Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů. Historie a motivace

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů. Historie a motivace"

Transkript

1 ! Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů Historie a motivace prof. Ing. Ivan Zelinka, Ph.D. Department of Computer Science Faculty of Electrical Engineering and Computer Science VŠB-TUO 17. listopadu Ostrava-Poruba Czech Republic! Phone: GSM: prof. Ing. Ivan Zelinka, Ph.D.

2 Motivace

3 Havárie Spanair MD-82, Madrid, 2008 V r havaroval Spanair MD-82 při vzletu v Madridu, zahynulo 154 lidí, byla to nejhorší letecké tragédie Španělska za posledních 25 roků. Orgány vyšetřující 2008 havárii letu Spanair 5022 objevili centrálního počítačového systému, sloužícího ke sledování provozu, že technické problémy letadla byly způsobeny škodlivým softwarem. Interní zpráva vydaná leteckou společností odhalila infikovaný počítač který neodhalil tři technické problémy s letadly, která by v případě zjištění, zabránily vzlétnutí letadla - podle zpráv ve španělském deníku El País. Americká Národní rada pro bezpečnost dopravy ohlásila v předběžném šetření, že letadlo vzlétlo s klapkami a sloty zasunutými - a že žádný zvukový signál na to neupozornil. Malware v počítači Spanair byla identifikován jako typ trojského koně.

4 Škody

5 Viry působí firmám obrovské škody Tři viry, které se masivně šířily v posledních dvou týdnech, nakazily milióny počítačů a podle údajů firmy MessageLabs rozeslaly po internetu více než sto miliónů infikovaných ů. Vzhledem k tomu, že působení nákaz ještě neskončilo, žádná z analytických agentur nezveřejnila odhad celkových škod. Samotný virus Blaster/LovSan zatím způsobil podle specializované firmy na vyhledávání původců útoku TrueSecure škody asi za dvě miliardy dolarů. Útokům internetových červů podlehly například kanadské aerolinie Air Canada, americká dopravní firma CSX, centrální banka v americké Atlantě nebo centrála švédského telekomunikačního gigantu TeliaSonera. Ve Spojených státech docházelo několik dnů za sebou ke zpožďování vlaků, protože vypadl signální systém řízený počítači. V neděli 23. srpna málem nevyšel prestižní deník New York Times. Sobig. F napadl redakční počítačový systém. Přitom Sobig. F je ještě relativně nevinný. Napadá sice počítače a ochromuje elektronickou komunikaci. Ale například neničí datové soubory. Společnost Computer Economics, která se zabývá výzkumem počítačového trhu, uvádí, že podle předběžných odhadů by měly viry způsobit letos škody v celkové výši 13 miliard dolarů.

6 Trochu statistiky Rootkit (vyslovuj [růtkyt]) je sada počítačových programů a technologií, pomocí kterých lze maskovat přítomnost zákeřného software v počítači (například přítomnost virů, trojských koňů, spyware a podobně).

7 Trochu statistiky

8 Špionáž - Na Írán zaútočil počítačový vir, tvářil se jako vládní soubory Íránští vědci zachytili nebezpečný počítačový vir Stars a nyní ho zkoumají v laboratořích. Špionážní vir je podle nich součástí kybernetického tažení, které proti Teheránu vedou jeho nepřátelé. Loni napáchal škody na íránských jaderných zařízeních virus Stuxnet. V posledních osmi měsících je to už druhý vážný útok na íránské počítačové systémy. "Naši mladí experti byli naštěstí schopni virus Stars objevit a nyní ho zkoumají v laboratořích," řekl šéf íránské civilní obrany Gholámreza Džalálí. Džalálí neprozradil, co měl Stars napadnout. Podle něj se přesná charakteristika viru stále zkoumá. "Stars si rozumí s počítačovými systémy a v počáteční fázi působí jen malé škody a může být lehce zaměnitelný se soubory vládních organizací," přiblížil Džalálí. Virus Stuxnet stále hrozí Irán z útoku podle britského listu The Guardian okamžitě obvinil nepřátele, kteří údajně usilují o podkopání jaderného programu země. Obavy z cíleného kyberútoku jsou v Íránu na místě. Loni na íránská jaderná zařízení zaútočil virus Stuxnet, který experti popisují jako první řízenou kybernetickou střelu, která měla ochromit nukleární program země. To se částečně i povedlo. Stuxnet vyřadil z provozu několik centrifug potřebných k výrobě jaderného paliva v nukleárním komplexu v Natanzu a poškodil počítače jaderného reaktoru v Búšehru. Podle Íránců však vědci virus neutralizovali dřív, než stačil napáchat větší škody. Podle amerického listu The New York Times virus vyvinuli američtí a izraelští odborníci a dva roky ho testovali v izraelském jaderném zařízení Dimona. Džalálí i osm měsíců po incidentu připustil, že Stuxnet stále představuje jisté nebezpečí.

9 Špionáž - Nový počítačový virus jako nástroj mezinárodní špionáže Ruská společnost, specializující se na počítačovou bezpečnost, vydala 28. května prohlášení, ve kterém oznamuje, že objevila nový virus, který se zaměřuje na mezinárodní špionáž. Virus, označovaný jako Flame", je schopen shromažďovat data, zapínat mikrofony připojené k počítači, aby nahrával případné rozhovory, pořizovat snímky obrazovky a ukládat obsah konverzace z instant messangerových klientů. Vitalij Kamluk je hlavním expertem na malware společnosti Kaspersky Lab, která virus Flame zachytila. Podle Kamluka napovídá velikost a komplexnost řešení viru, že byl pravděpodobně vytvořen pro nějakou vládu. Virus byl zřejmě vyvinut stejnými lidmi, kteří stojí i za červem Stuxnet. Objevují se spekulace, že Stuxnet, který v roce 2010 zaútočil na počítače spojené s íránským jaderným programem, byl vyvinut v Izraeli a Spojených státech. Myslíme si, že se jedná o poměrně vzácný příklad virtuální zbraně, která dokládá, že tu v současnosti probíhají utajené kybernetické válečné operace. Jednou z definic kybernetické války je právě její kompletní utajení, je to vlastně její klíčová charakteristika. Pokud dojde k prozrazení útoku, znamená to, že nebyl úspěšný," uvádí Vitalij Kamluk.

10 Kybenetická válka - Kybernetické schopnosti čínské armády představují pro USA vážnou hrozbu Vojenské počítačové sítě, které čínská vláda vyvíjí pro případ kybernetických válek, představují vážnou hrozbu pro vojenské operace USA v případě konfliktu. Uvádí to březnová zpráva sestavená zbrojní firmou Northrop Grumman pro americký kongres. Studie určená výboru pro ekonomické a bezpečnostní otázky mezi USA a Čínou líčí alarmující obraz překotného vývoje kybernetických schopností čínské lidové armády, k němuž v posledních letech dochází. Analytikové na základě velkého množství podkladů tvrdí, že čínský režim se pokouší o integraci propracovaných počítačových sítí do širšího vojenského a výzvědného kontextu. Panují obavy, že tento moderní potenciál by mohl být využit pro účely kybernetické války vůči Spojeným státům a vyřadit nebo poškodit jejich vojenské zařízení. Nebezpečí podle zprávy spočívá i v tom, že o napadení by se americká strana dozvěděla až po samotném útoku, nikoli předtím. Jak upozorňuje zpráva, vojensko-počítačové možnosti asijské země jsou rozvíjeny za pomoci zahraničních firem, přičemž kromě vojenského využití se kybernetická válka čínské strany soustřeďuje také na získávání cenného intelektuálního vlastnictví amerických společností. Agentura Bloomberg vloni v prosinci napsala, že čínští hackeři napadli 760 firem, zatímco Wall Street Journal odhaduje, že americké společnosti přišly díky krádežím intelektuálního vlastnictví (včetně počítačových útoků) o 50 miliard dolarů.

