průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz"

Transkript

1 průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava únor 2012 Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s Stachy 422, tel ,

2 MAPA REGIONU

3 I. STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA REGIONU Šumava - Zelená střecha Evropy se rozprostírá v příhraniční oblasti jihozápadních Čech v průsečíku tří zemí střední Evropy Čech, Bavorska a Horního Rakouska. Součástí tohoto území je Národní park Šumava. Tento významný turistický region leží na území okresů Český Krumlov, Prachatice a Klatovy a je vyhledávaným pro svou rozmanitost a krásu. Tato rozsáhlá oblast, od památky UNESCO Českého Krumlova a českého moře Lipna na jihu, až po Železnorudsko s unikátními ledovcovými jezery na západě, včetně Čertova, největšího v ČR, je chráněna pro svoji zachovalou drsnou panenskou přírodu. Neopakovatelnou přírodu nabízející nepřeberné množství aktivit k odpočinku, pohybu, zábavě a poučení. Nekonečné šumavské lesy ukrývají kamenné moře Čertovy stěny, nejznámější Prales Boubín, legendární šumavské slatě a rašeliniště, dravé prameny Vydry a Křemelné a další přírodní unikáty. Území Šumavy lze projít pěšky, projet na kole či běžkách nebo na koňském hřbetu po nových upravených trasách. Proplout ve člunu po Vltavě a Otavě. Vidět z historických vlaků jedoucích po nejvýše položených horských tratích kolem Kvildy a Stožce. Kroky návštěvníka mohou spojit historická strážní a obchodní města od Volar a Prachatic, přes Vimperk a Hartmanice, až po Sušici a Klatovy. Ze stále zlatonosného otavského údolí památného Prácheňska vítají na Šumavě a Pošumaví města Písek, Strakonice, Horažďovice a Sušice. Majestátnost šumavských hor střeží slovutné hrady Rožmberk s Bílou paní, Vítkův Hrádek nejvýše položený v ČR, Rabí s největší plochou v ČR, vodní Švihov, Werichovy Velhartice, galerijní Klenová, hrdý Kašperk. Vrcholy hor na hranicích s Německem Knížecí stolec, Plechý, Třístoličník, Luzný, Jezerní hora jsou přirozenými místy pro rozhledy do kraje. Rozhledna Kleť je nejstarší v ČR, rozhledna Poledník je nejvýše v ČR a rozhledny Boubín, Javorník, Pancíř jsou vrcholy, kde se nabízí nezapomenutelné a neopakovatelné pohledy po jedinečné Šumavě, ale též na velehory Alp. Technický unikát plavební Schwarzenberský kanál, čarovné pošumavské hospody, v knihách popsaná Klostermannova zastavení, výskyt jelena, tetřeva a rysa lze vidět jen na Šumavě, skvostu české a evropské přírody. Národní park Šumava je největší chráněné přírodní území v ČR. Šumava je přírodní unikát, který je doplněn a dotvořen stovkami unikátů lidského umu. Šumavu můžete navštívit na týden. Ale poznat ducha šumavských samot a šumavských lidí můžete až při opakovaných toulkách po nejrozsáhlejším pohoří České republiky. Šumava je živá historie i současnost zemí českých.

4 II. TURISTICKÉ ATRAKTIVITY REGIONU II. 1 CO MUSÍ KAŽDÝ NÁVŠTĚVNÍK VIDĚT A ZNÁT V REGIONU ŠUMAVA Barokní lékárna U bílého jednorožce nám. Míru 149, Klatovy I. tel.: , fax: A. Kulturní zajímavosti a památky Barokní lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech je jednou z mála památek tohoto druhu v Evropě. Podává věrný obraz práce apatykáře i prostředí lékárny 18. století. Při návštěvě této unikátní památky uvidíte ukázky zbytků původních léčiv, starých lékárenských nástrojů a přístrojů i starých léčebných metod. Na přelomu roku 2009 a 2010 byl mobiliář z přední místnosti lékárny nově zrestaurován - už proto stojí za to památku navštívit, třeba i podruhé. Velkou atrakcí je ukázka živých exponátů používaných v minulosti i v současnosti při léčení různých nemocí. Dodnes jsou zde v lihu uchováváni nejrůznější cizopasníci. Hradní a zámecký komplex Klenová Klenová 1, Janovice nad Úhlavou tel.: , Přibližně 13 km západně od Klatov stojí rozsáhlá zřícenina významného středověkého hradu. V 19. století k ní byl přistavěn novogotický zámek, v druhé polovině téhož století vyrostl v nejbližším okolí ucelený urbanistický komplex obytných a hospodářských budov (sýpka, vila, kaple sv. Felixe, statek). Na Klenové je dnes umístěna historická expozice věnovaná dějinám hradu a zámku a několik výstav vrcholného českého i zahraničního umění. Na jednom místě tak uvidíte historické objekty (hrad a zámek) a zároveň se seznámíte s moderním výtvarným uměním (stálá expozice v přízemí zámku, výstavy současného výtvarného umění v 1. patře zámku a ve třech podlažích barokní sýpky). Z hradu se díky jeho vyvýšené poloze otevírají jedinečné výhledy na centrální Šumavu. Horská synagoga v Hartmanicích Hartmanice tel.: , Od roku 1883 byla horská synagoga v Hartmanicích domem modlitby pro více než 200 zdejších obyvatel židovské víry. Po II. světové válce byla využívána pouze jako truhlárna a sklad pneumatik. Po téměř 70 letech navrátilo této nejvýše položené synagoze v České republice její důstojnost občanské sdružení Památník Hartmanice. Na vás, návštěvníky, dnes čeká kulturní památka oceněná titulem Stavba roku Uvnitř je instalována expozice obohacená o moderní audiovizuální prvky. Prostřednictvím historických fotografií a listin je dokumentováno spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. V přízemí synagogy je umístěna výstava fotografií šumavských vesnic, které zanikly po roce Zajímavé jsou i snímky staré Šumavy. Poučná je historie židovské obce v Hartmanicích, osud synagogy i průběh její záchrany. Po předchozí telefonické domluvě nabízí synagoga školám odborně-vzdělávací výklad k základům judaismu, o životě Židů na Šumavě, o židovských svátcích atd.

5 Hrad Kašperk Žlíbek 55, Kašperské Hory tel Chcete poznat hrad, na kterém se natáčela pohádka Anděl Páně? Nebo hradní palác, který se každoročně mění v divadelní scénu pro velkolepá Shakespearovská představení? Chcete se pobavit na nádvoří zaplněném řinčením zbraní a zpěvem loupežníků? Přijeďte se podívat na Kašperk! Nejvýše položený královský hrad v Čechách, postavený na příkaz samotného císaře Karla IV., je dodnes působivou dominantou šumavského podhůří v okolí Kašperských Hor. Je oblíbeným výletním cílem, kolem něhož a k němuž vede řada turistických tras a cyklostezek. Z obou hradních věží je nádherný výhled na pásmo hraničních vrcholů centrální Šumavy. Hradem vedou 2 prohlídkové okruhy nazvané Východní věž a Západní věž. Dětem jsou určeny interaktivní prohlídky: pro žáky 1. stupně ZŠ prohlídka Staň se rytířem nebo princeznou, pro 2. stupeň ZŠ a SŠ interaktivní prohlídka Staň se stavitelem hradu. Na nádvoří Kašperku, kde se často konají šermířská vystoupení, se nachází střelnice, obchůdek se suvenýry a občerstvení. Hrad otvírá své brány návštěvníkům také při nočních a zimních prohlídkách. Hrad Rabí Rabí, Sušice tel.: Hrad, při jehož obléhání přišel vojevůdce Žižka o druhé oko, je dnes nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách. Uprostřed velkého nádvoří stojí bývalá konírna, která slouží jako výstavní prostor a příležitostně jako koncertní i svatební síň. Nejstarší částí hradu je vysoká obytně-obranná věž, která je nyní upravena jako vyhlídková. Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy - palác a věž. Prohlídka vás zavede i do vězeňských kobek v hlubokém sklepení, uvidíte hladomornu a nahlédnete do hradní studny. V letní sezoně se na hradě koná řada zajímavých akcí především koncerty, divadlo o životě včel v hradním příkopu (červenec srpen), střelba z kuše, z praku, vrhání nožů v hradní střílně a mnohé další. V okolí hradu vede několik turistických tras a cyklostezek. Hrad Rožmberk nad Vltavou Rožmberk nad Vltavou tel: , fax: Hrad původem z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců mocných Rožmberků. Ti se v průběhu dalších staletí stali jedním z nejvýznamnějších šlechtických rodů v Čechách. Hrad byl několikrát přestavován, přičemž nejvýrazněji ovlivnila jeho podobu přestavba v období renesance a později přestavba ve stylu anglické novogotiky. Interiér dnes ukrývá cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla. V rožmberské síni uvidíte portrét Bílé paní, Perchty z Rožmberka, jež se zde podle pověsti čas od času zjevuje. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras: 1.V buquoyovských sbírkách spatříte mnoho pokojů včetně zbrojnice a rovněž výše zmíněnou rožmberskou síň s obrazem Bílé paní. 2. okruh: Soukromé pokoje zde navštívíte jídelnu, pracovnu, salon a hernu. Za příznivého počasí je zpřístupněna zámecká věž s dalekým výhledem.

6 Hrad Velhartice Velhartice 1, Velhartice tel.: , Malebný hrad a zámek v krásné šumavské krajině vysoko nad říčkou Ostružnou vznikl na přelomu 13. a 14. století. Jeho raritou je mohutný kamenný most se čtyřmi oblouky spojující věž Putnu s protější zříceninou gotického paláce Rajského domu. Při návštěvě a prohlídce hradu se po tomto unikátním stavebním prvku z doby Karla IV. projdete. V rámci druhého prohlídkového okruhu zavítáte do renesančního zámku a od průvodce si vyslechnete zasvěcené líčení života šlechty a její zábavy v době renesance. Dozvíte se také, proč byly na hradě v 15. století po dobu pěti let uschovány české korunovační klenoty. V předhradí se nachází skanzen lidové architektury z Pošumaví. Z Velhartic vede podél říčky Ostružné naučná stezka (cca 50 min) k bývalé chatě herce a spisovatele Jana Wericha. V bývalém hradním pivovaru je umístěna zajímavá interaktivní výstava pro děti i dospělé. Katakomby v Klatovech Divadelní 148/I, Klatovy tel.: , Klatovské katakomby jsou unikátní historickou památkou. V podzemí jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce jsou ve skleněných rakvích uložena mumifikovaná těla mnichů pohřbená v letech Dodnes je tu takto uloženo na 30 těl. Nově zřízená expozice podává informace také o mimořádném významu působení jezuitů pro rozvoj školského systému v období baroka ve městě a okolí. Život jezuitů je zde prezentován prostřednictvím nejmodernějších technologií. Klášter Vyšší Brod Klášter 137, Vyšší Brod tel.: Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě bylo založeno v roce 1259 Vokem z Rožmberka. Památku rodu Rožmberků střeží dodnes cisterciáčtí řeholníci, kteří klášter zároveň postupně rekonstruují. Tato národní kulturní památka je bez nadsázky perlou české gotické architektury. Návštěvníci si mohou prohlédnout klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož varhany prý oplývají jedním z nejkrásnějších zvuků u nás, dále filozofický a teologický sál, uvidí třetí největší knihovnu v ČR a také obrazovou galerii se sbírkami českého barokního malířství. Pod podlahou kostela je ukryta rožmberská hrobka, opředená mnoha tajuplnými pověstmi. Klášter Zlatá Koruna Zlatá Koruna tel.: , , Bývalý cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně je dnes pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Prohlédnout si zde můžete malý a velký konvent, kapitulní síň, klášterní jídelnu, klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie a nejstarší dochovanou část kláštera - kapli Andělů Strážných.

7 Stožecká kaple GPS: 48 52'28.199"N, 13 49'24.225"E Na svahu hory Stožec stojí v lesním porostu kaple se zajímavým osudem. Původní dřevěná stavba vznikla v roce 1791 nad pramenem léčivé vody. Velmi však trpěla nepříznivými klimatickými podmínkami, a tak v roce 1804 nechalo město Volary vybudovat kapli novou. V roce 1867 navštívil místo pražský arcibiskup Bedřich ze Schwarzenbergu a nechal kapli rozšířit o dřevěnou přístavbu alpského stylu. V roce 1914 byla kaple vyzdobena dřevořezbami. Po druhé světové válce začala chátrat a téměř zanikla. Na druhé straně hranice, v bavorském Phillipsreuthu, byla v 80. letech 20. století postavena její přesná kopie. Své obnovy se nakonec dočkal i sám originál v roce 1988 byla Stožecká kaple zrekonstruována do původní podoby Janem Kocourkem z Prachatic. V listopadu 1988 byla slavnostně otevřena a v srpnu 1990 znovu vysvěcena. Hlavní pouť se zde koná vždy první neděli po 14. srpnu. Dostupnost a vzdálenosti: Stožec Stožecká luka Pod Stožeckou skálou Stožecká kaple Lesní silnice Lávka přes Studenou Vltavu Stožec. Celkový okruh měří cca 9 km. Vodní hrad Švihov Žižkova 1, Švihov tel.: , Švihov je největším a nejzachovalejším vodním hradem v Čechách. Toto pozdně gotické opevněné sídlo Půty Švihovského z Rýzmberka je tvořeno dvěma obytnými paláci, pětipatrovou vstupní věží a hradní kaplí postavenou na baště. Hrad s opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby. Návštěvníkům se představuje prostřednictvím dvou prohlídkových tras. První okruh přibližuje život na hradě v 16. století, druhá trasa vede zázemím hradu a ukazuje sklepy, hejtmanskou kancelář, strážnici, fraucimor a černou kuchyni. Zámek Chanovice a expozice lidové architektury Chanovice 133, Horažďovice tel.: , , , Expozice lidové architektury v Chanovicích je jednou ze tří stálých expozic klatovského Vlastivědného muzea Dr. Hostaše. Tvoří ji typické objekty lidového stavitelství jihozápadních Čech. Jsou zde prezentovány dobové formy bydlení, zemědělských činností, podomácké výroby a řemesel na vesnici. To vše z období druhé poloviny 18. století až první poloviny 20. století. Každoročně vždy první sobotu v červenci se zde koná Den řemesel, jenž je pěknou přehlídkou dovedností novodobých řemeslníků Plzeňského kraje.

8 Zámek Chudenice U Černínského zámku Chudenice tel: , Původní gotickou tvrz založil ve 13. století Drslav z Chudenic. Na jejích základech byl později postaven Starý zámek. V roce 1592 dostaly Chudenice titul městečka a erb. Rod Černínů vlastnil zámek po celou dobu jeho existence (700 let). Josef Dobrovský zde působil 11 let jako učitel a přítel rodiny Černínů. Muzeum Josefa Dobrovského v Chudenicích je umístěno ve starém Černínském zámku v městečku Chudenicích ležícím v romantickém Pošumaví. Josef Dobrovský žil 11 let u hrabat Černínů. Od tohoto pobytu je odvozen i název muzea. Osobnosti V expozicích muzea jsou vzpomenuti všichni, kdož vytvářeli základ pro novodobou českou národní vzdělanost od Dobnera k Dobrovskému, stejně tak jako Palackého, J. E. Vocela, Julia Skarlandta, Janovského a dalších. Další osobnosti, které je v muzeu vzpomenuto, je nejvýznamnější chudenický rodák Jaroslav Kvapil, básník, spisovatel a dramatik a později šéf činohry ND v Praze. V jeho rodných místnostech se můžeme seznámit s jeho životem a dílem. Zámek Kratochvíle Správa Státního zámku Kratochvíle Netolice tel: Prohlídková trasa zámku je zaměřena na prezentaci cenných renesančních interiérů z konce 16. století, kdy byla dokončena výstavba celého zámeckého areálu. Velká pozornost je věnována renesanční architektuře, manýristické malířské a figurální štukové výzdobě areálu. Hlavním tématem trasy je zařízení interiérů odpovídající konci 16. a začátku 17. století, tedy době působení posledních Rožmberků - Viléma z Rožmberka a Petra Voka. Návštěvníci jsou samozřejmě zváni do hlavní budovy areálu do vily, mohou nahlédnout také do kostela Narození Panny Marie a projít se v zámecké zahradě. Zámek nabízí didaktický program pro žáky základních škol Objevování renesanční zahrady zámku Kratochvíle. V letních měsících je v dalších prostorech zámku, např. ve vstupní věži a v zahradním domku Markéta instalována volně přístupná výstava fotografií nebo obrazů. Zámek a Městské muzeum Horažďovice Zámek č Horažďovice Kontakt: tel V Městském muzeu Horažďovice byla minulém roce otevřena interaktivní dílna Návrat k tradicím. Návštěvníkům umožní vyzkoušet si na vlastní kůži některé z běžných součástí života na vsi z doby před sto i více lety. Co všechno si můžete vyzkoušet? * Navrhnout vlastní vzor a utkat kousek látky na autentickém tkalcovském stavu * Vyčesat kousek ostříhané ovčí vlny a upříst nit na kolovrátku * Vyřezat lžičku z polotovaru z lipového dřeva * Paličkovat krajky podle různě složitých vzorů * Poslechnout si odborný výklad a zhlédnout filmy se záznamy práce lidových mistrů

9 B. Přírodní zajímavosti Boubínský prales a jezírko GPS: 48 58'24.418"N, 13 49'33.299"E Celosvětově známý prales na úpatí hory Boubín (1362 m n. m.). Již v roce 1858 byla jeho část vyjmuta z běžného lesního hospodaření, v roce 1992 byl vyhlášen Národní přírodní rezervací. Jádro pralesa, tvořené zejména bukem, smrkem a jedlí, je nejzachovalejším zbytkem původních šumavských smíšených horských lesů, tzv. pomezního hvozdu. Nejstarší smrky a jedle zde dosahují stáří let. Největší boubínský strom Král smrků padl 4. prosince 1970, starý asi 440 let. Pralesem protéká Kaplický potok, který se vlévá do malého jezírka nádrže uměle vytvořené k plavení dřeva do sklárny v Lenoře. Toto technické dílo sloužilo svému účelu ještě po 2. světové válce. Kolem nejcennějšího jádra rezervace, veřejnosti nepřístupného, je vyznačena okružní naučná stezka Boubínský prales. Výchozím i konečným místem je Boubínské jezírko. Délka trasy je 3,6 km, zahrnuje 8 zastávek a zaměřuje se na vývoj pralesa. Dostupnost a vzdálenosti: Přístup je možný z obce Zátoň (cca 4,5 km k Boubínskému jezírku + 3,6 km naučnou stezkou Boubínský prales ). Celkový okruh měří cca 13 km. Další možnost je cesta z Kubovy Huti (cca 4,5 km k rozhledně Boubín, cca 4 km k Boubínskému jezírku + 3,6 km naučnou stezkou Boubínský prales). Celý tento okruh měří cca 20 km. Stezka je určena pouze pro pěší. Březník GPS: 48 58'16.751"N, 13 28'59.741"E Jedna z nejatraktivnějších šumavských lokalit, v literatuře někdy uváděna jako Srdce staré Šumavy. Leží 6 km od Modravy a otvírá se odsud krásný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný v Bavorském lese. Původně zde stávala osada Pürstling, poprvé zmiňovaná v roce Místo výrazně ožilo po vybudování Vchynicko-tetovského kanálu. V roce 1804 byla postavena dřevěná lesovna, v roce 1856 byla pro revírníka dokončena nová kamenná stavba. V hájovně se odehrával děj románu spisovatele Karla Klostermanna Ze Světa lesních samot. V roce 1951 museli hájovnu její obyvatelé opustit a do bývalé schwarzenberské základny se nastěhovali pohraničníci. Ti ji obývali do konce šedesátých let, pak už stavba jen chátrala. Na konci devadesátých let začala její rekonstrukce a v roce 2002 byla hájovna znovu otevřena jako sezonní informační centrum s občerstvením. Dostupnost a vzdálenosti: Z Modravy vede modrá turistická značka kolem Modravského potoka. Celkový okruh měří cca 14,5 km. Další možný přístup je z osady Filipova Huť, vede zde žlutá turistická značka, v místě Na ztraceném se napojíte na modrou turistickou značku, která vede až na Březník. Tento celý okruh měří cca 17,5 km. Obě trasy jsou vhodné pro pěší i cyklisty.

