Josef Alois Schumpeter

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Josef Alois Schumpeter"

Transkript

1 GENEZE KRIZE

2 Josef Alois Schumpeter Can capitalismsurvive? No. I do not think it can. Tak začínáschumpetersvůj prolog k sekci svéknihy Capitalism, Socialismand Democracy (1942). Na rozdíl od Marxe, Schumpetervěřil, že sám úspěch kapitalismu jej nakonec zničí. Vznikne velkáintelektuálnítřída akademiků, politiků a podnikatelů, kteráve svéhonbě za ziskem ohrozí systém svobodného trhu, soukromého vlastnictví a svobody, který právě sama potřebuje ke svéexistenci.

3 Základní premisa Při každé svobodné transakci musí obě strany, prodávající i kupující, realizovat přidanou hodnotu, benefit či zisk. Jinak do takové transakce nemohou vstoupit svobodně, ale pouze donucením, klamem, podvodem, dezinformací anebo neprůhledností takový trh není svobodný.

4 Kreativní destrukce Schumpeter pojmenoval proces kreativní destrukce. Počítal s obchodem, stejně jako měnícími se pravidly hry či důležitými inovacemi, jež budou mít na trhy šokující vlivy, jejichž výsledkem je to, že se ceny, hráči i pravidla hry mění v celé ekonomice. V tomto procesu, kdy se staré a unavené společnosti likvidují, dochází k velikému přeskupování a míšení, jež významně zvyšuje produktivitu.

5 Tvorba (produkce): pravidla a předpisy regulující vstup nových prvků, jako je vývoj, vstup, vznik, členství, přijetí. Propojování: pravidla řídící sdružování, dohody, produkci, funkce a pozice složek během jejich existence v organizaci. Zánik (rozpuštění): Pravidla a procesy spojenés ukončením členství jako např. bankrot, smrt, oddělení, zničení, vystoupení a vyloučení. Autopoiesis

6 Znalostní region je založen na Triádě spolupráce, tj. na koncepci Schumpeterova Collectiveentrepreneurship Vzdělávání Společensko -kulturní prostředí Politika Podniky

7 Finanční trhy Trh rozděluje finanční produkty na takové, jež přispívají k ekonomickému růstu, a takové, jež mu neslouží. Panika na finančních trzích, je vyvolaná nevhodnými zásahy v oblasti nemovitostních úvěrů v USA a jinde. Kreativní destrukce funguje tak, že některé podniky mizejí a jiné se rodí. Návazně to pak znamená, že někde pracovní možností zanikají a jinde naopak vznikají. Takový rytmus dovoluje vracet růst do zdravé polohy.

8 Slovníček I CMO (CollateralizedMortgage Obligation) -zajištěná hypoteční obligace CDO (Collaterized Debt Obligation) zajištěná dlužní obligace, balíček dluhů (jako hypoték), s kterým lze obchodovat. Tento je rozporcován do tzv. traunches, podle narůstající rizikovosti. Každá porce je dále rozparcelována na CDO a rozprodána investorům. (Analogie fontány) Default když řeknete, že nemůžete anebo nebudete splácet svůj dluh (např. Mexico 1982, Rusko 1997) CDS (Credit Default Swap) směna úvěrového selhání, soukromý pojišťovací kontrakt na ochranu rizikové půjčky, prodávaný over-thecounter, tj. po telefonu, dokonce i třetím stranám. CDS jsou totálně neregulované, čisté spekulace. (Prodávat pojištění na Titaniku?) Hodnota CDS: 62 bilionů USD Option (Opce) kontrakt, který umožňuje kupujícímu akcie koupit (call) či prodat (put) za předem určenou cenu před vypršením lhůty; jakési pojištění proti skokovému nárůstu či poklesu v cenách akcií Black-Scholes matematický vzorec, která se snaží zjistit hodnotu opcí; vede k tzv. portfolio insurance proti klesajícím cenám akcií. (Až na to, že při propadu cen akcie nikdo nekoupí a tak ceny kolapsují ) Nobelova cena pro Myrona Scholese?

9 Slovníček II ABS (Asset Backed Securities) finanční nástroje podložené hodnotou aktiv (jako např. hypoték) určené k prodeji na trhu Liar Loans když půjčující povzbudí vypůjčovatele, aby lhal o svém skutečném příjmu MoralHazard přijmutí většího rizika s penězi druhých lidí, když věříte, že vám nakonec stát (a HankPaulson) nějak pomohou z bryndy Negative Equity když váš hypotéční dluh je větší než hodnota domu na který jste si půjčili NINJA no icome, no job, no assets a stejně půjčku či hypotéku dostanete Structured Investment Vehicle (SIV) strukturované investiční nástroje, vysoce rizikové půjčky, které nejsou vidět na podnikové bilanci, ale jsou odvezeny (s SUV) do bilancí speciálních zámořských podniků Capital Market Liberalization otevření trhů rychlým a masivním přílivům (a ještě rychlejším odlivům) spekulativních zahraničních investic. Vynálezce: IMF. Výsledek: Jihoasijská krize r Zero-Sum Market trh, kde můžete vydělat jen ty peníze, které někdo jiný prohraje (tedy z jedné kapsy do druhé, bez nadbytečného mezičlánku skutečných produktůči služeb)

