9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno"

Transkript

1 9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno Fotka z NON-STOP Cyklopřejezdu Československa kdo uhádne čí to kolo je? :)

2 Plán akcí 2.5. Oddílovka Železný Tomík MAO kolotúra brigáda pro účastníky Přejezdu na hlavním cyklistickém závodu Roznos KD Společná akce se Skauty, info u Lucky F Parlament od 18hod na Spirále Voda info v časopise a u Skupa 6.6. Oddílovka Plavba na Oparno, instruktorský kurz pro rádce, info Skupik Záverečná hra CEH Děkujeme všem sponzorům a partnerům za podporu akce NON- STOP Cyklopřejezd Československa 2013.

3 LEX Polana 2013 Přejezd skončil, a tudíž nastává ten pravý čas začít již pořádně řešit náš letní tábor :) Během dubna jsme dostali pouze jednu předběžnou přihlášku, tak budeme doufat, že pojedeme ve více než ve třech lidech... Všichni se můžeme těšit na krásných deset dní putování po Polaně a Nízkých Tatrách. Vylezeme na nejvyšší horu Nízkých Tater, prozkoumám partyzánský bunkr a spoustu jeskyň a během jednoho odpočinkovějšího dne si také na kánoích sjedeme část Hronu. Program bude nabitý a rozhodně se nebudeme nudit, ale je přizpůsobený i těm mladším, tak se nebojte a pojeďte :) Sraz: v pátek ve 20:00 na Spirále zkontrolujeme zabalené baťůžky, rozdáme si jídlo a společný materiál a rozdělíme se do funkčních skupinek :) Odjezd: 22:29 hodin z ČD Kladno pro děti povinně platí sraz v osm, po domluvě je možno přijít až na nádraží Návrat: v neděli v 23:18 na ČD Kladno možnost přespání na Spirále (ti co nikam hned neodjíždějí) nebo vyzvednutí dětí na nádraží pozdě večer Cena: 2500,- Kč V ceně je zahrnuta doprava, jídlo, drobné přesuny po horách, vypůjčení lodí, vstup do Demenovské ledové jeskyně. V ceně není zahrnuto cestovní pojištění každý se obstarává sám. Všichni s sebou budou potřebovat občanku či pas (pro mladší 15let), eura a pojištění, tak na to nezapomeňte :) Během nejbližších družinovek se k vám dostanou již závazné přihlášky, na stránkách oddílu bude přihláška již během prvního květnového víkendu. Prosíme o vyplnění závazné přihlášky a do odevzdat i se zálohou 1000,- Kč přímo nám nebo vašemu rádci. Doplatek 1500,- Kč se bude doplácet do V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte přímo na nás: Weasy: tel Láďa: tel Weasy & Láďa

4 Voda Orlice Je to již rok, co jsme byli naposledy na vodě. Tak se vydáme i letos. Sraz v pátek odpoledne nebo v sobotu brzo ráno na ČD Kladno, dle stavu vody a místa vyplutí bude upřesněno Návrat v neděli navečer na ČD Kladno, také bude ještě upřesněno. Upřesnění času a odjezdu bude cca týden před akcí. Cena: 800,-Kč, sourozenecká sleva 200,-Kč V ceně zahrnuto půjčení lodí, doprava, strava, ubytování ve stanech. Přihlášky s penězi odevzdejte svému rádci nebo mě do S sebou: Plavky, ručník, hygi potřeby Spacák, karimatku Páteční večeři, pokud budeme vyjíždět v pátek Oblečení do lodi Oblečení na převlečení Láhev na vodu Opalovací krém Pokrývku hlavy Sluneční brýle Baterka Šátek Lžíci, nůž, plecháček Vše zabaleno do jednoho batohu a ideálně zabezpečit proti vodě. Skupik Přihláška na vodu Orlice Jméno, příjmení: Datum narození: Plavec: Využiji sociální slevu nebo peněz z OKa, částka: Podpis rodičů nebo zákonného zástupce:

5 Skupové hlavy Tajná akce V pátek jsme odjeli z ČD kladno. Weasy nám ve vlaku dala indícii, kam máme jet - měli jsme jet do Hradce Králové. Tam jsme sledovali,stopovali Číňana. Ten nám dal další zprávu (zašifrovanou). Když jsme ji dostali a vyluštili, tak jsme měli jet do Dědova. Tam jsme se ještě dvakrát ztratili, ale nakonec jsme přece jenom dorazili do tomácké chaty Dědov. Ještě jsme se stihli rozdělit na dvě skupiny po třech a každá skupina dostala jednoho stařešinu. Potom nám Láďa řekl, že si můžeme vzít jen DVĚ věci ze kletru a spací potřeby, a že stimhle budeme muset přežít celý víkend. To nás odrovnalo. Potom jsme šli spát. Hráli jsme různé hry, ve kterých jsme mohli dostat nějakou věc z batohu nebo jídlo (mrkev,celer..)a z toho jsme vařili tvůrcům her (Láďa, Weasy, Vojta) polívku.šli jsme s Vojtou na hrad, ale tam jsme nedošli, ale za to jsme se pořádně zkoulovali a to nám ztačilo. Potom nám Lucka F. dala zprávu, že tvůrci her nás chtějí uvěznit a máme získat od strážce (Weasy) mapu. Tak jsme utekli a získali mapu. Několikrát jsme se ztratili, ale pak jsme zase našli cestu zpět. Ve 22:30 jsme se museli vzbudit a projít územím čarodejnic, které nás mohly uhranout svými pohledy.:d Ráno jsme se vzbudili a dali se do úklidu, to nám trvalo hoodně dlouho. Pak jsme šli na nádraží a jeli zpět do Kladna. Byl to super víkend. Dalo se to přirovnat k vojenskému výcviku:d. Syky (drobnou korekturu na žádost provedla Weasy) Společné foto v 6 hodin ráno :-)

6 Cyklopřejezd Československa 2013 se podařil Turistický oddíl mládeže Roháči Kladno má za sebou další ze svých non stop štafetových akcí. Tentokrát šlo o Přejezd republiky. A aby to nebylo tak jednoduché, nepřejížděli jsme pouze Čechy a Moravu, ale celé území bývalé federace. Své úsilí jsme tedy završili až na východním Slovensku na hranicích s Ukrajinou. S pořádáním podobných akcí má náš oddíl bohaté zkušenosti. Vše začalo již roku 1981 prvním Přechodem republiky z Plechýho na Sněžku. Ten byl ještě pořádán turistickým oddílem Rysy, který později zaniknul a někteří jeho členové přešli do nově vzniklého oddílu Roháči. Od té doby se Přechody pořádají každých pět let. V devadesátých letech se k nim přidaly ještě cyklistické Přejezdy a také Přeběhy. Brzy nám začala být naše republika malá. A tak jsme se vydávali i za hranice. V této souvislosti bych vzpomněl třeba Přeběh 2009 z Kladna do polského Štětína a hlavně Přejezd rovněž z Kladna do italského Grada, který byl zakončen doslova v mořském příboji. Naposledy, tedy před pěti lety, jsme zase navštívili hlavní města hned tří států, když jsme se vydali z Kladna přes Prahu a Vídeň do Budapešti. Letos jsme Kladnem jenom projížděli, a to po půlnoci ze soboty na neděli Ale to předbíhám, nebo vlastně předjíždím sled událostí. Slavnostní start byl naplánován na sobotu na bývalé trojmezí Československa a obou německých států. Startovat se mělo v 9:00. Díky určitému zpoždění při nakládání kol jsme ale na start dorazili o něco později. Odstartovali jsme tedy v 10:00. Na startu jsme se setkali s místními lidmi, kteří nám popřáli hodně zdaru. A pak už to začalo. Společný start, rozjezd, první stoupání, první defekty. Ale nic vážného, pouze upadlé blatníky a podobné prkotiny, které nás nemohou zastavit.

