Obsah akreditovaných kurzů. Code Creator, Nové sady 2, Brno ,

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Obsah akreditovaných kurzů. Code Creator, Nové sady 2, Brno 602 00, info@eduzona.cz, www.eduzona.cz"

Transkript

1 Obsah akreditovaných kurzů

2 1. Využití tabletu ve výuce Využití tabletu ve výuce a při procvičování učiva pomocí výukových aplikací. Základní pravidla práce s tabletem, výběr vhodných výukových aplikací pro probírané učivo. Podrobné seznámení s vybranými aplikacemi, jejich nastavení a možnosti interakce se studenty. Diskuze nad probíranou tématikou a doporučení vhodných aplikací pro mezipředmětovou vazbu. Praktické využití v hodinách při prezentaci opakování nebo výkladu nové látky. 2. ipad ve výuce seznámení Seznámení se systémem, základní ovládání tabletu. Plocha, ikony, složky, Dock. Nastavení základních parametrů. Kalendář, kontakty. Instalace a zálohování aplikací, vytvoření účtu. Práce s internetem. Fotky a hudba základní práce. 3. ipad ve výuce rozšíření Synchronizace s počítačem a s icloud. Práce s obrázky a fotografiemi. Tisk z ipadu. Multimédia přehrávání YouTube, filmů, seriálů, podcastů. Multimédia střih videa a jejich publikování. Mapy a navigace. Práce se soubory. Kancelářské aplikace pro ipad Pages, Numbers, Keynote. 4. Myšlenkové mapy Tvorba a aplikace myšlenkových map při plánování vyučovacích hodin, výkladu nové látky a návrhu nových projektů s žáky / studenty. Využití myšlenkových map v pracovním i osobním životě. Základní pravidla tvůrčí práce. Prezentování pomocí aplikace myšlenkové mapy, řazení snímků, změny pořadí a jejich dodatečná úprava. Využití funkce online aplikace při práci na tabletu ve výuce.

3 5. Výuka s prezi online webové aplikaci Tvorba prezentačního materiálu pro výuku všech předmětů. Založení uživatelského účtu, navržení tématiky, psaní textů, formátování a změna typu, barvy či velikosti písma, vkládání obrázků, dokumentů a videí. Vkládání a změna pořadí snímků, jejich dodatečná úprava, speciální funkčnost aplikace při,,zoomování. Nastavení aplikace v tabletu, přihlášení k uživatelskému účtu a tvorba nebo úprava prezentací. Ukázky a praktické procvičování prezentování s prezi na tabletu nebo online na počítači. Základní principy správné prezentace a vzhledu snímků. Sdílení prezentace s kolegy, rodiči či žáky / studenty. Funkce online nebo offline. 6. Google Základní informace o vyhledávači Google, rozdíl mezi katalogem (seznam) a vyhledávačem (Google). Základy vyhledávání klíčová slova, specifikace klíčových slov. Rozšířené vyhledávání na Google využití speciálních operátorů pro vyhledávání (plus; minus; uvozovky; hvězdička; dvě tečky; site; filetype), časové omezení vyhledávaného výrazu. Images.google.com vyhledávání obrázků, vyhledávání pomocí obrázků (nalezení stránek s podobným nebo stejným obrázkem), výběr vhodné velikosti obrázku, výběr vhodného formátu obrázku. Maps.google.com celosvětový mapový systém, plánování trasy, street view, možnosti vyhledávání v mapách pomocí mnou zadaného místa (nejbližší kina, restaurace, divadla atd.), možnost přesného určení vlastní polohy, Google Earth. Gmail vytvoření účtu, správa účtu, posílání mailů, přiložení přílohy, propojení s vyhledávačem obrázků Google. G+ - sociální síť, podobná Facebooku. Igoogle.com možnosti uživatelského přizpůsobení stránky, propojení s G+. Translate.google.com jednoduchý strojový překladač, ukázky + možnosti využití. Docs.google.com, Google Kalendář, vkládání fotek a videí nutnost mít účet u G+, propojení a sdílení se skupinou uživatelů. 7. Elektronický čtenářský deník, komiks Osobní katalog knih My Books využití softwaru k tvorbě elektronického čtenářského deníku. Rychlé stažení informací o knihách z internetové knižní databáze, schopnost ukládat detaily o autorech, editorech, překladu, informace o knize: autor, název, žánr, nakladatelství, vazba, počet stránek, počet výtisků, obal, nadefinování vlastních políček, import dat, statistika, export digitální knihovny do: text, XLS (Microsoft Excel), export do přenosného zařízení,