10 Méně vážně: Jak to asi probíhalo v realitce? Chtěl bych si koupit domek, ale neušetřil jsem peníze na hotovost a nevím, zda si budu moci dovolit měsíční splátky. Můžete mi pomoci? Samozřejmě. Hodnota vašeho domku vždy poroste, tak se není třeba obávat. My užteď hotovost ani nevyžadujeme. Můžeme vám dát opravdu nízký úrok na počátek, zvedneme ho trochu až později. Nevadí? Výborně! Ale můj zaměstnavatel je pes a možná mi nepotvrdí zaměstnání.nevadí? Ne. Máme zde zvláštní formulář (LiarLoan), kde nám můžete potvrdit svézaměstnání a příjem sám.

11 Vy jste úžasní, hoši! Že vůbec chcete pomoci někomu bezbrannému, jako jsem já. Samo. My vám ale peníze vlastně nepůjčíme to udělá banka takže nás vlastní spláceníhypotéky nezajímá. My pracujeme v komisi -a to nám stačí. Paráda, jdeme do toho!

12 V místní bance Tahle popelnice toxických hypotéčních půjček začíná pěkně páchnout. Máme štěstí, že ti chytří MBA hoši na Wall Streetu je od nás odkoupí a předvedou s nimi ty své geniálně magickétriky. Ještě dnes jim zavolám

13 U chytrých hochů Co tady s těmi popelnicemi toxických hypoték? Začínají nám páchnout ažna Street. Kdo je ale koupí, šéfe takový šmejd? To chce klid. Vytvoříme novou obligaci a použijeme hypotéky jako kolaterál. Budeme tomu říkat CDO nebo CMO či tak. Tyhle CDO prodáme investorům a jako všemocný Wall Streetslíbíme, že je proplatíme jakmile budou dluženéhypotéky splaceny. Ale šmejd je přece šmejd, šéfe. Nerozumím tomu.

14 No jistě, individuálně jsou to stále docela špatnépůjčky, tedy šmejd. Ale my je zabalíme pěkně dohromady a jako celek užto nevypadá tak zlé. Jen některéselžou určitě ne všechny najednou. Ceny domů přece stále porostou, neníližpravda? Tak jsme vlastně bez obav. Stále to nemohu pochopit. Vždyť je to docela pěkný šmejd. To CDO bude fungovat následovně: rozporcujeme je do tří sladkých porcí (traunches) s názvy Dobré, Špatné a Zcela ošklivé. Kdyžnám některéhypotéky selžou, tak slíbíme proplatit nejdříve investory, kteří drží porce Dobré, pak ty Špatné a úplně nakonec ty Zcela ošklivé.

15 Už mi to začíná docházet, šéfe. Dobří investoři mají nejnižší riziko, tak jim proplatíme nejnižší úrokovou míru. Špatní investoři dostanou lepší míru, no a ti Zcela oškliví dostanou míru nejvyšší. Je to tak? Dobře, chlapče. Navíc si přikoupíme pojišťovací kontrakt (CDS) na ty Dobré porce. Za to dostaneme na Dobré opravdu dobrérating, od AAA do A. za ty Špatné nám pak dají tak BBB do B, cožnení tak zlé. A ty Zcela ošklivé porce necháme jen tak, bez ohodnocení. Takže jsi šéfe vytvořil AAA a BBB obligace z popelnice plnéšmejdu. Šéfe, ty jsi genius! MBA? Harvard? 1995?

16 Já vím, já vím. Fajn. Komu ale ty tři porce prodáme? No, hlupáci v SEC (SecurityExchange Commission) nám je nedovolí prodat sirotkům a vdovám, tak je nabídneme našim moudrým a zkušeným institucionálním klientům. Jako komu? Např. pojišťovnám, bankám, vesničkám v Norsku, školním radám v Kansasu, a tak vlastně každému, kdo hledá bezpečnou investiční příležitost vysokékvality. Šéfe, vy jste áálechýýtrej. Ale

17 Ale, jistě si nikdo nekoupí tu Zcela ošklivou porci, že ne? Jistě, že ne. Tak blbý snad není nikdo. Tenhle Zcela ošklivý traunch si ponecháme sami a budeme si na něj proplácet tu nejvyšší úrokovou míru. No, je to úúžasné. Ale kdyžužíváme jako kolaterál Zcela ošklivých obligací jen toxickéhypotéky, tak ten šmejd vlastně stále máme, ne? Nezbavili jsme se ho. Nemusíme to vykázovatna rozvaze podnikových bilancí? Ovšemže ne. Účetní geniovénám dovolili založit takovou skořápku podniku na Kajmanských ostrovech, a ten převezme vlastnictví hypoték. Takže ten šmejd se ukáže jen v jejich bilancích, ne v našich. Říká se tomu SPV (Special PurposeVehicle) anebo SIV (Structured Investment Vehicle). To jsou dobrénázvy pro odklizení šmejdu.

