333 tipů a triků pro INTERNET

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "333 tipů a triků pro INTERNET"

Transkript

1 333 tipů a triků pro INTERNET Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R

2 Obsah Obsah Připojení k Internetu Jaké jsou možnosti připojení k Internetu? Co je to modem? Co je to Wi-Fi? Jak nastavit Wi-Fi síť? Jak zabezpečit domácí Wi-Fi síť? Jak na Internet v mobilu? Jak být online i na zahraniční dovolené? Jak zjistit dostupnost mobilního signálu? Jak zjistit dostupnost pevného připojení? Jak nasdílet připojení k Internetu doma? Jak nasdílet připojení k Internetu na cestách? Jak otestovat rychlost připojení? Co je to upload a download? Co je to ping? Co je to IP adresa? Jak nastavit IP adresu počítače? Co je to doména prvního a druhého řádu? Jak získat vlastní doménu? Lze mít někde stránky zdarma? Co je to WWW, HTTP a HTTPS?...24 Internetový prohlížeč Co je to internetový prohlížeč? Jaké existují prohlížeče? Lze mít v počítači více internetových prohlížečů najednou? Jak zobrazit určitou webovou stránku? Jak změnit rychle velikost písma? Jak aktualizovat obsah stránky? Co jsou to cookies? Jak vytisknout stránku? Jak vytisknout pouze část stránky? Jak uložit obrázek z Internetu? Jak zjistit přesnou adresu obrázku? Co jsou to záložky? Jak změnit pořadí záložek? Jak otevřít odkaz na nové záložce? Jak vytvořit odkaz na stránku na ploše?...29 Internet Explorer Jak nainstalovat Internet Explorer? Jak nastavit domovskou stránku? Jak vytvořit oblíbené stránky? Jak zobrazit a využít panel Oblíbené položky Jak privátně prohlížet web? Jak rychle vyhledat informaci? Jak zobrazit stažené soubory? Jak změnit výchozí složku pro ukládání souborů? Jak vymazat informace ukládané během prohlížení? Jak instalovat a spravovat doplňky Internet Exploreru? Jak vypnout blokaci vyskakovacích oken?

3 tipů a triků pro INTERNET 47. Jak zobrazit kód stránky? Jak zobrazit historii prohlížení? Jak historii smazat? Jak zjistit verzi Internet Exploreru? Jak obnovit výchozí konfiguraci?...38 Google Chrome Jak nainstalovat Google Chrome? Jak nastavit domovskou stránku? Jak při spuštění otevřít více stránek najednou? Jak vytvořit oblíbené stránky? Jak zobrazit lištu se záložkami? Jak nastavit synchronizaci nastavení? Jak privátně prohlížet web? Jak zobrazit historii prohlížení? Jak zobrazit historii stahování? Jak vymazat údaje o prohlížení stránek? Jak rychle vyhledat informaci? Jak spravovat doplňky? Jak zobrazit poslední zavřenou záložku? Jak vypnout nabídku na překlad stránky? Jak v Chrome spravovat uložená hesla? Jak importovat data z jiného prohlížeče? Jak získat a změnit grafické téma? Jak nastavit Google Chrome jako výchozí prohlížeč? Jak vypnout vestavěný PDF prohlížeč? Jak změnit výchozí složku pro ukládání souborů? Jak vypnout blokaci vyskakovacích oken?...47 Mozilla Firefox Jak nainstalovat Mozilla Firefox? Jak nastavit domovskou stránku? Jak vytvořit oblíbené stránky? Jak nastavit synchronizaci nastavení? Jak privátně prohlížet web? Jak zobrazit historii prohlížení? Jak zobrazit historii stahování? Jak vymazat historii prohlížení? Jak rychle vyhledat informaci? Jak spravovat doplňky? Jak zobrazit lištu s oblíbenými odkazy? Jak spravovat uložená hesla? Jak importovat data z jiného prohlížeče? Jak získat a změnit grafické téma? Jak nastavit Firefox jako výchozí prohlížeč? Jak změnit výchozí složku pro ukládání souborů? Jak nastavit nový panel jako aktivní? Jak vypnout blokaci vyskakovacích oken?...54 Webové stránky Jak fungují webové stránky? Jak vyhledávat na Internetu? Jak vyhledávat pokročile?

4 Obsah 94. Jak vyhledávat obrázky? Kde najdu televizní program? Kde můžu poslouchat rádia? Kde můžu sledovat TV online? Kde můžu sledovat archiv TV pořadů? Kde najdu mapu ČR? Jak a kde naplánovat cestu? Jak si vytisknout mapu? Jak mít celý svět jako na dlani? Jak vyhledat obrázky z určitého místa? Jak si projít virtuálně metropole světa? Kde sledovat nejnovější zprávy? Jak snadno sledovat novinky z více stránek? Jak nahlížet do katastru nemovitostí? Jak využívat elektronické bankovnictví? A je to bezpečné? Lze si někde bankovnictví vyzkoušet? Jak se učit cizí jazyky na Internetu? Jak zjistit jízdní řády? Jak zjistit, zda a jaké má vlak zpoždění? Kde koupit letenky? Kde koupit auto? Kde koupit byt/dům? Kde najít práci? Jak přeložit text v cizím jazyce? Jak přeložit celou stránku? Jaké bude zítra počasí? Kde najdu spolužáky? Jak si namixovat vlastní rádio? Kam ukládat větší soubory? Jak si zřídit internetovou kancelář od Microsoftu? Jak si zřídit internetovou kancelář od Google? Jak najít kurzovní lístky? Kde najít hodnocení hotelů? A jak si hotel zamluvit? Jak uzavřít pojištění online? Kam s fotkami na Internetu? Jak si nechat vyvolat fotky na Internetu? Co je to diskuzní fórum? Proč je v některých diskuzích povinná registrace? A co weby pro děti? Co znamenají ty divné zkratky (LOL, ROFL, BTW)?...92 YouTube Co je YouTube? Jak vyhledávat na YouTube? Jak na YouTube zobrazit populární videa? Jak změnit kvalitu přehrávaného videa? Jak přidat video do fronty pro přehrávání? Jak vytvořit seznam pro přehrávání? Jak a proč si zřídit účet na YouTube? Co je to kanál YouTube?

