Zájezd do Hongkongu, Cookových ostrovů a na RWC na Novém Zélandu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Zájezd do Hongkongu, Cookových ostrovů a na RWC na Novém Zélandu"

Transkript

1 Zájezd do Hongkongu, Cookových ostrovů a na RWC na Novém Zélandu Po více jak ročních přípravách se sešlo 54 účastníků zájezdu na letišti v Praze-Ruzyni a po rozloučení s rodinnými příslušníky se vydali na letadlo směr Londýn. Po příletu do Londýna je čekalo nemilé překvapení, neboť právě náš let do Hongkongu v hod. byl z technických důvodů zrušen a po dlouhých debatách s letištním personálem se našly dva náhradní lety, ale až kolem hod. Čekání na letišti každý trávil po svém, někdo bloumal po obchodech, někdo pospával v sedačkách a většina se sešla v místním výčepu a krátili si dlouhou chvíli. Byla to chvíle dost dlouhá a někoho to poznamenalo tak, že po nástupu do náhradního letadla personál na palubě prohlásil, že ti v těch společných zelených tričkách již během letu nedostanou žádný alkoholický nápoj. Hongkong Vinou zrušeného spoje jsme místo po polední přilétli na místní letiště až v podvečer, autobus nás odvezl do výborného hotelu Harbour Plaza 8 Degrees. Část výpravy se vydala na organizovanou večeři s místní průvodkyní Šmudlinkou a druhá část se jala prozkoumávat horké uličky v okolí hotelu. Večeře to byly pro obě party velmi dobré, pro nás samozřejmě exotické a první kontakt, jak se nasytit hůlkama. Snídaně v hotelu byly vynikající, každý si mohl dát na co měl chuť, buď evropský typ snídaně nebo místní. Čekal nás výlet trajektem do bývalé portugalské kolonie Macaa. Cesta příjemná, čekalo nás město se supermoderní výstavbou a také starým městem, někdo si po obědě udělal výlet na místní televizní věž, pobyt v Macau jsme zakončili v místním obrovském kasínu, vše ve stylu Benátek, ztratili se jen Jadrníčkovi, ale zpáteční loď v přístavu stihli. Moře bylo dost rozbouřené a tak natěšení Číňané, kteří se před nás při nástupu nahrnuli, skoro do jedno naplnili připravené pytlíky. Druhý den nás čekal půldenní výlet po Hongkongu, na vyhlídku, mezi mrakodrapy v zálivu, zkontrolovat díry v domech pro draky, vykoupat se na krásné pláži, do kláštera, lodí po zálivu ve čtvrti Aberdeen aj. Potom si před zápasem každý trochu dobil baterky na pokojích a hurá taxíky na místo zápasu. Týmu Potbellied Pigs očividně chyběli starší hráči a tak neváhali nasadit do zápasu

2 právě trénující hochy do 21 let. Na ty a na rozhodčího, který pískal jenom naše prohřešky jsme samozřejmě nestačili a tak porážka 30:15 před zraky vícekonzulky z velvyslanectví Barbory Čápové ani nijak nebolela. Hrálo se sice v podvečer, ale bylo horko jako v prádelně. Po zápase nás místní klub odvezl autobusem do centra do jejich oblíbeného pubu, vzájemné předání zápasových suvenýrů, piva na ex na přátelství a každý si pak prožil večer jak chtěl. Další den nás čekal odlet do Aucklandu a tak po pozdnější snídani poslední procházky po městě, kolem poledne na letiště a hurá na Zéland. Hamilton Tentokrát let velice příjemný, kompletní stravovací a picí servis, přílet brzy ráno do Aucklandu. Začalo nezbytné vyplňování formulářků, celníci Potápkovi zabavili česnek a klobásy a ten byl z toho tak rozhozený, že nedorozumněním s přítelkyní na letišti nechal na vozíku všechna zavazadla, toto ovšem zjistil až po příjezdu autobusem do 120km vzdáleného Hamiltonu. Hotel Kingsgate na okraji města velmi dobrý, bydlela v něm spolu s námi i výprava týmu Japonska, které jsme následný den viděli v zápase RWC s domácím týmem. Bojovali, ale na tak velkého soupeře nestačili. Japonci se po tomto zápase stěhovali dál po NZ a jejich tým vystřídala v našem hotelu výprava týmu Samoy. Snídaně v hotelu na vidličku, ovoce, sladké tečky vše k dispozici. Jediná nevýhoda našeho hotelu byla, že byl trochu z ruky od centra a tak kdo chtěl více poznávat, dost se nachodil pěšky. V sobotu se udělalo krásné počasí, nás čekal zápas s tradičním soupeřem Yellowbellies (již třetí, zatím bilance na vítězné zápasy 1:1). Jak nám ukazoval jejich manažer Fritz fotku z roku 1999, kdy jsme s nimi hráli poprvé, tak z našeho týmu vyběhlo do dnešního zápasu 7 pamětníků a u domácích 6. Před zápasem se hrály i hymny, u Novozélandské došly v přehrávači baterky a tak ji dozpívali sami hráči. Domácí měli v zápase převahu a tak zaslouženě vyhráli 45:20. Třetí poločas v klubovně vynikající, domácky připravená jídla a moučníky, lahoda. V televizi jsme sledovali překvapivé vítězství Irů nad Austrálií. V neděli nás čekalo sledování zápasu Wales-Samoa a velmi sympatický výkon hráčů z Tichomořských ostrovů na vítězství nestačil, Wales využil jediné jejich chyby a vyhrál.

