EVS V URUGUAYI od nápadu k cestě

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "EVS V URUGUAYI od nápadu k cestě"

Transkript

1 EVS V URUGUAYI od nápadu k cestě

2

3 Na začátku byla myšlenka. Naučit se španělsky, pracovat s dětmi a mládeží v zahraničí. Třeba jako dobrovolník. Pak se objevil sen. Poznat a procestovat Jižní Ameriku. Když se blížil konec studií, byla zde možnost zařadit se do pracovního procesu. Nebo si začít plnit své sny. Vždycky mě bavilo chodit nevyšlapanými cestami... Edita, dobrovolnice EVS v Uruguayi (4/ /2012)

4 Tato brožura je shrnutím mých zkušeností, postřehů a praktických informací o EVS mimo Evropu, které se ovšem dají využít i Evropě. Najdete zde příklady toho, jak hledat organizace, v kterých EVS ještě neproběhla, na jaké kulturní rozdíly můžete narazit při své práci, jak se vypořádat s tím, že zpočátku vaše EVS vypadá jinak než na papíře, jak se vyrovnat s ponávratovým šokem. Naleznete tu také ukázku aktivit, které se dají dělat ve venkovských oblastech a základní informace o Uruguayi. Budu ráda, když brožura poslouží mladým lidem a budoucím dobrovolníkům, koordinátorům EVS, vysílajícím organizacím, lidem, kteří se zajímají o Uruguay.

5 Jmenuji se Edita a pocházím ze Štěpánovic, malé vesničky v Jižních Čechách u Českých Budějovic. Po dokončení gymplu v Třeboni jsem se dostala studium psychologie a sociální práce v Brně. Během studia na vysoké škole jsem začala cestovat a poznávat jiné země a lidi z odlišných kultur. Zúčastnila jsem se a organizovala několik projektů Mládeže v akci, pracovala jsem ve Španělsku, studovala ve Finsku. Po dokončení školy jsem se rozhodla splnit si svůj další sen - vydat se do světa na zkušenou. A tak mě cesty přes Skandinávii dovedly do Latinské Ameriky. Byla jsem 9 měsíců dobrovolníkem EVS v Uruguaji. Poté jsem strávila půl roku na cestě po Jižní Americe. V Uruquayi jsem žila v městečku Colonia del Sacramento, které je vzdálené 45 kilometrů (přes řeku Río de la Plata) od Buenos Aires. Pracovala jsem v komunitních centrech ve venkovských oblastech s dětmi, mládeží i dospělými. S dětmi a dospělými jsme hráli divadlo, které jsme zakončili společným divadelním vystoupením dvou škol. Seskupinou žen jsme plánovaly volnočasové aktivity pro místní komunitu. V Colonii jsem ve škole učila češtinu, dělala kulturní okénka o České republice a naučila mnoho lidí tančit mazurku.

6 O Uruguayi Uruguay je zemí, která se nachází na pobřeží Atlantského oceánu a jejími nejblížšími sousedy jsou Brazílie a Argentina. V porovnání s nimi patří k nejmenším zemím Jižní Ameriky, ale pořád je svou rozlohou více jak dvakrát větší než Česká republika. Na tak velkém prostoru žijí 3 miliony lidí. Dnešní Uruguayci jsou převážně potomci Evropanů. Domorodé indiánské obyvatelstvo bylo pobito při kolonizování Jižní Ameriky. Říká se, že bohatsvím Uruguaye je oro verde (zelené zlato), pastviny. Uruguay je charakteristická svým zemědělským a venkovským životem. Krávy je možné potkat i na písečné pláži. Jednou z tradičních postav uruguayské kultury je guacho. Gauchové (cowboyové) byli silní mužové, kteří jezdili na koni, dokázali si poradit s rozdivočeným dobytkem, žili polonomádským autonomním životem, popíjeli mate a bojovali za svobodu. Dnes se gauchové usadili, žijí ve zděných domovech se svými rodinami a mají svá stáda dobytka. Přesto když sedí na koni a projíždějí kolem svých stád, z jejich očí číší nespoutanost a divokost. Život na venkově se dříve soustřeďoval kolem estancií. Estancie byly velké statky, s mnoha obytnými, zemědělskými a technickámi budovami, kolem nichž se rozkládaly tisícové hektary polností. Estancie se dají chápat jako obdoby našich hradů a zámků. V estanciích žili bohatí vlastníci s početnou rodinou a zaměstnávali mnoho lidí, kteří se starali o chod domácnosti, polnosti, dobytek a stroje. Dnešní venkov je typický malými farmami, kde rodiny chovají převážně krávy. Ve venkovských oblastech se nachází malé venkovské školy, kam dochází děti z různě vzdálených farem i několik kilometrů pěšky, na kole, na koni.

7 Oblíbeným a dnes i národním nápojem Uruquajců je mate. Po ulicích se procházejí lidé s termoskami v podpaždí a usrkávají horké a hořké mate. Vidět Uruguayce bez termosky je téměř nemožné. Uruguayci totiž pijí horké mate i v létě na pláži u oceánu. Mate však není pouze nápojem, je také důležitým komunikačním prostředkem. Lidé se potkávají a kolují mezi s sebou mate, které usrkávají za pomocí bombilly ( brčko ). Vzniká mezi nimi zvláštní pouto, známost. Pití mate může připomínat indiánskou dýmku míru. Nabídnout mate neznámémé člověku je jasnou zprávou už nejsi cizí. Dáme si mate by se dalo připodobnit českému jdeme na jedno.

8 Uruguay je především zemí farmářů, ale existuje zde silný vztah k hudbě. Typickými rytmy jsou tango, milonga a candombe, jež všechny vycházejí z afrických rytmů. Candombe je afro-uruguajský hudební styl, který je téměř každý den slyšet v ulicích Montevidea. Původně se objevil s otroky z Afriky, kteří se o volných nedělích družili, tančili a bubnovali na tambory. Dnes existuje mnoho skupin, které se každý týden schází, trénují candombe a přípravují se na karnevalový průvod a llamadas. Uruguay se pyšní nejdelé trvajícím karnevalem na světě 40 dní. Dá se připodobnit k hudebním a divadelním festivalům pod širým nebem. Nedílnou součástí karnevalu jsou také murgy. Murga je jak hudební žánr, tak i název pro skupinu, která murgu zpívá. Murga je vokálním uskupením přibližně deseti členů, jež hudebně doprovází bubny a kytara. Pro murgu je charakteristická teatrálnost a sociálně-politická kritika současné doby, jež chce pobavit i upozornit na problémy Uruguaye. Pro zdůraznění teatrálnosti jsou zpěváci silně nalíčení a oblečeni v barevných kostýmech. Uruguayci popisují svou zemi jako suavemente ondulada (mírně zvlněná). Nejvyšší hora měří 514m. Velkým lákadlem a jejich pýchou jsou však písečně pláže Atlantského oceánu. V dříve zapomenutých přímořškých vesničkách žili rybáři ve svých dřevěných chajdách, kochali se romantickými západy slunce nad oceánem, spravovali sítě a užívali svůj klid. Dnes tento odpočinek přichází až po letní sezóně, kdy po 3 měsících prázdnin, měsíčních dovolených, 40denním karnevalu, 40 vedru, se pláže vylidní, vše se vrátí do svých kolejí a lov ryb může zase pokračovat.

