Sebeprosazení. Po druhé scénce účastníci popisují, jak Hanka vybírala. Podle čeho se rozhodovala. A pro co se rozhodla.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Sebeprosazení. Po druhé scénce účastníci popisují, jak Hanka vybírala. Podle čeho se rozhodovala. A pro co se rozhodla."

Transkript

1 75 Sebeprosazení Sebeprosazení 81 Jak vypadá rozhodování Cíl Vím, co je to rozhodování Vím, jak to vypadá, když se člověk rozhoduje Zahraji teď Evu a vy mi pak řeknete, co dělala. Lektor nebo pomocník zahraje scénku. Situace 1: Eva se rozhoduje, jestli jít s kamarádkou do kavárny nebo raději zůstat doma a koukat na seriál. Eva sedí na židli, má podepřenou bradu a přemýšlí nahlas: Mám dnes volný večer. Že bych šla ke kamarádce na návštěvu? Nebo se budu koukat na seriál? Kamarádku už jsem dlouho neviděla. Venku prší, tak by možná bylo lepší zůstat doma... Ne, dlouho jsem ji neviděla, půjdu jí zavolat a když bude mít čas, vezmu si deštník a půjdu ji navštívit. Po ukončení scénky účastníci popisují, co viděli. Pro většinu je srozumitelnější slovo vybírání a rozmýšlení, než rozhodování. Při popisování se pojmenuje jednoduchý proces, kdy si při rozhodování nejdříve vybíráme a pak si vybereme rozhodneme se. Situace 2: Hana se rozmýšlí, co si dnes vezme na sebe. Přemýšlí nahlas: Tak co si dnes vezmu na sebe? Sukni nebo kalhoty? Bude pršet? Nebude mi zima? Dnes jdu s kamarádkou do kina, tak chci, aby mi to slušelo... Vezmu si sukni. Po druhé scénce účastníci popisují, jak Hanka vybírala. Podle čeho se rozhodovala. A pro co se rozhodla. 82 Kde a o čem se rozhoduji Cíl Vím, kde všude se musím rozhodovat Vím, jaké věci si mohu rozhodovat Co jste si již dnes rozhodli? V kolik vstanu? (tak abych to stihl do práce, nebo si přispím?) Co si dám k snídani? (kávu nebo čaj?) Co si vezmu na sebe? (tričko, které už nosím tři dny nebo čisté?) Pomocník nápady zapisuje na flipchart. Kde všude se musíte rozhodovat? V práci, v bydlení, v oblékání, ve volném čase, jak se budu chovat ke kamarádům, ke spolubydlícím, Pomůcky: flipchart, papíry, fixy

2 76 Sebeprosazení 83 Rozhodnu se sám, někdo mi poradí, někdo za mne rozhodne Cíl Vím, v jakých situacích se rozhoduji sám a kdy za mne rozhoduje někdo jiný Umím se rozhodnout Pomocník rozdá jednotlivým účastníkům kartičky s napsanými situacemi: např. Potřebuji nové kalhoty? Co udělám? Chci si najít práci? Co udělám? Ve skupině se lektor doptává, jakou situaci má účastník na kartičce a jak ji bude řešit, ostatní se k tomu také vyjadřují. Projdou se i další možnosti řešení: Potřebuji nové kalhoty: Máma mi je koupí. Jdu si je koupit, ale poprosím sestru, aby šla se mnou. Koupím a vyberu si je sám. Chci si najít práci: Dojdu si na úřad práce. Jdu za asistentem, ať mi poradí, kde mohu najít práci. Řeknu tátovi, ať mi práci najde. Lektor na flipchart shrne, jaké má člověk při rozhodování možnosti. Rozhodnu se sám Rozhodne za mne někdo jiný Někdo mi poradí Pomůcky: předtištěné kartičky se situacemi, flipchart, fixy Lze navázat cvičením Jak požádat o radu, když se neumím rozhodnout sám Cíl Umím požádat o radu Vím, jak mám postupovat, když si s něčím nevím rady Lektor s pomocníkem předvedou scénku žádosti o radu. Jedu na víkend na hory, poradil bys mi, co si mám sbalit do batohu? Já už si něco připravil, ale nevím, jestli mám všechno. A nemůžu se rozhodnout, jestli budu potřebovat pláštěnku. Poté účastníci říkají, o co ve scénce šlo. Člověk se může rozhodnout sám, co si vezme s sebou, ale může se poradit, aby si nezapomněl něco důležitého. Při tomto úkolu je dobré dát důraz spíš na formulaci: Poradíš mi?, než Co si mám vybrat? Rozhodni to za mě. Poté žádost o radu zkoušejí účastníci ve dvojicích. Lektor rozdělí skupinu na dvě malé. Jedna jde na chodbu, kde dostane zadání: Představte si, že Vás pozve kamarád na narozeniny, ale ten samý den chodíte do kurzu. A Vy se nemůžete rozhodnout, jestli jít ke kamarádovi na narozeniny nebo jít do kurzu, kde se učíte něco nového. Abyste se mohli rozhodnout, co vyberete, můžete se poradit. Jděte do učebny, tam najděte jiného účastníka a poproste ho o radu. Zde doporučujeme doptat se, jak účastníci zadání porozuměli. Co je teď vaším úkolem? Následně se ve velké skupině lektor ptá: Jak se vám dařilo požádat o radu? Co jste dostali za radu? Jak byste se rozhodli?

