Naši čtenáři, TĚŠÍME SE NA VÁS!!

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Naši čtenáři, TĚŠÍME SE NA VÁS!!"

Transkript

1

2 Naši čtenáři, dostal se vám do rukou další výtisk našeho školního časopisu. To znamená, že se chcete podívat, co je uvnitř, a že nám alespoň trošku fandíte. Pomalu a jistě se blíží konec školního roku a nám nezbývá než dodat, že to byl rok plný zajímavých akcí, pestrých projektů a zajímavých setkání. Každý měsíc jsme prostřednictvím jednotlivých předmětů vyjížděli do zemí Evropy, abychom se dověděli něco o našich sousedech na našem starém kontinentu. Během třídnických hodin jsme hráli různé hry a aktivity, abychom se lépe poznali mezi sebou, a dokázali si více vyjít vstříc a umět si pomoci. Zúčastnili jsme se mnoha soutěží, ve kterých jsme se buď umístili, nebo alespoň získali zkušenost do dalšího roku. Všechny zážitky se nám do časopisu nepodařilo vměstnat, ale věříme, že nám to prominete a na ty své zážitky budete také hezky vzpomínat Pro další zážitky bychom vás rádi pozvali na úžasný Dětský den, který organizuje naše škola. Přijďte se pobavit, zasoutěžit si a ochutnat něco z kuchyně myslivců a rybářů. TĚŠÍME SE NA VÁS!!

3 Naši myslivci rok v lese - DUBEN Co se děje v lese Kvete řada lesních dřevin a před jejich olistěním rozkvétají první jarní světlomilné druhy lesních bylin, objevují se violky, kyčelnice, plicník lékařský a podél potoků žluté květy blatouchů. Přilétá čáp bílý, kukačka obecná a v druhé polovině dubna rorýsové. Probíhá tok jeřábka, tetřívka a tetřeva. Samice ptáků se připravují na kladení nebo sedí na vejcích, zvěř začíná přebarvovat a intenzivně se paství, srnci začínají označovat svá teritoria. Muflonky rodí mláďata. Srnci vytloukají paroží, daňci ho začínají shazovat. Probíhá kaňkování tchořů. Co dělají lesníci Sbírají šišky borovice, modřínu a osiky. V lesních školkách vysévají semena, vyzvedávají a školkují sazenice, vysazují řízky topolů a vrb. V lesích vysazují nové stromky a provádějí nahodilou těžbu. Lesníci dělají řadu ochranných opatření před hmyzími škůdci. Co dělají myslivci Práce myslivců se po zimě soustředí na vyčištění a desinfekci okolí krmelců, začíná nový myslivecký rok, probíhá sčítání zvěře a myslivci řeší hlášené škody zvěří na zemědělských a lesních porostech v průběhu zimy. Loví se pouze celoročně nehájená zvěř, to znamená liška obecná a černá zvěř do věku dvou let. KVĚTEN Rozkvétají další lesní dřeviny. Dozrávají plody osiky a jilmu, lesníci vysévají jejich osivo do lesních školek. Les zdobí řada lesních květin, např. kokoříky, modré květy pomněnky nebo bílé zvonky aromatické konvalinky. Přilétá křepelka a ťuhýk obecný. Koncem května začíná spárkatá zvěř klást mláďata. Na tichých procházkách přírodou lze spatřit bachyně s malými selátky, objevují se druhé vrhy zajíců. Srnčí zvěř mění srst ze zimní hnědošedé na letní, která má rezavý odstín. Co dělají lesníci Dokončují jarní zalesňovací práce ve vyšších polohách. Pokračují s preventivními ochrannými opatřeními proti přemnožení hmyzích škůdců v lese, v čerstvých výsadbách jehličnanů provádějí insekticidní ochranu proti klikorohu borovému, kácejí lapákyna odchyt lýkožrouta smrkového a rozmísťují feromonové lapače pro monitoring letu lýkožrouta smrkového. Zvýšenou pozornost věnují protipožární ochraně lesa, staví požární hlídky na ohrožených místech. Co dělají myslivci V honitbě se hájí klid, řada zvěře má v této době mláďata. Začíná doba lovu srnců, loví se při osamělých lovech, hlavně na čekané. Naši malí myslivci se byli podívat na výstavě v Lysé nad Labem. Bylo tu mnoho věcí ke koukání, ale i k prodeji. Mnoho stánků nabízelo různé potřeby pro myslivce i rybáře: oblečení, zbraně a náboje, krmení pro ryby a návnady pro ryby nebo rybáře? Všem se moc líbily výrobky z jeleního paroží a vycpaniny loveckých zvířat. Výstava byla moc fajn. Jakub, Ondra a Šimon ze čtvrté třídy

