Proč rozesílat newsletter. Úvod do ového marketingu: Co to je, k čemu slouží, jaké nástroje pro ing zvolit a příklady použití v praxi.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Proč rozesílat newsletter. Úvod do emailového marketingu: Co to je, k čemu slouží, jaké nástroje pro emailing zvolit a příklady použití v praxi."

Transkript

1 Proč rozesílat newsletter Úvod do ového marketingu: Co to je, k čemu slouží, jaké nástroje pro ing zvolit a příklady použití v praxi.

2

3 Obsah 01 Co je to vlastně ten ing 02 Zákonné podmínky 04 Jak začít budovat svou databázi 06 Síla je v personalizaci 08 Nástroje vhodné pro rozesílání ů 13 Forma ových kampaní 14 Devatero než odešlete newsletter 18 Kdy a jak často rozesílat? 19 Vyhodnocení ových kampaní 22 Příklady použití ingu pro různé obory

4 01 Co je to vlastně ten ing ing neboli ový marketing je mocný nástroj internetového marketingu. Jen se musí umět správně používat a vědět k jakým účelům přesně slouží. ing má často neprávem nálepku spam. Mnoho lidí si pod ním představí právě tu obtěžující a nevyžádanou poštu, která nám každému přistává v nemalém počtu do schránky. Jen pro vyjasnění pojmů, my se zde o žádné nevyžádané poště bavit nebudeme. Celý ing je totiž založen na souhlasu příjemce se zasíláním informací. ový marketing je skvělý na budování dlouhodobého vztahu se zákazníkem. Jakmile jste od někoho získali ovou adresu, můžete mu zasílat newsletter s užitečnými informacemi, novinkami z vašeho oboru či se zajímavými obchodními nabídkami. Jeho největší síla je právě v tom, že oslovujete lidi, kteří s vámi už mají určitý vztah a kteří dobrovolně dali souhlas, že chtějí být informováni o novinkách právě od vás. Celá síla ového marketingu je tak založena na vybudování vlastní relevantní databáze dobrovolných příjemců. Určitě cítíte ten rozdíl, když vám v poště přistane nabídka na neznámé léky, aniž byste sami vůbec trpěli nějakou nemocí. Nebo když vám přijde informace o novinkách ze sortimentu vaší oblíbené vinotéky, kde vědí,

5 02 že máte rádi červená vína a nabízí vám nový sortiment Merlotů a k nim doporučení, ke kterých pokrmům je vhodné tato vína podávat.

6 03 Zákonné podmínky Již v úvodu jsme si vyjasnili rozdíl mezi nevyžádanou poštou a správně aplikovaným ingem. Tento rozdíl také jasně definuje zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Abyste tak mohli legálně svůj ový marketing aplikovat v praxi, musíte splnit podmínky, které tento zákon vyžaduje. První podmínkou je onen dobrovolný souhlas se zasíláním sdělení. Tento souhlas musíte v případě potřeby umět doložit pro každou adresu ve vaší databázi. Newslettery také můžete zasílat na kontakty, které jste získali v rámci své obchodní činnosti. Pokud tedy u vás někdo v minulosti nakoupil ať už online nebo offline a vy jste získali ovou adresu tohoto zákazníka, bere se to za legální získání ové adresy pro účely ingu. V každém newsletteru nebo obchodním sdělení musíte umožnit příjemcům se jednoduše odhlásit z nadcházející rozesílky. Ideálně přes odkaz, který umístíte třeba v patičce svého sdělení. Častá forma je také ta, že příjemce odpoví na daný jen prostým textem nezasílat. I tento způsob je možný, ale musíte o něm jasně příjemce informovat. Nehledě na to, že je to pro něj i méně pohodlné než u odhlášení přes odkaz.

7 04 Základem a samozřejmostí je také to, že tyto odhlášené příjemce opravdu vyřadíte ze své databáze pro příští rozesílku. Ideálně by toto měl umět váš nástroj pro rozesílání mailů - jaký nástroj vybrat si povíme později. V praxi buďte připraveni na to, že lidé budou používat oba způsoby odhlášení. Několik málo lidí prostě jen odpoví, že nechce další zasílat a vy musíte být připraveni ho tak z vaší databáze odstranit i manuálně. Poslední zákonnou podmínkou je zmínka, že se jedná o obchodní sdělení. Tuto informaci stačí zmínit kdekoliv v samotném newsletteru, například v patičce.

8 05 Jak začít budovat svou databázi Jak už bylo řečeno, celý úspěch ového marketingu stojí a padá s vybudováním databáze. Jak ale takovou databázi dobrovolných příjemců vybudovat a jak dlouho to bude trvat? Odpověď vás asi nepotěší: není to jednoduché a nebude to hned. Ale nezoufejte, pokusíme se vám nastínit, jak efektivně začít sbírat nové příjemce. Podstatnou součástí ingu je samotná webová stránka. Ta nejčastěji slouží pro sbírání ových adres. Nejjednodušší cesta je na váš web umístit políčko pro přihlášení se k odběru novinek (newsletteru), kde uživatel vyplní jen svou ovou adresu. Pokud váš web je něčím zajímavý a návštěvníka upoutáte vaším obsahem, rád vám nechá svou ovou adresu. I když je samotný web zajímavý, nemusí to návštěvníky dostatečně motivovat k tomu, aby vám svůj cenný údaj - ovou adresu - jen tak sdělili. Proto je třeba uživatele více přesvědčit, dát jim něco navíc. Velmi dobře fungují tzv. e-booky, nebo-li elektronické knížky ve formě manuálů či návodů. Pokud totiž nabídnete návštěvníkům vašeho webu unikátní a zajímavé informace, které si mohou jednoduše stáhnout v pěkném a přehledném PDF souboru, daleko raději vám svěří a budou z toho mít ještě dobrý pocit. Jako vhodný e-book u výše zmíněné vinotéky může být například jaká vína podávat k různým druhům pokrmů. U webu kavárny to může být například šikovný přehled toho, jaké druhy káv existují a jaká má být jejich správná příprava. Web českého známého copywritera

