OBSAH. Úvodem...5. Úvodem

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OBSAH. Úvodem...5. Úvodem"

Transkript

1 OBSAH Úvodem...5 Skladatelé...7 Dirigenti...12 Hudební kritici a publicisté (teoretici)...14 Další významné osobnosti z oblasti hudby jinde neuvedené...15 Divadlo Josefa Kajetána Tyla...17 Hudba v českém rozhlase...17 Současné komorní soubory...18 Amatérské orchestry...18 Skupiny a osobnosti z oblasti moderní populární hudby...19 Dechová hudba...19 Lidová hudba, folklór...20 Taneční a estrádní soubory...20 Pěvecké sbory...21 Hudební školství...23 Festivaly...24 Kruhy přátel hudby, hudební organizace a významné kulturní instituce v oblasti hudby...26 Použitá a doporučená literatura...28 Závěrem...29 Jmenný rejstřík...30 Úvodem Hudba má v Plzeňském kraji významnou letitou tradici, region vždy žil bohatým kulturním životem. V počátečních fázích se jednalo většinou o chrámovou hudbu barokní se soustředila hlavně v klášterech v Plasích a Kladrubech. V Dolní Lukavici působil zámecký orchestr, jehož nejznámějším kapelníkem (u hraběte Morzina) byl v letech Josef Haydn. České divadlo má v Plzni svou stálou scénu od roku Hudební život obohacovala od 20. let minulého století také poloamatérská filharmonie, jejíž tradici po roce 1945 převzal Plzeňský rozhlasový orchestr. V oblasti sborového zpěvu se tzv. Pařížský odbor plzeňského Hlaholu již v roce 1900 jako první český sbor prosadil svými kvalitami na mezinárodní pěvecké sborové soutěži. Proslulá učitelská pěvecká sdružení proslavila český sborový zpěv po celém světě. Pěvecké spolky, např. Svatobor, Šumavan, Čerchovan a další, vznikaly v 19. století v celém regionu. Na počátku 20. let minulého století byla v Plzni zřízena Městská hudební škola Bedřicha Smetany, která byla brzy pokládána odbornými kritiky za "západočeskou konzervatoř".

2 Zvláštní místo v hudebním dění našeho regionu zaujímají Lužany u Přeštic, kam majitel známý mecenáš Josef Hlávka zval celou řadu významných osobností, především A. Dvořáka. Po Hlávkově smrti zde často pobýval i J. B. Foerster. Dlouholetou tradici má v našem kraji též lidová hudba a folklor, jejichž činnost má u nás i za hranicemi velmi dobrý zvuk. V našem kraji je v současné době organizována celá řada hudebních festivalů, některých i mezinárodních např. Smetanovské dny (v roce 2004 proběhne již 24. ročník), které od roku 2002 zahrnují také Mezinárodní smetanovskou klavírní soutěž. *** Publikace je vydávána Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje při příležitosti Roku české hudby 2004 a klade si za cíl přiblížit některé významné osobnosti, instituce a festivaly našeho kraje nejen z oblasti vážné hudby. Přehled má informativní charakter a není zdaleka vyčerpávající. Některé osobnosti by bylo možno zařadit do více kategorií, zařazeni jsou však pouze do jedné z nich. Stejně tak výčet jejich činností je pouze orientační. Tučně jsou uvedeni ti, kteří v roce 2004 mají kulaté výročí narození nebo úmrtí. V souladu s ostatní literaturou jsou pedagogické tituly uvedeny pouze u hudebních teoretiků. Anna Sedláčková

3

4 SKLADATELÉ V Plzeňském kraji se narodila, zemřela, popř. pobývala a tvořila řada významných českých hudebních skladatelů. Již v první polovině 18. století ovlivňovala hudební život řada venkovských kantorů, skladatel a varhaník Jiří Melcelius působil v Horšovském Týně dokonce již v 17. století. S L. v. Beethovenem se sblížil skladatel Josef Rejcha ( ) původem z Chudenic. V následujícím přehledu jsou uvedeni někteří z významných skladatelů (dirigentů, teoretiků) kraje. BERKOVEC, Jiří skladatel, hudební vědec. Narozen v Plzni. Orchestrální díla, opera, kantáty a komorní skladby. BAIER, Vladimír skladatel, upravovatel lidových písní. Narozen v Domažlicích. Taneční lidové skladby. BARTOVSKÝ, Josef skladatel, hudební pedagog výročí narození, 40. výročí úmrtí Narozen ve Stupně, zemřel v Plzni. Symfonie, komorní skladby, sborová díla. BASLER, Ladislav hudební skladatel, klavírista, dirigent Plzeňské filharmonie výročí narození, 60. výročí úmrtí Narozen v Jičíně, zemřel v Plzni. Melodramata, písně a drobné orchestrální skladby. BAŽANT, Jaromír skladatel, pedagog na plzeňské konzervatoři. Narozen v Krásném Dvoře u Podbořan na Žatecku. Orchestrální, komorní a vokální skladby, melodrama a balet. BEZDĚK, Jiří, Mgr. skladatel, pedagog. Narozen v Červeném Hrádku u Plzně. Orchestrální a komorní skladby. BLÁHA, Zdeněk skladatel, dudák výročí narození Narozen v Horní Bříze. Malé hudební žánry, instrumentální skladby. BLAHNÍK, Roman skladatel, klavírista, dirigent. Narozen v Plzni, zemřel v Praze. Operety, taneční a filmová hudba. BLECHA, Oldřich skladatel, organizátor plzeňského hudebního života. Narozen v Plzni, zemřel v Plzni. Písňové cykly, klavírní a houslové skladby, melodramata, opery. BOK, Miloš skladatel, dirigent, klavírista, varhaník. Narozen v Praze. Oratoria, symfonická tvorba.

5 BRADÁČ, Otakar skladatel, pedagog výročí narození, 80. výročí úmrtí Narozen v Paceřicích, zemřel v Českých Budějovicích. Opery, tance, symfonické skladby. BRAND, Vladimír skladatel. Narozen v Plzni. Komorní skladby. BRIXI, Viktorin Ignác skladatel, varhaník, klavírista. Narozen v Plzni, zemřel v Poděbradech. Klavírní sonáty, chrámová hudba, mše. BULKA, Antonín skladatel, hudební režisér Čs. rozhlasu v Plzni, dirigent PRO, pedagog výročí narození Narozen v Horách Matky Boží (Klatovy). Malé hudební žánry. DĚD, Jan skladatel, pedagog. Narozen v Plzni. Komorní a instruktivní skladby, skladby pro mládež. DEVÁTÝ, Antonín skladatel, dirigent PRO, pedagog. 20. výročí úmrtí Narozen ve Skutči na Českomoravské Vysočině, zemřel Symfonická, komorní a vokální tvorba. DVOŘÁK, Antonín hudební skladatel a pedagog, v letech 1887, 1892, 1895 a 1898 pobýval v lužanském zámku, navštěvoval též Plzeň 100. výročí úmrtí Narozen v Nelahozevsi u Mělníka, zemřel v Praze. FLORIAN, Josef skladatel, pedagog, organizátor plzeňského hudebního života. Narozen v Kasejovicích, zemřel v Plzni. Skladby klavírní, houslové, písňové a sborové. FOERSTER, Josef Bohuslav skladatel, pobýval v Lužanech, kontakty s hudebním životem v Plzni výročí narození Narozen v Praze, zemřel ve Vestci u Staré Boleslavi. Symfonická díla, opery, orchestrální skladby, vztahem k Plzni ovlivněna sborová tvorba. GSELHOFER, Bohdan skladatel, klavírista, sbormistr, dirigent Plzeňské filharmonie, pedagog. 30. výročí úmrtí Narozen , zemřel v Plzni. Drobné instruktivní skladby instrumentální, menší sborová díla. HARANT z POLŽIC a BEZDRUŽIC, Kryštof český renesanční skladatel 440. výročí narození Narozen v Klenové u Nýrska, zemřel v Praze. HLAVÁČ, Miroslav, Ing. skladatel. Narozen v Protivíně. Orchestrální, komorní a hudebně dramatické skladby, elektroakustická tvorba.