4 vyhledávání podle různých kritérií. Comic Life import fotografií, úprava fotografií, tvorba koláží ve stylu komiksů, vkládání bublin s textem, úprava textu a vzhledu bublin, využití šablon. 8. Elektronická kniha, komiks Využití počítačového softwaru iphoto a Comic Life ve výuce českého jazyka a literatury. Pomocí tohoto softwaru lze v tvořivých dílnách vytvořit elektronickou knihu či komiks a podpořit tak informační a čtenářskou gramotnost u žáků. Softwarová aplikace iphoto import fotografií, úprava fotografií (změna velikosti, oříznutí, redukce červených očí, retušování), vytvoření elektronické knihy (psaní a úprava textu, vkládání fotografií, grafická úprava). Comic Life import fotografií, tvorba koláží ve stylu komiksů, vkládání bublin s textem, úprava textu a vzhledu bublin, využití šablon. 9. Školní noviny, časopis Textový procesor WORD a jeho funkce pro vytvoření školních novin či časopisu písmo (font, velikost, barva), odrážky a číslování, využití a tvorba stylů a šablon, rozložení dokumentu, vzhled dokumentu, tvorba obsahu. Sloupce, práce s tvary a obrázky, obtékání textu, textové pole, WordArt, tisk. Úprava fotografií (Photo Zoner Studio) změna velikosti fotografie, oříznutí, redukce červených očí, retušování. Vložení fotografie do dokumentu. Využití internetu vkládání textu a obrázků z internetu do dokumentu, autorská práva. 10. Efektivní využití internetu ve výuce matematiky Efektivní využití internetu názorné ukázky webových stránek s matematickou tematikou a jejich využití při výuce matematiky. Webové stránky obsahují matematické hry, úkoly pro početní úkony (sčítání, odčítání, násobení, dělení se zbytkem a beze zbytku), zkoušky nanečisto (příprava na přijímací zkoušky z matematiky na střední školy), pohádkové slovní úlohy, matematické tabulky a geometrii.

5 11. Efektivní využití internetu ve výuce chemie Efektivní využití internetu názorné ukázky webových stránek s chemickou tematikou a jejich využití při výuce chemie. Webové stránky jsou pro přehlednost rozděleny do několika kategorií chemické pokusy, periodická soustava prvků, chemické struktury, chemické výpočty, reakční mechanismy, chemické časopisy, počítačové modelování a simulace. 12. Efektivní využití internetu ve výuce fyziky Efektivní využití internetu názorné ukázky webových stránek s fyzikální tematikou a jejich využití při výuce fyziky. Webové stránky obsahují prezentace učiva, návody na úkoly a laboratorní cvičení, výukové animace fyzikálních jevů, fyzikální jednotky (základní SI, odvozené, vedlejší, historické, specifické, nefyzikální), program na převody jednotlivých fyzikálních veličin (délka, obsah, objem, hmotnost, rychlost, síla, tlak, výkon, energie, teplota, čas, elektromagnetické vlnění), vlastnosti látek a sloučenin. 13. Efektivní využití internetu ve výuce zeměpisu Efektivní využití internetu názorné ukázky webových stránek se zeměpisnou tematikou a jejich využití při výuce zeměpisu. Tyto portály jsou rozděleny z hlediska tematických celků vycházejících z RVP 1) Geografické informace, zdroje dat, kartografie a topografie, 2) Přírodní obraz Země, 3) Regiony světa, 4) Společenské a hospodářské prostředí, 5) Životní prostředí a 6) Česká republika. 14. Efektivní využití internetu ve výuce přírodopisu Efektivní využití internetu názorné ukázky webových stránek s přírodopisnou tematikou a jejich využití při výuce přírodopisu. Tyto portály obsahují: 1) Virtuální prohlídky některých zoologických zahrad v České republice, 2) webkamery českých i světových zoologických zahrad, 3) pracovní listy.

6 15. Využití ArcExploreru ve výuce zeměpisu Prohlížeč geografických dat volně dostupných na internetu ArcExplorer seznámení se se základními funkcemi tohoto prohlížeče, využívání nástrojů ArcExploreru (tabulka obsahu, přehledová mapka, mapový displej, měřítková lišta). Následná tvorba map, tisk map. Kromě práce s lokálními daty na vlastním disku či serveru umožňuje také přistupovat k datům umístěným v prostředí internetu/intranetu. 16. Digitální fotografie základy zpracování pro uživatele v programu Zoner Photo Studio 13 Základní principy práce s digitálním fotoaparátem připojení digitálního fotoaparátu k počítači, stažení fotografií do počítače pomocí USB, paměťové karty. Organizování fotografií v PC. Seznámení s programem Zoner Photo Studio 13 menu, speciální panely nástrojů, okno Navigátor, okno Náhled, okno Průzkumník, okno informace, prohlížeč, editor. Správa fotografií - přehledná správa fotoarchivu, hromadné přejmenování fotografií, rychlé popisování fotografií, archivace fotografií. Základní práce s digitální fotografií změny velikosti fotografií, oříznutí fotografií, otáčení fotografií, odstranění červených očí, retuše fotografií, barevné změny. Pokročilejší práce s digitální fotografií tvorba efektů (odstíny šedi, posun barev, barevné tónování, stará fotografie, přidat zrno, exploze, olejomalba, vlny, kresba tužkou, negativ), klonování, srovnání linií, výřezy, výběry, rámečky, text do fotografií. Další možnosti práce s fotografiemi tvorba přáníček, jmenovek, kalendářů. Publikování fotografií promítání, tisk a export, album, odeslání e- mailem, vypálení CD / DVD. 17. Zpracování digitální fotografie v Mac OS X - iphoto Základní principy práce s digitálním fotoaparátem připojení digitálního fotoaparátu k počítači, stažení fotografií do počítače. Organizování fotografií v PC. Seznámení s programem iphoto menu, knihovna, projekty, nástroje informace, úpravy, vytvořit, přidat. Správa fotografií tvorba knihoven, popisování fotografií, archivace fotografií, pojmenování tváří, zobrazení zeměpisné polohy na mapě. Základní práce s digitální fotografií změny velikosti fotografií, oříznutí fotografií, otáčení fotografií, odstranění červených očí, retuše fotografií, barevné změny. Pokročilejší práce s digitální fotografií tvorba efektů, barevné úpravy, text do fotografií. Další možnosti práce s fotografiemi vytvoření alb, knih, přání, kalendářů a prezentací. Publikování fotografií promítání, tisk a export, album, odeslání e- mailem, vypálení CD / DVD.