3 Rotorua Ráno odjezd na první výletní den do jeskyní Waitomo, zářící červy (světlušky), cesta loďkou jeskyní, pak hledání peněženky Petra Š., prý ji určitě zapomněl v hotelu na stolku, telefonáty do hotelu, nic, našel ji na autobusové sedačce pod bundou... Oběd v nedalekém motelu, nákup ovoce v místní tržnici, další zastávka u lanového mostu přes řeku Waikato a pak směr sírou zamořená Rotorua. Řidič nás provezl městem, všude z podzemí kouřily horké a smradlavé prameny. Hotel Dewonwood nic moc, dost stísněné podmínky, ale o to větší sranda. Horký bazém na dvoře přímo vybízel k večernmu koupání a tím i spojeným ochutnávkám všeho možného. Druhý den jsme jeli do sopečné oblasti Wai-o-Tapu, množství gejzírů, smradlavých bublajících kráterů, vodopády, sopečná barevná jezera aj. U jednoho gejzíru měl hezký zážitek prezident Jirka, kdy ho zastavila česky mluvící dívka a se slovy pane, já vás znám z fotek a televize se poklonila světovému věhlasu týmu OBP. Nakonec se z dívenky vyklubala dcera Petra Průši člena OBP, ona pracovala rok na NZ a nyní jej s přítelem dále poznává. Hezké to setkání, tak daleko od domova. V lesním potoce proběhlo koupání nováčků, ale toto koupání v horké vodě st. teplé bylo spíše za odměnu. Žádná špína na nich neulpěla (jak to bývá tradicí), jen trochu smrděli sírou a podobnými pachy. Večer jsme navštívili tradiční Maorský večer v jejich vesnici, ale dost to připomínalo soubor divadelních ochotníků a ne jejich typické bojové tance. Jídlo ve stylu Hangi (maso a přílohy pečené v díře v zemi) bylo výborné. Gisborne, Napier Ráno odjezd na východní pobřeží, asi 350 km, zvrásněnými horami, kolem velkých jezer a potoky prokousávající se rozeklanými údolími. Ještě jsme zastavili na místních vinicích na plánovanou ochutnávku vína, ale hostitelé nebyli zrovna moc štědří a tak nás spíše než mini vzorky místního vína zaujal obrovský pomerančový sad, kde se válely zralé plody pod stromy a byly strašně sladké. Město Gisborne je známé tím, že zde vychází jako první slunce na celém světě, což ráno fotografovalo na nedalekém kopci několik členů naší výpravy. Hotel Portside v přístavu byl opravdu luxusní a jen škoda, že jsme si ho mohli užít jen jednu noc. Ráno po focení u sochy Jamese Cooka na mořském pobřeží (zde právě prvně přistál při objevení NZ) jsme pokračovali podél pobřeží na jih, v městečku Wairoa jsme se zastavili na malý oběd, Martin Ch. poskytl redaktorce místního deníku malý rozhovor a pak jsme se do jejich plátku společně vyfotili. Městečko Napier, nově postavené po zemětřesenía požárech ve stylu art-deco, je velice malebné a procházka v něm byla moc příjemná. V podvečer jsme jeli a místo našeho dalšího zápasu s týmem Old Boys Marist. Sídlí v areálu asi 20-ti ragyových hřišť, obrovská klubovna se suvenýry od týmů z celého světa dávala tušit, že toto je klub na velmi dobré úrovni.

