Josef Alois Schumpeter

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Josef Alois Schumpeter"

Transkript

1 GENEZE KRIZE

2 Josef Alois Schumpeter Can capitalismsurvive? No. I do not think it can. Tak začínáschumpetersvůj prolog k sekci svéknihy Capitalism, Socialismand Democracy (1942). Na rozdíl od Marxe, Schumpetervěřil, že sám úspěch kapitalismu jej nakonec zničí. Vznikne velkáintelektuálnítřída akademiků, politiků a podnikatelů, kteráve svéhonbě za ziskem ohrozí systém svobodného trhu, soukromého vlastnictví a svobody, který právě sama potřebuje ke svéexistenci.

3 Základní premisa Při každé svobodné transakci musí obě strany, prodávající i kupující, realizovat přidanou hodnotu, benefit či zisk. Jinak do takové transakce nemohou vstoupit svobodně, ale pouze donucením, klamem, podvodem, dezinformací anebo neprůhledností takový trh není svobodný.

4 Kreativní destrukce Schumpeter pojmenoval proces kreativní destrukce. Počítal s obchodem, stejně jako měnícími se pravidly hry či důležitými inovacemi, jež budou mít na trhy šokující vlivy, jejichž výsledkem je to, že se ceny, hráči i pravidla hry mění v celé ekonomice. V tomto procesu, kdy se staré a unavené společnosti likvidují, dochází k velikému přeskupování a míšení, jež významně zvyšuje produktivitu.

5 Tvorba (produkce): pravidla a předpisy regulující vstup nových prvků, jako je vývoj, vstup, vznik, členství, přijetí. Propojování: pravidla řídící sdružování, dohody, produkci, funkce a pozice složek během jejich existence v organizaci. Zánik (rozpuštění): Pravidla a procesy spojenés ukončením členství jako např. bankrot, smrt, oddělení, zničení, vystoupení a vyloučení. Autopoiesis

6 Znalostní region je založen na Triádě spolupráce, tj. na koncepci Schumpeterova Collectiveentrepreneurship Vzdělávání Společensko -kulturní prostředí Politika Podniky

7 Finanční trhy Trh rozděluje finanční produkty na takové, jež přispívají k ekonomickému růstu, a takové, jež mu neslouží. Panika na finančních trzích, je vyvolaná nevhodnými zásahy v oblasti nemovitostních úvěrů v USA a jinde. Kreativní destrukce funguje tak, že některé podniky mizejí a jiné se rodí. Návazně to pak znamená, že někde pracovní možností zanikají a jinde naopak vznikají. Takový rytmus dovoluje vracet růst do zdravé polohy.

8 Slovníček I CMO (CollateralizedMortgage Obligation) -zajištěná hypoteční obligace CDO (Collaterized Debt Obligation) zajištěná dlužní obligace, balíček dluhů (jako hypoték), s kterým lze obchodovat. Tento je rozporcován do tzv. traunches, podle narůstající rizikovosti. Každá porce je dále rozparcelována na CDO a rozprodána investorům. (Analogie fontány) Default když řeknete, že nemůžete anebo nebudete splácet svůj dluh (např. Mexico 1982, Rusko 1997) CDS (Credit Default Swap) směna úvěrového selhání, soukromý pojišťovací kontrakt na ochranu rizikové půjčky, prodávaný over-thecounter, tj. po telefonu, dokonce i třetím stranám. CDS jsou totálně neregulované, čisté spekulace. (Prodávat pojištění na Titaniku?) Hodnota CDS: 62 bilionů USD Option (Opce) kontrakt, který umožňuje kupujícímu akcie koupit (call) či prodat (put) za předem určenou cenu před vypršením lhůty; jakési pojištění proti skokovému nárůstu či poklesu v cenách akcií Black-Scholes matematický vzorec, která se snaží zjistit hodnotu opcí; vede k tzv. portfolio insurance proti klesajícím cenám akcií. (Až na to, že při propadu cen akcie nikdo nekoupí a tak ceny kolapsují ) Nobelova cena pro Myrona Scholese?

9 Slovníček II ABS (Asset Backed Securities) finanční nástroje podložené hodnotou aktiv (jako např. hypoték) určené k prodeji na trhu Liar Loans když půjčující povzbudí vypůjčovatele, aby lhal o svém skutečném příjmu MoralHazard přijmutí většího rizika s penězi druhých lidí, když věříte, že vám nakonec stát (a HankPaulson) nějak pomohou z bryndy Negative Equity když váš hypotéční dluh je větší než hodnota domu na který jste si půjčili NINJA no icome, no job, no assets a stejně půjčku či hypotéku dostanete Structured Investment Vehicle (SIV) strukturované investiční nástroje, vysoce rizikové půjčky, které nejsou vidět na podnikové bilanci, ale jsou odvezeny (s SUV) do bilancí speciálních zámořských podniků Capital Market Liberalization otevření trhů rychlým a masivním přílivům (a ještě rychlejším odlivům) spekulativních zahraničních investic. Vynálezce: IMF. Výsledek: Jihoasijská krize r Zero-Sum Market trh, kde můžete vydělat jen ty peníze, které někdo jiný prohraje (tedy z jedné kapsy do druhé, bez nadbytečného mezičlánku skutečných produktůči služeb)

10 Méně vážně: Jak to asi probíhalo v realitce? Chtěl bych si koupit domek, ale neušetřil jsem peníze na hotovost a nevím, zda si budu moci dovolit měsíční splátky. Můžete mi pomoci? Samozřejmě. Hodnota vašeho domku vždy poroste, tak se není třeba obávat. My užteď hotovost ani nevyžadujeme. Můžeme vám dát opravdu nízký úrok na počátek, zvedneme ho trochu až později. Nevadí? Výborně! Ale můj zaměstnavatel je pes a možná mi nepotvrdí zaměstnání.nevadí? Ne. Máme zde zvláštní formulář (LiarLoan), kde nám můžete potvrdit svézaměstnání a příjem sám.

11 Vy jste úžasní, hoši! Že vůbec chcete pomoci někomu bezbrannému, jako jsem já. Samo. My vám ale peníze vlastně nepůjčíme to udělá banka takže nás vlastní spláceníhypotéky nezajímá. My pracujeme v komisi -a to nám stačí. Paráda, jdeme do toho!

12 V místní bance Tahle popelnice toxických hypotéčních půjček začíná pěkně páchnout. Máme štěstí, že ti chytří MBA hoši na Wall Streetu je od nás odkoupí a předvedou s nimi ty své geniálně magickétriky. Ještě dnes jim zavolám

13 U chytrých hochů Co tady s těmi popelnicemi toxických hypoték? Začínají nám páchnout ažna Street. Kdo je ale koupí, šéfe takový šmejd? To chce klid. Vytvoříme novou obligaci a použijeme hypotéky jako kolaterál. Budeme tomu říkat CDO nebo CMO či tak. Tyhle CDO prodáme investorům a jako všemocný Wall Streetslíbíme, že je proplatíme jakmile budou dluženéhypotéky splaceny. Ale šmejd je přece šmejd, šéfe. Nerozumím tomu.

14 No jistě, individuálně jsou to stále docela špatnépůjčky, tedy šmejd. Ale my je zabalíme pěkně dohromady a jako celek užto nevypadá tak zlé. Jen některéselžou určitě ne všechny najednou. Ceny domů přece stále porostou, neníližpravda? Tak jsme vlastně bez obav. Stále to nemohu pochopit. Vždyť je to docela pěkný šmejd. To CDO bude fungovat následovně: rozporcujeme je do tří sladkých porcí (traunches) s názvy Dobré, Špatné a Zcela ošklivé. Kdyžnám některéhypotéky selžou, tak slíbíme proplatit nejdříve investory, kteří drží porce Dobré, pak ty Špatné a úplně nakonec ty Zcela ošklivé.

15 Už mi to začíná docházet, šéfe. Dobří investoři mají nejnižší riziko, tak jim proplatíme nejnižší úrokovou míru. Špatní investoři dostanou lepší míru, no a ti Zcela oškliví dostanou míru nejvyšší. Je to tak? Dobře, chlapče. Navíc si přikoupíme pojišťovací kontrakt (CDS) na ty Dobré porce. Za to dostaneme na Dobré opravdu dobrérating, od AAA do A. za ty Špatné nám pak dají tak BBB do B, cožnení tak zlé. A ty Zcela ošklivé porce necháme jen tak, bez ohodnocení. Takže jsi šéfe vytvořil AAA a BBB obligace z popelnice plnéšmejdu. Šéfe, ty jsi genius! MBA? Harvard? 1995?