18 To je ohromné, šéfe, ale proč by nás to vůbec nechají dělat? Nepřesouváme ten šmejd jen z jednoho místa na místo druhé? To jistě. Ale přesvědčili jsme Cara SEC, že je v zájmu stability našeho finančního systému, aby investoři o těchto složitých transakcích a jejich pozadí nevěděli nic moc.

19 Kancelář u Cara dohledu nad účetními transakcemi (SEC) Sire, jako významný investor a občan této země Vás poníženě žádám, abyste přinutil naše finančníinstituce, aby prokazovaly větší otevřenost a transparentnost ve svých finančních reportech a transakcích. Car: Víte, co mě můžete, vy občane? xxx

20 Mezitím jinde ve světě Norská vesnice: Hej, už delší dobu nedostáváme své měsíční platby co se děje? Wall Street: jo, užjsem chtěl zavolat, ale je zde chaos. Zdá se, že ti hlupáci co si vzali ty hypotéky, co garantují vaše CDO, je nyní nemohou splácet. Norská vesnice: Tak bacha. Koupili jsme AAA Dobrou porci vaší jistiny. Pamatujete? Tu bezpečnou? Máme být vyplaceni první. Wall Street: No, zdá se, že původní půjčky byly horší než se původně předpokládalo. Ceny nemovitostí se propadly. My jsme zde stejně tak zklamaní jako vy tam.

21 Norská vesnice: Ale tvrdili jste nám, že ceny nemovitostí stále porostou a že vaši držiteléhypoték si je budou moci vždy refinancovat a že Wall Street: Naše předpoklady se nesplnily. Black-Scholes zklamal. Prostě jsme to přepískli. Hluboce litujeme. Norská vesnice: A co to AAA rating z vašich agentur? Wall Street: Tak, oni to přepískli také. Norská vesnice: Ale naše obligace byla pojištěná skrz CDS. Co pojišťovna? Wall Street: Nikdo dnes nemá tolik peněz, aby pokryl pojištění takového rozsahu. Takže to taképřepískli.

22 Norská vesnice: No a co mám povědět lidem ve vesnici? Wall Street: Tak jim třeba řekni, že jsi to také přepískl. Norská vesnice: Víš co mě můžeš? Wall Street: To ty mě také a xxx

23 Vážněji Jak se ta finanční infekce vlastně šířila? Od nákazy a odkdy A krok za krokem

24 Součástí Rooseveltovy reakce na Velkou depresi po r (která na burze trvala až do r. 1954) bylo založení Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) v r Cílem této první GSO (government sponsored enterprise) bylo zpřístupnit bydlení širokým vrstvám Američanů pomocí sekundárního nákupu a garancí hypoték z primárních bankovních zdrojů.

25 Vr prosadila Carterova administrace do zákona tzv. Community Reinvestment Act (CRA), určený ku pomoci ekonomicky slabým komunitám, které si nemohly dovolit rodinné domky a neměly přístup ke standardním půjčkám a hypotékám.

26 Následkem CRA byly státem podporovány a preferovány banky, které levnější hypotéky v chudších regionech poskytovaly. Tento mechanismus fungoval poměrně nevýrazně vtradičních standardech a za přísné regulace FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) a státního pojištění finančních rizik spojených s CRA.

27 Dne proběhla osudná tisková konference ( Hi, I am Bob Rubin ), kde Clintonův ekonomický poradce Robert E. Rubin oznámil novou CRA iniciativu zaměřenou na podporu hospodářsky slabým komunitám vnitřního města a venkovských oblastí. Cílem je usnadnit poskytování hypotečních půjček, prosadit nová pravidla a zaručit zvýšení finančních toků do chudých lokalit.

28 Rok 1995: na naléhání prezidenta Clintona byla pravidla státní regulace CRA radikálně uvolněna a celý systém poskytování hypoték podroben zásadnímu reinženýringu. Politickým cílem masivní státní intervence bylo posílení a urychlení poskytování hypoték sociálně slabším vrstvám. Svět byl navždy změněn, kapitalismus volného trhu vystaven bezprecedentnímu testu.

29 Clintonova revize zavedla systematické bodování bank podle míry dodržování předpisů a cílů CRA. Banky tak byly nuceny uvolnit svá tradiční kritéria a standardy poskytování úvěrů a snižovat úrokové sazby (subprime rates). Strach ze státních sankcí banky nutil, aby podobné kroky vyžadovaly od svých poboček a jiných regionálních úvěrových institucích. Kvantitativní cíle obsahovaly celkový počet hypoték a celková suma propůjčených peněz.

30 V letech se tyto CRA-garantované půjčky zvýšily o 39%, jejich růst byl dvakrát rychlejší než ostatní bankovní půjčky. Ještě , ministr financí LarrySummers nemůže zakrýt své nadšení nad úspěchem revize : První dáma (Hillary Clinton) říká, že je třeba celé vesnice k výchově děcka, my říkáme, že je třeba kapitálu k budování vesnice. Bohužel nešlo o kapitál tržní, ale o umělý kapitál státní.