4 Zápas za umělého osvětlení byl velice pohledný, náš tým podal nejlepší výkon na celém zájezdu, na soupeře, kteří opravdu uměli, to sice nestačilo, porážka 35:15, ale velmi dobrý dojem z našeho vystoupení. Samozřejmě jsme i tento tým pozvali do Prahy na oslavy našeho 25. výročí založení v roce 2013 a oni se vážně zabývali myšlenkou, že by mohli přijet. Byli by ozdobou turnaje! Po vydařeném třetím poločase jsme nasedli do autobusu a přes noc jsme jeli zpět na letiště do Aucklandu, kde nám ráno letělo letadlo na Cookovy ostrovy. V závěru cesty se autobus choval dost podivně, měl poruchu vzduchotechniky a po příjezdu na letiště byl k další cestě nepoužitelný, řidič si zavolal servisní mechaniky a opravovali a opravovali. Ještě, že jsme to zvládli a letadlo nám neuletělo!

5 Cookovy ostrovy Vzhledem k časovému posunu jsme po 3,5 hodinovém letu přistáli na letišti na ostrově Rarotonga o den dřín než jsme odletěli. Ubytování ve vynikajícím hotelovém resortu Edgewater, dvoulůžkové pokoje nebo bungalovy pro party 6 osob. Vše na břehu moře, písečná pláž, potápění mezi korály a barevnými rybkami, krásné teplo, balzám po studených novozélanských dnech. Snídaně jsou sice bezmasé, tousty, džemy, med, plno ovoce aj., někdo mektá, že nemá párky a klobásu, ale musíme ctít místní zvyky. Druhý den tradiční místní večeře s tancy a zpěvy, velmi pěkné. V následujích dnech si každý dělal co chtěl. Někdo jen tak zevloval po plážích. Někdo si půjčil skůtry či auto na výlety, někdo se přihlásil na potápění, lov ryb, pozorování velryb (neúspěšné). Prostě naprostá pohoda, večery s dobrou mňamkou, pár lahví rumu nebo vína nesmělo nikdy chybět. Čekal nás samozřejmě i zápas s místním týmem Avatiu Nikao Mongoose, tak jsme byly zvědavi, jak budeme v takovém horku schopni vůbec hrát. Zápas se měl hrát od hod., hřiště bylo slušné, se šatnami si domácí nedělali starosti, oni se svlékli pod palmami, my na terase nějaké zavřené klubovny a hrálo se. Rozhodčí ctil veteránská pravidla, horko bylo, že pomalu nešlo se pořádně nadýchnout a právě zde se ukázalo, kdo se v takových těžkých podmínkách přinutí hrát nebo kdo toho má plné kecky. Soupeř to byl k poražení, ale nakonec remízu 30:30 brali oba týmy. Po zápase jsme zajeli do Liquer shopu doplnit zásoby na večer a další dny, čekal nás třetí poločas v leteckém hangáru přímo o přistávací dráhy a opravdu nás jedno přistávající letadlo hlukem dost vyděsilo. Vynikající stravu připravili místní borci, ryby, saláty a výborné přílohy mizely v našich hráčích. Na velkém plátně jsme sledovali další zápasy RWC a domácí tým byl velice milý a příjemný hostitel. Další dny probíhaly opět výlety po ostrově, na další pláže, treky přes hory, kajaky, tržiště apod. Škoda, že už s námi nebyl Kamil s Honzou, jim se na ostrově nelíbilo, předčasně naši výpravu opustili a letěli poznávat Jižní ostrov na NZ. Pobyt na tomto rajském ostrově jsme si moc užili, ale 6 dní uběhlo a my se museli dle plánu vrátit zpět na NZ. Auckland Tak jsme se vrátili zpět na Zéland, o den napřed než jsme vyletěli, pozorným celníkům neutekla ani špetka trávy v kopačkách, okamžitě ji pinzetou odstranili. Ovšem u někoho pár přísně zakázaných uzenin dovážených do země neobjevili. Motel Albert, skromný, ale příjemný motel s nedalekými asijskými restauracemi. Po vyřešení pár problémů se spaním obříků na manželských postelích se většina vydala na jídlo do nedalekých hospůdek, každý měl nějaké zážitky. U jednoho stolu Zděnda bez mrknutí oka objednal 7 polévek, ač chtěl jen pro sebe, tak tu teplou vodu museli