9

10 EVS (European Voluntary Service) Evropská dobrovolná služba EVS je program Evropské komise pro mladé lidi (17 30 let). Umožňuje mladým lidem pracovat jako dobrovolník v jiné zemi (převážně v Evropě) až po dobu 12 měsíců, přičemž náklady na cestu, ubytování, stravování a pojištění jsou hrazeny z grantu, vč. měsíčního kapesného. Dobrovolník si může vybrat zemi a organizaci, v které by chtěl pracovat. Nejčastěji dobrovolníci nacházejí své uplatnění v oblasti sociální, kulturní, volnočasové, ekologické aj. Pro mě byla EVS splněním snu. Chtěla jsem žít v Jižní Americe a poznat ji. V Uruguayi jsem poznávala uruguayskou a argentinskou povahu, kulturu, historii, krajinu. Díky projektu jsem pochopila, jak může na vypadat práce na rozvoji venkova a zkusila jsem si, jak se pracuje s venkovskou komunitou. Nezbytným nástrojem pro práci s lidmi byla španělština, kterou jsem si výrazně zlepšila. EVS mi přinesla také více poznání sama sebe a větší sebedůvěru do mých dalších životních projektů. Specifika EVS mimo Evropu Kam podat a jak dlouho to trvá? Projekt spadá pod Výkonnou agenturu EACEA v Bruselu. Výkonná agentura má delší dobu na schválení/zamítnutí projektu. Od podání projektu k jeho schválení jsou tři čtyři měsíce, samotný projekt může začít nejdříve 6 měsíců od podání žádosti. Proto je třeba plánovat s předstihem. V mém případě jsme podávali žádost k , před Vánocemi jsem se dozvěděla o jeho schválení, projekt začal a EVS Jak najít organizaci? Já jsem ji našla díky maďarské organizaci, která dlouhodobě spolupracovala s naší mládežnickou iniciativou. Od nich jsem získala kontakt na uruguayskou organizaci, která mi pomohla sehnat mojí hostitelskou organizaci v Uruguayi.

11 Pro organizace mimo Evropu neexistuje jednotná databáze, protože tyto organizace neprochází akreditačním řízením jako organizace v Evropě. Ale např. na stránkách EACEA můžete najít podpořené projekty z Bruselu, kde je možné dohledat organizace, které mají s EVS zkušenosti. Dále je vhodné poptat se lidí (i ze zahraničí), kteří mají zkušenosti s projekty Mládež v akci (nově Erasmus+), zda-li spolupracovali na nějakém projektu s organizacemi z Latinské Ameriky. Případně zda-li mají nějaký kontakt na partnerskou organizaci/člověka mimo Evropu. Zkoušela jsem také kontaktovat organizace, které jsem si našla pomocí Google. Ale odpověď jsem většinou nestala, když ano, tak po 2-3 měsících. Další problém je v tom, že o tomto dobrovolnickém programu se v Jižní Americe v podstatě neví, tudíž vysvětlit vše přes internet je poněkud náročné. Většina organizací v Jižní Americe, které mají dobrovolníky, je zvyklá, že dobrovolnictví je placené samotným dobrovolníkem. Např. přijede-li dobrovolník pracovat s dětmi, tak si každý týden platí jídlo a ubytování. Já osobně bych doporučila první dvě strategie. Využít organizace, které s projekty mají zkušenosti nebo využít osobních kontaktů. Co je důležité? Při hledání organizace je důležité být trpělivý a zkoušet to. Já jsem začala shánět organizaci rok předtím, než jsme projekt podali na Výkonnou agenturu. Rytmus práce je jiný než v ČR. Je dobré mít na paměti, že vyřídit některé dokumenty může trvat o několik dní déle. Pokud je třeba získat podepsané dokumenty ve fyzické podobě, doručovací doba pošty je 2-3 týdny.

12 Když se při EVS zdá, že pro dobrovolníka není žádná práce nebo projekt je jiný, než vypadal na papíře, je třeba si hledat svoji cestu. Je pravděpodobné, že málo organizací mimo Evropu má zkušenosti s dobrovolníky. Proto je dobré být aktivní a navrhovat vlastní aktivity. Jihoameričané se rádi dozvídají o Evropě. Školení Školení v Jižní Americe neprobíhají tak jako v Evropě (on-arrival, midterm). Záleží na hostující organizaci, zda pro vás nějaký trénink připraví. Určitě je dobré se na začátek domluvit, že vám během prvního týdne představí organizaci, aktivity, charakteristiky země aj. Já jsem byla ve své organizaci i městě jediným dobrovolníkem. Finance Vysílající organizace podává projekt na Výkonnou agenturu a zároveň je i příjemcem grantu. Vysílající organizace tak může peníze posílat hostující organizaci nebo přímo dobrovolníkovi. My jsme se předem dohodli s hostující organizací, že peníze budu dostávat přímo od vysílající organizace. Je to také i jisté bezpečnostní opatření v případě, že jste prvním dobrovolníkem v organizaci. Před mým projektem jsem poznala dívku, která byla na EVS ve Střední Americe. Jednoho dne se nepohodla se svou hostující organizací, která ji ze dne na den vyhodila z práce a přestala jí dávat peníze na živobytí. Otevření bankovního účtu v Jižní Americe je velmi složité (je k tomu potřeba spousta potvrzení a vyšší finanční obnos). Já jsem si vybírala z bankomatu, maximální částka na jeden výběr byla okolo Kč. Vyplatí se předem si u své banky zjistit možnosti a podmínky výběru z bankomatu v zahraničí.

13 Očkování O očkování jsem se šla poradit do očkovacího centra. Doporučené očkování do Uruguaye byla žlutá zimnice, virová hepatitida A+B, tetanus, meningokoková meningitida a vzteklina. Já jsem přišla měsíc před odjezdem, takže jsem vybrali očkování proti virové hepatitidě A+B a žluté zimnici. Vzteklina se doporučuje, protože v Jižní Americe se potuluje hodně pouličních psů. Moje zkušenosti jsou takové, že v Uruguayi byli psi přátelští. Třetí očkovací vakcínu proti virové hepatitidě A+B jsem dostala v Uruguayi. Bylo to komplikované kvůli lékařským stávkám, lékařskému předpisu, sehnání kombinované vakcíny, ale po třech měsících se to podařilo. Víza ČR má s Uruguayí bezvízovou povinnost na tři měsíce. Při vstupu do země dostanete na hranicích razítko se vstupem na 90 dní. Pokud chcete v zemi zůstat déle, můžete si na cizinecké policii vízum koupit nebo se vydáte na výlet do jiné země. Při návratu do Uruguaye dostane na hranicích automaticky razítko s bezvízovým vstupem na další tři měsíce. Já jsem se co tři měsíce vydala na výlet do Argentiny, a tak jsem měla automaticky prodloužený bezvízový pobyt na další tři měsíce. Překročíte-li tříměsíční pobyt, ze země vás nevyhostí, ale budete si muset zaplatit vízum, a to i když ze země už budete odjíždět.

