AUKCE. čtvrtek 28. května 2015 Arthouse Hejtmánek, galerie a aukční dům Krupkovo náměstí 3, Praha 6 GALERIE A AUKČNÍ DŮM

Download "AUKCE. čtvrtek 28. května 2015 Arthouse Hejtmánek, galerie a aukční dům Krupkovo náměstí 3, Praha 6 GALERIE A AUKČNÍ DŮM"

1 AUKCE čtvrtek 28. května 2015 Arthouse Hejtmánek, galerie a aukční dům Krupkovo náměstí 3, Praha 6 GALERIE A AUKČNÍ DŮM

2

3 VÝTVARNÉ UMĚNÍ STAROŽITNOSTI DESIGN století Z EVROPSKÝCH SBÍREK AUKCE SALE od vstup od MÍSTO KONÁNÍ LOCATION Galerie a ukční dům Arthouse Hejtmánek Krupkovo náměstí 3, Praha 6 vchod z ulice Goetheho 2 VÝSTAVA VIEWING , , Další fotografie všech předmětů uvedených v tomto katalogu najdete na našich webových stránkách Dotazy k draženým předmětům zasílejte na e mailovou adresu info@arthousehejtmanek.cz, případně volejte Further detailed images and descriptions of all items presented in this catalog can be found on our website at Inquiries about the items in auction: info@arthousehejtmanek.cz, or call KONCEPCE KATALOGU Tomáš a Marie Hejtmánkovi ODBORNÍ PORADCI / POSUDKY PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová PhDr. Eliška Fučíková, CSc. PhDr. Mahulena Nešlehová Dorothea Pechová akad. soch. Zdeněk Preclík Mgr. Vanda Skálová PhDr. Karel Srp Prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc. ARTHOUSE HEJTMÁNEK galerie a aukční dům Goetheho 2 Krupkovo náměstí 17/ Praha 6 REDAKCE Mgr. Ivana Kejvalová Ksenia Moreva Mgr. Barbara Svojanovská FOTOGRAFIE Oto Palán Ester Havlová Kristina Hrabětová Salim Issa GRAFICKÁ ÚPRAVA Běla Houdková, Graffitti Networks TISK INDIGOPRINT, s. r. o. Dražba se řídí aukčním řádem, který se nachází na konci tohoto katalogu ARTHOUSE HEJTMÁNEK galerie a aukční dům, s. r. o.

4 OBSAH Staré kresby a tisky 7 Výtvarné umění, starožitnosti století 20 Výtvarné umění, starožitnosti 18. století 35 Výtvarné umění, starožitnosti 19. století 51 Výtvarné umění, starožitnosti, design 20. století 76 Sbírka slovenských malířů , 144 Výtvarné umění, starožitnosti, design století 121 Umění, jen si to přiznejme, je v moderním světě hodně nedbalou věcí. Ale právě tak vysoce vzácnou, hodnou vysoké náruživosti. Josef Čapek

5 Staré kresby a tisky 1 NEZNÁMÝ ITALSKÝ MISTR POSLEDNÍ SOUD 2. pol. 16. století, Itálie Kvalitní dynamická kresba, nesoucí známky výrazného ovlivnění plastikou Michelangela Buonarroti. Levý dolní roh poškozen. Perokresba na pergamenu. 24,7 42 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 364 EUR 2 NEZNÁMÝ NĚMECKÝ MISTR DAVID A GOLIÁŠ Konec 16. století, Německo Perokresba na papíře. Přípravná kresba k většímu dílu zachycuje různé scény, z nichž ústřední je David a Goliáš. Mírně poškozeno, levý horní roh doplněn. 34,5 28,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 364 EUR 7

6 Staré kresby a tisky 4 NEZNÁMÝ ITALSKÝ MISTR NÁVRH NÁSTROPNÍ MALBY 2. polovina 18. století, Itálie Návrh nástropní malby s mytologickým námětem. Přípis tužkou: Giovanni Battista Tiepolo. Lavírovaná kresba ,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 291 EUR 3 GIOVANNI DA BOLOGNA ( ) NÁSLEDOVNÍK HERKULES 17. století, Itálie Kresba zachycuje nakročenou mužskou postavu zezadu, napřaženou k mocnému úderu. Síla a dynamika figury a její celkové pojetí odkazuje k pozdnímu dílu Giovanniho da Bologny, jakým je například sousoší Herkula zápasícího s Kentaurem Néssem. Jasnou spojitost lze vystopovat i s dílem Bolognova žáka Adriana de Vriese. Lazurovaná kresba tuší a bělobou na šedavém papíře cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 436 EUR 5 CLEMENS KOHL ( ) JAN EVANGELISTA Konec 18. století, Čechy Perokresba na papíře. Na zadní straně razítko Lannovy sbírky, další sběratelská razítka a přípisy cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 255 EUR 8 9

7 Staré kresby a tisky 6 ALBRECHT DÜRER ( ) PORTRÉT WILLIBALDA PIRCKHEIMERA 1524, Německo (Norimberk) Portrét významného učence, humanisty a Dürerova přítele Willibalda Pirckheimera, který tento svůj portrét dostal od autora darem, používal jej jako své exlibris. Značeno v pravém dolním rohu iniciálami AD. Mědiryt cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 582 EUR 7 PAOLO FARINATI ( ) VELKÁ JEZDECKÁ BITVA 1595, severní Itálie Manýristická grafika zachycující dynamickou vřavu jezdecké bitvy. Autor byl rovněž znám jako Paolo Farinato degli Uberti nebo Veronese. Signováno a datováno při dolním okraji: PAULUS. FA.V.I. HO. F.F ,5 55 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 364 EUR 8 REMBRANDT HARMENSZOON VAN RIJN ( ) MUŽ Z PROFILU / REMBRANDTŮV OTEC 1640, Holandsko Drobná grafika umělcova otce. Suchá jehla, značeno a datováno v levém horním rohu. Jeden stav. Publikováno v: The Complete Etchings of Rembrandt, Bounty Books, New York, str. 206, obr ,6 4,3 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 364 EUR 9 REMBRANDT HARMENSZOON VAN RIJN ( ) REMBRANDTOVA MATKA Kolem 1630, Holandsko Rozměry nevelká grafika umělcovy matky. Suchá jehla. Viz: The Complete Etchings of Rembrandt, Bounty Books, New York, str. 218, obr ,2 4,4 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 364 EUR 10 11

8 Staré kresby a tisky 10 REMBRANDT HARMENSZOON VAN RIJN ( ) ABRAHAM VYHÁNÍ HAGAR A IZMAELA 1637, Holandsko Grafický list, suchá jehla. Značeno a datováno v pravém horním rohu: Rembrandt Jeden stav. Publikováno v: The Complete Etchings of Rembrandt, Bounty Books, New York, str. 50, obr ,5 10 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 655 EUR 11 REMBRANDT HARMENSZOON VAN RIJN ( ) STĚTÍ JANA KŘTITELE 1640, Holandsko Grafický list,lept, suchá jehla. Vlevo dole značeno a datováno: Rembrandt Čtyři stavy. Publikováno v: The Complete Etchings of Rembrandt, Bounty Books, New York, str. 98, obr ,5 11 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 655 EUR 12 REMBRANDT HARMENSZOON VAN RIJN ( ) DIANA V LÁZNI Kolem 1631, Holandsko Grafický list, suchá jehla, lept. Jeden stav. Publikováno v: The Complete Etchings of Rembrandt, Bounty Books, New York, str. 152, obr ,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 909 EUR 12 13

9 Staré kresby a tisky 13 REMBRANDT HARMENSZOON VAN RIJN ( ) ŽENA PŘIPRAVUJÍCÍ LÍVANCE 1635, Holandsko Grafický list, suchá jehla. Při dolním okraji značeno a datováno: Rembrandt, Šest stavů. Publikováno v: The Complete Etchings of Rembrandt, Bounty Books, New York, str. 119, obr cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 545 EUR 15 MONOGRAMISTA AG VENUŠE DOPROVÁZENA AMOREM Konec 16., počátek 17. století, Německo Mědiryt, značeno vpravo dole monogramem GA. 17,3 12,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 182 EUR 14 REMBRANDT HARMENSZOON VAN RIJN ( ) POHLED NA AMSTERDAM Kolem 1640, Holandsko Grafický list, suchá jehla. Jeden stav. Vzadu značeno tužkou. Publikováno v: The Complete Etchings of Rembrandt, Bounty Books, New York, str. 158, obr ,6 16 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 727 EUR 16 JAN PIETERSZOON SAENREDAM ( ) VENUŠE S AMOREM Kolem 1595, Holandsko Drobná grafika holandského manýristického malíře, grafika a kartografa, náleží do skupiny alegorických výjevů, které jsou pro autora typické. Signováno v levém horním rohu. Mědiryt ,6 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 182 EUR 14 15