11 Kybernetická studená válka je stále nebezpečnější Stuxnet malware je předzvěstí nové éry kybernetické války Stuxnet je jiný, než většina malware - škodlivého softwaru. Program se nenabourává do finanční sféry, avšak experti se domnívají, že na jeho vývoj padly milióny dolarů. Stuxnet je kybernetická zbraň, která dokáže převzít kontrolu nad stroji, k jejichž obsluze se používají počítače, a to i nad těmi, které nejsou připojeny k internetu. Tvůrce Stuxnetu není znám, program sám však představuje první výstřel nového typu války. 26. září ohlásila íránská média, že malware Stuxnet byl objeven v búšehruské jaderné elektrárně a napadl IP adresy více než počítačových systémů. Malware se šířil dál a útočil na systémy po celém světě, včetně Spojených států, Indie a Číny. Krátce nato náměstek amerického ministra obrany William Lynn oznámil, že Pentagon a Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vyvíjejí nové kybernetické strategie, které mají v plánu rozšiřovat i na mezinárodní úrovni, s tím, že vláda USA začala zavádět různé iniciativy na obranu Spojených států v digitální éře." Každý den jsou americké vojenské a civilní sítě tisíckrát sondovány a milionkrát skenovány," píše Lynn a dodává: Protivníci získali z amerických sítí, spojeneckých sítí a ze sítí průmyslových partnerů tisíce souborů, včetně plánů zbraní, operačních plánů a sdělovacích dat."

12 Kybernetická studená válka je stále nebezpečnější Stuxnet malware je předzvěstí nové éry kybernetické války Během akce Rady zahraničních vztahů konané 1. října Lynn řekl, že bude existovat pět pilířů kyber-strategie, z nichž hned ten první chápe kyberprostor takový, jaký je: jako nové válečné území. Stejně jako země, moře, vzduch a vesmír, musíme zacházet s kybernetickým prostorem jako s oblastí, v níž budeme operovat, kterou budeme chránit a se kterou budeme nakládat z pohledu vojenských doktrín". Zbylé pilíře jsou věnovány aktivní počítačové obraně, ochraně rozvodných sítí, dopravních sítí a finančních sítí, spolupráci se spojenci za použití konceptu studené války" ve smyslu sdílení zpravodajských informací a technologií, a správě zdrojů tak, aby zajistily Spojeným státům potřebné technické prostředky k obraně proti útokům jakéhokoli původu. V budoucnu se jakákoli válka na nebi, zemi či moři bude také odehrávat v kybernetickém světě," uvedl v ové korespondenci Roel Schouwenberg, vedoucí vědecký pracovník v oblasti malwaru anti-virové společnosti Kaspersky Lab.

13 Kybernetické zbraně Nemyslím si, že si uvědomují, jak zásadní a zranitelné naše systémy jsou. Naše doprava na ně spoléhá, stejně tak naše logistika a zásobování," říká Jonkman. Tři nebo čtyři hlavní databáze - a můžete zastavit veškeré dodávky jídla v USA." Podle Jonkmana jakákoli účinná počítačová strategie bude muset být důkladná. K plné ochraně počítačových systémů bude proto nějaké formě dohledu muset podléhat i hardware. Poznamenal, že v minulosti již bylo zjištěno, že Čína přidávala viry do firmware - základního softwaru samotných zařízení. Takže pokud nakupujeme hardware odtamtud, cokoliv, co přijde do Států, se snadno může změnit v zadní vrátka, protože oni [čínské podniky] jsou pod kontrolou vlády. Pokud chceme skutečně chránit náš národ, musíme si také sami postavit hardware," podotýká Jonkman. Podle toho, co Jonkman říká kybernetická válka nejsou jen hackeři v jedné místnosti, útočící na hackery v jiné místnosti". Je to útok na infrastrukturu a obrovské množství infrastruktury mohou ovlivnit drobné maličkosti - například ovládání rozvodny elektrické sítě; nebo rozvážku jídla; nebo zavirovat počítač centrálního vodárenského systém v New Yorku, který umí otevírat a zavírat ventily nebo přidávat či odebírat chemikálie."

14 Z pytláka nejlepší hajný: dobří hackeři se snaží počítačové systémy chránit Ve světě počítačů jsou dobří hackeři, kteří naše systémy zabezpečují a zlí hackeři, kteří se nám snaží do systémů nabourat a poničit data či ukrást informace. V IBM zaměstnávají takzvané White Hat hackery, kteří se starají o bezpečnost počítačových systémů a softwaru. Musíme zajistit, že je ten systém bezpečný. Jedním způsobem, jak to udělat, je provést etický průnik. Při této činnosti se lidé vlastně snaží nabourat do systému a překonat a obejít různé ochranné mechanizmy, které systém má," říká Adi Sharabani ze Security Architecture & Strategy z IBM. Sharabani říká, že hackeři používají celou řadu metod od automatizovaných nástrojů až po ruční metodologie: Představte si, že systém je budova. Já budu zkoumat dveře, okna, střechu, každé místo, kudy bych se mohl dostat dovnitř. A pak analyzuji všechna omezení, která každý z těchto vstupních bodů má. No a pak se budu snažit vymyslet, jak tato omezení překonat."

15 Historie

16 Historie

17 Historie Late 1960s - early 1970s Periodically on the mainframes at that period of time there appeared programs called "the rabbit". These programs cloned themselves, occupied system resources, thus lowering the productivity of the system. Most probably "rabbits" did not copy themselves from system to system and were strictly local phenomena - mistakes or pranks by system programmers servicing these computers. The first incident which may be well called an epidemic of "a computer virus", happened on the Univax 1108 system. The virus called "Pervading Animal" merged itself to the end of executable files - virtually did the same thing as thousands of modern viruses do. The first half of 1970s "The Creeper" virus created under the Tenex operating system used global computer networks to spread itself. The virus was capable of entering a network by itself by modem and transfer a copy of itself to remote system. "The Reeper" anti-virus program was created to fight this virus, it was the first known anti-virus program. Early 1980s Computers become more and more popular. An increasing number of program appears written not by software companies but by private persons, moreover, these programs may be freely distributed and exchanged through general access servers - BBS. As a result there appears a huge number of miscellaneous "Trojan horses", programs, doing some kind of harm to the system when started.

