DIECÉZNÍ CHARITA LITOMĚŘICE, Dómské nám. 10, tel./fax: tel Internet:

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "DIECÉZNÍ CHARITA LITOMĚŘICE, Dómské nám. 10, tel./fax: 416 731 452 tel. 416 735 606 E-mail: dchltm@dchltm.cz, Internet: www.dchltm."

Transkript

1 DIECÉZNÍ CHARITA LITOMĚŘICE, Dómské nám. 10, tel./fax: tel Internet: zprávy CHARITY 4/2004

2 ZPRÁVY CHARITY 2 OBSAH Duchovní slovo str. 3 Informace DCH str. 4 Centrum psychologické pomoci v Beslanu str. 4 Brněnská cihla str. 5 Pomoc obětem povodní na Slovensku str. 6 Svatováclavská charitní zábava str. 7 Ozdravný pobyt dětí z Běloruska str. 8 Pozvánky DCH str. 9 Den otevřených dveří v Charitním domově v Liberci str. 9 Regionální sbírka Pozvedněte slabé str výročí založení Domova sv. Vavřince str. 10 Co se děje v charitách str.11 Fotbalový turnaj str. 11 Farní charity v květnu str Poradna pro ohroženou mládež str Pečovatelská služba pro rodiny s dětmi str. 16 Z domova pro matky s dětmi str. 17 Sportovní pobyt v přírodě str. 18 V Sovičce bylo příjemně str. 19 Sportovní pobyt str Dobrovolníci v Kojaticích str

3 ZPRÁVY CHARITY 3 DUCHOVNÍ SLOVO ODPOČINEK a rekreace MůŽE BÝT: * příležitostí k načerpání sil pro tělo i ducha * časem pro lidi blízké: děti, partnery, stárnoucí rodiče, opuštěné přátele * skvělou příležitostí, abychom zjistili, že i bez nás se svět ani nezhroutí, ani nezastaví * příležitostí k obdivování Božího díla * příležitostí k zamyšlení nad sebou samým * příležitostí k pohledu na sebe a na život pod jiným zorným úhlem * příležitostí k (pře)hodnocení zaběhaných životních cest * obdobím, kdy máme dostatek času pro Boha ODPOČINEK NEMÁ BÝT: * dobou horečného pobíhání od města k městu, od památky k památce... * časem pro horečné sbírání dojmů, kterými později ohromíme své přátele * otrockou prací * jiným výrazem pro lenost a zahálku KRITÉRIUM DOBRÉHO ODPOČINKU Po dobrém odpočinku se člověk vrací do svého běžného prostředí a do své práce posilněn, s chutí a radostí. Ne s nechutí a unaven. Z dobré rekreace se člověk nemusí rekreovat... KDO SI NEUMÍ ODPOČINOUT měl by se zamyslet nad tím: * jak vidí svůj význam, zda neočekává vše od sebe, od svých (omezených) sil a možností... * jak důvěřuje v Boha, který se o člověka stará... * jak umí spolupracovat s druhými lidmi a s Bohem... * zda mu není práce bohem, drogou, a smyslem všeho...

4 ZPRÁVY CHARITY 4 INFORMACE Tisková zpráva z pátku 10. září 2004 Charita zřizuje v Beslanu centrum psychologické pomoci pro oběti útoku na místní školu (BESLAN, SEVERNÍ OSETIE, RUSKÁ FEDERACE). Generální sekretář Sdružení Česká katolická charita Jindřich Suchánek a vedoucí charitní mise na Kavkaze Martin Zamazal včera (9. září) navštívili Beslan, kde došlo minulý týden k brutálnímu útoku na místní školu. Atmosféra ve škole je velmi pietní a dramatická. Stovky lidí procházejí mezi ohořelými trámy a rozbitými okny a zdmi, říká generální sekretář Jindřich Suchánek. Ve škole i na hřbitově bylo mnoho věnců a květin. A také plastových lahví s vodou na připomínku toho, že teroristé nedali dětem napít. Na hřbitově je spousta pietních obrázků a hraček od dětí, pozůstalí pláčí. Jedni měli na hřbitově rozloženou deku, na ní jídlo a pití a prosili nás, abychom si alespoň něco vzali a nalili trochu vody na hrob, ve kterém je jejich syn a trochu se napili, na připomínku toho, že děti se nesměly najíst ani napít. To bylo velmi silné, říká Jindřich Suchánek. Beslan navštívil Jindřich Suchánek v doprovodu náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Severní Osetie paní Džama Gazieva a vedoucího Caritas Vladikavkaz. Večer se pak pracovníci Charity sešli s místními dobrovolníky, tedy asi s šestnácti psychology, psychiatry a terapeuty, kteří začali pracovat již od 4. září. V nejbližší době bude zřízeno psychologické centrum Charity v Beslanu pod hlavičkou Caritas Vladikavkaz a Caritas Internationalis. Jeho náplní bude 1) psychologická pomoc dětem, 2) psychologická pomoc dospělým a 3) psychoterapeutické skupiny. Všechny tři skupiny se budou se střídat tak, aby mohly v těchto dnech pracovat jedenáct hodin denně, říká Jindřich Suchánek. Na základní pomůcky pro psychoterapeuty a na hračky již přispěla Česká katolická charita (která působí na severním Kavkaze v rámci Caritas Internationalis) částkou jeden tisíc amerických dolarů (asi třicet tisíc Kč). Sdružení Česká katolická charita vyhlásilo 6. září veřejnou sbírku na pomoc obětem útoku v Beslanu na účet: /0800 u České spořitelny, variabilní symbol: (Při platbě složenkou prosím uvádějte číslo konta ve tvaru: /0800, VS 1261). Další informace na adrese Jan Oulík, Dagmar Volencová, tiskové oddělení SČKCH tiskové oddělení SČKCH, mobil: , trasu absolvovaly.