10 Staré kresby a tisky 17 ITINERARIUM SACRAE SCRIPTURAE 1598 a 1599, Německo (Magdeburg) Kniha sestává ze dvou dílů: díl první popisuje místa vztahující se ke Starému zákonu, druhý díl pak místa z Nového zákona. Chybí dvě mapy z prvního dílu. Celokožená vazba na čtyři pravé vazy, zdobená slepotiskem, dřevěné desky, mosazné kování, 3 ks mosazných rohů chybí. 33,5 21,5 5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 909 EUR 19 TRAKTÁT O MOSTECH 1716, Francie (Paříž) První vydání stěžejní příručky o stavbách mostů od francouzského inženýra Henri Gautiera ( ). Úplný exemplář v soudobé vazbě se zlaceným hřbetem. Paris, chez Andre Cailleau, P. 1: mědirytový frontispice a 26 skládacích příloh s vyobrazeními řady evropských mostů a s konstrukčními nákresy; P. 2: mědirytový frontispice a jedna mědirytová příloha. 19,4 13,3 3,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 545 EUR 18 POJEDNÁNÍ O UMĚLECKÝCH ŘEMESLECH 1698, Německo (Řezno) První vydání slavné a vzácné práce o řemeslech a dalších profesích od norimberského mědirytce a nakladatele Christopha Weigela ( ), zdobené 212 mědiryty. Velmi uznávaný ikonografický pramen, který měl čtenáře seznámit s podobou jednotlivých řemeslných dílen a technologiemi výroby. Pravděpodobně původní vazba se zlaceným hřbetem a červeně barvenou ořízkou. Regenspurg, ,5 7 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 20 OBECNÉ DĚJINY KYPERSKÉHO KRÁLOVSTVÍ, JERUZALÉMA, ARMÉNIE A EGYPTA 1747, Holandsko (Leiden) První vydání cenného díla, jež se zabývá historií křížových výprav a Osmanské říše až do bitvy u Lepanta roku Zachován jen první ze dvou dílů. Původní vazba se zlacenou výzdobou hřbetu a červenou ořízkou. Leiden, Jean Luzac, S mědirytovými portréty Marie Terezie a autora, který byl jejím poradcem, dále dvěma složenými mapami Kypru, Svaté země a plánem města Acre (Acon), které bylo posledním křižáckým městem ve Svaté zemi. 25,3 20,5 6 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 436 EUR 16 17

11 Staré kresby a tisky 21 SVĚTOVÝ ZEMĚPIS 1739, Francie (Paříž) Geografická učebnice popisující i nově objevené země, jejímž autorem je francouzský jezuita Claude Buffier ( ). Úplný exemplář v původní vazbě se zlaceným hřbetem a červenou ořízkou. Paris, Pierre François Giffart, skládacích mědirytových map. 17,4 10,5 3 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 164 EUR 23 HIPOLOGICKÁ PŘÍRUČKA O ANATOMII, DREZUŘE A LÉČBĚ KONÍ 1775, Německo (Göttingen) Hipologická, bohatě ilustrovaná příručka, pojednávající o anatomii, drezuře a léčbě koní. Úplný exemplář v původní vazbě se zlaceným hřbetem a červeně barvenou ořízkou. Göttingen, Johann Christian Dieterich Vevázáno 15 skládacích mědirytových vyobrazení koní ,5 7 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 509 EUR 22 PRŮVODCE PAŘÍŽÍ 1769, Francie (Paříž) Druhá část vynikajícího průvodce po Paříži a jednotlivých jejích čtvrtích. Exemplář v soudobé vazbě se zlaceným hřbetem a červenou ořízkou. Paris, Valleyre, Veuve Duchesne, Laurent Prault, Desaint, Delalain, Tome II. Skládací kolorovaný plán Paříže a 8 mědirytových plánů jednotlivých čtvrtí cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 164 EUR 24 UMĚNÍ KONSTRUKCE SLUNEČNÍCH HODIN 1778, Německo (Norimberk) Druhé vydání příručky německého architekta a matematika Johanna Jacoba Schüblera ( ) o konstrukci slunečních hodin. Úplný exemplář v původní brožované vazbě. Nürnberg, Christoph Weigel, skládacích mědirytových příloh s vyobrazeními různých typů slunečních hodin cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 164 EUR 18 19

12 Výtvarné umění, starožitnosti století 25 POZDNĚ GOTICKÁ PIETA Kolem 1470, střední Evropa Polychromované lipové dřevo. Zachovány části původní polychromie. Lipové dřevo, restaurováno. Restaurátorská zpráva Jana a Tomáš Záhořovi. Dílo pochází ze soukromé rakouské sbírky cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 26 JAKOB RUSS ( ) PŘIPSÁNO POZDNĚ GOTICKÉ PÁROVÉ SVÍCNY , Německo (Ravensburg) Párové svícny, dle posudku Dr. Albrechta Millera (ze dne ) připsáno Jakobu Russovi z Ravensburgu. Publikováno v: H. Schmitzlet, F. Volbach, P. Bloch: SKULPTUREN: ELFENBEIN PERLMUTTER STEIN HOLZ; EUROPÄISCHES MITTELALTER. Stuttgart 1964, obr. S 164. Lipové dřevo, původní polychromie, drobné opravy. Plastiky pochází ze soukromé rakouské sbírky. 48, cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 20 21

13 Výtvarné umění, starožitnosti století 27 NEZNÁMÝ NĚMECKÝ MISTR BIČOVÁNÍ KRISTA Kolem 1550, Německo Renesanční dřevěná polychromovaná reliéfní deska s vlivy pozdní gotiky. Dřevo, původní polychromie, pozdější rám. Předmět byl podle zákona č. 20/1987 Sb. prohlášen za kulturní památku ČR a nelze je tedy vyvézt mimo území ČR cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 28 GIROLAMO CAMPAGNA ( ) NEPTUN Kolem 1585, severní Itálie Mramorové sousoší Neptuna bylo italským historikem umění PhD. Alessandrem Delpriori zařazeno mezi díla významného severoitalského sochaře Girolama Campagny. Vzniklo nejspíše v letech sochařovy práce na výzdobě baziliky sv. Antonína v Padově nebo bezprostředně poté. Dle námětu i formy se lze domnívat, že se jedná o sousoší, které bylo součástí většího celku, pravděpodobně kašny. Posudek PhD. Alessandro Delpriori, Universita di Firenze cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 22 23

14 Výtvarné umění, starožitnosti století 30 DVĚ RELIÉFNÍ DESKY Konec 16. století, Francie Dvě dekorativní reliéfní desky, patrně ostění nebo součást nábytku. Dubové dřevo. 51,5 27,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 29 TRUHLA (CASSONE) 1. polovina 16. století, Itálie (Benátky) Ořechové dřevo, bohatě zdobeno figurálními a rostlinnými motivy, rodové erby původních majitelů, zbytky původního zlacení cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 31 KOVÁNÍ NA TRUHLU 1. polovina 16. století, Francie (Fontainebleau) Dvoudílné kování na truhlu se symetricky komponovanými dekorativními a figurálními motivy. Fontainebleauská škola z okruhu krále Františka I. Bronz zlacený v ohni. 21,8 17,3 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 24 25