7 Pak jsme se již vydali dál štafetovým způsobem se střídáním pěti skupin. Celkem nás jelo 27, délky etap se pohybovaly tak okolo kilometrů. Do skupin jsme byli rozděleni na základě výkonnostních testů, které proběhly v dubnu pár týdnů před startem. Počasí bylo chladné, oproti pátku, kdy jsme měli sraz na Spirále a kolem bylo léto, se ochladilo o 15 stupňů. Takže jsme už první den využili všechny dlouhé elasťáky a neprofuky, které jsme původně brali jen pro případ, že by při průjezdu pod Tatrami bylo k ránu chladněji. Oproti upravenému itineráři posunutému o hodinu kvůli pozdnímu startu jsme nejprve nabrali další ztrátu, ale ta se pak srovnala. V sobotu večer na cestě přes Lány do Žiliny se k bleskům přidal déšť, vystřídaný později lijavcem s drobnými ledovými krupkami. Přes Kladno jela skupina číslo 5 složená převážně z malých dětí. Nabrala ztrátu, která k ránu narostla díky bloudění další ze skupin při průjezdu Prahou. Dvě hodiny vypadaly hrozivě, ale podařilo se je snížit. V neděli večer už jsme se dostali na Moravu. V pondělí ráno jsme se pak se ztrátou pár desítek minut přes hraniční přechod Bumbálka - Makov dostali na Slovensko. Největší zpoždění jsme měli v pondělí večer, kdy se jedna ze skupin neplánovaně vydala do Popradu. Brzy jsme se však vrátili na původní trasy a Přejezd jsme zakončili v úterý ve 13:00 hodin poblíž Malých Trakan na hranici s Ukrajinou. Náš Přejezd tedy trval symbolicky 75 hodin, přičemž letos na podzim oslavíme právě 75 let od vzniku Československa. Do Kladna jsme se vrátili díky obětavému úsilí řidičů firmy Pohl s.r.o. 1. května 2013 po páté ranní hodině. Cestou jsme ještě stihli aquapark v Popradu. Celá akce by se nemohla konat bez našich partnerů, tedy firem Meritum Kladno Projekce s.r.o., Dr. Oetker, Bezreklamky, Colsys Automatic, město Kladno, Uniservis Hašek, Socool, Sambar Sport, Etnetery, Bisnode a Ráj Kol. Děkujeme též našim mediálním partnerům Kladenskému deníku a Kladenským listům. Pro návštěvníka stránek Roháčů ještě uvedu, že se brzy objeví odkazy na fotky a případné další historky a kuriozity. Hop

8 Zkouška dospělosti Karel Kryl 1. Ami V nedělním oblečení F nastoupíš před komisi, G studené vysvědčení E vezme, co bylo kdysi. 2. V portmonce umístěnka, slavnostní učitelé a lež - co první směnka úvěru pro dospělé. R1: C Opilí od radosti G si sami trochu lžeme, F že zkouškou dospělosti E opravdu dospějeme. R2: Tak tanči, lásko sladká, protanči večer celý: ten bál je křižovatka: dospělí - nedospělí. 3. Na klopě vlají stužky, z orchestru znějí bicí, dozrál čas pro častušky a vstupu do milicí. 4. Dozrál čas dilematu:"být pro anebo proti?" Pak čekat na výplatu jak jiní patrioti. R1: R2: 5. Dostaneš místo lásky od těch, co všechno vědí, trojhlavé neotázky, čtyřhlavé odpovědi. R3: Šumivé víno pění a dívky oblékly si namísto dětských snění dospělé kompromisy. R2: R1:

9 Pulčický Hobitci Ahoj Roháči, V dubnu se nejmladší družinka věnovala hlavně kolu. Pověděli jsme si o povinném vybavení cyklisty a jízdního kola. Taky jsme o jednu družinovku vyjeli na malou projížďku. O jednu družinovku jsme si také ukázali jak se vymění píchlá duše. Na přelomu měsíce března a dubna jsme se podívali do Mníšku, kde jsme oslavili společně Velikonoce. A na konci měsíce se konala dlouho očekávaná akce, a to přejezd Československa I z nejmladší družiny se v poslední skupince někdo našel. A určitě vás nikoho nepřekvapí, že to byla zrovna Anička.

10 Duben jsme si užily a už nás čekají jen dva společné měsíce před prázdninami. V Květnu nás čeká mezioddílový závod Železný Tomík, Bitva na Ostrém nebo třeba Den dětí a mnoho dalšího. O Všech akcích se dozvíte buď v časopise, a nebo na družinovkách.

11 Vtipná stránka Automat na limču Jednou v lese vyschl potok a zvířátka se rozhodla, že si koupí automat na limonády. První přišel medvěd hodil tam 20 Kč vypadla mu coca cola. Druhý tam přišel vlk hodil tam 20 Kč vypadl mu sprite. přišel tam zajíc hodil tam 20 Kč nevypadlo mu nic tak kopl do automatu vypadla mu dvacka hodil jí tam znovu nic mu zase nevypadlo tak kopnul znovu do automatu a vypadla myška a povídá,,ty bys chtěl pít viď, ale mě se už nechce čůrat'' Zvířátka a povolení Zvířátka v lese se dohodla, že si postaví sídliště. Do města na příslušné úřady půjde liška, ta je dost fikaná, všechna potřebná potvrzení a povolení rychle vyřídí, řekla si zvířátka. A tak tedy liška šla. Přešel den, dva, týden, měsíc a po měsíci se liška vrací se stáhnutým ocasem a celá zničená říká: "35 potvrzení mám, je to 36, poslední se mi už vyřídit nepodařilo. Tak se do města vydá medvěd. Ten jako nejsilnější v lese určitě zařídí, abychom tu měli sídliště, přemýšlela zvířátka. Přešel den, dva, týden, měsíc a po měsíci se medvěd celý vystresovaný a vyhublý vrací a říká: "35 potvrzení mám, jen to 36, poslední se mi už vyřídit nepodařilo." Zvířátka se už pomalu smiřují s tím, že budou dál bydlet v podmínkách nedůstojných pro zvíře 21. stolení, když tu najednou řekne oslíček: "Já bych to zkusil vyřídit!" Ostatní zvířátka se začnou smát a říkají: "Ani liška se svým intelektem a ani medvěd z pozice moci to nedokázali vyřídit, už jen ty to dokážeš!" Ale oslík se těmito řečmi nedal odradit a vydal se do města. Za tři dny se zvířátka vzbudila kvůli velkému ruchu a vidí, jak už z dálky jde osel a mává se všemi potvrzeními. Za zády mu jedou bagry, jeřáby, nákladní auta s pískem a ostatním stavebním materiálem. Zvířátka se nestačí divit a ptají se osla, jak se mu to podařilo vyřídit. "Velmi jednoduše," říká osel, "přijdu na úřad, otevřu první dveře - spolužák, druhé dveře - spolužák, třetí dveře - spolužák..."

12 Obsah živin v ovoci a zelenině prodávaných v supermarketech neustále klesá Níže jsou uvedeny výsledky studie dokazující, jak neustále klesá obsah živin v ovoci a zelenině, které se prodávají v supermarketech. Pokles je opravdu alarmující. Obsah živin v ovoci a zelenině v supermarketech na základě rozborů z let 1985, 1996 a 2002 (Zpracoval Jiří Bátěk s využitím dat z výzkumů sanatoria v Schwarzwaldu a Pharmaconcernu Geigy.) Abychom svému tělu dodali potřebné látky v dostatečném množství, což po nás pomocí hladu a chuti vyžaduje, musíme proto konzumovat stále více ovoce a zeleniny. Tento nárůst spotřeby ovoce a zeleniny je dnes interpretován jako pozitivní trend, totiž zdravý způsob života moderního člověka. Můžeme se tak dočíst, že moderní člověk, dbalý svého zdraví, krásy těla a hygieny se odvrací od vepřového k paprice a rajčatům. Radost nad tak skvělou zprávou nám zkazí výše uvedená tabulka. Jak vidíme, moderní člověk jí ve skutečnosti jen stále více zeleninového a ovocného polystyrénu. Kde je příčina? Vyčerpala se snad zemědělská půda? Vypěstovali jsme snad odrůdy krásné mrkve bez mrkve? Nemusíme se hned zabývat konspiračními teoriemi o tom, které obchodní řetězce na stále vyšším prodeji potravin o stále menším obsahu živin vydělávají (například naposledy i v ČR v souvislosti s Babišovou továrnou propíraná kauza koňského masa ve výrobcích z hovězího v řetězcích Tesco), stačí vědět, že velkopěstírny zeleniny dnes například mrkev pěstují na skelné vatě, prostě proto, že roste rychleji a je to levnější. Kolik asi může skelná vata předat mrkvi živin? Můj rozum čerstvého periférního vidláka mi říká, že žádné. Alespoň u nás v údolí. Co s tím? Pokud chcete jíst v budoucnu ještě normální zeleninu a ovoce, zdá se mi jako dobrý nápad rada Václava Cílka, geologa, filozofa a spisovatele: Investujte do orné půdy a malého traktůrku... Boci, ekoterorista, co nás nutí vrátit se na stromy zem