31 Součástí Clintonovy revize bylo povolení tzv. sekuritizace subprime hypoték, tedy jejich prodej jako státem garantovaných jistin investorům domácím i zahraničním. Kolaterální jistinou byly americké pozemky a domy, jejichž hodnota historicky pouze stoupala; nikdo nepředvídal pokles cen amerických nemovitostí. Zájemců o takto zaručené investice bylo dost v USA i po celém světě.

32 První veřejný prodej nově sekuritizovaných jisitn se odehrál v r skrze First Union Bank (později Wachovia Corporation) ve spolupráci s investiční bankou Bear Stearns. V r dosáhl jen regulovaný trh s CRA hypotékami 600 miliard dolarů. Neregulovaný trh tvořil nezjistitelný mnohonásobek.

33 Vznikl nový, divný svět. Přední investiční domy Wall Streetu začaly obchodovat s novými investičními nástroji. Clintonův ministr financí Alan Greenspan zahájil strategii nizkých úrokových měr a propadu US dolaru. Levné peníze, z USA i ze zahraničí, zaplavily americké trhy. Stavební firmy si půjčovaly a stavěly nové domy; banky si půjčovaly a poskytovaly stále levnější úvěry; Wall Street si půjčoval až vpoměru 40:1 (leverage dluhů khodnotě aktiv). Nové finanční instrumenty a nový obor finančního inženýrství dále stimulovaly poptávku. Spekulativní bublina iracionálního nadšení, chamtivosti a zaslepenosti se nafoukla téměř přes noc.

34 Toxické hypotéky vznikaly na běžícím pásu masové výroby. Nikdo již neverifikoval příjmovou či kolaterální schopnost splácení půjček, hotovost pojistného vkladu nebyla vyžadování. Státní surrealismus završila Federal Reserve Bank of Boston, která určila, že účast v programu úvěrové poradny lze hodnotit jako důkaz žadatelovy schopnosti uřídit své dluhy. Clintonova politika výrazně narušila tradiční principy volného trhu a zodpovědného podnikání. Svět se zbláznil.

35 Místní komunity zakládaly občanské iniciativy, jako ACORN, které pomáhaly Státu v prosazování cílů CRA a bodování bank na lokální úrovni. Nástroje propagace, agitace, protestu a politického nátlaku byly použita proti institucím, které by se snažily úvěrová pravidla zpřísnit.

36 Vr se Bushova vláda pokusila o přísnější regulaci dvou předních státních agentur, Fannie Mae a Freddie Mac, které garantovaly subprime hypotéky a tvořily vlastně jediný dostupný hypotéční trh: vpřípadě finančních problémů scra hypotékou se stát zaručí za poskytovatele hypoték. Návrh zákona tzv. Bushovy revize v americkém kongresu díky opozici Demokratů neprošel. Demokraté nejen obhájili Fannie a Freddie, ale napadli Bushe, že se snaží omezit tzv. affordable housing pro méně majetné skupiny obyvatel. Prezident Bush, zaneprázdněný událostmi 9/11 a dvěma válkami proti terorismu, se o prosazení potřebné regulace již dále nepokusil.

37 K Demokraté prosazují další významný krok. Do té doby musely všechny kreditní instituce saktivy nad $250 milionů podstoupit tzv. třístupňový CRA kvalifikační test. Tento kvalifikační limit byl v r zvýšen na $1 miliardu. Ostatní instituce, menší regionální banky, byly třístupňového testu zproštěny. Rasová diskriminace, ne schopnost splácení, ve schvalování hypotéčních úvěrů byla užita jako argument pro rozšíření vlivu CRA. Žádný americký politik neměl dostatek odvahy, aby se postavil proti rasové linii argumentace. Sociální reinženýring zvítězil nad principy volného trhu s zodpovědného podnikání.

38 Finanční krize se po r stala nezastavitelnou a mimo jakoukoliv kontrolu Státu, trhu či principů zdravého podnikání. Další a další instituce, nespadající ani pod slabé garance CRA, se vrhly na neregulované trhy poskytování, sekuritizace a prodeje toxických hypoték. Lidé bez stálých příjmů a neschopní splácet dluhy byli vlákáni do nízkoúrokových kontaktů po statisících. Nízký dolar, levné peníze a levné hypotéky přilákaly i zahraniční banky, investory a suverénní fondy.

39 Vr spekulativní bublina praskla. Přebytek nových domů, marginálních pozemků a starých domů vhypotéčních aukcích zaplavily trhy a srazily ceny nemovitostí takřka přes noc. Mnohé nesplacené hypotéky byly vyšší než tržní hodnota nemovitosti. Předčasné vypovídání smluv nabylo kritických rozměrů. Celé globální řetězce prodeje a pojištění investic založených na toxických hypotékách byly založeny na iracionálním předpokladu neustále rostoucích cen nemovitostí. Tyto předpoklady padly a s nimi i globální řetězce.