7 18. Zpracování videa v prostředí Mac OS - imovie Propojení počítače a kamery, import digitálního videa do počítače, uspořádání dat v počítači. Seznámení s programem imovie menu, ovládací prvky. Střih videa, zpracování scén obrazové efekty, střihové efekty, zvukové efekty, prolínání scén. Práce se zvukem, vkládání zvukových efektů. Vkládání titulků, vkládání fotografií do videa. Exporty filmů ve formátu DV, QuickTime Pro, vypálení filmů na CD, DVD. 19. Základy ovládání MS Windows 7 Základy a přehled funkcí Windows 7, práce s pracovní plochou Windows 7 a panel úloh, složky a správu souborů. Seznámení s funkčností počítače/notebooku, přihlášení. Orientace na ploše. Přístup na nápovědu a odbornou pomoc. Seznámení s nabídkou Start, orientace v nabídce Start, přizpůsobení nabídky Start. Správa složek a souborů přejít do složek pomocí Průzkumníka Windows, práce se složkami a soubory, uspořádání složek a souborů, vyhledávání souborů a složek. Využití základních nástrojů a programů Windows 7 vytvoření textového dokumentu a jeho uložení. Kalkulačka. Zachycení obrazovky pomocí nástroje Výstřižky. Malování. Práce na internetu, výběr prohlížeče, prohlížení webových stránek, vyhledávání informací pomocí různých webových vyhledávačů. 20. Hraj si a opakuj využití MS Office verze 2010 k procvičování a opakování učiva Textový procesor WORD a jeho funkce: Křížovky: tvorba a úprava tabulky pro vytváření křížovek (doplňovačka, hřebenovka, roháček) počet sloupců a řádků, šířka a výška buňky, ohraničení, barva výplně. Vkládání a úprava tvarů pro tvorbu křížovek (buňkovka, kruh, hvězdovka). Rozložení stránky, odrážky a číslování, sloupce. Tabulkový procesor EXCEL a jeho funkce: Křížovky: tvorba a úprava tabulky pro vytváření křížovek počet sloupců a řádků, šířka a výška buňky, ohraničení, barva výplně. Vložení do textového dokumentu. POWERPOINT:

8 Riskuj: vytvoření PowerPointové prezentace simulující hru Riskuj. Vytvoření základní hrací plochy - vkládání a úprava tvarů, textového pole a textu. Vytvoření požadovaného množství snímků s jednotlivými otázkami. Hypertextové odkazy na jednotlivé snímky v prezentaci. Barevná změna hracího pole po vyčerpání dané otázky. 21. Křížovky využití WORDU a EXCELU verze 2010 k procvičování a opakování učiva Textový procesor WORD a jeho funkce: Křížovky: tvorba a úprava tabulky pro vytváření křížovek (doplňovačka, hřebenovka, roháček) počet sloupců a řádků, šířka a výška buňky, ohraničení, barva výplně. Vkládání a úprava tvarů pro tvorbu křížovek (buňkovka, kruh, hvězdovka). Rozložení stránky, odrážky a číslování, sloupce. Tabulkový procesor EXCEL a jeho funkce: Křížovky: tvorba a úprava tabulky pro vytváření křížovek počet sloupců a řádků, šířka a výška buňky, ohraničení, barva výplně. Vložení do textového dokumentu. 22. MS PowerPoint prezentujte se: Workshop, verze 2010 Obsah - podrobný přehled témat výuky a jejich anotace včetně dílčí hodinové Tvorba rozsáhlejší prezentace důraz na atraktivní grafiku a správné vyladění prvků prezentace. Tvorba a rozložení snímků. Grafická a barevná kompozice snímků. Animace snímků a celé prezentace. Vkládání dalších médií do prezentace fotografie, audio a video. Bude rovněž zmíněna kompatibilita s jinými druhy software a export do jiných formátů. 23. AZ kvíz využití POWERPOINTU verze 2010 k procvičování a opakování učiva Tvorba hracího pole práce s textovým polem, úprava tvarů, velikosti, barvy, umístění textového pole. Práce s textem. Vytváření nových snímků a tvorba jednotlivých otázek. Rozložení snímku, duplikace snímku, WordArt. Tvorba odkazů vytvoření interaktivní funkčnosti pomocí propojení hracího pole s otázkami, propojení otázek s hracím polem. Vytvoření plné interaktivity hry animace a aktivační události, odpočet času, správná / špatná odpověď.