6 HORÁK, Josef skladatel, kapelník výročí narození Narozen v Proseči, zemřel v Plzni. Komorní, vokální a orchestrální skladby. JANEČEK, Karel, DrSc. skladatel, pedagog, dirigent Plzeňské filharmonie. 30. výročí úmrtí Narozen v Polsku, zemřel v Praze. Klavírní a komorní skladby, symfonická díla. JÍCHA, Bohumil skladatel, hudebník, pedagog. 95. výročí narození Narozen v roce 1909 v Plzni. JINDŘICH, Jindřich skladatel, klavírista, pedagog. Narozen v Klenčí pod Čerchovem, zemřel v Domažlicích. Sborová a sólová umělá píseň, úpravy chodských lidových písní, instrumentální skladby. KABELÁČ, Miroslav skladatel, hudební režisér PR, vedl skupinu K. 25. výročí úmrtí Narozen v roce 1908, zemřel v roce Jeden ze zakladatelů elektroakustického studia. KAREL, Rudolf skladatel. Narozen v Plzni, zemřel v v Terezíně. Hudebně dramatická tvorba. KLIČKA, Josef skladatel, varhaník, pedagog. Narozen v Klatovech, zemřel v Klatovech. Sborová, orchestrální a komorní tvorba. KOFROŇ, Petr skladatel, dirigent, šéf opery DJKT, publicista. Narozen v Praze. Konceptualismus, grafické partitury, komorní a orchestrální tvorba. KÖSSL, Theodor skladatel, sbormistr pěveckého spolku Hřímalý, dirigent Plzeňské filharmonie. 35. výročí úmrtí Narozen v Lhenicích (Prachatice), zemřel v Kouřimi. Orchestrální, komorní, písňové a sborové skladby. KOVAŘOVIC, Karel skladatel, dirigent. Narozen v Praze, zemřel v Praze. Hudebně dramatická tvorba, symfonické a komorní skladby. KRČEK, Jaroslav skladatel, hudební režisér Československého rozhlasu. 65. výročí narození Narozen ve Čtyřech Dvorech u Českých Budějovic. Komorní a písňové skladby, hudební folklór. KŘIČKA, Jaroslav skladatel, dirigent, pedagog. 35. výročí úmrtí Narozen v Kelči, zemřel v Praze. Komorní a písňové skladby, hudebně dramatická tvorba.

7 KUBÁT, Norbert skladatel, sbormistr plzeňského Hlaholu, řed. kůru chrámu sv. Bartoloměje. Narozen v Uhlířských Janovicích, zemřel v Plzni. Duchovní skladby, sbory a drobné skladby. LUKÁŠ, Zdeněk skladatel, sbormistr České písně. Narozen v Praze. Symfonická, komorní a vokální díla, orchestrální a hudebně dramatická tvorba. MADELKA, Šimon Bariona skladatel, pedagog, plzeňský učitel. Narozen v Opoli, v Plzni žil už v roce 1575, zemřel v roce 1598 v Plzni. Náboženské polyfonní skladby. MÁLEK, Jan skladatel, v letech hudebním režisérem a hudebním dramaturgem Čs. rozhlasu v Plzni. Narozen v Praze. Orchestrální, vokální a komorní skladby. MANOUŠEK, Jaromír, Ing. CSc. skladatel, pedagog. Narozen v Plzni. Komorní a orchestrální skladby, hudebně dramatická tvorba. MĚCHURA, Leopold Eugen skladatel výročí narození Narozen v Praze, zemřel v Osíně (Klatovy). Opera, kantáta. MICKA, Vít skladatel, od r šéfdirigent Plzeňského rozhlasového orchestru, pedagog. Narozen v Praze. Orchestrální, vokální a komorní skladby. MIKODA, Bořivoj, PhDr. PaedDr. skladatel, pedagog výročí narození Narozen v Počátkách u Kamenice nad Labem, zemřel v Plzni. Komorní a písňové skladby, symfonická tvorba. MOSER, Viktor Roman skladatel, pedagog výročí narození, 65. výročí úmrtí Narozen v Sušici, zemřel v Plzni. Smyčcové kvartety, klavírní kvartet, menší skladby orchestrální. MOTTL, René skladatel, hudební kritik, klavírista, sbormistr. Narozen v Plzni, zemřel v Plzni. Drobné instrumentální a vokální skladby, melodramata, hudebně dramat. tvorba. ODSTRČIL, Karel, Ing. skladatel. Narozen ve Valašském Meziříčí. Hudebně dramatická a symfonická tvorba, komorní díla, vokální a elektronické skladby. OSVALD, Miloslav skladatel, houslista, hudebník. Narozen v Praze. Skladby orchestrální, komorní, vokální a instruktivní.

8 PALLA, Hynek skladatel, sbormistr pěveckého spolku Hlahol, spoluzakladatel a dirigent amatérského symfonického orchestru Plzeňského filharmonického spolku. Narozen v Praze, zemřel v Plzni. Kantáty. PEXIDR, Karel, JUDr. skladatel. 75. výročí narození Narozen v Praze. Sonáty, koncertní etudy, komorní, orchestrální a instruktivní skladby. PROCHÁZKA, Jan Ludevít skladatel. Narozen v roce 1837 v Klatovech. Písně a sbory. REKTORYS, Artuš hudební skladatel, pedagog, hudební teoretik. Narozen v Praze. Písňové cykly, scénická hudba. RIEDELBAUCH, Václav skladatel, pedagog, ředitel České filharmonie. Narozen v Dýšině u Plzně. Orchestrální, komorní a hudebně dramatická tvorba. RYBA, Jakub Jan skladatel, učitel. Narozen v Přešticích, zemřel v Rožmitále pod Třemšínem. Vokální skladby (pastorely), symfonická a komorní tvorba. SAK, Tomáš skladatel, dirigent, klavírista, houslista. Narozen v Djakovu (Jugoslávie). Písně, drobné skladby. SEDMIDUBSKÝ, Miloš skladatel, pedagog. 80. výročí narození Narozen v Rokycanech, zemřel v Proseči pod Ještědem. Skladby pro mládež, hudebně dramatická tvorba. SEMERÁK, Oldřich skladatel. Narozen ve Stolíně u Náchoda. Komorní a symfonická tvorba, písňové cykly. SLIMÁČEK, Jan skladatel, hudební režisér Čs. rozhlasu v Plzni, pedagog. 65. výročí narození Narozen v Kelči. Orchestrální, vokální a komorní tvorba, instruktivní skladby. SLIVANSKÝ, Bohumil skladatel, archivář plzeňského rozhlasového archivu. Narozen v Soboticích u Kolína. SMETANA, Bedřich skladatel výročí narození, 120. výročí úmrtí Narozen v Litomyšli, v Plzni studoval v letech a ukončil zde gymnazijní studia. Zemřel v Praze. K Plzni se váže např. polka Vzpomínka na Plzeň.

