POKUD SE MI STANE SITUACE, KDY SI NEVÍM RADY, MÁM PŘÁTELE, KTERÝCH SE MOHU ZEPTAT A POŽÁDAT O RADU. VŽDY SE MOHU OBRÁTIT NA ASISTEN-

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "POKUD SE MI STANE SITUACE, KDY SI NEVÍM RADY, MÁM PŘÁTELE, KTERÝCH SE MOHU ZEPTAT A POŽÁDAT O RADU. VŽDY SE MOHU OBRÁTIT NA ASISTEN-"

Transkript

1 JAK NA TO

2 OBECNÉ RADY POKUD SE MI STANE SITUACE, KDY SI NEVÍM RADY, MÁM PŘÁTELE, KTERÝCH SE MOHU ZEPTAT A POŽÁDAT O RADU. VŽDY SE MOHU OBRÁTIT NA ASISTEN- TY AGENTURY PONDĚLÍ. Vypracovala: Jana Nerudová, asistentka Agentury Pondělí Svými návrhy přispěli: Ing. Monika Lampová (vedoucí Agentury Pondělí), Kamila Šmídová (asistentka Agentury Pondělí), Hana Vítková (stážistka), Iva Stiborová (stážistka), Pavlína Vlčková (klientka), Pavel Šimral (klient), Veronika Sokolová (klientka), Žaneta Kováčová (klientka), Libor Pešek (klient) ( 4 )

3 OSOBNÍ HYGIENA 1. KAŽDÉ RÁNO, KDYŽ VSTANU, SE UMYJI. 2. VYČISTÍM SI ZUBY. 3. UČEŠU SE. 4. OBLÉKNU SI ČISTÉ PRÁDLO. 5. PŘED KAŽDÝM JÍDLEM SI UMYJI RUCE. 6. PO KAŽDÉ PRÁCI SI UMYJI RUCE. 7. PO POUŽITÍ TOALETY SI UMYJI RUCE. 8. KAŽDÝ DEN SI BERU ČISTÉ PONOŽKY A ČISTÉ SPODNÍ PRÁDLO. 9. KAŽDÝ VEČER NEŽ JDU SPÁT SE VYKOUPU NEBO OSPRCHUJI. ( 5 )

4 ÚKLID DOMÁCNOSTI 1. KAŽDÉ RÁNO SI USTELU POSTEL. 2. PO SNÍDANI SI UMYJI A UTŘU POUŽITÉ NÁDOBÍ. 3. PO OBĚDĚ SI UMYJI A UTŘU POUŽITÉ NÁDOBÍ. 4. PO VEČEŘI SI UMYJI A UTŘU POUŽITÉ NÁDOBÍ. 5. ZAMETU A VYTŘU BYT, POKUD MÁM KOBEREC, TAK VYSAJI. 6. JEDNOU TÝDNĚ UMYJEME WC A KOUPELNU A VYMĚNÍME RUČNÍKY. 7. UTŘU PRACH Z POLIČEK A Z NÁBYTKU. 8. ZALEJI KVĚTINY. 9. ASI JEDNOU ZA TŘI MĚSÍCE UMYJI OKNA A VYPERU ZÁCLONY. 10. ASI JEDNOU ZA TŘI TÝDNY SI PŘEVLÉKNU POSTEL. 11. JESTLI JE PLNÝ KOŠ NA ODPADKY, ODNESU HO VYSYPAT DO POPELNICE. 12. JESTLI MÁM ZVÍŘÁTKO, STARÁM SE O ÚKLID I JEHO MÍSTA. ( 6 )

5 VAŘÍME 1. PŘIPRAVÍME SI KUCHAŘKU A VYBEREME CO BUDEME VAŘIT. 2. PŘIPRAVÍME SI POTŘEBNÉ SUROVINY. 3. PODLE RECEPTU UVAŘÍME JÍDLO. PO DOKONČENÍ VYPNEME A ZKONTROLUJEME PLOTNY. 4. CO NESNÍME, ULOŽÍME DO LEDNICE, ABY SE JÍDLO NEZKAZILO A SPOTŘEBUJEME DRUHY DEN. ( 7 )

6 PEREME PRÁDLO 1. PRÁDLO ROZTŘÍDÍME PODLE BAREV NA SVĚTLÉ A TMAVÉ A TAKÉ PODLE MATERIÁLU. 2. ROZTŘÍDĚNÉ (JEN SVĚTLÉ NEBO JEN TMAVÉ) PRÁDLO VLOŽÍME DO PRAČKY A PŘIDÁME PRACÍ PRÁŠEK A DO DRUHÉ PŘIHRÁDKY AVIVÁŽ (VŮNĚ NA PRÁDLO). 3. NASTAVÍME PROGRAM PODLE DRUHU PRÁDLA, TEPLOTU A PEREME. 4. VYPRANÉ PRÁDLO POVĚSÍME A SUCHÉ VYŽEHLÍME A ULOŽÍME DO SKŘÍNĚ. ( 8 )