6 vypít i ostatní, jídlo výborné, jen Póša se u stolu zavzdušnil, ale již jsme ze zájezdu zvyklí na cokoliv. Druhý den se všichni vydali nedalekým vláčkem do centra, prošli obrovský přístav, Fanzónu RWC, navštívili obrovskou šišku All Blacks, kde se ve 3D promítalo o Zélandu. Hodně lidí navštívilo místní TV věž vysokou 230 m, z které byl krásný pohled na celé město s okolními zálivy. Kdo měl vstupenky, tak večer jel na zápas JAR-Samoa na asi 20 km vzdálený North Harbour Stadium. Čendovi s Bábovejma nastoupili při návratu do jiného vlaku, průvodčí je rychle vyvedla z omylu kam jedou, no a na nový vlak si museli trochu připlatit. Další den poznávání Aucklandu, co se předešlý den nestihlo a cesta na společný pozdní oběd po mostě přes celý záliv. Po strastiplné asi 1,5 km pěší cestě od autobusové zastávky jsme se v restauraci dozvěděli, že o naší rezervaci nic nevědí a tak místní kuchař začal po dohodě s ním vařit co jsme si přáli a nebezpečí ponorky bylo zažehnáno. Je pravda, že jsme si mohli objednat jakoukoliv restauraci v centru a tam se dobře najíst, ale nabídka přišla od místního ragbyového klubu a že je to tak daleko nikdo netušil. Večer super zápas Anglie-Skotsko v Eden Parku, kteří Angličané zlomili až v posledních minutách. V neděli nás čekal návrat do Hamiltonu na zápas Wales-Fiji, ještě předtím přišla na domluvenou schůzku Hanka s kamarádkou z Českého klubu, bylo to příjemné setkání. Ač jsme majiteli dopravní agentury volali, kdy má autobus přijet, tak stejně přijel o hodinu později, ještě jsme se zastavili před zápasem v klubovně Yellowbellies na pivko, Čenda tedy bez peněženky, kterou nechal na televizi a šlo se na stadion. Zápas výborný s převahou Walesu, ale i Fiji hráli výborně. Cesta zpět tradičně začala zastávkou v Liquer schopu, aby cesta rychle ubíhala a ta tedy ubíhala. Večeře opět u Číňanů, Pra-Vy v hospodě s umakartovými stoly, ale vynikající kuchař vytvořil během chvilky 8 druhů jídel za babku. Všichni si pochutnali. V pondělí nastal smutný den, kdy část výpravy se vracela domů a tak přijely dopoledne mikrobusy pro odvoz a odvezlyna letiště větší část výpravy a i řidiče, kteří ještě zůstávali pro zápůjčená auta z půjčoven. Pro 2/3 zájezd skončil a určitě bude na co vzpomínat. Severní ostrov přesun Vyvolení řidiči přivezli z letiště 2 mikrobusy a jednoho kombíka, naložili jsme bagáž, sebe, posledního Slávečka a jelo se. Asi po kilometru stop, brzdy, kde je Pařez? Vrátili jsme se do motelu a ten si spokojeně podřimoval u televize. Druhý pokus o odjezd se již podařil, řidiči se zaučovali na jízdu vlevo a měli jsme dojet do asi 300 km vzdálené sopečné oblasti Tongariro. Počasí děs, stále pršelo, na plánovanou vycházku k sopkám nedošlo. Ubytování v horské boudě, kterou jsme si přejmenovali na Luční boudu, dřevěnný hotel s malinkými okny, ale s výbornou hospodou a i horkou výřivkou na dvoře (nikdo z nás však nevyužil). Ráno dlouhý přejezd na trajekt do Wellingtonu, počasí stále mizerné, až po příjezdu na Jižní ostrov alespoň přestalo pršet. Jižní ostrov Po přeplutí úžiny mezi Severním a Jižním ostrovem do přístavu Picton nákup nějakých potravin, piva a vína a ještě večerní přesun do Kaikoury, místa pro pozorování velryb. Ráno ovšem zase leje, viditelnost asi na 30m, výlet lodí zrušen. Jedeme tedy po pobřeží a alespoň na jednom vyhlídkovém