5 ZPRÁVY CHARITY 5 Diecézní charita Brno OBLASTNÍ CHARITA BRNO tř. Kpt. Jaroše 9, Brno Tel.: Fax: Brněnská cihla 2004 Brno - Již počtvrté se v týdnu od 20. do 26. září 2004 mohou Brňané i návštěvníci Brna zapojit do charitativní veřejné sbírky Brněnská cihla 2004, kterou pořádá Oblastní charita Brno, Chráněné bydlení sv. Michaela. Dosavadní výtěžky putovaly na vybudování chráněného bydlení pro mentálně postižené a autisty. Stejně tak tomu bude i v letošním roce. Výtěžek bude věnován na vytvoření a zlepšení podmínek pro poskytování služeb klientům chráněného bydlení. Záštitu na celé akci převzal hejtman Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek, který se do sbírky zapojí aktivně. Přes sto dobrovolníků, převážně studentů z brněnských škol bude na devíti stanovištích v centru Brna a některých supermarketech nabízet cihly za symbolickou částku sto korun za kus. Cihly si mohou dárci odnést domů, popřípadě cihlu podepsat a nechat jí na stanovišti. Z takto podepsaných cihel z minulých ročníků sbírky je již postavena zeď v chráněném bydlení ve vile na Žabovřeské ulici a v domě na Gorkého ulici. Po dobu sbírky budou probíhat doprovodné akce a účast přislíbily osobnosti veřejného a kulturního života. Na zdárném průběhu sbírky se budou podílet dárci a sponzoři Oblastní charity Brno. Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno a MF Dnes. Cihly na tuto akci věnovala již tradičně Cihelna Ivančice a.s. Finanční příspěvky určené na charitativní veřejnou sbírku lze zaslat na účet u Komerční banky a.s. v Brně, číslo /0100. Pomozte nám pomáhat vytvořit domov pro lidi s mentálním postižením a autismem. Veškeré informace o Oblastní charitě Brno a charitativní veřejné sbírce Brněnská cihla, která je určena na chráněné bydlení naleznete na Michaela Cyprová Oblastní charita Brno, tel.: , mob.:

6 ZPRÁVY CHARITY 6 Finanční příspěvky určené na charitativní veřejnou sbírku lze zaslat na účet u Komerční banky a.s. v Brně, číslo /0100. Sbírka je povolena Krajským úřadem Jihomoravského kraje č.j. JMK 12308/2004 OPO. Pomozte nám pomáhat vytvořit domov pro lidi s mentálním postižením a autismem. Ve městě Brně bude v době sbírky devět stanovišť: Česká 31, Obchodní galerie Orlí Orlí 3, Globus Ivanovice u Brna, Futurum Vídeňská 100, Mendlovo náměstí, Obchodní dům Vichr- Kobližná 19, Velký Špalíček Mečova 2, Shopping Park Skandinávská 2, Olympia nákupní a zábavné centrum U dálnice 777. Veškeré informace o Oblastní charitě Brno a charitativní veřejné sbírce Brněnská cihla, která je určena na chráněné bydlení naleznete na Michaela Cyprová Oblastní charita Brno, tel.: , mob.: Charita pomáhá obětem povodní na Slovensku Východní Slovensko se vzpamatovává z povodní. Místní Charity monitorují situaci, aby mohly co nejúčinněji pomoci. Na pomoc obětem záplav odjel rovněž pracovník Diecézní charity Litoměřice s nákladem vysoušečů. Slovensko: Po konzultacích s pracovníky partnerské Arcidiecézne charity Košice odjel 5.8. na východní Slovensko pracovník Diecézní charity Litoměřice Roman Striženec. Vezl s sebou 14 přenosných vysoušečů. Ty byly dlouhodobě zapůjčeny do jednotlivých domácností, které zasáhla povodeň.

7 ZPRÁVY CHARITY 7 Farní charita Lovosice ve spolupráci s Diecézní charitou LitoměřiceVás srdečně zvou na Svatováclavskou charitní zábavu 2. října 2004 od 20:00 V KULTURNÍM STŘEDISKU LOVOŠ 8.května 13, Lovosice K zábavě a tanci nám zahraje skupina AYETTO Večerem bude provázet moderátorka ČRo Sever Markéta Schwarcová Svatováclavská soutěž s perníkovými srdíčky Country tance v podání Čížků z Čížkovic Překvapení: HOST VEČERA!! vstupné : 100,-Kč vstupenky na čísle:

8 ZPRÁVY CHARITY 8 OZDRAVNÝ POBYT DĚTÍ Z BĚLORUSKA Tisková zpráva Diecézní charity České Budějovice Ve dnech od 15. do 28. července zorganizovala Diecézní charita České Budějovice ozdravný pobyt pro sedm dětí ze sociálně slabých rodin z Běloruska (z oblasti Pinsk). Tato oblast byla jednou z nejpostiženějších při Černobylské havárii. Rodiče těchto dětí jsou od této nehody různě nemocní a i některé děti mají zdravotní problémy. Pobyt byl hrazen částečně z finančních prostředků Tříkrálové sbírky určené pro humanitární pomoc a z části pomocí sponzorských darů. Děti byly ubytovány v rodinách našich dobrovolníků (u pana Petra Hrušky ze Starého Města pod Landštejnem a paní Blanky Pirnosové z Českých Budějovic). Diecézní charita pro děti pořádala ozdravné a poznávací výlety např. do Jáchymova, Karlových Varů, Prahy, Písku, Českého Krumlova, Jindřichova Hradce a Třeboně. Velké poděkování patří manželům Machátovým z o.s. Společenství pomoci Jáchymov, díky jejichž sponzorskému daru mohly děti důkladně poznat krásy přírody v západních Čechách včetně lázeňského města Karlovy Vary. Tato akce se setkala také u oslovených českobudějovických firem s kladným ohlasem, takže se nám podařilo sponzorsky získat pro děti mléčné výrobky z jihočeských mlékáren, pečivem přispěla českobudějovická pekárna Pekast, dalšími dárky přispěly supermarkety Globus, Makro, Info centrum 0Magistrátu České Budějovice Zdarma nám byla umožněna prohlídka zámku a ZOO na Hluboké nad Vltavou a vstup do Chýnovské jeskyně. Toto byl pro děti velký zážitek, protože žádné ještě nebylo v podzemí. Celý pobyt byl pro děti natolik zajímavý, že domů někteří vůbec nechtěly a jiné pouze na skok a hned zase zpátky. Závěrem chci poděkovat všem, kteří přispěli svým časem, darem, ochotou ke zdárnému průběhu celého pobytu dětí z Běloruska. Roman Tlapák, Diecézní charita České Budějovice Kanovnická 16, ČeskéBudějovice, tel