7 ŽEHLENÍ 1. PŘIPRAVÍME SI VYPRANÉ A SUCHÉ PRÁDLO A ŽEHLÍCÍ PRKNO. JESTLIŽE NEMÁME ŽEHLÍCÍ PRKNO, DÁME NA STŮL STARŠÍ ČISTOU DEKU. 2. ŽEHLIČKU ZAPOJÍME DO ZÁSUVKY A POKUD JE NAPAŘOVACÍ NAPLNÍME DLE NÁVODU VODOU. 3. ŽEHLIČKU NASTAVÍME NA TEPLOTU PRÁDLA, KTERÁ JE UVEDENA NA ŠTÍTKU, VĚTŠINOU NA ZADNÍ STRANĚ LÍMCE. 4. PRÁDLO POLOŽÍME NA ŽEHLÍCÍ PRKNO NEBO NA DEKU, VYŽEHLÍME A SLOŽÍME. ŽEHLIČKU NIKDY NEDÁVÁME ŽEHLÍCÍ PLOCHOU DOLŮ. 5. ŽEHLIČKU VYTÁHNEME ZE ZÁSUVKY A NECHÁME VYCHLADNOUT. 6. VYŽEHLENÉ PRÁDLO UKLIDÍME SLOŽENÉ DO SKŘÍNĚ. 7. UKLIDÍME VYCHLADLOU ŽEHLIČKU, ŽEHLÍCÍ PRKNO NEBO DEKU POZOR! ZAPNUTOU ŽEHLIČKU NIKDY NENECHÁME STÁT NA PRÁDLE NEBO NA ŽEHLÍCÍM PRKNĚ NEBO NA DECE HROZÍ PROPÁLENÍ PRÁDLA A TAKÉ POŽÁR.ZAPNUTOU ŽEHLIČKU NIKDY NENECHÁVÁME BEZ DOZORU. NESAHÁME NA SPODEK ŽEHLIČKY HROZÍ POPÁLENÍ. POKUD MÁME NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKU, DO PÁRY NESAHÁME ANI SI JI NEDÁVÁME PŘED OBLIČEJ. PO VYPNUTÍ ŽEHLIČKU TAKÉ NEDÁVÁME ŽEH- LÍCÍ PLOCHOU DOLŮ. ( 9 )

8 NAKUPUJEME 1. NA LÍSTEK SI NAPÍŠEME CO POTŘEBUJEME KOUPIT A PŘIBLIŽNĚ ODHADNEME KOLIK BUDE NÁKUP STÁT. 2. VEZMEME SI PENÍZE 3. VEZMEME SI TAŠKU 4. DOJDEME DO OBCHODU A NAKOUPÍME SI 5. ZAPLATÍME NÁKUP, VEZMEME SI ÚČET A NA MÍSTĚ SI PŘEKONTROLUJEME VRÁCENÉ PENÍZE. ( 10 )

9 POSÍLÁM DOPIS NEBO POHLEDNICI 1. KOUPÍME SI DOPISNÍ PAPÍR NEBO POHLED A POŠTOVNÍ ZNÁMKU. 2. NAPÍŠEME DOPIS, DÁME DO OBÁLKY A ZALEPÍME. ( POKUD PÍŠEME POHLED, NEDÁVÁME HO DO OBÁLKY). 3. NAPÍŠEME ADRESU A DO PRAVÉHO HORNÍHO ROHU NALEPÍME ZNÁMKU. DNES STOJÍ ZNÁMKA 7,50 KČ. 4. DOPIS NEBO POHLED DONESEME NA POŠTU NEBO VHODÍME DO NEJBLIŽŠÍ POŠTOVNÍ SCHRÁNKY. 5. POKUD VKLÁDÁME DO DOPISU VÍCE LISTŮ NEBO FOTOGRAFIE, VÁHA DOPISU BUDE VYŠŠÍ A POŠTOVNÍ ZNÁMKA DRAŽŠÍ. ZEPTÁME SE U PŘEPÁŽKY KOLIK BUDE ZNÁMKA STÁT. ( 11 )

10 JDEME K LÉKAŘI 1. VEZMEME SI ČISTÉ SPODNÍ PRÁDLO A OBLEČENÍ 2. VEZMEME SI KARTIČKU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY 2. TELEFONEM NEBO OSOBNĚ ZJISTÍME ORDINAČNÍ HODINY U LÉKAŘE 3. LÉKAŘI SDĚLÍME SVÉ PROBLÉMY 4. S RECEPTEM NA LÉKY DOJDEME DO LÉKÁRNY A VYZVEDNEME LÉKY, NĚKTERÉ LÉKY SI BUDEME MUSET ZAPLATIT, PROTO SI VEZMEME PENÍZE 5. POZVE-LI NÁS LÉKAŘ NA KONTROLU, DOSTAVÍME SE V URČENÝ DEN OPĚT DO ORDINACE ( 12 )