4 Rybářský kroužek naši mladí rybáři Dymokurský Mamlasák 15 V sobotu 2.5. proběhl další ročník dětských rybářských závodů na dymokurském koupališti U Čudly. K prezentaci se v sedm hodin ráno dostavilo 28 rybářů, od školkových mrňousů až po rybářské dorostence. Jak už to bývá, po chladných dnech se sluníčko umoudřilo, vykouklo a docela i hřálo... nicméně ryby reagují na každou změnu počasí. Nám rybářům bylo hej, rukavice i čepice jsme začali sundávat už kolem deváté ráno... ale ryby se nejspíš z chladné vody nestihly vzpamatovat a naše všemožné návnady nechávaly bohužel, k lítosti dětí, většinou bez povšimnutí. Přesto se všichni snažili a nevzdávali se bez boje do poslední minuty závodu. Prvňáček Aleš na háček nastražil tři různé návnady najednou a jaké bylo překvapení, když se ozvala rána, prut se sotva udržel ve vidličce a vlasec mizel kdesi v hlubinách. Maminka odhodila rozečtenou knihu a odhodlaně se vydala na pomoc ve snaze zachránit prut, synka a doufejme i případný úlovek. Po krátkém souboji, kdy Aleš statečně bojoval s rybou, přiskočil bratr a podebral nádherného sumce. Rozhodčí naměřil celých 84 cm a Aleškovi tak sumec zajistil pohár za největší rybu závodu a celkové druhé místo ve své kategorii. Díky všem rodičům za pomoc a ochotu při pořádání závodů, bez rozhodčích a domácích zákusků by to nebylo ono:-) Máte fajn děti, Petrův zdar a zase někdy na rybách! Začátečníci: Největší ryba, sumec, velký 84cm Aleš Hrůša 1. Bernášek Adam 111cm 2. Hrůša Aleš 84cm 3. Kočí Matěj 82cm 4. Rybář Patrik 50cm 5. Fabián Filip 47cm 6. Čepák Marek 27cm Rybářská expedice JEZERO ZA VALEM, Odjezd v pátek ráno v 7:30 od školy školním autobusem, v neděli si děti vyzvedněte prosím na místě v 15:00. S sebou dětem dejte oblečení na dva dny podle počasí, pláštěnku, stan či bivak, spacák, karimatku, hyg. potřeby, deku, talíř nebo ešus a příbor, karton pitné vody, rybářskou výbavu, BATERKU, léky a kartičku pojišťovny.

5 Zpráva o Škole v přírodě Jak bylo na horách? Představte si krásné panoramatické fotografie z nástěnných kalendářů, kde je zachycena krása sněhu a modrého nebe. Sníh na slunci jiskří, leskne se a nádherně doplňuje blankytně modrou oblohu bez mráčku. Vidět je široko daleko a vše je romanticky zalito sluncem. Přesně tak to vypadá další dny na Černé hoře. Však se podívejte na fotografie. Lyžaři lyžují, pilují postoj, pokrčené nohy, další zlepšují obloučky a sílu tlaku na zatáčecí nohu. Pro lepší motivaci projíždějí slalomem z kytiček a rybiček. Paní Vondráčková připravila branky, které se staly ihned oblíbenou atrakcí sjezdu. Každý totiž zkusí dřep a projede brankou raději, než by ho nacvičoval na svahu společně s ostatními. Naši začátečníci - citrónci a pomeranči - mají za sebou první sjezdy na svahu. S přehledem zvládli i jízdu na vleku. To znamená, že na sjezdovce už můžeme vidět všechny - lyžaře i začátečníky. Je hezkým zvykem naší školy, že vedeme lyžaře k ohleduplnému chování k ostatním: tedy i k menším začínajícím kamarádům, ale i k jiným, kteří se na sněhu rozplácli. Jinak si užíváme i soutěže na bobech a procházíme se po běžeckých trasách. Ze sněhu stavíme sněhuláky, domečky a vyhrabáváme si doupátka. Prostě si sníh užíváme plnými doušky. A co děláme ve volném čase krom učení? Třeba společně koukáme na film. Ten poslední se jmenoval Ledové království a vyprávěl o velkém poutu mezi dvěma sestrami v daleké zemi plné sněhu, ledu, sobů a malého legračního sněhuláka Olafa. Velký úspěch měla i diskotéka. Zatančit si přišli úplně všichni, děti i rodiče, a bavili se výborně! Na parketu po celou dobu nebylo k hnutí. Střídaly se dětské, české i zahraniční písničky. Snad největšími tanečníky byla děcka z první třídy.