9 ZPRÁVY CHARITY 9 POZVÁNKA Přijměte naše pozvání na d e n o t e v ř e n ý c h d v e ř í v Charitním domově pro matky s dětmi v tísni v Jungmannově ul. v Liberci, v sobotu 11. září 2004 od 11 hod. Program: Dětská olympiáda od 13.3O hod (i pro Vaše děti) Přijďte se podívat a seznámit s naším projektem Domova, poznáte naše klienty, realizátory projektu a sami zhodnotíte, jak s Vašimi penězi nakládáme. Moc rádi Vás přivítáme a těšíme se na setkání s Vámi. Oblastní charita Liberec Regionální veřejná sbírka Pozvedněte slabé Domov pro matky s dětmi v tísni Liberec byl vybrán jako jedna ze tří organizací z Liberce, které se rozhodla podpořit Nadace EU- RONISA z výtěžku II. ročníku veřejné sbírky Pozvedněte slabé. Sbírka byla zahájena v červnu 2004 a potrvá až do příštího roku, kdy Nadace plánuje rozdělit výtěžek sbírky mezi vybrané organizace. Oblastní charita Liberec, která provozuje Domov pro matky s dětmi v tísni by chtěla tyto prostředky použít na projekt Poznáváme svět (terapeutické programy pro děti) a provoz charitního Domova. Jurkovová Jana, ředitelka OCH Liberec

10 ZPRÁVY CHARITY 10 Na oslavu 10. výročí založení Domova sv. Vavřince v Chrastavě domova pokojného stáří Tímto Vás co nejsrdečněji zveme k ohlédnutí se za uplynulými deseti lety života v našem domově pro seniory. Oslava s představiteli obcí, měst, kraje, charity a církve proběhne Program dne: v sobotu 18. září ,00 hod. Bohoslužba v kostele sv. Vavřince v Chrastavě (celebrovat bude biskup Josef Koukl) 12,00 hod. Přesun do parku Oblastní charity, přivítání, slovo pozvaných hostů, prezentace dárců, poděkování všem, kteří nám pomáhají 12,30 hod. Posvěcení a otevření parku pro veřejnost 13,00 hod. Občerstvení, prezentace a prohlídka domova 14,00 hod. Kulturní program v parku 15,30 hod. Volná zábava, táborák s vuřty a pivečkem VŠICHNI PŘÍZNIVCI, PŘÍBUZNÍ A PŘÁTELÉ JSOU NA TUTO OSLAVU SRDEČNĚ ZVÁNI!

11 ZPRÁVY CHARITY 11 CO SE DĚJE V CHARITÁCH FOTBALOVÝ TURNAJ Rumburk - Oblastní charita Ústí nad Labem v rámci projektu Komunitní centrum pro děti Světluška uspořádala 20. července fotbalový turnaj, kterého se zúčastnily čtyři organizace zabývající se prací s dětmi. K dispozici jim bylo univerzální hřiště Oblastní charity ÚL. Turnaje, který začal v 10 hodin slavnostním zahájením a přivítáním účastníků, se zúčastnilo Komunitní centrum Světluška, Komunitní centrum Matiční, Romano jasnica o.s. a Dětský domov Střekov. Hlavní rozhodčí turnaje připomněl hráčům základní pravidla hry, následovalo rozlosování pořadí zápasů a první zápas. Hrálo se formou každý s každým a výsledky utkání se zapisovaly do tabulky. Předposlední zápas o třetí místo sehrálo Komunitní centrum pro děti Světluška s Dětským domovem Střekov. Po ukrutném boji zvítězilo Komunitní centrum pro děti Světluška a získalo tak třetí místo. V posledním zápase o první místo bojovalo Komunitní centrum Matiční a Romano jasnica. Během utkání se vytvořila báječná atmosféra díky fandění a povzbuzování ostatních družstev. První místo si nakonec vybojovalo Romano jasnica o.s. Výsledky turnaje oznámila ředitelka Oblastní charity v Ústí n.l., která předávala účastníkům poháry i věcné ceny a zároveň jim poděkovala za účast. Celkem se zúčastnilo pětatřicet dětí. Konečné pořadí: 1. místo Romano jasnica o.s. 2. místo Komunitní centrum Matiční 3. místo Komunitní centrum Světluška 4. místo Dětský domov Střeliv

12 ZPRÁVY CHARITY 12 Farní charita v květnu Tak jsme tu opět s aktualitami. V klubovně pro mládež, která se tu pravidelně schází každý týden od úterý do pátku, probíhá každý den pravidelný program. Mimo tyto pravidelné zájmové kroužky se pracovnice farní charity snaží zpestřit každodenní stereotyp i jinými aktivitami. Mezi ně patří například návštěvy jiných zařízení, cyklo-výlety, besedy, prohlídky hradů a zámků, letní tábory a jiné. V květnu ( ) jsme přivítali fotografy z Prahy, kteří si v klubovně nafotili portréty dětí a jejich výstava by se měla uskutečnit koncem prázdnin. Děti se předvedly i na kolech, i když pro nepřízeň počasí projížděly jen Rumburkem. Týden poté ( ) jsme přijali pozvání na Den otevřených dveří. Dveře byly skutečně dokořán v Teen Challenge - dětském centru Klokan. Příjemné přivítání čekalo na všechny návštěvníky v čajovně, kde bylo připraveno bohaté občerstvení. Pracovnice Teen Challenge nás provedly pěkně zařízenými prostorami, kde se děti z naší klubovny cítily jako doma. Děti měly možnost si na přilehlé zahradě zahrát i kriket. A příjemný den jsme zakončili procházkou po městě Šluknov a posezením v parku. Poslední akcí v měsíci květnu byla beseda, která se týkala velice ožehavého tématu a to ŠIKANY.