3 77 Sebeprosazení 85 Kdo mi s rozhodnutím může pomoci Cíl Vím, na koho se mohu obrátit Lektor vyzve všechny účastníky, aby říkali, na koho všeho se mohu obrátit. Na spolubydlícího, kamaráda, rodiče, sourozence, opatrovníka, asistenta... Otázky pro zamyšlení: Radím se s vedoucím v práci, co mám dělat, když si můj spolubydlící pouští večer nahlas rádio? Je třeba se s asistentem radit, zda si mohu dojít na toaletu? Každý dostane papír a tužku a napíše, komu konkrétně on důvěřuje a obracel by se na něj s prosbou o radu, když se nemůže rozhodnout. Možné dát za domácí úkol. Tento list je jen pro něj, nemusí ostatním říkat jména. Pomůcky: papír a tužka pro každého 86 Já vím, co chci, tak mi do toho nemluvte. Rozhodnu se vždy dobře? Cíl Vím, jaké mohou mít moje rozhodnutí důsledky Chápu, že je důležité se před rozhodnutím zamyslet nad důsledky Lektor představí pana Pavla (fotografie), který během dne činí různá rozhodnutí. Lektor dá příklady, řekne je účastníkům a ti se nahlas zamyslí, jak tato rozhodnutí mohou dopadnout. Vyprávějte, jak tato jeho rozhodnutí mohou dopadnout. Nechce se mi vstávat. V noci se mi špatně spalo. Dnes tedy do práce nepůjdu... Rozhodl jsem se, že se dnes nebudu sprchovat. Je to moje právo... Moc rád chodím v teplácích, jsou tak pohodlné. Jdeme s kamarády do restaurace a já si tepláky nechám na sobě... Dnes je sobota a mám jet s kamarády na výlet, ale koukám, že prší budu raději doma... Na příkladech se ukáže, že důsledky mohou být dobré i špatné. Např.: V teplácích mi je pohodlně, ale dělám v restauraci kamarádům ostudu. Mám právo se rozhodnout, jak chci, a můžu si dělat, co chci? Moje rozhodnutí pro mne mohou být špatná. Moje rozhodnutí mohou být špatná pro ostatní. Mám sice práva, ale neměl bych se rozhodovat tak, aby to škodilo mně nebo někomu jinému. Pomůcky: fotografie člověka 87 Kdy se rozhoduji sám a kdy za mne rozhodují druzí Cíl Umím rozlišovat, ve kterých situacích se mohu rozhodovat sám a kdy je důležité se s někým poradit Lektor připraví na lístečky jednotlivé situace, kdy se člověk rozhoduje: vybírám si oblečení do práce, vybírám si byt, kde budu bydlet, rozhoduji se, co si koupím k snídani, nefunguje mi kohoutek v koupelně, potřebuji být ve 14 hodin na adrese, přemýšlím, že bych užíval léky na hubnutí, vybírám si dovolenou apod. Účastníci si postupně tahají lístečky a dávají je na dvě hromádky: rozhodnu se sám/ poradím se. Diskutují, proč.

4 78 Sebeprosazení Nakonec shrnou na tabuli zásady, kdy je důležité se poradit: Když něčemu nerozumím, když jde o zdraví, když jde o velké peníze, když mám něco podepisovat, když jde o budoucnost. Pomůcky: tabule, fixy, lístečky s připravenými situacemi 88 Říkám si o informace, nenechám se odbýt Cíl Umím si říct o informace Vím, jak vhodně reagovat v situacích, kdy něco nevím nebo něčemu nerozumím Lektor si připraví pro účastníky scénky např. hraje nepříjemného prodavače jízdenek, vstupného do bazénu, úřednici na poště. Účastníci hrají zákazníky a mají za úkol zjišťovat informace, prosadit si žádost o srozumitelnost, vysvětlení, o informace, tak, aby nevznikla hádka. Možné reakce, které mohou někteří účastníci vymyslet: Můžete mi to, prosím, zopakovat? Můžete, prosím, mluvit trochu pomaleji? Promiňte, ale já tomu nerozumím. Potřebuji tyhle informace, prosím. Takhle na mě nemluvte! Nekřičte na mě prosím! Lektor hlídá pasivitu a agresivitu reakcí. Právě odhad vhodné a adekvátní reakce činí účastníkům často potíže. Ihned po scénce je proto důležité reakce účastníků ohodnotit, potvrdit správné reakce. Po cvičení je vhodná návštěva v terénu (pošta), kde si účastníci budou moci vyzkoušet prosbu o informace naostro. 89 Prosazuji svůj názor při domlouvání ve skupině Cíl Umím prosadit svůj názor nebo zájem při domlouvání ve skupině Nebojím se říct, že se mi nějaký návrh nelíbí S účastníky je vhodné vyzkoušet i neřízené domlouvání. Lektor zasahuje minimálně nebo vůbec a nehlídá, aby všichni projevili svůj názor a domluva proběhla na férovku, jako ve cvičení na domlouvání. Toto domlouvání je bližší realitě. Je postaveno na schopnosti každého prosadit svůj názor, přesvědčit ostatní. Lektor zadá účastníkům úkol, aby se na něčem domluvili (např. co budou dělat na společné aktivitě v parku). Před natočením lze instruovat pomocníka lektora, aby zkusil prosadit něco nepopulárního např. rozcvičku, dlouhou túru nebo třeba něco drahého, co si nemohou všichni dovolit. Lektor do domluvy nezasahuje, natočí ji na video. Na videu je vidět, že při rozhodování byli ve výhodě ti, kteří se přihlásili dříve, aktivněji, hlasitěji, nenechali se odbýt, uměli říct výhody svého názoru. Na základě diskuse nad videem lektor shrne, co lidem pomáhá prosadit se. Účastníci domlouvání zopakují a mají při tom za úkol snažit se prosadit svůj názor. Pomůcky: kamera, počítač, dataprojektor 90 Co je asertivní komunikace Cíl Vím, jak se domluvit bez hádky Doporučujeme pouštět video v pořadí: pasivní reakce, agresivní a asertivní.

