GEUS základní příručka uživatele programu. GEUS ware s.r.o.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "GEUS 14.0. základní příručka uživatele programu. GEUS ware s.r.o."

Transkript

1 GEUS 14.0 základní příručka uživatele programu GEUS ware s.r.o. Toto je základní příručka programu GEUS verze Obsahuje popis instalace programu a hlavní změny proti předchozí verzi programu.

2

3 Obsah I OBSAH Část I Dokumentace programu 1 Část II Instalace programu 2 1 Instalační CD Instalace GEUSu... kompletní 2 3 Instalace novější... verze (UPGRADE) 4 Samostatné přeprogramování... klíče HASP 5 4 Instalace vlastního... programu (UPDATE) 6 5 Požadavky programu... na systém 11 6 Potřebná konfigurace... počítače 11 Část III Síťová instalace 13 1 Použitelnost... programu GEUS v počítačových sítích 13 2 Instalace síťové... verze s klíči NetHASP 13 3 Automatické... vyhledávání NetHASP 19 Část IV Změny ve výpočetní části 21 1 Přepočet vybraných... bodů ze seznamu souřadnic 21 2 Spolupráce... seznamu souřadnic s DATAZem 22 Hledat body "0009"... na 23 Najdi geodet.... údaje bodu na DATAZu 23 Část V Změny v grafické části 24 1 Parcely pro výběr... z ISKN VFK v prostorech... mimo DKM 25 3 Věcné břemeno... dle vyhlášky č. 26/2007 Sb Oválek kolem... parcelního čísla nové parcely 29 Část VI GEUSprint 31 1 Jak spustit program... GEUSprint 31 2 Princip programu Základní postup... při soutisku z GEUSu a GEOMETRu 32 4 Práce s tiskovými... profily 33

4

5 Dokumentace programu 1 1 Dokumentace programu Kompletní dokumentace programu v tištěné formě již není standardní součástí programu, lze ji však dokoupit na objednání. Celý komplet tvoří dvě příručky: jedna pro výpočetní část programu a druhá pro grafickou část programu. Samozřejmě, že lze objednat i jen jednu z příruček. Obě příručky jsou však k dispozici zdarma ve formátu PDF a to buď na distribučním CD v adresáři X:\Příručky nebo ke stažení na našich webových stránkách Standardní součástí instalace je dokumentace ve formě nápovědy, tedy souborů *.HLP případně i duplicitně v formátu *.CHM. Všechny typy dokumentace jsou obsahově shodné a obsahují tytéž informace. Je tedy na uživateli, kterému typu dokumentace bude dávat přednost. Poznámka: Formát HLP je používán ke kontextové nápovědě uvnitř programu. Formát CHM je zase vhodnější k prohlížení ve stylu příručky. Formát PDF je vhodný i k případnému vytištění příručky na tiskárně, nicméně obsahuje i funkční aktivní odkazy uvnitř textu, je tedy vhodný i k prohlížení na obrazovce (prohlížečem "Adobe Acrobat").

6 2 GEUS Instalace programu V následujících kapitolách najdete podrobný popis všech variant instalace programu GEUS. 2.1 Instalační CD Na jednom distribučním CD jsou nahrány všechny programy, které naše firma dodává. (Samozřejmě, že po nainstalování budou funkční pouze ty programy, které jsou povoleny v HW klíči). Po vložení CD do mechaniky se ve Windows automaticky spustí program, který umožní výběr instalace jednotlivých programů, které jsou na CD umístěny. Pokud se nespustí (automatické spouštění může být vypnuto) nebo jste ve Windows NT, klikněte na ikonu CD v okně "Tento počítač", případně na program SETUP.EXE v hlavním adresáři CD. Program pro výběr instalace zobrazí zároveň přesnou verzi programu, který je na CD umístěn. Tlačítkem "Popis obsahu CD" můžete zobrazit textový soubor, který podrobně popisuje kompletní obsah CD: pomocné programy ke klíčům HASP, archiv starších verzí programu GEUS, atd. Klikněte na tlačítko programu, který chcete nainstalovat, tím spustíte vlastní instalaci vybraného programu. 2.2 Instalace GEUSu kompletní Při spuštění instalace programu GEUS 14.0 dle předchozí kapitoly Instalační CD 2 se provede kompletní instalace všech potřebných součástí včetně driverů pro klíče HASP. Tuto instalaci je tedy nutné provést v každém případě, pokud na počítači není ještě instalována žádná verze programu GEUS od verze 11.0 a výše. Tedy pokud na počítači máte verzi programu GEUS 8.0 a nižší (verze pro DOS) je také nutné spustit tuto kompletní instalaci. Kompletní instalace je k dispozici pouze na distribučním CD, nelze ji stáhnout z internetu. Ručně lze tuto instalaci spustit spuštěním program setup.exe v adresáři GEUS140 na distribučním CD. Postup 1. Po spuštění instalační program nejdříve spustí kontrolu na přítomnost správné verze driverů pro klíče HASP a zobrazí následující informace:

7 Instalace programu 3 Program prosí o chvíli strpení, tato akce může chvíli trvat Většinou jsou v počítači nalezeny drivery dostatečně nové verze, protože v počítači jsou už přítomny od předchozích instalací. Pak program automaticky pokračuje dále - přeskočte na kapitolu Instalace novější verze 4. Pokud však jsou drivery příliš staré nebo se jedná o nový počítač, je zobrazen následující dialog: Potvrďte tlačítkem ANO, že opravdu chcete instalovat novější drivery klíčů HASP. Program začne instalovat: Po dokončení instalace zobrazí dialog, který potvrďte tlačítkem OK: V případě, že instalujete program na Windows 9x, bude pravděpodobně program v této chvíli vyžadovat restart počítače. Po restartu počítače by se měl instalační program spustit sám znovu automaticky, pokud ne, spusťte ho ručně opět z CD. 3. V následujícím kroku se program VŽDY dotáže, zda se má přeprogramovat klíč, postup bude záležet na tom, zda instalujete vyšší verzi. Pokračujte tedy následující kapitolou Instalace novější verze 4, kde je vše podrobně popsáno. Pokud instalujete nový program a HW klíč jste právě

8 4 GEUS 14.0 obdrželi z naší firmy, odpovězte NE a pokračujte kapitolou Instalace UPDATE Instalace novější verze (UPGRADE) Po kontrole a případné instalaci driverů popsané v kapitole Instalace kompletní 2 zobrazí instalační program následující dotaz: Pokud jste zakoupili UPGRADE (novou vyšší verzi) programu GEUS nebo GEOMETR, dostali jste k instalačnímu CD i disketu označenou jako "HASP heslo". Pomocí této diskety lze přeprogramovat klíč HASP tak, aby povolil spuštění nové vyšší verze. K vložení diskety do mechaniky A: Vás program vyzývá výše uvedeným dialogem a než stisknete tlačítko ANO, musí být disketa již vložena. Přeprogramování klíče stačí provést pouze jednou po zakoupení novější verze. I když bude klíč dále přenášen na jakýkoliv jiný počítač, novější verze v něm bude již nastálo povolená. Přeprogramování klíče není tedy přímo svázané s vlastní instalací programu na disku počítače. Pokud chcete program GEUS nebo GEOMETR přeinstalovat na počítači, není nutné znovu přeprogramovávat klíč. Stejně tak není nutné přeprogramovávat klíč HASP, pokud ho přenášíte na jiný počítač. Na dalším počítači stačí pouze instalovat vlastní program bez přeprogramování klíče.!!! POZOR, pokud vložíte disketu určenou pro starší verzi programu, bude klíč na tuto verzi přeprogramován a novější verze programu nepůjde spustit!! To se občas stává některým uživatelům, když se pokoušejí přeinstalovat program, domnívají se, že musí přeprogramovat i klíč HASP a v archivu naleznou pouze starou verzi diskety. Podobně je tomu i v případě, že k nové verzi chcete na počítač z nějakého důvodu nainstalovat i nějakou ze starších verzí (například DOS verzi). V takovém případě neprovádějte přeprogramování klíče HASP!!! Novější verze by nešla spustit. Naopak, starší verze s klíčem HASP, kde je povolená novější verze, poběží vždy!! HW klíče lze naprosto bez problémů přeprogramovat i mimo tento instalační program, viz kapitola Samostatné přeprogramování klíče HASP 5. Pokud pouze provádíte samotnou instalaci programu (například jste zakoupili novou verzi programu a HW klíč HASP jste obdrželi přímo od nás již naprogramovaný nebo jen znovu instalujete program na počítač) odpovězte NE. Jak je uvedeno výše, pokud HW klíč již příslušnou verzi programu obsahuje povolenou, není ani vhodné provádět jeho přeprogramování znovu "pro jistotu". Pokud zvolíte ANO, objeví se následující okno, pokud zvolíte NE, pokračujte kapitolou Instalace UPDATE 6 :

9 Instalace programu 5 Pokud je v tomto okně jakákoliv jiná zpráva než OK na všech řádcích, přeprogramování klíče se nezdařilo. Pokračujte stisknutím klávesy Enter tak, jak vás program v okně vyzývá. Instalační program pak přejde na vlastní instalaci programu Samostatné přeprogramování klíče HASP Kódy pro přeprogramování klíče jsou distribuovány na disketách 3,5". Pokud na počítači nemáte již mechaniku pro tyto diskety, přichází v úvahu už jen zaslání kódu em. Postup je v obou případech velmi podobný: Ke každému HW klíči jsou přiřazena hesla dle sériového čísla klíče a hesla nelze použít pro klíč jiného sériového čísla než je na disketě v u uvedeno. Přitom je jedno, na kterém počítači přeprogramování provedete (pouze musí být v počítač přítomny drivery klíče HASP). Klidně lze tedy shromáždit klíče HASP z celé firmy a přeprogramovat je postupně na jednom stejném počítači dle níže uvedeného postupu. Sériové číslo klíče, ke kterému hesla patří, je uvedeno i na první řádce souboru HASPPASS.TXT, viz níže. Disketa nebo zásilka obsahuje tři soubory: HaspProg.exe, haspclnt.dll, HASPPASS.TXT. Na disketě lze rovnou spustit HaspProg.exe, v případě zásilky je nutné soubory ze zásilky zkopírovat někam na disk, třeba do nějakého pracovního adresáře a program HaspProg.exe spustit odtud. Pokud je vše OK, zobrazí se v okně následující text:

10 6 GEUS 14.0 Program ukončíte stisknutím klávesy Enter. 2.4 Instalace vlastního programu (UPDATE) Po instalaci driverů klíčů HASP a jejich případném přeprogramování na vyšší verzi, pokračuje instalační program v instalaci vlastního programu GEUS. V tomto místě také začíná instalace aktualizací programů stažených z internetu, které drivery klíčů HASP a jejich přeprogramování neobsahují. Aktualizace mají formu EXE souborů a po jejich spuštění, stejně jako při pokračování kompletní instalace z CD, se zobrazí následující dotaz: Pokračujte stisknutím [Ano].

11 Instalace programu 7 Pokračujte stisknutím [Další >]... Pročtěte si "Licenční smlouvu" a potvrďte souhlas, jinak nepůjde pokračovat. Pokud s licenční smlouvou nesouhlasíte, vraťte produkt na adresu naší firmy. Pokračujte stisknutím [Další >]...

12 8 GEUS 14.0 V dalším kroku zobrazí program základní informace k instalaci produktu. Pokračujte stisknutím [Další >]... V dalším kroku máte možnost změnit cestu, kam bude program instalován. Pokud byl produkt již na počítači instalován (jedná o aktualizaci programu), nabízí program adresář, kam byl program již instalován, tedy předchozí verze (aktualizace) bude přepsána. Pokud se však jedná o novou verzi programu, například na počítači je verze GEUS 13.0 a nyní právě instalujete GEUS 14.0, nabídne

13 Instalace programu 9 program jiný adresář, než kam byl GEUS 13.0 instalován a tedy předchozí verze zůstane zachována. Instalační program tedy standardně přepisuje pouze aktualizace stejné verze, například je přepsána verzí Pokračujte stisknutím [Další >]... Můžete změnit název skupiny, pod kterou se objeví ikony programu v nabídce Start -> Programy. Pokračujte stisknutím [Další >]... V dalším kroku lze ovlivnit co a kam instalační program doplní a upraví. Přepínače jejich názvy se proti

14 10 GEUS 14.0 tomuto návodu mohou měnit a jejich význam by měl být jasný již z jejich popisu v okně programu. Pokračujte stisknutím [Další >]... Rekapitulace nastavení instalačního programu přes spuštěním vlastního kopírování souborů do systému. Pokračujte stisknutím [Další >]... Zobrazení o změnách v programu proti dokumentaci a předchozím verzím. Pokračujte stisknutím [Další >]...