15 Výtvarné umění, starožitnosti století 32 VĚČNÁ MALBA PÁROVÉ PORTRÉTNÍ MINIATURY , Itálie (Řím) Dvě párové miniatury zachycující polopostavy ženy a muže. Olejomalba na kameni lapis lazuli (rozměry kamenů: 3,9 3,4 cm), kamenné medailony zasazeny do rámečku z ebenového dřeva. 8 7 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 727 EUR 34 DANIEL FRÖSCHL ( ) MADONA S JEŽÍŠKEM A HROZNY První desetiletí 17. století, Čechy 33 DVOUDÍLNÝ VISACÍ ZÁMEK V PODOBĚ LVA 17. století, Španělsko Litý bronz, otvírací mechanismus původní. 8 16,5 3,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 727 EUR Obraz byl historičkou umění a specialistkou na rudolfínské malířství, Eliškou Fučíkovou, identifikován jako dílo Daniela Fröschla. Autor působil nejdříve ve službách Medicejů a od roku 1607 na dvoře Rudolfa II. jako správce Kunstkomory, kde měl možnost studovat práce německých malířů počátku 16. století. Nabízený obraz náleží do proudu tzv. dürerovské renesance. Kromě vlivu Dürera lze v díle zřetelně rozeznat také inspiraci madonami Lucase Cranacha. Olej na plátně, rentoilováno. Posudek PhDr. Eliška Fučíková CSc.; Rozbor barev Dorothea Pechová; Restaurátorský průzkum Martin Martan. 86,5 60 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 26 27

16 Výtvarné umění, starožitnosti století 36 MICHIEL JANSZOON VAN MIEREVELT ( ) PŘIPSÁNO PORTRÉT DÁMY Kolem 1640, Nizozemí Portrét dámy s velkým bílým límcem je připsán významnému nizozemskému portrétistovi Michelinu Janszoon van Miereveltovi. Olej na dřevěné desce cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 37 FERDINAND VOET ( ) PORTRÉT MARCANTONIA COLONNY 1679/1980, Itálie 35 FRANS II FRANCKEN ( ) POSLEDNÍ SOUD Po 1619, Belgie (Antverpy) Olej na dubové desce, která je zezadu značena vypálenou antverpskou značkou, která byla používána v Antverpách v letech pro kontrolu kvality malířských desek, a značkou výrobce dubových desek MV Michiela Vrienta. 54,5 38,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR Portrét mladého šlechtice Marcantonia Colonny, druhorozeného syna Lorenza Onofria a Marie Mancini v brokátovém domácím plášti, přibližně ve věku šestnácti let. Dílo pochází z římské sbírky kněžny Dory Colonny, jejíž inventarizaci v roce 1995 prováděl profesor Eduard A. Šafařík, jehož posudek přiložen. Olej na plátně. Neznačeno. 72,5 61 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 28 29

17 Výtvarné umění, starožitnosti století 39 STŘÍBRNÁ DÓZA S VÍKEM , Německo (Augsburg) Dóza z pozlaceného stříbra, s průběžným plastickým motivem srdcí, na třech kulových nožkách, s víkem. Zespodu puncovní značky. Váha 337 g, výška 7 cm, průměr 10 cm. VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 38 JAN DAVIDSZOON DE HEEM ( ) PŘIPSÁNO ZÁTIŠÍ S ÚSTŘICEMI Kolem 1650, Holandsko Námět zátiší, hladká struktura malby, barevnost, hra světla i jednotlivé detaily, jako jsou úponkovité rostliny, dovolují toto vysoce kvalitní dílo připsat holandskému malíři Janu Davidszoon de Heemovi. Olej na dřevěné desce. 34,5 46 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 40 STŘÍBRNÝ KORBEL 2. polovina 17. století, Německo (Norimberk) Korbel z pozlaceného stříbra, zdoben průběžným plastickým motivem tulipánů a karafiátů. Na víčku modelovaná makovice. Značeno zespodu mistrovskou značkou Johanna Höflera JH a značkou Norimberka N. Váha 534 g, výška 16 cm, průměr 12,5 cm. VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 30 31

18 Výtvarné umění, starožitnosti století 41 HALAPARTNA , střední Evropa Dřevo, železo, měsíčková sekera, hák a sekera zdobeny prosekávanými otvory, hrot čtvercový, ratiště hraněné, značeno na háku T., vystaveno na výstavě ROŽMBERKOVÉ ROD ČESKÝCH VELMOŽŮ A JEHO CESTA DĚJINAMI Valdštejnská jízdárna Praha ,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 691 EUR 42 HALAPARTNA , střední Evropa Dřevo, železo, měsíčková sekera, hák a sekera zdobeny prosekávanými otvory, hrot čtvercový, ratiště hraněné, vystaveno na výstavě ROŽMBERKOVÉ ROD ČESKÝCH VELMOŽŮ A JEHO CESTA DĚJINAMI Valdštejnská jízdárna Praha cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 655 EUR 43 JEZDECKÁ PŘILBA PAPPENHEIMKA , střední Evropa Železo, skládaný čtyřdílný lamelový zátylek (tzv. račí ocas), typická ukázka tohoto typu přilby, zvon je kulovitý se šesti kanelami, v přední části je upevněn sluneční štítek, přes který prochází pohyblivý nánosník. Na tomto exempláři schází pár zavěšených lícnic. V českém názvosloví bývá používán název podle císařského generála Gottfrieda von Pappenheim PAPPENHEIMKA, v zahraniční terminologii je nazývána jako šišák v různých mutacích cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 44 KYRYS PRSNÍ PLÁT Konec 17. století, střední Evropa Železo, malé otvory podél okraje, v ramenní části široký úzký otvor. Jedná se pravděpodobně o prsní jezdecký plát, který byl bez zádového plátu. Upevnění k tělu zajišťovaly široké řemeny v pase a na ramenou, malé otvory podél okraje sloužily k uchycení vnitřního čalounění. Podobné kyrysy používali i sapeři na přelomu století. 45,5 34,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 32 33

19 Výtvarné umění, starožitnosti 18. století 45 HABÁNSKÝ TALÍŘ 1678, západní Slovensko Fajáns, bílá glazura v barvách vysokého žáru s převládající kobaltovou modří, na dně v kruhovém orámování z dvojkružky stylizovaná kytice, na vrcholu okraje letopočet 1678, zelené palmové ratolesti rámující kartuši znaku s korunkou a iniciálami MA. Publikováno v časopise Dílo, 1. ročník Průměr 31,5 cm. VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR Skupina pestře zdobených majolik ze XVII. století. Z výstavy Národopisné. 46 ČTYŘBOKÁ HABÁNSKÁ LAHEV S CÍNOVÝM ŠROUBOVACÍM UZÁVĚREM 1702, Morava Fajáns, bílá glazura, malba v barvách vysokého žáru s převládající kobaltovou modří, dekor malovaný v kobaltové a žluté barvě s rostlinným motivem, ptáčky a jelenem. Výška 31 cm, průměr 18 cm. VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 34 35

20 47 HABÁNSKÝ TALÍŘ 1711, západní Slovensko Fajáns, bílá glazura, hluboký tvar s rovným okrajem, na okraji v zeleném věnci se žlutými bobulemi letopočet 1711 s písařským hadem a monogramem F:W, na vnitřním okraji dvojkružka provedena v modré barvě. Průměr 28,5 cm. VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 48 HOLÍČSKÁ KROPENKA Kolem 1770, Slovensko (Holíč) Kropenka sv. Veronika s Kristovou rouškou. Bíle polévaná keramika. Vzadu průvlak na zavěšení. Značeno vzadu podglazurní značkou H. 21,5 18 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 182 EUR 36

21 Výtvarné umění, starožitnosti 18. století ARTHOUSE HEJTMÁNEK Výtvarné umění, starožitnosti 18. století 51 WILLIAM HOGARTH ( ) OKRUH NA TRHU 2. polovina 18. století, Anglie Drobná olejomalba na dřevěné desce. 15,5 21 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 49 JAN RUDOLF BYS ( ) PŘIPSÁNO MEMENTO MORI Počátek 18. století, Čechy Malba je typickou ukázkou barokního zaujetí tématem smrti memento mori pamatuj, že zemřeš. Ikonografie představovaného obrazu odkazuje na pomíjivost lidského života i hmotných statků, kterou v obraze reprezentuje v levé části jasně ozářená architektura, i na lidskou smrtelnost, symbolizovanou lebkou, uvadajícími květy, pýrem a dalšími atributy. Je zde ale zachycen i moment naděje na vzkříšení, kterým je motiv otevřeného hrobu v pravé části malby. Olej na plátně. Restaurováno. Restaurátorská zpráva Jana a Tomáš Záhořovi; Rozbor barev Dorothea Pechová cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 50 JOHANN ADALBERT ANGERMEYER A DÍLNA ( ) PÁROVÁ ZÁTIŠÍ S KYTICÍ Kolem 1720, Čechy Párová kabinetní zatíší s kyticemi ve skleněné váze. Zobrazeny jsou pro Angermeyera typické kompozice květů - růže, tulipán, petrklíč, kalina, lobelka, mák a hrachor. Na zadní straně štítek s popiskou a s označením dřívější zámecké sbírky Goldrain v jižním Tyrolsku. Olej na desce z dubového dřeva. Posudek PhDr. Hana Seifertová cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 52 NEURČENÝ AUTOR MINIATURA S PSÍKEM 1757, Francie Olej na papíře. Na zadní staně přípis se vzpomínkou na milého společníka a datací 22. listopadu ,5 13,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 255 EUR

