Měsíční soutěž na webu, 1. kolo

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Měsíční soutěž na webu, 1. kolo"

Transkript

1 Měsíční soutěž na webu, kolo Operační program lidské zdroje a zaměstnanost Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), který je financovaný Evropským sociálním fondem (ESF), pomáhá konkrétním lidem pomocí konkrétních projektů získat větší šanci najít práci. Tyto projekty jsou zaměřené různými směry: na podporu profesního vzdělávání, poskytování rekvalifikací, začleňování do společnosti atd. Na stránce naleznete informace o realizovaných projektech, ale také rady při hledání zaměstnání, a to jak pro konkrétní skupiny lidí, tak rady obecně platné pro všechny. Podrobnější informace jsou v sekci Rady a tipy, jak získat zaměstnání. Co můžeme udělat pro výběr té nejvhodnější práce? Nabídek práce jsou na trhu tisíce. Ovšem ne jen tak nějaká je vhodná právě pro nás. Některé nabídky dokážeme selektovat okamžitě, o jiných můžeme uvažovat, i když se nemusí stoprocentně potkávat s našimi očekáváními a dovednostmi. Co pro výběr té nejvhodnější práce můžeme udělat? Sestavit si profil ideálního zaměstnání, který nám pomůže utřídit si myšlenky a lépe posoudit schopnosti a dovednosti, kterými disponujeme. Tipy, jak si vybrat tu správnou práci V profilu ideálního zaměstnání si musíme ujasnit několik záležitostí. Co nás baví co je nám nejbližší a v čem vynikáme? Na druhou stranu si musíme položit i otázku, co nám opravdu nejde a pravdivě si ji zodpovědět. Můžeme se tak vyhnout mno hým zklamáním jak při odmítnutí na pracovním pohovoru, tak posléze při výkonu práce, která nám nepůjde a nebude nás bavit. Dalšími důležitými otázkami jsou: Kolik času chci trávit v nové práci? Jaké pracovní prostředí mi vyhovuje či jakou výši platu od nového zaměstnání očekávám? Více informací se dočtete v článku 10 tipů, jak si vybrat tu správnou práci. Nejžádanější pracovní pozice A jaké pracovní pozice jsou nejžádanější? Na Úřadech práce se sbíhají pracovní nabídky od nejrůznějších zaměstnavatelů. Na základě těchto informací má Úřad práce přehled o tom, jaké profese se hledají nejvíce. V současné době je ze strany zaměstnavatelů největší zájem o lidi s obchodním duchem, tedy o obchodní zástupce/kyně, ale také o pracovníky/ice ve strojírenství a ve stavebnictví a o řidiče/ky. Naopak ze strany uchazečů o zaměstnání jsou nejpoptávanější pozice asistent/ka nebo recepční, finanční kontrolor/ka, marketingový manažer/ka či operátor/ka call centra. Nejlépe placené pozice Jak jsme již zmiňovali, jedním z kritérií pro výběr zaměstnání je i nabízená mzda. Portál zveřejňuje žebříčky nejlépe a nejhůře placených profesí. Nejlépe placení jsou podle něj zaměstnanci kvalifikovaní, s výraznou odpovědností na pracovní pozici. Patří mezi ně řídicí pracovníci/ice letového provozu, řídicí pracovníci/ice v oblasti finančních služeb, piloti/tky či ekonomičtí a finanční ředitelé/ky. Nejhůře placené pozice jsou potom uklízeči/ky, pomocníci/ice v kuchyni či číšníci a servírky.

2 6. Žebříček nejšťastnějších povolání Někdy je ale potřeba odklonit se od materiálních hodnot a soustředit se na to, co nás udělá šťastným/šťastnou, co nás bude naplňovat. Vzhledem k tomu, že v práci trávíme asi jednu třetinu všedního dne, nutně se naše pracovní rozpoložení odráží i v osobním životě. Chicagská univerzita sestavila žebříček nejšťastnějších povolání. Do první pětice patří duchovní, hasič, fyzioterapeut, spisovatel či speciální pedagog. Opakem těchto nejšťastnějších povolání jsou technické profese či pozice vrcholových manažerů. Více informací se dočtete v článku NEJ práce.