5 tipů a triků pro INTERNET Jak změnit vzhled kanálu na YouTube? Jak mít přehled o kanálech ostatních uživatelů? Jak mohu na YouTube videa nahrát? Jaké formáty YouTube podporuje? Jaká je maximální délka videa? Jak nastavit název videa? Je možné nahrávat i videa v HD rozlišení? Jak zadat popisek videa? Jak nastavit značky a kategorii videa? Jak nastavit, kdo může video zhlédnout? Jak dodatečně upravit vlastnosti klipu? Jak vybrat obrázek pro náhled videa? Jak povolit/zakázat u klipu komentáře? Jak přidat do videa titulky? Jak přidat do videa popisky? Jak získat zdarma hudbu pro video? Jak vybrat hudbu ve stejné délce jako video? Jak zobrazit historii sledovaných klipů? Jak zobrazit statistické informace na vašem kanálu? Jak upravit video online? Jak stabilizovat skákající obraz? Jak dát vědět ostatním o určitém klipu? Jak vložit video na svou vlastní stránku? Jak vložit video do prezentace PowerPoint? Kde nastavit možnosti účtu YouTube? Jak stáhnout video z YouTube? Jak zrušit účet na YouTube? Skype Co je to Skype? Skype na mobilu? Jak si zřídit účet na Skype? Jak nainstalovat Skype Jak si přidat přátele do seznamu? Jak přejmenovat kontakt? Jak si psát s přáteli? Jak si přečíst historii chatování? Jak smazat historii chatování? Jak nastavit ve Skypu mikrofon? Jak si volat s přáteli? Jak nastavit webkameru? Jak poslat soubor? Jak zjistit podrobnější informace o kontaktu? Jak zobrazit ikonu Skype v oznamovací oblasti? Co je to stav uživatele? Jak poznám, že je kontakt online? K čemu je Skype kredit? Jak blokovat uživatele? Jak konfigurovat podrobnější nastavení? Jak sdílet obrazovku? Jak vytvořit konferenční hovor? Jak vytvořit skupinu kontaktů?...121

6 Obsah 194. Jak skrýt nepřipojené kontakty? Jak přijímat hovory automaticky? Jak si ze Skype udělat domácího hlídače? Jak změnit styl zvuků? Jak přesměrovat hovor? Jak dvojklikem vytáčet hovor? Jak vyřešit problémy s kvalitou hovoru? ICQ Co je to ICQ? Jak si nainstalovat ICQ? Jak využívat ICQ bez instalace? Jak mít ICQ na mobilu? Jak si zřídit účet na ICQ? Jak si přidat přátele do seznamu? Jak si psát s přáteli? Jak si volat s přáteli? Jak poslat soubor? Jak zjistit podrobnější informace o kontaktu? Co je to stav uživatele? Jak blokovat uživatele? Jak konfigurovat podrobnější nastavení? Jak hrát hry s přáteli? Jak zobrazit a spravovat historii konverzace? Jak změnit grafický motiv ICQ? Jak změnit nastavení zvuků? Jak změnit heslo? Jak odesílat z ICQ SMSky? Blog Co je to blog? Proč blogovat? Jak si získat čtenáře a nepřijít o ně? Jaké jsou dostupné blogovací služby? Jak založit blog? Jak napsat první příspěvek? Jaké jsou další možnosti příspěvku? Jak upravit záznam? Jak smazat záznam? Jak změnit nastavení blogu? Jak změnit vzhled blogu? Jak změnit rozložení prvků blogu? Jak na blog vložit aktuální zprávy? Jak sledovat statistiky návštěvnosti? Jak nechat blog vydělávat? Jak mít blog na vlastní doméně? Jak upravit blog pro mobilní zobrazení? Jak mít přehled o komentářích Jak se liší ová adresa a adresa webu? Jak si zřídit ovou schránku? Co je to webový a desktopový klient?

7 tipů a triků pro INTERNET 241. Nastavení účtu ve Windows Live Mail Jak si přečíst ? Jak napsat a odeslat ? Jak odeslat s přílohou? Jaká jsou pravidla pro psaní ů? Jak zobrazit y jako konverzaci? Jak vytisknout ? Jak nastavit automatický podpis? Jak nastavit automatickou odpověď? Jak sjednotit více poštovních účtů? Jak přesměrovat poštu? Jak přesměrovat poštu na mobil? Jak pracovat s kontakty Kalendář Facebook Co je Facebook? Jak si zřídit účet na Facebooku? Jak zřídit účet pro organizaci nebo společnost? Jak si zobrazit přehledy návštěv na stránce? Jak na Facebook v mobilu? Jak najít mé přátele? Jak přijmout žádost od přátel? Co je to zeď? Jak napsat zprávu na zeď? Jak zprávu ze zdi odstranit? Jak vložit na zeď fotku? Jak vložit do zprávy odkaz na stránku? Jak vložit video? Jak vytvořit hlasování? Co je to like a lajkování? Jak chatovat s přáteli? Jak změnit základní nastavení účtu? Jak nastavit upozornění em? Jak nastavit ochranu soukromí? Jak změnit webový odkaz na profil? Jak hrát na Facebooku hry? Jak smazat účet na Facebooku? Twitter Co je Twitter? Jak Twitter funguje? Jak si zřídit účet na Twitteru? Jak na Twitter v mobilu? Co je to tweet a jak jej napsat? Jak tweet smazat? Jak někoho sledovat? Jak poznám, kdo mě sleduje? Jak zjistit, koho sleduju? Jak vyhledávat na Twitteru? Co je to hashtag? Jak někoho veřejně zmínit?