13 Kladno se dusí jako za bolševika (jen s tím rozdílem, že už bez Poldovky) Kladno jako první české město přesáhlo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach (PM 10). Následovalo tak Ostravu, která celoroční smogovou kvótu vyčerpala už v polovině února, a přidalo se k Brnu, které kvótu vyčerpalo počátkem března. Kladensko má však dlouhodobé problémy nejen s překračováním limitů pro prach, ale také se znečištěním arzénem a rakovinotvorným benzo-a-pyrenem. Překročit denní limit pro znečištění prachem je povoleno 35 dnů během roku. Podle údajů ČHMÚ monitorovací stanice Kladno-Švermov překročila limit 36-krát 15. března, uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. Připomněl, že obyvatelé Kladenska dýchají ovzduší zamořené škodlivinami natolik, že překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale i platné limity stanovené evropskou směrnicí pro kvalitu ovzduší. Politici proto požádali Evropskou komisi o výjimku pro překračování hodnoty pro znečištění prachem, ale platnost výjimky již vypršela v červnu 2011, dodal Šuta. Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 µm (PM 10). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění. Znečištění ovzduší prachem představuje v České republice vážné ohrožení zdraví. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu mělo na svědomí za rok 2011 asi předčasně zemřelých lidí a 2 tisíce nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže, uvedl Šuta. Kladensko má také problémy se znečištěním ovzduší arzénem, jehož roční průměrná koncentrace by neměla překročit 6 ng/m3. Monitorovací stanice Stehelčeves v roce 2011 zaznamenala nejvyššího hodnotu ze všech stanic v České republice, když naměřila 6,8 ng/m3. Vysoké hodnoty arzénu naměřily také stanice Kladno-Švermov (5,7 ng/m3) a Kladno-Vrapice (5,3 ng/m3). Benzo-a-pyren je rakovinotvorný polyaromatický uhlovodík, který se do ovzduší uvolňuje jako výsledek nedokonalého spalování. Jeho celoroční koncentrace by neměla překročit 1 ng/m3, ale monitorovací stanice Kladno-Švermov tento limit překračuje mnohonásobně. Například v roce 2011 tu byla naměřena hodnota o 290 % vyšší. Zamoření ovzduší benzo-a-pyrenem je tu srovnatelné s některými částmi Ostravy, připomněl Šuta. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu má znečištění ovzduší prachem v České republice za rok 2011 na svědomí přes tisíc předčasně zemřelých lidí a dva tisíce nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže. Z deníku Referendum zkopíroval

14 Pravidla CODEXu Boci BYSTROST ( barva fialová, heslo: "Buď ve střehu!") Postřeh Chytni pravítko do prstů podle tabulky (3x) 10 let 20 cm, 11 let 20 cm, 12 let 18 cm, 13 let 17 cm, 14 let 16 cm, 15 let 15 cm. Vyhraj nad soupeřem rádcem 3x za sebou "Pětikorunu v dlani". Vyhraj nad rádcem v tleskané Odhad Odhadni vzdálenost let do 100m (tolerance 20%) let do 200m 15 let do 500m Odhadni minutu Míření Na vzdálenost 10 m zasáhni čtverec 1x1 m 80 ranami ze sta. Naházej do terče šipkami ze 3 m z 20 hodů 150 bodů. Střelbou ze vzduchovky na 10 m na terč 8-5,5 v čase 10 min počtem 10 ran (+ 3 zástřel) dosáhni 60 bodů. Střelbou z luku na 10 m 3 šípy ze 4 do zavěšeného pytle. Prakem na 10 m sestřel 3 ranami plechovku od džusu Plížení Postupuj 100 m terénem tak, abys nebyl zahlídnut. Za vítězství ve hře "Dobývání prachárny" Vybuduj si pozorovatelnu skrytou a 12 hodin v ní skrytě pozoruj a zaznamenávej život kolem Šifrování a přenos zpráv Dosáhni v psaní a příjmu Morseovy abecedy alespoň III. VT (odeslat 30 a přijmout 20 znaků za 1 min.) Za vítězství v řetězovém spojování - hra družin Nauč se a předveď 3 způsoby šifrování zpráv. Dosáhni ve vysílání a příjmání Semaforu alespoň III. VT (odeslat 30 a přijmout 20 znaků za 1 min.) Zpověď (tajná podmínka losováním)

15 900 - LESNÍ MOUDROST (barva tmavě modrá, heslo: " Podal jsem ruku trávě a je z ní obilí,podal jsem ruku vodě a je z ní víno. Zvolna a opatr- ně podávám ruku lidem, některým lidem") Bezručka Jednou rukou si navlékni a zavaž tkaničku do bot Jednou rukou vyndej z krabičky zápalku, škrtni a zapal svíčku Jednou rukou si oblékni kalhoty a bundu Nůž Vyřezej si z dřeva ozdobnou hůlku Udělej 30 třísek Vyrob si počítací dřívko Sekera Přesekni 10 větví o průměru nad 5 cm Zatluč sekerou 3 deseticentimetrové hřebíky až po hlavičku, aniž bys je ohnul Přebobruj kládu o průměru přes 30 cm Pila S rádcem přeřízni 3 kulatiny o průměru nad 10 cm Provaz Dosáhni alespoň III. vt v uzlování Zpověď (tajná losovaná zkouška)

16 Májoví oslavenci :-) 1.5. Jáchym 6.5. Boci 7.5. Honza Syky 9.5. Kuba D Honza M Tomáš H. Ještě někdo další? Pokud zjistíte, že jsem na vás zapomněla (a to čistě z toho důvodu, že vás prostě nemám v žadném ze seznamů), dejte mi vědět, ať se tak neděje každý rok :-) Dan Franěk 2166,- Weasy 352,- Anička 200,- Eva H. 150,- Honza L. 1820,- Boule 5,- Lucka V. 1976,- Martin ,- Jára 2100,- Lukáš P. 1150,- Honza M. 2440,- Míša D. 30,- Lúca Boule tel.: HORÁC měsíčník turistického oddílu mládeže 2713 Roháči Kladno. Adresa redakce: Lucka Weasy Malečková ) Do tohoto čísla svou prací přispěli: Weasy, Skup, Syky, Boci, Hop, Lucka V. Toto číslo vychází v nákladu 40 výtisků. Internetové stránky oddílu: Internetové stránky Asociace TOM:

10.číslo Červen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno

10.číslo Červen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno 10.číslo Červen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno Plán akcí 6. 6. Oddílovka 14. 16. 6. školení na Opárně, akce pro velké :), odjezd kolem 16:00, info u Skupa 21.

Více

LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015. Informace pro rodiče a děti. o táboře a jeho okolí. odjezdu a platbě. kontaktech.

LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015. Informace pro rodiče a děti. o táboře a jeho okolí. odjezdu a platbě. kontaktech. LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015 Informace pro rodiče a děti o táboře a jeho okolí odjezdu a platbě kontaktech vybavení dětí PÁR SLOV ÚVODEM PRO RODIČE Tábor se nachází v klidném prostředí

Více

Doprava, znečištěné ovzduší a lidské zdraví

Doprava, znečištěné ovzduší a lidské zdraví Doprava, znečištěné ovzduší a lidské zdraví Bratislava, 2. února 2011 odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik e-mail: miroslav.suta (zavináč) centrum.cz http://suta.blog.respekt.ihned.cz

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

2. Problematika výhod a nevýhod sociálních sítí Facebook, My Space & Co (příloha č.2)

2. Problematika výhod a nevýhod sociálních sítí Facebook, My Space & Co (příloha č.2) Český jazyk 8.ORg Zkoušející: Mag. Eva Zojer Hlavní termín: květen 2010 Témata na výběr: 1. Problematika světové hospodářské krize, její příčiny a následky (příloha č.1) Jedním z nejzávažnějších problémů

Více

Tábor Matějovec 2.8. 16.8.2008

Tábor Matějovec 2.8. 16.8.2008 Tábor Matějovec 2.8. 16.8.2008 Odjezd je v pátek 1. srpna 2008 (pro skauty) Sraz je u klubovny v 8:00 hodin Na tábor pojedeme na kole, na tábořiště dorazíme v sobotu v poledne Účast je dobrovolná Odjezd

Více

PŘIHLÁŠKA DÍTĚTE na LDT 2015 ŠÉBA o.s.

PŘIHLÁŠKA DÍTĚTE na LDT 2015 ŠÉBA o.s. PŘIHLÁŠKA DÍTĚTE na LDT 2015 ŠÉBA o.s. Termíny: 1.7. - 11.7.2015 cena : 4.400,- Kč 1.7. - 18.7.2015 cena : 5.990,- Kč Žádáme o nevratnou zálohu 1.500,-Kč po přijetí přihlášky Jméno a příjmení dítěte:...

Více

1. Záloha: 2.000,-Kč na poukaz. Splatná s odevzdáním přihlášky (do 20. 3. 2015). 2.

1. Záloha: 2.000,-Kč na poukaz. Splatná s odevzdáním přihlášky (do 20. 3. 2015). 2. LDT v kempu Cesenatico - Itálie, který se nachází 20 km od Rimini. Tato oblast je vyhlášená rozsáhlými písečnými plážemi. Děti budou ubytovány v klidné části kempu cca 8 10 minut od moře v karavanech pro

Více

ZÁVAZNÁ PŘIHLÁŠKA NA TÁBOR *********************************** jméno dítěte:... narozené:...

ZÁVAZNÁ PŘIHLÁŠKA NA TÁBOR *********************************** jméno dítěte:... narozené:... Oddíl Stříbrný vlček Rudná Česká tábornická unie ZÁVAZNÁ PŘIHLÁŠKA NA TÁBOR *********************************** Provozovatel: Oddíl Stříbrný vlček Rudná, ČTU Cena tábora pro rok 2015: 3400,- Kč konaného

Více

Informační schůzka o Táboře

Informační schůzka o Táboře Informační schůzka o Táboře Křelovice 2013 ( 29.6. - 19. 7. 2013) Oddíl Bronco jako součást světové organizace Světový skauting WOSM, WAGGS,... Junák svaz skautů a skautek ČR 52. středisko Stopaři 120.

Více

Závazná přihláška na letní dětský tábor Mostek u Dvora Králové od 6.7. do 19.7.2014

Závazná přihláška na letní dětský tábor Mostek u Dvora Králové od 6.7. do 19.7.2014 Jméno a příjmení dítěte: datum narození: Bydliště: Závazná přihláška na letní dětský tábor Mostek u Dvora Králové od 6.7. do 19.7.2014 Zákonní zástupci (matka, otec) Jméno a příjmení: e-mail: Jméno a příjmení:

Více

VODÁCKÝ SPORTOVNÍ KLUB VSK RÁJEC-JESTŘEBÍ

VODÁCKÝ SPORTOVNÍ KLUB VSK RÁJEC-JESTŘEBÍ VODÁCKÝ SPORTOVNÍ KLUB RÁJEC-JESTŘEBÍ 2015 Ahoj kamarádi! I v roce 2015 jsme připravili spoustu zajímavých akcí. Na lodi, na kole, nebo i pěšky. Nabízíme Vám rozšířený program našich akcí pro všechny výkonnostní

Více

Nýdek Hluchová 27. 31.7.2015

Nýdek Hluchová 27. 31.7.2015 Nýdek Hluchová 27. 31.7.2015 Cena tábora: 2900,- Kč VS 104 Pobyt je určen dětem ve věku 5 10 let S neukončeným řečovým vývojem S poruchami plynulosti řeči S nesprávnou výslovností hlásek S výukovými obtížemi

Více

PIONÝRSKÁ SKUPINA KOLO KOLOVEČ CO VÁS ČEKÁ.

PIONÝRSKÁ SKUPINA KOLO KOLOVEČ CO VÁS ČEKÁ. PIONÝRSKÁ SKUPINA KOLO KOLOVEČ CO VÁS ČEKÁ. AKCE, DÍLNY, VOLNOČASOVÝ KLUB, AIRSOFT, TÁBOR leden červenec 2012 NABÍDKA ČLENSTVÍ Staňte se členy Sdružení PIONÝR Pionýrské skupiny Kolo Koloveč členský příspěvek....

Více

176. PTO VLČATA 30. PS MLÁDÍ a LUŽÁNKY STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU pořádají 56. letní tábor ZEMĚPLOCHA 2015

176. PTO VLČATA 30. PS MLÁDÍ a LUŽÁNKY STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU pořádají 56. letní tábor ZEMĚPLOCHA 2015 176. PTO VLČATA 30. PS MLÁDÍ a LUŽÁNKY STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU pořádají 56. letní tábor ZEMĚPLOCHA 2015 Tábořiště Lomy 18. 7. 8. 8. 2015 TERMÍNY, SRAZ A NÁVRAT V létě 2015 pořádají Vlčata již svůj 56. letní

Více

LT MH SDH Líně 2014 26.7.2014 2.8.2014

LT MH SDH Líně 2014 26.7.2014 2.8.2014 Zabezpečení: Vedoucí: hlavní vedoucí: Martin Zavřel vedoucí: Petr Keramidas David Šmůla pomocníci zdravotník: Jaroslav Vosátka Lucie Mikešková M. Vosátková Ubytování: Chatový ráj Komorník GPS: 49 8'5.114"N,

Více

Tábor Křeč 2013. Kufrování: ve čtvrtek 20. 6. 2013 od 18.00 do 19.00 v klubovně (V Podzámčí, Praha 4 Krč), kontakt 731 219 329 (Kačka)

Tábor Křeč 2013. Kufrování: ve čtvrtek 20. 6. 2013 od 18.00 do 19.00 v klubovně (V Podzámčí, Praha 4 Krč), kontakt 731 219 329 (Kačka) Tábor Křeč 2013 Termín: 29. června 2013 13. července 2013 Adresa: GPS: Sraz: Návrat: Cena: Skautský tábor v Křeči Statečná srdce Kateřina Hromková (= jméno dítěte) Pošta Křeč 394 95 49 22'7.468"N, 14 55'30.401"E

Více

17. 8. 21. 8. 2015 8 00 16 00 hod cena : 1000,-Kč

17. 8. 21. 8. 2015 8 00 16 00 hod cena : 1000,-Kč příměstský tábor 17. 8. 21. 8. 2015 8 00 16 00 hod cena : 1000,-Kč (Při platbě do 30. 4. 2015 zvýhodněná cena 900,-Kč) Věk účastníků : 7-12 let V Egyptské GÍZE nedaleko pyramid objevili archeologové pozůstatky

Více

8. 12. 3. 2014 Jarní Tábor na Hubertku

8. 12. 3. 2014 Jarní Tábor na Hubertku D Editorial, Zprávy z hradu Akce, které nás čekají alší akéla je tu. Máme zde plno nových i tradičních Výprav, které, jak si doufám, všichni, a to doslova, užijeme. Předchozí akéla tak trochu nevyšla,

Více

JARNÍ TÁBOR 2015. pátek 20. března neděle 22. března Děti a mládež od 7 do 15 let Hodoňovice, okres Frýdek-Místek

JARNÍ TÁBOR 2015. pátek 20. března neděle 22. března Děti a mládež od 7 do 15 let Hodoňovice, okres Frýdek-Místek JARNÍ TÁBOR 2015 Pojeďte s námi na jarní tábor do podhůří Beskyd. Zažijete aktivity pod širým nebem, nová kamarádství a učení se novým věcem. Tábor je pořádán pod patronátem Diecézní Charity Ostravsko-Opavské.