3 OTÁZKY K čemu slouží Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost? a) Finančně pomáhá nezaměstnaným, než si sami zajistí práci a výdělek b) Pomocí projektů financovaných Evropským sociálním fondem pomáhá lidem získat větší šanci najít práci c) Dohlíží na správnou realizaci všech projektů v České republice, které vznikly na základě iniciativ dobročinných organizací d) Nic takového jako Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost neexistuje, správný název operačního programu je Zaměstnanost sociálně vyloučených skupin obyvatel Jaký je nejvhodnější postup, když si chceme utřídit myšlenky při výběru zaměstnání? a) Sestavit si profil ideálního zaměstnání b) Jediná důležitá věc je mzda, vybíráme tedy jen nadprůměrně placenou práci c) Nejlepší je na nějakou dobu úplně vypnout, např. odjet na dovolenou a nad novou prací vůbec nepřemýšlet d) Žádný vhodný postup není, člověk by měl zkrátka obejít všechno Co nejdůležitějšího si při výběru práce musíme ujasnit: a) Co mě baví a co mi naopak nejde? b) Jaké oblečení je na pracovišti vyžadováno? c) Co říkají o podniku známí? d) Je tato práce dostatečně prestižní? Mezi nejžádanější pracovní pozice v České republice z pohledu uchazečů o zaměstnání patří: a) Zedník/ice, účetní, řidič/ka b) Voják/vojačka z povolání, finanční kontrolor/ka, trafikant/ka c) Asistent/ka nebo recepční, finanční kontrolor/ka, operátor/ka call centra d) Pošťák/pošťačka, pracovník/ice ostrahy, kadeřník/kadeřnice Jaké pracovní pozice patří mezi nejlépe placené v České republice? a) Finanční ředitel/ka b) Lékař/ka c) Pracovník/ice v zásobování d) Pracovník/ice Policie ČR 6. Jací lidé jsou v zaměstnání nejšťastnější? a) Duchovní, hasič/ka, spisovatel/ka b) Voják/vojačka, policista/tka, kadeřník/ice c) Finanční ředitel/ka, potapěč/ka d) Politik/ička, archeolog/archeoložka

4 Měsíční soutěž na webu, kolo Operační program lidské zdroje a zaměstnanost Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), financovaný Evropským sociálním fondem (ESF), pomáhá lidem pomocí nejrůznějších projektů získat větší šanci najít práci. Mimo těchto projektů poskytujeme lidem praktické informace, které jim mohou napomoci při hledání uplatnění na trhu práce. K nalezení jsou na této stránce v sekci Rady a tipy, jak získat zaměstnání. Jak se písemně ucházet o volné místo? Na každý zveřejněný inzerát dostanou personalisté zpravidla desítky, někdy až stovky životopisů, proto je důležité umět na první pohled zaujmout, nebo alespoň neodradit od jeho dalšího prostudování. Životopis společně s motivačním dopisem mají za úkol přesvědčit personalistu či osobu zodpovědnou za výběr vhodných kandidátů o tom, že právě Vy jste pro tuto pracovní pozici ten pravý/pravá. Jak napsat životopis? Životopis by se měl vejít na dvě stránky, uchazeč tedy vyplňuje jen podstatné a relevantní informace. Rozepsat se je vhodné pouze u pracovní náplně předchozích zaměstnání, podle které může potenciální zaměstnavatel nejlépe určit vhodnost uchazeče pro dané pracovní místo. Kromě názvu pozice podrobně popište vykonávané činnosti, zodpovědnost a kompetence. Důležité je uvádět informace, které zaujmou, ovšem ještě důležitější je za žádnou cenu si nevymýšlet! Více informací o tom, jak napsat životopis, naleznete v části Jak si zvětšit šanci v sekci Rady a tipy, jak získat zaměstnání. Nejčastější chyby v životopisech Často se stává, že zaměstnavatel na zaslaný životopis nereaguje, přestože máte pocit, že požadavky splňujete. Chybou může být už jen kvalita životopisu či motivačního dopisu. Uchazeči často nemají potřebu popsat dostatečně předchozí pracovní náplň, je proto potřeba zkušenosti popisovat konkrétněji. Kandidáti také často nevyzdvihnou či vůbec nezmíní přítomnost vlastností, které jsou zaměstnavatelem v inzerátu požadovány, což je může automaticky vyřadit. Podobně může odradit nezajímavý životopis či očividné přehánění. Jak napsat motivační dopis? Personalisté vybírají do dalšího kola výběrového řízení uchazeče, kteří je okamžitě zaujmou. Motivační dopis by proto měl vypovídat o tom, kdo jste, co děláte, proč se ucházíte o tuto pracovní pozici, proč by si měl zaměstnavatel vybrat právě Vás. Z motivačního dopisu by mělo vyplývat především nadšení pro danou pracovní pozici, tedy ona motivace. Dále přínos pro zaměstnavatele, kde vyzdvihněte 2-3 vlastnosti, které se pro pracovní místo nejvíce hodí. Ze souvislého textu také lépe vyplynou Vaše vyjadřovací schopnosti (formulace textu, stylistické schopnosti, gramatika). Dobře napsaný motivační dopis je první krok k úspěchu.