11 CESTUJEME VLAKEM, AUTOBUSEM 1. V JÍZDNÍM ŘÁDU NEBO NA INFORMACÍCH ZJISTÍME SPOJ, KTERÝ POTŘEBUJEME 2. VEZMEME SI PENÍZE A DOKLADY ( PRŮKAZ ZTP, Z-KARTU.) 3. PŘI CESTOVÁNÍ VLAKEM PŘEDLOŽÍME VE VÝDEJNĚ JÍZDENEK PRŮKAZ ZTP NEBO Z-KARTU A KOUPÍME SI JÍZDENKU. ČEKÁM NA VRÁCENÍ PENĚZ, KTERÉ SI PŘEKONTROLUJI. 4. PŘI CESTOVÁNÍ AUTOBUSEM PŘEDLOŽÍM ŘIDIČI AUTOBUSU PRŮKAZ ZTP A ZAKOUPÍME JÍZDENKU. ČEKÁM NA VRÁCENÍ PENĚZ, KTERÉ SI PŘEKONTROLUJI. 5. OVĚŘÍM SI JESTLI VLAK NEBO AUTOBUS JEDE TÍM SMĚREM, KAM CHCI JET. KDYŽ JEDE JINAM, VYSTOUPÍM NA PRVNÍ ZASTÁVCE A VRÁTÍM SE. ZEPTÁM SE, KDY MI JEDE AUTOBUS NEBO VLAK ZPĚT. 6. PEČLIVĚ USCHOVÁM JÍZDENKU. ( 13 )

12 JAK TRÁVIT VOLNÝ ČAS 1. MOHU SE PŘIHLÁSIT DO KNIHOVNY A CHODIT SI PŮJČOVAT KNIHY, KTERÉ SI DOMA V KLIDU PŘEČTU. 2. MOHU JÍT NA PROCHÁZKU DO PARKU NEBO DO LESA NA HOUBY. 3. MOHU JÍT DO KINA NEBO DO DIVADLA. 4. MOHU JÍT PLAVAT DO BAZÉNU NEBO V LÉTĚ NA KOUPALIŠTĚ. 5. MOHU JÍT S KAMARÁDY DO KAVÁRNY NA KÁVU. 6. DOMA MOHU PLÉST, HÁČKOVAT, VYŠÍVAT. 7. MOHU JEZDIT NA KOLE. ( 14 )

13 CHOVÁME DOMÁCÍ ZVÍŘE 1. NEŽ SI POŘÍDÍME ZVÍŘÁTKO, MUSÍME SI DŮKLADNĚ ROZMYSLET, JESTLI JSME SCHOPNI SE O NĚJ DOBŘE STARAT. PŘEČTEME SI KNIHU JAK SE O ZVÍŘÁTKO POSTARAT NEBO SE ZEPTÁME KAMARÁDŮ. 2. VYMEZÍME V BYTĚ PROSTOR, KDE BUDEME ZVÍŘÁTKO MÍT. 3. KOUPÍME MISKU NA KRMENÍ, MISKU NA VODU. 4. KOUPÍME KRMENÍ. 5. ZVÍŘÁTKO KRMÍME ALESPOŇ DVAKRÁT DENNĚ. 6. MUSÍ MÍT STÁLE VODU NA PITÍ. 7. KDYŽ JE ZVÍŘÁTKO NEMOCNÉ, VEZMEME HO K VETERINÁŘI. PAMATUJ! ZVÍŘE JE ŽIVÝ TVOR, KTERÝ POTŘEBUJE NEUSTÁLE NAŠI PÉČI A LÁSKU. POKUD JE NEMOCNÉ A JDEME S NÍM K VETERINÁŘI, VEZMEME SI S SEBOU PENÍZE, PROTOŽE I LÉKY PRO ZVÍŘATA SE MUSÍ ZAPLATIT. ( 15 )

14 JDEME DO KINA 1. V PROGRAMU KINA SI ZJISTÍME JAKÝ HRAJÍ FILM, V KOLIK HODIN ZAČÍNÁ A KOLIK STOJÍ LÍSTEK. 2. VEZMEME SI PENÍZE A JDEME DO KINA 3. V KINĚ SI U OKÉNKA ZAKOUPÍME LÍSTEK 4. POKUD MÁ LÍSTEK ČÍSLO, SEDNEME SI NA TO ČÍSLO SEDAČKY, KTERÉ JE UVEDENO NA LÍSTKU. PŘI PROMÍTÁNÍ NEŠUSTÍME PAPÍREM. 5. KDYŽ NEMOHU SEDAČKU NAJÍT, POPROSÍM NĚKOHO V KINĚ O POMOC ( 16 )

15 ZDRAVÝ ŽIVOT 1.SNAŽÍM SE JÍST ZDRAVĚ, PIJI ALESPOŇ 2 LITRY TEKUTIN DENNĚ 2.JÍM HODNĚ OVOCE A ZELENINY. 3.NEPŘEJÍDÁM SE TUČNÝMI JÍDLY. 4.CHODÍM CVIČIT nebo cvičím doma. 5.CHODÍM DO SAUNY. 6.NEKOUŘÍM. 7.NEPIJI ALKOHOL. 8.SPÍM ALESPOŇ 8 HODIN DENNĚ. ( 17 )

16 DROBNÉ PORANĚNÍ ( ŘÍZNUTÍ NOŽEM PŘI KRÁJENÍ CHLEBA,PÍCHNUTÍ OD JEHLY PŘI ŠITÍ ) 1. PORANĚNÉ MÍSTO OPLÁCHNEME STUDENOU VODOU. 2. Z LÉKÁRNIČKY VEZMEME DESINFEKCI A PORANĚNÉ MÍSTO POTŘEME 3. Z LÉKÁRNIČKY VEZMEME TAKÉ NÁPLAST A PORANĚNÉ MÍSTO ZALEPÍME 4. POKUD BOLEST TRVÁ DÉLE NEŽ 2 3 DNY, JDEME K LÉKAŘI. TELEFONNÍ ČÍSLO ZÁCHRANNÉ SLUŽBY JE 155. ( 18 )