40 Důsledkem a hlavním symptomem krize je vzájemná ztráta důvěry mezi účastníky řetězce a následné zmrazení úvěrových toků. Tato ztráta důvěry, či nárůst globálního řetězec nedůvěry, je u kořene všech negativních následných dopadů a zároveň kritériem a mírou efektivnosti naordinované léčby. Důvěra se ukázala být základním a nosným pilířem kapitalismu volného trhu. Bez důvěry nejsou trhy a bez trhů neznáme hodnotu a cenu ekonomických statků.

41 Co jsou hlavní příčiny finanční krize? 1. Politické experimenty v sociálním reinženýringu 2. Nízké úrokové míry, nadbytek levných peněz a levný dolar 3. Státní garance rizikových transakcí na trhu hypoték 4. Nedostatečná regulace a prověřování státních institucí 5. Tragická misaliance státu a vlivných investičních domů Wall Streetu 6. Finanční inženýrství a složité, neprůhlednéfinanční deriváty 7. Nadměrná, neregulovaná finanční a politická chamtivost zúčastněných hráčů 8. Porušení základních principů kapitalismu volného trhu 9. Ztráta vzájemné důvěry mezi zúčastněnými hráči

42 Jak řešit nastalou finanční krizi? Geneze hledání řešení je podobně poučná, charakterizovaná averzí kfungování kapitalismu volného trhu, spoléhání na stát a peníze daňových poplatníků, zavržení Schumpeterova principu kreativní destrukce,atp. Jestliže nedovolíme bankrotující podniky zbankrotovat, tak eliminujeme zodpovědnost z kapitalismu, odměňujeme špatné chování a rozhodování vpodnikové sféře a - zřejmě nepoučeni - vydáváme se na dobře vyšlapanou cestu socialismu.

43 I když krize narůstala celé dekády, její dopad udeřil náhle vzáří 2008: díky toxickým hypotékám, tok úvěrů zamrzl a důvěra se vytratila z trhu. Tradiční investiční banky Wall Streetu začaly bankrotovat a dnes již neexistují anebo jsou transformovány na jiný business. Zatímco do září vláda tvrdila, že vše je OK, během několika dnů začali Paulson, Bernanke a i Bush strašit kolapsem celé ekonomiky.

44 Státní intervence do ekonomiky, vpodobě masivních injekcí hotovosti do systému, byla zvolena jako řešení, i když je všeobecně známo, že státní intervence do ekonomiky omezuje a ničí dynamiku volného trhu, zvyšuje nedůvěru, odnímá zodpovědnost a vede k závislosti na rozhodování státních byrokratů.

45 I když příčinou finanční krize byly masivní zásahy státu do ekonomiky, nevyplývá ztoho, že ještě větší zásahy budou správnou cestou k řešení. Přesun a rozptýlení dluhů z Wall Streetu na celou populaci daňových poplatníků není adresné na skutečné příčiny krize.

46 Záchranný balík H. Paulsona, tzv. TARP (Troubled Assets Relief Package), který byl původně prosazován jako plán nákupu toxických hypoték státem, se setkal s opozicí 70% občanů, většiny Republikánů a také kolem 200 předních ekonomů, kteří se záchranným balíkem nesouhlasili. I přesto se podařilo návrh prosadit.

47 První pokus o přijetí zákona neprošel. Dne nastal největší propad akcií od 2. Světové války, o 777 bodů. Burza byla vystrašena kampaní strachu o kolapsu ekonomiky, očekávala státní záchranu a tudíž první reakce byla negativní.

48 Politický proces kolem balíku způsobil navěšení vánočních ozdob na dárkový stromek, jako např. pomoc vlastníkům závodních drah NASCAR, investorům do državy Americká Samoa, výrobcům dřevěných šípů a výrobcům rumu v Portoriku. (celkem 16 takových položek tzv. vepřového, podobné českému porcování medvěda. A $20 milionů pro ACORN.)

49 Původní třístránkový Paulsonův návrh se rozrostl na 450 stránek, které nemohl nikdo zodpovědně vyhodnotit před hlasováním. Bush, Obama i McCain se shodli na podpoře záchranného balíku.

50 Vpolovině listopadu Paulson oznamuje masivní změnu v baliku TARP: namísto nákupu toxických hypoték se přechází na přímé investice do akcií bankovního sektoru. Nedostatek průhlednosti a zodpovědnosti dovoluje tuto radikální změnu vpoužití peněz TARP, zákonodárci jsou bezmocní.

