Zpráva ze služební cesty Zahraniční stáž ke kurzu TTM S

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Zpráva ze služební cesty Zahraniční stáž ke kurzu TTM S"

Transkript

1 Zpráva ze služební cesty Zahraniční stáž ke kurzu TTM S Místo: Technology and Research Services, Heriot Watt University, Edinburgh, Skotsko Termín: června 2011 Účastníci za Biologické centrum AV ČR: Tereza Veselá, Alice Navrátilová, Diana Hierwegová, Michal Paroulek, Petr Kopáček Neděle, 19. června :40 Odjezd z Českých Budějovic do Prahy 13:45 Odlet z Prahy do Edinburghu (přestup ve Frankfurtu) 17:30 Přílet do Edinburghu, ubytování, večeře Pondělí, 20. června 2011 Gillian McFadzean: Strategy: Policy & Practice make it happen Ředitelka Technology and Research Services, seznámila účastníky s programem stáže, představila Heriot Watt University (dále jen HWU) a jejich Centrum transferu technologií, které má 28 pracovníků. Cílem je, aby každý pracovník přinesl univerzitě příjem ve výši jednoho milionu liber (toho zatím nedosáhli). Peníze na provoz získává HWU převážně od státu, částečně od studentů ze zahraničí, kteří platí školné. Pracovníci Centra působí polovinu pracovní doby na svém pracovišti, polovinu pracovní doby fungují jako technologičtí skauti na fakultách. Robert Goodfellow: Licensing University IPR Commercialisation Manager, na základě jeho doporučení rozhoduje Univerzitní rada o tom, zda bude vynález patentován nebo ne. Vyřizuje cca jednu žádost o patent za měsíc. Roční rozpočet na patenty je 50 tisíc liber z dotací, navíc se k tomu přičítá 10 % zisku z prodeje licencí. Sonja Vujović: Licensing University IPR (Life Sciences) Má na starosti komercializaci vynálezů v Roslin Institute v Edinburghu, který patří k University of Edinburgh. Dosud mají z marketingu IP malé výsledky a zatím asi 10 aktivních případů komercializace. Zaměstnávají právníka a využívají služeb patentových zástupců, propagují teorii Any deal better than no deal. Jsou zastánci toho, že přímé oslovování potenciálních odběratelů (= cold calling) se nevyplatí.

2 Patrick McCarthy: Licensing IPR in a Research Institute Zástupce firmy Genecom (Department for Business Innovation and Skills), která pomáhá se zakládáním spin out firem, získáním duševního vlastnictví, apod., a to především malým a středním podnikům. Dotují hlavně biologické obory, mají pouze aplikovaný výzkum. Veškeré pokusy jsou finančně dost náročné, malé výzkumné ústavy jsou dotovány skotskou vládou. Úterý, 21. června 2011 Mark Zwinderman: Surface Active Solutions Firma Surface Active Solutions byla založena v roce 2000 dvěma partnery, zabývá se čištěním odpadních olejů (ekologické účely). Firma dobře vydělává, je jedna z nejvýznamnějších svého druhu na světě. Kromě Surface Active Solutions založili v roce 2004 ještě firmu Aboleo Ltd., která je významná především tím, že je více výzkumná kombinuje výzkumnou činnost s činností obchodní. Cílem je najít co nejlepší řešení při přenosu objevu/vynálezu do praxe. V začátcích měli problémy se získáním duševního vlastnictví = problémy se získáním financí (firma musí mít licenci IP). Vyjednávání s univerzitou o získání IP licence trvalo tři roky, stálo téměř 50 tisíc liber. Mark jako managing director firmy (jeho partner je CTO) radí: a) při zakládání firmy je důležité mít partnera ( co founder ), b) přistupovat k založení a růstu firmy jako k vědeckému projektu, c) nabírat zkušené businessmany, vyhnout se lidem s large company backgrounds, d) vyhnout se velkým zákazníkům, zajímat se spíše o menší a střední zákazníky, e) zjistit, co zákazníci chtějí/potřebují, f) nemluvit k lidem, ale s lidmi, g) pragmatismus. Olga Kozlova: Bio Assay Technology Spinout Studovala PhD. na University of Edinburgh, po studiích už ve Skotsku zůstala. Během studií si pohrávala s myšlenkou založit vlastní firmu. Po získání PhD. založila firmu Lutess Ltd., ze začátku měla problém se získáním IP dlouhé a komplikované negociace s univerzitou z důvodu nedostatku zkušeností na obou stranách. Kromě toho neměla business partnera ( co founder ). Když se jí podařilo získat IP licenci, pustila se do obchodování s prvním produktem FungaLit. Nevýhodou tohoto produktu bylo neustálé hledání nového alternativního trhu, kde by se dal produkt využít firma nakonec zkrachovala. Zkušenosti získané krátkým fungováním firmy Lutess Ltd. ji dostaly až na pozici Enterprise Creation Manager. Dnes radí ostatním při zakládání firmy, získání duševního vlastnictví, získání financí apod. Důležité pro podnikání podle ní je: umět říci ne na špatnou nabídku, pohybovat se v blízkosti těch správných lidí, umět rozeznat dobrou a špatnou radu, nemluvit o technologiích, ale o zisku, apod.