13 ZPRÁVY CHARITY 13 Paní Svobodová ze zmíněného šluknovského centra (Teen Challenge) dětem v klubovně nejen trpělivě přednášela, ale snažila se děti uvolnit i formou nejrůznějších her. Na měsíc červen připravujeme: Šikulka 2004 dovednostní soutěž a Rómský festival v České Kamenici Projekt je financován z veřejné sbírky Pomozte dětem!, MPSV ČR, MV ČR, Úřadem práce Děčín, Městským úřadem Rumburk a Mgr. Peroutkovou. Patří jim veliký dík. Den otevřených dveří v Teen challenge ve Šluknově

14 ZPRÁVY CHARITY 14 FARNÍ CHARITA RUMBURK - LÉTO 2004 Poradna pro ohroženou mládež- Žijeme spolu Nejen v období školního roku, ale i v průběhu prázdnin, mají děti a mládež možnost využít v plné míře prostory klubovny Farní charity Rumburk a služby s tímto zařízením spojené. Největší zájem mladistvých je o hry na počítačích, taneční zkoušky a společenské hry. V průběhu dvou měsíců školních prázdnin byla pro děti připravena řada akcí a programů. Již na začátku měly děti možnost zúčastnit se letního tábora v Jílovém u Děčína, který trval týden od 3.7. do Této šance využilo celkem 12 dětí. Další akce se uskutečnila 21. července v Ústavu sociální péče v Jiříkově, kde dívčí taneční skupina Sestry v akci Farní charity Rumburk předvedla své taneční umění obyvatelům tohoto sociálního zařízení. Děvčata se dočkala příjemného ocenění, kterým byl veliký potlesk a občerstvení od hostitelů. Dne 29. července se uskutečnil výlet na kolech do Krásné Lípy, která je od Rumburku vzdálená zhruba pět kilometrů. O jízdu na kolech je veliký zájem, proto se za pěkného počasí tyto výlety pořádají až dvakrát měsíčně. Další zajímavá akce, kterou naše organizace uspořádala, se konala 12. srpna. Jednalo se o tzv. Stopovanou námi nazvanou Hledání pokladu. Děti cestou musely plnit úkoly, použít své dovednosti, např. zpěv, recitaci a měly možnost předvést a využít obecné znalosti. Na konci je čekala odměna v podobě pokladu, kterým byla hromada sladkostí. V závěru prázdnin se uskutečnily ještě dva výlety do Prahy. První byl jednodenní výlet pro mladší děti, které společně s dětmi z projektu Pečovatelská služba pro rodiny s dětmi, navštívily ZOO. Druhého se zúčastnila mládež, která měla na programu prohlídku památek města, ZOO a jízdu parníkem. Jednalo se o

15 ZPRÁVY CHARITY 15 výměnný pobyt našich dětí s dětmi z Azylového domu pro matky s dětmi na Jižním městě, které se k nám chystají na podzim. Prázdniny skončily, ale děti se nemusí obávat toho, že nebudou moci využívat naplno služeb naší organizace. Projekt je financován z veřejné sbírky Pomozte dětem!, MPSV ČR, MV ČR, Úřadem práce Děčín, Městským úřadem Rumburk a Mgr. Peroutkovou. Patří jim veliký dík. Renáta Koubková, sociální pracovnice Tábor Jílové u Děčína výlet na rozhlednu Sněžník

16 ZPRÁVY CHARITY 16 Pečovatelská služba pro rodiny s dětmi Pro děti ze sociálně slabších rodin se v letních měsících uskutečnily tři akce. Již 4. ročník Soutěže pro rodiny s dětmi proběhl dne 4. července a zúčastnilo se 10 soutěžních dvojic (rodič+ dítě). Tato soutěž je u dětí velmi oblíbená, jelikož se jim rodiče věnují celý den. Neděle patřila koloběžkám. Sešlo se 17 závodníků, kteří projížděli trasy určené pro závod koloběžek. Soutěž byla rozdělena na tři kategorie podle věku zúčastněných, který se pohyboval od 2 do 17 let. Tomu odpovídala trasa i velikost koloběžky. Tento druhý ročník byl opět, jako v loňském roce, ukončen grilováním uzenin. Koncem srpna se uskutečnil zájezd do Prahy. Autobus zaplnilo 51 účastníků, které čekala jízda parníkem a poté prohlídka ZOO. Touto akcí skončil prázdninový program věnovaný rodinám s dětmi. Za pomoc při těchto akcích patří velké poděkování dobrovolným pracovnicím Markétě Neidhardtové, Petře a Monice Marvanovým. Závody koloběžek

17 ZPRÁVY CHARITY 17 Projekt je financován: MPSV ČR, Úřad práce Děčín, Nadace Euronisa Liberec, Město Varnsdorf, Město Rumburk. Tyto akce by se nemohly uskutečnit bez pomoci těchto sponzorů: Limma Food Česká Kamenice, Rátio Rumburk, Zelená lékárna- Mgr. Matějček, Tabák Podhájí- M. Kubátová, Květiny a dárkové zboží- Fialová Alžběta, Večerka-pí. Sedláčková,Česká Kooperativa, Velveta Varnsdorf, pí. Soukupová-videozáznamy, pí. Nedvědová, Řeznictví a uzenářství pod Klášterem- Formánek, Řeznictví a uzenářství Patkolo, Autodoprava Hemelík, Farní charita Rumburk. Dana Neidhardtová Z domova pro matky s dětmi v tísni Liberec Ve čtvrtek jsme se s dětmi zúčastnily zájezdu do Litoměřic. Nejely jsme sami, jeli s námi i chrastavští důchodci. První zastávka byla na rychtě v Kravařích. Zde jsme si všichni s obdivem prohlédli zdejší rychtu a potom se vydali na zámek do Ploskovic. Navštívili jsme si i jeskyni, která se nachází pod zámkem. Pří prohlídce zámku jsme vyslechli netradiční výklad pana průvodce. Tento výklad nám moc zaujal. Po krátké zastávce jsme zamířili směr Litoměřice. První zastávka v Litoměřicích patřila Hospici. Je to hezké zařízení pro staré a dlouho nemocné lidi. Tam jsme se vyfotili a dali si dobrý oběd. Po této návštěvě naše kroky vedly do katedrály. Po zhlédnutí i této krásy jsme měli rozchod a tak jsme si prohlédli uličky města Litoměřic. Odpoledne jsme nasedli do autobusu a vraceli se domů. Zájezd se nám moc líbil, počasí se vydařilo a máme hodně nových zážitků. klientky Domova pro matky s dětmi v tísni Za spolupráci děkujeme Oblastní charitě Chrastava.