17 BEZPEČNÉ CHOVÁNÍ VE SVÉM BYTĚ 1. NEOTVÍRÁM CIZÍM LIDEM. 2. NEZAPALUJI V BYTĚ SVÍČKY. 3. PŘI VAŘENÍ SI HLÍDÁM JÍDLO NA PLOTNĚ, ABY NEVYTEKLO Z HRNCE. 4. KDYŽ SKONČÍM S VYŘENÍM, VYPNU PLOTNY ZKONTROLUJI. 5. KDYŽ SE MI ROZBIJE TŘEBA VANA, BOJLER, TOPENÍ, VŠE NAHLÁSÍM DOMOVNÍKOVI. KDYŽ SE MI ROZBIJE TELEVIZE, LEDNICE NEBO PRAČKA, PORADÍM SE S ASISTENTEM, KDO V OKOLÍ TYTO VĚCI OPRAVUJE A POČKÁM NA OPRAVÁŘE NEBO TO ZANESU DO OPRAVNY. 6. NEOPRAVUJI SÁM ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČE. 7. DODRŽUJI NOČNÍ KLID OD HOD VEČER DO HOD. RÁNO (NEPOUŠTÍM NAHLAS TELEVIZI, HUDBU ) 8. PŘI ODCHODU Z BYTU ZKONTROLUJI JESTLI JE ZHASNUTO, VYPNUTÁ KAMNA NA VAŘENÍ A JESTLI NĚKDE NETEČE VODA. NENECHÁVÁM ZAPNUTOU PRAČKU. 9. PŘI ODCHODU ZAMKNU BYT. ( 19 )

18 PRVNÍ POMOC ZRANĚNÉMU 1. PŘISTOUPÍME KE ZRANĚNÉMU. 2. ZJISTÍME JESTLI JE PŘI VĚDOMÍ. 3. JESTLI JE PŘI VĚDOMÍ, ZEPTÁME SE CO SE STALO. 4. ZAVOLÁME ZÁCHRANNOU SLUŽBU TELEFON ŘEKNEME SVÉ JMÉNO, MÍSTO, KDE JSME ZRANĚNÉHO NAŠLI A CO SE STALO (POKUD NÁM TO ZRANĚNÝ ŘEKL). 6. SE ZRANĚNÝM RADĚJI NEHÝBEME, POUZE HO PŘIKRYJEME (TŘEBA SVOU MIKINOU NEBO BUNDOU) 7. UPOZORNÍME KOLEMJDOUCÍ A POŽÁDÁME O POMOC. 8. POČKÁME U ZRANĚNÉHO NEŽ PŘIJEDE SANITKA. 9. ŘEKNEME LÉKAŘI JAKOU PRVNÍ POMOC JSME ZRANĚNÉMU POSKYTLI. ( 20 )

19 POŽÁR 1. PŘI VZNIKU POŽÁRU VOLÁME HASIČE TELEFON DO TELEFONU NAHLÁSÍME SVÉ JMÉNO, ADRESU A ŘEKNEME CO A KDE HOŘÍ. 3. POKUSÍME SE SAMI UHASIT POŽÁR. 4. ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČE VYTÁHNEME ZE ZÁSUVKY. 5. ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČE NIKDY NEHASÍME VODOU. 6. OTEVŘEME OKNA, ABYCHOM SE NENADÝCHALI DÝMU. 7. POKUD SI NEVÍME RADY, VEZMEME SI VŠECHNY SVÉ DOKLADY, PENÍZE A OPUSTÍME BYT. 8. POŽÁDÁME O POMOC SOUSEDA. ( 21 )

20 HOSPODAŘENÍ S PENĚZI 1. ZAŘÍDÍME SI ÚČET, NA KTERÝ MI BUDE DŮCHOD NEBO VÝPLATA CHODIT. 2. ZJISTÍME SI DEN, KDY MI BUDE VYPLÁCEN DŮCHOD NEBO VÝPLATA. 3. PO OBDRŽENÍ PENĚZ ZAPLATÍM NÁJEM, ELEKTRIKU, POPŘÍPADĚ POPLATKY ZA TELEVIZI, RÁDIO A POPELNICI. JE MOŽNÉ DÁT BANCE PŘÍKAZ, ABY PLATILA TYTO PRAVIDELNÉ PLATBY. 4. VYHOTOVÍM SI ROZPOČET, KOLIK PENĚZ MOHU ZA JEDEN DEN UTRATIT. 5. SNAŽÍM SE ROZPOČET DODRŽET, ABYCH VYŠEL S PENĚZI DO DALŠÍ VÝPLATY DŮCHODU. 6. NEPŮJČUJI SI OD CIZÍCH LIDÍ PENÍZE ANI OD KAMARÁDŮ. O PŮJČCE V BANCE SE PORADÍM S ASISTENTEM. 7. JÁ TAKÉ NIKOMU NEPŮJČUJI PENÍZE. 8. POKUD MÁM DOMA VÍCE PENĚZ POHROMADĚ, PEČLIVĚ JE USCHOVÁM. 9. DÁVÁM JE STÁLE NA STEJNÉ MÍSTO, ABYCH NEZAPOMNĚL KAM JSEM SI JE ULOŽIL. 10. SNAŽÍM SE NĚJAKÉ PENÍZE UŠETŘIT NA NEČEKANÉ VÝDAJE (ROZBITÁ TELEVIZE, RÁDIO, PRAČKA, LEDNICE ) 11. V PENĚŽENCE NOSÍM JEN MALÝ OBNOS PENĚZ. 12. KDYŽ PLATÍM NÁKUP, VŽDY SI ZKONTROLUJI VRÁCENÉ PENÍZE A POŽÁDÁM O ÚČET NEBO LÍSTEK OD POKLADNY. ( 22 )