16 Já vím, já vím. Fajn. Komu ale ty tři porce prodáme? No, hlupáci v SEC (SecurityExchange Commission) nám je nedovolí prodat sirotkům a vdovám, tak je nabídneme našim moudrým a zkušeným institucionálním klientům. Jako komu? Např. pojišťovnám, bankám, vesničkám v Norsku, školním radám v Kansasu, a tak vlastně každému, kdo hledá bezpečnou investiční příležitost vysokékvality. Šéfe, vy jste áálechýýtrej. Ale

17 Ale, jistě si nikdo nekoupí tu Zcela ošklivou porci, že ne? Jistě, že ne. Tak blbý snad není nikdo. Tenhle Zcela ošklivý traunch si ponecháme sami a budeme si na něj proplácet tu nejvyšší úrokovou míru. No, je to úúžasné. Ale kdyžužíváme jako kolaterál Zcela ošklivých obligací jen toxickéhypotéky, tak ten šmejd vlastně stále máme, ne? Nezbavili jsme se ho. Nemusíme to vykázovatna rozvaze podnikových bilancí? Ovšemže ne. Účetní geniovénám dovolili založit takovou skořápku podniku na Kajmanských ostrovech, a ten převezme vlastnictví hypoték. Takže ten šmejd se ukáže jen v jejich bilancích, ne v našich. Říká se tomu SPV (Special PurposeVehicle) anebo SIV (Structured Investment Vehicle). To jsou dobrénázvy pro odklizení šmejdu.

18 To je ohromné, šéfe, ale proč by nás to vůbec nechají dělat? Nepřesouváme ten šmejd jen z jednoho místa na místo druhé? To jistě. Ale přesvědčili jsme Cara SEC, že je v zájmu stability našeho finančního systému, aby investoři o těchto složitých transakcích a jejich pozadí nevěděli nic moc.

19 Kancelář u Cara dohledu nad účetními transakcemi (SEC) Sire, jako významný investor a občan této země Vás poníženě žádám, abyste přinutil naše finančníinstituce, aby prokazovaly větší otevřenost a transparentnost ve svých finančních reportech a transakcích. Car: Víte, co mě můžete, vy občane? xxx

20 Mezitím jinde ve světě Norská vesnice: Hej, už delší dobu nedostáváme své měsíční platby co se děje? Wall Street: jo, užjsem chtěl zavolat, ale je zde chaos. Zdá se, že ti hlupáci co si vzali ty hypotéky, co garantují vaše CDO, je nyní nemohou splácet. Norská vesnice: Tak bacha. Koupili jsme AAA Dobrou porci vaší jistiny. Pamatujete? Tu bezpečnou? Máme být vyplaceni první. Wall Street: No, zdá se, že původní půjčky byly horší než se původně předpokládalo. Ceny nemovitostí se propadly. My jsme zde stejně tak zklamaní jako vy tam.

21 Norská vesnice: Ale tvrdili jste nám, že ceny nemovitostí stále porostou a že vaši držiteléhypoték si je budou moci vždy refinancovat a že Wall Street: Naše předpoklady se nesplnily. Black-Scholes zklamal. Prostě jsme to přepískli. Hluboce litujeme. Norská vesnice: A co to AAA rating z vašich agentur? Wall Street: Tak, oni to přepískli také. Norská vesnice: Ale naše obligace byla pojištěná skrz CDS. Co pojišťovna? Wall Street: Nikdo dnes nemá tolik peněz, aby pokryl pojištění takového rozsahu. Takže to taképřepískli.

22 Norská vesnice: No a co mám povědět lidem ve vesnici? Wall Street: Tak jim třeba řekni, že jsi to také přepískl. Norská vesnice: Víš co mě můžeš? Wall Street: To ty mě také a xxx

23 Vážněji Jak se ta finanční infekce vlastně šířila? Od nákazy a odkdy A krok za krokem

24 Součástí Rooseveltovy reakce na Velkou depresi po r (která na burze trvala až do r. 1954) bylo založení Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) v r Cílem této první GSO (government sponsored enterprise) bylo zpřístupnit bydlení širokým vrstvám Američanů pomocí sekundárního nákupu a garancí hypoték z primárních bankovních zdrojů.

25 Vr prosadila Carterova administrace do zákona tzv. Community Reinvestment Act (CRA), určený ku pomoci ekonomicky slabým komunitám, které si nemohly dovolit rodinné domky a neměly přístup ke standardním půjčkám a hypotékám.

26 Následkem CRA byly státem podporovány a preferovány banky, které levnější hypotéky v chudších regionech poskytovaly. Tento mechanismus fungoval poměrně nevýrazně vtradičních standardech a za přísné regulace FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) a státního pojištění finančních rizik spojených s CRA.

27 Dne proběhla osudná tisková konference ( Hi, I am Bob Rubin ), kde Clintonův ekonomický poradce Robert E. Rubin oznámil novou CRA iniciativu zaměřenou na podporu hospodářsky slabým komunitám vnitřního města a venkovských oblastí. Cílem je usnadnit poskytování hypotečních půjček, prosadit nová pravidla a zaručit zvýšení finančních toků do chudých lokalit.

28 Rok 1995: na naléhání prezidenta Clintona byla pravidla státní regulace CRA radikálně uvolněna a celý systém poskytování hypoték podroben zásadnímu reinženýringu. Politickým cílem masivní státní intervence bylo posílení a urychlení poskytování hypoték sociálně slabším vrstvám. Svět byl navždy změněn, kapitalismus volného trhu vystaven bezprecedentnímu testu.

29 Clintonova revize zavedla systematické bodování bank podle míry dodržování předpisů a cílů CRA. Banky tak byly nuceny uvolnit svá tradiční kritéria a standardy poskytování úvěrů a snižovat úrokové sazby (subprime rates). Strach ze státních sankcí banky nutil, aby podobné kroky vyžadovaly od svých poboček a jiných regionálních úvěrových institucích. Kvantitativní cíle obsahovaly celkový počet hypoték a celková suma propůjčených peněz.

30 V letech se tyto CRA-garantované půjčky zvýšily o 39%, jejich růst byl dvakrát rychlejší než ostatní bankovní půjčky. Ještě , ministr financí LarrySummers nemůže zakrýt své nadšení nad úspěchem revize : První dáma (Hillary Clinton) říká, že je třeba celé vesnice k výchově děcka, my říkáme, že je třeba kapitálu k budování vesnice. Bohužel nešlo o kapitál tržní, ale o umělý kapitál státní.

31 Součástí Clintonovy revize bylo povolení tzv. sekuritizace subprime hypoték, tedy jejich prodej jako státem garantovaných jistin investorům domácím i zahraničním. Kolaterální jistinou byly americké pozemky a domy, jejichž hodnota historicky pouze stoupala; nikdo nepředvídal pokles cen amerických nemovitostí. Zájemců o takto zaručené investice bylo dost v USA i po celém světě.

32 První veřejný prodej nově sekuritizovaných jisitn se odehrál v r skrze First Union Bank (později Wachovia Corporation) ve spolupráci s investiční bankou Bear Stearns. V r dosáhl jen regulovaný trh s CRA hypotékami 600 miliard dolarů. Neregulovaný trh tvořil nezjistitelný mnohonásobek.

33 Vznikl nový, divný svět. Přední investiční domy Wall Streetu začaly obchodovat s novými investičními nástroji. Clintonův ministr financí Alan Greenspan zahájil strategii nizkých úrokových měr a propadu US dolaru. Levné peníze, z USA i ze zahraničí, zaplavily americké trhy. Stavební firmy si půjčovaly a stavěly nové domy; banky si půjčovaly a poskytovaly stále levnější úvěry; Wall Street si půjčoval až vpoměru 40:1 (leverage dluhů khodnotě aktiv). Nové finanční instrumenty a nový obor finančního inženýrství dále stimulovaly poptávku. Spekulativní bublina iracionálního nadšení, chamtivosti a zaslepenosti se nafoukla téměř přes noc.

34 Toxické hypotéky vznikaly na běžícím pásu masové výroby. Nikdo již neverifikoval příjmovou či kolaterální schopnost splácení půjček, hotovost pojistného vkladu nebyla vyžadování. Státní surrealismus završila Federal Reserve Bank of Boston, která určila, že účast v programu úvěrové poradny lze hodnotit jako důkaz žadatelovy schopnosti uřídit své dluhy. Clintonova politika výrazně narušila tradiční principy volného trhu a zodpovědného podnikání. Svět se zbláznil.

35 Místní komunity zakládaly občanské iniciativy, jako ACORN, které pomáhaly Státu v prosazování cílů CRA a bodování bank na lokální úrovni. Nástroje propagace, agitace, protestu a politického nátlaku byly použita proti institucím, které by se snažily úvěrová pravidla zpřísnit.