Více

Letos.. Slezsko 2014

Letos.. Slezsko 2014 Letos.. Slezsko 2014 informace č. 3 Čas letí jako blázen, za měsíc už jsme skoro doma, ach jooo je nejvyšší čas pro pár řádků.. PROGRAM: Sejdeme se u klubovny ve Starodvorské ulici za Selektou v 8 hod.

Více

SOUTĚŽNÍ SOUSTŘEDĚNÍ VÍTĚZŮ KATEGORIÍ A A B

SOUTĚŽNÍ SOUSTŘEDĚNÍ VÍTĚZŮ KATEGORIÍ A A B SOUTĚŽNÍ SOUSTŘEDĚNÍ VÍTĚZŮ KATEGORIÍ A A B KRAJSKÉHO KOLA ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDY Soutěžní soustředění vítězů kategorií A a B krajského kola 16. ročníku Zeměpisné olympiády školního roku 2013/2014 proběhne

Více

Tábor Křeč 2015. Kufrování: ve čtvrtek 25. 6. 2015 od 18.00 do 19.00 v klubovně (V Podzámčí, Praha 4 Krč), kontakt 723 808 247 (Qiki Verča Nejedlá)

Tábor Křeč 2015. Kufrování: ve čtvrtek 25. 6. 2015 od 18.00 do 19.00 v klubovně (V Podzámčí, Praha 4 Krč), kontakt 723 808 247 (Qiki Verča Nejedlá) Tábor Křeč 2015 Termín: 1. 18. července 2015 Adresa: GPS: Sraz: Návrat: Cena: Skautský tábor v Křeči Statečná srdce Amélie Schaeferová (= jméno dítěte) Pošta Křeč 394 95 49 22'7.468"N, 14 55'30.401"E v

Více

km vyjel z téhož místa o 3 hodiny později h km. Za jak dlouho dohoní cyklista chodce? h km vyjede z téhož místa o 2 hodiny h

km vyjel z téhož místa o 3 hodiny později h km. Za jak dlouho dohoní cyklista chodce? h km vyjede z téhož místa o 2 hodiny h ÚLOHY O POHYBU-řešení 1. Za codcem jdoucím průměrnou ryclostí 5 vyjel z téož místa o 3 odiny později cyklista průměrnou ryclostí 20. Za jak dlouo dooní cyklista codce? v 1 =5, t1 =(x+3), s 1 =v 1.t 1 v

Více

tábor LEVITŮ CZ 17. 24.8. 2013

tábor LEVITŮ CZ 17. 24.8. 2013 tábor LEVITŮ CZ 17. 24.8. 2013 Místo: Rekreační středisko Varvažov http://www.tabory.cz/varvazov.html Společná doprava z Prahy Odjezd 17.8. v 11:30 Černý Most / místo bude upřesněno / Prosíme, přijďte

Více

Vážení sportovní přátelé,

Vážení sportovní přátelé, Vážení sportovní přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na druhé Mistrovství České republiky v závodu na HORSKÝCH KOLECH Pořadatel: Z pověření Českého svazu mentálně postižených sportovců Integra Chroustovice

Více

INFORMACE O LETNÍM TÁBOŘE SKAUTŮ A SKAUTEK STŘEDISKA URAGAN ZBRASLAV

INFORMACE O LETNÍM TÁBOŘE SKAUTŮ A SKAUTEK STŘEDISKA URAGAN ZBRASLAV V Praze, 12.5.2008 INFORMACE O LETNÍM TÁBOŘE SKAUTŮ A SKAUTEK STŘEDISKA URAGAN ZBRASLAV Dobrý den, Tímto se vám do rukou dostávají kompletní informace o našem táboře. Tábor se bude konat od úterý 22.7.

Více

Česko-slovenský pohár mužů a žen, Levice, Slovensko, 24.2.2010

Česko-slovenský pohár mužů a žen, Levice, Slovensko, 24.2.2010 Česko-slovenský pohár mužů a žen, Levice, Slovensko, 24.2.2010 Ve středu 24.2.2010 se odehrála ve slovenských Levicích výjimečná akce, poprvé v historii se hrál nefederální Česko-slovenský pohár mužů,

Více

TÁBOR 2015-96. ODDÍL ŠIPKA-PRAHA Základní informace

TÁBOR 2015-96. ODDÍL ŠIPKA-PRAHA Základní informace TÁBOR 2015-96. ODDÍL ŠIPKA-PRAHA Základní informace Termín: 11. 7. 2015-25. 7. 2015 Místo: Nový Dvůr (část obce Číhaň; PSČ: 34142), okres Klatovy, kraj Plzeňský Mapka: GPS souřadnice tábora: Loc: 49 20'34.34"N,

Více

LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ KARATE OLOMOUC 13. - 18.7. 2015 Zasíláme doplňující informace o letním soustředění: Datum: od 13.7. 2015 (pondělí) do 18.7.2015 (sobota) Místo konání: Chata JUNIOR, Kunčice 14, Staré

Více

Letní tábor Pionýrské skupiny SMĚR 18.července - 1.srpna 2015 v Široké Nivě. Závazná přihláška

Letní tábor Pionýrské skupiny SMĚR 18.července - 1.srpna 2015 v Široké Nivě. Závazná přihláška Základní informace: Závazná přihláška Pořadatel: Pionýr, z.s. - Pionýrská skupina SMĚR, Bohumínská 437/42, 710 00 Ostrava; IČ: 44941234 Termín tábora: 18.července - 1.srpna 2015 Místo konání: Široká Niva,

Více

Přihláška na letní tábor DDM Vimperk

Přihláška na letní tábor DDM Vimperk Přihláška na letní tábor DDM Vimperk Název tábora:.. Termín:. Jméno a příjmení.... Škola. třída. narozen zdravotní pojišťovna. Adresa bydliště.. Telefon..e-mail. Otec dítěte jméno a příjmení, zaměstnání.

Více

Níže uvádíme podrobné informace a pokyny k jednotlivým formulářům. Snažte se, je, prosím, vyplnit, vyřídit a odeslat co nejdříve. Děkujeme.

Níže uvádíme podrobné informace a pokyny k jednotlivým formulářům. Snažte se, je, prosím, vyplnit, vyřídit a odeslat co nejdříve. Děkujeme. Vážení rodiče, dětský letní tábor, který pořádá Občanské sdružení Radost Ostrava, se letos koná ve dnech 14.-28.8.2015 v obci Staré Hamry. Cena pobytu činí 3590,- Kč. Tato základna je postavena v lese

Více

Velikonoční soustředění 2015

Velikonoční soustředění 2015 Velikonoční soustředění 2015 Obecné informace Datum: čtvrtek 2. dubna pondělí 6. dubna 2015 Ubytování: Stravování: Vybavení: Cena: Poznámky: Info: Proseč, turistická ubytovna Toulovec (GPS: 49 48'29.732"N,

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

Časopis MŠ. Březen 2015

Časopis MŠ. Březen 2015 Základní škola a Mateřská škola Ústí nad Labem, Jitřní 277, příspěvková organizace Časopis MŠ Březen 2015 Vydává: Mateřská škola Ústí nad Labem Brná Sebuzínská 42 Tel: 475 541 175 Mobil: 720 619 239 http://www.zsamsbrna.cz/

Více

Událost minulého měsíce

Událost minulého měsíce Událost minulého měsíce Letní sportovní rekondiční tábor pro děti se sluchovým postižením Od 23. 7. - 31. 7. 2011 OUN Olomouc pořádal s podporou Krajského úřadu Olomouckého kraje, v rekreačním komplexu

Více

Vážení rodiče, 2.300,- Kč (v ceně je zahrnuto ubytování, strava, výlet na koupaliště, pojištění dítěte a odměny)

Vážení rodiče, 2.300,- Kč (v ceně je zahrnuto ubytování, strava, výlet na koupaliště, pojištění dítěte a odměny) Vážení rodiče, do rukou se Vám dostaly propozice letního tábora, který čtvrtým rokem pořádá Středisko volného času Vítkov, příspěvková organizace. Tábor se koná na turistické základně v Klokočově a vedou

Více

Příloha č.1 k smlouvě o obchodním zastoupení č. 11 721 130 PODMÍNKY KOMPLEXNÍHO CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ. I. Pojištěné osoby

Příloha č.1 k smlouvě o obchodním zastoupení č. 11 721 130 PODMÍNKY KOMPLEXNÍHO CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ. I. Pojištěné osoby PODMÍNKY KOMPLEXNÍHO CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ I. Pojištěné osoby Podmínky komplexního cestovního pojištění Příloha č.1 k smlouvě o obchodním zastoupení č. 11 721 130 Pojištěný je každý účastník zájezdu (bez

Více

Orlice a Morava 2015 (1. 9. 8. 2015)

Orlice a Morava 2015 (1. 9. 8. 2015) Orlice a Morava 2015 (1. 9. 8. 2015) Během týdne splujeme Tichou Orlici z Letohradu do Ústí u Chocně. V půlce týdne se přesuneme na Moravu, kterou splujeme z Hanušovic do Olomouce. Cestou navštívíme mnoho

Více

PROPOZICE VÍKENDOVÉ LYŽAŘSKÉ ŠKOLY. Naučit účastníky školy lyžování, snowboardingu nebo zdokonalit jejich stávající schopnosti.