22 Výtvarné umění, starožitnosti 18. století 54 MICHAEL WENZEL HALBAX ( ) PŘIPSÁNO HLAVA STARCE Kolem 1700, Čechy Dle formátu se nejspíše jedná o studijní či přípravnou malbu k rozměrnějšímu obrazu. Olej na dřevěné desce, neznačeno. Rozbor barev Dorothea Pechová. 36,5 33,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 55 JOHANN MICHAEL ROTTMAYR ( ) OKRUH HLAVA STARCE Počátek 18. století, Rakousko 53 NEZNÁMÝ RAKOUSKÝ MISTR ARCHANDĚL MICHAEL BOJUJÍCÍ S ĎÁBLEM Počátek 18. století, Rakousko Návrh na nástropní malbu. Olej na plátně, rentoilováno. 59,5 43,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR Pravděpodobně se jedná o studijní malbu k většímu plátnu. Mohlo by se jednat o dílo z okruhu Johanna Michaela Rottmayera. Olej na plátně, neznačeno cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 40 41

23 Výtvarné umění, starožitnosti 18. století 56 KRAJINA S FIGURÁLNÍ STAFÁŽÍ I Počátek 18. století, Itálie Kvaš, tempera na papíře. 29,5 41,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 655 EUR 58 NEZNÁMÝ ITALSKÝ MISTR NOČNÍ KRAJINA S ARCHITEKTUROU Kolem 1750, Itálie Tempera na papíře, lepeno na dřevěné desce, lakováno. Neznačeno. 32,7 47,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 57 KRAJINA S FIGURÁLNÍ STAFÁŽÍ II Počátek 18. století, Itálie Kvaš, tempera na papíře. 29,5 41,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 655 EUR 59 NEZNÁMÝ MISTR ASIJSKÝ PŘÍSTAV Konec 18. století, pravděpodobně Holandsko Olej na plátně, lepeno na kartonu. Neznačeno. 22,5 30 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 42 43

24 Výtvarné umění, starožitnosti 18. století 60 ČERNĚ LAKOVANÝ SEKRETÁŘ S MOTIVY CHINOISERIÍ Polovina 18. století, Itálie (Lombardie) Černě lakovaný sekretář zdobený motivy chinoiserií, které zobrazují výpravné rustikální scény, bohaté florální, zvířecí a figurální motivy. Dřevo, kov, plastický lak, malba, inkrustace perletí. V dolní částí tři zásuvky, horní část vyklápěcí, uvnitř čtyři malé zásuvky ,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 61 HLAVA TURKA 1. polovina 18. století, střední Evropa Řezbovaná plastika hlavy Turka, patrně se jedná o část saní. Polychromované dřevo. 40, cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / 727 EUR 62 DĚTSKÉ BAROKNÍ SÁNĚ S HLAVOU KONĚ 1. polovina 18. století, Rakousko Barokní dětské sáně s bohatě řezbovanou florální a akantovou výzdovou a koňskou hlavou. Polychromie původní, nově čalouněno, pozdější podstavec z kovaného železa cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 44 45

25 Výtvarné umění, starožitnosti 18. století 63 HOLÍČSKÝ NÁSTOLEC S TRITONEM , Slovensko (Holíč) Holíčská fajáns, malba ve výrazných barvách červené, modré a zelené, značeno zespodu podglazurní kobaltovou značkou velkého písmene H, lehce poškozeno, praskliny. Publikováno v: Balla Gabriella: HOLICS, TATA ĚS BUDA KERÁMIAMÜVÉSZETE a 18. században, str ,5 20,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 64 HOLÍČSKÁ FAJÁNS , Slovensko (Holíč) Konvolut čtyř kruhových plochých talířů s prolamovanými okraji. V centrálních medailonech motivy chinoiserií, v křížových osách 4 kartuše s květinovými motivy. Keramika se žlutou polevou, značeno podglazurní značkou HH a HF. Tři talíře naprasklé, jeden lepený. Publikováno v: Balla Gabriella: HOLICS, TATA ĚS BUDA KERÁMIAMÜVÉSZETE a 18. században, str Průměr 23,9 24,2 cm. VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 46 47

26 Výtvarné umění, starožitnosti 18. století 65 HOLÍČSKÁ FAJÁNS , Slovensko (Holíč) Konvolut čtyř kruhových plochých talířů s prolamovanými okraji. V centrálních medailonech motivy chinoiserií, v křížových osách 4 kartuše s květinovými motivy. Keramika se žlutou polevou, značeno podglazurní značkou HH. Tři talíře naprasklé, jeden intaktní. Publikováno v: Balla Gabriella: HOLICS, TATA ĚS BUDA KERÁMIAMÜVÉSZETE a 18. században, str Průměr 23,8 24,4 cm. VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 66 HOLÍČSKÁ FAJÁNS , Slovensko (Holíč) Konvolut čtyř oválných talířů s prolamovanými okraji, tři velké, jeden malý. V centrálních medailonech motivy chinoiserií, v křížových osách 4 kartuše s květinovými motivy. Keramika se žlutou polevou, značeno podglazurní značkou HH a HF. Velké talíře naprasklé, malý intaktní. Publikováno v: Balla Gabriella: HOLICS, TATA ĚS BUDA KERÁMIAMÜVÉSZETE a 18. században, str ,6 24,4 30,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 48 49

27 Výtvarné umění, starožitnosti 19. století 68 JOSEF NAVRÁTIL ( ) ALPSKÁ KRAJINA SE STAVENÍM Po 1850, Čechy 67 KLASICISTNÍ STOLNÍ HODINY Z DÍLNY J. M. PLATZERA Konec 18. století, Čechy (Praha) Hodinový stroj se čtvrťovým bitím, bíle smaltovaný ciferník hodinový a kalendářní. Na vrcholu dvě řezbované labutě s florálními motivy, dole na soklu sedící ženská postava alegorie spravedlnosti. Ignác Michal Platzer ( ) patřil k hlavním reprezentantů českého sochařského klasicismu, ve sbírkách pražského UPM se dochovalo značné možství umělcových kreslených návrhů na nábytek a vnitřní zařízení. Zlacené dřevo a cín, kov, mosaz, smalt cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR Předkládaná krajina svým charakterem náleží do 50. let, kdy se Navrátilova tvorba ocitá na uměleckém vrcholu. Olejomalba komorních rozměrů, které jsou pro autora typické, v sobě spojuje dramatičnost krajiny skalnatého pohoří, zahalaného do mraků s idylou sluncem ozářeného stavení s dvojicí, stloukající na zápraží máslo. Podle názoru PhDr. Naděždy Blažíčkové- Horové se jedná o jeden z nejlepších příkladů autorovy osobité, suverenní a podmanivé malby. Olej na plátně, signováno vpravo dole: Jos. Nawratil. Posudek PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová. 28,5 38,3 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 50 51

28 69 AUGUST BEDŘICH PIEPENHAGEN ( ) JEZERO MEZI HORAMI léta 19. století, Čechy Přestože je dílo nesignováno, jedná se, dle posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové, o nespornou práci Augusta Bedřicha Piepenhagena, která vznikla podle malířových vzorníků. Konkrétním námětem pro nabízenou krajinu byla kompozice ze vzorníků, které byly vystaveny na výstavě August Bedřich, Charlotta a Louisa Piepenhagenovi, NG, Praha Olej na plátně, lepeno na lepence. Posudek PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 52