14 Práce ve venkovských oblastech Uruguaye Dát o sobě vědět Myslím si, že dobrovolník by o sobě komunitě měl dát vědět. Pokud v samotné organizaci není mnoho práce, navazováním kontaktů s lidmi okolo se otevírají dveře k další spolupráci a rozvíjení projektů. Takto to fungovalo v mém případě. Jednak jsem se do venkovských škol dostávala se svými kolegyněmi, které naplánovaly setkání a do komunity mě uvedly. Vedle toho jsem se sama domlouvala přímo s učiteli. Například při návštěvě jedné školy za jiným účelem jsem se s učitelkou domluvila na workshopu o ČR. Jedna paní ředitelka mě kontaktovala poté, co mě potkala na společné schůzce komunitních center a žádala mě o divadelní workshop. Se svou kolegyní jsme šly za ředitelem lycea, kterému jsem představila svou myšlenku udělat workshop o České republice. On byl nadšený a hned mě dovedl k pedagogickým asistentům, abych jim představila svůj nápad a domluvila se na termínech. Dál mě představil učitelům filozofie, se kterými jsme realizovali workshopy o českém jazyce. Děti z lycea mě poprosily o výuku češtiny, kterou jsem připravila ve spolupráci s pedagogickými asistenty. Lidé Uruguayci jsou živější než Češi. Ptají se, skáčou do řeči, jejich pozornost je více roztěkaná, zajímají se o rodinné vztahy, nemají ostych věci zkoušet, chtějí participovat. Je dobré to vzít v potaz při plánování aktivit. Já jsem záměrně připravovala aktivity kratší, interaktivní a hry, při kterých se mohli hýbat. Uruguayci si zakládají na neformálních vztazích a na tom, že znají své příbuzné do pátého kolena. Proto se vyplatí být více osobní a kromě obecných fotek ČR ukázat i fotky rodiny, kamarádů, vesnice. Obecně se Uruguayci snadno nadchnou a na závěr zhodnotí aktivitu pozitivně. Ale v praxi to může vypadat tak, že na druhé setkání z deseti dorazí dva. Přestože vám minule řekli, že je to baví a chtějí se zúčastnit.

15 Ale pak je bolí zub, je zima,... Je dobré nenechat se odradit a připravovat aktivity flexibilně. Jednou jich přijde pět a podruhé patnáct. I když se s někým na něčem dohodnete, v praxi to může vypadat jinak. Například s paní učitelkou Esther jsme přes dva měsíce domlouvaly celodenní divadelní workshop pro děti z několika venkovských škol. Výsledkem byl hodinový divadelní workshop se skupinou 45 dětí ve věku 8-12 let a druhý hodinový worskhop s 55 dětmi ve věku 4-7 let. Venkov Lidé na venkově se věnují především chovu skotu a krav. Statky jsou od sebe vzdálené často i několik kilometrů. Uprostřed se postaví škola. Právě ta je často jediným místem, kde se lidé na venkově mohou scházet. V Colonii právě z těchto venkovských škol udělali komunitní centra, kde se pořádají veřejné akce. Protože tyto venkovské oblasti nejsou příliš dobře dostupné, aktivity se většinou plánují s frekvencí jedenkrát za 14 dní. Počasí Uruguayský venkov má to specifikum, že v období deště se nic neděje. Cesty, které vedou k venkovským školám a statkům jsou prašné a s výmoly, takže když prší, stávají se občas nesjízdnými. Proto se mnoho aktivit při dešti odkládá. Já jsem přes déšť realizovala jednu aktivitu ve škole, ale několik dětí nedorazilo, protože se neměly do školy jak dopravit.

16 Práce ve venkovské škole La Casuarina Ve venkovské škole La Casuarina jsem pracovala 7 měsíců. Se skupinou jsem se seznámila na prvním workshopu o České republice, který iniciovaly moje kolegyně. Po jeho skončení jsme se dohodly na otevření divadelních workshopů. Paní učitelka ze školy si vzala za úkol kontaktovat lidi z místní komunity a nabídnout jim možnost se zúčastnit. Setkání probíhala v odpoledních hodinách 1x14 dní. Skupina Divadelní skupina se tvořila postupně a byla vícegenerační. Zpočátku chodily žačky, mladé dívky okolo 15ti let a dospělí. Postupně se vykrystalizovala skupina sedmi lidí, pěti žaček a dvou dospělých žen. Výhodou bylo, že celá skupinka se dobře znala, proto před sebou neměla příliš ostych. Obecně Uruguayci studem příliš netrpí. Skupina byla dvougenerační, proto jsem se snažila vymýšlet aktivity tak, aby to bylo zábavné pro všechy. Při práci ve dvojicích jsem většinou chtěla, aby dospělé ženy byly společně. Průběh Na začátku jsme hrály hry, abychom se poznaly a zjistily, co při našich setkáních chceme dělat. Dohodly jsme na secvičení divadlení hry. Divadelní dílny postupně získaly ustálený rámec. První část dílny jsme vždy hráli nějaké hry. Nejprve něco na rozehřátí, následovaly hry na rozvoj divadelních kompetencí (např. práce s hlasem, vnímání prostoru, tělesný výraz emocí). Ve druhé části dílny jsme se věnovali nacvičování divadelní hry Doktor Vinagreta. Příklady aktivit Práce na divadelní hře: Nejprve jsme si ji společně přečetli a rozebrali jsme, jak jí rozumíme (styl, téma, o co se jedná). Dále jsme si všichni namalovali, jak si představujeme scénu. V další fázi jsme se zabývali každou osobností. Každý z nás si našel ztvárnění každé postavy (fotky, obrázky) a pak jsme hledali charakteristiky každé z postav.

17 Hra na úvod uhádni emoci Vytvoří se dvojice. Každá dvojice si vylosuje lístek, kde jsou napsány dvě protikladné emoce (např. radost a smutek). Jeden z dvojice představuje smutek, druhý radost. Ve stejný okamžik začínají vyjadřovat svou emoci, po 10 vteřinách odházejí oba za plentu, kde dojde k výměně emoce. Ten, kdo představoval smutek, teď bude představovat radost a obráceně. Znovu vycházejí před plentu a představují novou emoci. Publikum hádá, kdo co představoval. Zkušenost Myslím si, že tento postup se v Uruguayi osvědčil. Dívkám bylo mezi 8 10 lety a každá dokázala odehrát svou roli velmi přirozeně a profesionálně. Nejlepší zpětnou vazbou byly samotné ohlasy dospělých, kteří když hru viděli, byli překvapeni kvalitními hereckými výkony dívek.

18 Práce ve venkovské škole El Cuadro Spolupráce s touto školou trvala 4 měsíce. S paní učitelkou jsem se seznámila při návštěvě školy a dohodly se na první workshopu o České republice. Potom jsme se s dětmi a paní učitelkou domluvily na divadelních workshopech, které probíhaly v dopoledních hodinách jednou za čtrnáct dní. Skupina Divadla se zúčastnily všechny děti, které do školy docházely. Na počátku nás bylo 24, o tři měsíce později 32. Děti byly ve věkovém rozpětí 4-14 let. Protože to byla velká a věkově nesourodá skupina, občas mi pomáhaly paní učitelky. Výhodou bylo, že děti jsou zvyklé spolupracovat a pomáhat si navzájem, tudíž se dalo pracovat jak ve skupinách mladších a starších, tak ve skupinách věkově promíchaných. Tím že byla skupina tak velká, nepracovali jsme kontinuálně na jednom divadelním představení. Průběh Na začátku setkání pracovala celá skupina dohromady. Rozehřívaly jsme se pantomimou, jazykolamy a pod. Dále jsme v menších skupinkách pracovali na tréninku dílčích dovedností např. vyjádření určité emoce skrze tělo, beze slov nebo jsme vymýšleli příběh na základě několika předmětů. Ke konci dílny jsme si jeden z příběhů přehráli. V druhé části našich setkání jsme se zaměřili na nácvik několika příběhů, které děti odehrály v rámci divadelního setkání se školou La Casuarina a na konci školního roku. Příklady aktivit Uhodni pohádku Děti měly za úkol vybrat si nějakou známou pohádku a z ní vybrat jednu pro ni typickou scénu, secvičit ji a odehrát tak, aby ostatní uhádli o jakou pohádku se jednalo.

