Krize amerického trhu s nestandardními hypotékami US-Subprime

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Krize amerického trhu s nestandardními hypotékami US-Subprime"

Transkript

1 Krize amerického trhu s nestandardními hypotékami US-Subprime Strukturální příčiny a dopady pro rozvíjející se evropské hypotéční trhy Evropské sdružení stavebních spořitelen 25. října 2007 Hans-Joachim Dübel Finpolconsult.de, Berlin

2 O autorovi Bývalý člen Světové banky, zakladatel poradenské firmy v Berlíně (oblast rozvoje finančního sektoru); Autor nebo spoluautor všech významných evropských srovnávacích studií věnovaných hypotéčním úvěrům od roku 1995; Zkušenosti ze Spojených států amerických díky poskytování poradenských služeb pro americké společnosti působící na evropském trhu a řadě studií a konferencí o americkém trhu; Mezinárodní síť ekonomů v oblasti hypoték.

3 Historická struktura trhu USA 20. léta minulého století: banky a spořitelny omezeny na jednotlivé státy, 1932 proto založení Federal Home Loan Banks veřejné záruky za hypoteční úvěry (Federal Housing Administration), omezené na dlouhodobé hypotéky na rodinné domy s pevnou úrokovou sazbou Federal National Mortgage Association (Fannie Mae) vytváří paralelní systém financování k bankám a spořitelnám postavený na hypotéčních makléřích vietnamská fiskální krize má za následek privatizaci Fannie Mae. Vznikají Ginnie Mae (pro osoby s nízkými příjmy, veterány) a konkurenční Freddie Mac. 80. léta minulého století: federální regulace v jednotlivých státech vytváří pravidla ochrany spotřebitelů před lichvou vytváří se trh s nestandardními hypotékami subprime market. 90. léta 20. století: v důsledku krize spořitelen se z Fannie Mae a Freddie Mac stávají centrální refinančníci a úvěroví ručitelé na trhu klientů se středními příjmy. Výsledek: soukromý sektor se soustředil na rizikové segmenty trhu Jumbo, subprime, netradiční produkty/pohyblivé úroky.

4 Soukromé a veřejné segmenty trhu USA dnes Zdroj financování Kapitálové trhy (institucionální investoři, banky a spořitelny, soukromí investoři, cizinci Nástroj financování MBS, tax-preferred bonds Agentura MBS a obligace Úložky private-label MBS Zprostředkovatel úvěrového rizika Cílový segment FHA/VA a Ginnie Mae státní agentury Nízké příjmy pevné úroky nestandardní nastavitelná sazba Fannie Mae Freddie Mac FHLB Střední příjmy pevné úroky a půjčka 1. řádu Téměř standardní a standardní nastavitelná sazba a druhořadé banky finanční společnosti (hypotéční pojišťovny) Vysoké příjmy, standardní všechny úvěrové produkty NOVÉ SOUKROMÉ TRHY - nestandardní - téměř standardní ( Alt-A ) (Piggybacks, nízká dokumentace, neg. amortizace) Zdroj: Finpolconsult/Dübel

5 Deformace bytové politiky v USA Žádná podpora spoření; Odečtení úroků z hypotéčního úroku až do objemu půjčky 1 mil. USD (víceúčelové, včetně spotřebních úvěrů); Další daňové deformace: pojištění hypoték (do 2007 nelze odečíst z daní) oproti piggybacks (druhořadé úvěry, daňově odečitatelný úrok); Neexistence podpůrných programů pro výstavbu nájemních bytů s výjimkou pro velmi chudé (stigmatizace), právní úprava se soustřeďuje na krátkodobé pronájmy. Vlastnictví domů jako kasička pro financování spotřeby. Výsledek: cca 10 % domácností v USA je majiteli bytů, ačkoliv by vzhledem ke své platební schopnosti měly být jejich nájemníky.

6 Roztříštěný systém regulace Nepřehledná regulace nabízejících Fannie Mae/Freddie Mac (OFHEO), Banky (FDIC), Spořeny (OTC), Pojišťovny (regulace platná v jednotlivých státech, zejména North Carolina, New York, Arizona), Emitenti dluhopisů (SEC), nepřímo rovněž finanční společnosti a investiční banky. Celé třídy nabízejících jsou stěží regulovatelné (např. makléři v některých státech Kodex chování, finanční společnosti, soukromý majetek a zajišťovací investiční fondy). Roztříštěná ochrana spotřebitele (mnohdy roztříštěna na jednotlivé státy). Výsledek: systém reaguje problémy trhu příliš pozdě a váhavě Interagency Guidance pro nestandardní úvěry z roku 2007 přichází o 3-4 roky pozdě, funguje procyklicky. Téměř doslovné opakování podobné Guidance z roku 1999 (předchozí krize)