15 Instalace programu 11 Instalaci dokončíte stisknutím tlačítka [Dokončit]. Program byl měl být v počítači připraven k používání. Restart počítače by již neměl být nutný ani v prostředí Widnows 9x. 2.5 Požadavky programu na systém GEUS 14.0 je program určený pro 32 bitové verze Windows. V současné době je však funkčnost programu plně testována a tím zaručena pouze na Windows 2000/XP, což jsou zároveň doporučené operační systémy pro provoz programu GEUS. Windows Vista V prostředí Windows Vista byla zatím ověřena pouze základní funkčnost programu pod administrátorskými právy. Podrobnější testování a úpravy programu teprve probíhají. Případné potřebné úpravy budou provedeny jako UPDATE verze 14.0, tedy pro uživatele verze 14.0 zdarma. Starší Windows 9x Obecně by měl být program schopen provozu na Windows 95 a novějších: 95 / 98 / 98SE / ME / NT4.0 / 2000 / XP. Ve Windows 95 a NT však není program testován vůbec, je tedy možné, že na určitých konfiguracích těchto systémů budou schopnosti programu velmi omezeny. Ve starších verzích Windows 98 se můžete setkat s určitými omezeními (velikost výkresu, rychlost zpracování, zpracování rastrových souborů). Nicméně naší snahou je stále udržet program funkční i ve Windows 98, kde je stále testována alespoň základní funkčnost programu. 2.6 Potřebná konfigurace počítače Z hlediska v současné době prodávaných počítačů si program GEUS neklade žádné zvláštní podmínky na hardware počítače. Vyjímkou je dostatek paměti RAM, ovšem dnes obecně doporučované velikosti RAM jsou dostatečné i pro práci s rastrovými soubory (viz níže). Pro Windows XP tedy dnes doporučujeme jako rozumné minimum pro práci rastry 512MB RAM. Nejlevnější konfigurace dnešních počítačů obsahují minimálně 256MB RAM, což je na dolní hraně práce s rastry v

16 12 GEUS 14.0 GEUSu (naprosté minimum). Obecně samozřejmě žádný počítač není nikdy dost rychlý, zvláště pro CAD programy a grafiku a ještě více při práci s rastrovými daty. Pro běžnou práci by však měl stačit dokonce i cca 10 let starý počítač Pentium 600MHz a výše s alespoň 64MB RAM ve Widnows 9x a 256MB RAM ve Windows XP. Na grafickou kartu a další části systému program také neklade žádné další zvláštní nároky. V prostředí Windows XP (Home i Professional) běhá program opravdu stabilněji, než v prostředí Windows 98, což odpovídá i tvrzení samotné firmy Microsoft. Windows XP obou verzí (Home i Professional) můžeme pro provoz GEUSu opravdu doporučit. Nicméně přecházet na starém počítači z Windows 98 na Windows XP není 100% nutné, ale doporučujeme to. Ovšem je nutné zvážit, zda není vzhledem k výkonnosti hardware starého počítače, vhodné uvažovat o koupi nového počítače. Naprosto minimální konfigurace počítače Program se nám podařilo rozeběhnout i počítači Pentium 150MHz s 32MB RAM. Dalo se s ním i pracovat, přesto však bylo zvláště v grafické části znát, že je to na samé hranici možností systému. Pomalejší počítač s Windows 9x na testování jsme ve svém okolí již neměli. V této minimální konfiguraci však v žádném případě nepůjde pracovat s rastrovými daty v grafické části programu a bude i velmi omezena velikost zakázky. Optimální konfigurace pro práci s rastry Práce s rastry o velikosti mapových listů, zvláště pak u barevných rastrů, vyžaduje minimálně 256 MB a optimálně 512 MB. Čím více rastrů, čím barevnější, čím větší, tím je nutné více paměti RAM. To platí prakticky pro všechny verze Windows. Rychlost procesoru neovlivňuje práci s rastry až tak, jako nedostatek paměti RAM.

17 Síťová instalace 13 3 Síťová instalace Tato část příručky je určena pro pokročilé uživatele a správce sítí. 3.1 Použitelnost programu GEUS v počítačových sítích Program GEUS je možné používat i ve většině známých sítích. Jednoduché je to z hlediska práce s daty v programu GEUS, každá instalace programu, s lokálním i síťovým klíčem, umožňuje práci "síťovou" práci s daty. Program respektuje přístupová práva atd. Co se týče spouštění programu, je jedno jestli je nainstalován na lokálním nebo síťovém disku, to platí i pro lokální klíče. Je tedy jedno odkud byl program spuštěn (ze sítě nebo lokálně), rozdíl je pouze v systému hledání klíče, který umožní program spustit. Lokální klíče Program lze spustit pouze na tom počítači, kde je zasunut klíč. Pokud je zapotřebí spustit program na jiném počítači, je nutné přenést na něj i HW klíč. Síťové klíče Počítač, kde se má spustit program musí být zapojen do počítačové sítě. Někde v síti zapojen do počítače jeden síťový klíč. Na tomto počítači s HW klíčem je spuštěn malý program, který na něm zůstává stále v paměti, a jehož prostřednictvím ostatní uživatelé v síti komunikují s HW klíčem. V síťovém klíči je povolen maximální počet v jednu chvíli spuštěných instalací. Například síť má deset počítačů a v klíči jsou povoleny tři instalace programu GEUS. To znamená, že ze tří libovolných počítačů v síti půjde v jednu chvíli spustit program GEUS. Při pokusu o spuštění čtvrtého programu ohlásí program nenalezení klíče. Pokud však někdo program GEUS ukončí, někdo na jiném počítači zase může program spustit. Klíč se vlastně tak přenáší po síti tam, kam je zapotřebí. Některé podrobnosti o používání v sítích jsou uvedeny dále v této příručce. 3.2 Instalace síťové verze s klíči NetHASP 1.1 Upgrade z DOS verze GEUSu Pokud byla síti provozována DOS nebo Windows verze GEUSu, neměl by být nutný žádný zásah do instalace síťového klíče NetHASP. Mělo stačit nainstalovat vlastní soubory programu GEUS 12.0 standardním postupem a program by se měl hned při prvním spuštění rozeběhnout. Problémy mohou nastat pouze na počítači, kde je fyzicky připojen síťový klíč nebo u starších verzí GEUSu 6.x a 7.x, kde může být nutné vyměnit licenční manažer za jeho novější verzi. 1.2 Sítě podporované klíči NetHASP Klíče NetHASP pracují na sítích: 3Com, Banyan Vines, D-Link, DEC Pathworks, Netware Lite, Novell 3.x, Novell 4.x, LANtastic, LanManager, OS/2 Lan Server; kromě toho i na dalších sítích, které používají dále uvedené protokoly. 1.3 Protokoly podporované klíči NetHASP Klíče NetHASP pracují s komunikačními protokoly IPX, TCP/IP a NetBIOS.

18 14 GEUS Podpora IPX Při použití NetHASP na síti s protokolem IPX je možno použít následující možnosti: Novell Bindery mechanismus sítě Novell, umožňující registraci aplikací, které vyžadují nabídku síťových služeb. Broadcast - pokud stanice posílá do sítě zprávu s požadavkem na komunikaci s klíčem, NetHASP Dispečer je stále na příjmu. NetHASP Address File - nabídka síťových služeb NetHASP Dispečera se provádí pomocí souborů s adresami Podpora TCP/IP Na sítích s protokolem TCP/IP jsou k dispozici dvě možnosti: TCP, UDP - adresa NetHASP Dispečera je specifikována. UDP Broadcast - adresa NetHASP Dispečera není specifikována, Dispečer je neustále na příjmu Podpora NetBIOS Klíče NetHASP pracují s různými typy protokolu NetBIOS, včetně verze Microsoft NetBEUI. 1.4 Obecný postup instalace síťových klíčů NetHASP Instalace síťových verzí je poněkud náročnější na znalosti o počítačových sítích. Předpokládáme, že instalaci v síti bude provádět správce sítě, tedy člověk s hlubšími znalostmi. Síťová instalace se skládá ze tří kroků: Instalace ovladačů (driverů) pro klíč HASP na počítač, kde bude HW klíč fyzicky připojen. Na ostatní počítače není nutné ovladače instalovat. Ovladač v tomto případě zajišťuje komunikaci mezi dispečerem (manažerem licencí, viz další krok) a HW klíčem. Typ ovladače závisí na operačním systému a platí pro jeho instalaci přesně stejná pravidla, jako pro lokální klíče, viz kapitola "Instalace programu". Vlastní instalace souborů na disk. Instalace a spuštění dispečeru (licenčního manažeru). Tento program zajišťuje komunikaci mezi programem GEUS a HW klíčem přes síť. Instaluje se tedy pouze na počítač, kde je HW klíč fyzicky připojen. Spuštěný manažer licencí bez připojeného HW klíče naopak brání provozu programu GEUS v síti. Pokud je v síti již jiný klíč typu NetHASP (programy KOKEŠ, ATLAS apod.) lze klíče zasunout do sebe a použít stejný driver a licenční manažer, je však nutné použít driver a manažer vyšší verze. Opět hodně záleží na typu operačního systému a sítě. Nastavení DOS proměnné NETHASPPROTOCOL na hodnotu, která definuje síťový protokol pro komunikaci mezi GEUSem a licenčním manažerem např.: SET NETHASPPROTOCOL=IPX pro sítě Netware nebo SET NETHASPPROTOCOL=NETBIOS

19 Síťová instalace 15 pro sítě Windows s NetBEUI. Někdy může GEUS běžet i bez nastavení této proměnné, ale její nastavení každopádně urychlí spuštění programu GEUS. Příkaz pro nastavení proměnné lze umístit do souboru AUTOEXEC.BAT. Problém volby správného síťového protokolu lze řešit ještě vytvořením souboru NETHASP.INI. Vytváření tohoto souboru je popsáno v souboru NETHASP.DOC (nejdete ho v podadresáři HASPXX na distribučním CD), ale v praxi jsme zatím vždy vystačili s nastavením pomocí proměnné NETHASPPROTOCOL. Případně lze využít aplikaci pro Windows NHINIWIZ.EXE, která je na distribučním CD v adresáři HASPXX\NHINIWIZ. Jedná se "NetHASP INI Wizzard", tedy vlastně o průvodce vytvářením souboru INI. 1.5 Spuštění síťové instalace programu GEUS Na stanici, kde je připojen jakýkoliv klíč HASP (i KOKEŠ, ATLAS, G-NET...) se spouští GEUS s parametrem /sit: GEUS /sit Na ostatních stanicích, kde není připojen žádný klíč HASP, by mělo stačit program pouze spustit 1.6 NetHASP Dispečer (licenční manažer) Klíč NetHASP je možno připojit na kterýkoliv počítač v síti, pokud je na tomto počítači aktivován správný NetHASP Dispečer. Tímto počítačem nemusí nutně být síťový server. NetHASP Dispečer není závislý ani na klíči NetHASP, ani na chráněné aplikaci, ale slouží jako jejich propojení. Jeden NetHASP Dispečer může komunikovat až s 250 chráněnými aplikacemi, nezávisle na tom, v jakém prostředí (DOS, Windows, OS/2) byla aplikace aktivována. Pokud je v téže síti více síťových aplikací chráněných klíči NetHASP různých sérií, doporučujeme připojit všechny klíče za sebou k jednomu počítači (pokud vám vadí sloupec klíčů trčící z počítače, použijte obyčejný paralelní prodlužovací kabel - klíče pak mohou ležet na stole nebo např. v zásuvce). Pokud se rozhodnete připojit klíče k různým počítačům, pak musíte na každém počítači s připojeným klíčem aktivovat NetHASP Dispečer. NetHASP Dispečer musí být aktivován po celou dobu, kdy na kterékoliv síťové stanici běží chráněná aplikace. Právě z tohoto důvodu se klíč a Dispečer obvykle umísťují na síťový server, který ve většině sítí běží nepřetržitě. Správný typ NetHASP Dispečera nezávisí na typu chráněné aplikace, ale na operačním systému počítače, na kterém je klíč umístěn. Následující tabulka uvádí přehled typů NetHASP Dispečerů a jimi podporované protokoly: NetHASP Dispečer IPX TCP/IP NetBIOS DOS (haspserv.exe) ano - ano

20 16 GEUS 14.0 Windows a Win32s (nhsrvwin.exe) Windows 95 a NT (nhsrvw32.exe) Netware 386 a 486 (haspserv.nlm) OS/2 (nhsrvos2.exe) ano ano ano ano ano ano ano ano Poznámka: Pro nhsrvw32.exe (pro OS Windows 95 a Windows NT) platí: Pokud nestanovíte jinak, jako default hodnotu zvolí všechny tři podporované protokoly současně. Pozor: Dispečer pro 32-bitové Windows systémy byl přejmenován!! Další část této kapitoly popisuje způsob aktivace NetHASP Dispečerů na různých síťových stanicích či serverech pro různé operační systémy NetHASP na DOSovské stanici Použijte NetHASP Dispečer haspserv.exe. Spuštění Dispečeru: 1. Připojte klíč NetHASP k počítači. 2. Spusťte haspserv.exe. Objeví se zpráva o spuštění Dispečeru a používaných protokolech. Pro automatické spouštění přidejte příslušný řádek do souboru autoexec.bat. Odstranění Dispečeru: Spusťte haspserv.exe -r. Pokud jste používali spouštění pomocí souboru autoexec.bat, odstraňte z něj příslušný příkazový řádek a restartujte počítač NetHASP na stanici s Windows nebo Win32s Použijte NetHASP Dispečer nhsrvwin.exe. Spuštění Dispečeru: 1. Připojte klíč NetHASP k počítači. 2. Spusťte nhsrvwin.exe. Objeví se zpráva o spuštění Dispečeru a používaných

21 Síťová instalace 17 protokolech. Pro automatické spouštění přidejte ikonu Dispečeru do grupy StartUp (v českých verzích Windows je pojmenována Spustit při startu). Odstranění Dispečeru: Ve spuštěném Dispečeru zvolte z menu položku Remove. Pro zamezení automatického spouštění odstraňte ikonu z grupy StartUp NetHASP na Novell Netware 386/486 serveru Použijte NetHASP Dispečer haspserv.nlm. Spuštění Dispečeru: 1. Připojte klíč NetHASP k počítači. 2. Zkopírujte haspserv.nlm do adresáře SYSTEM. 3. Zadejte příkaz load haspserv Objeví se zpráva o spuštění Dispečeru a používaných protokolech. Pro automatické spouštění přidejte řádek load haspserv do souboru autoexec.ncf (najdete jej v adresáři SYS:SYSTEM). Odstranění Dispečeru: Zadejte příkaz unload haspserv Pro zamezení automatického spouštění odstraňte řádek load haspserv ze souboru autoexec.ncf NetHASP na stanici s Windows 95 Použijte NetHASP Dispečer nhsrvw32.exe. Spuštění Dispečeru: 1. Nainstalujte NetHASP Ovladač (viz Instalce pro Windows 95). 2. Připojte klíč NetHASP k počítači. 3. Spusťte nhsrvw32.exe. Objeví se zpráva o spuštění Dispečeru a používaných protokolech. Odstranění Dispečeru: Ve spuštěném Dispečeru zvolte z menu položku Remove a vyberte protokol, jehož podporu chcete zrušit NetHASP na stanici s Windows NT Použijte NetHASP Dispečer nhsrvw32.exe. Spuštění Dispečeru: 1. Nainstalujte NetHASP Ovladač (viz Instalce pro Windows 95). 2. Připojte klíč NetHASP k počítači.