9 06 nabízí třídílnou příručku, jak psát správně texty pro web a jak uživatele na webu obecně zaujmout. Takové informace na internetu pohromadě jen tak neseženete anebo byste je museli složitě vyhledávat a shromažďovat z více zdrojů. Za takto ucelené informace přenechají uživatelé svůj velmi rádi. Ukázka e-booku použitého na webu ottocopy.cz Umístění přihlašovacího políčka na web nebo vytvoření e-booku je však jen jedna forma, jak získat odběratele pro vaše newslettery. Dá se říci, že čím lépe a originálněji budete dělat celkový on-line marketing, tím se vám zvyšuje šance, že přilákáte více uživatelů na svůj web, kteří se přihlásí k odběru novinek od vás. Zkrátka a jednoduše, buďte originální a zaujměte své uživatele na sociálních sítích, užitečnými články na blogu či vašem webu, užitečnými e-booky, budujte svoji důvěryhodnost i mimo internet a o odběratele nebudete mít nouzi.

10 07 Síla je v personalizaci Čím víc o svých uživatelích víte, tím těsnější s nimi můžete navázat vztah v ové komunikaci. Už jen znalost jména nebo příjmení zvyšuje vaší důvěryhodnost a šanci na úspěšnější ové kampaně. No posuďte sami, že jen oslovení Vážený Mirku nebo Vážený pane Nováku působí daleko osobněji než jen Dobrý den či Vážený zákazníku. Nehledě na to, že v ech jste často oslovování jako zákazník, aniž byste ve skutečnosti zákazníky dané firmy opravdu byli. Více informací můžete získat tím, že na webu k přihlášení k newsletteru přidáte políčka pro vyplnění jména. Ano, je pravda, že tím trochu komplikujete uživateli proces přihlášení, když po něm chcete víc informací. Ale pokud se vám tyto údaje podaří nasbírat, vaše newslettery budou pro odběratele daleko příjemnější. Pokud si tím nejste jistí, můžete vyzkoušet obě varianty a porovnat, která z nich generuje větší úspěšnost přihlášení. Osobní informace můžete získat také až po samotném přihlášení. Jakmile se uživatel přihlásí k odběru novinek, zašlete mu s poděkováním a zároveň ho požádejte o vyplnění jména, kde mu i vysvětlíte k jakým účelům to požadujete. Tento údaj by měl být samozřejmě nepovinný. O úroveň dál v personalizaci ů mohou jít hlavně e-shopy. Díky znalosti nákupního chování svých zákazníků a historii nákupů je

11 08 možné vytvářet sdělení téměř na míru každému příjemci. Pokud jsem si například zakoupil digitální fotoaparát, e-shop mi může o několik dní později nabídnout větší paměťovou kartu nebo vhodné pouzdro. Případně ve spolupráci s odborníkem nabídnout kurz fotografování se speciální slevou jen pro zákazníky daného obchodu. Velmi dobře využívá ing jeden e-shop s krmením pro psy. Pokud si u nich objednáte konkrétní velikost granulí, tak vám po měsíci (nebo po jiné určité době, kdy zásoby granulí přirozeně docházejí ) nabídnou zaslání nového balení. To je skvělá služba, vy nemusíte myslet na to, že máte objednat nové balení a přes pár kliknutí učiníte novou objednávku. To samé se dá například aplikovat u dětských plen nebo jiných pravidelně opakovaných nákupů.

12 09 Nástroje vhodné pro rozesílání ů Výběr nástroje pro ing je velmi důležitý. Šetří vám totiž čas, automatizuje procesy a poskytuje cenné statistiky o jednotlivých kampaních. Samotnou rozesílkou v žádném případě nemyslíme odeslání hromadného mailu přes Outlook nebo jiný poštovní klient, kde všechny příjemce dáte do skryté kopie. Na trhu pro tyto účely existuje velké množství profesionálních nástrojů a ten správný si určitě najdete i vy. Nejprve si pojďme říct, co byste měli od profesionálního nástroje požadovat: 1 Jednoduchá editace Správný nástroj vám nabídne tvorbu newsletterů v jednoduchém rozhraní. Většina z nich používá tzv. WYSIWYG editor, který umožňuje pohodlné psaní textů a jeho formátování podobně jako to znáte například z Wordu.