9 SPÁČIL, Eduard skladatel a klavírista. Narozen v Liberci. Komorní skladby. SUDA, Stanislav skladatel. Narozen ve Starém Plzenci, zemřel v Plzni. Opery a symfonické básně. ŠNEJDAR, Miloš skladatel, pedagog. 10. výročí úmrtí Narozen v Plzni, zemřel v Plzni. Drobné skladby. ŠROM, Karel, JUDr. skladatel, klavírista, hudební publicista výročí narození Narozen v Plzni, zemřel v Praze. Symfonie, komorní a vokální skladby. ŠTĚPÁNEK, Jiří, PhDr., CSc. skladatel, pedagog. Narozen v Kladně. Hudebně dramatická, komorní a vokální tvorba, orchestrální skladby. TEML, Jiří skladatel, hudební dramaturg Čs. rozhlasu v Plzni. Narozen ve Vimperku. Skladby pro děti a mládež, komorní tvorba, orchestrální skladby. TROJAN, Václav skladatel. Narozen v Plzni, zemřel v Plzni. Jevištní díla, orchestrální, komorní a vokální skladby. VLNA, Vladimír hudební skladatel. Komorní, orchestrální a hudebně dramatická tvorba. VOGEL, Jaroslav, Dr. skladatel, dirigent výročí narození Narozen v Plzni, zemřel v Praze. Hudebně dramatická tvorba. ZICH, Otakar, Dr. skladatel, estetik, pedagog výročí narození, 70. výročí úmrtí Narozen v Městci Královém, zemřel v Ouběmicích. Kantáty, písňové cykly, hudebně dramatická tvorba, folkloristické práce. DIRIGENTI ANGER, Mořic Stanislav dirigent, skladatel, houslista výročí narození Narozen v Sušici, zemřel v Praze. BARTÁK, Antonín dirigent opery DJKT ( ), šéf opery od r výročí úmrtí Narozen , zemřel BELFÍN, František dirigent, šéf plzeňské opery, skladatel. Narozen v Klatovech, zemřel v Praze.

10 BLACKÝ, Josef dirigent Plzeňského rozhlasového orchestru, pedagog. Narozen , zemřel v Domažlicích. BOHUŇOVSKÝ, Oldřich dirigent, od šéf opery DJKT. Narozen v Pacově (Pelhřimov), zemřel v Plzni. DRS, František dirigent plzeňského Komorního orchestru od r. 1974, v letech dirigent opery DJKT. Narozen v Kutné Hoře. DYK, František dirigent, sbormistr. 30. výročí úmrtí Narozen v Plzni, zemřel v Praze. FARKAČ, Hynek od r šéfdirigent Plzeňské filharmonie. 50. výročí narození Narozen v Jihlavě. HRNČÍŘ, Josef dirigent, hudebník, spoluzakladatel PRO. Narozen v Praze. CHALOUPKA, Josef dirigent DJKT od r. 1973, šéf opery DJKT od roku Narozen v Malých Kyšicích (okres Kladno). CHALUPECKÝ, Jan dirigent PRO. Narozen v Praze. KAREL, Jaromír Otto dirigent, skladatel a šéf operety DJKT. 15. výročí úmrtí Narozen v Bystřici pod Hostýnem, zemřel v Plzni. KUBELÍK, Rafael dirigent, působil v DJKT v Plzni 90. výročí narození Narozen v Býchorech (Kolín), zemřel v Luzernu (Švýcarsko). LIŠKA, Bohumír dirigent, šéf opery DJKT v letech Od dubna 1968 do r šéfdirigent PRO, posléze dirigent PRO. 90. výročí narození Narozen v Čejetičkách. MACENAUER, Bedřich dirigent, sbormistr. 75. výročí narození Narozen v Praze. MALÁT, Jiří dirigent opery DJKT v letech , později šéfdirigent, pedagog, hudebník. Narozen v Praze. PAŘÍK, Ivan dirigent DJKT v letech V roce 1988 se stal šéfem plzeňské opery. Narozen v Praze. PAVELKA, Ivo dirigent opery a operety DJKT v letech Narozen v Bělčicích. PREISLER, František dirigent Plzeňské filharmonie v letech a plzeňské opery v letech , hudebník. Narozen v České Třebové, zemřel v Olomouci.

11 PREISLER, František ml. dirigent Plzeňské filharmonie, hudebník. Narozen v Olomouci. ŠMÍD, Miroslav dirigent, skladatel, sbormistr, publicista. Narozen ve Švihově, zemřel v Plzni. TALICH, Václav, prof. dirigent, houslista, v letech dirigent plzeňské opery. Narozen v Kroměříži, zemřel v Berouně. TURNOVSKÝ, Martin dirigent, sbormistr. Narozen v Praze. VAŠATA, Karel, JUDr. dirigent DJKT v letech výročí úmrtí Narozen , zemřel v Plzni. ZAMRZLA, Rudolf dirigent, skladatel výročí narození Narozen v Rokycanech, zemřel v Praze. HUDEBNÍ KRITICI a PUBLICISTÉ (TEORETICI) BOKŮVKOVÁ, Vlasta, Doc. PhDr., CSc. hudební historička, kritička a publicistka. Narozena v Plzni. FIALA, Jaroslav, Doc. PhDr., CSc. hudební historik, kritik a vysokoškolský pedagog. 75. výročí narození Narozen v Kupičově (SSSR). FILIPOVSKÝ, Oldřich, PhDr. hudební kritik, klavírista, organiz. hudeb. života. 55. výročí úmrtí Narozen v Plzni, zemřel v Plzni. JANEČEK, Karel, prof., DrSc. hudební teoretik a skladatel, dirigent Plzeňské filharmonie, v Plzni působil na hudební škole B. Smetany v letech Narozen v Polsku, zemřel v Praze. JINDROVÁ, Jana, Doc. PhDr., CSc. pedagožka, klavíristka, popularizátorka hud. pořadů. Narozena v Praze. KOULA, Vladimír, PhDr. hudební kritik, pedagog, klavírista. Narozen v Praze, zemřel v Plzni. NEDBAL, Miloslav, PhDr. hudební vědec a historik. Narozen v Plzni. SIEBR, Rudolf, Doc. PhDr. pedagog, publicista. Narozen v Újezdě u Radnic. ŠPELDA, Antonín, prof. RNDr, DrSc. hudební kritik a teoretik, pedagog na katedře hudební fakulty PF v Plzni výročí narození Narozen ve Švihově u Klatov.