5 6. Nejčastější chyby v motivačních dopisech Jednou z forem, jak na první pohled zaujmout, je stručný motivační dopis přímo v těle u. I tam se ale dělají chyby, především nejasné uvedení pracovní pozice, na kterou se uchazeč hlásí. Často je také zaměňován průvodní dopis, který jen několika větami popisuje důvod, proč na inzerát reagujeme, a kde jsme se o něm dozvěděli. Jedním z kamenů úrazu je také přílišná subjektivita. Uchazeči chybí objektivnější nadhled, zdravý odstup, který ale mají například přátelé. Ti mohou odhalit případné chyby v motivačním dopisu, stejně jako vlastnosti uchazeče, které zůstaly nevyřčeny a které je zrovna vhodné zmínit. Více informací o motivačních dopisech včetně vzoru naleznete v části Jak si zvětšit šanci v sekci Rady a tipy, jak získat zaměstnání. 7. Co je důležité si vždy ujasnit? Předtím, než životopis a motivační dopis odešlete, ujistěte se, že jste si vybral/a pracovní místo, o které skutečně stojíte. Důležité je zodpovědět si otázky typu: Bude mě práce bavit?, Půjde mi to, mám pro tuto práci předpoklady?, Není pro mě toto místo časově příliš náročné? Budu dělat skutečně to, co si pod touto pozicí představuji? a další, o kterých se opět dozvíte více v části Jak si zvětšit šanci v sekci Rady a tipy, jak získat zaměstnání.

6 OTÁZKY Jaká je hlavní úloha životopisu a motivačního dopisu? a) přesvědčit o vhodnosti kandidáta pro inzerovanou pracovní pozici b) především informovat o zájmech a vzhledu uchazeče c) zajišťovat statistické informace o struktuře uchazečů o zaměstnání d) především informovat o vzdělání uchazeče Co je u životopisu to nejdůležitější? a) rozpis kurzů, které jste v rámci svého vzdělání od základní až po vysokou školu absolvovali b) rozpis předešlých pracovních pozic včetně popisu náplně práce, zodpovědnosti a kompetencí c) vybrat pěknou fotografii, která potenciálního zaměstnavatele přesvědčí d) uvést zajímavé informace o pracovních zážitcích (cestování, významná setkání atd.) Jaké jsou nejčastější chyby v životopisech? a) nedostatečně rozepsaná předchozí pracovní náplň, přehánění či lži b) špatně seřazené vzdělání, které uchazeče okamžitě z předvýběru vyřadí c) nedostatečná kvalita fotografie d) nedostatečný rozpis absolvovaných kurzů O čem má motivační dopis vypovídat? a) o tom, co se Vám nelíbilo u předchozího zaměstnavatele a proč jste odešli b) jde hlavně o to zopakovat údaje v životopise c) především má vysvětlit Vaši motivaci, přínos Vaší práce pro zaměstnavatele d) o tom, zda perfektně zvládáte gramatiku Jakých chyb se dopouštějí uchazeči o zaměstnání v motivačních dopisech? a) nejasné uvedení pracovní pozice, na kterou se uchazeč hlásí, chyby a nedostatečné informace o svých přednostech b) motivační dopis je příliš dlouhý c) motivační dopis je příliš agresivní/vtíravý d) motivační dopis není v u přiložen 6. Co je důležité udělat před tím, než odešlu životopis a motivační dopis? a) v případě, že znám další uchazeče, měl/a bych se pokusit je odradit b) zodpovědět si otázky týkající se toho, zda o pracovní pozici opravdu stojím a zda budu spokojen/a, pokud budu přijat/a c) zajít na procházku či na kávu s přáteli, pročistit si hlavu a na práci chvíli vůbec nemyslet d) písemnosti nechat zkontrolovat Úřadem práce, specialistou pro kontrolu životopisů a motivačních dopisů

