Sebeprosazení. Po druhé scénce účastníci popisují, jak Hanka vybírala. Podle čeho se rozhodovala. A pro co se rozhodla.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Sebeprosazení. Po druhé scénce účastníci popisují, jak Hanka vybírala. Podle čeho se rozhodovala. A pro co se rozhodla."

Transkript

1 75 Sebeprosazení Sebeprosazení 81 Jak vypadá rozhodování Cíl Vím, co je to rozhodování Vím, jak to vypadá, když se člověk rozhoduje Zahraji teď Evu a vy mi pak řeknete, co dělala. Lektor nebo pomocník zahraje scénku. Situace 1: Eva se rozhoduje, jestli jít s kamarádkou do kavárny nebo raději zůstat doma a koukat na seriál. Eva sedí na židli, má podepřenou bradu a přemýšlí nahlas: Mám dnes volný večer. Že bych šla ke kamarádce na návštěvu? Nebo se budu koukat na seriál? Kamarádku už jsem dlouho neviděla. Venku prší, tak by možná bylo lepší zůstat doma... Ne, dlouho jsem ji neviděla, půjdu jí zavolat a když bude mít čas, vezmu si deštník a půjdu ji navštívit. Po ukončení scénky účastníci popisují, co viděli. Pro většinu je srozumitelnější slovo vybírání a rozmýšlení, než rozhodování. Při popisování se pojmenuje jednoduchý proces, kdy si při rozhodování nejdříve vybíráme a pak si vybereme rozhodneme se. Situace 2: Hana se rozmýšlí, co si dnes vezme na sebe. Přemýšlí nahlas: Tak co si dnes vezmu na sebe? Sukni nebo kalhoty? Bude pršet? Nebude mi zima? Dnes jdu s kamarádkou do kina, tak chci, aby mi to slušelo... Vezmu si sukni. Po druhé scénce účastníci popisují, jak Hanka vybírala. Podle čeho se rozhodovala. A pro co se rozhodla. 82 Kde a o čem se rozhoduji Cíl Vím, kde všude se musím rozhodovat Vím, jaké věci si mohu rozhodovat Co jste si již dnes rozhodli? V kolik vstanu? (tak abych to stihl do práce, nebo si přispím?) Co si dám k snídani? (kávu nebo čaj?) Co si vezmu na sebe? (tričko, které už nosím tři dny nebo čisté?) Pomocník nápady zapisuje na flipchart. Kde všude se musíte rozhodovat? V práci, v bydlení, v oblékání, ve volném čase, jak se budu chovat ke kamarádům, ke spolubydlícím, Pomůcky: flipchart, papíry, fixy

2 76 Sebeprosazení 83 Rozhodnu se sám, někdo mi poradí, někdo za mne rozhodne Cíl Vím, v jakých situacích se rozhoduji sám a kdy za mne rozhoduje někdo jiný Umím se rozhodnout Pomocník rozdá jednotlivým účastníkům kartičky s napsanými situacemi: např. Potřebuji nové kalhoty? Co udělám? Chci si najít práci? Co udělám? Ve skupině se lektor doptává, jakou situaci má účastník na kartičce a jak ji bude řešit, ostatní se k tomu také vyjadřují. Projdou se i další možnosti řešení: Potřebuji nové kalhoty: Máma mi je koupí. Jdu si je koupit, ale poprosím sestru, aby šla se mnou. Koupím a vyberu si je sám. Chci si najít práci: Dojdu si na úřad práce. Jdu za asistentem, ať mi poradí, kde mohu najít práci. Řeknu tátovi, ať mi práci najde. Lektor na flipchart shrne, jaké má člověk při rozhodování možnosti. Rozhodnu se sám Rozhodne za mne někdo jiný Někdo mi poradí Pomůcky: předtištěné kartičky se situacemi, flipchart, fixy Lze navázat cvičením Jak požádat o radu, když se neumím rozhodnout sám Cíl Umím požádat o radu Vím, jak mám postupovat, když si s něčím nevím rady Lektor s pomocníkem předvedou scénku žádosti o radu. Jedu na víkend na hory, poradil bys mi, co si mám sbalit do batohu? Já už si něco připravil, ale nevím, jestli mám všechno. A nemůžu se rozhodnout, jestli budu potřebovat pláštěnku. Poté účastníci říkají, o co ve scénce šlo. Člověk se může rozhodnout sám, co si vezme s sebou, ale může se poradit, aby si nezapomněl něco důležitého. Při tomto úkolu je dobré dát důraz spíš na formulaci: Poradíš mi?, než Co si mám vybrat? Rozhodni to za mě. Poté žádost o radu zkoušejí účastníci ve dvojicích. Lektor rozdělí skupinu na dvě malé. Jedna jde na chodbu, kde dostane zadání: Představte si, že Vás pozve kamarád na narozeniny, ale ten samý den chodíte do kurzu. A Vy se nemůžete rozhodnout, jestli jít ke kamarádovi na narozeniny nebo jít do kurzu, kde se učíte něco nového. Abyste se mohli rozhodnout, co vyberete, můžete se poradit. Jděte do učebny, tam najděte jiného účastníka a poproste ho o radu. Zde doporučujeme doptat se, jak účastníci zadání porozuměli. Co je teď vaším úkolem? Následně se ve velké skupině lektor ptá: Jak se vám dařilo požádat o radu? Co jste dostali za radu? Jak byste se rozhodli?

3 77 Sebeprosazení 85 Kdo mi s rozhodnutím může pomoci Cíl Vím, na koho se mohu obrátit Lektor vyzve všechny účastníky, aby říkali, na koho všeho se mohu obrátit. Na spolubydlícího, kamaráda, rodiče, sourozence, opatrovníka, asistenta... Otázky pro zamyšlení: Radím se s vedoucím v práci, co mám dělat, když si můj spolubydlící pouští večer nahlas rádio? Je třeba se s asistentem radit, zda si mohu dojít na toaletu? Každý dostane papír a tužku a napíše, komu konkrétně on důvěřuje a obracel by se na něj s prosbou o radu, když se nemůže rozhodnout. Možné dát za domácí úkol. Tento list je jen pro něj, nemusí ostatním říkat jména. Pomůcky: papír a tužka pro každého 86 Já vím, co chci, tak mi do toho nemluvte. Rozhodnu se vždy dobře? Cíl Vím, jaké mohou mít moje rozhodnutí důsledky Chápu, že je důležité se před rozhodnutím zamyslet nad důsledky Lektor představí pana Pavla (fotografie), který během dne činí různá rozhodnutí. Lektor dá příklady, řekne je účastníkům a ti se nahlas zamyslí, jak tato rozhodnutí mohou dopadnout. Vyprávějte, jak tato jeho rozhodnutí mohou dopadnout. Nechce se mi vstávat. V noci se mi špatně spalo. Dnes tedy do práce nepůjdu... Rozhodl jsem se, že se dnes nebudu sprchovat. Je to moje právo... Moc rád chodím v teplácích, jsou tak pohodlné. Jdeme s kamarády do restaurace a já si tepláky nechám na sobě... Dnes je sobota a mám jet s kamarády na výlet, ale koukám, že prší budu raději doma... Na příkladech se ukáže, že důsledky mohou být dobré i špatné. Např.: V teplácích mi je pohodlně, ale dělám v restauraci kamarádům ostudu. Mám právo se rozhodnout, jak chci, a můžu si dělat, co chci? Moje rozhodnutí pro mne mohou být špatná. Moje rozhodnutí mohou být špatná pro ostatní. Mám sice práva, ale neměl bych se rozhodovat tak, aby to škodilo mně nebo někomu jinému. Pomůcky: fotografie člověka 87 Kdy se rozhoduji sám a kdy za mne rozhodují druzí Cíl Umím rozlišovat, ve kterých situacích se mohu rozhodovat sám a kdy je důležité se s někým poradit Lektor připraví na lístečky jednotlivé situace, kdy se člověk rozhoduje: vybírám si oblečení do práce, vybírám si byt, kde budu bydlet, rozhoduji se, co si koupím k snídani, nefunguje mi kohoutek v koupelně, potřebuji být ve 14 hodin na adrese, přemýšlím, že bych užíval léky na hubnutí, vybírám si dovolenou apod. Účastníci si postupně tahají lístečky a dávají je na dvě hromádky: rozhodnu se sám/ poradím se. Diskutují, proč.

