MODERNÍ GASTRONOMIE A TRH PRÁCE. profesní Cukrář. (kód: H/01) Kuchař - číšník ZE SKUPINY OBORŮ POTRAVINÁŘSTVÍ A POTRAVINÁŘSKÁ CHEMIE

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MODERNÍ GASTRONOMIE A TRH PRÁCE. profesní Cukrář. (kód: 29-54-H/01) Kuchař - číšník ZE SKUPINY OBORŮ POTRAVINÁŘSTVÍ A POTRAVINÁŘSKÁ CHEMIE"

Transkript

1 MODERNÍ GASTRONOMIE A TRH PRÁCE Výukový program Vzdělávací pro profesní program pro kvalifikace oboru profesní Cukrář kvalifikace oboru (kód: H/01) Kuchař - číšník ZE SKUPINY OBORŮ POTRAVINÁŘSTVÍ A POTRAVINÁŘSKÁ CHEMIE (kódy: H/01, H/02) Výroba zákusků a dortů Výroba ZE SKUPINY jemného OBORŮ pečiva GASTRONOMIE, Výroba HOTELNICTVÍ restauračních A TURISMUS moučníků Řemeslná výroba perníků Výroba Příprava a teplých zpracování pokrmů modelovací a marcipánové hmoty Příprava pokrmů studené kuchyně Příprava minutek Jednoduchá obsluha hostů Složitá obsluha hostů PRÁCE MODERNÍ GASTRONOMIE a TRH

2 Moderní gastronomie a trh práce č. CZ.1.07/3.2.13/ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Polička, Čs. armády 485, Polička Strana 2 (celkem 42)

3 Obsah 1. Údaje o programu dalšího vzdělávání Profil absolventa Uplatnění absolventa na trhu práce Všeobecné výsledky vzdělávacího programu Popis programu Stanovené cíle programu Profil a kritéria programu Uspořádání výuky Metodické postupy při výuce Hodnocení výuky v programu Předpoklady pro vstup do kurzu Učební plán vzdělávacího programu Moduly vzdělávacího programu Výroba zákusků a dortů Anotace modulu Výsledky výuky Obsah výuky Postupy výuky Závěrečné ukončení modulu Literatura modulu Výroba jemného pečiva Anotace modulu Výsledky výuky Obsah výuky Postupy výuky Závěrečné ukončení modulu Literatura modulu Výroba restauračních moučníků Anotace modulu Výsledky výuky Strana 3 (celkem 42)

4 Obsah výuky Postupy výuky Závěrečné ukončení modulu Literatura modulu Řemeslná výroba perníků Anotace modulu Výsledky výuky Obsah výuky Postupy výuky Závěrečné ukončení modulu Literatura modulu Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty Anotace modulu Výsledky výuky Obsah výuky Postupy výuky Závěrečné ukončení modulu Literatura modulu Příloha č. 1 - Dotazník zpětné vazby Příloha č. 2 - Rozpočet Strana 4 (celkem 42)

5 1. Údaje o programu dalšího vzdělávání Název školy Adresa školy Název projektu Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Polička, Čs. armády 485 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Polička, Čs. armády 485, okr. Svitavy Moderní gastronomie a trh práce Číslo projektu Název vzdělávacího programu Obor Typ programu Moduly Vstupní požadavky Zdravotní požadavky Forma studia Předpokládaný počet hodin studia modulu Způsob zakončení Doklad o absolvování č. CZ.1.07/3.2.13/ Profesní kvalifikace oboru Cukrář Cukrář Příprava na profesní kvalifikace dle NSK Výroba zákusků a dortů Výroba jemného pečiva Výroba restauračních moučníků Řemeslná výroba perníků Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty Minimálně základní vzdělání Zdravotní průkaz Kombinovaná 200 Každý modul bude zakončen výstupním testem Osvědčení Strana 5 (celkem 42)

6 2. Profil absolventa Program je změřen především na osoby na trhu práce k získání portfolia teoretických a praktických znalostí v gastronomii se zaměřením na cukrářskou výrobu a s ukončeným základním vzděláním. Portfolio uchazeče rozšíří možnosti jeho uplatnění v konkurenčním prostředí na stále více globalizujícím se trhu práce. Uchazeč se seznámí s konvenčními i novými technologiemi a moderními prvky práce v cukrářství. Absolvování jednotlivých modulů uchazeč získá rozšíření kompetencí v oboru cukrář v patřičných modulech s možností získat osvědčení o profesní kvalifikaci dle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání Uplatnění absolventa na trhu práce a) pracovník se může na trhu práce uplatnit v gastronomickém provozu se zaměřením na cukrářskou výrobu, kde se využívají stávající i nové trendy ve stravování s využitím běžně dostupných surovin pro přípravu sladkých výrobků. Dále bude pracovat s ovocem při výrobě, dokončování a zdobení výrobků. b) pracovník se může také na trhu práce uplatnit v cukrářských výrobnách, hotelových a restauračních provozech se zaměřením na cukrářskou výrobu, cukrárnách, kde využije své portfolio k výrobě nejrůznějších druhů výrobků, které se připravují dle moderních zásad výživy. Dále se uplatní při práci s novými technologiemi a postupy práce při přípravě běžných dezertů, perníků, zákusků, moučníků i různých sladkých pokrmů s použitím nových ingrediencí. c) pracovník se může dále také uplatnit na trhu práce v provozech veřejného stravování, které jsou určené pro zákazníky využívající mléčné jídelny např. bufety. Zde využije získané dovednosti při přípravě sladkých pokrmů. d) pracovník se může dále také uplatnit na trhu práce v provozech se zaměřením na dezerty převzaté z cizích zemí. Zde využije získané portfolio k přípravě těchto pokrmů s využitím nových technologických postupů a dohotovování s následným zdobením a servírováním pokrmů. e) pracovník se může také uplatnit na trhu práce v provozech využívající praktiky zajišťování slavnostní příležitosti. Strana 6 (celkem 42)

7 2.2. Všeobecné výsledky vzdělávacího programu - Postupovat v souladu s technologickým postupem práce, zvolit vhodné suroviny a zařízení pro přípravu cukrářských výrobků; - Správně převzít suroviny a senzoricky posoudit jejich stav; - Dle norem připravit a spočítat množství jednotlivých surovin pro připravované cukrářské výrobky; - Vyrobit korpusy, těsta, kvasy, polevy a hmoty pro cukrářské výrobky; - Připravit a upravit polotovary potřebné k výrobě cukrářských výrobků; - Správně skladovat suroviny dle hygienických předpisů; - Obsluhovat technologická zařízení v provozu; - Dle platných předpisů provádět hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržovat předpisy BOZP a zásady bezpečnosti potravin; - Vhodně používat názvosloví odpovídající obsahu vzdělávacího kurzu; - Správně uchovat suroviny vzhledem k jejich složení a vlastnostem; - Správně uchovat suroviny za účelem zachování jejich kvality a biologické hodnoty; - Uplatňuje zásady vyvážené výživy a výživových doporučení v cukrářské výrobě; - Vyrábět nové výrobky; - Posoudit kvalitu potravin z hlediska jejich stavu a vhodnosti pro jejich zpracování dle technologických postupů; - Připravit v souladu s technologickými postupy a normami různé druhy jídel pro cukrářskou výrobu, přípravy výrobků a jejich servírování; - Zná a orientuje se v normách a technologických postupech potřebných pro jednotlivé pokrmy, pro jejich výrobu a konkrétních výrobků dle daného absolvovaného modulu; - Umí finálně upravovat sladké pokrmy před jejich podáváním s ohledem k platným hygienickým předpisům; - Naučí se manuální zručnosti při ručním způsobu výroby daného pokrmu; - Uchazeč umí pracovat s moderními trendy ve stravování z hlediska nových technologií; - Pracuje s běžnými i novými surovinami a ingrediencemi a umí je vhodně aplikovat do výrobních technik; - Umí využívat i produkty z ovoce jako surovinu pro zdobení hotových výrobků. Strana 7 (celkem 42)

8 3. Popis programu Stanovené cíle programu Vzdělávací program je vytvořený pro uchazeče, kteří si chtějí rozšířit své portfolio v oblasti gastronomie v cukrářské výrobě a je v souladu s národními standardy kvalifikací potravinářství a potravinářské chemie se zaměřením na odbornou i laickou veřejnost. Cílem programu je obnovení či získání teoretických a praktických znalostí a dovedností. Moduly a kódy jednotlivých programů: Výroba zákusků a dortů H Výroba jemného pečiva H Výroba restauračních moučníků H Řemeslná výroba perníků E Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty H Po absolvování vzdělávacího programu uchazeč získá kompetence dané jednotlivými moduly. Dále získá širší uplatnění na trhu práce, větší flexibilitu, asertivní vystupování a celkové rozšíření svého portfolia. Tyto dovednosti přispějí k profesnímu zaměření v oblasti gastronomie v cukrářské výrobě a celkově k širšímu uplatnění na trhu práce. Podmínkou je úspěšné zvládnutí zkoušky z patřičných modulů dle stanovených kritérií projektu. Výukový program je v souladu se ŠVP, čímž je zaručena provázanost počátečního a dalšího vzdělávání. Absolventi, kteří úspěšně složí výstupní požadavky modulů, mohou v dalším období získat až výuční list dle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání v daném oboru. Pro získání úplné profesní kvalifikace Cukrář (kód: H/01) je dle národních standardů kvalifikací v daném oboru zapotřebí minimálně úspěšné absolvování následujících profesních kvalifikací: Výroba zákusků a dortů H Výroba jemného pečiva H Výroba restauračních moučníků H Řemeslná výroba perníků E Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty H Strana 8 (celkem 42)

9 3.2. Profil a kritéria programu Vzdělávací program oboru Cukrář je složen z pěti výukových modulů. a) Modul - Výroba zákusků a dortů H Příjem a uchovávání surovin a polotovarů pro výrobu cukrářských výrobků Volba technologického postupu při výrobě zákusků a dortů Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro přípravu cukrářských výrobků Zhotovování cukrářských těst, hmot a polotovarů Dělení, tvarování, plnění těst a dávkování hmot Příprava a použití základních náplní a polev Pečení, vaření a smažení cukrářských výrobků Dohotovování a zdobení zákusků a dortů Uchovávání, balení a expedice cukrářských výrobků Posuzování jakosti cukrářských surovin, polotovarů a hotových výrobků Prodej cukrářských výrobků Obsluha a seřizování strojů a zařízení na výrobu cukrářských výrobků Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji cukrářských výrobků Uchazeč se bude orientovat v přípravě sladkých výrobků v oblasti gastronomie, v dodržování posloupných činností, dodržování hygienicko-sanitační činnosti a bezpečnosti práce na pracovišti. Dále se seznámí s dodržováním bezpečnostních předpisů a zásadami bezpečnosti potravin. b) Modul - Výroba jemného pečiva H Příjem a uchovávání surovin, polotovarů a přísad pro výrobu jemného pečiva Volba technologického postupu pro výrobu jemného pečiva Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro výrobu jemného pečiva Zhotovování těst, hmot a polotovarů pro výrobu jemného pečiva Dělení, tvarování těst, dávkování hmot, plnění před pečením Pečení, smažení výrobků jemného pečiva Příprava a použití náplní a polev pro výrobu jemného pečiva Dohotovování a zdobení jemného pečiva Uchovávání, balení a expedice jemného pečiva Posuzování jakosti surovin a polotovarů pro výrobu jemného pečiva a hotových výrobků Obsluha a seřizování strojů a zařízení na výrobu jemného pečiva Strana 9 (celkem 42)