8 Obsah 289. Jak odpovědět na tweet? Jak poslat zprávu uživateli? Jak vložit obrázek do tweetu? Jak vložit zkrácený odkaz do tweetu? Co je to retweet? Jak nastavit obrázek profilu? Jak změnit design stránky? Jak vytvořit odkaz na vybraný tweet? Jak vložit obsah Twitteru na web nebo Facebook? Jak zrušit účet? Bezpečnost Jaká jsou nebezpečí při používání Internetu? Co je to spam? Jak mít na Internetu více identit? Co je to hoax? Jak se bránit podvodným ům? Jak se nenechat zlákat výhodnou nabídkou? Nastavte si bezpečné a silné heslo Jak na bránu firewall? Nesdělujte o sobě všechno Aktualizujte systém a aplikace Jak ochránit počítač proti virům? Jak jednorázově otestovat počítač proti virům? Co je to phishing? Co je to pharming? Nákupy na Internetu Jak funguje nakupování na Internetu? Kde na Internetu nakupovat? Co je to košík? Proč se musím registrovat? Jak mi bude zboží doručeno? Jak můžu za zboží zaplatit? Jak zboží reklamovat? Kde mají nejlevnější zboží? Kde mají zboží v akci? Jak nakupovat v internetových aukcích? Jak sledovat vybranou aukci? Jak přihazovat? Jak automaticky přihazovat? Jak komunikovat před nákupem s prodávajícím? Co se děje po skončení aukce? A jak na aukcích prodávat? Jsou aukce bezpečné? Internetové aukce v zahraničí? Co je to PayPal a PaySec? Lze mojí kartou platit na Internetu? Mám se bát placení kartou na Internetu?

9 tipů a triků pro INTERNET Připojení k Internetu 1. Jaké jsou možnosti připojení k Internetu? Pro využití naprosté většiny tipů v této knize budete potřebovat připojení k Internetu. Proto si hned v prvním z nich uvedeme, jaké máte možnosti připojení. V současné době existuje poměrně dost možností, jak být k Internetu připojen. Velké rozdíly jsou ale s dostupností daných služeb. Obecně platí (a je to od poskytovatelů připojení k Internetu pochopitelné), že větší výběr mají obyvatelé měst a větších obcí. Připojit se k Internetu můžete nejčastěji těmito způsoby: Mobilní připojení připojení k Internetu je realizováno pomocí mobilního telefonu, případně USB modemu. Je dostupné všude, kde je k dispozici signál operátorů. K dispozici je několik technologií, od pomalého GPRS (zejména na vesnicích a v málo obydlených oblastech) přes EDGE (větší obce a města) až po 3G, UMTS nebo HSPA (velká a krajská města). Výhodou je, že je možné toto připojení mít dostupné kdekoliv (ve vlaku, na dovolené apod.) a je možné jej snadno sdílet např. do notebooku. Výhodné je tedy pro ty, kteří potřebují být neustále online a nepotřebují zároveň stahovat velké množství dat (např. filmy). Rychlost stahování dat se pohybuje od 56 kbit/s (GPRS) až po cca 21 Mbit/s (HSPA+). ADSL/VDSL připojení realizované pomocí telefonních linek. U některých operátorů už není zřízení pevné linky nutnou podmínkou. Rychlost se pohybuje od 8 Mbit/s až do 25 Mbit/s a je závislá zejména na vzdálenosti od ústředny. WiFi v České republice se jedná o populární typ připojení, populární zejména na vesnicích, kde není často k dispozici jiná možnost. Je zapotřebí si uvědomit u názvu WiFi rozdíl mezi připojením k Internetu pomocí Wi-Fi a šířením připojení k Internetu pomocí Wi-Fi (nejčastěji v domácnostech). Ve druhém případě totiž domácnost získává připojení nejčastěji pomocí ADSL/VDSL nebo kabelového připojení a v domě či bytě jej pouze pomocí 12