18 ZPRÁVY CHARITY 18 Sportovní pobyt v přírodě Oblastní charita Ústí nad Labem pořádala v rámci projektu Komunitní centrum pro děti Světluška Sportovní pobyt v přírodě. Uskutečnil v kempu Marvel v Ostrově u Tisé od 21. do 22. srpna Pro cestu do Tisé jsme využili dálkovou autobusovou dopravu, ale do Ostrova jsme museli dojít pěšky. Cestou dlouhou asi 4 km jsme šli lesem i kolem skal. Do kempu jsme dorazili chvíli před obědem, tak jsme čas využili sbíráním dříví a klestí v blízkém lese. Po obědě přišla na řadu 1. část sedmiboje: skákání v pytli, vědomostní hra, běh na 50 metrů (plavání jsme z důvodu nepřízně počasí vyřadili). Po skončení soutěžení jsme začali připravovat táborák a tedy i večeři. Při opékání buřtů jsme si zahráli ještě vědomostní hru a zjistili tak stav naší paměti i vědomostí před zahájením nového školního roku. Po večeři jsme si na hřišti v kempu zahráli volejbal, ping-pong i nohejbal, ke kterému se přidaly i děti z kempu. Druhý den hned po snídani jsme dokončili náš sedmiboj: hod na terč, skok do dálky, sedy lehy. Zatímco vedoucí počítali výsledky, děti si balily oblečení, uklízely v chatkách i okolo nich. Po vyhlášení výsledků v chlapecké i dívčí kategorii jsme šli na oběd, rozloučili jsme se s vedoucí kempu a vydali se na náročnou dlouhou cestu kopcovitou krajinou do Tisé na autobus, kterou jsme k údivu nás všech zvládli v rekordním čase. Pro většinu klientů Komunitního centra byl tento pobyt jediným prázdninovým výjezdem do přírody, ať z důvodu socioekonomického stavu rodiny nebo pouze nezájmem ze strany jejich rodičů. Pobytu se zúčastnilo 10 dětí a 3 dospělé osoby.

19 ZPRÁVY CHARITY 19 V Sovičce bylo příjemně Na závěr školního roku si děti z Komunitního centra Sovička, pod vedením sociálních pracovnic, připravily vystoupení pro rodiče a zvané hosty. Na programu byly písně s tanečky, básničky, říkadla a další. Děti rády ukázaly rodičům a všem přítomným, co je paní učitelky naučily. Ani rodiče nezůstali pozadu a do programu, k obveselení všech, přidali něco ze svého umění. Jeden tatínek nám zpěvem a hrou na kytaru připomněl, jak krásné a melodické jsou romské písně. Kluci a děvčátka si za doprovodu jeho vystoupení snědli připravené sladké občerstvení a poté i zatančili. Na závěr lze jen říci, že se všichni zúčastnění dobře bavili, neradi se loučili a přáli si, brzy se při nejbližší příležitosti setkat. Sportovní pobyt Ústí n.l. - Oblastní charita Ústí nad Labem pořádala v rámci projektu Komunitní centrum pro děti Světluška července v Autokempu Chabařovice 2. ročník akce Sportovní pobyt v přírodě.. Pro většinu klientů Komunitního centra byl tento pobyt jediným prázdninovým výjezdem do přírody, ať z důvodu socioekonomického stavu rodiny nebo pouze nezájmem ze strany jejich rodičů. Pobyt byl zaměřen na sportovní vyžití dětí, proto v plánu akce byly sportovní hry jednak kolektivní, tak individuální. Po ubytování v chatkách a přečkání silné bouřky, jsme se vydali za poznáváním okolí města Chabařovic pěší turistikou. Po hodině cesty jsme se rozhodli strávit čas do večeře na travnatém

20 ZPRÁVY CHARITY 20 dětském hřišti. Někteří hráli fotbal či volejbal, další líný tenis nebo házeli létajícím talířem. K večeři bylo naplánováno opékání buřtů. Po velkém úsilí s rozděláním ohně jsme mohli začít opékat. Po večeři jsme areál blízkého koupaliště využili k hraní ping-pongu i k dovádění na prolézačkách. Druhý den po snídani nás čekal orientační běh přírodou. Trasu jsme vytyčili menším lesem vedoucím k Lesoparku Fridrich. Děti absolvovaly trasu samostatně, během cesty odpovídaly na otázky, které jsme poblíž cesty ukryli a které se týkaly převážně přírody, živočichů a chování v lese a přírodě. K vyhodnocení orientačního běhu jsme přihlíželi i na čas, za který trasu absolvovaly. Po obědě, při kterém jsme si zopakovali zásady společenského chování, jsme si sbalili naše tašky, uklidili chatky a jejich okolí a zbytek slunečného prázdninového odpoledne strávili na koupališti koupáním a hrami ve vodě. Díky tomuto pobytu mohly děti strávit dva dny v přírodě, utužit i nalézt nová přátelství a získat příjemné zážitky z prázdnin. Pobytu se zúčastnilo devět dětí a tři dospělí.