4 78 Sebeprosazení Nakonec shrnou na tabuli zásady, kdy je důležité se poradit: Když něčemu nerozumím, když jde o zdraví, když jde o velké peníze, když mám něco podepisovat, když jde o budoucnost. Pomůcky: tabule, fixy, lístečky s připravenými situacemi 88 Říkám si o informace, nenechám se odbýt Cíl Umím si říct o informace Vím, jak vhodně reagovat v situacích, kdy něco nevím nebo něčemu nerozumím Lektor si připraví pro účastníky scénky např. hraje nepříjemného prodavače jízdenek, vstupného do bazénu, úřednici na poště. Účastníci hrají zákazníky a mají za úkol zjišťovat informace, prosadit si žádost o srozumitelnost, vysvětlení, o informace, tak, aby nevznikla hádka. Možné reakce, které mohou někteří účastníci vymyslet: Můžete mi to, prosím, zopakovat? Můžete, prosím, mluvit trochu pomaleji? Promiňte, ale já tomu nerozumím. Potřebuji tyhle informace, prosím. Takhle na mě nemluvte! Nekřičte na mě prosím! Lektor hlídá pasivitu a agresivitu reakcí. Právě odhad vhodné a adekvátní reakce činí účastníkům často potíže. Ihned po scénce je proto důležité reakce účastníků ohodnotit, potvrdit správné reakce. Po cvičení je vhodná návštěva v terénu (pošta), kde si účastníci budou moci vyzkoušet prosbu o informace naostro. 89 Prosazuji svůj názor při domlouvání ve skupině Cíl Umím prosadit svůj názor nebo zájem při domlouvání ve skupině Nebojím se říct, že se mi nějaký návrh nelíbí S účastníky je vhodné vyzkoušet i neřízené domlouvání. Lektor zasahuje minimálně nebo vůbec a nehlídá, aby všichni projevili svůj názor a domluva proběhla na férovku, jako ve cvičení na domlouvání. Toto domlouvání je bližší realitě. Je postaveno na schopnosti každého prosadit svůj názor, přesvědčit ostatní. Lektor zadá účastníkům úkol, aby se na něčem domluvili (např. co budou dělat na společné aktivitě v parku). Před natočením lze instruovat pomocníka lektora, aby zkusil prosadit něco nepopulárního např. rozcvičku, dlouhou túru nebo třeba něco drahého, co si nemohou všichni dovolit. Lektor do domluvy nezasahuje, natočí ji na video. Na videu je vidět, že při rozhodování byli ve výhodě ti, kteří se přihlásili dříve, aktivněji, hlasitěji, nenechali se odbýt, uměli říct výhody svého názoru. Na základě diskuse nad videem lektor shrne, co lidem pomáhá prosadit se. Účastníci domlouvání zopakují a mají při tom za úkol snažit se prosadit svůj názor. Pomůcky: kamera, počítač, dataprojektor 90 Co je asertivní komunikace Cíl Vím, jak se domluvit bez hádky Doporučujeme pouštět video v pořadí: pasivní reakce, agresivní a asertivní.

5 79 Sebeprosazení Výstupy Když něco potřebujeme, nepomůže mlčení, nepomůže dělat všechno za ostatní, nepomůže neobtěžovat a nechat si všechno líbit. Naše pasivita může lidi štvát. Naše přílišná aktivita dělat něco za ostatní může vést také k tomu, že nás ostatní začnou využívat. To na videu není, ale je to častá zkušenost, se kterou mohou účastníci přijít a v diskusi ji otevřít. Je potřeba se ozvat, říct, co bychom potřebovali. Když se ozveme, nefunguje vyčítání. Lidé se obrátí proti nám, je to nepříjemné, kazíme si vztahy. Je důležité trvat na domluveném pravidle svoji žádost třeba několikrát zopakovat. Je důležité vyžadovat pravidlo hezky je důležitý tón hlasu, nevyčítat, usmát se. Někdy je důležité vysvětlit dotyčnému, proč potřebujeme, aby plnil své povinnosti. Můžeme mluvit o tom, jak se cítíme. Když se problém opakuje, znovu se na pravidle domluvíme. Zase po dobrém. Na cvičení je důležité navázat nácvikem situací. Pomůcky: předtočené výukové video Sebeprosazení submisivní chování, Sebeprosazení agresivní chování, Sebeprosazení asertivní chování 91 Domlouvám se po dobrém Cíl Umím se asertivně bránit Účastníci hrají scénky s pomocníkem podle zadání. Mají za úkol asertivně reagovat na porušování svých práv a domluvit si pravidla do budoucna. Domluva se může týkat spolubydlících, ale i asistentů, rodičů, kolegů, které hraje pomocník. V domově je snídaně od 8 do 9 hodin. Asistentka mě budí, abych snídani stihla, ale já chci spát a chci si snídani schovat na později. Asistentka mě přemlouvá, abych vstala. Sprchuji se a spolubydlící vešel do mé koupelny, chce si jen něco vzít. Vadí mi to. Máma chodí kontrolovat do mé kabelky, jestli tam mám doklady a kolik mám peněz. Nelíbí se mi to. Opakují se zásady ze cvičení Co je komandování a jak se proti němu bránit Cíl Umím rozpoznat, co je komandování Umím se asertivně bránit Doporučujeme pouštět video v pořadí: Komandování, Komandování s obranou. Výstupy Když mi někdo nadává, vyčítá mi, honí mě, je to nepříjemné, nemá na to právo. Není v pořádku, když v domácnosti jeden dělá všechno a druhý nic. Spravedlivé je, když se podílejí na domácnosti oba. Doporučujeme připomenout, jak to je u žen že platí totéž. V tomto videu je ukázána silná obrana, která může účastníky motivovat k rozhodným reakcím a může být důležitá zvláště pro účastníky, kteří nejsou moc odvážní. Některé věty však nejsou ukázkou asertivní domluvy, spíše agresivní odvety (věta Já jsem vařil, ty umeješ nádobí je také komandování). Bude tedy důležité správnou scénku doplnit komentářem. Na cvičení je důležité navázat nácvikem situací. Pomůcky: předtočené výukové video Komandování, Komandování s obranou.

6 80 Sebeprosazení 93 Co to je neuctivé jednání a jak se proti němu můžu bránit Cíl Rozpoznám neuctivé chování Vím, co mohu dělat, když se ke mně někdo chová neuctivě Vím, co mohu dělat, aby se mi nikdo nesmál Výstupy Když o mně někdo mluví s druhými, jako bych tam nebyl, nebo když někdo o mně mluví nehezky, je to neuctivé jednání. Není to v pořádku, nemá na to právo, protože mi to ubližuje. Když se mi to stane, je důležité se bránit, říct, že je mi to nepříjemné. Když nad tím ten člověk mávne rukou, bude se to opakovat. Je důležité se domluvit, aby to ten člověk už nedělal. Když mi někdo chce říct, že mu něco vadí, měl by mi to říct o samotě. Když mě někdo ponižuje, zkusím zjistit proč a něco s tím udělat. Video je dobré vztáhnout na situaci účastníků. Zažili jste někdy něco podobného? Jaké to bylo? Jak to chodí u vás doma? A co asistenti? Co můžete dělat ve vaší situaci? Samozřejmě můžete narazit na citlivé téma, které v kurzu nevyřešíte. Můžete nasměrovat účastníky na vyhledání podpory při řešení své situace. Pomůcky: předtočené výukové video Neuctivé jednání