36 Vr se Bushova vláda pokusila o přísnější regulaci dvou předních státních agentur, Fannie Mae a Freddie Mac, které garantovaly subprime hypotéky a tvořily vlastně jediný dostupný hypotéční trh: vpřípadě finančních problémů scra hypotékou se stát zaručí za poskytovatele hypoték. Návrh zákona tzv. Bushovy revize v americkém kongresu díky opozici Demokratů neprošel. Demokraté nejen obhájili Fannie a Freddie, ale napadli Bushe, že se snaží omezit tzv. affordable housing pro méně majetné skupiny obyvatel. Prezident Bush, zaneprázdněný událostmi 9/11 a dvěma válkami proti terorismu, se o prosazení potřebné regulace již dále nepokusil.

37 K Demokraté prosazují další významný krok. Do té doby musely všechny kreditní instituce saktivy nad $250 milionů podstoupit tzv. třístupňový CRA kvalifikační test. Tento kvalifikační limit byl v r zvýšen na $1 miliardu. Ostatní instituce, menší regionální banky, byly třístupňového testu zproštěny. Rasová diskriminace, ne schopnost splácení, ve schvalování hypotéčních úvěrů byla užita jako argument pro rozšíření vlivu CRA. Žádný americký politik neměl dostatek odvahy, aby se postavil proti rasové linii argumentace. Sociální reinženýring zvítězil nad principy volného trhu s zodpovědného podnikání.

38 Finanční krize se po r stala nezastavitelnou a mimo jakoukoliv kontrolu Státu, trhu či principů zdravého podnikání. Další a další instituce, nespadající ani pod slabé garance CRA, se vrhly na neregulované trhy poskytování, sekuritizace a prodeje toxických hypoték. Lidé bez stálých příjmů a neschopní splácet dluhy byli vlákáni do nízkoúrokových kontaktů po statisících. Nízký dolar, levné peníze a levné hypotéky přilákaly i zahraniční banky, investory a suverénní fondy.

39 Vr spekulativní bublina praskla. Přebytek nových domů, marginálních pozemků a starých domů vhypotéčních aukcích zaplavily trhy a srazily ceny nemovitostí takřka přes noc. Mnohé nesplacené hypotéky byly vyšší než tržní hodnota nemovitosti. Předčasné vypovídání smluv nabylo kritických rozměrů. Celé globální řetězce prodeje a pojištění investic založených na toxických hypotékách byly založeny na iracionálním předpokladu neustále rostoucích cen nemovitostí. Tyto předpoklady padly a s nimi i globální řetězce.

40 Důsledkem a hlavním symptomem krize je vzájemná ztráta důvěry mezi účastníky řetězce a následné zmrazení úvěrových toků. Tato ztráta důvěry, či nárůst globálního řetězec nedůvěry, je u kořene všech negativních následných dopadů a zároveň kritériem a mírou efektivnosti naordinované léčby. Důvěra se ukázala být základním a nosným pilířem kapitalismu volného trhu. Bez důvěry nejsou trhy a bez trhů neznáme hodnotu a cenu ekonomických statků.

41 Co jsou hlavní příčiny finanční krize? 1. Politické experimenty v sociálním reinženýringu 2. Nízké úrokové míry, nadbytek levných peněz a levný dolar 3. Státní garance rizikových transakcí na trhu hypoték 4. Nedostatečná regulace a prověřování státních institucí 5. Tragická misaliance státu a vlivných investičních domů Wall Streetu 6. Finanční inženýrství a složité, neprůhlednéfinanční deriváty 7. Nadměrná, neregulovaná finanční a politická chamtivost zúčastněných hráčů 8. Porušení základních principů kapitalismu volného trhu 9. Ztráta vzájemné důvěry mezi zúčastněnými hráči

42 Jak řešit nastalou finanční krizi? Geneze hledání řešení je podobně poučná, charakterizovaná averzí kfungování kapitalismu volného trhu, spoléhání na stát a peníze daňových poplatníků, zavržení Schumpeterova principu kreativní destrukce,atp. Jestliže nedovolíme bankrotující podniky zbankrotovat, tak eliminujeme zodpovědnost z kapitalismu, odměňujeme špatné chování a rozhodování vpodnikové sféře a - zřejmě nepoučeni - vydáváme se na dobře vyšlapanou cestu socialismu.

43 I když krize narůstala celé dekády, její dopad udeřil náhle vzáří 2008: díky toxickým hypotékám, tok úvěrů zamrzl a důvěra se vytratila z trhu. Tradiční investiční banky Wall Streetu začaly bankrotovat a dnes již neexistují anebo jsou transformovány na jiný business. Zatímco do září vláda tvrdila, že vše je OK, během několika dnů začali Paulson, Bernanke a i Bush strašit kolapsem celé ekonomiky.

44 Státní intervence do ekonomiky, vpodobě masivních injekcí hotovosti do systému, byla zvolena jako řešení, i když je všeobecně známo, že státní intervence do ekonomiky omezuje a ničí dynamiku volného trhu, zvyšuje nedůvěru, odnímá zodpovědnost a vede k závislosti na rozhodování státních byrokratů.

45 I když příčinou finanční krize byly masivní zásahy státu do ekonomiky, nevyplývá ztoho, že ještě větší zásahy budou správnou cestou k řešení. Přesun a rozptýlení dluhů z Wall Streetu na celou populaci daňových poplatníků není adresné na skutečné příčiny krize.

46 Záchranný balík H. Paulsona, tzv. TARP (Troubled Assets Relief Package), který byl původně prosazován jako plán nákupu toxických hypoték státem, se setkal s opozicí 70% občanů, většiny Republikánů a také kolem 200 předních ekonomů, kteří se záchranným balíkem nesouhlasili. I přesto se podařilo návrh prosadit.

47 První pokus o přijetí zákona neprošel. Dne nastal největší propad akcií od 2. Světové války, o 777 bodů. Burza byla vystrašena kampaní strachu o kolapsu ekonomiky, očekávala státní záchranu a tudíž první reakce byla negativní.

48 Politický proces kolem balíku způsobil navěšení vánočních ozdob na dárkový stromek, jako např. pomoc vlastníkům závodních drah NASCAR, investorům do državy Americká Samoa, výrobcům dřevěných šípů a výrobcům rumu v Portoriku. (celkem 16 takových položek tzv. vepřového, podobné českému porcování medvěda. A $20 milionů pro ACORN.)

49 Původní třístránkový Paulsonův návrh se rozrostl na 450 stránek, které nemohl nikdo zodpovědně vyhodnotit před hlasováním. Bush, Obama i McCain se shodli na podpoře záchranného balíku.

50 Vpolovině listopadu Paulson oznamuje masivní změnu v baliku TARP: namísto nákupu toxických hypoték se přechází na přímé investice do akcií bankovního sektoru. Nedostatek průhlednosti a zodpovědnosti dovoluje tuto radikální změnu vpoužití peněz TARP, zákonodárci jsou bezmocní.

51 Vzniká mocná koalice Big business-big government-big unions, která je nyní schopná prosadit cokoliv s penězi daňových poplatníků ve Washingtonu, v NewYorku a v Detroitu dokud nebude obnovena důvěra ve svobodnétrhy a kapitalismus

52 Krize ekonomie a hospodářské politiky Friedmanproti Keynesovi a jeho popularitě v éře Nového rozdání karet (NewDeal). Keynes se snažil zachránit trh od sebeničících, sebevražedných tendencí fiskální politikou (daně, státní investice) Friedman tvrdil, že se trh ochrání a opraví sám, stačí jen manipulovat množství peněz pomocí úrokových měr (monetární politika). Paul Volcker zkusil Friedmanůvrecept v r s tzv. "newoperating method Způsobil, že Fed ztratila kontrolu a musela se uchýlit k diskontním sazbám a užití federálních rezerv Alan Greenspan také sledoval Friedmanovuradu nízkých úroků a padajícího dolaru: dvě dekády spekulativních bublin následovaly. V r odstartoval finanční krizi historických proporcí- BenBernanke a HankPaulson pokračovali a pokračují ve státních intervencích do ekonomiky s pomocí monetaristické politiky

53 Za koho vlastně mluví? Richard Nixon: We are all Keynesians now když v r znovuzavedl regulaci cen i mezd a odpojil dolar od zlata. Larry Summers, Ministr financí v Clintonově vládě: Any honest Democrat will admit that we are now all Friedmanites, u příležitosti Friedmanovy smrti v r

54 Dvě ekonomiky

55 Základní princip svobodného trhu Při každé svobodné transakci musí obě strany, prodávající i kupující, realizovat přidanou hodnotu, benefit či zisk Jinak do takové transakce nemohou vstoupit svobodně, ale pouze donucením, klamem, podvodem, dezinformací anebo neprůhledností takový trh není svobodný.

