9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno"

Transkript

1 9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno Fotka z NON-STOP Cyklopřejezdu Československa kdo uhádne čí to kolo je? :)

2 Plán akcí 2.5. Oddílovka Železný Tomík MAO kolotúra brigáda pro účastníky Přejezdu na hlavním cyklistickém závodu Roznos KD Společná akce se Skauty, info u Lucky F Parlament od 18hod na Spirále Voda info v časopise a u Skupa 6.6. Oddílovka Plavba na Oparno, instruktorský kurz pro rádce, info Skupik Záverečná hra CEH Děkujeme všem sponzorům a partnerům za podporu akce NON- STOP Cyklopřejezd Československa 2013.

3 LEX Polana 2013 Přejezd skončil, a tudíž nastává ten pravý čas začít již pořádně řešit náš letní tábor :) Během dubna jsme dostali pouze jednu předběžnou přihlášku, tak budeme doufat, že pojedeme ve více než ve třech lidech... Všichni se můžeme těšit na krásných deset dní putování po Polaně a Nízkých Tatrách. Vylezeme na nejvyšší horu Nízkých Tater, prozkoumám partyzánský bunkr a spoustu jeskyň a během jednoho odpočinkovějšího dne si také na kánoích sjedeme část Hronu. Program bude nabitý a rozhodně se nebudeme nudit, ale je přizpůsobený i těm mladším, tak se nebojte a pojeďte :) Sraz: v pátek ve 20:00 na Spirále zkontrolujeme zabalené baťůžky, rozdáme si jídlo a společný materiál a rozdělíme se do funkčních skupinek :) Odjezd: 22:29 hodin z ČD Kladno pro děti povinně platí sraz v osm, po domluvě je možno přijít až na nádraží Návrat: v neděli v 23:18 na ČD Kladno možnost přespání na Spirále (ti co nikam hned neodjíždějí) nebo vyzvednutí dětí na nádraží pozdě večer Cena: 2500,- Kč V ceně je zahrnuta doprava, jídlo, drobné přesuny po horách, vypůjčení lodí, vstup do Demenovské ledové jeskyně. V ceně není zahrnuto cestovní pojištění každý se obstarává sám. Všichni s sebou budou potřebovat občanku či pas (pro mladší 15let), eura a pojištění, tak na to nezapomeňte :) Během nejbližších družinovek se k vám dostanou již závazné přihlášky, na stránkách oddílu bude přihláška již během prvního květnového víkendu. Prosíme o vyplnění závazné přihlášky a do odevzdat i se zálohou 1000,- Kč přímo nám nebo vašemu rádci. Doplatek 1500,- Kč se bude doplácet do V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte přímo na nás: Weasy: tel Láďa: tel Weasy & Láďa

4 Voda Orlice Je to již rok, co jsme byli naposledy na vodě. Tak se vydáme i letos. Sraz v pátek odpoledne nebo v sobotu brzo ráno na ČD Kladno, dle stavu vody a místa vyplutí bude upřesněno Návrat v neděli navečer na ČD Kladno, také bude ještě upřesněno. Upřesnění času a odjezdu bude cca týden před akcí. Cena: 800,-Kč, sourozenecká sleva 200,-Kč V ceně zahrnuto půjčení lodí, doprava, strava, ubytování ve stanech. Přihlášky s penězi odevzdejte svému rádci nebo mě do S sebou: Plavky, ručník, hygi potřeby Spacák, karimatku Páteční večeři, pokud budeme vyjíždět v pátek Oblečení do lodi Oblečení na převlečení Láhev na vodu Opalovací krém Pokrývku hlavy Sluneční brýle Baterka Šátek Lžíci, nůž, plecháček Vše zabaleno do jednoho batohu a ideálně zabezpečit proti vodě. Skupik Přihláška na vodu Orlice Jméno, příjmení: Datum narození: Plavec: Využiji sociální slevu nebo peněz z OKa, částka: Podpis rodičů nebo zákonného zástupce:

5 Skupové hlavy Tajná akce V pátek jsme odjeli z ČD kladno. Weasy nám ve vlaku dala indícii, kam máme jet - měli jsme jet do Hradce Králové. Tam jsme sledovali,stopovali Číňana. Ten nám dal další zprávu (zašifrovanou). Když jsme ji dostali a vyluštili, tak jsme měli jet do Dědova. Tam jsme se ještě dvakrát ztratili, ale nakonec jsme přece jenom dorazili do tomácké chaty Dědov. Ještě jsme se stihli rozdělit na dvě skupiny po třech a každá skupina dostala jednoho stařešinu. Potom nám Láďa řekl, že si můžeme vzít jen DVĚ věci ze kletru a spací potřeby, a že stimhle budeme muset přežít celý víkend. To nás odrovnalo. Potom jsme šli spát. Hráli jsme různé hry, ve kterých jsme mohli dostat nějakou věc z batohu nebo jídlo (mrkev,celer..)a z toho jsme vařili tvůrcům her (Láďa, Weasy, Vojta) polívku.šli jsme s Vojtou na hrad, ale tam jsme nedošli, ale za to jsme se pořádně zkoulovali a to nám ztačilo. Potom nám Lucka F. dala zprávu, že tvůrci her nás chtějí uvěznit a máme získat od strážce (Weasy) mapu. Tak jsme utekli a získali mapu. Několikrát jsme se ztratili, ale pak jsme zase našli cestu zpět. Ve 22:30 jsme se museli vzbudit a projít územím čarodejnic, které nás mohly uhranout svými pohledy.:d Ráno jsme se vzbudili a dali se do úklidu, to nám trvalo hoodně dlouho. Pak jsme šli na nádraží a jeli zpět do Kladna. Byl to super víkend. Dalo se to přirovnat k vojenskému výcviku:d. Syky (drobnou korekturu na žádost provedla Weasy) Společné foto v 6 hodin ráno :-)