51 Vzniká mocná koalice Big business-big government-big unions, která je nyní schopná prosadit cokoliv s penězi daňových poplatníků ve Washingtonu, v NewYorku a v Detroitu dokud nebude obnovena důvěra ve svobodnétrhy a kapitalismus

52 Krize ekonomie a hospodářské politiky Friedmanproti Keynesovi a jeho popularitě v éře Nového rozdání karet (NewDeal). Keynes se snažil zachránit trh od sebeničících, sebevražedných tendencí fiskální politikou (daně, státní investice) Friedman tvrdil, že se trh ochrání a opraví sám, stačí jen manipulovat množství peněz pomocí úrokových měr (monetární politika). Paul Volcker zkusil Friedmanůvrecept v r s tzv. "newoperating method Způsobil, že Fed ztratila kontrolu a musela se uchýlit k diskontním sazbám a užití federálních rezerv Alan Greenspan také sledoval Friedmanovuradu nízkých úroků a padajícího dolaru: dvě dekády spekulativních bublin následovaly. V r odstartoval finanční krizi historických proporcí- BenBernanke a HankPaulson pokračovali a pokračují ve státních intervencích do ekonomiky s pomocí monetaristické politiky

53 Za koho vlastně mluví? Richard Nixon: We are all Keynesians now když v r znovuzavedl regulaci cen i mezd a odpojil dolar od zlata. Larry Summers, Ministr financí v Clintonově vládě: Any honest Democrat will admit that we are now all Friedmanites, u příležitosti Friedmanovy smrti v r

54 Dvě ekonomiky

55 Základní princip svobodného trhu Při každé svobodné transakci musí obě strany, prodávající i kupující, realizovat přidanou hodnotu, benefit či zisk Jinak do takové transakce nemohou vstoupit svobodně, ale pouze donucením, klamem, podvodem, dezinformací anebo neprůhledností takový trh není svobodný.

56 Thenation s employers cut533,000 jobs in November BiggestDrop Since1974 Theunemployment raterose to 6.7 percent, up just two-tenths ofa percentagepoint from October. Overthecourseoftherecession, 604,000 jobs nearlyonethird ofthetotal havebeen eliminated in manufacturing. Theunemployment rate does not includethosetoo discouraged to look for work anylongerorthoseworking fewerhours than theywould like. A goal ofobamaspendingplan is to generate2.5 million jobs overthenext two years. Obama is beingdeliberatelyunclearabout those2.5 million jobs. Heis not goingto add 2.5 million on top ofrecovering the1.9 million that havebeen lost so far this year.

57 Sektorová evoluce zaměstnanosti

58 Diferenční produktivity růstu vs. uniformní růst platů, mezd a cen? Co je následkem?

59 Job transformations Self-service Disintermediation Mass customization Homesourcing Self-employment Work at home Entrepreneurship

Velké plány, peníze a pády hledání hodnot a odpovědí ve finanční krizi Petr Lebeda

Velké plány, peníze a pády hledání hodnot a odpovědí ve finanční krizi Petr Lebeda Velké plány, peníze a pády hledání hodnot a odpovědí ve finanční krizi Petr Lebeda Velké plány, peníze a pády hledání hodnot a odpovědí ve finanční krizi Petr Lebeda České předsednictví Rady EU přichází

Více

Centrum pro ekonomiku a politiku

Centrum pro ekonomiku a politiku Centrum pro ekonomiku a politiku Velká deprese Sborník textů Robert Holman, Pavel Kohout, Milan Sojka František Vencovský, Burton Folsom František Stellner, Radek Soběhart Ladislav Tajovský Marek Loužek

Více

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností. Zuzana Ančincová

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností. Zuzana Ančincová Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností Zuzana Ančincová Bakalářská práce 2009 ABSTRAKT Tato bakalářská práce se zabývá vývojem úspor a zadluženosti českých domácností. Teoretická část

Více

Investiční. speciál 2012. 1/2012 investiční. . magazin. Poradeství: Investiční pravidla pro vaše děti. Akcie, které byste v roce 2012 neměli ignorovat

Investiční. speciál 2012. 1/2012 investiční. . magazin. Poradeství: Investiční pravidla pro vaše děti. Akcie, které byste v roce 2012 neměli ignorovat Moderní časopis pro všechny, kteří chtějí úspěšně investovat I vydává Impax media, spol s r o, ve spolupráci s wwwinvestičníwebcz I v roce 2012 náklad 60 000 ks měsíčně I elektronická distribuce 135 000

Více

Ninja úvěry a morální hazard

Ninja úvěry a morální hazard Luděk Benada Ekonomicko-správní fakulta MU Katedra financí, Lipová 41a, 602 00 Brno, e-mail: 75970@mail.muni.cz Ninja úvěry a morální hazard Rozbuškou, která zažehla poslední celosvětovou finanční a hospodářskou

Více

Bankovnictví a finance

Bankovnictví a finance Bankovnictví a finance Studijní dokumentace projektu Podpora nabídky vzdělávacích programů pro pracovníky veřejného sektoru Plzeňského kraje Registrační číslo: CZ.1.07/3.2.02/02.0012 Tento studijní materiál

Více

7/2012 investiční. Speciál: . magazin. Nejpůvabnější ekonomická moderátorka v Česku. Pět kroků, jimiž se na burze vyhnete hlubokým ztrátám

7/2012 investiční. Speciál: . magazin. Nejpůvabnější ekonomická moderátorka v Česku. Pět kroků, jimiž se na burze vyhnete hlubokým ztrátám Moderní časopis pro všechny, kteří chtějí úspěšně investovat I vydává agentura Impax media, spol s r o, ve spolupráci s wwwinvestičníwebcz I vychází v nákladu 50 000 ks I elektronická distribuce 135 000