29 Výtvarné umění, starožitnosti 19. století ARTHOUSE HEJTMÁNEK Výtvarné umění, starožitnosti 19. století 70 ADOLF CHWALA ( ) KRAJINA S JEZEREM léta 19. století, Rakousko (Vídeň) Rozměrný obraz (s rámem 129,5x187,5 cm) Krajina s jezerem je nespornou a krásnou prací krajináře Adolfa Chwaly, malíře nadlouho zapomenutého a teprve v poslední době po zásluze připomenutého výstavou v pražské Národní galerii (2011). Chwala prošel na pražské Akademii ateliérem z mnichovské Akademie přišedšího Maxmiliana Haushofera, a byl představitelem romantické krajinomalby 2. poloviny 19. století. V roce 1864 odešel do Vídně, kde si svým dílem převážně dramatickými krajinomalbami získal věhlas, u některých svých děl pro velký zájem dokonce maloval autorské kopie. Citace z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Posudek přiložen. Olej na plátně, signováno vlevo dole: A. Chwala cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 71 JULIUS MAŘÁK ( ) LESNÍ CESTA 1. polovina 80. let 19. století, Rakousko Nabízený obraz Lesní cesta je typickou ukázkou Mařákovy tvorby, a to jak námětem lesa, tak zemitými barvami a hrou světel a stínů. Dílo pochází nejspíše z první poloviny 80. let, kdy se úhel Mařákova záběru stále více zužoval a zaostřoval se na menší a ohraničený prostor.... Citace z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Posudek přiložen. Olej na papíře, lepeno na plátně. Signováno vlevo dole: J. Mařák. 62,5 44 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 72 VÁCLAV BROŽÍK ( ) KOMTESA NA PROJÍŽĎCE Před 1900, Čechy Dražená komorní studie, i když nepodepsaná, je nepochybným dílem malíře Václava Brožíka. Vznikla nejspíše před rokem Brožík byl v té době nemocen a maloval jen menší formáty... Stranou oficiálního zájmu, jen pro své uspokojení, naskicoval nepřeberné množství figurálních a krajinářských studií... Předložená studie Komtesa na projížďce patří do tohoto výjimečného souboru drobných a příležitostnýc záznamů. Citace z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Posudek přiložen. Olejová studie na dřevě, neznačeno. Na zadní straně pečeť a štítek s názvem díla a popisem jeho původu ,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR

30 Výtvarné umění, starožitnosti 19. století Václav Brožík ve svém ateliéru v domě rytíře Jana Skramlíka na Eliščině třídě (dnes Revoluční), fotografie z roku VÁCLAV BROŽÍK ( ) JARO (U POTOKA) 1899, Čechy Nabízený obraz je protějškem obrazu Jaro (U plotu). Jedná se o idylické scény v duchu Goethova románu Utrpení mladého Werthera, které vznikly před rokem Oba stejně rámované protějšky jsou zachyceny na fotografii z roku 1899, představující Václava Brožíka v jeho pražském ateliéru... Obrazy byly krátce po svém dokončení publikovány, v katalogu poslední Brožíkovy výstavy v roce 2003 v Národní galerii jsou v soupise oba uvedeny jako nezvěstné. Citace z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Posudek přiložen. Publikováno v: Naděžda Blažíčková-Horová: Václav Brožík ( ), Katalog NG v Praze, Praha 2003, kat.č. a obr Obraz pochází z významné pražské sbírky J. Plexidera (od roku 1903). Olej na plátně, signováno vlevo dole V Brožík ,5 cm VYVOLÁVACÍ CENA Kč / EUR 56 57

Nejdražší starožitnosti prvního pololetí Nejdražší starožitnosti prvního pololetí Starožitnosti vydražené od ledna do června 2014 text SKŘIVÁNEK JAN datum 15.07.2014 Ceny starožitností se pohybují o řád jinde než ceny obrazů, pro obě kategorie

Ajvazovskij nezklamal, Pradier, Sopko a Jetelová překvapili

Ajvazovskij nezklamal, Pradier, Sopko a Jetelová překvapili Ajvazovskij nezklamal, Pradier, Sopko a Jetelová překvapili text VAŠÁTKOVÁ VENDULA datum 01.12.2017 Čtvrteční večerní dražba Arthouse Hejtmánek nabídla 149 artefaktů, které se prodaly za celkových více

Spranger, van Goyen, Hartmann a další

Spranger, van Goyen, Hartmann a další Spranger, van Goyen, Hartmann a další Nejdražší díla starého umění na loňských aukcích text KOUCKÁ TEREZA foto ART+ datum 05.01.2018 V minulém roce se na domácím trhu objevila řada kvalitních děl starého

Nejdražší starožitnosti letošního roku

Nejdražší starožitnosti letošního roku Nejdražší starožitnosti letošního roku Top 10 2017 text KOUCKÁ TEREZA foto ART+ datum 29.12.2017 Ke koupi deseti nejdražších starožitností již téměř uplynulého roku by případný zájemce potřeboval téměř

Vyvolávací cena: 500 Kč Minimální výše příhozu: 100 Kč

vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce

vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce proti průmyslové civilizaci Secesi charakterizuje přesycenost

Dokončující zpracování

Dokončující zpracování Dokončující zpracování Historický www.isspolygr.cz Vytvořil: Bc. Eva Veselá 24. 11. 2012 Interaktivní 1 Strana: 1 Škola Brno, Šmahova 110 Ročník 1,3 (SOŠ, SOU) Název projektu Interaktivní metody zdokonalující

JOHANNES SPILBERG ( ): JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA, kolem 1650 olej na plátně 192 x 166,5 cm Vyvolávací cena kč

JOHANNES SPILBERG ( ): JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA, kolem 1650 olej na plátně 192 x 166,5 cm Vyvolávací cena kč JOHANNES SPILBERG (1619-1690): JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA, kolem 1650 192 x 166,5 cm Vyvolávací cena 7 000 000 kč Nabízené rozměrné plátno představuje na českém trhu se starým uměním skutečnou sběratelskou

TABULKA č do té doby největší bosensko- né předměty z Bosny a Hercegoviny 1901 Vánoční výstava a tržnice řemeslných výrobků TABULKA č. 4 Výstavy pořádané Průmyslovým muzeem v Chrudimi v letech 1901 1914 rok název výstavy od:-do: lidí poznámka 1901 Výstava kurzových prací 5.5.-12.5. 800 po kurzu zdobení kovů 1901 Výstava obrazů

ROMANTISMUS. Bartoníčková Eliška, Tercie C

ROMANTISMUS. Bartoníčková Eliška, Tercie C ROMANTISMUS Bartoníčková Eliška, Tercie C Vznik a charakteristika slohu umělecký a myšlenkový směr časově souběžný s klasicismem a empírem (1.pol.19.stol.) reakce na studenou racionalitu klasicismu příčiny

ADOLPH MENZEL (* ) Inventář osobního fondu

ADOLPH MENZEL (* ) Inventář osobního fondu ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE ADOLPH MENZEL (* 85-905) Inventář osobního fondu Časové rozmezí fondu: 839 904 Značka fondu: 29 Číslo evidenčního listu NAD: 96 Evidenční číslo inventáře: 52 Zpracovala:

10.07.2015 (pátek) od 12:30 hod. Malá Strana Přes Valdštejnskou zahradu a palác, okolím Valdštejnského nám. a dalších paláců až po Maltézské nám.

10.07.2015 (pátek) od 12:30 hod. Malá Strana Přes Valdštejnskou zahradu a palác, okolím Valdštejnského nám. a dalších paláců až po Maltézské nám. Letní univerzita pro každého 2015 Již 4. ročník oblíbeného letního vzdělávání přednášek, komentovaných vycházek a prohlídek. Poznáte nová místa, dozvíte se plno zajímavých informací, zažijete pohodový

Pátrací oběžník 1/2018

Pátrací oběžník 1/2018 Pátrací oběžník 1/2018 Pátrací oběžník 1/2018 Čl. 19/2017 Krádež obrazů a starožitností ze soukromého domu, Nizozemí Čl. 21/2017 Krádež obrazů a plastiky z umělecké sbírky, Bosna a Hercegovina Čl. 1/2018

Test kulturně historických znalostí. pro učební umělecké obory

Test kulturně historických znalostí. pro učební umělecké obory Celé jméno uchazeče: Test kulturně historických znalostí pro učební umělecké obory 1. Do kterého uměleckého oboru patří stavba chrám sv. Barbory v Kutné Hoře? a) užité umění b) architektura c) malířství

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE KAREL ŠPILLAR (* ) Inventář osobního fondu

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE KAREL ŠPILLAR (* ) Inventář osobního fondu ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE KAREL ŠPILLAR (* 1871 1939) Inventář osobního fondu Časové rozmezí: (1854) 1894 1939 (1974) Značka fondu: 72 Číslo evidenčního listu NAD: 4 Evidenční číslo inventáře: 158