9 24. Riskuj využití POWERPOINTU verze 2010 k procvičování a opakování učiva Riskuj: vytvoření PowerPointové prezentace simulující hru Riskuj. Vytvoření základní hrací plochy - vkládání a úprava tvarů, textového pole a textu. Vytvoření požadovaného množství snímků s jednotlivými otázkami. Hypertextové odkazy na jednotlivé snímky v prezentaci. Barevná změna hracího pole po vyčerpání dané otázky. 25. Můj pracovní list ve WORDU verze 2010 Textový procesor Word a jeho funkce práce se soubory (tvorba nového dokumentu, otevření, uložení), písmo (font, velikost, barva), zarovnání, rozložení a vzhled dokumentu. Sloupce, práce s tvary a obrázky, obtékání textu, textové pole, WordArt, tabulka, tisk. Základy typografie a formátování. Struktura dokumentu, výběr písma, uvozovky, pomlčky a spojovníky, interpunkční znaménka, matematická znaménka, textové efekty, odsazení a mezery, tabulátory, odrážky a číslování. 26. MS Word verze 2010: Workshop Prohlubování znalostí se při práci s programem MS Word pomocí velké škály praktických úloh tvorba pracovních listů, letáků, pozvánek, písemných prací. Tvorba rozsáhlejších textových dokumentů. Procvičování tvorby šablon, práce s obrázky, práce s odstavci a styly, záhlaví a zápatí, stránkování. Tvorba uceleného textového dokumentu s kvalitním designem. Náhled před tiskem a nastavení vhodných parametrů tisku dokumentu. 27. MS Word verze 2010 Počet hodin: 16 Textový procesor Word a jeho funkce práce se soubory (tvorba nového dokumentu, otevření, import, uložení), písmo (font, velikost, barva, tučné, kurzíva, podtržené), podbarvení textu. Textové efekty. Práce s textem kopírovat, vyjmout, vložit, vložit jinak. Odrážky a číslování, zarovnání, rozložení a vzhled dokumentu, sloupce. Další práce s textem - textové pole, WordArt. Práce s tvary a obrázky pozice, velikost, otáčení, formát a efekty tvarů, obtékání textu.

10 Tabulka tvorba, formát tabulky, ohraničení, formát buněk. Základy typografie a formátování výběr písma, uvozovky, pomlčky a spojovníky, interpunkční znaménka, matematická znaménka. Šablony využití a tvorba stylů a šablon úprava stylu (písmo, odstavec, tabulátory, ohraničení, jazyk, rámeček, číslování), textové efekty, odsazení a mezery, tabulátory. Další možnosti struktury dokumentu záhlaví, zápatí, číslování stránek, obsah. Možnosti vkládání vlastních fotografií či obrázků z internetu, autorská práva. 28. Tvorba rovnic ve WORDU verze 2007 a 2010 nejen pro výuku matematiky Editor rovnic textového procesoru Word a jeho funkce. Vyvolání editoru rovnic, nástroje, matematické symboly, použití přednastavených rovnic, psaní vlastních rovnic zlomky, mocniny, odmocniny, závorky, goniometrické funkce. Uložení vlastních rovnic, vkládání speciálních znaků, umístění rovnice, změna velikosti a typu písma rovnice, úprava rovnic. 29. MS Excel verze 2010 Počet hodin: 16 Základní pojmy sešit, list, buňka, práce se sešitem (tvorba nového dokumentu, ukládání, konverze, import). Základní úpravy šířka sloupce, výška řádku, vložení nového řádku a sloupce, automatické doplnění číselné řady či textu, seřazení údajů podle abecedy. Formátování buňky jako základního prvku formát buňky (číslo, měna, datum,...), ohraničení, zarovnání, sloučení buněk, zalomení, přizpůsobení a orientace textu. Základní funkce součet, suma, průměr, rozdíl, součin, mod, odmocnina, power, sin, cos, tg, zaokr. dolů, zaokr. nahoru, A, když, ne. Jednoduchá tabulka ohraničení, barevné zvýraznění, sloučení a zarovnání buněk, textové efekty. Jednoduchý graf tvorba grafů z tabulky (xy, liniový, sloupcový, koláčový, plošný), zásady tvorby grafu, specifika jednotlivých grafů. Úprava vzhledu grafu doplnění popisů v grafu, nastavení os, umístění grafu (sešit, nový list). Tisk a export možnosti tisku, náhled, export tabulek a grafů do jiných dokumentů (Word, PowerPoint), export dat do jiných formátů. 30. MS Excel verze 2010: Workshop Prohlubování znalostí a zkušeností s tabulkovým procesorem: využití různého formátování při tvorbě podkladových dat, zabezpečení buněk a dokumentů. Práce s funkcemi využití funkcí při výuce (matematiky, fyziky, informatiky) příklady a procvičování funkcí. Využití funkcí při běžné pedagogické činnosti