5 79 Sebeprosazení Výstupy Když něco potřebujeme, nepomůže mlčení, nepomůže dělat všechno za ostatní, nepomůže neobtěžovat a nechat si všechno líbit. Naše pasivita může lidi štvát. Naše přílišná aktivita dělat něco za ostatní může vést také k tomu, že nás ostatní začnou využívat. To na videu není, ale je to častá zkušenost, se kterou mohou účastníci přijít a v diskusi ji otevřít. Je potřeba se ozvat, říct, co bychom potřebovali. Když se ozveme, nefunguje vyčítání. Lidé se obrátí proti nám, je to nepříjemné, kazíme si vztahy. Je důležité trvat na domluveném pravidle svoji žádost třeba několikrát zopakovat. Je důležité vyžadovat pravidlo hezky je důležitý tón hlasu, nevyčítat, usmát se. Někdy je důležité vysvětlit dotyčnému, proč potřebujeme, aby plnil své povinnosti. Můžeme mluvit o tom, jak se cítíme. Když se problém opakuje, znovu se na pravidle domluvíme. Zase po dobrém. Na cvičení je důležité navázat nácvikem situací. Pomůcky: předtočené výukové video Sebeprosazení submisivní chování, Sebeprosazení agresivní chování, Sebeprosazení asertivní chování 91 Domlouvám se po dobrém Cíl Umím se asertivně bránit Účastníci hrají scénky s pomocníkem podle zadání. Mají za úkol asertivně reagovat na porušování svých práv a domluvit si pravidla do budoucna. Domluva se může týkat spolubydlících, ale i asistentů, rodičů, kolegů, které hraje pomocník. V domově je snídaně od 8 do 9 hodin. Asistentka mě budí, abych snídani stihla, ale já chci spát a chci si snídani schovat na později. Asistentka mě přemlouvá, abych vstala. Sprchuji se a spolubydlící vešel do mé koupelny, chce si jen něco vzít. Vadí mi to. Máma chodí kontrolovat do mé kabelky, jestli tam mám doklady a kolik mám peněz. Nelíbí se mi to. Opakují se zásady ze cvičení Co je komandování a jak se proti němu bránit Cíl Umím rozpoznat, co je komandování Umím se asertivně bránit Doporučujeme pouštět video v pořadí: Komandování, Komandování s obranou. Výstupy Když mi někdo nadává, vyčítá mi, honí mě, je to nepříjemné, nemá na to právo. Není v pořádku, když v domácnosti jeden dělá všechno a druhý nic. Spravedlivé je, když se podílejí na domácnosti oba. Doporučujeme připomenout, jak to je u žen že platí totéž. V tomto videu je ukázána silná obrana, která může účastníky motivovat k rozhodným reakcím a může být důležitá zvláště pro účastníky, kteří nejsou moc odvážní. Některé věty však nejsou ukázkou asertivní domluvy, spíše agresivní odvety (věta Já jsem vařil, ty umeješ nádobí je také komandování). Bude tedy důležité správnou scénku doplnit komentářem. Na cvičení je důležité navázat nácvikem situací. Pomůcky: předtočené výukové video Komandování, Komandování s obranou.

6 80 Sebeprosazení 93 Co to je neuctivé jednání a jak se proti němu můžu bránit Cíl Rozpoznám neuctivé chování Vím, co mohu dělat, když se ke mně někdo chová neuctivě Vím, co mohu dělat, aby se mi nikdo nesmál Výstupy Když o mně někdo mluví s druhými, jako bych tam nebyl, nebo když někdo o mně mluví nehezky, je to neuctivé jednání. Není to v pořádku, nemá na to právo, protože mi to ubližuje. Když se mi to stane, je důležité se bránit, říct, že je mi to nepříjemné. Když nad tím ten člověk mávne rukou, bude se to opakovat. Je důležité se domluvit, aby to ten člověk už nedělal. Když mi někdo chce říct, že mu něco vadí, měl by mi to říct o samotě. Když mě někdo ponižuje, zkusím zjistit proč a něco s tím udělat. Video je dobré vztáhnout na situaci účastníků. Zažili jste někdy něco podobného? Jaké to bylo? Jak to chodí u vás doma? A co asistenti? Co můžete dělat ve vaší situaci? Samozřejmě můžete narazit na citlivé téma, které v kurzu nevyřešíte. Můžete nasměrovat účastníky na vyhledání podpory při řešení své situace. Pomůcky: předtočené výukové video Neuctivé jednání

7 81 94 Moje planeta vztahů Cíl Vím, kdo je to můj blízký člověk Účastníci dostanou papíry, na kterých je nakreslená jednoduchá postava a kolem ní soustředné kružnice (jako terč). Je možné pro názornost rozlišit muže a ženu, případně různé postavy dle věku. Na další papírky účastníci napíšou jednotlivé osoby, které jsou v jejich životě nějak důležité. Je dobré předem uvést příklad. Nad postavu na papírech napíše každý své jméno nebo nalepí svou fotografii. Kolem ní pak nalepí papírky s osobami nejblíže své nejbližší, nejdůležitější lidi. Dále lidi, kteří jsou pro ně důležití méně. Účastníci si navzájem papíry ukážou nebo si mohou udělat výstavu a popsat svoji planetu vztahů. Říkají, proč nalepili některé osoby nejblíže a jiné dále. Lektor se dále může ptát, kde by v planetě bylo místo pro další lidi, ptá se i na lidi cizí. Např. prodavače, souseda apod. Pomůcky: nastříhané papírky, fixy, flipchartové papíry s postavou, lepidlo 95 Rozlišuji různé druhy vztahů Cíl Vím, jaké vztahy existují, co je pro ně typické a čím se liší Pomocník rozloží na stůl obrázky různých lidí v různých vztazích. Účastníci si postupně vybírají každý nějaký obrázek a říkají, jaký je mezi lidmi na obrázku vztah. Popisují, podle čeho to poznali. Účastníci dále říkají, podle čeho jde vztahy poznat. Lektor může pomoci. Dívají se ti lidé na sebe? Jak se tváří? Myslíte, že jsou si blízcí? Jak to poznáte? Jak to máte vy? Děláte s někým podobné věci (např. drželi jste se kolem ramen)? S kým? Lektor shrne na tabuli poznávací znaky vztahů. Upozorňujeme, že toto bývá dost těžké cvičení, odpovědi účastníků mohou zaskočit. Jednodušeji: Pro některou skupinu může být tohle cvičení složité, je tedy možné na tabuli napsat předem různé druhy vztahů a účastníci pak magnety přidělávají obrázky ke správnému druhu. V některých skupinách může pomoci začít rozdělením obrázků na dvě hromádky: lidé, kteří se znají, a lidé, kteří se neznají a vysvětlit si, co to znamená. Jak se k sobě chovají rodiče a děti/ kamarádi/ partneři/lidé, kteří se neznají atd.? Jak je to u vás? Jak vy se chováte k řidiči autobusu apod.? Pomůcky: výstřižky z časopisů, obrázky z internetu nebo fotky různých vztahů: partnerské, rodinné, rodičovské, kamarádské, vztahy mezi kolegy, vztahy s cizími lidmi na veřejnosti. Tabule, fix, magnety