7 81 94 Moje planeta vztahů Cíl Vím, kdo je to můj blízký člověk Účastníci dostanou papíry, na kterých je nakreslená jednoduchá postava a kolem ní soustředné kružnice (jako terč). Je možné pro názornost rozlišit muže a ženu, případně různé postavy dle věku. Na další papírky účastníci napíšou jednotlivé osoby, které jsou v jejich životě nějak důležité. Je dobré předem uvést příklad. Nad postavu na papírech napíše každý své jméno nebo nalepí svou fotografii. Kolem ní pak nalepí papírky s osobami nejblíže své nejbližší, nejdůležitější lidi. Dále lidi, kteří jsou pro ně důležití méně. Účastníci si navzájem papíry ukážou nebo si mohou udělat výstavu a popsat svoji planetu vztahů. Říkají, proč nalepili některé osoby nejblíže a jiné dále. Lektor se dále může ptát, kde by v planetě bylo místo pro další lidi, ptá se i na lidi cizí. Např. prodavače, souseda apod. Pomůcky: nastříhané papírky, fixy, flipchartové papíry s postavou, lepidlo 95 Rozlišuji různé druhy vztahů Cíl Vím, jaké vztahy existují, co je pro ně typické a čím se liší Pomocník rozloží na stůl obrázky různých lidí v různých vztazích. Účastníci si postupně vybírají každý nějaký obrázek a říkají, jaký je mezi lidmi na obrázku vztah. Popisují, podle čeho to poznali. Účastníci dále říkají, podle čeho jde vztahy poznat. Lektor může pomoci. Dívají se ti lidé na sebe? Jak se tváří? Myslíte, že jsou si blízcí? Jak to poznáte? Jak to máte vy? Děláte s někým podobné věci (např. drželi jste se kolem ramen)? S kým? Lektor shrne na tabuli poznávací znaky vztahů. Upozorňujeme, že toto bývá dost těžké cvičení, odpovědi účastníků mohou zaskočit. Jednodušeji: Pro některou skupinu může být tohle cvičení složité, je tedy možné na tabuli napsat předem různé druhy vztahů a účastníci pak magnety přidělávají obrázky ke správnému druhu. V některých skupinách může pomoci začít rozdělením obrázků na dvě hromádky: lidé, kteří se znají, a lidé, kteří se neznají a vysvětlit si, co to znamená. Jak se k sobě chovají rodiče a děti/ kamarádi/ partneři/lidé, kteří se neznají atd.? Jak je to u vás? Jak vy se chováte k řidiči autobusu apod.? Pomůcky: výstřižky z časopisů, obrázky z internetu nebo fotky různých vztahů: partnerské, rodinné, rodičovské, kamarádské, vztahy mezi kolegy, vztahy s cizími lidmi na veřejnosti. Tabule, fix, magnety

8 82 96 Jaké mám vztahy s rodiči Cíl Vím, v čem spočívá vztah rodič dítě Vím, jaký je rozdíl ve vztahu rodičů s malým dítětem a dospělým synem/dcerou Poznám, když se ke mně rodič chová jako k malému dítěti K čemu jsou rodiče? Co dělají? V čem vám pomáhají? Co od nich potřebujete? Jaký k nim máte vztah? Pomocník zapisuje na flipchart. Co potřebuje od rodičů malé dítě? Opět se zapisuje na flipchart. Pak se srovnávají rozdíly co potřebuje malé dítě a co dospělá dcera, dospělý syn. Můžou se vyskytnout potřeby, které jsou typické spíše u lidí s postižením a nejsou typické pro lidi bez postižení (rodiče jim vaří, nakupují, mají jejich peníze, vše za ně vyřizují, starají se o to, co si oblečou, zajišťují jim bydlení apod.). Důvodem často nemusí být postižení, ale pomalejší proces osamostatňování. Zde vzniká prostor pro uvědomění si rozdílu. Myslíte, že všichni lidé vašeho věku to mají stejně? Co třeba vaši sourozenci? Co vaši sousedi? Lektor může přidat i svoji zkušenost. Pozor, není prostor pro řešení individuálních problémů. Lektor by neměl hodnotit stav, ve kterém se účastníci nachází. Jen popsat rozdíl. Zážitek, že v jiných rodinách můžou vztahy fungovat jinak, je sám o sobě silný. Pomůcky: flipchart, fixy 97 Jsem dítě nebo dospělý? Cíl Vím, co to obnáší být dospělý Umím rozlišit dětské a dospělé chování Vím, kdy se chovám jako dítě a kdy jako dospělý Jak se pozná dospělý člověk? Účastníci jmenují fyzické rozdíly mezi dítětem a dospělým. Lektor může využít pro srovnání fotky dětí a dospělých. Dále zjišťuje rozdíly v chování, v samostatnosti a kompetencích: Jaký je rozdíl mezi životem dítěte a životem dospělého? Co třeba dělají jenom dospělí? Co spíše jen děti? Jaké mají povinnosti v domácnosti dospělí a děti? Odpovědi se sepisují na tabuli do dvou sloupců. Jednodušeji: Lektor má připravené lístečky s příklady aktivit. Např. peru si sám, rodiče mě vodí na kurz, chystám si své oblečení Účastníci řadí odpovědi do dvou sloupců, podle toho, které jsou typické pro dítě a které pro dospělého. Následně se lektor ptá: Cítíte se jako dítě nebo jako dospělý? Které věci děláte jako dospělý? odkaz na sloupec dospělého chování. Které věci děláte jako dítě? odkaz na sloupec dětského chování. Lektor může citlivě otevřít debatu, zda by šlo některé dětské chování, které u sebe účastníci popsali, změnit na dospělé. Vybírá příklady, u kterých by to teoreticky šlo změnit.

9 83 Co by se muselo stát, abyste si připravoval samostatně svoje oblečení jako dospělý? S čím opravdu potřebujete pomoci a co z toho byste mohl zvládnout sám? Na tohle cvičení lze navázat plánováním změny, je dobré při tom spolupracovat s rodinou, asistenty. Pomůcky: flipchart, fixy, lístečky s příklady, obrázky, fotky dětí, dospělých dětí a rodičů (viz obrázky 40 46) 98 Jak se mám osamostatnit od rodičů v rozhodování Cíl Umím rozlišovat, kdy se rozhoduji samostatně a kdy za mě rozhoduje někdo jiný Vím, o čem si chci sám rozhodovat Co to je rozhodování? O čem rozhodují rodiče? Pomáhají vám se rozhodnout, nebo rozhodují za vás? V čem? Do kdy mohou rozhodovat za vás? Je něco, o čem si rozhodujete sami? Lektor s pomocníkem hrají scénky: Scénka 1. Rozhodují za mě rodiče Přijde nabídka na kurz angličtiny, maminka (tatínek) na něj svou dceru (syna) přihlásí, i když ona nechce, chce na kurz. Dcera se brání, ale maminka je neústupná. Co se dělo? Kdo rozhodnul, že se dcera přihlásí do angličtiny? Souhlasí s tím dcera? Jak by to mohlo vypadat lépe? Scénka 2. Rodiče mi pomáhají se rozhodnout, ale nakonec se rozhoduji sám za sebe. Přijde nabídka na kurz angličtiny, synovi (dceři) se moc nechce, raději by na kurz. Zkouší mámě (tátovi) říct svůj názor a zároveň si nechá poradit (např. jestli bude kurz stíhat, co bude muset zařídit, aby tam mohl chodit, např. doprovod). Scénku lze podle potřeby více zaměřit na umění prosadit si názor nebo říct si o radu. Co syn udělal? Co pomohlo? Ostatní si zkouší podobné scénky s lektorem nebo pomocníkem, kteří hrají rodiče. Vybírají si ze situací připravených lektorem. Na cvičení lze navázat domácím úkolem: Zkuste vymyslet, v čem byste se doma chtěli zkusit rozhodovat více samostatně. Účastníci spíše jmenují situace ze svého života, vyměňují si nápady. Příště si řekneme, v čem se vám podařilo rozhodnout se samostatně, v čem za vás dříve rozhodovali rodiče. Na další hodině každý řekne, co se mu povedlo prosadit si u rodičů. Je možné také vytvořit plán některých změn (může být krátkodobý cíl). Zde je důležitá spolupráce s rodiči. Pomůcky: letáček ke kurzu angličtiny a vztahů 99 Jak zmírnit obavy rodičů Cíl Vím, jak se dá řešit situace, kdy o mne mají rodiče strach Umím najít způsob, jak se s rodiči dohodnout Chci jít sám večer do kina. Rodiče se o mě bojí, nechtějí mi to dovolit. Co udělám?