7 místě si fotíme hrající si tuleně. Ve městě Bleinheimu a okolí náštěva 3 vinných sklípků s ochutnávkou, také výrobny čokoládových bonbonů, kde to vyhrál klasický cukrkandl. Cesta serpentinami a horami do městečka Havelock na oběd, městečko proslulé vynikajícími ústřicemi a zelenými mušlemi, několik lidí ochutnalo, ostatní zůstali u klasiky. Potom dojezd do města Nelson, kde existuje nejstarší novozélandský ragbyový klub, přijetí v jejich klubovně s početnou výpravou všelijakých Francouzů, malé občerstvení, předání klubových suvenýrů a dojezd do Garden motelu ve městě Motueka. Jsou to veliké chaty, kde je příjemné bydlení s veškerým komfortem, jen restaurace chybí, ale nějaké zásoby se vždy našly. Ráno nás čekal dlouho očekávaný výlet do Národního parku Abel Tasman, což jsou nádherné scenérie podél pobřeží, ostrovů, skal a pralesa. Dojeli jsme auty do přístavu Marahua, překvapil nás obrovský odliv, kdy lodě byly vzdáleny asi 300 m od pobřeží, měli jsme velkou kliku, neboť byl krásný slunečný den. Línější šli na projížďku lodí, ostatní se vydali na trek asi 8 km tam a 8 km zpět, Čenda s Jirkou si ještě asi 4 km přidali. Nádherná cesta pralesem lemovala pobřeží, možnost dojít na kouzelné opuštěné pláže, fotografové si přišli na své. Cesta zakončena zaslouženými pár pivy v přístavní hospůdce, hurá do města na nákupy a večer grilování dobrých masíček v areálu motelu. Noc po barbecue nebyla tak dlouhá, ráno balit, cesta krásnou pobřežní silnicí do Pictonu, nasednout na trajekt a zpět na Severní ostrov. Wellington Cesta trajektem z Pictonu na sever tentokrát slunečná, fotografové mačkali jeden snímek za druhým, příjezd do Wellingtonu již trochu za klasického oblačna. Našli jsme námi vybraný hotel Adelaide, trochu překvapení, neboť recepční nechtěl nic slyšet o našich objednaných 8 pokojích a nabídl pouze 5. Ani přivolaná majitelka Íránka Fatima nic nedořešila, ač našla mail s objednávkou našich 8 pokojů, trvala na 5, že více stejně nemá. Sice se ještě snažila najít pár pokojů v okolních hotelech, ale marně, vše vzhledem ke čtvrfinálovým zápasům obsazeno. Chlapi se tedy vtěsnali do 2 pokojů s matracemi na zemi a za pomoci pivka, vína a kořaliček to šlo vydržet. V sobotu se všichni vydali poznávat hlavní město NZ Te Papá muzeum, přístav, rušné ulice centra, věžáky, katedrálu, parlament aj. Centrum není tak veliké a vše šlo obejít pěšky. Večer nás čekal první čtvrtfinálový zápas Irsko-Wales a tak město bylo plné zeleného a červeného oblečení fandů obou týmů. V zápase byl nakonec šťastnější Wales a porazil favorizované Iry, kteří po samých vítězstvích ve skupině v tomto rozhodujícím zápase dost vyčichli. V něděli ještě prohlídka všeho co se nestihlo, lanovka, hvězdárna, botanická zahrada... Část naší skupiny, co neměla vstupenky na další čtvrfinále dopoledne odjela směr Auckland, aby si dlohou cestu kolem 650 km rozdělili. Elvis zjistil, že měl vstupenku na včerejší zápas a tak se přemístil k televizi. Město

8 bylo tentokrát plné žlutých Australanů a zelených Jihoafričanů. Ač byla Jižní Afrika v zápase lepší a měla většinou drtivý tlak, tak přesto zvítězila Austrálie, neboť dala rozhodující pětku a jejich obrana nedovolila JAR skórovat. Postupně jsme se sešli v hotelu, koukli v TV na zápas Nový Zéland- Argentina a šli brzo spát, neboť nás čekal dlouhý přejezd na letiště do Aucklandu. Cesta domů Budíček již před 3. hodinou, naložení zbytku zavazadel, nikdo nechybí a nocí směr sever. Patrik Zeiner řídil výborně, pár zastávek již za světla a ani nechtěl střídat, dojel to na letiště v Aucklandu sám. Tam shledání s druhou partou a také dorazil Kamil s Honzou. Pařez předvedl již obehranou scénku se zapomenutou peněženkou v hotelu ve Wellingtonu, po dlouhém hledání ji našel v kapse tašky (nikdy ji tam nedávám!). Nákup posledních dárků, u letadla nebylo hlášeno žádné zpoždění a tak v odlet směr Hongkong. Let bez problémů, trochu času ještě nasát atmosféru ruchu letiště v Hongkongu a již pokračujeme směr Amsterdam. Lety stále za tmy, občerstvení a snaha o spánek, člověk však neví, jak si již druhý 12 hodinový let sednout. Konečně světlo a Evropa! Prohlídka příručních zavazadel, zděšení celníka, který se píchl v peněžence u Táňičky o odznak Dárce krve, snad na to neumřel! Menší letadlo než jsme byli zvyklí nás dopravilo do zamračené a studené Prahy, byli jsme rádi, že už jsme doma, ale na tento dlouhý zajezd hned tak nepůjde zapomenout!