6 Cyklopřejezd Československa 2013 se podařil Turistický oddíl mládeže Roháči Kladno má za sebou další ze svých non stop štafetových akcí. Tentokrát šlo o Přejezd republiky. A aby to nebylo tak jednoduché, nepřejížděli jsme pouze Čechy a Moravu, ale celé území bývalé federace. Své úsilí jsme tedy završili až na východním Slovensku na hranicích s Ukrajinou. S pořádáním podobných akcí má náš oddíl bohaté zkušenosti. Vše začalo již roku 1981 prvním Přechodem republiky z Plechýho na Sněžku. Ten byl ještě pořádán turistickým oddílem Rysy, který později zaniknul a někteří jeho členové přešli do nově vzniklého oddílu Roháči. Od té doby se Přechody pořádají každých pět let. V devadesátých letech se k nim přidaly ještě cyklistické Přejezdy a také Přeběhy. Brzy nám začala být naše republika malá. A tak jsme se vydávali i za hranice. V této souvislosti bych vzpomněl třeba Přeběh 2009 z Kladna do polského Štětína a hlavně Přejezd rovněž z Kladna do italského Grada, který byl zakončen doslova v mořském příboji. Naposledy, tedy před pěti lety, jsme zase navštívili hlavní města hned tří států, když jsme se vydali z Kladna přes Prahu a Vídeň do Budapešti. Letos jsme Kladnem jenom projížděli, a to po půlnoci ze soboty na neděli Ale to předbíhám, nebo vlastně předjíždím sled událostí. Slavnostní start byl naplánován na sobotu na bývalé trojmezí Československa a obou německých států. Startovat se mělo v 9:00. Díky určitému zpoždění při nakládání kol jsme ale na start dorazili o něco později. Odstartovali jsme tedy v 10:00. Na startu jsme se setkali s místními lidmi, kteří nám popřáli hodně zdaru. A pak už to začalo. Společný start, rozjezd, první stoupání, první defekty. Ale nic vážného, pouze upadlé blatníky a podobné prkotiny, které nás nemohou zastavit.

7 Pak jsme se již vydali dál štafetovým způsobem se střídáním pěti skupin. Celkem nás jelo 27, délky etap se pohybovaly tak okolo kilometrů. Do skupin jsme byli rozděleni na základě výkonnostních testů, které proběhly v dubnu pár týdnů před startem. Počasí bylo chladné, oproti pátku, kdy jsme měli sraz na Spirále a kolem bylo léto, se ochladilo o 15 stupňů. Takže jsme už první den využili všechny dlouhé elasťáky a neprofuky, které jsme původně brali jen pro případ, že by při průjezdu pod Tatrami bylo k ránu chladněji. Oproti upravenému itineráři posunutému o hodinu kvůli pozdnímu startu jsme nejprve nabrali další ztrátu, ale ta se pak srovnala. V sobotu večer na cestě přes Lány do Žiliny se k bleskům přidal déšť, vystřídaný později lijavcem s drobnými ledovými krupkami. Přes Kladno jela skupina číslo 5 složená převážně z malých dětí. Nabrala ztrátu, která k ránu narostla díky bloudění další ze skupin při průjezdu Prahou. Dvě hodiny vypadaly hrozivě, ale podařilo se je snížit. V neděli večer už jsme se dostali na Moravu. V pondělí ráno jsme se pak se ztrátou pár desítek minut přes hraniční přechod Bumbálka - Makov dostali na Slovensko. Největší zpoždění jsme měli v pondělí večer, kdy se jedna ze skupin neplánovaně vydala do Popradu. Brzy jsme se však vrátili na původní trasy a Přejezd jsme zakončili v úterý ve 13:00 hodin poblíž Malých Trakan na hranici s Ukrajinou. Náš Přejezd tedy trval symbolicky 75 hodin, přičemž letos na podzim oslavíme právě 75 let od vzniku Československa. Do Kladna jsme se vrátili díky obětavému úsilí řidičů firmy Pohl s.r.o. 1. května 2013 po páté ranní hodině. Cestou jsme ještě stihli aquapark v Popradu. Celá akce by se nemohla konat bez našich partnerů, tedy firem Meritum Kladno Projekce s.r.o., Dr. Oetker, Bezreklamky, Colsys Automatic, město Kladno, Uniservis Hašek, Socool, Sambar Sport, Etnetery, Bisnode a Ráj Kol. Děkujeme též našim mediálním partnerům Kladenskému deníku a Kladenským listům. Pro návštěvníka stránek Roháčů ještě uvedu, že se brzy objeví odkazy na fotky a případné další historky a kuriozity. Hop