56 Thenation s employers cut533,000 jobs in November BiggestDrop Since1974 Theunemployment raterose to 6.7 percent, up just two-tenths ofa percentagepoint from October. Overthecourseoftherecession, 604,000 jobs nearlyonethird ofthetotal havebeen eliminated in manufacturing. Theunemployment rate does not includethosetoo discouraged to look for work anylongerorthoseworking fewerhours than theywould like. A goal ofobamaspendingplan is to generate2.5 million jobs overthenext two years. Obama is beingdeliberatelyunclearabout those2.5 million jobs. Heis not goingto add 2.5 million on top ofrecovering the1.9 million that havebeen lost so far this year.

57 Sektorová evoluce zaměstnanosti

58 Diferenční produktivity růstu vs. uniformní růst platů, mezd a cen? Co je následkem?

59 Job transformations Self-service Disintermediation Mass customization Homesourcing Self-employment Work at home Entrepreneurship

benchmarku, například úrokové sazby LIBOR (viz dále).

benchmarku, například úrokové sazby LIBOR (viz dále). GENEZE HYPOTEČNÍ KRIZE Co stálo u vzniku krize? Souběh několika faktorů: nejdéle trvající nepřetržitý růst cen nemovitostí v USA historii, který vedl trh k předpokladu pokračování tohoto trendu i do budoucna

Více

Globální finanční krize a její hodnocení z hlediska budoucího vývoje světové ekonomiky

Globální finanční krize a její hodnocení z hlediska budoucího vývoje světové ekonomiky Globální finanční krize a její hodnocení z hlediska budoucího vývoje světové ekonomiky prof. Ing. Oldřich Rejnuš, CSc. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta podnikatelská, Ústav ekonomiky, Kolejní 4,

Více

Finanční krize, její dopady na českou ekonomiku a na chování vlád

Finanční krize, její dopady na českou ekonomiku a na chování vlád Finanční fórum Zlaté koruny 2008 Finanční krize, její dopady na českou ekonomiku a na chování vlád Prof. Ing. Robert Holman, CSc. člen bankovní rady České národní banky Dopady úvěrové krize na českou ekonomiku

Více

Příčiny, průběh a možnosti řešení krize ve finančním sektoru

Příčiny, průběh a možnosti řešení krize ve finančním sektoru Příčiny, průběh a možnosti řešení krize ve finančním sektoru Ing. Karel Mráček, CSc. Institut evropské integrace, NEWTON College, a. s. Vědeckopopularizační seminář Zvládání finančních krizí: evropský

Více

5 H D 2 0 0 S E M I N Á Ř

5 H D 2 0 0 S E M I N Á Ř 5 H D 2 0 0 S E M I N Á Ř Příčiny, průběh, důsledky globální hospodářské krize www.wikipedia.org, www.google.cz/imgres TEORIE -FINANČNÍ KRIZE krize měnová (currency crisis), krize bankovní (banking crisis),

Více

Tématické okruhy. 4. Investiční nástroje investiční nástroje, cenné papíry, druhy a vlastnosti

Tématické okruhy. 4. Investiční nástroje investiční nástroje, cenné papíry, druhy a vlastnosti Seznam tématických okruhů a skupin tématických okruhů ( 4 odst. 2 vyhlášky o druzích odborných obchodních činností obchodníka s cennými papíry vykonávaných prostřednictvím makléře, o druzích odborné specializace

Více

Současná teorie finančních služeb cvičení č. 1. 1. Úvod do teorií finančních služeb rekapitulace základních pojmů a jejich interpretace

Současná teorie finančních služeb cvičení č. 1. 1. Úvod do teorií finančních služeb rekapitulace základních pojmů a jejich interpretace Současná teorie finančních služeb cvičení č. 1 1. Úvod do teorií finančních služeb rekapitulace základních pojmů a jejich interpretace Úvod do teorií finančních služeb rekapitulace základních pojmů a jejich

Více

Metodika klasifikace fondů závazná pro členy AKAT

Metodika klasifikace fondů závazná pro členy AKAT Metodika klasifikace fondů závazná pro členy AKAT Metodika klasifikace fondů AKAT byla vypracována na základě rámcové metodologie ( The European Fund Classification ), kterou vydala Evropská federace fondů

Více

Hospodářská politika

Hospodářská politika Hospodářská politika doc. Ing. Jana Korytárová, Ph.D. Hlavní cíl: zajištění ekonomického růstu, ekonomické rovnováhy, cenové stability, plné zaměstnanosti a sociálních úkolů státu. 1 Cílů HP je dosahováno

Více

Finanční trhy Tendence vývoje finančního systému

Finanční trhy Tendence vývoje finančního systému Finanční trhy Tendence vývoje finančního systému Ing. Gabriela Oškrdalová e-mail: oskrdalova@mail.muni.cz Tento studijní materiál byl vytvořen jako výstup z projektu č. CZ.1.07/2.2.00/15.0189. 2.2.2013

Více

Převod rizik pomocí sekuritizace

Převod rizik pomocí sekuritizace Převod rizik pomocí sekuritizace Blanka Kameníková, Aleš Skopalík 1 Abstrakt Sekuritizace, jako součást finančního inženýrství, představuje významný trend na světových finančních trzích. V průběhu sekuritizace

Více

Obsah. KAPITOLA I: Předmět, základní pojmy a metody národohospodářské teorie... 17. KAPITOLA II: Základní principy ekonomického rozhodování..

Obsah. KAPITOLA I: Předmět, základní pojmy a metody národohospodářské teorie... 17. KAPITOLA II: Základní principy ekonomického rozhodování.. Obsah Úvodem.................................................. 15 KAPITOLA I: Předmět, základní pojmy a metody národohospodářské teorie.................... 17 1 Předmět a základní pojmy národohospodářské

Více

krize Babický, M.A. 30. června 2009 Ředitel odboru analýz finančního trhu,

krize Babický, M.A. 30. června 2009 Ředitel odboru analýz finančního trhu, Investování ve světle finanční krize RNDr. Vítězslav V Babický, M.A. Ředitel odboru analýz finančního trhu, Česká národní banka 30. června 2009 Hlavní projevy globáln lní krize 2 Nedostatek důvěry na finančních

Více

Seminář z aktuárských věd. Vybrané poznámky k řízení rizik v bankách

Seminář z aktuárských věd. Vybrané poznámky k řízení rizik v bankách Seminář z aktuárských věd MFF UK 7.11.2008 Vybrané poznámky k řízení rizik v bankách Monika Laušmanová, Petr Myška Česká spořitelna 1 Poznámky k finanční krizi Aneb Není málo matematiků v bankách? Monika

Více

Poučení spotřebitelů na finančním trhu

Poučení spotřebitelů na finančním trhu Lekce z finanční krize Poučení spotřebitelů na finančním trhu Michal Skořepa prezident Česká společnost ekonomická Příčiny světové finanční krize Nevhodná motivace hypoteční makléři, manažeři bank, ratingové

Více

Poradce Ministerstva průmyslu a obchodu pro pilotní Seed fond. Autor řady článků a přednášek z oblasti finančních trhů.

Poradce Ministerstva průmyslu a obchodu pro pilotní Seed fond. Autor řady článků a přednášek z oblasti finančních trhů. Alternativní způsoby financování infrastrukturálních projektů Martin Hanzlík 21.9.2011 Ing. Martin Hanzlík, LL.M. Působí na kapitálovém trhu od roku 1994. V letech 2002 2009 výkonný ředitel Unie investičních

Více

Československá obchodní banka, a. s. Radlická 333/150 150 57 Praha 5 tel.: +420 224 111 111

Československá obchodní banka, a. s. Radlická 333/150 150 57 Praha 5 tel.: +420 224 111 111 Praha, 8. srpna 2008 PRVNÍ POLOLETÍ 2008: SKUPINA ČSOB ROSTE A POSILUJE SVOU POZICI NA TRHU. 1F Objem prostředků svěřených do péče Skupiny ČSOB: 697 mld. Kč (11% růst) Objem úvěrů poskytnutých Skupinou

Více

Produkty finančních trhů. Ostatní produkty

Produkty finančních trhů. Ostatní produkty Produkty finančních trhů Verze 3.2, říjen 2008 Obsah Úvod... 1 Vysvětlivky... 2 Popis rizik... 2 Obecné.... 2 Charakteristiky opcí... 3 Seznam zkratek... 4 Riziko ztráty investované částky...4 Daňové dopady...