22 18 GEUS Pokud se jedná o Windows NT verze 4.0, pokračujte krokem 4. Pro starší verze NT je třeba pomocí nastavení Tasking Option zařídit, aby Dispečer fungoval korektně: a. V okně Control Panel poklepejte na ikonu System. b. V okně System klikněte na buton Tasking. c. V rámečku Foreground/Background Responsiveness vyberte Foreground and Background Applications Equally Responsive. d. Klikněte na OK, volby se uloží. 4. Spusťte nhsrvw32.exe. Objeví se zpráva o spuštění Dispečeru a používaných protokolech. Odstranění Dispečeru: Ve spuštěném Dispečeru zvolte z menu položku Remove a vyberte protokol, jehož podporu chcete zrušit. Automatická aktivace Dispečeru: Při použití operačního systému Windows NT je možno aktivovat Dispečer automaticky při požadavku některého uživatele na provedení LOGIN. Tuto aktivaci je možno zařídit pomocí utility hinstall.exe. Tato utilita implementuje program HASP NT Loader jako Windows NT službu. Uživatel pak přistupuje ke klíči NetHASP bez jakýchkoliv problémů. Instalace HASP NT Loaderu: 1. Přihlašte se jako uživatel s právy administrátora. 2. Spusťte hinstall -is. 3. Zkopírujte nhsrvw32.exe do adresáře SYSTEM32 ve Windows NT kořenovém adresáři. 4. Restartujte počítač. HASP NT Loader automaticky aktivuje NetHASP Dispečer. Poznámka: Při instalaci HASP NT Loaderu je zároveň nainstalován i HASP Ovladač. Protože se NetHASP Dispečer aktivuje ještě před přihlášením uživatele, případná hlášení HASP NT Loaderu a Dispečeru se na obrazovce neobjeví, dokud se uživatel nepřihlásí. Když je například aktivován Dispečer a klíč NetHASP ještě není připojen, hláška HASP not found se objeví až po přihlášení. Odstranění HASP NT Loaderu: 1. Přihlašte se jako uživatel s právy administrátora. 2. Spusťte hinstall -rs. 3. Restartujte počítač. Tímto postupem není odstraněn HASP Ovladač!! O správné instalaci HASP NT Loaderu se můžete přesvědčit ve Windows NT Service Control Manageru:

23 Síťová instalace Poklepejte ikonu Services v okně Control Panel. V seznamu služeb se objeví HASP NT Loader. 2. Kolonka Status by měla být prázdná, kolonka Startup nastavena na Automatic. 3.3 Automatické vyhledávání NetHASP Nejkritičtějším stádiem při instalaci systému NetHASP je zajištění bezchybné komunikace mezi NetHASP klientem (tzn. stanicí, na níž je aktivována chráněná aplikace) a NetHASP Dispečerem. Nejprve musí být nalezen správný Dispečer. Od března 1997 (HASP CD-ROM verze 3.0) je dodávaný podpůrný software pro klíče NetHASP opatřen výrazně vylepšeným vyhledávacím mechanismem, který ve většině případů dokáže ustanovit komunikaci mezi klíčem, Dispečerem a chráněnou aplikací bez nutnosti zásahu do nastavení síťového prostředí. Při spuštění chráněné aplikace je nejprve učiněn pokus o nalezení konfiguračního souboru nethasp.ini (viz oddíl Jemné vyladění NetHASP komunikace). Pokud takový soubor není nalezen, spustí se následující mechanismus pro automatické vyhledávání: 1. Detekce aktivních síťových komunikačních protokolů. Na základě zjištěných údajů se automaticky povolí pouze relevantní části smyčky Smyčka pro vlastní ustanovení komunikace; proběhne třikrát: - volání NetHASP LOGIN s použitím IPX, čeká n sekund na odezvu, pokud uspěje, pokračuje s použitím protokolu IPX; neuspěje-li: - volání NetHASP LOGIN s použitím TCP/IP, čeká n sekund na odezvu, pokud uspěje, pokračuje s použitím protokolu TCP/IP; neuspěje-li: - volání NetHASP LOGIN s použitím NetBIOS, pokud uspěje, pokračuje s použitím protokolu NetBIOS; neuspěje-li: - zdvojnásobí hodnotu n a pokračuje znovu od IPX. 3. Po třetím neúspěšném průchodu smyčkou vrátí NetHASP chybové hlášení. Pro první průchod vyhledávací smyčkou je nastavena hodnota parametru n (tj. doba čekání na odezvu) na 2 sekundy. 1.1 Automatické vyhledávání pod IPX Využívá mechanismu SAP. NetHASP klient vysílá požadavek na službu, všechny IPX aktivní NetHASP Dispečery naslouchají. Ten, který přijme volání jako první, provede požadovaný NetHASP LOGIN. Při použití automatického hledání s protokolem IPX spolu mohou komunikovat i NetHASP klient a NetHASP Dispečer, kteří se nalézají v různých segmentech sítě (pokud to samozřejmě nastavení konkrétní sítě umožňuje). 1.2 Automatické vyhledávání pod TCP/IP Využívá mechanismu UDP Broadcast. NetHASP klient vysílá požadavek na službu, všechny TCP/IP aktivní NetHASP Dispečery naslouchají. Ten, který přijme volání jako první, provede požadovaný NetHASP LOGIN.

24 20 GEUS 14.0 POZOR: Při automatickém vyhledávání s protokolem TCP/IP musí být jak NetHASP klient, tak NetHASP Dispečer ve stejném segmentu sítě. Pokud se nalézají v různých segmentech, je nutno pomocí dále popsaných postupů nastavit správné parametry pro komunikaci. 1.3 Automatické vyhledávání pod NetBIOS 1. Při tomto vyhledávání neplatí omezení n sekund pro čekání na odezvu, protože celý mechanismus hledání je v tomto případě delší. 2. Automaticky jsou určeny používané komunikační kanály (lana numbers). 3. Používá se default hodnota NetHASP NetBIOS Name ( AladdinHaspV012.0 ). Zohledněn je v tomto případě rovněž typ aplikace: Windows 16-bitová aplikace Hledá NetHASP Dispečer na všech detekovaných komunikačních kanálech. Pokud je Dispečer nalezen, hledání končí bez ohledu na připojený NetHASP klíč. Windows NetHASP Dispečer naslouchá na tom komunikačním kanálu, který detekoval jako první. Windows 32-bitová aplikace Hledá NetHASP klíč na všech detekovaných komunikačních kanálech. Hledání tedy není ukončeno v okamžiku nalezení Dispečera, ale až v okamžiku nalezení Dispečera s připojeným správným NetHASP klíčem. Win32 NetHASP Dispečer naslouchá na všech detekovaných komunikačních kanálech. Protože tato operace je časově náročnější, při prvním průchodu vyhledávací smyčkou je použit první detekovaný komunikační kanál, v případě neúspěchu při dalším průchodu smyčkou další kanál. Pokud je k dispozici více kanálů než tři, automatické vyhledávání prověří nejvýše první tři z nich. 1.4 Jemné vyladění NetHASP komunikace Způsob jemného doladění celé komunikace je popsán v souboru NETHASP.DOC v podadresáři HASPXX na distribučním CD programového systému GEUS.

25 Změny ve výpočetní části 21 4 Změny ve výpočetní části Novou funkci Přepočet vybraných bodů ze seznamu souřadnic 21 naleznete ve formuláři pro práci se seznamem souřadnic (formulář Editace a práce se seznamem souřadnic) v menu Editace - Hromadná změna vybraných. Další změnou je možnost Spolupráce seznamu souřadnic s DATAZem 22. Drobné změny a opravy naleznete dokumentované v souboru ZMENY.TXT. 4.1 Přepočet vybraných bodů ze seznamu souřadnic Funkce pro různě přepočty a transformace. Přepočet souřadnic se skládá ze standardního editoru v části Definice, kde lze definovat různé proměnné, a ze zadání vzorců pro přepočet souřadnic. Před výpočtem každého bodu jsou do prostředí vzorců uloženy souřadnice tohoto bodu do proměnných nazvaných Y,X a Z. Například lze jednoduše redukovat souřadnice o libovolnou hodnotu (příklad vzorců pro souřadnice): Y=Y , X=X a třeba vynulovat výšky Z=0.00. Lze také například prohodit souřadnice: Y=X, X=Y, obrátit znaménka: Y=-Y, X=-X, atd. Dole je uvedený příklad pro přepočet souřadnic obecným transformačním klíčem. Pomocí tlačítek Načíst a Uložit lze ukládat celé nastavení v tomto formuláři do souborů s příponou TRS. Standardně je nabízen podadresář..\seznam\prepocet\ adresáře pro sdílená data (viz Základní nastavení GEUS a Adresář pro dočasné soubory: ). Pokud je zapnutý přepínač Přepsat souřadnice bez dotazu jsou souřadnice vybraných bodů okamžitě přepsány novými hodnotami bez možnosti návratu. Pokud je tento přepínač vypnutý, nabízí program standardní možnost volby, které souřadnice bodu chce uživatel uložit i s možností zvolit následně akci pro celou dávku vybraných bodů pokud je výpočet prováděn správně nebo přerušit, pokud je výpočet špatně. Příklad Definice (klasické transformace s transformačními koeficienty) PosY= PosX= A11= A12= A21=

26 22 GEUS 14.0 A22= Příklad vzorců k výše uvedené Definici: Y=PosY+A11*Y+A12*X X=PosX+A21*Y+A22*X Z=0.0 Data tohoto příkladu jsou nesmyslná, mají jen demonstrovat způsob používání vzorců a definicí, ne vlastní transformaci (viz geodetická literatura a skripta). Podporované operátory: +, -, *, /, (, ) Podporované funkce: SIN() - sinus COS() - cosinus TAN() - tangens LOG() - desítkový logaritmus LN() - přirozený logaritmus ABS() - absolutní hodnota SQRT() - druhá odmocnina FAC() - faktoriál PI - hodnota Spolupráce seznamu souřadnic s DATAZem Program GEUS umožňuje na počítači připojeném do internetu spolupracovat s internetovou aplikací DATAZ, viz Tato aplikace však není standartizovanou webovou službou, program GEUS proto přistupuje k databázi této aplikace prostřednictvím jejích HTML formulářů. To znamená, že pokud dojde ke změně těchto formulářů, přestane v programu GEUS spolupráce s touto aplikací fungovat. Proto nelze z naší strany zaručit, že propojení na DATAZ bude v GEUSu stále funkční. Třeba bude časem poskytnuto ze strany ZÚ i rozhraní na tuto databázi ve formě standartizované webové služby, které by mělo zaručit vyšší spolehlivost a hlavně nezávislost na HTML formulářích této aplikace. Základní princip spolupráce Pokud je zapnut přepínač Hledat body "0009" na 23, postupuje program následovně: Pokud je při dotazu na seznam souřadnic požadován bod začínající na "0009" (resp. "09"), hledá program nejdříve přímo v seznamu, pokud není bod nalezen a počítač je připojen do internetu, zašle program dotaz do aplikace DATAZ, pokud je bod v DATAZu nalezen, je uložen seznamu a předán zpět, jako by byl normálně nalezen přímo v seznamu, pokud bod není nalezen ani na DATAZu, žádá program vstup jeho souřadnic z klávesnice. Protože program bod do seznamu rovnou uložil, při příštím dotazu je již bod nalezen přímo v seznamu a dotaz do DATAZu není nutný. Teoreticky by tedy uživatel ani neměl zaznamenat, že bod nebyl v seznamu souřadnic, program si ho v DATZu najde automaticky, ale prakticky dojde k časové prodlevě, než data přes internet "dojdou". Záleží samozřejmě na rychlosti internetového připojení a momentálním vytížení serveru DATAZu. Pravidla pro tvorbu čísla bodu Jedná se o využití číslování bodů dle předpisů pro KN, kde body s 12-ti místným číslem bodu začínajícím 0009 (resp. 09 u desetimístného čísla bodu) jsou body trigonometrické nebo zhušťovací. Pro vytvoření čísla bodu a hledání dle něho platí úplně shodná pravidla jako v aplikaci DATAZu na adrese Tedy první čtyři místa z čísla bodu jsou vždy 0009 (resp. 09), další čtyři místa jsou číslo triagulačního list (dále jen TL). Poslední čtyři místa jsou vlastní číslo bodu, které vytvoří tak, že za číslo trigonometrického bodu se přidá 0, u přidružených bodů se na poslední místo přidá jeho číslo, tedy přidružený bod 1 v trigonometrickému bodu 249 bude mít v GEUSu číslo bodu 2491 a samotný trigonometrický bod 2490, viz vzor níže. Příklad bodů z DATAZu:

27 Změny ve výpočetní části Možné problémy Současná verze neumožňuje připojení k DATAZu přes proxyserver. Tato možnost není dnes už příliš využívána a většinou jsou počítače připojeny do internetu přímo nebo přes tzv. router s NAT, kde vše funguje bez problémů. Pokusíme se časem nastavení proxyserveru umožnit. Problémy vzniknou také ve chvíli, kdy dojde ke změně formulářů aplikace DATAZu. V takovém případě bude nutná úprava programu GEUS. Budeme se snažit program GEUS udržovat z tohoto pohledu aktuální a co nejdříve po změně v DATAZu zveřejňovat jeho UPDATE na našich webových stránkách Tato údržba programu GEUS (obecně se pro tuto formu placení za údržbu programu začíná používat termín "licenční podpora") je zahrnuta v ceně verze 14.0 do Při koupi programu GEUS nebo jeho UPDATE se tedy prodlužuje jeho licenční podpora vždy o jeden kalendářní rok. Související kapitoly: Hledat body "0009" na Najdi geodet. údaje bodu na DATAZu Hledat body "0009" na Jedná se o využití číslování bodů dle předpisů pro KN, kde body s 12-ti místným číslem bodu začínajícím 0009 jsou body trigonometrické nebo zhušťovací. Pokud takový bod není nalezen v seznamu souřadnic a je zaškrtnuta tato volba, pokusí program připojit přes internet k serveru dataz.cuzk.cz a na něm příslušný bod nalézt. Viz Spolupráce seznamu souřadnic s DATAZem Najdi geodet. údaje bodu na DATAZu Funkce je přístupná přes lokální nabídku v tabulce seznamu souřadnic (kliknutí pravým tlačítkem myši do tabulky seznamu souřadnic). Pokud bod začíná "0009" (resp. "09"), zobrazí program jeho geodetické údaje z aplikace DATAZ. K zobrazení použije program výchozí prohlížeč internetu nastavený ve Windows.

28 24 GEUS Změny v grafické části Enter topic text here. 5.1 Parcely pro výběr z ISKN... Podklady pro tvorbu GP ve formátu VFK lze vyžádat i ve formě souboru se seznamem parcel ve formátu CSV (viz info dole). Tento formát lze vytvořit i v textovém editoru, ke pohodlnějšímu vytvoření tohoto souboru lze použít tuto funkci. Seznam parcel musí totiž obsahovat 6 místný kód k.ú.. Program GEUS tedy obsahuje seznam všech k.ú. zveřejněný na stránkách z nějž lze toto číslo zjistit. Tento seznam je přímo součástí instalace programu GEUS a není tedy nutné být připojen do internetu. Po spuštění této funkce se zobrazí následující formulář. Do editačního pole k.ú. stačí zadat několik počátečních písmen názvu k.ú. a po stisknutí klávesy [Enter] se zobrazí seznam všech k.ú. vyhovujících zadanému počátečnímu řetězci názvu. Z tohoto seznamu lze i zjistit, jaká je v k.ú. číselná řada parcel (viz obrázek). Parcely se zadávají do editačního pole Parcelní číslo a do seznamu parcel se přidají buď tlačítkem Přidat nebo stisknutím klávesy [Enter]. Druhy a typy parcel lze zadávat i přímo v editačním poli: znaky pro označení stavební parcely: pomlčka (resp. mínus) nebo tečka, možné tvary čísla zjednodušené evidence: P 45/2 PK 45/2 (P 45/2) (PK 45/2) (45/2P) (45/2PK) a různé kombinace s mezerami. Ostatní funkce by měly být jasné přímo z názvů tlačítek a voleb. K zobrazení informací o parcele z Nahlížení do KN pomocí tlačítka KN je samozřejmě nutné mít počítač připojený do internetu (viz Obecné... odstavec Internet). Podpora pro vkládání čísel parcel přímo z mapy je skryta pod tlačítkem Přebírat, program vyzve k identifikaci textu čísla parcely přímo v kresbě. Bohužel je otázka, zda může mít vyhotovitel GP k dispozici mapu již ve chvíli, kdy vlastně o data mapy teprve žádá. Třeba bude k časem nějaká mapa KN k dispozici přímo na internetu zdarma. Placená verze viz Dálkový přístup na zkoušku, ovšem ceny placeného přístupu nejsou asi pro běžného vyhotovitele GP příliš výhodné (v poměru k cenám běžných GP). Jistou možností by mohlo být i předání snímku mapy ze strany KÚ ve formátu DGN, který program GEUS zobrazit (importovat) umí.

29 Změny v grafické části 25 Vytvoření souboru pro zaslání žádosti o data na KÚ se provede tlačítkem Export. Ukládání souboru se provádí ve standardním dialogu Windows pro uložení souboru. Info zaslané z KÚ Příklad souboru *.csv se seznamem parcel ;1;33;;; ;2;33;2;; ;2;33;;;4 Popis formátu: KU_KOD;DRUH_CISLOVANI;KMENOVE_CISLO;PODDELENI_CISLA;DIL_PARCELY;ZDROJ_ZE ;1;33;;; stavební parcela KN ;2;33;2;; pozemková parcela KN 33/ ;2;33;;;4 pozemková parcela 33 ve zjednodušené evidenci-původ pozemkový katastr 5.2 VFK v prostorech mimo DKM Postup práce s VFK v prostorech mimo DKM (digitální katastrální mapu) se trochu liší. První rozdíl nastane při žádosti o data z ISKN. Standardně se žádá se o grafická data (SGI) z mapy polygonem VFK (viz Polygon pro výběr z ISKN). Po importu takového souboru VFK se v GEUSu objeví měřené body z lokality, prvky orientační mapy a potvrzené GP - vlastně ISKN prvky stavu "budoucnost" (toto obsahuje GEUS až od verze 14.0). Tedy se neobjeví kompletní kresba KM (jako u DKM), protože ta je aktuální jen buď na PET fólii nebo v případě KM-D v jiném software než je ISKN (tam by měla být kresba předána ve starém výměnném formátu VKM). Problémem může být, jak výše zmíněný polygon nakreslit, pokud již nemáte nějakou mapu KN, kde by bylo vidět co máte požadovat. V takovém případě by Vám měl KÚ poskytnout zdarma rastrová data. V krajním případě lze připojit ortofoto z internetu a polygon definovat na něm (viz Mapové listy a Připojení dat z internetu).

30 26 GEUS 14.0 Jen poznámka - v lokalitě (DKM) prý na katastru poskytnou DGN výkres KÚ, aby si geodet mohl zadat výběrový polygon. To mi říkal Martin Rod, že taková možnost tu je, ale nevím v praxi zda ji někdo využije. Dalším problémem jsou údaje o parcelách. ISKN v těchto prostorech zatím nemá zavedené ani definiční body parcel, podle kterých by se dalo zjistit, zda leží ve Vámi zadaném polygonu (viz výše). ISKN prostě nedokáže v těchto prostorech zjistit, které parcely v polygonu leží, protože v ISKN vlastně kompletní kresba KM neexistuje. Proto se musí o údaje o parcelách (údaje z SPI) žádat pomocí *.CFV souboru (viz Parcely pro výběr z ISKN ). Po importu VFK se parcely dosavadního stavu do Parcely geometrického plánu dostanou přes volbu GP-ISKN - Databáze parcel - a v části okna "Plnění parcel dosavadního stavu" (viz obrázek). Parcely se přidají buď tlačítkem "Přidat vybranou" nebo "Přidat zobrazené", což bude asi častější v případ, protože v CSV souboru (viz Parcely pro výběr z ISKN ) budou většinou specifikovány jen parcely, které tvoří dosavadní stav. Údaje o nových parcelách se pak vyplní obdobně jako u GP v DKM. Zpět na KÚ se ve VFK předává jenom nová kresba GP, tedy nově vytvářené linie, texty a značky. Žádná kresba, kterou KÚ předal, se neudržuje (zatím). Tedy ani kresbu orientační mapy nelze funkcemi GP-ISKN rušit či jinak měnit, tato kresba má jiné kódy, než kresba DKM a tedy ji GEUS při zpracování takového GP vlastně ignoruje. Tato kresba slouží zpracovateli GP pouze k orientaci, že v daném místě byl nějaký GP vytvořen, tato kresba by také samozřejmě měla souhlasit se snímkem aktuální mapy (u již zapsaných GP) a GP se vytváří jen na základě tohoto snímku (ať v rastrové nebo "papírové" podobě, případně souboru VKM - ve starém výměnném formátu). Kontroly pro export do VFK samozřejmě zde nemohou být stejné jako v DKM (volné konce linií jsou zde pochopitelně povolené apod.). Stejně tak nebude v těchto lokalitách datový pohled "po zavedení

31 Změny v grafické části 27 GP", protože není co aktualizovat - mapa v ISKN není zavedena a orientační mapa se neudržuje, z GP předává pouze nová kresba. Vlastní export je pak úplně stejný jako v lokalitách s DKM. 5.3 Věcné břemeno dle vyhlášky č. 26/2007 Sb. Podrobný popis používání věcných břemen (dále jen VB) je ke stažení a stránkách ČÚZK (přímý odkaz zde). Zde uvedeme jen jejich implementaci v programu GEUS. V současné době (začátek května 2007) je tato problematika ve vývoji i na KÚ. Budeme se proto snažit udržovat tuto část dokumentace průběžně aktuální. Tato kapitola je součástí všech forem dokumentace a nejaktuálnější verzí je samozřejmě kapitola nápovědy programu. V tištěné verzi příruček tyto informace samozřejmě rychle zastarávají. Problematika VB břemene v GP se vlastně zatím rozpadá na dva odlišné problémy: jedním je kresba papírové formy GP a druhým je export hranice VB do formátu VFK. Kdo běžně vypracovává GP včetně jejich exportu do formátu VFK, ví o jde. Hranice VB se do VFK nyní přenáší linií s jedním kódem (kód PPD) a nepřenášejí se žádné další informace o vzhledu čáry, jako jsou barva, tloušťka, vrstva atd. Výše zmíněný předpis se věnuje spíše vzhledu papírové formy, kde je předepsán vzhled čáry hranice VB. Požadavky na vzhled papírové formy GP a export do VFK se částečně kříží a z hlediska jednotného a snadného postupu se prakticky vylučují. Problematika dále popíšeme, ale obecně doporučujeme vyřešit GP pro export VFK, tento výkres uložit pod jiným jménem a v tomto novém samostatném výkresu vyřešit vzhled papírové formy GP. To ostatně platí téměř pro všechny GP exportované do VFK s vyjímkou těch nejjednodušších. Požadavky na hranice VB exportované do VFK Kreba se provede linií příslušného kódu jako uzavřený obrazec kreslený po směru hodinových ručiček. Tedy tam kde se průběh hranice VB kryje s kresbou vlastnické hranice, případně vnitřní kresbou, vznikne duplicitní kresba (pro papírovou formu GP se na tomto souběhu hranice VB s hranicí vlastnickou nekreslí značka VB, viz dále a zmiňovaný popis z ČÚZK). Tato duplicitní kresba samozřejmě narušuje "topologickou" čistotu kresby, ale program GEUS se to snaží respektovat a nehlásit tuto duplicitu jako chybu při kontrolách apod. Hranice VB se do VFK přenáší pouze pod jedním kódem PPD a tedy se nerozlišuje, jaká značka je na hranici VB v GEUSu nakreslena. To je věcí pouze papírové formy GP. Průsečíky vlastnické hranice s hranicí VB se počítají a program je ve funkci GP-ISKN - Kontrukce GP - Navržení změn automaticky počítá. Na průsečíku se rozděluje jen hranice VB, vlastnická hranice se nerozděluje. Požadavky na hranice VB v papírové formě GP V papírové formě GP samozřejmě nezjistíte, zda byla hranice VB kreslena po směru hodinových ručiček nebo ne, prakticky je to však nutné, protože GEUS kreslí kolmé čárky linie vždy doprava od směru kreslení. Dále z hlediska vzhledu sice musí hranice VB stále tvořit uzavřený obrazec, ale na souběhu s vlastnickou hranicí se značka nekreslí (respektive nezobrazuje) a tudíž ani není důvod do tohoto místa hranici VB kreslit. Zde je právě rozpor s požadavky na kresbu pro export do VFK. Tento rozpor zatím program GEUS neumí řešit automaticky, i když se o to budeme do budoucna snažit to nějakým způsobem vyřešit. Viz dále odstavec Kreslení hranice VB pro formát VFK. Kreslení značky hranice VB obecně Liniová značka VB byla v programu GEUS 14.0 vyřešena úplně novým způsobem. Stačí zvolit typ čáry "hranice rozsahu věcného břemene" a program zařídí již vše sám. Není tedy nutné na linii dodatečně umísťovat značku (kolmou čárku), jak tomu bylo dříve u řešení přes cyklické značky (CYKLICKÝ způsob umisťování značky). Jak tedy postupovat při kreslení hranice VB? Nejdříve popíšeme samotnou kresbu hranice VB, teprve potom se budeme věnovat speciálnímu případu kresby hranice VB pro export do formátu VFK. Zvolením následně popsaného typu čáry hranice rozsahu VB se volí pouze vzhled čáry, tento vzhled není nijak svázaný s kódem, pod kterým bude linie exportována do VFK, viz dále. 1. Kliknutím na tlačítko pro volbu typu čáry zobrazte panel s dostupnými typy čar, viz obrázek.