8 Zkouška dospělosti Karel Kryl 1. Ami V nedělním oblečení F nastoupíš před komisi, G studené vysvědčení E vezme, co bylo kdysi. 2. V portmonce umístěnka, slavnostní učitelé a lež - co první směnka úvěru pro dospělé. R1: C Opilí od radosti G si sami trochu lžeme, F že zkouškou dospělosti E opravdu dospějeme. R2: Tak tanči, lásko sladká, protanči večer celý: ten bál je křižovatka: dospělí - nedospělí. 3. Na klopě vlají stužky, z orchestru znějí bicí, dozrál čas pro častušky a vstupu do milicí. 4. Dozrál čas dilematu:"být pro anebo proti?" Pak čekat na výplatu jak jiní patrioti. R1: R2: 5. Dostaneš místo lásky od těch, co všechno vědí, trojhlavé neotázky, čtyřhlavé odpovědi. R3: Šumivé víno pění a dívky oblékly si namísto dětských snění dospělé kompromisy. R2: R1:

9 Pulčický Hobitci Ahoj Roháči, V dubnu se nejmladší družinka věnovala hlavně kolu. Pověděli jsme si o povinném vybavení cyklisty a jízdního kola. Taky jsme o jednu družinovku vyjeli na malou projížďku. O jednu družinovku jsme si také ukázali jak se vymění píchlá duše. Na přelomu měsíce března a dubna jsme se podívali do Mníšku, kde jsme oslavili společně Velikonoce. A na konci měsíce se konala dlouho očekávaná akce, a to přejezd Československa I z nejmladší družiny se v poslední skupince někdo našel. A určitě vás nikoho nepřekvapí, že to byla zrovna Anička.

10 Duben jsme si užily a už nás čekají jen dva společné měsíce před prázdninami. V Květnu nás čeká mezioddílový závod Železný Tomík, Bitva na Ostrém nebo třeba Den dětí a mnoho dalšího. O Všech akcích se dozvíte buď v časopise, a nebo na družinovkách.

11 Vtipná stránka Automat na limču Jednou v lese vyschl potok a zvířátka se rozhodla, že si koupí automat na limonády. První přišel medvěd hodil tam 20 Kč vypadla mu coca cola. Druhý tam přišel vlk hodil tam 20 Kč vypadl mu sprite. přišel tam zajíc hodil tam 20 Kč nevypadlo mu nic tak kopl do automatu vypadla mu dvacka hodil jí tam znovu nic mu zase nevypadlo tak kopnul znovu do automatu a vypadla myška a povídá,,ty bys chtěl pít viď, ale mě se už nechce čůrat'' Zvířátka a povolení Zvířátka v lese se dohodla, že si postaví sídliště. Do města na příslušné úřady půjde liška, ta je dost fikaná, všechna potřebná potvrzení a povolení rychle vyřídí, řekla si zvířátka. A tak tedy liška šla. Přešel den, dva, týden, měsíc a po měsíci se liška vrací se stáhnutým ocasem a celá zničená říká: "35 potvrzení mám, je to 36, poslední se mi už vyřídit nepodařilo. Tak se do města vydá medvěd. Ten jako nejsilnější v lese určitě zařídí, abychom tu měli sídliště, přemýšlela zvířátka. Přešel den, dva, týden, měsíc a po měsíci se medvěd celý vystresovaný a vyhublý vrací a říká: "35 potvrzení mám, jen to 36, poslední se mi už vyřídit nepodařilo." Zvířátka se už pomalu smiřují s tím, že budou dál bydlet v podmínkách nedůstojných pro zvíře 21. stolení, když tu najednou řekne oslíček: "Já bych to zkusil vyřídit!" Ostatní zvířátka se začnou smát a říkají: "Ani liška se svým intelektem a ani medvěd z pozice moci to nedokázali vyřídit, už jen ty to dokážeš!" Ale oslík se těmito řečmi nedal odradit a vydal se do města. Za tři dny se zvířátka vzbudila kvůli velkému ruchu a vidí, jak už z dálky jde osel a mává se všemi potvrzeními. Za zády mu jedou bagry, jeřáby, nákladní auta s pískem a ostatním stavebním materiálem. Zvířátka se nestačí divit a ptají se osla, jak se mu to podařilo vyřídit. "Velmi jednoduše," říká osel, "přijdu na úřad, otevřu první dveře - spolužák, druhé dveře - spolužák, třetí dveře - spolužák..."