7 Na cestě ke katastrofě: Stimulování americké ekonomiky po Rekordně nízké úroky, expanzivní měnová politika (krátkodobá) a asijští investoři propadá se diskontní faktor pro bytovou výstavbu. Dřívější splácení hypoték s pevnou sazbou chrání USA před recesí. Podíl produktů s nastavitelnou úrokovou sazbou se cyklicky zvyšuje diskontní faktor dále klesá. Ekonomika odčerpávání hypotéčního majetku pro spotřební financování dále pohání vývoj cen domů (Home Equity Loans, cashout refinancování); Později, před vrcholem cyklu 2004/5, přicházejí netradiční produkty prodloužené umořování a kapitalizace úroků, pohyblivé úrokové sazby, zaváděcí úrokové sazby a reset; Tříštění daní upřednostňuje půjčky piggyback s extrémními dobami splácení - 100% financování se stává v mnoha přímořských oblastech standardem. Subprime trh vytlačuje státní úvěrové programy (s pevnou sazbou). Standardní (prime) úvěr se mění na nestandardní (subprime) v důsledku vysokých cen nemovitostí a struktury makléřských poplatků; Nový trh: Alt-A, s vysokým podílem půjček low-documentation (s omezenou nutností předkládat doklady o příjmech; vulgo: liar loans lhářské půjčky ). Výsledek: snižování úrovně norem úvěrování, rostoucí riziko platebního šoku, úvěrová, cená a spotřební bublina.

8 Cyklický nárůst úvěrování s pohyblivou úrokovou sazbou, růst cen úvěrování s pevnou sazbou s možností platby před splatností % % 35% 30% 25% 20% 15% Produkty rizikové, ale s vysokou marží s pohyblivou úrokovou sazbou ( bp v období nejnižších úroků) letá hypotéka s pevnou sazbou minus 3-letý stát. dluh, l.s. 30-letá hypotéka s pevnou sazbou minus 10-letý stát. dluh, l.s. Podíl financování s klouzavým úrokem v ročním průměru, r.s % 5% 0% Zdražení úvěrování s pevnou sazbou bp proti splacení před splatností. Quelle: Freddie Mac, Finpolconsult.

9 Cyklus vývoje reálných cen nemovitostí vykazuje v dlouhodobém srovnání nadhodnocování v období 2003/4, cenová bublina Boston New York Seattle Los Angeles Washington Miami San Francisco San Diego Zdroj: OFHEO, Úřad práce, Finpolconsult Index cen domů OFHEO redukovaný indexem spotřebitelských cen, 1999 = 100

10 Netradiční* úvěry s pohyblivou úrokovou sazbou a úrovně cen nemovitostí jsou úzce spjaty, % 60% CO VA NV DC CA 50% HI 40% 30% 20% 10% 0% Průměrná Median House cena nemovitosti Price * 1000 * USD 1000 USD *Půjčky s prodlouženou dobou splácení, kapitalizace úroku, vstupní úrokové sazby Zdroj: Anthony Sanders, Ohio State University.

11 Uvolnění majetku pomocí půjček s ručením součástmi domácností (HEL, Home Equity Loans) a předčasné splácení s cashout Odčerpání majetku při prodeji Odčerpání majetku při platbě Půjčky s ručením součástmi domácností - netto miliarda USD Například, Countrywide (Kalifornie) v roce 2006 byla největším věřitelem v Mexiku, díky poskytování cashout refinancování přistěhovalcům. Zdroj: Calculated Risk Blog.

12 Soukromý Subprime trh vytlačuje státní programy záruk za úvěry pro klienty s nízkými příjmy % Důvody: zaostává v přizpůsobování stropu cen nemovitostí, veřejný sektor se zaměřuje na úvěrování s pevnou sazbou. Zdroj: MBAA.

13 Subprime a Alt-A trhy dosahují nových rozměrů Objem RMBS vydaných v USA Odhad složení prvotřídních hypotéčních dluhů Zdroj: FitchRatings.

14 Nárůst výpadků jako důsledek klesajících úvěrovacích standardů Subprime trh Kumulace rizikových faktorů: >80% s pohyblivou úvěrovou sazbou, produkty s vysokým rizikem platebního šoku, vysoké LTV, nízká skóre; Prodlení plateb > 60 dní v květnu 07 cca 13%; Resetování 2007, 2008 vysoký počet výpadků. Alt-A trh Heterogenní segment, koncentrace úvěrů s nízkými požadavky na dokumentaci (liar loans), vysoký podíl pohyblivé úrokové sazby; Prodlení plateb > 60 dní v květnu 07 cca 3,5%. Prime trh pod tlakem rizika ceny nemovitostí: Vysoký převis nabídky, květen 07 9 měsíců s existujícími nemovitostmi; Nedostatek poptávky, protože jsou zpřísněny standardy upisování, subprime trh je v recesi; Výkyv cca. 1 mil nemovitostí: z dražeb, ze schodku poptávky; celkový trh přitom představuje cca 6,5 mil. transakcí; Riziko ztráty hodnoty (tržní hodnota klesá vlivem výše půjčky) ve stávající bytové výstavbě, neboť ceny zřejmě spadnou o 15 % - 40 %.

