CESTOVATELSKÝ DENÍK. Bulharsko Polsko Slovensko Česko. by Aria Swan Perfectgirl.blogerka.cz Destinyswan.blog.cz Roztomilemalelharky.blogerka.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "CESTOVATELSKÝ DENÍK. Bulharsko Polsko Slovensko Česko. by Aria Swan Perfectgirl.blogerka.cz Destinyswan.blog.cz Roztomilemalelharky.blogerka."

Transkript

1 CESTOVATELSKÝ DENÍK Bulharsko Polsko Slovensko Česko by Aria Swan Perfectgirl.blogerka.cz Destinyswan.blog.cz Roztomilemalelharky.blogerka.cz

2 BULHARSKO 2007 Dobŭr den! ZÁKLADNÍ INFORMACE O BULHARSKU Hlavní město: Sofie Rozloha: ,6 km² Počet obyvatel: Oficiální jazyk: bulharština Státní zřízení: Parlamentní republika Hlavní náboženství: pravoslaví (85 %), islám (13 %), katolictví (1 %)[1] Měna: leva

3 PRVNÍ A DRUHÝ DEN- CESTA Vyjeli jsme z Prostějova. Po cestě nám vypovědělo auto, takže jsem se musely zastavit v Srbsku, v servisu v Suboticích. 8:00 a Pořád ještě jedeme. Jsme sice v Bulharsku, ale není tady ještě moře. 9:41 už jsme v Burgasu u moře pojedeme směrem na Sozopol. Teď se jdeme podívat do vesnice Rezáno. To je konec Bulharska, je odtud vidět až do Turecka. Konečně jsme našli ubytování- v Lozentzi. Zvláštností v Bulharsku je, že mají často sprchu spojenou přímo ze záchodem a když se sprchují, tak voda teče přímo na zem a na záchod. První večer šel brách na záchod už byl oblečený v pyžamu a mamka šla vymáchat plavky v umyvadle. Jenže měla špatně přepnutou páčku a místo vody do umyvadla, pustila sprchu- rovnou na bráchu.

4 V apartmánu nemáme kuchyň, takže musíme chodit na do restaurací, kde je ale jídlo docela levné. Specialitami je tu hlavně velká spousta jídel s balkánským sýrem- například balkánský sýr v těstíčku nebo slané sýrové omelety. Taky můžete ochutnat mátový- mint koktejl, Tarator- studená polévka z jogurtu, okurků a kopru podobná řeckým tzatzikům nebo malé smažené rybky, které prodávají všude po ulicích. Zajímavé v Bulharsku taky je, že ke každému jídlu, které si objednáte v restauraci, vám přinesou tolik příborů, kolik je u stolu lidí. Prostě aby všichni všechno ochutnali. Na náměstí mají každý večer atrakci jako bungee jumping. My neskáčeme! Na pláži v Lozentzi je krásný písek. TŘETÍ DEN- DUINY Jedeme na pláž Duiny,která je mezi Sozopolem a Lozentzem.. Je tu krásný jemný písek a strašně velké vlny. Na zpáteční cestě se zastavujeme na zmrzlině v Kitenu. Zmrzlina se v Bulharsku neprodává na kopečky, ale váží se a podle toho, kolik váží, taky stojí peněz. Jeden plný kornout tu vyjde asi na třicet korun, ale stojí za to. Není to vůbec jen nějaká uměla barvená hmota jako v Česku. Nejlepší je Tiramissu- na spodu kornoutu byly tak dvě lžičky kávy. Mňam! (V Bulharsku mají leva a stotinky. Jedna leva je asi 15 korun a kornout zmrzliny stál asi 2 leva) ČTVRTÝ DEN- ROPOTAMO A SINEMORETZ

5 Jedeme do přírodní rezervace Ropotamo, která se náchází jižně od Sozopolu, cestou do Primorska. Ropotámo je řeka, která vtéká do moře. Jedeme loďkou a cestou vidíme volavky, skálu lví hlavu a veselou skálu. Z té skočili podle pověsti dva milenci, kteří se měli rozloučit. No, já bych se asi radši rozloučila... Teď jedeme na pláž Sinemorec, která je blízko Turecka. Moře je tu krásně čisté a okolo něj jsou skály. Jsou obrovské le je to tu nádherné. Z pláže můžeme jít z jedné strany do moře a z druhé strany do řeky.

6 Večer se jdeme podívat do Sozopolu. Sozopol je staré rybářské městečko- nejstarší na bulharském pobřeží. Jsou tu lodě a hodně stánků. Vjedné lodi je dokonce Restaurace.V Sozopolu jsou staré dřevěné domky, v přízemí jsou úzké a v poschodí široké. PÁTÝ DEN- KITEN Ráno jsme jeli na pláž do vedlejšího Kitenu. Zaparkovali jsme v městečku a na pláž jdeme pěšky. Je šílené vedro. V Kitenu je krásná pláž i moře a hodně lidí. Odpoledne se zvedl vítr ( později jsme se dozvěděli, že po celém pobřeaží proletěl uragán Bura a obrátil vodu, tak, že byla ledová). Vrátil jsme se do Lozentze na oběd.

