Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů. Historie a motivace

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů. Historie a motivace"

Transkript

1 ! Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů Historie a motivace prof. Ing. Ivan Zelinka, Ph.D. Department of Computer Science Faculty of Electrical Engineering and Computer Science VŠB-TUO 17. listopadu Ostrava-Poruba Czech Republic! Phone: GSM: prof. Ing. Ivan Zelinka, Ph.D.

2 Motivace

3 Havárie Spanair MD-82, Madrid, 2008 V r havaroval Spanair MD-82 při vzletu v Madridu, zahynulo 154 lidí, byla to nejhorší letecké tragédie Španělska za posledních 25 roků. Orgány vyšetřující 2008 havárii letu Spanair 5022 objevili centrálního počítačového systému, sloužícího ke sledování provozu, že technické problémy letadla byly způsobeny škodlivým softwarem. Interní zpráva vydaná leteckou společností odhalila infikovaný počítač který neodhalil tři technické problémy s letadly, která by v případě zjištění, zabránily vzlétnutí letadla - podle zpráv ve španělském deníku El País. Americká Národní rada pro bezpečnost dopravy ohlásila v předběžném šetření, že letadlo vzlétlo s klapkami a sloty zasunutými - a že žádný zvukový signál na to neupozornil. Malware v počítači Spanair byla identifikován jako typ trojského koně.

4 Škody

5 Viry působí firmám obrovské škody Tři viry, které se masivně šířily v posledních dvou týdnech, nakazily milióny počítačů a podle údajů firmy MessageLabs rozeslaly po internetu více než sto miliónů infikovaných ů. Vzhledem k tomu, že působení nákaz ještě neskončilo, žádná z analytických agentur nezveřejnila odhad celkových škod. Samotný virus Blaster/LovSan zatím způsobil podle specializované firmy na vyhledávání původců útoku TrueSecure škody asi za dvě miliardy dolarů. Útokům internetových červů podlehly například kanadské aerolinie Air Canada, americká dopravní firma CSX, centrální banka v americké Atlantě nebo centrála švédského telekomunikačního gigantu TeliaSonera. Ve Spojených státech docházelo několik dnů za sebou ke zpožďování vlaků, protože vypadl signální systém řízený počítači. V neděli 23. srpna málem nevyšel prestižní deník New York Times. Sobig. F napadl redakční počítačový systém. Přitom Sobig. F je ještě relativně nevinný. Napadá sice počítače a ochromuje elektronickou komunikaci. Ale například neničí datové soubory. Společnost Computer Economics, která se zabývá výzkumem počítačového trhu, uvádí, že podle předběžných odhadů by měly viry způsobit letos škody v celkové výši 13 miliard dolarů.

6 Trochu statistiky Rootkit (vyslovuj [růtkyt]) je sada počítačových programů a technologií, pomocí kterých lze maskovat přítomnost zákeřného software v počítači (například přítomnost virů, trojských koňů, spyware a podobně).

7 Trochu statistiky

8 Špionáž - Na Írán zaútočil počítačový vir, tvářil se jako vládní soubory Íránští vědci zachytili nebezpečný počítačový vir Stars a nyní ho zkoumají v laboratořích. Špionážní vir je podle nich součástí kybernetického tažení, které proti Teheránu vedou jeho nepřátelé. Loni napáchal škody na íránských jaderných zařízeních virus Stuxnet. V posledních osmi měsících je to už druhý vážný útok na íránské počítačové systémy. "Naši mladí experti byli naštěstí schopni virus Stars objevit a nyní ho zkoumají v laboratořích," řekl šéf íránské civilní obrany Gholámreza Džalálí. Džalálí neprozradil, co měl Stars napadnout. Podle něj se přesná charakteristika viru stále zkoumá. "Stars si rozumí s počítačovými systémy a v počáteční fázi působí jen malé škody a může být lehce zaměnitelný se soubory vládních organizací," přiblížil Džalálí. Virus Stuxnet stále hrozí Irán z útoku podle britského listu The Guardian okamžitě obvinil nepřátele, kteří údajně usilují o podkopání jaderného programu země. Obavy z cíleného kyberútoku jsou v Íránu na místě. Loni na íránská jaderná zařízení zaútočil virus Stuxnet, který experti popisují jako první řízenou kybernetickou střelu, která měla ochromit nukleární program země. To se částečně i povedlo. Stuxnet vyřadil z provozu několik centrifug potřebných k výrobě jaderného paliva v nukleárním komplexu v Natanzu a poškodil počítače jaderného reaktoru v Búšehru. Podle Íránců však vědci virus neutralizovali dřív, než stačil napáchat větší škody. Podle amerického listu The New York Times virus vyvinuli američtí a izraelští odborníci a dva roky ho testovali v izraelském jaderném zařízení Dimona. Džalálí i osm měsíců po incidentu připustil, že Stuxnet stále představuje jisté nebezpečí.