13 10 2 Profesionální vzhled šablon Aby váš newsletter působil profesionálně, měl by nástroj mít předpřipravené šablony, kde například jen vyměníte logo, změníte fotku v hlavičce nebo přizpůsobíte barvy do designu vaší firemní identity. 3 Kontrola a vyhodnocení spam skóre Většina poskytovatelů ů (jako např. Gmail, Seznam mail či Centrum mail) se snaží maximálně bojovat se spamem. Nástroje pro ing proto mají automatické vyhodnocování spamu, tzv. scoring, který vám řekne s jakou pravděpodobností může vaše sdělení skončit ve spamovém koši. Toto skóre je počítáno například užitím nevhodných klíčových slov. Pokud bude váš newsletter obsahovat fráze, které často používají rozesílači nevyžádané pošty, budete upozorněni, abyste text svého sdělení upravili.

14 11 4 Propojení s webem Abyste každého uživatele, který se přihlásí k odběru přes web, nemuseli ručně přidávat do vaší databáze, nástroje umožňují propojení přihlašovacího pole s vaší databází. Každý nový uživatel je tak automaticky naimportován do databáze a vy se o nic nestaráte. 5 Automatické odhlášení Jak jsme si již řekli, v každém sdělení musí existovat možnost se jednoduše z další rozesílky odhlásit. Nástroj tak musí umět vložit ideálně do patičky jednoduchý odhlašovací odkaz. Po kliknutí na něj je daný uživatel automaticky odebrán z vaší databáze.

15 12 6 Personalizace Abyste mohli efektivně využívat největší zbraň ového marketingu, musí umět váš nástroj vkládat personalizovaná pole do těla u. Tzn., že z vaší databáze se do těla mailu vloží například vždy unikátní jméno příjemce v oslovení. 7 Bez měření ani ránu Obrovskou výhodou internetu je, že můžete téměř vše změřit. To platí i o ingu. Nástroje vám tak musí umožnit měřit: Počet odeslaných mailů Počet skutečně doručených mailů Počet otevřených mailů, tzv. Open rate Počet kliknutí na odkazy, tzv. Click rate Počet odhlášení z další rozesílky

16 13 Na trhu existuje celá řada výborných nástrojů pro ing. V žádném případě jsme neměli možnost vyzkoušet všechny, ale poskytneme vám tip na 2 nástroje, které splňují výše uvedené podmínky a se kterými určitě nešlápnete vedle Mailchimp Asi nejrozšířenější nástroj pro hromadné rozesílání ů, které používají i velké profesionální e-shopy nebo on-line agentury pro své klienty. Prostředí Mailchimpu je velmi intuitivní a jeho ovládání pochopí opravdu každý, a to i ten, kdo nevládne angličtinou. My na něm oceňujeme především velké množství šablon, ze kterých si můžete vybrat vzhled svého newsletteru. Všechny šablony jsou navíc responsivní, tzn. že se automaticky přizpůsobí prohlížení na smartphonech nebo tabletech. Responsivní design mailových šablon je velmi důležitý. Podle posledních statistik clientmarketshare. com totiž vyplývá, že již 50 % všech ů je otevíráno přes mobilní zařízení. A skvělá zpráva na závěr. Pokud nemáte databázi větší než adres a nevadí vám vložené logo Mailchimpu na konci každého newsletteru, je nástroj zcela zdarma. Nástroj si můžete vyzkoušet zde: mailchimp.com Ceník: mailchimp.com/pricing/

17 14 Mailkit Mailkit je další výborný nástroj na správu ových kampaní. Jeho velkou výhodou je, že se jedná o český nástroj, takže veškerému nastavování budete velmi dobře rozumět. Určitou nevýhodu Mailkitu je, že nemá předpřipravené grafické šablony. Pokud tedy chcete vytvořit HTML , musíte si ho v Mailkitu přímo vytvořit nebo naimportovat již hotovou šablonu. Nástroj není pro běžné použití zcela bez poplatku. Sice vám verze Base nabídne do začátku 100 mailů zdarma pro seznámení se s nástrojem, ale po vyčerpání tohoto počtu pak už platíte za každý odeslaný . Ceny ale nejsou vysoké, do ů je cena 210 Kč. Nástroj si můžete vyzkoušet zde: Ceník:

18 15 Forma ových kampaní ové kampaně se nejčastěji rozesílají ve formátu HTML. To umožňuje kombinovat text, obrázky a další styly jako na běžné webové stránce. Platí ale, že tvorba HTML ů má svá specifika a nemůžete jen zkopírovat zdrojový kód z vašeho webu. Využijte proto raději předpřipravených šablon nebo si nechce vyrobit šablonu od kodéra, který má s ingem zkušenosti. Své sdělení můžete zaslat také ve formě prostého textu (tzv. plain text). Ten zaručí, že se vaše sdělení zobrazí správně každému příjemci. Jeho velkou nevýhodou je, že je vizuálně neatraktivní a proto se v praxi téměř nepoužívá. Ještě dnes se někdy používají obrázkové y. Jedná se o jakýsi leták, tedy jeden velký obrázek, na kterém je uvedeno celé sdělení, tzn. obrázky, texty i odkazy. Tento formát určitě nedoporučujeme. Jednak takový obrázek je často příliš velký a hlavně uživatelé, kteří nemají povolené načítání obrázků, neuvidí z vašeho sdělení vůbec nic.