zas někdy nashledanou :)

zas někdy nashledanou :) Uvnitř čísla Úvodník 2 Bomba výlety 3-6 PLÁTEK Sport 7 Akce školy 9-10 Zookoutek 11 Rok 2011 Číslo 2 Megakřížovka 12 Reportáž od Marka 15 Deváťáci - redaktoři - se s Vámi loučí a přejí mnoho zábavy u čtení

Více

výlety Úvodník současnosti Obsah 2 Monsieur Dakar rozhovor s Karlem Lopraisem

výlety Úvodník současnosti Obsah 2 Monsieur Dakar rozhovor s Karlem Lopraisem Úvodník Letošní putování po Česku jsme zakončili v Českých Budějovicích. Město, které si příští rok připomene 750 let od svého založení, jsme s Tomášem Pexou prošmejdili důkladně. Alespoň tedy historické

Více

Zélandu, magazine. Deset jedinečných zážitků na Novém. které si určitě nenechte ujít str. 13 17. Letní kurzy. Gabriela Gunčíková

Zélandu, magazine. Deset jedinečných zážitků na Novém. které si určitě nenechte ujít str. 13 17. Letní kurzy. Gabriela Gunčíková magazine Letní kurzy Extra silná dávka angličtiny str. 8 9 Gabriela Gunčíková Mluvit cizím jazykem je neskutečně osvobozující str. 6 7 Anglická slovíčka a fráze na dovolenou Lektor Jan Vašourek Deset jedinečných

Více

ZPRÁVY Z BENÁTECKÉ RADNICE

ZPRÁVY Z BENÁTECKÉ RADNICE ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 7 ročník: 33 cena: 10 Kč 8. července 2009 V tomto čísle najdete: Rozpočtový výhled str. 6 ZŠ, MŠ str. 8 12 MO ČRS 1919 2009 str. 20 21 Sport str. 28 32 Carborundum Electrite a.s.

Více

HORKÝM: INFORMACE PRO KLIENTY PO VLASTNÍ OSE: STUDENT AGENCY A REGIOJET:

HORKÝM: INFORMACE PRO KLIENTY PO VLASTNÍ OSE: STUDENT AGENCY A REGIOJET: 01 02 EDITORIAL: RegioJet jezdíme ještě levněji. Jarní nabídka eurovíkendů. 04 NA CESTÁCH S PETREM HORKÝM: Krystalové oči Venezuely. 14 PO VLASTNÍ OSE: Jak jsem viděl svět: Nový Zéland Jižní ostrov. 22

Více

Kdybych se stal starostou Frenštátu pod Radhoštěm

Kdybych se stal starostou Frenštátu pod Radhoštěm Prázdniny den nultý Vyjdu ze školy a konečně se nadechnu prázdninového vzduchu. Večer si zajdem na večeři a pohár, ať je vysvědčení jakékoliv. Po vysvědčení půjdu na oběd. Jako vždycky asi bude segedínský

Více

KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL...

KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL... * KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL... * PŘÍŠTĚ PŮJDU RADĚJI NA NOVÝ PORG, TAM MAJ URČITĚ VÍC! 2 úvodník/tiráž kousek vpravo a dole stalo se/glosy hodně doprava je potřeba communiquer...

Více

London 24.8. 28.8. 2006 a 30.04. - 07.05.2005

London 24.8. 28.8. 2006 a 30.04. - 07.05.2005 London 24.8. 28.8. 2006 a 30.04. - 07.05.2005 Multikulturní babylon národů a etnik. Neokázalé město nedávající na odiv nic, snad jen přívětivou tvář plnou barů, časných opilců a neurvalých motoristů. Na

Více

Co jsou EILC? Kurzy se konají vždy před začátkem semestru: letní kurzy - červen až září, zimní kurzy - leden až únor. INTENZIVNÍ JAZYKOVÉ