10 Bučina GPS: 48 57'58.405"N, 13 35'31.932"E Bývalá nejvýše položená šumavská osada byla založena v druhé polovině 18. století. V roce 1911 zde žilo v 37 domech celkem 347 obyvatel, z nichž osm používalo jako svůj hlavní jazyk češtinu. Výraznou stavbou Bučiny bývala velká celnice, která měla v případě napadení sloužit jako pevnost. Po druhé světové válce obec zanikla, v roce 1956 byla až na jedinou výjimku celá zbořena - pouze tzv. Pešlova chata byla ponechána pro potřeby pohraniční stráže. Její trosky byly odstraněny v roce 2003, kdy bylo současně rozhodnuto o stavbě nové chaty. Bučina je jedním z nejdeštivějších míst Šumavy ročně tu spadne okolo mm srážek. Z obce pocházel Johann Peter, významný krajový básník a spisovatel. Podle starých turistických průvodců je z Bučiny nejkrásnější šumavský výhled na Alpy. Začíná zde i končí naučná stezka Národní park s 8 informačními panely, dlouhá 6,5 km. Ta dokumentuje, jak člověk utvářel krajinu, která dnes náleží k Národnímu parku. Dostupnost a vzdálenosti: Na Bučinu vedou turistické trasy z Kvildy (celkový okruh měří cca 18 km) a z Borových Lad (celkový okruh měří také cca 18 km). Výlet na Bučinu je možné spojit s návštěvnou pramenů Vltavy nebo zaniklé obce Knížecí Pláně. Chalupská slať GPS: 48 59'55"N, 13 39'32.999"E Vrchovištní rašeliniště s rozlohou 240 ha a s vodní plochou o rozloze 1,3 ha, jež je největším rašelinným jezírkem u nás. K němu vede 260 metrů dlouhý povalový chodník. Hloubka rašeliny dosahuje místy až sedmi metrů. Při okrajích jezírka a na plovoucích ostrůvcích roste vzácná masožravá rosnatka okrouhlolistá. Další vzácné rostliny a dřeviny v blízkosti chodníčku jsou označeny jmenovkami. Informační středisko ve Svinné Ladě nedaleko obce Borová Lada je výchozím místem 600 metrů dlouhé naučné stezky, která seznamuje návštěvníky s rašeliništěm a jeho faunou a flórou. Výlet na Chalupskou slať můžete spojit s procházkou po naučné stezce Les, která vede okolím obce Borová Lada a zaměřuje se na význam a funkci lesa v krajině. Dostupnost a vzdálenosti: Rašeliniště Chalupská slať se nachází nedaleko obce Borová Lada. Celkový okruh naučné stezky Chalupská slať měří cca 1,2 km. Turistické trasy k Chalupské slati vedou také z Kubovy Huti (celkový okruh je 22 km) nebo z Horní Vltavice (celkový okruh je 22 km). Jezero Laka GPS: 49 6'38.999"N, 13 19'40.999"E Nejvýše položené a zároveň nejmenší z šumavských jezer. Má rozlohu pouhých 2,53 ha. Dříve se mu říkalo Pleso nebo Mlaka. Po jeho hladině se velmi zvolna pohybují plovoucí ostrůvky. Na velkém ostrově na jižní straně jezera stával kdysi velký kříž památka na jakousi dávnou nešťastnou událost. V současnosti jezero zarůstá vegetací a postupně se mění v rašelinový močál. Je odvodňováno Jezerním potokem do řeky Křemelné. Vody z jezera se používalo k pohonu brusů ve sklárnách v Nové a ve Staré Hůrce. Kvůli tomu nechal majitel panství Georg Christoph Abele ve třicátých letech 19. století uměle zvýšit hráz. V roce 1947 se zde natáčel film Divá Bára. Dostupnost a vzdálenosti: Jezero je přístupné po turistické trase z Nové Hůrky (celkový okruh je cca 10 km), ze Železné Rudy (celkový okruh je 24 km), nebo z Prášil (celkový okruh je 16 km pouze v období od 1.7. do ).

11 Knížecí Pláně GPS: 48 57'26.723"N, 13 37'34.263"E Dnes již zaniklá osada byla založena blízko zemské hranice v roce 1792 knížetem Schwarzenbergem. V roce 1840 žilo v Knížecích Pláních 521 obyvatel a bylo zde 59 domů mimo jiné myslivna, hájovna, mlýn, pila, hostinec i základna hraniční stráže. Již v roce 1828 tu byl vystavěn dřevěný kostel sv. Jana Křtitele, vedle něhož stála přízemní fara. V roce 1946 byli všichni obyvatelé obce vystěhováni a do roku 1956 byla zástavba srovnána se zemí, odstřelen byl i kostel. V letech 1990 až 1991 byl opraven hřbitov, na němž je dosud patrná terénní vyvýšenina, místo, kde stával kostel. Dnes jej zde připomíná třináctimetrový kříž. Nedaleko stojí pomník padlým v 1. světové válce. Ten zároveň označuje střed bývalé obce. Od hřbitova je krásný výhled na Luzný, Třístoličník a Boubín. Knížecí pláně jsou součástí přírodně poznávacího okruhu Národní park. Dostupnost a vzdálenosti: Knížecí Pláně jsou přístupné po turistických stezkách z Kvildy (přes Bučinu, celkový okruh měří cca 22 km), z Borových Lad (celkový okruh je cca 12 km) nebo ze Strážného (Jelení stezkou přes Žďárské jezírko, celkový okruh je cca 22 km). Všechny trasy jsou vhodné pro pěší i pro cyklisty. Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero GPS: 49 10'55.15"N, 13 11'10.949"E Černé jezero 49 9'54"N, 13 11'51.999"E Čertovo jezero Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero leží v dosud nedotčené části Šumavy a patří k turisticky nejnavštěvovanějším cílům celého pohoří. Žáci a studenti si návštěvou rezervace rozšíří nejen své znalosti o přírodě Šumavy, ale také poznají nejkrásnější části národního parku a chráněné krajinné oblasti. Prospěšný pro ně bude i pohyb pěšky ve zdravém přírodním prostředí. Černé jezero je se svou rozlohou 18,43 ha největším jezerem Šumavy a Bavorského lesa. Nejhlubší místo (40,5 m) leží přímo pod 335 metrů vysokou karovou Jezerní stěnou. Žije zde vzácná fauna i flóra - na jediném místě v ČR se tu vyskytuje šídlatka jezerní, kriticky ohrožený rostlinný druh. Čertovo jezero je druhým největším na Šumavě a v Bavorském lese. Mezi ním a Černým jezerem probíhá hranice hlavního evropského rozvodí, díky čemuž je Čertovo jezero odvodňováno do Černého moře (Černé jezero do naopak do Severního moře). V žádném z těchto dvou jezer nežijí žádné ryby. Dostupnost a vzdálenosti: Ze Špičáckého sedla cca 3,5 km po značené nenáročné turistické trase k Černému jezeru a dále pak po náročnější turistické trase cca 2,5 km k Čertovu jezeru (celkový okruh cca 8,5 km) Plešné jezero GPS: 48 46'34.999"N, 13 51'54.999"E Elipsovité ledovcové jezero, dříve zvané Plesné, leží na úpatí hory Plechý, nejvyššího vrcholu české části Šumavy (1378 m n. m.). Je dlouhé 260 metrů, široké 90 metrů a maximální hloubka dosahuje 18,3 metru. Jezero odvodňuje Jezerní potok, který se později vlévá do Vltavy. Skalní stěna nad hladinou je vysoká 220 m. Jezero je jediným místem v ČR, kde se vyskytuje šídlatka ostnovýtrusná, kriticky ohrožený rostlinný druh. Na skále nad jezerem ve výšce 131 metrů stojí památník básníka a spisovatele Adalberta Stiftera, který se narodil v nedaleké Horní Plané. Obelisk z

12 tesaných žulových kvádrů byl podle návrhu vídeňského architekta Jindřicha Ferstela postaven nákladem Spolku Němců z jižních Čech v letech Od památníku je dobrý rozhled na jezero i na šumavské podhůří a do českého vnitrozemí. Dříve sloužilo jezero také jako zásobárna vody pro plavení dřeva Schwarzenberským kanálem. Dostupnost a vzdálenosti: Plešné jezero leží 17 km jižně od Volar. Vede k němu turistická trasa z Nové Pece (celkový okruh měří 18 km) a z osady Jelení (celkový okruh je 14 km). Na samotný vrchol Plechý vede žlutá turistická trasa (cca 2 km, náročný terén). Poledník GPS: 49 3'50.9"N, 13 23'42.499"E Vrchol vzdálený 7 km vzdušnou čarou od Prášil je nazýván také jako Polední hora. Její nadmořská výška je 1315 m. Na vrcholu stojí z mnoha míst dobře viditelná vyhlídková věž, jež poskytuje za dobrého počasí zřejmě nejlepší výhled na celou Šumavu a Bavorský les. 37 metrů vysoká rozhledna vznikla v roce 1998 přestavbou bývalé stanice protivzdušné obrany, která sloužila armádě od 60. let minulého století. Na vrchol věže s třemi půlkruhovými vyhlídkovými patry vede 227 schodů. U vrcholu Poledníku stávala v minulosti lovecká chata Na Tokáni. Na severním úpatí hory leží Prášilské jezero. Dostupnost a vzdálenosti: Vrchol je dostupný pěším i cykloturistům. Lze se sem vydat z Prášil přes Prášilské jezero (celkový okruh je cca 17 km dle zvolené trasy) nebo z Modravy (celkový okruh je cca 24 km dle zvolené trasy). Povydří GPS: 49 3'45.835"N, 13 30'32.634"E Jedna z nejznámějších i nejoblíbenějších naučných stezek centrální Šumavy byla otevřena v roce Začíná na Čeňkově Pile a končí v 7 km vzdáleném Antýglu, kde kdysi stávala sklárna. Stezka má 12 zastavení. Během vycházky poznáte úchvatnou scenérií řeky Vydry, která v této části toku vytváří mohutné peřeje a dlouhé kaskády. Koryto je plné obrovských balvanů s vymletými prohlubněmi, nazývanými obří hrnce. Nad řečištěm se tyčí mohutné skalní masivy s viklany, na srázech údolí jsou četná kamenná moře. Občerstvit se můžete na Turnerově chatě, jediné veřejně přístupné chatě v I. zóně národního parku. Dostupnost a vzdálenosti: Celkový okruh stezky měří 14 km. Přístup na stezku mají pouze pěší turisté, je vhodná i pro vozíčkáře. Prameny Vltavy GPS: 48 58'29.28"N, 13 33'39.977"E Na úbočí Černé hory, sedm kilometrů od Kvildy, vyvěrá pramen naší nejdelší řeky. V prvních kilometrech toku se říčka nazývá nejprve Černý potok a později Teplá Vltava. Původně pramenila zpod kořene mohutného smrku, který roku 1870 padl za oběť kůrovci. Už na začátku minulého století zde byl pro četné příchozí turisty vybudován přístřešek s lavicemi. Na jeho místě byla v letech 1922 až 1923 postavena dvoupatrová dřevěná chata Klubu českých turistů s devíti ubytovacími pokoji. Během druhé světové války sloužila jako zajatecký tábor pro sovětské a francouzské vojáky. Po skončení války už nebyla zdevastovaná chata opravena a v roce 1953 byla zbořena. Dodnes se zachovaly jen zbytky kamenného zdiva. Dostupnost a vzdálenosti: K pramenům Vltavy je možné se vydat po nejkratší turistické trase z Kvildy (cca 6 km). Od pramene je možné pokračovat (cca 3 km) k rezervaci a zaniklé obci Bučina.

13 Trasa je vhodná pro pěší turisty i cykloturisty. Celkový okruh měří cca 12 km, okruh spojený s návštěvou Bučiny je cca 18 km. Prášilské jezero GPS: 49 4'31.999"N, 13 23'59.999"E Jezero leží na úbočí hory Poledník (1315), nad jeho hladinou s rozlohou 3,91 ha se tyčí 150 metrů vysoká karová stěna. Nejvyšší naměřená hloubka jezera je 15 metrů. Prášilské jezero je odvodňováno Jezerním potokem do Křemelné. Smutnou událost z roku 1927, kdy zde utonul student medicíny O. Kareis, připomíná pomník na břehu jezera. Není odsud daleko ke Staré jímce, bažinaté kotlině, jež bývala kdysi také ledovcovým jezerem. Společně s okolními smrkovými porosty a horou Poledník tvoří jezero přírodní rezervaci o celkové rozloze 157 ha. Dostupnost a vzdálenosti: K jezeru vede nenáročná turistická trasa z Prášil. Celkový okruh je cca 8 km. Schwarzenberský plavební kanál GPS: 48 48'59.36"N, 13 52'39.239"E Výjimečná technická památka je dílem ing. Josefa Rosenauera, lesního inženýra na schwarzenberském panství. Stavba I. etapy tzv. Starého kanálu probíhala v letech , stavba II. etapy Nového kanálu pak v letech 1821 až Kanál sloužil hlavně k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Dílo začíná u osady Nové Údolí na svahu Třístoličníku. U osady Jelení je trasa vedena podzemním tunelem, dlouhým 389 metrů. Vstup do něj uzavírají kamenné portály. Nedaleko obce Zvonková opouští kanál české území a pokračuje do Rakouska. Pod zříceninou hradu Vítkův kámen se vrací na naše území, ale po chvíli míří opět a definitivně do Rakouska, vlévá se do řeky Grosse Mühl a pak do Dunaje. Celková délka velkolepého díla je 51,9 km. Podél kanálu vede naučná stezka, která začíná v Jeleních Vrších a končí po 8 km v Nové Peci-Raškově. Je obousměrná a jsou na ní 4 informační panely. Přibližuje historii plavení dřeva na Šumavě, historii plavebního kanálu a představuje osobnost stavitele kanálu Josefa Rosenauera. Dostupnost a vzdálenosti: Celkový okruh naučné stezky je cca 16 km. Jedná se o nenáročnou trasu, která vede podél kanálu a využít ji mohou i vozíčkáři. Cykloturisté mohou jet téměř po celé délce 44 km dlouhé trasy na Růžový vrch. Tříjezerní slať GPS: 49 2'27.841"N, 13 28'3.634"E Vzácná přírodní lokalita s rozlohou 19 ha nedaleko Srní. Rašeliniště je přístupné po poválkovém chodníku, jenž je zároveň 200 metrů dlouhou naučnou stezkou s jedenácti informačními tabulkami. Ty přibližují návštěvníkům vegetaci šumavských smrčin, informují o povrchových útvarech rašelinišť, o vzniku rašeliny a o jejím složení. Uprostřed rašeliniště jsou tři jezírka, která dala slati jméno. Roste zde keřovitá forma borovice blatky, bříza trpasličí, blatnice bahenní, pýreček horský a další zástupci rašeliništní flóry. Dostupnost a vzdálenosti: Ke slati je možný nenáročný přístup pěšky nebo na kole po zpevněných lesních cestách z Modravy (celkový okruh měří 7 km), nebo podél naučné stezky Vchynicko-tetovský plavební kanál od Srní.

14 Vchynicko-tetovský plavební kanál GPS: 49 2'25.424"N, 13 30'15.334"E Další z velkých děl inženýra Josefa Rosenauera. Bylo budováno v letech jako spojnice Vydry a Křemelné, obcházející nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Kanál umožnil těžbu dřeva v částech Šumavy do té doby nepřístupných. Kanál se odpojuje z Vydry pod bývalou osadou Vchynice Tetov nedaleko Antýglu u hradlového mostu, zvaného rechle. Kanál původně tvořily tři části spojené kamennými skluzy, po nichž následoval závěrečný skluz do Křemelné. V roce 1942 byla uvedena do provozu hydroelektrárna na Čeňkově Pile, která jako zdroj energie využívá vodu právě z Vchynicko-tetovského kanálu. Při silnici z Modravy do Srní začíná naučná stezka nazvaná Vchynicko-tetovský plavební kanál. Věnuje se dřevařství - těžbě, přibližování a plavení dřeva, pilařství a vorařství. Značená cesta vás zavede na Rokytu, kde se nachází geologická expozice a informační středisko. Naučnou stezku mohou absolvovat pěší i cykloturisté. Její celkový okruh měří 18 km. C. Ostatní Pohádková chalupa Mlázovy Mlázovy Kolinec Milan Poláček - tel.: , Za sedmero horami a sedmero řekami se nalézá pohádkové místo, kde vládne víla Šumava a její pomocník a věrný průvodce Šumavous. Společně chrání celou Šumavu, aby byla stále krásná a stále zelená. Tak lze charakterizovat místo, kde potkáte a zvláště vaše děti - plno nejrůznějších pohádkových postaviček. Zabydleli se zde víly, vodníci, rusalky, ale také čerti, čarodějnice a plno další pohádkové havěti. Na děti čeká galerie skřítků, čertovna, vodnická kuchyň, šumavská pila, pohádkový zlatodůl, vodnický svět, skřítčí obydlí, stará čarodějnice i pohádková chaloupka. Novinkou z poslední doby je výstava pohádkových řemesel a šumavských výrobků, Šumavousova komnata, šatlava, věštírna, maňáskové divadlo, malý ateliér pro děti, Rarášova stezka, Perníková chaloupka, pohádkový golfek, a mnohé další. Můžete si projít stezku skřítka Šumavouse, navštívit hrad Troškov, prohlédnout si skřítčí obydlí nebo vystoupit na královskou vyhlídku. Archeopark Netolice Informační středisko Netolice Mírové náměstí Netolice tel.: , mobil Na magickém místě akropole bývalého přemyslovského hradiště na vrchu sv. Ján, přímo v městské památkové zóně v Netolicích, vzniká postupně od roku 2004 archeologický park, zaměřený na málo

15 známé období vzniku českého státu v raném středověku v století. Jde o první jihočeskou archeologickou památku prezentovanou formou přímé rekonstrukce. Hauswaldská kaple Srní tel.: Hauswaldská kaple se stala pro šumavské horaly konce 19. století "šumavskými Lurdy". Tradice kaple, vystavěné nad Vchynicko-Tetovským kanálem poblíž Smí (Rehberg), vznikla na základě mnoha legend vztahujících se k lesnímu zákoutí pod Kostelním vrchem. Na vyznačené cestě jsou zvýrazněny půdorysy původních staveb - kaplí. K nim je do volného prostoru přivedena voda z pramene, ona zázračná voda, která zde hraje hlavní roli a to v ručně tesaných vantrokách, uložených na 59 bludných kamenech, představujících korálky na růženci. Místo Hauswaldské kaple je přístupné i pro postižené občany, kteří sem přišli nebo přijeli s vírou v uzdravení, tak jako sem chodili lidé již v minulosti. K Hauswaldské kapli vede ze Srní zážitková stezka, je dlouhá 2,5 km, se sedmi zastaveními s citáty z děl Karla Klostermanna, které příjemně navodí atmosféru místa. Návštěvníci absolvují jakousi meditační procházku. Návštěvnické centrum dřevařství na Modravě Modrava 61, Kašperské Hory tel.: e- mail : Interaktivní expozice zaměřená na dřevo nabízí komplex neobvyklých zážitků, s nimiž se jinde nesetkáte. Zde se dozvíte, co všechno dřevo pod vlivem různých nástrojů, energií a podmínek dokáže. Průvodci krajinou a přírodou Šumavy Správa NP a CHKO Šumava 1. máje Vimperk tel: , Na Šumavě proběhl v minulých letech cyklus speciálních školení zájemců pro průvodcovské služby po biosférické rezervaci Šumava. Nyní je možné využívat jejich služeb. Jedná se o klasickou komerční nabídku, ceny jsou dohodou. Vše závisí na individuální domluvě program, čas, náročnost, cena, atd. Pro přehled - průměrná hodinová taxa je 150 Kč, celodenní doprovod stojí 1000 až 1500 Kč, průvodce v cizím jazyce stojí asi o polovinu více. Cena vždy zahrnuje přípravu materiálů a pomůcek, včetně pochůzky před vlastním konáním akce. Kontakty na průvodce včetně jejich nabídky budou k dispozici na internetu (www.npsumava.cz), regionálních informačních střediscích a v propagačních materiálech.

16 Co možná nevíte? Na Šumavě máme biosférickou rezervaci. Kde se tu vlastně vzala a kdo a proč ji založil? Původ musíme hledat v organizaci UNESCO organizaci spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, jež byla založena v r jako bezprostřední reakce na hrůzy právě skončené světové války. Sídlí v Paříži a aktuálně sdružuje 195 zemí. Jejím hlavním cílem je udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazování úcty k lidským právům a právnímu řádu. Angažuje se v oblasti vzdělání, přírodních věd, sociálních a humanitních vědách, kultuře a komunikaci a informacích. V r byl na generální konferenci vyhlášen program obecně známý pod zkratkou MaB (Man and the Biosphere/Člověk a biosféra), v rámci něhož jsou po celém světě vyhlašovány biosférické rezervace. V současnosti je ve 114 zemích světa vyhlášeno 580 biosférických rezervací. Šumava, vyhlášená v roce 1990, je jednou ze šesti českých. Biosférické rezervace usilují o naplnění tří hlavních funkcí - ochranu přírodní a kulturní rozmanitosti, sociálně, kulturně a přírodně udržitelný ekonomický rozvoj a logistickou podporu výzkumu, monitoringu, environmentální výchově a vzdělávání. Zvláště důležité je zapojení místních komunit a účast všech zainteresovaných v procesu plánování a péče o celé území. Každá biosférická rezervace je rozdělena do tří hlavních zón. Jádrové zóny, jež je určena pro ochranu přírody, monitoring a nedestruktivní výzkum; ochranné zóny obklopující nebo přiléhající k jádrové zóně, jež je určena pro aktivity slučitelně se šetrnými ekologickými postupy a přechodové zóny, pro aktivity, kde lidé společně usilují o udržitelné užití přírodních zdrojů. Potenciál biosférické rezervace na Šumavě nebyl dosud příliš využit. Ve snaze o její oživení se nově na koordinaci aktivit biosférické rezervace podílejí na základě dohody společně RRA Šumava a Správa NP a CHKO Šumava.

