Genium. AeroLink System. C-Brace. Časopis pro ortotiky-protetiky, lékaře a terapeuty. Lipsko 2012 Speciál květen 2012

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Genium. AeroLink System. C-Brace. Časopis pro ortotiky-protetiky, lékaře a terapeuty. Lipsko 2012 Speciál květen 2012"

Transkript

1 Dialog Časopis pro ortotiky-protetiky, lékaře a terapeuty Lipsko 2012 Speciál květen 2012 Genium Další generace protéz dolních končetin AeroLink System Pro aktivní život C-Brace Váš první krok si budete pamatovat

2 2 Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál Protetika Obsah 4 Ruka Michelangelo Systém Axon-Bus a ruka Michelangelo jsou zcela nové technologie pro transradiální vybavení, které vyvinul Ottobock a kterými stanovil nový standard založený na mimořádné funkčnosti a co nejpřirozenějším vzhledu. 22 Podpora paralympijských her Déle než dvě desetiletí je Ottobock oficiálním poskytovatelem servisu pomůcek hendikepovaných sportovců během paralympijských her. Stejnou podporu pocítí i více než atletů z celého světa na přelomu srpna a září v Londýně. 8 Genium Nejnovější technologie v oblasti mikroprocesorů, čidel a regulace přispěly k dosažení epochálního pokroku v oblasti protetiky dolních končetin a vybavení pro amputované ve stehně. 24 C-Brace S ortotickým systémem C-Brace lze poprvé dynamicky řídit celý cyklus chůze v reálném čase. Systém zajišťuje bezpečnou regulaci stojné a švihové fáze. 12 Triton Ve spolupráci s uživateli vyvinul nyní Ottobock produktovou řadu vycházející z protézového chodidla Triton, která je optimálně uzpůsobena různorodým požadavkům aktivního života amputovaných. 28 Ortézy Aqualine Systémové klouby CarbonIQ Ottobock pro kolenní a hlezenní klouby spojují osvědčenou funkci a inovativní nové materiály. Oba klouby jsou výjimečné svou extrémní lehkostí a zároveň vysokou odolností i proti vodě. 18 AeroLink První podtlakové vybavení bez nákolenky a lineru v oblasti kolene. 30 Kimba Neo Rehabilitační kočárek Kimba Neo nabízí maximální funkčnost, splňuje nejvyšší estetické požadavky a poskytuje celou řadu možností individuální nastavení.

3 Úvodní slovo Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 3 Vážení čtenáři, dovolte mi, abych Vás při příležitosti veletrhu Orthopedie + Reha-Technik 2012 v Lipsku přivítal na našem stánku. V tomto Dialogu najdete hlavní informace o tom, co je v popředí zájmu naší firmy a na co klademe důraz v nadcházející době. Technický pokrok provází veškeré naše aktivity při obnovování mobility našich hendikepovaných spoluobčanů. Tato skutečnost na nás klade vysokou zodpovědnost a jsme si vědomi toho, že naše společnost musí vynakládat velké finanční prostředky na poskytování zdravotnické péče. Optimální využívání tohoto potenciálu je hlavním bodem pro příští období. Současně chceme poukázat na to, že rozvoj našeho odvětví plně konkuruje ostatním lékařským oborům. Dnes jsme opravdu partnery pro naše pacienty a naše registrované specializace jsou výsledkem dlouhodobé koncepce vzdělávání v oboru ortotik-protetik. Je teď na nás, abychom náš obor zakotvili v komoře zdravotnických pracovníků, která v nejbližší době vznikne, a tím ukončili dlouholetou snahu o akceptaci naší zdravotnické práce. Firma Ottobock je Vám velkým partnerem a pomocníkem při uskutečňování společných cílů. Víme všichni, že naše zdravotnictví chce už znovu projít novými reorganizacemi. Toto téma je bodem všech nových vlád. Chraňme a opatrujme si náš obor před nesystémovými změnami, před znedostupněním péče a vytvářením bariér pro naše hendikepované spoluobčany. Toto by neměl být cíl našeho zdravotnictví. Užijte si pár dnů ve veletržní atmosféře v Lipsku, neboť doba tuzemských veletrhů již nenávratně skončila. Ještě jednou Vám přeji příjemný profesionální zážitek z novinek tohoto veletrhu a mnoho kreativních podnětů do Vaší práce. Ing. Václav Svrček jednatel společnosti Otto Bock ČR s.r.o.

4 Rozmanitý úchop, rozmanitý život

5 Protetika Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 5 Jedinečné možnosti úchopu, přirozený vzhled Srdcem systému Axon-Bus je ruka Michelangelo Systém Axon-Bus a ruka Michelangelo jsou zcela nové technologie pro transradiální vybavení, které vyvinul Ottobock a kterými stanovil nový standard založený na mimořádné funkčnosti a co nejpřirozenějším vzhledu. Nejmodernější technologie, anatomický design a přesvědčivá funkčnost to jsou základní prvky nové generace myoelektricky řízených protéz horních končetin. Díky čtyřem pohyblivým prstům a palci, který lze nezávisle polohovat, nabízí ruka Michelangelo zcela nové a dosud nevídané možnosti úchopu. Pro dosažení přirozeného pohybu je ruka vybavená dvěma pohony. Hlavní pohon zajišťuje úchopový pohyb a sílu a pohon palce umožňuje opoziční nebo laterální mód a vzájemnými kombinacemi nabízí ruka sedm různých poloh. Aktivně poháněné jsou palec, ukazovák a prostředník, prsteník se pohybuje současně s malíčkem. Mechanické zápěstí AxonWrist umožňuje pronaci a supinaci a také flexi a extenzi extenze je poprvé v módu volného pohybu. Další charakteristický znak produktu je přirozený design. Například prsty jsou vyrobené jak z měkkých, tak tvrdých materiálů. Detaily jsou propracované podle přirozeného modelu a ruka Michelangelo je díky tomu amputovanými velmi dobře přijímána. Pro každodenní používání jsou na výběr kosmetické rukavice z PVC v šesti různých barevných odstínech. Na veletrhu v Lipsku budou představeny dvě další varianty rukavic: AxonSKin Visual a AxonSKin Silicone. Nastavení ruky Michelangelo lze provést pomocí softwaru AxonSoft a přenosu dat přes Bluetooth. Energii celému systému dodává výkonný napájecí systém AxonEnergy Integral. Axon je zkratkou anglického názvu adaptivní výměny dat ovládání nervových funkcí Adaptive exchange Of Neuroplacement Data. Vlastní Axon-Bus je nově vyvinutý systém Ottobock pro oblast exoskeletální protetiky. Je založen na sběrnicových systémech využívaných v leteckém a automobilovém průmyslu a je naprostou novinkou oddělení výzkumu a vývoje. Výhodou je, že je takto utvořen optimalizovaný a soběstačný systém přenosu dat. Jednotlivé komponenty spolu vzájemně dokonale komunikují, takže nedochází k žádným ztrátám dat nebo změnám rychlosti či funkčnosti. V porovnání s běžnými systémy je zde také výrazně vyšší odolnost vůči vnějším vlivům. Uživateli to vše přináší jak vyšší bezpečnost, tak spolehlivost.