11 statistiky, přehledy. Formátování tabulek a grafů využití tabulek a grafů pro běžnou pedagogickou činnost tvorba rozvrhů, statistik. Tisk, možnosti importu a exportu datových souborů. 31. Využití EXCELU verze 2007 a 2010 ve výuce matematiky a fyziky Tabulkový procesor EXCEL a jeho funkce grafu. Základní pojmy zopakování základních pojmů: sešit, list, buňka. Formátování buňky jako základního prvku ohraničení, zarovnání, formát buňky (číslo, oddělování tisíců, desetinná místa, měna), sloučení, výplň. Funkce matematické (součet, suma, průměr, rozdíl, součin, mod, odmocnina, power, sin, cos, tg, zaokr. dolů, zaokr. nahoru), logické (A, když, ne), statistické (četnosti, max, median, průměr, průmodchylka). Graf XY bodový, sloupcový, koláčový. Zdrojová data, popisky (os x a y, legendy, hodnot, názvu grafu), nastavení formátu osy, legenda, grafické možnosti grafu, přesun grafu do samostatného listu. 32. Základy ovládání Mac OS X Základy a přehled funkcí Mac OS X, práce s pracovní plochou Mac OS X, složky a správu souborů. Seznámení s funkčností počítače/notebooku, přihlášení. Orientace na ploše. Trackpad ovládání a nastavení. Přístup na nápovědu a odbornou pomoc. Seznámení a operačním systémem Mac OS X Dock, seznámení s nabídkou Finder, orientace v nabídce Finder, přizpůsobení nabídky Finder. Správa složek a souborů přejít do složek pomocí Průzkumníka Finder, práce se složkami a soubory, uspořádání složek a souborů, vyhledávání souborů a složek. Využití základních nástrojů a programů Windows 7 vytvoření textového dokumentu a jeho uložení. System Preferences. Photo Booth. Práce na internetu, výběr prohlížeče, prohlížení webových stránek, vyhledávání informací pomocí různých webových vyhledávačů. 33. Pages - Textový editor v prostředí MAC OS, verze 2011 Textový procesor Pages a jeho funkce výběr grafického vzhledu, práce se soubory (tvorba nového dokumentu, otevření, import, uložení), orientace v základní menu. Písmo (font, velikost, barva, tučné, kurzíva, podtržené), podbarvení textu, textové efekty. Inspector. Práce s textem kopírovat, vyjmout, vložit, vložit jinak. Odrážky a číslování, zarovnání, rozložení a vzhled dokumentu, sloupce, textové pole, záhlaví, zápatí, číslování stránek, obsah. Práce s tvary

12 a obrázky pozice, velikost, formát a efekty tvarů a obrázků, obtékání textu. Tabulka tvorba, formát tabulky, ohraničení, formát buněk. Média možnosti vkládání médií do dokumentu fotografie, audio, video. 34. Numbers - Tabulkový editor v prostředí MAC OS, verze 2011 Úvod výběr grafického rozložení editoru a jejich možnosti, list, buňka, ukládání. Základní úpravy šířka sloupce, výška řádku, vložení nového řádku a sloupce, automatické doplnění číselné řady či textu, seřazení údajů podle abecedy. Formátování buňky jako základního prvku formát buňky (číslo, měna, datum,...), ohraničení, zarovnání, sloučení buněk, zalomení. Základní funkce součet, suma, průměr, rozdíl, součin. Jednoduchá tabulka ohraničení, barevné zvýraznění, sloučení a zarovnání buněk. Jednoduchý graf tvorba grafů z tabulky (xy, liniový, sloupcový, koláčový, plošný), úprava vzhledu grafu, doplnění popisů v grafu, nastavení os. 35. Keynote - Prezentace v prostředí MAC OS, verze 2011 Úvod výběr grafického vzhledu prezentace, orientace v menu, rozložení a další témata snímku. Tvorba a grafické pojetí prezentace vkládání snímků, rozložení snímků, pozadí snímků, vkládání tvarů, obrázků a tabulek. Import dat vkládání obrázků dostupných na internetu, vkládání fotografií a videa, zvuků. Možnosti efektů prezentace přechody snímků, animace snímků. 36. Výuka s použitím interaktivní tabule SMART Board Hardware propojením/notebooku - diaprojektoru - interaktivní tabule. Interaktivní pero a jeho ovládání. Seznámení s programem základní menu a orientace v něm (přidat list, uložit, rolety, pera, guma, tvary, vlastnosti). Úprava menu. Práce s lištami. Základní práce ve SMART Boardu psaní a úprava textu, vyvolání klávesnice, tvorba a úprava tvarů, vlastnosti textu a tvarů. Pokročilá práce SMART Boardu používání rolet, uspořádání, pořadí a posun tvarů, klonování, uzamykání, seskupování, kouzelná pera. Galerie seznámení s nabídkou a organizací obrázků, interaktivních a multimediálních prvků, 3D objektů, pozadí. Práce s galerií použití (vložení) prvků z galerie, využití a práce s interaktivními prvky. Tvorba vlastní galerie. Odkazy na užitečné webové stránky.