6 Paní lyžařko, ukažte mi svůj lyžařský průkaz Ve čtvrtek 9. dubna proběhlo slavnostní předávání Lyžařských průkazů před celým I. stupněm. Všichni jsme se sešli na společné tělesné výchově, kde jsme si vyhodnotili lyžařské umění na Škole v přírodě. Každý lyžař dostal svůj průkaz, kam jsme jim my - paní učitelky a paní instruktorka - zapisovaly úspěchy a zlepšení. Pokud si všichni své průkazy uloží, budou si moci v příštím roce porovnat, jak se v lyžování polepšili a jak "stáhli " svůj čas ve slalomu. /NOVINÁŘI/ Lyžařský výcvikový zájezd V týdnu proběhl lyžařský výcvik v Janských Lázních na Černé Boudě s rekordní účastí žáků z tř. Společně s naší školou se LVZ zúčastnila škola z Křince, z Libice n. Cidlinou a z Přerova n. Labem. Vedoucí výcviku byla p. řed. Martínková, p. uč. Jeníková jako instruktora a zdravotnicí byla p. vych. Fabiánová.

7 projektové dny Polsko - 2. tř. Oblíbené postavičky Bolek a Lolek nás dnes provázely další evropskou zemí - Polskem. Navštívili jsme hlavní, ale i další větší polská města, sjeli dvě největší řeky, které nás zavezly až k Baltskému moři. "Pouští a pralesem " jsme se v krátké ukázce dostali až do Afriky. Poslechli jsme si polskou státní hymnu a ukázku "Nocturna" od F. Chopina. Nahodile jsme si zadávali jednoduché věty, které nám Google přeložil do polštiny. V matematice jsme počítali polsky do 10 a pověděli si o Mikuláši Koperníkovi a Marii Curie. V neposlední řadě jsme nahlédli i do Osvětimi, která tento měsíc oslavila výročí svého osvobození. Bolek i Lolek si pro nás na samém závěru připravili ke zhlédnutí filmek o Lovci Pampalinim. Vše bylo dnes moc zajímavé, budeme se těšit příště...:-) /Děkujeme p.uč. Pavézkové/ Cestujeme po Polsku 4.tř. Dnešní evropský den byl zasvěcen Polsku. Země našich severních sousedů je všem sice známá možností levných nákupů, ale my jsme se na ni zaměřili i z jiné stránky. Jak vypadala Warszawa během 2.světové války? Co je Osvětim? Kdo je Stanislav Lem? Kolik Nobelových cen získala Marie Curie Sklodowská? Kdo je Roman Polanski? Jaké dětské filmy vyrobili ve studiu v Bielsku? A víte, jak dlouho se díváme na filmy s Bolkem a Lolkem - my jsme si to spočítali :-). Dokonce jsme si i přeložili několik větiček na překladači pomocí internetu. Už zvládneme i překlad!!!!!! Za tolik práce jsme se i maličko odměnili: krátkými pohádkami z polské výroby: Bolek a Lolek, Rexík, Lovec Pampalini a Medvídek Ouško. Polsko v 8. tř. Den, který byl zaměřený na Polsko se nám také velice líbil, ale nejvíce se nám líbila polská angličtina. Paní učitelka si připravila pěknou prezentaci, vypracovanou tak, aby nás seznámila s těmi nejdůležitějšími údaji o naší sousední zemi. Společně jsme poté diskutovali o Polsku v anglickém jazyce a prosazovali svoje názory např. na polskou Osvětim a její oběti. Poté následovalo zakončení dne polskou pochoutkou, kterou byly polské zraky s bramborem. Švarpe

8 Polsko v 5.tř. V úterý jako každý měsíc jsme měli projekt Dymokury v Evropě. Tentokrát o Polsku. První hodinu s paní učitelkou Hošnovou jsme si říkali informace o Polsku. Při matematice nám paní učitelka pouštěla velmi známou písničku Jozin z bazin - polsky. Paní učitelka Šárová si pro nás připravila velmi zajímavou prezentaci s obrázky. A při přírodopisu jsme si povídali o chráněných pralesech. /Marky/ Rakousko ve 4. tř. Středa byla dnem, kdy jsme poznávali další evropský stát - Rakousko. Do sousedního státu řada žáků už zavítala - zimní lyžování či letní turistika, a tak mohla i některé informace doplňovat. Ale přesto se všichni dozvěděli další nové a zajímavé informace, poslechli si klasické jódlování, obdivovali krásnou přírodu, či ochutnali vídeňský "Schnitzel". Projektový den o Rakousku jsme začali německými slovíčky o rodině. Máma, táta, babička, děda, kočka, pes a doma. V matematice jsme si počítali německy eins, zwei, drei.. hledali počet obyvatel Rakouska, výšku nejvyšší hory a délku Dunaje v metrech. Zajímali nás slavní rodáci z Rakouska: Arnold Schwarzeneger, valčíkoví mistři Straussovi a samozřejmě salcburský rodák Wolfgang Amadeus Mozart. Povídali jsme si o jeho životě i o filmu, který o něm natočil náš český režisér Miloš Forman. Dokonce jsme ochutnali i světově proslulé čokoládové Mozartovy kugeln. Poslouchali jsme Mozarta, Strausse i německý popík: EAV a Falca. /novináři/ Francie "Bonjour!" "Au revoir!" "Merci." Tak tahle slova zněla nejvíce v naší škole v pondělí , kdy jsme měli francouzský projektový den. A kromě pozdravů a poděkování víme o Francii další nové zajímavosti - víme, jak je Eiffelova věž vysoká, co znamenají barvy na francouzské vlajce, kdo namaloval slavnou Monu Lisu, připomněli jsme si francouzské herce, zmínili jsme se o tradičním jídle. Ale šneky ani lanýže jsme k obědu neměli. Přesto jsme si pochutnali na dobrém francouzském obědě.