21 DOBÍJENÍ MOBILNÍHO TELEFONU POMOCÍ ZAKOUPENÉ- HO KUPONU TWIST JAK POUŽÍVAT KUPON PAEGAS TWIST: 1. SETŘETE STŘÍBRNÉ POLE. 2. ZADEJTE PROSTŘEDNICTVÍM KLÁVESNICE VAŠEHO TELEFONU VOLBU *102* VAŠE DOBÍJECÍ ČÍSLO# (BEZ MEZER) A POTVRĎTE JI JAKO BĚŽNÝ HOVOR. ZA OKAMŽIK OBDRŽÍTE NA DISPLEJ INFORMACI O AKTUÁLNÍ VÝŠI VAŠEHO KREDITU A DOBITÉ ČÁSTCE. NEBO: SETŘETE STŘÍBRNÉ POLE. ZAVOLEJTE NA ČÍSLO 4602 (ZDARMA) A POSTUPUJTE PODLE INSTRUKCÍ KTERÉ USLYŠÍTE. ZADEJTE VAŠE DOBÍJECÍ ČÍSLO. VAŠE DOBÍJECÍ ČÍSLO VÁM BUDE ZOPAKOVÁNO, STISKNĚTE # PRO POTVRZENÍ. VYČKEJTE NA HLASOVÉ POTVRZENÍ: VAŠE DOBITÍ PROBĚHLO ÚSPĚŠNĚ A ZAVĚSTE. DOBÍJECÍ KUPÓN KOUPÍME NA POŠTĚ NEBO V TRAFICE. ( 23 )

22 DOBÍJENÍ MOBILNÍHO TELEFONU POMOCÍ ZAKOUPENÉ- HO KUPONU GO-EUROTEL 1. SETŘETE STÍRACÍ POLE NA GO KUPONU. 2. ZADEJTE NA VAŠEM MOBILNÍM TELEFONU PŘÍKAZ PRO NABITÍ VE TVARU: *102* 14MÍSTNÝ KÓD GO KUPONU#. ZNAKY A ČÍSLA V PŘÍKAZU NEODDĚLUJTE MEZEROU ANI ŽÁDNÝM JINÝM ZNAKEM, NEŽ JE UVEDENO. 3. PŘÍKAZ ZADÁVEJTE STEJNÝM ZPUSOBEM JAKO PŘI VYTÁČENÍ TELEFONNÍHO ČÍSLA. 4. VYČKEJTE NA DORUČENÍ SMS ZPRÁVY S KREDITEM. DOBÍJECÍ KUPÓN ZAKOUPÍME NA POŠTĚ NEBO V TRAFICE. ( 24 )

23 DOBÍJENÍ TELEFONU PŘES TERMINÁL SAZKY 1. VYHLEDÁME POŠTU NEBO SAZKU 2. NA DOBÍJECÍ TIKET VYZNAČÍME KŘÍŽKY ČÍSLO SVÉHO TELEFONU A ČÁSTKU, KTEROU CHCEME DOBÍT 3. VYPNĚNÝ TIKET DÁME PRODAVAČCE A TA NÁM VRÁTÍ LÍSTEK S NAŠÍM TELEFONNÍM ČÍSLEM. 4. NENÍ NUTNÉ SI TENTO DOKLAD USCHOVAT. ( 25 )

24 ZALOŽENÍ ÚČTU KDE SI MŮŽETE POŠTOVNÍ ŮČET ZALOŽIT? NA KTERÉKOLI POŠTĚ V MÍSTĚ BYDLIŠTĚ NEBO V BANCE. CO JE K TOMU TŘEBA? - VYPLNIT ŽÁDOST O ZALOŽENÍ ÚČTU A PODPISOVÝ VZOR - PŘEDLOŽIT DOKLAD TOTOŽNOSTI (OBČANSKÝ PRŮKAZ, PAS ) - SLOŽIT PRVNÍ VKLAD (200,- KČ) CO NÁSLEDUJE? POŠTOVNÍ SPOŘITELNA NEBO BANKA ŽÁDOST KLIENTA VYHODNOTÍ A DO 10 DNŮ HO PÍSEMNĚ VYROZUMÍ ( OZNÁMÍ ČÍSLO ÚČTU) MAJITELI JE AUTOMATICKY VYROBENA KARTA NA PENÍZE A ZASLÁNA NA MÍSTO UVEDENÉ V ŽÁDOSTI. NA TOTO MÍSTO JE ZASLÁN I PIN. CO JE TO PIN? JE TO OSOBNÍ IDENTIFIKAČNÍ ČÍSLO VĚTŠINOU ČTYŘMÍSTNÉ, KTERÉ ZADÁVÁ- ME VŽDY, KDYŽ POUŽIJEME KARTU NA PENÍZE ( V OBCHODĚ, BANKOMATU..) TOTO ČÍSLO NIKOMU NESDĚLUJEME A NIKDY HO NEMÁME ULOŽENÉ U KARTY! PORADÍM SE S DŮVĚRYHODNOU OSOBOU KAM MÁM ULOŽIT PIN. PŘI ZTRÁTĚ PENĚŽENKY BY NÁM MOHL KDOKOLI MANIPULOVAT S NAŠÍM ÚČTEM!! CO DĚLAT PŘI ZTRÁTĚ KARTY? CO NEJDŘÍVE NAHLÁSIT ZTRÁTU U SVÉ BANKY. JE TŘEBA ZNÁT ČÍSLO KARTY, JMÉNO DRŽITELE KARTY,RODNÉ ČÍSLO A ČÍSLO ÚČTU. POZOR BLOKACE KARTY JE VĚTŠINOU VELMI DRAHÁ. ( 26 )