12 DALŠÍ VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI Z OBLASTI HUDBY jinde neuvedené Díky značné hudební tradici je s Plzeňským krajem spjato množství jmen významných uměleckých osobností. Jedná se o koncertní umělce, pěvce, organizátory hudebního života, popř. pedagogy. Někteří z nich v kraji tvořili a působili, jiní jsou významnými rodáky s blízkým vztahem k Plzni, přestože zde trvale nepůsobili. Úplný výčet těchto osobností by byl příliš obsáhlý, proto jsou níže uvedeni pouze někteří z nich. BENÍŠKO, Karel operní pěvec výročí narození Narozen v Praze, zemřel v Praze. BRABEC, Lubomír kytarista. Narozen v Plzni. BREJCHA, Antonín klavírista, pedagog. Narozen v Plzni. BURIAN, Emil František hudebník, skladatel výročí narození, 45. výročí úmrtí Narozen v Plzni, zemřel v Praze. CELERIN, Josef operní pěvec, sólista opery DJKT (za okupace) a ND. Narozen v Plzni, zemřel v Praze. CORTÉS, Rudolf zpěvák. Narozen v Plzni, zemřel v Krásné Lípě. DURAS, Jindřich klavírista, hudebník, pedagog. Narozen v Plzni. FRIESL, Karel klavírista, ředitel plzeňské konzervatoře. Narozen ve Strakonicích. FRYDLEWICZ, Miroslav operní pěvec, sólista opery DJKT v letech a ND výročí narození Narozen v Plzni. GOTT, Karel zpěvák populární hudby. 65. výročí narození Narozen v Plzni. HEZKÁ, Božena organizátorka hudebního života, sbormistryně sboru Čerchovan. Narozena v Třeboni, zemřela v Domažlicích. HORÁK, Jaromír koncertní pěvec. Narozen v Domažlicích, zemřel v Plzni. HŘÍMALÝ, Vojtěch plzeňský hudebník, zakladatel hudební tradice rodu výročí narození Narozen v Blatné, zemřel v Moskvě. HŘÍMALÝ, Jan houslista, pedagog výročí narození Narozen v Plzni, zemřel v Moskvě.

13 JANÁL, Roman operní pěvec, sólista ND, v Plzni studoval na konzervatoři, nyní zde externě vyučuje. 40. výročí narození Narozen v Trenčíně. JANKOVSKÝ, Zdeněk operní pěvec, v letech sólista opery DJKT. Narozen v Praze. JONÁŠOVÁ, Jana operní pěvkyně, sólistka opery ND v Praze. Narozena v Plzni. KUČERA, František hudebník, trumpetista, člen P. Jazz Comba. Narozen v roce 1958 ve Vejpnicích. KUSNJER, Ivan operní pěvec, sólista opery ND. Narozen v Rokycanech. LENK, Jaroslav, pseudonym Samson zpěvák. Narozen v Plzni. LINDAUR, Vojtěch flétnista, pedagog. Narozen v Útušicích. LUHANOVÁ-JIROUŠKOVÁ, Svatava koncertní pěvkyně. Narozena v Praze, od dětství žije v Plzni. MÁCHA, Jan koncertní pěvec, barytonista. 75. výročí narození Narozen v Písku, zemřel v Plzni. MACHÁČEK, Miloš houslista, hudebník, pedagog. 10. výročí úmrtí Narozen v Plzni, zemřel v Plzni. MOTLÍK, Jan hudebník, violista, pedagog. 60. výročí narození Narozen v roce 1944 v Plzni. POLATA, Karel kapelník, muzikant, skladatel výročí narození Narozen v roce 1874 v Nezdicích (Klatovy), zemřel v Sušici. POLATA, Karel kapelník, hudebník, skladatel. 90. výročí narození, 30. výročí úmrtí Narozen ve Zdíkově, zemřel v Sušici. SEDLÁČEK, Jan houslista, koncertní mistr, zakladatel Sedláčkova kvarteta. Narozen v Dobřanech. SUCHÝ, Jiří zpěvák, textař, herec. Narozen v Plzni. ŠEVČÍK, Otakar houslista, pedagog. 70. výročí úmrtí Narozen v Horažďovicích, zemřel v Písku. ŠUBRTOVÁ, Milada operní pěvkyně. 80. výročí narození Narozena ve Lhotě, Kralovice. TALICH, Jan zakladatel známého Talichova kvarteta, v letech navštěvoval hudební školu B. Smetany v Plzni.. Narozen v Plzni.

14 URBANOVÁ, Eva operní pěvkyně, od roku 1987 působila krátce v plzeňské opeře, nyní sólistkou ND v Praze, hostuje na všech světových scénách. Narozena ve Slaném. VLACH, Jaroslav akordeonista, pedagog. Narozen v Plzni. ŽILÁK, Jiří hudebník, houslista, spoluzakladatel Plzeňského rozhlasového kvarteta, člen Spáčilova kvarteta. Narozen v roce 1948 v Plzni. ŽILKA, Václav flétnista, pedagog, publicista. V Plzni založil komorní soubor Collegium di flauti. 80. výročí narození Narozen v Ostravě. DIVADLO JOSEFA KAJETÁNA TYLA Plzeňské divadlo vždy významným způsobem zasahovalo do hudebního dění v Plzni, pracovalo při něm několik významných komorních sdružení. Plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla je v současné době jediným v České republice, kde působí vedle operního a baletního souboru i soubor operety a muzikálu (čtyřsouborové divadlo). V plzeňském divadle se vystřídalo za jeho existence mnoho dirigentů, kteří pro obsáhlost nebyli do přehledu dirigentů zahrnuti, ale také významně ovlivnili hudební život v Plzni jsou to např. Václav Cibulka, Petr Broch, Petr Vronský, Jiří Kout, Jan Štván, Mario Klemens a další. Současní dirigenti operního orchestru: Petr Kofroň, Jiří Štrunc, Pavel Šnajdr. Současní dirigenti operetního a muzikálového orchestru: Pavel Kantořík, Kryštof Marek. HUDBA V ČESKÉM ROZHLASE Významnou úlohu v hudebním životě měla hudba Československého rozhlasu v Plzni.Vlastní budovu má plzeňský rozhlas od roku 1951 na náměstí Míru. Plzeňský rozhlasový orchestr vznikl v roce 1946 a měl 33 členů. Jeho prvním dirigentem byl Gabriel Vágner. Roku 1946 bylo založeno při rozhlasovém orchestru dechové kvinteto, v roce 1954 pak smyčcové kvarteto. Na začátku 70. let vzniklo při Československém rozhlase v Plzni studio elektroakustické hudby. * Plzeňská filharmonie (dříve Plzeňský rozhlasový orchestr - PRO). PRO založen v únoru 1946, dirigenti mj. G. Vágner, J. Hrnčíř, A. Devátý, M. Turnovský, B. Liška, V. Micka, J. Blacký, J. Malát, A. Apolín. Součaný dirigent Hynek Farkač, ředitel Jan Motlík. Kontakt: Náměstí Míru 10, Plzeň, tel./fax:

15 SOUČASNÉ KOMORNÍ SOUBORY Akordeonové duo - Jaroslav a Jarmila Vlachovi. Kontakt: Pitnerova 3, Plzeň, tel Kosovo trio smyčcové (V. Fiedler, S. Zoul, Mgr. M. Kos). Kontakt: Průmyslová 270, Horní Bříza, tel Milvus komorní vokálně instrumentální soubor um. vedoucí J. Houba. Kontakt: Polední 33, Plzeň, tel Musica ad gaudium - komorní vokálně instrumentální soubor. Kontakt: Chválenická 3, Plzeň, tel Musica vagantinum - komorní vokálně instrumentální soubor, specializace gotika a renesance. Kontakt: Petákova 7, Plzeň 3, tel Nová komorní harmonie (P. Žižka, M. Srb, F. Švejda). Kontakt: Roosveltova 6, Plzeň, tel PFS Plzeňský fanfárový soubor 2 trubky, 2 trombóny um. vedoucí Mgr. P. Mráz. Kontakt: Klatovská 11, Plzeň, tel Prague Clarinet Trio Litohlavy 15 (E. Spáčil), Rokycany, tel Sourozenci Novákovi duo housle a klavír. Kontakt: Jesenická 3, Plzeň, tel Tromboni di Quarto hudba renesance, barokní a moderní um.vedoucí Mgr. P. Mráz. Kontakt: Klatovská 11, Plzeň, tel a mnohé další. AMATÉRSKÉ ORCHESTRY * Plzeňský smyčcový orchestr vznikl v roce 1952 jako zájmové sdružení amatérských hudebníků v Plzni. Působil řadu let pod různými zřizovateli (Škoda, Park kultury a oddechu, Esprit) a od roku 1997 je samostatným právním subjektem. Současným dirigentem je Ivo Pavelka. Kontakt: Jaroslava Huclová, Tělocvičná 11, Plzeň, tel * Plzeňské orchestrální sdružení vzniklo v roce 1964 jako komorní orchestr. 40. výročí vzniku Prvním uměleckým vedoucím byl prof. A. Devátý, od roku 1995 současný název. Orchestr působil pod různými zřizovateli (Závodní klub energetiků v Plzni, Odborový dům v Plzni, Dům kultury, Park kultury a oddechu, Esprit), od roku 1995 je samostatným právním subjektem. Současným dirigentem je Ivo Pavelka. Kontakt: Ing. Josef Hruška, Bolzanova 19, Plzeň, tel

16 SKUPINY a OSOBNOSTI z oblasti moderní populární hudby V Plzeňském kraji působila a působí řada souborů a osobností z oblasti moderní populární hudby. Z plzeňské skupiny Mahagon např. v roce 1975 vykrystalizovala známá skupina Katapult. Následuje výběrový výčet současných souborů: Antabus funky Asmodeus trash, hardrock Barbus rock Beltaine doom metal, rock BlueGate bluegrass Bloody Mary funky Burma Jones rock Cop bluegrass Extra band revival bigbeat Jaroslav Samson Lenk folk Kečup pop-rock Navzájem rock Palice (dříve Alice) rock Sapon hard & heavy Semtex country brutal, technofolk Sifon hard & heavy Vejce rock ZNC Znouzectnost rock Zvlášňý škola rock DECHOVÁ HUDBA Zárodky dechové hudby můžeme sledovat ve vojenských hudbách, dnešní typ se vyvíjel od 1. pol. 19. stol. V našem regionu vždy působilo mnoho dechových orchestrů, často se formovaly při velkých závodech nebo základních uměleckých školách. Součástí repertoáru bývají také pochodové skladby, které jsou ozdobou průvodů či promenádních koncertů. Současné dechové orchestry v našem regionu výběrově: Amatovka Stříbro Čerchovanka Horšovský Týn Domažličanka Domažlice Dupalka Mrákov Hájenka Starý Klíčov Hořovická muzika Kařez Klatovská kapela Klatovy-Luby Klatovští dragouni Klatovy Lesanka Plzeň Malá muzika Plzeň Nekvasovy Malá plzeňská kapela Plzeň Postřekovanka Poběžovice Skalanka Švihov Stavařinka Plzeň Stavovanka Horšovský Týn Štěpánka Klatovy Úhlavanka Klatovy Veselí Podhoráci Kout na Šumavě Velký dechový orchestr Hrádek u Rokycan Z orchestrů při ZUŠ jmenujme alespoň Dechový orchestr ZUŠ Rokycany a Dechový orchestr mladých ZUŠ Tachov.

17 LIDOVÁ HUDBA, FOLKLÓR Folklór provází člověka v podstatě od doby, kdy začal komunikovat. Kultura venkovských komunit je v obecném povědomí zhruba od 19. stol. Např. na Chodsku je dokumentace lidové kultury prováděna již od poloviny 19. stol. Za dobu své existence lidová hudba měnila svou podobu, často i myšlenku. I v současné době má v našem regionu folklór bohaté zastoupení a těší se velkému zájmu. Současné folklórní soubory v našem regionu výběrově: Domažlická dudácká muzika působí od roku výročí vzniku Haltravan folklorní soubor z Klenčí pod Čerchovem. Hejkálek folklorní soubor z Rokycan. Chodský soubor působí od roku 1961 v Mrákově. Nástupce si vychovává v dětském souboru Mráček. JISKRA 1958 činnost od roku 2000, složení z bývalých členů Souboru písní a tanců Jiskra. Konrádyho dudácká muzika vznikla roku 1955 v Domažlicích. Jejími zakladateli byli Antonín Konrády st. a ml., Zdeněk Bláha a Václav Švík. Ledecká dudácká muzika Ledce u Plzně, založena v roce 2000 sloučením souborů Zámečtí dudáci (založen v roce 1988) a Plzeňská lidová muzika. Máj folklorní soubor z Nýřan. Meteláček plzeňský dětský folklorní soubor založen v roce 1982 při 4. ZUŠ ve Chválenické ulici. Mladina (dříve Škoda) založen v Plzni v roce 1954 pod názvem Soubor písní a tanců Škoda. Pod současným názvem působí soubor od roku Nástupce si vychovává v souboru Mladinka (dříve Škodováček). 50. výročí vzniku Národopisný soubor Postřekov vznikl ve 20. letech tohoto století. Plzeňský soubor písní a tanců JISKRA působí od roku Od roku 1997 je hlavním organizátorem Mezinárodního folklorního festivalu v Plzni. Své nástupce si vychovává v souboru Jiskřička. Soubor je členem folklorního sdružení ČR Postřekovský dětský soubor Rokytí, Rokytka a Rokytička folklorní soubory v Rokycanech. Soubor písní a tanců Rokycany působí od roku Soubor písní a tanců Šumava založen v r v Klatovech. Ved. souboru Irena Valentová. Své nástupce si vychovává v souboru Šumavánek. Úslaváček soubor ze Starého Plzence. Úsměv folklorní soubor z Horní Břízy. Úsměváček lidový soubor při ZUŠ Třemošná. Tamburašský soubor Dalibor Plzeň založen v roce TANEČNÍ a ESTRÁDNÍ SOUBORY Big Band Základní umělecké školy Rokycany Express Line brass-tekkno-country-hard-pop-session band + show Tachov P-Band Vlastimila Pelce Plzeň

