní technika 1 Anotace: Žák se orientuje v prostředí aplikace

Více

GeoGebra Prostředí programu

GeoGebra Prostředí programu GeoGebra Prostředí programu Po instalaci a spuštění programu uvidí uživatel jediné škálovatelné okno hlavní okno programu. Podle toho, zda otevíráte okno ve standardní konfiguraci (obr. 1) nebo v konfiguraci

Více

Základy práce v programovém balíku Corel

Základy práce v programovém balíku Corel Základy práce v programovém balíku Corel Mgr. Tomáš Pešina Výukový text vytvořený v rámci projektu DOPLNIT První jazyková základní škola v Praze 4, Horáčkova 1100, 140 00 Praha 4 - Krč Základy počítačové

Více

ELEKTRONICKÝ DIGITÁLNÍ

ELEKTRONICKÝ DIGITÁLNÍ ELEKTRONICKÝ DIGITÁLNÍ I. DIGITÁLNÍ POVODŇOVÉ PLÁNY...1 II. MAPA EDPP...4 III. REGISTRACE A PŘIHLÁŠENÍ...5 IV. MAPOVÁ APLIKACE DPP...6 I. DIGITÁLNÍ POVODŇOVÉ PLÁNY Ve spodní části úvodní stránky se nachází

Více

Excel tabulkový procesor

Excel tabulkový procesor Pozice aktivní buňky Excel tabulkový procesor Označená aktivní buňka Řádek vzorců zobrazuje úplný a skutečný obsah buňky Typ buňky řetězec, číslo, vzorec, datum Oprava obsahu buňky F2 nebo v řádku vzorců,

Více

Úvod do programu Solid Edge

Úvod do programu Solid Edge Úvod do programu Solid Edge Cíle této kapitoly V průběhu této kapitoly se naučíte: jak vypadá prostředí programu Solid Edge, najít a otevřít dokument programu Solid Edge, vytvořit a uložit dokument, používat

Více

aneb Malířem snadno a rychle

aneb Malířem snadno a rychle MALUJEME V MALOVÁNÍ aneb Malířem snadno a rychle Počítačová grafika nás dnes obklopuje na každém kroku veškeré tiskoviny, noviny, časopisy, knihy, letáky, billboardy apod. už se dnes bez retušování a úprav

Více

Aplikované úlohy Solid Edge. SPŠSE a VOŠ Liberec. Ing. Jan Boháček [ÚLOHA 15 VĚTRACÍ OTVOR]

Aplikované úlohy Solid Edge. SPŠSE a VOŠ Liberec. Ing. Jan Boháček [ÚLOHA 15 VĚTRACÍ OTVOR] Aplikované úlohy Solid Edge SPŠSE a VOŠ Liberec Ing. Jan Boháček [ÚLOHA 15 VĚTRACÍ OTVOR] 1 CÍL KAPITOLY V této kapitole se budem zabývat jedním ze speciálních prvků, kterýmž je Větrací otvor. Jak název

Více

Univerzita Palackého v Olomouci. Základy kreslení 2D výkresů v AutoCADu 2013

Univerzita Palackého v Olomouci. Základy kreslení 2D výkresů v AutoCADu 2013 CAD - počítačem podporované technické kreslení do škol CZ.1.07/1.1.26/02.0091 Univerzita Palackého v Olomouci Pedagogická fakulta Základy kreslení 2D výkresů v AutoCADu 2013 doc. PhDr. Milan Klement, Ph.D.

Více

Požadavky na konkrétní dovednosti a znalosti z jednotlivých tematických celků

Požadavky na konkrétní dovednosti a znalosti z jednotlivých tematických celků Maturitní zkouška z matematiky 2012 požadované znalosti Zkouška z matematiky ověřuje matematické základy formou didaktického testu. Test obsahuje uzavřené i otevřené úlohy. V uzavřených úlohách je vždy

Více

Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů

Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů Záhlaví a zápatí Záhlaví a zápatí jsou oblasti umístěné na horním a dolním okraji každé stránky v dokumentu. Do záhlaví a zápatí můžete vložit text nebo grafiku (obrázek,

Více

Objekty v GEONExTu, jejich vytváření, zobrazení, vlastnosti a manipulace s nimi, vztahy mezi objekty

Objekty v GEONExTu, jejich vytváření, zobrazení, vlastnosti a manipulace s nimi, vztahy mezi objekty Objekty v GEONExTu, jejich vytváření, zobrazení, vlastnosti a manipulace s nimi, vztahy mezi objekty Typy objektů Objekty, se kterými v programu GEONExT pracujeme, mají převážně grafické znázornění. Jednak

Více

Nápověda aplikace ForesterGPS

Nápověda aplikace ForesterGPS Nápověda aplikace ForesterGPS Copyright IterSoft s.r.o. Choceň Začínáme Spodní lišta Menu Mapy Přepínání mezi režimy Režim zákresů Jak vytvořit zákres mapy Další práce se zákresy Režim prohlížení Měření

Více

Měsíc: učivo:. PROSINEC Numerace do 7, rozklad čísla 1 7. Sčítání a odčítání v oboru do 7, slovní úlohy.