17 Regionální značka ŠUMAVA originální produkt Na Šumavě se můžete setkat se značkou ŠUMAVA regionální produkt, kterým se od roku 2006 v regionu Šumava označují místní výrobky. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ ze Šumavy. Místní původ však není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky přispívají k dobrému jménu regionu, proto musí být také: - dostatečně kvalitní - šetrné vůči životnímu prostředí - jedinečné ve vztahu k Šumavě - vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin - výjimečné svou vysokou kvalitou Cílem značení je zviditelnit region a pomoci zdejším výrobcům. Značka usnadňuje orientaci zákazníkům a to jak turistům, kteří si chtějí odvézt skutečně pravý suvenýr ze Šumavy, tak místním obyvatelům, kteří chtějí nákupem podpořit především své výrobce. Značení bylo zahájeno v červenci 2006, kdy byla značka udělena prvním 3 výrobkům (nebo skupinám výrobků) a do současnosti se skupina rozrostla na 75 výrobců s více než 400 druhy produktů. Sortiment je široký, od řemeslných uměleckých děl, přes suvenýry nebo užitkové předměty až po potravinářské produkty jako jsou mléčné a masné výrobky, ryby, pivo, chléb, koláče, zelňáky, drobné pečivo, dorty, med či bylinky. Kde si můžete koupit šumavské certifikované výrobky? Hlavně na Šumavě - v běžné obchodní síti, v certifikovaných obchodech (prodávají výrobky minimálně od 5 certifikovaných výrobců), ve vybraných turistických infocentrech a často přímo u výrobců, podrobný seznam naleznete v katalogu výrobků, v novinách Doma na Šumavě nebo na webu Také můžete navštívit řemeslné dílničky s výrobou skla, keramiky či skleněných korálků, v některých si můžete sami zhotovit vlastní výrobek. Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s Stachy 422 tel:

18 Regionální značka pro služby v cestovním ruchu Orientaci při výběru ubytovacích a stravovacích služeb zájemcům usnadní značka ŠUMAVA originální produkt. Značka, kterou uděluje nezávislá certifikační komise, hostům zaručí ty nejlepší služby - jedinečné ve vztahu k Šumavě a šetrné k přírodě, příjemné a čisté prostředí či ochotný personál. Touto značkou, která vznikla původně pro pravé šumavské výrobky, se nyní certifikují také služby, a to prozatím ubytování a stravování. Regionální ekoznačka zákazníkovi garantuje, že navštívil zařízení, které prošlo přísným procesem certifikace. Certifikované zařízení má přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také: kvalitní z hlediska plnění zákonných předpisů, ale i spokojenosti zákazníků šetrné vůči přírodě a životnímu prostředí jedinečné ve vztahu k Šumavě V srpnu 2008 byla udělena značka prvním 3 ubytovacím pyšní již 31 zařízení. zařízením a dnes se jí Kontakt: Kateřina Vlášková, regionální koordinátorka Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s Stachy tel.: e- mail:

19

20 II.3. CO MUSÍ KAŽDÝ NÁVŠTĚVNÍK V REGIONU ŠUMAVA ZAŹÍT? ZIMNÍ SPORTY Lyžařský areál Zadov Zadov Churáňov Zadov tel.: Možnost zalyžovat si nabízí šumavský Zadov. V areálu Kobyla, který leží v nadmořské výšce okolo 1000 metrů, vás ke dvěma sjezdovkám lehké až střední obtížnosti dopraví čtyřsedačková lanovka s nástupním kobercem. Lanovka měří 730 metrů a za hodinu dokáže přepravit až 2000 lyžařů. Obě sjezdovky měří cca 900 m a můžete si zde zalyžovat i večer. Povrch pro večerní lyžování se pravidelně upravuje. Na Kobyle nechybí snowpark, ve kterém přibyly další překážky, lyžařská škola s vlastním výukovým hřištěm, půjčovna se servisem a občerstvení. Na Kobyle jsou ještě dva menší lyžařské vleky pro začátečníky. V areálu Churáňov vás k sjezdovce doveze téměř kilometr dlouhá jednosedačková lanová dráha s kapacitou 363 osob za hodinu. Sjet můžete sjezdovky dlouhé 1100 a 1300 metrů. V areálu Zadov Churáňov je síť parkovišť a dobré možnosti stravování a ubytování. Lyžařská škola Zadov tel.: , Půjčovna lyží ZADOV-KOBYLA tel.: Skiareál Lipno Lipno nad Vltavou tel.: Největší jihočeské zimní středisko, které prošlo rozsáhlou modernizací, nabízí pro příznivce zimních sportů všestranné vyžití. Skiareál se rozkládá na okraji obce Lipno nad Vltavou přímo u silnice. Čeká vás pohodová jízda na sedmi přehledných a bezpečných sjezdovkách o celkové délce 8,2 kilometru. K nim vás bez front rychle a pohodlně přepraví 3 čtyřsedačkové lanovky. Sjezdové tratě mají příjemný pozvolný profil. Jsou tak ideální pro děti a začátečníky. Snowboardisté si zařádí ve snowparku. Na děti čeká nejmodernější dětské lyžařské hřiště v České republice Foxpark kapitána Lipánka se třemi pohyblivými koberci. V moderním areálu bez bariér si zajezdí i hendikepovaní lyžaři. Všechny tratě zasněžuje moderní technika. Pro večerní lyžování je otevřena 1300 metrů dlouhá Jezerní sjezdovka. Velkokapacitní bezplatné parkoviště pro 650 aut a 20 autobusů leží přímo u nástupní stanice lanové dráhy. V areálu lze využít služeb lyžařské školy, půjčovny lyží a snowboardů. Nechybí občerstvení a ubytování v blízkosti sjezdovek. Skischool Lipno, tel.: , Lipnorent a Skiservice, tel.: , tel.:

21 Ski areál Špičák Špičák tel.: lyzovani.spicak.cz Největší sjezdařský areál na Šumavě blízko Železné Rudy. Svým rozsahem a službami je ideálním centrem pro všechny lyžaře. Na méně příkrých sjezdovkách se budou dobře cítit méně zdatní lyžaři i děti. Na své si přijdou i vyznavači prudších svahů a také snowboardisté. Sportovní areál nabízí pět sjezdovek a dvě cvičné louky v celkové délce více než 8 kilometrů. Přepravu zajišťuje necelých 1300 metrů dlouhá čtyřsedačková lanovka a 10 vleků. Za hodinu jsou schopny přepravit až 5500 lyžařů. Sjezdovku můžete zvolit podle svých schopností. Nejdelší dojezd má Turistická sjezdovka, na které si vychutnáte délku 1805 metrů. Vaši připravenost prověří sjezdovka Šance. Tu ocení především zdatní lyžaři. Na začátečníky čeká cvičný svah a cvičná louka, na děti lyžařské hřiště Penguinland s baby vlekem, kobercem a figurkami zvířátek. Začínající a pokročilí snowboardisté si zajezdí ve snowparku, kde nechybějí raily i skoky pro začínající i pokročilé jezdce. Samozřejmostí je večerní lyžování a doprava návštěvníků do areálu skibusy. Do rolbami pravidelně upravených běžeckých stop se mohou vydat lyžaři na běžkách. Na výběr mají různé trasy, některé vedou z části i sousedním Bavorskem. Lyžařská a snowboardová škola Ski school Špičák tel.: Půjčovna lyží a snowboardů Špičák tel.: lyzovani.spicak.cz Ski servis Profi Špičák 77 tel.: Běžecké lyžování v Šumavském národním parku Bílá stopa Na níže uvedené webové stránce naleznou příznivci bílé stopy celou síť lyžařských tras na Šumavě. Šumava je charakteristická rozsáhlými pláněmi, tj. územím se stálou nadmořskou výškou nad 1000 m. Tím jsou dány mírné výškové rozdíly, které společně s ojedinělou kvalitou udržovaných běžeckých stop každoročně na Šumavu přitahují mnoho vyznavačů bílé stopy. Na níže uvedené webové stránce naleznou příznivci bílé stopy celou síť lyžařských tras na Šumavě.

22 ADRENALINOVÉ SPORTY OFFPARK Sušice FIT Hotel, Na Fufernách 10, Sušice tel: Na Šumavě bylo otevřeno v červnu 2008 největší outdoorové centrum plzeňského kraje. Offpark naleznete v Sušici Na Fufernách v lesoparku Luh. Na břehu řeky Otavy je vybudován přírodní lanový park, který nabízí nevšední zážitek plný překonávání vlastních limitů a odvážné zábavy. Vyzkoušejte si prolézt 34 překážek a jednu lanovku ve výšce 6 až 9 metrů nad zemí, vybaveni profesionální horolezeckou výbavou a pod dohledem kvalifikovaného instruktora. Kromě lanového parku nabízí Offpark i další aktivity jako jízdy na speciálních terénních koloběžkách,offball, rafting po Otavě, potápění, skákací boty, kiting, lety kluzákem, tandemové seskoky padákem nebo vyhlídkové lety nad Šumavou v motorovém letadle, ve vrtulníku nebo horkovzdušném balónu. Lanové centrum na Libíně Lanový park Libín, Libín, Prachatice tel: libin.cz V lanovém parku můžete absolvovat více než 60 překážek na 4 trasách, které je možné různě kombinovat dle zdatnosti lezce. Je možné absolvovat pouze jednu trasu nebo všechny. Centrum je vybudováno ve velmi atraktivní přírodní scenérii bývalého dioritového dolu. Díky tomu se zde utvořily propasti a přírodní jezírko a právě přejezd nad ním v necelých dvaceti metrech je jednou z nejzajímavějších atrakcí. Na jednom z okruhů v nadmořské výšce téměř 1100 m.n.m., se návštěvníkům centra naskytne ojedinělý výhled do krajiny z korun stromů. Při počtu minimálně 10 osob je možné objednat si návštěvu centra v kterýkoliv den i čas. Lanové centrum nabízí speciální službu kameru na helmu, záznam ze svého adrenalinového zážitku si může pořídit každý návštěvník a pak třeba v klidu domova znovu vychutnat své pocity. Lanové centrum na Zadově LC Zadov u Sporthotel Olympia mobil: Lanové centrum PROUD se nachází u Sporthotelu Olympia na Zadově. Jedná se o venkovní areál, který nabízí programy pro skupiny a jednotlivce. Vyznavači adrenalinových sportů mohou využít nabídku 4 různě náročných tras, které jsou vhodné jak pro zkušené lezce, tak pro úplné začátečníky. Své si zde užijí dospělí stejně jako děti (od 6 let věku). Zkušení instruktoři Vám zde sestaví zajímavý program pro jednotlivce, malé skupinky, školní kolektivy, nebo i speciální program pro firemní akce. Různé překážky jsou konstruovány převážně z lan v kombinaci se dřevem. V naprosté většině se jedná o lana zavěšená na kůly či stromy tak, aby vytvořila neobvyklou překážku. Lanové centrum lze po dohodě otevřít i mimo běžnou provozní dobu, jeden z okruhů je osvětlen.

23 Lanové centrum Lipno nad Vltavou LIPNO SERVIS s.r.o Lipno nad Vltavou 307 Najdete zde dětský okruh, lezeckou stěnu, plošiny, pyramidy, 150m dlouhá sjezd nad vodou a celkem 500 m dobrodružství na laně. Horské koloběžky Skiareál Kubova Huť Na výlet se můžete vydat netradičně - na koloběžce. V Kubově Huti si vyzkoušejte jízdu na horských koloběžkách na sjezdovce Pod Obrovcem, nebo si udělejte výlet a zažijte až 14 kilometrů dlouhé sjezdy z Kubovy Huti krásnou přírodou. Vychutnejte si vyjížďky volnou krajinou po zpevněných lesních cestách po úbočí Boubína k Boubínskému pralesu, údolím Pravětínského potoka do Vimperka, okolo Světlohorské nádrže na Lipku nebopodél Račího potoka k Vltavě. Pošumavský aeroklub Klatovy Pošumavský aeroklub Klatovy, Klatovy tel: , fax: Nabídka výcviku: - základní výcvik na padáku typu křídlo - pokračovací kurzy - sportovní kurzy - AFF výcvik - výcvik AFF instruktorů - výcvik tandemových pilotů - možnost získání české, německé, rakouské či americké (USPA) licence Speciální kurzy: - freeflying - skysurfing - RW (i větších formací) - tandemové seskoky - výškové seskoky (6000 m s kyslíkem) - možnost seskoků na přesnost z menších výšek (matrace, elektronická nula) - foto, kamera Bobová dráha na Lipně - Slide Land Lipno Lipno Slide a.s. Slunečná 301, Lipno nad Vltavou tel.:

24 Slide Land je snadno dostupný - přímo v centru obce Lipno nad Vltavou u bezplatného centrálního parkoviště a dolní stanice lanové dráhy Lipno Expres. Slalomové káry Železná Ruda 279 tel.: mobil: Chcete si užít pocit sjíždění lyžařské sjezdovky i v létě? Pak přijďte k nám a vyzkoušejte si sjezd slalomovou károu bezpečně až do cíle červené nebo modré trati. Zdarma si můžete nechat změřit čas pro porovnání s traťovým rekordem a zazávodit si s přáteli nebo celou rodinou. Po rychlé jízdě se můžete osvěžit a nasytit v bufetu s příjemným posezením a výhledem na Velký Javor. KONA Bikepark Špičák Sport areál Špičák nabízí také v létě turistům i bikerům kvalitní zázemí. Na vrchol Špičáku (1202m) se dostanete moderní čtyřsedačkovou lanovkou a poté můžete vyzkoušet tratě pro začínající i zkušené bikery. SPORT AREÁL ŠPIČÁK Sport service spol. s r.o. Špičák 77/17, Železná Ruda tel: Bikepark Lipno nad Vltavou Nová dimenze bikingu v ČR - sjezdová trať Fun Ride Trail vhodná pro rodiny s dětmi a začínající bikery. Přes 1500 m dobrodužné jízdy v lese a na Jezerní sjezdovce s nádherným výhledem na Lipno Pohodlná a rychlá přeprava na čtyřsedačkové lanovce vhodná také pro pěší turisty, houbaře a milovníky panoramat Kompletní zázemí přímo u lanovky - parkování zdarma, půjčovna sjezdových kol a příslušenství, restaurace se sportbarem Bikepark Lipno LIPNO SERVIS s.r.o., Lipno nad Vltavou 307 Aeroklub Prachatice P.O.BOX 82, Prachatice tel: Plachtařský provoz: Letiště Strunkovice je v posledních letech zejména letiště plachtařské, čemuž odpovídá i složení členské základny Aeroklubu Prachatice. Paraprovoz: Aeroklub Prachatice má i vlastní paraodbor který organizuje vlastní výcvik a paraprovozy.

25 Provádí se zde i základní výcvik a tandemové seskoky. Ultralehká letadla: Na letišti je hangárováno a provozováno mnoho ULL soukromých majitelů. VODNÍ SPORTY, RELAXACE A WELLNES Krytý plavecký bazén Horažďovice Sportovní Horažďovice tel: Aquapark Horažďovice to je spousta vodních radovánek. S jednou vstupenkou vyzkoušíte řadu vodních atrakcí. Čeká vás 62 metrů dlouhá jízda na toboganu, masážní vana s vodními a vzduchovými tryskami, kruhový bazén s umělým vlnobitím a vodotryskem, protiproud a vzduchový rošt. Dětský bazének je vybaven dvěma skluzavkami, masážními tryskami a vodním kolotočem. Aquapark Frymburk Wellness Hotel Frymburk a.s. Frymburk 140, Frymburk tel.: , V komplexu Wellness Hotelu Frymburk se nachází překrásný aquapark pro děti i dospělé rozkládající se na ploše cca 1500m2. Jeho součástí jsou různé atrakce vnitřní bazén 468 m 2, 2 dráhy na plavání - 25 m, divoká řeka, vodní vřídlo, perličková lůžka, hydromasážní trysky, vodní chrliče, tobogán, dětské brouzdaliště, whirlpool, privátní pára, privátní sauna,odpočinková zóna s lehátky a bazénový bar.v nabídce nechybí ani možnost vodního aerobiku a dalších cvičení v bazénu. Krytý plavecký bazén Klatovy Dr.Sedláka 829, Klatovy III tel.: , fax: Krytý plavecký bazén nabízí využití plaveckého bazénu o rozměrech 25 x 12,5 m a dětského bazénu 9 x 6 m pro: rekreační a kondiční plavání organizované plavání škol a plaveckých kurzů součástí služeb je výuka plavání pro ZŠ a MŠ organizovaná plaveckou školou TSMK solárium, masáže na objednávku. Aquaworld Lipno Lipno nad Vltavou Lipno nad Vltavou tel: fax:

26 Vodní ráj pro celou rodinu. Relaxujte ve whirpoolu nebo jen tak vleže na perličkové desce s masážními tryskami. Nechte se zlákat do bazénu s protiproudem a okuste pohodu pravé finské sauny. Děti si zadovádí v brouzdališti s vodním hříbkem a také na vodní skluzavce. Koupaliště Větřní Větřní 300 tel: Koupaliště, dětské hřiště, brouzdaliště, hřiště na petangue, kurt na nohelbal a plážový volejbal, zahradní občerstvení, bazén, sauna, solárium a masáže. Fotbalové hřiště, tenisové a volejbalové kurty, tělocvična a posilovna v blízkém okolí. Plavecký bazén Větřní Větřní 16 tel: Lipenská přehradní nádrž Nádrž Lipno má plochu přibližně 4800ha a leží v širokém údolí mezi šumavskými hřebeny v nadmořské výšce 726m. Nádrž je dlouhá 44km a v některých místech široká až 10km. Je vyhledávaným místem rekreace a největší rekreační oblastí jižních Čech. Plavecký bazén Prachatice U stadionu Prachatice tel.: K dispozici je velký bazén (25x12,5 metru) a dětský bazén (9x6 m), parní lázeň, půjčovna plaveckých pomůcek, posilovna. Pro osoby se zdravotním postižením mají provozovatelé k dispozici sprchový sedák, schodišťovou plošinu a bazénový zvedák. Plavecký bazén Volary Mlýnská Volary tel.: Zaplavat si můžete v krytém plaveckém bazénu, který má délku 25 m. K dispozici je také sauna nebo pára a finská sauna s venkovním ochlazovacím bazénem. Malé děti se mohou vydovádět v brouzdališti s hloubkou 0,6 m. V bazénu se koná kondiční plavání a vodní aerobik. Mořská laguna v Prachaticích (pro sportovní rodiny) Albatros Prachatice spol.s r.o. Vodňanská 1277, Prachatice tel: , Můžete relaxovat v Mořské laguně s bazénem a vířivkou, utužit zdraví příjemnou saunou a masáží.

27 CYKLOTURISTIKA cyklotrasy, cyklostezky Architektura J. Bursy (Prachatice, okres Prachatice) Délka trasy cca 35 km, Prachatice - Nebahovy - Mičovice - Třebanice - Hoříkovice - Vrbice - Vítějovice - Lom Kobylí hora - Žernovice Prachatice Běšinsko, trasa bílá, Běšiny (Okres Klatovy) Číslo 2038, 2048, délka trasy 18,8 km, Běšiny Eurocamp - Běšiny okolo trati - Kozí - Javoříčko - Lukavice - Strážov náměstí - Brtí náves - křižovatka "Pod Brtím" - odbočka "Rajbunk" - Hořákov náves - Běšiny Eurocamp Běšinsko, trasa červená, Běšiny (Okres Klatovy) Číslo 2031, délka trasy 26,6 km, Běšiny Eurocamp - Úloh - Rajské - Rajský Mlýn - Dobřemilice - Zahrádka - Dobřemilice - Chotěšov - Kouklovna - Velhartice náměstí - Velhartice pod Borkem - Horní Staňkov - Drouhaveč - Velhartice pod hradem, náměstí - Nemilkov náves - dvůr Chrástov - Nemilkov nádraží - Úloh - Běšiny Eurocamp Běšinsko, trasa modrá, Běšiny (Okres Klatovy) Číslo 2033, 2094, délka trasy 34 km, Běšiny Eurocamp - Úloh - Rajské - Rajský Mlýn - Hamerský Mlýn - Na Skále - Nemilkov náves - Chotěšov - Jarkovice - Chotěšov - Radvanice - Jarkovice - Čeletice - Zahálka - Kouklovna - Velhartice náměstí, pod hradem, náměstí - Javoří - železniční most - Podolí - Podolí pod zámkem - Sv. Bartoloměj - Hubenov - Běšiny náves - Běšiny Eurocamp Běšinsko, trasa zelená, Běšiny (Okres Klatovy) Číslo 2036, 2097, délka trasy 25,8 km, Běšiny Eurocamp - Podolský Mlýn - Podolí zámeček - Střítež - Jindřichovice - Mlázovy zámeček - Mlázovy ranč - Boříkovy - Bernatice - Sluhov - Střítež - Tržek - Sv. Bartoloměj - Hubenov - Běšiny náves - Běšiny Eurocamp Čachrovsko, trasa modrá, Čachrov (Okres Klatovy) Číslo 2034, 2093, délka trasy 23,5 km, Javorná parkoviště - Poschingrův Dvůr - Šukačka - Suché studánky křižovatka - Suché studánky - Rozcestí "U obrázku" - Starý Brunst - Zhůří - Stará Huť - Keply - Zadní Chalupy - Gerlův Dvůr - Javorná parkoviště Čachrovsko, trasa zelená, Čachrov (Okres Klatovy) Číslo 2037, délka trasy 23,5, Javorná parkoviště - Buchar - Zejbišský Dvůr - Onen Svět - Svinná - Chřepice - Bradné - Čachrov - Rajský Mlýn - Dobřemilice - Kunovice - Karlovice - Buchar - Javorná parkoviště Horní Vltavice - Lenora a zpět, Horní Vltavice (Okres Prachatice) 25 km, středně náročná trasa, Horní Vltavice - Chata Boubín - Lenora - Zelená cesta (rozcestí) - Hliniště - Strážný - Polka - Horní Vltavice. K Husově lípě, Prachatice (Okres Prachatice) Délka trasy cca 30 km, Prachatice - přehrada Husinec - Lažiště - Kratušín - Chlístov (Husova lípa) - Buk - Šumavské Hoštice - Husinec Prachatice K Schwarzenberskému kanálu, Nová Pec (Okres Prachatice) 46km, lehká trasa, Nová Pec - Černý Kříž - Stožec - Nové Údolí - Rosenauerův pomník - Jelení - Schwarzenberský kanál - Nová Pec.