10 Připojení k Internetu Wi-Fi signálu šíří. Rychlost tohoto typu připojení je velice různá, ale nejčastěji se pohybuje od 256 kbit/s až po cca 10 Mbit/s. Kabelové připojení připojení je realizováno pomocí rozvodů kabelové televize. Jedná se o nejrychlejší způsob připojení k Internetu, který se pohybuje v rozmezí 10 Mbit/s až 100 Mbit/s. Jeho nevýhodou je dostupnost pouze ve velkých městech, a to ještě ne v každé ulici. Další způsoby připojení nejsou v ČR moc využívány, patří mezi ně např. satelitní nebo vytáčené připojení. Dostupnost výše uvedených služeb ve svém bydlišti zjistíte nejčastěji na webu poskytovatele, kde si můžete ověřit, zda je ve vaší ulici a v domě připojení k dispozici, u mobilního připojení pak operátoři nabízejí mapy pokrytí různými typy signálů (GPRS, EDGE, UMTS, CDMA apod.). To se hodí, když si např. chcete zařídit připojení i na chatě a nevíte, zda tam bude signál pro rychlejší Internet. 2. Co je to modem? Při výběru připojení k Internetu máte možnost si zejména u kabelového a ADSL/VDSL připojení vybrat, jaký typ modemu z hlediska vlastností chcete. Na výběr jsou nejčastěji tyto vlastnosti: USB modem modem, který se s počítačem propojuje pomocí USB kabelu, jedná se o relativně problémový způsob připojení, doporučuji se takovým modemům vyhnout. LAN/Ethernet modem modem, který přenos signálu zajišťuje pomocí síťového (LAN) kabelu. Je to mnohem kvalitnější a stabilnější řešení, v současné době je nejpoužívanější. Wi-Fi modem některé typy modemů bývají navíc doplněny o Wi-Fi modul, který umožňuje připojení k Internetu šířit bezdrátově. Vzhledem k využití Wi-Fi sítí se jedná o poměrně časté řešení, kdy např. z modemu jde kabel do počítače a zároveň modem šíří signál pomocí Wi-Fi, takže i další mobilní zařízení v domácnosti Wi-Fi modem Připojení k Internetu 13

11 tipů a triků pro INTERNET (mobilní telefon, notebook, tablet, herní konzole apod.) mohou být připojena k rychlému Internetu. Pozor na zabezpečení takového připojení, které nekončí u zdí vašeho domu/bytu, a tak by se mohlo stát, že vaše připojení k Internetu využívá i mnoho rodin z okolí. 3. Co je to Wi-Fi? Wi-Fi je zkratka z anglického slovního spojení Wireless Fidelity a jedná se o bezdrátovou technologii přenosu dat, nejčastěji pro připojení k Internetu. Můžete se s ní setkat jak v domácnostech, tak v restauracích, hotelech, letištích apod. K vytvoření Wi-Fi sítě je zapotřebí pouze tzv. Wi-Fi adaptér nebo router, který převádí data z jedné sítě do Wi-Fi sítě. Někdy bývá Wi-Fi součástí nabízeného modemu od poskytovatele připojení. Míst s volně dostupným připojením k Internetu stále přibývá. Prostřednictvím Wi-Fi se můžete připojit k Internetu na letišti či nádraží, v obchodních galeriích, ale i na veřejných prostranstvích či na některých úřadech Jak nastavit Wi-Fi síť? Nastavení Wi-Fi sítě není záležitost pro úplné začátečníky, nicméně pomocí přiložených návodů k routeru jej zvládne téměř každý. Nejčastěji se konfiguruje pomocí internetového prohlížeče, kde po propojení routeru s počítačem stačí zadat do adresního řádku (kam se zadává adresa webu, např. výchozí IP adresu routeru (nejčastěji např ), potvrdit klávesou Enter, zadat výchozí jméno a heslo (naleznete v manuálu a je zapotřebí jej co nejdříve změnit) a zobrazí se vám konfigurační prostředí. V něm je poté pomocí průvodce a často i v češtině možné nastavit vaši první Wi-Fi síť. Mezi nutná nastavení patří zejména název vytvářené Wi-Fi sítě a heslo pro připojení k Wi-Fi. 14

12 tipů a triků pro INTERNET 9. Jak zjistit dostupnost pevného připojení? Také dostupnost pevného připojení (ADSL/VDSL či kabelové) zjistíte na stránkách poskytovatelů tohoto připojení nebo např. na adrese Zde se ověření provádí na základě čísla pevné linky nebo zadáním přesné adresy bydliště. 10. Jak nasdílet připojení k Internetu doma? Pokud potřebujete své internetové připojení používat na více počítačích, máte několik možností. Jestliže vám to rozložení bytu umožní (nebo máte již připravené rozvody LAN kabelů) a potřebujete připojit pojit pouze klasické počítače, pak je většinou možné Switch a koncovka RJ-45 LAN kabelu do modemu od poskytovatele zapojit více LAN kabelů. Pokud modem nedisponuje více konektory, je nutné ještě zakoupit tzv. switch. Pokud se ale na domácí Internet chcete připojovat i z tabletu, notebooku ooku či počítače, který není v dosahu klasických kabelů (a často ani tato zařízení propojit pomocí LAN kabelu nelze), pak je vhodné si pořídit již od poskytovatele Wi-Fi modem, případně ke standardnímu modemu přikoupit Wi-Fi router a vytvořit si domácí Wi-Fi síť. Pozor ale na její zabezpečení, signál vaší sítě nekončí u zdí vašeho domu/bytu, viz tip č Jak nasdílet připojení k Internetu na cestách? Na dovolených a služebních cestách s sebou zřejmě nebudete vozit Wi-Fi router a složitě ho na hotelu nebo letišti zapojovat. Mnohem elegantnější řešení je využít programy, které vám z vašeho počítače s operačním systémem Windows 7 udělají Wi-Fi router. 18 Nejpoužívanějším řešením je nástroj Connectify, který je dostupný ke stažení zcela zdarma na adrese Po jeho instalaci se v oznamovací oblasti (vpravo u hodin) zobrazí ikona, po klepnutí na ni se zobrazí jednoduché okno, v němž nastavíte vše potřebné (název sítě, heslo),