15 Výskyt výpadků podle rizikových tříd a produktů, stav polovina roku 2007 Standardní půjčky Nestandardní půjčky Hypotéky, které jsou 90 a více dní po splatnosti Standardní, variabilní úrok Nestandardní, variabilní úrok Standardní, fixní úrok Nestandardní, fixní úrok Zdroj: Wall Street Journal

16 Problémy resetování Interagency Guidance přichází příliš pozdě Šok z úrokové sazby v nestandardním úvěrování, číselný příklad Úroveň pohyblivých úroků Prime 1 rok Startovací úrok červen 2004 (x-2%) Startovací úrok červen 2005 (x-2%) Startovací úrok červen 2006 (x-2%) Zdroj: Finpolconsult/Dübel ? Plně indexované, plně amortizované upisování, jak požaduje Interagency Guidance, by znamenalo okamžité výpadky. Věřitelé jsou nuceni restrukturalizovat a/nebo odepsat dluhy (short sales, atd.).

17 Problematika resetování na subprime trhu Časový profil prvních úprav úrokových sazeb v různých třídách úvěrů, v miliardách USD za měsíc Zdroj: Credit Suisse.

18 Trh s obligacemi: Strukturální problémy na privátním trhu s cennými papíry Privátní trh s cennými papíry je založen na regulačním modelu SEC: Žádní zprostředkovatelé úvěrového rizika, jen emitenti a investoři; Zisky primárně z poplatků za služby a obchodování; ex-post kontrola rizik přes ručení za prospekt. Na agency -MBS trhu (Fannie Mae, Freddie Mac) a na bankovním trhu existují zprostředkovatelé úvěrového rizika a funguje zde plná regulace všeobecně nižší podíl výpadků (default). Ratingové agentury a investiční banky pracují bez ekonomického modelu trhu s byty (cenový a výrobní cyklus), nadto masivní pobídkové problémy: Rady poskytované investorům se často odchylují od interního obchodního chování; Komplexnost a nelikvidnost nástrojů vytváří bezpečné zisky (např. CDO); Ratingové agentury jsou placené emitenty. Účetní pravidla umožňují nadměrné nadhodnocování úvěrů vůči investorům, Účinná pravidla úrokových sazeb umožňují podhodnocovat hodnotu vůči dlužníkům;

19 Přeměna nejistých aktiv na jisté obligace Přeměna hypoték a majetku společností na obligace Kanál krátkodobé obligace (např. SIV) LBO společnost Finanční hospodářství Krátkodobá obligace Ekvita Nadřízené Podřízené CDO Podřízené tranše Ekvita DPPI nebo CDO ekvita Hlavní chráněné bankovky Nadřízené CDO tranše CDO ekvity tranše Nadřízené AAA Podříz. tranše Ekvita Nadřízené Podřízené Ekvita Spekulační úvěry Podřízené HY obligace BBBrated HEL ABS/ CMBS nebo syntet. Spekulační úvěry Podřízené HY obligace Ekvita Nadřízené Podřízené (často BBB) Ekvita Aktiva společnosti Hypotéky Skutečné hospodářství Absence zprostředkovatelů úvěrového rizika, systém založený na poplatcích; Žádná likvidita, žádná tržní tvorba cen; SEC vždy příliš pozdě. Otázka: Jsou CDO budoucností krytého systému zástavních listů? Zdroj: Prezentace na Barcelona Global ABS Conference červen 2007

20 zjevně bezpečné Jsem z komise pro cenné papíry, pane Fernwiltere. Jsem tu, abych se podíval na vaše účetnictví. Je vám jasné, že účetní praktiky jistých velkých společností měly devastující dopad na naše finanční trhy?.. Ještě jedno takové falšování účetních knih takového měřítka a celá ekonomika by mohla zkolabovat! DOPORUČUJI PRODAT

21 Cyklické problémy na trhu cenných papírů Ceny druhořadých nestandardních tranší se od poloviny roku 2006 hroutí, děje se tak v důsledku zvěřejňovaných zpráv o podvodech; Od počátku 2007 na subprime trhu žaloby pro podvod na původce, likvidace (New Century), převzetí, v současnosti již tento vývoj postihl i prime trh; srpen/září 07: Krize mezibankovního trhu způsobená nadměrným cizím financováním, nejasným vystavováním bank nelikvidním produktům a produktům s vysokou mírou neplnění, riziko ceny domů v USA; Nového ohodnocování nelikvidních produktů je de-facto nemožné, ovlivňuje celý investorský sektor; Výpadek zajišťovacího fondu Bear Stearns považován za předchůdce budoucích nezdarů dalších fondů s vysokými zisky; Sektor korporátního financování je rovněž vážně postižen: Trh ABCP (krize IKB), arbitráž Basel I, SIVs (nebilanční bankovní struktury), arbitráž Basel I, Úvěrový trh pod vlivem pákového efektu. Výsledek: intervence centrální banky mají přinést řešení systematického rizika. Ztráta důvěry investorů v trh zajišťovaný aktivy.