Více

Struktura přednášky: 1. Modely alokace 2. Struktura FT 3. Finanční zprostředkovatelé 4. Trendy na světových finančních trzích

Struktura přednášky: 1. Modely alokace 2. Struktura FT 3. Finanční zprostředkovatelé 4. Trendy na světových finančních trzích Téma 2: Finanční trhy Struktura přednášky: 1. Modely alokace 2. Struktura FT 3. Finanční zprostředkovatelé 4. Trendy na světových finančních trzích 1. Modely alokace Nepřímé financování Finanční zprostředkovatelé

Více

FINANČNÍ ANALÝZA A KAPITÁLOVÝ TRH: PRAKTICKÝ POHLED

FINANČNÍ ANALÝZA A KAPITÁLOVÝ TRH: PRAKTICKÝ POHLED FINANČNÍ ANALÝZA A KAPITÁLOVÝ TRH: PRAKTICKÝ POHLED VRATISLAV SVOBODA, J&T BANKA A.S. PRAHA 26.11.2013 1 Obsah Bilance (rozvaha) společnosti Akcie a dluhopisy Co se odehrává na finančních trzích v současné

Více

Finanční trhy, funkce, členění, instrumenty.

Finanční trhy, funkce, členění, instrumenty. 2. Finanční trhy, funkce, členění, instrumenty. FINANČNÍ SYSTÉM systém finančních trhů, který umožňuje přemísťovat finanční prostředky od přebytkových subjektů k deficitním subjektům pomocí finančních

Více

Kolaps v objemu obchodních úvěrů ve Spojených státech oproti rychlému růstu v zemích BRIC

Kolaps v objemu obchodních úvěrů ve Spojených státech oproti rychlému růstu v zemích BRIC Vydáno: AUDITOR spol. s r. o., 30. 3. 2012 Kolaps v objemu obchodních úvěrů ve Spojených státech oproti rychlému růstu v zemích BRIC - Dvojnásobný nárůst v zemích BRIC - V mnoha evropských zemích stále

Více

Obsah přednášky. Východiska a pozadí fungování islámských bank Jednotlivé techniky používané v IB Platební styk Poskytování úvěrů Závěr

Obsah přednášky. Východiska a pozadí fungování islámských bank Jednotlivé techniky používané v IB Platební styk Poskytování úvěrů Závěr Blanka Křížová Obsah přednášky Východiska a pozadí fungování islámských bank Jednotlivé techniky používané v IB Platební styk Poskytování úvěrů Závěr Islámské bankovnictví: východiska šaria = svatý zákon

Více

Ústav stavební ekonomiky a řízení Fakulta stavební VUT

Ústav stavební ekonomiky a řízení Fakulta stavební VUT Ústav stavební ekonomiky a řízení Fakulta stavební VUT Trh peněz Ing. Dagmar Palatová dagmar@mail.muni.cz Bankovní sektor základní funkcí finančních trhů je zprostředkování přesunu prostředků od těch,

Více

Výsledky Skupiny ČSOB za 1. čtvrtletí roku 2006 Neauditované konsolidované výsledky dle IFRS Praha 31.5. 2006

Výsledky Skupiny ČSOB za 1. čtvrtletí roku 2006 Neauditované konsolidované výsledky dle IFRS Praha 31.5. 2006 Výsledky Skupiny ČSOB za 1. čtvrtletí roku 2006 Neauditované konsolidované výsledky dle IFRS Praha 31.5. 2006 Obsah Nejdůležitější údaje Finanční výsledky Obchodní výsledky Kvalita úvěrového portfolia

Více

Glosář finančních termínů Č Á S T 4

Glosář finančních termínů Č Á S T 4 Glosář finančních termínů Č Á S T 4 Agent (Broker) Jednotlivec nebo společnost oprávněná nakupovat nebo prodávat za jinou stranu, aniž by kdy vlastnila zboží. Audit Přezkoumání a ověření finančních účtů,

Více

Produkty finančních trhů a jejich rizika. Ostatní produkty

Produkty finančních trhů a jejich rizika. Ostatní produkty Produkty finančních trhů a jejich rizika Ostatní produkty datum platnosti a účinnosti od 01. 09. 2014 Obsah Úvod 3 Vysvětlivky 4 Popis rizik 4 Obecné 4 Charakteristiky opcí 5 Seznam zkratek 6 Riziko ztráty

Více

Ninja úvěry a morální hazard

Ninja úvěry a morální hazard Luděk Benada Ekonomicko-správní fakulta MU Katedra financí, Lipová 41a, 602 00 Brno, e-mail: 75970@mail.muni.cz Ninja úvěry a morální hazard Rozbuškou, která zažehla poslední celosvětovou finanční a hospodářskou

Více

Podpora bydlení v ČR z pohledu současného vývoje ekonomiky

Podpora bydlení v ČR z pohledu současného vývoje ekonomiky Podpora bydlení v ČR z pohledu současného vývoje ekonomiky Ministr pro místní rozvoj Únor 2010 www.mmr.cz 1 Bytová situace v ČR ČR disponuje 427 byty na 1000 obyvatel počet bytů je obdobný jako průměr

Více

Obchodní instrumenty. 1. Bez páky: A) Akcie B) ETF. 2. S pákou: A) Futures B) Opce C) CFD D) Forex

Obchodní instrumenty. 1. Bez páky: A) Akcie B) ETF. 2. S pákou: A) Futures B) Opce C) CFD D) Forex CO TO JE BURZA? Burza Místo, kde se obchodují všechny finanční instrumenty Striktní dohled kontrolních orgánů Místo, kde se střetává nabídka s poptávkou Právnická osoba, a.s. Obchodník s cennými papíry

Více

Základy teorie finančních investic

Základy teorie finančních investic Ing. Martin Širůček, Ph.D. Katedra financí a účetnictví sirucek.martin@svse.cz sirucek@gmail.com Základy teorie finančních investic strana 2 Úvod do teorie investic Pojem investice Rozdělení investic a)

Více

TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ. stát

TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ. stát TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ Trh = místo, kde se střetává nabídka s poptávkou Tržní mechanismus = zajišťuje spojení výrobce a spotřebitele, má dvě strany: 1. nabídka, 2. poptávka. Znaky tržního mechanismu: - výrobky

Více

Současné výzvy v oblasti regulace a dohledu nad finančním trhem v EU

Současné výzvy v oblasti regulace a dohledu nad finančním trhem v EU Současné výzvy v oblasti regulace a dohledu nad finančním trhem v EU Prof. Ing. Robert Holman, CSc. člen bankovnírady ČNB Strategie Evropa 2020: novévýzvy, příležitosti a hrozby pro ekonomiku EU 22. září2010

Více

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice MAKROEKONOMIE VNĚJŠÍ EKONOMICKÁ ROVNOVÁHA, PLATEBNÍ BILANCE Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice Tento učební materiál vznikl

Více

30leté bondy short Prodej vládních dluhopisů USA

30leté bondy short Prodej vládních dluhopisů USA 30leté bondy short Prodej vládních dluhopisů USA Boris Tomčiak, analytik tomciak@colosseum.cz 16.09.2009 Souhrn Recese a následné vládní stimulační balíčky způsobily výrazné zhoršení veřejných financí

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c z, U I D : K O S 1 8 0 0 0 4 U k á z k a k n i h

Více

Speciální nabídka služeb a produktů UniCredit Bank pro nemocniční lékaře a lékaře zaměstnance

Speciální nabídka služeb a produktů UniCredit Bank pro nemocniční lékaře a lékaře zaměstnance Speciální nabídka služeb a produktů UniCredit Bank pro nemocniční lékaře a lékaře zaměstnance Proč UniCredit Bank? zaujala mě zvýhodněná nabídka bankovních služeb pro lékaře chci být obsluhován odborníky

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: VI/2 Sada: 2 Číslo

Více

Makroekonomie I. Co je podstatné z Mikroekonomie - co již známe obecně. Nabídka a poptávka mikroekonomické kategorie

Makroekonomie I. Co je podstatné z Mikroekonomie - co již známe obecně. Nabídka a poptávka mikroekonomické kategorie Model AS - AD Makroekonomie I Ing. Jaroslav ŠETEK, Ph.D. Katedra ekonomiky Osnova: Agregátní poptávka a agregátní nabídka : Agregátní poptávka a její změny Agregátní nabídka krátkodobá a dlouhodobá Rovnováha

Více

Seznam použitých zkratek... 11 Předmluva... 13

Seznam použitých zkratek... 11 Předmluva... 13 Obsah Seznam použitých zkratek... 11 Předmluva... 13 KAPITOLA I Banka jako podnikatel... 15 1 Pojem a prameny práva... 15 2 Bankovní licence... 17 3 Organizace banky... 19 4 Provozní požadavky... 23 A.