Měsíc: učivo:. PROSINEC Numerace do 7, rozklad čísla 1 7. Sčítání a odčítání v oboru do 7, slovní úlohy. Předmět: MATEMATIKA Ročník: PRVNÍ Měsíc: učivo:. ZÁŘÍ Úvod k učivu o přirozeném čísle. Numerace do 5, čtení čísel 0-5. Vytváření souborů o daném počtu předmětů. Znaménka méně, více, rovná se, porovnávání

Více

V tomto kurzu vytvoříte logo smyšlené kavárny. Výsledné logo bude vypadat takto:

V tomto kurzu vytvoříte logo smyšlené kavárny. Výsledné logo bude vypadat takto: Vytvoření loga Vítá vás aplikace CorelDRAW, komplexní profesionální program pro grafický návrh a práci s vektorovou grafikou. V tomto kurzu vytvoříte logo smyšlené kavárny. Výsledné logo bude vypadat takto:

Více

Obsah. 1 Úvod do Visia 2003 15. 2 Práce se soubory 47. Předmluva 11 Typografická konvence použitá v knize 13

Obsah. 1 Úvod do Visia 2003 15. 2 Práce se soubory 47. Předmluva 11 Typografická konvence použitá v knize 13 Předmluva 11 Typografická konvence použitá v knize 13 1 Úvod do Visia 2003 15 Visio se představuje 16 Výchozí podmínky 16 Spuštění a ukončení Visia 18 Způsoby spuštění Visia 18 Ukončení práce s Visiem

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT

Více

Nápověda k používání mapové aplikace Katastrální mapy Obsah

Nápověda k používání mapové aplikace Katastrální mapy Obsah Nápověda k používání mapové aplikace Katastrální mapy Obsah Práce s mapou aplikací Marushka... 2 Přehledová mapa... 3 Změna měřítka... 4 Posun mapy... 5 Druhy map... 6 Doplňkové vrstvy... 7 Vyhledávání...

Více

METODICKÉ LISTY Z MATEMATIKY pro gymnázia a základní vzdělávání

METODICKÉ LISTY Z MATEMATIKY pro gymnázia a základní vzdělávání METODICKÉ LISTY Z MATEMATIKY pro gymnázia a základní vzdělávání Jaroslav Švrček a kolektiv Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace Tematický okruh:

Více

Text pro učitele Geometrické modelování Pořadí zařazení námětu: 3. Jak lze v geometrii uplatnit modelínu a špejle

Text pro učitele Geometrické modelování Pořadí zařazení námětu: 3. Jak lze v geometrii uplatnit modelínu a špejle Text pro učitele Téma: Geometrické modelování Pořadí zařazení námětu: 3. Název: Jak lze v geometrii uplatnit modelínu a špejle Autor: Marie Kupčáková V úvodu do stereometrie může být velkým pomocníkem

Více

Maturitní témata od 2013

Maturitní témata od 2013 1 Maturitní témata od 2013 1. Úvod do matematické logiky 2. Množiny a operace s nimi, číselné obory 3. Algebraické výrazy, výrazy s mocninami a odmocninami 4. Lineární rovnice a nerovnice a jejich soustavy

Více

SMART Notebook v.10 PRO PEDAGOGY - orientace v programu

SMART Notebook v.10 PRO PEDAGOGY - orientace v programu SMART Notebook v.10 PRO PEDAGOGY - orientace v programu Mgr. Magda Sováková ESF PROJEKT OP VK ČÍSLO PROJEKTU CZ.1.07/1.1.07/11.0047 EFEKTIVNÍ VYUŽÍVÁNÍ ICT VE VÝUCE VŠEOBECNĚ VZDĚLÁVACÍCH A ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ

Více

MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ

MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2014, I. Verze, TP Obsah 1 MICROSOFT WORD 2010... 1 1.1 ÚVOD DO WORDU... 1 1.2 OTEVŘENÍ WORDU... 1 1.3 PÁS KARET... 2 1.4

Více

REFERENČNÍ PŘÍRUČKA K WEBOVÉ APLIKACI KRESLENÍ GP

REFERENČNÍ PŘÍRUČKA K WEBOVÉ APLIKACI KRESLENÍ GP Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, v.v.i. REFERENČNÍ PŘÍRUČKA K WEBOVÉ APLIKACI KRESLENÍ GP (Tato aplikace byla vyhotovena za finanční podpory ze státních prostředků poskytnutých

Více

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KLÍČOVÉ POJMY textové editory formát textu tabulka grafické objekty odrážky a číslování odstavec CÍLE KAPITOLY Pracovat s textovými dokumenty a ukládat je v souborech různého

Více

Excel tabulkový procesor

Excel tabulkový procesor Pozice aktivní buňky Excel tabulkový procesor Označená aktivní buňka Řádek vzorců zobrazuje úplný a skutečný obsah buňky Typ buňky řetězec, číslo, vzorec, datum Oprava obsahu buňky F2 nebo v řádku vzorců,

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT

Více

Popis ovládání aplikace - Mapový klient KÚPK

Popis ovládání aplikace - Mapový klient KÚPK Popis ovládání aplikace - Mapový klient KÚPK Úvodní informace K využívání této aplikace musíte mít ve Vašem internetovém prohlížeči nainstalovaný plugin Adobe Flash Player verze 10 a vyšší. Mapová aplikace

Více

Inspekce tvaru součásti

Inspekce tvaru součásti Inspekce tvaru součásti. Cílem cvičení je inspekce tvaru součásti spočívající načtení referenčního CAD modelu, v ustavení naskenovaného tvaru vzhledem k tomuto referenčnímu modelu, kontrole průměru spodního

Více

U každé úlohy je uveden maximální počet bodů.

U každé úlohy je uveden maximální počet bodů. MATEMATIKA MPZD1C0T01 DIDAKTICKÝ TEST Jméno a příjmení Počet úloh: 1 Maximální bodové hodnocení: 0 bodů Povolené pomůcky: psací a rýsovací potřeby Časový limit pro řešení didaktického testu je 0 minut.

Více