18 Taneční a dechový orchestr Oty Hellera Taneční orchestr Miroslava Novotného New swing band Jana Vimra profesionální orchestr absolventů Jazzové konzervatoře Hrádecká kapela PĚVECKÉ SBORY Sborový zpěv na Plzeňsku má dlouholetou tradici. V šedesátých letech 19. stol. dominoval plzeňský soubor Hlahol, spjatý se jménem Hynka Pally, později Norberta Kubáta. Ve 20. století přibyly v Plzni k tradičním spolkům Hlahol, Smetana a Hřímalý spolky Čech (1919), Bendl (1919) a Jindřich, v první polovině třicátých let minulého století pak Pěvecké sdružení západočeských učitelů a Pěvecké sdružení západočeských učitelek. V Klatovech vznikl v roce 1861 pěvecký spolek Šumavan, v Přešticích v roce 1868 pěvecký spolek Skála, ve 40. letech 19. století byl v Sušici založen spolek Slovanská lípa, kde byla provozována i hudba a zpěv. Pěvecké spolky pracovaly i v dalších městech, ale jejich činnost byla většinou krátkodobá a význam lokální. Ve větších městech působilo i více sborů. Současné sbory výběrově Plzeň smíšené Česká píseň založena v roce 1954, sbormistr Jiří Štrunc. 50. výročí vzniku Kontakt: J. Štrunc, Táborská 3, Plzeň, tel Nová Česká píseň ZČU Plzeň založena v roce 1990, sbormistr Doc. PaedDr. Zdeněk Vimr. Kontakt: PF ZČU, Kat. hud. kultury, Jungmannova 1, Plzeň, tel (Vimr) Plzeňský akademický sbor PF Západočeské univerzity sbormistr PaedDr. J. Frolík. Kontakt: J. Frolík, Žlutická 44, Plzeň, tel Plzeňský kraj smíšené Cantate Rokycany založen v roce 1985, sbormistr PaedDr. J. Frolík. Kontakt: J. Frolík, Žlutická 44, Plzeň, tel Čerchovan Domažlice založen v roce 1901, sbormistr M. Vorlíček. Kontakt: M. Vorlíček, Máchova 131, Domažlice, tel Prácheň Horažďovice založen v roce 1862, sbormistr Jan Petrus. Kontakt: J. Jarolím, Strakonická 149, Horaždovice, tel Svatobor Sušice založen v roce 1860, sbormistr Josef Baierl.

19 Kontakt: Ivan Čámský, J. Palacha 648, Sušice, tel Šumavan Klatovy založen v roce 1861, sbormistryně PaedDr. Milada Bláhová. Kontakt: Ing. A. Šváchová, Sportovní 253/IV, Klatovy. nebo Ženské Carmina Přeštice založen v roce 1989, sbormistr Jiří Langmajer. 15. výročí vzniku Kontakt: J. Langmajer, Manětínská 77, Plzeň. jiri Tachovský ženský sbor MěKS v Tachově. Kontakt: H. Mašátová, nám. Republiky 119, Tachov, agent: MěKS Tachov. Žlutický ženský sbor Dívčí Dívčí akademický sbor Pedagogické fakulty ZČU v Plzni sbormistryně Doc. PaedDr. D. Mandysová, Mgr. R. Feiferlíková. Kontakt: PF ZČU, Kat. hud. kultury, Jungmannova 1, Plzeň. Dětské Dětský pěvecký sbor při ZŠ Starý Plzenec sbormistryně Bohumila Krásná. U hřiště 846, Starý Plzenec, tel Chlumčanský dětský pěvecký sbor sbormistryně Mgr. E. Šustrová. Základní škola, Chlumčany 154 Mariella dětský pěvecký sbor při 15. ZŠ v Plzni sbormistryně Mgr. M. Nováková, Alej Svobody 54, Plzeň. 15. ZŠ, Terezie Brzkové 33-35, Plzeň Plzeňský dětský sbor při 1. ZUŠ, sbormistryně Hana Friedrichová. Sbor má 4 přípravná oddělení: dvě oddělení Notiček a dvě Javořiček. Kontakt: Rokycanský dětský sbor při ZUŠ Rokycany - sbormistryně Alena Vimrová. Kontakt: A. Vimrová, Jiráskova 181, Rokycany. Rudolfínky klatovský vokální soubor se zaměřením na renesanční hudbu. Kontakt: Mgr. J. Prolová (um. vedoucí), Sedláčkova 7, Plzeň. Sušický dětský sbor - při ZUŠ Sušice. Kontakt: ZUŠ, Lerchova 255, tel Tachovský dětský sbor 4 oddělení podle věku a vyspělosti - sbormistr Mgr. Josef Brabenec. Kontakt: J. Brabenec, Hornická 1391, Tachov. Chrámové Soustředěny kolem arcibiskupství na nám. Republiky v Plzni.

20 Na podzim každoročně setkání chrámových sborů plzeňské diecéze v roce 2003 již 5. setkání. Výčet sborů není úplný, některé sbory nejsou registrovány (Canticorum, Resonance smíšené plzeňské sbory). HUDEBNÍ ŠKOLSTVÍ PLZEŇ Konzervatoř Plzeň Kopeckého sady 10, Plzeň. Při konzervatoři Plzeň působí 3 orchestry: * Symfonický orchestr Konzervatoře Plzeň dirigent Jiří Štrunc. Kontakt: * Velký dechový orchestr Konzervatoře Plzeň je jedním ze špičkových dechových orchestrů svého typu v ČR. * Komorní orchestr konzervatoře dirigent Jiří Štrunc. Katedra hudební kultury Pedagogické fakulty ZČU v Plzni - Jungmannova 1, Plzeň. Vedoucí katedry Doc. PhDr. Jana Jindrová, CSc. Základní umělecké školy: ZUŠ nejstarší v Plzni původní název Městská hudební škola Bedřicha Smetany, poté Hudební škola B. Smetany, Lidová škola umění B. Smetany a současný název Základní umělecká škola Bedřicha Smetany. Měnilo se i sídlo současné umístění má v Lobzích v Revoluční ul. a v Doubravce v Zábělské ulici ZUŠ Jagellonská 14, Plzeň, Karla Steinera 29, Plzeň ZUŠ T. Brzkové 33, Plzeň založena v roce výročí vzniku ZUŠ - Chválenická 17, Plzeň ZUŠ Sokolovská 30, Plzeň Hudební škola Yamaha Plzeň 5. ZŠ, Nade Mží 1, Plzeň. PLZEŇSKÝ KRAJ Základní umělecké školy Bezdružice, Blovice, Dobřany, Dolní Bělá, Domažlice, Holýšov, Horažďovice, Horní Bříza, Horšovský Týn, Chodov, Kdyně, Klatovy (ZUŠ Josefa Kličky), Klenčí pod Čerchovem, Kralovice, Manětín, Nepomuk, Nýrsko, Nýřany, Planá u M.L., Plasy, Přeštice, Rokycany, Staňkov, Starý Plzenec, Stod, Stříbro, Sušice, Tachov, Třemošná a další.