6 6 Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál Protetika Druhy úchopů ruky Michelangelo Hlavní pohon Hlavní pohon slouží pro ovládání úchopového pohybu a vytváření úchopové síly. Aktivně poháněnými elementy jsou palec, ukazovák a prostředník, prsteník se pohybuje současně s malíčkem. Oválné zápěstí Oválné připojení ruky působí velmi přirozeně. Pomocí dvou spojených modulů lze provádět flexi a extenzi a také pronaci a supinaci. Měkké polštářky prstů Prsty jsou vytvořené podle přirozeného vzoru, tvrdá konstrukce je obalena měkkými materiály. Zvlášť pohyblivý palec Pohon palce umožňuje elektronické polohování. Zevní rotací palce vznikne plocha ruky a vytvoří se další možnosti úchopu. Ruka Michelangelo Ruka Michelangelo se vyznačuje komplexní kinematikou úchopu, přirozeně anatomickým vzhledem a nízkou hmotností. Tvoří základ nového protézového systému. 1. Neutrální poloha 2. Abdukce/addkuce prstů 3. Otevřená dlaň Přirozeně vypadající klidová poloha a fyziologický vzhled. Roztažením a stažením prstů se mezi ně může uchopit několik plochých a tenkých předmětů. Při otevřené dlani je palec polohován palmárně daleko, čímž se vytvoří plošná poloha ruky. 4. Laterální silový úchop 5.Laterální sevření 6. Opoziční silový úchop 7. Špetkové sevření Palec se pohybuje do strany k ukazováčku, čímž se bočně uchopují předměty střední velikosti. Palec se pohybuje stranou k ukazováčku, čímž se stranově uchopují ploché předměty. Velikost otevření ruky umožňuje držení válcových předmětů o velkém půměru. Palec vytváří společně s prostředníčkem a ukazováčkem tříbodovou oporu, čímž se bezpečně uchopují malé předměty.

7 Protetika Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 7 Druhy úchopů ruky Michelangelo 1 Oválné zápěstí Oválné připojení ruky působí velmi přirozeně. Pomocí dvou spojených modulů lze provádět flexi a extenzi a také pronaci a supinaci Ruka Michelangelo Ruka Michelangelo se vyznačuje komplexní kinematikou úchopu, přirozeně anatomickým vzhledem a nízkou hmotností. Tvoří základ nového protézového systému. 2 3 Zvlášť pohyblivý palec Pohon palce umožňuje elektronické polohování. Zevní rotací palce vznikne plocha ruky a vytvoří se další možnosti úchopu. 3 4 Měkké polštářky prstů Prsty jsou vytvořené podle přirozeného vzoru, tvrdá konstrukce je obalena měkkými materiály. 4 5 Hlavní pohon Hlavní pohon slouží pro ovládání úchopového pohybu a vytváření úchopové síly. Aktivně poháněnými elementy jsou palec, ukazovák a prostředník, prsteník se pohybuje současně s malíčkem. 1. Neutrální poloha 2. Abdukce/addukce prstů 3. Otevřená dlaň Přirozeně vypadající klidová poloha a fyziologický vzhled. Roztažením a stažením prstů se mezi ně může uchopit několik plochých a tenkých předmětů. Při otevřené dlani je palec polohován palmárně daleko, čímž se vytvoří plošná poloha ruky. 4. Laterální silový úchop 5.Laterální sevření 6. Opoziční silový úchop 7. Špetkové sevření Palec se pohybuje do strany k ukazováčku, čímž se bočně uchopují předměty střední velikosti. Palec se pohybuje stranou k ukazováčku, čímž se stranově uchopují ploché předměty. Velikost otevření ruky umožňuje držení válcových předmětů o velkém půměru. Palec vytváří společně s prostředníčkem a ukazováčkem tříbodovou oporu, čímž se bezpečně uchopují malé předměty.