12 Obsah živin v ovoci a zelenině prodávaných v supermarketech neustále klesá Níže jsou uvedeny výsledky studie dokazující, jak neustále klesá obsah živin v ovoci a zelenině, které se prodávají v supermarketech. Pokles je opravdu alarmující. Obsah živin v ovoci a zelenině v supermarketech na základě rozborů z let 1985, 1996 a 2002 (Zpracoval Jiří Bátěk s využitím dat z výzkumů sanatoria v Schwarzwaldu a Pharmaconcernu Geigy.) Abychom svému tělu dodali potřebné látky v dostatečném množství, což po nás pomocí hladu a chuti vyžaduje, musíme proto konzumovat stále více ovoce a zeleniny. Tento nárůst spotřeby ovoce a zeleniny je dnes interpretován jako pozitivní trend, totiž zdravý způsob života moderního člověka. Můžeme se tak dočíst, že moderní člověk, dbalý svého zdraví, krásy těla a hygieny se odvrací od vepřového k paprice a rajčatům. Radost nad tak skvělou zprávou nám zkazí výše uvedená tabulka. Jak vidíme, moderní člověk jí ve skutečnosti jen stále více zeleninového a ovocného polystyrénu. Kde je příčina? Vyčerpala se snad zemědělská půda? Vypěstovali jsme snad odrůdy krásné mrkve bez mrkve? Nemusíme se hned zabývat konspiračními teoriemi o tom, které obchodní řetězce na stále vyšším prodeji potravin o stále menším obsahu živin vydělávají (například naposledy i v ČR v souvislosti s Babišovou továrnou propíraná kauza koňského masa ve výrobcích z hovězího v řetězcích Tesco), stačí vědět, že velkopěstírny zeleniny dnes například mrkev pěstují na skelné vatě, prostě proto, že roste rychleji a je to levnější. Kolik asi může skelná vata předat mrkvi živin? Můj rozum čerstvého periférního vidláka mi říká, že žádné. Alespoň u nás v údolí. Co s tím? Pokud chcete jíst v budoucnu ještě normální zeleninu a ovoce, zdá se mi jako dobrý nápad rada Václava Cílka, geologa, filozofa a spisovatele: Investujte do orné půdy a malého traktůrku... Boci, ekoterorista, co nás nutí vrátit se na stromy zem

13 Kladno se dusí jako za bolševika (jen s tím rozdílem, že už bez Poldovky) Kladno jako první české město přesáhlo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach (PM 10). Následovalo tak Ostravu, která celoroční smogovou kvótu vyčerpala už v polovině února, a přidalo se k Brnu, které kvótu vyčerpalo počátkem března. Kladensko má však dlouhodobé problémy nejen s překračováním limitů pro prach, ale také se znečištěním arzénem a rakovinotvorným benzo-a-pyrenem. Překročit denní limit pro znečištění prachem je povoleno 35 dnů během roku. Podle údajů ČHMÚ monitorovací stanice Kladno-Švermov překročila limit 36-krát 15. března, uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. Připomněl, že obyvatelé Kladenska dýchají ovzduší zamořené škodlivinami natolik, že překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale i platné limity stanovené evropskou směrnicí pro kvalitu ovzduší. Politici proto požádali Evropskou komisi o výjimku pro překračování hodnoty pro znečištění prachem, ale platnost výjimky již vypršela v červnu 2011, dodal Šuta. Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 µm (PM 10). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění. Znečištění ovzduší prachem představuje v České republice vážné ohrožení zdraví. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu mělo na svědomí za rok 2011 asi předčasně zemřelých lidí a 2 tisíce nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže, uvedl Šuta. Kladensko má také problémy se znečištěním ovzduší arzénem, jehož roční průměrná koncentrace by neměla překročit 6 ng/m3. Monitorovací stanice Stehelčeves v roce 2011 zaznamenala nejvyššího hodnotu ze všech stanic v České republice, když naměřila 6,8 ng/m3. Vysoké hodnoty arzénu naměřily také stanice Kladno-Švermov (5,7 ng/m3) a Kladno-Vrapice (5,3 ng/m3). Benzo-a-pyren je rakovinotvorný polyaromatický uhlovodík, který se do ovzduší uvolňuje jako výsledek nedokonalého spalování. Jeho celoroční koncentrace by neměla překročit 1 ng/m3, ale monitorovací stanice Kladno-Švermov tento limit překračuje mnohonásobně. Například v roce 2011 tu byla naměřena hodnota o 290 % vyšší. Zamoření ovzduší benzo-a-pyrenem je tu srovnatelné s některými částmi Ostravy, připomněl Šuta. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu má znečištění ovzduší prachem v České republice za rok 2011 na svědomí přes tisíc předčasně zemřelých lidí a dva tisíce nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže. Z deníku Referendum zkopíroval