18 Historie 1981 "Elk Cloner" bootable virus epidemics started on Apple II computers. The virus attached itself to the boot sector of diskettes to which there were calls. It showed itself in many ways - turned over the display, made text displays blink and showed various messages The first IBM PC virus "Brain" pandemic began. This virus infecting 360 KB diskettes became spread over the world almost momentarily. The secret of a "success" like this late probably in total unpreparedness of computer society to such a phenomenon as computer virus. The "Brain" virus was the first stealth virus, too - if there was an attempt to read the infected sector, the virus substituted it with a clean original one. Also in 1986 a programmer named Ralph Burger found out that a program can create copies of itself by adding its code to DOS executables. His first virus called "VirDem" was the demonstration of such a capability. This virus was announced in December 1986 at an underground computer forum, which consisted of hackers, specializing at that time on cracking VAX/VMS systems (Chaos Computer Club in Hamburg).

19 Historie 1987 "Vienna" virus appears. Some more IBM PC viruses are being written independently in the same year. They are: "Lehigh", infecting the COMMAND.COM file only; "Suriv-1" a.k.a. "April1st", infecting COM files; "Suriv-2", infecting (for the first time ever) EXE files; and "Suriv-3", infecting both COM and EXE files. There also appear several boot viruses ("Yale" in USA, "Stoned" in New Zealand, "PingPong" in Italy), and the first self encrypting file virus "Cascade". Non-IBM computers are also not forgotten: several viruses for Apple Macintosh, Commodore Amiga and Atari ST have been detected. In December of 1987 there was the first total epidemics of a network virus called "Christmas Tree", written in REXX language and spreading itself under the VM/CMS operating environments. On the ninth of December this virus was introduced into the Bitnet network in one of West German universities, then via gateway it got into the European Academic Research Network (EARN) and then into the IBM Vnet. In four days the virus paralyzed the network, which was overflowing with copies of it. On start-up the virus output an image of the Christmas tree and then sent copies of itself to all the network users whose addresses were in the corresponding system files NAMES and NETLOG.

20 Historie 1988 On Friday the several companies and universities in many countries of the world "got acquainted" with the "Jerusalem" virus. On that day the virus was destroying files which were attempted to be run. Probably this is one of the first MS-DOS viruses which caused a real pandemic, there were news about infected computers from Europe, America and the Middle East. Incidentally the virus got its name after one of the places it stroke - the Jerusalem University. "Jerusalem" together with several other viruses ("Cascade", "Stoned", "Vienna") infected thousands of computers still being unnoticed - anti-virus programs were not as common then as they are now, many users and even professionals did not believe in the existence of computer viruses. It is notable that in the same year the legendary computer guru Peter Norton announced that computer viruses did not exist. He declared them to be a myth of the same kind as alligators in New York sewers. Nevertheless this delusion did not prevent Symantec from starting its own anti-virus project Norton Anti-virus after some time. Notoriously false messages about new computer viruses started to appear, causing panic among the computer users. One of the first virus hoaxes of this kind belongs to a Mike RoChenle (pronounced very much like "Microchannel"), who uploaded a lot of messages to the BBS systems, describing the supposed virus copying itself from one BBS to another via modem using speed 2400 baud for that. Funny as it may seem many users gave up 2000 baud standard of that time and lowered the speed of their modems to 1200 baud. Similar hoaxes appeared even now. The most famous of them so far are GoodTimes and Aol4Free.

21 Historie 1988 November 1988: a total epidemic of a network virus of Morris (a.k.a. Internet Worm). This virus infected more than 6000 computer systems in USA (including NASA research Institute) and practically paralyzed their work. Because of erratic code of the virus it sent unlimited copies of itself to other network computers, like the "Christmas Tree" worm virus, and for that reason completely paralyzed all the network resources. Total losses caused by the Morris virus were estimated at 96 millions of dollars. This virus used errors in operating systems Unix for VAX and Sun Microsystems to propagate. Besides the errors in Unix the virus utilized several more original ideas, for example picking up user passwords. December 1988: the season of worm viruses continues this time in DECNet. Worm virus called HI.COM output and image of spruce and informed users that they should "stop computing and have a good time at home!!!" There also appeared new anti-virus programs for example, Doctors Solomon's Anti-virus Toolkit, being one of the most powerful anti-virus software presently.

22 Historie 1989 New viruses "Datacrime", "FuManchu" appear, as do the whole families like "Vacsina" and "Yankee". The first one acted extremely dangerously - from October 13th to December 31st it formatted hard disks. This virus "broke free" and caused total hysteria in the mass media in Holland and Great Britain. September 1989: 1 more anti-virus program begins shipping - IBM Anti-virus. October 1989: one more epidemic in DECNet, this time it was worm virus called "WANK Worm". December 1989: an incident with a "Trojan horse" called "AIDS". 20,000 copies were shipped on diskettes marked as "AIDS Information Diskette Version 2.0". After 90 boot-ups the "Trojan" program encrypted all the filenames on the disk, making them invisible (setting a "hidden" attribute) and left only one file readable - bill for $189 payable to the address P.O. Box 7, Panama. The author of this program was apprehended and sent to jail. Also in 1989 began a total epidemics of computer viruses in Russia, caused by the same "Cascade", "Jerusalem" and "Vienna", which besieged the computers of Russian users. Luckily Russian programmers pretty quickly discovered the principles of their work, and virtually immediately there appeared several domestic anti-viruses, and AVP (named "-V") those time, was one of them.

23 Historie 1990 This year brought several notable events. The first one was the appearance of the first polymorphic viruses "Chameleon" (a.k.a. "V2P1", "V2P2", and "V2P6"). Until then the anti-virus programs used "masks" - fragments of virus code - to look for viruses. After "Chameleon"'s appearance anti-virus program developers had to look for different methods of virus detection. The second event was the appearance of Bulgarian "virus production factory": enormous amounts of new viruses were created in Bulgaria. Disease wears the entire families of viruses "Murphy", "Nomenclatura", "Beast" (or "512", "Number-of-Beast"), the modifications of the "Eddie" virus etc. A certain Dark Avenger became extremely active, making several new viruses a year, utilizing fundamentally new algorithms of infecting and covering of the tracks in the system. It was also in Bulgaria that the first BBS opens, dedicated to exchange of virus code and information for virus makers. In July 1990 there was an incident with "PC Today" computer magazine (Great Britain). It contained a floppy disk infected with "DiskKiller" virus. More than 50,000 copies were sold. In the second half of 1990 there appeared two Stealth monsters - "Frodo" and "Whale". Both viruses utilized extremely complicated stealth algorithms; on top of that the 9KB "Whale" used several levels of encrypting and anti-debugging techniques.

24 Historie 1991 Computer virus population grows continuously, reaching several hundreds now. Anti-viruses also show increasing activity: two software monsters at once (Symantec and Central Point) issue their own anti-virus programs - Norton Anti-virus and Central Point Anti-virus. They are followed by less known anti-viruses from Xtree and Fifth Generation. In April a full-scale epidemic broke out, caused by file and boot polymorphic virus called "Tequila", and in September the same kind of story happened with "Amoeba" virus. Summer of 1991: "Dir_II" epidemic. It was a link virus using fundamentally new methods of infecting files.