10 Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Prodej jemného pečiva Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji jemného pečiva Uchazeč se bude orientovat v přípravě sladkých pokrmů v oblasti gastronomie, v dodržování posloupných činností, dodržování hygienicko-sanitační činnosti a bezpečnosti práce na pracovišti. Dále se seznámí s dodržováním bezpečnostních předpisů a zásadami bezpečnosti potravin. c) Výroba restauračních moučníků H Příjem a uchovávání surovin a polotovarů pro výrobu restauračních moučníků Volba technologického postupu při přípravě restauračních moučníků Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro přípravu restauračních moučníků Zhotovování těst a hmot na přípravu teplých a studených restauračních moučníků Dělení, tvarování, plnění těst a dávkování hmot Příprava a použití základních náplní a polev Pečení, vaření a smažení cukrářských výrobků Dohotovování a zdobení cukrářských výrobků Uchovávání a prodej restauračních moučníků Aranžování a úprava při servírování Posuzování jakosti cukrářských surovin, polotovarů a hotových výrobků Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Obsluha a seřizování strojů a zařízení při výrobě restauračních moučníků Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji cukrářských výrobků Uchazeč se bude orientovat v přípravě sladkých pokrmů v oblasti gastronomie, v dodržování posloupných činností, dodržování hygienicko-sanitační činnosti a bezpečnosti práce na pracovišti. Dále se seznámí s dodržováním bezpečnostních předpisů a zásadami bezpečnosti potravin. d) Modul - Řemeslná výroba perníků E Příjem a uchovávání surovin, polotovarů a přísad pro výrobu perníků Volba technologického postupu při výrobě perníků a výrobků z perníkového těsta Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro výrobu perníků Zhotovování různých druhů perníkového těsta Dělení a tvarování perníkového těsta Pečení výrobků z perníkového těsta Strana 10 (celkem 42)

11 Příprava a použití základních náplní a polev Dohotovování a zdobení perníků a výrobků z perníkového těsta Uchovávání, skladování, balení a expedice perníků a výrobků z perníkového těsta Posuzování jakosti perníků a výrobků z perníkového těsta Prodej perníků a výrobků z perníkového těsta Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Obsluha a seřizování strojů a zařízení při výrobě perníků a výrobků z perníkového těsta Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji cukrářských výrobků Uchazeč se bude orientovat v oblasti gastronomie, v dodržování posloupných činností, dodržování hygienicko-sanitační činnosti a bezpečnosti práce na pracovišti. Dále se seznámí s dodržováním bezpečnostních předpisů a zásadami bezpečnosti potravin. e) Modul - Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty H Příjem a uchovávání surovin a polotovarů pro výrobu cukrářských výrobků Volba technologického postupu při výrobě modelovací hmoty a marcipánu dle charakteru výrobku Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro výrobu modelovací hmoty a marcipánu Příprava a zpracování modelovací hmoty a marcipánu Ruční tvarování a modelování, tvarování pomocí forem Dohotovování a zdobení výrobků a ozdob, barvení Uchovávání, balení a expedice výrobků z modelovací a marcipánové hmoty Posuzování jakosti cukrářských surovin, polotovarů a hotových výrobků Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Navrhování, výtvarná úprava a aranžování cukrářských výrobků Prodej výrobků z modelovací hmoty a marcipánu Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji cukrářských výrobků Uchazeč se bude orientovat v oblasti gastronomie, v dodržování posloupných činností, dodržování hygienicko-sanitační činnosti a bezpečnosti práce na pracovišti. Dále se seznámí s dodržováním bezpečnostních předpisů a zásadami bezpečnosti potravin. Strana 11 (celkem 42)

12 3.3. Uspořádání výuky Kurzy se uskuteční ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Polička, budou probíhat v pořadí dle optimální trajektorie. Každý modul bude začínat teoretickou částí v moderně vybavených třídách, na kterou bude plynule navazovat část odborná na pracovištích s novými technologiemi výroby. Každý modul obsahuje celkem cca 200 hodin výuky. Přímé teoretické výuky 32 hodin, přímé praktické výuky 32 hodin a cca 136 hodin samostudia. Dle pravidel projektového záměru lze vzdělávací program absolvovat pouze celý v rozsahu daných modulů. Po ukončení financování projektu z ESF lze jednotlivé moduly absolvovat i jednotlivě dle požadavků jednotlivých uchazečů. Při absolvování každého modulu a splnění minimálně 80% požadavků závěrečného testu bude účastníkovi vystaveno osvědčení o absolvování modulu. Na základě tohoto osvědčení vyhotoví průvodce portfolio kandidáta. Portfolio kandidáta a osvědčení o absolvování kurzu slouží jako doklad pro zkušební komisi složenou z autorizovaných osob, kde při úspěšném absolvování uchazeč získá osvědčení dle zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání Metodické postupy při výuce Teoretická příprava bude realizována formou výkladu a diskuze s využitím povinné literatury. Praktická příprava bude realizována formou demonstrativních ukázek moderních technologií Hodnocení výuky v programu Pro úspěšné absolvování každého modulu a získání osvědčení je zapotřebí absolvovat teoretickou a praktickou část dle požadavků vzdělávacího programu. Minimální účast každého uchazeče ve výuce je v každém modulu absolvování 70% stanovených hodin v prezenční formě. Každý uchazeč musí též provádět samostudium v doporučené délce pro každý modul. Dále musí každý uchazeč složit předepsanou závěrečnou zkoušku z každého modulu na závěr teoretické a praktické výuky. Pro úspěšné absolvování modulu je tedy nutné složit test v rozsahu minimální 80% úspěšnosti. Po úspěšném absolvování testu může uchazeč požádat (předložením přihlášky autorizované osobě) o zkoušku dle zákona 179/2006Sb Předpoklady pro vstup do kurzu Program je určen pro zájemce s minimálně základním vzděláním. Zdravotním předpokladem je platný zdravotní průkaz uchazeče. Strana 12 (celkem 42)

13 4. Učební plán vzdělávacího programu Název vzdělávací organizace Název vzdělávacího programu Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Polička, Čs. armády 485 Profesní kvalifikace oboru Cukrář Název modulu kód modulu teorie praxe počet hodin samostudium ukončení modulu Výroba zákusků a dortů H Test Výroba jemného pečiva H Test Výroba restauračních moučníků H Test Řemeslná výroba perníků E Test Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty H Test Součet Celkem za vzdělávací program 1000 Optimální trajektorie: H H H E H Strana 13 (celkem 42)

14 5. Moduly vzdělávacího programu Název a kód modulu Výroba zákusků a dortů H a Název a kód modulu Výroba jemného pečiva H b Název a kód modulu Výroba restauračních moučníků H c Název a kód modulu Řemeslná výroba perníků E d Výroba a zpracování modelovací a Název a kód modulu marcipánové hmoty H e 5.1. Výroba zákusků a dortů Název a kód modulu Výroba zákusků a dortů H a Délka modulu 200 hodin platnost od: Typ teoreticko-odborný účast povinný vstupní předpoklady ukončené základní vzdělání, platný zdravotní průkaz Strana 14 (celkem 42)

15 ANOTACE MODULU - uchazeč získá orientaci v přípravě cukrářských výrobků - uchazeč získá orientaci v předpisech bezpečnosti práce - získá znalosti hygienických požadavků na pracovníka v gastronomickém provozu - dále získá znalosti na hygienické požadavky při přípravě sladkých pokrmů i při skladování potravin VÝSLEDKY VÝUKY - využití technologických postupů - využití norem při přípravě cukrářských výrobků - využití předpisů bezpečnosti práce při přípravě cukrářských výrobků - před přípravou pokrmů využít hygienické požadavky včetně osobní hygieny pracovníka v provozu - využít hygienické požadavky při skladování potravin i při přípravě jednotlivých pokrmů - dodržuje BOZP a PO při práci - provádí administrativní práce ve výrobních střediscích - ovládá technologické zařízení v provozu - ovládá nakládání s inventářem - sleduje názorné ukázky technologických postupů - volí druhy a části surovin vhodné na přípravu cukrářských výrobků - provádí předběžnou úpravu ovoce - volí a provádí vhodné úpravy a připravuje polevy - připravuje korpusy a doplňky - zpracovává a upravuje polotovary OBSAH VÝUKY 1. Příjem a uchovávání surovin a polotovarů pro výrobu cukrářských výrobků Vyplnit žádanku Převzít suroviny, zkontrolovat množství a kvalitu surovin a polotovarů Uskladnit suroviny, polotovary a přísady 2. Volba technologického postupu při výrobě zákusků a dortů Zvolit vhodný technologický postup a organizaci výroby pro přípravu zákusků a dortů Strana 15 (celkem 42)

16 Zvolit a připravit vhodné pomůcky, nástroje, případně stroje a zařízení v souladu s technologickým postupem 3. Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro přípravu cukrářských výrobků Vypočítat spotřebu surovin pro daný výrobek podle zvoleného technologického postupu (receptury) Navážit potřebné množství surovin a přísad Připravit a upravit suroviny k technologickému zpracování s minimálními ztrátami Objasnit vlastnosti a způsoby úpravy použitých surovin s ohledem na technologický postup 4. Zhotovování cukrářských těst, hmot a polotovarů Z navážených a upravených surovin zpracovat těsto nebo hmotu v požadované kvalitě a množství v souladu s technologickým postupem (recepturou) Uchovat těsto, hmotu nebo polotovar v optimálních podmínkách pro další využití (zpracování) 5. Dělení, tvarování, plnění těst a dávkování hmot Zvolit vhodný způsob tvarování těsta nebo hmoty podle charakteru výrobku Vytvarovat těsto nebo hmotu do požadovaného tvaru (podle obecných pravidel nebo podle vlastního návrhu) v souladu s technologickým postupem a umístit na plech Nadávkovat hmotu do forem Připravené těsto nebo hmotu naplnit náplní nebo ovocem v souladu s technologickým postupem Uplatnit estetická pravidla při zhotovování výrobků 6. Příprava a použití základních náplní a polev Zvolit vhodný druh náplně a polevy s ohledem na charakter a trvanlivost výrobku Zpracovat náplně, polevy, ozdoby z různých druhů surovin pro dohotovení výrobku podle technologického postupu Uskladnit náplně, polevy a ozdoby na potřebnou dobu 7. Pečení, vaření a smažení cukrářských výrobků Zvolit správnou teplotu a dobu pečení Připravit pec a nastavit teplotu pece Upéct výrobky, vyjmout z pece Usmažit výrobky na pánvi Strana 16 (celkem 42)