7 V podvečer jsme se šli projít po Lozentzi. Všude v Bulharsku se staví hotely a apartmány, takže je to tady jedno velké staveniště. Jsou tu obrovské rozdíly- nad mořem stojí milionářské domy a luxusní hotely a někde zase chatrče. ŠESTÝ DEN- STĚHOVÁNÍ Končíme ubytování v Lozenetzi, ale domů ještě nechceme. Jedeme přes Varnu- kromě krásných hotelů je tady v kopci romská čtvť plná chatrčí. Bydlí tady i v domcích ze zbytků aut, plechů a odpadu. Dojeli jsme až na konec Bulharska, k rumunským hranicím, a pořád nemůžeme najít ubytování, které by se nám líbilo. Chtěli jsme do super hotelu s bazénem v Krapetsi nad mořem, ale měli obsazeno a taky byl ten hotel moc drahý. Jsme naštvaní a jedeme dál. Tady jsme chtěli bydlet A tady bydlíme

8 Jednu noc přespáváme proto v Krapetsi, ve Vile Borko. Pokoje vypadají jako na staré horské chatě, ale mají bazén a hezké posezení na zahradě. Jdeme ještě k večeru k moři na pláž v Krapetsi. Voda je ledová, jsou tu velké vlny, ale není tady vůbec nikdo, kromě racků. SEDMÝ DEN- NOVÉ UBYTOVÁNÍ Zase hledáme ubytování... a jezdíme sem a tam po pobřeží. Cestou kolem pobřeží v oblasti vesnice Rusalka vypadala krajina strašidelně- těží se tu ropa a proto byli všudé vrtné věže, cisterny a stroje. A jinde se zase všude pasou krávy, ovce, osli a koně. Odpoledne už máme přesunů autem plné zuby a tak nakonec hledáme ubytování ve vnitrozemí. A našli jsme- v Shable! Místní nám sice nabízeli ubytování v bungalovech přímo u moře, ale my jsme se rozhodli, že zůstaneme vpřímo ve vesnici, která byla 5km od moře (a asi 10 km od pláže v Krapetsi, kde se nám líbilo a kde jsme spali minulou noc). Paní domácí je původem Polka, takže jí docela rozumíme.

9 Spolubydlící =) OSMÝ DEN- DELFÍNI Dnes jedeme hned ráno do Varny do delfinária. Město Varna je ucpané auty a tak dlouho jezdíme kole dokola, až najdeme místo na parkování u parku. Asi jsme zabloudili. Jdeme po pláži a asi se rozpustíme horkem. Na pláži je hodně lidí a čvachtají se v zelené vodě plné řas. A taky v hnusně zeleném bazéně. Táta se znovu ptá na cestu a pán mu ručně vysvětluje, že musíme po schodech nahoru. Jenže to nejsou žádné schody, ale kanalizační trubky, které tvoří vysoké a prudké schodiště...mamka málem zkolabovala strachy, že propadneme mezi trubkama... Ale delfinárium jsme našli. Doběhli jsme už po začátku představení. Moc se nám představení líbí. Delfíni hází balonky na diváky a proskakují kruhy.

10 DEVÁTÝ DEN- LOUČENÍ S MOŘEM Máme poslední den u moře. Zítra pojedeme domů. Vedle Albeny v místě Zlatých písků je turistické městečko Kraněvo. Pláž je pěkná, i když je tu hodně lidí. Jsou ale obří vlny. Šplouchají tak vysoko, že polovina stojanů na slunečníky jsou ve vodě. Po dvou hodinách plávčíci pískají a vyhánějí lidi z vody- koupání je nebezpečné. Lidi ale stejně neposlouchají, pro jednu holku musel plavčík do vln. Plavat nemůžeme, ale alespoň blbneme ve vlnách. Voda má obrovskou sílu a háže nás do moře. Odpoledne se jdeme projít po městečku,protože si chci něco koupit na památku. Táta si ve stánku s rybami kupuje smaženého kraba a vařenou langustu. Po všech městech i cestách pobíhají v Bulharsku divocí psi. Někdy vypadají jako vlci. Ve větších městech je prý chytají a dávají jim značku na ucho. DESÁTÝ A JEDENÁCTÝ DEN- ODJEZD Jedeme jinou cestou-přes Rumunsko a potom přes Maďarsko a Slovensko. V Rumunsku se zastavujeme v Mangalii Venus, kde byla kdysi máma s babičkou poprvé u moře. Ale tenkrát tam nebylo tolik lidí ani hotelů. U silnice stojí lidi a cinkají klíčkama- nabízejí ubytování turistům.

11 Kolem hlavního města Rumunska Bukurešti se motáme několik hodin- Bukurešť se spravuje a všude jsou náklaďáky, objíždíme město hodinu, ale dá se prý jet taky i šest hodin. Je to blázinec. Jedeme přes Karpaty. JEDENÁCTÝ DEN V noci jsme si zdřímli v autě. Odpoledne přijíždíme domů.