32 28 GEUS Vyberte jeden typ čáry v panelu, který budete chtít nahradit novým typem čáry pro hranici VB. Na jeho tlačítko v panelu klikněte pravým tlačítkem myši. Zobrazí se následující dialog: V tomto dialogu na jednom z posledních míst v seznamu je příslušný typ linie (viz obrázek). Zvolte tento typ linie a ten se nyní bude nabízet na zvolené pozici v panelu typů čar. 3. Zvolte tento typ čáry jako aktuální a spusťte třeba příkaz pro kreslení linie. Linie se bude přímo kreslit zvoleným způsobem. Ještě jednou zdůrazňujeme, že zvolením tohoto typu čáry hranice rozsahu VB se volí pouze vzhled čáry, nikoli kód pro export do VFK. Kreslení hranice VB pro formát VFK Ve verzi 3.1 formátu VFK bylo nahrazeno původních 6 kódů pro první až šesté břemeno jedním kódem hranice věcného břemene. Nicméně zatím nejsou všechna data na KÚ na nový kód konvertována, proto je v GEUSu zachováno i šest původních kódů, kdyby se snad objevily v datech VFK z KÚ. Při kresbě GP pro export do VFK stačí zvolit kreslení VB tlačítkem VB v níže uvedeném dialogu ( GP-ISKN - Kreslit nové prvky iskn...). Program již sám zvolí nejen kód VFK, ale i vzhled přes příslušný typ čáry (viz výše o kreslení papírové formy GP).

33 Změny v grafické části 29 Avšak pokud vede hranice VB po vlastnické hranici, nemá mít hranice VB (podle výše zmíněného popisu) vyznačeny kolmé čárky, případně ani nemá být vůbec kreslena silnou čárou. Hranice VB je tak vlastně na výstupu (na papíře) neviditelná, přestože musí být nakreslená kvůli exportu do VFK (nevíme, zda je to úplně šťastné řešení, ale je to tak dáno). To se musí zatím v programu GEUS vyřešit tím, že se linie hranice VB, které nemají být zobrazeny (souběh s vlastnickou hranicí), musí přesunout do jiné vrstvy, která se ve chvíli tisku papírové formy GP vypne. Na volbě vrstvy nezáleží, vrstva export do VFK neovlivňuje. V budoucnu se pokusíme tuto činnost postupně nějak automatizovat. Další možností je výše zmíněné uložení výkresu pro export do VFK pod jiným jménem. Pak lze v kopii výkresu (použité pro papírovou formu GP) linie hranice VB prostě smazat. Konstrukce hranice GP Funkce "Kreslit - Břemeno" slouží ke konstrukci hranice VB ze zaměřené osy a umožňuje zvolit rovnou typ čáry "hranice rozsahu věcného břemene". To však není vhodné, protože čára VB je orientovaná a tedy jedna strana pásu nebude mít správně orientovány kolmé čárky dovnitř. Tento problém se pokusíme vyřešit v některé aktualizaci programu Geus verze Nyní je nutné nejdříve zkonstruovat průběh VB běžným typem čáry (nejlépe v pomocné vrstvě, kterou lze vypnout) a teprve dodatečně takto zkonstruované linie "obtáhnout" správným směrem liniemi s nastaveným typem čáry "hranice rozsahu věcného břemene" nebo použít pro "obtažení" přímo funkce pro kreslení nových prvků ISKN (viz výše). Pozor, je nutné zapnout dochytávání na konce linií. 5.4 Oválek kolem parcelního čísla nové parcely Funkce pro umístění "oválku" rovnou s textem parcelního čísla je obsažena ve funkci Kresli parcelní číslo. Nově přibyl přepínač "Nová oválem". Způsob přidání "oválu" pomocí písmene "n" připojeného za parcelní číslo zůstal zachován. Oválek je ve skutečnosti v GEUSu řešen značkou. GEUS obsahuje 4 velikosti oválku a program zvolí potřebnou velikost automaticky podle délky parcelního čísla. Dodatečně lze tedy oválek umístit do výkresu právě jako značku, viz obrázek pro volbu značky (viz Práce se značkami):

34 30 GEUS 14.0

35 GEUSprint 31 6 GEUSprint GEUSprint je samostatný program, který je zatím primárně určen pro soutisk tabulek z programu GEOMETR a grafiky z programu GEUS. Jde hlavně o geometrické plány do formátu A3. V současné době není přímo podporován tisk výpočetního protokolu do GEUSprintu, tuto možnost se pokusíme doplnit později. Pro GP větších formátů se předpokládá spíše postup pomocí importu tabulek z GEOMETRA do grafiky GEUSu přes formát DXF, v takovém případě se totiž jedná tisk na jednu stránku, i když formátu třeba A0. Síla programu GEUSprint by měla být hlavně ve vícestránkových tiscích. Samozřejmě, že se jedná o první verzi programu, která bude postupně zlepšována dle požadavků a nápadů uživatelů. Pokud je v programech zvolen výstup do programu GEUSprint, spustí se tento program automaticky. Protože oba programy (GEUS a GEOMETR) posílají data do jednoho programu, nelze mít v jednu chvíli spuštěno více instancí programu GEUSprint (program GEUSprint jde spustit jen v jedné "kopii"). Vše funguje celkem automaticky a snad i přehledně. Stejně tak bude postupně vylepšována i tato dokumentace, která je zatím opravdu, ale opravdu velmi stručná. 6.1 Jak spustit program GEUSprint V GEUSu naleznete na stránce náhledu tlačítko GEUSprint (viz obrázek). Po jeho stisknutí se program GEUSprint automaticky spustí: Podobně se objeví tlačítko Tisk do GEUSprintu v proramu GEOMETR na formuláři náhledu tisku: Případně lze program GEUSprint spustit přímo ikonou z pracovní plochy, kde by měl instalační program ikonu automaticky vytvořit (pokud byl program GEUSprint instalován - jeho instalaci lze totiž vypnout, viz Instalace vlastního programu (UPDATE) 6.

36 32 GEUS Princip programu GEUSprint přijímá "tiskové objekty" z programů GEUS a GEOMETR. Jedná se vlastně o grafické objekty ve formátu EMF (standardní vektorový formát Windows). Tyto objekty lze různě přesouvat a upravovat tak, aby výsledný výstup (tisk na tiskárně) odpovídal přesně požadavkům uživatele a "tvářil se" jakoby byl vytvořen v jednom programu. Program GEOMETR prakticky vždy přidává do GEUSprintu celé stránky. Program GEUS tiskne na stránku, která je vybrána, tedy ta, kolem které je v panelu seznamu stránek červený rámeček (viz obrázek, dolní část okna). Standardně je vybrána "nová stránka", tedy i GEUS přidá novou stránku. Změna vybrané stránky se provede dvojklikem (poklepáním) na stránku, na kterou chceme tisknout z GEUSu, červený rámeček se přesune na zvolenou stránku a ikona "nové stránky" v seznamu zmizí. Zpět na "novou stránku" (tedy za konec seznamu všech stránek) se výběr přesune tlačítkem z nástrojové lišty "Nová". Práce s grafickými objekty celkem respektuje běžné zvyklosti v podobných programech. Objekty lze přesouvat pomocí "táhni a pusť" (drag and drop). Lze je přetáhnout mezi stránkami pomocí přetažení na ikonu stránky v panelu seznamu stránek. Grafické objekty nejsou omezeny pouze na EMF objekty, ve kterých posílají GEUS a GEOMETR své tisky, ale na stránky lze i kreslit a přidávat některé další objekty pomocí funkcí z rozbalovacího seznamu pod tlačítkem Přidat. Jedná se možnost přidávat text, bitmapové soubory, kreslit linie apod. Přidávání a používání dalších objektů je popsáno dále v této příručce. 6.3 Základní postup při soutisku z GEUSu a GEOMETRu Jako základ je dobré mít v programu GEUSprint vložené tabulky programu GEOMETR. Proveďte tedy v programu GEOMETR náhled tisku na sestavu výkaz výměr. V tiskovém náhledu vidíte co vše program bude tisknout. Tlačítkem Tisk do GEUSprintu odešlete tisková data do programu GEUSprint.

37 GEUSprint 33 Ten se automaticky spustí (pokud nebyl již spuštěn) a v něm se objeví stejná data jako v náhledu. Formulář program GEUSprint je rozdělen na tři základní části (viz také Princip programu 32 ): horní část obsahuje menu a panel s nástrojovými tlačítky, v dolní části je panel se seznamem stránek a uprostřed je okno se zobrazením jedné, právě aktuální stránky, kde lze stránku i editovat a upravovat. Aktuální stránka v prostřední části se přepíná pomocí seznamu stránek v dolní části formuláře programu, stačí kliknout myší na ikonu příslušné stránky a stránka se objeví v prostřední editační části formuláře. Pomocí panelu se seznamem stránek se přepněte na stránku, kam si přejete umístit kresbu z programu GEUS, stránka se zobrazí v editační části formuláře. Nyní je ještě nutné přesunout ukazatel, kam má program GEUS tisknout, tímto ukazatelem je červený rámeček okolo ikony stránky v jejich seznamu v dolní části formuláře. Tento rámeček se přesune na příslušnou stránku v seznamu poklepáním myší (dvojitý klik). Nyní se přepněte do programu GEUS (nebo ho spusťte, pokud ještě neběží) a proveďte opět standardní tisk přes náhled tisku. Velikost tisku: vhodné je použít uživatelský formát a zvolit formát tisku tak, aby rámeček tisku co nejtěsněji opisoval požadovanou kresbu. Lze sice zvolit i tisk na celou stránku (A4, A3 apod.), ale další postup bude o něco složitější (přesto ho dále popíšeme). V náhledu tisku je opět tlačítko GEUSprint, které odešle tisková data do programu GEUSprint. Kresba se objeví na zvolené stránce v programu GEUSprint zarovnaná s levým horním okrajem potisknutelné plochy stránky (ta se zjistí automaticky z driveru tiskárny). Pokud byste posunuli kresbu za vyznačené okraje potisknutelné plochy, bude vytištěna jen po tyto okraje. Nastavení potisknutelné plochy je věcí driveru tiskárny a jeho nastavení, z programu GEUSprint ji nelze ovlivnit, ten si ji jen v driveru tiskárny zjišťuje. Nyní lze kresbu přetáhnout myší na požadované místo stránky. Pokud jste zvolili správnou velikost kresby již přímo v GEUSu, máte hotovo. Pokud jste v GEUS nechali velikost kresby přes celou stránku, bude to složitější: Kresba GEUSu Vám asi překrývá kresbu tabulek GP. Při kliknutí myší na kresbu se zobrazí její okraje a v rozích jsou "přetahovací" značky (kolečka). Za tyto přetahovací značky zatím "netahejte", pomocí nich nelze kresbu zmenšit ani oříznout. Kresba z GEUSu je naschvál zamčena, aby nedošlo k náhodné změně měřítka kresby (kresbu lze "odemknout" - to je popsáno dále). Pokud je kresba dostatečně malá (není ji nutné ořezávat), může pomoci to, že pozadí objektu kresby z GEUSu nastavíte jako "průhledné", tedy kresba tabulek bude pod kresbou z GEUSu vidět: poklepejte myší (dvojklik) na objekt kresby z GEUSu, objeví se okno Vlastnosti objektů a v něm vypsané všechny vlastnosti objektu kresby (typ EMF). V pravém horním roku je ikona "lidského oka", klepnutím myší na ní se pozadí EMF objektu stane průhledným. Nyní jen kresbu přesunete myší na příslušné místo na stránce. Pokud je však kresba příliš velká a zasahuje to tabulek GP, nelze ji oříznout a je nutné použít jiný postup: Pokud je kresba velká, třeba přes celou stránku A4, a je nutné ji oříznout, aby se vešla mezi tabulky GP, použijte tento postup: posuňte kresbu přibližně na místo, kde má správně být, klidně tak, že její části budou mimo stránku (vytiskne se jen k vyznačeným potisknutelným okrajům). Nyní ji přesunete pod ostatní kresbu. Objekty se totiž skládají na stránku jako klasická papírová koláž, co je navrch, to je vidět. To uděláte tak, že na objekt kresby kliknete myší, tím ho vyberete (udělá se kolem něj rámeček) a v menu Objekt zvolíte příkaz Přenést dozadu. Tím objekt dostane úplně dospod a ostatní objekty ho překryjí a bude vidět jen v místech, kde ho ostatní objekty nepřekrývají (ostatní objekty mají totiž standardně nastaveno, že jejich pozadí je také neprůhledné). Nyní již jen doladíte umístění objektu kresbu posunutím myší. Vlastní tisk Při spuštění použije program GEUSprint výchozí tiskárnu Windows a z ní převezme i nastavení formátu stránky. Aby bylo možné mít uložené konfigurace různých tiskáren, obsahuje program možnost práce s tzv. tiskovými profily (viz Práce s tiskovými profily). Vlastní tisk pak probíhá dle běžných zvyklostí ve Windows: 6.4 Práce s tiskovými profily Tiskový profil je množina nastavení jedné tiskárny uložená v programu pod svým jménem, což umožňuje rychle přepínat mezi tiskárnami bez nutnosti je vždy znovu nastavovat. Typicky bude