Více

ACTA UNIVERSITATIS AGRICULTURAE ET SILVICULTURAE MENDELIANAE BRUNENSIS SBORNÍK MENDELOVY ZEMĚDĚLSKÉ A LESNICKÉ UNIVERZITY V BRNĚ

ACTA UNIVERSITATIS AGRICULTURAE ET SILVICULTURAE MENDELIANAE BRUNENSIS SBORNÍK MENDELOVY ZEMĚDĚLSKÉ A LESNICKÉ UNIVERZITY V BRNĚ ACTA UNIVERSITATIS AGRICULTURAE ET SILVICULTURAE MENDELIANAE BRUNENSIS SBORNÍK MENDELOVY ZEMĚDĚLSKÉ A LESNICKÉ UNIVERZITY V BRNĚ Ročník LIII 22 Číslo 3, 2005 CHILSKÁ EKONOMIKA ZA PINOCHETA L. Žídek Došlo:

Více

Occasional paper. Reforma politické ekonomie v současném období krize

Occasional paper. Reforma politické ekonomie v současném období krize Occasional paper Reforma politické ekonomie v současném období krize Val Koromzay, 2013 2 Reforma politické ekonomie v současném období krize Obsah OP ČBA Úvod výkonného ředitele Ing. Pavla Štěpánka, Csc....

Více

Umění I N V E S T O V A T

Umění I N V E S T O V A T Umění INVESTOVAT OBSAH PŘEDMLUVA 2 ČÁST I: ZÁKLADNÍ POJMY A PRINCIPY INVESTOVÁNÍ 3 Proč vlastně investovat? 3 Co je kapitálový trh? 4 Do čeho můžete investovat? 4 Jak tedy na to? 5 Základní ukazatele:

Více

Pro výhodnější koupi, pronájem, prodej nemovitostí

Pro výhodnější koupi, pronájem, prodej nemovitostí 1 z 9 14.3.2015 21:23 Chaty a chalupy - Reality Brno Koupě, pronájem, prodej bytů bez realitky Pro výhodnější koupi, pronájem, prodej nemovitostí Můj účet Login O nás Financování Prodej Koupě Pronájem

Více

FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC.

FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC. FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC. OSTRAVA 2005 Název: Finanční trhy a veřejné finance II Autor: Ing. Pavla Dudysová, doc. Ing. Jindřich Ujec, CSc.

Více

Obsah Poděkování... 2 Předmluva... 3 Shrnutí... 6 1

Obsah Poděkování... 2 Předmluva... 3 Shrnutí... 6 1 Obsah Poděkování... 2 Předmluva... 3 Shrnutí... 6 1 Poděkování Autoři knihy Strategické scénáře 2020: Budoucnost zdravotnictví ve střední a východní Evropě by chtěli především poděkovat Paulu van Hoofovi,

Více

Hypoteční specialisté v roce 2009

Hypoteční specialisté v roce 2009 Hypoteční specialisté v roce 2009 Hypoteční specialisté v roce 2009 1 Obsah OBSAH Poslání, vize, krédo, hodnoty 02 04 Profil 06 08 12 14 19 24 30 32 36 39 Rok ve zkratce Rozhovor s představenstvem Statutární

Více

poradenství & finance 6 7/2013

poradenství & finance 6 7/2013 profi poradenství & finance 6 7/2013 První čtvrtletí poradenské produkce Fincentrum chystá rozvoj Ceny realit budou přesnější Strach a safety heaven Ivan Špirakus Pool jen na půl Díky elektronickému sjednávání

Více

SDĚLENÍ KOMISE. Návrh prohloubené a skutečné hospodářské a měnové unie: zahájení evropské diskuse

SDĚLENÍ KOMISE. Návrh prohloubené a skutečné hospodářské a měnové unie: zahájení evropské diskuse EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 28.11.2012 COM(2012) 777 final SDĚLENÍ KOMISE Návrh prohloubené a skutečné hospodářské a měnové unie: zahájení evropské diskuse CS CS Návrh prohloubené a skutečné HMU: zahájení

Více

Finanční řízení malého a středního podniku v současných podmínkách. Radek Hájek

Finanční řízení malého a středního podniku v současných podmínkách. Radek Hájek Finanční řízení malého a středního podniku v současných podmínkách Radek Hájek Bakalářská práce 2012 ABSTRAKT Obsahem bakalářské práce je provést analýzu finančního řízení malého a středního podniku

Více

Island a ekonomická krize II dopady a analýza

Island a ekonomická krize II dopady a analýza Island a ekonomická krize II dopady a analýza Ing. Tomáš Kubeš, 31. 11. 2008 www.tomaskubes.net Českými médii prosakují zvěsti o potápějící se Atlantidě a o zoufalých Islanďanech snažících se prchnout