21 ZPRÁVY CHARITY 21 DOBROVOLNÍCI SE O PRÁZDNINÁCH V OSADĚ KOJATICE VĚNOVALI RÓMSKÝM DĚTEM Celkem šestadvaceti rómským dětem se o letošních práznidnách ve slovenských Kojaticích znovu téměř tři týdny věnovalo pět dobrovolníků z litoměřické diecéze. Kromě obvyklých činností jako jsou malování a kreslení, výlety nebo hry s míčem, se děti věnovly i vážnějšímu tématu, a sice náboženství a angličtině.. Výuka byla dobrovolná a určená pro děti staršího školního věku. Na náboženství se přihlásilo šest dětí:. Velmi příjemně překvapily, protože daly dohromady nejen Desatero, ale i sedm apoštolů.. Umí převyprávět několik příběhů z Bible, nejlépe si pamatují příběhy o Ježíšových zázracích. Velmi dobře znají příběh o Ježíšově narození a vzpomněly si dokonce na příběh Máří Magdalény. Jak vyprávěla jedna z dobrovolnic, Tereza Prasličková, která učila právě náboženství, nastaly občas komické situace. Probírali jsme příběh O milosrdném Samaritánovi. Nejprve jsme si ho přečetli, pak jsme si ho společně převyprávěli a bavili se o tom, jaké měl milosrdný Samaritán vlastnosti. Potom jsme probírali ještě Podobenství o boháčovi a stodolách. Na základě přečteného textu měly děti za úkol vymyslet, co se nedá koupit za peníze. Vymyslely 14 věcí: láska, lidé, děti, duše, srdce, cit, obloha, Panna Maria, pobožnost, zrak, sluch čich, řeč. Děti se hádaly o to, zda se dá za peníze koupit žena. Nakonec to vyřešil Ivan, který prohlásil: Dá, ale je to hřích. Fotbalový turnaj, víno a párky Nezapomnělo se ani na fotbalový turnaj v Ruské Nové Vsi a s organizací pomáhali i dospělí Romové. Turnaje se zúčastnila pouze tři mužstva: Ruská Nová ves, Rokycany a Kojatice. S Rokycany Kojatičtí prohráli 7:1. S Ruskou Novou vsí Kojatice v prvním poločase vyhrávaly 3:1, ale nakonec prohrály 6:4. Ze tří účastníků tedy Kojatice skončily na třetím místě. Když bylo po fotbale, vzali jsme děti a podnikli výlet na

22 ZPRÁVY CHARITY 22 zříceninu Zbojnického hradu.. Rokycanští Romové koupili za část vyhraných peněz ostatním víno, párky a chleba. Vážné zranění Kolem deváté hodiny přiběhli na faru děti se zprávou, že si Darinka rozřízla nohu o střep a že to vypadá hrozně. V osadě jsme našli Darinku na posteli a kolem ní pobíhalo několik desítek lidí. Koukli jsme na její chodidlo, kde zela sedmicentimetrová rozšklebená rána. Museli jsme zavolat sanitku.. Než přijela, Darinčina sestra Alenka upadla na schodech a rozbila si koleno. To už Darinčině mamince definitivně ruply nervy a začala nadávat na celou chýši. Je třeba dodat, že v předcházejícím týdnu jí onemocněly dvě malé děti, takže z jejích šesti dětí byly tohoto večera naprosto zdravé jen dvě. V Prešově na pohotovosti Darince nohu zašili. Musela jsem od pana doktora vyslechnout přednášku o tom, že každý večer přivezou aspoň jednoho Cikána s rozříznutou nohou. Jinak byl pan doktor celkem milý a dokonce se ptal, zda nemá Romům přivézt své staré oblečení. Dobrý dojem zkazil tím, když se mně na odchodu zeptal, jestli si nechci vzít pár Cikánů s sebou do Čech. Pak mi ale vysvětlil, že jen žertoval. Z úklidu nebylo nic Další den dobrovolníci uspořádali soutěžní dopoledne. S dospělými jsme měli domluveno, že si půjčí od starosty nářadí a uklidí v osadě. Pod vlivem sobotní události sami uznali, že by se v osadě mělo více dbát na pořádek a neměly by se tam válet střepy. Když jsme úklid domlouvali, neuvědomili jsme si, že se dnes berou přídavky na děti. Když jsme přišli do osady, byli už všichni opilí, takže z úklidu nebylo nic.

23 ZPRÁVY CHARITY 23 Překvapení na koupališti Na koupališti se dětem líbilo, ale byly překvapené, když viděly tolik lidí v plavkách. V osadě se totiž většinu koupou v šatech. Cestou na chatu Darinka (13) poprvé v životě viděla vlak. Ptala se, jestli je uvnitř člověk a jestli se tam nebojí.v úterý ráno jsme se nasnídali a pak jsme opět hráli společenské hry až do oběda. Bylo skvělé, jak nám děvčata po celý pobyt pomáhala s přípravou jídla a s mytím nádobí a to naprosto dobrovolně. Po obědě jsme vyrazili na výlet. Ten jsme však museli předčasně ukončit, protože se přihnala bouřka.. Večer jsme dělali oheň a proběhla stezka odvahy. Uhranutá Ve čtvrtek ráno mi Darinka řekla, že v noci zvracela. Nikoho ale nevzbudila a než ostatní vstali, vše uklidilai. Mezi řečí se zmínila, že zvracela proto, že jí přišlo z očí. Slavo na ni před pár dny upřeně koukal a tím jí uhranul. Uvařili jsme Darince čaj a Roman jí poradil, že se má vyléčit uhlíkovou vodou, což je známý a svědčený lék proti uhranutí. Darinka sama věděla, jak se uhlíková voda připravuje. Hodila postupně tři vypálené zápalky do sklenice s vodou, umyla si s ní obličej a zbytek vylila na práh. Dárky pro všechny Večer jsme rozdělili dětské oblečení, které přivezla paní Princová z Charity.. Nechtěli jsme totiž, aby se Kojatičtí o šaty hádali, což jsme zažili při prvním pobytu v osadě. Některé děti a maminky měly z oblečení opravdovou radost, jiné s výčitkou přinášely malé děti, na které jsme zapomněli, přestože na všechny ostatní děti oblečení dostaly. Celkově jsme rozdali kolem čtyřiceti balíčků.. Potom nastalo srdceryvné loučení s dětmi a předávání dopisů a dárků. Tereza Prasličková

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE Vážení přátelé, dovolujeme si Vám předložit výroční zprávu Charity Frýdek Místek za rok 2013. Je v ní stručně popsáno dění loňského roku, tak jak jsme je prožívali my v naší Charitě.