17 Posoudit stupeň propečení výrobku Upečené, uvařené nebo usmažené výrobky připravit pro další zpracování 8. Dohotovování a zdobení zákusků a dortů Dohotovit zákusky a dorty podle technologického postupu a podle charakteru výrobku (ručně nebo strojově) Ozdobit zákusky a dorty v souladu s obecnými pravidly a estetickými principy (podle návrhu nebo podle vlastní fantazie) Zkontrolovat hmotnost, velikost a tvar výrobku 9. Uchovávání, balení a expedice cukrářských výrobků Uchovat zákusky a dorty s ohledem na požadovanou trvanlivost, kvalitu bezpečnost potravin podle zásad a pravidel Připravit vhodný balicí materiál a zabalit cukrářský výrobek k expedici a označit jej 10. Posuzování jakosti cukrářských surovin, polotovarů a hotových výrobků Kontrolovat kritické body při výrobě Provést výstupní kontrolu polotovarů a hotových výrobků z hlediska bezpečnosti potravin, hmotnosti, velikosti a vzhledu výrobků, připravit vzorky a provést senzorickou analýzu V případě potřeby vyvodit nápravu a opatření ze zjištěných výsledků 11. Prodej cukrářských výrobků Vystavovat nabídkový sortiment cukrářských výrobků v souladu s estetickými principy a hygienickými předpisy Vyřizovat objednávky zákazníků, dodržovat zásady prodeje cukrářských výrobků Připravit vhodný balicí materiál a zabalit cukrářský výrobek 12. Obsluha a seřizování strojů a zařízení na výrobu cukrářských výrobků Obsluhovat stroje a zařízení v souladu se zásadami bezpečnosti práce Kontrolovat stroje a zařízení před zahájením chodu a v průběhu technologického procesu Provést čištění a běžnou údržbu použitých strojů a zařízení 13. Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Dodržovat hygienické předpisy, osobní hygienu a zásady bezpečnosti potravin Používat pracovní oděv a ochranné pomůcky Dodržovat sanitační řád Strana 17 (celkem 42)

18 Dodržovat zásady bezpečnosti, hygieny práce a ochrany zdraví při práci a požární prevence Rozlišovat specifická bezpečnostní rizika související s manipulací se strojním vybavením a s výkonem pracovních činností při výrobě zákusků a dortů 14. Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji cukrářských výrobků Vést předepsanou provozní evidenci v cukrářské výrobě a při prodeji cukrářských výrobků POSTUPY VÝUKY - výklad a diskuze při teoretickém vzdělávání - demonstrativní ukázky při praktickém vzdělávání ZÁVĚREČNÉ UKONČENÍ MODULU Modul bude ukončen výstupním testem. Při absolvování předepsaného minimálního počtu hodin v přímé výuce v modulu a splnění minimálně 80% požadavků závěrečného testu bude účastníkovi vystaveno osvědčení o absolvování modulu LITERATURA MODULU Povinná literatura: BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba I: pro , 155 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba II: pro , 174 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba III: pro , 183 s. ISBN Doporučená literatura: ING. SKOUPIL, Jan. Cukrářská výroba 1, 2, 3. Praha: Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR, Strana 18 (celkem 42)

19 BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba I: pro , 155 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba II: pro , 174 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba III: pro , 183 s. ISBN Použité zdroje: Strana 19 (celkem 42)

20 5.2. Výroba jemného pečiva Název a kód modulu Výroba jemného pečiva H b Délka modulu 200 hodin platnost od: Typ teoreticko-odborný účast povinný vstupní předpoklady ukončené základní vzdělání, platný zdravotní průkaz ANOTACE MODULU - uchazeč získá orientaci v přípravě výroby jemného pečiva - uchazeč získá orientaci v předpisech bezpečnosti práce - získá znalosti hygienických požadavků na pracovníka v gastronomickém provozu - dále získá znalosti na hygienické požadavky při přípravě sladkých pokrmů i při skladování potravin VÝSLEDKY VÝUKY - využití technologických postupů při přípravě výroby jemného pečiva - využití norem při přípravě výroby jemného pečiva - využití předpisů bezpečnosti práce při cukrářských výrobků - před přípravou pokrmů využít hygienické požadavky včetně osobní hygieny pracovníka v provozu - využít hygienické požadavky při skladování potravin i při přípravě jednotlivých pokrmů - dodržuje BOZP a PO při práci - provádí administrativní práce ve výrobních střediscích - ovládá technologické zařízení v provozu - ovládá nakládání s inventářem - sleduje názorné ukázky technologických postupů Strana 20 (celkem 42)

21 - volí druhy a části surovin vhodné na přípravu cukrářských výrobků - provádí předběžnou úpravu ovoce - volí a provádí vhodné úpravy a připravuje polevy - připravuje korpusy a doplňky - zpracovává a upravuje polotovary OBSAH VÝUKY 1. Příjem a uchovávání surovin, polotovarů a přísad pro výrobu jemného pečiva Vyplnit žádanku Převzít suroviny, zkontrolovat množství a kvalitu surovin a polotovarů Uskladnit suroviny, polotovary a přísady 2. Volba technologického postupu pro výrobu jemného pečiva Zvolit vhodný technologický postup a organizaci výroby jemného pečiva Zvolit a připravit vhodné pomůcky, nástroje, případně stroje a zařízení v souladu s technologickým postupem 3. Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro výrobu jemného pečiva Vypočítat spotřebu surovin pro daný výrobek podle zvoleného technologického postupu (receptury) Navážit potřebné množství surovin a přísad Připravit a upravit suroviny k technologickému zpracování s minimálními ztrátami Objasnit vlastnosti a způsoby úpravy použitých surovin s ohledem na technologický postup 4. Zhotovování těst, hmot a polotovarů pro výrobu jemného pečiva Z navážených a upravených surovin zhotovit těsto nebo hmotu v požadované kvalitě a množství v souladu s technologickým postupem s využitím příslušných strojů a zařízení Uchovat těsto, hmotu nebo polotovar podle zásad výroby bezpečných potravin před dalším zpracováním 5. Dělení, tvarování těst, dávkování hmot, plnění před pečením Zvolit vhodný způsob tvarování těsta nebo hmoty podle charakteru výrobku Vytvarovat těsto nebo hmotu do požadovaného tvaru v souladu s technologickým postupem a umístit na plech Nadávkovat hmotu do forem Strana 21 (celkem 42)

22 Připravené těsto nebo hmotu naplnit náplní nebo ovocem v souladu s technologickým postupem Uplatnit estetická pravidla při zhotovování výrobků 6. Pečení, smažení výrobků jemného pečiva Zvolit správnou teplotu a dobu pečení Připravit pec a nastavit teplotu pece v souladu s technologickým postupem Upéct výrobky, vyjmout z pece Usmažit výrobky na pánvi Posoudit stupeň propečení výrobku Upečené nebo usmažené výrobky připravit pro další zpracování 7. Příprava a použití náplní a polev pro výrobu jemného pečiva Zvolit vhodný druh náplně a polevy s ohledem na charakter a trvanlivost výrobku Zhotovit a použít náplně, polevy, ozdoby apod. z různých druhů surovin pro dohotovení výrobku podle technologického postupu s využitím příslušných strojů a zařízení Uskladnit náplně, polevy a ozdoby pro další zpracování 8. Dohotovování a zdobení jemného pečiva Ručně dohotovit výrobek podle technologického postupu a charakteru výrobku Strojově dohotovit výrobek podle technologického postupu a podle charakteru výrobku Ozdobit výrobek jemného pečiva v souladu s obecnými pravidly a estetickými principy Zkontrolovat hmotnost, velikost a tvar výrobku 9. Uchovávání, balení a expedice jemného pečiva Uchovat jemné pečivo s ohledem na požadovanou trvanlivost, kvalitu a bezpečnost potravin podle zásad a pravidel Připravit vhodný balicí materiál a zabalit hotové výrobky k expedici a označit je 10. Posuzování jakosti surovin a polotovarů pro výrobu jemného pečiva a hotových výrobků Kontrolovat kritické body při výrobě Provést výstupní kontrolu polotovarů a hotových výrobků z hlediska bezpečnosti potravin, hmotnosti, velikosti a vzhledu výrobku, připravit vzorky a provést senzorickou analýzu Strana 22 (celkem 42)

23 V případě potřeby vyvodit nápravu a opatření ze zjištěných výsledků 11. Obsluha a seřizování strojů a zařízení na výrobu jemného pečiva Obsluhovat stroje a zařízení v souladu se zásadami bezpečnosti práce Provést čištění a běžnou údržbu použitých strojů a zařízení Kontrolovat stroje a zařízení před zahájením chodu a v průběhu technologického procesu 12. Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Dodržovat hygienické předpisy, osobní hygienu a zásady bezpečnosti potravin Používat pracovní oděv a ochranné pomůcky Dodržovat sanitační řád Dodržovat zásady bezpečnosti, hygieny práce a ochrany zdraví při práci a požární prevence Rozlišovat specifická bezpečnostní rizika související s manipulací se strojním vybavením a s výkonem pracovních činností při výrobě jemného pečiva 13. Prodej jemného pečiva Vystavovat nabídkový sortiment jemného pečiva v souladu s estetickými principy a hygienickými předpisy Vyřizovat objednávky zákazníků, dodržovat zásady prodeje cukrářských výrobků Připravit vhodný balicí materiál, zabalit jemné pečivo k expedici a označit je 14. Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji jemného pečiva Vést předepsanou provozní evidenci při výrobě a při prodeji jemného pečiva POSTUPY VÝUKY - výklad a diskuze při teoretickém vzdělávání - demonstrativní ukázky při praktickém vzdělávání Strana 23 (celkem 42)

24 ZÁVĚREČNÉ UKONČENÍ MODULU Modul bude ukončen výstupním testem. Při absolvování předepsaného minimálního počtu hodin v přímé výuce v modulu a splnění minimálně 80% požadavků závěrečného testu bude účastníkovi vystaveno osvědčení o absolvování modulu LITERATURA MODULU Povinná literatura: BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba I: pro , 155 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba II: pro , 174 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba III: pro , 183 s. ISBN Doporučená literatura: ING. SKOUPIL, Jan. Cukrářská výroba 1, 2, 3. Praha: Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR, BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba I: pro , 155 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba II: pro , 174 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba III: pro , 183 s. ISBN Použité zdroje: Strana 24 (celkem 42)

25 5.3. Výroba restauračních moučníků Název a kód modulu Výroba restauračních moučníků H c Délka modulu 200 hodin platnost od: Typ teoreticko-odborný účast povinný vstupní předpoklady ukončené základní vzdělání, platný zdravotní průkaz ANOTACE MODULU - uchazeč získá orientaci v přípravě restauračních moučníků - uchazeč získá orientaci v předpisech bezpečnosti práce - získá znalosti hygienických požadavků na pracovníka v gastronomickém provozu - dále získá znalosti na hygienické požadavky při přípravě restauračních moučníků i při skladování potravin VÝSLEDKY VÝUKY - využití technologických postupů při výrobě restauračních moučníků - využití norem v přípravě při výrobě restauračních moučníků - využití předpisů bezpečnosti práce při výrobě restauračních moučníků - před přípravou pokrmů využít hygienické požadavky včetně osobní hygieny pracovníka v provozu - využít hygienické požadavky při skladování potravin i při přípravě jednotlivých pokrmů - dodržuje BOZP a PO při práci při výrobě restauračních moučníků - provádí administrativní práce ve výrobních střediscích - ovládá technologické zařízení v provozu - ovládá nakládání s inventářem - sleduje názorné ukázky technologických postupů Strana 25 (celkem 42)