10 84 Zjistím, proč mi to nechtějí dovolit, jaké mají obavy. Jaké mohou mít obavy? Co s tím? Účastníci vymýšlejí možnosti. Např. Naučím se trasu do kina. Požádám asistenta o doprovod. Půjdu s kamarádem až k metru a tam na mě rodiče počkají. Účastníci zkouší scénky pomocník hraje rodiče, účastník dceru nebo syna, který přesvědčuje rodiče, že např. zvládne zůstat odpoledne a večer sám doma, nají se, nakoupí si. Pokud to neumí, požádá rodiče, aby jej to naučili. 100 Co je to kamarádství Cíl Vím, co to znamená a obnáší, když je někdo můj kamarád Vím, co všechno mohu dělat se svým kamarádem Vím, kdo jsou moji kamarádi a přátelé Zkuste vysvětlit, co znamená: přátelství, známý, parta, spolužák, kámoš, kolegové. Jaký je to vztah? Co je pro něj typické? Lektor může použít flipchartový papír z cvičení Moje planeta vztahů nebo čistý papír, kde doprostřed nakreslí člověka. Pojmy napíše na lístečky. Účastníci je dávají blíž nebo dál k člověku ve středu. Tyto pojmy mohou dělat účastkům potíže. Je dobré ptát se na konkrétní příklady ze života. Kamarádství může být mezi dvěma lidmi nebo mezi více lidmi parta. Dlouholeté, pevné a silné kamarádství nazýváme přátelství. Jak se pozná, že jsou lidi spolu kamarádi? Lektor má připraveny lístečky s aktivitami nebo pocity, které jsou typické pro různé vztahy. Účastníci si berou a říkají, zda to je nebo není kamarádství. Pokud bude potřeba, vysvětlí se, vyvrátí se mýty. Co může být na lístečcích: Rozumíme si (= máme stejné názory, společné koníčky), chodíme spolu do kina, pomáháme si, telefonujeme si, můžeme se na sebe spolehnout, sedíme v hospůdce nebo kavárně a povídáme si, děláme si ze sebe legraci, zajímáme se jeden o druhého, líbáme se, navštěvujeme se, půjčujeme si věci, věříme si, občas se hádáme, ve všem spolu souhlasíme, říkáme si, když se nám na tom druhém něco nelíbí, občas se potkáme na ulici a prohodíme spolu pár slov, vidíme se jen ve škole, nedostávám odpovědi na mé zprávy Máte někdo opravdového kamaráda? Co byste nám o něm řekli? Účastníci mohou vyprávět o svých kamarádech i v menších skupinkách. Ostatní mohou zároveň trénovat naslouchání, např. zkusit zopakovat, co si zapamatovali. Pomůcky: tabule, fix, lístečky s pojmy 101 Jak poznám dobrého kamaráda Cíl Umím rozlišit dobrého a špatného kamaráda Můžeme dále navázat tématy o vlastnostech z kapitoly Sebeprezentace. Co se nám na našem kamarádovi líbí? Co se nám nelíbí? Pokračovat lze dalšími cvičeními z kapitoly Sebeprezentace a vztáhnout je na téma vztahů. Cvičení pro zopakování dobrých a špatných kamarádských vztahů: 1) Matěj se ptá Pavla, kde byl včera večer, když se měli sejít na volejbale. Pavel říká, že byl doma.

11 85 Není to pravda, Matěj u něj zvonil a nikdo nebyl doma. Je to v pořádku? 2) Jitka je domluvená s kamarádkou Ivetou, že půjdou zítra na výstavu fotek. Spolužák Petr ji navrhne, ať jdou dneska. Co by podle vás měla Jitka udělat? 102 S kým se chci kamarádit Cíl Vím, kde bych si mohl najít kamarády. Vím, se kterými lidmi mám chuť a šanci se seznámit. Uvědomuji si, čím já mohu být sympatický pro druhé. Zkuste každý jmenovat nějakého svého kamaráda. Odkud se znáte? Kde jste se potkali? Kde ještě můžeme potkat kamarády? Brainstorming. Pomocník může zapsat na tabuli. Proč jste se skamarádili zrovna vy dva? Jak se stane, že ze známosti vznikne kamarádství? Co je pro to důležité? Lektor shrnuje, pomocník píše na tabuli: Jsme si sympatičtí, baví nás stejné věci, jsme podobně staří, máme si o čem povídat, bydlíme blízko, hlavně máme chuť se seznámit, poznat nové kamarády. Co to znamená, že je nám někdo sympatický? Co nás dělá sympatickými? Pomocník rozloží na stůl různé obličeje z časopisů, novin. Účastníci vybírají ty, které jsou jim sympatické a nesympatické. Je lepší, když se podaří najít obrázky neznámých lidí, ne herců, zpěváků. Jde o to, jaký na nás člověk dělá dojem a jaký děláme my na něj. Důležité je naše chování, ale i vzhled. Lze navázat cvičeními o hygieně, sebeprezentaci, zaměřit se také na vlastnosti. Pomůcky: tabule, fix, obličeje z novin či časopisů 103 Jak vzniká kamarádství Cíl Vím, jak vzniká kamarádství Vím, co mohu udělat proto, abych se skamarádil Nemůžeme se rozhodnout, že hned budeme s někým kamarádit. Můžeme si to přát, snažit se o to, ale nemůžeme to někomu nařídit. Nejdříve se jen seznámíme a pak se uvidí, jestli se z nás kamarádi stanou nebo ne. Kamarádství vzniká postupně. Utváří se. Jak probíhá seznámení, když jsme někde mezi novými lidmi? Co je na začátku? I. Někdo nás představí nebo se sám představím. Navazují cvičení k představování. Pak se začneme bavit o čem? II. Zeptám se na něco, co se hodí. Co se hodí? Co se hodí: Kam chodíš do školy? Jsi z Prahy? Kde pracuješ? Jezdíš ráda na kole? Jsi tady poprvé? Jak se ti tu líbí? Je tady hezky, že? Co se nehodí: Kde jsi koupila to tričko? Máš kluka/holku? Jak jste starý? A vy máte manželku? Co mám dělat, abych se nehádal s tátou? Kolik si tu vyděláš? Účastníci si ve dvojicích zkouší začít rozhovor. Lektor zadá situaci, ve které se nacházejí, např. přišli do nového kurzu angličtiny, do tanečních, přijeli na pobyt, dovolenou.