25 Historie 1992 Non-IBM PC and non-ms-dos viruses are virtually forgotten: "holes" in global access network are closed, errors corrected, and network worm viruses lost the ability to spread themselves. File-, boot- and file-boot viruses for the most widely spread operating system (MS-DOS) on the most popular computer model (IBM PC) are becoming more and more important. The number of viruses increases in geometrical to progression; various virus incidents happen almost every day. Miscellaneous anti-virus programs are being developed, dozens of books and several periodic magazines on anti-viruses are being printed. A few things stand out: Early 1992: the first polymorphic generator MtE, serving as a base for several polymorphic viruses which follow almost immediately. Mte was also the prototype for a few forthcoming polymorphic generators. March 1992: "Michelangelo" virus epidemics (a.k.a. "March6") and the following hysteria took place. Probably this is the first known case when anti-virus companies made fuss about this virus not to protect users from any kind of danger, but attract attention to their product, that is to create profits. One American anti-virus company actually announced that on the 6th of March the information on over five million computers will be destroyed. As a result of the fuss after that the profits of different anti-virus companies jumped several times; in reality only about 10,000 computers suffered from that virus. July 1992: The first virus construction sets were made, VCL and PS-MPC. They made large flow of new viruses even larger. They also stimulated virus makers to create other, more powerful, construction sets, as it was done by MtE in its area. Late 1992: The first Windows virus appears, infecting this OS's executables, and starts a new page in virus making.

26 Historie 1993 Virus makers are starting to do some serious damage: besides hundreds of mundane viruses which are no different than their counterparts, besides the whole polymorphic generators and construction sets, besides new electronic editions of virus makers there appear more and more viruses, using highly unusual ways of infecting files, introducing themselves into the system etc. The main examples are: "PMBS", wording in Intel protected mode. "Strange" (or "Hmm") - a "masterpiece" of Stealth technology, however fulfilled on the level of hardware interrupts INT 0Dh and INT 76h. "Shadowgard" and "Carbunkle", which widened debt range of algorithms of companion viruses. "Emmie", "Metallica", "Bomber", "Uruguay" and "Cruncher" - the use of fundamentally new techniques of "hiding" of its own code inside the infected files. In spring of 1993 Microsoft made its own anti-virus MSAV, based on CPAV by Central Point.

27 Historie 1994 The problem of CD viruses is getting more important. Having quickly gained popularity CD disks became one of the main means of spreading viruses. There are several simultaneous cases when a virus got to the master disk when preparing the batch CDs. As a result of that a fairly large number (tens of thousands) of infected CDs hit the market. Of course they cannot be cured, they just have to be destroyed. Early in that year in Great Britain there popped out two extremely complicated polymorphic viruses, "SMEG.Pathogen" and "SMEG.Queeg. Their author placed infected files to a BBS, causing real panic and fear of epidemics in mass media. Another wave of panic was created by a message about a supposed virus called "GoodTimes", spreading via the Internet and infecting a computer when receiving . No such virus really existed, but after some time there appeared a usual DOS virus containing text string "Good Times". It was called "GT-Spoof". Law enforcement increases its activities: in Summer of 1994 the author of SMEG was "sorted out" and arrested. Approximately at the same time also in Great Britain there was arrested an entire group of virus makers, who called themselves ARCV (Association for Really Cruel Viruses). Some time later one more author of viruses was arrested in Norway.

28 Historie 1994 There appear some new unusual enough viruses: January 1994: "Shifter" - the first virus infecting object modules (OBJ files). "Phantom1" - the cause of the first epidemic of polymorphic virus in Moscow. April 1994: "SrcVir" -- the virus family infecting program source code (C and Pascal). June 1994: "OneHalf" - one of the most popular viruses in Russia so far starts a total epidemics. September 1994: "3APA3A" - a boot-file virus epidemic. This virus uses a highly unusual way of incorporating into MS-DOS. No anti-virus was ready to meet such kind of a monster. In 1994 (Spring) one of the anti-virus leaders of that time - Central Point - ceased to exist, acquired by Symantec, which by that time managed to "swallow" several minor companies, working on antiviruses - Peter Norton Computing, Cetus International and Fifth Generation Systems.

29 Historie 1995 Nothing in particular among DOS viruses happens, although there appear several complicated enough monster viruses like "NightFall", "Nostardamus", "Nutcracker", also some funny viruses like "bisexual" virus "RMNS" and BAT virus "Winstart". The "ByWay" and "DieHard2" viruses become widespread, with news about infected computers coming from all over the world. February 1995: an incident with Microsoft: Windows95 demos disks are infected by "Form". Copies of these disks were sent to beta testers by Microsoft; one of the testers was not that lazy and tested the disks for viruses. Spring 1995: two anti-virus companies - ESaSS (ThunderBYTE anti-virus) and Norman Data Defense (Norman Virus Control) announce their alliance. These companies, each making powerful enough anti- viruses, joined efforts and started working on a joint anti-virus system. August 1995: one of the turning points in the history of viruses and anti-viruses: there has actually appeared the first "alive" virus for Microsoft Word ("Concept"). In some month the virus "tripped around the world", pesting the computers of the MS Word users and becoming a firm No. 1 in statistic research held by various computer titles.

30 Historie 1996 January 1996: two notable events - the appearance of the first Windows95 virus ("Win95.Boza") and the epidemics of the extremely complicated polymorphic virus "Zhengxi" in St. Petersburg (Russia). March 1996: the first Windows 3.x virus epidemic. The name of the virus is "Win.Tentacle". This virus infected a computer network a hospital and in several other institutions in France. This event is especially interesting because this was the FIRST Windows virus on a spree. Before that time all the Windows viruses had been living only in collections and electronic magazines of virus makers, only boot viruses, DOS viruses and macro viruses were known to ride free. June 1996: "OS2.AEP" - the first virus for OS/2, correctly infecting EXE files of this operating system. Earlier under OS/2 there existed only the viruses writing themselves instead of file, destroying it or acting as companions. July 1996: "Laroux" - the first virus for Microsoft Excel caught live. The idea of "Laroux", like that of Microsoft Word viruses, was based on the presence of so-called macros (or Basic programs) in the files. Such programs can be included into both electronic spreadsheets of Microsoft Excel and Microsoft Word documents. As it turned out the Basic language built into Microsoft Excel also allows to create viruses.

31 Historie 1996 December 1996: "Win95.Punch" - the first "memory resident" virus for Windows95. It stays in the Windows memory as a VxD driver, hooks file access and infects Windows EXE files that are opened. In general the year 1996 is the start of widespread virus intervention into the Windows32 operating system (Windows95 and WindowsNT) and into the Microfoft Office applications. During this and the next year several dozens of Windows viruses and several hunsdreds of macro viruses appeared. Many of them used new technologies and methods of infection, including stealth and polymorphic abilities. That was the next round of virus evolution. During two years they repeated the way of improving similar to DOS viruses. Step by step they started to use the same features that DOS viruses did 10 years beforehand, but on next technological level.

GUIDELINES FOR CONNECTION TO FTP SERVER TO TRANSFER PRINTING DATA

GUIDELINES FOR CONNECTION TO FTP SERVER TO TRANSFER PRINTING DATA GUIDELINES FOR CONNECTION TO FTP SERVER TO TRANSFER PRINTING DATA What is an FTP client and how to use it? FTP (File transport protocol) - A protocol used to transfer your printing data files to the MAFRAPRINT

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

Czech Republic. EDUCAnet. Střední odborná škola Pardubice, s.r.o.