26 - volí druhy a části korpusů vhodné na přípravu restauračních moučníků - provádí předběžnou úpravu restauračních moučníků - volí a provádí vhodné tepelné úpravy a připravuje polevy - připravuje zdobení a doplňky k restauračním moučníkům - zpracovává a upravuje polotovary OBSAH VÝUKY 1. Příjem a uchovávání surovin a polotovarů pro výrobu restauračních moučníků Vyplnit žádanku Převzít suroviny, zkontrolovat množství a kvalitu surovin a polotovarů Uskladnit suroviny, polotovary a přísady 2. Volba technologického postupu při přípravě restauračních moučníků Zvolit vhodný technologický postup a organizaci výroby pro přípravu restauračního moučníku Zvolit a připravit k provozu vhodné stroje a zařízení v souladu s technologickým postupem 3. Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro přípravu restauračních moučníků Vypočítat spotřebu surovin pro daný výrobek podle zvoleného technologického postupu (receptury) Navážit potřebné množství surovin a přísad Připravit a upravit suroviny k technologickému zpracování s minimálními ztrátami Objasnit vlastnosti a způsoby úpravy použitých surovin s ohledem na technologický postup 4. Zhotovení těst a hmot na přípravu teplých a studených restauračních moučníků Z navážených a upravených surovin zpracovat těsto nebo hmotu v požadované kvalitě a množství v souladu s technologickým postupem Uchovat těsto, hmotu nebo polotovar v optimálních podmínkách pro další využití (zpracování) 5. Dělení, tvarování, plnění těst a dávkování hmot Zvolit vhodný způsob tvarování těsta nebo hmoty podle charakteru výrobku Strana 26 (celkem 42)

27 Vytvarovat těsto nebo hmotu do požadovaného tvaru (podle obecných pravidel nebo podle vlastního návrhu) v souladu s technologickým postupem a umístit na plech Nadávkovat hmotu do forem Připravené těsto nebo hmotu naplnit náplní nebo ovocem v souladu s technologickým postupem Uplatnit estetická pravidla při zhotovování výrobků 6. Příprava a použití základních náplní a polev Zvolit vhodný druh náplně a polevy s ohledem na charakter a trvanlivost výrobku Zpracovat náplně, polevy, ozdoby z různých druhů surovin pro dohotovení výrobku podle technologického postupu Uskladnit náplně, polevy a ozdoby na potřebnou dobu 7. Pečení, vaření a smažení cukrářských výrobků Zvolit správnou teplotu a dobu pečení Připravit pec a nastavit teplotu pece Upéct výrobky, vyjmout z pece Usmažit výrobky na pánvi Posoudit stupeň propečení výrobku Upečené, uvařené nebo usmažené výrobky připravit pro další zpracování 8. Dohotovování a zdobení cukrářských výrobků Dohotovit zákusky a dorty podle technologického postupu a podle charakteru výrobku (ručně nebo strojově) Ozdobit zákusky a dorty v souladu s obecnými pravidly a estetickými principy (podle návrhu nebo podle vlastní fantazie) Zkontrolovat hmotnost, velikost a tvar výrobku 9. Uchovávání a prodej restauračních moučníků Uchovat moučník s ohledem na požadovanou trvanlivost, kvalitu a bezpečnost potravin podle zásad a pravidel Vystavovat nabídkový sortiment restauračních moučníků v souladu s estetickými principy a hygienickými předpisy Vyřizovat objednávky zákazníků, dodržovat zásady prodeje restauračních moučníků Připravit vhodný balicí materiál, zabalit hotový moučník, označit jej a připravit k expedici 10. Aranžování a úprava při servírování Aranžovat nabídkový sortiment restauračních moučníků Strana 27 (celkem 42)

28 Připravit, ozdobit a servírovat restaurační moučník Zhodnotit estetickou úpravu před expedicí 11. Posuzování jakosti cukrářských surovin, polotovarů a hotových výrobků Kontrolovat kritické body při výrobě Provést výstupní kontrolu polotovarů a hotových výrobků z hlediska bezpečnosti potravin, hmotnosti, velikosti a vzhledu výrobku, připravit vzorky a provést senzorickou analýzu V případě potřeby vyvodit nápravu a opatření ze zjištěných výsledků 12. Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Dodržovat hygienické předpisy, osobní hygienu a zásady bezpečnosti potravin Používat pracovní oděv a ochranné pomůcky Dodržovat sanitační řád Dodržovat zásady bezpečnosti, hygieny práce a ochrany zdraví při práci a požární prevence Rozlišovat specifická bezpečnostní rizika související s manipulací se strojním vybavením a s výkonem pracovních činností při výrobě restauračních moučníků 13. Obsluha a seřizování strojů a zařízení při výrobě restauračních moučníků Obsluhovat stroje a zařízení v souladu se zásadami bezpečnosti práce Kontrolovat stroje a zařízení před zahájením chodu a v průběhu technologického procesu Provést čištění a běžnou údržbu použitých strojů a zařízení 14. Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji cukrářských výrobků Vést předepsanou provozní evidenci v cukrářské výrobě a při prodeji cukrářských výrobků POSTUPY VÝUKY - výklad a diskuze při teoretickém vzdělávání - demonstrativní ukázky při praktickém vzdělávání Strana 28 (celkem 42)

29 ZÁVĚREČNÉ UKONČENÍ MODULU Modul bude ukončen výstupním testem. Při absolvování předepsaného minimálního počtu hodin v přímé výuce v modulu a splnění minimálně 80% požadavků závěrečného testu bude účastníkovi vystaveno osvědčení o absolvování modulu LITERATURA MODULU Povinná literatura: BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba I: pro , 155 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba II: pro , 174 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba III: pro , 183 s. ISBN Doporučená literatura: ING. SKOUPIL, Jan. Cukrářská výroba 1, 2, 3. Praha: Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR, BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba I: pro , 155 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba II: pro , 174 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba III: pro , 183 s. ISBN Použité zdroje: Strana 29 (celkem 42)

30 5.4. Řemeslná výroba perníků Název a kód modulu Řemeslná výroba perníků E d Délka modulu 200 hodin platnost od: Typ teoreticko-odborný účast povinný vstupní předpoklady ukončené základní vzdělání, platný zdravotní průkaz ANOTACE MODULU - uchazeč získá orientaci při řemeslné výrobě moučníků - uchazeč získá orientaci v předpisech bezpečnosti práce - získá znalosti hygienických požadavků na pracovníka v gastronomickém provozu - dále získá znalosti na hygienické požadavky při přípravě výrobě moučníků VÝSLEDKY VÝUKY - využití jednotlivých postupů při přípravě řemeslné výroby perníku - využití norem při přípravě řemeslné výroby perníku - využití předpisů bezpečnosti práce při přípravě řemeslné výroby perníku - před servírováním řemeslné výroby perníku využít hygienické požadavky včetně osobní hygieny v provozu - využít hygienické požadavky při skladování potravin - dodržuje BOZP a PO při práci - provádí administrativní práce ve výrobních střediscích - ovládá technologické zařízení v provozu - ovládá nakládání s inventářem - sleduje názorné ukázky jednotlivých postupů - volí a provádí vhodné úpravy při přípravě řemeslné výroby perníku Strana 30 (celkem 42)

31 - připravuje korpusy - připravuje polevy a doplňky při dokončování při přípravě řemeslné výroby perníku - zpracovává a upravuje vhodné suroviny OBSAH VÝUKY 1. Příjem a uchovávání surovin, polotovarů a přísad pro výrobu perníků Vyplnit žádanku Převzít suroviny, zkontrolovat množství a kvalitu surovin a polotovarů Uskladnit suroviny, polotovary a přísady 2. Volba technologického postupu při výrobě perníků a výrobků z perníkového těsta Zvolit vhodný technologický postup (recepturu) a organizaci výroby pro výrobu zadaných druhů perníků Zvolit a připravit vhodné pomůcky, nástroje, případně stroje a zařízení v souladu s technologickým postupem 3. Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro výrobu perníků Vypočítat spotřebu surovin pro daný výrobek podle zvoleného technologického postupu (receptury) Navážit potřebné množství surovin a přísad Připravit a upravit suroviny k technologickému zpracování s minimálními ztrátami Objasnit vlastnosti a způsoby úpravy použitých surovin s ohledem na technologický postup (recepturu) 4. Zhotovování různých druhů perníkového těsta Z navážených a upravených surovin zpracovat zadané perníkové těsto v požadované kvalitě a množství v souladu s technologickým postupem (recepturou) Nechat těsto odležet a uchovat je v optimálních podmínkách pro další zpracování Připravit těsto pro další zpracování, přidat přísady a koření 5. Dělení a tvarování perníkového těsta Tvarovat těsto do požadovaného tvaru v souladu s technologickým postupem (podle obecných pravidel nebo podle vlastního návrhu) a umístit na plech Uplatnit estetická pravidla při zhotovování výrobků z perníkového těsta Strana 31 (celkem 42)

32 6. Pečení výrobků z perníkového těsta Zvolit správnou teplotu a dobu pečení Připravit pec a nastavit teplotu pece v souladu s technologickým postupem Upéct výrobky, vyjmout z pece Posoudit stupeň propečení výrobku Upečené kousky připravit pro další zpracování 7. Příprava a použití základních náplní a polev Zvolit vhodný druh náplně a polevy s ohledem na charakter a trvanlivost výrobku Zpracovat náplně, polevy a ozdoby z různých druhů surovin pro dohotovení výrobku podle technologického postupu Uskladnit náplně, polevy a ozdoby na potřebnou dobu 8. Dohotovování a zdobení perníků a výrobků z perníkového těsta Ručně dohotovit výrobky podle technologického postupu a podle charakteru výrobku Pomocí příslušných strojů a zařízení dohotovit výrobky podle technologického postupu a podle charakteru výrobku Ozdobit perníky v souladu s obecnými pravidly a estetickými principy (podle návrhu nebo podle vlastní fantazie) Zkontrolovat hmotnost, velikost a tvar perníků 9. Uchovávání, skladování, balení a expedice perníků a výrobků z perníkového těsta Uchovat perníky s ohledem na požadovanou trvanlivost, kvalitu a bezpečnost potravin podle zásad a pravidel Připravit vhodný balicí materiál, balit perníky, označit a připravit k expedici nebo k prodeji 10. Posuzování jakosti perníků a výrobků z perníkového těsta Dodržovat technologický postup a kontrolovat kritické body při výrobě Provést výstupní kontrolu polotovarů a hotových výrobků z hlediska bezpečnosti potravin, hmotnosti, velikosti a vzhledu výrobku, připravit vzorky a provést senzorickou analýzu V případě potřeby vyvodit nápravu a opatření ze zjištěných výsledků 11. Prodej perníků a výrobků z perníkového těsta Vystavovat nabídkový sortiment perníků a výrobků z perníkového těsta v souladu s estetickými principy a hygienickými předpisy Strana 32 (celkem 42)