28 Ke Křišťanovickému rybníku, Prachatice (Okres Prachatice) Délka trasy cca 30 km, Prachatice - Libínské Sedlo - Křišťanovice - Lesní rybník (kemp) Prachatice Kolem Kvildských slatí, Kvilda (Okres Prachatice) 40km, středně těžká trasa, Kvilda - Pramen Vltavy - Černohorská nádrž - Modrava - Rybárna - Tříjezerní slať - Vchynicko-tetovský kanál - Antýgl - Modrava - Filipova Huť - Horská Kvilda - Kvilda. Krajem světáků, Nicov (Okres Prachatice) 38 km, středně těžká trasa, Churáňov - Pláně - Nové Hutě - Šindlov rozcestí - Jezírko u Kyzu - Nový Dvůr - Masákova Lhota - Zdíkovec - Čábuze - Benešova Hora - Úbislav - Nicov - Studenec - Churáňov. Kvildské slatě, Kvilda (Okres Prachatice) 23km, středně těžká trasa, Kvilda - U Daniela - rozcestí - Zhůří - Horská Kvilda - Tetřevská slať - Kvilda. Na Labínskou rozhlednu, Prachatice (Okres Prachatice) Délka trasy cca 30 km, Prachatice - Libínské Sedlo - Libín - Sedélko - Chroboly Prachatice Na zámek Kratochvíle, Prachatice (Okres Prachatice) Délka trasy cca 45 km, Prachatice - Vítějovice (Památník setkání armád) - Hracholusky - Zámek Kratochvíle (Expozice animovaného filmu) - Bavorov - Žichovec - Těšovice Prachatice Na zbytky kláštera v Kuklově, Prachatice (Okres Prachatice) Délka trasy cca 40 km, Prachatice - Chroboly - Smědeč - Brloh - Kuklov (zbytky kláštera) - zpět do Prachatic Okolím Vimperka, Vimperk (Okres Prachatice) 47 km, středně těžká trasa, Vimperk - Šumavské Hoštice - Machův Mlýn - Trpín - Kratušín - Záblatí - Milešice - Na Křížkách - Na Pile - Trytlův Mlýn - Buk - Pravětín - Solná Lhota - Vimperk. Páteřová cyklotrasa, trasa žlutá, Běšiny (Okres Klatovy) Číslo 332, délka trasy 28 km, Hubenov zámeček - Běšiny náves - Úloh - Nemilkov nádraží, náves - Velhartice náměstí, pod hradem - Kouklovna - Čeletice - Keply - Stará Huť - Zhůří - Brunst - rozcestí U obrázku Po jihočeských vesnicích na poutní místo Lomec, Prachatice (Okres Prachatice) Délka trasy cca 60 km, Prachatice - Žernovice - Vítějovice - Žitná (chov koní) - zámek Kratochvíle - Netolice - Podeřiště - Krtely - Lomec (poutní kostel Jména Panny Marie) - Truskovice - Strunkovice nad Blanicí (letiště) - Vítějovice Prachatice Putování okolím Kašperských Hor, Kašperské Hory (Okres Klatovy) 59km, středně těžká trasa, Kašperské Hory - Nicov - Šeberstov - Javorník - Strašín - Nezdice na Šumavě - Albrechtice - Záluží - Dlouhá Ves - Bohdašice - Tuškov - Kašperské Hory - Červená - Karlina Pila - Rejštejn - Kašperské Hory. Strážný - České Žleby - Strážný, Strážný (Okres Prachatice) 33 km, středně náročná trasa, Strážný - Hliniště - České Žleby - Dobrá - Lesní silnice (rozcestí) - Stožecká luka (rozcestí) - U Mlýnů (rozcestí) - České Žleby - Mlaka Strážný. Strážovsko, trasa červená, Strážov (Okres Klatovy) Číslo 2032, 2093, délka trasy 22,6 km, Strážov koupaliště - Na Cihelně - Krotějov - Divišovice - křižovatka "U bývalého hostince" - Onen Svět - Svinná - Chřepice - U Bradenského křížku - Březí - Víteň - Plázky - Na Cihelně - Strážov koupaliště Strážovsko, trasa modrá, Strážov (Okres Klatovy)

29 Číslo 2035, 2048, 2096, délka trasy 19,7 km, Strážov koupaliště - Záhorčice - Opálka - České Hamry - Blata - Želivský vrch - Děpoltice - Datelov - Městiště - Divišovice - Krotějov Strážov koupaliště Vimperk - Kubova Huť - Vimperk, Vimperk (Okres Prachatice) 28 km, náročná trasa, Vimperk - Klášterec - Lipka - Kubova Huť - Včelná - Pravětín - Vimperk. Nově otevřena téměř sedmikilometrová cyklostezka v úseku od odbočení u Vysokých Lávek nedaleko Prášil do Velkého Boru. Stezka má celoroční využití - v létě pro cyklisty, v zimě se na ní budou strojově upravovat stopy pro běžkaře Vrhaveč Radinovy cyklostezka z Vrhavče do Radinov, stezka se napojila na původní cyklostezku z Klatovy Vrhaveč. Trasa začíná u železničního přejezdu za koupalištěm ve Vrhavči. Dále se klikatí loukou, protože kopíruje původní polní cestu. Stezka končí u komunikace, která vede do Radinov. Po této silnici mohou cyklisté pokračovat například přes Radinovy, Hubenov a Běšiny dále na Šumavu. Stezka je již v současné době hojně využívaná nejen cyklisty, ale i pro in-line. Díky oddělenému provozu cyklistů od aut stezku využívají hodně rodiny s menšími dětmi na kole, které si ještě s malými cyklisty netroufnou na silnici. Cyklistické trasy v mikroregionu Radbuza Kladruby Čečovice rozcestí č Dnešice Hoříkovice č Dobřany Holýšov č Hoříkovice rozcestí Nový č Čečovice rozcestí Dnešice č Nová Ves Jivjany č Hradec Nedražice č Cykloturistická trasa č vede z Dobřan do Holýšova. Její trasa je vedena v souladu s územním plánem tak, aby v budoucnu mohla být přeznačena na cyklostezku s č. 3 Praha Plzeň Regensburg, která je v současné době vedena oklikou. Délka trasy je 21,4 km. Je vedena po stávajících polních a lesních cestách, část vede po méně frekventovaných silnicích II. a III. třídy. Kontakt: Kontaktní osoba: Jaroslav Sýkora, předseda výkonné rady Mikroregion RADBUZA Nám. T.G.M. 1, Dobřany tel: , Šumavská páteřní cyklostezka I. úsek: Gerlova Huť Nová Hůrka (4,5 km) III. úsek: Vysoké Lávky - Velký Bor (7 km) IV. úsek: Velký Bor Srní-Mechov (4,2 km) Páteřní cyklostezka Šumavy je první cyklostezko v Národním parku Šumava. Začíná úsekem z parkoviště na Gerlově huti do Nové Hůrky. V roce 2010 byl otevřen třetí úsek šumavské páteřní cyklostezky. Cyklostezku mohou turisté využívat celoročně, v létě pro cykloturistiku a v zimě pro běh na lyžích. Kontakt: Správa NP a CHKO Šumava 1. máje Vimperk tel: ,

30 Vyrobte si na Šumavě vlastní výrobek Ateliér skleněného korálku Výroba páteříků (korálky do růženců) má na Šumavě dlouhou tradici. Skleněné korálky vznikají tradiční technikou natáčení žhavé skleněné hmoty na kovové tyčinky a jsou zdobené za tepla skleněnou nití i různými jinými technikami. Proto se jim říká vinuté perly neboli vinutky. Všechny kusy takto vyrobené jsou originály. Pokud zatoužíte vyzkoušet si jejich výrobu a vytvořit si vlastní skleněný šperk, zavítejte do Nezdic na Šumavě. Nutno předem telefonicky dohodnout. Kontakt: Ing. Jana Wudy Nezdice na Šumavě 197, Sušice mobil: (+420) Výroba chodské keramiky Chlistov 1 a 72, Klatovy tel.: Chodská keramika má v západních Čechách dlouholetou tradici. V chlistovské dílně si můžete prohlédnout, jak se keramika vyrábí, seznámit se s postupy výroby, její historií a technikou malování. V areálu můžete také navštívit prodejnu a zakoupit výrobky z této dílny, které získaly certifikát Šumava originální produkt. Řezbářství Karel Tittl Velhartice 86, Kolinec Tel.: Mobil: Pan Tittl své výrobky vyřezává ručně z lipového dřeva, které pochází z oblasti Šumavy. Do jeho sortimentu patří kříže, křížky, betlémy, plastiky, sošky, pohádkové postavičky. Řezby pana Tittla najdete ve světě kříže v kaplích církve luteránské v Kanadě a USA, i u nás v Horské Kvilně, Velharticích čí v Muzeu Šumavy v Sušici (jeden z největších mechanických betlémů v ČR). V dílně je možné si prohlédnout známý Velhartický betlém. Návštěvnické centrum dřevařství Modrava 12, Kašperské Hory tel:

31 V unikátní interaktivní expozici se dozvíte vše o dřevě, o jeho vlastnostech, použití i o historii. Své poznatky si na jednoduchých pokusech ověříte, například se naučíte číst z letokruhů. A ve vybavené dílně, pokud jste zruční, si můžete vyrobit a namalovat dřevěného ptáčka, kterého si pak odnesete domů jako suvenýr. Kontakt: Sklárna Annín Annín 66 tel.: , , Sklárna, která má své kořeny už v roce 1796, zušlechťuje čtyřiadvacetiprocentní křišťál. Můžete si prohlédnout jednotlivá pracoviště brusírny olovnatého křišťálu. Dozvíte se o historii sk lárny, průvodce přiblíží i současné postupy výroby broušeného skla. Výrobky najdete ve fi remní vzorkovně a prodejně přímo v areálu sklárny. Broušení skla Antonín Chrapan, Lenora 117 tel.: mobil: Při výběru broušeného skla v prodejně vybíráte nejen podle vzhledu, ale zároveň se můžete podívat i pod ruce kuličů, jak výbrus vzniká. Vybroušené motivy pocházející z dílny navazují na více než stoletou tradici výroby skla v Lenoře. Nabízené výrobky můžete porovnat s exponáty v sousedícím Sklářském muzeu. Interaktivní dílna Návrat k tradicím Zámek 11, Horažďovice tel.: V dílně zažijete návrat ke starým řemeslům. Vyzkoušíte si, jak si předci sami vyráběli oblečení a různé předměty. Pustit se můžete do tkaní na stavu, paličkování podle vzorů, do dlabání lžíce z lipového dřeva. Vyčešete si i kousek ostříhané ovčí vlny. Na kolovrátku pak z ní upředete niť.

32 Ochutnejte místní speciality Pivovar Belveder a ochutnávka železnorudského piva Hotel Belveder, Železná Ruda tel.: Návštěvníci si mohou prohlédnout výrobu piva v nově otevřeném minipivovaru v Železné Rudě a také zde pivo ochutnat. Na kvalitu piva dohlíží pohádkový skřítek Belgrád společně se skřítkem pivničkou. Pokud budete mít štěstí, můžete se zúčastnit besedy o výrobě piva a o historii pivovaru. Otevřeno je po celý rok, skupinám doporučujeme předem se telefonicky objednat. Muzeum pivovarnictví a pohádkových postav Hotel Grádl, Železná Ruda 299 tel.: , Hotel Grádl nabízí jedinečnou příležitost navštívit muzeum pivovarnictví a ochutnávku železnorudského piva. Speciální, desetistupňové pivo se zde vaří podle stejné receptury, jak se původně vařilo v polovině minulého století v dnes už zaniklém pivovaru v Železné Rudě. Mléčné výrobky a maso z biofarmy Slunečná Biofarma Slunečná Slunečná 3, Želnava-Slunečná tel.: Při svých toulkách Šumavou můžete ochutnat mléčné výrobky přímo na farmě. Veškeré produkty jsou v certifikované kvalitě BIO. Ve faremní prodejně si můžete vybrat z širokého sortimentu - kozí, kravské a ovčí produkty: mléko čerstvé, sýry čerstvé, žervé, tvaroh, jogurt, máslo, sýrové speciality. Maso: vakuově balené hovězí, skopové-jehněčí, kozí-kozlečí maso. Minimlékárna JOMA Dolní Lhota 5, Janovice nad Úhlavou fax: mobil: Dolní Lhotě u Klatov na soukromé farmě Holštýn vyrábí mléčné produkty bez konzervačních přísad od roku V loňském roce farma získala certifikát Šumava originální produkt. Velmi kvalitní a chutné výrobky si můžete zakoupit přímo na farmě.

33 Rendlovy tyčinky nebo pouťové a ovocné koláče Pekařství BANDUR T.G.Masaryka 516/II Sušice tel.: Prodejní místa: T.G.Masaryka 516/II., Sušice, tel Americké armády 74/I Sušice, tel Ševčíkova 31, Horažďovice, tel Při návštěvě Sušice se zastavte v pekařství BANDUR a ochutnejte některé z certifikovaných výrobků. Rendlovy tyčinky jsou tak vyhlášené, že si pro ně jezdí zákazníci doslova až z druhého konce republiky. Pouťové koláče jsou bohatě zdobené červeným a bílým mákem, tvarohem, povidly, mandlemi a rozinkami. Výborné jsou také ovocné koláčky. Minipivovar Vyšší Brod Vyšebrodský minipivovar Kaplická 28, Vyšší Brod mobil: Vyšebrodský pivovárek je nejmenší v jižních Čechách. Zato vaří pivečko poctivé a výborné chuti, které nejlépe vychutnáte ve stylovém pivovarském Pajzlu u Jakuba Pivovárek úspěšně navázal na tradici pivovarnictví v tomto kraji. Pivo vaří typicky českou metodou, nechává kvasit v otevřených kádích při teplotě 9 C a nijak neurychluje jeho zrání. Používá bezvýhradně jen tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice. Pivo je nefiltrované a nepasterované, čímž si uchová všechny zdraví prospěšné látky a vitamíny. Vyšší hořkost působí nejen chuťově příjemně, ale má i blahodárný vliv na trávení. Zelňáky Zemědělské zásobování a výkup Prachatice, a.s. Pivovarská 197, Prachatice tel.: , Prodejna: Pekařství U kostela, Velké nám. 35, Prachatice Zelňáky se tradičně pekly na vesnicích v zimním období, kdy byl dostatek naloženého kysaného zelí a škvarků ze zabíjaček. Jsou chutné, vláčné, nakyslé, dochucené drobně nasekanými škvarkami, kmínem, pepřem, jsou mírně pálivé, chuťově výborné a osvěžující. Všechny hlavní suroviny pocházejí ze Šumavy, stejně jako stará receptura Caffé Čokoláda Cukrárna Kavárna Caffé Čokoláda Plzeňská 1070, Horažďovice mobil: , Naše zákusky jsou vyrobeny z kvalitních surovin. Korpusy na dorty děláme podle osvědčených receptur našich babiček. Náplně jsou jemné

34 smetanové a ochucené např. čokoládou, vaječným likérem, karamelem. Snažíme se myslet úplně na všechny. Mandlový rohlíček může sníst i ten kdo je alergický na mouku, vejce i mléko. Čoko mls byl původně připraven jako bezlepkový zákusek, ale lahodné chuti čokolády v kombinaci s jemnou smetanou odolá málokdo. Všechny zákusky, které prodáváme v cukrárně Caffé Čokoláda, si můžete objednat i jako mini dezerty na slavnostní tabuli. Každý den si u nás můžete vybrat z chutí čerstvých zákusků. Nebo máte chuť na čokládové pralinky? Krchlebské koláče Krchleby 68 tel.: Lahodní koláče jsou mazané tvarohem, malované mákem a povidly, sypané mandlemi a rozinkami. Originální jsou tím, že jsou polité smetanou s rumem a zdobené šlehačkou. Firma se snaží stále dodržovat vysokou kvalitu koláčů, jak je pekly naše babičky. Šumavský pivovar, s.r.o. Steinbrenerova 48/1, Vimperk tel.: Šumavský pivovar vyrábí nefiltrovaná a nepasterizovaná piva bez jakýchkoli umělých přísad a konzervačních látek. Receptury vycházejí z tradičních postupů vaření českého spodně kvašeného ležáku, nabízí světlý a polotmavý ležák a tmavý speciál. K výbornému pivu si můžete vybrat i z mnoha šumavských pokrmů. Řeznictví uzenářství Šnebergr Adolfa Kašpara 9, Železná Ruda tel.: Výrobky z rodinné firmy pana Šnebergra jsou vyráběny tradičním způsobem. Řeznictví a uzenářství nabízí tradiční speciálně zauzené Šumavské maso, zauzenou Černou šumavskou klobásu v přírodním střevě či Tmavou šumavskou tlačenku plněnou do vepřových žaludků. Dorty cukrárny Café Charlotte Vznik Café Charlotte se datuje k , kdy se poprvé otevřela veřejnosti. V průběhu následujících let si Café Charlotte, díky vysoké kvalitě výroby a přístupu k zákazníkům, vydobyla přední místo v žebříčku cukráren v ČR. V letech 2004, 2005 a 2009 Café Charlotte obdržela prestižní certifikát od Asociace cukrářů ČR a ministerstva pro místní rozvoj ČR: Nejlepší cukrárna roku v ČR, v roce 2008 byla v anketě redaktorů hodnocena a zařazena mezi TOP 10 cukráren v ČR, rok 2010 patří certifikaci některých našich výrobků ŠUMAVA originální produkt a v tomtéž roce jsme byli zařazeni do evropského katalogu prestižních cukráren International gastronomic guide.

35 Stehýnka z divokých kachen Turnerova chata Povydří Poštovní kontakt: Rejštejn tel.: , Stehýnka z divokých kachen jsou v současném jídelníčku velmi neobvyklá, možná i exotická, zvěřina jako taková a pivo jako přísada při vaření mají ovšem pradávnou tradici. Kachní stehýnka na Turnerově chatě vaříme podle zděděného rodinného receptu získaného od paní Kopačkové z Petrovic. Stehýnka dusíme ve tmavém pivě se slaninou a cibulí a nakonec hotové jídlo doslazujeme medem, čímž docílíme velmi příjemné sladce nahořklé chuti. Všechny suroviny pocházejí ze Šumavy, některé jsou oceněny i značkou ŠUMAVA originální produkt. Při přípravě jídla samozřejmě nepoužíváme žádné náhražky ani koncentráty. Vzhledem k nebezpečí, že host kousne do broku, který zasáhl kachnu při lovu právě do stehna, máme na jídelním lístku upozornění: POZOR jídlo může obsahovat zbytky střeliva! Ti hosté, kteří opravdu brok najdou, to považují za privilegium a hrdě si jej odnášejí v ubrousku na památku.