Czech Republic. EDUCAnet. Střední odborná škola Pardubice, s.r.o. Czech Republic EDUCAnet Střední odborná škola Pardubice, s.r.o. ACCESS TO MODERN TECHNOLOGIES Do modern technologies influence our behavior? Of course in positive and negative way as well Modern technologies

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Číslo šablony: Název materiálu: Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 CZ.1.07/1.5.00/34.0410 II/2 Parts of a computer IT English Ročník: Identifikace materiálu: Jméno

Více

VY_32_INOVACE_06_Předpřítomný čas_03. Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace

VY_32_INOVACE_06_Předpřítomný čas_03. Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace VY_32_INOVACE_06_Předpřítomný čas_03 Autor: Růžena Krupičková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu: Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2400

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

Litosil - application

Litosil - application Litosil - application The series of Litosil is primarily determined for cut polished floors. The cut polished floors are supplied by some specialized firms which are fitted with the appropriate technical

Více

Energy vstupuje na trh veterinárních produktů Energy enters the market of veterinary products

Energy vstupuje na trh veterinárních produktů Energy enters the market of veterinary products Energy news2 1 Energy vstupuje na trh veterinárních produktů Energy enters the market of veterinary products Doposud jste Energy znali jako výrobce a dodavatele humánních přírodních doplňků stravy a kosmetiky.

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Britské společenství národů. Historie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ročník gymnázia (vyšší stupeň)

Britské společenství národů. Historie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ročník gymnázia (vyšší stupeň) Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

1. pololetí školního roku 2013/2014. Jazyk a jazyková komunikace. Cizí jazyk. Anglický jazyk

1. pololetí školního roku 2013/2014. Jazyk a jazyková komunikace. Cizí jazyk. Anglický jazyk Název vzdělávacího Viktoriánská Anglie, Britské impérium materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Mgr. Jarmila Iblerová Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Číslo a název projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0880 Digitální učební materiály www.skolalipa.cz

Více

Postup objednávky Microsoft Action Pack Subscription

Postup objednávky Microsoft Action Pack Subscription Postup objednávky Microsoft Action Pack Subscription DŮLEŽITÉ: Pro objednání MAPS musíte být členem Microsoft Partner Programu na úrovni Registered Member. Postup registrace do Partnerského programu naleznete

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Anglický jazyk

Více

III/ 2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

III/ 2- Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název školy: Číslo a název projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Označení materiálu: Typ materiálu: Předmět, ročník, obor: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28.

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

EU peníze středním školám digitální učební materiál

EU peníze středním školám digitální učební materiál EU peníze středním školám digitální učební materiál Číslo projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Tematická oblast, název DUMu: Autor: CZ.1.07/1.5.00/34.0515 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky

Více

Informace o písemných přijímacích zkouškách. Doktorské studijní programy Matematika

Informace o písemných přijímacích zkouškách. Doktorské studijní programy Matematika Informace o písemných přijímacích zkouškách (úplné zadání zkušebních otázek či příkladů, které jsou součástí přijímací zkoušky nebo její části, a u otázek s výběrem odpovědi správné řešení) Doktorské studijní

Více

Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek

Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek Základní škola a Mateřská škola, Moravský Písek Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.0624 Název šablony klíčové aktivity: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji výuky cizích jazyků Název DUM:

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Zelené potraviny v nových obalech Green foods in a new packaging

Zelené potraviny v nových obalech Green foods in a new packaging Energy News1 1 Zelené potraviny v nových obalech Green foods in a new packaging Již v minulém roce jsme Vás informovali, že dojde k přebalení všech tří zelených potravin do nových papírových obalů, které

Více

Vánoční sety Christmas sets

Vánoční sety Christmas sets Energy news 7 Inovace Innovations 1 Vánoční sety Christmas sets Na jaře tohoto roku jste byli informováni o připravované akci pro předvánoční období sety Pentagramu koncentrátů a Pentagramu krémů ve speciálních

Více

WL-5480USB. Quick Setup Guide

WL-5480USB. Quick Setup Guide Quick Setup Guide 1 Czech 7 Install Utility Software Note1: Before installing the utility software, DO NOT inserts the into your computer. If the adapter is inserted already, Windows will detect the adapter

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU peníze do škol. illness, a text

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU peníze do škol. illness, a text Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU peníze do škol ZŠ Litoměřice, Ladova Ladova 5 412 01 Litoměřice www.zsladovaltm.cz vedeni@zsladovaltm.cz Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0948

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Anglický jazyk

Více

Střední odborná škola stavební a Střední odborné učiliště stavební Rybitví

Střední odborná škola stavební a Střední odborné učiliště stavební Rybitví Střední odborná škola stavební a Střední odborné učiliště stavební Rybitví Vzdělávací oblast: Vzdělávání a komunikace v cizím jazyce Název: Rozdíl v používání as/ like Autor: Mgr.Tompos Monika Datum, třída:

Více

Present Perfect x Past Simple Předpřítomný čas x Minulý čas Pracovní list

Present Perfect x Past Simple Předpřítomný čas x Minulý čas Pracovní list VY_32_INOVACE_AJ_133 Present Perfect x Past Simple Předpřítomný čas x Minulý čas Pracovní list PhDr. Zuzana Žantovská Období vytvoření: květen 2013 Ročník: 1. 4. ročník SŠ Tematická oblast: Gramatika slovesa

Více

U DOKTORA. U DOKTORKY

U DOKTORA. U DOKTORKY U DOKTORA. U DOKTORKY Je mi špatně. Jakou máte teplotu? Je mi dobře. Máte pojištění? Co tě bolí? Co vás bolí? Neboj se. Nebojte se. Bolí mě hlava. Otevři ústa. Otevřete ústa. Bolí mě v krku. Svlékni se.

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Anglický jazyk

Více

Why PRIME? 20 years of Erasmus Programme Over 2 million students in total Annually

Why PRIME? 20 years of Erasmus Programme Over 2 million students in total Annually What is PRIME? Problems of Recognition In Making Erasmus European-wide research project Conducted by ESN with the support of the European Commission Two editions: 1 st in 2009 Follow-up in 2010 Why PRIME?

Více

USER'S MANUAL FAN MOTOR DRIVER FMD-02

USER'S MANUAL FAN MOTOR DRIVER FMD-02 USER'S MANUAL FAN MOTOR DRIVER FMD-02 IMPORTANT NOTE: Read this manual carefully before installing or operating your new air conditioning unit. Make sure to save this manual for future reference. FMD Module

Více

VŠEOBECNÁ TÉMATA PRO SOU Mgr. Dita Hejlová

VŠEOBECNÁ TÉMATA PRO SOU Mgr. Dita Hejlová VŠEOBECNÁ TÉMATA PRO SOU Mgr. Dita Hejlová VZDĚLÁVÁNÍ V ČR VY_32_INOVACE_AH_3_03 OPVK 1.5 EU peníze středním školám CZ.1.07/1.500/34.0116 Modernizace výuky na učilišti Název školy Název šablony Předmět

Více

Drags imun. Innovations

Drags imun. Innovations Energy news 2 Inovace Innovations 1 Drags imun V příštích plánovaných výrobních šaržích dojde ke změně balení a designu tohoto produktu. Designové změny sledují úspěšný trend započatý novou generací Pentagramu

Více

Náhradník Náhradník 9.A

Náhradník Náhradník 9.A 9. (Testovací klíč: PGEEJXR) Počet správně zodpovězených otázek Počet nesprávně zodpovězených otázek 0 23 Poslech Čtení s porozuměním Gramatika Slovní zásoba Konverzace 05 02 06 06 04 Obecná škola Otázka

Více

Název sady: Anglický jazyk pro 2. ročník čtyřletých maturitních uměleckořemeslných oborů

Název sady: Anglický jazyk pro 2. ročník čtyřletých maturitních uměleckořemeslných oborů Datum: 17. 3. 2013 Projekt: Využití ICT techniky především v uměleckém vzdělávání Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.1013 Číslo DUM: VY_32_INOVACE_303 Škola: Akademie - VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad

Více

FIRE INVESTIGATION. Střední průmyslová škola Hranice. Mgr. Radka Vorlová. 19_Fire investigation CZ.1.07/1.5.00/

FIRE INVESTIGATION. Střední průmyslová škola Hranice. Mgr. Radka Vorlová. 19_Fire investigation CZ.1.07/1.5.00/ FIRE INVESTIGATION Střední průmyslová škola Hranice Mgr. Radka Vorlová 19_Fire investigation CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/21.34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění

Více

1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení.