22 Ztráta důvěry Ceny AAA sledují BBB (Home Equity Loans) AAA BBB Zdroj: Markit.com

23 Důsledky krize amerického hypotéčního trhu pro Evropu Přímé: Investoři do amerických hypotéčních cenných papírů (často neinformovaní), značně mírnější vystavení riziku (výjimky). Finančníci amerických zprostředkovatelů na hypotéčním trhu (obecně profesionálnější) Nepřímé: Emise cenných papírů se oddalují, pravděpodobná stagnace nebo pokles emisí; Zvýšení cen podřadného a vysoce rizikového úvěrování; Rizika financování na vysoce rizikových trzích (UK, Španělsko) jsou jasněji vnímána, nové ocenění; Marking-to-market a downgrades s sebou nesou těsnější regulační bariery pro institucionální investory snižuje se likvidita primárního trhu; Zajišťovací investiční fond a SIV travails (snížení pákového efektu) snižují likviditu sekundárního trhu. NICMÉNĚ: Růst podporuje rizikovost a poptávku po evropských aktivech; Pokračuje plavení globální likvidity, zejména vyvolané asijskými úsporami Intervence centrální banky kupují čas (snížení stupně zadlužení u nebilančních nástrojů a uvolnění krize likvidity některých bank); Globální růst podporuje úvěrové riziko, ale i poptávku po evropských realitních aktivech.

24 Růst globální likvidity je nadále velmi vysoký Globální * růst omezená a nejširší zásoby peněz (M0 a M3- narrow a broad money) : Na křižovatce Globální omezená zásoba peněz Globální nejširší zásoba peněz * HDP G5 - vážené tempo růstu zásob M0 a M3 (G5: USA, evropské země, Japonsko, GB a Kanada) Americké úrokové sazby se snižují a stádní chování centrální banky budou pravděpodobně motivovat množství peněz; Repo likvidita se působením nástrojů využívajících zajištění aktivy naopak zpomalí. Zdroj: Deutsche Bank.

25 Přecenění evropského RMBS na vysoce rizikových trzích rozpětí AAA tranší Zdroj: Merrill Lynch.

26 Rozsáhlé přecenění se týká rovněž Covered Bonds leden 07 červenec 07 srpen 07 září 07 říjen 07 Německo Španělsko Francie Irsko GB USA Zdroj: Merrill Lynch.

27 Historické zkušenosti s rozšířením ziskového rozpětí hovoří pro cyklus 3-4 let (nejnižší nejvyšší úroveň) Míry delikvence u domovních hypoték Benchmark korporátních rozpětí Baa Při uvažování posuvu vůči korporátnímu rozpětí o 1 čtvrtletí má míra delikvence nejlepší vypovídací schopnost

28 Rizikové faktory rozvíjejících se evropských hypotéčních trhů (střední a východní Evropa) Financování do značné míry v rukou mezinárodních bank doprovázeno vysokými platebními deficity, často doprovázeno agresivními strategiemi vstupu na trh, Převládají produkty s variabilními úrokovými sazbami, v mnoha případech ve spojení s rizikem směnného kurzu ( carry trade drobného investora). Výjimky: Česká republika, Slovensko, Maďarsko. Země s variabilními úrokovými a valutovými sazbami zažívají větší nárůst cen nemovitostí, např. Estonsko, Lotyšsko (Euro), Polsko (CHF), vývoj v České republice podstatně mírnější. Kolik z toho vývoje připadá na počínající přizpůsobení cen (při zavádění financování bytové výstavby) a kolik na cyklický vývoj cen nebo spekulace? Česká republika vykazuje typickou strukturu pouhé počínající úpravy cen. Poměrně rychlé rozšíření produktového menu na high-ltv úvěrování, dokonce neúčelové úvěry zajištěné věcmi z domácnosti (v Česku známé pod názvem americká hypotéka ). Zvyšující se počet zprostředkovatelů úvěrů v kombinaci s novými účastníky trhu, v Polsku např. dosahuje 30 % (většinou úvěroví makléři, např. Millennium Bank). Ochrana spotřebitele stále poměrně nerozvinutá, děravý bankovní dozor (např. vystavení věřitelů s domácím depozitním základem rizikům směnného kurzu).