12 POLSKO 2009 Dzień dobry! Většina lidí jezdí na prázdniny na jih. My jsme se tentokrát vydali na sever. Ne na sever Chorvatska, jak si možná mnozí mysleli, ale na sever Evropy- do Polska. A ne na nákupy, ale k moři. ZÁKLADNÍ INFORMACE O POLSKU Oficiální název : Polská republika Hlavní město: Warszawa Rozloha: km2 Počet obyvatel: Oficiální jazyk: Polština Státní zřízení: republika Hlavní náboženství: římskokatolické - 95%, Pravoslavní - 1,4%, řečtí katolíci - 0,3% Měna: Zloty (PLN)

13 PRVNÍ DEN- Cesta V 10:00 jsme vyjeli z Prostějova. Okolo 12:00 jsme se zastavili u Tesca v Českém Těšíně, protože jsme chtěli vyměnit české pěníze za zloté (Zloty jsou Polská měna) a chtěli jsme se mrknout, jestli v Tescu nemají stínítka do auta. Bylo totiž strašně horko a mi jsme se v autě pekli jak rohlíky v pekárně. Asi po třičtvrtě hodiny hledání jsme stínitka samozřejmě...nenašli, takže jsme se na to vykašlali a dali si do oken ručníky připravené na pláž. Jedeme, jedeme, jedeme a pořád je horko. Polsko je samá rovina jenom, polo, louky, lesy a tak není na co koukat. V 19:00 jsme začali hledat kemp. Dojeli jsme podle GPS na místo a začali jsme se ptát lidí, kde ten kemp je. Jeden ukazuje tam, druhý tam...několikrát jsme projeli městem Toruń, kde měl kemp být, ale navigace nás pořád vracela zpátky. Potom jsme se zeptali nějaké paní, která šla zrovna kolem a ta nám řekla, že tam žádný kemp vůbec NENÍ! Bloudili jsme a hledali cokoliv na přespání. V 0:00 jsme to vzdali, zaparkovali jsme auto na parkoviště a přespali jsme v autě. DRUHÝ DEN- Hrad Marlbork, hledání ubytování

14 Ráno jsme se vzbudili a jeli jsme se podívat na gotický hrad Malbork. Tento cihlový hrad je bývalým sídlem velmistra křižáckého řádu a je zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO za svou velikost. Hrad Malbork je opravdu obrovský a rozkládá se na břehu řeky Nogat. (poznámka: když jsme přecházeli most přes řeku Nogat, myslela jsem, že se zblázním, protože se nám zdálo, jako by se s námi most kýval do strany, no blé) Bohužel jsme hrad viděli jen zvenku. Prohlídka nebyla drahá, ale trvala 3hodiny a byla jen s průvodcem, který mluvil Polsky (což nám bylo na houby), překlady neměly. Škoda, že jsme sem nepřijeli v pondělí. V pondělí mají průvodci volno a za snížené vstupné si můžete některé místnosti hradu prohlédnout sami. Večerní prohlídky jsou pak s představením v historických kostýmech. Ve tři hodiny jsme konečně přijeli do Leby, do města kam jsme měli namířeno. Hledáme ubytování, ale je tu strašně moc lidí. Všechny apartmány a hotely jsou plné. A tak jedeme do Źarnowska, to je vesnice asi 7 kilometrů od Leby. Konečně jsme našli ubytování. V podvečer jsme se šli podívat do Leby. je tu spousta atrakcí- jízda po moři v pirátské lodi, jízda po moři na motorovém člunu, tančící a zpívající Indiáni, lunaparky a klaun, který dělá z tenkých dlouhých balónků (žížal) různá zvířátka... no a jiné věci.

15 Šli jsme do Parku Zabawy (něco jako u nás lunapark), kde je spoustu super her. Když jsme na poště poslali všem pohledy, šli jsme na pláž. Baltské moře je docela dost studené. Poláci jsou na to ale dost zvyklí a když je 23 c je to pro ně šílené vedro. Skoro všichni Poláci si na pláž nosí zástěnu proti větru. Zástěna je udělaná z dřevěných tyček a kusů barevné látky s různými vzory. Poláci si z nich dělají ohrádku za kterou se opalují a povalují. Pokud je zástěn několik u sebe, je pláž nádherně barevná. na moři tu jezdí ta pirátská loď, co jsme ji viděli vyplouvat ve městě. V moři se nedá moc plavat, protože jsou tu vlny. Taky se nesmí plavat dál než 50m od břehu, protože tam jsou víry ve kterých by se člověk utopil. +zajímavost: Cukrová vata v Polsku je úplně obrovská, ale no..trochu hodně lepivá Třetí den- Wydmy ruchowe- Písečně duny Třetí den jsme se vydali na písečné duny, které se nachází ve Slovinském národním parku nedaleko Leby. Když lidem řeknete, že je v Polsku poušť, budou si možná myslet, že jste se zbláznili, ale Wydmy ruchove jsou opravdu kousek pouště u moře. Na duny se jde z města Rabka, kam se dostanete autem, turistickým vláčkem, který jezdí v lebie nebo mikrobusy, které vás dovezou na vybraná místa. Z Rabky můžete na duny jít pěšky, vláčkem nebo jet na kole, které tam půjčují (kolo stojí 10PLN na hodinu, 40PLN na celý den a 200PLN na týden)

16 Pokud se rozhodnete pro vláček, je lepší jít k dunám pěšky a jet pak vláčkem zpáteční cestu (jedna cesta stojí 15 PLN na osobu). My jsme dojeli do Rabky autem a k dunám jsme jeli vláčkem. Když jsme k dunám dojeli, šlapali jsme do menšího kopce jemného bílého písku. Je tu několik dun. Po jednom jsme několikrát po sobě vylezli a dolů jsme váleli sudy nebo jsme rychle seběhli. Z jedné strany dun je Lebské jezero a z druhé moře. U moře je pěkná pláž, kde jsme se koupali a skákali do vln.děláme s pískem blbiny, stavíme si studnu a hledáme kamínky.