1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení. Moje hlavní město Londýn řešení: 1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení. Klíčová slova: capital, double decker bus, the River Thames, driving

Více

AIC ČESKÁ REPUBLIKA CZECH REPUBLIC

AIC ČESKÁ REPUBLIKA CZECH REPUBLIC ČESKÁ REPUBLIKA CZECH REPUBLIC ŘÍZENÍ LETOVÉHO PROVOZU ČR, s.p. Letecká informační služba AIR NAVIGATION SERVICES OF THE C.R. Aeronautical Information Service Navigační 787 252 61 Jeneč A 1/14 20 FEB +420

Více

ENVIRONMENTAL EDUCATION IN. www.skola.obecpaseka.cz

ENVIRONMENTAL EDUCATION IN. www.skola.obecpaseka.cz ENVIRONMENTAL EDUCATION IN www.skola.obecpaseka.cz RAINBOW SCHOOL and ECO-SCHOOL IN PASEKA Red color symbolize education. Orange color Yellow color Green color Azure color Blue color Violet color symbolize

Více

CZ.1.07/1.5.00/ Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/ Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor: Sylva Máčalová Tematický celek : Gramatika Cílová skupina : mírně pokročilý - pokročilý Anotace Materiál má podobu pracovního listu, který obsahuje cvičení, pomocí nichž si žáci procvičí rozdíly

Více

Právní formy podnikání v ČR

Právní formy podnikání v ČR Bankovní institut vysoká škola Praha Právní formy podnikání v ČR Bakalářská práce Prokeš Václav Leden, 2009 Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra Bankovnictví Právní formy podnikání v ČR Bakalářská

Více

Náhradník Náhradník 9.A

Náhradník Náhradník 9.A 9. (Testovací klíč: WZRHSW) Počet správně zodpovězených otázek Počet nesprávně zodpovězených otázek 0 23 Poslech Čtení s porozuměním Slovní zásoba Gramatika Konverzace 05 02 06 06 04 Obecná škola Otázka

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Projekt Šablona Tématická oblast DUM č. CZ.1.07/1.5.00/34.0415 Inovujeme, inovujeme III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT (DUM) Anglický jazyk pro obor podnikání

Více

ČESKÁ FOTOGRAFIE CZECH PHOTOGRAPHY 2008. p r o S P O R T B E Z B A R I É R. Roman Šebrle

ČESKÁ FOTOGRAFIE CZECH PHOTOGRAPHY 2008. p r o S P O R T B E Z B A R I É R. Roman Šebrle p r o S P O R T B E Z B A R I É R f o r S p o r t w i t h o u t B a r r i e r s Foto/Photo: HERBERT SLAVÍK Roman Šebrle Prodejem kalendáře, vydaného ve spolupráci s Českým olympijským výborem, získává

Více

Co vím o Ázerbájdžánu?

Co vím o Ázerbájdžánu? Ministerstvo mládeže a sportu Ázerbájdžánské republiky Ministerstvo zahraničních věcí Ázerbájdžánské republiky Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze ve spolupráci s Centrem ázerbájdžánských a

Více

Název školy STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

Název školy STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Číslo a název projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0880 Digitální učební materiály www.skolalipa.cz

Více

USING VIDEO IN PRE-SET AND IN-SET TEACHER TRAINING

USING VIDEO IN PRE-SET AND IN-SET TEACHER TRAINING USING VIDEO IN PRE-SET AND IN-SET TEACHER TRAINING Eva Minaříková Institute for Research in School Education, Faculty of Education, Masaryk University Structure of the presentation What can we as teachers

Více

CZ.1.07/1.5.00/

CZ.1.07/1.5.00/ Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Buderus System Logatherm Wps K

Buderus System Logatherm Wps K Buderus System Logatherm Wps K XV1100K(C)/XV1100SK(C) All rights reserverd. Any reprinting or unauthorized use wihout the written permission of Buderus System Logatherm Wps K Corporation, is expressly

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků prostřednictvím

Více

FILM REVIEW. Vytvořeno v rámci projektu Gymnázium Sušice Brána vzdělávání II

FILM REVIEW. Vytvořeno v rámci projektu Gymnázium Sušice Brána vzdělávání II Gymnázium Sušice Brána vzdělávání II Gymnázium Sušice Gate of learning FILM REVIEW Vytvořeno v rámci projektu Gymnázium Sušice Brána vzdělávání II Autor: Mgr. Kristina Volná Škola: Gymnázium Sušice Předmět:

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních

Více

Enabling Intelligent Buildings via Smart Sensor Network & Smart Lighting

Enabling Intelligent Buildings via Smart Sensor Network & Smart Lighting Enabling Intelligent Buildings via Smart Sensor Network & Smart Lighting Petr Macháček PETALIT s.r.o. 1 What is Redwood. Sensor Network Motion Detection Space Utilization Real Estate Management 2 Building

Více

Číslo materiálu: VY 32 INOVACE 29/18. Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/

Číslo materiálu: VY 32 INOVACE 29/18. Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Číslo materiálu: Název materiálu: Ironic Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1486 Zpracoval: Mgr. Petra Březinová IRONIC 1. Listen to the song Ironic from the singer Alanis Morissette. For the first time

Více

II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách

II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0218 Šablona Označení materiálu II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách VY_22_INOVACE_Mrh16 Vypracoval(a),

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Libuše Matulová Název materiálu: Education Označení materiálu: VY_32_INOVACE_MAT27 Datum vytvoření: 10.10.2013

Více

Content Language level Page. Mind map Education All levels 2. Go for it. We use this expression to encourage someone to do something they want.