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

AKTUALITY. únor 2014 ročník 2 XXIV. Stal se chudým, abychom zbohatli z jeho chudoby

AKTUALITY. únor 2014 ročník 2 XXIV. Stal se chudým, abychom zbohatli z jeho chudoby D I E C É Z N Í Č A S O P I S P R O K Ř E S Ť A N S K É S P O L E Č E N S T V Í AKTUALITY únor 2014 ročník 2 XXIV. Stal se chudým, abychom zbohatli z jeho chudoby (...) Bůh se neprojevuje prostřednictvím

Více

Čtrnáctideník pro Litvínov, Meziboří, Horní Jiřetín a okolí

Čtrnáctideník pro Litvínov, Meziboří, Horní Jiřetín a okolí Čtrnáctideník pro Litvínov, Meziboří, Horní Jiřetín a okolí Internetové stránky Litvínova: www.litvinov.cz E-mail redakce: radnice@mulitvinov.cz Číslo 13 ročník XXI. 20. 7. 2012 zdarma Stručně Dopravní

Více

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová 02 ÚVOD, OBSAH Vážení čtenáři, možná jste si nedávno položili otázku, co se stalo s Vaším zpravodajem Komárek, jakto, že jste ho během podzimu nenašli ve Vašich schránkách. Vězte, že poslední vydání letošního

Více

Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5. Výroční zpráva

Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5. Výroční zpráva Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5 Výroční zpráva za školní rok 2013/2014 Obsah: str. 1. Charakteristika DDŠ... 3 2. Personální obsazení DDŠ. 3 3. Zpráva o činnosti

Více

ZPRÁVY Z BENÁTECKÉ RADNICE

ZPRÁVY Z BENÁTECKÉ RADNICE ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 7 ročník: 33 cena: 10 Kč 8. července 2009 V tomto čísle najdete: Rozpočtový výhled str. 6 ZŠ, MŠ str. 8 12 MO ČRS 1919 2009 str. 20 21 Sport str. 28 32 Carborundum Electrite a.s.

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

Úvodník. Motýlková školička 2/2013

Úvodník. Motýlková školička 2/2013 Úvodník Jsme obec, kde se nic neděje? Milí obyvatelé obce, pořadatelé kulturních, společenských a sportovních akcí, když se podívám na internetové stránky naší hezké obce, musím si položit otázku: Proč

Více

2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96

2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96 2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96 ZE ŽIVOTA OBCE Z RADY A ZASTUPITELSTVA OBCE ŠKOLY INFORMUJÍ Z TJ SIGMA LUTÍN ZAJÍMAVOSTI ZE ŽIVOTA OBCE SPOZ je 55 let Již od roku 1956 patří Sbor pro občanské

Více

11 2. listopadu 2007 Ročník XVII.

11 2. listopadu 2007 Ročník XVII. Zpravodaj Města Litomyšle 11 2. listopadu 2007 Ročník XVII. Rodinné centrum celé v novém Rodinné (dříve Mateřské) centrum, které bylo 18. října slavnostně otevřeno na Toulovcově náměstí, je zařízení určené

Více

Radniční list. Starostův sloupek. Evropský rok dobrovolnictví není prázdnou frází. Měsíčník Města Prachatice. XIII. ročník, číslo 5 (květen 2011)

Radniční list. Starostův sloupek. Evropský rok dobrovolnictví není prázdnou frází. Měsíčník Města Prachatice. XIII. ročník, číslo 5 (květen 2011) Radniční list Měsíčník Města Prachatice XIII. ročník, číslo 5 (květen 2011) Starostův sloupek Květen pokládám za jeden z nejkrásnějších měsíců v roce a jak jsem psal v minulém sloupku, toto období vybízí

Více

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE 5 2007 ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE Bumerang v čase Letní leštění klik Putování Ohlédnutí za Celostátním setkáním mládeže v Táboře Jamboree: nové zkušenosti, přátelé, šátky

Více

Srdce pro Matýska (str. 19) www.astorieas.cz. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s.

Srdce pro Matýska (str. 19) www.astorieas.cz. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s. www.astorieas.cz Zpravodaj MŠ a ZŠ Brozany nad Ohří Srdce pro Matýska (str. 19) 1 5 6 8-9 10-11 14 18 20 21 22-23 STALO

Více

ročník XXV. květen 2015 číslo 5 U tišnovského kostela sv. Václava se probouzí jaro.

ročník XXV. květen 2015 číslo 5 U tišnovského kostela sv. Václava se probouzí jaro. ročník XXV. květen 2015 číslo 5 vyšlo 29. 4. 2015 www.tisnov.cz U tišnovského kostela sv. Václava se probouzí jaro. Foto: Miroslav Zavadil MOMENTKA Z VERNISÁŽE VÝSTAVY ANEŽKY TURKOVÉ Galerie Jamborův dům

Více

Leden 2011 PF 2011. ročník dvacátý OBSAH: ZDARMA. Ze dubských středních škol... Půlnoční mše VIVAjump byla úspěšná Pozvánka na veselici sportovců

Leden 2011 PF 2011. ročník dvacátý OBSAH: ZDARMA. Ze dubských středních škol... Půlnoční mše VIVAjump byla úspěšná Pozvánka na veselici sportovců Leden 2011 ročník dvacátý ZDARMA PF 2011 OBSAH: Slovo starosty Rozpočet města na rok 2011 Poplatková povinnost Zápisy do 1. tříd ZŠ MP informuje... SMM informuje... Ceník inzerce Prezentace města Dubí

Více

Městský úřad STRÁŽNICE

Městský úřad STRÁŽNICE 9/2012 1 2 9/2012 Městský úřad STRÁŽNICE http://www.straznice-mesto.cz Vážení a mílí spoluobčané! Asi nejenom děti školou povinné a jejich pedagogové, ale i my všichni tak trochu pociťujeme nostalgii v

Více

číslo 5 květen 2015 www.novy liskovec.cz e mail: liskacek@nliskovec.brno.cz zdarma

číslo 5 květen 2015 www.novy liskovec.cz e mail: liskacek@nliskovec.brno.cz zdarma číslo 5 květen 2015 www.novy liskovec.cz e mail: liskacek@nliskovec.brno.cz zdarma Z obsahu tohoto čísla: strana 3 Poplatek za komunální odpad strana 3 5 Informace z radnice strana 6 Ze života naší čtvrti