17 Když nás to u moře přestalo bavit a začala nám být zima, vydali jsme se zpátky na parkoviště k autu. Tentokrát jsme šli pěšky. Potkávali jsme hlavně Poláky, kteří si šli třeba na duny hrát s balonem nebo malé děti s kyblíčkem a lopatkou- šly prostě na písek. V půlce cesty je muzeum Wyrzutnia Rakiet německé raketové základny z roku Asi za hodinu jsme konečně došli k parkovišti. Čtvrtý den- Poloostrov Hel a maják Stilo Jedeme na poloostrov Hel, je to na východ o Zarnowska asi 120km. Poloostrov Hel je nudle zeměz jedné strany je otevřený na moře a z druhé do zátoky. Je to tu pěkné, ale dost turistické. Je tu krásná písečná pláž, ale bohužel trochu špinavé moře, protože je tu strašně moc lidí.kousek od pláže je fokarium. Fokarium je záchraná stanice tuleňů, kde tuleně připravují na převoz zpátky do moře (Foka je polsky tuleň).

18 Šli jsme se podívat na stánky, na lodě a potom na pláž. Moře je docela dost studené a tak jsme se asi po hodině sbalili a šli jsme zpátky k autu. Chvilku jsme jeli autem a potom jsme zastavili u lesa. V lese u Jastarnie je Muzeum obrany pobřeží v Helu. Muzeum je vlastně původní pevnost a seznamuje návštěvníky s vojenskou historií Helu a historií polského vojenského námořnictva. Vstupné stálo 6PLN pro dospělého a 4PLNl pro dítě. I kdyby to bylo dražší, tak to stálo za to! Muzeum je udělané ve starém bunkru, kde kdysi bývalo obrovské dělo. Je tu spoustu věcí, které se dochovali z válek. Je tu například několik pokojů, ve kterých vojáci žili. V pokojích jsou většinou jen postele a v pokoji velitele je trezor. Potom tady jsou místnosti, které sloužili jako nemocnice. Nemocnice vypadá až hrůzostrašně, protože staré věci skvěle vystihují atmosféru té doby. Když jsme prošli všechny místnosti, šli jsme se podívat na místo, kde se kdysi otáčelo to obrovské

19 dělo. Potom jsme se vrátili zpátky dovnitř a šli se podívat do ostatních místnosti. V některých místnostech vysílali staré polské filmy z války, v některých měli vystavené další exponáty a v jedné místnosti byla udělaná partyzánská zemljanka. Autem jsme jeli až na místo, kousek od Lebi, kde stojí maják Stilo.Pod kopcem, na kterém maják stojí je hospoda. Dali jsme si tam zapiekanku. Zapiekanka je rohlík, ve kterém je zapečný sýr, houby nějaká zelenina a celé je to polité kečupem. Pátý den- Leba, moře, lebské jezero a loučení s Polskem Náš poslední den v Polsku byl moc pěkný. Vstali jsme a naposledy jedeme do Leby. Díváme se na suvenýry a hrajeme hry v parku zabawy Potom jsme šli na pláž. Je tu šíííííííleně moc lidí. Jak už jsem říkala, Poláci nosí na pláž barevné zástěny a tak to tam bylo strašně barevné. Taťka tam ale i přesto chtěl jít. Moře mi připadá docela teplé. Pláž je tady rozdělená na dvě části- jednu pláž hlídá plavčík a druhou ne. My jsme na té, kterou nehlídá.

20 Na pláži jsme nebyli moc dlouho. Taťka šel zpátky z pláže přes moře a já s mamkou a bráchou jsme šli přes pláž, protože bráchovi byla zima. Vylezli jsme po schůdkách, po kterých jsme na pláž vcházeli a čekali jsme na taťku. Toho jsme ale nikde neviděli. Po 15 minutách jsme šli směrem k autu a doufali, že taťku někde potkáme. Po chvilce jsme ho uviděli. Šel totiž úplně jiným východem z pláže než my. Mamka šla k autu a my s taťkou jsme šli nakupovat suvenýry. Ptokm jsme jeli zpátky do Zarnowska. Asi kilometr od Zarnowska je Lebské jezero. Tak jsme se tam šli podívat. Když jsme se vrátili do Zarnowska, umínili jsme si s bráchou, že chceme ještě nějaký suvenýr, takže jsem zase nasedli do auta a jeli do Leby. Noční Leba je moc hezká. je tu sice hodně lidí, ale to nevadí. Nejhezčí jsou světýlka na turistickém vláčku, který jezdí městem a taky všechna ta světla ve výlohách a v Parku Zabawy. Nejdřív jsme šli na pláž nabrat písek. Chtěli jsme si ho totiž přivézt domů. cestou jsme si prohlíželi suvenýry, ale nemohli jsme se rozhodnout. Na moři byla zase ta pirátská loď, jenže teď ve tmě nádherně svítila: Chodili jsme po městě do 22 hodin. Potom jsme si koupili takový skákající míček, který je připevněný na gumě a látkovým náramkem se přidělá na zápěstí (tyhle míčky mají v Polsku skoro všichni). Potom už jsme jeli konečně do Zarnowska.