13 Připojení k Internetu 18. Jak získat vlastní doménu? Pokud se rozhodnete pořídit si vlastní doménu druhého řádu, je nutné nejdříve ověřit, zda již není zabraná. To můžete provést tak, že zadáte požadovanou adresu do prohlížeče a ověříte, zda se na dané stránce nachází nějaký obsah. Tento postup ale není 100%, protože někdo může mít koupenou doménu, ale nemá na ní žádný obsah (využívá ji např. pouze pro ové služby). Proto je vhodné, nejčastěji na stránkách prodejců těchto domén, ověřit její dostupnost. Cena za.cz doménu se pohybuje okolo Kč za rok. K doméně je ale ještě nutné připočíst náklady na webhosting (místo na serveru, na kterém poběží vaše stránky). Zde se ceny liší podle požadovaných služeb a začínají od 500 Kč/rok. Mezi prodejce domén a hostingových služeb v ČR patří např. forpsi.cz, active24.cz, coolhosting.cz a další. Výpis informací o doméně. Tato je již obsazena. 19. Lze mít někde stránky zdarma? Někteří poskytovatelé vám umožní získat jak doménu, tak webhosting zdarma. Nejedná se ale většinou o doménu druhého řádu, ale o doménu řádu třetího, tj. že za vaším názvem je ještě název poskytovatele těchto služeb a doména prvního řádu, např. jmeno.fi rma.cz. Získat tyto domény můžete např. na adresách webnode.cz nebo websnadno.cz. Tato volba je vhodná zejména pro začátečníky, protože není nutné řešit nákup domény, vše je dostupné zdarma a nemusíte mít znalosti tvorby webových stránek, jelikož se tyto stránky tvoří pomocí postupů shodných obtížností např. s napsáním a naformátováním textu v editoru Word. 23 Připojení k Internetu

14 Internetový prohlížeč Internetový prohlížeč 21. Co je to internetový prohlížeč? Internetový prohlížeč je program, který vám umožňuje zobrazovat www stránky na Internetu. Některé služby Internetu, jako jsou např. Skype, ICQ apod., ale můžete využívat i bez internetového prohlížeče. 22. Jaké existují prohlížeče? Mezi nejrozšířenější internetové prohlížeče patří Internet Explorer od Microsoftu, Chrome od Googlu, Firefox od Mozilly, Opera od stejnojmenné společnosti nebo Safari do Applu. Internetový prohlížeč Internet Explorer Mozilla Firefox Opera Google Chrome Safari 23. Lze mít v počítači více internetových prohlížečů najednou? Ano, toto je možné a uživatelé takové řešení často využívají. A to z toho důvodu, že ne ve všech prohlížečích můžou fungovat všechny webové stránky a aplikace správně (např. elektronické bankovnictví, hry apod.). Klidně si tedy můžete nainstalovat všechny uvedené v minulém tipu a vyzkoušet si, který vám z hlediska rychlosti, funkcí a práce vyhovuje nejvíce. 25

15 Google Chrome Google Chrome 52. Jak nainstalovat Google Chrome? Jak bylo napsáno na začátku této kapitoly, je možné mít nainstalováno více internetových prohlížečů. Instalační soubor pro prohlížeč Google Chrome od společnosti Google je možné si stáhnout na adrese Odkaz vedoucí ke stažení prohlížeče Google Chrome 53. Jak nastavit domovskou stránku? Nastavení domovské stránky se v prohlížeči Google Chrome provádí po klepnutí na tlačítko Přizpůsobení a ovládání Google Chrome (ikona klíče) Nastavení. Zde se na kartě Nastavení nachází položka Při spuštění. 54. Jak při spuštění otevřít více stránek najednou? Google Chrome Někteří uživatelé při spuštění internetového prohlížeče myslí na to, jak musí navštívit více stránek, např. ovou schránku, Facebook či zprávy ze sportu. Pro ty je v prohlížeči Google Chrome velice výhodná volba Otevřít konkrétní stránku 39

16 Webové stránky Webové stránky 91. Jak fungují webové stránky? Internet je celosvětová síť propojených počítačů. Jednou ze služeb Internetu je World Wide Web (WWW), která pomocí HTTP protokolu umožňuje prohlížet webové stránky. Tyto stránky jsou uloženy na tzv. serverech, kam se při prohlížení připojujete. To vše se samozřejmě provádí automaticky na pozadí běžné práce uživatele. Do adresního řádku počítače stačí jen zadat přesnou adresu webu a jeho obsah se vám během chvilky zobrazí na počítači. Na těchto stránkách jsou pak tzv. hypertextové odkazy, které vás přenesou na jinou stránku. Tzn., že např. ze stránky můžete klepnutím na příslušný odkaz přejít do své ové schránky, zobrazit si mapy, počasí, zprávy apod. Přítomnost hypertextového odkazu signalizuje změna kurzoru myši. Webové stránky Hypertextové odkazy mohou být přítomny jak u textu, tak i u obrázků. 92. Jak vyhledávat na Internetu? Internet si svoji popularitu získal zejména z důvodu rychlého vyhledávání informací. Ještě předtím je ale nutné si uvědomit, že ne vše, co je na Internetu napsáno, je pravda. Webové stránky vytváří člověk a ten může úmyslně nebo neúmyslně na danou stránku dát i nepravdivou informaci. Proto byste při předávání informací z Internetu dále měli být obezřetní, nevěřit všemu, co se píše, a pro vás důležité informace si ověřit z více zdrojů. 55