8 Genium Stačí prostě jít.

9 Protetika Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 9 Genium nová generace protézových systémů dolních končetin Nejnovější technologie v oblasti mikroprocesorů, čidel a regulace přispěly k dosažení epochálního pokroku v oblasti protetiky dolních končetin a vybavení pro amputované ve stehně. Díky inovativní koncepci OPG (optimalizovaná fyziologická chůze) s četnými podružnými funkcemi podporuje Genium přirozený průběh pohybů až do detailu. Při dopadu paty na podložku se kolenní kloub lehce ohne, takže se protézové chodidlo dostane rychleji do plného kontaktu s podložkou (PreFlex). Následné další ohýbání kolene probíhá regulovaně v závislosti na síle působící na protézu (adaptivní kontrola yieldingu). Obě tyto funkce redukují reakční síly od podložky a minimalizují nebezpečí sekundárních ortopedických poškození. Spotřeba sil a potřeba koordinace pohybů při chůzi, zejména při stoupání, spádech nebo chůzi na nerovném terénu jsou pro uživatele znatelně zredukovány. Dynamická kontrola stability (DSC) přizpůsobuje systém každé situaci pohybu. Pomocí patentovaného postupu vypočítává optimální okamžik pro přepnutí mezi stojnou a švihovou fází. Pro uživatele to znamená zvýšenou bezpečnost a to i při chůzi pozpátku nebo při prudkých výpadech. Adaptivní kontrola švihové fáze reguluje přesné kyvadlové pohyby bérce nezávisle na tempu a délce kroku, oděvu nebo obuvi. Genium umožňuje střídavou chůzi do schodů. Umožňuje tím řešení, které se dosud zdálo u protéz bez motorického pohybu nemožné. I překračování obrubníků nebo jiné každodenní překážky představující potenciální nebezpečí klopýtnutí lze zvládnout mnohem přirozenějším pohybem a bezpečněji. Nový seřizovací software X-Soft vypočítává a vizualizuje síly působící na protézu a dává doporučení pro individuálně přizpůsobené polohování komponentů protéz. Tato inovace udává směr dalšího vývoje, poněvadž stavba a provedení lůžka mají největší vliv na funkci protézy. Další přínos pro každodenní používání protézy představují vylepšení jako např. induktivní nabíjení baterie, interaktivní dálkové ovládání, pět nastavitelných přídavných módů a provozní doba akumulátoru 5 dní. 65 PreFlex PreFlex Úhel ohybu kolene 17 4 DSC 0 PreFlexe Elektronicky řízená fyziologická preflexe kolenního kloubu v úhlu 4 při kontaktu paty s podložkou zajišťuje rychlejší plný kontakt protézového chodidla. Adaptivní řízení funkce yieldingu Inteligentní regulace flexe kolene (max. 17 ) v závislosti na silách, které působí na protézu. Amputovaný musí kontrolovat protézu výrazně méně a používá ji intuitivně. Dynamická kontrola stability (DSC) Inovativní a patentovaná metoda sledování všech fází pohybu. Soustavným snímáním a vyhodnocováním šesti parametrů se vždy optimálně a bezpečně určí bod přepnutí mezi stojnou a švihovou fází. Adaptivní řízení švihové fáze Přesné vymezování kyvného pohybu bérce na flexi 65 - nezávisle na rychlosti chůze. Řízení švihové fáze navíc podstatně pomáhá bránit pádu v kritické situaci.

10 10 Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál Protetika Genium jako prvovybavení příspěvek Michaela Kramera Čtyřiatřicetiletý Timo Nitsche přišel o levou nohu při havárii na motocyklu. Díky mnoha šťastným okolnostem se po akutní fázi léčby dostal do dobrých rukou. Michael Schmitz, jednatel fyzioterapeutické praxe ve Wuppertalu "Das Physioteam Rehazentrum GmbH", se zkontaktoval s protetickou firmou Sanitätshaus Beuthel z Wuppertalu a zajistil ambulantní rehabilitaci a terapii. Vaše pojišťovna vám schválila jako prvovybavení Genium. Věděl jste, že toto schválení bylo něčím mimořádným? Timo Nitsche Upřímě řečeno ne, protože jsem ani neměl s čím porovnávat. Byl jsem si ale vědom toho, že mám velmi vstřícnou zdravotní pojišťovnu a že jsem kariéru amputáře začínal ve velmi přátelském prostředí. S jakými největšími problémy jste se u prvních kroků s protézou potýkal? Timo Nitsche Chyběla mi zcela jednoduše síla a vytrvalost. Musel jsem si také zvyknout na časté výkyvy fyzické kondice. Znamená to, že bolesti nepředstavovaly skutečný problém a také přechody mezi etapami léčby, tedy z akutní léčby na klinice na stacionární rehabilitaci a pak ambulantní rehabilitaci, byly plynulé? Timo Nitsche Nemusel jsem procházet žádnou stacionární rehabilitací díky tomu, jak rychle jsem se s protézou sžil. Bolesti jsou i zde ale závislé na fyzické kondici, v jaké zrovna ten který den jsem. Jako prvovybavení schválila privátní zdravotní pojišťovna kolenní kloub Genium. Poradce pro amputované a specialista na nácvik chůze pro amputované, Michael Kramer (Kramer Consult, Dortmund) se sešel k rozovoru s Timo Nitschem, vedoucím orototikem-protetikem Michaelem Klüsnerem a hlavní fyzioterapeutkou Claudií Heilovou. "Nemusel jsem procházet žádnou stacionární rehabilitací díky tomu, jak rychle jsem se s protézou sžil. Timo Nitsche Pane Nitsche, jak byste popsal proces vybavování a začátky terapie, které jste podstoupil po těžké nehodě? Timo Nitsche Můj dobrý přítel Michael Schmitz mne nejprve zkontaktoval s vedoucím ortotikem-protetikem a oba mi ihned začali pomáhat. Léčba u mě probíhala naštěstí bez komplikací a již po 6 týdnech jsem byl připravený na první protézu. Měl jsem také štěstí v tom, že mě přátelé i rodina velmi podporovali. Dodávalo mi to sílu a naději. Popište prosím v krátkosti vaše první dojmy s Geniem. Timo Nitsche Nejprve jsem byl plný očekávání a zároveň rozčarovaný, protože spoustu věcí v první fázi nefungovalo. Ale technický servis firmy Ottobock a vy jste mi ukázali několik jednoduchých, ale mimořádně důležitých věcí, díky kterým jsem také pochopil ovládání protézy. Jak dlouho trvalo, než jste se cítil při chůzi s protézou bezpečně? Byly při tom nějaké zvláštní momenty? Timo Nitsche Potřeboval jsem pět dní na to, abych se dokázal bez příliš velkých potíží s Geniem pohybovat. Vlastní vrcholný okamžik ale pro mě představovalo předání protézy. Moje maminka a přítelkyně zorganizovaly malou párty a já jsem byl opravdu moc pyšný na to, že se mi podařilo překvapit mé nejbližší přátele a udělat s protézou bez použití pomůcek pět kroků. To mi udělalo opravdu velkou radost. Pracujete jako vývojový inženýr ve firmě, která vyrábí autodíly. Od kdy opět pracujete? Timo Nitsche Začátkem února jsem nastoupil opět do práce a pracoval jsem podle hamburského modelu na zkrácenou pracovní dobu. To znamená, že jsem 4 a půl měsíce po úrazu opět mohl vykonávat svou práci. Jaké cíle máte nyní? Timo Nitsche Jezdit na lyžích a rozšířit si případně také svou stávající licenci lyžařského instruktora, abych mohl přiblížit lyžování také ostatním amputovaným. Chci si založit rodinu, postavit si vlastní dům a také bych chtěl ve své práci opět bez omezení jezdit na služební cesty do zahraničí.