12 86 Které otázky se vám líbily? Co vás nejvíc bavilo? Bylo vám povídání příjemné? Chtěli byste si s tím člověkem zase příště povídat? III. Zjistíme, zda si chceme spolu více povídat, třeba se i více vídat. Když si povídáme, mohu zjistit, zda se mi s tím člověkem dobře povídá, jestli si chce povídat, jestli jsou sympatie vzájemné: Jak to poznám? když mi odpovídá a ptá se mě taky, usmívá se, pak má zájem se mnou bavit. Můžu pokračovat. Pobavit se zase příště. když mi odpoví, ale dál se už bavit nechce, nemá zájem, nechám toho. Tím, že si popovídáme, ještě nejsme kamarádi. Kamarády se stanou lidé, až když se déle a často scházejí, tráví spolu čas, píšou si, volají si, myslí na sebe, mají se rádi Co můžete udělat pro to, abyste se se sympatickým člověkem zase někdy potkali, viděli? Navrhnout nějaké setkání. Lze zařadit cvičení z komunikace (viz kapitoly Základy komunikace, Poslouchám a reaguji, Sebeprosazení), cvičení na oslovení a rozhovor (viz kapitola Oslovení, rozhovor). 104 Zkouším se seznámit s novými lidmi Cíl Vím, co mám dělat, když se chci s někým seznámit Umím se představit Účastníci si domluví společnou schůzku (viz kapitola Domlouváme se). Na schůzku někteří z nich přivedou svého kamaráda, kterého ostatní neznají. Vyzkouší si vzájemné představení a povídání. 105 Můj plán hledání si kamaráda Cíl Vím, jaké mám kamarádské vztahy a zda je chci rozšiřovat Umím vymyslet, jak si najít reálně nové kamarády Lektor připraví dotazník Můj plán jak si najít nového kamaráda. Každý účastník se zamyslí nad tím, co může ve svém životě udělat, aby tohoto cíle dosáhl. Mohou mu v tom pomoci ostatní účastníci a lektor s pomocníkem. Je to cvičení vyžadující alespoň dvě lekce, individuální práci a mnohdy i spolupráci s rodinou nebo asistenty účastníků. Plán by měl obsahovat konkrétní a opravdu reálné kroky vedoucí k možnému nalezení kamaráda; účastník by je měl v dohledné době mít chuť a možnost uskutečnit. Pomůcky: dotazník Můj plán jak si najít nového kamaráda 106 Co je partnerství Cíl Vím, co je partnerský vztah Vím, v čem se liší partnerství od kamarádství V úvodu se lektor zeptá účastníků na jejich zkušenosti s partnerskými vztahy. Je dobré je upozornit, že se teď budeme bavit o intimních/osobních věcech, které nemusí mít chuť sdělovat ostatním. Pokud by tedy o něčem nechtěli mluvit, stačí to říct a ostatní to budou respektovat.

13 87 Máte partnera/ku? Chodíte s někým? Jste zamilovaní? Jak jste spolu dlouho? Nebo jste to někdy zažili v minulosti? Lektor rozloží na stůl lístečky s různými osobami a účastníci mají za úkol vybrat ty osoby, se kterými jde o partnerský vztah. Např.: holka manželka soused spolužák sestřenice přítel. Vysvětlí se pojmy. Lektor opět rozloží lístečky s popisy chování a různými charakteristikami vztahu dvou lidí a účastníci si vytahují a sami i společně přemýšlejí, zda to existuje v kamarádství i partnerství nebo zda se jedná výhradně o partnerství. Rozumíme si, chodíme spolu do kina, líbáme se, pomáháme si, děláme si ze sebe legraci, občas se hádáme, žijeme spolu (bydlíme, spíme v jedné posteli, vaříme, nakupujeme, chodíme spolu do sprchy), objímáme se a hladíme, chceme být spolu pořád, máme spolu děti, půjčujeme si věci, věříme si atd. Vzniknou tak dva sloupce, z nichž by mělo být poznat, že partnerský vztah se liší od kamarádství především v mnohem větší míře intimnosti, ať už fyzické nebo psychické. Pomůcky: lístečky s pojmy 107 Sbližování v partnerství Cíl Vím, co se děje, když lidé spolu chodí, jak se postupně sbližují. Pomocník rozdá účastníkům lístečky s obrázky (viz obrázky 47 55) a nápisy: rande, telefonování nebo zamilovaná SMS, držení se za ruce, polibek, objetí-mazlení, milování, návštěva doma a představení partnera rodičům, společné bydlení, společný výlet, případně svatba. Pojmy se vysvětlí. U rande je dobré vysvětlit rozdíl mezi rande a schůzkou v čem se liší? Účastníci pak obrázky seřazují podle toho, které aktivity se v partnerství objevují dříve a které později a dávají na magnetickou tabuli. Diskutují, proč tomu tak je. Pro zopakování může lektor přidat hru. Všichni se otočí, aby na tabuli neviděli a pomocník dva lístečky přehodí. Účastníci pak hledají, co bylo vyměněno. Na tato cvičení mohou následovat další lekce týkající se plánování společné budoucnosti, sexuality a rodičovství. Tato cvičení se nám do metodiky již nevešla. Přikládáme pouze využitelné obrázky: těhotenství, rodičovství. Pomůcky: magnetická tabule s magnety, obrázky s nápisy Doteky a komunikace v partnerství Cíl Vím, jak se k sobě fyzicky chovají zamilovaní lidé a co si říkají Umím rozlišit, co je vhodné v partnerském vztahu a není vhodné ve vztahu s kamarády Výstupy Na začátku rozlišení, o jaký vztah jde, zda o kamarádský nebo přátelský, vztah s asistentem. (Pozor, může dělat potíže.) Doteky v partnerství rozlišení, co je vhodné s partnerem a ne s kamarádem. Např. držení se za ruce ano u partnerství, většinou ne u kamarádství apod. Jak poznám, že ten druhý souhlasí, abych se ho takto dotýkal. Např. usmívá se, přiblíží se, odpoví také dotykem. Jak dám naopak najevo, že je mi něco nepříjemné, např. dotyk. Odsunu tomu člověku ruku, řeknu do očí ne, odejdu, o potížích řeknu někomu blízkému. O čem si zamilovaní lidé povídají. Pomůcky: předtočené výukové video Partnerské vztahy případně Nepřiměřený kontakt nebo Obtěžování asistentem

14 Nošení dárků Cíl Umím rozpoznat situace, kdy je a kdy není vhodné dávat dárky Chápu, že nadměrné nošení dárků může být lidem nepříjemné Cvičení má smysl především u účastníků, kteří mají potíže odhadnout vhodné dávání dárků, často v pracovním prostředí, ale i v sociálních službách. Na začátku lekce pomocník přinese a vnutí některému z účastníků neatraktivní dárek, např. noviny bez obrázků nebo nakreslený obrázek, ne moc hezký. Když se účastník bude divit a ptát, proč mu ho dává, řekne jen tak. Lektor nechá působit moment překvapení. Potěšil Vás dárek, který jste dostal? Proč Vám přijde divné, že jste dostal dárek? Dostáváte někdy dárky? Dáváte dárky? Kdy? Od koho dostáváme dárky? Dárky si dáváme s blízkými lidmi (rodina, kamarádi). V práci někdy si dávají kolegové dárky při příležitosti narozenin a nadřízený někdy dává pozornost na Vánoce. Pokud je pro účastníky těžké odhadnout situaci, kdy je vhodné dávat dárky, je možné se domluvit na pravidle: Dárky dáváme a dostáváme, když je k tomu důvod: narozeniny, Vánoce, svátek. Poděkování, gratulace. Bezdůvodně se dárky moc nedávají. Jenom blízkým. Nebo maličkosti (kolega přinese do práce buchtu nebo nabídne čokoládu). Pokud si nejsme jisti, zda je vhodné dát dárek nebo jak by měl být drahý, s někým se můžeme poradit. Pomocník nebo nějaký účastník může přinést svoji zkušenost z práce. Pomůcky: dárek pomocník nemusí darovat, může si vzít zpět 110 Placení za někoho Cíl Umím rozpoznat situace, kdy je a kdy není vhodné platit za někoho Lektor předem probere téma: Stalo se vám někdy, že za vás někdo platil? Kdo? Proč? Někdy zveme své přátele a blízké, protože jim chceme udělat radost. Jak víme, co jim udělá radost? Nevíme. Můžeme se jich zeptat. Když se nezeptáme, může se stát, že lidem objednáme něco, co nechtějí. Následuje aktivita v terénu, např. když jde skupina do kavárny. Účastníci se navzájem zvou. Mají za úkol se zeptat: Můžu Tě pozvat na nějaké pití? Co by sis dal?