21 Šestý den- Berlín a zpátky domů V 6:00 jsme ráno nastoupili do auta. Bylo docela chladno. Cesta do Polska byla poměrně dlouhá, takže jsme se rozhodli, že to bude nazpátek rychlejší projet přes Německo. Přejeli jsme hranice s Německem. brácha je zklamaný, že nemůže ukazovat pas. Po nějaké době jsme zastavili u takového odpočívadla. je tu super-moderní WC. U umyvadla jsou tři čudlíky. když zmáčknete první, vyteče trocha mýdla, když zmáčknete druhý, začne téct voda a když zmáčknete třetí, začne foukat teplý vzduch na osušení rukou. Po poledni jsme dojeli do Berlína, hlavního města Německa. Šli jsme se podívat na berlínskou zeď, která kdysi rozdělovala komunistický Berlín na východní a západní. Pří revoluci v roce 1989 ji lidi zbořili a Berlín se zase spojil. Že by slunečník měsíčník... a větrník?

22 Potom jsme se šli podívat k Brandeburské bráně. Okolo ní se pohybuje spousta turistů a taky lidi, kteří jsou různě namaskovaní a vydělávají si tím, že se fotí s turisty (robot, vojáci, zlatý mnich, stříbrný bezdomovec, modrá obluda) Berlín se mi vůbec nelíbí. Jsou tu strašně moderní a výstřední stavby. A horko. Cestou zpátky jsme se podívali kolem Tropical Islandu u Berlína, což je celkem luxusní aquapark s umělým mořem... Když jsme dojeli za prahu, měli jsme obrovský hlad, takže jsme si skočili do McDonalda. Ve 2:00 jsme dojeli domů

23 SLOVENSKO 2011 Dobrý deň! Nevím proč, ale v roce 2011 se chystala většina našich známých právě na Slovensko. Tak jsem se rozhodli, že se tam podíváme taky.. ZÁKLADNÍ INFORMACE O SLOVENSKU Oficiální název : Slovenská republika Hlavní město: Bratislava Rozloha: km² Počet obyvatel: Oficiální jazyk: Slovenština Státní zřízení: republika Hlavní náboženství: Katolíci (60,3 %), Protestanti (7,9%) Měna: Euro

24 První den- Příjezd Letos jsem měli -snad poprvé ze všech dovolených- vybrané ubytování předem. Ubytovali jsme se ve čtyřhvězdičkovém penzionu Sonja ve městě Vyšné Ružbachy. Součástí ubytování je posilovna, sauna, vířivka, solná jeskyně, krytý bazén, tenisové hřiště Druhý den- Tatry Být na dovolené na Slovensku a ani jednou nevyjít na hory je divné. My jsme se vydali na Solisko. Jeli jsme lanovkou nahoru a potom pěšky asi 4km dolů.

25 Třetí den- Pltě a Aquacity Jedna z věcí, proč jsme si za místo dovolené vybrali Slovensko, byly právě pltě. Pltě jsou takové dřevěné vory. My jsme na pltě šly do Národního parku Pieniny, vyjížděli jsme po Dunajci z Červeného Kláštoru. Můžete jet cestu tam i zpátky na pltích, nebo můžete jít pěšky. My jsme z Červeného kláštora vyjeli na pltích a zpátky jsme šly lesem okolo řeky pěšky. Cena jedné cesty na voru je asi 9. Při plavbě na pltích nebyla zajímavá jen krajina okolo, ale taky vyprávění pltníka, který nás vezl. Prý, když někoho pocáká vodou z Dunajce, někdy v životě se na tohle místo vrátí. Večer jsme jeli do aquaparku- Aquacity v Popradu. Chtěli jsme sem jít už včera, ale byl tu festival fajn rádia a bylo tu prostě nacpáno. Bazény a plavání mám ráda, ale Aquacity...tak na tenhle aquapark nikdy nezapomenu! Je to tu naprosto úžasné. Bazény se dělí na- venkovní bazény, plavecký bazén, blue saphire a blue diamond. Venku najdete několim skluzavek a tobogánů, termální- sedací bazén (teplota asi 39 C), plavecký bazén se zorbingem. Blue saphire je termální vnitřní bazén, kde večer svítí voda (střídavě různými barvami) a taky tu probíhá nad bazénem laser show. Blue diamond je bazén s barem, který si můžete třeba pronajmout na oslavu nebo firemní večírek. Kromě toho tu najdete ještě fitness centrum a sauny. (více o balíččích a cenách najdete na aquacity.sk)

26 Čtvrtý den- Procházka Byli jsme z pltí a aquaparku docela unavení, takže jsme čtvrtý den jen odpočívali a šli jsme vyzkoušet všechno co nabízelo naše ubytování- chvilku jsme byli v posilovně, zahráli jsme si kuželky a zašli jsme do solné jeskyně a do sauny. Večer jsme se šli projít okolo penzionu. Pátý den- Nepodařený výlet a odjezd přes Polsko V předposlední den dovolené jsme se chtěli jet podívat na Spišský hrad a do ledové jeskyně. Po cestě začalo strašně pršet a nad hrad jsme tudíž nemohli jít. Taky jsme do toho trochu zabloudili a když jsme konečně našli ledové jeskyně, zjistili jsme, že mají- i přesto co píší v průvodcích-v pondělí ZAVŘENO. Slovenský ráj