Co jsou EILC? Kurzy se konají vždy před začátkem semestru: letní kurzy - červen až září, zimní kurzy - leden až únor. INTENZIVNÍ JAZYKOVÉ Co jsou EILC? Intenzivní jazykové kurzy Erasmus (Erasmus Intensive Language Courses - EILC) jsou specializované jazykové kurzy méně používaných jazyků států zapojených do Programu celoživotního učení (Lifelong

Více

NOVÉ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ A SPORTOVIŠTĚ V MYŠENCI

NOVÉ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ A SPORTOVIŠTĚ V MYŠENCI ROČNÍK XX číslo 5 květen 2012 18 Kč NOVÉ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ A SPORTOVIŠTĚ V MYŠENCI RADA MĚSTA ZASEDALA VYBRÁNO Z USNESENÍ RADY MĚSTA KONANÉ DNE 11. DUBNA 2012... souhlasí s ukončením nájemní smlouvy na pronájem

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

Zemřel Petr Müller. www.realitymacocha.cz. Nezávislý čtrnáctideník Blanenska. Rájec-Jestřebí. Blansko. 20. ročník, číslo 9/2014

Zemřel Petr Müller. www.realitymacocha.cz. Nezávislý čtrnáctideník Blanenska. Rájec-Jestřebí. Blansko. 20. ročník, číslo 9/2014 www.monitor-bk.cz 20. ročník, číslo 9/2014 Chelčického 56 678 01 tel./fax: 516/410914 mobil 602/531832 Nezávislý čtrnáctideník Blanenska Dobrá rada nad zlato - str. 2 Nový rybářský revír - str. 5 Zemřel

Více

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE 5 2007 ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE Bumerang v čase Letní leštění klik Putování Ohlédnutí za Celostátním setkáním mládeže v Táboře Jamboree: nové zkušenosti, přátelé, šátky

Více

PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku)

PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku) strana 2 PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku) číslo 32 červenec - prosinec 2007 Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. Co jsme pro vás připravili v tomto čísle zpět úvod Prázdinové

Více

CESTA SVĚTEM. Komorní workcamp v zemi, kde nic není nemožné. Úterý na střední škole v Zambii. Zápisníček z workcampu v Mezně

CESTA SVĚTEM. Komorní workcamp v zemi, kde nic není nemožné. Úterý na střední škole v Zambii. Zápisníček z workcampu v Mezně zima 2012 CESTA SVĚTEM Zpravodaj občanského sdružení INEX-SDA Komorní workcamp v zemi, kde nic není nemožné Úterý na střední škole v Zambii Zápisníček z workcampu v Mezně dobrovolná práce v oblasti tvého

Více

KRAJEM svatého ANTONÍNKA

KRAJEM svatého ANTONÍNKA KRAJEM svatého ANTONÍNKA ČASOPIS OSTROŽSKA A HORŇÁCKA Cena 20 Kč KVĚTEN - ČERVEN 2010 VELKÁ NAD VELIČKOU UHERSKÝ OSTROH BLATNICE POD SVATÝM ANTONÍNKEM HLUK BLATNIČKA BORŠICE U BLATNICE OSTROŽSKÁ LHOTA

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

Časopis Jaderné elektrárny Temelín n ročník XVII. n 3 / 2009

Časopis Jaderné elektrárny Temelín n ročník XVII. n 3 / 2009 Časopis Jaderné elektrárny Temelín n ročník XVII. n 3 / 2009 ČEZ za 10 let obcím stovky milionů Díky pro dobrovolníky z elektrárny Všeteč oslavila 100 let školy Dříteň ENERGIE CUP 2009 2 OBSAH 4 ČEZ -

Více

2015 21. katalog. s.r.o. CYKLOZÁJEZDY. pro všechny generace WWW.EUROCYKL.CZ

2015 21. katalog. s.r.o. CYKLOZÁJEZDY. pro všechny generace WWW.EUROCYKL.CZ 2015 21. katalog CYKLOZÁJEZDY s.r.o. pro všechny generace WWW.EUROCYKL.CZ NABÍZÍME VÁM Ubytování v hotelech, penzionech, apartmánech apod. Standardně 2lůžkové pokoje s příslušenstvím Stravování na všech

Více

MARTA PÁNI BEZ MODRÉ KRVE LONDÝNEM ZA VÍNEM LARSSON A TI DRUZÍ HI-TECH BUĎTE VODNÍK LOVCI POKLADŮ NĚKDO TO RÁD BIO NA MENU Z FARMY