29 Rozvíjející se Evropa s velkým přílivem čistého kapitálu a schodkem ve výkonové bilanci (analogie s USA) Rozvojový trh ASIE Rozvojový trh EVROPY Brutto příliv soukromého kapitálu Brutto odliv soukromého kapitálu Netto příliv soukromého kapitálu Platební bilance Akumulace zahraničních rezerv

30 Nárůst úvěrů Růst zahraničních úvěrů bankám pohání rozvíjející se úvěrové trhy Vztah mezi růstem úvěrů a růstem zahraničního financování bank, (%) Nárůst zahraničního financování bank, brutto Zdroj: IMF Global Financial Stability Report, září 07

31 Faktory snižující rizika na rozvíjejících se evropských hypotéčních trzích Vysoký podíl přímých investic snižuje riziko likvidity (centrály většinou zajišťují své místní filiálky). Zbývající místní banky se profesionalizují a specializují se, z části na financování bytové výstavby. Existují i trhy s produkty s pevnou sazbou a programy podpory spoření (často s vysokými subvenčními náklady). Důležité prvky (např. demografie, migrace, volná pracovní místa) zpomalují růst cen Výjimkou je Polsko s nejsilnějším tlakem poptávky a rovněž metropole ostatních zemí. Nová výstavba reaguje pružně na cenové signály, rychlé dokončování staveb snižuje riziko nadměrného reagování cen. Výjimkou je Lotyšsko a Estonsko s nepružnými dodavatelskými podmínkami Zatím nejsou patrné známky nadměrného stavebního boomu spíše návrat k normálním podmínkám 80. let minulého století.

32 Úvěrování ovládnuté devizovými půjčkami Polsko riziko spekulace Purpose Only housing Any purpose related to real estate Loan-to-value ratio 70% 80% (exceptions up to 100%) Maturity 10 years 15 years (up to 35 years available) Currency PLN PLN, CHF, EUR, USD Distribution Only through banks Alternative distribution channels Interset rates in Zloty 37% 8% Zloty Cizí měna Celkem Zloty Cizí měna Devizové úvěrování s krátkodobými úrokovými sazbami snižuje počáteční platby na úkor vysokého rizika platebních šoků. Paleta produktů se rychle rozšiřuje do rizikovějších segmentů (FF ve srovnání se západoevropským vývojem od 70. let). Vysoký podíl zprostředkovatelů úvěrů vyžívaných zejména nově příchozími věřiteli. Koeficient ceny nemovitostí a příjmů se ve Varšavě od roku 2003 zvýšil na dvojnásobek. Rizikový profil produktového menu Ceny bytů a platy ve Varšavě Účel Koeficient úvěru a hodnoty Splatnost Měna Rozdělování Úrokové sazby v zlotých Pouze bytová výstavba 70 % 10 let CZK Jen prostřednictvím bank 37 % Jakýkoliv účel týkající se nemovitostí 80% (výjimečně 100%) 15 let (možné až 35 let) PLN,CHF,EUR, USD Alternativní distrib. kanály 8 % Cena za metr čtvereční Průměrná měsíční hrubá mzda nebo plat Zdroje: NBP, Finpolconsult research.

33 Česká republika zklidnění po počáteční úpravě Růst úvěrů a růst cen nemovitostí Účel 25% 20% 15% 10% 5% 0% -5% Koeficient úvěru a hodnoty Splatnost Měna Rozdělování Úrokové sazby v CZK % Růst Single-family ceny rodinného home price domu, growth, l.h.s. Růst Housing úvěru loan na growth, bydlení, r.h.sr.h.s. 100% 10% Rizikový profil produktového menu 1995 Pouze bytová výstavba 70 % (zákonný limit) 15 let CZK Jen prostřednictvím bank 14 % 2005 Byt. výstavba, vybavení 70% (max.možný) 20 let (možné až 40 let) CZK Alternativní distrib. kanály 5 % Úvěrování téměř výhradně v CZK. Typicky úvěrování s pevným úrokem (fixace na 5 let), s pevným ziskovým rozpětím podle krytí obligacemi nebo úložkami stavebního spoření. Rozšiřující se paleta produktů, dosud ale stále většinou konzervativní koeficient půjčky k hodnotě. Distribuce ovládána bankovními sítěmi. Pokles cen od 2003 (v současnosti se vývoj obrací). Poměr ceny domů v Praze a České republice k příjmům Obr.III.10 Poměr cen bytů kroční mzdě (poměr ceny za byt o rozloze 68m2 k mzdě za poslední 4 čtvrtletí Česká republika, celkem (stupnice vlevo) Praha (stupnice vpravo) Zdroj: ČNB, Merrill Lynch, Finpolconsult research.