17 tipů a triků pro INTERNET 103. Jak vyhledat obrázky z určitého místa? Pokud se chcete předem podívat, jak to na určitém místě vypadá, máte několik možností. Jednou z nich je vyhledávání na Google mapy. Jak je vidět v levé části obrázku v předchozím tipu, součástí vyhledávání lokace jsou i fotografie z daného místa. Také je možné si v těchto mapách zapnout vrstvu fotografie, která vám zobrazí fotografie uživatelů, kteří na daném místě byli. Třetí a poslední možností je na hlavní stránce vyhledávače Google přepnout v horní části okna na položku Obrázky a zde zadat název místa. Výsledkem vám budou většinou desítky fotografií. Např. na hledaný výraz New York Google našel za 0,24 s zhruba 308 miliónů výsledků Jak si projít virtuálně metropole světa? 64 Samozřejmě žádná stránka na Internetu vám nemůže plně vynahradit skutečnou procházku vybraným městem. A v žádném případě to nemohou být fotky, videa či letecká mapa. Nicméně jedna služba od společnosti Google nabízí virtuální procházku vybranými městy, takže na obrázku vidíte to, co

18 YouTube YouTube 136. Co je YouTube? YouTube je největší server pro sdílení videoklipů a nahrávek. Naleznete jej na adrese Byl založen v roce 2005 a o rok později byl zakoupen společností Google v přepočtu za neuvěřitelných 37 miliard Kč. YouTube je natolik populární, že v současné době jeho sledování a návštěvnost tvoří víc jak 10 % celkového přenosu dat na Internetu a každou minutu je na tento server nahráno více jak 48 hodin klipů. Není a nebyl jediným serverem, který možnost nahrání videa umožňuje, ale byl jedním z prvních a ve srovnání s ostatními nabídnul nejjednodušší rozhraní pro nahrávání i přehrávání, což u uživatelů zvítězilo Jak vyhledávat na YouTube? Vyhledávání klipů na YouTube je naprosto shodné s klasickým vyhledáváním na Internetu, jen s tím rozdílem, že výsledkem hledání jsou samozřejmě videa. Stačí tedy, když v horní části stránky v místě pro zadání názvu hledaného klipu napíšete klíčová slova a stisknete klávesu Enter. Zadání klíčových slov a výsledek vyhledávání na YouTube YouTube 93

19 YouTube 158. Jak přidat do videa popisky? Mnohem častěji ale budete zřejmě pracovat při úpravách filmů na YouTube s tzv. poznámkami. Ty vám umožňují přidat v jakémkoliv čase na jakékoliv místo určitý popisek ve tvaru titulku, zvýraznění, poznámky nebo klasické textové bubliny. Tento nástroj naleznete na kartě Poznámky. Jeho použití je velice snadné. Nejprve se stačí v dolní části pod videem přesunout na časovou stopu, v níž chcete poznámku vložit. Poté klepnete v pravé části na tlačítko Přidat poznámku, vyberete si typ poznámky a poznámka je vložena. Nyní jen stačí tažením za rohové body změnit velikost, tažením za strany změnit pozici ve videu a dopsat doprostřed poznámky svůj vlastní text. Dále je možné změnit velikost písma, barvu textu a barvu pozadí. Je však nutné myslet na to, že poznámky by měly být vhodným a nevtíravým doplňkem vašeho videa, a nepřehánět to s nimi. Přidaný popisek do videa 159. Jak získat zdarma hudbu pro video? YouTube Zřejmě nejmocnějším nástrojem při úpravě videa je možnost získat zcela zdarma pro svoje video hudební stopu pro podkreslení vašeho snímku. Tato funkce se nazývá AudioSwap, najdete ji při úpravách videa kartě Vylepšení na záložce Zvuk a má velkou řadu předností. 103

20 Bezpečnost Bezpečnost 299. Jaká jsou nebezpečí při používání Internetu? Ohledně (ne)bezpečnosti Internetu panuje mnoho mýtů a polopravd, které jsou často umocňovány působivými reportážemi v médiích. Nicméně nic není tak horké a ohledně Internetu platí to samé jako v jiných oblastech: pokud jej člověk umí správně používat, nehrozí mu téměř žádné riziko. Například u automobilů je to to samé pokud člověk zná a dodržuje předpisy a zásady bezpečnosti, také jsou rizika minimální. Jenomže u Internetu je většině uživatelů těžké vysvětlovat, že se jej musí nejdříve naučit používat, proto uvádím seznam těch největších problémů, s nimiž se můžete setkat: Velké množství nevyžádané pošty zde je základní obranou nedávat a nepsat všude svoji ovou adresu. Prolomení hesla do vašich účtů ( ového, na sociální síti apod.) důležité je mít antivirový software, aktualizovaný operační systém, navštěvovat jen bezpečné stránky, nestahovat a nemít nelegální software a neotvírat přílohy ů od neznámých příjemců. Přístup do elektronického bankovnictví je nutné si uvědomit, že i pokud budete mít tak nezabezpečený počítač, že se vám do něj někdo dostane a zjistí vaše hesla do elektronického bankovnictví, maximálně zjistí, jaká vám chodí výplata a za co utrácíte, ale pro jakoukoliv operaci je v dnešní době zapotřebí ještě druhý stupeň ověření. Ten se provádí buď vložením čipové karty (což samozřejmě žádný útočník na dálku udělat za vás nemůže), nebo zadáním kódu, který vám přijde formou SMS zprávy (zde by zase útočník musel mít i váš telefon). U některých bank je zapotřebí SMS kód i pro "obyčejné" přihlášení. Využívání veřejných bezdrátových sítí pokud se připojujete na veřejné bezdrátové sítě (např. v kavárnách, letištích, obchodních centrech), vždy si dejte pozor na osobní data a informace. Pro služby, kde je nutné zadání hesla, se ubezpečte, že je komunikace šifrována (adresa webu začíná zkratkou https), v opačném případě může jakýkoliv trochu pokročilý uživatel počítačů zjistit, jaká data a kam odesíláte. Bezpečnost 193