9 Špionáž - Nový počítačový virus jako nástroj mezinárodní špionáže Ruská společnost, specializující se na počítačovou bezpečnost, vydala 28. května prohlášení, ve kterém oznamuje, že objevila nový virus, který se zaměřuje na mezinárodní špionáž. Virus, označovaný jako Flame", je schopen shromažďovat data, zapínat mikrofony připojené k počítači, aby nahrával případné rozhovory, pořizovat snímky obrazovky a ukládat obsah konverzace z instant messangerových klientů. Vitalij Kamluk je hlavním expertem na malware společnosti Kaspersky Lab, která virus Flame zachytila. Podle Kamluka napovídá velikost a komplexnost řešení viru, že byl pravděpodobně vytvořen pro nějakou vládu. Virus byl zřejmě vyvinut stejnými lidmi, kteří stojí i za červem Stuxnet. Objevují se spekulace, že Stuxnet, který v roce 2010 zaútočil na počítače spojené s íránským jaderným programem, byl vyvinut v Izraeli a Spojených státech. Myslíme si, že se jedná o poměrně vzácný příklad virtuální zbraně, která dokládá, že tu v současnosti probíhají utajené kybernetické válečné operace. Jednou z definic kybernetické války je právě její kompletní utajení, je to vlastně její klíčová charakteristika. Pokud dojde k prozrazení útoku, znamená to, že nebyl úspěšný," uvádí Vitalij Kamluk.

10 Kybenetická válka - Kybernetické schopnosti čínské armády představují pro USA vážnou hrozbu Vojenské počítačové sítě, které čínská vláda vyvíjí pro případ kybernetických válek, představují vážnou hrozbu pro vojenské operace USA v případě konfliktu. Uvádí to březnová zpráva sestavená zbrojní firmou Northrop Grumman pro americký kongres. Studie určená výboru pro ekonomické a bezpečnostní otázky mezi USA a Čínou líčí alarmující obraz překotného vývoje kybernetických schopností čínské lidové armády, k němuž v posledních letech dochází. Analytikové na základě velkého množství podkladů tvrdí, že čínský režim se pokouší o integraci propracovaných počítačových sítí do širšího vojenského a výzvědného kontextu. Panují obavy, že tento moderní potenciál by mohl být využit pro účely kybernetické války vůči Spojeným státům a vyřadit nebo poškodit jejich vojenské zařízení. Nebezpečí podle zprávy spočívá i v tom, že o napadení by se americká strana dozvěděla až po samotném útoku, nikoli předtím. Jak upozorňuje zpráva, vojensko-počítačové možnosti asijské země jsou rozvíjeny za pomoci zahraničních firem, přičemž kromě vojenského využití se kybernetická válka čínské strany soustřeďuje také na získávání cenného intelektuálního vlastnictví amerických společností. Agentura Bloomberg vloni v prosinci napsala, že čínští hackeři napadli 760 firem, zatímco Wall Street Journal odhaduje, že americké společnosti přišly díky krádežím intelektuálního vlastnictví (včetně počítačových útoků) o 50 miliard dolarů.

11 Kybernetická studená válka je stále nebezpečnější Stuxnet malware je předzvěstí nové éry kybernetické války Stuxnet je jiný, než většina malware - škodlivého softwaru. Program se nenabourává do finanční sféry, avšak experti se domnívají, že na jeho vývoj padly milióny dolarů. Stuxnet je kybernetická zbraň, která dokáže převzít kontrolu nad stroji, k jejichž obsluze se používají počítače, a to i nad těmi, které nejsou připojeny k internetu. Tvůrce Stuxnetu není znám, program sám však představuje první výstřel nového typu války. 26. září ohlásila íránská média, že malware Stuxnet byl objeven v búšehruské jaderné elektrárně a napadl IP adresy více než počítačových systémů. Malware se šířil dál a útočil na systémy po celém světě, včetně Spojených států, Indie a Číny. Krátce nato náměstek amerického ministra obrany William Lynn oznámil, že Pentagon a Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vyvíjejí nové kybernetické strategie, které mají v plánu rozšiřovat i na mezinárodní úrovni, s tím, že vláda USA začala zavádět různé iniciativy na obranu Spojených států v digitální éře." Každý den jsou americké vojenské a civilní sítě tisíckrát sondovány a milionkrát skenovány," píše Lynn a dodává: Protivníci získali z amerických sítí, spojeneckých sítí a ze sítí průmyslových partnerů tisíce souborů, včetně plánů zbraní, operačních plánů a sdělovacích dat."

12 Kybernetická studená válka je stále nebezpečnější Stuxnet malware je předzvěstí nové éry kybernetické války Během akce Rady zahraničních vztahů konané 1. října Lynn řekl, že bude existovat pět pilířů kyber-strategie, z nichž hned ten první chápe kyberprostor takový, jaký je: jako nové válečné území. Stejně jako země, moře, vzduch a vesmír, musíme zacházet s kybernetickým prostorem jako s oblastí, v níž budeme operovat, kterou budeme chránit a se kterou budeme nakládat z pohledu vojenských doktrín". Zbylé pilíře jsou věnovány aktivní počítačové obraně, ochraně rozvodných sítí, dopravních sítí a finančních sítí, spolupráci se spojenci za použití konceptu studené války" ve smyslu sdílení zpravodajských informací a technologií, a správě zdrojů tak, aby zajistily Spojeným státům potřebné technické prostředky k obraně proti útokům jakéhokoli původu. V budoucnu se jakákoli válka na nebi, zemi či moři bude také odehrávat v kybernetickém světě," uvedl v ové korespondenci Roel Schouwenberg, vedoucí vědecký pracovník v oblasti malwaru anti-virové společnosti Kaspersky Lab.