34 Otázky, kterými je nutno se zabývat na rozvíjejících se evropských trzích Nebezpečí, že se rozvíjející se realitní rozvojové evropské trhy stanou bezpečným přístavem pro celosvětovou likviditu, hrozí, že se stanou dalším místem spekulace. Kontroly toků kapitálu jsou možným řešením, nicméně s nežádoucími dlouhodobými účinky (Malajsie). Ochrana proti spekulacím s realitami by měla zahrnovat: Proměnlivé devizové kurzy ke zvýšení transparence rizikových prémií a vyrovnání schodků ve výkonové bilanci (zejména pobaltské republiky). Jako protiopatření zavedení dohledu nad úvěry v cizích měnách a s nimi souvisejícím spotřebitelským carry trade. Zlepšený regulativní rámec (bankovní dozor, ochrana spotřebitelů) podporující: úvěrování s pevnou sazbou, dlouhodobé oceňovací techniky (na rozdíl od tržních hodnot), přiměřené doby splácení, na začátku fáze spoření, která podporuje tvorbu vlastního kapitálu, transparence rizika bank a využití kapitálových trhů pro přenos rizik. Dostatečně konzervativní státní měnová politika, tlumící růst ve prospěch větší stability.

35 Několik širších závěrů z americké krize Problém č. 1 plavení globální likvidity a nízkých cen úvěrových rizik: Přesycení asijskými úsporami, státní kapitál a jiné zdroje nadměrné likvidity ničí veškeré možnosti peněžní politiky, které mohly ovlivnit dlouhodobé úvěrové sazby; Větší spotřeba, vývoj domácího kapitálového trhu, priorita pružných devizových kurzů za účelem přesměrování globálních kapitálových toků do nejproduktivnějších způsobů využití. Problém č. 2: nedostatky ve finanční regulaci a standardech ochrany spotřebitele: Pobídkové standardy pro trh s cennými papíry (např. ratingové agentury, převzetí rizika zprostředkovatelů místo poplatků Haircuts); Transparentnost a regulace nebankovních finančních institucí jako hlavního zdroje arbitráže; Stigmatizace ochrany spotřebitele jako nepřítele bank, jež má být překonána společným přístupem k regulaci (jako součásti finanční regulace); Basel III, pro podložení transformace lhůt univerzálních bank s vlastním kapitálem (v současné době křížové dotace cen úvěrů ze zisků z transformace lhůt). Problém č. 3: nedostatek globální koordinace: Likviditní a regulační politiky napříště nemohou být izolované, při daném rozsahu globálních kapitálových toků to není možné; Regionální integrační přístupy jako výchozí bod pro následnou globální koordinaci (například integrace finančních trhů EU).

36 Kontakt Hans-Joachim Duebel Finpolconsult.de Esmarchstr. 15 D Berlin

ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ

ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 213 / 214 ZPRÁVA O FINANČNÍ STABILITĚ 213 / 214 ISBN 978-8-87225-52-3 Péče o finanční stabilitu je definována v zákoně o České národní bance (ČNB) č. 6/1993 Sb. ve znění pozdějších

Více

4 FINANČNÍ SEKTOR 4 FINANČNÍ SEKTOR 4.1 VÝVOJ VE FINANČNÍM SEKTORU

4 FINANČNÍ SEKTOR 4 FINANČNÍ SEKTOR 4.1 VÝVOJ VE FINANČNÍM SEKTORU 53 4 FINANČNÍ SEKTOR 4.1 VÝVOJ VE FINANČNÍM SEKTORU Vývoj v českém finančním sektoru byl v roce 213 převážně pozitivní. Bankovní sektor posílil svou kapitálovou přiměřenost. Přes meziroční pokles zisků

Více

Byty nad zlato? Analýza vývoje rezidenčního trhu v České republice

Byty nad zlato? Analýza vývoje rezidenčního trhu v České republice Byty nad zlato? Analýza vývoje rezidenčního trhu v České republice 2010 2011 Únor 2012 Obsah Úvod 3 1 Makroekonomický vývoj 4 1.1 Makroekonomický vývoj v evropském kontextu 4 1.2 Makroekonomický vývoj

Více

Růst státního dluhu rizika pro ekonomiku, podniky, občany i finanční sektor

Růst státního dluhu rizika pro ekonomiku, podniky, občany i finanční sektor Růst státního dluhu rizika pro ekonomiku, podniky, občany i finanční sektor «David Marek, Pavel Mertlík, Luděk Niedermayer, Pavel Sobíšek Listopad 2009» 3 Úvod 4 Shrnutí Kapitoly 8 Vývoj veřejného dluhu

Více

Pololetní zpráva 2014 Komerční banka, a.s.

Pololetní zpráva 2014 Komerční banka, a.s. Pololetní zpráva 2014 Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s. Pololetní zpráva 2014 Obsah O společnosti 1 Profil Skupiny Komerční banky Přehled 1. pololetí 2014 Strategie a výsledky společnosti Správa

Více

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012 ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012 květen 2013 OBSAH Shrnutí vývoje v roce 2012... 3 1. Makroekonomická situace a vnější vztahy... 5 1.1. Makroekonomická situace... 5 1.2. Devizový trh... 7 2.