8 82 96 Jaké mám vztahy s rodiči Cíl Vím, v čem spočívá vztah rodič dítě Vím, jaký je rozdíl ve vztahu rodičů s malým dítětem a dospělým synem/dcerou Poznám, když se ke mně rodič chová jako k malému dítěti K čemu jsou rodiče? Co dělají? V čem vám pomáhají? Co od nich potřebujete? Jaký k nim máte vztah? Pomocník zapisuje na flipchart. Co potřebuje od rodičů malé dítě? Opět se zapisuje na flipchart. Pak se srovnávají rozdíly co potřebuje malé dítě a co dospělá dcera, dospělý syn. Můžou se vyskytnout potřeby, které jsou typické spíše u lidí s postižením a nejsou typické pro lidi bez postižení (rodiče jim vaří, nakupují, mají jejich peníze, vše za ně vyřizují, starají se o to, co si oblečou, zajišťují jim bydlení apod.). Důvodem často nemusí být postižení, ale pomalejší proces osamostatňování. Zde vzniká prostor pro uvědomění si rozdílu. Myslíte, že všichni lidé vašeho věku to mají stejně? Co třeba vaši sourozenci? Co vaši sousedi? Lektor může přidat i svoji zkušenost. Pozor, není prostor pro řešení individuálních problémů. Lektor by neměl hodnotit stav, ve kterém se účastníci nachází. Jen popsat rozdíl. Zážitek, že v jiných rodinách můžou vztahy fungovat jinak, je sám o sobě silný. Pomůcky: flipchart, fixy 97 Jsem dítě nebo dospělý? Cíl Vím, co to obnáší být dospělý Umím rozlišit dětské a dospělé chování Vím, kdy se chovám jako dítě a kdy jako dospělý Jak se pozná dospělý člověk? Účastníci jmenují fyzické rozdíly mezi dítětem a dospělým. Lektor může využít pro srovnání fotky dětí a dospělých. Dále zjišťuje rozdíly v chování, v samostatnosti a kompetencích: Jaký je rozdíl mezi životem dítěte a životem dospělého? Co třeba dělají jenom dospělí? Co spíše jen děti? Jaké mají povinnosti v domácnosti dospělí a děti? Odpovědi se sepisují na tabuli do dvou sloupců. Jednodušeji: Lektor má připravené lístečky s příklady aktivit. Např. peru si sám, rodiče mě vodí na kurz, chystám si své oblečení Účastníci řadí odpovědi do dvou sloupců, podle toho, které jsou typické pro dítě a které pro dospělého. Následně se lektor ptá: Cítíte se jako dítě nebo jako dospělý? Které věci děláte jako dospělý? odkaz na sloupec dospělého chování. Které věci děláte jako dítě? odkaz na sloupec dětského chování. Lektor může citlivě otevřít debatu, zda by šlo některé dětské chování, které u sebe účastníci popsali, změnit na dospělé. Vybírá příklady, u kterých by to teoreticky šlo změnit.

9 83 Co by se muselo stát, abyste si připravoval samostatně svoje oblečení jako dospělý? S čím opravdu potřebujete pomoci a co z toho byste mohl zvládnout sám? Na tohle cvičení lze navázat plánováním změny, je dobré při tom spolupracovat s rodinou, asistenty. Pomůcky: flipchart, fixy, lístečky s příklady, obrázky, fotky dětí, dospělých dětí a rodičů (viz obrázky 40 46) 98 Jak se mám osamostatnit od rodičů v rozhodování Cíl Umím rozlišovat, kdy se rozhoduji samostatně a kdy za mě rozhoduje někdo jiný Vím, o čem si chci sám rozhodovat Co to je rozhodování? O čem rozhodují rodiče? Pomáhají vám se rozhodnout, nebo rozhodují za vás? V čem? Do kdy mohou rozhodovat za vás? Je něco, o čem si rozhodujete sami? Lektor s pomocníkem hrají scénky: Scénka 1. Rozhodují za mě rodiče Přijde nabídka na kurz angličtiny, maminka (tatínek) na něj svou dceru (syna) přihlásí, i když ona nechce, chce na kurz. Dcera se brání, ale maminka je neústupná. Co se dělo? Kdo rozhodnul, že se dcera přihlásí do angličtiny? Souhlasí s tím dcera? Jak by to mohlo vypadat lépe? Scénka 2. Rodiče mi pomáhají se rozhodnout, ale nakonec se rozhoduji sám za sebe. Přijde nabídka na kurz angličtiny, synovi (dceři) se moc nechce, raději by na kurz. Zkouší mámě (tátovi) říct svůj názor a zároveň si nechá poradit (např. jestli bude kurz stíhat, co bude muset zařídit, aby tam mohl chodit, např. doprovod). Scénku lze podle potřeby více zaměřit na umění prosadit si názor nebo říct si o radu. Co syn udělal? Co pomohlo? Ostatní si zkouší podobné scénky s lektorem nebo pomocníkem, kteří hrají rodiče. Vybírají si ze situací připravených lektorem. Na cvičení lze navázat domácím úkolem: Zkuste vymyslet, v čem byste se doma chtěli zkusit rozhodovat více samostatně. Účastníci spíše jmenují situace ze svého života, vyměňují si nápady. Příště si řekneme, v čem se vám podařilo rozhodnout se samostatně, v čem za vás dříve rozhodovali rodiče. Na další hodině každý řekne, co se mu povedlo prosadit si u rodičů. Je možné také vytvořit plán některých změn (může být krátkodobý cíl). Zde je důležitá spolupráce s rodiči. Pomůcky: letáček ke kurzu angličtiny a vztahů 99 Jak zmírnit obavy rodičů Cíl Vím, jak se dá řešit situace, kdy o mne mají rodiče strach Umím najít způsob, jak se s rodiči dohodnout Chci jít sám večer do kina. Rodiče se o mě bojí, nechtějí mi to dovolit. Co udělám?