13 Kybernetické zbraně Nemyslím si, že si uvědomují, jak zásadní a zranitelné naše systémy jsou. Naše doprava na ně spoléhá, stejně tak naše logistika a zásobování," říká Jonkman. Tři nebo čtyři hlavní databáze - a můžete zastavit veškeré dodávky jídla v USA." Podle Jonkmana jakákoli účinná počítačová strategie bude muset být důkladná. K plné ochraně počítačových systémů bude proto nějaké formě dohledu muset podléhat i hardware. Poznamenal, že v minulosti již bylo zjištěno, že Čína přidávala viry do firmware - základního softwaru samotných zařízení. Takže pokud nakupujeme hardware odtamtud, cokoliv, co přijde do Států, se snadno může změnit v zadní vrátka, protože oni [čínské podniky] jsou pod kontrolou vlády. Pokud chceme skutečně chránit náš národ, musíme si také sami postavit hardware," podotýká Jonkman. Podle toho, co Jonkman říká kybernetická válka nejsou jen hackeři v jedné místnosti, útočící na hackery v jiné místnosti". Je to útok na infrastrukturu a obrovské množství infrastruktury mohou ovlivnit drobné maličkosti - například ovládání rozvodny elektrické sítě; nebo rozvážku jídla; nebo zavirovat počítač centrálního vodárenského systém v New Yorku, který umí otevírat a zavírat ventily nebo přidávat či odebírat chemikálie."

14 Z pytláka nejlepší hajný: dobří hackeři se snaží počítačové systémy chránit Ve světě počítačů jsou dobří hackeři, kteří naše systémy zabezpečují a zlí hackeři, kteří se nám snaží do systémů nabourat a poničit data či ukrást informace. V IBM zaměstnávají takzvané White Hat hackery, kteří se starají o bezpečnost počítačových systémů a softwaru. Musíme zajistit, že je ten systém bezpečný. Jedním způsobem, jak to udělat, je provést etický průnik. Při této činnosti se lidé vlastně snaží nabourat do systému a překonat a obejít různé ochranné mechanizmy, které systém má," říká Adi Sharabani ze Security Architecture & Strategy z IBM. Sharabani říká, že hackeři používají celou řadu metod od automatizovaných nástrojů až po ruční metodologie: Představte si, že systém je budova. Já budu zkoumat dveře, okna, střechu, každé místo, kudy bych se mohl dostat dovnitř. A pak analyzuji všechna omezení, která každý z těchto vstupních bodů má. No a pak se budu snažit vymyslet, jak tato omezení překonat."

15 Historie

16 Historie

17 Historie Late 1960s - early 1970s Periodically on the mainframes at that period of time there appeared programs called "the rabbit". These programs cloned themselves, occupied system resources, thus lowering the productivity of the system. Most probably "rabbits" did not copy themselves from system to system and were strictly local phenomena - mistakes or pranks by system programmers servicing these computers. The first incident which may be well called an epidemic of "a computer virus", happened on the Univax 1108 system. The virus called "Pervading Animal" merged itself to the end of executable files - virtually did the same thing as thousands of modern viruses do. The first half of 1970s "The Creeper" virus created under the Tenex operating system used global computer networks to spread itself. The virus was capable of entering a network by itself by modem and transfer a copy of itself to remote system. "The Reeper" anti-virus program was created to fight this virus, it was the first known anti-virus program. Early 1980s Computers become more and more popular. An increasing number of program appears written not by software companies but by private persons, moreover, these programs may be freely distributed and exchanged through general access servers - BBS. As a result there appears a huge number of miscellaneous "Trojan horses", programs, doing some kind of harm to the system when started.

18 Historie 1981 "Elk Cloner" bootable virus epidemics started on Apple II computers. The virus attached itself to the boot sector of diskettes to which there were calls. It showed itself in many ways - turned over the display, made text displays blink and showed various messages The first IBM PC virus "Brain" pandemic began. This virus infecting 360 KB diskettes became spread over the world almost momentarily. The secret of a "success" like this late probably in total unpreparedness of computer society to such a phenomenon as computer virus. The "Brain" virus was the first stealth virus, too - if there was an attempt to read the infected sector, the virus substituted it with a clean original one. Also in 1986 a programmer named Ralph Burger found out that a program can create copies of itself by adding its code to DOS executables. His first virus called "VirDem" was the demonstration of such a capability. This virus was announced in December 1986 at an underground computer forum, which consisted of hackers, specializing at that time on cracking VAX/VMS systems (Chaos Computer Club in Hamburg).

19 Historie 1987 "Vienna" virus appears. Some more IBM PC viruses are being written independently in the same year. They are: "Lehigh", infecting the COMMAND.COM file only; "Suriv-1" a.k.a. "April1st", infecting COM files; "Suriv-2", infecting (for the first time ever) EXE files; and "Suriv-3", infecting both COM and EXE files. There also appear several boot viruses ("Yale" in USA, "Stoned" in New Zealand, "PingPong" in Italy), and the first self encrypting file virus "Cascade". Non-IBM computers are also not forgotten: several viruses for Apple Macintosh, Commodore Amiga and Atari ST have been detected. In December of 1987 there was the first total epidemics of a network virus called "Christmas Tree", written in REXX language and spreading itself under the VM/CMS operating environments. On the ninth of December this virus was introduced into the Bitnet network in one of West German universities, then via gateway it got into the European Academic Research Network (EARN) and then into the IBM Vnet. In four days the virus paralyzed the network, which was overflowing with copies of it. On start-up the virus output an image of the Christmas tree and then sent copies of itself to all the network users whose addresses were in the corresponding system files NAMES and NETLOG.