9 Výlet do Francie ve 4.tř. O Francii jsme se zmínili již týden před projektem, protože měl narozeniny starý bard, idol maminkovských srdcí Jean Paul Belmondo, kterému Francouzi s láskou říkají Bébel. Je mu už neuvěřitelných 82 let!! Celá Francie je nám blízká a krásná země. Francouzské Alpy, Paříž s Eifelovou věží, zámky na Loiře, krásná Angelika markýza andělů, mušketýři, Edith Piaf, Moulin Rouge, katedrála Sacre Coeur a spousta jiných symbolů Francie. Jen na nějaký nezapomenout. Mluvili jsme maličko francouzsky: představovali jsme se, mluvili jsme o rodině. Kreslili jsme tuší věž a do jejího tvaru psali slova, která nás o Francii napadla. Ve školní jídelně jsme si výtečně pochutnali na francouzské specialitě: kuřátku na medu se šťouchanými brambory.ňam! Francie na II.stupni Bonjour France, mon amour! Dnešní pondělí se neslo ve všech třídách naší školy ve znamení Francie. Každý učitel si připravil nějakou ochutnávku z dějin, historie, kultury či geografie státu, který má s námi společné předky. Koho? To vám děti jistě rády prozradí:) A možná si pamatují i některé z francouzských slov, jež si snažily přes těžkou výslovnost zapamatovat. Třeba si ještě teď pobrukují melodii známé písně Edit Piaf, kterou slyšely ve vícero hodinách, dokonce i ráno na chodbě. Poznají určitě pár pařížských pamětihodností - u některých z nich dokáží spočítat i jejich objem:)) Už vědí, kolik aut se vejde do lodního trajektu a jak hornatá je francouzská Korsika, kde se narodil slavný Napoleon Bonaparte. Ať se vám osmáci pochlubí s úspěšností v dějepisném testu aplikace KAHOOT! A páťáci se mohou začít učit krátkou básničku francouzského poety Desnose, již budou za týden jistě umět krásně přednášet:) Au revoir, krásná Francie! Návštěva Francie v 6.třídě Tentokrát je tu projekt Francie. S paní učitelkou Šťastnou jsme počítali, kolik váží Eiffelova věž, jak moc se do 1. patra vejde lidí. Při angličtině byla zajímavá práce s informacemi. V dějepise jsme zjišťovali, kde Francie leží a kdy vznikla. Při zeměpise nám paní učitelka řekla její rozlohu. Výtvarka byla nejlepší. Dvojice si vybrali obrázek, rozstřihli ho, nalepili na čtvrtku a každý musel domalovat půlku obrázku kamaráda.

10 Dne 21. dubna jsme opět zahájili plavecký výcvik dětí z prvního stupně. Osvědčila se nám plavecká škola v Jičíně. Její trenérky a prostředí bazénu jsou velmi příjemné. Druháci a třeťáci se zdokonalují v plaveckých stylech tak, jak se to naučili v minulém roce. Prvňáčci se nejprve seznamují s vodou a pak si pomalu a jistě osvojují plavecké návyky. K tomu jim pomáhají i krásně barevné pomůcky ze zdravotně nezávadné měkké pěny. Den boje proti rakovině V tento den si mohli všichni žáci i zaměstnanci naší školy koupit květinku měsíček lékařský, jako symbol své dobré vůle bojovat proti této zákeřné nemoci. Náš parlament se ujal prodeje a vzorně si připravil i informace o nemoci, výzkumu a podmínkách prodeje. Ve 4. třídě se takto pěkně prezentovala dvojice Tereza Šlechtová a Dominik Martinec. Všichni žáci si koupili kytičku a hrdě ji nosili celý den na oblečení. Děkujeme všem rodičům, kteří pomohli a ukázali tak, že nejsou k naší aktivitě lhostejní.