33 Vyřizovat objednávky zákazníků, dodržovat zásady prodeje cukrářských výrobků Připravit vhodný balicí materiál, balit a expedovat výrobky 12. Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Dodržovat hygienické předpisy, osobní hygienu a zásady bezpečnosti potravin Používat pracovní oděv a ochranné pomůcky Dodržovat sanitační řád Dodržovat zásady bezpečnosti, hygieny práce a ochrany zdraví při práci a požární prevence Rozlišovat specifická bezpečnostní rizika související s manipulací se strojním vybavením a s výkonem pracovních činností při výrobě perníků 13. Obsluha a seřizování strojů a zařízení při výrobě perníků a výrobků z perníkového těsta Obsluhovat stroje a zařízení v souladu se zásadami bezpečnosti práce Kontrolovat stroje a zařízení před zahájením chodu a v průběhu technologického procesu Provést čištění a běžnou údržbu použitých strojů a zařízení 14. Vedení provozní evidence při výrobě a prodeji cukrářských výrobků Vést předepsanou provozní evidenci v cukrářské výrobě a při prodeji cukrářských výrobků POSTUPY VÝUKY - výklad a diskuze při teoretickém vzdělávání - demonstrativní ukázky při praktickém vzdělávání ZÁVĚREČNÉ UKONČENÍ MODULU Modul bude ukončen výstupním testem. Při absolvování předepsaného minimálního počtu hodin v přímé výuce v modulu a splnění minimálně 80% požadavků závěrečného testu bude účastníkovi vystaveno osvědčení o absolvování modulu. Strana 33 (celkem 42)

34 LITERATURA MODULU Povinná literatura: BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba I: pro , 155 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba II: pro , 174 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba III: pro , 183 s. ISBN Doporučená literatura: ING. SKOUPIL, Jan. Cukrářská výroba 1, 2, 3. Praha: Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR, BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba I: pro , 155 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba II: pro , 174 s. ISBN BLÁHA, Ludvík, Věra CONKOVÁ a František KADLEC. Cukrářská výroba III: pro , 183 s. ISBN Použité zdroje: Strana 34 (celkem 42)

35 5.5. Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty Název a kód modulu Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty H e Délka modulu 200 hodin platnost od: Typ teoreticko-odborný Účast povinný vstupní předpoklady ukončené základní vzdělání, platný zdravotní průkaz ANOTACE MODULU - uchazeč získá orientaci při výrobě a zpracování modelovací a marcipánové hmoty - uchazeč získá orientaci při výrobě a zpracování modelovací a marcipánové hmoty - uchazeč získá orientaci při sestavování nabídkových lístků při výrobě a zpracování modelovací a marcipánové hmoty - uchazeč získá orientaci v předpisech bezpečnosti práce - získá znalosti hygienických požadavků na pracovníka v cukrářském provozu - dále získá znalosti na hygienické požadavky při výrobě a zpracování modelovací a marcipánové hmoty VÝSLEDKY VÝUKY - využití jednotlivých postupů činností při výrobě a zpracování modelovací a marcipánové hmoty - využití norem při výrobě a zpracování modelovací a marcipánové hmoty - využití předpisů bezpečnosti práce při výrobě a zpracování modelovací a marcipánové hmoty - před servírováním pokrmů využít hygienické požadavky včetně osobní hygieny pracovníka v provozu Strana 35 (celkem 42)

36 - využít hygienické požadavky při skladování potravin - dodržuje BOZP a PO při práci - provádí administrativní práce ve výrobních střediscích - provádí přípravu hmot - sestavuje technologický postup - ovládá zařízení v provozu - ovládá nakládání s inventářem - sleduje názorné ukázky jednotlivých postupů - volí a provádí vhodné úpravy výrobků - připravuje teplé a studené hmoty - připravuje polevy a doplňky při dokončování pokrmů - zpracovává a upravuje vhodné suroviny OBSAH VÝUKY 1. Příjem a uchovávání surovin a polotovarů pro výrobu cukrářských výrobků Vyplnit žádanku Převzít suroviny, zkontrolovat množství a kvalitu surovin a polotovarů Uskladnit suroviny, polotovary a přísady 2. Volba technologického postupu při výrobě modelovací hmoty a marcipánu dle charakteru výrobku Zvolit vhodný technologický postup pro přípravu dané hmoty podle charakteru výrobku a organizaci výroby Zvolit běžné i speciální pomůcky, nástroje, případně stroje a zařízení na výrobu a tvarování hmoty a zdobení výrobků v souladu s technologickým postupem 3. Příprava, výpočet spotřeby a úprava surovin pro výrobu modelovací hmoty a marcipánu Vypočítat spotřebu surovin pro daný výrobek podle zvoleného technologického postupu (receptury) Navážit potřebné množství surovin a přísad Připravit a upravit suroviny k technologickému zpracování s minimálními ztrátami Objasnit vlastnosti a způsoby úpravy použitých surovin s ohledem na technologický postup 4. Příprava a zpracování modelovací hmoty a marcipánu Strana 36 (celkem 42)

37 Z navážených a upravených surovin zpracovat modelovací hmotu nebo marcipán v souladu s technologickým postupem (recepturou) v požadované kvalitě a množství (včetně barvení hmoty) Hmotu nebo polotovar uchovávat v optimálních podmínkách pro další využití (zpracování) 5. Ruční tvarování a modelování, tvarování pomocí forem Zvolit vhodný způsob dělení, tvarování a modelování hmoty podle charakteru výrobku Vytvarovat nebo modelovat ručně hmotu do požadovaného tvaru podle charakteru výrobku nebo ozdoby (podle obecných pravidel nebo podle vlastního návrhu) v souladu s technologickým postupem Vytvarovat pomocí forem hmotu do požadovaného tvaru podle charakteru výrobku (podle obecných pravidel nebo podle vlastního návrhu) v souladu s technologickým postupem 6. Dohotovování a zdobení výrobků a ozdob, barvení Připravit si potřebné komponenty na barvení hmoty a zdobení výrobků Dohotovit a zdobit výrobek podle charakteru, technologického postupu a obvyklých pravidel 7. Uchovávání, balení a expedice výrobků z modelovací a marcipánové hmoty Uchovat polotovary nebo výrobky z modelovací hmoty a marcipánu s odhledem na jejich další využití, trvanlivost, kvalitu a bezpečnost potravin podle zásad a pravidel Připravit vhodný balicí materiál, zabalit a označit hotové výrobky nebo ozdoby a připravit je k expedici nebo prodeji 8. Posuzování jakosti cukrářských surovin, polotovarů a hotových výrobků Kontrolovat kritické body při výrobě Provést výstupní kontrolu polotovarů a hotových výrobků z hlediska bezpečnosti potravin, hmotnosti, velikosti a vzhledu výrobku, připravit vzorky a provést senzorickou analýzu V případě potřeby vyvodit nápravu a opatření ze zjištěných výsledků 9. Provádění hygienicko-sanitační činnosti v potravinářských provozech, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin Dodržovat hygienické předpisy, osobní hygienu a zásady bezpečnosti potravin Používat pracovní oděv a ochranné pomůcky Dodržovat sanitační řád Strana 37 (celkem 42)

Hodnoticí standard. Výroba zákusků a dortů (kód: 29-007-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 25.2.

Hodnoticí standard. Výroba zákusků a dortů (kód: 29-007-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 25.2. Výroba zákusků a dortů (kód: 29-007-H) Autorizující orgán: Ministerstvo zemědělství Skupina oborů: Potravinářství a potravinářská chemie (kód: 29) Povolání: Cukrář Doklady potvrzující úplnou profesní kv.:

Více

Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty (kód: 29-008-H)

Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty (kód: 29-008-H) Výroba a zpracování modelovací a marcipánové hmoty (kód: 29-008-H) Autorizující orgán: Ministerstvo zemědělství Skupina oborů: Potravinářství a potravinářská chemie (kód: 29) Povolání: Cukrář Doklady potvrzující

Více

Hodnoticí standard. Výroba jemného pečiva (kód: 29-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 26.2.2013

Hodnoticí standard. Výroba jemného pečiva (kód: 29-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 26.2.2013 Výroba jemného pečiva (kód: 29-002-H) Autorizující orgán: Ministerstvo zemědělství Skupina oborů: Potravinářství a potravinářská chemie (kód: 29) Povolání: Cukrář; Pekař Doklady potvrzující úplnou profesní

Více

Výukový program pro profesní kvalifikace oboru Kuchař - číšník

Výukový program pro profesní kvalifikace oboru Kuchař - číšník MODERNÍ GASTRONOMIE A TRH PRÁCE Výukový program pro profesní kvalifikace oboru Kuchař - číšník (kódy: 65-51-H/01) ZE SKUPINY OBORŮ GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ A TURISMUS Příprava teplých pokrmů Příprava pokrmů

Více

Hodnoticí standard. Příprava pokrmů studené kuchyně (kód: 65-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu

Hodnoticí standard. Příprava pokrmů studené kuchyně (kód: 65-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Příprava pokrmů studené kuchyně (kód: 65-002-H) Autorizující orgán: Ministerstvo pro místní rozvoj Skupina oborů: Gastronomie, hotelnictví a turismus (kód: 65) Týká se povolání: Kuchař Kvalifikační úroveň

Více

Hodnoticí standard. Příprava minutek (kód: 65-004-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu

Hodnoticí standard. Příprava minutek (kód: 65-004-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Příprava minutek (kód: 65-004-H) Autorizující orgán: Ministerstvo pro místní rozvoj Skupina oborů: Gastronomie, hotelnictví a turismus (kód: 65) Týká se povolání: Kuchař Kvalifikační úroveň NSK - EQF:

Více

Záznam o průběhu a výsledku zkoušky

Záznam o průběhu a výsledku zkoušky Jednoduchá obsluha hostů (kód: 65-007-H) Autorizující orgán: Ministerstvo pro místní rozvoj Skupina oborů: Gastronomie, hotelnictví a turismus (kód: 65) Povolání: Číšník Doklady potvrzující úplnou profesní

Více

Účast na ověřování modulu bude pro účastníky bezplatná a bude zakončena zkouškou z dílčí kvalifikace. kód modulu. teorie praxe samostudium

Účast na ověřování modulu bude pro účastníky bezplatná a bude zakončena zkouškou z dílčí kvalifikace. kód modulu. teorie praxe samostudium Příprava pokrmů studené kuchyně 65-002-H Pilotní ověřování části programu Příprava pokrmů. Modul příprava pokrmů studené kuchyně je součástí programu Příprava pokrmů. V rámci projektu UNIV2, bude naše

Více

Příprava pokrmů studené kuchyně (65-002-H)

Příprava pokrmů studené kuchyně (65-002-H) Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol v centra celoživotního učení PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Příprava pokrmů studené kuchyně (65-002-H) Copyright: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 2 Projekt UNIV

Více

Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol v centra celoživotního učení PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ. Pekařské výrobky

Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol v centra celoživotního učení PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ. Pekařské výrobky Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol v centra celoživotního učení PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Pekařské výrobky Copyright: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR 2 3 Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol

Více

hodin 215 Strojírenství a strojírenská výroba Odborný - rekvalifikační

hodin 215 Strojírenství a strojírenská výroba Odborný - rekvalifikační Typ kurzu Oborové zaměření Název kurzu Stručný popis (pro koho, o čem a k čemu kurz je) Počet Obsluha CNC obráběcích strojů (23-026-H) Truhlář nábytkář (33-001-H) Obsluha strojů pro zpracování materiálů

Více

Příprava teplých pokrmů

Příprava teplých pokrmů Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol v centra celoživotního učení PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Příprava teplých pokrmů Copyright: Ministerstvo školství, mládeţe a tělovýchovy ČR Obsah OBSAH... 2 1. IDENTIFIKAČNÍ

