Křesadlo za rok let se věnujeme rozvoji, podpoře a propagaci dobrovolnictví v České republice

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Křesadlo za rok 2012 20 let se věnujeme rozvoji, podpoře a propagaci dobrovolnictví v České republice"

Transkript

1 Křesadlo za rok let se věnujeme rozvoji, podpoře a propagaci dobrovolnictví v České republice

2 Křesadlo za rok 2012 najednou toho dokáže tolik, až se zdá, že je kouzelné: vyjadřuje dík těm nejobětavějším z obětavých. U neznalých vzbuzuje respekt k těm, kteří se odhodlali pomáhat, a dokazuje, že i dnes mezi námi žijí obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci. Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001 a v témže roce obdrželi Křesadlo první dobrovolníci v Praze. Od té doby se cena rozšířila do 11 měst ČR. Nyní se vám dostávají do ruky příběhy deset pražských dobrovolníků, kteří dostávají Křesadlo za rok Každému jsme položili otázku Proč se věnovat dobrovolnictví? Váš vzkaz všem, kteří zvažují zapojení do dobrovolnictví. Jejich odpovědi najdete pod medailonky. Nezkrácenou verzi si můžete přečíst na našem webu

3 Adriana 57 let Skálová akademická malířka a překladatelka Dobrovolnictví je pro akademickou malířku. Adrianu Skálovou přirozenou součástí života, začala s ním už na střední škole. Pak pokračovala v Pražské organizaci vozíčkářů, kde šest let docházela pomáhat paní odkázané na invalidní vozík. Nyní je již devět let v hospicovém občanském sdružení Cesta domů. Její hlavní náplní je pomoc a podpora v rodinách klientů. Angažuje se také v suchdolském komunitním dění. Je členkou a zakladatelkou několika spolků a ještě jí zbývá čas na vedení ochotnického divadla. Je to normální a je to taky někdy legrace.

4 Milan 67 let Hulík advokát, publicista a historik JUDr. Milan Hulík, Ph.D. je trochu jiný druh dobrovolníka. Své znalosti a zkušenosti právníka využívá v pomoci nespravedlivě pronásledovaným, sociálně slabým a zároveň se velmi angažuje v aktivitách, vedoucích k pozitivním změnám ve společnosti. Píše a publikuje články na obranu demokracie, je místopředsedou české pobočky Hnutí křesťanů za odstranění mučení. Aktivně působí ve sdružení Veřejnost proti korupci, které monitoruje porušování práva v souvislosti s korupčním jednáním. Dobře vidíme jen srdcem, co je důležité, je očím neviditelné. Antoine de Saint Exupéry

5 Daniel 53 let Stirský ekonom, auditor Pan Ing. Daniel Stirský je pět let dobrovolníkem v programu Adopce osamělých seniorů v Maltézské pomoci, o.p.s. Do programu se zapojil, jak sám říká: protože jde o jednu z nejohroženějších skupin lidí, zvláště pokud žijí úplně sami, a při tom péče o seniory není tak oblíbená, jako třeba o děti. V současné době dochází za paní, která žije sama, neúnavně si s ní povídá a vyvádí ji tak z osamělosti. Hodie mihi, cras tibi. Dnes (ty) mně, zítra (já) tobě.

6 Petra39 let Dvořáčková marketingová analytička Ing. Petra Dvořáčková začala spolupracovat s DC Protěž před sedmi lety, kdy byla těhotná. Navštěvovala klienty v Geriatrické klinice a v pravidelných návštěvách pokračovala i po porodu, kdy přicházela rozdávat radost seniorům i s miminkem. S dobrovolnickou činností Petra nepřestala ani když už měla druhé dítě. Tentokrát chodí za postiženým pánem, který je slepý, je na invalidním vozíku a trpí také psychickými poruchami. Petra učí své děti přirozenou a nenásilnou formou, že na světě jsou i lidé, kterým je potřeba pomáhat. Má to určitě vždycky smysl a na konci dne máte dobrý pocit.

7 Jiří 71 let Wencl důchodce Občanské sdružení KampaNula vzniklo před dvěma lety, ale aktivita pana Wencla sahá mnohem dál. Od povodní r organizuje pravidelná sousedská setkávání na náplavce. Stará se o malostranské seniory a navštěvuje Domov důchodců v Unhošti. Každoročně se podílí na přípravě a realizaci řady akcí (např. Malostranské vinobraní, Štědrodenní punč) a publikuje články v Malostranských listech. Jiří Wencl je neúnavný propagátor a organizátor akcí, svým nadšením a elánem nenechá nikoho v klidu. Myslím si, že je v každém z nás skryta potřeba být prospěšný svému okolí.