Metodika podpory sociálních dovedností

Metodika podpory sociálních dovedností 1 Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s. Metodika podpory sociálních dovedností Aneb jak připravit a vést kurzy sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením

Více

Kurz Sociální a komunikační dovednosti

Kurz Sociální a komunikační dovednosti Kurz Sociální a komunikační dovednosti Lektorka, autorka materiálů: Mgr. Kateřina Obsah kurzu: 1. Pravidla a cíle kurzu 2. Seznamovací rozhovory teorie a nácvik, témata vhodná k vedení rozhovoru seznamovacího,

Více

PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ

PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ POSLÁNÍ DOMOVA PRAMEN Domov pro osoby se zdravotním postižením Pramen je dům, ve kterém můžete: bydlet jíst pracovat a dělat další věci, které Vás zajímají.

Více

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B)

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Téma oborové Vzdělávací obor Co všechno víme o koni Člověk a jeho svět Ročník 2.-5. Časový rozsah Tematický

Více

Přiměřené sebeprosazování Metodický list

Přiměřené sebeprosazování Metodický list Přiměřené sebeprosazování Metodický list skupinová práce - scénky, pochvala a kritika práce s interaktivní tabulí a do sešitů - vhodné věty chvály a kritiky diskuse - umění říct ne, Obecné informace k

Více

VODNÍ VÝZVA. Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE

VODNÍ VÝZVA. Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE VODNÍ VÝZVA Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE Program GLOBE - Téma roku 2013/14 GLOBE Téma roku 2013/2014 V průběhu nadcházejícího školního roku se v

Více

Systém CPA (Care Programme Approach, Programový přístup k péči)

Systém CPA (Care Programme Approach, Programový přístup k péči) Systém CPA (Care Programme Approach, Programový přístup k péči) care plan Co je systém CPA? Systém CPA Plan Programovému přístupu k péči se jinak říká také systém CPA. Systém CPA se stará o to, abyste

Více

Kde mohou pracovat lidé s postižením?

Kde mohou pracovat lidé s postižením? Kde mohou pracovat lidé s postižením? 30 Chráněné dílny Lidé s postižením pracují v chráněných dílnách. Většina lidí, kteří pracují v chráněných dílnách jsou lidé s postižením. V chráněné dílně ale také

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

TRANZITNÍ PROGRAM. Bc. Jindra Valentová Rytmus o.s.

TRANZITNÍ PROGRAM. Bc. Jindra Valentová Rytmus o.s. TRANZITNÍ PROGRAM Bc. Jindra Valentová Rytmus o.s. CO NÁS DNES ČEKÁ Představení Tranzitního programu Jak Tranzitní program probíhá Video o Tranzitním programu Práce ve skupinách a následná prezentace CO

Více

Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty

Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty Lekce 12 Kupujeme oblečení a boty 12.1 Struktury Potřebuju menší džíny. Vedle náměstí je obchod. Myslím, že.. Musím si je zkusit. Kde si je můžu zkusit? Podívejte se. Líbí se mi. Sluší ti/vám. Jakou máte

Více

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, IČO 750 111 91, ČSOB 220196017/0300 SOCIÁLNÍ SLUŽBY ČESKÁ Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, Česká republika DOTAZNÍK

Více

O pracovní rehabilitaci

O pracovní rehabilitaci ÚŘAD PRÁCE O pracovní rehabilitaci Těžké slovo: pracovní rehabilitace Když je člověk osobou se zdravotním postižením, mám právo na pracovní rehabilitaci. Pracovní rehabilitace je služba úřadu práce. Pomůže

Více

Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list

Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list práce s interaktivní tabulí a sešitem, dramatizace - asertivní dovednosti práce s interaktivní tabulí a sešitem - konflikt, šikana, prevence šikany

Více

Specifický cíl: kooperace ve skupině, hledání vhodných argumentů, pochopení toho, že nemusí existovat jen jedno správné řešení

Specifický cíl: kooperace ve skupině, hledání vhodných argumentů, pochopení toho, že nemusí existovat jen jedno správné řešení Název: Výukové materiály Téma: Ochrana přírody, využití lesa Úroveň: 1. stupeň ZŠ Tematický celek: Příroda a její ochrana Předmět (obor): prvouka, přírodověda Doporučený věk žáků: 1. 5. třída Doba trvání:

Více

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně)

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) Ročník: 7. Poznámky: Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) ŽÁK: umí, rozumí a ovládá slovní zásobu každého tématu je schopen samostatně vytvořit složitější

Více

PRAVIDLA PRO UŽIVATELE. Aktivizačních a rozvojových programů - dále jen AR programy

PRAVIDLA PRO UŽIVATELE. Aktivizačních a rozvojových programů - dále jen AR programy PRAVIDLA PRO UŽIVATELE Aktivizačních a rozvojových programů - dále jen AR programy 1. Když nemůžu přijít, musím se omluvit Jak to mám udělat: Nejpozději 1 den dopředu zavolám, pošlu SMS nebo napíšu email,

Více

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Metodika poradenství Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Úvod V následujícím textu je popsán způsob vedení rozhovoru s klientem, jehož cílem je pomoci klientovi prozkoumat jeho situaci, která ho přivedla

Více

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Pomoc druhým Časový rozsah lekce Dvě ihned navazující hodiny Věková skupina (ročník) 1.třída

Více

VÍŠ, CO JE TO BANKA?

VÍŠ, CO JE TO BANKA? VÍŠ, CO JE TO BANKA? Plán vyučovací hodiny (č. 5) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Víš, co je to banka? VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6. až 8. třída) ČASOVÁ DOTACE: 45 minut POTŘEBNÉ MATERIÁLY:

Více

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT Zapřemýšlej o tématu, kterému by ses chtěl/a věnovat. Co pálí tvé okolí? Co se nelíbí tobě, tvým spolužákům, kamarádům? Nebo tvým rodičům, sourozencům, ostatním v rodině? A

Více

Informace. Sociální služby

Informace. Sociální služby Informace Sociální služby Sociální služby Sociální služby jsou služby, které nějakým způsobem pomáhají a poskytují podporu lidem se zdravotním postižením a jejich blízkým. Je to například osobní asistence,

Více

Nevím, nerozumím, říkám si o pomoc

Nevím, nerozumím, říkám si o pomoc 45 Nevím, nerozumím, říkám si o pomoc Nevím, nerozumím, říkám si o pomoc Říct, že nevím, nerozumím nebo potřebuji pomoc, je pro člověka s mentálním postižením zásadní dovednost, kterou je potřeba podpořit.

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Časový rozsah lekce Věková skupina (ročník) Vzdělávací obor (dle RVP) Travelling s použitím

Více

SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org

SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org 1 - SEZNÁMENÍ, PŘEDSTAVOVÁNÍ - rodič se umí představit - rodič umí představit své dítě - rodič umí hláskovat své jméno

Více

Zavedení kvadratické funkce

Zavedení kvadratické funkce Předmět: Matematika Doporučený ročník: 2 Vazba na ŠVP: Funkce Cíle Odvození grafu - paraboly Uvědomění, kde se s kvadratickou funkcí setkáváme ve světě kolem nás Stručná anotace Celohodinová aktivita,

Více

Smlouva. o poskytování služby Podpora samostatného bydlení. 1. Pan/paní (jméno a příjmení): Datum narození: Adresa trvalého bydliště: Ulice: Město:

Smlouva. o poskytování služby Podpora samostatného bydlení. 1. Pan/paní (jméno a příjmení): Datum narození: Adresa trvalého bydliště: Ulice: Město: Smlouva o poskytování služby Podpora samostatného bydlení 1. Pan/paní (jméno a příjmení): Datum narození: Adresa trvalého bydliště: Ulice: Město: a 2. Rytmus od klienta k občanovi o.p.s. Adresa: Londýnská

Více

METODICKÝ LIST LEKCE

METODICKÝ LIST LEKCE METODICKÝ LIST LEKCE Oblast IV Analýza Název lekce Cíle lekce (znalosti, dovednosti, postoje) Cílová skupina (věk, charakteristiky) Časová dotace Osnova (průběh) lekce Bezpečí na síti Seznámení s nebezpečím

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Time pracovním management trhu NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

MÁME DOMA VYŠŠÍ PŘÍJMY NEŽ VÝDAJE, CO TEĎ S NIMI?