20 Historie 1988 On Friday the several companies and universities in many countries of the world "got acquainted" with the "Jerusalem" virus. On that day the virus was destroying files which were attempted to be run. Probably this is one of the first MS-DOS viruses which caused a real pandemic, there were news about infected computers from Europe, America and the Middle East. Incidentally the virus got its name after one of the places it stroke - the Jerusalem University. "Jerusalem" together with several other viruses ("Cascade", "Stoned", "Vienna") infected thousands of computers still being unnoticed - anti-virus programs were not as common then as they are now, many users and even professionals did not believe in the existence of computer viruses. It is notable that in the same year the legendary computer guru Peter Norton announced that computer viruses did not exist. He declared them to be a myth of the same kind as alligators in New York sewers. Nevertheless this delusion did not prevent Symantec from starting its own anti-virus project Norton Anti-virus after some time. Notoriously false messages about new computer viruses started to appear, causing panic among the computer users. One of the first virus hoaxes of this kind belongs to a Mike RoChenle (pronounced very much like "Microchannel"), who uploaded a lot of messages to the BBS systems, describing the supposed virus copying itself from one BBS to another via modem using speed 2400 baud for that. Funny as it may seem many users gave up 2000 baud standard of that time and lowered the speed of their modems to 1200 baud. Similar hoaxes appeared even now. The most famous of them so far are GoodTimes and Aol4Free.

21 Historie 1988 November 1988: a total epidemic of a network virus of Morris (a.k.a. Internet Worm). This virus infected more than 6000 computer systems in USA (including NASA research Institute) and practically paralyzed their work. Because of erratic code of the virus it sent unlimited copies of itself to other network computers, like the "Christmas Tree" worm virus, and for that reason completely paralyzed all the network resources. Total losses caused by the Morris virus were estimated at 96 millions of dollars. This virus used errors in operating systems Unix for VAX and Sun Microsystems to propagate. Besides the errors in Unix the virus utilized several more original ideas, for example picking up user passwords. December 1988: the season of worm viruses continues this time in DECNet. Worm virus called HI.COM output and image of spruce and informed users that they should "stop computing and have a good time at home!!!" There also appeared new anti-virus programs for example, Doctors Solomon's Anti-virus Toolkit, being one of the most powerful anti-virus software presently.

22 Historie 1989 New viruses "Datacrime", "FuManchu" appear, as do the whole families like "Vacsina" and "Yankee". The first one acted extremely dangerously - from October 13th to December 31st it formatted hard disks. This virus "broke free" and caused total hysteria in the mass media in Holland and Great Britain. September 1989: 1 more anti-virus program begins shipping - IBM Anti-virus. October 1989: one more epidemic in DECNet, this time it was worm virus called "WANK Worm". December 1989: an incident with a "Trojan horse" called "AIDS". 20,000 copies were shipped on diskettes marked as "AIDS Information Diskette Version 2.0". After 90 boot-ups the "Trojan" program encrypted all the filenames on the disk, making them invisible (setting a "hidden" attribute) and left only one file readable - bill for $189 payable to the address P.O. Box 7, Panama. The author of this program was apprehended and sent to jail. Also in 1989 began a total epidemics of computer viruses in Russia, caused by the same "Cascade", "Jerusalem" and "Vienna", which besieged the computers of Russian users. Luckily Russian programmers pretty quickly discovered the principles of their work, and virtually immediately there appeared several domestic anti-viruses, and AVP (named "-V") those time, was one of them.

23 Historie 1990 This year brought several notable events. The first one was the appearance of the first polymorphic viruses "Chameleon" (a.k.a. "V2P1", "V2P2", and "V2P6"). Until then the anti-virus programs used "masks" - fragments of virus code - to look for viruses. After "Chameleon"'s appearance anti-virus program developers had to look for different methods of virus detection. The second event was the appearance of Bulgarian "virus production factory": enormous amounts of new viruses were created in Bulgaria. Disease wears the entire families of viruses "Murphy", "Nomenclatura", "Beast" (or "512", "Number-of-Beast"), the modifications of the "Eddie" virus etc. A certain Dark Avenger became extremely active, making several new viruses a year, utilizing fundamentally new algorithms of infecting and covering of the tracks in the system. It was also in Bulgaria that the first BBS opens, dedicated to exchange of virus code and information for virus makers. In July 1990 there was an incident with "PC Today" computer magazine (Great Britain). It contained a floppy disk infected with "DiskKiller" virus. More than 50,000 copies were sold. In the second half of 1990 there appeared two Stealth monsters - "Frodo" and "Whale". Both viruses utilized extremely complicated stealth algorithms; on top of that the 9KB "Whale" used several levels of encrypting and anti-debugging techniques.

24 Historie 1991 Computer virus population grows continuously, reaching several hundreds now. Anti-viruses also show increasing activity: two software monsters at once (Symantec and Central Point) issue their own anti-virus programs - Norton Anti-virus and Central Point Anti-virus. They are followed by less known anti-viruses from Xtree and Fifth Generation. In April a full-scale epidemic broke out, caused by file and boot polymorphic virus called "Tequila", and in September the same kind of story happened with "Amoeba" virus. Summer of 1991: "Dir_II" epidemic. It was a link virus using fundamentally new methods of infecting files.