11 Protetika Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 11 Pane Klüsenere, vy jste ortotik-protetik a nechal jste se certifikovat pro vybavení kloubem Genium. Jaké máte zkušenosti s tímto kolenním kloubem po provedení prvních vybavení? Michael Klüsener Moji klienti byli úplně unešení. S takovým nadšením jsem se dosud mezi amputovanými nesetkal. Pan Nitsche byl vaším prvním klientem, který dostal schválený kloub Genium jako prvovybavení. Jaký vliv mělo toto schválení podle vašeho názoru na "kariéru amputáře"? Michael Klüsener Schválení mělo velký vliv. Kdybychom bývali začínali s něčím jednodušším, tak by pan Nitsche jistě velmi rychle poznal omezení tohoto systému a pak by zcela sám přišel na to, že potřebuje něco lepšího. Tím bychom ale ztratili spoustu času. Ani cenový aspekt by se neměl podceňovat. Určitě by se celkově vynaložilo na několik takto vyrobených protéz více prostředků. Také by se znásobily veškeré diskuze ohledně schvalování. Takto jsme zrealizovali vybavení již předem na tak vysoké úrovni. Zároveň jsme se přiblížili chůzi na úrovni velmi podobné jako u zdravého člověka a zároveň můžeme s jistotou říci, že pan Nitsche dosáhl takto vysoké úrovně během rehabilitace trvající mnohem méně než půl roku. Jak hodnotíte použití Genium jako prvovybavení nebo interim vybavení všeobecně? Michael Klüsener Přirozeně, že v takovém případě stojí vybavení na začátku více peněz, ale zároveň se tím ušetří velmi rychle náklady na alternativní protézové systémy a související náklady na dlouhou dobu rehabilitace. Lidé jsou v takovém případě také schopní rychleji nastoupit zpět do zaměstnání. Do té míry mohu Genium jako "interim" vybavení jen doporučit. Vaše práce s kolenním kloubem Genium se liší od práce s jinými systémy kloubů. Mohl byste popsat, o jaké rozdíly jde? Michael Klüsener Jedná se o velmi precizní práci. Musím si sice vzít na pomoc různé přístroje, ale tím má práce také smysl. Pro práci s moderními klouby je zapotřebí používat něco více než jen olovnici pro stavbu a zrak pro zaměřování. Zato je pak ale výsledek s Geniem také mimořádný. Paní Heilová, vy jako fyzioterapeutka jste pomáhala při rehabilitaci pana Nitscheho. Pobíhal trénink pana Nitscheho jinak než u amputovaných vybavovaných konvenčními protézami? Klaudia Heilová Věnovala jsem se panu Nitscheovi od okamžiku jeho propuštění z nemocnice. Začátek probíhal stejně jako u všech ostatních - stabilizace od A až do Z, zredukování fantómových bolestí pomocí zrcadlové terapie, posilování a rozpohybování pahýlu. Díky jeho tělesné konstituci to byl také velmi vděčný pacient. Projevovaly se u něj ale také obvyklé kompenzační chyby jako např. cirkumdukce a Duchenneův příznak. Přesto ale velmi rychle akceptoval protézu díky své vlastní iniciativě, motivaci a důvěře v protézu. "Dosáhl značně rychlejšího vývoje, než amputovaní s podobným klinickým obrazem onemocnění; dokázal velmi rychle chodit bez pomůcek." Klaudia Heilová Jak hodnotíte vývoj rehabilitace u pana Nitscheho z pohledu fyzioterapeutky? Klaudia Heilová Rehabilitace byla velmi rychlá. Doby mezi jednotlivými úseky terapie byly krátké a skoky velké. Pro pana Nitscheho bylo rozhodnutí pro absolvování ambulantní rehabilitace důležité. Problémy s krevním oběhem a zatížitelností sice nějaké byly, ale ty jsme zvládli. Terapii bylo možné provádět v závislosti na denní formě a podle toho ji bylo nutné flexibilně upravovat. Považujete nasazení elektronické protézy dolních končetin v interim fázi za účelné? Klaudia Heilová To ano. Amputovaní se mohou přímo přizpůsobit protéze, kterou tak jako tak po určité době dostanou a odstraní se tak problémy spojené s přecházením na jiné systémy. To umožňuje dosáhnout jednoduše větší efektivity práce.

12 Váš život. Vaše dobrodružství.

13 Protetika Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 13 Rodina chodidel Triton se rozrůstá Chodidlo 1C60 Triton bylo uvedeno na trh v polovině roku 2011 a setkalo se s mimořádně pozitivním ohlasem ze strany uživatelů a techniků. Excelentní dynamika a flexibilita karbonového chodidla Triton umožňují mimořádně široké spektrum použití od každodenních aktivit až po rekreační sport. Ve spolupráci s uživateli vyvinul nyní Ottobock produktovou řadu, která je optimálně uzpůsobena různorodým požadavkům aktivního života amputovaných.

14 Produktová řada Triton - mobilita na vysoké úrovni Při zatěžování paty disponují pružiny protézových chodidel Triton dostatečně velkou dráhou ohybu k tomu, aby efektivně utlumily rázová zatížení. Mírné zkrácení délky páky na patě podporuje uživatele při kontrolovaném a bezpečném ohybu kolene. Průběh charakteristiky chodidel v této fázi chůze umožňuje její individuální přizpůsobení pomocí dodaných patních klínů. Výhody propojeného pružinového systému se projeví zejména při odvalu. Chodidla Triton jsou vyrobena z několika karbonových pružin, které jsou vzájemné spojené a se základní pružinou z vysoce výkonného polymeru tvoří ucelený systém. Celá konstrukce tak působí jako flexibilní jednotka a umožňuje mimořádně hladkou charakteristiku odvalu. Kromě toho je i přes vysokou pohyblivost systému stále dosažena vysoká míra stability - při chůzi, ale především také ve stoji. Kromě toho má základní pružina speciálně vytvarovanou oblast přednoží, čímž je nosná délka chodidla prodloužena až do oblasti palce. Díky tomu amputovaný s jistotou přejde do švihové fáze a je mu umožněna velmi variabilní délka kroku. Dělená oblast přednoží přitom poskytuje potřebnou kontrolu na nerovném terénu a při rychlých změnách směru chůze. Maximální hmotnost uživatele chodidel Triton je 150 kg. Podle klasifikačního systému aktivity Ottobock MOBIS jsou doporučena pro stupně aktivity 3 a 4 - neomezená chůze v exteriérech a neomezená chůze v exteriérech s mimořádně vysokými požadavky. 1C61 Triton Vertical Shock U chodidla Triton Vertical Shock byla dále rozvinuta inovativní konstrukce Tritonu. Navíc obsahuje integrovaný funkční kroužek, který zajišťuje zvýšené tlumení rázů a schopnost torze. Tyto přídavné funkce umožňují ještě lepší přizpůsobení nerovnostem povrchu. Vertikální a torzní síly jsou efektivně zredukovány a pahýl uživatele je citelně odlehčen. Triton Vertical Shock je proto vhodný zvláště pro vysoce aktivní uživatele a sportovní aktivity.