19 16 Devatero než odešlete newsletter Než odešlete newsletter, je dobré zkontrolovat několik základních věcí, abyste se přesvědčili, že jste nic důležitého neopomněli a vaše kampaň tak má předpoklady být úspěšnou. Toto devatero doporučujeme kontrolovat nejen před rozesíláním vašeho prvního newsletteru, ale před každou rozesílkou. Opakování je matka moudrosti. 1 Předmět mailu Předmět sdělení je v záplavě ů často rozhodující faktor, jestli vaše kampaň bude úspěšná. Ujistěte se proto, zda předmět u má skutečně potenciál příjemce zaujmout a že z něj vyplývá, co obsah zprávy obsahuje. Také platí, že předmět by se měl ideálně vejít do 60 znaků. 2 Možnost odhlášení Obsahuje váš newsletter odkaz na jednoduché odhlášení? Nezapomeňte, že v každé zprávě musí existovat možnost se z rozesílky odhlásit.

20 17 3 Kontaktní informace ing musí podporovat vaše hlavní podnikání. Příjemci proto připomínejte, kdo jste, jak vás může kontaktovat nebo kde najde vaši prodejnu či provozovnu. Nabídněte také odkazy na vaše sociální sítě, aby se mohl stát vaším fanouškem nebo followerem. 4 Informace o obchodním sdělení Nezapomeňte uvést do těla zprávy, že se jedná o obchodní sdělení, abyste splnili zákonnou podmínku pro legální ing. 5 Personalizace Pokud víte o svých uživatelích více než jen ovou adresu, nezapomeňte sdělení personalizovat. Znáte-li jméno, použijte ho v oslovení. Klidně ho použijte i vícekrát ve zprávě. Pokud můžete využít informace o předešlých nákupech, neváhejte.

21 18 6 Výzvy k akci Výzvy k akci nebo-li tzv. call-to-action dělají divy. Zvýrazněte těmito výzvy akce, které chcete, aby příjemce udělal. Má-li se podívat na váš web, vyrobte výrazné tlačítko např. s textem Zjistit více. Pokud jste e-shop, vyrobte tlačítka s textem Koupit nebo Vložit do košíku. Tyto call-to-action prvky velmi dobře fungují v kombinaci s časově omezenou nabídkou. Například Již jen posledních 10 míst nebo Akce končí už za 2 dny. Lidé mají tendenci v těchto případech provést akci neprodleně a neodkládat ji do budoucna. 7 Je váš čitelný? Před rozesílkou si nezapomeňte poslat nejprve sami sobě, abyste se přesvědčili, že se zobrazuje tak jak má. Otevřete ideálně v několika ových klientech (Outlook, Thunderbird, Mail) a v několika fre ových účtech (Gmail, Seznam mail, Centrum mail atd.) ve více prohlížečích. Ujistěte se také, že i bez načtení obrázků se příjemce dozví vše podstatné.

22 19 8 Kontrola spam skóre Aby váš pracně vytvořený newsletter nepohltil spam filtr, zkontrolujte si vaše spam skóre a zda nepoužíváte případně nevhodná slova, která by spam skóre zvyšovala. 9 Aktualizace příjemců Aktualizovali jste vaši databázi a odstranili případně ty příjemce, kteří se z poslední rozesílky odhlásili? Zvláště ve větších firmách, kde s databází pracuje více lidí, je toto častá chyba.

23 20 Kdy a jak často rozesílat? Aby váš ing byl úspěšný, je důležité zvolit vhodný den a čas rozeslání kampaně a samozřejmě i frekvenci. Zde neexistuje nějaké paušální doporučení kdy a jak často rozesílat. Velmi záleží na vaší cílové skupině, tedy kdo skutečně jsou vaši zákazníci. Pokud se ale k nějakému obecném pravidlu přeci jen máme uchýlit, tak platí, že nejvhodnější den pro rozesílku je úterý až čtvrtek. V pondělí lidé často mají plnou schránku po víkendu, v pátek jsou lidé obecně méně často na internetu, stejně jako o víkendu. Největší čtenost mají maily zasílané během dopoledne a poledne. Jak často newslettery zasílat? Tak často, dokud je to efektivní a příjemci se vám neodhlašují. Chápu, že vás toto doporučení asi neuspokojilo, ale jinak se to vyjádřit nedá. Záleží na tom, jaké sdělení vlastně zasíláte a jak je pro vaši cílovou skupinu zajímavé. Jste-li shop, můžete si dovolit zasílat zajímavé nabídky třeba každý týden. Slevové portály posílají ové kampaně i každý den. Posíláte-li obsahový newsletter, tzn. spíše informujete co se u vás děje nového, může být vhodná frekvence jednou za měsíc. Pamatujte, že důležité je mít co říct. Pokud nemáte co říct nebo nemáte zajímavé informace, raději ing zasílejte méně častěji nebo vůbec.