38 34 GEUS 14.0 uživatel při zvolení A3 tiskárny většinou tisknout rovnou na papír A3 apod. K jedné tiskárně může existovat více profilů pro různé typy práce: např. jeden profil "HP1700 A3", druhý "HP1700 A4" a třetí "HP1700 A3 oboustranně". Konkrétně se ke každé tiskárně v jejím profilu ukládají následující vlastnosti: velikost papíru, kvalita, oboustranný tisk, barevný tisk, zdroj papíru a orientace papíru. Existuje však řada dalších parametrů tiskárny, které by se mohly do tiskového profilu ukládat. Pro práci s tiskovými profily slouží správce tiskových profilů, který umožňuje profily aplikovat na aktuální dokument, přidávat, mazat a nastavovat jako výchozí. Správce tiskových profilů je zobrazen na následujícím obrázku. Obrázek 1: Správce tiskových profilů. Ve výběrovém seznamu vlevo je seznam dostupných profilů. Seznam profilů se načítá při spuštění programu ze souboru tiskoveprofily.ini z aktuálního adresáře aplikace. Jedná se o klasický INI soubor, takže ho lze kdykoliv ručně modifikovat jakýmkoli textovým editorem. Pomocí nastavení správce tiskových profilů (tlačítko Nastavení), je možné změnit adresář kam se tiskové profily ukládají, popřípadě je možné nastavit ukládání profilů do registrů Windows. Tiskový profil je ve výběrovém seznamu reprezentován názvem profilu (tučně)a nejdůležitějšími vlastnostmi (jméno tiskárny, velikost papíru a orientace) pro rychlou identifikaci. Tlačítkem Použít se vybraný tiskový profil aplikuje na celý dokument, což znamená, že se podle tiskové profilu nastaví velikost stránky a orientace a dále se aplikují všechny nastavení tiskárny, které jsou v profilu uložené (kvalita, barevný tisk, atd.). Pokud má dokument již nějaké existující stránky, pak se existující stránky nastaví podle vybraného profilu bez ohledu na jejich původní nastavení. Tlačítko Výchozí nastaví tzv. výchozí tiskový profil, který bude použit při spuštění programu. Pokud se při spuštění programu zároveň otevírá nějaký dokument, pak se použije profil s kterým byl otevíraný dokument připraven. Výchozí profil se rovněž použije při zakládání nového dokumentu. Výchozí profil je indikován slovem výchozí uvedeným v závorce za jménem profilu, je také graficky znázorněn ikonou zaškrtnuté tiskárny. Aplikace může mít nastaven pouze jeden výchozí profil, pokud je výchozí profil odstraněn (tlačítkem Smazat), jsou nové dokumenty založeny na aktuálním nastavení výchozí tiskárny Windows. Tlačítko Vytvořit slouží k vytvoření nového tiskového profilu. Proces vytvoření nového tiskového profilu probíhá následovně. Nejdříve je zobrazen standardní dialog Windows pro nastavení tiskárny, zde se nastaví konkrétní tiskárna, velikost papíru, kvalita tisku, atd. Po potvrzení dialogu tlačítkem OK je uživatel vyzván k zadání jména tiskového profilu. Jméno musí být jedinečné, pokud profil se zadaným jménem již existuje, je zobrazeno chybové hlášení a uživatel musí profil vytvořit znovu a uložit ho pod jiným jménem. Pod zadaným jménem se bude profil zobrazovat v seznamu profilů (viz Obrázek 1). Tlačítko Smazat smaže vybraný tiskový profil. Tlačítko Zrušit zruší dialog a dokumentu je ponechán stávající tiskový profil. Tlačítko Nastavení vyvolá dialog pro nastavení správce tiskových profilů (Obrázek 2), kde je možné měnit způsob ukládání tiskových profilů. Tiskové profily lze ukládat buď do registrů nebo souboru tiskoveprofily.ini ve zvoleném adresáři. Ukládání do registrů má tu výhodu, že není třeba se zabývat

39 GEUSprint 35 cestou pro uložení souboru s profily (přístupová práva, atd.). V případě více uživatelů, má každý uživatel svoji vlastní sadu tiskových profilů. Nevýhodou registrů je, že je nelze jednoduše editovat (pouze programem regedit.exe) a nelze je sdílet mezi různými uživateli a počítači (v případě síťového použití). Druhou možností pro uložení profilů, je uložení do souboru. V tomto případě je třeba specifikovat cestu, kde bude soubor uložen. Název souboru bude vždy tiskoveprofily.ini. Cestu lze zadat ručně do pole Umístnění nebo výběrem ze seznamu adresářů, který se vyvolá tlačítkem. Další možností je nastavit cestu na pracovní adresář GEUSu, cesta se automaticky vyhledá stiskem tlačítka Datový adresář GEUSu. Výhodou souborů je, že je lze sdílet a snadno modifikovat jednoduchým textovým souborem, nevýhodou je, že je třeba dávat pozor zda je dané umístnění přístupně pro všechny uživatele a zda je do daného umístnění povolen zápis. Výchozí nastavení správce tiskových profilů je ukládání tiskových profilů do adresáře odkud se spouští aplikace. V případě změny způsobu ukládání na registry, jsou všechny stávající tiskové profily překopírovány do registrů. Obrázek 2: Nastavení správce tiskových profilů. Výše popsané funkce jsou přístupné i přes kontextové menu, které se vyvolá klikem pravým tlačítkem myši nad seznam profilů. Kontextové menu je zobrazeno na obrázku 1. Z kontextového menu jsou navíc přístupné funkce pro úpravu existujícího profilu (položka Upravit) a pro přejmenování existujícího profilu (položka Přejmenovat). Úpravou profilu se rozumí změna nastavení vlastností tiskárny - např. změna velikosti papíru. Při přejmenování je třeba opět zadat jméno, které se v seznamu profilů zatím nevyskytuje. Tiskové profily lze nastavovat i pomocí rozbalovacího seznamu (Obrázek 3) na nástrojové liště aplikace GEUSprint. Podobně jako ve správci tiskových profilů je zobrazeno jméno profilu a význačné vlastnosti profilu pro rychlou identifikaci. Pokud je aktuální tiskový profil modifikován (změnou nastavení tiskárny), pak se v rozbalovacím seznamu ukazuje prázdné pole. Obrázek 3: Rozbalovací seznam pro výběr tiskového profilu

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

GeoPlan. Administrátorská příručka. Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056. Verze 1.0

GeoPlan. Administrátorská příručka. Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056. Verze 1.0 GeoPlan Administrátorská příručka Verze Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056 2 Obsah 1 Úvod... 4 1.1 Systémové požadavky... 4 2 Instalace systému... 5 2.1 Instalace

Více

STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista

STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista OBSAH Kapitola 1: SYSTéMOVé POžADAVKY...1 Kapitola 2: INSTALACE SOFTWARU TISKáRNY V SYSTéMU WINDOWS...2 Instalace softwaru pro lokální tisk... 2 Instalace softwaru

Více

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) Příprava Při instalaci elišky doporučujeme nemít spuštěné žádné další programy. Pro instalaci elišky je třeba mít administrátorská práva na daném počítači.

Více

INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka

INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka Popis funkce Softwarový nástroj INISOFT Update je univerzálním nástrojem pro stahování, údržbu a distribuci programových aktualizací

Více

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Postup přechodu na podporované prostředí Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Obsah Zálohování BankKlienta... 3 Přihlášení do BankKlienta... 3 Kontrola verze

Více

Příručka pro klientský certifikát

Příručka pro klientský certifikát Příručka pro klientský certifikát OBSAH 1) Instalace programového vybavení do systému Microsoft Windows 2 1. krok - Průvodce instalací 4 2. krok - Dokončení instalace 5 3. krok - Instalace na PC, který

Více

Edu-learning pro školy

Edu-learning pro školy Edu-learning pro školy ONLINE VARIANTA Příručka pro instalaci a správu EDU 2000 s.r.o. Počítačové vzdělávání a testování Oldřichova 49 128 00 Praha 2 www.edu2000.cz info@edu2000.cz www.edu-learning.cz

Více

Reinstalace programu

Reinstalace programu Reinstalace programu 0 Reinstalace programu AMICUS Před reinstalací programu AMICUS si připravte licenční list programu, zálohovací médium odpovídající kapacity (nejlépe flash disk nebo externí disk) a

Více

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1 IPFW Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu verze 1.1 Popis aplikace Aplikace IPFW (IP Firewall) je určen k řízení placeného připojení k Internetu ve spojení s elektronickým mincovníkem

Více

T-Mobile Internet. Manager. pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE

T-Mobile Internet. Manager. pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE T-Mobile Internet Manager pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE Obsah 03 Úvod 04 Požadavky na hardware a software 04 Připojení zařízení k počítači 05 Uživatelské rozhraní 05 Výběr sítě 06 Připojení k internetu

Více

2.1.2 V následujícím dialogovém okně zvolte Instalovat ze seznamu či daného umístění. stiskněte tlačítko Další

2.1.2 V následujícím dialogovém okně zvolte Instalovat ze seznamu či daného umístění. stiskněte tlačítko Další Autodiagnostika ROBEKO Diagnostický kabel VAG1 VAGR1 Instalace pro operační systémy Windows 1. Úvod : Před použitím kabelu je nutné nejprve nainstalovat příslušné ovladače v operačním systému Vašeho počítače.

Více

Software Capture Pro. Začínáme. A-61640_cs

Software Capture Pro. Začínáme. A-61640_cs Software Capture Pro Začínáme A-61640_cs Začínáme se softwarem Kodak Capture Pro Software a Capture Pro Limited Edition Instalace softwaru: Kodak Capture Pro Software a Network Edition... 1 Instalace softwaru:

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Verze: 1.0.0 2 Obsah 0 Část I Předmluva 1 Vítejte 3... 3 Část II Instalace 4 Část III Aktivace programu 8 Část IV Obsluha programu 9 1 Menu... 9 Soubor... 9 Otevřít test... 9 Zobrazit

Více

Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware

Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware Obsah Úvod...2 Instalace...2 Doporučená hardwarová konfigurace......2 Podporované operační systémy......2 Ještě před instalací......2

Více

Síťová instalace a registrace pro progecad

Síťová instalace a registrace pro progecad Síťová instalace a registrace pro 1 Obsah 1 Obsah... 1 2 Úvod... 1 3 Jak začít... 2 3.1 Instalace NLM Serveru pro... 2 3.2 Registrace NLM Serveru pro... 2 3.3 Přidávání a aktivace licencí... 2 3.4 Instalace

Více

Instalační manuál pixel-fox

Instalační manuál pixel-fox Instalační manuál pixel-fox Verze 01/2011 V5 (CZ) - Subject to change without notice! Systémové požadavky: Aktuální minimální systémové požadavky pro používání software pixel-fox na vašem PC jsou: - IBM

Více

INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4

INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4 INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4 1. Dříve než spustíte instalaci Vítáme Vás při instalaci nové verze aplikace eliška. Před samotnou instalací, prosím, ověřte, že jsou splněné následující podmínky:

Více

Poznámky k instalaci tiskového systému HP LaserJet P2015 Series

Poznámky k instalaci tiskového systému HP LaserJet P2015 Series Poznámky k instalaci tiskového systému HP LaserJet P2015 Series Autorská práva a licence 2006 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Reprodukce, úpravy nebo překlad jsou bez předchozího písemného

Více

Versiondog 3.0.3 Lukáš Rejfek, Pantek (CS) s.r.o. 4/2014

Versiondog 3.0.3 Lukáš Rejfek, Pantek (CS) s.r.o. 4/2014 Versiondog 3.0.3 Lukáš Rejfek, Pantek (CS) s.r.o. 4/2014 Strana 2 Versiondog 3.0.3 Nová verze systému Versiondog 3.0.3 přináší oproti verzi 2.5.1 celou řadu nových funkčností a rozšíření typů komponent

Více

STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET)

STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET) STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET) 1. Instalace plovoucí síťové verze zahrnuje dvě části: a) instalace serveru a b) lokální instalace na připojených pracovních

Více

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 Informační systém ISOP 7-13 Vypracováno pro CzechInvest Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. Dokument ze dne 20.2.2015, verze 1.00 Konfigurace

Více

1. Instalace MySQL Serveru...2. 2. Konfigurace MySql Serveru...2. 3. Vytvoření struktury databáze...3

1. Instalace MySQL Serveru...2. 2. Konfigurace MySql Serveru...2. 3. Vytvoření struktury databáze...3 Obsah 1. Instalace MySQL Serveru...2 2. Konfigurace MySql Serveru...2 3. Vytvoření struktury databáze...3 4. Instalace Watchdog na klientských stanicích...4 5. Watchdog Viewer...6 Nastavení připojení k

Více

LAN se používá k prvnímu nastavení Vašeho DVR a když potřebujete nastavit síť na Vašem DVR pro používání po internetu.