15 Protetika Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 15 Silné spojení Active Concept Ottobock pro vybavení po bércové amputaci 1C62 Triton Harmony Také Triton Harmony je založen na základní konstrukci Tritonu. Vysoce funkční a kompaktní systém chodidla má navíc k dispozici integrovanou pumpu Harmony. V kombinaci s inovativním Anatomic 3D PUR linerem a nákolenkou Derma Proflex představuje Triton Harmony možnost vybavení optimálně sladěným systémem. "Tímto krokem jsme se již hodně přiblížili našemu cíli - vytvoření vzájemné provázanosti našich produktů a možnosti nabídnout ucelené koncepty vybavení," říká Roger Rost, vedoucí market managementu pro oblast protetiky. Systém sjednocuje "Jednotlivé vysoce kvalitní produkty tak vytvářejí perfektní symbiózu." Roger Rost vynikající biomechanické vlastnosti karbonového chodidla Triton s výhodami podtlakového systému Harmony, anatomického tvaru lůžka, anatomicky vytvarovaného lineru s preflexí a nákolenkou, která je rovněž vyráběna v preflexi pro příjemný pocit při nošení. Systém Harmony: Systém Harmony umožňuje stavbu systému pahýlového lůžka se zvýšeným podtlakem, který podporuje stabilizaci objemu pahýlu. Je zde zajištěno lepší ulpění mezi pahýlem a protézou. Zvýšená propriocepce, které je takto dosaženo, představuje dodatečnou výhodu z hlediska bezpečnosti při dynamickém průběhu pohybu jako např. při sportovních aktivitách. Zlepšeným tlumením rázů a schopností torze se sníží negativní vlivy působení vertikálních a střihových sil na pahýl. Oproti použití individuálních komponentů má Triton Harmony menší hmotnost a nižší stavební výšku. Tím pádem mohou těžit z kombinace vlastností Tritonu a podtlakové technologie Harmony také uživatelé s delším bércovým pahýlem. Anatomic 3D PUR liner: Liner s preflexí má různé tloušťky stěny. Díky inovativní technice ASG (anatomicky specifická geometrie) kopíruje liner vytvarovaný ve 3D anatomii bérce. Zvýšená flexe kolene (20 ) usnadňuje flexi kolene. Díky různé tloušťce stěn je materiál na citlivých místech tlustější pro zajištění ochrany a v jiných oblastech tenčí pro zvýšení flexibility. 1C61 Triton Vertical Shock 1C62 Triton Harmony

16 16 Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál Protetika Technologie SKINGUARD: Anatomic 3D PUR liner existuje také ve spojení s technologií SKINGUARD. Během nošení se může pahýl rychle zpotit. A to je také příčina nepříjemného odéru, neboť pot vytváří ideální živnou půdu pro růst bakterií. V gelu antibakteriální přísady SKINGUARD Technology jsou obsaženy ionty stříbra, které se aktivují, když např. bakterie proniknou přes pot do materiálu. Uvolněné ionty stříbra reagují s bakteriemi v potu a prokazatelně zabrání jejich růstu v lineru. To zabraňuje vzniku nepříjemných pachů a zlepšuje se tím hygiena. Přitom nedochází ke kontaktu iontů stříbra s pokožkou. K odstranění iontů při čištění lineru dojít nemůže, takže účinnost lineru zůstane dlouho zachována. Technologie SKINGUARD kromě toho chrání materiál lineru a má regenerační účinek i na citlivou pokožku. Nákolenka DermaFlex: Nákolenka DermaFlex je velmi elastická a rovněž v preflexi (15 ). To do značné míry usnadňuje ohýbání kolene a umožňuje větší volnost pohybu. Svým kónickým tvarem se dobře přizpůsobí anatomickým podmínkám. "Koncept Triton Harmony nabízí velmi dobré řešení pro vybavení aktivních amputovaných po amputaci v bérci." 1C63 Triton Low Profile S chodidlem Triton Low Profile je vynikající funkčnost chodidla 1C60 Triton k dispozici také uživatelům, kteří mají pouze omezený prostor pro stavbu. Kombinace flexibilních kompozitních karbonových materiálů a základní pružiny z vysoce výkonného polymeru zajišťuje i v oblasti vybavení s nízkou stavební výškou mimořádnou dynamiku a flexibilitu. Toho amputovaný využívá zejména při chůzi na nerovném terénu. Chodidlo zajišťuje bezpečnost a stabilitu i při rekreačním sportu. Díky širokému spektru použití a velké zatížitelnosti je Triton Low Profile nejvhodnější pro použití v kombinaci s klouby C-Leg a Genium. Adaptér chodidla Triton sestává z vysoce jakostního titanu, takže je velmi robustní, zatížitelný a odolný vůči vodě. Triton Low Profile je vhodný pro uživatele třídy aktivity 3 a 4 o hmotnosti do 150 kg. Oficiální uvedení na trh je plánováno na 3. čtvrtletí C64 Triton Heavy Duty Stejně jako u ostatních chodidel řady Triton je Triton Heavy Duty založen na základní konstrukci 1C60. Díky použití titanového adaptéru je mimořádně robustní a vhodný pro uživatele třídy aktivity 3 a 4 o hmotnosti do 150 kg. Triton Heavy Duty bude výhledově k dispozici na trhu ve 3. čtvrtletí Roger Rost 1C63 Triton Low Profile 1C64 Triton Heavy Duty

17 Protetika Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 17

18 18 Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál Protetika AeroLink System: Pro život v pohybu První podtlakové vybavení bez nákolenky a lineru v oblasti kolene