Více

PENĚŽNÍ EKONOMIE A BANKOVNICTVÍ

PENĚŽNÍ EKONOMIE A BANKOVNICTVÍ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE Fakulta financí a účetnictví KATEDRA BANKOVNICTVÍ A POJIŠŤOVNICTVÍ P R O G R A M osmnáctého ročníku DVOUSEMESTRÁLNÍHO KURZU PENĚŽNÍ EKONOMIE A BANKOVNICTVÍ Odborní garanti:

Více

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Únor 2007 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika

Investiční oddělení ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ. Únor 2007 MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ. Česká republika Investiční oddělení Únor 2007 ZPRÁVA Z FINANČNÍCH TRHŮ MAKROEKONOMICKÝ VÝVOJ Česká republika Česká národní banka (ČNB) podle očekávání potvrdila nastavení měnové politiky i na druhém měnovém jednání v

Více

O čem budeme dnes hovořit. Hypoteční krize v USA čeká evropské trhy stejný osud? Vědecké grémium ČBA 27. května 2008

O čem budeme dnes hovořit. Hypoteční krize v USA čeká evropské trhy stejný osud? Vědecké grémium ČBA 27. května 2008 Vědecké grémium ČBA 27. května 2008 Hypoteční krize v USA čeká evropské trhy stejný osud? Pavel Kühn ředitel odboru Developerská centra Česká spořitelna O čem budeme dnes hovořit Hypoteční trh v USA příčiny

Více

SLOVNÍČEK EKONOMICKÝCH POJMŮ č. 2

SLOVNÍČEK EKONOMICKÝCH POJMŮ č. 2 SLOVNÍČEK EKONOMICKÝCH POJMŮ č. 2 fiskální politika daň konvertibilita měny inflace index spotřebitelských cen druhy inflace deflace stagflace HDP HNP druhy nezaměstnanosti DPH spotřební koš statků a služeb

Více

OMEZÍ REÁLNOU EKONOMIKU ZHORŠUJÍCÍ SE PŘÍSTUP K FINANCOVÁNÍ?

OMEZÍ REÁLNOU EKONOMIKU ZHORŠUJÍCÍ SE PŘÍSTUP K FINANCOVÁNÍ? OMEZÍ REÁLNOU EKONOMIKU ZHORŠUJÍCÍ SE PŘÍSTUP K FINANCOVÁNÍ? Pavel Řežábek ředitel útvaru Analýzy trhu a prognózy, ČEZ, a.s. CFO club Diskuse na téma Prognóza ekonomického vývoje v roce 2012 a ohlédnutí

Více

KDE A JAK SI PENÍZE ULOŽIT A VYPŮJČIT

KDE A JAK SI PENÍZE ULOŽIT A VYPŮJČIT KDE A JAK SI PENÍZE ULOŽIT A VYPŮJČIT Mgr. Ing. Šárka Dytková Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním

Více

E-učebnice Ekonomika snadno a rychle FINANČNÍ TRHY

E-učebnice Ekonomika snadno a rychle FINANČNÍ TRHY E-učebnice Ekonomika snadno a rychle FINANČNÍ TRHY - specifický trh, na kterém se obchodují peníze - peníze - můžou mít různou podobu hotovost, devizy, cenné papíry - funkce oběživa, platidla, dají se

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: VI/2 Sada: 1 Číslo

Více

Vysoké učení technické v Brně Fakulta podnikatelská BANKOVNICTVÍ. Ing. Václav Zeman. E-mail: zeman@fbm

Vysoké učení technické v Brně Fakulta podnikatelská BANKOVNICTVÍ. Ing. Václav Zeman. E-mail: zeman@fbm Vysoké učení technické v Brně Fakulta podnikatelská BANKOVNICTVÍ Ing. Václav Zeman E-mail: zeman@fbm fbm.vutbr.cz 9. červenec 2007 Přednáška č. 1 Banka a její funkce ve finančním systému Obchodování s

Více

Oznámení o úrokových sazbách Účinnost od 27. 7. 2015

Oznámení o úrokových sazbách Účinnost od 27. 7. 2015 Oznámení o úrokových sazbách Účinnost od 27. 7. 2015 1. Vkladové produkty v české měně 2. Vkladové produkty v cizí měně 3. Úvěrové produkty v české měně pro soukromou klientelu 4. Úvěrové produkty v české

Více

Komentář portfoliomanažera k 1.10.2011 Fond korporátních dluhopisů během srpna a září zaznamenal pokles 5,8% a od počátku roku je -2,4%.

Komentář portfoliomanažera k 1.10.2011 Fond korporátních dluhopisů během srpna a září zaznamenal pokles 5,8% a od počátku roku je -2,4%. Fond korporátních dluhopisů ČP INVEST Komentář portfoliomanažera k 1.10.2011 Fond korporátních dluhopisů během srpna a září zaznamenal pokles 5,8% a od počátku roku je -2,4%. Důvodem poklesu FKD je zejména

Více

MATURITNÍ OKRUHY Z TEORETICKÝCH A PRAKTICKÝCH PŘEDMĚTŮ TÉMATA 3. ČÁSTÍ PRACOVNÍCH LISTŮ K ÚSTNÍ ČÁSTI SPOLEČNÉ MATURITNÍ ZKOUŠKY Z ANGLICKÉHO JAZYKA

MATURITNÍ OKRUHY Z TEORETICKÝCH A PRAKTICKÝCH PŘEDMĚTŮ TÉMATA 3. ČÁSTÍ PRACOVNÍCH LISTŮ K ÚSTNÍ ČÁSTI SPOLEČNÉ MATURITNÍ ZKOUŠKY Z ANGLICKÉHO JAZYKA STŘEDNÍ ŠKOLA AUTOMOBILNÍ, KRNOV, příspěvková organizace Adresa: 794 01 Krnov, Opavská 49 554 611 557 Fax: 554 625 946 E-mail: skola@ssa-krnov.cz www.ssa-krnov.cz MATURITNÍ OKRUHY Z TEORETICKÝCH A PRAKTICKÝCH

Více

DLUHY, ÚVĚROVÉ REGISTRY A FINANČNÍ STABILITA

DLUHY, ÚVĚROVÉ REGISTRY A FINANČNÍ STABILITA DLUHY, ÚVĚROVÉ REGISTRY A FINANČNÍ STABILITA Jan Frait ředitel samostatného odboru finanční stability Prezentace pro konferenci uspořádanou sdružením SOLUS Praha 19. června 2014 Názory obsažené v této

Více

Stabilita banky, její ovlivňování ČNB, pravidla likvidity, kapitálové přiměřenosti a úvěrové angažovanosti banky

Stabilita banky, její ovlivňování ČNB, pravidla likvidity, kapitálové přiměřenosti a úvěrové angažovanosti banky Stabilita banky, její ovlivňování ČNB, pravidla likvidity, kapitálové přiměřenosti a úvěrové angažovanosti banky Stabilita banky Stabilitou banky obecně rozumíme její solventnost a likviditu. Vzhledem

Více

PODMÍNKY A RIZIKA PŘI ZÍSKÁVÁNÍ PŮJČEK I.

PODMÍNKY A RIZIKA PŘI ZÍSKÁVÁNÍ PŮJČEK I. I. Název školy Číslo projektu Autor Název šablony Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město CZ.1.07/1.5.00/34.1007 Ing. Miroslava Kořínková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název

Více

Financování zemědělských bioplynových stanic GE Money Bank 2011

Financování zemědělských bioplynových stanic GE Money Bank 2011 Financování zemědělských bioplynových stanic GE Money Bank 2011 Classification: GE Internal Distribution: Internal distribution only Access: GE partners OBSAH GE MONEY BANK ZEMĚDĚLSTVÍ & GE Money Bank

Více

PŘEHLED POPLATKŮ A PARAMETRŮ POJIŠTĚNÍ INVESTIČNÍ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ EVOLUCE

PŘEHLED POPLATKŮ A PARAMETRŮ POJIŠTĚNÍ INVESTIČNÍ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ EVOLUCE PŘEHLED POPLATKŮ A PARAMETRŮ POJIŠTĚNÍ INVESTIČNÍ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ EVOLUCE PLATNÝ OD 16. 7. 2015 Část A. Poplatky za vedení podílového účtu a jednorázové poplatky Rozdíl mezi prodejní*) a nákupní cenou**)

Více

Mezinárodní finance a rozvoj Vladan Hodulák Osnova Měnový finanční systém Kapitálové toky Dluhová krize RZ Mezinárodní instituce Jak z toho ven? Měnový finanční systém Měnový systém soubor vztahů národních

Více

Zkrácená verze výroční zprávy 2012

Zkrácená verze výroční zprávy 2012 2012 Zkrácená verze výroční zprávy 2012 Penzijní fond České spořitelny, a. s. Zkrácená verze výroční zprávy 2012 Úvodní slovo předsedy představenstva a generálního ředitele Vážené dámy, vážení pánové,

Více

Optimální půjčka vám umožní získat i neúčelovou část použitelnou na jakékoli nepodnikatelské účely.