13 37. Výuka s použitím interaktivní tabule ActivBoard Hardware propojením/notebooku - diaprojektoru - interaktivní tabule. Elektronické pero a jeho ovládání. Seznámení s programem základní menu a orientace v něm (přidat list, uložit, rolety, pera, guma, tvary, vlastnosti). Úprava menu. Práce s lištami. Základní práce ve ActivBoardu vytvoření prázdného sešitu, anotační nástroje (pero, zvýrazňovač, guma), kreslící nástroje (vynášecí čára, šipka, ). Pokročilá práce ActivBoardu doplňování pomocí funkce gumy, textové pole, práce s barvami (pozadí, text), práce s roletkou. Knihovna seznámení s nabídkou a organizací obrázků, vkládání objektů z knihovny, práce s obrázky z knihovny. Práce s knihovnou použití (vložení) prvků z galerie, využití a práce s interaktivními prvky. Přidávání zdrojů do knihovny (fotoaparát, kopírování). Odkazy na užitečné webové stránky. 38. Základy zpracování hudby na počítači 1.část (hardware) Zdroje audio signálu a způsob jejich připojení, zpracování audio signálu, analogový zvuk, digitální zvuk. Převodníky AD/DA, MIDI, zdroje MIDI dat, MIDI převodníky, záznamová technika, reprodukční a pomocná technika. Nahrávací studio, konfigurace studiového počítače. Další studiová technika, akustika prostoru, organizace práce ve studiu. 39. Základy zpracování hudby na počítači 2.část (software) Nastavení pracovního prostředí, pracovní okna programu, práce se stopami. Nahrávání a editace MIDI, nahrávání a editace audia. Procesování, mixážní pult, automatizace. Konečné mixování a export, mastering, zálohování. 40. Zpracování hudby na počítači s použitím notového zápisu Seznámení s notačním programem - Sibelius, první spuštění, rychlý start, otevření souboru, popis pracovního prostředí. Přehrávání partitury, možnosti nastavení výrazu, základní možnosti úprav partitury. Tisk partitury, vytvoření nové partitury, nových hudebních nástrojů. Způsoby vytváření not, formátování partitury, aranžování hudby.

14 41. Finální zpracování hudby na počítači mastering, vícekanálový zvuk, vypálení CD/DVD Význam a použití finálního zpracování hudby, vstupní a výstupní formáty audio signálu. Možnosti záznamu, úpravy úrovně audio signálu. Procesování, analýza a redukce šumu. Využití pomocných programů typu Plug- in, vícekanálový zvuk surround, vypálení CD/DVD. 42. Využití počítače v hudební pedagogické praxi Význam a použití výpočetní techniky v hudební pedagogické praxi. Možnosti vstupů a výstupů interaktivní komunikace: klávesnice počítače, myš, MIDI klaviatura, mikrofon, skener, sluchátka, poslechové monitory, interaktivní tabule. Hudební výukové programy specializace na jednotlivé hudební disciplíny, typické výukové programy pro hudební nauku, intonaci, rytmus, sluchovou analýzu, hudební nástroje, notaci, kompozici. Notační program pro výuku tvorba partu, partitury, úpravy, přehrávání, tisk, pracovní výukové materiály. Metodika práce nové technologie výuky, začlenění do standardní výuky, tvorba metodických materiálů pro jednotlivé předměty. Hardwarové a softwarové požadavky konfigurace počítače, vstupní/výstupní zařízení pro dané výukové a notační programy. 43. MIDI digitální komunikace mezi hudebními nástroji Co je to MIDI, hardwarové prostředky MIDI, MIDI zprávy. General MIDI, SMF, MIDI a počítač. MIDI sekvencery, reálné a virtuální nástroje. Převod MIDI na audio, převod audio na MIDI, MIDI a noty. 44. Zpracování hudby na počítači s použitím notového zápisu Seznámení s notačním programem - Sibelius, první spuštění, rychlý start, otevření souboru, popis pracovního prostředí. Přehrávání partitury, možnosti nastavení výrazu, základní možnosti úprav partitury. Tisk partitury, vytvoření nové partitury, nových hudebních nástrojů. Způsoby vytváření not, formátování partitury, aranžování hudby.