14 Pravidla CODEXu Boci BYSTROST ( barva fialová, heslo: "Buď ve střehu!") Postřeh Chytni pravítko do prstů podle tabulky (3x) 10 let 20 cm, 11 let 20 cm, 12 let 18 cm, 13 let 17 cm, 14 let 16 cm, 15 let 15 cm. Vyhraj nad soupeřem rádcem 3x za sebou "Pětikorunu v dlani". Vyhraj nad rádcem v tleskané Odhad Odhadni vzdálenost let do 100m (tolerance 20%) let do 200m 15 let do 500m Odhadni minutu Míření Na vzdálenost 10 m zasáhni čtverec 1x1 m 80 ranami ze sta. Naházej do terče šipkami ze 3 m z 20 hodů 150 bodů. Střelbou ze vzduchovky na 10 m na terč 8-5,5 v čase 10 min počtem 10 ran (+ 3 zástřel) dosáhni 60 bodů. Střelbou z luku na 10 m 3 šípy ze 4 do zavěšeného pytle. Prakem na 10 m sestřel 3 ranami plechovku od džusu Plížení Postupuj 100 m terénem tak, abys nebyl zahlídnut. Za vítězství ve hře "Dobývání prachárny" Vybuduj si pozorovatelnu skrytou a 12 hodin v ní skrytě pozoruj a zaznamenávej život kolem Šifrování a přenos zpráv Dosáhni v psaní a příjmu Morseovy abecedy alespoň III. VT (odeslat 30 a přijmout 20 znaků za 1 min.) Za vítězství v řetězovém spojování - hra družin Nauč se a předveď 3 způsoby šifrování zpráv. Dosáhni ve vysílání a příjmání Semaforu alespoň III. VT (odeslat 30 a přijmout 20 znaků za 1 min.) Zpověď (tajná podmínka losováním)

15 900 - LESNÍ MOUDROST (barva tmavě modrá, heslo: " Podal jsem ruku trávě a je z ní obilí,podal jsem ruku vodě a je z ní víno. Zvolna a opatr- ně podávám ruku lidem, některým lidem") Bezručka Jednou rukou si navlékni a zavaž tkaničku do bot Jednou rukou vyndej z krabičky zápalku, škrtni a zapal svíčku Jednou rukou si oblékni kalhoty a bundu Nůž Vyřezej si z dřeva ozdobnou hůlku Udělej 30 třísek Vyrob si počítací dřívko Sekera Přesekni 10 větví o průměru nad 5 cm Zatluč sekerou 3 deseticentimetrové hřebíky až po hlavičku, aniž bys je ohnul Přebobruj kládu o průměru přes 30 cm Pila S rádcem přeřízni 3 kulatiny o průměru nad 10 cm Provaz Dosáhni alespoň III. vt v uzlování Zpověď (tajná losovaná zkouška)

16 Májoví oslavenci :-) 1.5. Jáchym 6.5. Boci 7.5. Honza Syky 9.5. Kuba D Honza M Tomáš H. Ještě někdo další? Pokud zjistíte, že jsem na vás zapomněla (a to čistě z toho důvodu, že vás prostě nemám v žadném ze seznamů), dejte mi vědět, ať se tak neděje každý rok :-) Dan Franěk 2166,- Weasy 352,- Anička 200,- Eva H. 150,- Honza L. 1820,- Boule 5,- Lucka V. 1976,- Martin ,- Jára 2100,- Lukáš P. 1150,- Honza M. 2440,- Míša D. 30,- Lúca Boule tel.: HORÁC měsíčník turistického oddílu mládeže 2713 Roháči Kladno. Adresa redakce: Lucka Weasy Malečková ) Do tohoto čísla svou prací přispěli: Weasy, Skup, Syky, Boci, Hop, Lucka V. Toto číslo vychází v nákladu 40 výtisků. Internetové stránky oddílu: Internetové stránky Asociace TOM:

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament Č. 120-10/2010 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Den D pro prvňáčky. 1. září 2010 bylo prvním dnem ve škole i pro šestnáct prvňáčků na Šumburku. Přejeme jim na jejich cestě za poznáním

Více

SOVA. Jílovská ZAJÍMÁ NÁS VÁŠ NÁZOR. Záříjové číslo Jílovské sovy MĚSÍČNÍK OBČANŮ A PŘÁTEL JÍLOVÉHO

SOVA. Jílovská ZAJÍMÁ NÁS VÁŠ NÁZOR. Záříjové číslo Jílovské sovy MĚSÍČNÍK OBČANŮ A PŘÁTEL JÍLOVÉHO Jílovská ČERVENEC - SRPEN 2012 Číslo 7-8 Ročník XXI Vyšlo dne: 3. 8. 2012 Zdarma SOVA MĚSÍČNÍK OBČANŮ A PŘÁTEL JÍLOVÉHO PŘÍSPĚVEK DÁRCŮM KRVE Usnesením č. 537/2012/Z z 18. zasedání ZMJ ze dne 19. 6. 2012