7 Měsíční soutěž na webu, kolo Operační program lidské zdroje a zaměstnanost Prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), financovaného Evropským sociálním fondem (ESF), pomáháme lidem pomocí nejrůznějších projektů získat větší šanci najít práci. Mimo těchto projektů poskytujeme i praktické informace, které mohou napomoci při hledání uplatnění na trhu práce. Najdete je v sekci Rady a tipy, jak získat zaměstnání. První kolo soutěže se týkalo výběru nejvhodnějšího pracovního místa. Druhé kolo bylo zaměřeno na správné zpracování životopisu a motivačního dopisu. Tentokrát se soustředíme na základní pravidla, jak zvládnout pracovní pohovor či rozjezd podnikání. Jak se připravit na pracovní pohovor? Pozvání na pracovní pohovor je důkazem, že uchazeč potenciálního zaměstnavatele zaujal, a proto mu nabízí prostor pro osobní prezentaci. Přípravu na něj tedy není radno podcenit. Nejde jen o to, abyste přesně znali adresu a termín setkání či se vhodně oblékli. Doporučujeme zjistit si informace o zaměstnavateli a oboru jeho působení a připravit si odpovědi na možné otázky. Více se dočtete v článku Jak se připravit na pracovní pohovor v sekci Jak si zvětšit šanci. Jak udělat dobrý dojem? U pracovního pohovoru platí, že pozitivní dojem musí uchazeč vzbudit na první dobrou. Mezi obecně platné předpoklady vyvolání dobrého dojmu patří dochvilnost, vypnutý telefon, pevný stisk ruky, neusedat bez vyzvání, udržovat oční kontakt, jasná mluva, umění naslouchat a důstojný odchod. Musím odpovídat na každou otázku? Během pracovního pohovoru mohou být položeny otázky, které nám ale nemá právo nikdo pokládat. Mezi takové nevhodné otázky patří například dotazy na plánování rodiny (dětí), dotazy na náboženské vyznání, politické názory a podobně. Nesouvisí totiž s výkonem práce, proto je možné jejich zodpovězení odmítnout. Co je to Assessment centrum? Assessment centrum je jednou z moderních výběrových metod, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Sezváno je obvykle 5-10 uchazečů, kteří během několika hodin až celého dne dostávají různé úkoly a podstupují psychodiagnostické testy. Své dovednosti prokazují zejména při plnění úkolů, během nichž jsou často vystavováni stresu a je očekávána rychlá a originální reakce na možné situace. Více najdete v článku Jak na Assessment centrum v sekci Jak si zvětšit šanci.

8 6. Jak a v čem začít podnikat? Podnikání je o tom mít vizi a proměnit ji v něco konkrétního. Problémy, se kterými se lidé před začátkem podnikání potýkají, jsou většinou dvojího rázu: nevědí, zda se na podnikání vůbec hodí, a dále nevědí, zda se podnikáním uživí. V prvním případě je dobrým pomocníkem test podnikatelských kompetencí. V druhém případě jde zkrátka o to trochu riskovat a věřit, že dobře odvedená práce ponese ovoce. Už proto, že v současné době se vyplatí zaměřit se například na zdravé potraviny či zdravý životní styl. Více informací hledejte v článku Jak a v čem začít podnikat v sekci Jak si zvětšit šanci. 7. Co je to podnikatelský plán a jak na něj? Pokud přemýšlíte o podnikání, nezapomínejte na podnikatelský plán. Pomáhá utřídit si myšlenky o vlastním podnikání a zároveň by měl přesvědčit potenciální investory k případným investicím. Vyplývá z něj, co chceme dělat, k čemu je to dobré, zda máme šanci na úspěch, co k tomu budeme potřebovat, jaká jsou rizika a jak vypadá konkurence. Při tvorbě podnikatelského plánu je proto třeba zodpovědět si základní otázky: Co chci dělat? Pro koho? Proti komu? Jak svůj nápad prodám? Za kolik? Jaká bude organizační struktura firmy? Jaká jsou rizika? Jaký je harmonogram rozjezdu mého podnikání? Více se dozvíte v článku Jak na podnikatelský plán v sekci Jak si zvětšit šanci.