11 V našich obcích z projektu Čtyřlístek Den Země Ve středu dne se konal tradiční den pomoci naší Zemi, naší přírodě i našemu prostředí, ve kterém žijeme Den Země. Naše škola ho organizuje každý rok v našich spádových obcích, tedy ve všech obcích z našeho minulého projektu Čtyřlístek. V tento den žáci a učitelé obchází vesnici a sbírají starý papír a zároveň hlídají stav prostředí. Jak? Sbírají odpadky a nevhodné předměty z trávníků a dětských hřišť a přitom dodržují hygienické a bezpečnostní podmínky. I ve Velenicích jsme společně chodili a na kárkách vozili vzorně připravený starý papír. Občas se v hromadě daly najít i poklady stará leporela a dětské knížky. Ty se pak staly naší kořistí. Společně jsme sbírali do igelitových tašek papírky, obaly od sušenek a občas i malé větvičky a uklízeli je do připravených kontejnerů. Odměnou nám pak bylo krásné počasí, úžasná přehlídka jarních květů a skvělá svačinka u paní Kubíčkové, která dokázala pohostit naši hladovou partu. K obědu jsme si rádi opekli vuřtíky na ohni a začali tak grilovací sezónu tohoto roku. také pomoc Zemi Svetry pro tučňáky Nejstarší Australan Alfred Date, kterému je 109, zažil Titanik a druhou světovou válku. Roku 2013 zasáhla ropná skvrna rezervaci tučňáků na Phillipově ostrově. Místní zaměstnanci poprosili veřejnost o pomoc. Potřebovali vlněné svetry pro tučňáky. Proč? Ropa, která tučňáky zasáhne, slepí jejich peří do chuchvalců a některá místa tak naopak odhalí. Studený vzduch i voda se tak dokážou dostat tučňákům na kůži a ptáci pak mohou umrznout. Svetry, které jsou pleteny na míru tučňákům, je dokážou uchránit před chladem. Mezi dobrovolníky se objevil pan Date, který se naučil svetry plést před 80 lety. Od roku 2003 plete svetříky pro případ, že by došlo k další ropné havárii. Ví, že na to nemá moc času, takže to dělá velmi intenzivně.. Poprvé se myšlenka záchranných svetříků objevila už roku 2001, kdy bylo zasaženo při jiné ropné havárii 438 tučňáků na Phillipově ostrově. Svetry zachránily životy 96 procentům všech tučňáků A také jsou v nich hrozně roztomilí :3 Bow tie and fez

12 Čarodějnice čtvrtek Čarodějnické vyučování a jak se učila Saxana? 4.tř. Ve čtvrtek se ve čtvrté třídě sešli samí strašidláci a čarodějnice. Opravdu to bylo jak v pohádce Dívka na koštěti. I paní učitelka byla čarodějnice :-)) Během českého jazyka jsme si psali o tom, proč se čarodějnice připomínají. Určovali jsme slovní druhy a základní skladební dvojice. Ani čarodějnické počítání a přírodověda se strašidlům nevyhnuly, během tělocviku jsme strašili venku na hřišti. Dokonce jsme překládali z češtiny do čarodějného jazyka. A víte, co patří do povinné výbavy čarodějnice? Živý potkan (nebo had nebo kocour), skleněná koule, muří hnát, sušení brouci, kůže z hada a samozřejmě koště a letecký průkaz :-). Děkuji všem rodičům, kteří pomohli dětem se připravit a nepokazit nám pohádkové dopoledne. /novináři/ co čarodějníci a čarodějnice ve druhé třídě? a co ve třetí?

13 Pohádkový les Ve čtvrtek odpoledne pořádala družinka zajímavý Pohádkový les a po něm ještě piknik na zahradě školy. Nabídka to byla velmi lákavá, a proto jí využilo snad nejvíc dětí za celý rok. Vstupenkou byl kostým čarodějnice, čarodějníka, černokněžníka nebo jiné strašidelné postavy z pohádek. V lese čekalo na děti mnoho úkolů, které si pro ně připravili starší kamarádi ze čtvrté třídy. Na každém stanovišti si všichni prošli strašidelným úkolem. Například: vyber z hlíny žížalu nebo vytáhni ze sklenice neznámou věc. Největší úspěch měla tradičně atrakce s molitanovými činkami. I obě paní vychovatelky si spolu zabojovaly. Všechno v mezích legrace, vždyť cílem bylo užít si příjemné odpoledne. Po strašidelných úkolech pokračovala zábava na dekách při pikniku. /novináři/ Začarovaný čtvrtek - 2. tř. Čáry, máry, kouzlení, ať se ta věc promění... Celý čtvrtek se dnes ve škole nesl ve víru čarování. Na začátku hodiny českého jazyka jsme si zahráli prima hru a zazpívali píseň Čarodějnice. Při matematice jsme čarovali s násobilkou. Také jsme vyráběli papírové ježibabky a nakonec jsme si přečetli recepty na úžasné čarodějnické pokrmy. No řekněte - nestojí za to je vyzkoušet? Názvy některých jsou zde: Hadí steak, Žába na grilu, Ďábelská jablka, Žabí guláš, Netopýří křidýlka...plné znění receptu možno vyzvednout v naší třídě :-). A večer...šťastný let...!!!!! /Děkujeme p. uč. Pavézkové/