36 III. PRAKTICKÉ INFORMACE III.1. INFORMAČNÍ CENTRA

37 III.2. DOPORUČENÉ UBYTOVACÍ KAPACITY název ubytovací kapacity adresa kapa cita Hotel Jenišov Jenišov 253, Horní Planá 70 telefon www Penzion Horská Kvilda Horská Kvilda Vimperk Hotel penzion Slunečná Lipno nad louka Vltavou 300 Hotel Zlatý anděl Nám. Svornosti 11, Český Krumlov Hotel Šumava Náměstí 47, Vyšší Brod Hotel Albatros Vodňanská 1321, Prachatice 80 Hotel a restaurace Pasovská 34/30, Terasa Vimperk Hotel Arnika Kubova Huť 8 80 Hotel Šumava Inn Kvilda Hotel Stachov Stachy Hotel Churáňov Zadov 13, Stachy 120 Hotel Atawa Rabí 9, Sušice 66 osob Hotel Central Masarykova 300, Klatovy Hotel Gabreta Americké armády 73, Sušice Hotel Zlatý jelen Mírové nám. 18, Horažďovice Hotel Vltava Frymburk Frymburk 45, Hotel Anna Vimperk Vimperk, Kaplířova 168, 90 Okres Prachatice Hotel Špičák Špičák 95, Železná Ruda Hotel Horizont Špičák 126, Železná Ruda huranov.cz , , zont zont cz Hotel Kašperk Náměstí č. 3, Kašperské Hory 24 pokojů

38 Welness Hotel Frymburk Wellness Hotel Frymburk a.s. Frymburk 140, Frymburk Aparthotel Šumava 2000 Náměstí 8, Kašperské Hory Rodinný penzion Brücknerův Dům Prášily 117, Sušice Penzion Pod Hůreckým vrchem Nová Hůrka 242, Prášily, Sušice Penzion Mechovský dvorec Srní-Mechov 181, Kašperské Hory Penzion Pod Churáňovským vrchem Churáňov 17, Stachy Pension Biofarma Slunečná Slunečná 3, Želnava Penzion U Černého kohoutka Nový Dvůr 88, Stachy Penzion U Horejšů Zadov 19, Stachy Apartmán 124 Nezdice na Šumavě 124, Sušice Šumavské apartmány Zdíkov 329, Stachy Dvorec Nová Hůrka Nová Hůrka 241, Prášily, Sušice

39 U Hojdarů Nový Svět 9, Borová Lada, Vimperk Ubytování u Chladů Horská Kvilda - Korýtko 27, Kašperské Hory Apartmány Eva Srní 5, Kašperské Hory a Chalupa Katky Neumannové Zadov 415, Stachy Chata Klubu českých turistů Prášily 100, Sušice , Chata Kvilda Kvilda 77, , Chalupa Pazderna Nezdice na Šumavě.57, Sušice Turnerova chata Povydří, Rejštejn, Kašperské Hory Petra Lutovská ubytování v soukromí Zdíkov-Albrechtec 330, Stachy Zámek Hrádek Hrádek 1, Sušice 43 A 10 přistýl ek Penzion Na Habeši Žlíbek 1, Kašperské Hory Hotel Annín Annín 1, Dlouhá Ves, Sušice 22 pokojů a 4 apart mány

40 Penzion - Restaurace Vyhlídka Apartmány Braníčkov Hojsova Stráž 7, Nýrsko Braníčkov 9, Kolinec 32 a 6 přistýl ek Wellnes Hotel Marlin Nové Chalupy 1, Nová Pec / Penzion U Andresů Kůsov 34, Stachy III.3. DOPORUČENÉ STRAVOVACÍ KAPACITY název ubytovací kapacity adresa kapacita telefon www Hotel Jenišov Jenišov 253, Horní Planá 80 míst Hotel pezion Slunečná louka Lipno nad Vltavou 300 Hotel Zlatý anděl Nám. Svornosti 11, Český Krumlov Hotel Šumava Náměstí 47, Vyšší Brod Hotel Albatros Vodňanská 1321, Prachatice Hotel a restaurace Terasa Pasovská 34/30, Vimperk 60 míst ka.cz 170 míst míst míst míst Hotel Arnika Kubova Huť míst + terasa 70 míst Hotel Šumava Inn Kvilda míst Hotel Churáňov Zadov 13, Stachy 150 míst huranov.cz Hotel Central Masarykova 300, Klatovy Hotel Gabreta Americké armády 73, Sušice Hotel Zlatý jelen Mírové nám. 18, Horažďovice 145 míst míst susice.cz/ 90 míst , cz Hotel Vltava Frymburk 45, míst Frymburk Hotel Anna Vimperk Vimperk, Kaplířova 168, 100 míst a 567

41 Hotel Špičák Hotel Horizont Okres Prachatice Špičák 95, Železná 140 míst Ruda net/horizont/ otels.cz Špičák 126, Železná Ruda míst net/horizont/ hotels.cz III.4. TECHNICKÉ INFORMACE název adresa/lokace poznámky * Sportovní areál Špičák Železná Ruda-Špičák 77/17, Půjčovna lyží Telefon: Pavel Chmátal Pavel Chmátal Půjčovna lodí Nádražní, Sušice II Telefon: Petr Koutný Petr Koutný Půjčovna lodí, kajaků a raftů U Kapličky 355, Sušice II Cestovní agentura Vltava Petr Janota Půjčovna raftů, kánoí a kajaků Cestovní agentura Vltava Kájovská Český Krumlov, Roman Lisičan - Surf Sport Roman Lisičan - Surf Sport Půjčovna SurfSport Kájovská 63, Český Krumlov-Vnitřní Město Tel.: Ladislav Marek Marek - Sport Žižkova Vimperk II, Telefon: Servis, půjčovna kol, lyží, in - line, snowboardů, lodí a raftů. Vše na přání dovezeme kam si přejete, do Sport WAVESPORT Lipno nad Vltavou 78, Telefon: Mobil: Petr Putzer - půjčovna lodí Vyšší Brod, (Kemp pod Hrází) Mobil: České dráhy, a.s. (pobočka Černá v Pošumaví) LIPNO SERVIS (pobočka Lipno nad Vltavou) INGETOUR Jana Bláhová - Votus (pobočka Lenora) Černá v Pošumaví, Telefon: Lipno nad Vltavou 310, (Areál Marina Lipno - budova R) Mobil: Fax: Míru 379, Vyšší Brod Telefon: Fax: Lenora 32, Mobil: km zdarma. Půjčovna zimního vybavení přímo v lyžařském areálu Kramolín na Lipně - lyže, běžky, snowboardy, boty a testovací centrum. Půjčovna lodí, raftů, kanoí, pádel. Provozovna od května - Vltava. Provoz půjčovny kol s možností přepravy a úschovy. Kola je možné vrátit i v jiné stanici. Půjčovna plachetnic, elektročlunů, inline bruslí, horských a trekových kol pro dospělé i děti včetně helem, sedaček a dalšího příslušenství. Půjčovna kánoí, raftů a kajaků na Vltavě. Vodácký autobus, parkoviště, přeprava bagáže, školení instruktorů. Loděnice: Lenora, V. Brod, Rožmberk, Branná, Č.Krumlov, Z.Koruna, Boršov. Půjčovna plastových a laminátových kanoí a vodáckého vybavení.

42 Zdeněk Švelch náměstí Svobody 28, Sušice Telefon: Mobil: Jan Jagrik - Auto - služby T.P.B. Žižkova 754, Horažďovice Telefon: Jiří Kozák Latrán 55, Český Krumlov- Latrán, Telefon: Pavel Lisický - taxislužba náměstí Svobody 27/ Vimperk I, Telefon: Michal Jaroš Tovární 287/74, Vimperk II, Mobil: Jasi, s.r.o. Strážný-Hliniště 16, Mobil: Impuls Kaplice, s.r.o. Kostelní 128, Kaplice Telefon: Fax: Chequepoint, a.s. Latrán 5, Český Krumlov- Latrán Telefon: Chequepoint, a.s. Na Ostrově 88, Český Krumlov-Vnitřní Město Telefon: N. 59, a.s. Latrán 2, Český Krumlov- Latrán Telefon: N. 59, a.s. Latrán 38, Český Krumlov- Latrán Telefon: Miroslav Votřel - Hotel Na Louži Kájovská 66, Český Krumlov-Vnitřní Město Telefon: Fax: I - Kontakt, s.r.o. Dolní Dvořiště 161, Telefon: Fax: Petr Frišman Linecká 348, Kaplice Telefon: Fax: Půjčovna lodí, raftů a horských kol. taxislužba taxislužba taxislužba taxislužba směnárna směnárna směnárna směnárna směnárna směnárna směnárna směnárna směnárna

43 BANKOMATY Bankomaty České spořitelny Urbinská 183, Český Krumlov-Domoradice Náměstí 205, Kaplice Náměstí 7, Křemže Loučovice (v objektu JIP Vltavský mlýn), Loučovice Bavorovská 51, Netolice Zvolenská 339, Prachatice II Vodňanská 7, Prachatice II náměstí J. V. Kamarýta 442, Velešín Větřní 2 (areál firmy Jihočeské papírny, a.s.), Větřní 1. máje 138/5, Vimperk II Náměstí 35, Volary Míru 250 (budova Městského úřadu), Vyšší Brod Strakonická 170, Horažďovice Náměstí 143, Kašperské Hory nám. Míru 152, Klatovy I Nádražní 613, Klatovy III Plzeňská 90, Klatovy III prap. Veitla 59, Nýrsko Klatovská 7, Plánice Hrádecká 31, Sušice II Poštovní 8, Sušice I 1. máje (budova OD ZKD), Železná Ruda Bankomaty ČSOB Panská 22, (Oberbank AG), Český Krumlov-Vnitřní Město Nádražní 67, (POBOČKA ČSOB, Prachatice Pivovarská 284, (ČESKÁ POŠTA), Prachatice 1. Máje 269, (ČESKÁ POŠTA), Vimperk Pivovarská 66, (POBOČKA ČSOB), Vimperk Sídliště 297, (ČESKÁ POŠTA), Janovice nad Úhlavou 5. května, (KAUFLAND - VOLKSBANK), Klatovy Náměstí Míru 154, (POBOČKA ČSOB), Klatovy

44 náměstí Míru 64, (POŠTOVNÍ SPOŘITELNA), Klatovy Šumavská 782, (KAUFLAND), Klatovy Náměstí 767, (zdravotní středisko), Nýrsko Srní 3 (PENZION PANENKA), Srní Náměstí Svobody 2, (POBOČKA ČSOB), Sušice Třída 1. máje 21, (POBOČKA ČSOB), Železná Ruda Vacov 167, (JEDNOTA), Vacov Linecká 434, (POBOČKA ČSOB), Kaplice Na Vyhlídce 734, (PENNY MARKET), Kaplice Náměstí 206, (VOLKSBANK), Kaplice Bankomaty GE Money Bank Rybníčky 812/II, KlatovyI Náměstí 38, Horní Planá Budějovická 162 (Penny Market), Český Krumlov-Domoradice 1. máje 200, Vimperk Malé náměstí 24, Prachatice Kostelní 93, Domažlice Nádražní 104, Kdyně náměstí Svobody 10, Sušice Šumavská 782 (OD Kaufland), Klatovy Budějovická 148, Velešín Náměstí 65, Vyšší Brod Náměstí 325, Volary Bankomaty Komerční banky Černá v Pošumaví 46, Černá v Pošumaví Frymburk 5, Frymburk Kaplická 439, Český Krumlov-Horní Brána Široká 72, Český Krumlov-Vnitřní Město Kvilda 17 OÚ, Kvilda Mírové náměstí 2, Netolice Vodňanská 375, Prachatice 1.máje 491, Vimperk Náměstí 34, Volary

45 Havlíčkova 52, Horažďovice Náměstí 80, Vyšší Brod Náměstí 215, Kaplice nám. Míru 166/I, Klatovy ul. 5. května 329 (Hypernova), Klatovy Praporčíka Veitla 64, Nýrsko 1.máje 127 (Hotel Ostrý), Železná Ruda Náměstí Svobody 32, Sušice IV. KALENDÁŘ VÝZNAMNÝCH AKCÍ 2012 datum název akce místo konání poznámky Šumavský Kvilda, Tradiční akce v běhu na lyžích skimaraton Modrava březen Historické lyžování Mogul Šumava Rallye Horní Planá Klatovy, Vimperk Pečení chleba Lenora Sportovní a společenské setkání lyžníků s dobovou výstrojí i výzbrojí. Tradiční automobilový závod Tradiční pečení v historické obecní peci. Mlsálci se mohou těšit na tradični lenorské placky, housky a výtečný chléb. Otava Cup 2012 Sušice 18. ročník, mezinárodní mládežnický fotbalový turnaj Klatovský karafiát 2012 Klatovy Tradiční pochod zaměřený na historické, kulturní a přírodní pamáky okolí Klatov květen 2012 Sušické slavnosti 2012 město Sušice Městská kulturní akce, zahájení turistické sezóny Horažďovická padesátka Author Král Šumavy (horská kola) Horažďovice Klatovy Pečení chleba Lenora Festival duchovní hudby Kostel sv. Jakuba, Prachatice Klasický dálkový pochod souběžně pořádaný i pro cykloturisty na trasách 15,25,50 a 100 km. Největší (počtem účastníků) cyklistická akce v České republice Tradiční pečení v historické obecní peci. Mlsálci se mohou těšit na tradični lenorské placky, housky a výtečný chléb. Série chrámových koncertů k poctě sv. Jana Neumanna, prachatického rodáka Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov Renesanční slavnosti, kdy se město po tři dny vrací do doby rytířů, vznešených dam, kejklířů i žebráků Slavností Zlaté solné stezky Velké náměstí Prachatice Tradiční městské slavnosti v Prachaticích nabízí bohaté kulturní programy.

46 červen 2012 Kolem kolem Kaplicka cyklotrasy Kaplicka Sportovně-kulturní akce, výlet pro celou rodinu, cíl na Svatém Kameni Slavnosti kaše Horažďovice Pečení chleba Lenora Den řemesel Chanovice Slavnost doprovází bohatý kulturní program, řemeslné trhy, historické skupiny, kašová bitva, vyhlášení nejlepší kaše a krále kaše (největšího jedlíka). Tradiční pečení v historické obecní peci. Mlsálci se mohou těšit na tradični lenorské placky, housky a výtečný chléb. Tradiční rukodělná řemesla a trh, na sedmdesát oborů, doplněno vystoupeními hudebníků, šermířů, loutkoherců, tradiční česká kuchyně. červenec-srpen 2012 Divadelní léto na Kratochvíli Státní zámek Kratochvíle - Netolice Originální divadelní představení inspirované jedinečnou architekturou vodního příkopu a renesančního zámku červenec 2012 Dobývání hradu Švihov Vodní hrad Švihov Markétská pouť Horní Planá Pouť, mezinárodní folklorní festival, výstava Klatovský karafiát Mezinárodní hudební festival Klatovy, Město Klatovy Český Krumlov Tradiční šermířské divadelní vystoupení s ukázkami dobývací techniky. Celý den je k dispozici tržnice se stánky a řemesly. Tradiční Markétská pouť se světskými atrakcemi, lidovým jarmarkem, ukázkami vyhynulých řemesel, historickými hrami, pouličním divadlem a hudebními vystupeními. Markétskou pouť rovněž doplňují duchovní akce v obou kostelech v Horní Plané. Součástí poutě je závod historických motorek "Šumavský lokáč". Součástí tradiční klatovské pouti je průvod a vystoupení zahraničnich souborů a a souborů České republiky a výstava Klatovský karafiát Nejdelší českokrumlovský festival, jehož koncerty patří k vrcholům kulturního léta v Českém Krumlově. Festival zahrnuje hudbu nejrůznějších hudebních žánrů - symfonické orchestry, komorní sbory, instrumentalisty.. České hrady Švihov Letní hudební festival Pečení chleba Lenora Xterra Prachatice Tradiční pečení v historické obecní peci. Mlsálci se mohou těšit na tradični lenorské placky, housky a výtečný chléb. Světový pohár v terénním triatlonu. Na 300 sportovců z celého světa se utká o kvalifikační místa na říjnové mistrovství světa. srpen 2012 Hořické pašijové hry Hořice na Šumavě Jedinečné divadelní představení, jež nám připomíná život a utrpení Ježíše Krista, se hraje v přírodním divadle. Jeho historie sahá až do 13. století. Před samotným představením je možné navštívit hořické Muzeum Pašijových her s výstavou o historii tohoto unikátního divadelního představení anebo si můžete projít krátkou naučnou stezku obnovené křížové cesty, kterou herci také dříve chodívali.

47 České hrady Rožmberk nad Vltavou Letní hudební festival Volarské slavnosti dřeva Volary, náměstí Volarské slavnosti dřeva připomínají všem návštěvníkům, kteří se sjíždějí z celé republiky, z Německa i z Rakouska, dávnou historii města spojenou s prací se dřevem. Každoročně zde předvádí několik desítek řemeslníků stará, některá již téměř zapomenutá, řemesla. Součástí slavností je bohatý kulturní program, soutěže a další akce. srpen 2012 Formanské kaplické slavnosti Kaplice Dvoudenní slavnosti města s hudbou, divadlem, tancem a dalším bohatým programem srpen 2012 Šumavské trhy a šumavský korbel Vimperk Tradiční setkání řemeslníků, divadelníků, fakírů, hudebníků na vimperském zámku a mezinárodní festival harmonikářů heligonkářů ve Vimperku srpen 2012 Vimperská 24 a Vimperk 24 FEST Vimperk 24hodinový cyklistický závod týmů na horských kolech. V rámci programu dvoudenní hudební festival Pečení chleba Lenora září 2012 Dny evropského kulturního dědictví Český Krumlov, Prachatice, Vimperk září 2012 Chanovická pouť Chanovice Tradiční pečení v historické obecní peci. Mlsálci se mohou těšit na tradični lenorské placky, housky a výtečný chléb. Zpřístupnění nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Tradiční církevní a společenská akce, den otevřených dveří v zámku, společenské akce, taneční zábava, sportovní utkání, výstavy, apod Svatováclavské slavnosti Český Krumlov Podzimní jarmark v Českém Krumlově, oslava dobrého jídla a pití, divadelní kousky a koncerty k svátku sv. Václava - patrona české země NaturVision MěKS Vimperk Mezinárodní filmový festival o přírodě a zvířatech Pečení chleba Lenora Tradiční pečení v historické obecní peci. Mlsálci se mohou těšit na tradični lenorské placky, housky a výtečný chléb. Prosinec 2012 Příjezd paní Zimy Prachatice Tradiční městská akce pro děti soutěže, pohádky, koncerty v Prachaticích.