24 21 Vyhodnocení ových kampaní Po každé rozesílce vám nástroje zobrazí zajímavé statistiky, ze kterých můžete vyčíst, jak úspěšná vaše kampaň byla. Povíme si, co jednotlivé metriky znamenají a jak je interpretovat. Míra doručení Pokud má vaše databáze například příjemců, neznamená to, že bude úspěšně doručen všem. Důvody nedoručení jsou různé. Například schránka už neexistuje, je plná, momentální technické potíže provozovatele služby apod. Sledujte proto tzv. Delivery rate (míru doručení), abyste věděli, ke kolika příjemcům se vaše sdělení skutečně dostalo. Optimální míra doručení by se měla pohybovat nad 90 %. Čím výše, tím lépe. Čtení nebo-li míra otevření Každý obsahuje neviditelný obrázek, který pokud se načte, vyšle do statistik informaci, že příjemce zprávu otevřel. Počet otevření tedy říká, kolik příjemců z celkového počtu si zprávu otevřelo. Open rate pak vyjadřuje tuto metriku v procentech. Průměrná hodnota Open rate se pohybuje mezi %, záleží vždy na typu sdělení a hlavně kvalitě databáze. Zdá se vám to málo? Ano, je. Open rate je považován sice za nejdůležitější metriku v ingu, má však i své úskalí. To, že se nenačetl onen neviditelný obrázek, nemusí nutně znamenat, že si příjemce neotevřel a nepřečetl. Mnoho uživatelů má ve výchozím nastavení poštovního klienta z bezpečnostních důvodů zablokované

25 22 načítání obrázků a ty se načtou až po povolení ze strany uživatele. Uživatelé však často nevykonají a přesto si přečetli. Skutečná míra otevření je tak mnohem vyšší. Počet a míra kliknutí V každém newsletteru by se měly vyskytovat odkazy vedoucí na váš web. Počet kliknutí říká, kolikrát uživatelé klikli na všechny odkazy v mailu. Míra kliknutí, nebo-li Click rate pak vyjadřuje poměr vůči otevření. Nástroje často ještě operují s metrikami unikátní kliknutí a unikátní míra kliknutí, které údaje zpřesňují na úroveň unikátního příjemce. Nezapočítávají se tak vícenásobné kliknutí jedním příjemcem. Nejklikanější odkazy Máte-li ve svém sdělení více odkazů, tak tato statistika vám ukáže, na které z nich uživatelé nejčastěji klikají a které je tedy pravděpodobně nejvíce zaujaly. Zkontrolujte, zda vaše call-to-action prvky skutečně splnily svůj účel a zda pro příští ing nebude třeba provést úpravy. Míra odhlášení Tato metrika nám jednoduše říká, kolik uživatelů si už nepřeje být obtěžováno našimi kampaněmi. Vysoká míra odhlášení často znamená, že vaše newslettery nepřinášejí příjemcům přidanou hodnotu. Tuto metriku je velmi důležité sledovat v čase, zda nemá negativní trend. Pokud ano, je na čase popřemýšlet o změně koncepce obsahu vašich kampaní.

26 23 Metriky Open rate a Click rate sledujte za delší období po odeslání kampaně. Zjistíte tak například, že jen polovina příjemců si otevře mail bezprostředně po odeslání, další část uživatelů až na konci dne nebo v průběhu dalších dní. To vám může dát důležitou zpětnou vazbu ohledně časování příští rozesílky. Pamatujte, že cílem těchto statistik není pouze znát výsledky, ale na základě nich provádět další akce. Testujte proto různé prvky jako předměty zpráv, hrajte si s obsahem, s personalizací a call-to-action prvky a následně vyhodnoťte, jestli kampaň byla úspěšnější. ing je nekončící proces.

27 24 Příklady použití ingu pro různé obory Obsah je král. To platí nejen v oboru SEO, ale i v ovém marketingu. Předně musíte mít co říct a umět to říct. Splňujete-li tyto dvě základní podmínky, jste na nejlepší cestě mít úspěšné ové kampaně. Pamatujte, že příjemci daleko více ocení, když se dozvědí něco nového. Neposílejte proto vždy jen akční nabídky, slevy nebo novinky ve vašem sortimentu, které chcete za každou cenu prodat. Takové typy mailů dostává každý z nás několik denně. Odlište se a zkombinujte vaši nabídku s radami, návody nebo jinými užitečnými informacemi. Platí, že ing je vhodnější spíše na budování dlouhodobého vztahu se zákazníkem než na jednorázové nákupní akce. Myslíte si, že ing není použitelný pro váš obor? Že ve vaší oblasti není nic zajímavého o čem by šlo dobře psát nebo posílat užitečné informace? Nebudeme jen teoretizovat a přinášíme několik tipů, jak lze dobře pojmout ing v různých oborech. Snad vás aspoň trochu inspirujeme.

28 25 Ubytovací zařízení Penzion nacházející se v krásném prostředí Beskyd může ve svém pravidelném newsletteru zasílat tipy na výlety v obci a blízkém okolí, jaké existují cyklostezky apod. Stejně tak, kam zajít večer za zábavou nebo kam zavítat v regionu, když prší. To vše návštěvníci určitě ocení. Do newsletteru pak stačí přidat poslední volné termíny pobytů nebo akční balíčky, abychom zapojili i prodejní prvek a zajímavý ing je na světě. Restaurace Restaurace může každé pondělí zasílat pravidelné týdenní menu. Aby obsah mailu nebyl tak strohý, lze to zkombinovat s recepty vztahující s k dané nabídce. Případně průběžně publikovat recepty na zajímavé míchané nápoje, které restaurace nabízí. Abyste dokázali vyhodnotit úspěšnost ových kampaní, vložte do newsletteru poukázku na slevu, kterou hosté předloží při placení. Výrobce domácích marmelád Malá manufaktura vyrábějící domácí marmelády může pravidelně rozesílat tipy na recepty k jednotlivým marmeládám nebo s čím lze jejich skvělé marmelády kombinovat. Součástí sdělení bude samozřejmě i nabídka na 2-4 produkty, aby si příjemce mohl rovnou objednat, když už jsme mu udělali chuť.