14 70. výročí osvobození naší vlasti Společně jsme si během Informatiky vytvořili dokument o bombardování Prahy během dubna Na začátku května jsme si povídali o PRAŽSKÉM POVSTÁNÍ. Dověděli jsme se, že impulsem k povstání bylo vysílání rozhlasu na stanici Praha, kde pan hlasatel Zdeněk Mančák místo obvyklého hlášení času v němčině, ohlásil čas v českém jazyce a technici pouštěli do éteru české lidové písně. V tu chvíli si lidé mysleli, že už je čas jít do ulic. Najednou ale rozhlas začal volat o pomoc, protože Němci se jen tak lehce nechtěli vzdát. Nastal krutý BOJ O ROZHLAS, kde podle zpráv padlo 89 lidí. V ulicích lidé začali stavět barikády a po celé Praze jich byly stovky. Jak jsme viděli ve filmu Němá barikáda, převalili tramvaj i osobní auto, staré barely, nepoužitelný nábytek, dokonce i dlažební kostky z chodníku začali vybírat. Na stavbách pomáhali: ženy, muži, úředníci, četníci, prostě všichni, kteří byli v tu chvíli na tom místě. Němci se uchylovali k ošklivým úskokům. Vybírali ženy a děti z úkrytů a pak je s bílou vlajkou před tankem hnali proti barikádám. To byly opravdu horké chvilky. Už je tomu 70 let, ale nikdy nesmíme zapomenout na to, co všechno se během 2. světové války stalo a hlavně na ty, kteří přinesli naší zemi mír. Nejen sovětští vojáci, ale i američtí a britští vojáci, o kterých se dlouho mluvit nesmělo. /novináři/ Několik dní a nocí hlídali Pražané ulice, mosty a důležité příjezdové cesty do Prahy. Teprve až 9. května ráno spatřili na začátku mostu tanky sovětských vojáků. Jak rádi barikády odstraňovali a vítali osvoboditele. I přesto, že mír byl vyhlášen už 8. května 1945, v Praze se ještě bojovalo a poslední výstřely na našem území padly až 12. května na hranicích Středočeského a Jihočeského kraje.

15 Střípky ze tříd a kroužků o Prvňácké tvoření Prvňáci rádi tvoří. Paní učitelka Anička má skvělé výtvarné nápady. Vyráběli jsme čarodějnice, přáníčko pro maminky, sluníčka V rámci projektu "Můj deváťák" jsme vyráběli z gumové pryže a hladkých kamínků oblázků dárek na památku. ŽELVIČKY PRO ŠTĚSTÍ V rámci projektu Můj deváťák pomáhají deváťáci překlenout první rok ve škole malým prvňáčkům. Na oplátku prvňáci vyrobili každý pro svého deváťáka ŽELVIČKU PRO ŠTĚSTÍ. Budou ho potřebovat k přijímacím zkouškám. Držíme jim palce! Ať jim to vyjde!! /Děkujeme p.uč.jeníkové/ jak říkala paní učitelka třídní paní zástupkyně Lazarová, všichni uspěli a byli přijati!! Třeba jim pomohly i želvičky 2. TŘÍDNICKÉ HODINKY Každý měsíc se pravidelně setkáváme na třídnické hodině. V úvodu se všichni většinou vyjádříme k tomu, jak kolektiv funguje - jsme v něm spokojeni, máme z něčeho strach, a co bychom rádi změnili. Jednou z otázek, kterou jsme řešili ve dvojicích bylo:,,co dělá třídu správnou třídou?" Odpovědi byly vskutku zajímavé! Správná třída by měla mít: knihy, učebnice, hračky, nástěnky, pravidla a veselou paní učitelku. Právě v takové třídě se může každý na každého spolehnout, jiným důvěřovat a vzájemně si pomáhat. Nakonec jsme si zahráli hru "zvíře, které mám rád". A na úplný závěr jsme si dali pár předsevzetí, abychom se v naší partě cítili každý den co nejlépe! 4. Máme tady veselo 8-)Ne každý rok se tento den vyvede, ale letošní Apríl byl velmi pěkný. Rozhodli jsme se, že tento bláznivý den podpoříme ještě bláznivým "aprílovým" účesem. Hoši se připravovali několik dní dopředu a o přestávce spolu konzultovali úpravu vlasů. Ani děvčata se nedala zahanbit a v holčičích partičkách se to jen hemžilo nápady. Ve středu ráno každý dříve vstával, aby se "načančal". Třída byla plná všelijakých módních kreací, za které by se nemusel stydět žádný vlasový stylista:-)a kdo byl nej...?to bylo velmi těžké rozhodnutí. Proto jsme požádali naše kamarády ze druhé třídy, aby udělili bod nejlepšímu účesu: Na první příčce se umístila Deniska se svým jarním kloboukem ala slepičí hnízdečko,