27 Rozhodli jsme se, že cestou zpátky se stavíme v Polsku. Nejdřív jsme chtěli jít do Solných dolů Wieliczka. Prohlídky jsou ale jen v Polštině a je tu strašně moc lidí. Potom jsme se vydali do muzea koncentračního táboru Oswiecim... Muzeum je docela strašlivé tím, že většina věcí tu zůstala, nebo je naaranžována tak, jak tu byla v době masových vražd, které tu probíhaly. Můžete si tu prohlédnout spousty fotek, pokoje, kde židé bydleli a nebo vlasy a oblečení, které tu zbyly...

28 Nakonec jsme ještě zašli u hranic do polského TESCA koupit sešity do školy. Je tu tisíckrát větší výběr než v Česku, ceny jsou podobné, někdy i nižší. Večer jsme dojeli domů.

29 KRKONOŠE/Český ráj 2010 BABYLON LIBEREC Cestou do Harrachova nás stihl déšť a bouřka. Bohužel ani když jsme dojeli na chatu pršet nepřestalo. A další den taky ne. Další dny byla taky spousta přeháněk, ale nebylo to zas tak strašné jako v jiných městech, kde v té době propukly povodně. Protože ven se moc nedalo chodit, vyjeli jsme do Liberce do Babylonu. Centrum Babylon Liberec takový..zábavní park, kde najdete: aquapark, welness, hotel, iqpark, labyrint, lunapark, bownling... Protože obejít všechny atrakce v Babylonu je nejen drahé, ale i časově náročné, vybrali jsme si jen lunapark a lasershot. HRADY HRAD VAJDŠTEJN Hrad Valdštejn byl založen okolo roku Nachází se v Turnově. HRAD KOST

30 Hrad Kost se nachází v obci Libošovice, okres Jičín. Byl postaven okolo roku Kromě toho, že si můžete prohlédnout celý vnitřek hradu, můžete se taky podívat do středověkké mučírny. ZŘÍCENINA FRÝDŠTEJN MUMLAVSKÝ VODOPÁD Vydali jsme se na stezku Krakonošova snídaně. Stezka je dlouhá 7,5 km, vede lesem okolo řeky Mumlavy. Asi v polovině cesty si můžete prohlédnou krásné Mumlavské vodopády.

31 BOBOVÁ DRÁHA Když jeden den nepršelo, vydali jsme se do města. Ani jsme nevědli, že kousek od chaty máme bobovou dráhu. Samozřejmě jsme tam museli zajít. Dráha je dlouhá 1400m, rychlost jízdy si vybíráte sami pomocí páčky-brzdy na vašem bobu. Děti do osmi let musí jezdit s dospělým. U bobové dráhy se nachází taky lanové centrum BABIČČINO ÚDOLÍ Na zpáteční cestě jsme zastavili v Babiččině údolí. Můžete si tu prohlédnout domek na Starém bělidle, zámek Ratibořice, Viktorčin splav a nebo pomník babičky s vnoučaty. Zámek Ratibořice Pomník Viktorčin splav

zas někdy nashledanou :)

zas někdy nashledanou :) Uvnitř čísla Úvodník 2 Bomba výlety 3-6 PLÁTEK Sport 7 Akce školy 9-10 Zookoutek 11 Rok 2011 Číslo 2 Megakřížovka 12 Reportáž od Marka 15 Deváťáci - redaktoři - se s Vámi loučí a přejí mnoho zábavy u čtení

Více

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 číslo 43 červenec - listopad 2012 Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. Milí čtenáři, při psaní těchto úvodních řádek jsem si uvědomil, že jsem zapomněl do krmítka nasypat

Více

PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku)

PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku) strana 2 PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku) číslo 32 červenec - prosinec 2007 Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. Co jsme pro vás připravili v tomto čísle zpět úvod Prázdinové

Více

Britové vnímají Američany jako blízký národ, navíc je vždy celkem bezpečné si tropit žerty a použít britský humor na Američanovi, protože ten se

Britové vnímají Američany jako blízký národ, navíc je vždy celkem bezpečné si tropit žerty a použít britský humor na Američanovi, protože ten se LONDÝN a PAŘÍŽ 2005 Nebylo to ještě ani dva týdny po teroristickém útoku na londýnské metro, když jsme přiletěli 16. července do Anglie my. Přes Londýn jsem letěla už mnohokrát, ale ještě nikdy jsem neměla

Více

Praha zblízka. Školní výlety. Exkurze. Zahraničí. Ozdravné pobyty. Mateřské školky

Praha zblízka. Školní výlety. Exkurze. Zahraničí. Ozdravné pobyty. Mateřské školky Praha zblízka Školní výlety Exkurze Zahraničí Ozdravné pobyty Mateřské školky Praha zblízka Praha je čítankou historických slohů. Najdeme tu románskou rotundu, gotickou katedrálu, souhvězdí barokních

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

Kdybych se stal starostou Frenštátu pod Radhoštěm

Kdybych se stal starostou Frenštátu pod Radhoštěm Prázdniny den nultý Vyjdu ze školy a konečně se nadechnu prázdninového vzduchu. Večer si zajdem na večeři a pohár, ať je vysvědčení jakékoliv. Po vysvědčení půjdu na oběd. Jako vždycky asi bude segedínský