MÁME DOMA VYŠŠÍ PŘÍJMY NEŽ VÝDAJE, CO TEĎ S NIMI? MÁME DOMA VYŠŠÍ PŘÍJMY NEŽ VÝDAJE, CO TEĎ S NIMI? Plán vyučovací hodiny (č. 3) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Máme doma vyšší příjmy než výdaje, co teď s nimi? VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6.

Více

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty PŘÍRUČKA PRO SNADNĚJŠÍ POROZUMĚNÍ S CIZINCEM Tato příručka vznikla s cílem usnadnit komunikaci mezi Vámi a cizincem. Konkrétními ukázkami komunikace s cizincem se snažíme předejít zbytečným neporozuměním.

Více

Příprava družinové schůzky

Příprava družinové schůzky Družinová schůzka je tou nejčastější akcí, kterou budeš každý týden pro svoji družinu připravovat. Budeš si muset dokázal poradit s tím, aby schůzka byla stále zajímavá a přínosná, a přitom aby ti její

Více

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Plánování zaměřené na člověka 3. část 10. listopadu 2013 Obsah kurzu Co jsme se naučili u domácích úkolů? Nástroje plánování zaměřeného na člověka: Příběh,

Více

Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání. Praha, DOX, 9. 6. 2015

Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání. Praha, DOX, 9. 6. 2015 Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání Praha, DOX, 9. 6. 2015 Zápis z workshopu č. 4. Kompetence učitele v inkluzivní škole Lektorky: Olga Kusá, Renata Vrbová Zápis: Veronika

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Práce s textem Český jazyk a literatura 1. ročník 2 hodiny Hlavní

Více

JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR???

JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem - Operačním

Více

O autorovi 10. 1. Odvaha přináší vyšší plat: Tak jen do toho! 15

O autorovi 10. 1. Odvaha přináší vyšší plat: Tak jen do toho! 15 Obsah O autorovi 10 Předmluva Špion v boji za vyšší plat 11 1. část Na cestě k jednání o platu 13 1. Odvaha přináší vyšší plat: Tak jen do toho! 15 1.1 Zvýšení platu - aneb jak přijít k penězům 15 1.2

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Překonejte své strachy, aneb jak bude vypadat naše spolupráce.

Překonejte své strachy, aneb jak bude vypadat naše spolupráce. www.terezavlckova.cz 2015 Tereza Vlčková CHCI PODNIKAT!!! Kniha o tom, jaké strachy je třeba překonat, než začnete podnikat, kdy je ideální doba a jak to vše společně zvládneme. Spokojená, seberealizovaná

Více

DOTAZNÍK ke zjištění schopnosti zvládat samostatné bydlení

DOTAZNÍK ke zjištění schopnosti zvládat samostatné bydlení Podpora samostatného bydlení - dotazník 1 DOTAZNÍK ke zjištění schopnosti zvládat samostatné bydlení jméno a příjmení. datum narození. trvalé bydliště... Údaje uvedené v žádosti považuje MPS Louny za důvěrné

Více

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ:

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ: Test týmových rolí Pokyny: U každé otázky (I - VII), rozdělte 10 bodů mezi jednotlivé věty podle toho, do jaké míry vystihují vaše chování. V krajním případě můžete rozdělit těchto 10 bodů mezi všechny

Více

Práce s třídním kolektivem. Barbora Dědičová Psycholog, rodinný terapeut

Práce s třídním kolektivem. Barbora Dědičová Psycholog, rodinný terapeut Práce s třídním kolektivem Barbora Dědičová Psycholog, rodinný terapeut Vize a cíle dnešního setkání: Všichni se budeme podílet Předáme si vzájemně zkušenosti Něco si odneseme Bude nám tu dobře, zasmějeme

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

Příklad dobré praxe IXX

Příklad dobré praxe IXX Projekt Další vzdělávání pedagogických pracovníků středních škol v oblasti kariérového poradenství CZ 1.07/1.3.00/08.0181 Příklad dobré praxe IXX pro průřezové téma Člověk a svět práce Milan Adamec 2010

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Úvod KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR

Úvod KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR Hermochová, Soňa Hry do kapsy III : sociálně psychologické, motorické a kreativní hry / Soňa Hermochová, Jan Neuman ; ilustrace Jan Smolík. -- Vyd. 1. -- Praha

Více

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích TEST LOGIKY Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích Forma: papír - tužka Čas na administraci: max. 25 min. Časový limit: ano Vyhodnocení: ručně cca 10 minut jeden testovaný

Více

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) Ročník: 6. Poznámky:

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) Ročník: 6. Poznámky: Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) Ročník: 6. Poznámky: ŽÁK: umí, rozumí a ovládá slovní zásobu každého tématu je schopen samostatně vytvořit jednoduché

Více

KIDSCREEN-52. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro rodiče

KIDSCREEN-52. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro rodiče KIDSCREEN-52 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro rodiče Page 1 of 7 Datum: Měsíc Rok Milí rodiče, Jak se daří vašemu dítěti? Jak se cítí? To je to, co bychom se od vás rádi dověděli. Prosíme

Více

ASPERGERŮV SYNDROM CO TO JE?

ASPERGERŮV SYNDROM CO TO JE? ASPERGERŮV SYNDROM CO TO JE? Brožura pro dospívající s Aspergerovým syndromem PhDr. Lucie Bělohlávková Dostal jsem diagnózu Aspergerův syndrom. V hlavě mi běží řada myšlenek a otázek... Je to některá z

Více

Informace pro uchazeče o práci

Informace pro uchazeče o práci Informace pro uchazeče o práci Práva a povinnosti uchazeče o práci jsou v zákoně o zaměstnanosti číslo 435/2004 Sbírky Těžké slovo: uchazeč o práci Těžké slovo: práva Těžké slovo: povinnosti Těžké slovo:

Více

Název lekce: Pracovní smlouva

Název lekce: Pracovní smlouva Název lekce: Pracovní smlouva Cíl: Seznámit se s pracovní smlouvou a jejími náležitostmi. Časová dotace: Věková kategorie: 1 vyučovací hodina 9. ročník Pomůcky: pracovní list První zaměstnání (2ks), příběh

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Ilustrace k lidovým písním Časový rozsah lekce 2 vyučovací hodiny Věková skupina (ročník) 3.

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne PŘÍLOHA č. 1 DOTAZNÍK PRO ŽÁKY Název školy: Třída: Jsem: chlapec - dívka 1. Co podle tebe znamená výraz šikana? a) opakované posmívání a zesměšňování b) bití c) braní a poškozování věcí d) vymáhání věcí

Více

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem?

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ZÁŽITKY PRO FIRMY užijte si vztahy se svými klienty, je to pro Vás jediná spolehlivá investice, která se Vám stonásobně vrátí...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY vznikla

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v

Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v National Health Service Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v UK. Národní zdravotní služba poskytuje zdravotní péči ve Velké Británii a je financován zdanění.