Více

Experience Europe! Zkušenosti těch, kteří v zahraničí studovali, pracovali, cestovali, byli na stáži nebo jako dobrovolníci. Neboj se a vycestuj

Experience Europe! Zkušenosti těch, kteří v zahraničí studovali, pracovali, cestovali, byli na stáži nebo jako dobrovolníci. Neboj se a vycestuj Experience Europe! Zkušenosti těch, kteří v zahraničí studovali, pracovali, cestovali, byli na stáži nebo jako dobrovolníci. Neboj se a vycestuj Autorka: Anežka Novotná Autoři článků: Jan Janda, Tomáš

Více

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE 5 2007 ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE Bumerang v čase Letní leštění klik Putování Ohlédnutí za Celostátním setkáním mládeže v Táboře Jamboree: nové zkušenosti, přátelé, šátky

Více

Z P RAVODAJ VYDÁNÍ 2., BEZPLATNÝ VÝTISK VYDAL ÚŘAD MĚSTYSE KŘIŽANOVA, ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: MARIE SMEJKALOVÁ

Z P RAVODAJ VYDÁNÍ 2., BEZPLATNÝ VÝTISK VYDAL ÚŘAD MĚSTYSE KŘIŽANOVA, ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: MARIE SMEJKALOVÁ ŘIŽANOVSKÝ K Z P RAVODAJ VYDÁNÍ 2., BEZPLATNÝ VÝTISK VYDAL ÚŘAD MĚSTYSE KŘIŽANOVA, ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: MARIE SMEJKALOVÁ 24.4.2008 E. ČÍSLO: MK ČR E11295 Den Země aktuálně Jak jej slaví děti? Kreslí obrázky

Více

Číměřský zpravodaj. 4. ročník 2014

Číměřský zpravodaj. 4. ročník 2014 Číměřský zpravodaj 4. ročník 2014 Vážení spoluobčané, v tomto období každý z nás bilancuje rok předcházející, ve kterém se nám naše plány a předsevzetí splnit podařily nebo nepodařily, a samozřejmě si

Více

Naše téma: Jaro v dětských spolcích. číslo 3/2015 ARCHA. Zpravodaj o výchově a využití volného času dětí a mládeže. foto Dominik David

Naše téma: Jaro v dětských spolcích. číslo 3/2015 ARCHA. Zpravodaj o výchově a využití volného času dětí a mládeže. foto Dominik David Naše téma: Jaro v dětských spolcích číslo 3/2015 ARCHA Zpravodaj o výchově a využití volného času dětí a mládeže foto Dominik David Představujeme: Kondor SAFE mapoval dobrovolníky s dětmi a mládeží Sametky

Více

16.11.2009 č.19 15:00 15:45 KONCERT PĚVECKÉHO SBORU VIOLA ŽAMBERK

16.11.2009 č.19 15:00 15:45 KONCERT PĚVECKÉHO SBORU VIOLA ŽAMBERK ŽAMBERSKÉ LISTY WWW.ZAMBERK.CZ 1 16.11.2009 č.19 Město Žamberk ve spolupráci s Městským kulturním podnikem Fidiko, OU a PrŠ Tyršova Žamberk, Dámským klubem RosaLie Žamberk a Občanským sdružením CEMA Žamberk

Více

Jak na pomaturitní studium jazyka. Agentura VIKA Jazyková škola A! N! FR! IT! ŠP! RUŠ! NOR. www.vika.cz

Jak na pomaturitní studium jazyka. Agentura VIKA Jazyková škola A! N! FR! IT! ŠP! RUŠ! NOR. www.vika.cz KVĚTEN 2006» ROČNÍK 5 JAZYKOVÉ ŠKOLY Jazykové pobyty v ČR i v zahraničí Dětské jazykové tábory VŠ A VOŠ Vyšší odborné školy nabízejí druhou šanci KURZY Tipy na léto pro děti i dospělé Počítačové kurzy

Více

Letošní Vítání jara vypadalo při vstupu. Občané, spolky i firmy pomáhají tam, kde je potřeba

Letošní Vítání jara vypadalo při vstupu. Občané, spolky i firmy pomáhají tam, kde je potřeba BOLATICKÝ ZPRAVODAJ ZPRAVODAJ OBECNÍHO ÚŘADU BOLATICE březen duben 2015 Vážení spoluobčané, milí Bolatičtí, májové dny bývají předzvěstí rozkvetlého jara, bohatého života v přírodě a sluníčka. Právě sluneční

Více

říjen 2012 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: MATĚJ TŘASÁK

říjen 2012 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: MATĚJ TŘASÁK říjen 2012 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: MATĚJ TŘASÁK Zprávy ze zasedání rady a zastupitelstva Kompletní seznam usnesení a jejich úplné znění najdete na internetových stránkách