Content Language level Page. Mind map Education All levels 2. Go for it. We use this expression to encourage someone to do something they want. Study newsletter 2015, week 40 Content Language level Page Phrase of the week Go for it All levels 1 Mind map Education All levels 2 Czenglish Stressed vs. in stress Pre-intermediate (B1-) Advanced (C1)

Více

Budějovice Název materiálu: Reported Speech. Datum (období) vytvoření: Srpen 2013. Autor materiálu: PhDr. Dalibor Vácha PhD. Zařazení materiálu:

Budějovice Název materiálu: Reported Speech. Datum (období) vytvoření: Srpen 2013. Autor materiálu: PhDr. Dalibor Vácha PhD. Zařazení materiálu: Projekt: Příjemce: Budějovice Název materiálu: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova

Více

Čtvrtý Pentagram The fourth Pentagram

Čtvrtý Pentagram The fourth Pentagram Energy News 4 1 Čtvrtý Pentagram The fourth Pentagram Na jaře příštího roku nabídneme našim zákazníkům již čtvrtý Pentagram a to Pentagram šamponů. K zavedení tohoto Pentagramu jsme se rozhodli na základě

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Invitation to ON-ARRIVAL TRAINING COURSE for EVS volunteers

Invitation to ON-ARRIVAL TRAINING COURSE for EVS volunteers Invitation to ON-ARRIVAL TRAINING COURSE for EVS volunteers (český text pro hostitelské organizace následuje na str. 3) 6.11. 11.11. 2015 Hotel Kaskáda, Ledeč nad Sázavou Husovo nám. 17, 584 01 Ledeč nad

Více

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské Základní škola, Ostrava Poruba, Ukrajinská 1533, příspěvková organizace Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Multimédia na Ukrajinské číslo projektu: CZ1.07/1.4.00/21.3759

Více

půjčky do 3 tisic jedna noc. Do hlavního vysílacího času se pak mají vrátit některé programy, jako třeba Ozák. Incident 1:Since I started the Qubee

půjčky do 3 tisic jedna noc. Do hlavního vysílacího času se pak mají vrátit některé programy, jako třeba Ozák. Incident 1:Since I started the Qubee půjčky do 3 tisic jedna noc. Do hlavního vysílacího času se pak mají vrátit některé programy, jako třeba Ozák. Incident 1:Since I started the Qubee service on 2nd week of January with 512kbs it was satisfactory

Více

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : ČTENÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Mgr. Martin Zicháček aj9-kap-zic-cte-12 Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : Modern technology Technology has changed a lot

Více

CZ.1.07/1.5.00/

CZ.1.07/1.5.00/ Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Innovated Solution: Questions and Answers after the Webinar

Innovated Solution: Questions and Answers after the Webinar Innovated Solution: Questions and Answers after the Webinar Budou podkladové materiály webináře také v českém jazyce? Prezentace pro webinář je pouze v anglické verzi. Před začátkem testů s účastníky však

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Anglický jazyk

Více

ČTENÍ. Anglický jazyk. Hana Vavřenová. Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) :

ČTENÍ. Anglický jazyk. Hana Vavřenová. Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : ČTENÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Hana Vavřenová aj5-rie-vav-cte-03 Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : It's Christmas. Andrea is visiting her friends during

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

PRAVIDLA ZPRACOVÁNÍ STANDARDNÍCH ELEKTRONICKÝCH ZAHRANIČNÍCH PLATEBNÍCH PŘÍKAZŮ STANDARD ELECTRONIC FOREIGN PAYMENT ORDERS PROCESSING RULES

PRAVIDLA ZPRACOVÁNÍ STANDARDNÍCH ELEKTRONICKÝCH ZAHRANIČNÍCH PLATEBNÍCH PŘÍKAZŮ STANDARD ELECTRONIC FOREIGN PAYMENT ORDERS PROCESSING RULES PRAVIDLA ZPRACOVÁNÍ STANDARDNÍCH ELEKTRONICKÝCH ZAHRANIČNÍCH PLATEBNÍCH PŘÍKAZŮ STANDARD ELECTRONIC FOREIGN PAYMENT ORDERS PROCESSING RULES Použité pojmy Platební systém Elektronický platební příkaz Účetní

Více

Microsoft Lync WEB meeting

Microsoft Lync WEB meeting User - documentation ENU and CZ version Microsoft Lync WEB meeting - Připojení k WEB meetingu prostřednictvím Microsoft Lync Date: 10. 5. 2013 Version: 0.2 ENU, CZ www.axiomprovis.cz Version description:

Více

PSANÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

PSANÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : PSANÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Hana Vavřenová aj5-rie-vav-psa-15 Z á k l a d o v ý t e x t : M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : Tematická

Více

SEZNAM PŘÍLOH. Příloha 1 Dotazník Tartu, Estonsko (anglická verze) Příloha 2 Dotazník Praha, ČR (česká verze)... 91

SEZNAM PŘÍLOH. Příloha 1 Dotazník Tartu, Estonsko (anglická verze) Příloha 2 Dotazník Praha, ČR (česká verze)... 91 SEZNAM PŘÍLOH Příloha 1 Dotazník Tartu, Estonsko (anglická verze)... 90 Příloha 2 Dotazník Praha, ČR (česká verze)... 91 Příloha 3 Emailové dotazy, vedení fakult TÜ... 92 Příloha 4 Emailové dotazy na vedení

Více

PŘEDPŘÍTOMNÝ prostý ČAS - procvičení

PŘEDPŘÍTOMNÝ prostý ČAS - procvičení PŘEDPŘÍTOMNÝ prostý ČAS - procvičení Předmět Ročník a obor Kód sady Kód DUM Autor Anglický jazyk Všechny ročníky střední školy všech oborů AJ/ZA+SC+OS/01020+03+04/01 AJ/ZA+SC+OS/01+20+03+04/01/03-20 Mgr.

Více

WORKSHEET 1: LINEAR EQUATION 1

WORKSHEET 1: LINEAR EQUATION 1 WORKSHEET 1: LINEAR EQUATION 1 1. Write down the arithmetical problem according the dictation: 2. Translate the English words, you can use a dictionary: equations to solve solve inverse operation variable

Více

Fytomineral. Inovace Innovations. Energy News 04/2008

Fytomineral. Inovace Innovations. Energy News 04/2008 Energy News 4 Inovace Innovations 1 Fytomineral Tímto Vám sdělujeme, že již byly vybrány a objednány nové lahve a uzávěry na produkt Fytomineral, které by měly předejít únikům tekutiny při přepravě. První

Více

Psaná podoba jazyka, slovní zásoba

Psaná podoba jazyka, slovní zásoba Šablona č. VI, sada č. 1 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Anglický jazyk Anglický jazyk Psaná podoba jazyka, slovní zásoba Příběh Three little pigs Ročník 5. Anotace Materiál slouží

Více

POWERSHELL. Desired State Configuration (DSC) Lukáš Brázda MCT, MCSA, MCSE lukas@brazda.org

POWERSHELL. Desired State Configuration (DSC) Lukáš Brázda MCT, MCSA, MCSE lukas@brazda.org POWERSHELL Desired State Configuration (DSC) Lukáš Brázda MCT, MCSA, MCSE lukas@brazda.org Obsah přednášky Úvod Základní komponenty DSC Demo Úvod Desired State Configuration? S DSC se nestaráte o konfiguraci

Více

MEDIA RESEARCH RATINGS

MEDIA RESEARCH RATINGS READERS OF MF DNES MEDIA RESEARCH RATINGS National media ratings research in the Czech Republic jointly requested by the publishers of dailies and magazines associated in the Publisher s Union (Unie vydavatelů)

Více

Topic 2. Building Materials and Their Properties Grammar: Passive voice

Topic 2. Building Materials and Their Properties Grammar: Passive voice Topic 2 Building Materials and Their Properties Grammar: Passive voice Time needed for the studying of materials: 8 lessons Time needed for the testing of studied materials: 45 minutes KASÍKOVÁ, S., HORKÁ,

Více

EU přijímá nový program pro bezpečnější internet: 55 milionů EUR na bezpečnější internet pro děti

EU přijímá nový program pro bezpečnější internet: 55 milionů EUR na bezpečnější internet pro děti IP/8/899 V Bruselu dne 9. prosince 8 EU přijímá nový program pro bezpečnější internet: milionů EUR na bezpečnější internet pro děti EU zahájí dne. ledna 9 nový program pro bezpečnější internet. Po hlasování

Více

RGCML Zpráva o hřišti Ochranná přikrývka greenu 14 Stuart Burridge, přel P.S.