16 druhou příčku obsadili bratranci Šimon a Matouš a třetí byla Valča s krásným sněhobílým brkem. Úžasné překvapení v závěru dne připravila Deniska. Pro každého kamaráda a kamarádku ze třídy měla hotové velikonoční vajíčko. Všem tím udělala velkou radost. Moc děkujeme mamince Typltové za hezké potěšení před Velikonocemi. No, nebyl to hezký aprílový den? 6. RÁDI JEZDÍME DO DIVADLA Rozhovor s učinkujícím Kde jste byli? v divadle Ponec. Na jakém představení jste byli? Kdo je na světě nejmocnější. Co jsi tam představoval? Princeznu. Kde se to odehrávalo? Odehrávalo se to v cirkusové rodině. Děj : Princezně principálově dceři - chtěli najít ženicha, ucházeli se o ni tři živly slunce, mrak a vítr, Také se o ni ucházel princ, kterého měla strašně ráda, nakonec princ vysvobodil princeznu ze zdi, a tak ji zachránil. Příběh skončil dobře, princ si vzal princeznu za ženu a zjistili jsme odpověď na důležitou otázku: Kdo je na světě nejmocnější? A to je LÁSKA. Rozhovor s Barborou Horkou 8. Workshop v divadle KMD v Divadle Ponec navštívil KMD Divadlo Ponec, které hostí (kromě pana Krause) hlavně soubory scénického tance. Naše děti zhlédly představení "Kdo je na světě nejmocnější", po němž členové souboru Tanec Praha uspořádali na jevišti workshop - dílnu. V ní si mohli i naši žáci vyzkoušet některé z hlavních rolí. Zazářila Bára Horká v roli princezny a Lukáš Lehký jako král-žonglér. Ani další "herci" - sedmáci, šesťačky a páťáci se "neulejvali":) Můžete se podívat na video, které pohotově natočila paní učitelka Šťastná a vložila na youtube - KMD v Divadle Ponec:))) /Děkujeme p. uč. Novákové/

17 9. ITÁLIE V DEVÍTCE Všechny projektové dny se nám líbí, ale asi nejvíce ten o Itálii. Při chemii, jsme na internetu hledali překlady chemických prvků: Věděli jste, že zlato by se v italštině řeklo oro? Paní učitelka si pro nás také připravila prezentaci k tématu, kterou ovšem obohatila o další italská slovíčka, která si sotva pamatujeme v češtině :D Při matematice nám byla rozdána tabulka s údaji o velikých italských městech a my jsme sčítali, odečítali, násobili, dělili a bůh ví, co ještě :D Nakonec jsem se naučili počítat do deseti. Přírodopis zaujal mě osobně asi nejvíc. Paní učitelka nám pustila krátký dokument plný zajímavostí o Itálii, pak velice barvitě vyprávěla o sopkách a dalších pozoruhodných jevech. Výtvarná výchova spočívala v tom, nakreslit vlastní znak, vystihující, co pro nás Itálie znamená. Celodenní plnění našich hlav novými a novými informacemi bylo odměněno skvělou pizzou z kuchyně. Mňam! DEVÁŤÁCI NA ROZTRHÁNÍ Masarykova základní škola pořádala v Dymokurech tradiční masopust. Jeho organizace bývá vždy věcí deváťáků. A tentokrát jsme byli na řadě my. Velké akce si žádají velké přípravy, a tak nám to zabralo hodně času. Ale vyplatilo se. V dopoledních hodinách se u školy pomalu začaly shromažďovat děti v maskách, přišli i rodiče a všichni, kdo si tu podívanou nechtěli nechat ujít. My deváťáci jsme se ujali svých rolí. Laufr s Laufrovou si opakovali svůj projev a bojovali s trémou, děvčata rozdávala všem přítomným zlatavé koblížky, cikánky činily poslední úpravy na svých kostýmech. A pak to začalo. Masopust zahájil Laufr s Laufrovou, kteří přednesli uvítací řeč. Laufrová si trémou sice trochu zaimprovizovala, ale zvládla to. Pak požádali naši paní starostku o povolení masopustního veselí. Laufr ji poté vyzval k tanci a zatančil si s ní svižnou polku (doma pilně trénoval s maminkou). Jakmile dala paní starostka svolení, průvod masek vyšel ze školy a za bujarého veselí procházel obcí. To byla chvíle pro naše cikánky. Oslovovaly kolemjdoucí, věštily jim z ruky a neodmítly drobné penízky, které jim za to lidé podle tradice dávali. Pak se průvod vrátil do školy a manželé Laufrovi se ujali vyhlášení nejlepších masek. a nová trička