Více

Asertivita a povinnosti, existují nějaké? Metodický list

Asertivita a povinnosti, existují nějaké? Metodický list Asertivita a povinnosti, existují nějaké? Metodický list práce s interaktivní tabulí - asertivní práva, asertivní povinnosti samostatná práce do sešitů s prezentací - souvislost práv a povinností v rámci

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Skládání slov, čtení s porozuměním Časový rozsah lekce 2 vyučovací hodiny výuka je rozdělena

Více

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Stěhuji se Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Vzkaz dětem Tato knížka je tvoje. Kresli a zapisuj si do ní vše, co tě napadne a na co se chceš zeptat. Vzkaz rodičům a

Více

Zaručený návod, jak mít

Zaručený návod, jak mít Zaručený návod, jak mít jistou práci a mzdu Rady k nezaplacení 1. Jak získat práci a začít vydělávat peníze 2. Že vám agentura práce najde práci za vás 3. Co říkají lidé, kteří pracují pro agenturu práce

Více

Jak koupit nemovitost

Jak koupit nemovitost Jak koupit nemovitost Bezpečně? Co nejlépe? Bez starostí a stresu? Část 1. www.alisen.cz Proč vznikla tato kniha? Koupě nemovitosti bývá pro většinu z nás životní investicí. Vydáváme velké, často půjčené

Více

Makroanalýza Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary

Makroanalýza Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary Makroanalýza Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary Přehled dle kategorií [%] ne ne Prostředí, materiální zázemí 63,4 19,4 6,9 7,7 2,7 83,3 % Lidé 66,1 19,7

Více

Příprava na přijímací pohovor

Příprava na přijímací pohovor JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 3 Obsah pracovních listů Úkoly a cvičení 2-5 Důležité fráze a

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Domácí zvířata - ptáci Časový rozsah lekce Věková skupina (ročník) 2 vyučovací hodiny proložená

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava 3.5.2007-9.5.2007 Jazykové okénko... Jazykové okénko Tak a zatímco já jsem vás vítal u obrazovek, tak mě tady sledovala, čekala, až domluvím, paní Eva Jandová, vedoucí Katedry českého jazyka z Ostravské

Více

Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY zadání: 1. Do sešitu na literaturu napiš nadpis. 2. Najdi si obrázek spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho, případně další (maximálně 2) obrázky,

Více

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI Když nemůžeš zůstat doma se svou vlastní rodinou, je stát odpovědný za to, aby o Tebe bylo řádně postaráno a abys měl/a všechny věci, které potřebuješ ke svému životu.

Více

5 žáků s SPU, 2 žáci LMD (poruchy chování) žádný žák s výrazným talentem

5 žáků s SPU, 2 žáci LMD (poruchy chování) žádný žák s výrazným talentem Název lekce (projektu) Práva a povinnosti Škola ZŠ Plaňany Vyučující - autor lekce Mgr. Martina Kvasilová Věková skupina 12 13 let Počet dětí 24 Počet dívek 11 Počet chlapců 13 Charakteristika dětí (děti

Více

Být člověkem před zákonem

Být člověkem před zákonem Vaše občanská práva Být člověkem před zákonem Inclusion Europe Zpráva Inclusion Europe společně se svými 49 členskými organizacemi v 36 zemích usiluje o odstranění diskrimance : Anglie Belgie Bulharsko

Více

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků 27. 07. 2014 19:47:43 Statistika respondentů 448 442 2 4 Počet návštěv Počet dokončených Počet nedokončených Pouze zobrazení 98,66% Celková úspěšnost Historie návštěv (21. 05. 2014-01. 07. 2014) Počet

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Význam slov, tvoření slov Časový rozsah lekce 2 vyučovací hodiny Věková skupina (ročník) Vzdělávací

Více

Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků)

Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků) Oblast Předmět Období Časová dotace Místo realizace Charakteristika předmětu Průřezová témata Další cizí jazyk Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků) 6. 9. ročník 3 hodiny týdně třídy, jazykové

Více

Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech OSV a VMEGS. Problémy Afriky. Problémy Afriky. Název učební jednotky (téma)

Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech OSV a VMEGS. Problémy Afriky. Problémy Afriky. Název učební jednotky (téma) Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech OSV a VMEGS Název učební jednotky (téma) Problémy Afriky Stručná anotace učební jednotky Žáci ve dvojicích formou brainstormingu určují, co pro ně znamená

Více

Název: Jím, tedy jsem

Název: Jím, tedy jsem Název: Jím, tedy jsem Výukové materiály Téma: Potraviny rostlinného původu Úroveň: 1. stupeň ZŠ Tematický celek: Výživa a zdraví Předmět (obor): prvouka, přírodověda Doporučený věk žáků: 2. 5. třída Doba

Více

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně?

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně? Reagujete Co byste v podobných situacích řekli a udělali vy? Když nebudete svoje reakce procvičovat, nikdy se nezměníte. Váš kolega prezentuje projekt, který jste spolu zrovna dokončili. Čekáte, až se

Více

Báseň Pavla Šruta: Lichožrout

Báseň Pavla Šruta: Lichožrout Registrační číslo projektu: CZ.1.07./1.4.00/21.3075 Šablona: I/2 Sada: VY_12_INOVACE_01 VM Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 23 Ověření ve výuce: Předmět: ČJ Třída: III. B Datum: 10.12.2013 Předmět:

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více

Vyhodnocování potřeb dětí. Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová

Vyhodnocování potřeb dětí. Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová Vyhodnocování potřeb dětí Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová Principy vyhodnocování Vyhodnocování je založeno na informacích/znalostech - vývoj dítěte, teorie citové vazby, podpůrné faktory, rizikové

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE Test 4 (lekce 10, 11, 12).../ze 100 bodů 1. Poslouchejte text. Zatrhněte, co je/není pravda. 8 bodů 1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE 2. Jana měla špatnou dovolenou. ANO NE 3.

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz. 2 navazující vyučovací hodiny

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz. 2 navazující vyučovací hodiny Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Domov, vztahy v rodině Časový rozsah lekce 2 navazující vyučovací hodiny Věková skupina (ročník)

Více

Úvod. Jan Neuman, Soňa Hermochová, Portál, s. r. o., Praha 2003 Illustrations Jan Smolík, 2003 ISBN 80-7178-818-X

Úvod. Jan Neuman, Soňa Hermochová, Portál, s. r. o., Praha 2003 Illustrations Jan Smolík, 2003 ISBN 80-7178-818-X Úvod Soubor her a nápadů je připraven jako kartotéka jednotlivých her, z nichž lze čerpat na různých akcích. Jednotlivé listy lze třídit podle typu her a jejich témat. Typy: sociálně psychologické hry

Více

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu Dana Koucká III. ročník Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Stáž byla podpořena z prostředků programu OPPA Waldorfské lyceum v Praze říjen 2010 Zpráva o pobytu na zahraniční

Více

Ročník VII. Ruský jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed.

Ročník VII. Ruský jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed. Opakování IX. Úvodní opakování: azbuka, přepis a opis textu, čtení, rozhovory, celkové opakování učiva 1.dílu. Poslechová a pohybová rozcvička. Rozhovory. Dramatizace. Poslech písní. Přečte se správnou

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena Soustředění 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz všechna práva vyhrazena Umění soustředit se Ano, někdy to je skutečně umění, dokázat se plně soustředit na to, co děláme. Jsou situace, kdy nám

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Učitel, etiketa. RNDr. Vladimír Kostka. Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

Učitel, etiketa. RNDr. Vladimír Kostka. Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Učitel, etiketa a kvalifikační standard RNDr. Vladimír Kostka Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích anotace Příspěvek se zabývá problematikou požadavků na vystupování a chování učitele

Více

Tento dokument je snahou pomoci všem, kteří nevědí jak na to! (nedělám si však nárok na neomylnost)

Tento dokument je snahou pomoci všem, kteří nevědí jak na to! (nedělám si však nárok na neomylnost) Jak napsat projekt Tento dokument je snahou pomoci všem, kteří nevědí jak na to! (nedělám si však nárok na neomylnost) Téma - PROJEKT? Je to plánovaná činnost, která směřuje k nějakému cíli. Výhodou projektu

Více