8 Dominik 26 let Blažek student medicíny Dominik Blažek působí v Dobrovolnickém centru FN v Motole od roku Zřejmě mu nestačila činnost na klinice rehabilitace a proto se svými spolužáky založil hudební skupinu Ježci, se kterou baví pacienty. Aktuálně je Dominik na dětské psychiatrické klinice, kde s dětmi nacvičuje divadelní hry a pohádky, které potom předvádějí ostatním. Dobrovolnictví nám nabízí možnost jednat bez očekávání protislužby. Zdánlivě nerovná rovnice v sobě skrývá nesčetně inspirací a velké bohatství. Zkusme je více hledat.

9 Antonín 57 let Křeček invalidní důchodce Pan Antonín Křeček je dobrovolníkem v Dobrovolnickém centru Lékořice, působícím v Thomayerově nemocnici. Ač je sám po těžké autonehodě v invalidním důchodu, nechtěl pomoc jen přijímat a hledal místo, kde bude užitečný. Již šest let je společníkem u lůžka pacienta. Je důkazem toho, že i když vás v životě potkají těžké zdravotní komplikace, chuť k životu ztratit nemusíte. Je to pro mě smysluplné naplnění volného času a dává mi pocit užitečnosti. Dobrovolnictví by se mělo stát přirozenou součástí života každého z nás. Zkuste to také!

10 Marie 69 let Lindrová odborná konzultantka v krizové intervenci Paní Marie Lindrová nastoupila před sedmi lety do poradny pro ženy projektu Linka pomoci, o.s. jako dobrovolnice na lince a profesionální konzultantka v krizové intervenci. Jezdila léta na školy v přírodě jako dobrovolná zdravotnice. Vypomáhala i na pobytech pro rodiny při hlídání dětí či jako kuchařka. Pro lidi z místního společenství v obci dodnes pořádá setkání např. s promítáním filmů s tématikou pomoci těm, kteří ji potřebují. V dobrovolnictví jsem našla kus smyslu svého života, náplň, se kterou se mohu vnitřně zcela ztotožnit.

11 Petra30 let Benedíková referentka Státního zemědělského intervenčního fondu Ing. Petra Benedíková působí jako dobrovolník v o.s. OKAMŽIK přes dva roky. Schází se nezávisle s dvěma nevidomými. Souhrnem nabídla nevidomým více než 800 hodin svého času včetně vícedenních výletů do zahraničí. Petra je pozorná vůči každému zrakově postiženému, se kterým se v o.s OKAMŽIK potká. Ztělesňuje představu o dobrovolníkovi, kterého v sociálních službách potřebujeme. Třeba pro to, že peníze nejsou všechno. Dá se za ně koupit hodně, dobrovolnická činnost mě však vnitřně obohacuje mnohem více, než peníze připsané na bankovním účtu.

12 Kristina 28 let Myrsiadi vedoucí prodeje v cestovní kanceláři Mgr. Kristina Myrsiadi se stala dobrovolnicí v Centru integrace cizinců v roce Působí jako průvodce cizinců, kterým pomáhá v adaptaci na život v ČR. Díky společně vynaloženému úsilí a trpělivé a pravidelné pomoci trvající 15 měsíců její azylant v červnu úspěšně odmaturoval a otevřel si tak bránu k vysněnému studiu na VŠ v ČR. V současné době se schází se Seuljee z Jižní Korey, které pomáhá zdokonalovat znalost českého jazyka. Dobrovolnictví člověku umožní smysluplně využít volný čas a energii ku prospěchu ostatních. Přitom dobrovolníkem může být snad opravdu každý. Tak proto :).

13 DOBROVOLNÍKŮ SI VÁŽÍME! Od roku 2001 předáváme dobrovolnickou cenu Křesadlo. O DOBROVOLNÍKY PEČUJEME! Pomáháme organizacím profesionalizovat jejich práci s dobrovolníky. Vedeme kurzy Management dobrovolnictví. DOBROVOLNÍKŮM POMÁHÁME! Usnadňujeme hledání vhodné organizace, zajišťujeme pojištění, informujeme o možnostech dobrovolnické činnosti. DOBROVOLNÍKY ZÍSKÁVÁME I VE FIRMÁCH! Organizujeme firemní dobrovolnické programy, zajišťujeme individuální i týmové firemní dobrovolnictví. Každý rok se díky nám do dobrovolnických aktivit zapojí více než 400 zaměstnanců firem. DOBROVOLNÍKY PŘEDSTAVUJEME! Staráme se o portály a DOBROVOLNÍKY PRO DĚTI VYBÍRÁME A PŘIPRAVUJEME! V programech KOMPAS, PĚT P a 3G se pravidelně setkávají proškolení dobrovolníci s dětmi, aby spolu strávili jedno odpoledne v týdnu. Děti mají blízkého člověka, kamaráda, a zároveň se učí, jak smysluplně trávit volný čas.