10 84 Zjistím, proč mi to nechtějí dovolit, jaké mají obavy. Jaké mohou mít obavy? Co s tím? Účastníci vymýšlejí možnosti. Např. Naučím se trasu do kina. Požádám asistenta o doprovod. Půjdu s kamarádem až k metru a tam na mě rodiče počkají. Účastníci zkouší scénky pomocník hraje rodiče, účastník dceru nebo syna, který přesvědčuje rodiče, že např. zvládne zůstat odpoledne a večer sám doma, nají se, nakoupí si. Pokud to neumí, požádá rodiče, aby jej to naučili. 100 Co je to kamarádství Cíl Vím, co to znamená a obnáší, když je někdo můj kamarád Vím, co všechno mohu dělat se svým kamarádem Vím, kdo jsou moji kamarádi a přátelé Zkuste vysvětlit, co znamená: přátelství, známý, parta, spolužák, kámoš, kolegové. Jaký je to vztah? Co je pro něj typické? Lektor může použít flipchartový papír z cvičení Moje planeta vztahů nebo čistý papír, kde doprostřed nakreslí člověka. Pojmy napíše na lístečky. Účastníci je dávají blíž nebo dál k člověku ve středu. Tyto pojmy mohou dělat účastkům potíže. Je dobré ptát se na konkrétní příklady ze života. Kamarádství může být mezi dvěma lidmi nebo mezi více lidmi parta. Dlouholeté, pevné a silné kamarádství nazýváme přátelství. Jak se pozná, že jsou lidi spolu kamarádi? Lektor má připraveny lístečky s aktivitami nebo pocity, které jsou typické pro různé vztahy. Účastníci si berou a říkají, zda to je nebo není kamarádství. Pokud bude potřeba, vysvětlí se, vyvrátí se mýty. Co může být na lístečcích: Rozumíme si (= máme stejné názory, společné koníčky), chodíme spolu do kina, pomáháme si, telefonujeme si, můžeme se na sebe spolehnout, sedíme v hospůdce nebo kavárně a povídáme si, děláme si ze sebe legraci, zajímáme se jeden o druhého, líbáme se, navštěvujeme se, půjčujeme si věci, věříme si, občas se hádáme, ve všem spolu souhlasíme, říkáme si, když se nám na tom druhém něco nelíbí, občas se potkáme na ulici a prohodíme spolu pár slov, vidíme se jen ve škole, nedostávám odpovědi na mé zprávy Máte někdo opravdového kamaráda? Co byste nám o něm řekli? Účastníci mohou vyprávět o svých kamarádech i v menších skupinkách. Ostatní mohou zároveň trénovat naslouchání, např. zkusit zopakovat, co si zapamatovali. Pomůcky: tabule, fix, lístečky s pojmy 101 Jak poznám dobrého kamaráda Cíl Umím rozlišit dobrého a špatného kamaráda Můžeme dále navázat tématy o vlastnostech z kapitoly Sebeprezentace. Co se nám na našem kamarádovi líbí? Co se nám nelíbí? Pokračovat lze dalšími cvičeními z kapitoly Sebeprezentace a vztáhnout je na téma vztahů. Cvičení pro zopakování dobrých a špatných kamarádských vztahů: 1) Matěj se ptá Pavla, kde byl včera večer, když se měli sejít na volejbale. Pavel říká, že byl doma.

11 85 Není to pravda, Matěj u něj zvonil a nikdo nebyl doma. Je to v pořádku? 2) Jitka je domluvená s kamarádkou Ivetou, že půjdou zítra na výstavu fotek. Spolužák Petr ji navrhne, ať jdou dneska. Co by podle vás měla Jitka udělat? 102 S kým se chci kamarádit Cíl Vím, kde bych si mohl najít kamarády. Vím, se kterými lidmi mám chuť a šanci se seznámit. Uvědomuji si, čím já mohu být sympatický pro druhé. Zkuste každý jmenovat nějakého svého kamaráda. Odkud se znáte? Kde jste se potkali? Kde ještě můžeme potkat kamarády? Brainstorming. Pomocník může zapsat na tabuli. Proč jste se skamarádili zrovna vy dva? Jak se stane, že ze známosti vznikne kamarádství? Co je pro to důležité? Lektor shrnuje, pomocník píše na tabuli: Jsme si sympatičtí, baví nás stejné věci, jsme podobně staří, máme si o čem povídat, bydlíme blízko, hlavně máme chuť se seznámit, poznat nové kamarády. Co to znamená, že je nám někdo sympatický? Co nás dělá sympatickými? Pomocník rozloží na stůl různé obličeje z časopisů, novin. Účastníci vybírají ty, které jsou jim sympatické a nesympatické. Je lepší, když se podaří najít obrázky neznámých lidí, ne herců, zpěváků. Jde o to, jaký na nás člověk dělá dojem a jaký děláme my na něj. Důležité je naše chování, ale i vzhled. Lze navázat cvičeními o hygieně, sebeprezentaci, zaměřit se také na vlastnosti. Pomůcky: tabule, fix, obličeje z novin či časopisů 103 Jak vzniká kamarádství Cíl Vím, jak vzniká kamarádství Vím, co mohu udělat proto, abych se skamarádil Nemůžeme se rozhodnout, že hned budeme s někým kamarádit. Můžeme si to přát, snažit se o to, ale nemůžeme to někomu nařídit. Nejdříve se jen seznámíme a pak se uvidí, jestli se z nás kamarádi stanou nebo ne. Kamarádství vzniká postupně. Utváří se. Jak probíhá seznámení, když jsme někde mezi novými lidmi? Co je na začátku? I. Někdo nás představí nebo se sám představím. Navazují cvičení k představování. Pak se začneme bavit o čem? II. Zeptám se na něco, co se hodí. Co se hodí? Co se hodí: Kam chodíš do školy? Jsi z Prahy? Kde pracuješ? Jezdíš ráda na kole? Jsi tady poprvé? Jak se ti tu líbí? Je tady hezky, že? Co se nehodí: Kde jsi koupila to tričko? Máš kluka/holku? Jak jste starý? A vy máte manželku? Co mám dělat, abych se nehádal s tátou? Kolik si tu vyděláš? Účastníci si ve dvojicích zkouší začít rozhovor. Lektor zadá situaci, ve které se nacházejí, např. přišli do nového kurzu angličtiny, do tanečních, přijeli na pobyt, dovolenou.

12 86 Které otázky se vám líbily? Co vás nejvíc bavilo? Bylo vám povídání příjemné? Chtěli byste si s tím člověkem zase příště povídat? III. Zjistíme, zda si chceme spolu více povídat, třeba se i více vídat. Když si povídáme, mohu zjistit, zda se mi s tím člověkem dobře povídá, jestli si chce povídat, jestli jsou sympatie vzájemné: Jak to poznám? když mi odpovídá a ptá se mě taky, usmívá se, pak má zájem se mnou bavit. Můžu pokračovat. Pobavit se zase příště. když mi odpoví, ale dál se už bavit nechce, nemá zájem, nechám toho. Tím, že si popovídáme, ještě nejsme kamarádi. Kamarády se stanou lidé, až když se déle a často scházejí, tráví spolu čas, píšou si, volají si, myslí na sebe, mají se rádi Co můžete udělat pro to, abyste se se sympatickým člověkem zase někdy potkali, viděli? Navrhnout nějaké setkání. Lze zařadit cvičení z komunikace (viz kapitoly Základy komunikace, Poslouchám a reaguji, Sebeprosazení), cvičení na oslovení a rozhovor (viz kapitola Oslovení, rozhovor). 104 Zkouším se seznámit s novými lidmi Cíl Vím, co mám dělat, když se chci s někým seznámit Umím se představit Účastníci si domluví společnou schůzku (viz kapitola Domlouváme se). Na schůzku někteří z nich přivedou svého kamaráda, kterého ostatní neznají. Vyzkouší si vzájemné představení a povídání. 105 Můj plán hledání si kamaráda Cíl Vím, jaké mám kamarádské vztahy a zda je chci rozšiřovat Umím vymyslet, jak si najít reálně nové kamarády Lektor připraví dotazník Můj plán jak si najít nového kamaráda. Každý účastník se zamyslí nad tím, co může ve svém životě udělat, aby tohoto cíle dosáhl. Mohou mu v tom pomoci ostatní účastníci a lektor s pomocníkem. Je to cvičení vyžadující alespoň dvě lekce, individuální práci a mnohdy i spolupráci s rodinou nebo asistenty účastníků. Plán by měl obsahovat konkrétní a opravdu reálné kroky vedoucí k možnému nalezení kamaráda; účastník by je měl v dohledné době mít chuť a možnost uskutečnit. Pomůcky: dotazník Můj plán jak si najít nového kamaráda 106 Co je partnerství Cíl Vím, co je partnerský vztah Vím, v čem se liší partnerství od kamarádství V úvodu se lektor zeptá účastníků na jejich zkušenosti s partnerskými vztahy. Je dobré je upozornit, že se teď budeme bavit o intimních/osobních věcech, které nemusí mít chuť sdělovat ostatním. Pokud by tedy o něčem nechtěli mluvit, stačí to říct a ostatní to budou respektovat.