LAN se používá k prvnímu nastavení Vašeho DVR a když potřebujete nastavit síť na Vašem DVR pro používání po internetu. Návod Video Viewer 1.9.9 1 Dodávaný licencovaný software Následující stránky popisují nejpoužívanější funkce software Video Viewer. Podrobnosti o softwaru a jeho nastavení, najdete v rozšířené příručce,

Více

DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE!

DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE! DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE! Tento dodatek k uživatelské příručce obsahuje postup nastavení USB portu pro ADSL modem CellPipe 22A-BX-CZ Verze 1.0 01/2004 Úvod Vážený zákazníku, tento text popisuje

Více

.NET Framework verze 3.5... 4 Program pro připojení ke vzdálené ploše (RDC) verze 7.1... 5

.NET Framework verze 3.5... 4 Program pro připojení ke vzdálené ploše (RDC) verze 7.1... 5 Obsah Přístup k serveru ČMIS Kancelář Online... 2 Úvod... 2 Uživatelé s operačním systémem Windows XP musí nainstalovat:... 2 Uživatelé s operačním systémem Windows Vista musí nainstalovat:... 4.NET Framework

Více

Návod pro SMS Operátor off-line klient

Návod pro SMS Operátor off-line klient Verze: 1.10 Strana: 1 / 1 Návod pro SMS Operátor off-line klient 1. Co je to off-line klient SMS Operátor Off-line klient SMS Operátor je aplikace k systému SMS Operátor pro posílání SMS, která umožňuje:

Více

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Instalace... 2 4. Vytvoření účtu... 5 5. Pošta... 7 6. Kontakty... 11 7. Informační kanály... 11 8. Nastavení zobrazení... 12 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti

Více

Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP

Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP Postup instalace účetního softwaru ABRA G2 verze 5.03.11 pro ČSTV na operačním systému Windows XP Postup instalace je vyzkoušen na počítači, který má aplikovánu Aktualizaci Service Pack2 a má zapnuty všechny

Více

Instalační průvodce pro EasyGate UMTS Data

Instalační průvodce pro EasyGate UMTS Data Instalační průvodce pro EasyGate UMTS Data Tento instalační průvodce slouží pro rychlé nainstalování ovladačů pro EasyGate UMTS Data a zprovoznění internetového připojení pomocí HSDPA/GPRS. Vložené screenshoty

Více

Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP

Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP Modul plánování a přezkoumávání, verze 1.20 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. dokument ze dne 27. 3. 2013, verze 1.01 Technologické postupy práce

Více

Průvodce aplikací. Aplikaci easyeldp spusťte z nabídky Start pomocí ikony KomixFiller, kterou naleznete ve složce Komix.

Průvodce aplikací. Aplikaci easyeldp spusťte z nabídky Start pomocí ikony KomixFiller, kterou naleznete ve složce Komix. Instalace aplikace easyeldp Aplikaci easyeldp je třeba instalovat na počítač, který splňuje příslušné systémové požadavky. Při instalaci postupujte následovně: 1) Spusťte instalaci aplikace easyeldp z

Více

Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice

Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice Česká verze Verze 1.5 Březen 2010 Informační centrum Univerzita Pardubice Obsah Obsah... 1 Windows XP... 2 Windows

Více

Datacard. Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren. Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows

Datacard. Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren. Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows Datacard Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows Co potřebujete Tiskárna karet je zapnuta a připravena k tisku karet ve stavu Ready, a stavová dioda

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

Enterprise Network Center

Enterprise Network Center Centralizovaný systém pro správu síťových zařízení Výchozí nastavení: Uživatelské jméno: root Heslo: root Příručka k rychlé instalaci Verze 1.2 Vydání 1, 03/2011 Copyright 2011. Všechna práva vyhrazena.

Více

Téma 1 - řešení s obrázky

Téma 1 - řešení s obrázky Téma 1 - řešení s obrázky 1. Instalace Windows Server 2008 R2 1.1. Spusťte Správce serveru ( Start -> Nástroje pro správu -> Správce serveru) 1.2. Rozbalte možnost Role a dále pak Hyper-V -> Správce technologie

Více

Snadné podvojné účetnictví

Snadné podvojné účetnictví Snadné podvojné účetnictví Ver.: 3.xx Milan Hradecký Úvodem : Program je určen pro malé a střední neziskové organizace a umožňuje snadné zpracování účetních dokladů a způsob zápisu připomíná spíše zápis

Více

Registr práv a povinností

Registr práv a povinností Registr práv a povinností Doporučené postupy a nastavení internetového prohlížeče pro práci v aplikaci AIS RPP Doporučené postupy a nastavení internetového prohlížeče pro práci v aplikaci AIS RPP v4.0

Více

Příručka pro instalaci, aktivaci, správu a deinstalaci SelectionProfessional

Příručka pro instalaci, aktivaci, správu a deinstalaci SelectionProfessional Příručka pro instalaci, aktivaci, správu a deinstalaci SelectionProfessional Impressum Veškerá autorská práva vyhrazena. Bez našeho písemného schválení není dovoleno žádným způsobem kopírovat tuto příručku

Více

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 RYCHLÝ ÚVODNÍ LIST NOVELL Při instalaci nové verze systému SUSE Linux Enterprise 11 postupujte podle následujících pokynů. Tento dokument obsahuje

Více

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2015

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2015 CUZAK Instalační příručka Verze 2.0 2015 Copyright 2015 Altair CUZAK s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

Tiskový manažer - Printman

Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných

Více

Αlpha 8 instalace a upgrade. Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems. GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7

Αlpha 8 instalace a upgrade. Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems. GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7 Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7 David Stejskal uživatelská podpora david.stejskal@gennet.cz Jana Vávrová uživatelská podpora jana.vavrova@gennet.cz

Více

Modul Periodická fakturace

Modul Periodická fakturace Modul Periodická fakturace účetnictví pro živnostníky a malé společnosti O I P... 1 On-line...1 Off-line...1 M P... 3 Přínos pro uživatele... 3 P... 3 Karta nastavení vzoru periodického dokladu... 4 Záložka

Více

plussystem Příručka k instalaci systému

plussystem Příručka k instalaci systému plussystem Příručka k instalaci systému Tato příručka je určena zejména prodejcům systému a případně koncovým uživatelům. Poskytuje návod, jak provést potřebná nastavení komponent. ITFutuRe s.r.o. 26.2.2015

Více

Návod na instalaci a použití programu

Návod na instalaci a použití programu Návod na instalaci a použití programu Minimální konfigurace: Pro zajištění funkčnosti a správné činnosti SW E-mentor je potřeba software požívat na PC s následujícími minimálními parametry: procesor Core

Více

Začněte zde. Podle pokynů na Instalačním listu nainstalujte hardware. Potom pokračujte následujícími kroky a optimalizujte kvalitu tisku.

Začněte zde. Podle pokynů na Instalačním listu nainstalujte hardware. Potom pokračujte následujícími kroky a optimalizujte kvalitu tisku. Začněte zde Vyrovnání tiskových kazet bez počítače Podle pokynů na Instalačním listu nainstalujte hardware. Potom pokračujte následujícími kroky a optimalizujte kvalitu tisku. 1 Zkontrolujte, zda je v

Více

Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze)

Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze) Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze) Proces instalace probíhá automaticky. V jednotlivých krocích se instalují všechny aktuálně potřebné programy. To se liší podle operačního systému

Více

Uživatelská dokumentace

Uživatelská dokumentace Uživatelská dokumentace Verze 14-06 2010 Stahování DTMM (v rámci služby Geodata Distribution) OBSAH OBSAH...2 1. O MAPOVÉM SERVERU...3 2. NASTAVENÍ PROSTŘEDÍ...3 2.1 Hardwarové požadavky...3 2.2 Softwarové

Více

Obsah. KELOC CS, s.r.o... v ý v o j a p r o d e j e k o n o m i c k é h o s o f t w a re

Obsah. KELOC CS, s.r.o... v ý v o j a p r o d e j e k o n o m i c k é h o s o f t w a re Obsah Nastavení TCP/IP na PC na serveru... 2 Nastavení brány firewall na serveru... 3 Nastavení služby SQL Server Browser na serveru... 5 Nastavení ODBC na klientské stanici... 6 Místní a jazykové nastavení

Více

Administrace Windows pro Adash Software

Administrace Windows pro Adash Software Administrace Windows pro Adash Software Obsah Instalace ovladače hardwarového klíče... 2 Příčiny nenalezení HASP klíče...3 Zjištění práv uživatele... 6 Instalace MSSQL 2005 Express z Instalačního CD Adash...

Více

Manuál snadné instalace Lenovo IdeaPad S100

Manuál snadné instalace Lenovo IdeaPad S100 Manuál snadné instalace Lenovo IdeaPad S100 1 2 Vážený zákazníku, gratulujeme vám k pořízení netbooku Lenovo IdeaPad S100. Manuál, který právě držíte v rukou, se může stát vaším užitečným poradcem. Poradí

Více

CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Obsah Cyclope Print Management Software- uživatelská příručka... 1 1. Přehled produktu... 2 2. Stručný popis produtku CPMS... 2 2.1. Stažení CPMS...

Více

Instalační příručka pro Windows Vista

Instalační příručka pro Windows Vista Instalační příručka pro Windows Vista Než je možno tiskárnu použít, musíte připravit hardware a instalovat ovladač. Ve Stručném návodu k obsluze a v této Instalační příručka pro Windows Vista naleznete

Více

Instalace programu OZO. z www stránek či odkazu z e-mailu

Instalace programu OZO. z www stránek či odkazu z e-mailu Instalace programu OZO z www stránek či odkazu z e-mailu První instalaci programu OZO pro rok 2015 si vždy musíte zvolit volbu PLNÁ VERZE PROGRAMU. Upgrade programu OZO 2015 si můžete stahovat až v době,

Více

STRUČNÁ PŘÍRUČKA. Instalace ovladačů Nokia Connectivity Cable Drivers

STRUČNÁ PŘÍRUČKA. Instalace ovladačů Nokia Connectivity Cable Drivers STRUČNÁ PŘÍRUČKA Instalace ovladačů Nokia Connectivity Cable Drivers Obsah 1. Úvod...1 2. Nutné podmínky...1 3. Instalace Ovladačů Nokia Connectivity Cable Drivers...2 3.1 Před začátkem instalace...2 3.2

Více

Příručka aplikace INVIO pro administrátory Str. 1/22

Příručka aplikace INVIO pro administrátory Str. 1/22 Str. 1/22 Obsah 1. Popis aplikace... 2 2. Programové verze aplikace... 4 Specifika instalace verze databáze SQL 2005 Express... 4 Specifika instalace verze databáze SQL 2008 R2 Express... 5 3. Instalace

Více

Školící dokumentace administrátorů IS KRIZKOM (úroveň KRAJ) (role manager, administrátor )

Školící dokumentace administrátorů IS KRIZKOM (úroveň KRAJ) (role manager, administrátor ) Školící dokumentace administrátorů IS KRIZKOM (úroveň KRAJ) (role manager, administrátor ) DATASYS s.r.o., Jeseniova 2829/20, 130 00 Praha 3 tel.: +420225308111, fax: +420225308110 www.datasys.cz Obsah

Více

GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka

GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka Levý panel Pomoci levého panelu je možné vybírat aktivní vrstvy, měnit jejich průhlednost a pořadí. V dolní části je zobrazena legenda. Horní panel V horním panelu se

Více

Instalace programového vybavení

Instalace programového vybavení Instalace programového vybavení English pro Windows Obecné Specifikace P-touch Editor P-touch Quick Editor Printer Driver Umožňuje vytvářet libovolné štítky pomocí různých vzorů, fontů, šablon a klipártů.