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

Nokia C7 00 - Uživatelská příručka

Nokia C7 00 - Uživatelská příručka Nokia C7 00 - Uživatelská příručka 3.1. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Začínáme 7 Tlačítka a části 7 Vložení SIM karty a baterie 9 Vložení paměťové karty 11 Nabíjení 12 Zapnutí a vypnutí telefonu 14

Více

Obrázky, zvuk a video v počítači

Obrázky, zvuk a video v počítači OBRÁZKY, ZVUK A VIDEO V POČÍTAČI KAPITOLA 6 Obrázky, zvuk a video v počítači FOTOGRAFIE V POČÍTAČI PŘEHRÁVÁNÍ HUDBY KOPÍROVÁNÍ HUDBY DO POČÍTAČE SYNCHRONIZACE HUDBY S PŘENOSNÝM PŘEHRÁVAČEM ZÁZNAM ZVUKU

Více

Nokia E7 00 - Uživatelská příručka

Nokia E7 00 - Uživatelská příručka Nokia E7 00 - Uživatelská příručka 2.0. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Začínáme 6 Tlačítka a části 6 Změna hlasitosti telefonního hovoru, skladby nebo videoklipu 10 Zamknutí a odemknutí tlačítek a obrazovky

Více

1 Co jsou sociální sítě... 3. 2 Facebook... 4. 2.1 Registrace... 6. 2.2 Základní funkce... 9. 2.3 Jak najít přátele na FB... 9

1 Co jsou sociální sítě... 3. 2 Facebook... 4. 2.1 Registrace... 6. 2.2 Základní funkce... 9. 2.3 Jak najít přátele na FB... 9 [Zadejte text.] Obsah 1 Co jsou sociální sítě... 3 2 Facebook... 4 2.1 Registrace... 6 2.2 Základní funkce... 9 2.3 Jak najít přátele na FB... 9 2.4 Jak poslat soukromou zprávu... 10 2.5 Nastavení soukromí...

Více

Jak správně nastavit účet na Facebooku pro lepší soukromí. Daniel Dočekal daniel@pooh.cz 2012/10

Jak správně nastavit účet na Facebooku pro lepší soukromí. Daniel Dočekal daniel@pooh.cz 2012/10 Jak správně nastavit účet na Facebooku pro lepší soukromí Daniel Dočekal daniel@pooh.cz 2012/10 Jak správně nastavit účet na Facebooku Stránka 1 Co je nejdůležitější a měli byste vědět než začnete Facebook

Více

Nokia C5 03 - Uživatelská příručka

Nokia C5 03 - Uživatelská příručka Nokia C5 03 - Uživatelská příručka 2.2. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Vyjmutí baterie 5 Začínáme 6 Vložení karty SIM a baterie 6 Vložení paměťové karty 8 Vyjmutí paměťové karty 9 Nabíjení baterie 10

Více

BlackBerry Z10 Smartphone. Uživatelská příručka

BlackBerry Z10 Smartphone. Uživatelská příručka BlackBerry Z10 Smartphone Uživatelská příručka Vydáno: 2014-05-07 SWD-20140507094804675 Obsah Nastavení a základní funkce...6 Novinky v tomto vydání... 6 Rychlé seznámení se zařízením... 7 Čím se zařízení

Více

Nokia C5 00 - Uživatelská příručka

Nokia C5 00 - Uživatelská příručka Nokia C5 00 - Uživatelská příručka 3.0. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 O vašem přístroji 5 Kancelářské aplikace 6 Síťové služby 6 Začínáme 7 Tlačítka a části 7 Instalace karty SIM a baterie 7 Vložení

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

Oficiální uživatelská příručka

Oficiální uživatelská příručka Oficiální uživatelská příručka Linux Mint Hlavní vydání Stránka 1 z 41 Obsah PŘEDSTAVENÍ DISTRIBUCE LINUXU MINT... 3 HISTORIE...3 ÚČEL...3 ČÍSLOVÁNÍ VERZÍ, JEJICH KÓDOVÁ OZNAČENÍ...4 EDICE...5 KDE HLEDAT

Více

Uživatelská příručka Vodafone Smart III

Uživatelská příručka Vodafone Smart III Některé služby a aplikace nemusí být dostupné ve všech zemích. Podrobnosti vám poskytne místní prodejce. Facebook je ochranná známka společnosti Facebook, Inc. Google, Android, YouTube a jiné známky jsou

Více

Poznejte svůj notebook

Poznejte svůj notebook Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Poznejte svůj notebook Učební text pro předmět U086 Ing. Hana Hurtíková Praha 2011 Určeno pro studenty Univerzity třetího věku VŠE v Praze Hana

Více

Nokia C5 00 - Uživatelská příručka

Nokia C5 00 - Uživatelská příručka Nokia C5 00 - Uživatelská příručka 1.1. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Začínáme 6 Tlačítka a části 6 Instalace karty SIM a baterie 7 Vložení paměťové karty 9 Poutko 9 Nabíjení baterie 9 Zapnutí a vypnutí