PROPOZICE VÍKENDOVÉ LYŽAŘSKÉ ŠKOLY. Naučit účastníky školy lyžování, snowboardingu nebo zdokonalit jejich stávající schopnosti. PŘIJĎTE K NÁM, NAUČÍME VÁS LYŽOVAT!!! Víkendová výuka lyžování nebo snowboardingu Milé děti, vážení rodiče, připravili jsme program pro školáky ve věku 6 15 let na 7 zimních sobot nebo prázdninových dní.

Více

Ovzduší a zdraví. MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D. Ministerstvo zdravotnictví

Ovzduší a zdraví. MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D. Ministerstvo zdravotnictví Ovzduší a zdraví MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D. Ministerstvo zdravotnictví Systém monitorování zdravotního stavu obyvatel ČR ve vztahu k životnímu prostředí koordinované pravidelné aktivity ke sledování přímých

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

533 12 Chvaletice, IČO: 22829725

533 12 Chvaletice, IČO: 22829725 RC CHVALETICE, U Stadionu 240 (naproti poště) 533 12 Chvaletice, IČO: 22829725 HNÍZDEČKOVÝ ZPRAVODAJ 4/2011 web: rc-chvaletice.wz.cz tel.: 608 240 368 e-mail: rc-chvaletice@seznam.cz HLEDÁME NOVÉ LIDI...

Více

Panteří drápek 2. číslo - říjen 2013

Panteří drápek 2. číslo - říjen 2013 Co najdete v tomto čísle: Aktuality strana 2 Registrace strana 3 Z uplynulých akcí strana 4 Pozvánky na akce strana 5 Strana 1 Úvodní slovo Vážení rodiče, posíláme tentokrát trochu kratší vydání časopisu

Více

Nazdar bratři, V říjnu byly hlavní akcí podzimky ve Světlé Hoře v Jeseníkách, kde jsme se účastnili vyčerpávajícího extrémního závodu, který se

Nazdar bratři, V říjnu byly hlavní akcí podzimky ve Světlé Hoře v Jeseníkách, kde jsme se účastnili vyčerpávajícího extrémního závodu, který se Nazdar bratři, V říjnu byly hlavní akcí podzimky ve Světlé Hoře v Jeseníkách, kde jsme se účastnili vyčerpávajícího extrémního závodu, který se skládal z fyzicky velmi náročných aktivit. Měsíc listopad

Více

Nazdar bratři a sestro,

Nazdar bratři a sestro, Červen 2015 94. brněnský oddíl caryvlka@seznam.cz www.94bo.cz Nazdar bratři a sestro, na začátek tohoto úvodníku bych rád pogratuloval všem, kdo úspěšně složili Maturitní zkoušku. Osobně považuji Maturitu

Více

10. - 14. 8. 2015 CENA: 1.000,-Kč, VS 117

10. - 14. 8. 2015 CENA: 1.000,-Kč, VS 117 Příměstský tábor v DDM Třinec 10. - 14. 8. 2015 CENA: 1.000,-Kč, VS 117 Informace pro rodiče Příměstský tábor je určen pro všechny kluky a holky, kteří by se chtěli o prázdninách trochu více hýbat, poznat

Více

Olomouc 2. 5. dubna 2015

Olomouc 2. 5. dubna 2015 Velikonoce s Olomouc 2. 5. dubna 2015 UBYTOVÁNÍ, REGISTRACE Registrace a ubytování proběhne ve čtvrtek 2. dubna od 14.30 do 17.30 hodin Domově mládeže Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické

Více

Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení.

Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení. Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení Táta, máma a já Vyberte si aktivity z doporučeného přehledu turistických

Více

Časopis MŠ. Říjen 2014

Časopis MŠ. Říjen 2014 Základní škola a Mateřská škola Ústí nad Labem, Jitřní 277, příspěvková organizace Časopis MŠ Říjen 2014 Vydává: Mateřská škola Ústí nad Labem Brná Sebuzínská 42 Tel: 475 541 175 Mobil: 720 619 239 http://www.zsamsbrna.cz/

Více

Pro rodiče: O co se vlastně jedná Co se na tomto táboře děje Jak tábořiště vypadá Jak je to s tím křesťanstvím

Pro rodiče: O co se vlastně jedná Co se na tomto táboře děje Jak tábořiště vypadá Jak je to s tím křesťanstvím Pro rodiče: Milí rodičové, dostala se Vám do rukou pozvánka a přihláška na dětský dorostový tábor, pořádaný Horním sborem Českobratrské církve evangelické. Tyto tábory jsou pořádány déle než 20 let. O

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Projekt: Digitální učební materiál Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Příjemce: Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova

Více

Český hydrometeorologický ústav Úsek ochrany čistoty ovzduší. Kvalita ovzduší a rozptylové podmínky na území ČR

Český hydrometeorologický ústav Úsek ochrany čistoty ovzduší. Kvalita ovzduší a rozptylové podmínky na území ČR Český hydrometeorologický ústav Úsek ochrany čistoty ovzduší Kvalita ovzduší a rozptylové podmínky na území ČR Obsah I. ÚVOD... 2 II. METEOROLOGICKÉ A ROZPTYLOVÉ PODMÍNKY... 4 III. ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ SUSPENDOVANÝMI

Více

SK RADIOSPORT BÍLOVICE NAD SVITAVOU oddíl rádiového orientačního běhu ASOCIACE ROB ČESKÉ REPUBLIKY

SK RADIOSPORT BÍLOVICE NAD SVITAVOU oddíl rádiového orientačního běhu ASOCIACE ROB ČESKÉ REPUBLIKY SK RADIOSPORT BÍLOVICE NAD SVITAVOU oddíl rádiového orientačního běhu ASOCIACE ROB ČESKÉ REPUBLIKY Oficiální název soutěže 4 dny ROB / 4 days ARDF Pořadatel SK RADIOSPORT Bílovice nad Svitavou, oddíl ROB,

Více

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MATEŘSKÁ ŠKOLA NOVÁ VES Je zpracován v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání. Každé podtéma TVP rozvíjí všech pět oblastí předškolního vzdělávání: biologickou,

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Přídavná jména Český jazyk třída pro jazykovou přípravu Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Slovům, která nám říkají, jak se věci, lidé nebo zvířata jmenují,

Více

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011)

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Brožury Adršpašsko-Teplické skály Anenské slatinné lázně, Lázně Bělohrad Brány Orlických hor Cesta kamene turistický produkt Cestujeme po

Více

Dům dětí a mládeže Praha 9

Dům dětí a mládeže Praha 9 Dům dětí a mládeže Praha 9 Měšická 720, Praha 9, 190 00 Předtáborový zpravodaj letní tábor RS Varvažov 2011 16. 7. 30. 7. 2011 Všeobecné informace Středisko se nachází v píseckém regionu 7 km od Zvíkovského