Více

Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky. Výroční zpráva 2009 Komerční banka, a.s.

Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky. Výroční zpráva 2009 Komerční banka, a.s. 2009 Dlouhodobé vztahy se zákazníky a dalšími partnery patří k hlavním pilířům strategie Komerční banky Výroční zpráva 2009 Komerční banka, a.s. 2 700 Počet zákazníků celé Skupiny KB přesáhl 2,7 milionu.

Více

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností. Zuzana Ančincová

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností. Zuzana Ančincová Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností Zuzana Ančincová Bakalářská práce 2009 ABSTRAKT Tato bakalářská práce se zabývá vývojem úspor a zadluženosti českých domácností. Teoretická část

Více

ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY. (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final}

ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY. (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final} EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 25.3.2013 COM(2013) 150 final ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final} CS CS 1. ÚVOD Evropa v současnosti čelí

Více

Radlická 333/150, Praha 5, PSČ 150 57, Česká republika Právní forma:

Radlická 333/150, Praha 5, PSČ 150 57, Česká republika Právní forma: V Ý R O Č N Í Z P R Á V A 2 0 1 1 0 8 09 1 0 11 12 13 14 Č e s k o s l o v e n s k á o b c h o d n í b a n k a, a. s. M M X I Obchodní firma: Československá obchodní banka, a. s. Sídlo: Radlická 333/150,

Více

Výroční zpráva 2013 Komerční banka, a.s.

Výroční zpráva 2013 Komerční banka, a.s. Výroční zpráva 2013 Komerční banka, a.s. Charakteristika za období 2009 2013 Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) Konsolidované údaje (mil. Kč) 2013 2012 1 2011 2010 2009 Finanční

Více

Výroční zpráva 2014. Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s.

Výroční zpráva 2014. Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s. 12 13 Výroční zpráva 2014 Komerční banka, a.s. Komerční banka, a.s. Charakteristika za období 2010 2014 Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) Konsolidované údaje (mil. Kč) 2014 2013

Více

Banking Executive Survey 2014

Banking Executive Survey 2014 Banking Executive Survey 2014 Albánie, Bělorusko, Česká republika, Estonsko, Kosovo, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko kpmg.com/cee KPMG ve střední a

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014. Československá obchodní banka, a. s. MMXIV

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014. Československá obchodní banka, a. s. MMXIV VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 11 12 131415 16 17 Československá obchodní banka, a. s. MMXIV Obchodní firma: Československá obchodní banka, a. s. Sídlo: Radlická 333/150, Praha 5, PSČ 150 57, Česká republika Právní

Více

Hypoteční specialisté v roce 2009

Hypoteční specialisté v roce 2009 Hypoteční specialisté v roce 2009 Hypoteční specialisté v roce 2009 1 Obsah OBSAH Poslání, vize, krédo, hodnoty 02 04 Profil 06 08 12 14 19 24 30 32 36 39 Rok ve zkratce Rozhovor s představenstvem Statutární

Více

KRIZE VEŘEJNÝCH FINANCÍ A JEJÍ DOPAD NA PODNIKÁNÍ

KRIZE VEŘEJNÝCH FINANCÍ A JEJÍ DOPAD NA PODNIKÁNÍ KRIZE VEŘEJNÝCH FINANCÍ A JEJÍ DOPAD NA PODNIKÁNÍ Analýza zpracovaná v rámci projektu Udržitelnost sociálního dialogu v ČR rozvoj kvality služeb zástupců zaměstnavatelů, reg. č. CZ.1.04/1.1.01/02.00012.

Více

Hypoteční bankovnictví v podmínkách české ekonomiky

Hypoteční bankovnictví v podmínkách české ekonomiky APLIKOVANÉ PRÁVO 1/2005 ŠÁRKA ČECHLOVSKÁ Hypoteční bankovnictví v podmínkách české ekonomiky 1. Historie hypotečního úvěru v českých zemích Zastavování nemovitostí jako zdroj dlouhodobého financování má

Více

Zpráva představenstva o podnikatelské činnosti společnosti a stavu jejího majetku za rok 2013

Zpráva představenstva o podnikatelské činnosti společnosti a stavu jejího majetku za rok 2013 Zpráva představenstva o podnikatelské činnosti společnosti a stavu jejího majetku za rok 2013 Konsolidované hospodářské výsledky V náročném ekonomickém prostředí prožila Česká spořitelna jeden z nejúspěšnějších

Více

banky Výroční zpráva 2010 Komerční banka, a.s.