Více

JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE,

JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE, Jde to! 1 JDE TO!...1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O POČÍTAČÍCH...3 POČÍTAČ A JEHO KOMPONENTY (HARDWARE NEBOLI ŽELEZO )...3 SOFTWARE: PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ POČÍTAČE, APLIKACE...15 PRAKTICKÉ TIPY NA KONEC...27 MICROSOFT

Více

Zdarma dostupné nástroje pro on-line spolupráci ve firmě TopConsulting

Zdarma dostupné nástroje pro on-line spolupráci ve firmě TopConsulting Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Petr Holata Zdarma dostupné nástroje pro on-line spolupráci ve firmě TopConsulting (Bakalářská

Více

Nokia 6303i classic - Uživatelská příručka

Nokia 6303i classic - Uživatelská příručka Nokia 6303i classic - Uživatelská příručka 1. vydání 2 Obsah Obsah Provádění hlasového volání 20 Ovládání hlasových hovorů 20 Volání pomocí zkratek 21 Bezpečnost 4 Hlasová volba 21 Možnosti v průběhu hovoru

Více

Nokia E5-00 - Uživatelská příručka. 2.0. vydání

Nokia E5-00 - Uživatelská příručka. 2.0. vydání Nokia E5-00 - Uživatelská příručka 2.0. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 6 O vašem přístroji 6 Síťové služby 8 Správa digitálních práv 8 Vyjmutí baterie 9 Začínáme 10 Tlačítka a části 10 Vložení karty SIM

Více

www.iskola.cz příručka pro učitele používající systém iškola.cz Adresa naší školy: www.iskola.cz/

www.iskola.cz příručka pro učitele používající systém iškola.cz Adresa naší školy: www.iskola.cz/ www.iskola.cz příručka pro učitele používající systém iškola.cz Adresa naší školy: www.iskola.cz/ Verze této příručky: 1.000 Aktuální verzi této příručky, popisující nejnovější možnosti serveru www.iskola.cz

Více

Uživatelská příručka k přístroji Nokia C6-00

Uživatelská příručka k přístroji Nokia C6-00 Uživatelská příručka k přístroji Nokia C6-00 4.1. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 O vašem přístroji 5 Kancelářské aplikace 6 Síťové služby 6 Sdílená paměť 7 Magnety a magnetická pole 7 Hledání nápovědy

Více

Uživatelská příručka pro produkt Synology NAS

Uživatelská příručka pro produkt Synology NAS Uživatelská příručka pro produkt Synology NAS ID dokumentu Syno_UsersGuide_NAS_20130906 Obsah Kapitola 1: Úvod Kapitola 2: Začněte s programem Synology DiskStation Manager Instalace zařízení Synology NAS

Více

Informatika a výpočetní technika pro střední školy

Informatika a výpočetní technika pro střední školy Pavel Roubal Informatika a výpočetní technika pro střední školy Teoretická učebnice Computer Press Brno 2012 Informatika a výpočetní technika pro střední školy Teoretická učebnice Pavel Roubal, www.eduit.cz

Více

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R OpenOffice.org CALC Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz tabulkový kalkulátor Calc OpenOffice.org Calc Autor: Pavel Navrátil, Ing.

Více

Vodafone Smart II. společnosti Google Inc.

Vodafone Smart II. společnosti Google Inc. Některé služby a aplikace nemusí být dostupné ve všech zemích. Podrobnosti se dozvíte v prodejnách. Facebook je ochranná známka společnosti Facebook, Inc. Známky Twitter jsou ochranné známky společnosti

Více

Filmy z vašeho života

Filmy z vašeho života Pinnacle Studio Verze 17 Včetně aplikací Pinnacle Studio Plu a Pinnacle Studio Ultimate Filmy z vašeho života Copyright 2013 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena. Respektujte prosím práva umělců

Více

ipad Uživatelská příručka pro software ios 8.1 (únor 2015)

ipad Uživatelská příručka pro software ios 8.1 (únor 2015) ipad Uživatelská příručka pro software ios 8.1 (únor 2015) Obsah 8 Kapitola 1: ipad v kostce 8 Celkový pohled na ipad 10 Příslušenství 10 Obrazovka Multi-Touch 11 Tlačítko Spánek/Probuzení 11 Tlačítko

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

Uživatelská příručka pro produkt Synology NAS

Uživatelská příručka pro produkt Synology NAS ID dokumentu Syno_UsersGuide_NAS_20141024 Obsah Kapitola 1: Ú vod Kapitola 2: Začínáme se systémem Synology DiskStation Manager Instalace zařízení Synology NAS a systému DSM... 7 Přihlášení do systému

Více

Sony Ericsson K800i. Obsah. Připojení... 67. Začínáme... 4. Seznámení s telefonem... 8. Další funkce... 80. Telefonování... 20

Sony Ericsson K800i. Obsah. Připojení... 67. Začínáme... 4. Seznámení s telefonem... 8. Další funkce... 80. Telefonování... 20 Obsah Začínáme... 4 Sestavení, karta SIM, baterie, zapnutí, nápověda, hovory. Seznámení s telefonem... 8 Přehled telefonu, ikony, nabídky, zadávání znaků, nabídka činností, správce souborů, karta Memory

Více

Uživatelská příručka Synology NAS

Uživatelská příručka Synology NAS ID dokumentu Syno_UsersGuide_NAS_20150506 Obsah Kapitola 1: Ú vod Kapitola 2: Začínáme se systémem Synology DiskStation Manager Instalace zařízení Synology NAS a systému DSM... 8 Přihlášení do systému

Více