Více

Camino po česku aneb Nevyšlapanou svatojakubskou stezkou

Camino po česku aneb Nevyšlapanou svatojakubskou stezkou Camino po česku aneb Nevyšlapanou svatojakubskou stezkou Brno Jindřichův Hradec 4. 12. 8. 2012 Před cestou Myšlenka na svatojakubskou cestu mi stále leží v hlavě. Pro někoho jako já, komu se život obrátí

Více

Sborník nejlepších literárních prací

Sborník nejlepších literárních prací Tajuplná Litovel Sborník nejlepších literárních prací O CENU JOSEFA JUNGMANNA 1. ročník 2012 Eva Nováková, 9.A Tajuplná Litovel svou minulost skrývá, odvál ji čas, v jejím nitru však stále přebývá.. Ivana

Více

výlety Úvodník současnosti Obsah 2 Monsieur Dakar rozhovor s Karlem Lopraisem

výlety Úvodník současnosti Obsah 2 Monsieur Dakar rozhovor s Karlem Lopraisem Úvodník Letošní putování po Česku jsme zakončili v Českých Budějovicích. Město, které si příští rok připomene 750 let od svého založení, jsme s Tomášem Pexou prošmejdili důkladně. Alespoň tedy historické

Více

Ondřej Kano Landa. Pomalu. s miminkem a s koněm v páteři Karpat

Ondřej Kano Landa. Pomalu. s miminkem a s koněm v páteři Karpat Ondřej Kano Landa Pomalu s miminkem a s koněm v páteři Karpat 1 Copyright Ondřej Kano Landa, 2015 Illustrations Fukiko Kano, 2015 Vydané vlastním nákladem autora ve vydavatelství CAD PRESS Ľuda Zúbka 23

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Lekce 10. Str. 98/cv. 2 Řešení: 1 c) 2 b) 3 c) Str. 98/cv. 3 Opakování textu a procvičení slovní zásoby a tvarosloví. Schéma 10C

Lekce 10. Str. 98/cv. 2 Řešení: 1 c) 2 b) 3 c) Str. 98/cv. 3 Opakování textu a procvičení slovní zásoby a tvarosloví. Schéma 10C Lekce 10 Str. 97/cv. 2 Lehčí varianta otázky 3 ze cv. 2. Vytisknout a rozstříhat. Studenti jen přiřazují lístečky k fotografiím. V závorkách uvádíme starší a méně používané výrazy. Schéma 10A Rozšiřující

Více

Chorvatsko. Geografie Chorvatska. Užitečné informace: Ubytování v Chorvatsku

Chorvatsko. Geografie Chorvatska. Užitečné informace: Ubytování v Chorvatsku Chorvatsko Chorvatsko je jednou z nejoblíbenějších zemí, kam se rok co rok vydává stále mnoho českých turistů. Vzdálenost z Prahy do Chorvatska je 920 km, které se dají zvládnout autem, ale určitě mnohem

Více

HORKÝM: INFORMACE PRO KLIENTY PO VLASTNÍ OSE: STUDENT AGENCY A REGIOJET:

HORKÝM: INFORMACE PRO KLIENTY PO VLASTNÍ OSE: STUDENT AGENCY A REGIOJET: 01 02 EDITORIAL: RegioJet jezdíme ještě levněji. Jarní nabídka eurovíkendů. 04 NA CESTÁCH S PETREM HORKÝM: Krystalové oči Venezuely. 14 PO VLASTNÍ OSE: Jak jsem viděl svět: Nový Zéland Jižní ostrov. 22

Více

London 24.8. 28.8. 2006 a 30.04. - 07.05.2005

London 24.8. 28.8. 2006 a 30.04. - 07.05.2005 London 24.8. 28.8. 2006 a 30.04. - 07.05.2005 Multikulturní babylon národů a etnik. Neokázalé město nedávající na odiv nic, snad jen přívětivou tvář plnou barů, časných opilců a neurvalých motoristů. Na

Více

SOVA. Jílovská ZAJÍMÁ NÁS VÁŠ NÁZOR. Záříjové číslo Jílovské sovy MĚSÍČNÍK OBČANŮ A PŘÁTEL JÍLOVÉHO

SOVA. Jílovská ZAJÍMÁ NÁS VÁŠ NÁZOR. Záříjové číslo Jílovské sovy MĚSÍČNÍK OBČANŮ A PŘÁTEL JÍLOVÉHO Jílovská ČERVENEC - SRPEN 2012 Číslo 7-8 Ročník XXI Vyšlo dne: 3. 8. 2012 Zdarma SOVA MĚSÍČNÍK OBČANŮ A PŘÁTEL JÍLOVÉHO PŘÍSPĚVEK DÁRCŮM KRVE Usnesením č. 537/2012/Z z 18. zasedání ZMJ ze dne 19. 6. 2012

Více

Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí

Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí Ahojda! Tamtam je zpět! Po několika měsících, kdy se vám po nás jistě stýskalo, jsme se vrátili v plné síle, se spoustou

Více

1 Abych jednou nelitoval, že jsem s lidmi o Kristu nemluvil - Leošův deník z misie. napsal Leoš Princl

1 Abych jednou nelitoval, že jsem s lidmi o Kristu nemluvil - Leošův deník z misie. napsal Leoš Princl 1 Abych jednou nelitoval, že jsem s lidmi o Kristu nemluvil - Leošův deník z misie napsal Leoš Princl ÚVOD: Toto dubnové putování bylo již druhé v pořadí. Další putování letos začíná 17.6. a další 5.8.2013.