Více

46. ročník výstavy vín Pohár za absolutního vítěze zůstal ve Vranovicích. V tomto čísle najdete: ČÍSLO 2 DUBEN 2015 DISTRIBUCE ZDARMA

46. ročník výstavy vín Pohár za absolutního vítěze zůstal ve Vranovicích. V tomto čísle najdete: ČÍSLO 2 DUBEN 2015 DISTRIBUCE ZDARMA ČÍSLO 2 DUBEN 2015 DISTRIBUCE ZDARMA ZPRAVODAJ OBCE V tomto čísle najdete: V obci bude fungovat nová půjčovna kol Cyklisté budou mít nový bezpečný úsek cyklostezky Šikana Hantálů skončila Co nového ve

Více

LISTY LANŠKROUNSKA ČTRNÁCTIDENÍK REGIONU Ročník IX. 7. května 2009 Cena 12 Kč. Společenská kronika Strana 21 LL 9 / 2009 STRANA 1 9

LISTY LANŠKROUNSKA ČTRNÁCTIDENÍK REGIONU Ročník IX. 7. května 2009 Cena 12 Kč. Společenská kronika Strana 21 LL 9 / 2009 STRANA 1 9 LL 9 / 2009 STRANA 1 9 LISTY LANŠKROUNSKA ČTRNÁCTIDENÍK REGIONU Ročník IX. 7. května 2009 Cena 12 Kč Hejtman Martínek navštívil Lanškroun str. 7 Vandalové poničili hřiště v Sázavském údolí str. 5 Na Den

Více

Ročník XVII. 2/2011 únor

Ročník XVII. 2/2011 únor O m i c k ý zpravodaj Ročník XVII. 2/2011 únor VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ, dne 12. 2. 2011 jsme přivítali nové občánky naší obce Omice. Narození dítěte je tím největším štěstím, které rodiče spolu prožívají. všechny

Více

75. výročí otevření chaty na Andrlově chlumu

75. výročí otevření chaty na Andrlově chlumu 75. výročí otevření chaty na Andrlově chlumu 2 ÚPRAVY VEŘEJNÝCH PROSTRANSTVÍ V ŘETOVÉ ZPRAVODAJ 2 / 2015 Po dokončené rekonstrukci došlo i na konečnou úpravu okolí celé budovy tělocvičny. Za finanční podpory

Více

Horní Lhotka. Ropice Třanovice

Horní Lhotka. Ropice Třanovice Zpravodaj obcí sdružených v mikroregionu Dolní Tošanovice Horní Tošanovice Hnojník Komorní Lhotka Ropice Řeka Smilovice Střítež Vělopolí 2 / ročník XII. Editorial Vážení a milí čtenáři, druhé číslo mikroregionálního

Více

10/11/12 2011 DOLNOPOČERNICKÝ ZPRAVODAJ VÁNOCE V MUZEU. Praha Dolní Počernice foto Karel Vosátka

10/11/12 2011 DOLNOPOČERNICKÝ ZPRAVODAJ VÁNOCE V MUZEU. Praha Dolní Počernice foto Karel Vosátka 10/11/12 2011 DOLNOPOČERNICKÝ ZPRAVODAJ VÁNOCE V MUZEU Praha Dolní Počernice foto Karel Vosátka Úvodník PŘÍPRAVA ROZPOČTU NA ROK 2012 Vážení spoluobčané, jako každým rokem, tak i letos se nyní dostáváme

Více

Jeden rok v nové zemi

Jeden rok v nové zemi Jeden rok v nové zemi Evropská kontaktní skupina v České republice Žitná 45, Praha 1, 110 00, tel./fax: +420 222 211 799 www.ekscr.cz, office@ecgnet.cz Jeden rok v nové zemi Vydala: Evropská kontaktní

Více

Nové hřiště v Rokytnici

Nové hřiště v Rokytnici ROČNÍK 20 ČÍSLO 9 ZÁŘÍ 2010 CENA 10,- Kč Nové hřiště v Rokytnici čtěte uvnitř Zprávy z Rokytnice...str. 2 Pohár biliárové soutěže po 17 letech v Rokytnici...str. 6 Sportovní areál pro všechny generace...str.

Více

SUCHDO L SKÉ L ISTY. K říjnovým komunálním volbám

SUCHDO L SKÉ L ISTY. K říjnovým komunálním volbám SUCHDO L SKÉ 62010 občasník MČ Praha-Suchdol www.praha-suchdol.cz ZDARMA stojí za přečtení Nová Rada městské části str. 4 Úsporná opatření od 1. 1. 2011 str. 7 Kroužek mladých hasičů str. 8 stojí za zapsání

Více

Zpravodaj města Břeclavi RADNICE. Opravy zrychlily průjezdy vlaků. Dvojnásobně. Otevřeli lávku na Janohrad. A pokřtili noviny