Více

Vzdělávací program. HOtelnictví a Cestovní Ruch. Zvyšte svou šanci na trhu práce

Vzdělávací program. HOtelnictví a Cestovní Ruch. Zvyšte svou šanci na trhu práce Vzdělávací program HOtelnictví a Cestovní Ruch Zvyšte svou šanci na trhu práce Co je Vzdělávací program Hotelnictví a cestovní ruch? Vzdělávací program Hotelnictví a cestovní ruch je soubor šesti kurzů

Více

Nabídka dalšího vzdělávání

Nabídka dalšího vzdělávání Nabídka dalšího vzdělávání Obsah: Základní informace o dalším vzdělávání na SŠOS Jihlava... 3 Popis programů... 7 Hodinářské práce... 7 Kosmetické služby... 8 Kosmetické služby... 9 Manikúra, pedikúra

Více

PRAKTICKÁ ZKOUŠKA - zadání a způsob konání obor 65-41 L/01 Gastronomie

PRAKTICKÁ ZKOUŠKA - zadání a způsob konání obor 65-41 L/01 Gastronomie PRAKTICKÁ ZKOUŠKA - zadání a způsob konání Praktická maturitní zkouška prověřuje kompetence žáků získané v komplexu odborných gastronomických předmětů. Hlavním cílem zkoušky je evaluace získaných praktických

Více

Zhotovování sukní, halenek a šatů (31-001-H)

Zhotovování sukní, halenek a šatů (31-001-H) Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol v centra celoživotního učení PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Zhotovování sukní, halenek a šatů (31-001-H) Copyright: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR 1. Identifikační

Více

Profil absolventa školního vzdělávacího programu

Profil absolventa školního vzdělávacího programu Profil absolventa školního vzdělávacího programu Název a adresa školy: Název školního vzdělávacího programu: Kód a název oboru vzdělání: Stupeň poskytovaného vzdělání: Délka a forma studia: Střední škola

Více

Volitelné předměty - Člověk a svět práce

Volitelné předměty - Člověk a svět práce Vzdělávací oblast : Vyučovací předmět: Volitelné předměty - Člověk a svět práce Domácnost Charakteristika předmětu Vzdělávací obsah: Základem vzdělávacího obsahu volitelného předmětu Domácnost je vzdělávací

Více

Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Specialista maloobchodu; Pracovník obchodního provozu Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3

Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Specialista maloobchodu; Pracovník obchodního provozu Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3 Prodavač (kód: 66-003-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Týká se povolání: Specialista maloobchodu; Pracovník obchodního provozu Kvalifikační úroveň

Více

PRAKTICKÁ ZKOUŠKA - zadání a způsob konání obor 65-41 L/01 Gastronomie

PRAKTICKÁ ZKOUŠKA - zadání a způsob konání obor 65-41 L/01 Gastronomie PRAKTICKÁ ZKOUŠKA - zadání a způsob konání Praktická maturitní zkouška prověřuje kompetence žáků získané v komplexu odborných gastronomických předmětů. Hlavním cílem zkoušky je evaluace získaných praktických

Více

Pracovní činnosti ( Příprava pokrmů ; Svět práce ) dívky

Pracovní činnosti ( Příprava pokrmů ; Svět práce ) dívky Vyučovací předmět: Období ročník: Učební texty: Pracovní činnosti ( Příprava pokrmů ; Svět práce ) dívky 3. období 8. ročník Marádová, E., Vodáková, J.: Pracovní činnosti (Fortuna,1997) Očekávané výstupy

Více

PŘÍLOHA Č. 3. Integrace ve výuce

PŘÍLOHA Č. 3. Integrace ve výuce PŘÍLOHA Č. 3 Informační a komunikační technologie Pokrytí předměty, Speciální technologie,, Občanská nauka, Ekonomika, Speciální obsluha,,, Základy podnikání, Fyzika, Chemie, Společenská výchova, Český

Více

Školní vzdělávací program (ŠVP): STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY. Učební obor (kód a název): 65-51-E/01 STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY

Školní vzdělávací program (ŠVP): STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY. Učební obor (kód a název): 65-51-E/01 STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY Havlíčkova 1223/17, 697 37 Kyjov (zřizovatel: Jihomoravský kraj, Brno, Žerotínovo náměstí 3/5, 601 82) Školní vzdělávací program (ŠVP): STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY Učební obor (kód a název): 65-51-E/01

Více

ROZHODNUTÍ ŘEDITELE ŠKOLY

ROZHODNUTÍ ŘEDITELE ŠKOLY Střední odborná škola a střední odborné učiliště obchodu a služeb, Chrudim, Čáslavská 205 ROZHODNUTÍ ŘEDITELE ŠKOLY Určení nabídky povinných a nepovinných zkoušek profilové části maturitní zkoušky Obor:

Více

Hodnoticí standard. Evidence zásob zboží a materiálu (kód: 66-006-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 30.1.

Hodnoticí standard. Evidence zásob zboží a materiálu (kód: 66-006-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 30.1. Evidence zásob zboží a materiálu (kód: 66-006-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Povolání: Skladník Doklady potvrzující úplnou profesní kv.: Osvědčení

Více

Propojování Národní soustavy kvalifikací a ECVET

Propojování Národní soustavy kvalifikací a ECVET Propojování Národní soustavy kvalifikací a ECVET Pracovní návrh pro ověření postupu, srpen 2013 Obsah 1. Východiska návrhu propojení ECVET a NSK 4 1.1 Návrh přístupu k vymezování jednotek výsledků učení

Více

Výrobce oděvů a kusových výrobků

Výrobce oděvů a kusových výrobků Úpravy a opravy oděvů (kód: 31-009-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Textilní výroba a oděvnictví (kód: 31) Povolání: Výrobce oděvů a kusových výrobků Doklady potvrzující

Více

Hodnoticí standard. Skladník (kód: 66-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu. Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3

Hodnoticí standard. Skladník (kód: 66-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu. Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3 Skladník (kód: 66-002-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Týká se povolání: Specialista maloobchodu Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3 Odborná způsobilost

Více

Manipulace se zbožím a materiálem (kód: 66-005-H)

Manipulace se zbožím a materiálem (kód: 66-005-H) Manipulace se zbožím a materiálem (kód: 66-005-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Povolání: Skladník Doklady potvrzující úplnou profesní kv.: Osvědčení

Více

STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC. náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC. www.sosbzenec.cz

STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC. náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC. www.sosbzenec.cz STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC www.sosbzenec.cz OBORY VZDĚLÁNÍ: Absolvent se uplatní při výkonu povolání potravinářský technik v potravinářském

Více

Vzdělávací program (inovovaný) profesní kvalifikace Signalista (kód: 37-008-H)

Vzdělávací program (inovovaný) profesní kvalifikace Signalista (kód: 37-008-H) Vzdělávací program (inovovaný) profesní kvalifikace Signalista (kód: 37-008-H) v rámci projektu Podpora nabídky dalšího vzdělávání v oblasti dopravy CZ.1.07/3.2.11/02.0004 Tento projekt je spolufinancován

Více

Nižší a střední management

Nižší a střední management Další vzdělávání nižšího a středního managementu firem CZ.1.07/3.2.13/04.0021 VZDĚLÁVACÍ PROGRAM Nižší a střední management MODUL 2 Obchodní korespondence v českém a anglickém jazyce 1 2013 Obsah 1 IDENTIFIKAČNÍ

Více

Manipulační práce se zbožím ve skladu (kód: 66-007-E)

Manipulační práce se zbožím ve skladu (kód: 66-007-E) Manipulační práce se zbožím ve skladu (kód: 66-007-E) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Povolání: Skladník Doklady potvrzující úplnou profesní kv.: Osvědčení

Více

1. Identifikační údaje programu dalšího. vzdělávání Název školy Adresa školy Slovanského bratrství 1664, 393 01 Pelhřimov Zřizovatel školy

1. Identifikační údaje programu dalšího. vzdělávání Název školy Adresa školy Slovanského bratrství 1664, 393 01 Pelhřimov Zřizovatel školy 1. Identifikační údaje programu dalšího Vyšší odborná škola a Střední škola hotelová SČMSD, Pelhřimov, s.r.o. vzdělávání Název školy Adresa školy Slovanského bratrství 1664, 393 01 Pelhřimov Zřizovatel

Více

Střední průmyslová škola Hranice Studentská 1384, Hranice

Střední průmyslová škola Hranice Studentská 1384, Hranice PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Tabulkový procesor Střední průmyslová škola Hranice Studentská 1384, Hranice Obsah - 1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE PROGRAMU DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ... 3 2. PROFIL ABSOLVENTA... 4 VÝSLEDKY

Více

Vzdělávací oblast: Člověk a svět práce Vyučovací předmět: Pracovní činnosti dívky Ročník: 7. Mezipředmětové vztahy, průřezová témata, projekty, kurzy

Vzdělávací oblast: Člověk a svět práce Vyučovací předmět: Pracovní činnosti dívky Ročník: 7. Mezipředmětové vztahy, průřezová témata, projekty, kurzy Vzdělávací oblast: Člověk a svět práce Vyučovací předmět: Pracovní činnosti dívky Ročník: 7. kurzy Žák dbá na dodržování hygienických zásad a pravidel bezpečného chování, udržuje pořádek na pracovišti

Více

Hodnoticí standard. Manažer prodeje (kód: 66-004-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu. Skupina oborů: Obchod (kód: 66)

Hodnoticí standard. Manažer prodeje (kód: 66-004-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu. Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Manažer prodeje (kód: 66-004-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Týká se povolání: Specialista maloobchodu; Manažer prodeje Kvalifikační úroveň NSK -

Více

Vzdělávací program. profesní kvalifikace. Vlakvedoucí osobní přepravy (kód: 37-015-H)

Vzdělávací program. profesní kvalifikace. Vlakvedoucí osobní přepravy (kód: 37-015-H) Vzdělávací program profesní kvalifikace Vlakvedoucí osobní přepravy (kód: 37-015-H) v rámci projektu Podpora nabídky dalšího vzdělávání v oblasti dopravy CZ.1.07/3.2.11/02.0004 Tento projekt je spolufinancován

Více

Hodnoticí standard. Pokladní (kód: 66-001-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu. Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3

Hodnoticí standard. Pokladní (kód: 66-001-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu. Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3 Pokladní (kód: 66-001-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Týká se povolání: Specialista maloobchodu; Pokladní Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3 Odborná

Více

Základní škola a Mateřská škola Brumovice, okres Břeclav, příspěvková organizace ŘÁD HACCP 1. 2. 2014 1. 2. 2014

Základní škola a Mateřská škola Brumovice, okres Břeclav, příspěvková organizace ŘÁD HACCP 1. 2. 2014 1. 2. 2014 Základní škola a Mateřská škola Brumovice, okres Břeclav, příspěvková organizace ŘÁD HACCP Č.j.: 8/2014 Vypracovala: Schválila: Mgr. Marie Michnová, Veronika Veselá Mgr. Marie Michnová Pedagogická rada

Více

Průběh a konání profesní kvalifikační zkoušky QI 75-04-06

Průběh a konání profesní kvalifikační zkoušky QI 75-04-06 Střední odborné učiliště a Střední odborná škola SČMSD, Žatec, s.r.o. List číslo: 1 / 17 Druh dokumentu: instrukce Identifikační označení: QI 75-04-06 Výtisk číslo:1 QI 75-04-06 Tato instrukce je majetkem

Více

Příprava pokrmů. Charakteristika vyučovacího předmětu

Příprava pokrmů. Charakteristika vyučovacího předmětu Vzdělávací obor : Člověk a svět práce Příprava pokrmů Charakteristika vyučovacího předmětu Předmět příprava pokrmů obsahuje témata ze vzdělávací oblasti Člověk a svět práce Příprava pokrmů (používá základní

Více

Technika odbytu... 2 Odborný výcvik... 3 Nauka o nápojích a potravinách... 4 Ekonomika... 5 Svět práce... 6 Anglický jazyk... 7 Německý jazyk...