Více

TÝDEN NA KOLE 2013 Otevírání evropské dálkové cyklotrasy EuroVelo 9

TÝDEN NA KOLE 2013 Otevírání evropské dálkové cyklotrasy EuroVelo 9 TÝDEN NA KOLE 2013 Otevírání evropské dálkové cyklotrasy EuroVelo 9 Jubilejní 10. mezinárodní cyklojízda, otevírání evropské dálkové trasy EuroVelo 9 v Jihomoravském kraji a Dolním Rakousku s tématem bio

Více

Závazná přihláška na anglický letní tábor Přihlašuji závazně svého syna/dceru, datum a místo narození rodné číslo, bydliště PSČ, telefon domů, mobily rodičů, e-mail, na anglický letní tábor pořádaný Jazykovou

Více

Termín konání tábora: sobota 18. 7. 2015 pátek 31. 7. 2015. Přihlášky přijímáme do 15. června 2015 na adrese:

Termín konání tábora: sobota 18. 7. 2015 pátek 31. 7. 2015. Přihlášky přijímáme do 15. června 2015 na adrese: LDT Maracaibo, z. s. Výhledy 935, 592 31, Nové Město na Moravě IČO: 433 82 614 kontakty: Václav Řezníček Anna Kopečková 776 327 686 (přihlášky, organizace, ubytování, ) 602 849 435 (finance, platby, faktury,

Více

PROGRAM SPORT CAMP PONDĚLÍ 14.7.2014 VŠESPORTOVNÍ PRŮPRAVA, ATLETIKA A KOLEKTIVNÍ HRY

PROGRAM SPORT CAMP PONDĚLÍ 14.7.2014 VŠESPORTOVNÍ PRŮPRAVA, ATLETIKA A KOLEKTIVNÍ HRY PROGRAM SPORT CAMP PONDĚLÍ 14.7.2014 VŠESPORTOVNÍ PRŮPRAVA, ATLETIKA A KOLEKTIVNÍ HRY -odevzdání veškerých dokumentů a vyřízení potřebné administrativy s rodiči 8:00 8:45hod. přivítání dětí na Sport Campu

Více

PŘIHLÁŠKA NA FOTBALOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ

PŘIHLÁŠKA NA FOTBALOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ PŘIHLÁŠKA NA FOTBALOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ Organizace: TJ Spartak Chrastava Oddíl: Fotbal Chrastava Adresa: Turpišova 292, 46331 Chrastava Přihlašuji závazně svého syna/dceru rodné číslo bydliště na letní fotbalové

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

na 22. ročník turistické akce

na 22. ročník turistické akce KČT Loko Teplice, Olafplaz - dalkovepochody.cz, Tonerman, CDS holding s.r.o Český Dub, město Mikulášovice připravili a tím zvou všechny turisty, turistky a turistčata, celé turistické oddíly, na toulky

Více

Informace o 1. sportovně turistickém kurzu DS. Termín - pátek 15. - středa 20. května 2015.

Informace o 1. sportovně turistickém kurzu DS. Termín - pátek 15. - středa 20. května 2015. Informace o 1. sportovně turistickém kurzu DS. Termín - pátek 15. - středa 20. května 2015. Místo konání: Berounka + Višňová u Křivoklátu. Účastníci: Studentky DS oboru vzdělání Předškolní a mimoškolní

Více

Projekt BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC zastoupen VUT v Brně, Dětský domov Dagmar a agentura Entity. pořádají

Projekt BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC zastoupen VUT v Brně, Dětský domov Dagmar a agentura Entity. pořádají Projekt BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC zastoupen VUT v Brně, Dětský domov Dagmar a agentura Entity pořádají 8. ročník mezinárodní, integrační akce Setkání bez hranic 2014, plavecké show pro děti z dětských

Více

Očekávaný výstup Zvládnutí řešení slovních úloh s celými čísly Speciální vzdělávací žádné

Očekávaný výstup Zvládnutí řešení slovních úloh s celými čísly Speciální vzdělávací žádné Název projektu Život jako leporelo Registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor Ing. Renata Dupalová Datum 17. 8. 2014 Ročník 7. Vzdělávací oblast Matematika a její aplikace Vzdělávací obor Matematika

Více

4. TÁBOR V RADÍKOVĚ KLUBU VEM CAMARÁ CAPOEIRA - OLOMOUC PRO MORAVU A SLEZSKO 2015

4. TÁBOR V RADÍKOVĚ KLUBU VEM CAMARÁ CAPOEIRA - OLOMOUC PRO MORAVU A SLEZSKO 2015 4. TÁBOR V RADÍKOVĚ KLUBU VEM CAMARÁ CAPOEIRA - OLOMOUC PRO MORAVU A SLEZSKO 2015 Místo pobytu: Chata pod Věží, Radíkov (cca 15km od Olomouce) adresa: Na Pevnůstce 184/32, 772 00 Olomouc - Lošov tel: 736

Více

ZPRAVODAJ č.1. XII. Český zimní sraz turistů. Klub českých turistů oblast Valašsko Chřiby. z pověření ÚV KČT a sekce lyžařské turistiky.

ZPRAVODAJ č.1. XII. Český zimní sraz turistů. Klub českých turistů oblast Valašsko Chřiby. z pověření ÚV KČT a sekce lyžařské turistiky. Klub českých turistů oblast Valašsko Chřiby z pověření ÚV KČT a sekce lyžařské turistiky Vás zve na XII. Český zimní sraz turistů do Velkých Karlovic ve dnech 10. 13. 2. 2011 ZPRAVODAJ č.1 Vážení příznivci

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Turistický prázdninový tábor 2013

Turistický prázdninový tábor 2013 Turistický prázdninový tábor 2013 Kdo a kde pořádá? Turistický oddíl v Krušných horách v Mariánské u Jáchymova 2) Kdo zodpovídá? Mgr. Karel Sláma vedoucí tohoto oddílu. 3) Komu je určen a kdy se koná?

Více

Půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně od 1. dubna do 31. října.

Půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně od 1. dubna do 31. října. Půjčovny jízdních kol Českých drah České dráhy zavedly v turisticky atraktivních regionech novou službu půjčovnu jízdních kol. Jednoduše a bez starostí o své kolo přijedete vlakem do centra oblíbených

Více

Přihláška na letní tábor SOPKA 2014

Přihláška na letní tábor SOPKA 2014 Přihláška na letní tábor SOPKA 2014 I. turnus: 28. 6. 12. 7. 2014 Jméno a příjmení dítěte:............................................. Rodné č.:..............................vychází z............. třídy

Více

Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace. Název školy: Elena Kolarovská. Období: duben 2012 VY_32_INOVACE_30_ČJ2

Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace. Název školy: Elena Kolarovská. Období: duben 2012 VY_32_INOVACE_30_ČJ2 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2557 Autor: Elena Kolarovská Období: duben 2012 Název: VY_32_INOVACE_30_ČJ2 Vzdělávací

Více

Informace o jachtařském soustředění mládeže na Boleváku

Informace o jachtařském soustředění mládeže na Boleváku Informace o jachtařském soustředění mládeže na Boleváku TERMÍN: 13. 20. července 2012 VEDOUCÍ TÁBORA: Magdaléna Soukupová 777 031 830 mag.soukupova@centrum.cz Miroslav Horák 603 972 299 horak21@tiscali.cz

Více

SPORTOVNÍ TÁBOR s cyklistikou

SPORTOVNÍ TÁBOR s cyklistikou Dům dětí a mládeže Tišnov, Riegrova 312, www.ddm-tisnov.cz SPORTOVNÍ TÁBOR s cyklistikou 8.7.-19.7.2013 Hálův mlýn Tělo nechť každodenní své hýbání má 1 Informace k táboru Nový sportovní tábor určený pro

Více

Příměstské tábory KC KAMPA 2013

Příměstské tábory KC KAMPA 2013 Příměstské tábory KC KAMPA 2013 Turnusy a program 1. turnus 8. 12. července 2013 2. turnus 15. 19. července 2013 3. turnus 19. 23. srpna 2013 4. turnus 26. 30. srpna 2013 Harmonogram dne Obecné informace

Více

Haf haf haf. Haf haf haf. Haf haf haf. Haf haf haf

Haf haf haf. Haf haf haf. Haf haf haf. Haf haf haf Štěnátko štěká haf, haf, ha... Jsem rádo, že se po prázdninách zase vidíme. Doufám, že jste si užili prázdniny jak se patří. Haf haf haf Všechno nejlepší k narozeninám Botce, Báře, Mikuldovi, Jakubovi

Více

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje.