25 KRIZOVÁ SITUACE PŘEPADENÍ, OKRADENÍ 1. VYHÝBÁM SE MÍSTŮM, KDE BY MĚ MOHL NĚKDO PŘEPADNOUT A OKRÁST. 2. NECHODÍM VEČER SÁM VEN. 3. KDYŽ JDU DO KINA, KTERÉ KONČÍ POZDĚJI, JDU VŽDY S KAMARÁDEM. 4. KDYBY MĚ NĚKDO PŘEPADL A OKRADL, VOLÁM POLICII JESTLIŽE NEMÁM TELEFON, DOJDU NA NEJBLIŽŠÍ STANICI POLICIE A VŠE OHLÁSÍM. 6. DOMA ZAMYKÁM DVEŘE A NEOTVÍRÁM CIZÍM LIDEM. 7. KDYBYCH ZTRATIL KLÍČE, VYMĚNÍM CO NEJDŘÍVE ZÁMEK U BYTU. NÁHRADNÍ KLÍČE DÁM SPOLEHLIVÉ OSOBĚ, TŘEBA ASISTENTOVI 8. PŘI ZTRÁTĚ PENĚŽENKY S DOKLADY NAHLÁSÍM VŠE NA POLICII. ( 27 )

26 OBECNÉ RADY POKUD SE MI STANE SITUACE, KDY SI NEVÍM RADY, MÁM PŘÁTELE, KTERÝCH SE MOHU ZEPTAT A POŽÁDAT O RADU. VŽDY SE MOHU OBRÁTIT NA ASISTENTY AGENTURY PONDĚLÍ. CHRÁNÍM SI SVŮJ MAJETEK (MOBILNÍ TELEFON, PENĚŽENKU, DOKLADY, KARTU NA PENÍZE, RÁDIO, TELEVIZOR ) CHRÁNÍM SI SVÉ SOUKROMÍ ( NEDÁVÁM SVOU ADRESU CIZÍM LIDEM, NEDÁVÁM SVÉ RODNÉ ČÍSLO CIZÍM LIDEM, ČÍSLO OBČANSKÉHO PRŮKAZU, NEUKAZUJI NIKOMU KÓD NA KARTU NA PENÍZE, NIKOMU NEŘÍKÁM KOLIK BERU VÝPLATU ) ( 28 )

Příručka pro držitele Platební karty

Příručka pro držitele Platební karty Příručka pro držitele Platební karty Úvod Není nic příjemnějšího než chodit po světě volně, ničím se nezatěžovat a nechat se uchvátit tím, co nás zaujme. To platí nejen pro procházky přírodou, ale i pro

Více

JAK PRODAT NEMOVITOST

JAK PRODAT NEMOVITOST JAK PRODAT NEMOVITOST Předkládám Vám zjednodušený manuál prodeje nemovitosti. PETR MIKYSKA OSOBNÍ REALITNÍ MAKLÉŘ 2014 Petr Mikyska, JAK PRODAT NEMOVITOST Tento ebook jsem vytvořil pro Vás a Vaše známé,

Více

FINANČNÍ GRAMOTNOST DĚTÍ A MLÁDEŽE V DĚTSKÝCH DOMOVECH PRACOVNÍ SEŠIT

FINANČNÍ GRAMOTNOST DĚTÍ A MLÁDEŽE V DĚTSKÝCH DOMOVECH PRACOVNÍ SEŠIT FINANČNÍ GRAMOTNOST DĚTÍ A MLÁDEŽE V DĚTSKÝCH DOMOVECH PRACOVNÍ SEŠIT JIŘÍ HALÍK, OLGA HALÍKOVÁ Strana 1 / 221 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

Více

Vyplnění a odevzdání tiskopisů včetně Cestovní smlouvy, úhrada pobytu a placených služeb kopie

Vyplnění a odevzdání tiskopisů včetně Cestovní smlouvy, úhrada pobytu a placených služeb kopie Informace o táboře a závazné pokyny pro klienty a účastníky tábora (dále jen Závazné pokyny) verze II, typ 1 Provozovatel tábora: Cestovní kancelář Mgr. Robert Černý - Star Line, Hloubětínská 374/10, 198

Více

ZKOUŠKA Z ČESKÉHO JAZYKA pro trvalý pobyt v ČR (úroveň A1 podle SERR)