Více

Obsah. Předmluva Nezapomenutelné vzpomínky na Otakara a Bohunku Blehovy (Jaroslav Blahoš) 11

Obsah. Předmluva Nezapomenutelné vzpomínky na Otakara a Bohunku Blehovy (Jaroslav Blahoš) 11 Obsah Předmluva Nezapomenutelné vzpomínky na Otakara a Bohunku Blehovy (Jaroslav Blahoš) 11 1. kapitola Dětství 15 Přelouč 16 Nejranější vzpomínky 19 Pardubice 24 Troja 26 Cesta do školy 32 Říčky 36 Kamarádi

Více

JAK SE ŽILO V DÁVNOVĚKU

JAK SE ŽILO V DÁVNOVĚKU JAK SE ŽILO V DÁVNOVĚKU Jak se žilo v dávnověku SBORNÍK PROJEKTOVÝCH PRACÍ STUDENTŮ 1. ROČNÍKU WALDORFSKÉHO LYCEA V PRAZE 2014 JAK SE ŽILO V DÁVNOVĚKU Sborník prací žáků 1. ročníku Waldorfského lycea

Více

květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení.

květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení. květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení. Mnoho poutavých a napínavých příběhů, bajek i pohádek Křížovky, kvizy a rozhovory Příjemné počtení

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

Kypr. www.vtt.cz. ostrov. Tady si to zamilujete. z Prahy. z Brna. z Ostravy. zdarma. odlety. odlety. odlety. také poznávací zájezdy.

Kypr. www.vtt.cz. ostrov. Tady si to zamilujete. z Prahy. z Brna. z Ostravy. zdarma. odlety. odlety. odlety. také poznávací zájezdy. y z Prahy y z Brna y z Ostravy ostrov Kypr transfery zdarma z 88 míst ČR také poznávací zájezdy Tady si to zamilujete www.vtt.cz ostrov Kypr PRG LCA, 03:25 hod., 2240 km TYP LETADLA/SPOL./ČÍSLO LETU: BOE

Více

P O S L E D N Í Ú T Ě K

P O S L E D N Í Ú T Ě K - 1 - P O S L E D N Í Ú T Ě K Zdeněk Huspek Obsah kapitola 1 Věžák na hladině 2 kapitola 2 Prémie 26 kapitola 3 Disciplinární komise 52 kapitola 4 Svobodná paní Ivana 73 kapitola 5 Samorost 101 kapitola

Více

CESTOVÁNÍ PO TURECKU. Snowdonia Glyderau. Dámská softshell bunda SYLVA 1490 Kč

CESTOVÁNÍ PO TURECKU. Snowdonia Glyderau. Dámská softshell bunda SYLVA 1490 Kč CESTOVÁNÍ PO TURECKU Akce platí od 18. 2. do 1. 3. 2009. Dámská softshell bunda SYLVA 1490 Kč původní cena: 2490 Kč Hlavní produktový partner Organizačního výboru MS v klasickém lyžování Liberec Kaçkar

Více

POHÁDKY ZE VŠECH KOUTŮ SVĚTA vám přináší esperanto.

POHÁDKY ZE VŠECH KOUTŮ SVĚTA vám přináší esperanto. POHÁDKY ZE VŠECH KOUTŮ SVĚTA vám přináší esperanto. Pohádky vypráví dětem babičky, dědové a rodiče na celém světě. Český esperantista Theodor Kilián požádal své přátele, roztroušené po celém světě, aby

Více

Cvok team. Milí přátelé, vodačky, vodáci a všichni příznivci vody divoké i klidné, vítám vás na stránkách katalogu Cvoku.

Cvok team. Milí přátelé, vodačky, vodáci a všichni příznivci vody divoké i klidné, vítám vás na stránkách katalogu Cvoku. Milí přátelé, vodačky, vodáci a všichni příznivci vody divoké i klidné, vítám vás na stránkách katalogu Cvoku. Letos otevíráme již 23. sezónu a tak vás snad nepřekvapí naše neutuchající úsilí podporovat

Více

A JEHO OSTROVY CHALKIDIKI THASSOS URANOPOLIS KRÉTA SANTORINI ZAKYNTHOS KOS RHODOS LETECKY Z OSTRAVY. www.charis.cz 1991-2015

A JEHO OSTROVY CHALKIDIKI THASSOS URANOPOLIS KRÉTA SANTORINI ZAKYNTHOS KOS RHODOS LETECKY Z OSTRAVY. www.charis.cz 1991-2015 ŘECKO 2015 A JEHO OSTROVY 24 1991-2015 LETECKY Z OSTRAVY CHALKIDIKI THASSOS URANOPOLIS KRÉTA SANTORINI ZAKYNTHOS KOS RHODOS www.charis.cz Vážení a milí příznivci cestování do Řecka, držíte v rukou již

Více