14 Mediální partneři:

Dobrovolníci mění svět

Dobrovolníci mění svět Dobrovolníci mění svět sborník příkladů dobré praxe Vážené čtenářky, vážení čtenáři, právě otevíráte publikaci, která vznikla v rámci Evropského roku dobrovolnictví vyhlášeného Evropskou komisí pro rok

Více

Financováno z programu PHARE Evropské unie. Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace

Financováno z programu PHARE Evropské unie. Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace Financováno z programu PHARE Evropské unie Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace HESTIA Národní dobrovolnické centrum Praha - červen 2003 Tento průvodce vznikl jako výstup projektu Zvýšení

Více

Manuál dobrovolníka programu Pět P

Manuál dobrovolníka programu Pět P Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta Ústav sociální práce Manuál dobrovolníka programu Pět P Motto: Dobrovolníci pracují zadarmo proto, protože jsou k nezaplacení Mgr.

Více

Potřebují děti v děcáku ještě naši pomoc?

Potřebují děti v děcáku ještě naši pomoc? Průvodce světem dětí v dětských domovech a pěstounské péči Potřebují děti v děcáku ještě naši pomoc? Tiskové materiály neziskové organizace Spolu dětem Obsah: 1) Nejlepší pomoc je konkrétní 2) Proč vlastně

Více

Podpora, propagace a rozvoj dobrovolnictví

Podpora, propagace a rozvoj dobrovolnictví Podpora, propagace a rozvoj dobrovolnictví LOGOMANUÁL Výroční zpráva 2011 OBSAH Představení organizace 2 Národní dobrovolnické centrum (NDC) 2 Aktivity NDC 2-3 Dětské mentoringové programy 3-5 Mezinárodní

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013. Podpora, propagace a rozvoj dobrovolnictví

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013. Podpora, propagace a rozvoj dobrovolnictví VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 Podpora, propagace a rozvoj dobrovolnictví HESTIA: ZAPÁLÍ VÁS PRO DOBROVOLNICTVÍ OBSAH Představení organizace... 2 Slovo na úvod... 3 Národní dobrovolnické centrum... 4 Projekty Národního

Více

ZPRÁVA O SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI

ZPRÁVA O SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI ZPRÁVA O 2013 SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI Naše krédo Jsme přesvědčeni, že naší prvotní odpovědností je odpovědnost vůči lékařům, zdravotním sestrám a pacientům, vůči matkám a otcům a všem ostatním, kdo používají

Více

OBSAH Úvodní slovo Lidé ve STOPCE S.T.O.P.? - informace o organizaci Historie sdružení krok za krokem Projekty a činnost organizace v roce 2010

OBSAH Úvodní slovo Lidé ve STOPCE S.T.O.P.? - informace o organizaci Historie sdružení krok za krokem Projekty a činnost organizace v roce 2010 OBSAH Úvodní slovo Lidé ve STOPCE S.T.O.P.? - informace o organizaci Historie sdružení krok za krokem Projekty a činnost organizace v roce 2010 Dobrovolnický program: Doučování dětí ze sociokulturně znevýhodněného

Více

zaměstnávání osob se zdravotním postižením

zaměstnávání osob se zdravotním postižením 1 INSPIRUJ SE zaměstnávání osob se zdravotním postižením úvod 3 Držíte v rukou brožurku, kterou jsme věnovali tématu zaměstnávání osob s tělesným a kombinovaným postižením. Vznikla v rámci projektu Inspirace

Více

Výroční zpráva. Diecézní charita Plzeň

Výroční zpráva. Diecézní charita Plzeň Výroční zpráva Diecézní charita Plzeň 16 let Diecézní Charity Plzeň Diecézní charita Plzeň byla založena dekretem plzeňského biskupa Mons. Františka Radkovského 1. listopadu 1993, záhy po vzniku Diecéze

Více

Význam dobrovolnictví pro mladé dobrovolníky. Bc. Michaela Škubalová

Význam dobrovolnictví pro mladé dobrovolníky. Bc. Michaela Škubalová Význam dobrovolnictví pro mladé dobrovolníky Bc. Michaela Škubalová Diplomová práce 2013 ABSTRAKT Diplomová práce se zabývá problematikou dobrovolnictví mladých lidí. V práci jsou popsány a vysvětleny

Více

Vyšší odborná škola, střední zdravotnická škola a základní škola MILLS, s. r. o. Dobrovolník a klient v rezidenčním zařízení.