ZKOUŠKA Z ČESKÉHO JAZYKA pro trvalý pobyt v ČR (úroveň A1 podle SERR) ÚVODEM Máte v ruce brožuru, která Vám pomůže připravit se na zkoušku z češtiny. Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Písemná část prověří Vaše dovednosti poslechové 1, psaní a čtení. Po písemné části

Více

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO LONDÝNA

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO LONDÝNA POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO LONDÝNA Vážení rodiče, dovolujeme si Vám nabídnout pro Vaše dítě možnost zúčastnit se poznávacího pobytu v Anglii. Největším přínosem takovýchto pobytů je bezpochyby překonání strachu

Více

Domácí řád. DsD - 04

Domácí řád. DsD - 04 Strana 1 z 30 Domácí řád Stručný obsah Domácí řád upravuje vnitřní pravidla a život klientů Domova seniorů Drachtinka. Tento dokument nebo jeho část v jakékoliv formě může být zpřístupněn jiné osobě pouze

Více

STANDARDY PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Člověk a svět práce

STANDARDY PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Člověk a svět práce STANDARDY PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ Člověk a svět práce Pracovní verze z 30. 4. 2013 Zpracováno dle upraveného RVP ZV platného od 1. 9. 2013 Vypracovala skupina pro přípravu standardů vzdělávacího oboru

Více

SMĚRNICE ŘEDITELE č. 2/1995 DOMÁCÍ ŘÁD ZÁSADY POSKYTOVÁNÍ SLUŽBY ZÁKLADNÍ SLUŽBY

SMĚRNICE ŘEDITELE č. 2/1995 DOMÁCÍ ŘÁD ZÁSADY POSKYTOVÁNÍ SLUŽBY ZÁKLADNÍ SLUŽBY SMĚRNICE ŘEDITELE č. 2/1995 DOMÁCÍ ŘÁD Posláním Domova důchodců Humpolec, příspěvkové organizace, je poskytovat zejména lidem v seniorském věku potřebnou pomoc, péči a podporu. Chceme především působit

Více

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli.

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Slovo úvodem Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Finance, nebo chceme-li peníze, se prolínají téměř vším, co zažíváme a ať chceme

Více

Analýza potřeb dětí a mládeže ve městě Litoměřice. Závěrečná zpráva z kvalitativního šetření

Analýza potřeb dětí a mládeže ve městě Litoměřice. Závěrečná zpráva z kvalitativního šetření Analýza potřeb dětí a mládeže ve městě Litoměřice Závěrečná zpráva z kvalitativního šetření Jiří Hlaváček, prosinec 2011 1. OBSAH 1. OBSAH... 2 2. ÚDAJE O VÝZKUMU... 3 3. SHRNUTÍ HLAVNÍCH POZNATKŮ... 4

Více

Směrnice č. DOZPHD100 Domácí řád Domov pro osoby se zdravotním postižením

Směrnice č. DOZPHD100 Domácí řád Domov pro osoby se zdravotním postižením Domovy sociálních služeb Háj a Nová Ves, příspěvková organizace Kubátova 269 417 22 Háj u Duchcova Směrnice č. DOZPHD100 Domácí řád Domov pro osoby se zdravotním postižením Úvod Domácí řád upravuje normy

Více

Pečovatelská služba OASA Opava

Pečovatelská služba OASA Opava Příloha č. 2 Vnitřní pravidla pro poskytování Pečovatelská služba OASA Opava Vnitřní pravidla pro poskytování Účinnost od 15.7. 2011 Datum aktualizace 5: 1.5.2015 Adresa Poskytovatele sociální služby:

Více

Tento dokument je určen pouze klientům Českého vzdělávacího centra, je chráněný autorským zákonem a není povoleno jej dále jakkoliv šířit či

Tento dokument je určen pouze klientům Českého vzdělávacího centra, je chráněný autorským zákonem a není povoleno jej dále jakkoliv šířit či Aby se vám nesmáli, že platíte zbytečně víc, než ostatní Vybrané postupy, jak neplatit v roce 2013 ani o korunu víc, než ostatní Co před vámi chtějí zatajit: Praktické tipy, které vám pomohou vyjednat

Více

Obezřetnost se vyplácí. Průvodce nejen pro seniory

Obezřetnost se vyplácí. Průvodce nejen pro seniory Obezřetnost se vyplácí Průvodce nejen pro seniory Při své práci se často potkáváme se staršími lidmi, kteří se dostali do nelehké životní situace. Dobře víme, že není vždy jednoduché se v některých problémech

Více

Objevte způsob, jak získat naše služby výhodněji

Objevte způsob, jak získat naše služby výhodněji Objevte způsob, jak získat naše služby výhodněji Výhody Extra karty Úspora až 40 % na služby od O 2 Nastavte si ze své Extra karty inkaso pro platbu vyúčtování za služby od O 2 a plaťte s ní všechny své

Více

úvod Vážení spoluobčané, milí senioři,

úvod Vážení spoluobčané, milí senioři, Vážení spoluobčané, milí senioři, úvod s ohledem ke skutečnosti, že v naší společnosti narůstá kriminalita včetně majetkově trestných činů na seniorech, jsme se rozhodli v roce 2012 zapojit do Programu

Více

Příprava pro případ nouze

Příprava pro případ nouze Důležitá čísla Důležitá čísla Policie 110 Příprava pro případ nouze Prevence a svépomoc v nouzových situacích Hasičský sbor 112 Lékařská pohotovostní služba Záchranná služba Pomoc při otravách Pohotovostní