Optimální půjčka vám umožní získat i neúčelovou část použitelnou na jakékoli nepodnikatelské účely. POTŘEBUJI PŮJČIT Jestliže potřebujete rychle půjčit finanční prostředky a hledáte solidního partnera, pak jste v Modré pyramidě na správné adrese. Díky půjčkám z naší nabídky si můžete jednoduše a bez

Více

Příloha č. 3: Stavební spořitelny a jejich nabídka produktů na financování bydlení. Českomoravská stavební spořitelna a.s.

Příloha č. 3: Stavební spořitelny a jejich nabídka produktů na financování bydlení. Českomoravská stavební spořitelna a.s. Příloha č. 3: Stavební spořitelny a jejich nabídka produktů na financování bydlení V české republice nyní působí celkem 5 stavebních spořitelen a všechny tyto spořitelny jsou sdruženy v Asociaci českých

Více

Mýty a realita. Investiční produkty a služby, penzijní. Praha, 28. ledna 2015. Erik Machač. ČSOB Asset Management

Mýty a realita. Investiční produkty a služby, penzijní. Praha, 28. ledna 2015. Erik Machač. ČSOB Asset Management Zajištěné a strukturované fondy: Mýty a realita Rozvoj a inovace finančních produktů Investiční produkty a služby, penzijní produkty a distribuce Praha, 28. ledna 2015 Erik Machač ČSOB Asset Management

Více

Nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů. Jan Topinka 21. února 2008

Nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů. Jan Topinka 21. února 2008 Nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů Jan Topinka 21. února 2008 OBSAH 1. Aktuální vývoj na poli FKI 2. Základní varianty investic 3. Přehled kolektivní investování Aktuální vývoj na poli FKI Květen

Více

Miroslav Singer viceguvernér,

Miroslav Singer viceguvernér, Finanční krize: příčiny p a možné dopady na českou ekonomiku Miroslav Singer viceguvernér, r, ČNB Appia 29. října 2008 Osnova Příčiny krize Průběh Přijaté politiky: hlavní rysy Rizika dalšího vývoje ve

Více

Témata. k ústní maturitní zkoušce. Ekonomika a Podnikání. Školní rok: 2014/2015. Zpracoval(a): Ing. Jitka Slámková

Témata. k ústní maturitní zkoušce. Ekonomika a Podnikání. Školní rok: 2014/2015. Zpracoval(a): Ing. Jitka Slámková Témata k ústní maturitní zkoušce Obor vzdělání: Předmět: Agropodnikání Ekonomika a Podnikání Školní rok: 2014/2015 Třída: AT4 Zpracoval(a): Ing. Jitka Slámková Projednáno předmětovou komisí dne: 13.2.

Více

KONFERENCE VYSOKÉ ŠKOLY EKONOMICKÉ. Rozvoj a inovace finančních produktů INOVACE VE FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ

KONFERENCE VYSOKÉ ŠKOLY EKONOMICKÉ. Rozvoj a inovace finančních produktů INOVACE VE FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ KONFERENCE VYSOKÉ ŠKOLY EKONOMICKÉ Rozvoj a inovace finančních produktů INOVACE VE FINANCOVÁNÍ BYDLENÍ Zdeněk Husták Praha 12. února 2014 14.2.2014 SLIDE 1 Obsah I. Produkty II. Distribuce III. Zdroje

Více

Investiční dotazník. Jméno a příjmení / Společnost. Rodné číslo / IČ. Trvalé bydliště / Sídlo: Klientské číslo

Investiční dotazník. Jméno a příjmení / Společnost. Rodné číslo / IČ. Trvalé bydliště / Sídlo: Klientské číslo Investiční dotazník Společnost HV Private Investment Trust, a.s. (dále jen Společnost ) je v souladu s platnou legislativou jako investiční zprostředkovatel povinna vyžadovat od zákazníků informace o jejich

Více

Československá obchodní banka, a. s. Na Příkopě 854/14 115 20 Praha 1 Nové Město tel.: +420 261 351 111

Československá obchodní banka, a. s. Na Příkopě 854/14 115 20 Praha 1 Nové Město tel.: +420 261 351 111 V Praze, 21. března 2006 Čistý zisk Skupiny ČSOB v roce 2005 vyšší o 17% oproti roku 2004 (konsolidované, IFRS, auditované výsledky) Skupina ČSOB uzavřela rok 2005 se ziskem ve výši 10,3 miliardy Kč. Čistý

Více

Sazby hypoték nadále klesají. Standard Chartered je další bankou trestanou Američany

Sazby hypoték nadále klesají. Standard Chartered je další bankou trestanou Američany Monitoring 20.8.2014 Sazby hypoték nadále klesají Průměrná úroková sazba hypoték v červenci dále klesla na 2,72 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí

Více

Soukromá střední průmyslová škola elektrotechnická spol. s r.o. TRH 1999 E.4A

Soukromá střední průmyslová škola elektrotechnická spol. s r.o. TRH 1999 E.4A Soukromá střední průmyslová škola elektrotechnická spol. s r.o. TRH Žatec 1999 E.4A Bílek Viktor Trh Počátky rozvoje trhu spadají až k samým počátkům vývoje lidského společenství. Již s první dělbou práce

Více

Praha, 8. dubna 2013

Praha, 8. dubna 2013 Praha, 8. dubna 2013 PPF banka pokračovala v růstu i v roce 2012 PPF banka a.s. ( Banka ) dosáhla rekordního zisku, který meziročně vzrostl o 56% na téměř 1 mld. Kč za rok 2012 Banka zaznamenala rekordní

Více

Vyhněte se dluhové pasti

Vyhněte se dluhové pasti Vyhněte se dluhové pasti Finanční gramotnost v praxi Praha, 10/5/2012 Autor: Ing. Pavel Voříšek Česká spořitelna Obsah Co je dluhová past a jak se do ní lze dostat» Vznik dluhové pasti» Možnosti zlepšení

Více

ÚcFi typové příklady. 1. Hotovostní a bezhotovostní operace

ÚcFi typové příklady. 1. Hotovostní a bezhotovostní operace ÚcFi typové příklady 1. Hotovostní a bezhotovostní operace 1. Přijat vklad na běžný účet klienta 10 000,- 2. Klient vybral z běžného účtu 25 000,- 3. Banka přijala v hot. vklad na termínovaný účet 50 000,-

Více

ÚPADEK PODNIKU. příležitost pro restrukturalizace. a výzva pro investory. Ing. Ivo Lazecký

ÚPADEK PODNIKU. příležitost pro restrukturalizace. a výzva pro investory. Ing. Ivo Lazecký ÚPADEK PODNIKU příležitost pro restrukturalizace a výzva pro investory Ing. Ivo Lazecký předseda představenstva a generální ředitel MSV Metal Studénka, a.s. Příčiny vzniku insolvence kovárny: insolvence

Více

CZ.1.07/1.4.00/21.1920

CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Finanční produkty Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_39_07 Tématický celek: Rodina a finance Autor: Mgr. Drahomíra

Více

Jak se bránit rizikům při investování? Alena Zelinková Jan D. Kabelka

Jak se bránit rizikům při investování? Alena Zelinková Jan D. Kabelka Jak se bránit rizikům při investování? Alena Zelinková Jan D. Kabelka Obsah Co je riziko? Rizika dluhových instrumentů Rizika akciových trhů Jak s nimi pracovat? Co je riziko? Riziku se nelze vyhnout!

Více

FINANČNÍ KRIZE A JEJÍ DOPADY NA OBCE A MĚSTA. Ing. Luděk Tesař

FINANČNÍ KRIZE A JEJÍ DOPADY NA OBCE A MĚSTA. Ing. Luděk Tesař FINANČNÍ KRIZE A JEJÍ DOPADY NA OBCE A MĚSTA Ing. Luděk Tesař Ing. Luděk Tesař 1998 2006 2002 2006 2006 2007 2007 dosud Ministerstvo financí poradce ministra, analytik RUD - posílení daňových příjmů samospráv

Více

Příloha č. 2: Hypoteční banky a jejich nabídka produktů na financování bydlení

Příloha č. 2: Hypoteční banky a jejich nabídka produktů na financování bydlení Příloha č. 2: Hypoteční banky a jejich nabídka produktů na financování bydlení Česká spořitelna, a.s. 1 Kořeny České spořitelny sahají až do roku 1825, kdy zahájila činnost Spořitelna česká, nejstarší

Více

Maturitní témata pro obor Informatika v ekonomice

Maturitní témata pro obor Informatika v ekonomice 1. Kalkulace, rozpočetnictví - význam kalkulací, druhy kalkulací - náklady přímé a nepřímé, charakteristika - typový kalkulační vzorec - kalkulační metody - kalkulace neúplných nákladů a srovnání úplných

Více

Řízení dluhů ve veřejném sektoru Zkušenosti z Francouzské asociace municipalit SAN de SENART

Řízení dluhů ve veřejném sektoru Zkušenosti z Francouzské asociace municipalit SAN de SENART Řízení dluhů ve veřejném sektoru Zkušenosti z Francouzské asociace municipalit SAN de SENART Praha, 9. červen 2011 Agenda Řízení dluhů v rámci francouzských místních úřadů SAN de SENART krátká prezentace

Více

Centrální bankovnictví 2. část

Centrální bankovnictví 2. část Centrální bankovnictví 2. část 1. Platební bilance Jaroslava Durčáková 2011/2012 1 1. Platební bilance 1.1 Vnější vztahy z pohledu PB; základní kategorie PB 1.2 Kreditní a debetní položky; vznik devizové

Více

Řecko: Konec začátku konce?