3 Nic Psaila: PhD to CTO (OptoScribe Case) Spoluzakladatel firmy OptoScribe. Firma se zabývá technologií 3D ultrazvuku pro optické kabely (produkt Optofan 3D). Byla založena v roce 2005, v roce 2007 dostali evropský a americký patent. Z finančních důvodů neošetřili duševní vlastnictví pro Japonsko, což byla chyba. Získali licenci IP od univerzity, usídlili se v Technologickém parku v Livingstone, kde mají k dispozici podpůrnou administrativu i právníky. Firma funguje dobře, vydělává. Středa, 22. června 2011 Derek Brown: Legal Aspects of Spinout Právník HWU. Každý účastník stáže dostal CD s různými definicemi a návrhy právních dokumentů, které HWU standardně používá. Univerzita má podíl z TT max. 24 %, protože při 25 % a více už by nemohla žádat o dotace z EU. Ve spin off společnosti má zajištěnou pozici directora = senior manažer, který není placen a ani nemá podíly na společnosti. HWU uděluje spin off licence, má zisk z licenčních poplatků. Scott Johnstone: Commercialising Proof of Concept Projects Pracuje jako CEO ve Scottish Lifesciences Association (SLA). Posuzují cca 20 projektů ročně, z toho pouze pětina má šanci založit spin off. Financování komercializace přijde na 200 tisíc liber za jeden případ. Většina vědeckých projektů nedokáže demonstrovat plusové cash flow problémem je velký rozdíl mezi vědou a businessem. Shrnutí: během deseti let existence zhodnotili 260 projektů, z toho 52 bylo z oblasti přírodních věd (z nich vzniklo 14 spin out firem), 50 projektů bylo úspěšných. Siobhan Jordan: Interface & Commercialising Strategic Aliances Firma Interface se svými šesti zaměstnanci zprostředkovává kontakt mezi akademickou sférou a firmami. Spravují 25 univerzit a vědeckých institucí, prezentují se formou nejrůznějších akcí (tzv. Eventů, absolvují jich asi 100 ročně). Financování z projektů a vládních prostředků (5 státních zdrojů). Poskytují služby malým a středním podnikům, mají převis nabídky nad poptávkou. online.org.uk Čtvrtek, 24. června 2011 Andrew Mearns Spragg: AquaPharm Bio Discovery Zakladatel a CTO firmy AquaPharm Bio Discovery založil ji v roce 2001, má 27 zaměstnanců, zabývá se vývojem nových léčiv. Firma je financována soukromě, má dva hlavní investory: Aescap a Tate&Lyle Ventures. Firmu zatím živí výroba antiaging formulas, protože samotný vývoj léčiv je velmi zdlouhavý.