Zpravodaj města Břeclavi RADNICE. Opravy zrychlily průjezdy vlaků. Dvojnásobně. Otevřeli lávku na Janohrad. A pokřtili noviny Zpravodaj města Břeclavi RADNICE www.breclav.eu červen 2015 Opravy zrychlily průjezdy vlaků. Dvojnásobně Břeclav se může pyšnit jedním z nejmodernějších železničních uzlů v České republice. Druhou etapu

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

Číměřský zpravodaj. 3. ročník - - 1 - -

Číměřský zpravodaj. 3. ročník - - 1 - - Číměřský zpravodaj 3. ročník 2013 - - 1 - - - - 2 - - Vážení spoluobčané, do rukou se Vám dostává třetí číslo Číměřského zpravodaje, ve kterém jsem se snažila zrekapitulovat sled jednotlivých investičních

Více

LISTY. Husovo náměstí ožilo Masopustem. V dnešním čísle: Výroční zpráva MěÚ Lysá n. L. 17. BŘEZNA 2015 OD 19.00 HODIN

LISTY. Husovo náměstí ožilo Masopustem. V dnešním čísle: Výroční zpráva MěÚ Lysá n. L. 17. BŘEZNA 2015 OD 19.00 HODIN LISTY 3 / 2015 LISTY města Lysé nad Labem 1 V dnešním čísle: MĚSTO LYSÁ NAD LABEM A OKOLÍ www.mestolysa.cz 3 / 2015 Husovo náměstí ožilo Masopustem Křeslo pro hosta... 1 Sbírka použitého ošacení... 2 Finanční

Více

SteinmaSslová. Sedm let smůly je pryč. podzimní. Milena. Grand. Tony Bennett Konečně opět v Praze. Cestovatel Miroslav Zikmund. tatry.

SteinmaSslová. Sedm let smůly je pryč. podzimní. Milena. Grand. Tony Bennett Konečně opět v Praze. Cestovatel Miroslav Zikmund. tatry. Časopis nejen pro ty, kteří překročili padesátku Grand Vysoké tatry Deset let od katastrofy Tony Bennett Konečně opět v Praze Cestovatel Miroslav Zikmund V 95 letech stále tak trochu klukem 6x podzimní

Více

MIZEJÍCÍ SKAUTING MAGAZÍN PRO SKAUTY A JEJICH PŘÍZNIVCE SKAUTSKÝ SVĚT VRÁTÍME VÁM MLADÉ MUŽE I TICHO POTŘEBUJE DRUHÉHO

MIZEJÍCÍ SKAUTING MAGAZÍN PRO SKAUTY A JEJICH PŘÍZNIVCE SKAUTSKÝ SVĚT VRÁTÍME VÁM MLADÉ MUŽE I TICHO POTŘEBUJE DRUHÉHO MAGAZÍN PRO SKAUTY A JEJICH PŘÍZNIVCE SKAUTSKÝ SVĚT září říjen 2014 ročník 52, číslo 4 VRÁTÍME VÁM MLADÉ MUŽE MIZEJÍCÍ SKAUTING I TICHO POTŘEBUJE DRUHÉHO JAKÝ BYL VÁŠ NEJHEZČÍ ZÁŽITEK Z LETOŠNÍHO TÁBORA?

Více

Konkurz na ředitele. srpen 2012. Letní ordinační hodiny dětské ambulance Pondělí 8-11 hod.

Konkurz na ředitele. srpen 2012. Letní ordinační hodiny dětské ambulance Pondělí 8-11 hod. srpen 2012 V těchto dnech se vám dostává do ruky další číslo Libčických novin, které se od května svým vzhledem a také, jak doufáme, svým obsahem, od těch předchozích liší. Naše noviny se staly barevnější,

Více

8 duben. Kamínka zahřála i pobavila reportáž. Sami o sobě zprávy ze sdružení. Putování se psem Klíčení program pro mladší školní věk

8 duben. Kamínka zahřála i pobavila reportáž. Sami o sobě zprávy ze sdružení. Putování se psem Klíčení program pro mladší školní věk MOZAIKA PIONÝRA 8 duben 2011 Kamínka zahřála i pobavila reportáž 67 Sami o sobě zprávy ze sdružení 1213 Putování se psem Klíčení program pro mladší školní věk 18 Znáte rostliny? kvíz 15 Clona má vítěze

Více

Jak na Nový rok... Přelom hospodářské krize?

Jak na Nový rok... Přelom hospodářské krize? Rozhovor na začátku volebního roku Valná hromada hasičů Zvolský ples 2010 Ohlédnutí za vánočními akcemi Hokejový úspěch našich školáků Z činnosti SK Zvole Netradiční ohlédnutí za Silvestrem VYDÁVÁ OBEC

Více

roãník 23, ãíslo duben 2014 cena 12 Kã

roãník 23, ãíslo duben 2014 cena 12 Kã roãník 23, ãíslo duben 2014 cena 12 Kã 3 4 Promûny hrádeck ch hfibitovû Místa posledního odpočinku našich bližních si zaslouží pravidelnou péči a údržbu. V Hrádku nad Nisou se v posledních letech každým

Více