Řecko: Konec začátku konce? Řecko: Konec začátku konce? Nejvýznamnější zprávou z minulého týdne byl osud plánované záchrany Řecka. Ještě před oznámením však stačily v polovině týdne vyrůst řecké úrokové sazby na úrovně, které indikovaly

Více

Měření rizika států pohledem finančních trhů

Měření rizika států pohledem finančních trhů Měření rizika států pohledem finančních trhů PETR BUDINSKÝ Vysoká škola finanční a správní, o.p.s., Estonská 500, Praha Abstrakt: Financial markets can reflect the risks of default by three following measures:

Více

VZOROVÝ STIPENDIJNÍ TEST Z EKONOMIE

VZOROVÝ STIPENDIJNÍ TEST Z EKONOMIE VZOROVÝ STIPENDIJNÍ TEST Z EKONOMIE Jméno a příjmení: Datum narození: Datum testu: 1. Akcie jsou ve své podstatě: a) cenné papíry nesoucí fixní výnos b) cenné papíry jejichž hodnota v čase vždy roste c)

Více

FINANČNÍ TRH místo, kde se D x S po VOLNÝCH finančních prostředcích, instrumentech, produktech

FINANČNÍ TRH místo, kde se D x S po VOLNÝCH finančních prostředcích, instrumentech, produktech FINANČNÍ TRH místo, kde se D x S po VOLNÝCH finančních prostředcích, instrumentech, produktech - fce: alokační, redistribuční (soustřeďuje, přerozděluje, rozmisťuje) - peněžní: KRÁTKODOBÉ peníze, fin.

Více

Maturitní otázky z předmětu: Ekonomika podniku

Maturitní otázky z předmětu: Ekonomika podniku 1. Základní ekonomické pojmy potřeby, teorie motivace statky a služby kvalita života peníze, oběh peněz Maturitní otázky z předmětu: Ekonomika podniku 2. Výroba 3. Podnik výrobní faktory hospodaření, cíle,

Více

Monika Ježková jezkova.monica@seznam.cz. bydlení, trh nemovitostí, cena bytu, cena rodinného domu, cena stavebního pozemku

Monika Ježková jezkova.monica@seznam.cz. bydlení, trh nemovitostí, cena bytu, cena rodinného domu, cena stavebního pozemku ZMĚNY NA TRHU NEMOVITOSTÍ PRO BYDLENÍ V SOUVISLOSTI S EKONOMICKOU KRIZÍ CHANGES IN THE REAL ESTATE MARKET FOR HOUSING IN THE CONTEXT OF ECONOMIC CRISIS Klíčová slova Monika Ježková jezkova.monica@seznam.cz

Více

Praha: ceny bytů opět porostou? Pohled spíše makroekonomický

Praha: ceny bytů opět porostou? Pohled spíše makroekonomický Diskusní setkání časopisu Stavební fórum Praha, 24. května 2012 Praha: ceny bytů opět porostou? Pohled spíše makroekonomický Ing. Kamil Kosman Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Možné scénáře vývoje

Více

3. Přednáška Bankovní bilance, základní zásady řízení banky, vybrané ukazatele činnosti banky

3. Přednáška Bankovní bilance, základní zásady řízení banky, vybrané ukazatele činnosti banky 3. Přednáška Bankovní bilance, základní zásady řízení banky, vybrané ukazatele činnosti banky Bilance banky, výkaz zisků a ztrát, podrozvahové položky Bilance banky - bilanční princip: AKTIVA=PASIVA bilanční

Více

Oznámení České spořitelny, a.s. o úrokových sazbách účinnost od 1.2.2010

Oznámení České spořitelny, a.s. o úrokových sazbách účinnost od 1.2.2010 OBSAH: 1. Vkladové produkty v české měně sporožirové účty běžné účty investiční účet Šikovné spoření České spořitelny, Šikovné spoření České spořitelny Plus vkladové účty nový vkladový účet Perfektní vklad

Více

Swiss Life v roce 2013 zvýšila čistý zisk na 784 milionů CHF a výnosy z pojistného o 4 % na 18 miliard CHF

Swiss Life v roce 2013 zvýšila čistý zisk na 784 milionů CHF a výnosy z pojistného o 4 % na 18 miliard CHF Curych / Praha, 28. února 2014 Swiss Life v roce 2013 zvýšila čistý zisk na 784 milionů CHF a výnosy z pojistného o 4 % na 18 miliard CHF Skupina Swiss Life v roce 2013 znovu zvýšila svoji efektivnost

Více

OBECNÉ ZÁSADY EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY

OBECNÉ ZÁSADY EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY L 247/38 Úřední věstník Evropské unie 18.9.2013 OBECNÉ ZÁSADY OBECNÉ ZÁSADY EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY ze dne 30. července 2013, kterými se mění obecné zásady ECB/2011/23 o statistické zpravodajské povinnosti

Více

WEBTRANSFER česky. OTÁZKY a ODPOVĚDI

WEBTRANSFER česky. OTÁZKY a ODPOVĚDI WEBTRANSFER česky OTÁZKY a ODPOVĚDI Mikroúvěry od lidí k lidem (P2P) PŮJČÍ POSKYTOVATELÉ SPLÁCÍ ZÁJEMCI Proč vstoupit do projektu WEBTRANSFER zajímavé zhodnocení půjček 0,5-3% denně bonus za registraci

Více

Metodický list pro první soustředění kombinovaného studia. předmětu INOVACE V BANKOVNICTVÍ

Metodický list pro první soustředění kombinovaného studia. předmětu INOVACE V BANKOVNICTVÍ Metodický list pro první soustředění kombinovaného studia předmětu INOVACE V BANKOVNICTVÍ Název tematického celku: TRENDY V OBLASTI ÚČETNÍHO ZOBRAZENÍ BANKOVNÍCH OBCHODŮ Cíl: Vysvětlit současný přístup

Více

Témata profilové maturitní zkoušky z předmětu Ekonomika a právo

Témata profilové maturitní zkoušky z předmětu Ekonomika a právo Témata profilové maturitní zkoušky z předmětu Ekonomika a právo obor Podnikání 1. Základní ekonomické pojmy - Předmět ekonomie, základní ekonomické systémy, hospodářský proces, potřeby, statky, služby,

Více

Investiční služby, Investiční nástroje a rizika s nimi související

Investiční služby, Investiční nástroje a rizika s nimi související Investiční služby, Investiční nástroje a rizika s nimi související Stránka 1 z 5 Investiční služby, Investiční nástroje a rizika s nimi související Předmětem tohoto materiálu je popis investičních služeb

Více

AKTIVA A JEJICH STRUKTURA, OCEŇOVÁNÍ

AKTIVA A JEJICH STRUKTURA, OCEŇOVÁNÍ AKTIVA A JEJICH STRUKTURA, OCEŇOVÁNÍ 5.5 POHLEDÁVKY - podstata, charakteristika, oceňování, postupy účtování, vykazování v rozvaze, odlišnosti vůči mezinárodní regulaci dle IAS/IFRS Pohledávku lze charakterizovat

Více

Pojištění a jeho optimalizace webinář. Jan Mareš 25. 6. 2014

Pojištění a jeho optimalizace webinář. Jan Mareš 25. 6. 2014 Pojištění a jeho optimalizace webinář Jan Mareš 25. 6. 2014 O čem to dnes bude? I. K čemu je pojištění? II. Něco z historie III. Jaké jsou druhy životního pojištění IV. Jak si můžeme pojištění koupit K

Více

Průvodce pojištěním vkladů

Průvodce pojištěním vkladů Průvodce pojištěním vkladů STRANA 2 Co je to FPV Kolik dostanete Víte, že Systém výplat Je váš vklad pojištěn? Otázky a odpovědi Pojištěné instituce Historie pojištění vkladů Co se bude dít, když... Další

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivita VI.2 Vytváření podmínek pro rozvoj znalostí, schopností a dovedností v oblasti finanční gramotnosti Výukový materiál pro téma VI.2.1 Řemeslná

Více