Více

Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny

Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny Jak přežít ekonomický kolaps poučení z Argentiny Prosíme o šíření textu, ať už odkazem na článek, nebo e-mailem jako přílohu. Děkujeme! Zdroj: http://www.freepub.cz/2012/jak-prezit-ekonomicky-kolaps/ Osnova:

Více

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T. Člověk a jeho zdraví. Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T. Člověk a jeho zdraví. Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T Michaela Jančová Člověk a jeho zdraví Pracovní sešit pro 4. a 5. ročník základní školy O b s a h Obsah... 3 Použité značk y... 3 Opakování...4 Péče o zdraví... 6 Poznáváme

Více

Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista

Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista Příloha 6 Návrh testových otázek pro jednotlivé ročníky Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista Uváděné úlohy a testové otázky odpovídají výstupům jednotlivých

Více

Ve Vinařicích dne 24.6. 2011 VNITŘNÍ ŘÁD VĚZNICE PRO ODSOUZENÉ ZAŘAZENÉ K VÝKONU TRESTU DO VĚZNICE S O S T R A H O U A D O Z O R E M

Ve Vinařicích dne 24.6. 2011 VNITŘNÍ ŘÁD VĚZNICE PRO ODSOUZENÉ ZAŘAZENÉ K VÝKONU TRESTU DO VĚZNICE S O S T R A H O U A D O Z O R E M Ve Vinařicích dne 24.6. 2011 VNITŘNÍ ŘÁD VĚZNICE PRO ODSOUZENÉ ZAŘAZENÉ K VÝKONU TRESTU DO VĚZNICE S O S T R A H O U A D O Z O R E M Vnitřní řád se vydává v souladu s 14 zákona č. 169/1999 Sb., o výkonu

Více

Člověk s mentální retardací je lidskou bytostí se svébytnou hodnotou a důstojností!

Člověk s mentální retardací je lidskou bytostí se svébytnou hodnotou a důstojností! Člověk s mentální retardací je lidskou bytostí se svébytnou hodnotou a důstojností! Barborka Domov pro osoby se zdravotním postižením K. Čapka 3333, 767 01 Kroměříž D o m o v n í ř á d Platnost: 20. 1.

Více

FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ SE BUDE HODIT!

FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ SE BUDE HODIT! FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ SE BUDE HODIT! Plán vyučovací hodiny (č. 8) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Finanční vzdělávání se bude hodit! VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6. až 8. třída) ČASOVÁ DOTACE:

Více

pro seniory sociální služby v Českých Budějovicích příloha 09/2011 SOCIÁLNÍ SLUŽBY PRO SENIORY V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

pro seniory sociální služby v Českých Budějovicích příloha 09/2011 SOCIÁLNÍ SLUŽBY PRO SENIORY V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH sociální služby pro seniory příloha 09/2011 v Českých Budějovicích ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ 2 OSOBNÍ ASISTENCE 3 PEČOVATELSKÁ SLUŽBA 5 TÍSŇOVÁ PÉČE 7 PRŮVODCOVSKÉ A PŘEDČITATELSKÉ SLUŽBY 7 DENNÍ STACIONÁŘE

Více

Informace o táboře a seznam potřeb

Informace o táboře a seznam potřeb Informace o táboře a seznam potřeb Adresa tábora Ekologická farma Kozodoj Rolavská 538/56 Karlovy Vary 360 17 Na následujícím odkaze nás najdete na mapě. Kontakt hlavní vedoucí: Pavlína Štyndlová táborový

Více

Otázky a odpovědi. k transformaci sociální služby Domov Pístina. Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

Otázky a odpovědi. k transformaci sociální služby Domov Pístina. Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec Otázky a odpovědi k transformaci sociální služby Domov Pístina Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec, Domov Pístina Pístina 59, 378 02 Stráž nad Nežárkou

Více

(První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011

(První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011 (První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011 Tato publikace by určitě mohla být přínosná pro zdravotníky nebo jiné absolventy kurzů první pomoci, kteří si chtějí oživit své teoretické

Více

www.airbank.cz Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu

www.airbank.cz Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu Číst obchodní podmínky není žádná zábava. S četbou Vašich oblíbených autorů se to rozhodně nedá srovnat. Obchodní podmínky tu ovšem nejsou pro

Více

CO NÁS ZAJÍMÁ. ČTVRTLETNÍK STAVEBNÍHO BYTOVÉHO DRUŽSTVA HAVÍŘOV Ročník 9 září 2011 číslo 3 PRO DRUŽSTEVNÍ BYTY VYCHÁZÍ ZDARMA.

CO NÁS ZAJÍMÁ. ČTVRTLETNÍK STAVEBNÍHO BYTOVÉHO DRUŽSTVA HAVÍŘOV Ročník 9 září 2011 číslo 3 PRO DRUŽSTEVNÍ BYTY VYCHÁZÍ ZDARMA. ČTVRTLETNÍK STAVEBNÍHO BYTOVÉHO DRUŽSTVA HAVÍŘOV Ročník 9 září 2011 číslo 3 PRO DRUŽSTEVNÍ BYTY VYCHÁZÍ ZDARMA Na podzim vydávají lesy svá bohatství Věnujte pozornost svým platbám aneb i malá nepřesnost

Více