48 IV. ADRESÁŘ MĚST A OBCÍ Název města, obce Klatovy Horažďovice Sušice Hartmanice Měčín Nýrsko Janovice nad Úhlavou Kašperské Hory Plánice Švihov Železná Ruda Rabí Petrovice Strážov Velhartice Horní Planá Vyšší Brod Chvalšiny Lipno nad Vltavou Prachatice Vimperk Netolice Volary Stachy Strážný Vacov Koloveč Web adresa

49 V. PŘEHLED DALŠÍCH TURISTICKÝCH CÍLŮ Kompletní výčet cílů s podrobnostmi naleznete na našem webu MUZEA A GALERIE Galerie A MěKS, Domažlická 767, Klatovy, tel.: Galerie Dolní Brána prodejní a výstavní galerie obrazů, keramiky a fotografií Dolní Brána, Prachatice, tel.: , Galerie Klenová zámek Klenová l, Janovice nad Úhlavou, tel.: , Galerie Sklo Sušice Dům U Šífu, Sušice, tel.: Galerie U Bílého jednorožce nám. Míru 149, Klatovy, tel.: , Kulturní centrum Otto Herberta Hajeka obsahuje celoživotní průřez dílem autora do současnosti Velké náměstí 184, Prachatice, tel.: , Městské muzeum v Horažďovicích Zámek 11, Horažďovice, tel.: , Muzeum historických motocyklů a Expozice hraček v Kašperských Horách nám. Kašperské Hory, tel.: , , Muzeum historických motocyklů a expozice loutek v Železné Rudě Belvederská 1, Železná Ruda, Tel.: Muzeum hornictví v Horách Matky Boží Hory Matky Boží 64, Velhartice, tel.: Muzeum Dr. Šimona Adlera na Dobré Vodě Dobrá Voda 5, Hartmanice, tel.: , Muzeum Fr. Křižíka v Plánici Plánice 86, Plánice, tel.: , Muzeum lze navštívit na požádání v domě č.61 v Plánici naproti muzeu. Muzeum Josefa Dobrovského v Chudenicích Chudenice1, Chudenice, tel: , , Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích Expozice informující o historii města a okolí, zajímavé exponáty (perníkářské formy, lidové výšivky, sbírka cínu, pohlednic atd.), příležitostné výstavy

50 Mírové nám. 248, Netolice, tel./fax: , Muzeum mlynářství Rosenauerův mlýn v Horažďovicích a výstavní galerie Mlýn leží na turistické trase (zelené značené) k Práchni. Rosenauerův mlýn, Horažďovice,tel.: Muzeum paličkované krajky a Ateliér Hana Muzeum paličkované krajky a prodejní galerie současné paličkované tvorby Poštovní 178, Prachatice, tel.: , Muzeum Šumavy Kašperské Hory, Expozice skla Náměstí 140, , K. Hory, tel.: , , e- mail: Muzeum Šumavy Sušice Nám. Svobody 40, Sušice, tel.: , Muzeum Šumavy Železná Ruda Železná Ruda 154, Ž. Ruda, tel.: , Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu Chvalšiny Chvalšiny 124, tel: , Muzeum techniky a řemesel Koloveč Domažlická 1, Koloveč, tel: Muzeum Volary stálá expozice historie Zlaté stezky, staré Volary ve fotografii, pochod smrti, sezónní výstavy Česká 71, Volary, tel.: , Muzeum železničních dresin a zařízení Čachrov 44, Klatovy, tel.: , Návštěvu je třeba domluvit předem telefonicky. Památník Mistra Jana Husa v Husinci Slouží jako muzeum s rodnou světničkou Mistra. V sezóně je zde řada výstav výtvarných či fotografických. Husova 37, Husinec, tel.: Poštovní muzeum Vyšší Brod Klášter 136, Vyšší Brod, tel: , Pivovarské muzeum v hotelu Grádl v Železné Rudě tel.: , Skašovské hračkářství v Měčíně MU Měčín, Farní 43, , tel.: , Sklářské muzeum v Lenoře historie sklářství na Šumavě Lenora č. 36, tel. a fax: , OÚ Lenora,

51 Prachatické muzeum stálé expozice - Zlatá stezka, Archeologie regionu, Renesance zlatý věk města, Sakrální památky regionu a sv. Jan Nepomuk Neumann, Měšťanská kultura 19. století a sbírka střeleckých terčů, Prachaticko ve středověku, výstavy, přednášky atd. Neumannova 13, Prachatice, tel.: , Rodný domek Adalberta Stiftera Palackého 21, Horní Planá, tel: , , Sklárna v Anníně u Sušice Annín 257, Dlouhá Ves, tel.: , Stálá expozice historie Kvildy a Bučiny Kvilda 17, tel.: OÚ Kvilda, , Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše Hostašova 1, Klatovy, tel.: , Vlastivědné muzeum Vimperk Stálá výstava sklářství a knihtisku, další tématické výstavy Zámek, Vimperk, tel.: , Chanovický betlém Ve vstupní usedlosti skanzenu v Chanovicích je umístěn nový betlém sochaný v životní velikosti. Obec Chanovice, Chanovice 36, Horažďovice, tel:: , NAUČNÉ STEZKY V našem regionu je více než 70 naučných stezek a vycházkových okruhů, za všechny uvádíme: NS Povydří výchozí bod: Antýgl, délka 7 km, 12 zastavení, vhodná pro vozíčkáře, zaměření: přírodovědné NS Cestou zlatokopů - výchozí bod: Kašperské Hory, náměstí, délka 5 km, 5 zastavení, cyklostezka, zaměření: rýžování zlata, vlastivědné Na stezkách strážců hranice - Výchozí bod: Kašperské Hory, délka 19,5 km, 16 zastavení, zaměření: způsoby střežení zemské hranice Vintířova stezka (šumavská část) - Výchozí bod: hraniční přechod Gsenget, délka 12 km, 6 zastavení, cyklostezka, zaměření: vlastivědné NS okolo Hamižné hory - Výchozí bod: jižní okraj Hartmanic, délka 1,5 km, 13 zastavení, zaměření: přírodovědné, dolování zlata Farmářská stezka - Výchozí bod: Petrovice u Sušice, délka 20,5 km, zaměření: vlastivědné, přírodovědné Vchynicko tetovský kanál - Výchozí bod: Rechle u Modravy, délka 16 km, 10 zastavení, vhodná pro vozíčkáře, cyklostezka, zaměření: vlastivědné NS Tříjezerní slať - Výchozí bod: Modrava, délka 3,5 km, 3 zastavení, vhodná pro vozíčkáře, zaměření: přírodovědné

52 NS Hory Matky Boží - Výchozí bod: Hory Matky Boží, délka 2 km, 12 zastavení, zaměření: vlastivědné NS Nýrsko Výchozí bod: u silnice z Nýrska směr Stará Lhota, délka 4 km, 20 zastavení, zaměření: přírodovědné, vlastivědné NS Hamry Úhlavský Luh - Výchozí bod: Hamry, délka 4 km, 5 zastavení, zaměření: přírodovědné Zážitková trasa Proměna horské smrčiny Přístup: obec Modrava 7 km, Výchozí bod: Březník, délka 2/4,5 km, 1 zastavení, zaměření: přírodovědné NS Prachatické hradby - Výchozí bod: Dolní brána, Prachatice, délka 1 km, 5 zastavení, vhodná pro vozíčkáře, zaměření: obranný systém města Zlatá solná stezka Prachatická větev - Výchozí bod: Prachatice, délka 33 km, 12 zastavení, zaměření: přírodovědné, vlastivědné, historie Zlatá solná stezka Vimperská větev - Výchozí bod:vimperk, délka 30 km, 12 zastavení, velmi náročná, zaměření: přírodovědné, vlastivědné Historická krajina Netolicka, malý okruh - Výchozí bod: Netolice, délka 3 km, 16 zastavení, zaměření: vlastivědné NS Údolím vimperských památek - Výchozí bod: Vimperk, délka 4/6 km, 12 zastavení, zaměření: vlastivědné, historie, architektura NS Sudslavický okruh - Výchozí bod: Sudslavice, délka 4 km, 26 zastavení, zaměření: přírodovědné NS Javorník - Výchozí bod: rozhledna, délka 7,5/11,5 km, 16/21 zastavení, zaměření: ekologie, historie Lesnická stezka - Výchozí bod: Pravětín, délka 13 km, 30 zastavení, zaměření: přírodovědné Medvědí stezka - Výchozí bod: Ovesná, délka 14 km, 6 zastavení, velmi náročná, zaměření: přírodovědn é, vlastivědné, historie NS Schwarzenberský plavební kanál - Výchozí bod: Jelení vrchy, délka 9 km, 4 zastavení, vhodná pro vozíčkáře, zaměření: historie kanálu NS Stožecká skála - Výchozí bod: Stožec, délka 1 km, 1 zastavení, zaměření: přírodovědné, historie NS Jezerní slať - Výchozí bod: parkoviště mezi Kvildou a Horskou Kvildou, délka 0,6 km, 3 zastavení, zaměření: přírodovědné NS Chalupská slať - Výchozí bod: IS Svinná Lada nedaleko Borové La dy, délka 0,6 km, 3 zastavení, zaměření: přírodovědné Poznávací okruh Národní park - Výchozí bod: Bučina, délka 6,5 km, 8 zastavení, zaměření: přírodovědné, vlastivědné, historie Lesnická stezka - Výchozí bod: Pravětín, délka 13 km, 30 zastavení, zaměření: přírodovědné Poznávací okruh Nelesní krajina - Výchozí bod: Kvilda, délka 5 km, 6 zastavení, zaměření: přírodovědné NS Boubínský prales - Výchozí bod: Boubínské jezírko, délka 3,6 km, 8 zastavení, velmi náročná, zaměření: přírodovědné

53 Lesnická stezka - Výchozí bod: Pravětín, délka 13 km, 30 zastavení, zaměření: přírodovědné NS Brložsko - Výchozí bod: Brloh, délka 7,5 km, 16 zastavení, cyklostezka, zaměření: přírodovědné, historie NS Třísov Dívčí kámen Holubov - Výchozí bod: Třísov, délka 3 km, 14 zastavení, zaměření: přírodovědné, vlastivědné, historie NS Vyšenskými kopci - Výchozí bod: Český Krumlov, délka 2,5 km, 14 zastavení, zaměření: příroda a její ochrana NS Vyšebrodská-Opatská stezka - Výchozí bod: Vyšší Brod, délka 4 km, 9 zastavení, cyklostezka, zaměření: přírodovědné, vlastivědné, historie NS Větrník - Výchozí bod: Větřní, délka 3,5 km, 10 zastavení, cyklostezka, zaměření: přírodovědné, vlastivědné, historie NS Hořických pašijových her - Výchozí bod: Hořice, muzeum, délka 1 km, 1 zastavení, zaměření: historie, pašije Stifterova stezka - Výchozí bod: Horní Planá, Stifterův rodný dům, délka 4 km, 9 zastavení, zaměření: život a dílo A. Stiftera NS Brána Novohradských hor - Výchozí bod: Benešov nad Černou, náměstí, délka 6 km, 8 zastavení, cyklostezka, zaměření: přírodovědné, sklářství NS Svatý Tomáš - Výchozí bod: Uhliště, pravý břeh Lipenské přehrady, délka 6,5 km, 9 zastavení, cyklostezka, zaměření: vlastivědné, přírodovědné NS Údolím Černé - Výchozí bod: u hráze Soběnovské přehrady, délka 4 km, 12 zastavení, zaměření: vlastivědné, voroplavba NS Lipno - Výchozí bod: Lipno nad Vltavou, parkoviště pod skiareálem, délka 5,5 km, 7 zastavení, cyklostezka, zaměření: les a ochrana lesa NS Řemeslo na řece - Výchozí bod: Kaplice, délka 24 km, 6 zastavení, cyklostezka, zaměření: vlastivědné, práce a život mlynářů a hamerníků Nová naučná stezka Karla Klostermanna dlouhá 4 km a vede po nové trase z Rokyty, přes Hrádky na Srní. Celkem šest informačních panelů představuje řadu zajímavostí ze života i díla Karla Klostermanna, včetně nádherných citátů. Na Ztraceném Zážitková stezka vede z rozcestí Na Ztraceném (asi 5 km za obcí Modrava) a pokračuje přímo skrze porosty po úbočí Malé Mokrůvky a po cca 1 km se vrací zpátky na Novobřeznickou cestu v místě vzdáleném asi 1 km od Březníku. Trasa je značena pomocí kůlů s modrým pruhem. Je náročná a běžný turista bude potřebovat cca 1 1,5 hodiny k jejímu překonání. Obnovená křížová cesta na Křemenáči u Volar 200 let stará křížová cesta na vrchu Kamenáč u Volar. Současně bylo vysvěceno všech 14 zastavení. Raritou této křížové cestě je, že vede cik-cak. Po nově obnovené stezce poutník vystoupá až na vrchol hory Křemenáč, ze které jsou nádherné výhledy do okolní volarské krajiny. Keltská naučná stezka 27 kilometrů dlouhá Keltská naučná stezka má šest zastavení a vede z Kubovy Hutě přes Boubín a Mářský vrch do Lčovic na Čkyňsku.

54 ROZHLEDNY A VÝHLEDY Rozhledna Sedlo Na vrchu Sedlo nedaleko obce Albrechtice u Sušice, který býval keltským hradištěm, byla v prosinci 2009 otevřena nová rozhledna, která je svým půdorysným tvarem inspirována právě keltskými vzory. Z rozhledny je krásný výhled na panorama Šumavy, hrad Kašperk, vrch Svatobor a českou kotlinu. Rozhledna je se svými 138 schody přístupná všem zájemcům. Rozhledna na Javorníku ( Klostermannova rozhledna) Nabízí výhled na vrcholy Třístoličníku, Černé hory, Roklanu, Poledníku, Pancíře, Velkého Javoru či Ostrého. Boubínská rozhledna Volně přístupná celoročně.. BŘEZNÍK ( 1133 m.n. m.) místo s výhledem do Luzenského údolí a na Luzný ( 1373 m ). V nově zrekonstruované bývalé myslivně otevřena výstava věnována životě a dílu spisovatele Karla Klostermanna. Černá věž v Klatovech tel , , Z věže je kruhový výhled na město a okolí a na panorama Šumavy. Výška 81, 6 metrů, na ochoz v pátém patře vede 226 schodů. HOCHSTEIN (poblíž Třístoličníku) (1332 m n. m.) skalní útvar s vrcholovým křížem a vyhlídkou na českou část Šumavy. Cestou kaple sv. Jana Neumanna, rodáka z Prachatic ( ). KLEŤ ( 1083 m ) s nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách z roku km SZ od Č. Krumlova u obce Krásetín u Holubova, zde najdeme i nejbližší parkoviště a vede odtud lanovka. Lanová dráha, tel: Hvězdárna, tel: , Rozhledna, tel: , , tel: , LUZNÝ (1373 m n. m.) s kruhovým výhledem od Třístoličníku, Boubína, přes Roklan po Javor, dále až do Německa a údolí Dunaje. OSTRÝ (1293 m n. m.) šumavské vrcholy, Velký nazýván též Prsa Matky boží, leží na českobavorské hranici, je považován za nejkrásnější horu pohoří. Pancíř Železnorudsko Výška 18 metrů., parkoviště Kaskády Přístup je po značených cestách ze Špičáku a Železné Rudy nebo do 16 hodin lanovkou. Výhled omezen stromy. Uvidíte kar Čertova jezera s Jezerní horou a hřebeny západní Šumavy s dominantním vrcholem Velkého Javoru, za příznivého počasí i Alpy. ROKLAN ( 1453 m n. m) skalnatá plošina s 10 m vysokým vrcholovým křížem a výhledy na Velký Javor, Osrý, Luzný a jiné. Dole Roklanské jezero s dřevěnou kaplí. Rozhledna Svatobor u Sušice Chata Svatobor u Sušice, Chanovice Rozhledna na vrchu Chlumu Prácheňsko jako na dlani". Vrchol kopce Chlum byl pro stavbu zvolen pro jeho vhodnou polohu v blízkosti obce a na hraně Chanovského hřebene, z kterého je možné pozorovat celé panorama Šumavy, od Českého lesa přes střední Šumavu až k Prachaticku a Lipensku. TŘÍSTOLIČNÍK (1311 m n. m.) v 19. stol. upraven jako rozhledna s výhledem do Bavorska i do Čech. VELKÝ JAVOR (1456 m n. m.) s výhledem na Šumavu, Javorská jezera, Ostrý a Alpy.

55 PŘÍRODNÍ ATRAKTIVITY Americká zahrada je téměř dvouhektarové arboretum nedaleko Švihova a patří k nejvýznamnějším v ČR. Vzniklo jako školka, kde se pěstovaly dřeviny pro sídlo Černínů. Asi polovina dřevin byla dovezena z Ameriky např.douglaska tisolistá. Bílá strž - romantické údolí s jediným vodopádem na Šumavě nedaleko Hojsovy Stráže Blanice řeka s dochovanými rýžovišti - sejpy, cenná vodní, rašelinná Čertova stěna kamenné moře, Čertovy proudy řečiště Vltavy s mohutnými kameny, tzv. obřími hrnci, pořádají se zde vodácké závody NP a CHKO Šumava, Jezerní stěna cca 300 m vysoká skalní stěna u Plešného jezera Kamenné moře tvořené balvany cestou k Plešnému jezeru od Nové Pece. Zajímavé i v oblasti Vydry od Čeňkovy pily Medvědí stezka - Založená v roce Je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě s množstvím skalních útvarů (viklan). Začíná u Ovesné a prochází okolím Schwarzenberského plavebního kanálu. Délka: 14 km Obrovo hradiště v Žižkovech archeologická památka, pozůstatky osídlení z doby slovanské Řeka Vydra s obrovskými kameny, zvanými Obří hrnce Skalka vypreparovaný křemenný val v Prachaticích Stifterův obelisk vystavěn na skalním výběžku u Plešného jezera, 14,5 m vysoký Stožecká skála v minulosti strážní věž k ochraně a bezpečnosti Zlaté stezky, chránila karavany soumarů přivážejících do Prachatic sůl z Bavorska Strašínská jeskyně poblíž obce Strašín na Klatovsku zimoviště netopýrů Sudslavická lípa více než 600 let stará, chráněná státem Šumavská ledovcová jezera: Plešné jezero, Černé jezero, Čertovo jezero, jezero Laka, Prášilské jezero Šumavské slatě Chalupská slať rašelinné jezírko, největší v ČR, Blatenská slať (71 ha, hloubka rašeliny přes 5 m); Rokytská slať; Tříjezerní slať; Jezerní slať Trojmezí místo hranic tří států (ČR, Rakousko a Německo) Trojmezná hora dvouvrcholová hora, vyšší vrchol leží v ČR a nižší na území Německa Tupadelské skály u Klatov Vápencový důl Loreta u Klatov zimoviště netopýrů Vltavský luh unikátní celek přirozených mokřadů, součástí chráněného území je Mrtvý luh, viditelný při cestě lodí po meandrující spojnici Teplé a Studené Vltavy

56 Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava"Přenocuj a jdi dál" Jednou z aktivit Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava je vytvoření sítě nouzových nocovišť podél tzv. páteřní, červeně značené turistické trasy napříč Šumavou. Délka této trasy mezi Železnou Rudou a Zadní Zvonkovou je 103 km. Nocovišť je k provozu od připraveno celkem osm: Hůrka u Prášil, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný, Nové Údolí a Pod Plešným jezerem. Nouzová nocoviště nabízejí pomoc pěším turistům s batohy, kteří procházejí napříč Šumavou po páteřní trase, vedené v blízkosti státní hranice. Vymezený ohraničený prostor je určen pro legální nouzové přespání na území Národního parku Šumava. Podmínky pro přespání jsou stanoveny provozním řádem. Ten stanoví, že místa k přespání je možno využít vždy jen pro jednu noc, kapacita nocoviště je omezena, nesmí se zde rozdělávat oheň, odpadky si turista musí odnést sebou a je třeba tu dodržovat klid. Provoz nouzových nocovišť je celoroční, vždy od 18,00-9,00. Hůrka u Prášil GPS: 49 7'36.905"N, 13 19'42.604"E Poledník GPS: 49 3'52.018"N, 13 23'43.198"E Modrava GPS: 49 1'26.776"N, 13 29'26.37"E Bučina GPS: 48 58'16.615"N, 13 35'50.579"E Strážný GPS: 48 54'2.518"N, 13 42'40.812"E Nové údolí GPS: 48 49'46.716"N, 13 48'2.613"E Pod Plešným jezerem GPS: 48 46'45.783"N, 13 53'4.301"E Správa NP a CHKO Šumava 1. máje 260, Vimperk tel

57 Průvodci za šumavskou divočinou Návštěvnická veřejnost se bude moci podívat pod odborným dohledem do tzv. klidových území parku, což jsou zvlášť citlivé lokality, kde je omezen vstup. Trasy doprovodů do divočiny povedou do celkem pěti lokalit: do kaňonu řeky Křemelná, do oblasti Vltavského luhu, do oblasti Trojmezné, Smrčiny a do Modravských slatí. Počet účastníků jedné vycházky bude omezen na 8-15 účastníků a každý z doprovodů bude spojen s poplatkem. Zvlášť důležité je, že doprovody mají fixní dny i fixní trasu, kterou není možné krátit, např. do oblasti Modravských slatí jsou vytyčeny dvě trasy 25 a 27 km první vede z Kvildy na Luzný a zpět na Modravu, druhá z Modravy přes horská vrchoviště až do unikátní bavorské pastviny Hochschachten a zpět na Modravu. Některé trasy budou méně náročné, nejkratší je do Vltavského luhu, kde se půjde jen 6 km. Většina ostatních tras má kolem 15 km. Přihlásit se je možné buď osobně nebo telefonicky podle zvolené lokality. Pro Křemelnou na Informačním středisku Rokyta (tel ), pro Vltavský luh, Trojmeznou a Smrčinu na IS Stožec (tel ) a pro Modravské slatě na IS Kvilda (tel ). Všechny informace k doprovodům budou k dispozici na informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava nebo na v oddíle Pro návštěvníky a obyvatele a poddodíle Turistika na Šumavě. Všechny doprovody mají vyšší nebo dokonce vysokou náročnost, konají se za každého počasí a půjde se s vyškolenými průvodci, kteří absolvovali kurs pořádaný Správou NP a CHKO Šumava a AV ČR v Českých Budějovicích. Ti poskytnou odborný výklad o navštívených lokalitách. Účast na každém doprovodu je na vlastní nebezpečí. V případě jakýchkoli dotazů je třeba kontaktovat informační střediska správy parku, případně v kolizních situacích koordinátora projektu Josefa Štemberka. Správa NP a CHKO Šumava 1. máje 260, Vimperk tel Zoologický program na Šumavě Pro návštěvníky NP a CHKO Šumava se právě rozjíždí nový turistický produkt. Vznikají návštěvnická centra se zvířaty původních a dříve vyhynulých druhů na Šumavě. V současné době jsou vytipovány jednotlivé lokality a na tuto první etapu bude navazovat usazení jednotlivých staveb do terénu s přihlédnutím k jeho reliéfu.další plánovanou aktivitou je stanice pro handicapovaná zvířata. Třetí aktivitou jsou pozorovací místa ve volné přírodě. Dosud nebyla podobná zařízení na území NP vybudována. Pozorování je zatím organizováno jako vycházky, při kterých není možné pro většinu návštěvníků, spatřit plachá zvířata. Vlastní pozorování zvířat vyžaduje zázemí, které eliminuje volné vstupy do klidových lokalit a současně tak poskytuje běžným návštěvníkům větší jistotu setkání se zvířaty. Pro pozorovací místa ve volné přírodě byly navrženy tři lokality: Velký Bor, Beranky a Jelení Vrchy, v současné době je vybudováno zázemí na těchto pozorovacích místech. Pozorovací místa Jelení Vrchy a Beranky jsou uvnitř přezimovacích obůrek a jsou určena pro pozorování jelení zvěře během jejich přirozeného pastevního cyklu. Počátek období pro zimní pozorování souvisí s dostatečnou sněhovou pokrývkou, která omezuje přirozený příjem volně dostupné potravy. Pozorovací místo Velký Bor je upraveno pro letní a podzimní pozorování. Zde je možné spatřit větší spektrum divokých zvířat, ale pozorovací vzdálenost bude větší, než uvnitř přezimovacích obůrek. Vhodným doplňkem návštěvníka může být dalekohled. Součástí zoologického programu jsou rovněž soví voliéry. Stavba bude umístěna do prostoru bývalého lomu na Borové Ladě. Lokalita svým reliéfem nabízí vhodné prostředí pro prezentaci místních druhů sov a některých pěvců. Smyslem projektu je vybudování nových zájmových cílů pro veřejnost, které se zabývají odbornou environmentální výchovou zaměřenou na divoká zvířata, ryby a jejich existenci v člověkem ovlivněné krajině. Současně bude projekt prezentovat i problematiku možných energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů spojených s technickým řešením a vybaveností objektů. Správa NP a CHKO Šumava 1. máje 260, Vimperk tel

58 Další informace o Šumavě: Noviny Doma na Šumavě tiskovina, pololetník Všechna čísla jsou ke stažení na adrese: Vydává: Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s Stachy 422, tel ,

59 Šumavský výletník měsíčník, elektronický zpravodaj, pro odběr se přihlaste na Vydává: Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s Stachy 422, tel ,

60 Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava Provozovatel webu Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s Stachy 422, tel , Zpracovala: Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s.,stachy 422, Stachy,tel.: ,

Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s.

Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Proč navštívit plavební kanál a jeho okolí? Přehrada Fláje Dřevěný kostel v Českém Jiřetíně

Více

HOTEL. Monínec 7, 257 91 Sedlec-Prčice GPS souřadnice hotelu: N 49 32 37.97 E 14 30 58.90 www.moninec.cz www.moninec-hotel.cz

HOTEL. Monínec 7, 257 91 Sedlec-Prčice GPS souřadnice hotelu: N 49 32 37.97 E 14 30 58.90 www.moninec.cz www.moninec-hotel.cz konference, školení, relaxační pobyty Relax hotel Monínec*** leží na Javorové skále 70 km na jih od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice. Je nejvyšším bodem v

Více

v Praze a na Kokořínsku

v Praze a na Kokořínsku Na výletech s mobilem Agentura Koniklec představuje virtuální naučné stezky v Praze a na Kokořínsku Co jsou virtuální naučné stezky? Jedná se o nový moderní způsob značení přírodních, kulturních a turistických

Více

ZIMA NA HORÁCH 2011/2012

ZIMA NA HORÁCH 2011/2012 Železná Ruda / Šumava Hotel Belveder*** Hotel je situován na louce u lesa na kopci Belveder asi 800 metrů od Železné Rudy, je třípodlažní, nově zrekonstruovaný a je otevřený po celý rok. Najdete zde příjemné

Více

ČESKÝ KRUMLOV. Tereza Išková

ČESKÝ KRUMLOV. Tereza Išková ČESKÝ KRUMLOV Tereza Išková ČESKÝ KRUMLOV Pohlednicový pohled na město Český Krumlov. 2 HISTORIE MĚSTA ČESKÝ KRUMLOV Jméno města Krumlov je odvozováno z německého výrazu "Krumme Aue", který je překládán

Více

Milí návštěvníci Šumavy, Pravidla pohybu v přírodě pro (nejen) handicapované turisty:

Milí návštěvníci Šumavy, Pravidla pohybu v přírodě pro (nejen) handicapované turisty: Milí návštěvníci Šumavy, existuje poměrně velká skupina turistů, kteří cestují po vlastech českých a dokonce vyráží i do světa, přestože se potýkají s nějakým omezením. Každý handicap cestování značně

Více

Turistická chata ve Špindlerově Mlýně

Turistická chata ve Špindlerově Mlýně Turistická chata ve Špindlerově Mlýně Nově zrekonstruovaná Turistická chata ve Špindlerově Mlýně nabízí velmi levné a stylové ubytování v srdci lyžařského areálu Svatý Petr. Cena od 150,-Kč na osobu. -

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_128 Datum: 7.3.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_128 Datum: 7.3. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

Skiareál Lipno regionální zimní centrum. Tento projekt Skiareál Lipno regionální zimní centrum je spolufinancován Evropskou unií

Skiareál Lipno regionální zimní centrum. Tento projekt Skiareál Lipno regionální zimní centrum je spolufinancován Evropskou unií Skiareál Lipno regionální zimní centrum Tento projekt Skiareál Lipno regionální zimní centrum je spolufinancován Evropskou unií Skiareál Lipno regionální zimní centrum Název projektu: Skiareál Lipno regionální

Více

w w w.h usto p e ce - cit y. cz sport senioři

w w w.h usto p e ce - cit y. cz sport senioři w w w.h usto p e ce - cit y. cz rodina sport senioři víno PRO SENIORY Seniorský věk už dnes nemusí být obdobím stráveným v ústraní aktivního společenského života. Stále více institucí myslí na lidi seniorského

Více

Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek

Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.0624 Název šablony klíčové aktivity: I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti.

Více

TURISTICKÁ NABÍDKA NA ŠUMAVĚ Národní park Šumava Chráněná krajinná oblast a Biosférická rezervace Podhůří Šumavy TURISTICKÉ ATRAKTIVITY NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA Přírodní zajímavosti: Prášilské jezero GPS:

Více

Školní výlet s aktivitami = Offpark Sušice

Školní výlet s aktivitami = Offpark Sušice Školní výlet s aktivitami = Offpark Sušice Offpark je první volnočasové outdoorové centrum na Šumavě, které nabízí celou řadu sportovního a lehce adrenalinového vyţití. Záţitkové aktivity jsou soustředěny

Více

Hotel Fontána. Nabídka rekreačních pobytů dobrovolným i profesionálním hasičům a jejich rodinným příslušníkům pro rok 2012

Hotel Fontána. Nabídka rekreačních pobytů dobrovolným i profesionálním hasičům a jejich rodinným příslušníkům pro rok 2012 Hotel Fontána Hrdoňov Tel.: 380 735 211, 737 234 578, 737 234 598 382 26 Horní Planá Fax: 380 735 241 E-mail: hotel.fontana@uamk.cz www.hotel-fontana.cz Kontaktní osoba: Němečková Jana, vedoucí recepce

Více

Konference Semináře Firemní akce

Konference Semináře Firemní akce Konference Semináře Firemní akce OREA Wellness Hotel Horizont *** & OREA Hotel Špičák*** Železná Ruda - Špičák Lokalita OREA Wellness Hotel Horizont *** a OREA Hotel Špičák *** se nacházejí na jižním svahu

Více

1. Varianta prohlídkový zámek + galerie. 2. Varianta prohlídkový zámek + hotel. 3. Varianta prohlídkový zámek + seniorský program

1. Varianta prohlídkový zámek + galerie. 2. Varianta prohlídkový zámek + hotel. 3. Varianta prohlídkový zámek + seniorský program Zámek Brtnice Program investora pro vyhledávací studii k jednotlivým variantám využití zámku v Brtnici. 1. Varianta prohlídkový zámek + galerie Využití celého zámku jako universálního turistického cíle

Více

BAVORSKO - 4 dny golfu a poznání v Alpách - FEE ZDARMA / č.8102

BAVORSKO - 4 dny golfu a poznání v Alpách - FEE ZDARMA / č.8102 CK TURISTA BAVORSKO - 4 dny golfu a poznání v Alpách - FEE ZDARMA / č.8102 5 - denní zájezd Již v úvodu naší golfové nabídky jsme uvedli, že golf již zdaleka není drahým sportem (i když tomu ceny v mnoha

Více

Nový Wellness & Sport Hotel v CHKO Železné Hory, Pardubický kraj

Nový Wellness & Sport Hotel v CHKO Železné Hory, Pardubický kraj ZÁKLADNÍ INFORMAČNÍ MEMORANDUM Nový Wellness & Sport Hotel v CHKO Železné Hory, Pardubický kraj Management Contract Smlouva o řízení Česká republika Zpracoval Labartt Hospitality s.r.o. (Pouze pro určené

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 466 Autor: Jan Smija Datum: 17. 4. 2013 Ročník: 8. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Zeměpis Tematický okruh: Česká republika Téma:

Více

HOTEL ŠUMAVA *** Vítejte!

HOTEL ŠUMAVA *** Vítejte! HOTEL ŠUMAVA *** Vítejte! HOTEL ŠUMAVA *** Hotel Šumava***, Kašperské Hory se nachází v klidném prostředí horského lesa u Zlatého potoka v Amálině údolí, v srdci Národního parku Šumava. Je umístěn 1,5

Více

Vlakem na školní cykloturistický výlet

Vlakem na školní cykloturistický výlet Vlakem na školní cykloturistický výlet Vypracovali: Petr Janíček, PE2 Markéta Somali, PE2 První den: Vlakem na školní cykloturistický výlet. Sraz: 6:50 ve vestibulu železniční stanice České Budějovice

Více

Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru

Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru Nejbližším městem a centrem kulturního dění je malebný Omiš s ústím řeky Cetiny do moře. Pro návštěvu

Více

BOWLING, KUŽELKY A ŠIPKY BOWLING, KUŽELKY A ŠIPKY Turistická informační centra na Hustopečsku Poskytování veškerých. nabídka kulturních.

BOWLING, KUŽELKY A ŠIPKY BOWLING, KUŽELKY A ŠIPKY Turistická informační centra na Hustopečsku Poskytování veškerých. nabídka kulturních. BOWLING, KUŽELKY A ŠIPKY BOWLING, KUŽELKY A ŠIPKY Turistická informační centra na Hustopečsku Poskytování veškerých turistických informací o celém mikroregionu a okolí, nabídka kulturních akcí, prodej

Více

Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje. 25.1.2010 Mgr.

Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje. 25.1.2010 Mgr. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 25.1.2010 Mgr. Petra Siřínková OCHRANA PŘÍRODY ČESKÉ REPUBLIKY Ochrana přírody je multidisciplinární,

Více

SPORT. Vážení přátelé, nabízíme Vám možnost uspořádání sportovního soustředění v Děčíně.

SPORT. Vážení přátelé, nabízíme Vám možnost uspořádání sportovního soustředění v Děčíně. Vážení přátelé, nabízíme Vám možnost uspořádání sportovního soustředění v Děčíně. K dispozice je pro Vás připraven zimní stadion, aquapark s ubytováním a sportovištěm, fotbalové hřiště, tělocvična nebo

Více

HOTEL KRAMOLÍN. Kdo jsme - co umíme HOTEL KRAMOLÍN GOLF

HOTEL KRAMOLÍN. Kdo jsme - co umíme HOTEL KRAMOLÍN GOLF HOTEL KRAMOLÍN GOLF HOTEL KRAMOLÍN 382 78, Lipno nad Vltavou 55 tel./fax. +420 380 736 147 mobil +420 777 786 870 benes-kramolin@quick.cz Kdo jsme - co umíme Hotel Kramolín leží v příjemném prostředí vrcholové

Více

www.pecr.cz Pec pod Sněžkou

www.pecr.cz Pec pod Sněžkou www.pecr.cz Pec pod Sněžkou DOVOLENÁ V LÉTĚ I V ZIMĚ SPOLEČENSKÁ I FIREMNÍ SETKÁNÍ AKTIVNÍ ODPOČINEK PANORAMA WELLNESS V NEJVYŠŠÍM PATŘE OBJEKTU V SAMÉM SRDCI KRKONOŠ... PECR Apartments Hotel - ".. to

Více

ČESKY. Osvěžení ve vodě NEJLEPŠÍ RYBNÍKY A KOUPALIŠTĚ

ČESKY. Osvěžení ve vodě NEJLEPŠÍ RYBNÍKY A KOUPALIŠTĚ ČESKY 17 Osvěžení ve vodě NEJLEPŠÍ RYBNÍKY A KOUPALIŠTĚ 1 Panenské koupání V letních měsících se můžeme osvěžit v rozmanitém množství Komáří rybníky přírodních 2 se nachází a umělých na žluté koupališť.

Více

PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU NA ČESKÉ STRANĚ NOVÝ PLAVEBNÍ KANÁL Z HORNÍHO TOKU FLÁJSKÉHO POTOKA DO FREIBERSKÉ MULDY - KULTURNĚ NAUČNÁ STEZKA

PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU NA ČESKÉ STRANĚ NOVÝ PLAVEBNÍ KANÁL Z HORNÍHO TOKU FLÁJSKÉHO POTOKA DO FREIBERSKÉ MULDY - KULTURNĚ NAUČNÁ STEZKA PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU NA ČESKÉ STRANĚ NOVÝ PLAVEBNÍ KANÁL Z HORNÍHO TOKU FLÁJSKÉHO POTOKA DO FREIBERSKÉ MULDY - KULTURNĚ NAUČNÁ STEZKA 11. DUBNA 2013, KLÍNY (HOTEL EMERAN) Projektoví partneři Základní informace

Více

POJEĎTE S NÁMI NA HORY. Milé rodiny, vážení přátelé,

POJEĎTE S NÁMI NA HORY. Milé rodiny, vážení přátelé, POJEĎTE S NÁMI NA HORY Milé rodiny, vážení přátelé, prožijte s námi pololetní a jarní prázdniny. Vybrali jsme pro Vás čtyři horská střediska v Jeseníkách, Beskydech, Krkonoších a Orlických horách. Kromě

Více

Solná komora-h.rakousko

Solná komora-h.rakousko Jezero Wolfgangsee Plavba lodí po jezeře denní jízdenka: 17,60 se Salzkammergut Erlebnis-Card: 16,40 www.wolgangseeschifffahrt.at Schafbergbahn jízda úzkokolejkou na horu Schafbergbahn jízda tam i zpět:

Více

Agentura Koniklec představuje virtuální naučné stezky. v Českém krasu

Agentura Koniklec představuje virtuální naučné stezky. v Českém krasu Na výletech s mobilem Agentura Koniklec představuje virtuální naučné stezky v Českém krasu Co jsou virtuální naučné stezky? Jedná se o nový moderní způsob značení přírodních, kulturních a turistických

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt MŠMT ČR EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3349 Název projektu I nejvyšší věž

Více

TIPY NA VÝLETY v okolí Rauris

TIPY NA VÝLETY v okolí Rauris TIPY NA VÝLETY v okolí Rauris Rauriser Talmuseum Hornické muzeum v historické budově z roku 1563. Exponáty z oblasti těžby zlata a hornictví. Nástroje lidových řemesel, selský nábytek, masky apod. K viděni

Více

160 408 Modul č. 1 TURISTIKA dopoledne: Příjezd, ubytování, seznámení s režimem pobytu a nejbližším okolím odpoledne: Výlet přes tři kopce - podzemí Jiřetína pod Jedlovou (štola J. Evangelisty) -

Více

LABARTT HOSPITALITY S.R.O.

LABARTT HOSPITALITY S.R.O. Prodej Hotelu TATRAN ***+, Veľká Lomnica, Slovensko Popis lokality Veľká Lomnica Obec Veľká Lomnica leží na úpatí nejvyššího pohoří Slovenska v rekreační oblasti Vysokých Tater, na hlavním silničním tahu

Více

Po Šluknově a okolí. (vůdcovská práce) Antonín Matějka

Po Šluknově a okolí. (vůdcovská práce) Antonín Matějka Po Šluknově a okolí (vůdcovská práce) Antonín Matějka 23. února 2008 1 Úvod Dost často k nám na základnu přijíždí různé návštěvy. A proto jsem se rozhodl napsat pár návrhů na výlety po okolí Šluknova.

Více

Turistický prázdninový tábor 2013

Turistický prázdninový tábor 2013 Turistický prázdninový tábor 2013 Kdo a kde pořádá? Turistický oddíl v Krušných horách v Mariánské u Jáchymova 2) Kdo zodpovídá? Mgr. Karel Sláma vedoucí tohoto oddílu. 3) Komu je určen a kdy se koná?

Více

Brno. Liberec. Karlovy Vary

Brno. Liberec. Karlovy Vary Brno Největší moravské město leží na soutoku Svitavy a Svratky. Jeho dominantou je hrad Špilberk. Je významným průmyslovým a kulturním centrem, městem veletrhů. Otázka: Které město leží pod horou Ještěd?

Více

KRKONOŠE. HORSKÁ UBYTOVÁNÍ\l

KRKONOŠE. HORSKÁ UBYTOVÁNÍ\l KRKONOŠE Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Česká část Krkonoš je rozlehlejší a členitější oproti polské.krkonoše jsou nejznámějším pohořím v České republice

Více

Nabídka ubytovacího areálu Hotel Cristal*** v Železném Brodu ulice Vaněčkova 200

Nabídka ubytovacího areálu Hotel Cristal*** v Železném Brodu ulice Vaněčkova 200 Nabídka ubytovacího areálu Hotel Cristal*** v Železném Brodu ulice Vaněčkova 200 Budova hotelu: Leží na vlastním pozemku. Sestává z hlavní budovy, dvorního traktu a budovy tzv. ubytovny. V současné době

Více

Vysoké Tatry - Aqua relax hotel *** Trigan s wellness a bazénem / č.2914

Vysoké Tatry - Aqua relax hotel *** Trigan s wellness a bazénem / č.2914 CK TURISTA Vysoké Tatry - Aqua relax hotel *** Trigan s wellness a bazénem / č.2914 4,5,7 - denní zájezd Akce: jedno dítě do 7 let ZDARMA Úžasné lyžování v Tatrách, nejbližších velehorách (především z

Více

HOTEL ZÁMEK. Vysoký Újezd. Investiční Memorandum

HOTEL ZÁMEK. Vysoký Újezd. Investiční Memorandum Investiční Memorandum HOTEL ZÁMEK Vysoký Újezd 362/2 - Staré Město, 110 00 Praha 1 tel: +420 257 328 281 e-mail: info@svoboda-williams.com www.svoboda-williams.com Obsah Údaje o projektu 1 Investiční příležitost

Více

Jezero Traunsee. Letní sáňkařská dráha - Strobl. Plavba lodí po jezeře. Jízda kabinkovou lanovkou na Grünberg (1004 m. n. m.)

Jezero Traunsee. Letní sáňkařská dráha - Strobl. Plavba lodí po jezeře. Jízda kabinkovou lanovkou na Grünberg (1004 m. n. m.) Tipy na výlety Solná komora Karta Salzkammergut Erlebnis Card: k zakoupení ve všech infocentrech v regionu SALZKAMMERGUT a ve vybraných hotelech a penzionech. Cena dospělí: 4,90 EUR, děti zdarma S kartou

Více

Mgr.J.Mareš Plzeňský, Jihočeský EU-OPVK VY_32_INOVACE_720

Mgr.J.Mareš Plzeňský, Jihočeský EU-OPVK VY_32_INOVACE_720 Mgr.J.Mareš Plzeňský, Jihočeský EU-OPVK VY_32_INOVACE_720 územní jednotka - Jihozápad Plzeňský kraj- největším správním střediskem je Plzeň/170 tis./druhé největší město v Čechách. Leţí na důleţité dopravní

Více

Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra

Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra LETNÍ TÁBOR PRO DĚTI EUSTACH 2011 Rekreační středisko ZSMV EUSTACH Těmice, okres Pelhřimov, kraj Vysočina Termín tábora: 16. 07. 30. 07. 2011 Cena: 4 300 Kč Kapacita: 100 120 dětí Ubytování: dřevěné chatky,

Více

Záměry obcí na období 2014-2020

Záměry obcí na období 2014-2020 Pořadové číslo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Žadatel Obec Hamry (CHR) Záměry obcí na období 2014-2020 Projekt Oprava místních komunikací Oprava veřejného osvětlení Zateplení ZŠ Rekonstrukce dětského hřiště Rekonstrukce

Více

CHARAKTERISTIKA ČINNOSTI VYSTAVOVATELŮ

CHARAKTERISTIKA ČINNOSTI VYSTAVOVATELŮ 1. CPI Hotels,a.s. - Hotel Gomel České Budějovice Ubytování (480 lůžek), stravování, konference, firemní akce, skupinové pobyty. 2. Plzeňský kraj Prezentace Plzeňského kraje a jeho programy v oblasti cestovního

Více

ŘECKO ostrov KOS LETOVISKO Marmari. LETOVISKO Lambi. ( polopenze ) Ubytování v tomto letovisku: Hotel BLUE JAY BEACH**+

ŘECKO ostrov KOS LETOVISKO Marmari. LETOVISKO Lambi. ( polopenze ) Ubytování v tomto letovisku: Hotel BLUE JAY BEACH**+ ŘECKO ostrov KOS LETOVISKO Marmari Oblíbené letovisko Marmari, vybudované v 80. letech 20. století, leží na severozápadním pobřeží ostrova cca 15 km od hlavního města Kos. Na rozdíl od toho Marmari poskytuje

Více

Malování v Provence. 10 - denní zájezd Francie

Malování v Provence. 10 - denní zájezd Francie Malování v Provence 10 - denní zájezd Francie Navštivte a poznejte Provence, rodiště a působiště řady slavných malířů, a přeneste její krásy na malířské plátno! Kdo už někdy držel v ruce paletu a štětec,

Více

Člověk v lidském společenství Hmotná a duchovní kultura

Člověk v lidském společenství Hmotná a duchovní kultura Označení materiálu: VY_32_INOVACE_ZSV_0112 Autor: Tematický celek: Mgr. Martina Kaňovská Základy společenských věd Datum: 3.11.2012 Učivo (téma): Člověk v lidském společenství Hmotná a duchovní kultura

Více

Panství Bechyně. Významnou součástí nabídky Panství Bechyně je ubytování v několika lokacích.