19 Protetika Ottobock Dialog Lipsko 2012 Speciál 19 Úplná volnost pohybu v koleni, podstatně menší podráždění na pokožce a decentní kosmetický vzhled - to jsou vlastnosti, kterými se vyznačuje inovativní AeroLink System. Vývoj byl zaměřen zejména na splnění požadavku uživatelů a dosažení větší volnosti pohybu. Funkční systém, který se doporučuje pro uživatele stupně aktivity 2 až 4, vytváří pasivní podtlak - umožňuje však také použití pro aktivní podtlakový systém Harmony. "Při vývoji jsou u nás na prvním místě požadavky uživatelů," říká Stefan Schulz, viceprezident Socket Technologies (Ottobock). "Jsme hrdí na to, že se nám se systémem AeroLink podařilo splnit hlavní požadavek - zajistit větší volnost pohybu, takže se kvalita života uživatelů trvale zlepší." AeroLink System však nenabízí celou řadu výhod jen pro uživatele, z této inovace těží i technici - AeroLink System nabízí například možnost velmi individuálního návrhu pahýlového lůžka, což technikovi umožňuje jej individuálně přizpůsobit anatomii amputovaných. Termoplastická tvarovatelnost vnitřního lůžka z ThermoLynu kromě toho umožňuje použít lůžko jako zkušební i jako definitivní, čímž se ušetří často velmi těsně vyměřovaný pracovní čas. Další výhodou systému AeroLink je to, že technik může u pacienta bez velké pracnosti předělat pasivní vytváření podtlaku na aktivní - na zkoušku i po dokončení. "K tomu je zapotřebí pouze připojit pumpu Harmony k fitinku AeroLink Lock, který je již k dispozici, aniž by se muselo pahýlové lůžko nějak zvlášť předělávat," vysvětluje Frederik Thiede. "Zejména kombinace výhod systému AeroLink a charakteristických výhod systému Harmony - zvýšený podtlak, lepší vnímání podložky a aktivní vyrovnávání kolísání objemu pahýlu - přispívá významnou měrou k větší spokojenosti uživatelů. Tato spokojenost se bezprostředně přenese i na technika a jeho reputaci u zákazníků." Stefan Schulz Nejpřesvědčivějším argumentem pro AeroLink System je bezpochyby nový druh volnosti pohybu, kterou uživatelé poprvé zažijí. Díky nové konstrukci bez manžety a lineru v oblasti kolene mohou amputovaní opět provádět činnosti, které se vyskytují každý den a které dosud nezvládli nebo je zvládli jen s vynaložením velkého úsilí - jít do dřepu, aniž by museli nohu natáhnout do strany, jezdit na kole, uvolněně sedět v kanceláři, sedět v autě na zadních sedadlech nebo v letadle se silně ohnutýma nohama či sedět s nohama přes sebe: "Často jsou to maličkosti, které jsou důležité pro pocit volnosti, a tudíž nadchnou nejvíce," říká Frederik Thiede, certifikovaný ortotik-protetik (Ottobock). "Z mnoha rozhovorů vím, že hodně amputovaných zatěžuje to, že jsou i přes velmi kvalitní vybavení po každodenních činnostech na hranicích svých sil. Proto mnozí z nich vítají AeroLink System jako opravdový přínos." Konstrukce tohoto systému se ale projeví pozitivně na kvalitě života uživatelů i z jiných důvodů: odstranění lineru vede ke snížení výskytu podráždění pokožky. A díky speciálnímu provedení okraje pahýlového lůžka není lůžko prakticky patrné ani při nošení obtažených džín.

20 20 Inovativní: Komponenty systému AeroLink Systém AeroLink se skládá ze tří nově vyvinutých komponentů, které jsou však založeny na již osvědčených dílech. Jsou vzájemně optimálně sladěné a jejich funkce je v perfektní harmonii. Rovněž známá a osvědčená je stavba pahýlového lůžka. Hybridní liner AeroLink Se systémem AeroLink přichází Ottobock se svým prvním hybridním linerem. Spojením dvou materiálů speciálním postupem jsou kombinovány jeho pozitivní funkce. Na vnitřní straně se nachází osvědčený polyuretanový materiál, který chrání pahýl svými vlastnostmi a tlumí rázy. Materiál chrání mimořádně dobře zejména kostěné struktury rozložením tlaku - jak při vybavení podtlakem tak při vybavení systémem Harmony. Vnější strana sestává ze silikonu - tento materiál se vyznačuje velkou odolností při každodenním nošení. Přínosný je zejména tehdy, když se liner ohrnuje přes okraj lůžka, aby utěsnil systém vůči lůžku vnitřnímu. Zámek AeroLink Lock AeroLink Lock přebírá uvnitř systému dvě funkce: nejenže vzájemně spojuje vnitřní a vnější lůžko, ale zejména ventil integrovaný v trnu vyvíjí podtlak ve vnitřním lůžku. Zámek AeroLink nabízí ještě další inteligentní řešení - umožňuje snadnou montáž elektronické nebo mechanické pumpy Harmony. Posuvný adaptér AeroLink Pro správnou stavbu protézy je k dispozici nastavitelný posuvný adaptér AeroLink. Jeho subtilní konstrukce a nízká stavební výška současně zaručují dobrý vzhled. Stavba pahýlového lůžka Pahýlové lůžko systému AeroLink sestává z vnitřního lůžka, které je spojené integrovaným trnem s vnějším lůžkem. Díky podtlakové technologii ve vnitřním lůžku se snižují pohyby na minimum. Tvarové zachycení mezi vnitřním a vnějším lůžkem zabraňuje rotaci.

Úvodník. Odborné články

Úvodník. Odborné články Ortho - Aktiv Úvodník Vážení kolegové, skoro nemožné se stalo skutkem a máte ve svých rukách další výtisk časopisu Ortopedická protetika. Vy toho máte v rukách daleko více a nevím jestli si to uvědomujete.

Více

Průvodce. správného výběru vozíku. pro spinální pacienty

Průvodce. správného výběru vozíku. pro spinální pacienty Průvodce správného výběru vozíku pro spinální pacienty Průvodce je určen pro lékaře specialisty v oboru rehabilitačního lékařství, neurologie a ortopedie, kteří obvykle vozíky předepisují, a revizní lékaře,

Více

PEVNÝ ZÁKLAD PRO VAŠI STAVBU

PEVNÝ ZÁKLAD PRO VAŠI STAVBU PEVNÝ ZÁKLAD PRO VAŠI STAVBU DAF VŽDY SPRÁVNÉ ROZHODNUTÍ Žádná kategorie dopravy není tak různorodá a náročná jako doprava ve stavebnictví. Společnost DAF vyvinula skutečně komplexní řadu vozidel pro toto

Více

Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy.

Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy. Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy. Osnova: I. Role trenéra. II. Charakteristika golfového tréninku dětí a mládeže. III. Struktura tréninku a dělení podle věku IV. Organizace tréninku: -

Více

Mercedes-Benz. 15. let Hoffmann & Žižák. Hoffmann & žižák. Mercedes- -Benz. Značkový servis se vyplatí, nejen na jaře. Klenot nejen na obdivování

Mercedes-Benz. 15. let Hoffmann & Žižák. Hoffmann & žižák. Mercedes- -Benz. Značkový servis se vyplatí, nejen na jaře. Klenot nejen na obdivování Hoffmann & žižák 01 10 Mercedes-Benz SLS 63 AMG Klenot nejen na obdivování 15. let Hoffmann & Žižák Mercedes- -Benz Actros Borec na stavby Značkový servis se vyplatí, nejen na jaře Hoffmann & ŽiŽák včera

Více

NASTAVTE SI SAMI CYKLISTICKÝ POSED NA VAŠEM KOLE Napsal: Jiří Strnad

NASTAVTE SI SAMI CYKLISTICKÝ POSED NA VAŠEM KOLE Napsal: Jiří Strnad NASTAVTE SI SAMI CYKLISTICKÝ POSED NA VAŠEM KOLE Napsal: Jiří Strnad 1 Úvod Cyklistice se věnuji celý život. Svůj první závod jsem absolvoval již v deseti letech. Od té doby jsem se pohyboval v cyklistickém

Více

Firma jde buď nahoru, anebo dolů. Je omyl si myslet, že lze udržet status quo. speciální příloha časopisu Technický týdeník Řezné nástroje a upínání

Firma jde buď nahoru, anebo dolů. Je omyl si myslet, že lze udržet status quo. speciální příloha časopisu Technický týdeník Řezné nástroje a upínání 21. 04. 2015 speciální příloha časopisu Technický týdeník Řezné nástroje a upínání 14/ Nový Dragonskin pro frézování Společnost WNT navazuje na úspěšnou řadu Dragonskin pro soustružení 16/ iscar v roce

Více

listy2/2013 Mgr. Ludmila Duchoňová rozhovor s mistrem sportu E-learningové vzdělávání Za veletrhem do Letňan

listy2/2013 Mgr. Ludmila Duchoňová rozhovor s mistrem sportu E-learningové vzdělávání Za veletrhem do Letňan p o d i a t r i c k é Mgr. Ludmila Duchoňová rozhovor s mistrem sportu E-learningové vzdělávání Za veletrhem do Letňan listy2/2013 Mezioborový zpravodaj České podiatrické společnosti Vliv povolání na pohybový

Více

NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění

NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění Motto: Každý je tak starý jak se cítí, cítí se úměrně svému zdraví a zdraví má úměrně tomu, co je pro ně ochoten udělat.

Více

160-215 Vysokovýkonné traktory nejlepší ve své třídě 8 typů: 160 až 215 k (190 až 245 k max. zvýšený*) *Viz specifikace

160-215 Vysokovýkonné traktory nejlepší ve své třídě 8 typů: 160 až 215 k (190 až 245 k max. zvýšený*) *Viz specifikace k MF 6400/7400 160-215 Vysokovýkonné traktory nejlepší ve své třídě 8 typů: 160 až 215 k (190 až 245 k max. zvýšený*) *Viz specifikace VIZE INOVACE VEDENÍ KVALITA SPOLEHLIVOST PODPORA HRDOST ZÁVAZEK Nedostižný

Více

Lely astronaut Robotický systém dojení

Lely astronaut Robotický systém dojení Lely astronaut Robotický systém dojení Vytvořte budoucnost pro Váš chov dojnic www.lely.com innovators in agriculture 2 lely astronaut Jsme připraveni Vám angažovaně pomáhat při vytváření budoucnosti pro

Více

DPF/FAP FILTRY PEVNÝCH ČÁSTIC 4/2013. PLAKÁT: Duracell nová energie na evropských silnicích. OD ÁČEK K WRC str. 47

DPF/FAP FILTRY PEVNÝCH ČÁSTIC 4/2013. PLAKÁT: Duracell nová energie na evropských silnicích. OD ÁČEK K WRC str. 47 Maximum informací nejen ze světa společností ELIT CZ, spol. s r.o., a ELIT Slovakia s.r.o. PLAKÁT: Duracell nová energie na evropských silnicích 4/2013 OD ÁČEK K WRC str. 47 DPF/FAP FILTRY PEVNÝCH ČÁSTIC

Více

Lůžka s váhou. pro kvalitnější intenzivní péči. Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta. LINET na veletrhu Medica 2013. Belgické inspirace

Lůžka s váhou. pro kvalitnější intenzivní péči. Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta. LINET na veletrhu Medica 2013. Belgické inspirace číslo 03 prosinec 2013 čtvrtletník nejen pro odbornou veřejnost www.linet.cz Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta Zdravotnictví LINET na veletrhu Medica 2013 Ve znamení premiér nových lůžek

Více

Metodika nácviku a tréninku

Metodika nácviku a tréninku Jiří Dostál Metodika nácviku a tréninku sjezdového lyžování tělesně postižených s jednostrannou nadkolenní amputací (Mezinárodně platné označení LW 2 lyžaři s postižením jedné dolní končetiny, kteří používají

Více

Poradím si sám. radím si sám! Poradím si sám! Poradím si sám! Poradím si sám! Poradím si sám! Kompenzační pomůcky a úpravy prostředí v praxi

Poradím si sám. radím si sám! Poradím si sám! Poradím si sám! Poradím si sám! Poradím si sám! Kompenzační pomůcky a úpravy prostředí v praxi Kompenzační pomůcky a úpravy prostředí v praxi sám! oradím s s radím s s si sám Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti adím s s radím s ím s si sám oradím s s si s adím s s

Více

Didaktika atletiky. Vítězslav Prukner, Iva Machová. Oponenti: Doc. PaedDr. František Langer, CSc. Mgr. Marie Valová, Ph.D.