25 Historie 1992 Non-IBM PC and non-ms-dos viruses are virtually forgotten: "holes" in global access network are closed, errors corrected, and network worm viruses lost the ability to spread themselves. File-, boot- and file-boot viruses for the most widely spread operating system (MS-DOS) on the most popular computer model (IBM PC) are becoming more and more important. The number of viruses increases in geometrical to progression; various virus incidents happen almost every day. Miscellaneous anti-virus programs are being developed, dozens of books and several periodic magazines on anti-viruses are being printed. A few things stand out: Early 1992: the first polymorphic generator MtE, serving as a base for several polymorphic viruses which follow almost immediately. Mte was also the prototype for a few forthcoming polymorphic generators. March 1992: "Michelangelo" virus epidemics (a.k.a. "March6") and the following hysteria took place. Probably this is the first known case when anti-virus companies made fuss about this virus not to protect users from any kind of danger, but attract attention to their product, that is to create profits. One American anti-virus company actually announced that on the 6th of March the information on over five million computers will be destroyed. As a result of the fuss after that the profits of different anti-virus companies jumped several times; in reality only about 10,000 computers suffered from that virus. July 1992: The first virus construction sets were made, VCL and PS-MPC. They made large flow of new viruses even larger. They also stimulated virus makers to create other, more powerful, construction sets, as it was done by MtE in its area. Late 1992: The first Windows virus appears, infecting this OS's executables, and starts a new page in virus making.

26 Historie 1993 Virus makers are starting to do some serious damage: besides hundreds of mundane viruses which are no different than their counterparts, besides the whole polymorphic generators and construction sets, besides new electronic editions of virus makers there appear more and more viruses, using highly unusual ways of infecting files, introducing themselves into the system etc. The main examples are: "PMBS", wording in Intel protected mode. "Strange" (or "Hmm") - a "masterpiece" of Stealth technology, however fulfilled on the level of hardware interrupts INT 0Dh and INT 76h. "Shadowgard" and "Carbunkle", which widened debt range of algorithms of companion viruses. "Emmie", "Metallica", "Bomber", "Uruguay" and "Cruncher" - the use of fundamentally new techniques of "hiding" of its own code inside the infected files. In spring of 1993 Microsoft made its own anti-virus MSAV, based on CPAV by Central Point.

27 Historie 1994 The problem of CD viruses is getting more important. Having quickly gained popularity CD disks became one of the main means of spreading viruses. There are several simultaneous cases when a virus got to the master disk when preparing the batch CDs. As a result of that a fairly large number (tens of thousands) of infected CDs hit the market. Of course they cannot be cured, they just have to be destroyed. Early in that year in Great Britain there popped out two extremely complicated polymorphic viruses, "SMEG.Pathogen" and "SMEG.Queeg. Their author placed infected files to a BBS, causing real panic and fear of epidemics in mass media. Another wave of panic was created by a message about a supposed virus called "GoodTimes", spreading via the Internet and infecting a computer when receiving . No such virus really existed, but after some time there appeared a usual DOS virus containing text string "Good Times". It was called "GT-Spoof". Law enforcement increases its activities: in Summer of 1994 the author of SMEG was "sorted out" and arrested. Approximately at the same time also in Great Britain there was arrested an entire group of virus makers, who called themselves ARCV (Association for Really Cruel Viruses). Some time later one more author of viruses was arrested in Norway.

28 Historie 1994 There appear some new unusual enough viruses: January 1994: "Shifter" - the first virus infecting object modules (OBJ files). "Phantom1" - the cause of the first epidemic of polymorphic virus in Moscow. April 1994: "SrcVir" -- the virus family infecting program source code (C and Pascal). June 1994: "OneHalf" - one of the most popular viruses in Russia so far starts a total epidemics. September 1994: "3APA3A" - a boot-file virus epidemic. This virus uses a highly unusual way of incorporating into MS-DOS. No anti-virus was ready to meet such kind of a monster. In 1994 (Spring) one of the anti-virus leaders of that time - Central Point - ceased to exist, acquired by Symantec, which by that time managed to "swallow" several minor companies, working on antiviruses - Peter Norton Computing, Cetus International and Fifth Generation Systems.

29 Historie 1995 Nothing in particular among DOS viruses happens, although there appear several complicated enough monster viruses like "NightFall", "Nostardamus", "Nutcracker", also some funny viruses like "bisexual" virus "RMNS" and BAT virus "Winstart". The "ByWay" and "DieHard2" viruses become widespread, with news about infected computers coming from all over the world. February 1995: an incident with Microsoft: Windows95 demos disks are infected by "Form". Copies of these disks were sent to beta testers by Microsoft; one of the testers was not that lazy and tested the disks for viruses. Spring 1995: two anti-virus companies - ESaSS (ThunderBYTE anti-virus) and Norman Data Defense (Norman Virus Control) announce their alliance. These companies, each making powerful enough anti- viruses, joined efforts and started working on a joint anti-virus system. August 1995: one of the turning points in the history of viruses and anti-viruses: there has actually appeared the first "alive" virus for Microsoft Word ("Concept"). In some month the virus "tripped around the world", pesting the computers of the MS Word users and becoming a firm No. 1 in statistic research held by various computer titles.