Více

SOCIAL WATCH Z P R Á V A 2 0 1 0. Po pádu S O C I A L W A T C H Z P R Á V A 2 0 1 0

SOCIAL WATCH Z P R Á V A 2 0 1 0. Po pádu S O C I A L W A T C H Z P R Á V A 2 0 1 0 S O C I A L W A T C H Z P R Á V A 2 1 SOCIAL WATCH Z P R Á V A 2 1 Po pádu Čas na změnu Průběžná zpráva o globálním vývoji v oblasti vymýcení chudoby a genderové spravedlnosti ZPRÁVA SOCIAL WATCH 21 ZPRÁVA

Více

Návrh a optimalizace investiční strategie na forexu s implementací zásad money managementu. Marián Baloga BA

Návrh a optimalizace investiční strategie na forexu s implementací zásad money managementu. Marián Baloga BA Návrh a optimalizace investiční strategie na forexu s implementací zásad money managementu Marián Baloga BA Diplomová práce 2010 ABSTRAKT Cílem této práce je návrh investiční strategie, která při použití

Více

Systémové alternativy kapitalismu

Systémové alternativy kapitalismu 02 03 Systémové alternativy kapitalismu...a další témata z politicko-ekonomického cyklu Pražské školy alternativ Pražská škola alternativ Sborník 02 03 Systémové alternativy kapitalismu...a další témata

Více

Právnická fakulta Masarykovy univerzity Obor Právo Katedra obchodního práva. diplomová práce. Finanční deriváty

Právnická fakulta Masarykovy univerzity Obor Právo Katedra obchodního práva. diplomová práce. Finanční deriváty Právnická fakulta Masarykovy univerzity Obor Právo Katedra obchodního práva diplomová práce Finanční deriváty Martin Eliášek 2009/2010 0 Prohlašuji, že jsem diplomovou práci práci na téma: Finanční deriváty

Více

Naďa Johanisová: ZKRATKY

Naďa Johanisová: ZKRATKY Naďa Johanisová: ZKRATKY seriál je převzat z časopisu Sedmá generace První díl: Místní soběstačnost - proč a jak? Na rozdíl od jiných knih, které se většinou zabývají příčinami, mechanismy či projevy krize,

Více

Finanční krize rok poté. Martin Lobotka mlobotka@csas.cz 224 995 192

Finanční krize rok poté. Martin Lobotka mlobotka@csas.cz 224 995 192 Finanční krize rok poté Martin Lobotka mlobotka@csas.cz 224 995 192 Co nás dnes čeká Stručná historie krize Faktory podílející se na vzniku krize Makroekonomické příčiny Alternativní investice: hedge fondy,

Více

Bankovnictví I přednášky

Bankovnictví I přednášky Katedra financí, Dalibor Pánek Email: panek@econ.muni.cz Bankovnictví I přednášky 1. přednáška 20.2.2007 Bankovní soustava Kolébkou bankovnictví je Itálie, kde banky vznikly někdy v 10., 11. století. Slovo

Více

poradenství & finance 8/2013

poradenství & finance 8/2013 profi poradenství & finance 8/2013 Poradenská produkce nevzkvétá Naši poradci jsou nejvýkonnější Trhy: Konec světa se opět odkládá Jan Sládek Bitva o on-line poradenský svět V Z D Ě L Á V Á N Í O T E V

Více

KLÍČOVÉ KOMPETENCE DO OBCÍ OBECNÉ I ODBORNÉ VZDĚLÁVÁNÍ NA DOSAH CZ.1.07/3.1.00/50.0015 FINANČNÍ GRAMOTNOST

KLÍČOVÉ KOMPETENCE DO OBCÍ OBECNÉ I ODBORNÉ VZDĚLÁVÁNÍ NA DOSAH CZ.1.07/3.1.00/50.0015 FINANČNÍ GRAMOTNOST KLÍČOVÉ KOMPETENCE DO OBCÍ OBECNÉ I ODBORNÉ VZDĚLÁVÁNÍ NA DOSAH CZ.1.07/3.1.00/50.0015 FINANČNÍ GRAMOTNOST 1. Základní orientace V této kapitole se budeme věnovat: pojmu FINANČNÍ GRAMOTNOST, složkám finanční

Více

ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY. (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final}

ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY. (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final} EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 25.3.2013 COM(2013) 150 final ZELENÁ KNIHA DLOUHODOBÉ FINANCOVÁNÍ EVROPSKÉ EKONOMIKY (Text s významem pro EHP) {SWD(2013) 76 final} CS CS 1. ÚVOD Evropa v současnosti čelí

Více

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Business angels jako alternativa financování malých a středních podniků

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Business angels jako alternativa financování malých a středních podniků BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Business angels jako alternativa financování malých a středních podniků Business angels as an alternative to financing small and medium enterprises Radek Michelfeit Un ico rn Co lle ge,

Více

Akcie znamenají svobodu a možnost realizace vlastních myšlenek

Akcie znamenají svobodu a možnost realizace vlastních myšlenek Akcie znamenají svobodu a možnost realizace vlastních myšlenek Akcie znamenají svobodu a možnost realizace vlastních myšlenek Když padne výzva jmenujte úspěšného investora, drtivá většina lidí zajímajících

Více