1. Kostel sv. Andělů Strážných, Veselí nad Moravou, západní průčelí,

1. Kostel sv. Andělů Strážných, Veselí nad Moravou, západní průčelí, 8 OBRAZOVÁ PŘÍLOHA 1. Kostel sv. Andělů Strážných, Veselí nad Moravou, západní průčelí, 1714-1764. 2. Kostel sv. Andělů Strážných se západním křídlem bývalého servitského kláštera, 1714-1734. 103 3. Znak

Malířstv. řství 19. století. zimní semestr 2012

Ladislav Šaloun externí učitel / speciální škola sochařská

Ladislav Šaloun externí učitel / speciální škola sochařská Ladislav Šaloun 1906 1914 externí učitel / speciální škola sochařská 1870 1. 8. narozen v Praze. 1886 1889 navštěvuje kreslířskou školu profesora Reyniera v Praze. 1889 1891 soukromě studuje sochařství

JOSEF PEKÁREK (* ) Inventář osobního fondu

JOSEF PEKÁREK (* ) Inventář osobního fondu ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE JOSEF PEKÁREK (* 873-930) Inventář osobního fondu Časové rozmezí fondu: 885 930 (960) Značka fondu: 6 Číslo evidenčního listu NAD: 24 Evidenční číslo inventáře: 98 Zpracovala:

LEDEN 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

LEDEN 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 LEDEN Diptych vídeňský Pavlína Rejtharová Dřevěné destičky plátnem potažené, křídový podklad s vyrytou a černě vytaženou kresbou, tempera. Pravděpodobně cestovní oltářík. Levá strana představuje matku

Testy pro obor Prezentace a ochrana kulturního dědictví Historický ústav Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Testy pro obor Prezentace a ochrana kulturního dědictví Historický ústav Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Varianta A Jméno uchazeče datum narození..... Bydliště (vč.psč)...... Absolvoval střední

22. OBRAZOVÁ PŘÍLOHA. 1. Ladislav Šaloun a Alois Dlabač: Soutěžní návrh na pomník Františka Palackého v Praze, 1898

22. OBRAZOVÁ PŘÍLOHA. 1. Ladislav Šaloun a Alois Dlabač: Soutěžní návrh na pomník Františka Palackého v Praze, 1898 22. OBRAZOVÁ PŘÍLOHA 1. Ladislav Šaloun a Alois Dlabač: Soutěžní návrh na pomník Františka Palackého v Praze, 1898 2. Stanislav Sucharda a Alois Dryák: Soutěžní návrh na pomník Františka Palackého v Praze,

15. 6. 2014 FRANTIŠEK VOBECKÝ - POZŮSTALOST

www.sklovitraz-skuhravy.cz

www.sklovitraz-skuhravy.cz www.sklovitraz-skuhravy.cz příklady restaurátorských prácí RESTAUROVÁNÍ VITRAJÍ CHRÁMU SV. BARBORY v kutné hoře Pohled na velkou malovanou vitraj západního průčelí z roku 1903 od Františka Urbana Poslední

ZS1BP_IVU1 Interpretace výtvarného umění 1. Mgr. Alice Stuchlíková katedra výtvarné výchovy, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita, Brno

ZS1BP_IVU1 Interpretace výtvarného umění 1. Mgr. Alice Stuchlíková katedra výtvarné výchovy, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita, Brno ZS1BP_IVU1 Interpretace výtvarného umění 1 Mgr. Alice Stuchlíková katedra výtvarné výchovy, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita, Brno 9. 11. 2011 Slovníček XII. DICKINSOVÁ, Rosie GRIFFITHOVÁ, Mari.

Pracovní listy k úvodní lekci. SECESE: Vznik a vývoj nového uměleckého směru NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFORMACE MÉNĚ DŮLEŽITÉ INFORMACE

Pracovní listy k úvodní lekci. SECESE: Vznik a vývoj nového uměleckého směru NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFORMACE MÉNĚ DŮLEŽITÉ INFORMACE Pracovní listy k úvodní lekci SECESE: Vznik a vývoj nového uměleckého směru NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFORMACE MÉNĚ DŮLEŽITÉ INFORMACE NEJMÉNĚ DŮLEŽITÉ INFORMACE SECESE: Vznik a vývoj nového uměleckého směru Druhá

ZS1BP_IVU1 Interpretace výtvarného umění 1. Mgr. Alice Stuchlíková katedra výtvarné výchovy, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita, Brno ZS1BP_IVU1 Interpretace výtvarného umění 1 Mgr. Alice Stuchlíková katedra výtvarné výchovy, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita, Brno 26. 10. 2011 Slovníček V. DICKINSOVÁ, Rosie GRIFFITHOVÁ, Mari.

vzduch ČTYŘI ŽIVLY V ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ Břevnov a Hradčany ODPOVĚDI NA OTÁZKY 1a Najděte mlýn. Jaké má číslo popisné?

vzduch ČTYŘI ŽIVLY V ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ Břevnov a Hradčany ODPOVĚDI NA OTÁZKY 1a Najděte mlýn. Jaké má číslo popisné? ČTYŘI ŽIVLY V ARCHITEKTUŘE A UMĚNÍ vzduch ODPOVĚDI NA OTÁZKY Břevnov a Hradčany 1. 1a Najděte mlýn. Jaké má číslo popisné? 1b Nakreslete mlýn Na Větrníku nebo vyfotografujte. Vypracujte na samostatném

Pátrací oběžník 1/

Pátrací oběžník 1/ Pátrací oběžník 1/2014 Pátrací oběžník 1/2014 Čl. 01/2014 Krádež obrazu z restaurace, Nizozemí Čl. 02/2014 Krádež sakrálních předmětů z kostela, Dolní Rakousko Čl. 03/2014 Krádež ikon ze soukromého domu,

Jiný pohled na Káhiru. Český egyptologický ústav FF UK slaví padesát let založení výstavou Jiný pohled na Káhiru. Český egyptologický ústav FF UK slaví padesát let založení výstavou Jiný pohled na Káhiru prostřednictvím několika desítek fotografických obrazů Jana Brodského nabízí výstava, kterou

Národní technické muzeum Archiv Národního technického muzea. Holub Karel

Národní technické muzeum Archiv Národního technického muzea. Holub Karel Národní technické muzeum Archiv Národního technického muzea Holub Karel (1870-1939) Prozatímní inventární seznam NAD č. 165 evidenční pomůcka č. 64 Šmrha K. Praha Karel Holub byl vzorem pro Vejvaru v

1. ROTUNDA SVATÉHOVÁCLAVA A JEJÍ OSUDY DO POČÁTKU STAVBY SPYTIHNĚVOVY BAZILIKY 31

1. ROTUNDA SVATÉHOVÁCLAVA A JEJÍ OSUDY DO POČÁTKU STAVBY SPYTIHNĚVOVY BAZILIKY 31 OBSAH Předmluva prezidenta republiky Václava Klause 16 Předmluva arcibiskupa pražského Mons. Dominika Duky 17 Úvodem 21 1. ROTUNDA SVATÉHOVÁCLAVA A JEJÍ OSUDY DO POČÁTKU STAVBY SPYTIHNĚVOVY BAZILIKY 31

RENESANCE V ČECHÁCH. mecenáš umění rudolfínská doba

RENESANCE V ČECHÁCH. mecenáš umění rudolfínská doba RENESANCE V ČECHÁCH U nás tento sloh nebyl nadlouho, pouze v 16.st za vlády Ferdinanda Habsburského, který povolal na přestavbu Pražského hradu italské umělce a pak především za Rudolfa II. mecenáš umění

CZ.1.07/1.4.00/ VY_32_INOVACE_ 120_VV9 ZÁTIŠÍ. Základní škola a Mateřská škola Nikolčice, příspěvková organizace

CZ.1.07/1.4.00/ VY_32_INOVACE_ 120_VV9 ZÁTIŠÍ. Základní škola a Mateřská škola Nikolčice, příspěvková organizace CZ.1.07/1.4.00/21.2490 VY_32_INOVACE_ 120_VV9 ZÁTIŠÍ Základní škola a Mateřská škola Nikolčice, příspěvková organizace Ing. Ladislav Straka ZÁTIŠÍ Zátiší je umělecké dílo, které vkusně zobrazuje neživé