29 26 Vinotéka Informujte pravidelně o nových vínech ve vaší nabídce. Víte-li, jaký typ si zákazník běžně objednává, vyberte mu taková, která budou odpovídat jeho preferencím. K tomu přidejte tipy, k jakým pokrmům vybraná vína servírovat a užitečný newsletter máte na světě. Nejste-li klasický e-shop, můžete tímto pravidelně lákat příjemce k osobní návštěvě vinotéky. Jazyková škola Kromě nabídky volných míst na vybrané jazykové kurzy, publikujte několik vhodných tipů a triků, jak se efektivně učit jazyky. Nebo pojměte newsletter jako malou formu e-learningu a rozesílejte 20 slovíček na tento týden, který bude příjemce zároveň vzdělávat. Je jasné, že zde bude více než jinde nutné znát, jaký jazyk se chce příjemce učit. Můžete takto komunikovat s absolventy kurzů a zároveň jim nabídnout pokročilejší kurzy daného jazyka nebo jiné nadstavby. Kurzy aerobiku/cvičení/fitness centra Posílejte užitečné tipy jak efektivně cvičit a nedosáhnout jojo efektu. Nebo poskládejte tipy na zdravý jídelníček pro lidi, kteří potřebují zhubnout nebo jaké doplňky stravy je vhodné kombinovat s vaším cvičením. Za tyto rady budou vaši příjemci určitě vděční a o to raději se rovnou na některý z vašich kurzů přihlásí.

30 27 Obchod s nábytkem Kromě obeznámení s vaším novým sortimentem a skvělými cenami zašlete svým příjemcům například tipy, jak ideálně vybavit obývací pokoj, jak kombinovat jednotlivé dekorace nebo různé druhy dřeva. Lidé určitě ocení návody, jak ošetřovat různé typy nábytků nebo jak se starat o zahradní nábytek. Účetní firma Dělejte servis svým příjemcům tím, že součástí vašeho newsletteru bude daňový kalendář upozorňující zaplacení konkrétní daně a co vše je k tomu třeba připravit. Publikujte novinky v daňových zákonech a snažte se je interpretovat srozumitelně pro vaší cílovou skupinu. Pokud někdo uvažuje o svěření svého účetnictví profesionální firmě, raději to svěří vám, protože už má skrze tyto užitečné newslettery s vámi určitý vztah. Kosmetický salón Ani v tomto oboru to nemusí být ing nutně nerozlousknutelný oříšek. Své příjemce můžete seznamovat s novými trendy v účesech nebo líčení. Dejte příjemcům užitečné informace jak pečovat o pleť. Zároveň se pochlubte jaké nové vybavení jste do svého salónu zakoupili a připojte třeba i slevový kupón.

31 28 Jak používáme ing v Agentuře Najisto? A nakonec ukázka, jak používáme ový marketing my. V našich newsletterech naleznete každý měsíc 1-2 novinky z oboru internetového marketingu. Newslettery nám zároveň slouží i jako pozvánka na webináře, které pravidelně pořádáme a které většinou navazují na článek z našeho blogu. Naše čtenáře se snažíme pravidelně vzdělávat a nebereme mailing čistě jako prodejní kanál, ale jako prostředek pro budování jména a publicity. Věříme, že vás výše uvedené tipy inspirovaly a že jste určitě vymysleli řadu jiných nápadů, jak můžete pojmout ový marketing ve svém oboru. A pokud přesto ne, klidně nám napište na a třeba vymyslíme něco společně.

32 Agentura Najisto je součástí skupiny Centrum Holdings. Tato společnost v České republice osloví měsíčně 3,8 mil. návštěvníků prostřednictvím takových značek jako jsou Centrum.cz, Aktuálně. cz nebo Žena.cz. Nově společnost spadá pod křídla největšího vydavatele ekonomického a odborného tisku v České republice Economia, a.s.. V Agentuře Najisto nabízíme našim klientům možnost úspěšněji podnikat prostřednictvím produktů a služeb internetové propagace. Každý den procházejí naše produkty tím nejtvrdším testem jsou součástí podnikatelských plánů na získávání nových zákazníků. Prostřednictvím sítě našich konzultantů jsme v neustálém kontaktu s desetitisíci podnikatelů a živnostníků a díky tomu víme, co je trápí a co potřebují. Agentura Najisto Centrum Holdings Dělnická 213/12, Praha 7 Obchodní kontakt: facebook.com/agenturanajisto twitter.com/agenturanajisto Každý měsíc pořádáme webináře, pravidelně je můžete sledovat na stránce anebo na našich sociálních sítích

7 kroků pro úspěch na webu a sociálních sítích

7 kroků pro úspěch na webu a sociálních sítích 7 kroků pro úspěch na webu a sociálních sítích Miroslav Král Managing Partner společnosti market UP 1 Obsah Předmluva... 3 Webové stránky jako základ (nejen) online marketingu... 5 Správná homepage...