19 Příběhotvorba Připravila jsem větší množství předmětů na jedno místo a přikryla je šátkem. Šátek jsem odkryla a děti se mohly na předměty dívat po dobu 30ti sekund. Poté jsem předměty zakryla a děti měly zapsat/ nakreslit co nejvíce předmětů, jež viděly. V další fázi pracovaly po skupinkách a měly za úkol napsat příběh, v němž se objeví minimálně 3 předměty, které byly uschovány pod šátkem. Na psaní příběhů měly 20 minut. Příběhy se přečetly. Následuje poslední fáze hraní příběhů. Děti si k tomu mohly vzít předměty, které byly ukryty pod šátkem, případně další rekvizity. Na přípravu měly 10 minut. Zkušenost Je dobré mít na paměti, že zdánlivě notoricky známé pohádky mohou mít v každé kultuře jinou podobu. Na počátku jsem měla trochu obavy z práce s velkou skupinou s takovým věkovým rozpětím. Děti spolu ale dokázaly výborně spolupracovat, starší zapojovaly mladší a rozdělovaly si role podle toho, kdo co zvládl.

20 Workshop o České republice Cílem těchto workshopů bylo představení České republiky. Celkem jich proběhlo 23. Skupina Účastníky těchto workshopů byly různorodé skupiny. V lyceu2 jsem pracovala se třemi ročníky dětí ve věku let. V každém ročníku je 6 tříd, ve kterých je skupina žáků. Workshopy jsem nejprve navrhla panu řediteli, který souhlasil. Konkrétní časový rozvrh jsem domluvila s pedagogickými asistenty. Workshopy trvaly většinou minut. Ve venkovských oblastech jsem připravila dva workshopy pro mládež. Oba dva trvaly 1,5 hodiny a zúčastnilo se jich okolo 10 mladých lidí. Dalších workshopů se účastnily vícegenerační skupiny (děti, mládež a dospělí). V některých skupinách převažovaly děti (25 dětí, 10 dospělých), v jiných bylo více dospělých (24 dospělých, 12 dětí). Průběh Na začátku workshopu jsme hráli hru (viz. níže), která měla za cíl zaujmout, předat základní informace o ČR, prolomit ledy. Poté následovala krátká powerpointová prezentace s fotkami a údaji o ČR, které jsem se vždy snažila zasadit do kontextu, tzn. porovnávala jsem počet obyvatel UY ČR, oblíbený nápoj - mate vs. pivo). Součástí byl také kurs češtiny, kdy jsme si na jazykolamech ukazovaly specifika českéh jazyka (mnoho souhlásek, háčky a čárky), zkoušeli výslovnost a na závěr se naučili několik základních výrazů. Na závěr workshopu jsme vždy tančili mazurku.

21 Specifika skupin Protože jsem tento workshop připravovala pro různorodé skupiny a měla jsem na něj od 50 minut do 1,5 hodiny, upravovala jsem dílčí aktivity podle potřeb. Pro skupinu menších dětí jsem připravila slepou mapu ČR, kde bylo třeba spojovat čísla a vytvořit hranici ČR, vybarvit vlajku, sestavit českou bankovku z barevných dílků puzzle. Také jsme se učili písničku Měla babka čtyři jabka, kde jsme si mohli natrénovat mj. i výslovnost českých souhlásek. Informací bylo méně a přizpůsobené zájmům dětí (např. oblíbený dětský sport sáňkování na sněhu, koulování). Pro děti z lycea a mládež jsem na úvod připravila běhací hru, jejímž cílem bylo podle souhlasu či nesouhlasu s výroky o ČR měnit místa. Ke konci worskhopu jsem jim pouštěla českou hudbu a ukazovala české kapely. Snažila jsem se představit život mladých lidí v ČR volnočasové aktivity, školní systém, znalosti jazyka, cestování. Pro dospělé jsem připravila prezentaci formou kvizu (např. hlavní město ČR výběr z možností). Informace byly obecnější oblíbená jídla, typické domy, aktivity na venkově. Zkušenosti Velmi se mi osvědčilo, že workshopy byly interaktivní a hravé. Velmi příjemně mě překvapilo, že téměř vždy se ujalo tančení mazurky. Myslím si, že i to je specifikum Uruguaye, dospělí a děti jsou tam více neposední a živí, proto potřebují interagovat a ocení jakékoliv zapojení do aktivit. Velmi je také zaujala čeština a bavilo je zkusit vyslovovat různá slova. Workshopy byly také vstupenkou do venkovských oblastí. Většinou přilákali více lidí a potom jsme se dohodli na dalších aktivitách. Lyceo je škola, do které žáci docházejí po absolvování šestileté základní školy.

22 Co po návratu, popříjezdový šok Moje EVS skončila v prosinci 2012 a poté jsem strávila další půlrok cestováním po Jižní Americe. Na návrat do ČR jsem se těšila. Vracela jsem se téměř po dvou letech (před EVS jsem žila a pracovala půl roku v Norsku). Ale také jsem se bála. Byla jsem dva roky cizinka, sama za sebe a svobodná, v podstatě jsem kdykoliv mohla cokoliv. Co bude teď? O ponávratových šocích jsem slyšela hodně. Proto jsem si nemalovala růžovou budoucnost, ale připravila jsem se na to, že to může být náročné. Nejprve přijde radostné setkávání s rodinou, přáteli, známými, navštěvování oblíbených míst, jezení českých dobrot. A potom se objeví ta další část. Čekalo mě hledání práce v oboru (samozřejmě bez praxe a s dvouletým výpadkem), ubytování, přihlašování na pojišťovnách, obíhání lékařů aj. A především hledání další cesty životem. Rozhodla jsem se, že si na usazení a ustálení životního rytmu v ČR dám dva roky. Beru to jako výzvu, můj nový projekt. Člověk má po návratu tendenci všechno uspěchat, chce vše hned. Proto jsem si řekla, že začnu postupně, po malých krůčcích a že příležitosti se budou postupně objevovat. Měsíc a půl po návratu přišla moje velká krize. Opadlo ponávratové nadšení a doháněly mě existenciální otázky o smyslu života, uvědomila jsem si relativitu života a přemýšlela, k čemu to všechno je. K tomu jsem si zlomila nohu, takže jsem trávila hodně času sama se sebou. Věděla jsem, že nejsnazší by bylo sebrat se a jet někam pryč. Ale to jsem nechtěla. Můj apatický stav trval asi měsíc. Pak jsem posbírala sílu a začala hledat práci, trávit čas s kamarády, hledala jsem, čemu bych se mohla ve volném čase věnovat. Měla jsem štěstí, protože práci jsem sehnala do dvou měsíců a dokonce v oboru. Vyřešilo se ubytování. Půl roku po návratu na mě občas padne splín, otázka po smyslu všeho, přijde vzpomínka. Když váhám a utápím se v tom, jestli jsem tu správně, říkám si, že jsem si dala dva roky a že je ještě brzy hodnotit. Nevyčítám si, že se necítím dobře a že nevím. Pomáhá mi popovídat si s někým, kdo si prožil něco obdobného. Člověk pak zjistí, že jeho pocity jsou úplně normální.