4 Shahida Imani: From Idea to IPO Založila poradenskou firmu v oblasti financování Imani Financial Solutions, Ltd., kterou spravuje sama. Zabývá se financováním TT, pomáhá zakládat spin out firmy. Doporučuje devět základních kroků k úspěchu, např. dobrý manažerský tým je důležitější než vlastní technologie, stanovit jeden klíčový produkt a jít s ním na trh, apod. Trvá 6 8 měsíců, než se vyjedná financování. Příklady firem, které pomáhala založit: a) Optos Plc založena v roce 1992, první prodeje zaznamenala v roce 2000, výdělek ve výši 1 milionu liber v roce 2002, firma má 13 způsobů financování, v roce 2006 se dostala na London Stock Exchange; b) Voxar Limited založena v roce 1995, první výdělky v roce 2000, výdělek 1 milion liber v roce 2002, má 4 způsoby financování, v roce 2005 byla prodána firmě Barco NV (Belgian Listed Company), následně v roce 2010 firmě Toshiba Medical. Bahman Tohidi: Hydrafact Ltd JIP & Collaboration Managing Director firmy, firma sídlí v kampusu HWU (HWU Research Park) jedná se o spinout firmu HWU. Nabízejí celou škálu služeb, z nichž ani jedna na sebe nevydělá tolik, aby se zároveň mohla finančně podpořit, ale jedna služba je schopna vydělat tolik, aby finančně podpořila jinou. Jednou z jejich strategií je nabízet více produktů (vývoj, konzultace, software (HydraFlash), trénink, apod.) = vznikla jedna silná společnost místo více slabších firem. Je nutné pravidelně rozšiřovat nabídku (komercializace IP (HydraCheck), licencování, služby zaměřené na výzkum a vývoj). Pátek, 24. června 2011 David Lane: Spinnig out of Europe Zakladatel firmy SeeByte Ltd., která sídlí v Edinburghu. Mají ještě dvě pobočky v USA (SeeByte, Inc.) San Diego, Houston. Jsou velmi úspěšní, zabývají se vývojem softwarů pro podmořské roboty. Jejich silným partnerem je US Navy, využívá je i americká armáda. Firma vznikla jako start up, nikoli jako spin off. Platí licenční poplatky univerzitě za původní licenci IP, další už si vyvíjejí sami. Nepatentují (trvá to moc dlouho a je to drahé), ale licencují knowhow. U komercializačních záměrů posuzují tzv. Technology Readiness Level, tj. úroveň připravenosti technologie jde o stupnici od 1 do 10, která označuje fázi projektového záměru. Až od stupně 5 a výše se jedná o výzkum. Colin Robertson: Bio Related Spinouts (Nexxus, Scotland) Firma Nexxus podporuje vznik spin outs v oblasti biologických věd ve středním Skotsku. Zajišťuje síťování, licencování. Hodně využívají nejrůznější akce k navázání kontaktů (během dvou let uspořádali 74 akcí = eventů). Navazují kontakty na úrovni B2B.

5 Mike Chantler: Totally Textures & Shoogle it Představil software na počítačovou 3D grafiku, díky níž lze předmět nasnímaný obyčejnou videokamerou na otočné podložce převést do počítačové 3D podoby. Vzniknou tak interaktivní 3D obrázky, které se dají velice dobře využít především v e shopech (fotografii s produktem lze libovolně otáčet a prohlédnout si, co kupujeme). Nabízejí na svém webu software ke stažení zdarma, který umožňuje udělat si interaktivní 3D obrázek doma. Zatím je tato služba zdarma, do budoucna uvažují o zpoplatnění 10 liber. Teď to poskytují zdarma proto, aby se dostali do povědomí zákazníků a naučili je jejich software používat. Zaměřují se na velké množství malých zákazníků, chtějí co nejvíce rozšířit povědomí o jejich existenci mezi lidi. Spíše než patentovat doporučují mít obchodní tajemství. Gillian McFadzean, Robert Goodfellow závěrečná diskuse, zhodnocení stáže Během závěrečné diskuse byly praktické případové studie hodnoceny velice kladně, pro posluchače byly hodně přínosné a zajímavé. Zároveň ale posluchači doporučili vyvarovat se dlouhým prostojům mezi přednáškami a přidat další možné způsoby komercializace, než je založení spin out společnosti. Obecně bylo zhodnoceno, že situace ve Skotsku je úplně jiná než v ČR, jsou tam úplně jiné podmínky pro komercializování, které ale velice dobře fungují. 15:00 Odjezd z HWU na letiště 19:40 Odlet z Edinburghu do Prahy (přestup ve Frankfurtu) 23:40 Přílet na letiště do Prahy 02:00 Příjezd z Prahy do Českých Budějovic České Budějovice, 15. července 2011 Zapsala: Tereza Veselá

Dobrá praxe ve VTP. garant: Ing. Jiří Herinek, regionální projektový manažer

Dobrá praxe ve VTP. garant: Ing. Jiří Herinek, regionální projektový manažer Dobrá praxe ve VTP příručka zpracovaná v rámci projektu SPolupráce, INovace, NETworking vědeckotechnických parků a vysokých škol, č. CZ 1.07/2.4.00/17.0094 garant: Ing. Jiří Herinek, regionální projektový

Více

Vybudování inovačního centra Ústeckého kraje rozpracování konceptu struktury a činnosti centra (BERMAN GROUP s.r.o.)