9 OTÁZKY Co je při přípravě na pracovní pohovor důležité? a) Zajít se podívat na sídlo zaměstnavatele, jestli se nám bude líbit prostředí, ve kterém se nachází b) Osvěžit si počítačové dovednosti, protože zkouška z nich je v dnešní době povinnou součástí všech pohovorů c) Seznámit se s podrobnostmi o zaměstnavateli a připravit se na možné otázky d) Nachystat si pěkné fotky zachycující naši rodinu, koníčky a podobně, které na pohovoru všem ukážeme Jak se má uchazeč chovat při pracovním pohovoru, aby udělal dobrý dojem? a) Uchazeč by měl během pohovoru vyřídit pár telefonátů, aby ukázal, že je schopný a práce je pro něj na prvním místě b) Uchazeč by měl především vtipkovat a sršet humorem, důležité jsou totiž lidské vlastnosti c) Základem je dochvilnost, vypnutý telefon, pevný stisk ruky, oční kontakt a jasná mluva d) Nic nevzbudí lepší dojem než oznámení, že někdo z mých blízkých pracuje ve vedení, a to i v případě, že to není pravda Na jaké otázky nemá potenciální zaměstnavatel právo se zeptat? a) Na to, zdá máme rodinu či děti b) Na důvody odchodu z bývalé práce c) Na vzdělání a důvody výběru oboru d) Na představu o budoucím platu Co je pro Assessment centrum typické? a) Uchazeč je sám uzavřen do místnosti a tajně sledován hodnotící komisí b) Skupina uchazečů plní delší dobu různé úkoly a podstupuje psychodiagnostické testy c) Účastníci jsou testování bez větší vazby na pracovní pozici a jsou vybízeni vyjádřit názor na hodnotící komisi i ostatní uchazeče d) Assessment centrum se v ČR vůbec nevyužívá, takže těžko soudit V jakých oblastech se v současnosti vyplatí podnikat? a) Jednoznačně stavebnictví, stavebních firem je totiž velmi málo b) Zdravý životní styl a zdravé potraviny, to je dnes v kurzu c) Výroba textilu, konkurovat tržnicím a velkým řetězcům je hračka d) Dřevozpracující průmysl, dřeva je v lesích hodně a výrobků permanentní nedostatek 6. K čemu slouží podnikatelský plán? a) Podnikatelský plán zasíláme na příslušné státní instituce, které nám ho musí schválit, než začneme podnikat b) Podnikatelský plán není k ničemu, lepší je se do podnikání vhrnout po hlavě c) Podnikatelský plán se zveřejňuje se na internetu, abychom konkurenčním firmám umožnili připravit se na novou firmu v oboru d) Podnikatelský plán pomáhá utřídit si myšlenky o vlastním podnikání a přesvědčuje potenciální investory, aby nám pomohli v začátcích podnikání

10 Měsíční soutěž na webu, kolo Operační program lidské zdroje a zaměstnanost Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) pomáhá lidem zvětšit si šanci najít práci. Program je financovaný Evropským sociálním fondem (ESF). Pomocí nejrůznějších projektů pomáhá lidem například rozjet své vlastní podnikání, což bylo i jedním z témat minulé soutěže. Tentokrát se zaměříme na téma osobního a profesního rozvoje a cestu za vysněným povoláním. Kromě projektů (v sekcích Projekty a Příběhy ) na těchto stránkách najdete i rady o tom, jak si zvětšit šanci získat práci. Tyto rady najdete v sekci Semináře a Rady a tipy, jak si zvětšit šanci. Jak na osobní a profesní rozvoj? Občas v životě přijdou chvíle, kdy se člověk začne sám sebe ptát, co vlastně od života chce, co je pro něj důležité. Zkrátka ujasnit si své cíle. Někomu v těchto krizích může pomoci změna zaměstnání či profese. Vhodným způsobem, jak takovou situaci zvládnout, je udělat si osobní audit a v něm si ujasnit své kvality i případné nedostatky. Od toho se potom odrazit ve svém dalším přemýšlení, co se svým životem. Důležité je i přijmout odpovědnost za své myšlení a jednání a nevymlouvat se na to, co po nás chtějí ostatní. Jaké mám schopnosti? Schopností existuje celá řada: řídicí, komunikační, přesvědčovací, kreativní, technické, jazykové, sociální a další. Ne každý však má jasnou představu, kterými disponuje právě on. Jak si utřídit myšlenky, když zvažujeme, že se budeme ucházet o nové místo? Dobrým cvičením je vypsat schopnosti důležité pro danou pozici a pak je známkovat je jako ve škole 1 5 podle toho, jak si myslíte, že v nich jste dobří. Možná Vás výsledek příjemně překvapí, a pokud ne, budete aspoň vědět, v čem se můžete zdokonalit. Jak na změnu po padesátce? Lidé po padesátce, kteří ztratili práci, často propadají beznaději, že další již nenajdou. Často ale zapomínají na to, že disponují něčím, co budou potenciální zaměstnavatelé u mladších lidí hledat jen těžko dlouholeté zkušenosti a životní nadhled. Při hledání práce je důležité se soustředit právě na to a dobře popsat, co můžete nabídnout. Stejně tak by se člověk neměl při hledání omezovat na pozici, kterou vykonával do té doby. Důležité je se nad svým potenciálem zamyslet ze široka a zvážit, na co všechno dalšího máme schopnosti. Důležité je se vzdělávat! Doba, kdy je člověk bez práce, by měla být co nejlépe využita k osobnímu rozvoji, doplnění znalostí, schopností a dovedností. Ale i ti, kdo jsou zaměstnaní, by na sobě měli neustále pracovat. Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost proto financuje rekvalifikační kurzy, individuální poradenství nebo další profesní vzdělávání, aby měli lidé na pracovním trhu ČR větší šanci si práci najít, udržet nebo změnit. Podstatou projektů je vybavit je potřebnými znalostmi a dovednostmi, zajistit jim odbornou praxi, poradit jim v řešení jejich situace a podobně.