23 Je těžké říct, jak a v čem se dá zkušenost z EVS využít, protože je toho spousta. Věnovala jsem se několika různorodým činnostem a beru to tak, že díky EVS se mi znovu rozšířily možnosti toho, čemu se v životě můžu věnovat. Udělala jsem si obrázek o tom, co se skrývá pod pojmem práce na rozvoji venkova, jak vypadá práce s venkovskou komunitou, vyzkoušela jsem si práci se skupinami dětí a mládeže z odlišné kultury, divadelni práci, výuku češtiny, naučila se předstoupit před skupinu cizích lidí a mluvit jejich rodným jazykem. Získala spoustu kontaktů, které mohou vést k budoucí spolupráci. Po návratu jsem si uvědomila, že se díky těmto zkušenostem cítím lépe připravená pro práci psychologa i sociálního pracovníka. Učila jsem se prošlapat si svou cestu, nenechat se odradit a vytrvat. Od Uruguayců jsem se naučila, že vše má svůj čas a někdy je dobré vyčkat. Poznala jsem latinskoamerický způsob myšlení a života. Nejvíce mě zasáhla jejich lidskost, zájem o druhé, ochota a komunikativnost. Jsou to hodnoty, které bych ráda šířila kolem sebe, tak jak to dělají oni. Zkušenost s EVS chci využít jako určitý pevný bod v mém životě. Vracet se k ní, uvědomovat si, co jsem zvládla, naučila se, hledat v ní sílu a podporu pro další životní projekty. Odkaz na Editin blog

24 napsala Edita graficky upravila Jitka Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikace odpovídá výlučně autor. Publikace nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejím obsahem.

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

O pracovní rehabilitaci

O pracovní rehabilitaci ÚŘAD PRÁCE O pracovní rehabilitaci Těžké slovo: pracovní rehabilitace Když je člověk osobou se zdravotním postižením, mám právo na pracovní rehabilitaci. Pracovní rehabilitace je služba úřadu práce. Pomůže

Více

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

Více

Cíle projektu Žák vyjmenuje nejméně 6 živočichů žijících v lese a okolí, jejichž počet se mění se změnou klimatu.

Cíle projektu Žák vyjmenuje nejméně 6 živočichů žijících v lese a okolí, jejichž počet se mění se změnou klimatu. Název projektu: Les a klimatické změny Název školy: ZŠ Horymírova, Ostrava Jméno autora příkladu: Martina Doubravová, Jana Kindlmannová Anotace Projekt na téma Les a jeho mikroklima probíhal po dobu sedmi

Více

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Cíl projektu Jazykové vědomosti jsou důležitou investicí do budoucnosti dítěte, které hrají velkou roli nejen při

Více

Pracovní stáž Garantem stáže

Pracovní stáž Garantem stáže Pracovní stáž Garantem stáže Společnost pro celistvou na smysl zaměřenou pedagogiku Franze Ketta, o. s., Kostelní nám. 1, Ostrava 1 (akreditace MŠMT) Místo pobytu: Jižní Tyrolsko leží na jižní straně Alp

Více

ROTARY INTERNATIONAL DISTRICT 2240. Prezentace rodinných výměn Brno Šlapanice 17.9.2011

ROTARY INTERNATIONAL DISTRICT 2240. Prezentace rodinných výměn Brno Šlapanice 17.9.2011 ROTARY INTERNATIONAL DISTRICT 2240 Prezentace rodinných výměn Brno Šlapanice 17.9.2011 DISTRICT 2240 RI, 2010 Představení Ing. Šárka Zabadalová, MBA Člen Rotary klubu Kroměříž Od 7/2010 koordinátor rodinných

Více

Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky

Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky Školní rok 2010 2011 Projekt Podzimníček jabloňový Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: My a všechno živé kolem nás Část integrovaného

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Moudrost předků promlouvá

Moudrost předků promlouvá Moudrost předků promlouvá Tvorba a pilotáž vzdělávacích programů v oblasti průřezových témat Pilotáž programu v Pardubickém kraji realizuje Občanské sdružení Altus Průřezové téma: Multikulturní výchova

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

Zpráva o projektu. 3. Kdo projekt provádí ( kontaktní jméno, název organizace, adresa) - rozvoj pasivních i aktivních jazykových znalostí dětí

Zpráva o projektu. 3. Kdo projekt provádí ( kontaktní jméno, název organizace, adresa) - rozvoj pasivních i aktivních jazykových znalostí dětí Zpráva o projektu 1. Název projektu: Česká školka 2. Prostředky přidělené nadací (částka, měna): 15.000 NOK 3. Kdo projekt provádí ( kontaktní jméno, název organizace, adresa) Petra Krylová Hammerstads

Více

Vesnice ve století služeb

Vesnice ve století služeb O čem to dnes bude? Vesnice ve století služeb Ing. Zdenka Nosková 17.5.2013 Venkovský cestovní ruch u nás a v zahraničí Včelí farma Nosek Projekt Prázdniny na venkově Úspěch závisí na mnoha faktorech.

Více

Informace pro uchazeče o práci

Informace pro uchazeče o práci Informace pro uchazeče o práci Práva a povinnosti uchazeče o práci jsou v zákoně o zaměstnanosti číslo 435/2004 Sbírky Těžké slovo: uchazeč o práci Těžké slovo: práva Těžké slovo: povinnosti Těžké slovo:

Více

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu Dana Koucká III. ročník Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Stáž byla podpořena z prostředků programu OPPA Waldorfské lyceum v Praze říjen 2010 Zpráva o pobytu na zahraniční

Více

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze Barevné hraní Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com na volné noze Klíčová slova mateřská škola; interaktivní tabule; spolupráce; tvoření; digitální výukové materiály Úvod Pobyt ve školce

Více

Kontrolní seznam před odjezdem. Supporting European Mobility for Employment

Kontrolní seznam před odjezdem. Supporting European Mobility for Employment Supporting European Mobility for Employment Kontrolní seznam před odjezdem Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace

Více

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO 2011-2012 Tomáš Bašus Tomáš, 14 let 1. Charakteristika Tomáš navštěvuje základní speciální školu. Bylo mu diagnostikováno ADHD porucha soustředění spojená

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

HLAVNÍ VÝCHODISKA. Začlenění osob se sluchovým postižením do slyšící společnosti Nedostatek příležitostí k seberealizaci

HLAVNÍ VÝCHODISKA. Začlenění osob se sluchovým postižením do slyšící společnosti Nedostatek příležitostí k seberealizaci NEFORMÁLNÍ INKLUZIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ V RÁMCI VOLNOČASOVÝCH AKTIVIT INKLUZIVNÍ PROJEKT HLEDÁNÍ SPOLEČNÉHO JAZYKA V RYTMU Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá

Více

Projekt Já a moje město. 1. třída Zajíčci. šk. rok 2012/2013

Projekt Já a moje město. 1. třída Zajíčci. šk. rok 2012/2013 Projekt Já a moje město 1. třída Zajíčci šk. rok 2012/2013 Projekt: Já a moje město Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Kdo jsme a kde žijeme Část integrovaného bloku: Já a moje

Více

Sankt Gallen Švýcarsko

Sankt Gallen Švýcarsko Sankt Gallen Švýcarsko - Mateřská škola Barevný klíček Vítězná 725 35601 Sokolov Endyšová Jana Hned po příjezdu jsme byly ubytované: v centru města. V průběhu naší stáže jsme vykonávaly hospitace v Primars

Více

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková v loňském roce jsem se zúčastnila projektu "ŠANCE PRO DĚČÍNSKO", který měl zvýšit možnosti mého uplatnění na trhu práce. Po úspěšném ukončení dvou vzdělávacích modulů tohoto projektu jsem získala certifikáty

Více

Nezisková organizace Okénko byla založena v únoru roku 2012. Na chodu Okénka se podílí přes 20 dobrovolníků.