Obsah akreditovaných kurzů

Obsah akreditovaných kurzů Obsah akreditovaných kurzů Školní noviny, časopis Textový procesor WORD a jeho funkce pro vytvoření školních novin či časopisu písmo (font, velikost, barva), odrážky a číslování, využití a tvorba stylů

Více

INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD

INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy KATALOG POŽADAVKŮ K MATURITNÍ ZKOUŠCE INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD ZKOUŠKA ZADÁVANÁ MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY Aktualizace katalogu schváleného

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Učební osnova předmětu Informační a komunikační technologie Studijní obor: Aplikovaná chemie Zaměření: ochrana životního prostředí analytická chemie chemická technologie Forma vzdělávání: denní Celkový

Více

Informatika a výpočetní technika

Informatika a výpočetní technika Školní vzdělávací program Obor: 7941 K / 81, Gymnázium 8-leté Učební osnovy pro nižší stupeň vzdělávání Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Matematika a její aplikace Informatika a výpočetní technika Charakteristika

Více

Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení Práce se soubory

Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení Práce se soubory Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů 35 Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení 44 Práce se soubory 54 Práce se sešity a šablonami 58 Práce s listy 85 Výběr, vkládání

Více

M A T U R I T N Í O K R U H Y Z I N F O R M A T I K Y

M A T U R I T N Í O K R U H Y Z I N F O R M A T I K Y M A T U R I T N Í O K R U H Y Z I N F O R M A T I K Y 1 Základy informatiky a teorie informace 1.1 Digitální reprezentace a přenos informací Jednotky informace bit a byte a jejich násobné jednotky, převody

Více

IMPLEMENTACE ECDL DO VÝUKY

IMPLEMENTACE ECDL DO VÝUKY Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice IMPLEMENTACE ECDL DO VÝUKY MODUL 4: TABULKOVÝ PROCESOR Metodika Zpracoval: Ing. Miroslav Hrdý srpen 2009 V rámci výuky žáku střední

Více

NADSTAVBOVÉ KURZY CENTRA POMŮCEK A INFORMATIKY TYFLOCENTRUM BRNO, O. P. S. Komu jsou kurzy určeny. Podmínky pro zahájení kurzu

NADSTAVBOVÉ KURZY CENTRA POMŮCEK A INFORMATIKY TYFLOCENTRUM BRNO, O. P. S. Komu jsou kurzy určeny. Podmínky pro zahájení kurzu NADSTAVBOVÉ KURZY CENTRA POMŮCEK A INFORMATIKY TYFLOCENTRUM BRNO, O. P. S. Komu jsou kurzy určeny Nadstavbové kurzy jsou určeny uživatelům informačních technologií (počítače, mobilní telefony, digitální

Více

Vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie. Obor vzdělávací oblasti: Charakteristika vzdělávacího oblasti:

Vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie. Obor vzdělávací oblasti: Charakteristika vzdělávacího oblasti: Vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Obor vzdělávací oblasti: Charakteristika vzdělávacího oblasti: Vzdělávací oblast v 1. období (1. 3. ročník) se nevyučuje v samostatném předmětu,

Více

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík...

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík... Obsah příručky Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3..................... 1 CorelDRAW............................................... 17 Corel PHOTO-PAINT...................................... 247 CorelDRAW

Více

Úvod 27 O autorech 31

Úvod 27 O autorech 31 Stručný obsah Úvod 27 O autorech 31 Část I: Instalace a spuštění 1. Co je nového v operačním systému Windows Vista 35 2. Instalace a konfigurace Windows Vista 49 3. Přizpůsobení systému Windows Vista 99

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Uživatelská příručka Jak nás kontaktovat Hlavní kancelář naší společnosti: WinSoft International 24 rue Louis Gagnière 38950 St Martin le Vinoux FRANCIE Hlavní linka: +33(0)4 38 02 22 00 Podpora zákazníků/

Více

S počítačem nejen k maturitě

S počítačem nejen k maturitě S počítačem nejen k maturitě 2. díl Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Tematické rozdělení dílů knihy S počítačem nejen k maturitě Obsah prvního dílu

Více

Zoner Photo Studio 12

Zoner Photo Studio 12 Zoner Photo Studio 12 Obsah Zoner Photo Studio 12 7 Úvodem... 7 Minimální... systémové požadavky 7 Upozornění... 7 Instalace... programu 7 Odinstalování... programu 8 Přehled... funkcí a novinek 8 Řešení...

Více

Univerzita Palackého v Olomouci. Použití dotykového zařízení v ekonomických, technických i specializačních oborech na základních a středních školách

Univerzita Palackého v Olomouci. Použití dotykového zařízení v ekonomických, technických i specializačních oborech na základních a středních školách Moderní učitel CZ.1.07/1.3.00/51.0041 Univerzita Palackého v Olomouci Pedagogická fakulta Použití dotykového zařízení v ekonomických, technických i specializačních oborech na základních a středních školách

Více

KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY

KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY platný od školního roku 2011/2012 INFORMATIKA ZÁKLADNÍ ÚROVEŇ OBTÍŽNOSTI Zpracoval: Schválil: CENTRUM PRO ZJIŠŤOVÁNÍ VÝSLEDKŮ VZDĚLÁVÁNÍ Ministerstvo