11 6. Cesta k vysněnému povolání Jednou z těch, komu projekt OP LZZ pomohl, je paní Jana. Ta vždy toužila po tom být masérkou, bývalý režim jí to ale neumožnil. O to těžší vše bylo, že Jana téměř nevidí. 20 let proto pracovala na telefonní ústředně a až v devadesátých letech nastoupila do vysněného masérského kurzu. Do něj se ale dostala jen díky pomoci ministerstvu práce a připsané finanční podpoře. Po jeho absolvování hledala práci a nakonec si udělala živnostenský list a praxi provozovala na několika masérských místech. 7. Cesta k vysněnému povolání V roce 2012 se Jana dozvěděla o místě v sociálním podniku Jitro, které vzniklo díky podpoře OP LZZ a které zaměstnává více než 40 % hendikepovaných osob a osob, které pečují o závislé členy své rodiny. Dnes už má Jana tolik klientů, že je musí objednávat na měsíc dopředu. I proto si myslí, že v takových projektech by se mělo pokračovat, dodávají totiž lidem sebedůvěru a pocit potřebnosti.

12 OTÁZKY Kdy by měl člověk začít přemýšlet nad osobním rozvojem? a) Pokud cítí, že na něj v tomto ohledu okolí tlačí (zaměstnavatel, partner) b) Pokud vidí, že se zvyšuje procento nezaměstnanosti a s ním i možnost, že o zaměstnání přijde i on c) Když sám cítí, že neví, co od života vlastně chce a co je pro něj důležité d) Nejlepší je nic neřešit, ono to nějak dopadne Jakým způsobem si mohu jednoduše utřídit, jestli disponuji schopnostmi, které vyžaduje určitá práce, pozice? a) Jednoduchým způsobem takové věci zjišťovat nelze, člověk se musí nechat kvalifikovaně otestovat, a to nejlépe v Asociaci odborníků pracovních schopností b) Sám si něco takového utřídím těžko, pomoci mi může jedině můj nadřízený, který o mně ví vše c) Jednou z možností je vypsat schopnosti, které daná práce vyžaduje, a oznámkovat si svou úroveň jako ve škole d) Proč si něco třídit, to jsou hlouposti, bez kterých se normální člověk obejde Jaká je hlavní přednost zaměstnanců nad padesát let? a) Vychovali spousty dětí, takže mají přirozenou autoritu b) Stihli procestovat svět, takže už si neberou dovolenou c) Mají dlouholeté pracovní zkušenosti a životní nadhled d) Proč si něco třídit, to jsou hlouposti, bez kterých se normální člověk obejde Jaký smysl mají projekty Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost? a) Pomoci lidem mít větší šanci na trhu práce b) Vyškolit odborníky na otázky trhu práce c) Zajistit lidem práci v zahraničí d) Propagovat obory, které mají nedostatek studentů a odborníků Co Janě usnadnilo dostat se k vysněnému povolání? a) Státní finanční podpora, která jí umožnila absolvovat masérský kurz b) Byl to Janin soused, který ji přesvědčil, že v oboru se dají vydělat velké peníze c) Jana vystudovala střední zdravotnickou školu a jako masérka se začala živit již po škole d) Být masérkou nebyl Jany sen, k tomuto povolání se dostala úplnou náhodou 6. V jakém podniku v současnosti Jana pracuje? a) V centru thajských masáží na recepci b) V kosmetickém salónu, kde dělá především masáže dekoltu a hlavy c) Pracuje na živnostenský list a pracovištěm je její byt d) V sociálním podniku, který zaměstnává hendikepované osoby

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

1 Jak zjistit, co vlastně chci?

1 Jak zjistit, co vlastně chci? 1 Jak zjistit, co vlastně chci? Každý z nás najde nejlepší odpověď na tuto otázku sám u sebe. Nikdo nás nezná lépe než my sami. Můžeme mít ale dojem, že potřebujeme pohled někoho zvenčí, kdo by nás ohodnotil

Více

Vytvořila: Lenka Dvořáčková

Vytvořila: Lenka Dvořáčková Jak napsat životopis Vytvořila: Lenka Dvořáčková 1 Rozvojové a poradenské centrum Vysoká škola ekonomická v Praze nám. W. Churchilla 4 130 67 Praha 3 tel.: +420 224 095 630 fax: +420 224 095 685 email:

Více

Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba?

Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba? Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba? Vzdělávání v ČR neodpovídá potřebám firem, ukazují data V globálním světě plném nových technologií potřebují firmy podle

Více

Hledání životní vize

Hledání životní vize BUDOUCNOST PRO SAMUELA, CZ.1.07/1.2.00/14.0108 Hledání životní vize Učební materiál pro pedagogy 2012 Důvěrné D Ě T S K Ý D O M O V A Š K O L N Í J Í D E L N A, C H O M U T O V, Č E L A K O V S K É H O

Více

ROZHOVOR DRUHÁ A MOŽNÁ POSLEDNÍ ŠANCE

ROZHOVOR DRUHÁ A MOŽNÁ POSLEDNÍ ŠANCE RUBIKoNovINy 02 / 2015 Již 21 let vytváříme programy směřující ke snížení recidivy, tím šetříme prostředky daňových poplatníků a přispíváme k bezpečí ve společnosti RUBIKON Centrum Korunní 101 130 00 Praha

Více

EMPOWERMENT MOŽNOSTI ZAPOJOVÁNÍ A POSILOVÁNÍ LIDÍ, UŽIVATELŮ SLUŽEB AGENTUR PZ A JINÝCH ORGANIZACÍ

EMPOWERMENT MOŽNOSTI ZAPOJOVÁNÍ A POSILOVÁNÍ LIDÍ, UŽIVATELŮ SLUŽEB AGENTUR PZ A JINÝCH ORGANIZACÍ Jana Adamčíková Petr Eisner Daniel Kaucký EMPOWERMENT MOŽNOSTI ZAPOJOVÁNÍ A POSILOVÁNÍ LIDÍ, UŽIVATELŮ SLUŽEB AGENTUR PZ A JINÝCH ORGANIZACÍ Rytmus, o. s. Tento program byl spolufinancován Evropskou unií

Více

ČAS PRO ZMĚNU: k rovnováze práce a soukromí

ČAS PRO ZMĚNU: k rovnováze práce a soukromí Průvodce slaďováním soukromého a pracovního života ČAS PRO ZMĚNU: k rovnováze práce a soukromí Blanka Junová www.pracenadalku.cz www.pracenadalku.cz Předmluva Dostává se vám do ruky text vycházející z

Více

metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty

metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty Cesta za žákovskými projekty metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky

Více

PROČ A JAK ROZVÍJET LIDSKÉ ZDROJE V MALÉM A STŘEDNÍM PODNIKU

PROČ A JAK ROZVÍJET LIDSKÉ ZDROJE V MALÉM A STŘEDNÍM PODNIKU PROČ A JAK ROZVÍJET LIDSKÉ ZDROJE V MALÉM A STŘEDNÍM PODNIKU Publikace vznikla v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, prioritní osa 4: Systémový rámec celoživotního učení, oblast

Více

Jak využít metodu street law při výuce práva

Jak využít metodu street law při výuce práva Jak využít metodu street law při výuce práva Lucia Madleňáková Olomouc 2012 Úvodní slovo Vážení a milí kolegové, dostává se vám do rukou příručka, jejímž cílem je usnadnit vám zavádění předmětu (či výukové

Více

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou Návodný a prakticky zaměřený text Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou vydala Základní škola, Mendelova v Karviné - Hranicích

Více

Jak se stát koučem aneb kdy se to ve dvou (a více) lépe táhne

Jak se stát koučem aneb kdy se to ve dvou (a více) lépe táhne Jak se stát koučem aneb kdy se to ve dvou (a více) lépe táhne Odpověď na takto položenou otázku se zdá být nasnadě koučem se přece stanu absolvováním speciálních tréninků s následnou supervizí či certifikací,

Více

Obsah: Je připravena smlouva o financování 21

Obsah: Je připravena smlouva o financování 21 Obsah: PŘÍPRAVA PROJEKTU 2 Nápad na papíře - Projektový záměr/fiche 3 Jak zaplatit realizaci? Vytipování finančních zdrojů 6 Kde a jak zažádat o peníze? Příprava žádosti o grant/dotaci/úvěr 10 Žádost,