Nezisková organizace Okénko byla založena v únoru roku 2012. Na chodu Okénka se podílí přes 20 dobrovolníků. Veronika Marešová: Okénko a čeština v Londýně V první části svého vstupu bych ráda představila Okénko- neziskovou organizaci, jejímž cílem je podporovat českou i slovenskou komunitu ve Velké Británii a

Více

(EU PROGRAMM ERASMUS+)

(EU PROGRAMM ERASMUS+) ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (EU PROGRAMM ERASMUS+) Outdoor Education Course OUTDOOR LEADERSHIP PORTUGAL 16/03/2015 20/03/2015 Vypracoval : Mgr. Tomáš Sobotka Příprava na kurz: Příprava spočívala ve studiu materiálů,

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Časový rozsah lekce Věková skupina (ročník) Vzdělávací obor (dle RVP) Travelling s použitím

Více

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO 2011-2012 Daniel Štich Daniel, 14 let 1. Charakteristika Dan navštěvuje základní speciální školu. Bylo mu diagnostikováno ADHD porucha soustředění. Ovšem

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA POTCHEFSTROOM ZÁŘÍ LISTOPAD 2007 2 měsíční odborná stáž v oboru ošetřovatelství

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA POTCHEFSTROOM ZÁŘÍ LISTOPAD 2007 2 měsíční odborná stáž v oboru ošetřovatelství JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA POTCHEFSTROOM ZÁŘÍ LISTOPAD 2007 2 měsíční odborná stáž v oboru ošetřovatelství Informace o zemi Jihoafrická republika je nejjižnější zemí afrického kontinentu a díky své poloze se

Více

ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov. Rozvoj verbálních komunikačních dovedností.

ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov. Rozvoj verbálních komunikačních dovedností. Název lekce (projektu) Hra o rolích Škola ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov Vyučující - autor lekce Valentina Komosná Věková skupina 13 14 let Počet dětí 28 Počet dívek 14 Počet chlapců 14 Charakteristika

Více

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2001/2002

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2001/2002 PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2001/2002 Tato zpráva musí být předána zahraničnímu oddělení Vaší domácí VŠ do 30 dnů po ukončení studijního pobytu. V

Více

PRAVIDLA PRO UŽIVATELE. Aktivizačních a rozvojových programů - dále jen AR programy

PRAVIDLA PRO UŽIVATELE. Aktivizačních a rozvojových programů - dále jen AR programy PRAVIDLA PRO UŽIVATELE Aktivizačních a rozvojových programů - dále jen AR programy 1. Když nemůžu přijít, musím se omluvit Jak to mám udělat: Nejpozději 1 den dopředu zavolám, pošlu SMS nebo napíšu email,

Více

Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost

Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost Právo na život v komunitě je jednou z klíčových podmínek občanství. Chceme upozornit na důležitost občanství. Mnoho lidí toto právo nemá možnost naplnit. Politici, úředníci a často ani poskytovatelé sociálních

Více

TÉMA ARKTIDA VE ŠKOLIČCE KAMARÁD

TÉMA ARKTIDA VE ŠKOLIČCE KAMARÁD TÉMA ARKTIDA VE ŠKOLIČCE KAMARÁD Jak jsme rozvíjeli zájem dětí o dané téma, vedli je k vnímaní, že svět má svůj řád, že je rozmanitý a pozoruhodný, nekonečně pestrý a různorodý ( jak svět přírody, tak

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících datum narození: bydliště: pohlaví druh postižení: rodina: postižení v rodině: psycholog, jiný odborník): probírali jste otázku sexuálního

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

KROKY KE ZDRAVÍ. INSPIRACE NA PROGRAM PODPORUJÍCÍ AKTIVNÍ MOBILITU Červenec 2015 (c) Spor1fy, s.r.o.

KROKY KE ZDRAVÍ. INSPIRACE NA PROGRAM PODPORUJÍCÍ AKTIVNÍ MOBILITU Červenec 2015 (c) Spor1fy, s.r.o. KROKY KE ZDRAVÍ INSPIRACE NA PROGRAM PODPORUJÍCÍ AKTIVNÍ MOBILITU Červenec 2015 (c) Spor1fy, s.r.o. Lidé chtějí být fit a žít zdravě. Pro většinu lidí je důležité zhubnout. V České republice dle novodobých

Více

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Evropa na dosah - závěrečná zpráva projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Dne 9.května 2013 se na naší škole uskutečnil celoškolní projektový den pod názvem Evropa

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Dobrovolnictví není jenom o tom, že někomu věnujeme svůj čas. Je to především jedinečná příležitost získat nové přátelé a rozšířit si obzory.

Dobrovolnictví není jenom o tom, že někomu věnujeme svůj čas. Je to především jedinečná příležitost získat nové přátelé a rozšířit si obzory. Dobrovolnictví není jenom o tom, že někomu věnujeme svůj čas. Je to především jedinečná příležitost získat nové přátelé a rozšířit si obzory. Paběrkování bude skvělou možností nasát čerstvého vzduchu venkova,

Více

Zpráva z praxe. Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný. Datum narození: 21.12.1986. Adresa: U pivovaru 9, Jihlava.

Zpráva z praxe. Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný. Datum narození: 21.12.1986. Adresa: U pivovaru 9, Jihlava. Zpráva z praxe Informace o studentovi: Jméno: Ondřej Příjmení: Konečný Datum narození: 21.12.1986 Adresa: U pivovaru 9, Jihlava Studovaný obor: Aplikovaná informatika Termin praxe: Začátek: 01.07.2010

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015. Informace www.gtmskola.cz Pozvánka na divadelní představení Damals in Berlin

Více

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Možnosti pracovním profesního trhu rozvoje NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Rok v Lotrinsku

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Rok v Lotrinsku ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Rok v Lotrinsku. Základní údaje o studentovi Jméno: Vojtěch Příjmení: Hanzal Název domácí školy: Vyšší odborná škola DAKOL a Střední škola DAKOL, o.p.s. Obor studia: hotelnictví Ročník

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

JOIN THE ENVIRONMENT - SEVILLA

JOIN THE ENVIRONMENT - SEVILLA Z obsahu listopadového čísla časopisu: Youth in Action ve Španělsku Víkendová cesta Euroteamu do Anglie Další připravované akce Euroteamu -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Více

Statistika Mládež a drogy

Statistika Mládež a drogy Statistika Mládež a drogy Brněnské školy Vypracoval: A Kluby ČR o.p.s. 1 Statistika Mládež a drogy 2014 dotazníkový průzkum mezi žáky a studenty brněnských škol Cílem průzkumu bylo zjistit stav zneužívání

Více

EURES. www.eures.cz www.eures.europa.eu

EURES. www.eures.cz www.eures.europa.eu EURES Evropské služby zaměstnanosti www.eures.cz www.eures.europa.eu EURES EUROPEAN EMPLOYMENT SERVICES vznik 1993, iniciátor a koordinátor Evropská komise Od r. 2004 je EURES v ČR také součástí veřejných

Více

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová O knize Léčebný kód Od: Ing. Jaroslava Švajcrová Léčebný kód = převratná léčba vlastní bioenergií Úvod Jeden z autorů, původním povoláním kněz a poté lékař (psychiatr) měl svoji rodinu, kterou hluboce

Více

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003 PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003 Vyplněnou Závěrečnou zprávu je potřeba doručit v elektronické podobě (e-mail) na zahraniční oddělení rektorátu

Více

Comenius www.naep.cz/comenius

Comenius www.naep.cz/comenius Comenius Program Comenius, který je součástí Programu celoživotního učení, se zaměřuje na předškolní a školní vzdělávání. Grantovými prostředky podporuje mezinárodní spolupráci mateřských, základních a