Více

MĚSTSKÉHO ÚŘADU V ČESKÉM TĚŠÍNĚ

MĚSTSKÉHO ÚŘADU V ČESKÉM TĚŠÍNĚ srpnový PRAVODAJ MĚSTSKÉHO ÚŘADU V ČESKÉM TĚŠÍNĚ 1 pravodaj srpnový 2004 MĚSTSKÉHO ÚŘADU V ČESKÉM TĚŠÍNĚ Výsledky voleb do Evropského parlamentu na území města Český Těšín K volbám, které se konaly ve

Více

zpravodaj Druhý ročník Velikonočních slavností městské části Brno-střed zaplnil nám. Svobody městská část osobnost měsíce

zpravodaj Druhý ročník Velikonočních slavností městské části Brno-střed zaplnil nám. Svobody městská část osobnost měsíce Zpravodaj městské části Brno-střed Číslo 6 Červen 2011 Ročník XX městská část zpravodaj osobnost měsíce Velikonoční slavnosti na straně 2 Druhý ročník Velikonočních slavností městské části Brno-střed zaplnil

Více

SMRŽICKÝ. z p r a v o d a j. www.smrzice.cz. 2. ročník č. 3 / září 2013

SMRŽICKÝ. z p r a v o d a j. www.smrzice.cz. 2. ročník č. 3 / září 2013 SMRŽICKÝ z p r a v o d a j 2. ročník č. 3 / září 2013 www.smrzice.cz Vítání prázdnin bylo novou akcí, na kterou pozvala obec děti a jejich rodiče 4. července. Ve Vývoze bylo ten den hodně veselo. Veselo

Více

PŘEŠTICKÉ NOVINY. Areál KČT chceme lépe využít

PŘEŠTICKÉ NOVINY. Areál KČT chceme lépe využít Roèník XVIII. ČERVEN 2012 Cena 10 Kč PŘEŠTICKÉ NOVINY Měsíčník pro Přeštice a okolí l Vydává Město Přeštice Vychází již od roku 1995 ÚSPĚCH ŽÁKŮ ZUŠ PŘEŠTICE str. 4 DĚTSKÉ ODPOLEDNE NA ZASTÁVCE str. 6

Více

PROSINEC 2014. Zdeněk Křivánek, starosta městyse

PROSINEC 2014. Zdeněk Křivánek, starosta městyse PROSINEC 2014 Vážení spoluobčané, jménem Úřadu městyse Nové Veselí Vám přeji spokojené prožití vánočních svátků, do nového roku hodně zdraví, štěstí, spokojenosti. Zdeněk Křivánek, starosta městyse V neděli

Více

ÚVODNÍ SLOVO STAROSTY

ÚVODNÍ SLOVO STAROSTY ÚVODNÍ SLOVO STAROSTY Vážení a milí spoluobčané, než se pustím do bilancování uplynulého času, chtěl bych Vám všem nejprve poděkovat za to, že jste šli k volbám do obecního zastupitelstva, které proběhly

Více

BUŠTĚHRADSKÝ. Číslo 1 vyšlo v lednu 2014 Ročník 38. Náklad 1100 výtisků

BUŠTĚHRADSKÝ. Číslo 1 vyšlo v lednu 2014 Ročník 38. Náklad 1100 výtisků BUŠTĚHRADSKÝ zpravodaj INFORMAČNÍ BULLETIN MĚSTA BUŠTĚHRADU Číslo 1 vyšlo v lednu 2014 Ročník 38. Náklad 1100 výtisků informace z radnice město neziskové organizace kultura sport inzerce 2014 Stěhování

Více

Autobus do Děpoltovic a zpět zajištěn. Odjezd ve 12 30 od kulturního domu, odjezd z Děpoltovic 17 30.

Autobus do Děpoltovic a zpět zajištěn. Odjezd ve 12 30 od kulturního domu, odjezd z Děpoltovic 17 30. Vážení spoluobčané, máme období letních dovolených, a proto vybírám lehčí témata do dnešního úvodníku. V úvodu musím moc a moc poděkovat organizátorům dvou kulturně společenských akcí, a to Novorolská

Více

Ročník XXV. č. 9 30. dubna 2015 5 Kč, Univerzita třetího věku a možnost studia vysoké školy v Kadani má za cíl podpořit zvýšení úrovně vzdělanosti

Ročník XXV. č. 9 30. dubna 2015 5 Kč, Univerzita třetího věku a možnost studia vysoké školy v Kadani má za cíl podpořit zvýšení úrovně vzdělanosti Tisíc motorkářů v Kadani...... na 6. straně Pozvánka Kam za kulturou... 3. strana ČTRNÁCTIDENÍK KADAŇSKÝCH OBČANŮ Ročník XXV. č. 9 30. dubna 2015 5 Kč, Příští KN Uzávěrka příspěvků a inzerátů je ve středu

Více

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY Vážení čtenáři, již podruhé Vás oslovujeme ročenkou naší školy, abyste s námi mohli sdílet radosti i strasti uplynulého školního roku. Je toho opravdu hodně, co u nás, mimo

Více

Číměřský zpravodaj. 4. ročník 2014

Číměřský zpravodaj. 4. ročník 2014 Číměřský zpravodaj 4. ročník 2014 Vážení spoluobčané, v tomto období každý z nás bilancuje rok předcházející, ve kterém se nám naše plány a předsevzetí splnit podařily nebo nepodařily, a samozřejmě si

Více

Îivot MNICHOVIC 11/2005. Jak se žije v Mnichovicích některým osobnostem 11/2005. âasopis PRO OBYVATELE MùSTA MNICHOVICE A OKOLÍ OBSAH

Îivot MNICHOVIC 11/2005. Jak se žije v Mnichovicích některým osobnostem 11/2005. âasopis PRO OBYVATELE MùSTA MNICHOVICE A OKOLÍ OBSAH Îivot 11/2005 11/2005 MNICHOVIC âasopis PRO OBYVATELE MùSTA MNICHOVICE A OKOLÍ Roãník XXXIX OBSAH 2 Zpráva o činnosti města 2 Zprávy z výborů 3 Kultura 7 Informační centrum 8 Škola informuje 11 Školka

Více