Více

ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB S DUŠEVNÍM ONEMOCNĚNÍM

ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB S DUŠEVNÍM ONEMOCNĚNÍM ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB S DUŠEVNÍM ONEMOCNĚNÍM Praktické informace a tipy pro zaměstnavatele www.prah-brno.cz 3 5 5 7 9 9 11 12 ÚVOD 1. KROK DO NEZNÁMA ANEB DUŠEVNÍ ONEMOCNĚNÍ Co je duševní onemocnění? Předsudky

Více

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Úvod Právě dnes jsem měla telefonát od Křečka. Prý jestli mám v červnu čas, že dělají seminář o náborech a chtěl by mě tam pozvat na nějaké povídání.

Více

Žákovské projekty cesta ke kompetencím

Žákovské projekty cesta ke kompetencím Žákovské projekty cesta ke kompetencím Příručka pro učitele středních odborných škol 1 Žákovské projekty cesta ke kompetencím Příručka pro učitele středních odborných škol 1 Publikace vznikla v rámci národního

Více

Vlastní pokoj: 10 pohledů

Vlastní pokoj: 10 pohledů Vlastní pokoj: 10 pohledů Editorská a autorská práva Národní kontaktní centrum ženy a věda Fotografie: Lucie Mlynářová Grafický návrh: Anna Šotolová Tisk: Ka-Ma s.r.o. Všechna práva vyhrazena ISBN 80-7330-059-1

Více

Vzdělávací program jako základní kategorie dalšího profesního vzdělávání

Vzdělávací program jako základní kategorie dalšího profesního vzdělávání Vzdělávací program jako základní kategorie dalšího profesního vzdělávání Předkládá: sdružení NVF, BIVŠ, KPMG Zpracovali: Doc. PhDr. Jaroslav Mužík, Dr.Sc. PhDr. Zdeněk Palán, Ph.D. a kolektiv Největší

Více

Jak na partnerské projekty? www.esfcr.cz

Jak na partnerské projekty? www.esfcr.cz Jak na partnerské projekty? P ODPORUJEME V AŠ I B U D OUCNOST www.esfcr.cz Příručka je jedním z výstupů ze zakázky Hodnocení implementace principu partnerství v OP LZZ financované z projektu technické

Více

SMART Průřezové metody

SMART Průřezové metody 1-01 SMART Průřezové metody Využití metody: Téměř ve všech oblastech Facilitátor: Ne Ideální počet účastníků: Není určen Základní pomůcky: Flipchart, fl ipové papíry, lektorský kufřík Vhodná aplikace:

Více

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost?

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? 2013 e-trend Spolehlivé tipy pro váš e-shop Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? Editorial Obsah Trendy E-commerce 2013 pohledem Tomáše Hájka Zeptali jsme se Předních osobností

Více

ÚVOD. Bc. Jana Bednářová srpen 2010. Učební a pracovní texty Vybrané metody sociální práce

ÚVOD. Bc. Jana Bednářová srpen 2010. Učební a pracovní texty Vybrané metody sociální práce ÚVOD Souhrnné učební a pracovní texty pro obor Sociální činnost v prostředí etnických minorit jsou určené k výuce předmětu. Mají za cíl vytvořit základní textovou osnovu a sloužit jako obecný podklad pro

Více

Volný čas 1. vzdělávací blok

Volný čas 1. vzdělávací blok Projekt: K2 - kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání Registrační číslo: CZ.1.07/4.1.00/33.0013 Volný čas 1. vzdělávací blok Podpůrný vzdělávací materiál pro účastníky kurzu Systém přípravy,

Více

Existují nejrůznější cesty, jak najít nové zaměstnání. Při hledání toho nejvhodnějšího zaměstnání využijte:

Existují nejrůznější cesty, jak najít nové zaměstnání. Při hledání toho nejvhodnějšího zaměstnání využijte: JAK USPĚT VE VÝBĚROVÉM ŘÍZENÍ Informační brožura pro uchazeče o zaměstnání projektu Institut trhu práce Tento projekt je spolufi nancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Více

Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu

Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra managementu firem a institucí Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu Bakalářská práce Autor: Petr Pavlas Bankovní management

Více

Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem

Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem Průvodce projektem Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem Člověk v tísni, o. p. s., Praha 2012 Všechna práva vyhrazena. Editoři: Petra Skalická, Eva Vernerová Spolupracovali: Martina Benedikovičová,

Více