Více

Obsah... 3. 1 Prohlášení... 6. 2 Předmluva... 7. 3 Co je nejdůležitější?... 8. 4 Produkt, cílová skupina, trh... 9

Obsah... 3. 1 Prohlášení... 6. 2 Předmluva... 7. 3 Co je nejdůležitější?... 8. 4 Produkt, cílová skupina, trh... 9 Chtěl bych poděkovat všem lidem v mém okolí, kteří mě svým přístupem k práci i životu pohánějí k lepším výsledkům a větší efektivitě. I díky nim můžu dělat a zdokonalovat se v tom, co mě baví budování

Více

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost?

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? 2013 e-trend Spolehlivé tipy pro váš e-shop Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? Editorial Obsah Trendy E-commerce 2013 pohledem Tomáše Hájka Zeptali jsme se Předních osobností

Více

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Sociální média jako nástroj pro firmu. Social media as a company tool. Antonín Růţička

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Sociální média jako nástroj pro firmu. Social media as a company tool. Antonín Růţička BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Antonín Růţička Unicorn College 2010 Unicorn College, V kapslovně 2767/2, Praha 3, 130 00 Název práce v ČJ: Název práce v AJ: Autor: Antonín Růžička Akademický rok: 2011 Kontakt: E-mail:

Více

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

platnost od 10. 9. 2012

platnost od 10. 9. 2012 P latnost od 3. 9. 2012 platnost od 10. 9. 2012 Obsah Úvod...... 4 Průvodce nastavením e-shopu... 5 Výkladový slovník... 9 Přihlášení... 11 Odhlášení... 13 ThemeCentrik - objednávka grafické šablony...

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Projekt Cesta za poznáním OS Dítě s diabetem Zpracoval: Marek Folwarczny Projekt Cesta za poznáním je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje

Více

1 Co jsou sociální sítě... 3. 2 Facebook... 4. 2.1 Registrace... 6. 2.2 Základní funkce... 9. 2.3 Jak najít přátele na FB... 9

1 Co jsou sociální sítě... 3. 2 Facebook... 4. 2.1 Registrace... 6. 2.2 Základní funkce... 9. 2.3 Jak najít přátele na FB... 9 [Zadejte text.] Obsah 1 Co jsou sociální sítě... 3 2 Facebook... 4 2.1 Registrace... 6 2.2 Základní funkce... 9 2.3 Jak najít přátele na FB... 9 2.4 Jak poslat soukromou zprávu... 10 2.5 Nastavení soukromí...

Více

Implementační manuál PayU pro e-shopy

Implementační manuál PayU pro e-shopy 2.2 Implementační manuál PayU pro e-shopy s využitím šablony www.payu.cz Obsah 1. Úvod 2. Od registrace po spuštění PayU 2.1 Obecné informace 2.2 Popis jednotlivých kroků 3. Implementace PayU 3.1 Obecné

Více

Martin Domes. SEO jednoduše

Martin Domes. SEO jednoduše Martin Domes SEO jednoduše Computer Press, a. s. Brno 2011 SEO jednoduše Martin Domes Computer Press, a. s., 2011. Vydání první. Jazyková korektura: Zuzana Marková Sazba: Zuzana Šindlerová Rejstřík: Jakub

Více

Jak efektivně hledat práci

Jak efektivně hledat práci Jak efektivně hledat práci Projekt Socrates Grundtvig 2 Pomoc znevýhodněným lidem v rozvoji profesní dráhy Příručka Jak efektivně hledat práci vznikla v rámci projektu Socrates-Grundtvig 2 č. G2-P-2006-61

Více

PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle

PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle Projekt PODPORA MULTIMEDÁLNÍ VÝUKY PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle Kapitola 1: ELearning nové formy a metody vzdělávání Danuše Bauerová Ostrava 2010 2 ÚVODEM Předkládaný text je součástí Příručky pro tvůrce

Více

Základy práce s Sklikem TUTORIÁL

Základy práce s Sklikem TUTORIÁL Základy práce s Sklikem TUTORIÁL Obsah Obsah... 2 1 O Skliku... 4 1.1 Kde se inzeráty z Skliku zobrazují... 4 1.2 Proč právě Sklik?... 5 2 Založení účtu Skliku... 6 2.1 Registrace... 6 2.2 Přihlášení do

Více

DO PRÁCE NÁVRAT MALÝ PRŮVODCE SVĚTEM ZAMĚSTNÁNÍ, REKVALIFIKACE A SOCIÁLNÍ POMOCI ZAMĚSTNÁNÍ ANEB JAK SI ZÍSKAT

DO PRÁCE NÁVRAT MALÝ PRŮVODCE SVĚTEM ZAMĚSTNÁNÍ, REKVALIFIKACE A SOCIÁLNÍ POMOCI ZAMĚSTNÁNÍ ANEB JAK SI ZÍSKAT NÁVRAT ANEB JAK SI ZÍSKAT DO PRÁCE ZAMĚSTNÁNÍ MALÝ PRŮVODCE SVĚTEM ZAMĚSTNÁNÍ, REKVALIFIKACE A SOCIÁLNÍ POMOCI TIRÁŽ VYDALA MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 3 V ROCE 2011 JAKO SOUČÁST PROJEKTU NÁVRAT DO PRÁCE FINANCOVANÉHO