Bohumír Matal Červenec, 1945

Bohumír Matal Červenec, 1945 Bohumír Matal Červenec, 1945 Bohumír Matal (1922-1988) Červenec, 1945 olej, 24 x 41,5 cm sign. PD Matal 45, na rubu BMATAL ČERVENEC S.1945 BÍLOVICE vystaveno Skupina 42, Síň Jaroslava Krále, Dům umění

Pro školní rok 2012/13 vyhlašuji následující témata povinné a nepovinné profilové části maturitní zkoušky:

Pro školní rok 2012/13 vyhlašuji následující témata povinné a nepovinné profilové části maturitní zkoušky: Pro školní rok 2012/13 vyhlašuji následující témata povinné a nepovinné profilové části maturitní zkoušky: Platí pro profilovou část maturitní zkoušky jarního a podzimního zkušebního období. Termíny konání

JULIUS MAŘÁK (* ) Inventář osobního fondu

Michelangelo Buonarroti /?/, Madona s dítětem, sv. Janem a anděly (Manchester Madonna), 1497, vaječná tempera, olej, topolové dřevo, celek a detaily, National Gallery, Londýn Rozpracované originální dílo

ZPRÁVA O NEDESTRUKTIVNÍM PRŮZKUMU

ZPRÁVA O NEDESTRUKTIVNÍM PRŮZKUMU kolem 1770 olejomalba na dřevěné desce 188 x 150 x 10 mm Celek stav po opravě (přibližně ve skutečné velikosti) STAV MALBY PŘED OPRAVOU Malba je v poměrně velmi dobrém stavu. Pouze starý zažloutlý lak

Keramika brněnského měšťana v 17. a 18. století

Keramika brněnského měšťana v 17. a 18. století Keramika brněnského měšťana v 17. a 18. století Vít Kozák S obdobím baroka a rokoka (17. a 18. století) se u nás projevuje dokonalejší keramickou výrobou. Brno bylo správním a hospodářským centrem Moravy

Design tužkou a ve 3D

Design tužkou a ve 3D Design tužkou a ve 3D Design nádobí VY_32_ZAZNAM_Design1r0110 Hana Děcká Design nádobí v historii Pravěk různé zdobení keramiky 3500 př. n. l.mezopotámie hrnčířský kruh Kvalita a dekor nádobí odznak příslušnosti

Úvod do knihařství. 1. Historie. TDZT, Úvod do knihařství. Vytvořil: Michaela Hanáková Vytvořeno dne: 18. 9. 2012. www.isspolygr.

Úvod do knihařství. 1. Historie. TDZT, Úvod do knihařství. Vytvořil: Michaela Hanáková Vytvořeno dne: 18. 9. 2012. www.isspolygr. Úvod do knihařství 1. Historie.isspolygr.cz Vytvořil: Michaela Hanáková Vytvořeno dne: 18. 9. 2012 Strana: 1/9 Škola Ročník 1. ročník (SOŠ, SOU) Název projektu Interaktivní metody zdokonalující proces

Alfons Maria Mucha (24. července 1860 Ivančice 14. července 1939 Praha)

Alfons Maria Mucha (24. července 1860 Ivančice 14. července 1939 Praha) Alfons Maria Mucha (24. července 1860 Ivančice 14. července 1939 Praha) A. ZVĚROKRUH Metodický výtvarný list úroveň B a C Ilustrační obrázek díla Alfonse Muchy: Zodiac. Zdroj: http://www.wikiart.org/en/alphonse-mucha/zodiac-1896

Podzimní zkušební období 23. srpna 17. září 2013

Podzimní zkušební období 23. srpna 17. září 2013 Ředitel Střední umělecké školy, Ostrava, příspěvkové organizace v souladu s ustanovením 79 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., ve znění zákona č. 472/2011 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném

Závěs z bílého, žlutého a červeného zlata z kolekce VIVA VISION SMALL PLANETS I. Ruční práce. Design: JITKA MLYNARČÍK KUDLÁČKOVÁ

Závěs z bílého, žlutého a červeného zlata z kolekce VIVA VISION SMALL PLANETS I. Ruční práce. Design: JITKA MLYNARČÍK KUDLÁČKOVÁ Závěs z bílého, žlutého a červeného zlata z kolekce VIVA VISION SMALL PLANETS I. Ruční práce. Design: JITKA MLYNARČÍK KUDLÁČKOVÁ Kvalita je krásná a oduševnělá. Radost je inspirace, vytváří hojnost a trvalou

UMĚNÍ VELKOMORAVSKÉ ŘÍŠE

UMĚNÍ VELKOMORAVSKÉ ŘÍŠE UMĚNÍ VELKOMORAVSKÉ ŘÍŠE Výtvarné umění zahrnuje složku 1. monumentální (kamenná církevní architektura, freska) 2. užitou (zlatnictví, kovářství) ARCHITEKTURA Mikulčická trojlodní bazilika Velkomoravský

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. VY_32_INOVACE_Pap020

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. VY_32_INOVACE_Pap020 Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu Šablona Označení materiálu CZ.1.07/1.5.00/34.0218 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_Pap020 Vypracoval(a),

Ústecký kraj Zastupitelstvo Ústeckého kraje. DODATEK Č. 34 KE ZŘIZOVACÍ LISTINĚ Č.J. 202/2001 příspěvkové organizace Ústeckého kraje bod 14. 3 příloha č. 3 Ústecký kraj Zastupitelstvo Ústeckého kraje DODATEK Č. 34 KE ZŘIZOVACÍ LISTINĚ Č.J. 202/2001 příspěvkové organizace Ústeckého kraje Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace

www.zlinskedumy.cz 1

www.zlinskedumy.cz 1 www.zlinskedumy.cz 1 PŘEHLED ČESKÉHO GOTICKÉHO MALÍŘSTVÍ MISTR THEODORIK EU peníze středním školám, Gymnázium Valašské Klobouky MISTR THEODORIK Theo = Bůh => božský mistr první český umělec, kterého známe

KACHLE. Komorový řádkový kachel s heraldickým motivem Konec 15.-první pol. 16.století Čelní vyhřívací stěna 190x195mm, hl.

KACHLE. Komorový řádkový kachel s heraldickým motivem Konec 15.-první pol. 16.století Čelní vyhřívací stěna 190x195mm, hl. KACHLE Římsový korunní řádkový kachel s komorou Konec 15.-první pol. 16.století Čelní vyhřívací stěna 190x190mm Římsový korunní kachel s architektonickou výzdobou na čelní vyhřívací stěně (dále ČVS): po

Olomoucká obrazárna IV

Olomoucká obrazárna IV Olomoucká obrazárna IV Evropské malířství 19. století z olomouckých sbírek 25. 2. 25. 9. 2016 Arcidiecézní muzeum Olomouc Galerie KONCEPCE VÝSTAVY Marie Mžyková, Martina Potůčková KURÁTORKA VÝSTAVY Martina

První ochutnávka (díl třetí)

První ochutnávka (díl třetí) První ochutnávka (díl třetí) Výběr z nadcházejících aukcí, podzim 2017 text SKŘIVÁNEK JAN datum 22.09.2017 Loni na přelomu listopadu a prosince sběratelé a investoři na šesti aukcích utratili více než

ZAALPSKÁ RENESANCE. Karel Švuger DVK/ 3. ročník Červen2012. Obrazová dokumentace, postup renesančních tradic mimo Itálii VY_32_INOVACE_DVK22/11

ZAALPSKÁ RENESANCE. Karel Švuger DVK/ 3. ročník Červen2012. Obrazová dokumentace, postup renesančních tradic mimo Itálii VY_32_INOVACE_DVK22/11 ZAALPSKÁ RENESANCE Karel Švuger DVK/ 3. ročník Červen2012 VY_32_INOVACE_DVK22/11 Obrazová dokumentace, postup renesančních tradic mimo Itálii Francie ve francouzském renesančním malířství se prosazoval

Bydlení a nábytek 19. století

Bydlení a nábytek 19. století Bydlení a nábytek 19. století Klasicismus (z lat.): v nábytkářství období1770 1830, vychází ze slohuludvíka XVI., čerpá z odkazů antiky a renesance Empír (z franc.): slohové období vymezené ve Francii

Praha 28.5.2011 Kaiserštejnský palác

Praha 28.5.2011 Kaiserštejnský palác STARÉ EVROPSKÉ UMĚNÍ OLD EUROPEAN ART Praha 28.5.2011 Kaiserštejnský palác STARÉ EVROPSKÉ UMĚNÍ OLD EUROPEAN ART PRAHA 28.5.2011 KAISERŠTEJNSKÝ PALÁC MÍSTO KONÁNÍ / LOCATION: Kaiserštejnský palác Malostranské