RGCML Zpráva o hřišti Ochranná přikrývka greenu 14 Stuart Burridge, přel P.S. RGCML Zpráva o hřišti Ochranná přikrývka greenu 14 Stuart Burridge, přel P.S. Koncem minulé sezony bylo rozhodnuto vyzkoušet jednu ochrannou přikrývku na green. Princip greenové přikrývky je jednoduchý.

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O.

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. Návrh konceptu konkurenceschopného hotelu v době ekonomické krize Diplomová práce 2013 Návrh konceptu konkurenceschopného hotelu v době ekonomické krize Diplomová

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Anglický jazyk

Více

Anglický jazyk 5. ročník

Anglický jazyk 5. ročník nglický jazyk 5. ročník Pátá třída (Testovací klíč: ZLZJOGGV) Počet správně zodpovězených otázek Počet nesprávně zodpovězených otázek 9 14 Poslech Čtení s porozuměním Slovní zásoba Gramatika Konverzace

Více

Hacking Team - exploity a zranitelnosti v programech. Petr Hanáček Fakulta informačních technologií, VUT v Brně

Hacking Team - exploity a zranitelnosti v programech. Petr Hanáček Fakulta informačních technologií, VUT v Brně Hacking Team - exploity a zranitelnosti v programech Petr Hanáček Fakulta informačních technologií, VUT v Brně 17. února 2016 Hacking Team Hacking Team Co jsme o nich věděli Hacking Team Hacking Team je

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_22_INOVACE_AJOP40764ČER Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: Název projektu: Číslo šablony: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Rozvoj vzdělanosti II/2 Datum vytvoření:

Více

Social Media a firemní komunikace

Social Media a firemní komunikace Social Media a firemní komunikace TYINTERNETY / FALANXIA YOUR WORLD ENGAGED UČTE SE OD STARTUPŮ ANALYSIS -> PARALYSIS POUŽIJTE TO, CO ZNÁ KAŽDÝ POUŽIJTE TO, CO ZNÁ KAŽDÝ POUŽIJTE TO, CO ZNÁ KAŽDÝ POUŽIJTE

Více

POSLECH. Cinema or TV tonight (a dialogue between Susan and David about their plans for tonight)

POSLECH. Cinema or TV tonight (a dialogue between Susan and David about their plans for tonight) POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Zora Smolková aj9-jes-smo-pos-01 Z á k l a d o v ý t e x t : Cinema or TV tonight (a dialogue between Susan and David about their plans

Více

MEDIA RESEARCH RATINGS

MEDIA RESEARCH RATINGS READERS OF MF DNES MEDIA RESEARCH RATINGS National media ratings research in the Czech Republic jointly requested by the publishers of dailies and magazines associated in the Publisher s Union (Unie vydavatelů)

Více

místo, kde se rodí nápady

místo, kde se rodí nápady místo, kde se rodí nápady a private european network of information centres on materials and innovative products. Created in 2001 in Paris, it provides members with a large selection of specific, reproducible

Více

Project 3 Unit 7B Kelly s problem

Project 3 Unit 7B Kelly s problem VY_32_INOVACE_94 Project 3 Unit 7B Kelly s problem Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Anglický jazyk Ročník: 8. P3 U7B důvod náladový nepřátelský rada někomu zavolat bazar

Více

ActiPack rozšířil výrobu i své prostory EMBAX 2016. Od ledna 2015 jsme vyrobili přes 59.000.000 lahviček či kelímků. Děkujeme za Vaši důvěru!

ActiPack rozšířil výrobu i své prostory EMBAX 2016. Od ledna 2015 jsme vyrobili přes 59.000.000 lahviček či kelímků. Děkujeme za Vaši důvěru! ACTIPACK CZ, a.s. www.actipack.cz Newsletter 2/2015 ActiPack rozšířil výrobu i své prostory Vážení obchodní partneři, Závod prošel významnými audity od předních letošní rok byl ve znamení potravinářských

Více

POPIS TUN TAP. Vysvetlivky: Modre - překlad Cervene - nejasnosti Zelene -poznamky. (Chci si ujasnit o kterem bloku z toho schematu se mluvi.

POPIS TUN TAP. Vysvetlivky: Modre - překlad Cervene - nejasnosti Zelene -poznamky. (Chci si ujasnit o kterem bloku z toho schematu se mluvi. Vysvetlivky: Modre - překlad Cervene - nejasnosti Zelene -poznamky POPIS TUN TAP (Chci si ujasnit o kterem bloku z toho schematu se mluvi.) VAS MODEL OpenVPN MUJ MODEL funkce virtuálního sítového rozhrani

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Číslo šablony: Název materiálu: Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 CZ.1.07/1.5.00/34.0410 II/2 Business correspondence Business English Ročník: Identifikace materiálu:

Více

1 st International School Ostrava-mezinárodní gymnázium, s.r.o. Gregorova 2582/3, 702 00 Ostrava. IZO: 150 077 009 Forma vzdělávání: denní

1 st International School Ostrava-mezinárodní gymnázium, s.r.o. Gregorova 2582/3, 702 00 Ostrava. IZO: 150 077 009 Forma vzdělávání: denní 1 st International School Ostrava-mezinárodní gymnázium, s.r.o. Gregorova 2582/3, 702 00 Ostrava IZO: 150 077 009 Forma vzdělávání: denní Kritéria pro IV. kolo přijímacího řízení pro školní rok 2015/2016

Více

Obsah&/&Content& Všeobecné)podmínky)(v)češtině)) Terms)and)Conditions)(in)english)) )

Obsah&/&Content& Všeobecné)podmínky)(v)češtině)) Terms)and)Conditions)(in)english)) ) Obsah/Content Všeobecnépodmínky(včeštině TermsandConditions(inenglish Všeobecnépodmínky používáníwebovýchstránekneighboursuniverseasouvisejícíchslužebazásadyochrany osobníchdat A.! PodmínkyužíváníwebovýchstránekNeighboursUniverseasouvisejícíchslužeb

Více

Just write down your most recent and important education. Remember that sometimes less is more some people may be considered overqualified.

Just write down your most recent and important education. Remember that sometimes less is more some people may be considered overqualified. CURRICULUM VITAE - EDUCATION Jindřich Bláha Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jindřich Bláha. Dostupné z Metodického

Více

5.VY_32_INOVACE_AJ_UMB5, Vztažné věty.notebook. September 09, 2013

5.VY_32_INOVACE_AJ_UMB5, Vztažné věty.notebook. September 09, 2013 1 (Click on the text to move to the section) Methodology Sources 2 We use We use We use We use We use for PEOPLE. for THINGS. for POSSESIONS. for PLACES. for TIME. 3 QUIZ: People: Do you know where are

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních

Více