Vybudování inovačního centra Ústeckého kraje rozpracování konceptu struktury a činnosti centra (BERMAN GROUP s.r.o.) Vybudování inovačního centra Ústeckého kraje rozpracování konceptu struktury a činnosti centra (BERMAN GROUP s.r.o.) ve spolupráci s Technologickým centrem Akademie věd České republiky Obsah Seznam tabulek...3

Více

32 vzdělávacích akcí s 525 účastníky

32 vzdělávacích akcí s 525 účastníky 27 firem a 5 pracovišť UP v pronájmu na 95 % dostupné plochy 395 konzultačních hodin klientům 42 poptávek po měření a výzkumu 17 zpracovaných žádostí o dotaci pro klienty 8 zaměstnanců 47 dnů na školení

Více

Zpracování vstupů pro implementaci konceptu TIM. Studie v rámci realizace projektu MSB INNOCAT

Zpracování vstupů pro implementaci konceptu TIM. Studie v rámci realizace projektu MSB INNOCAT Zpracování vstupů pro implementaci konceptu TIM Studie v rámci realizace projektu MSB INNOCAT Autor studie: Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání, o. p. s. Externí zpracovatel: AgEnDa o.s.

Více

Start podnikání s využitím a bez využití služeb podnikatelského inkubátoru. porovnání ekonomických, technických a provozních podmínek

Start podnikání s využitím a bez využití služeb podnikatelského inkubátoru. porovnání ekonomických, technických a provozních podmínek Expertní analýza na téma: Start podnikání s využitím a bez využití služeb podnikatelského inkubátoru porovnání ekonomických, technických a provozních podmínek Brno 2014 Partnerství subjektů meziuniverzitní

Více

Ústí nad Labem. Praha Plzeň Pardubice. Ostrava Jihlava byly před VW v dopoledních hodinách v místě konání uspořádány tzv.

Ústí nad Labem. Praha Plzeň Pardubice. Ostrava Jihlava byly před VW v dopoledních hodinách v místě konání uspořádány tzv. E-bulletin projektu EF-TRANS Individuálního projektu národního v oblasti terciárního vzdělávání, výzkumu a vývoje Číslo 07 červen 2011 EF-TRANS vzdělává a motivuje v regionech Projekt EF-TRANS v první

Více

Státní podpora venture kapitálu v České republice State Support of Venture Capital in the Czech Republic

Státní podpora venture kapitálu v České republice State Support of Venture Capital in the Czech Republic Státní podpora venture kapitálu v České republice State Support of Venture Capital in the Czech Republic Toman Petr, Kousalová Lucie Abstrakt Článek je zaměřen na státní podporu venture kapitálu v České

Více

Výzva č. 6.3, PO 3, OP VaVpI. Podpora pre-seed aktivit. Hradec Králové, 21. 3. 2012

Výzva č. 6.3, PO 3, OP VaVpI. Podpora pre-seed aktivit. Hradec Králové, 21. 3. 2012 Výzva č. 6.3, PO 3, OP VaVpI Podpora pre-seed aktivit Hradec Králové, 21. 3. 2012 Úvod Proč podpora pre-seed aktivit? Hlavním cílem výzvy je podpora komercializace nadějných technologií a vynálezů s vysokým

Více

Modul A PODNIKATELSKÉ MINIMUM. Kamil Krč, MBA Bc. Ing. Mojmír Sabolovič, PhD.

Modul A PODNIKATELSKÉ MINIMUM. Kamil Krč, MBA Bc. Ing. Mojmír Sabolovič, PhD. Modul A PODNIKATELSKÉ MINIMUM Kamil Krč, MBA Bc. Ing. Mojmír Sabolovič, PhD. OBSAH 1. Anotace 1.1. Cíle modulu 1.2. Potřebné vstupní znalosti 1.3. Autoři modulu 2. Podnikání v České republice 8 2.1. Charakter

Více

Spolupráce vysokých škol a firem globální perspektivy i lokální zkušenosti

Spolupráce vysokých škol a firem globální perspektivy i lokální zkušenosti Spolupráce vysokých škol a firem globální perspektivy i lokální zkušenosti Tomáš Pitner, Dan Tovarňák Masarykova univerzita, Fakulta informatiky Úvodem Velká část podstatných informací k hlavním problémům

Více

PROJEKTY. Rozvojové. Praha. www.rprg.cz. Akcelerace program podpory podnikání na území Hlavního města Prahy rozhovor s radní Aleksandrou Udženija