Vyšší odborná škola, střední zdravotnická škola a základní škola MILLS, s. r. o. Dobrovolník a klient v rezidenčním zařízení. Vyšší odborná škola, střední zdravotnická škola a základní škola MILLS, s. r. o. Dobrovolník a klient v rezidenčním zařízení ( Sociální práce) Vedoucí práce: PhDr. Drahomíra Pavlíková Vypracoval: Dana

Více

KATALOG DOBROVOLNICKÝCH PŘÍLEŽITOSTÍ

KATALOG DOBROVOLNICKÝCH PŘÍLEŽITOSTÍ OBČANSKÉ SDRUŽENÍ LATA PROGRAMY PRO OHROŽENOU MLÁDEŽ www.lata.cz KATALOG DOBROVOLNICKÝCH PŘÍLEŽITOSTÍ v organizacích pracujících s dětmi a mládeží na území Prahy Projekt Mladí mladým byl finančně podpořen

Více

Metodika dobrovolnictví v sociálních službách

Metodika dobrovolnictví v sociálních službách Královéhradecký kraj Metodika dobrovolnictví v sociálních službách Zpracovatel: HESTIA, o.s. Název projektu: Rozvoj dostupnosti a kvality sociálních služeb v Královéhradeckém kraji II. Registrační číslo

Více

KATALOG POSKYTOVATELŮ SOCIÁLNÍCH A NÁVAZNÝCH SLUŽEB MĚSTA PODĚBRADY A OKOLÍ

KATALOG POSKYTOVATELŮ SOCIÁLNÍCH A NÁVAZNÝCH SLUŽEB MĚSTA PODĚBRADY A OKOLÍ KATALOG POSKYTOVATELŮ SOCIÁLNÍCH A NÁVAZNÝCH SLUŽEB MĚSTA PODĚBRADY A OKOLÍ SLOVO ÚVODEM Vážení čtenáři, záměrem vydání této publikace je přinést co nejsrozumitelnější informace a kontakty na služby dostupné

Více

NTEERINGDOBROVOLNICT BROVOLNICTVÍVOLUNTEE NGDOBROVOLNICTVÍVOLU. Den pro dobrovolníky ve Zlínském kraji. Čeho jsme dosáhli kam směřujeme?

NTEERINGDOBROVOLNICT BROVOLNICTVÍVOLUNTEE NGDOBROVOLNICTVÍVOLU. Den pro dobrovolníky ve Zlínském kraji. Čeho jsme dosáhli kam směřujeme? RINGDOBROVOLNICTVÍVO EERINGDOBROVOLNICTVÍ ERINGDOBROVOLNICTVÍVO RINGDOBROVOLNICTVÍVO ROVOLNICTVÍVOLUNTEER TEERINGDOBROVOLNICTV GDOBROVOLNICTVÍVOLU NGDOBROVOLNICTVÍVOLU BROVOLNICTVÍVOLUNTEE NTEERINGDOBROVOLNICT

Více

OBSAH OBSAH Úvodní slovo Přehled poskytnutých nadačních příspěvků Přehled obdarovaných organizací a fyzických osob

OBSAH OBSAH Úvodní slovo Přehled poskytnutých nadačních příspěvků Přehled obdarovaných organizací a fyzických osob Výroční zpráva 2011 OBSAH OBSAH Úvodní slovo... 1 Přehled poskytnutých nadačních příspěvků... 2 Přehled obdarovaných organizací a fyzických osob... 4 Ledovec, o.s... 4 Dům tří přání, o.s.... 5 o.s. LATA

Více

ÚVODNÍ SLOVO. Váš tým o.s. Otevřená budoucnost

ÚVODNÍ SLOVO. Váš tým o.s. Otevřená budoucnost 2013 Výroční zpráva ÚVODNÍ SLOVO Je pro nás velkou ctí, že můžeme touto cestou představit činnost občanského sdružení Otevřená budoucnost, které se přidalo do velké rodiny pomáhajících organizací teprve

Více

Úvodní slovo. Vážení a milí přátelé, s potěšením Vám představuji výroční zprávu Střediska náhradní rodinné péče o.s. za rok 2009.