Didaktika atletiky. Vítězslav Prukner, Iva Machová. Oponenti: Doc. PaedDr. František Langer, CSc. Mgr. Marie Valová, Ph.D. Didaktika atletiky Vítězslav Prukner, Iva Machová Oponenti: Doc. PaedDr. František Langer, CSc. Mgr. Marie Valová, Ph.D. Publikace byla zpracována a vydána v rámci projektu ESF Inovace kombinované formy

Více

KIAvision 2_2012. Nepřekonatelný prostor. nová Kia cee`d SW. www.kia.cz. Magazín společnosti kia motors czech

KIAvision 2_2012. Nepřekonatelný prostor. nová Kia cee`d SW. www.kia.cz. Magazín společnosti kia motors czech www.kia.cz KIAvision 2_2012 Magazín společnosti kia motors czech Nepřekonatelný prostor nová Kia cee`d SW Kia Carens vlastní cestou Vše o novém Sorentu Kia Mapping revoluční hra se světlem Historie značky

Více

Zapůjčená. Unikátní projekt: lůžka zvyšují úroveň hospitalizace. Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta

Zapůjčená. Unikátní projekt: lůžka zvyšují úroveň hospitalizace. Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta číslo 02 ČERVen 2011 dvouměsíčník nejen pro odbornou veřejnost www.linet.cz Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta Zdravitnictví Inteligentní komunikační systém pro lůžka budoucnosti Linis

Více

Silová příprava v Taekwon-Do diplomová práce

Silová příprava v Taekwon-Do diplomová práce UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE Fakulta tělesné výchovy a sportu Silová příprava v Taekwon-Do diplomová práce Zpracoval: Vedoucí diplomové práce: Mgr. Jan Venzara Název Silová příprava v Taekwon-Do Cíle práce

Více

Aplikace ergonomických norem při konstrukci strojního zařízení

Aplikace ergonomických norem při konstrukci strojního zařízení Úvod Ergonomický přístup k posuzování pracovního prostředí a pracovního procesu je možné převzít z jakéhokoliv projektu zabývajícího se navrhováním nebo nákupem pracovního zařízení. Ergonomický přístup

Více

RÁMY A ODPRUŽENÍ MOTOCYKLŮ

RÁMY A ODPRUŽENÍ MOTOCYKLŮ Prof. Ing. František Vlk, DrSc. RÁMY A ODPRUŽENÍ MOTOCYKLŮ Vysoké učení technické v Brně Fakulta strojního inženýrství Ústav dopravní techniky Vzorem pro stavbu motocyklového podvozku se stalo jízdní kolo.

Více

Bezpečná mateřská škola

Bezpečná mateřská škola Bezpečná mateřská škola Metodika Prevence úrazů a násilí dětí předškolního věku Národní koordinační centrum prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti ve Fakultní nemocnici v Motole Bezpečná

Více

ELIT na Dakaru 1/2015. GOMET rozšíření sortimentu ochranných sad tlumičů str. 34. PŘÍLOHA: Montážní příručka CIFAM

ELIT na Dakaru 1/2015. GOMET rozšíření sortimentu ochranných sad tlumičů str. 34. PŘÍLOHA: Montážní příručka CIFAM STEJNOBĚŽNÉ KLOUBY CIFAM str. 25 Maximum informací nejen ze světa společností ELIT CZ, spol. s r.o., a ELIT Slovakia s.r.o. 1/2015 GOMET rozšíření sortimentu ochranných sad tlumičů str. 34 LEGENDÁRNÍ ZAVODY:

Více

2012Rok značky ŠKODA

2012Rok značky ŠKODA 2012 Rok značky ŠKODA 8 40 16 42 22 49 26 35 Obsah 2012 Rok značky ŠKODA Předmluva předsedy představenstva Prof. Dr. h.c. Winfrieda Vahlanda 4 Představenstvo 6 Třída sama pro sebe třetí generace zcela

Více

VYUŽITÍ NETRADIČNÍCH PRVKŮ PŘI VÝUCE ATLETIKY NA 1.STUPNI ZŠ - BĚH A SKOK DALEKÝ. PETRA BADINOVÁ Učitelství pro 1. stupeň ZŠ

VYUŽITÍ NETRADIČNÍCH PRVKŮ PŘI VÝUCE ATLETIKY NA 1.STUPNI ZŠ - BĚH A SKOK DALEKÝ. PETRA BADINOVÁ Učitelství pro 1. stupeň ZŠ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA TĚLESNÉ A SPORTOVNÍ VÝCHOVY VYUŽITÍ NETRADIČNÍCH PRVKŮ PŘI VÝUCE ATLETIKY NA 1.STUPNI ZŠ - BĚH A SKOK DALEKÝ DIPLOMOVÁ PRÁCE PETRA BADINOVÁ Učitelství

Více

Lyže v akci Běh na lyžích

Lyže v akci Běh na lyžích Lyže v akci Běh na lyžích Trénink dětí a mládeže, 13 až 16 let T2 Běh na lyžích 1 Obsah Předmluva... 3 Plán kurzu... 4 Rozvoj, motivace a učení... 6 Rozvoj lyžařské techniky... 13 Dobrá technika běhu na

Více

NOVÉ TRENDY. v péči o seniory: LINET inovuje portfolio. Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta

NOVÉ TRENDY. v péči o seniory: LINET inovuje portfolio. Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta ČÍSLO 01 BŘEZEN 2013 ČTVRTLETNÍK NEJEN PRO ODBORNOU VEŘEJNOST WWW.LINET.CZ Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta Zdravotnictví Výsledky Pádové studie České asociace sester 2012 Počet pádů

Více

TÜV SÜD Journal Česká republika

TÜV SÜD Journal Česká republika 3/2010 TÜV SÜD Journal Česká republika MSV 2010 - Představujeme nejlepší stroj na světě 4 Úsporná opatření ve veřejných budovách 9 Co vlastně ti solárníci dělají? 10-11 Posuzování funkční bezpečnosti 12-13

Více

Skříňová dodávka & Mixto.

Skříňová dodávka & Mixto. Vito. Skříňová dodávka & Mixto. Obsah Skříňová dodávka Vito 4 Vito Mixto 12 Řešení pro jednotlivé obory/ Nástavby a vestavby 16 Interiér 18 Komfort a funkčnost 18 Technika 20 Motory 20 BlueEFFICIENCY 22

Více