Paměť v krajině Trojzemí

Paměť v krajině Trojzemí Paměť v krajině Trojzemí (100260207) Problematika drobných památek Drobné památky díla, která jsou vytvořena, upravena nebo alespoň umístěna cílenou lidskou činností vytvoření daného díla musí být vždy

CZ.1.07/1.4.00/21.2490 VY_32_INOVACE_117_VV8 RENESANCE. Základní škola a Mateřská škola Nikolčice, příspěvková organizace

CZ.1.07/1.4.00/21.2490 VY_32_INOVACE_117_VV8 RENESANCE. Základní škola a Mateřská škola Nikolčice, příspěvková organizace CZ.1.07/1.4.00/21.2490 VY_32_INOVACE_117_VV8 RENESANCE Základní škola a Mateřská škola Nikolčice, příspěvková organizace Mgr. Andrea Slavíková RENESANCE Renesance znamená znovuzrození římské antiky, ne

Zkrácený obsah učiva a hodinová dotace

Zkrácený obsah učiva a hodinová dotace Prima A 2 hodiny týdně Zkrácený obsah učiva a hodinová dotace Jmenovka linie, bod, plocha, písmo Portrét kresba, šrafování, kánon lidské hlavy Keramika modelování základních tvarů, lepení, glazování; plastika

Klentnická Madona v Diecézním muzeu v Brně

Klentnická Madona v Diecézním muzeu v Brně Klentnická Madona v Diecézním muzeu v Brně Klentnická Madona je v současné době zapůjčena do sbírky Diecézního muzea v Brně na Petrově. Je možné ji zde poprvé zhlédnout od 12. května 2015 nebo také během

CZ.1.07/1.5.00/34.0301

CZ.1.07/1.5.00/34.0301 Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Písek Pracovní list DUMu v rámci projektu Evropské peníze pro Obchodní akademii Písek", reg. č. CZ.1.07/1.5.00/34.0301 Kultura raného

9 OBRAZOVÁ PŘÍLOHA. 1. Lipová alej vedoucí k úpatí kopce se Skalkou.

9 OBRAZOVÁ PŘÍLOHA. 1. Lipová alej vedoucí k úpatí kopce se Skalkou. 9 OBRAZOVÁ PŘÍLOHA 1. Lipová alej vedoucí k úpatí kopce se Skalkou. 2. Kaple sv. Máří Magdalény na Skalce, Kryštof Dientzenhofer, 1692 1693, pohled z východu. 54 3. Zámek, Mníšek pod Brdy, pohled z jihovýchodu.

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE JAN PROUSEK (* ) Inventář osobního fondu

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE JAN PROUSEK (* ) Inventář osobního fondu ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE JAN PROUSEK (* 1857-1914) Inventář osobního fondu Časové rozmezí: 1895-1912 Značka fondu: 63 Číslo evidenčního listu NAD: 104 Evidenční číslo inventáře: 113 Zpracovala: Lucie

Základní škola Chodov, Husova 788, okr. Sokolov

Základní škola Chodov, Husova 788, okr. Sokolov Projekt : EU peníze školám - OP VK oblast podpory 1.4 s názvem Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách Registrační číslo projektu : CZ.1.07/1.4.00/21.0815 Číslo a název šablony klíčové aktivity

Roeland Savery dvorní malíř císaře Rudolfa II.

Roeland Savery dvorní malíř císaře Rudolfa II. Roeland Savery dvorní malíř císaře Rudolfa II. Praha, Národní galerie v Praze 7.12. 2010 20.3. 2011 Kortrijk, Broelmuseum 20. 4. 2011 18. 7. 2011 Výstava Roeland Savery dvorní malíř císaře Rudolfa II.

1. Název nadačního fondu: Nadační fond Dům umění. 2. Sídlo nadačního fondu: Na pozorce 1499/2, Praha 9,

1. Název nadačního fondu: Nadační fond Dům umění. 2. Sídlo nadačního fondu: Na pozorce 1499/2, Praha 9, VÝROČNÍ ZPRÁVA 2015 Základní informace: Zřizovatelem fondu je pan David Fiala. Název a sídlo nadačního fondu: 1. Název nadačního fondu: Nadační fond Dům umění. 2. Sídlo nadačního fondu: Na pozorce 1499/2,

Obrazové přílohy. Komplex plzeňské radnice

Obrazové přílohy. Komplex plzeňské radnice Obrazové přílohy Obr. 1 Komplex plzeňské radnice 60 Obr. 2 Plzeňská radnice 61 Obr. 3 Náměstí republiky 62 Obr. 4 Císařský dům Obr. 5 Pechovský dům 63 Obr. 6 Půdorys staré Plzně 64 Obr. 7 Plzeň městský

ČESKÉ BAROKNÍ MALÍŘSTVÍ

ČESKÉ BAROKNÍ MALÍŘSTVÍ ČESKÉ BAROKNÍ MALÍŘSTVÍ Karel Švuger DVK/ 3. ročník Září 2012 VY_32_INOVACE_DVK23/13 Obrazová dokumentace, výrazné osobnosti vrcholného baroka Karel Škréta, 1610 1674 pocházel z protestantské rodiny, po

1. Pohled na výstaviště. 2. Vstupní brána výstaviště. 3. "Rue de Nations"

1. Pohled na výstaviště. 2. Vstupní brána výstaviště. 3. Rue de Nations 1. Pohled na výstaviště 2. Vstupní brána výstaviště 3. "Rue de Nations" 15 4. Jan Kotěra: pravá stěna interiéru s vitrínou, kamenný reliéf S. Suchardy 5. Celda Klouček: opukový portál 6. oltář s Madonou,

Kněž kostel sv. Bartoloměje

Kněž kostel sv. Bartoloměje Kněž kostel sv. Bartoloměje (Opis z knihy Umělecké památky Čech oddíl Čáslavsko od D.A. Birnbaumové, vydané 1929) Filiální kostel sv.bartoloměje, prvně se uvádí jako farní r.1362. Byl tehdy farním kostelem

9. Obrazová příloha 10. Seznam vyobrazení

9. Obrazová příloha 10. Seznam vyobrazení 9. Obrazová příloha 10. Seznam vyobrazení 1. Antonio Maria Nicolao Beduzzi, Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Moravské Třebové, průčelí. Po 1726. (I. Krsek Zd. Kudělka M. Stehlík J. Válka, Umění baroka

RESTAURÁTORSKÁ ZPRÁVA ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM V KROMĚŘÍŽI. Václav Nosecký - Setkání Jáchyma s Annou

RESTAURÁTORSKÁ ZPRÁVA ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM V KROMĚŘÍŽI. Václav Nosecký - Setkání Jáchyma s Annou RESTAURÁTORSKÁ ZPRÁVA ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM V KROMĚŘÍŽI Václav Nosecký - Setkání Jáchyma s Annou restauroval Peter Stirber ak.mal. 2016 Setkání Jáchyma s Annou Název díla: Inv. číslo: KE 1006, O 275 Majitel:

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Český jazyk,

MEZINÁRODNÍ POZDNÍ GOTIKA

MEZINÁRODNÍ POZDNÍ GOTIKA MEZINÁRODNÍ POZDNÍ GOTIKA Karel Švuger DVK/ 3. ročník Červen 2012 VY_32_INOVACE_DVK22/02 Obrazová dokumentace, malířství mimo Itálii představitelem freskové malby byl SIMONE MARTINI (1280 1344) italský

Malovaný nábytek ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov. Pelhřimov - Praha, podzim 2012

Malovaný nábytek ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov. Pelhřimov - Praha, podzim 2012 Malovaný nábytek ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov. Pelhřimov - Praha, podzim 2012 4356/R Police malovaná, 2/4 19. století, Vysočina, v. 38 x d. 137 x hl. 12.5 cm Police svým tektonickým i zdobným provedením

Ročník VII. Výtvarná výchova. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed.

Ročník VII. Výtvarná výchova. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed. IX Barevné cvičení Podzim Kolik barev má podzim Tempera, akvarel Detail obličeje oko, ucho, ústa Hlava z profilu Hlava en face Kresba tužkou Beseda o umění J. Mánes: Josefína Video Mistrovská díla z českých