Více

I my se potřebujeme uplatnit v životě

I my se potřebujeme uplatnit v životě I my se potřebujeme uplatnit v životě CZ.1.07/1.2.11/02.0012 Metodika Programu sociálně psychologického tréninku pro děti připravující se na odchod z dětského domova 1 Program sociálně psychologického

Více

ZNOVU DO PRÁCE STO KROKŮ K ÚSPĚCHU

ZNOVU DO PRÁCE STO KROKŮ K ÚSPĚCHU 1 11 21 31 41 51 61 71 81 91 2 12 22 32 42 52 62 72 82 92 3 13 23 33 43 53 63 73 83 93 4 14 24 34 44 54 64 74 84 94 5 15 25 35 45 55 65 75 85 95 6 16 26 36 46 56 66 76 86 96 7 17 27 37 47 57 67 77 87 97

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Vladimír Srp SEO analýza internetového obchodu Bakalářská práce 2012 Prohlášení Prohlašuji,

Více

Principy webové analytiky

Principy webové analytiky Principy webové analytiky Web Analytics Principles Bc. Jaroslav Janéska Diplomová práce 2013 I. ABSTRAKT Diplomová práce je zaměřena na principy a aplikaci webové analytiky. Práce se dělí na teoretickou

Více

Jak si najít a udržet práci. Užitečný pomocník

Jak si najít a udržet práci. Užitečný pomocník Jak si najít a udržet práci Užitečný pomocník Autorský kolektiv: Renata Jakubcová Kamila Krutilová Roman Procházka Michal Růžička Soňa Šebela Petr Šeda Julie Wittmannová Ilustrace: Soňa Šebela Tato publikace

Více

Použití loga informační gramotnosti: marketingový manuál

Použití loga informační gramotnosti: marketingový manuál Použití loga informační gramotnosti: marketingový manuál Prosinec 2009 IFLA Sekce informační gramotnosti / UNESCO Připravili:* Jesus Lau jlau@uv.mx / www.jesuslau.com Universidad Veracruzana Veracruz (Mexico)

Více

brno Průvodce www.jazykovky.cz ročník 2 číslo 1 pro léto 2004 jazyky, studium, práce

brno Průvodce www.jazykovky.cz ročník 2 číslo 1 pro léto 2004 jazyky, studium, práce Průvodce průvodce brněnskými jazykovými školami a agenturami s rejstříkem jazykových škol a kurzů doporučená prodejní cena: 10 Kč brno ročník 2 číslo 1 pro léto 2004 jazyky, studium, práce jazykové školy,

Více

Nástroje pro práci s informacemi

Nástroje pro práci s informacemi Kabinet informačních studií a knihovnictví 24 převážně online nástrojů, které by neměly uniknout vaší pozornosti Mgr. Michal Černý Slovo úvodem Informační společnost klade na člověka silné nároky musí

Více

Rychlokurz PPC reklamy

Rychlokurz PPC reklamy Rychlokurz PPC reklamy Obsah 1 Úvod do PPC reklamy... 3 1.1 Jak PPC reklama funguje a kde mohu inzerovat?... 3 1.2 PPC systémy v ČR... 3 1.3 Zahraniční PPC systémy... 3 1.4 Princip aukce... 4 1.5 Kolik

Více

Zdarma dostupné nástroje pro on-line spolupráci ve firmě TopConsulting

Zdarma dostupné nástroje pro on-line spolupráci ve firmě TopConsulting Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Petr Holata Zdarma dostupné nástroje pro on-line spolupráci ve firmě TopConsulting (Bakalářská

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

Aktualizace POHODA, release 10800 ŘÍJEN 2014

Aktualizace POHODA, release 10800 ŘÍJEN 2014 Aktualizace POHODA, release 10800 ŘÍJEN 2014 OBSAH 2 Novinky ve verzi Říjen 2014 11 Elektronická komunikace pro vlastníky datových schránek Tomáš Prchal marketingový manažer STORMWARE s. r. o. 12 Elektronická

Více

Vliv moderních informačních technologií na činnost obchodní společnosti

Vliv moderních informačních technologií na činnost obchodní společnosti Vliv moderních informačních technologií na činnost obchodní společnosti Diplomová práce Bc. David Vurma Vysoká škola hotelová v Praze 8, spol. s r. o. Katedra hotelnictví Studijní obor: Management hotelnictví

Více

Centrum ALMA, o. p. s. PRÁCE A JÁ. Metodika hledání práce pro ženy

Centrum ALMA, o. p. s. PRÁCE A JÁ. Metodika hledání práce pro ženy Centrum ALMA, o. p. s. PRÁCE A JÁ Metodika hledání práce pro ženy Romana Růžičková (ed.) Praha 2014 ESF OPPA Projekt Alma work & go Reg. č. CZ.2.17/2.1.00/35053 Práce a já Metodika hledání práce pro ženy

Více

WR Web Web Revolution

WR Web Web Revolution WR Web Web Revolution Uživatelský manuál administračního rozhraní Web Revolution s.r.o. 2009 WR Web Administrace uživatelský manuál Praktický průvodce webové aplikace WR WEB seznamuje uživatele s prací

Více