30 Historie 1996 January 1996: two notable events - the appearance of the first Windows95 virus ("Win95.Boza") and the epidemics of the extremely complicated polymorphic virus "Zhengxi" in St. Petersburg (Russia). March 1996: the first Windows 3.x virus epidemic. The name of the virus is "Win.Tentacle". This virus infected a computer network a hospital and in several other institutions in France. This event is especially interesting because this was the FIRST Windows virus on a spree. Before that time all the Windows viruses had been living only in collections and electronic magazines of virus makers, only boot viruses, DOS viruses and macro viruses were known to ride free. June 1996: "OS2.AEP" - the first virus for OS/2, correctly infecting EXE files of this operating system. Earlier under OS/2 there existed only the viruses writing themselves instead of file, destroying it or acting as companions. July 1996: "Laroux" - the first virus for Microsoft Excel caught live. The idea of "Laroux", like that of Microsoft Word viruses, was based on the presence of so-called macros (or Basic programs) in the files. Such programs can be included into both electronic spreadsheets of Microsoft Excel and Microsoft Word documents. As it turned out the Basic language built into Microsoft Excel also allows to create viruses.

31 Historie 1996 December 1996: "Win95.Punch" - the first "memory resident" virus for Windows95. It stays in the Windows memory as a VxD driver, hooks file access and infects Windows EXE files that are opened. In general the year 1996 is the start of widespread virus intervention into the Windows32 operating system (Windows95 and WindowsNT) and into the Microfoft Office applications. During this and the next year several dozens of Windows viruses and several hunsdreds of macro viruses appeared. Many of them used new technologies and methods of infection, including stealth and polymorphic abilities. That was the next round of virus evolution. During two years they repeated the way of improving similar to DOS viruses. Step by step they started to use the same features that DOS viruses did 10 years beforehand, but on next technological level.

Lovci Treasure hunters

Lovci Treasure hunters Nespoutáni létem Unfettered summer strana / page 3 Daniela Šulcová your key to KVADOS Magazín pro klienty společnosti KVADOS Magazine for KVADOS company clients Léto / Summer 2013 30 Vášeň / Passion 19

Více

DALTON INTERNATIONAL. www.daltoninternational.org

DALTON INTERNATIONAL. www.daltoninternational.org 2004 DALTON INTERNATIONAL www.daltoninternational.org CONTENTS / OBSAH 3/ Miloš Šifalda Jana Šancová 4/ Dalibor Lasovský 5/ Ellen C. Stein 7/ Matthew Fleischer 8/ Karel Rýdl 10/ Benjamin Taaffe 12/ Jane

Více

CENTROPOL ENERGY Výroční zpráva Annual Report

CENTROPOL ENERGY Výroční zpráva Annual Report CENTROPOL ENERGY Výroční zpráva Annual Report 2014 2014 CENTROPOL ENERGY Výroční zpráva Annual Report Obsah Table of Contents Úvodní slovo předsedy představenstva 7 Chief Executive Officer's introductory

Více

zapomenuto Heroism Must Not Be Forgotten

zapomenuto Heroism Must Not Be Forgotten Hrdinství nesmí být zapomenuto Heroism Must Not Be Forgotten Praha, Plzeň, Ostrava, Dýšina u Plzně, ale samozřejmě také Paříž, Moskva, Berlín, Londýn, Dunkerque zkrátka celá Evropa slavila 60. výročí ukončení

Více

Průvodce inovačními službami Innovation Services Guidebook Česká republika / Czech Republic

Průvodce inovačními službami Innovation Services Guidebook Česká republika / Czech Republic Česká republika / Czech Republic The project is implemented through the CENTRAL EUROPE Programme and is co-financed by the European Regional Development Fund. 2 3 Úvod Introduction Tento vznikl za přispění

Více

SCIENTIFIC PAPERS OF THE UNIVERSITY OF PARDUBICE Series D Faculty of Economics and Administration 11 (2007)

SCIENTIFIC PAPERS OF THE UNIVERSITY OF PARDUBICE Series D Faculty of Economics and Administration 11 (2007) SCIENTIFIC PAPERS OF THE UNIVERSITY OF PARDUBICE Series D Faculty of Economics and Administration 11 (2007) Pardubice 2007 SCIENTIFIC PAPERS OF THE UNIVERSITY OF PARDUBICE Series D Faculty of Economics

Více

NEWS. Čtvrtletník společnosti / Quarterly newsletter EDIFICE construction & consulting, s.r.o. 1

NEWS. Čtvrtletník společnosti / Quarterly newsletter EDIFICE construction & consulting, s.r.o. 1 NEWS 2. podzim / autumn 2013 Čtvrtletník společnosti / Quarterly newsletter EDIFICE construction & consulting, s.r.o. 1 ČÍSLO TOHOTO VYDÁNÍ 3 757 500 000 Kč NUMBER OF THE ISSUE 3 757 500 000 CZK 2013:

Více

Akademie věd ČR hledá mladé vědce. Science education & Science communication. Vzdělávání a popularizace vědy

Akademie věd ČR hledá mladé vědce. Science education & Science communication. Vzdělávání a popularizace vědy Akademie věd ČR hledá mladé vědce Open Science Conference Science education & Science communication Mezinárodní konference Vzdělávání a popularizace vědy 27. 28. 02. 2014 Národní technická knihovna, Praha

Více

SÍŤ A TRÉNINK MEDIÁTORŮ INOVACÍ Tréninková příručka NETWORK AND TRAINING MEDIATORS OF INNOVATION Training quide

SÍŤ A TRÉNINK MEDIÁTORŮ INOVACÍ Tréninková příručka NETWORK AND TRAINING MEDIATORS OF INNOVATION Training quide SÍŤ A TRÉNINK MEDIÁTORŮ INOVACÍ Tréninková příručka NETWORK AND TRAINING MEDIATORS OF INNOVATION Training quide The project is implemented through the CENTRAL EUROPE Programme and is co-financed by the

Více

Katedra sociální práce a sociální politiky Pedagogická fakulta Univerzita Hradec Králové. Martin Smutek, Miroslav Kappl (eds.)