Úvodní slovo. Vážení a milí přátelé, s potěšením Vám představuji výroční zprávu Střediska náhradní rodinné péče o.s. za rok 2009. Výroční zpráva 2009 Středisko náhradní rodinné péče o.s. se zabývá problematikou dětí, které se ocitly ve zvlášť obtížných životních situacích a dětí, které vyrůstají mimo vlastní rodinu. Cílem Střediska

Více

informátor Preventivní programy pro děti a mládež ve Slezské diakonii Den ticha v Beskydské oáze v Písku u Jablunkova str. 9 str.

informátor Preventivní programy pro děti a mládež ve Slezské diakonii Den ticha v Beskydské oáze v Písku u Jablunkova str. 9 str. informátor 3/2014 Preventivní programy pro děti a mládež ve Slezské diakonii str. 4-6 Den ticha v Beskydské oáze v Písku u Jablunkova str. 9 1 úvod NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY SLEZSKÉ DIAKONIE může se nám zdát,

Více

Dobrovolnictví středoškoláků

Dobrovolnictví středoškoláků Dobrovolnictví středoškoláků Manuál pro učitele, zaměstnance neziskových organizací a volnočasových klubů a další zájemce o tom, jak udělat dobrovolnictví pro středoškoláky zajímavým. Michal Novotný (Hestia

Více

DIECÉZNÍ KATOLICKÁ CHARITA HRADEC KRÁLOVÉ

DIECÉZNÍ KATOLICKÁ CHARITA HRADEC KRÁLOVÉ 20 let pomáháme lidem v nouzi, 22 našich regionálních Charit vám poskytuje 160 sociálních a zdravotních služeb a zařízení, kde pečuje 993 zaměstnanců o 30 000 nemocných a potřebných 1992 2002: Zakládáme

Více

Případové studie projektů sociálního podnikání a sociálních inovací. Kolektiv autorů

Případové studie projektů sociálního podnikání a sociálních inovací. Kolektiv autorů Případové studie projektů sociálního podnikání a sociálních inovací Kolektiv autorů PŘÍPADOVÉ STUDIE PROJEKTŮ SOCIÁLNÍHO PODNIKÁNÍ A SOCIÁLNÍCH INOVACÍ Kolektiv autorů Vydal Ústav sociálních inovací Brno

Více

Na titulní straně obálky je použita fotografie Východ slunce na Sinaji Pavly Romaňákové

Na titulní straně obálky je použita fotografie Východ slunce na Sinaji Pavly Romaňákové V ý r o č n í z p r á v a 2 0 1 1 OBSAH 20 let 1991 2011 Úvodní slovo Vlastimila Vajďáka, ředitele Charity Zlín... 2 Dopis Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého... 3 Vznik a poslání Charity Zlín...

Více

Naši dárci a sponzoři. Výroční zpráva 2010

Naši dárci a sponzoři. Výroční zpráva 2010 CENTRUM PRO RODINU TEREZÍN, o. s. Centrum pro rodinu Terezín o.s. Naši dárci a sponzoři Výroční zpráva 2010 Ústecký kraj Úvodní slovo..........................................................................

Více

Výroční zpráva. Diecézní charita Plzeň

Výroční zpráva. Diecézní charita Plzeň Výroční zpráva Diecézní charita Plzeň 15let Diecézní Charity Plzeň Diecézní charita Plzeň byla založena dekretem plzeňského biskupa Mons. Františka Radkovského 1.listopadu 1993, záhy po vzniku Diecéze

Více

KLUB VOZÍČKÁŘŮ PETÝRKOVA, O. P. S.

KLUB VOZÍČKÁŘŮ PETÝRKOVA, O. P. S. KLUB VOZÍČKÁŘŮ PETÝRKOVA, O. P. S. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 Ani po 23 letech naší existence nejsme laxní, naopak se snažíme rozvíjet! Stáváme se členy profesních organizací, rozšiřujeme naše služby, připravujeme

Více

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE Vážení přátelé, dovolujeme si Vám předložit výroční zprávu Charity Frýdek Místek za rok 2013. Je v ní stručně popsáno dění loňského roku, tak jak jsme je prožívali my v naší Charitě.

Více

FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY

FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY Sborník inspirace z Čech i zahraničí www.fitforflexi.cz FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY Sborník inspirace z Čech i zahraničí Flexi-slaďování práce a rodiny. Sborník inspirace

Více

Zpráva o činnosti v roce 2009

Zpráva o činnosti v roce 2009 Zpráva o činnosti v roce 2009 Zpráva o činnosti v roce 2009 ÚVOD I. ÚVODEM Rok 2009 byl pro Diakonii ČCE mimořádným a slavnostním rokem, ve kterém jsme si připomínali 20-tileté výročí od znovuobnovení

Více