PROJEKTY. Rozvojové. Praha. www.rprg.cz. Akcelerace program podpory podnikání na území Hlavního města Prahy rozhovor s radní Aleksandrou Udženija www.rprg.cz PROJEKTY Rozvojové Praha Akcelerace program podpory podnikání na území Hlavního města Prahy rozhovor s radní Aleksandrou Udženija Inovační vouchery v Praze rozhovor s radní Evou Vorlíčkovou

Více

Příloha 1 SEZNAM ROZVOJOVÝCH PROJEKTŮ RIS KRAJE VYSOČINA NA LÉTA 2013-2020

Příloha 1 SEZNAM ROZVOJOVÝCH PROJEKTŮ RIS KRAJE VYSOČINA NA LÉTA 2013-2020 Příloha 1 SEZNAM ROZVOJOVÝCH PROJEKTŮ RIS KRAJE VYSOČINA NA LÉTA 2013-2020 1. Přehled projektů Prioritní oblast A Inovační infrastruktura a transfer technologií Specifický cíl A1 Zřízení kontaktních míst

Více

manuál sociálního podnikání

manuál sociálního podnikání podpora manuál sociálního podnikání Obsah 1 Úvod 4 2 Definice a charakteristika sociálního podnikání 6 3 Zakládáme sociální podnik 10 4 Význam spolupráce a síťování 14 5 Finanční zdroje pro sociální podnikání

Více

MAPOVACÍ STUDIE březen 2015

MAPOVACÍ STUDIE březen 2015 MAPOVACÍ STUDIE březen 2015 OBSAH ČÁST A ÚVOD... 4 Zahájení podnikání v Polsku a v ČR... 5 A. 1 CZ+PL. Informace týkající se zakládání firem na území České a Polské republiky... 5 A. 2 CZ+PL. Způsob založení

Více

Elitní školy ano, ale ne od raného dětství Rozhovor s Danou Kuchtovou,

Elitní školy ano, ale ne od raného dětství Rozhovor s Danou Kuchtovou, Praktický průvodce světem podnikání cz 09 czkomora.cz Měsíčník Hospodářské komory České republiky 35 Kč ve volném prodeji číslo 9 / ročník 8, září 2007 Kdy nahradí českou korunu společné euro? strana 26

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Diplomová práce Podnikatelský plán internetového startupu a jeho realizace Internet startup business plan and its implementation Roman Sterly Plzeň 2013

Více

Zavedení školného a sociální situace studentů

Zavedení školného a sociální situace studentů Bankovní institut vysoká škola Praha Fakulta finančních obchodů Zavedení školného a sociální situace studentů Diplomová práce Autor: Bc. Tokhtar Karina Finance, Finanční obchody Vedoucí práce: Ing. Evžen

Více

ROZVOJ LIDSKÝCH ZDROJŮ VE VĚDĚ A VÝZKUMU

ROZVOJ LIDSKÝCH ZDROJŮ VE VĚDĚ A VÝZKUMU Sborník příspěvků z odborného sympozia ROZVOJ LIDSKÝCH ZDROJŮ VE VĚDĚ A VÝZKUMU 21. 23. května 2012 Liberec, Česká republika Workshop proceedings DEVELOPMENT OF HUMAN RESOURCES IN SCIENCE AND RESEARCH

Více

Tento projekt se koná za podpory Olomouckého kraje. Tento projekt se koná za podpory Olomouckého kraje

Tento projekt se koná za podpory Olomouckého kraje. Tento projekt se koná za podpory Olomouckého kraje Tento projekt se koná za podpory Olomouckého kraje Tento projekt se koná za podpory Olomouckého kraje Předkládaná publikace je výstupem projektu "Přenos úspěšné metodiky koučování do regionálního prostředí

Více

Business Angels příležitost financování a rozvoje začínajících firem

Business Angels příležitost financování a rozvoje začínajících firem VaV pro praxi: ochrana výsledků VaV, licencování patentů a know-how a podpora spolupráce s průmyslem, komunikace výsledků VaV a motivace k zapojení do VaV činnosti Reg. č. CZ.1.07/2.3.00/09.0047 Business

Více

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Business angels jako alternativa financování malých a středních podniků

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Business angels jako alternativa financování malých a středních podniků BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Business angels jako alternativa financování malých a středních podniků Business angels as an alternative to financing small and medium enterprises Radek Michelfeit Un ico rn Co lle ge,