Katedra sociální práce a sociální politiky Pedagogická fakulta Univerzita Hradec Králové. Martin Smutek, Miroslav Kappl (eds.) PROMĚNY KLIENTA SLUŽEB SOCIÁLNÍ PRÁCE SOCIAL WORK CLIENT METAMORPHOSES rizika prevence rizika risks prevention risks Katedra sociální práce a sociální politiky Pedagogická fakulta Univerzita Hradec Králové

Více

Za celou redakci PrímaLEXu Kateřina Bukovská G E N E R Á L N Í P A R T N E R E L S A Č R

Za celou redakci PrímaLEXu Kateřina Bukovská G E N E R Á L N Í P A R T N E R E L S A Č R 2 Úvodník Vážení čtenáři, dovolte mi, abych Vám představila další vydání studentského časopisu PrímaLEX a přivítala Vás v novém akademickém roce. V současném čísle se ohlédneme za letními dobrodružstvími

Více

20 let obalového designu Twenty Years of Package design. Mladý obal 2015 Young Package 2015

20 let obalového designu Twenty Years of Package design. Mladý obal 2015 Young Package 2015 20 let obalového designu Twenty Years of Package design Mladý obal 2015 Young Package 2015 úvodník editorial Když jsme ve společnosti Model Obaly před dvaceti lety zakládali soutěž Mladý obal, ani se nám

Více

CZECH RADIO ČESKÉHO ROZHLASU

CZECH RADIO ČESKÉHO ROZHLASU CZECH RADIO ČESKÉHO ROZHLASU 2006 Obsah Content Obsah I. Programme II. Technology III. Non-programmin g Activities IV. Czec h Radio Communication V. Ratings and Audience VI. Economi c and Commercia l Activities

Více

SOKOL SAN FRANCISCO INC. GYMNASTIC ASSOCIATION EDUCATIONAL-SOCIAL AND CHARITY NON-PROFIT CULTURAL ORGANIZATION. http://www.sokolsf.

SOKOL SAN FRANCISCO INC. GYMNASTIC ASSOCIATION EDUCATIONAL-SOCIAL AND CHARITY NON-PROFIT CULTURAL ORGANIZATION. http://www.sokolsf. SOKOL SAN FRANCISCO INC. GYMNASTIC ASSOCIATION EDUCATIONAL-SOCIAL AND CHARITY NON-PROFIT CULTURAL ORGANIZATION http://www.sokolsf.org P.O. Box 5252, Walnut Creek, CA 94596-9998 E-mail: sokolsf@gmail.com

Více

THEATRE FACULTY JANÁČEK ACADEMY OF MUSIC AND PERFORMING ARTS IN BRNO 2010 SETKÁNÍ 2010 2014 SETKÁNÍ/ENCOUNTER XX XXI XXII XXIII XXIV

THEATRE FACULTY JANÁČEK ACADEMY OF MUSIC AND PERFORMING ARTS IN BRNO 2010 SETKÁNÍ 2010 2014 SETKÁNÍ/ENCOUNTER XX XXI XXII XXIII XXIV THEATRE FACULTY JANÁČEK ACADEMY OF MUSIC AND PERFORMING ARTS IN BRNO 2010 2014 SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2010 SETKÁNÍ XX XXI XXII XXIII XXIV 2010 2014 2010 2011 2012 2013 2014 2010 2014 THE INTERNATIONAL FESTIVAL

Více

Upper intermediate wordlist: English to Czech

Upper intermediate wordlist: English to Czech Upper intermediate wordlist: English to Czech Page No. English Part of Speech Definition Czech UNIT 1 13 appraisal n assessment or evaluation of how well you do your job hodnocení (toho, jak dobře člověk

Více

Obsah MVS 2. Jak lovit jednorožce (E. C. Hammerstein) 42. Nová adresa nakladatelství Prometheus 44 Nové svazky edice Dějiny matematiky 44

Obsah MVS 2. Jak lovit jednorožce (E. C. Hammerstein) 42. Nová adresa nakladatelství Prometheus 44 Nové svazky edice Dějiny matematiky 44 Obsah MVS 2 Setkání učitelů matematiky všech typů škol 4 N is a number film o Paulu Erdősovi 4 Spolupráce s Zentralblattem se dobře rozběhla 5 Sedmý světový kongres IFSA 97 Prague 6 EMS 9 Z obsahů EMS

Více

WUCC 2010 BOOK SAMPLE

WUCC 2010 BOOK SAMPLE WFDF WORLD ULTIMATE CLUB CHAMPIONSHIPS 3-10 JULY 2010 PRAGUE MISTROVSTVæ SVùTA KLUBÒ V ULTIMATE FRISBEE 3-10 âervence 2010 PRAHA Je milým zvykem oslavit památku velké a A nice tradition for commemorating