Technika odbytu... 2 Odborný výcvik... 3 Nauka o nápojích a potravinách... 4 Ekonomika... 5 Svět práce... 6 Anglický jazyk... 7 Německý jazyk... U Krbu 45/521, Praha 10 Malešice Školní rok: 2014/2015 Obor: 65-51-H/01 Kuchař číšník (ŠVP Číšník) Obsah Technika odbytu... 2 Odborný výcvik... 3 Nauka o nápojích a potravinách... 4 Ekonomika... 5 Svět

Více

82-51-L/02 Uměleckořemeslné zpracování dřeva - práce truhlářské

82-51-L/02 Uměleckořemeslné zpracování dřeva - práce truhlářské 82-51-L/02 Uměleckořemeslné zpracování dřeva - práce truhlářské Délka studia: Čtyři roky.: Splněná povinná školní docházka, zdravotní způsobilost uchazeče doložená lékařem a úspěšně složené talentové zkoušky.

Více

Příprava pokrmů. Charakteristika vyučovacího předmětu

Příprava pokrmů. Charakteristika vyučovacího předmětu Vzdělávací obor : Člověk a svět práce Příprava pokrmů Charakteristika vyučovacího předmětu Předmět příprava pokrmů obsahuje témata ze vzdělávací oblasti Člověk a svět práce Příprava pokrmů (používá základní

Více

Špičkové produkty pro profesionální potravinářský trh

Špičkové produkty pro profesionální potravinářský trh Špičkové produkty pro profesionální potravinářský trh Pod obchodní značkou TOJE vyrábí a dodává společnost FRUJO, a.s., špičkové produkty pro profesionální potravinářský trh, zahrnující produkty pro pekaře,

Více

Programování na CNC strojích začátečníci

Programování na CNC strojích začátečníci PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Programování na CNC strojích začátečníci Střední průmyslová škola Hranice Studentská 1384, 753 01 Hranice Obsah - 1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE PROGRAMU DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ... 3 2. PROFIL

Více

Střední odborné učiliště stravování a služeb Karlovy Vary Profilová část maturitní zkoušky v roce 2015 65-41-L/01 Gastronomie

Střední odborné učiliště stravování a služeb Karlovy Vary Profilová část maturitní zkoušky v roce 2015 65-41-L/01 Gastronomie 65-41-L/01 Gastronomie 1. Praktická zkouška Prověřuje kompetence žáků získané v komplexu odborných gastronomických předmětů. Hlavním cílem zkoušky je evaluace získaných praktických dovedností a schopností

Více

Hodnoticí standard. Pokladní (kód: 66-001-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu. Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3

Hodnoticí standard. Pokladní (kód: 66-001-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu. Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3 Pokladní (kód: 66-001-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Týká se povolání: Specialista maloobchodu Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3 Odborná způsobilost

Více

DIGITÁLNÍ ARCHIV VZDĚLÁVACÍCH MATERIÁLŮ

DIGITÁLNÍ ARCHIV VZDĚLÁVACÍCH MATERIÁLŮ DIGITÁLNÍ ARCHIV VZDĚLÁVACÍCH MATERIÁLŮ Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.0963 V/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí

Více

Učební plány 2013/2014

Učební plány 2013/2014 Střední odborná škola, Český Těšín, přísp. org. od 1. 1. 2014 ALBRECHTOVA střední škola, Český Těšín, p.o. Učební plány 2013/2014 p. č. číslo oboru obor ročník 1 65-42-M/01 HOTELNICTVÍ 1.-4. ŠVP: Hotelnictví

Více

A02 Stanovení kompetencí kvalifikačního standardu

A02 Stanovení kompetencí kvalifikačního standardu A02 Stanovení kompetencí kvalifikačního standardu Kvalifikační standard profesní kvalifikace je zákonem č. 179/2006 Sb. definován jako strukturovaný popis odborné způsobilosti fyzické osoby pro řádný výkon

Více

Ověřování gastronomických dovedností a vědomostí. Vypracoval: Bc. Ivana Kobzevová Materiál: VY_32_INOVACE_404 Datum: 11.2.20132

Ověřování gastronomických dovedností a vědomostí. Vypracoval: Bc. Ivana Kobzevová Materiál: VY_32_INOVACE_404 Datum: 11.2.20132 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 29 54-H/01 Cukrář Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Ročník: Téma: Technologie I. III. Ověřování gastronomických

Více

Projekt Rozvoj vzdělávacích programů pro vzdělávání dospělých ve školách Zlínského kraje PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ MANAŽER KVALITY

Projekt Rozvoj vzdělávacích programů pro vzdělávání dospělých ve školách Zlínského kraje PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ MANAŽER KVALITY Projekt Rozvoj vzdělávacích programů pro vzdělávání dospělých ve školách Zlínského kraje PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ MANAŽER KVALITY Obsah 1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE PROGRAMU DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ... 3 2. PROFIL

Více

Specialista maloobchodu

Specialista maloobchodu Skladník (kód: 66-002-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Povolání: Specialista maloobchodu Doklady potvrzující úplnou profesní kv.: Osvědčení o profesní

Více

Programování a obsluha CNC strojů

Programování a obsluha CNC strojů Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol v centra celoživotního učení PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Programování a obsluha CNC strojů Copyright: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 2 Projekt UNIV 2 KRAJE

Více

Práce s laboratorní technikou 6.ročník

Práce s laboratorní technikou 6.ročník Práce s laboratorní technikou 6.ročník vztahy, průřezová témata vybere a prakticky využívá vhodné postupy, přístroje, zařízení a pomůcky pro konání konkrétních pozorování, měření a experimentů OSV - Rozvoj

Více

Ruční práce v produkčním zahradnictví (kód: 41-004-E)

Ruční práce v produkčním zahradnictví (kód: 41-004-E) Ruční práce v produkčním zahradnictví (kód: 41-004-E) Autorizující orgán: Ministerstvo zemědělství Skupina oborů: Zemědělství a lesnictví (kód: 41) Povolání: Zemědělský dělník Doklady potvrzující úplnou

Více

Integrovaná střední škola, Hlaváčkovo nám. 673, Slaný

Integrovaná střední škola, Hlaváčkovo nám. 673, Slaný Označení materiálu: VY_32_INOVACE_VEJPA_POTRAVINY1_07 Název materiálu: Zpracování zeleniny II Tematická oblast: Potraviny a výživa 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva na téma Zelenina

Více

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0130 Šablona: III/2 Ověřeno ve výuce dne: 11.11.2013

Více

Kód a název oboru vzdělání: 64-41-L/51 Podnikání Název školního vzdělávacího programu: Podnikání

Kód a název oboru vzdělání: 64-41-L/51 Podnikání Název školního vzdělávacího programu: Podnikání Kód a název oboru vzdělání: 64-41-L/51 Podnikání Název školního vzdělávacího programu: Podnikání Délka a forma vzdělání: Dosažený stupeň vzdělání: Způsob ukončení vzdělávání: Datum platnosti ŠVP : Dvouleté

Více

EU peníze středním školám

EU peníze středním školám EU peníze středním školám Název projektu Registrační číslo projektu Název aktivity Název vzdělávacího materiálu Číslo vzdělávacího materiálu Jméno autora Název školy Moderní škola CZ.1.07/1.5.00/34.0526

Více

Pv - 2. stupeň 1 / 9

Pv - 2. stupeň 1 / 9 Pracovní výchova Školní výstupy Žák by měl Práce s technickými materiály seznámit se se základními vlastnostmi materiálu, nástrojů a pracovních postupů vybírat s pomocí učitele správný materiál, pracovní

Více

Specialista maloobchodu

Specialista maloobchodu Manažer prodeje (kód: 66-004-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Povolání: Specialista maloobchodu Doklady potvrzující úplnou profesní kv.: Osvědčení

Více

Hodnoticí standard. Stavební truhlář (kód: 33-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 30.1.2009

Hodnoticí standard. Stavební truhlář (kód: 33-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 30.1.2009 Stavební truhlář (kód: 33-002-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Zpracování dřeva a výroba hudebních nástrojů (kód: 33) Povolání: Truhlář Doklady potvrzující úplnou profesní

Více

Týdenní počet hodin 42 hod z toho 1.stupeň 18 hod 2.stupeň 24 hod

Týdenní počet hodin 42 hod z toho 1.stupeň 18 hod 2.stupeň 24 hod Vzdělávací oblast ČLOVĚK A SVĚT PRÁCE Týdenní počet hodin 42 hod z toho 1.stupeň 18 hod 2.stupeň 24 hod Vyučovací předmět Pracovní vyučování Cílové zaměření vzdělávací oblasti Vzdělávání v této vzdělávací

Více

ERUDITUS CZ.1.07/3.2.07/02.0001 Střední odborné učiliště DAKOL, s.r.o.

ERUDITUS CZ.1.07/3.2.07/02.0001 Střední odborné učiliště DAKOL, s.r.o. Projekt ERUDITUS CZ.1.07/3.2.07/02.0001 Střední odborné učiliště DAKOL, s.r.o. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Prioritní osa 3 Další vzdělávání Oblast podpory 3.2 Podpora nabídky dalšího

Více

Hodnoticí standard. Montér ocelových konstrukcí (kód: 23-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu

Hodnoticí standard. Montér ocelových konstrukcí (kód: 23-002-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Montér ocelových (kód: 23-002-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Strojírenství a strojírenská výroba (kód: 23) Týká se povolání: Provozní zámečník a montér; Strojní zámečník;

Více

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice STAVBY PRO VEŘEJNÉ STRAVOVÁNÍ A CESTOVNÍ RUCH Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice Tento učební materiál vznikl v rámci projektu

Více

Hodnoticí standard. Jednoduchá obsluha hostů (kód: 65-007-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 7.8.

Hodnoticí standard. Jednoduchá obsluha hostů (kód: 65-007-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 7.8. Jednoduchá obsluha hostů (kód: 65-007-H) Autorizující orgán: Ministerstvo pro místní rozvoj Skupina oborů: Gastronomie, hotelnictví a turismus (kód: 65) Povolání: Číšník Doklady potvrzující úplnou profesní

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: Číslo projektu: Název projektu školy: Šablona III/2: EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Výuka s ICT na SŠ obchodní České

Více

Školní vzdělávací program 65-51-H/01 Kuchař-číšník pro pohostinství

Školní vzdělávací program 65-51-H/01 Kuchař-číšník pro pohostinství Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Jindřichův Hradec Školní vzdělávací program 65-51-H/01 Kuchař-číšník pro pohostinství Zkrácené studium OBSAH IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE... 3 PROFIL ABSOLVENTA...