Více

Návod k instalaci S O L U T I O N S

Návod k instalaci S O L U T I O N S Návod k instalaci SOLUTIONS Návod k instalaci Hasičská 53 700 30 Ostrava-Hrabůvka www.techis.eu www.elvac.eu +420 597 407 507 Obchod: +420 597 407 511 obchod@techis.eu Podpora: +420 597 407 507 support@techis.eu

Více

Nastavení MS Windows Vista pro připojení k WIFI síti JAMU. Stažení certifikátu JAMU. Instalace certifikátu JAMU

Nastavení MS Windows Vista pro připojení k WIFI síti JAMU. Stažení certifikátu JAMU. Instalace certifikátu JAMU Nastavení MS Windows Vista pro připojení k WIFI síti JAMU Následující návod stručně popisuje, jak nastavit přístup do bezdrátové sítě pomocí protokolu 802.1X ve Windows Vista (české verzi). Prvním krokem

Více

Obsah. Výkon a stabilita... 6 Nové nastavení / možnosti... 7

Obsah. Výkon a stabilita... 6 Nové nastavení / možnosti... 7 Obsah VÍTEJTE V ADVANCE CONCRETE 2012... 5 OBECNÉ... 6 Výkon a stabilita... 6 Nové nastavení / možnosti... 7 MODELOVÁNÍ... 8 Označené konce prvků při jejich výběru... 8 Výkaz materiálů (BOM) Možnost nastavit

Více

Průvodce instalací software

Průvodce instalací software Průvodce instalací software Tato příručka vysvětluje, jak nainstalovat software přes USB nebo síťové připojení. Síťové připojení není k dispozici pro modely SP 200/200S/203S/203SF/204SF. Chcete-li ručně

Více

Nápověda k používání mapové aplikace Katastrální mapy Obsah

Nápověda k používání mapové aplikace Katastrální mapy Obsah Nápověda k používání mapové aplikace Katastrální mapy Obsah Práce s mapou aplikací Marushka... 2 Přehledová mapa... 3 Změna měřítka... 4 Posun mapy... 5 Druhy map... 6 Doplňkové vrstvy... 7 Vyhledávání...

Více

UŽIVATELSKÝ MANUÁL. pro 485COM FW 2.x (MODBUS)

UŽIVATELSKÝ MANUÁL. pro 485COM FW 2.x (MODBUS) pro 485COM FW 2.x (MODBUS) Obsah Obsah 3 1. Instalace 4 1.1 Podpora operačních systémů 4 1.2 Podpora USB modemů 4 1.3 Instalace USB modemu 4 1.4 Instalace aplikace 4 2. Nastavení 5 2.1 Nastavení jazykové

Více

STRUČNÝ PRŮVODCE (ČEŠTINA)

STRUČNÝ PRŮVODCE (ČEŠTINA) STRUČNÝ PRŮVODCE (ČEŠTINA) INSTALACE A NASTAVENÍ Krok 1. Připojení skeneru k počítači Pomocí kabelu USB připojte skener k počítači 1. Zapojte síťový adaptér do konektoru skeneru. 2. Zapojte druhý konec

Více

Uživatelská příručka. Čeština

Uživatelská příručka. Čeština Uživatelská příručka 1 Práce se skenerem Tato příručka popisuje používání plochého skeneru dokumentů HP Scanjet 8270 a jeho příslušenství, řešení problémů při instalaci a kontaktování oddělení podpory

Více

/ NVR-4008 / NVR-4016

/ NVR-4008 / NVR-4016 DINOX rekordéry: NVR-4004 NVR-4008 NVR-4016 Rychlá uživatelská příručka Obsah Rychlá uživatelská příručka... 1 Před instalací NVR... 3 Instalace NVR... 3 Instalace pevného disku... 3 Přední panel... 5

Více

ESET NOD32 Antivirus. pro Kerio. Instalace

ESET NOD32 Antivirus. pro Kerio. Instalace ESET NOD32 Antivirus pro Kerio Instalace Obsah 1. Úvod...3 2. Podporované verze...3 ESET NOD32 Antivirus pro Kerio Copyright ESET, spol. s r. o. Eset software spol. s r.o. Classic 7 Business Park Jankovcova

Více

Nápověda a postupy. Instalace a aktivace PDF-XChange Viewer Pro. Instalace a aktivace software. Nápověda a postupy. 1 z 9 27.8.

Nápověda a postupy. Instalace a aktivace PDF-XChange Viewer Pro. Instalace a aktivace software. Nápověda a postupy. 1 z 9 27.8. Nápověda a postupy Zde najdete návody a tipy pro práci, které Vám mohou usnadnit práci s produkty PDF-XChange. V případě, že si myslíte, že by zde neměl některý dotaz nebo problematika chybět, napište

Více

Xerox WorkCentre 5845 / 5855 / 5865 / 5875 / 5890 Ovládací panel

Xerox WorkCentre 5845 / 5855 / 5865 / 5875 / 5890 Ovládací panel 8 / 8 / 86 / 87 / 890 Ovládací panel Služby dostupné na vaší sestavě tiskárny se mohou lišit. Podrobnosti týkající se služeb a nastavení najdete v uživatelské příručce. ABC DEF Nabídky GHI PQRS 7 JKL TUV

Více

Instalace SQL 2008 R2 na Windows 7 (64bit)

Instalace SQL 2008 R2 na Windows 7 (64bit) Instalace SQL 2008 R2 na Windows 7 (64bit) Pokud máte ještě nainstalovaný MS SQL server Express 2005, odinstalujte jej, předtím nezapomeňte zálohovat databázi. Kromě Windows 7 je instalace určena také

Více

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA Novell Messenger 1.0 STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA www.novell.com Novell Messenger je produkt, který nezávisle na platformě slouží k rychlému zasílání zpráv v podnicích pomocí adresáře Novell e-directory

Více

Instalační manuál. HelpDesk

Instalační manuál. HelpDesk Instalační manuál HelpDesk 2 HelpDesk Obsah 1. Úvod... 3 2. Softwarové nároky aplikace... 4 3. Instalace... 5 3.1. Instalace PHP... 5 3.2. Instalace HelpDesk... 5 3.3. Instalace Deamon... 5 4. Prvotní

Více

Nastavení Internet Exploreru pro vstup do IS ARGIS

Nastavení Internet Exploreru pro vstup do IS ARGIS Nastavení Internet Exploreru pro vstup do IS ARGIS Obsah: 1. Nastavení Internet Exploreru pro vstup do IS ARGIS... 3 1.1. Postup uživatele při umístění IS ARGIS do zóny důvěryhodných serverů... 3 1.2.

Více

Easycars Aplikace pro správu autobazaru

Easycars Aplikace pro správu autobazaru Easycars Aplikace pro správu autobazaru Obsah 1 Úvod... 2 1.1 Požadavky... 2 2 Přihlášení do systému... 3 2.1 Úvodní stránka... 4 3 Správa nabídek vozů a klienů... 5 3.1 Výpis vozidel... 5 3.1.1 Export

Více

Modul 2. První sada úkolů:

Modul 2. První sada úkolů: Zadání První sada úkolů: Modul 2 Všechny potřebné složky a soubory pro splnění následující sady úkolů se nachází ve složce sada1. 1. Ve složce Ulohy vytvořte čtyři nové složky (podle obrázku) a pojmenujte

Více

Instalace webové služby Mydlinka

Instalace webové služby Mydlinka Instalace webové služby Mydlinka Aktualizace dokumentu: 21.10.2014 Obsah 1 Co je to webová služba Mydlinka 2 Požadavky na instalaci a provoz 2.1 SAS 2.2 Databáze 2.3 Operační systém 2.4 Softwarové vybavení

Více

4 Microsoft Windows XP Jednoduše

4 Microsoft Windows XP Jednoduše Obsah ÚVOD Nové zkušenosti s novými Windows XP 11 Vaším cílem je: 11 A. Hraní her, využívání encyklopedií a výukových programů, účetnictví 11 B. Procházení WWW stránek Internetu, využívání elektronické

Více

ALFIS 2G 2015 komplexní ekonomický systém. verze 2015.5. Návod na instalaci

ALFIS 2G 2015 komplexní ekonomický systém. verze 2015.5. Návod na instalaci ALFIS 2G 2015 komplexní ekonomický systém verze 2015.5 Návod na instalaci Fuksa Ladislav Ing. Sedlčanská 1327/65 140 00 Praha 4 Tel. 223 010 785, 603 463 137 E-mail alfis@fksoft.cz Web www.alfis.cz, www.fksoft.cz

Více

Začínáme s programem QuarkXPress 10.1

Začínáme s programem QuarkXPress 10.1 Začínáme s programem QuarkXPress 10.1 OBSAH Obsah Doplňková dokumentace...3 Požadavky na systém...4 Požadavky na systém: Mac OS X...4 Požadavky na systém: Windows...4 Instalování: Mac OS...5 Přidávání

Více

TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE

TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE INSTALACE SW EduArt OBSAH: OBSAH: TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE POSTUP INSTALACE KDE NAJDETE INSTALAČNÍ SOUBOR JAK SPUSTÍTE

Více

Návod na nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam

Návod na nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam Univerzita Pardubice Návod na nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam Obsah 1. Nastavení MS Windows XP pro připojení k bezdrátové síti eduroam... 2 2. Instalace certifikátu CESNET CA v prostředí

Více

WinZápočet 8.4. Uživatelská příručka. Program pro zápočet let odborné praxe. 2015 Petr Janda

WinZápočet 8.4. Uživatelská příručka. Program pro zápočet let odborné praxe. 2015 Petr Janda WinZápočet 8.4 Program pro zápočet let odborné praxe Uživatelská příručka 05 Petr Janda Obsah. Popis programu strana.. Úvod strana.. Základní vlastnosti programu strana. Instalace programu strana 4.. Instalace

Více

Certifikační autorita PostSignum

Certifikační autorita PostSignum Certifikační autorita PostSignum Generování klíčů a instalace certifikátu pomocí programu PostSignum Tool Plus na čipové kartě, USB tokenu verze 1.0.0 Uživatelská dokumentace Březen 2010 Strana 1 (celkem

Více

APS mini Plus.Home. Návod na rychlou instalaci

APS mini Plus.Home. Návod na rychlou instalaci APS mini Plus.Home Administrační program pro systém APS mini Plus Návod na rychlou instalaci 2004 2009,TECH FASS s.r.o., Plavecká 503, 252 42 Jesenice, www.techfass.cz, techfass@techfass.cz (vydáno dne

Více

1. Instalace programu LUPA

1. Instalace programu LUPA 1. Instalace programu LUPA Do CD mechaniky počítače vložte instalační CD. Objeví se tabulka, v níž instalaci spusťte kliknutím na řádek Instalace programu Lupa. Úvodní obrazovku s logem programu je nutno

Více

Obnova certifikátu. Úvod. Proč obnovit certifikát? Kdy obnovit certifikát? Které certifikáty obnovit? Jak obnovit certifikát na kartě ProID+ esign?

Obnova certifikátu. Úvod. Proč obnovit certifikát? Kdy obnovit certifikát? Které certifikáty obnovit? Jak obnovit certifikát na kartě ProID+ esign? Obnova certifikátu Před vypršením platnosti certifikátů si musí uživatelé ProID+ esign požádat o nový certifikát. Otázky, spojené s obnovou, a postup obnovy certifikátu na kartě ProID+ esign jsou uvedeny

Více

Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV

Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV 1 Teoretické znalosti V tomto cvičení budete pracovat se správou vlastností systému, postupně projdete všechny karty tohoto nastavení a vyzkoušíte

Více

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu Stručný manuál pro webový editor Ukládáni základních informací, tvorba menu Po přihlášení ( zadejte zaslané přihlašovací jméno a heslo ) se Vám zobrazí stránka, kde jsou následující údaje: 1. blok, který

Více

CMS. Centrální monitorovací systém. Manuál

CMS. Centrální monitorovací systém. Manuál Centrální Monitorovací Systém manuál CMS Centrální monitorovací systém Manuál VARIANT plus, spol. s.r.o., U Obůrky 5, 674 01 TŘEBÍČ, tel.: 565 659 600 technická linka 565 659 630 (pracovní doba 8.00 16:30)

Více

PREMIER E Agent. Jak to funguje?

PREMIER E Agent. Jak to funguje? PREMIER E Agent PREMIER E Agent je samostatná aplikace, která slouží jako doplněk k informačnímu systému PREMIER. Je dostupná jako samostatná instalace a její používání je vázáno na jakoukoli licenci k

Více

Manažer DIKAT Web. Manažer DIKAT Web. Manažer DIKAT Web Další. Dikat Web. Kapitola Manažer DIKAT Web obsahuje tyto podkapitoly:

Manažer DIKAT Web. Manažer DIKAT Web. Manažer DIKAT Web Další. Dikat Web. Kapitola Manažer DIKAT Web obsahuje tyto podkapitoly: Manažer DIKAT Web Manažer DIKAT Web Manažer DIKAT Web Kapitola Manažer DIKAT Web obsahuje tyto podkapitoly: 1. Soubor 2. Úpravy 3. Projekt Otevřít projekt Zavřít projekt Založit nový projekt Editovat projekt

Více

DP-G321AirPlus TM G bezdrátový víceportový tiskový server. Napájecí adaptér 5 V ss, 2.5 A

DP-G321AirPlus TM G bezdrátový víceportový tiskový server. Napájecí adaptér 5 V ss, 2.5 A Toto zařízení lze nakonfigurovat pomocí libovolného aktuálního webového prohlížeče, např. Internet Explorer 6 nebo Netscape Navigator 7.0 Než začnete AirPlus G 802.11g/2.4 GHz bezdrátový víceportový tiskový

Více