MARTA PÁNI BEZ MODRÉ KRVE LONDÝNEM ZA VÍNEM LARSSON A TI DRUZÍ HI-TECH BUĎTE VODNÍK LOVCI POKLADŮ NĚKDO TO RÁD BIO NA MENU Z FARMY MAGAZÍN PRO LEPŠÍ ŽIVOT červenec/ srpen 2012 www.itoplife.cz LARSSON A TI DRUZÍ PROČ MAJÍ ÚSPĚCH DETEKTIVKY ZE SEVERU PÁNI BEZ MODRÉ KRVE BUĎTE VODNÍK S NEOPRENEM LOVCI POKLADŮ KDE U SLAVKOVA LEŽÍ TRUHLICE

Více

Zaniklý svět ostravských biografů /pamětníci vyprávějí/

Zaniklý svět ostravských biografů /pamětníci vyprávějí/ Zaniklý svět ostravských biografů /pamětníci vyprávějí/ Almanach 5. ročníku Šumné Ostravy Zaniklý svět ostravských biografů Karolína Kafková, 16 let, Gymnázium Ostrava-Hrabůvka Sedíš nějak křivě a škrábeš

Více

K autobusům mám hodně blízký vztah. doprava Autobus BusLine neohleduplně vybržďován. doprava. nové projekty BusLine podpořil kulturní projekt,

K autobusům mám hodně blízký vztah. doprava Autobus BusLine neohleduplně vybržďován. doprava. nové projekty BusLine podpořil kulturní projekt, Číslo 7 prosinec 2014 ročník 4 časopis SPOLEČNOSTI BUSLINE A.S. K autobusům mám hodně blízký vztah říká exkluzivně pro BusLetter Jan Čenský Str. 15 Str. 7 doprava Autobus BusLine neohleduplně vybržďován

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ Zpravodaj ALEN ZÁŘÍ 2012 1 ALEN SDRUŽENÍ ŽEN PRAHA IČO: 47 61 01 91 sídlo: Vratislavova 156/22, 128 00 Praha 2 Vyšehrad web: http://alen.tym.cz/ bankovní spojení: ČS Praha 1, účet č. 19 40 57 43 59 / 0800

Více

BRIS. Sven Yrvind. Budu tady stavět malou loď. Až ji postavím, plachty zase sundám a vyrazím na moře, řekl jsem jim.

BRIS. Sven Yrvind. Budu tady stavět malou loď. Až ji postavím, plachty zase sundám a vyrazím na moře, řekl jsem jim. BRIS Sven Yrvind Strávil jsem víc než rok na středně velké plachetnici a kromě jiného jsem došel k poznání, že velká loď nepřináší více radosti než malá. Postavit velkou loď je drahé a má nákladný provoz.

Více

Camino po česku aneb Nevyšlapanou svatojakubskou stezkou

Camino po česku aneb Nevyšlapanou svatojakubskou stezkou Camino po česku aneb Nevyšlapanou svatojakubskou stezkou Brno Jindřichův Hradec 4. 12. 8. 2012 Před cestou Myšlenka na svatojakubskou cestu mi stále leží v hlavě. Pro někoho jako já, komu se život obrátí

Více

AUSTRALIA 2003 - Kveten-cervenec

AUSTRALIA 2003 - Kveten-cervenec AUSTRALIA 2003 - Kveten-cervenec Z Afriky, konkretne z Cape Townu jsem motorku poslal do australskeho Perthu.Nespechal jsem vubec, a tak jsem zorganizoval dopravu meho milacka, aby do Australie priplul

Více

Britové vnímají Američany jako blízký národ, navíc je vždy celkem bezpečné si tropit žerty a použít britský humor na Američanovi, protože ten se

Britové vnímají Američany jako blízký národ, navíc je vždy celkem bezpečné si tropit žerty a použít britský humor na Američanovi, protože ten se LONDÝN a PAŘÍŽ 2005 Nebylo to ještě ani dva týdny po teroristickém útoku na londýnské metro, když jsme přiletěli 16. července do Anglie my. Přes Londýn jsem letěla už mnohokrát, ale ještě nikdy jsem neměla

Více

Srdce pro Matýska (str. 19) www.astorieas.cz. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s.

Srdce pro Matýska (str. 19) www.astorieas.cz. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s. www.astorieas.cz Zpravodaj MŠ a ZŠ Brozany nad Ohří Srdce pro Matýska (str. 19) 1 5 6 8-9 10-11 14 18 20 21 22-23 STALO

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více