Více

KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY

KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY KATALOG POŽADAVKŮ ZKOUŠEK SPOLEČNÉ ČÁSTI MATURITNÍ ZKOUŠKY platný od školního roku 2011/2012 INFORMATIKA VYŠŠÍ ÚROVEŇ OBTÍŽNOSTI Zpracoval: Schválil: CENTRUM PRO ZJIŠŤOVÁNÍ VÝSLEDKŮ VZDĚLÁVÁNÍ Ministerstvo

Více

PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint

PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint SOŠS a SOU Kadaň Školení SIPVZ Prezentace, program MS PowerPoint PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint 2005 OBSAH CO JE TO PowerPoint...3 PREZENTACE...3 MO NOSTI PUBLIKOVÁNÍ PREZENTACÍ...3 K ÈEMU PREZENTACE

Více

Deskriptory pro MZI. 1 Základy informatiky a teorie informace. ..1.1 Digitální reprezentace a přenos informací

Deskriptory pro MZI. 1 Základy informatiky a teorie informace. ..1.1 Digitální reprezentace a přenos informací Deskriptory pro MZI 1 Základy informatiky a teorie informace..1.1 Digitální reprezentace a přenos informací..1.1.1 definovat jednotky informace bit a byte a jejich násobné jednotky;..1.1.2 rozlišit analogová

Více

Děkuji za čas, který jste této nabídce věnovali. Přeji příjemný pracovní den! Pavel Kraus, manažer projektu Gymnázium a SOŠ Rokycany

Děkuji za čas, který jste této nabídce věnovali. Přeji příjemný pracovní den! Pavel Kraus, manažer projektu Gymnázium a SOŠ Rokycany Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli! V předminulém školním roce jsem se na Vás obracel s dotazníkem, jehož cílem bylo zmapovat oblasti, ve kterých by Vaši zaměstanci uvítali možnost dalšího vzdělávání

Více

ZŠ a MŠ, Brno, Horníkova 1 - Školní vzdělávací program

ZŠ a MŠ, Brno, Horníkova 1 - Školní vzdělávací program 4.3. Informační a komunikační technologie Charakteristika předmětu Vzdělávací oblast je realizována prostřednictvím vyučovacího předmětu Informatika. Informatika je zařazena do ŠVP jako povinný předmět

Více

UČEBNÍ OSNOVA PŘEDMĚTU

UČEBNÍ OSNOVA PŘEDMĚTU UČEBNÍ OSNOVA PŘEDMĚTU INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE Název školního vzdělávacího programu: Kód a název oboru vzdělání: Management ve stavebnictví 63-41-M/001 Ekonomika a podnikání Celkový počet

Více

Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti

Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti UP E CENTRUM CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ JEZERKA O.P.S. Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti Studijní text Komplexní vzdělávací program pro lektory zaměřený na Evropskou unii a zpracování

Více

7.16 Pojetí vyučovacího předmětu Informační a komunikační technologie

7.16 Pojetí vyučovacího předmětu Informační a komunikační technologie 7.16 Pojetí vyučovacího předmětu Informační a komunikační technologie Obsahové, časové a organizační vymezení Vyučovací předmět Informační a komunikační technologie je vytvořen ze vzdělávacího oboru Informatika

Více

OpenOffice.org. Writer

OpenOffice.org. Writer OpenOffice.org Writer Obsah Balík užitečných programů!...9 OpenOffice.org Writer...10 Spuštění programu...10 Uživatelské rozhraní...10 Pracovní okno...10 Záhlaví okna...11 Hlavní příkazová nabídka...11

Více

Obrázky, zvuk a video v počítači

Obrázky, zvuk a video v počítači OBRÁZKY, ZVUK A VIDEO V POČÍTAČI KAPITOLA 6 Obrázky, zvuk a video v počítači FOTOGRAFIE V POČÍTAČI PŘEHRÁVÁNÍ HUDBY KOPÍROVÁNÍ HUDBY DO POČÍTAČE SYNCHRONIZACE HUDBY S PŘENOSNÝM PŘEHRÁVAČEM ZÁZNAM ZVUKU

Více

Filmy z vašeho života

Filmy z vašeho života Pinnacle Studio Verze 17 Včetně aplikací Pinnacle Studio Plu a Pinnacle Studio Ultimate Filmy z vašeho života Copyright 2013 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena. Respektujte prosím práva umělců

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

Adaptace studijních materiálů pro studenty se zrakovým postižením

Adaptace studijních materiálů pro studenty se zrakovým postižením Adaptace studijních materiálů pro studenty se zrakovým postižením Vladimíra Sehnalová CZ.1.07/2.2.00/29.0006 Ostrava, září 2012 Studijní opora je jedním z výstupu projektu ESF OP VK. Číslo Prioritní osy

Více

1. Začínáme s FrontPage 2003 11

1. Začínáme s FrontPage 2003 11 Úvod 9 1. Začínáme s FrontPage 2003 11 Instalace programu 12 Spuštění a ukončení programu 15 Základní ovládání 16 Hledání souborů 30 Najít a nahradit 31 Tisk 32 Schránka sady Office 34 Nápověda 36 Varianty

Více