Vážené dámy a pánové, Vážení hosté, Milé studentky a studenti,

Vážené dámy a pánové, Vážení hosté, Milé studentky a studenti, Vážené dámy a pánové, Vážení hosté, Milé studentky a studenti, je mi nesmírnou ctí, že Vás mohu přivítat na půdě Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově, která se stala v letošním

Více

Ústecká kulturní platforma 98 ISBN: 978-80-254-1101-8

Ústecká kulturní platforma 98 ISBN: 978-80-254-1101-8 Ústecká kulturní platforma 98 ISBN: 978-80-254-1101-8 Ústečané nejen v datech (2) Prolog Když se někoho z Ústí zeptáte, jestli se mu tam líbí, odpoví většinou, že ne. Ale okolí že je hezké. A podobně jsme

Více

Cena města Olomouce za rok 2008

Cena města Olomouce za rok 2008 Cena města Olomouce za rok 2008 Dámy a pánové, dostává se Vám do rukou publikace, ve které tradičně představujeme v krátkých medailoncích nové držitele Ceny města Olomouce a zároveň také přidáváme přehled

Více

Kéž vám milí posluchači i účast na těchto koncertech dopomůže k hledání tohoto řádu pokoje ve vašem osobním životě.

Kéž vám milí posluchači i účast na těchto koncertech dopomůže k hledání tohoto řádu pokoje ve vašem osobním životě. Vážení posluchači, další ročník Hudebního léta nám dává příležitost k zamyšlení, jaké místo má hudba v našem životě a proč zní zvláště dobře právě v kostele. Ke vzdávání úcty Bohu hudba vždy patřila. Ve

Více

Husovské slavnosti 2015

Husovské slavnosti 2015 Husovské slavnosti 2015 5. a 6. července 2015 SPRAVEDLIVÁ LIDSKÁ PRÁVA JSOU ZAHRNUTA V PRÁVU BOŽSKÉM, ANO JSOU PŘÍMO ZÁKONEM KRISTOVÝM POTUD, POKUD BOŽÍMU ZÁKONU UŽITEČNĚ SLOUŽÍ. Hus, O postačitelnosti

Více

Pedagogická poema 2013

Pedagogická poema 2013 Pedagogická poema 2013 Zpravodaj 46. ročníku Pedagogické poemy v Odrách Obsah Slovo ředitelky................................................. 1 Program......................................................

Více

Nekonvenční ŽIŽKOVSKÝ PODZIM 23. 9. 12. 11. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL V MČ PRAHA 3. zakladatel a umělecký garant doc.

Nekonvenční ŽIŽKOVSKÝ PODZIM 23. 9. 12. 11. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL V MČ PRAHA 3. zakladatel a umělecký garant doc. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL V MČ PRAHA 3 Nekonvenční ŽIŽKOVSKÝ PODZIM 2015 23. 9. 12. 11. zakladatel a umělecký garant doc. Jiří Hošek POD ZÁŠTITOU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 3 ZA LASKAVÉ PODPORY MČ PRAHA 3

Více

MÍSTOPIS BŘEZOVÝCH HOR

MÍSTOPIS BŘEZOVÝCH HOR MÍSTOPIS BŘEZOVÝCH HOR JAROSLAV KORBEL PODBRDSKÝ Příbram 2005 SPISOVATELÉ, HUDEBNÍCI A DALŠÍ UMĚLCI (asi 1880-1925) 1 2 A Antoš, Václav * 01.12.1878 Chomutičky (JC) + 08.11.1938 Praha (A) Č. sochař a malíř.

Více

4. 5. listopadu 2014. Brno, Univerzitní kino Scala, Moravské náměstí 3/127

4. 5. listopadu 2014. Brno, Univerzitní kino Scala, Moravské náměstí 3/127 VIII. celorepublikové kolokvium na aktuální téma českého muzejnictví 4. 5. listopadu 2014 Brno, Univerzitní kino Scala, Moravské náměstí 3/127 Přednášející a resumé příspěvků: (řazeno dle časového plánu

Více

A co Sportovní areál Bazén Sušice nabídne, uvádí za Sportoviště města Sušice Dáša Jíchová:

A co Sportovní areál Bazén Sušice nabídne, uvádí za Sportoviště města Sušice Dáša Jíchová: 11/2014 Aktuálně z radnice V plzeňské Měšťanské besedě proběhlo 28. května slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. Za Sušici se do nomi nace dostaly dvě stavby a obě proměnily

Více

NOVINY. Pelhřimovské PELHŘIMOVSKÉ DOŽÍNKY

NOVINY. Pelhřimovské PELHŘIMOVSKÉ DOŽÍNKY Číslo 14 Ročník XIV Zdarma 24. srpna 2012 Pelhřimovské NOVINY Zpravodaj Městského úřadu Pelhřimov, kulturních zařízení a technických služeb e-mail: noviny@kzpe.cz, telefon: 565/322 123, 777/012 396, www.pelhrimovsko.cz

Více

Náchodský. zpravodaj. duben. informační měsíčník pro občany města Náchoda www.mestonachod.cz

Náchodský. zpravodaj. duben. informační měsíčník pro občany města Náchoda www.mestonachod.cz 2011 duben Náchodský zpravodaj informační měsíčník pro občany města Náchoda www.mestonachod.cz Zprávy Kronika Poklop Školy Zemřel PhDr. Hladký Dubnová výročí Kronikáři města Náchoda Informace MěÚ Evangelická

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012 MĚSTSKÉ KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ UNIČOV - příspěvková organizace Moravské náměstí 1143 Obsah 1. Základní charakteristika zařízení... 5 2. Hlavní úkoly... 6 3. Personální zabezpečení...

Více

PŘEŠTICKÉ NOVINY. Areál KČT chceme lépe využít

PŘEŠTICKÉ NOVINY. Areál KČT chceme lépe využít Roèník XVIII. ČERVEN 2012 Cena 10 Kč PŘEŠTICKÉ NOVINY Měsíčník pro Přeštice a okolí l Vydává Město Přeštice Vychází již od roku 1995 ÚSPĚCH ŽÁKŮ ZUŠ PŘEŠTICE str. 4 DĚTSKÉ ODPOLEDNE NA ZASTÁVCE str. 6

Více

TÝDEN UMĚLECKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ

TÝDEN UMĚLECKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ TÝDEN UMĚLECKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ A AMATÉRSKÉ TVORBY 17. 25. května 2014 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA A TÝDEN UMĚLECKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ AMATÉRSKÉ TVORBY 1 Úvod Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby je týdnem občanské

Více

Z pis z jedn nì III. valnè hromady FolklornÌho sdruûenì J NOäÕK Brno. konanè dne 27. 11. 2004 ve velkèm s le Klubu Univerzity obrany Brno

Z pis z jedn nì III. valnè hromady FolklornÌho sdruûenì J NOäÕK Brno. konanè dne 27. 11. 2004 ve velkèm s le Klubu Univerzity obrany Brno Z pis z jedn nì III. valnè hromady FolklornÌho sdruûenì J NOäÕK Brno konanè dne 27. 11. 2004 ve velkèm s le Klubu Univerzity obrany Brno 2 OBSAH: ZAHÁJENÍ, ÚVODNÍ SLOVO... 6 Zpráva o činnosti FOS JÁNOŠÍK