Více

Samostatný pracovník cestovní kanceláře a cestovní agentury (kód: 65-032-N)

Samostatný pracovník cestovní kanceláře a cestovní agentury (kód: 65-032-N) Samostatný pracovník cestovní kanceláře a cestovní agentury (kód: 65-032-N) Autorizující orgán: Ministerstvo pro místní rozvoj Skupina oborů: Gastronomie, hotelnictví a turismus (kód: 65) Týká se povolání:

Více

UČEBNÍ OSNOVY ZŠ a MŠ CHRAŠTICE. Člověk a svět práce Pracovní činnosti

UČEBNÍ OSNOVY ZŠ a MŠ CHRAŠTICE. Člověk a svět práce Pracovní činnosti UČEBNÍ OSNOVY ZŠ a MŠ CHRAŠTICE Vzdělávací oblast Cílové zaměření vzdělávací oblasti Učíme žáky pozitivnímu vztahu k práci a k odpovědnosti za její kvalitu osvojit si základní pracovní dovednosti a návyky

Více

Pracovní činnosti (Provoz a údržba domácností ; Svět práce) - dívky

Pracovní činnosti (Provoz a údržba domácností ; Svět práce) - dívky Vyučovací předmět: Období ročník: Učební texty: Pracovní činnosti (Provoz a údržba domácností ; Svět práce) - dívky 3. období 9. ročník Mošna, F. a kol: Provoz a údržba domácnosti (Fortuna, 1997) Strádal:

Více

Člověk a svět práce. Člověk a svět práce. Základní škola a Mateřská škola Havlíčkův Brod, Wolkerova 2941 Školní vzdělávací program. Oblast.

Člověk a svět práce. Člověk a svět práce. Základní škola a Mateřská škola Havlíčkův Brod, Wolkerova 2941 Školní vzdělávací program. Oblast. Oblast Předmět Období Základní škola a Mateřská škola Havlíčkův Brod, Wolkerova 2941 Člověk a svět Člověk a svět 1. 9. ročník Časová dotace Místo realizace Charakteristika předmětu Průřezová témata 1 hodina

Více

Hodnoticí standard. Truhlář nábytkář (kód: 33-001-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 30.1.2009

Hodnoticí standard. Truhlář nábytkář (kód: 33-001-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Standard je platný od: 30.1.2009 Truhlář nábytkář (kód: 33-001-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Zpracování dřeva a výroba hudebních nástrojů (kód: 33) Povolání: Truhlář Doklady potvrzující úplnou profesní

Více

Vzdělávací obor Člověk a svět práce Obecná charakteristika vyučovacího předmětu: Oblast Člověk a svět práce škola pojímá jako obor, který by měl vést žáky k získávání základních uživatelských dovedností

Více

Pilotní kurz UNIV2 kraje

Pilotní kurz UNIV2 kraje Pilotní kurz UNIV2 kraje SOU - Charles educate - school Hlavní 245, 27307 Vinařice SOU - CCŽV, Hlavní 245, 273 07 Vinařice Zpracoval kolektiv pedagogického sboru. Platnost od 1.7.2010 Kurzy jsou komerční,

Více

STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC. náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC. www.sosbzenec.cz

STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC. náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC. www.sosbzenec.cz STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC www.sosbzenec.cz OBORY VZDĚLÁNÍ: 16-01-M/01 EKOLOGIE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ Čtyřleté - ukončené maturitní zkouškou

Více

Montér vnitřního rozvodu vody a kanalizace (kód: 36-003-H)

Montér vnitřního rozvodu vody a kanalizace (kód: 36-003-H) Montér vnitřního rozvodu vody a kanalizace (kód: 36-003-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Stavebnictví, geodézie a kartografie (kód: 36) Týká se povolání: Instalatér

Více

STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC. náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC. www.sosbzenec.cz

STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC. náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC. www.sosbzenec.cz STŘEDNÍ ŠKOLA GASTRONOMIE, HOTELNICTVÍ a LESNICTVÍ BZENEC náměstí Svobody 318, 696 81 BZENEC www.sosbzenec.cz OBORY VZDĚLÁNÍ: 16-01-M/01 EKOLOGIE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ Čtyřleté - ukončené maturitní zkouškou

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Šablona stáže je

Více

Hodnoticí standard. Aranžér v maloobchodu (kód: 66-024-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu

Hodnoticí standard. Aranžér v maloobchodu (kód: 66-024-H) Odborná způsobilost. Platnost standardu Aranžér v maloobchodu (kód: 66-024-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Obchod (kód: 66) Týká se povolání: Aranžér Kvalifikační úroveň NSK - EQF: 3 Odborná způsobilost

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM 65-51-E/01 STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM 65-51-E/01 STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM 65-51-E/01 STRAVOVACÍ A UBYTOVACÍ SLUŽBY OBSAH ŠVP ÚVODNÍ IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE... 3 PROFIL ABSOLVENTA... 4 PODMÍNKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ... 5 ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOST... 5 UČEBNÍ PLÁN...

Více

Popis uplatnění absolventa. Očekávané kompetence absolventa

Popis uplatnění absolventa. Očekávané kompetence absolventa Popis uplatnění absolventa Absolvent školního vzdělávacího programu kuchař-číšník pro pohostinství se uplatní při výkonu činností na úseku výroby a odbytu v provozovnách veřejného i účelového stravování

Více

AKREDITAČNÍ ŘÍZENÍ NA MŠMT WORKSHOP PRO VZDĚLAVATELE DOSPĚLÝCH. Program. Další vzdělávání? Příklady Akreditačních komisí v oblasti vzdělávání

AKREDITAČNÍ ŘÍZENÍ NA MŠMT WORKSHOP PRO VZDĚLAVATELE DOSPĚLÝCH. Program. Další vzdělávání? Příklady Akreditačních komisí v oblasti vzdělávání WORKSHOP PRO VZDĚLAVATELE DOSPĚLÝCH Co dělat pro vytváření lepších programů pro další profesní vzdělávání I. část AKREDITAČNÍ ŘÍZENÍ NA MŠMT PhDr. Lenka Vlčková MŠMT Pondělí 17. října 2011, Liberec Program

Více

Popis uplatnění absolventa

Popis uplatnění absolventa Popis uplatnění absolventa Absolvent oboru vzdělání Truhlář je středoškolsky vzdělaný pracovník s odborným vzděláním. Získané odborné dovednosti mu umožní uplatnit se v dřevovýrobách sériových i individuálních

Více

Střední odborná školy a střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35

Střední odborná školy a střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Střední odborná školy a střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 29 54-H/01 Cukrář Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Suroviny Ročník: III. Téma: Ověřování gastronomických

Více

ÚČETNICTVÍ A PODNIKÁNÍ

ÚČETNICTVÍ A PODNIKÁNÍ Projekt UNIV 2 KRAJE Proměna škol v centra celoživotního učení PROGRAM DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ ÚČETNICTVÍ A PODNIKÁNÍ M A S A R Y K O V A O B C H O D N Í A K A D E M I E R A K O V N Í K, P R A Ž S K Á 1222

Více

Propozice celorepublikové soutěže o titul Český pekař roku 2011 kategorie JUNIOR v SPŠP Pardubice

Propozice celorepublikové soutěže o titul Český pekař roku 2011 kategorie JUNIOR v SPŠP Pardubice Propozice celorepublikové soutěže o titul Český pekař roku 2011 kategorie JUNIOR v SPŠP Pardubice Soutěžící budou zhotovovat své výrobky v časovém limitu celkem 9 hodin, z toho 5 hodin na výrobu jemného

Více

Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Člověk a svět práce CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU. Vyučovací předmět: PŘÍPRAVA POKRMŮ

Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Člověk a svět práce CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU. Vyučovací předmět: PŘÍPRAVA POKRMŮ Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vyučovací předmět: Člověk a svět práce Člověk a svět práce CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU 1. Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu Vyučovací předmět

Více

Nabízíme vám sezonní brigády i dlouhodobou práci v Itálii na pozicích kuchař, číšník, barista.

Nabízíme vám sezonní brigády i dlouhodobou práci v Itálii na pozicích kuchař, číšník, barista. 1. Vývoj a růst v oboru Proč je zapotřebí stále se zajímat o to, co nového se děje ve Vašem oboru/profesi (technologie, materiály, požadavky zákazníků)? Znáte nějaký odborný časopis nebo publikaci z Vašeho

Více

Příručka praktického rádce zaměstnavatele podnikatele (vedoucího zaměstnance) pro výstavbu a provoz skladu a skladování pohonných hmot

Příručka praktického rádce zaměstnavatele podnikatele (vedoucího zaměstnance) pro výstavbu a provoz skladu a skladování pohonných hmot zaměstnavatele podnikatele (vedoucího zaměstnance) pro výstavbu a provoz skladu a skladování pohonných hmot OBSAH: 1. Požadavky na zajištění BOZP při provozu skladu pohonných hmot... 1.1 Základní povinnosti

Více

Vzdělávací oblast: Člověk a svět práce Vyučovací předmět: Pracovní činnosti, II. stupeň

Vzdělávací oblast: Člověk a svět práce Vyučovací předmět: Pracovní činnosti, II. stupeň Vzdělávací oblast: Člověk a svět práce Vyučovací předmět: Pracovní činnosti, II. stupeň 1/ Charakteristika vyučovacího předmětu a) obsahové vymezení Předmět Pracovní činnosti vychází z očekávaných výstupů

Více

Ekonomika. Pozemní stavitelství. denní Celkový počet vyučovacích hodin za studium: 128 4. ročník: 32 týdnů po 4 hodinách (z toho 2 hodiny cvičení)

Ekonomika. Pozemní stavitelství. denní Celkový počet vyučovacích hodin za studium: 128 4. ročník: 32 týdnů po 4 hodinách (z toho 2 hodiny cvičení) Učební osnova předmětu Ekonomika Studijní obor: Stavebnictví Zaměření: Pozemní stavitelství Forma vzdělávání: denní Celkový počet vyučovacích hodin za studium: 12 4. ročník: 32 týdnů po 4 hodinách (z toho

Více

Integrovaná střední škola, Hlaváčkovo nám. 673, Slaný

Integrovaná střední škola, Hlaváčkovo nám. 673, Slaný Označení materiálu: VY_32_INOVACE_DVOLE_SUROVINY2_13 Název materiálu: Ošetření a použití mléka Tematická oblast: Suroviny, 2.ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu nového učiva. Očekávaný výstup:

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi Registrační č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Operační program: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Škola: Hotelová škola, Vyšší odborná škola hotelnictví

Více

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Pauserová. Dostupné z www.soes.cz.

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Pauserová. Dostupné z www.soes.cz. Číslo projektu Název školy Předmět Tematický okruh CZ.1.07/1.5.00/34.0852 Střední škola cestovního ruchu, s. r. o., Benešov Technika cestovního ruchu Stravovací služby II Téma Ročník Autor Stravovací služby

Více

Záznam o průběhu zkoušky

Záznam o průběhu zkoušky Montér ocelových konstrukcí (kód: 23-002-H) Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu Skupina oborů: Strojírenství a strojírenská výroba (kód: 23) Strojní zámečník; Provozní zámečník a montér;

Více