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. 1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. I. 2. Doplň: HOUBY Nepatří mezi ani tvoří samostatnou skupinu živých. Živiny čerpají z. Houby

Více

ZÁŘÍ. Cílem tohoto měsíce je komunikativnost mezi dětmi.

ZÁŘÍ. Cílem tohoto měsíce je komunikativnost mezi dětmi. ZÁŘÍ 1.) Seznámíme se s žáky první třídy. 2.) Prohlédneme si celou Školní družinu (ŠD) a Školní jídelnu (ŠJ). Dohlédneme na správné stolování. 3.) Poučíme žáky o bezpečnosti v prostorách ŠD a ŠJ. Dále

Více

Slovní úlohy. o pohybu

Slovní úlohy. o pohybu Slovní úloy o poybu Slovní úloy o poybu Na začátek zopakujme z fyziky vzorec pro výpočet průměrné ryclosti: v v je průměrná ryclost v / (m/s) s je ujetá dráa v (m) t je čas potřebný k ujetí dráy s v odinác

Více

Informace a závazná přihláška na LETNÍ ŠKOLU v ZŠ Huslenky

Informace a závazná přihláška na LETNÍ ŠKOLU v ZŠ Huslenky Informace a závazná přihláška na LETNÍ ŠKOLU v ZŠ Huslenky Termín: PO 12. 8. 2013 PÁ 16. 8. 2013 od 7: 00 h do 14: 45 h Sraz: každý den mezi 7: 00 h -7: 45 h ve školní družině II- hned u hlavního vchodu

Více

Vliv prachu v ovzduší. na lidské zdraví. MUDr.Helena Kazmarová. h.kazmarova. kazmarova@szu.cz

Vliv prachu v ovzduší. na lidské zdraví. MUDr.Helena Kazmarová. h.kazmarova. kazmarova@szu.cz Vliv prachu v ovzduší na lidské zdraví MUDr.Helena Kazmarová Státn tní zdravotní ústav h.kazmarova kazmarova@szu.cz O čem se bude mluvit Co je prach a kde se s ním setkáváme Kde prach vzniká Prach doma

Více

HSRM. dne 11. 5. 2015 Most. Kurt Dědič ředitel odboru ochrany ovzduší Ministerstvo životního prostředí

HSRM. dne 11. 5. 2015 Most. Kurt Dědič ředitel odboru ochrany ovzduší Ministerstvo životního prostředí HSRM dne 11. 5. 2015 Most Kurt Dědič ředitel odboru ochrany ovzduší Ministerstvo životního prostředí Kvalita ovzduší v Ústeckém kraji rozdílnost kraje z hlediska přírodních podmínek i hospodářství, Krušné

Více

PŘIHLÁŠKA NA LETNÍ TÁBOR MANĚTÍN 2015 /zaškrtněte zvolený turnus/

PŘIHLÁŠKA NA LETNÍ TÁBOR MANĚTÍN 2015 /zaškrtněte zvolený turnus/ Městský dům dětí a mládeže, Školní 231, 363 01 Ostrov tel.: 353 613 248 e-mail: mddm@mddmostrov.cz www.mddmostrov.cz PŘIHLÁŠKA NA LETNÍ TÁBOR MANĚTÍN 2015 /zaškrtněte zvolený turnus/ I. turnus 30.6. 13.7.

Více

DOVOLENÁ NA DEJMONU 22. 8. 29.8. 2009 ESOTERICKÝ SEMINÁŘ O ČAKRÁCH, BIOPOLI A MIMOSMYSLOVÝCH SCHOPNOSTECH

DOVOLENÁ NA DEJMONU 22. 8. 29.8. 2009 ESOTERICKÝ SEMINÁŘ O ČAKRÁCH, BIOPOLI A MIMOSMYSLOVÝCH SCHOPNOSTECH DOVOLENÁ NA DEJMONU v maleb ném prostředí Beskyd - Čeladné 22. 8. 29.8. 2009 ESOTERICKÝ SEMINÁŘ O ČAKRÁCH, BIOPOLI A MIMOSMYSLOVÝCH SCHOPNOSTECH Pro všechny, jež chtějí načerpat psychické i fyzické síly

Více

MANUÁL K AGENDĚ SPEDICE PŘÍRUČKA PRO UŽIVATELE

MANUÁL K AGENDĚ SPEDICE PŘÍRUČKA PRO UŽIVATELE MANUÁL K AGENDĚ SPEDICE PŘÍRUČKA PRO UŽIVATELE Úvodem Spedice je nová agenda WEBDISPEČINKU, která nahrazuje dosavadní Optimalizaci rozvozů a svozů. Umožňuje vytvářet rozvozové trasy (přepravy), zastávky

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

ROZPIS SBOROVÝCH ZKOUŠEK DO KONCE ŠKOLNÍHO

ROZPIS SBOROVÝCH ZKOUŠEK DO KONCE ŠKOLNÍHO Dětský pěvecký sbor ROLNIČKA Informační občasník Milé děti, milí rodiče a přátelé Rolničky a dětského sborového zpívání vůbec. Po delší přestávce, kdy většina důležitých informací se k vám dostávala přes

Více

120, 612 00 541245321, 725 605 216, IČO:

120, 612 00 541245321, 725 605 216, IČO: Unie neslyšících Brno, o.s., člen Českomoravské jednoty neslyšících Poskytovatel služeb pro sluchově postižené ve městě Brně a okolí Palackého tř. 120, 612 00 Brno, tel./fax: 541245321, 725 605 216, IČO:

Více

Srpnový dětský tábor na Koňském dvorci Koňský dvorec Chmelištná z.s. 9. 21. 8. 2015. Závazná přihláška

Srpnový dětský tábor na Koňském dvorci Koňský dvorec Chmelištná z.s. 9. 21. 8. 2015. Závazná přihláška Srpnový dětský tábor na Koňském dvorci Koňský dvorec Chmelištná z.s. 9. 21. 8. 2015 Závazná přihláška Jméno a příjmení dítěte:.. Rodné číslo: Adresa bydliště:.. Zákonný zástupce: Jméno a příjmení:. Adresa

Více

NÁRODNÍ TURNAJ OZP CUP V BOCCIE 1. kolo II. ligy

NÁRODNÍ TURNAJ OZP CUP V BOCCIE 1. kolo II. ligy TJ zdravotně postižených Nola z pověření České federace Spastic Handicap, o.s. a Oborová zdravotní pojišťovna pořádají NÁRODNÍ TURNAJ OZP CUP V BOCCIE 1. kolo II. ligy pro sportovce zdravotních tříd BC1,

Více

Staň se členem lidu Na vi, poznávej svět Pandory a zabraň jejímu zničení! design by Severka

Staň se členem lidu Na vi, poznávej svět Pandory a zabraň jejímu zničení! design by Severka Staň se členem lidu Na vi, poznávej svět Pandory a zabraň jejímu zničení! design by Severka 2013 Na sraz je nutno donést: Prosíme vás o dodržení našich požadavků na povinnou dokumentaci na srazu - je to

Více

Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra

Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra LETNÍ TÁBOR PRO DĚTI EUSTACH 2011 Rekreační středisko ZSMV EUSTACH Těmice, okres Pelhřimov, kraj Vysočina Termín tábora: 16. 07. 30. 07. 2011 Cena: 4 300 Kč Kapacita: 100 120 dětí Ubytování: dřevěné chatky,

Více

Autoři hry: Jan Rojewski a Michał Stajszczak HRA PRO 2 6 HRÁČŮ VE VĚKU 8 99 LET

Autoři hry: Jan Rojewski a Michał Stajszczak HRA PRO 2 6 HRÁČŮ VE VĚKU 8 99 LET Autoři hry: Jan Rojewski a Michał Stajszczak HRA PRO 2 6 HRÁČŮ VE VĚKU 8 99 LET FORMULE jsou hra, díky níž mohou hráči zažít vzrušení, jež znají jen závodní jezdci. Není přitom potřeba mít řidičský průkaz,

Více