banky Výroční zpráva 2010 Komerční banka, a.s. banky am ac ms am hm mm rm vc ss pp lm mt op he af mt tt mp Výroční zpráva 2010 Komerční banka, a.s. charakteristika za období 2006 2010 Podle Mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS) Konsolidované

Více

Finanční krize rok poté. Martin Lobotka mlobotka@csas.cz 224 995 192

Finanční krize rok poté. Martin Lobotka mlobotka@csas.cz 224 995 192 Finanční krize rok poté Martin Lobotka mlobotka@csas.cz 224 995 192 Co nás dnes čeká Stručná historie krize Faktory podílející se na vzniku krize Makroekonomické příčiny Alternativní investice: hedge fondy,

Více

ZNALECKÝ POSUDEK č. 30/2013

ZNALECKÝ POSUDEK č. 30/2013 Kvita, Pawlita & Partneři, s. r.o. Olbrachtova 1334/27, 710 00 Ostrava - Slezská Ostrava Zapsaná v Obchodním rejstříku u KS v Ostravě, oddíl C, vložka 6941. ZNALECKÝ POSUDEK č. 30/2013 VE VĚCI URČENÍ ZPENĚŽITELNÉ

Více

Informace o finančních nástrojích a souvisejících rizicích

Informace o finančních nástrojích a souvisejících rizicích Informace o finančních nástrojích a souvisejících rizicích Obsah Úvod: Vytvoření investičního portfolia MIFID 1. Depozita a krátkodobé nástroje peněžního trhu 1.1. Fondy peněžního trhu 2. Dluhopisy a obdobné

Více

Navigátor bezpečného úvěru

Navigátor bezpečného úvěru Navigátor bezpečného úvěru Finální verze 30. listopadu 2011 Obsah SEZNAM OBRÁZKŮ... 3 SEZNAM TABULEK... 4 1. ÚVOD... 5 2. ANALÝZA TRHU SPOTŘEBITELSKÝCH ÚVĚRŮ V ČR... 6 2.1. ANALÝZA TRHU SPOTŘEBITELSKÝCH

Více

Studie, březen 2010. Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009

Studie, březen 2010. Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009 Studie, březen 2010 Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009 2 Obsah Úvod 5 1 Makroekonomický vývoj 6 1.1 Ekonomický vývoj v evropském měřítku 6 1.2 Ekonomický vývoj v ČR 7 1.3 Vývoj sektoru stavebnictví 9

Více

Bankovnictví I přednášky

Bankovnictví I přednášky Katedra financí, Dalibor Pánek Email: panek@econ.muni.cz Bankovnictví I přednášky 1. přednáška 20.2.2007 Bankovní soustava Kolébkou bankovnictví je Itálie, kde banky vznikly někdy v 10., 11. století. Slovo

Více

ŠKOLA INVESTORA ANEB AKADEMIE INVESTOVÁNÍ

ŠKOLA INVESTORA ANEB AKADEMIE INVESTOVÁNÍ ŠKOLA INVESTORA ANEB AKADEMIE INVESTOVÁNÍ Jste začátečník nebo i pokročilý investor? Neznáte nějaký ekonomický termín, či si například potřebujete osvěžit technickou analýzu? Tato abeceda investora by

Více

Velké plány, peníze a pády hledání hodnot a odpovědí ve finanční krizi Petr Lebeda

Velké plány, peníze a pády hledání hodnot a odpovědí ve finanční krizi Petr Lebeda Velké plány, peníze a pády hledání hodnot a odpovědí ve finanční krizi Petr Lebeda Velké plány, peníze a pády hledání hodnot a odpovědí ve finanční krizi Petr Lebeda České předsednictví Rady EU přichází

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Banka inspirovaná klienty

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Banka inspirovaná klienty VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 Banka inspirovaná klienty Výroční zpráva 2013 Banka inspirovaná klienty 2 Obsah Klíčové ekonomické ukazatele 3 Seznamte se s Raiffeisenbank a.s. 4 Významné události roku 2013 5 Slovo

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Bakalářská práce. Investování do podílových fondů. Investing in shares funds.

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Bakalářská práce. Investování do podílových fondů. Investing in shares funds. ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Investování do podílových fondů Investing in shares funds Marek Pešek Plzeň 2013 Čestné prohlášení Prohlašuji, že jsem bakalářskou práci

Více

MĚNOVĚ POLITICKÉ OTÁZKY FINANCOVÁNÍ VĚDY A VÝZKUMU

MĚNOVĚ POLITICKÉ OTÁZKY FINANCOVÁNÍ VĚDY A VÝZKUMU MĚNOVĚ POLITICKÉ OTÁZKY FINANCOVÁNÍ VĚDY A VÝZKUMU Richard Pospíšil Moravská vysoká škola Olomouc, o. p. s. Olomouc 2010 Projekt Aplikovatelný systém dalšího vzdělávání ve VaV (dále jen APSYS) OP VK č.

Více