Více

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003 PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003 Vyplněnou Závěrečnou zprávu je potřeba doručit v elektronické podobě (e-mail) na zahraniční oddělení rektorátu

Více

Sdružení rodičů a přátel Svobodné waldorfské školy v Písku o.s. Dr.M.Horákové 1720 397 01 Písek VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI SDRUŽENÍ ZA ROK

Sdružení rodičů a přátel Svobodné waldorfské školy v Písku o.s. Dr.M.Horákové 1720 397 01 Písek VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI SDRUŽENÍ ZA ROK Sdružení rodičů a přátel Svobodné waldorfské školy v Písku o.s. Dr.M.Horákové 1720 397 01 Písek VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI SDRUŽENÍ ZA ROK 2010 1. Základní údaje o sdružení Název: Sdružení rodičů a přátel

Více

Průvodce studenta světem práce a studia v zemích EU

Průvodce studenta světem práce a studia v zemích EU Průvodce studenta světem práce a studia v zemích EU Národní informační centrum pro mládež Senovážné nám. 24, Praha 1 www.icm.cz Národního institutu dětí a mládeže MŠMT Studium v zahraničí Studijní možnosti

Více

Shrnutí výzkumu realizovaného TNS Aisa (využití výsledků pro regionální programy)

Shrnutí výzkumu realizovaného TNS Aisa (využití výsledků pro regionální programy) Shrnutí výzkumu realizovaného TNS Aisa (využití výsledků pro regionální programy) TNS Aisa exkluzivně pro CzechTourism _ 30. 10. 2014 Segmentace trhu ve vybraných strategických zemích 2 Pozadí a cíle výzkumu

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (IV. ročníku) festivalu TANEC DĚTEM 2011

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (IV. ročníku) festivalu TANEC DĚTEM 2011 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (IV. ročníku) festivalu TANEC DĚTEM 2011 Poprvé vznikla myšlenka tanečního festivalu určeného pro mladé diváky již v roce 2004, kdy byl zahájen festival TANEC PRAHA symbolicky na Den Dětí

Více

Jak se zapojit do programu Erasmus+

Jak se zapojit do programu Erasmus+ Jak se zapojit do programu Erasmus+ a získat finanční prostředky pro projekty zaměřené na mládež. VÝMĚNY MLÁDEŽE MOBILITY PRACOVNÍKŮ S MLÁDEŽÍ EVROPSKÁ DOBROVOLNÁ SLUŽBA STRATEGICKÁ PARTNERSTVÍ STRUKTUROVANÝ

Více

La Bodeguita del Medio kousek Havany pro Vaše akce v Praze

La Bodeguita del Medio kousek Havany pro Vaše akce v Praze La Bodeguita del Medio kousek Havany pro Vaše akce v Praze LA BODEGUITA DEL MEDIO La Bodeguita del Medio je kubánský music bar restaurant v centru Prahy, u Staroměstského náměstí, s živelnou atmosférou

Více

Děti byly za své soutěžní příspěvky odměněny tajnými výlety a dobrodružstvím

Děti byly za své soutěžní příspěvky odměněny tajnými výlety a dobrodružstvím Děti byly za své soutěžní příspěvky odměněny tajnými výlety a dobrodružstvím Středa a pátek byli v minulém týdnu u dopravního podniku ve znamení tajných výletů. Tajných a dobrodružných výletů pro školní

Více

Alternativní a augmentativní komunikace a její využití v praxi naší školy

Alternativní a augmentativní komunikace a její využití v praxi naší školy Alternativní a augmentativní komunikace a její využití v praxi naší školy Naše zařízení je primárně určeno žákům s těžším stupněm mentálního postižení. Mezi charakteristické znaky tohoto postižení patří

Více

Větu poznáme podle přítomnosti slovesa ve. Jakmile syn pochopil, že je schopen se učit

Větu poznáme podle přítomnosti slovesa ve. Jakmile syn pochopil, že je schopen se učit Pravidla interpunkce 1. Pravidla psaní čárek v souvětí Jednotlivé věty v souvětích oddělujeme čárkami. Větu poznáme podle přítomnosti slovesa ve tvaru určitém. Chirurgové by měli operovat a léčit. Jakmile

Více

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003 PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2002/2003 Vyplněnou Závěrečnou zprávu je potřeba doručit v elektronické podobě (e-mail) na zahraniční oddělení rektorátu

Více

Projekt Karneval. 2. třída Broučci

Projekt Karneval. 2. třída Broučci Projekt Karneval 2. třída Broučci školní rok 2010/2011 Bělohradská mateřská škola Horní Nová Ves, Lázně Bělohrad Pracoviště Horní Nová Ves Název třídy: Broučci 2. třída Školní rok: 2010/2011 Učitelky:

Více

12. 9. 2007 Lukáš Beneš (kvarta) Barbora Jindrová (kvarta) Kateřina Jindrová (kvarta) Julie Machoňová (kvarta) Daniel Jančařík (prima) Filip Mašek

12. 9. 2007 Lukáš Beneš (kvarta) Barbora Jindrová (kvarta) Kateřina Jindrová (kvarta) Julie Machoňová (kvarta) Daniel Jančařík (prima) Filip Mašek Soukromé reálné gymnázium Přírodní škola, o.p.s. Upgrade internetových stránek www.ceska-kanada.info 12. 9. 2007 Lukáš Beneš (kvarta) Barbora Jindrová (kvarta) Kateřina Jindrová (kvarta) Julie Machoňová

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA o činnosti mateřské školy školní rok: 2008/2009

VÝROČNÍ ZPRÁVA o činnosti mateřské školy školní rok: 2008/2009 Základní škola a Mateřská škola Horní Benešov, okres Bruntál, příspěvková organizace VÝROČNÍ ZPRÁVA o činnosti mateřské školy školní rok: 2008/2009 Zpracovala: Libuše Špačková, ved. učitelka MŠ OBSAH 1.

Více

AUTOEVALUACE 2008/2009. DOTAZNÍK PRO RODIČE žáků 2. stupně. květen 2009. Celkem na 2. stupni: 152 žáků. Dotazník vyplnilo: 97 rodičů

AUTOEVALUACE 2008/2009. DOTAZNÍK PRO RODIČE žáků 2. stupně. květen 2009. Celkem na 2. stupni: 152 žáků. Dotazník vyplnilo: 97 rodičů AUTOEVALUACE 28/29 DOTAZNÍK PRO RODIČE žáků 2. stupně květen 29 Celkem na 2. stupni: 152 žáků Dotazník vyplnilo: 97 rodičů Počet vyplněných dotazníků. 1 8 6 4 2 97 55 vyplnilo nevyplnilo 1. Jak hodnotíte

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 TÉMA: POHÁDKOVÉ KLÍČE VYPRACOVALA: VED.VYCH. JANA NÁVOJOVÁ ZÁŘÍ 1.) Seznámíme se s žáky první třídy. 2.) Prohlédneme si celou Školní družinu

Více

Na závod jsme se rozhodli, že budeme chytat prioritně na 7m vzdálenosti od břehu, na začátek jsme zde nakrmili 5 kalíšků krmení s hlínou a malou

Na závod jsme se rozhodli, že budeme chytat prioritně na 7m vzdálenosti od břehu, na začátek jsme zde nakrmili 5 kalíšků krmení s hlínou a malou Bronzové Holandsko Jako před každým MS začala naše příprava sháněním informací o vodě, na které se bude chytat. Již tyto informace naznačovaly, že se bude jednat o těžké chytání, kdy bude složité chytit