Více

PODNIKEJTE POMALU ZKUŠENOSTI SOCIÁLNÍCH PODNIKŮ SE ZAMĚSTNÁVÁNÍM OSOB S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM A S DUŠEVNÍM ONEMOCNĚNÍM

PODNIKEJTE POMALU ZKUŠENOSTI SOCIÁLNÍCH PODNIKŮ SE ZAMĚSTNÁVÁNÍM OSOB S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM A S DUŠEVNÍM ONEMOCNĚNÍM PODNIKEJTE POMALU ZKUŠENOSTI SOCIÁLNÍCH PODNIKŮ SE ZAMĚSTNÁVÁNÍM OSOB S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM A S DUŠEVNÍM ONEMOCNĚNÍM Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Porovnání podnikatelského prostředí v České republice a Velké Británii Comparison of the business environment in the Czech Republic and

Více

ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI JAKO SOUČÁST SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI FIREM

ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI JAKO SOUČÁST SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI FIREM ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI JAKO SOUČÁST SPOLEČENSKÉ ODPOVĚDNOSTI FIREM Tato publikace vychází v rámci projektu EU EQUAL Půl na půl rovné příležitosti žen a mužů koordinovaném Gender Studies, o.p.s., který je spolufinancován

Více

ODDĚLENÍ POLITIKY MSP, FINANČNÍCH NÁSTROJŮ A MALOOBCHODU ZPRÁVA O VÝVOJI MALÉHO A STŘEDNÍHO PODNIKÁNÍ A JEHO PODPOŘE V ROCE 2013

ODDĚLENÍ POLITIKY MSP, FINANČNÍCH NÁSTROJŮ A MALOOBCHODU ZPRÁVA O VÝVOJI MALÉHO A STŘEDNÍHO PODNIKÁNÍ A JEHO PODPOŘE V ROCE 2013 ODDĚLENÍ POLITIKY MSP, FINANČNÍCH NÁSTROJŮ A MALOOBCHODU ZPRÁVA O VÝVOJI MALÉHO A STŘEDNÍHO PODNIKÁNÍ A JEHO PODPOŘE V ROCE 2013 2014 ODDĚLENÍ POLITIKY MSP, FINANČNÍCH NÁSTROJŮ A MALOOBCHODU ODBOR INOVAČNÍHO

Více

Podnikatelský plán. Partneři projektu. Jindřich Fáborský

Podnikatelský plán. Partneři projektu. Jindřich Fáborský Podnikatelský plán Partneři projektu Jindřich Fáborský 18.4.2010 1 Obsah 2 Exekutivní souhrn... 4 3 Popis klíčových bodů projektu OnlineLektor.cz... 5 3.1 Základní myšlenky... 5 3.2 Pohled na vyvíjenou

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Vzdělávací procesy v podniku Educational processes in company Žáková Andrea Plzeň 2013 1 2 Prohlašuji, že jsem bakalářskou práci na téma

Více

SOPARTEC A PŘENOS POZNATKŮ Z UNIVERSITÉ CATHOLIQUE DE LOUVAIN (UCL)

SOPARTEC A PŘENOS POZNATKŮ Z UNIVERSITÉ CATHOLIQUE DE LOUVAIN (UCL) SOPARTEC A PŘENOS POZNATKŮ Z UNIVERSITÉ CATHOLIQUE DE LOUVAIN (UCL) ÚVOD PŘEDSTAVENÍ UNIVERZITY Universita UCL byla založena roku 1425 a patří mezi ty nejstarší z Evropských universit. Roku 1971 byla rozdělena

Více

Strategický průvodce k úspěšnému využívání a šíření výsledků projektů výzkumu a vývoje

Strategický průvodce k úspěšnému využívání a šíření výsledků projektů výzkumu a vývoje O. Mc Nerney (hlavní autor) A. Stachowicz, P. Czupryński, E. Philpott, D. Kolman, D. Martin, E. Hermann Strategický průvodce k úspěšnému využívání a šíření výsledků projektů výzkumu a vývoje Aby evropský

Více

Využití prostor vědecko-technického parku pro rozvoj synergických efektů uvnitř a vně

Využití prostor vědecko-technického parku pro rozvoj synergických efektů uvnitř a vně Expertní analýza na téma: Využití prostor vědecko-technického parku pro rozvoj synergických efektů uvnitř a vně Brno 2013 Partnerství subjektů meziuniverzitní studentské sítě CZ.1.07/2.4.00/31.0157 Využití

Více