Panství Bechyně. Významnou součástí nabídky Panství Bechyně je ubytování v několika lokacích. Panství Bechyně Panství Bechyně Společnost Panství Bechyně s.r.o. Vám nabízí široké spektrum služeb, a to nejen pronájem konferenčních a školicích prostor, ale také zajištění programu, koordinace akcí,

Více

Naučná stezka - 14 zastavení na Praze 14

Naučná stezka - 14 zastavení na Praze 14 Zastavení první... Hloubětín Na místě Hloubětína žili lidé již v 10. století. Jméno obce historické prameny spojují s postavou vladyky Hlupoty. Dnešní podobu získal Hloubětín až v roce 1907. K Praze byl

Více

Magická síla přírody a lidského umu

Magická síla přírody a lidského umu Luhačovice Město Luhačovice, cestovní agentura Luha Info Městské informační středisko Masarykova 950, 763 26 Luhačovice tel./fax: 577 133 980, tel.: 577 132 341 e-mail: luhainfo@mesto.luhacovice.cz Magická

Více

Kempy na Vltavě ( kontakt, popis)

Kempy na Vltavě ( kontakt, popis) Kempy na Vltavě ( kontakt, popis) Zahrádky - Borová Lada ( ř. km 413 ) Kontakt: OÚ Borová Lada, čp. 38, Borová Lada, tel. /fax: 388 434 135 Popis: rozlehlé přírodní tábořiště na travnatých svazích při

Více

ZIMA NA HORÁCH 2011/2012

ZIMA NA HORÁCH 2011/2012 Benecko / Krkonoše Hotel Star*** Hotel leží v srdci Krkonoš, přímo ve středu lyžařského a turistického střediska Benecko, na jižně orientované straně vrchu Žalý (1036 m.n.m.) v těsné blízkosti lyžařských

Více

NABÍDKA PRO FIREMNÍ KLIENTELU

NABÍDKA PRO FIREMNÍ KLIENTELU NABÍDKA PRO FIREMNÍ KLIENTELU Ideální řešení pro Vaši konferenci, meeting i firemní večírek. Hotel GOLD**** Chotoviny, Táborská 68, Chotoviny * www.hotelchotoviny.cz * recepce@hotelchotoviny.cz * 398 998

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_132 Datum: 2.4.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_132 Datum: 2.4. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

Rekonstrukce ulice Nádražní

Rekonstrukce ulice Nádražní - 1 - Žabčice leží jižně od města Brna ve vzdálenosti 25 km po silnici a 20 km po železnici. Okolí vsi v úrodném údolí řeky Svratky bylo osídleno již od pravěku. Nejstarší zápis je z r. 1356, jméno obce

Více

18. Přírodní rezervace Rybníky

18. Přírodní rezervace Rybníky 18. Přírodní rezervace Rybníky Nedaleko od silnice Kozlovice Tichá, asi v polovině vzdálenosti mezi okraji těchto obcí, byl kdysi rybníček, který již zanikl. Na jeho místě vznikla přirozenou sukcesí mokřadní

Více

LÁZNĚ A UBYTOVÁNÍ U HASTRMANA

LÁZNĚ A UBYTOVÁNÍ U HASTRMANA LÁZNĚ A UBYTOVÁNÍ U HASTRMANA představení společnosti Jsme silnou, dynamickou společností a spolehlivým partnerem na trhu gastronomie. Svým zákazníkům i obchodním partnerům nabízíme široké portfolio produktů,

Více

Rekreační možnosti a zatížení CHKO Pálava. Křtiny, 5. - 6. 5. 2010

Rekreační možnosti a zatížení CHKO Pálava. Křtiny, 5. - 6. 5. 2010 Křtiny, 5. - 6. 5. 2010 P - rozloha 83,3 km 2 - vyhlášena 19. 3. 1976 - na území CHKO je 10 obcí - zasahuje na 11 katastrálních území - sídlem Správy je Mikulov na Moravě - posláním je ochrana přírody

Více

Prezentace OREA HOTELS s.r.o. 18. 3. 2015 Praha

Prezentace OREA HOTELS s.r.o. 18. 3. 2015 Praha Prezentace OREA HOTELS s.r.o. 18. 3. 2015 Praha OREA HOTELS s.r.o. Společnost OREA HOTELS s.r.o. provozuje největší český hotelový řetězec OREA HOTELS & RESORTS. V současné době jej tvoří 16 hotelů po

Více

Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové.

Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové. Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové. Dnes má městečko asi 5 000 obyvatel a je známé hlavně lázeňstvím

Více

VSTUPENKU ZDARMA AQUA CZECH 2012/2013 JIHOČESKÝ KRAJ. Ke každé zakoupené vstupence od nás dostanete druhou

VSTUPENKU ZDARMA AQUA CZECH 2012/2013 JIHOČESKÝ KRAJ. Ke každé zakoupené vstupence od nás dostanete druhou AQUA CZECH 2012/2013 JIHOČESKÝ KRAJ Ke každé zakoupené vstupence od nás dostanete druhou VSTUPENKU ZDARMA ve stejné, nebo nižší ceně na vstup do areálu hotelového aquaparku. NABÍZÍME NÁVŠTĚVNÍKŮM CELOROČNÍ

Více

Svijanská jedenáctka

Svijanská jedenáctka Námět turistického pochodu Svijanská jedenáctka Turistický výlet na místa, kam se často pěšky nechodí. Přesto i zde se dá najít řada zajímavostí: vesnické kostelíky, údolí Jizery s mohutnými stromy, jezera

Více

Panství Bechyně s.r.o.

Panství Bechyně s.r.o. Panství Bechyně Panství Bechyně s.r.o. Firma Panství Bechyně Vám nabízí k pronájmu reprezentativní prostory zámku Bechyně, elegantní prostředí Černického zámečku nebo sportovní a rodinné prostředí Penzionu

Více

SICÍLIE 18. 9. 27. 9. 2015

SICÍLIE 18. 9. 27. 9. 2015 SICÍLIE 18. 9. 27. 9. 2015 Proč právě Sicílie? Největší italský ostrov nabízí krásné pláže, hory, divoké kaňony, jedny z nejlépe zachovaných antických památek světa i architektonické pozůstatky vlády Normanů,

Více

ZÁMECKÝ HOTEL CTĚNICE

ZÁMECKÝ HOTEL CTĚNICE KONFERENCE, KONGRESY, MEETINGY, PREZENTACE, ŠKOLENÍ, FIREMNÍ PLESY, GARDEN PARTY S GRILOVÁNÍM, INCENTIVNÍ A TEAM-BULDINGOVÉ AKCE ZÁMECKÝ HOTEL CTĚNICE Zámecký hotel Ctěnice Zámek Ctěnice 190 17 Praha 9

Více

RAKOUSKO. Nový rezidenční komplex u lanovky v srdci. Ski Amadé. Garantovaný výnos z pronájmu

RAKOUSKO. Nový rezidenční komplex u lanovky v srdci. Ski Amadé. Garantovaný výnos z pronájmu RAKOUSKO Nový rezidenční komplex u lanovky v srdci Garantovaný výnos z pronájmu Ski Amadé Wagrain, Rakousko Skvělé lyžování a krásné léto v Alpách Městečko Wagrain se nachází v srdci lyžařského střediska

Více

Apartmány Budin Blata 94 Vodice

Apartmány Budin Blata 94 Vodice Apartmány Budin Blata 94 Vodice Vodice leží na pobřeží Jaderského moře, při Jadranské magistrále,11 km severozápadně od Šibeniku první zmínka o městě ze 14.století, název Vodice vznikl od četných vodních

Více

Konference Semináře Firemní akce

Konference Semináře Firemní akce Konference Semináře Firemní akce OREA Wellness Hotel Horizont *** & OREA Hotel Špičák*** Železná Ruda - Špičák Lokalita OREA Wellness Hotel Horizont *** & OREA Hotel Špičák *** se nacházejí na jižním svahu

Více

ŠKOLNÍ/SKUPINOVÉ POBYTY NA LIPNĚ

ŠKOLNÍ/SKUPINOVÉ POBYTY NA LIPNĚ ŠKOLNÍ/SKUPINOVÉ POBYTY NA LIPNĚ Chata Lanovka moderní komplexní zázemí pro školní a skupinové pobyty nebo sportovní soustředění 20 pohodlných apartmánů s vlastním sociálním zařízením 2 bezbariérové apartmány

Více

Rozhledny. VY_32_Inovace_13_03_informace_o_všech_rozhlednách.notebook. March 23, 2013. Škola. Bc. Helena Jurašková. Anotace.

Rozhledny. VY_32_Inovace_13_03_informace_o_všech_rozhlednách.notebook. March 23, 2013. Škola. Bc. Helena Jurašková. Anotace. Pořadové číslo a název projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2671 "Učení nás baví" Rozhledny Škola Základní škola praktická, Liberecká 31, Jablonec nad Nisou, příspěvková organizace Autor Bc. Helena Jurašková Číslo

Více

V roce 2008 obec byla přijata do Mikroregionu Táborsko.

V roce 2008 obec byla přijata do Mikroregionu Táborsko. 1 Obsah programu Obsahem programu je pokračovat v práci našich předchůdců, prohlubovat a zefektivňovat výkon samosprávy ve všech oblastech kulturního, společenského a hospodářsko-ekonomického života v

Více

Nový rezidenční projekt v srdci Švýcarska

Nový rezidenční projekt v srdci Švýcarska Nový rezidenční projekt v srdci Švýcarska Umístění Nový rezidenční projekt v srdci Švýcarska se nachází v jednom z nejkrásnějších regionů v Alpách Bernese Oberland v blízkosti Interlakenu, Brienz. Bernese

Více

100% garance sněhu. Kaprun Zell am See Saalbach Kitzbühel. Zima 2012 2013 časová sleva až 10 % Vánoce děti ZDARMA. ubytování od 600 Kč/os.

100% garance sněhu. Kaprun Zell am See Saalbach Kitzbühel. Zima 2012 2013 časová sleva až 10 % Vánoce děti ZDARMA. ubytování od 600 Kč/os. Vánoce děti ZDARMA 100% garance sněhu Zima 2012 2013 časová sleva až 10 % Kaprun Zell am See Saalbach Kitzbühel ubytování od 600 Kč/os./noc 3x ubytování s polopenzí 2 690 Kč Kaprun Kaprun pod dominantním

Více

ČERVENÉ POŘÍČÍ ODŮVODNĚNÍ

ČERVENÉ POŘÍČÍ ODŮVODNĚNÍ OBEC ČERVENÉ POŘÍČÍ KRAJ PLZEŇSKÝ OKRES KLATOVY II. ODŮVODNĚNÍ ZMĚNY č.2 ÚP OBCE A TEXTOVÁ ČÁST OBJEDNATEL : OBEC ČERVENÉ POŘÍČÍ, ČERVENÉ POŘÍČÍ č.27, 340 12 ŠVIHOV POŘIZOVATEL : MěÚ KLATOVY, ÚÚP, NÁM.

Více

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy)

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy) Krajinou Lichtenštejnů Přijeďte se přesvědčit o jedinečnosti Lednicko-valtického areálu. Tento unikátní park o rozloze okolo 280 km2 tvořil mocný rod Lichtenštejnů po dobu tří staletí a od roku 1996 je

Více

Cestovní ruch v Národním parku České. Švýcarsko. Riziko nebo příleţitost? Česko-saské Švýcarsko. www.npcs.cz. Cestovní ruch v NP České.

Cestovní ruch v Národním parku České. Švýcarsko. Riziko nebo příleţitost? Česko-saské Švýcarsko. www.npcs.cz. Cestovní ruch v NP České. Česko-saské Cestovní ruch Cestovní ruch v Národním parku České Riziko nebo příleţitost? Česko-saské Cestovní ruch Michaela Andělová České o.p.s. Mgr. Richard Nagel Správa NP České Česko-saské Cestovní

Více

PROGRAM MUZEJNÍ NOCI VE SVITAVÁCH V SOBOTU 2. ČERVNA 2012

PROGRAM MUZEJNÍ NOCI VE SVITAVÁCH V SOBOTU 2. ČERVNA 2012 PROGRAM MUZEJNÍ NOCI VE SVITAVÁCH V SOBOTU 2. ČERVNA 2012 PO CELÉ ODPOLEDNE A VEČER VSTUP ZDARMA!!! OD 12:15 FAKULTATIVNĚ SPOLEČNÝ OBĚD ESPERANTSKÝCH NÁVŠTĚVNÍKŮ V RESTAURACI ASTRA - v návaznosti na příjezd

Více

Národní parky I. K. Kovářová a K. Čapková, 2005

Národní parky I. K. Kovářová a K. Čapková, 2005 EVROPA Národní parky I K. Kovářová a K. Čapková, 2005 Národní parky Velkoplošné chráněné území, jehož značnou část zaujímají přirozené, nebo lidskou činností málo ovlivněné ekosystémy, v němž rostliny,

Více

Rozhledny. Číslo. Předmět. Vlastivěda

Rozhledny. Číslo. Předmět. Vlastivěda Pořadové číslo a název projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2671 "Učení nás baví" Rozhledny Škola Základní škola praktická, Liberecká 31, Jablonec nad Nisou, příspěvková organizace Autor Bc. Helena Jurašková Číslo

Více

Skiareál Lipno nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách! Tisková konference, České Budějovice, 1. listopad 2011

Skiareál Lipno nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách! Tisková konference, České Budějovice, 1. listopad 2011 Skiareál Lipno nejpohodlnější rodinné lyžování v Čechách! Tisková konference, České Budějovice, 1. listopad 2011 Pohodlné rodinné lyžování může nabídnout každý lyžařský areál, ale to skutečně nejpohodlnější

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt MŠMT ČR EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3349 Název projektu I nejvyšší věž

Více

ZÁMEK KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ NABÍDKOVÝ LIST PRO TURISTICKOU SEZONU 2013

ZÁMEK KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ NABÍDKOVÝ LIST PRO TURISTICKOU SEZONU 2013 ZÁMEK KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ NABÍDKOVÝ LIST PRO TURISTICKOU SEZONU 2013 Vážení návštěvníci, obchodní partneři, dovolujeme si Vám představit program prohlídek, který jsme pro Vás připravili na rok 2013, rozdělený

Více

TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ HOTELU HAPPY STAR (v dosahu chůze)

TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ HOTELU HAPPY STAR (v dosahu chůze) TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ HOTELU HAPPY STAR (v dosahu chůze) 1. Vinice Šobes 2,5 km jedna z nejhezčích vinic ČR nacházející se v NP Pyjí, visuté lávky, ochutnávkový stánek vína, vyhlídka, ot. doba: duben

Více

Dovolená v oblasti Nei Pori (Platamonas) s I.S.C.Sports a cestovní kanceláří Pradok

Dovolená v oblasti Nei Pori (Platamonas) s I.S.C.Sports a cestovní kanceláří Pradok GREECE TOUR 2012 Dovolená v oblasti Nei Pori (Platamonas) s I.S.C.Sports a cestovní kanceláří Pradok Po úspěších v minulých letech pokračujeme v pořádání oblíbené dovolené spojené se sportovním vyžitím.

Více

Hotel monínec*** 70 km od prahy 84 lůžek ve 32 pokojích Restaurace s terasou až pro 150 hostů Wellness centrum

Hotel monínec*** 70 km od prahy 84 lůžek ve 32 pokojích Restaurace s terasou až pro 150 hostů Wellness centrum Svatby weddings Hotel monínec*** 70 km od prahy 84 lůžek ve 32 pokojích Restaurace s terasou až pro 150 hostů Wellness centrum Vážění přátelé, je mi ctí, že Vás mohu oslovit s nabídkou pořádání svateb

Více

Výstaviště Černá louka Slezskoostravský hrad Pohádkový sklep strašidel MINIUNI svět miniatur

Výstaviště Černá louka Slezskoostravský hrad Pohádkový sklep strašidel MINIUNI svět miniatur Výstaviště Černá louka Slezskoostravský hrad Pohádkový sklep strašidel MINIUNI svět miniatur B C. D A N T Y L E Č E K, O B C H O D N Í N Á M Ě S T E K Představení společnosti Ostravské výstavy, a.s. Právní

Více

NABÍDKA PRO ŠKOLY 2014/15

NABÍDKA PRO ŠKOLY 2014/15 NABÍDKA PRO ŠKOLY 2014/15 SkiResort ČERNÁ HORA PEC, tj. 37,8 km sjezdovek na 1 skipas Černá hora (Janské Lázně), Pec p. Sněžkou, Černý Důl, Velká Úpa, Svoboda n. Úpou Východní Krkonoše, Česká republika

Více

HITLEROVO ORLÍ HNÍZDO Königssee Salzburg a Hallstatt

HITLEROVO ORLÍ HNÍZDO Königssee Salzburg a Hallstatt HITLEROVO ORLÍ HNÍZDO Königssee Salzburg a Hallstatt Prezentace zájezdu Orlí hnízdo (Kehlsteihaus) Cestovní a dopravní kancelář Tihelka Autor: Antonín Tihelka 1 Vážený zákazníku, vítáme Vás na stránkách

Více

Kulturní akce. Nabízíme zapůjčení stolních a zahradních her (kroket, petanque, karty, míče) K potěše ducha vybízí dřevěná kaple sv. Anežky.

Kulturní akce. Nabízíme zapůjčení stolních a zahradních her (kroket, petanque, karty, míče) K potěše ducha vybízí dřevěná kaple sv. Anežky. Kulturní akce Stylově vybavený klub Špejchar je vhodným místem pro konání soukromých akcí, jako jsou oslavy narozenin, výročí, rodinná či jiná setkání. Prostor je vhodný k uspořádání koncertu, či jako

Více

Dívčí Kámen. Nabídka na využití prostor zříceniny hradu. platná od 26. 5. 2014 do 31. 12. 2014. Určeno veškerým kulturním vystoupením

Dívčí Kámen. Nabídka na využití prostor zříceniny hradu. platná od 26. 5. 2014 do 31. 12. 2014. Určeno veškerým kulturním vystoupením Nabídka na využití prostor zříceniny hradu Dívčí Kámen platná od 26. 5. 2014 do 31. 12. 2014 Určeno veškerým kulturním vystoupením Foto: Petr Znachoř Nabízíme možnost prezentace uměleckých aktivit v netradičním

Více

Zimní stadion Ostrov

Zimní stadion Ostrov Zimní stadion Ostrov Tréninkové pobyty a soustředění v Ostrově Vážení manažeři sportovních klubů, sportovci a obchodní přátelé, Rádi bychom Vám představili možnosti Zimního stadionu v Ostrově u Karlových

Více

SVATEBNÍ NABÍDKA. Ideální řešení pro Vaši jedinečnou a romantickou svatbu. Svěřte svůj důležitý den do rukou našeho svatebního koordinátora.

SVATEBNÍ NABÍDKA. Ideální řešení pro Vaši jedinečnou a romantickou svatbu. Svěřte svůj důležitý den do rukou našeho svatebního koordinátora. SVATEBNÍ NABÍDKA Ideální řešení pro Vaši jedinečnou a romantickou svatbu. Svěřte svůj důležitý den do rukou našeho svatebního koordinátora. Hotel GOLD****, Táborská 68, Chotoviny * www.hotelchotoviny.cz

Více

Rekreační potenciál našich řek

Rekreační potenciál našich řek Rekreační potenciál našich řek Marina Týnec nad Labem APL - Asociace lodního průmyslu Ing. Vladimír Žák 724 371 294 Slovo úvodem Turistika je v posledních letech bez hranic a se stoupající mobilitou roste

Více

Značka vznikla v roce 2010 s cílem podpory území. Tato značka garantuje zejména místní původ výrobku a vazbu na region Jeseníků

Značka vznikla v roce 2010 s cílem podpory území. Tato značka garantuje zejména místní původ výrobku a vazbu na region Jeseníků JESENÍKY originální produkt Přinášíme Vám kvalitu a tradici z Jeseníků 6.11.2013 ZNAČKA JESENÍKY ORIGINÁLNÍ PRODUKT Značka vznikla v roce 2010 s cílem podpory území Tato značka garantuje zejména místní

Více

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011)

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Brožury Adršpašsko-Teplické skály Anenské slatinné lázně, Lázně Bělohrad Brány Orlických hor Cesta kamene turistický produkt Cestujeme po

Více