13 87 Máte partnera/ku? Chodíte s někým? Jste zamilovaní? Jak jste spolu dlouho? Nebo jste to někdy zažili v minulosti? Lektor rozloží na stůl lístečky s různými osobami a účastníci mají za úkol vybrat ty osoby, se kterými jde o partnerský vztah. Např.: holka manželka soused spolužák sestřenice přítel. Vysvětlí se pojmy. Lektor opět rozloží lístečky s popisy chování a různými charakteristikami vztahu dvou lidí a účastníci si vytahují a sami i společně přemýšlejí, zda to existuje v kamarádství i partnerství nebo zda se jedná výhradně o partnerství. Rozumíme si, chodíme spolu do kina, líbáme se, pomáháme si, děláme si ze sebe legraci, občas se hádáme, žijeme spolu (bydlíme, spíme v jedné posteli, vaříme, nakupujeme, chodíme spolu do sprchy), objímáme se a hladíme, chceme být spolu pořád, máme spolu děti, půjčujeme si věci, věříme si atd. Vzniknou tak dva sloupce, z nichž by mělo být poznat, že partnerský vztah se liší od kamarádství především v mnohem větší míře intimnosti, ať už fyzické nebo psychické. Pomůcky: lístečky s pojmy 107 Sbližování v partnerství Cíl Vím, co se děje, když lidé spolu chodí, jak se postupně sbližují. Pomocník rozdá účastníkům lístečky s obrázky (viz obrázky 47 55) a nápisy: rande, telefonování nebo zamilovaná SMS, držení se za ruce, polibek, objetí-mazlení, milování, návštěva doma a představení partnera rodičům, společné bydlení, společný výlet, případně svatba. Pojmy se vysvětlí. U rande je dobré vysvětlit rozdíl mezi rande a schůzkou v čem se liší? Účastníci pak obrázky seřazují podle toho, které aktivity se v partnerství objevují dříve a které později a dávají na magnetickou tabuli. Diskutují, proč tomu tak je. Pro zopakování může lektor přidat hru. Všichni se otočí, aby na tabuli neviděli a pomocník dva lístečky přehodí. Účastníci pak hledají, co bylo vyměněno. Na tato cvičení mohou následovat další lekce týkající se plánování společné budoucnosti, sexuality a rodičovství. Tato cvičení se nám do metodiky již nevešla. Přikládáme pouze využitelné obrázky: těhotenství, rodičovství. Pomůcky: magnetická tabule s magnety, obrázky s nápisy Doteky a komunikace v partnerství Cíl Vím, jak se k sobě fyzicky chovají zamilovaní lidé a co si říkají Umím rozlišit, co je vhodné v partnerském vztahu a není vhodné ve vztahu s kamarády Výstupy Na začátku rozlišení, o jaký vztah jde, zda o kamarádský nebo přátelský, vztah s asistentem. (Pozor, může dělat potíže.) Doteky v partnerství rozlišení, co je vhodné s partnerem a ne s kamarádem. Např. držení se za ruce ano u partnerství, většinou ne u kamarádství apod. Jak poznám, že ten druhý souhlasí, abych se ho takto dotýkal. Např. usmívá se, přiblíží se, odpoví také dotykem. Jak dám naopak najevo, že je mi něco nepříjemné, např. dotyk. Odsunu tomu člověku ruku, řeknu do očí ne, odejdu, o potížích řeknu někomu blízkému. O čem si zamilovaní lidé povídají. Pomůcky: předtočené výukové video Partnerské vztahy případně Nepřiměřený kontakt nebo Obtěžování asistentem

14 Nošení dárků Cíl Umím rozpoznat situace, kdy je a kdy není vhodné dávat dárky Chápu, že nadměrné nošení dárků může být lidem nepříjemné Cvičení má smysl především u účastníků, kteří mají potíže odhadnout vhodné dávání dárků, často v pracovním prostředí, ale i v sociálních službách. Na začátku lekce pomocník přinese a vnutí některému z účastníků neatraktivní dárek, např. noviny bez obrázků nebo nakreslený obrázek, ne moc hezký. Když se účastník bude divit a ptát, proč mu ho dává, řekne jen tak. Lektor nechá působit moment překvapení. Potěšil Vás dárek, který jste dostal? Proč Vám přijde divné, že jste dostal dárek? Dostáváte někdy dárky? Dáváte dárky? Kdy? Od koho dostáváme dárky? Dárky si dáváme s blízkými lidmi (rodina, kamarádi). V práci někdy si dávají kolegové dárky při příležitosti narozenin a nadřízený někdy dává pozornost na Vánoce. Pokud je pro účastníky těžké odhadnout situaci, kdy je vhodné dávat dárky, je možné se domluvit na pravidle: Dárky dáváme a dostáváme, když je k tomu důvod: narozeniny, Vánoce, svátek. Poděkování, gratulace. Bezdůvodně se dárky moc nedávají. Jenom blízkým. Nebo maličkosti (kolega přinese do práce buchtu nebo nabídne čokoládu). Pokud si nejsme jisti, zda je vhodné dát dárek nebo jak by měl být drahý, s někým se můžeme poradit. Pomocník nebo nějaký účastník může přinést svoji zkušenost z práce. Pomůcky: dárek pomocník nemusí darovat, může si vzít zpět 110 Placení za někoho Cíl Umím rozpoznat situace, kdy je a kdy není vhodné platit za někoho Lektor předem probere téma: Stalo se vám někdy, že za vás někdo platil? Kdo? Proč? Někdy zveme své přátele a blízké, protože jim chceme udělat radost. Jak víme, co jim udělá radost? Nevíme. Můžeme se jich zeptat. Když se nezeptáme, může se stát, že lidem objednáme něco, co nechtějí. Následuje aktivita v terénu, např. když jde skupina do kavárny. Účastníci se navzájem zvou. Mají za úkol se zeptat: Můžu Tě pozvat na nějaké pití? Co by sis dal?