Více

Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu. National Taiwan University of Science and Technology

Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu. National Taiwan University of Science and Technology Závěrečná zpráva ze studijního pobytu na Tchaj-wanu National Taiwan University of Science and Technology 1. Osobní údaje Jméno: Iuliia Ilinykh Kontakt: juliajulia663@gmail.com Délka pobytu: 18.02.2015

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2006/2007. Universidade de Santiago de Compostela

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2006/2007. Universidade de Santiago de Compostela PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2006/2007 Osobní údaje Jméno a příjmení studenta: Hostitelská VŠ: Hostitelská země: Kontaktní osoba na vysílající univerzitě

Více

Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně

Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně Hudební skupina Strašlivá Podívaná vznikla na jaře 1988 a v roce 2013 tedy dosáhla věku 25 let. Písničky Strašlivky vycházejí z inspirací historickými a fantazijními

Více

Tři Věže s.r.o. Sžijte se se svými klienty a zaměstnanci! Prožijte s jejich rodinami báječný den! NETRADIČNÍ AKCE NA KLÍČ PRO RODINY S DĚTMI

Tři Věže s.r.o. Sžijte se se svými klienty a zaměstnanci! Prožijte s jejich rodinami báječný den! NETRADIČNÍ AKCE NA KLÍČ PRO RODINY S DĚTMI Tři Věže s.r.o. Sžijte se se svými klienty a zaměstnanci! Prožijte s jejich rodinami báječný den! NETRADIČNÍ AKCE NA KLÍČ PRO RODINY S DĚTMI Prezentace Tři věže s.r.o. V České republice se bohužel stále

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Hlavní oborové cíle (tj. cíle vázané na očekávaný výstup

Více

třídní učitelka: Bc. Kateřina Sedláčková, asistence: Bc. Šárka Klímová

třídní učitelka: Bc. Kateřina Sedláčková, asistence: Bc. Šárka Klímová Výroční zpráva, školní rok 2013 2014, 8. třída třídní učitelka: Bc. Kateřina Sedláčková, asistence: Bc. Šárka Klímová Tento školní rok byl pro osmáky velmi důležitý především v přípravě ročníkových prací.

Více

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Název (téma) Učíme druhé slovesným způsobům Stručná anotace V této hodině se žáci metodou skládankového učení naučí

Více

Závěrečná zpráva ze studijního pobytu v zemích mimo EU

Závěrečná zpráva ze studijního pobytu v zemích mimo EU Závěrečná zpráva ze studijního pobytu v zemích mimo EU Jméno a příjmení studenta:petra KYSELÁ Kontaktní e-mail: kysela.petra@gmail.com Země, město pobytu: Argentina Datum začátku pobytu: 30.6.2012 Datum

Více

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2003/2004

PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS. Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2003/2004 PROGRAM SOCRATES II./ERASMUS Závěrečná zpráva ze studijního pobytu Akademický rok 2003/2004 Vyplněnou Závěrečnou zprávu je potřeba doručit v elektronické podobě (e-mail) na zahraniční oddělení rektorátu

Více

PRímEstské tábory se školkou

PRímEstské tábory se školkou PRímEstské tábory se školkou Stejně jako v letech 2007, 2008, 2009, 2010 připravujeme pro Vaše děti Příměstské tábory Sluníčka se školkou 2011. PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY SLUNÍČKA SE ŠKOLKOU VE ŽLUTÝCH LÁZNÍCH

Více

2010/11 cena 5 Kč. Obsah. www.4zskolin.cz. Úvodník

2010/11 cena 5 Kč. Obsah. www.4zskolin.cz. Úvodník 2 2010/11 cena 5 Kč Úvodník V mimořádném čísle školního časopisu jsme připravili několik zajímavostí, fotografií a informací o tom, co jsme během školního roku ve vyučování Super Nature s našimi žáky prožili.

Více

STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST

STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST ŠKOLNÍ ROK 2009/2010 O projektu DOTEK Dům obnovy tradice, ekologie a kultury je projekt Střediska ekologické výchovy

Více

Zábavná forma výuky angličtiny. Delivering quality early childhood learning programs for over ten years

Zábavná forma výuky angličtiny. Delivering quality early childhood learning programs for over ten years Zábavná forma výuky angličtiny Delivering quality early childhood learning programs for over ten years Ranné dětství je pro děti ten nejlepší čas naučit se anglicky. Pružnost mozku a kapacita mozku při

Více

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými.

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. Celoroční projekt MŠ Sluníčko na rok 2010-2011 Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. ŠVP usiluje v souladu RVP o vytváření klíčových kompetencí: - Kompetence k učení

Více

Zdenka Manďáková Očkovací centrum a poradna pro cestovatele Zdravotní ústav se sídlem v Ústí n.l. Regionální pracoviště Praha

Zdenka Manďáková Očkovací centrum a poradna pro cestovatele Zdravotní ústav se sídlem v Ústí n.l. Regionální pracoviště Praha Zdenka Manďáková Očkovací centrum a poradna pro cestovatele Zdravotní ústav se sídlem v Ústí n.l. Regionální pracoviště Praha 90. léta - 457 miliónů mezinárodních příjezdů /rok rok 2005-783 milionů mezinárodních

Více

Kde jste se o dnešní akci dozvěděli?

Kde jste se o dnešní akci dozvěděli? JEDNORÁZOVÉ DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ PŘI PŘÍLEŽITOSTI DNE SENIORŮ V MZM CÍL Zjistit v návaznosti na předchozí Výzkum návštěvníků 55+ další aspekty související s návštěvou seniorů v muzeu a také jejich případný

Více

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ TŘETÍ STRATEGIE: NÁVŠTĚVNOST V minulých videích jsem vám ukázal, jak správně vytvořit produktovou sekvenci a opravdu znásobit hodnotu i zisk z každého zákazníka. Dále, jak zvýšit konverzi, aby každou z

Více

Informace. Sociální služby

Informace. Sociální služby Informace Sociální služby Sociální služby Sociální služby jsou služby, které nějakým způsobem pomáhají a poskytují podporu lidem se zdravotním postižením a jejich blízkým. Je to například osobní asistence,

Více

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD zpráva o činnosti v roce 2013 Duha Školicí středisko Náchod je organizace, která pořádá vzdělávací programy především pro instruktory, vedoucí, lektory, ale i mládež a dospělé

Více

TOTEM regionální dobrovolnické centrum

TOTEM regionální dobrovolnické centrum TOTEM regionální dobrovolnické centrum Posláním TOTEM RDC je vytvářet pozitivní a funkční mezilidské vztahy, jak v rámci rodiny, tak v širším kontextu občanské společnosti 1999 2014 DLOUHODOBÉ CÍLE A LINIE

Více

Case Study. Google Apps: Krok do 21. století. Kterých témat se case study týká?

Case Study. Google Apps: Krok do 21. století. Kterých témat se case study týká? Case Study Google Apps: Krok do 21. století Kterých témat se case study týká? Změna firemní kultury Vysoké nároky na funkcionalitu Úspora firemních nákladů 1 Kdo je ANNONCE? 2 Výchozí podmínky Annonce

Více

Agency for Migration and Adaptation AMIGA o.s. Výroční zpráva 2014

Agency for Migration and Adaptation AMIGA o.s. Výroční zpráva 2014 Agency for Migration and Adaptation AMIGA o.s. Výroční zpráva 2014 OBSAH Informace o občanském sdružení AMIGA Projekty AMIGA realizované v roce 2014 Komunitní a aktivizační aktivity Dobrovolníci Finanční

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více