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2008 THE 2008 ANNUAL REPORT

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2008 THE 2008 ANNUAL REPORT VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2008 THE 2008 ANNUAL REPORT Sdružení pro integraci a migraci The asotiation for integration and migration Foto na obálce: Přemysl Fialka Ú V O D Vážení přátelé, rok 2008 byl pro naši

Více

Inovační systém České republiky Innovation System of Czech Republic průvodce/guidebook

Inovační systém České republiky Innovation System of Czech Republic průvodce/guidebook Inovační systém České republiky Innovation System of Czech Republic průvodce/guidebook The project is implemented through the CENTRAL EUROPE Programme and is co-financed by the European Regional Development

Více

Proceedings Information Technology for Practice 2012. Sborník přednášek Informační technologie pro praxi 2012

Proceedings Information Technology for Practice 2012. Sborník přednášek Informační technologie pro praxi 2012 Česká společnost pro systémovou integraci Moravskoslezská sekce Ekonomická fakulta, VŠB TU Ostrava EUNIS-CZ ve spolupráci s Nadací Karla Engliše Proceedings Information Technology for Practice 2012 Sborník

Více

THE JEWISH MUSEUM IN PRAGUE

THE JEWISH MUSEUM IN PRAGUE 4 2011 THE JEWISH MUSEUM IN PRAGUE Vážení čtenáři, S končícím rokem 2011 uzavíráme jednu dlouhou kapitolu vydávání Zpravodaje, jehož první číslo vyšlo v roce 1996. Další, už 15. ročník začne vycházet jednak

Více

uniqa pojišťovna, a.s. Myslete na štěstí SRDCEM! Take HEART for your happiness!

uniqa pojišťovna, a.s. Myslete na štěstí SRDCEM! Take HEART for your happiness! výroční zpráva 2014 ANNUAL REPORT uniqa pojišťovna, a.s. Myslete na štěstí SRDCEM! Take HEART for your happiness! UNIQA působí na českém pojistném trhu jako univerzální pojišťovna s kompletní paletou životního

Více

V roënì zpr va Annual Report

V roënì zpr va Annual Report V roënì zpr va Annual Report Content Základní údaje o společnosti..............................3 Zpráva představenstva o činnosti Software602 a. s. v roce...4 Prognóza pro roky 2002-2003..............................5

Více

Nic proti tomu chtít být lepší, hubenější,

Nic proti tomu chtít být lepší, hubenější, Novoroční předsevzetí u nás neletí Nic proti tomu chtít být lepší, hubenější, nebo si hned 1. ledna obout kecky a oběhnout dvakrát dům s dobrou vůlí začít konečně zdravě žít. Být však na sebe náročný jednou

Více

Vysokoškolské poradenství versus vysokoškolská pedagogika

Vysokoškolské poradenství versus vysokoškolská pedagogika Asociace vysokoškolských poradců, o. s. a Institut vzdělávání a poradenství Česká zemědělská univerzita v Praze 1. konference s mezinárodní účastí Vysokoškolské poradenství versus vysokoškolská pedagogika

Více

Eva Jiřičná Interview / Rozhovor. Rugby scores / Ragby boduje. Talent spotting / Zaostřeno na talenty. Design lovers / Milovníci designu 2/20 08

Eva Jiřičná Interview / Rozhovor. Rugby scores / Ragby boduje. Talent spotting / Zaostřeno na talenty. Design lovers / Milovníci designu 2/20 08 2/20 08 The Magazine of the British Chamber of Commerce in the Cr / časopis Britské OBCHODNÍ komory v ČR Eva Jiřičná Interview / Rozhovor Rugby scores / Ragby boduje Design lovers / Milovníci designu Talent

Více

1969/ 2009. Solidní obchodní jednání Špičková technická úroveň Vysoká kvalita Solid business conduct Top technical level High quality

1969/ 2009. Solidní obchodní jednání Špičková technická úroveň Vysoká kvalita Solid business conduct Top technical level High quality 1969/ 2009 Solidní obchodní jednání Špičková technická úroveň Vysoká kvalita Solid business conduct Top technical level High quality Úvod Obchodní značka Pragoprojekt oslaví v roce 2009 čtyřicet let působení

Více

O N T H E S I T U A T I O N O F L A B O R M I G R A N T S I N T I M E S O F E C O N O M I C C R I S I S O S I T U A C I P R A C O V N Í C H

O N T H E S I T U A T I O N O F L A B O R M I G R A N T S I N T I M E S O F E C O N O M I C C R I S I S O S I T U A C I P R A C O V N Í C H O N T H E S I T U A T I O N M I G R A N T Ů V D O B Ě O F L A B O R M I G R A N T S I N T I M E S O F E C O N O M I C C R I S I S O S I T U A C I P R A C O V N Í C H E K O N O M I C K É K R I Z E T E

Více

O2 l. O4 l. 05 l. Pracovní síly v průmyslové výrobě The workforce in industrial production

O2 l. O4 l. 05 l. Pracovní síly v průmyslové výrobě The workforce in industrial production 1 l 2014 VYDÁNÍ 11 l ISSUE 11 CZ l EN NOVÁ EVROPSKÁ SÍŤ LOGISTICKÝCH A PRŮMYSLOVÝCH PARKŮ PLOCHY PRO VAŠI VÝROBU A SKLADOVÁNÍ FLEXIBILNÍ PROSTOROVÝ KONCEPT IGOR ŠNIRC Leasing Manager IMMOPARK Košice a

Více