,63; 4".045"5/ )0 $&4507 / S P R ÁV N Á V O L B A

,63; 4.0455/ )0 $&4507 / S P R ÁV N Á V O L B A SPRÁVNÁ VOLBA KURZ SAMOSTATNÉHO CESTOVÁNÍ Autoři - Radek Kalfus, Doubravka Vojířová Za spolupráci děkujeme o.s. OSA Text neprošel jazykovou korekturou 1 1. ÚVOD Proč vlastně dělat speciální kurz cestování

Více

POZNÁVÁME SVŮJ VZTAH K LIDEM

POZNÁVÁME SVŮJ VZTAH K LIDEM Tematický okruh osobnostní a sociální výchovy SEBEPOZNÁNÍ A SEBEPOJETÍ Lekce 2.2 POZNÁVÁME SVŮJ VZTAH K LIDEM Kateřina Srbová www.odyssea.cz Tato publikace byla vytvořena v rámci projektu Zavádění osobnostní

Více

EMPOWERMENT MOŽNOSTI ZAPOJOVÁNÍ A POSILOVÁNÍ LIDÍ, UŽIVATELŮ SLUŽEB AGENTUR PZ A JINÝCH ORGANIZACÍ

EMPOWERMENT MOŽNOSTI ZAPOJOVÁNÍ A POSILOVÁNÍ LIDÍ, UŽIVATELŮ SLUŽEB AGENTUR PZ A JINÝCH ORGANIZACÍ Jana Adamčíková Petr Eisner Daniel Kaucký EMPOWERMENT MOŽNOSTI ZAPOJOVÁNÍ A POSILOVÁNÍ LIDÍ, UŽIVATELŮ SLUŽEB AGENTUR PZ A JINÝCH ORGANIZACÍ Rytmus, o. s. Tento program byl spolufinancován Evropskou unií

Více

Metodika práce třídního učitele s tématy osobnostní a sociální výchovy TŘÍDNICKÉ HODINY

Metodika práce třídního učitele s tématy osobnostní a sociální výchovy TŘÍDNICKÉ HODINY Metodika práce třídního učitele s tématy osobnostní a sociální výchovy TŘÍDNICKÉ HODINY Michal Dubec Tato publikace byla vytvořena v rámci projektu Zavádění osobnostní a sociální výchovy do školních vzdělávacích

Více

PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ

PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ NÁMÌTY / AKTIVITY / KAZUISTIKY Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. Tato publikace je vydávána jako součást projektu

Více

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám ÚVOD Proč? Kdy? Kde? Kdo? Co? a Jak? Než začneme společně přemýšlet, jak učit děti hodnotám, věnujme se nejprve důvodům, které nás k tomu vedou. Odpovězme

Více

ZÁŽITKOVÁ PEDAGOGIKA. Handouty pro učitele

ZÁŽITKOVÁ PEDAGOGIKA. Handouty pro učitele ZÁŽITKOVÁ PEDAGOGIKA Handouty pro učitele ZAPAMATOVÁNÍ INFORMACÍ Kolik z nových poznatků si vybavíme po určitém čase: SLYŠENO VIDĚNO ZAŽITO po 3 týdnech 70 % 72 % 85 % po 3 měsících 10 % 32 % 65 % motto

Více

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát Jak koučovat debatní klub Autor Matěj Pilát Obsah 1) Úvod... 3 Osoba kouče... 4 Role... 5 2) Jak založit klub... 5 3) Koučování ve dvojici... 5 Výhody koučování ve dvou... 6 Koho si vybrat do dvojice...

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Grafické a textové podklady pro výukovou oporu Nebojme se trhu práce, i když neslyšíme. Autor: Mgr. Veronika Löffelmannová. V Ostravě 29. 8.

Grafické a textové podklady pro výukovou oporu Nebojme se trhu práce, i když neslyšíme. Autor: Mgr. Veronika Löffelmannová. V Ostravě 29. 8. Projekt: Příprava neslyšících žáků a absolventů SŠ ve Zlínském kraji pro lepší uplatnění na trhu práce číslo projektu CZ.1.07/1.2.08/02.0007 Grafické a textové podklady pro výukovou oporu Nebojme se trhu

Více

Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská prá. Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku

Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská prá. Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku Hořká chuť čokolády Kakao a dětská prá ce Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku Svět v nákupním košíku Záměrem dílen globálního rozvojového vzdělávání Svět v nákupním košíku

Více

2009 Kolektiv autorů společnosti Mindsoft, s.r.o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4. www.mujvztah.cz. www.mamdepku.

2009 Kolektiv autorů společnosti Mindsoft, s.r.o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4. www.mujvztah.cz. www.mamdepku. KTERÉ VÁM POMOHOU ZJISTIT VŠE, CO O SVÉM PARTNEROVI POTŘEBUJETE VĚDĚT 2009 Kolektiv autorů společnosti Mindsoft, s.r.o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha 4 www.mujvztah.cz

Více

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun.