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2012. Magistrát hlavního města Prahy KULTURA PAMÁTKOVÁ PÉČE UMĚLECKÉ VZDĚLÁVÁNÍ

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2012. Magistrát hlavního města Prahy KULTURA PAMÁTKOVÁ PÉČE UMĚLECKÉ VZDĚLÁVÁNÍ VÝROČNÍ ZPRÁVA 2012 Magistrát hlavního města Prahy KULTURA PAMÁTKOVÁ PÉČE UMĚLECKÉ VZDĚLÁVÁNÍ CELOMĚSTSKÉ PROGRAMY PODPORY AKTIVIT NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN PROGRAMY PODPORY AKTIVIT INTEGRACE CIZINCŮ NA ÚZEMÍ

Více

Program podpory kultury města Český Krumlov 2011 Výsledky 1. výzvy s uzávěrkou 31.1.2011

Program podpory kultury města Český Krumlov 2011 Výsledky 1. výzvy s uzávěrkou 31.1.2011 Program podpory kultury města Český Krumlov 2011 Výsledky 1. výzvy s uzávěrkou 31.1.2011 Výsledky byly schváleny Radou města Český Krumlov usnesením č. 70/5/2011 ze dne 14.2.2011 a Zastupitelstvem města

Více

1-2 2005. Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech. Místní kultura vstoupila do 15. ročníku. V Hradci Králové zakládají OPS

1-2 2005. Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech. Místní kultura vstoupila do 15. ročníku. V Hradci Králové zakládají OPS Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech 1-2 2005 Místní kultura vstoupila do 15. ročníku V Hradci Králové zakládají OPS Knihovna ve Vsetíně jako multikulturní zařízení Malá sonda do kultury Jihomoravského

Více

požadovaná částka v Kč využití prostředků přínos pro občany Prahy 1

požadovaná částka v Kč využití prostředků přínos pro občany Prahy 1 Přidělení finančních prostředků - "Granty v oblasti kultury pro rok 2015" rozpočet = 4.100.000 Kč číslo předkladatel, sídlo jméno, e-mail, IČ název a popis projektu/ termín a místo konání celk. náklady

Více

ZUŠ Jaroslava Kociana historie a současnost

ZUŠ Jaroslava Kociana historie a současnost ZUŠ Jaroslava Kociana historie a současnost Založení hudební školy v Ústí nad Orlicí úzce souviselo s bohatou kulturní a zejména hudební tradicí tohoto města. Hudba zněla nejenom v ústeckém kostele, ale

Více

Nové vedení MKS Od prvního dubna letošního roku se ředitelkou Městského kulturního střediska v Sušici stala

Nové vedení MKS Od prvního dubna letošního roku se ředitelkou Městského kulturního střediska v Sušici stala 8/2012 20. dubna 2012 23. ročník Cena 7,00 Kč Osm festivalových koncertů můžete navštívit ve dnech 20. 22. dubna při příležitosti 9. ročníku festivalu dětských pěveckých sborů Je kraj, kde voní tráva.

Více

9 zpravodaj@novemestonm.cz ZÁŘÍ 2012

9 zpravodaj@novemestonm.cz ZÁŘÍ 2012 www.novemestonm.cznovoměstský 9 zpravodaj@novemestonm.cz ZÁŘÍ 2012 Gradual czesky rukopisná kniha novoměstského literátského kůru V pondělí 3. září 2012 bude zahájen školní rok pro všechny žáky školou

Více

Karlovarské. Slovo primátorky. Vážení spoluobčané,

Karlovarské. Slovo primátorky. Vážení spoluobčané, KARLOVARSKÉ RADNIČNÍ LISTY INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ MAGISTRÁTU MĚSTA KARLOVY VARY Karlovarské Radniční listy XII. ROČNÍK ČÍSLO 3 BŘEZEN 2007 Tomáš Garrigue Masaryk Socha T. G. M. autora J. Kotka bude odhalena

Více

Radniční list. Starostův sloupek. Výběr účinkujících pro slavnosti záleží na financích. Města Prachatice, XVII. ročník, číslo 6 (červen 2015)

Radniční list. Starostův sloupek. Výběr účinkujících pro slavnosti záleží na financích. Města Prachatice, XVII. ročník, číslo 6 (červen 2015) Radniční list Měsíčník Města Prachatice, XVII. ročník, číslo 6 (červen 2015) Starostův sloupek V květnu letošního roku byly dokončeny rekonstrukce dvou základních škol v našem městě ZŠ Národní a ZŠ Zlatá

Více

Říjen Listopad Prosinec. 20 kulturní. 11 kalendář

Říjen Listopad Prosinec. 20 kulturní. 11 kalendář ř í j e n l i s t o p a d p r o s i n e c 2 0 1 1 Říjen Listopad Prosinec 20 kulturní 11 kalendář k a r l o v a r s k é h o k r a j e k u l t u r n í k a l e n d á ř k a r l o v a r s k é h o k r a j e

Více

Radniční list. Starostův sloupek. Tradiční slavnosti nabídnou znovu novinky. Města Prachatice, XV. ročník, číslo 6 (červen 2013)

Radniční list. Starostův sloupek. Tradiční slavnosti nabídnou znovu novinky. Města Prachatice, XV. ročník, číslo 6 (červen 2013) Radniční list Měsíčník Města Prachatice, XV. ročník, číslo 6 (červen 2013) Starostův sloupek Obecně bývá červen důležitý především pro všechny školáky. Než si na jeho konci převezmou vysvědčení, mohou

Více

Výroční zpráva. Gymnázium a Střední odborná škola Hořice, Husova 1414

Výroční zpráva. Gymnázium a Střední odborná škola Hořice, Husova 1414 Výroční zpráva Gymnázium a Střední odborná škola Hořice, Husova 1414 XVII. výroční zpráva za školní rok 2005/2006 1 Výroční zpráva obsah Základní údaje o škole 3 Pracovníci školy 4 Další vzdělávání učitelů

Více

Nejisté počasí a později vytrvalý déšť se nepříznivě podepsaly na programu oslav stého výročí letu průkopníka české aviatiky Jana Kašpara.

Nejisté počasí a později vytrvalý déšť se nepříznivě podepsaly na programu oslav stého výročí letu průkopníka české aviatiky Jana Kašpara. 2 Nejisté počasí a později vytrvalý déšť se nepříznivě podepsaly na programu oslav stého výročí letu průkopníka české aviatiky Jana Kašpara. Replika historického letadla Blériot XI se veřejnosti představila

Více

Červenec/Srpen 2011 1

Červenec/Srpen 2011 1 Červenec/Srpen 2011 1 I TENTO ROK BEZ ALKOHOLU A DROG 2 LÉTO NA DLANI 3X JINAK 3 Z MLADÉ BOLESLAVI DO PERU 4 PRÁZDNINOVÉ VÝSTAVY KULTURY MĚSTA MLADÁ BOLESLAV 5 OKURKOVÁ SEZÓNA 6 BĚLÁ, BĚLÁ TAM POD BEZDĚZEM

Více