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun. JSEM SPECIÁLNÍ PEDAGOG A PRACUJI S FILÍPKEM, KTERÉMU JE ŠEST LET Je to jemný a citlivý chlapec, ale v malém okamžiku se dokáže proměnit ve velkého rošťáka. Jeho kukadlům se nedá odolat. Když se mi zrovna

Více

Praktická příručka multikulturní výchovy pro 2. stupeň základní školy

Praktická příručka multikulturní výchovy pro 2. stupeň základní školy CZ.1.07/1.2.17/02.0035 Vzdělávání pedagogů v oblasti speciální pedagogiky a multikulturní výchovy s cílem prevence rasismu a xenofobie a tvorba metodik pro práci s dětmi a žáky se speciálními vzdělávacími

Více

ZAČNĚME TŘEBA. sestavila Michaela Čakrtová. Kofi Annan, generální tajemník OSN

ZAČNĚME TŘEBA. sestavila Michaela Čakrtová. Kofi Annan, generální tajemník OSN ZAČNĚME TŘEBA TAKHLE Organizace spojených národů byla založena ve víře, že dialog může zvítězit nad neporozuměním, že rozmanitost je všeobecně pozitivní a že sdílený osud všech lidí vzájemně mnohem více

Více

FAQ Často kladené dotazy manuál pro dobrovolníky

FAQ Často kladené dotazy manuál pro dobrovolníky Člověk v tísni, o.p.s. Programy sociální integrace (PSI) Doučování dětí z rodin ohrožených sociálním vyloučením Program Podpora vzdělávání v rodinách Daruj dvě hodiny týdně FAQ Často kladené dotazy manuál

Více

nápadník 65 AKTIvIT Třída v pohodě aneb aktivity pro podporu dobrých vztahů mezi žáky

nápadník 65 AKTIvIT Třída v pohodě aneb aktivity pro podporu dobrých vztahů mezi žáky nápadník 65 AKTIvIT Třída v pohodě aneb aktivity pro podporu dobrých vztahů mezi žáky Třída v pohodě aneb aktivity pro podporu dobrých vztahů mezi žáky MAPOVÁNÍ VZTAHŮ VE TŘÍDĚ 2 Obsah TEORETICKÁ ČÁST

Více

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Úvod Právě dnes jsem měla telefonát od Křečka. Prý jestli mám v červnu čas, že dělají seminář o náborech a chtěl by mě tam pozvat na nějaké povídání.

Více

Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání. Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea

Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání. Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea Tato publikace byla vytvořena v rámci projektu Zavádění osobnostní a

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

PESTRO- BAREVNÝ SVĚT ANEB MULTIKULTURNÍ WORKSHOPY PRO UČITELE MŠ A 1. STUPNĚ ZŠ

PESTRO- BAREVNÝ SVĚT ANEB MULTIKULTURNÍ WORKSHOPY PRO UČITELE MŠ A 1. STUPNĚ ZŠ PESTRO- BAREVNÝ SVĚT ANEB MULTIKULTURNÍ WORKSHOPY PRO UČITELE MŠ A 1. STUPNĚ ZŠ ISBN 978-80-87217-13-9 PESTROBAREVNÝ SVĚT aneb multikulturní workshopy pro učitele MŠ a 1. stupně ZŠ PESTROBAREVNÝ SVĚT aneb

Více

OBSAH. Úvodem...4 Metody práce s mládeží...5 Stručná charakteristika nejznámějších metod... 7

OBSAH. Úvodem...4 Metody práce s mládeží...5 Stručná charakteristika nejznámějších metod... 7 Do Evropy hrou II OBSAH Úvodem...4 Metody práce s mládeží...5 Stručná charakteristika nejznámějších metod... 7 Seznamte se první kolo... 11 Příběhy našich věcí... 11 Hledám Petra... 12 Interpol vyšetřuje...

Více

Analýza potřeb dětí a mládeže ve městě Litoměřice. Závěrečná zpráva z kvalitativního šetření

Analýza potřeb dětí a mládeže ve městě Litoměřice. Závěrečná zpráva z kvalitativního šetření Analýza potřeb dětí a mládeže ve městě Litoměřice Závěrečná zpráva z kvalitativního šetření Jiří Hlaváček, prosinec 2011 1. OBSAH 1. OBSAH... 2 2. ÚDAJE O VÝZKUMU... 3 3. SHRNUTÍ HLAVNÍCH POZNATKŮ... 4

Více

Petr Klápště - Hříbek, Kateřina Hořavová - káča Marek Bečka - Me2d. Svět okolo nás. Metodika ke skautské stezce

Petr Klápště - Hříbek, Kateřina Hořavová - káča Marek Bečka - Me2d. Svět okolo nás. Metodika ke skautské stezce Petr Klápště - Hříbek, Kateřina Hořavová - káča Marek Bečka - Me2d Svět okolo nás Metodika ke skautské stezce Svět okolo nás je druhou z šesti oblastí stezky, pro kterou vychází metodická příručka a možná

Více

KOMUNIKACE S DÍTĚTEM O BIOLOGICKÉ RODINĚ KONTAKT DÍTĚTE S BIOLOGICKOU RODINOU. Velký vůz Sever. Mgr. Veronika Uhlířová

KOMUNIKACE S DÍTĚTEM O BIOLOGICKÉ RODINĚ KONTAKT DÍTĚTE S BIOLOGICKOU RODINOU. Velký vůz Sever. Mgr. Veronika Uhlířová 1 KOMUNIKACE S DÍTĚTEM O BIOLOGICKÉ RODINĚ & KONTAKT DÍTĚTE S BIOLOGICKOU RODINOU Mgr. Veronika Uhlířová Všechna práva vyhrazena! Šíření příručky bez souhlasu autora je zakázáno. 2 1. Komunikace s dítětem

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

MONITORING PŘÍPRAV NA NÁHRADNÍ RODINNOU PÉČI V ČESKÉ REPUBLICE

MONITORING PŘÍPRAV NA NÁHRADNÍ RODINNOU PÉČI V ČESKÉ REPUBLICE MONITORING PŘÍPRAV NA NÁHRADNÍ RODINNOU PÉČI V ČESKÉ REPUBLICE (Popis současného stavu) Monitoring příprav na náhradní rodinnou péči v České republice (Popis současného stavu) Vydalo Středisko náhradní

Více

SPOLEČNÝ PROJEKT. Harry Korman, M.D., SIKT Malmö (Švédsko)

SPOLEČNÝ PROJEKT. Harry Korman, M.D., SIKT Malmö (Švédsko) SPOLEČNÝ PROJEKT Harry Korman, M.D., SIKT Malmö (Švédsko) Zdroj: KORMAN, H. The common project. 2004. Dostupné na: Překlad: Leoš Zatloukal a Lenka Tkadlčíková ZAČÁTEK SEZENÍ Začínám

Více

Čeština pro cizince učebnice

Čeština pro cizince učebnice M. BOCCOU KESTŘÁNKOVÁ, K. HLÍNOVÁ, P. PEČENÝ, D. ŠTĚPÁNKOVÁ Čeština pro cizince učebnice úroveň B2 Edika 2013 Brno Čeština pro cizince učebnice úroveň B2 M. BOCCOU KESTŘÁNKOVÁ, K. HLÍNOVÁ, P. PEČENÝ, D.

Více