18 3. Plavu, plaveš, plaveme.. A je tu opět plavání. A protože na něj jezdíme už 3. rok, pilujeme jen plavecké styly a skákání do vody. Všechno si moc a moc užíváme. Usměvavé spaní ve škole Jak vypadá usměvavé spaní? To se sejdou kamarádi ze 3. třídy, přinesou dobrou náladu a chuť spolu si hrát a soutěžit. A pak už se jen vymýšlí, stříhá, lepí, soutěží a hrají hry. A protože při tom všem pěkně vyhládne, uvaří se společně večeře kouzelná krupicová kaše. Všechno se sní, i dobroty od maminek, a znovu se smějeme a taky trochu bojíme při noční cestě lesem. A při tom všem se užívá spousta legrace a veselé pohody. Už teď se těšíme na další spaní ve škole. /děkujeme p. uč. Táboříkové/ Kuchaříci a kuchařinky Malí kuchaři se pravidelně každý čtvrtek scházeli ve školní kuchyňce, kde se naučili vařit základní jednoduchá jídla. Smažení, pečení, krájení, mazání, loupání, ale třeba i mytí nádobí to vše patří do výbavy správného kuchaře. Užili jsme si spoustu legrace a vytvořili si prima partu. Přeji všem, ať jim jejich nadšení vydrží co nejdéle. /Děkujeme p. uč. Pavézkové/

19 Kurz angličtiny s rodilým mluvčím Jeden květnový týden se nám naskytla báječná příležitost, týdenní jazykový kurz s americkým rodilým mluvčím. Moc jsme se na kurz těšili, ale zároveň jsme měli obavy. Budeme vůbec něco rozumět? Nebude ten učitel nějaký starý morous? Nervozita z nás však spadla v okamžiku, kdy do třídy vešel mladý, již od pohledu sympatický lektor David. S typickým zářivým americkým úsměvem od ucha k uchu se nám představil a řekl nám něco o Coloradu, odkud pochází. Odpovídal nám na naše otázky týkající se všedního života v Americe. Naštěstí pro nás mluvil velmi srozumitelně. Naučil nás některé zkratky slov i nějaké ty slangové výrazy. Překvapil nás, jak rychle si zapamatoval jména všech přítomných, jak v anglické, tak i v české verzi. David měl na celý týden připravené spousty zábavných aktivit, her i soutěží, za které nám dával drobné odměny. Zahráli jsme si ve vlastní reklamě, napsali scénář pro film, hráli jsme na celebrity a pokoušeli jsme se za ně odpovídat na originální otázky ostatních. Naše zřejmě nejoblíbenější hra se nazývala Never Have I Ever, při které jsme se vždy málem poprali o židle. David nás naučil pravého amerického placáka, neboli High Five a společně jsme odhalili tajemství slavného twerku. Užili jsme si spousty legrace a zábavy. Obohatili jsme si slovní zásobu, zlepšili si naše konverzační i odposlouchávací schopnosti. Především jsme se naučili reagovat na cokoli okamžitě, či dokonce sehrát nějakou narychlo improvizovanou scénku. David celý týden trpělivě opravoval naše chyby, ale zároveň dodal, že máme raději mluvit s chybami, než se stydět a nemluvit vůbec. Tento kurz byl pro nás všechny velmi přínosný. Moc jsme si ho užili. Na památku každý z nás obdržel certifikát. Tak snad zase někdy. See you later alligator. In a while crocodile! Tereza Kočová, 9. tř. Také na I. stupeň se přišel podívat mladý učitel našich starších kamarádů, lektor David. Představil se nám a mohli jsme mu dávat různé otázky. Když jsme nerozuměli, pomalu nám to opakoval nebo nám to paní ředitelka přeložila. Tak víme, že má rád hokej, ale raději americký fotbal, rád jezdí na kole a naše republika se mu líbí. Na závěr jsme mu dali malý dáreček: fanďuláka naší hokejové reprezentace.

20 Fandíme hokeji Máme zážitky z mistrovství světa!!podařilo se nám získat vstupenky hned na dvě hokejová utkání. Švýcarsko - Německo (1:0), Kanada - Rakousko (10:1). A tak každý z žáků, který včas projevil zájem, mohl hokejové utkání navštívit. Zažili jsme atmosféru Fanzóny (vlaječky, malování na obličej, hokejové fotografie, soutěže i získaná trička). Zažili jsme atmosféru zaplněné O2 arény (na utkání Německo - Švýcarsko lidí a na Kanada - Rakousko dokonce lidí!). Prostě jsme tam byli!!! Fandili, viděli, zažili. Fandíme hokeji - protože "Kdo nefandí, není Čech"!! A "Dymokury v Evropě" na světovém hokeji byly!! Hokejové utkání Kanady a Rakouska Z. Šmelhausová, Š. Vítová a L.Kubálková V úterý jsme se s naší školou podruhé zúčastnili hokejového utkání mezi Kanadou a Rakouskem. Ráno jsme šli normálně do školy, ale učili jsme se jen první hodinu. Poté jsme ve tři čtvrtě na devět odjeli autobusem do Křince, kde jsme vyzvedli děti z tamní školy. A pak už jsme mířili rovnou do Prahy k O2 aréně. Když jsme dorazili, dostali jsme tři čtvrtě hodiny rozchod, který jsme strávili ve Fanzóně. Tam jsme mohli různě soutěžit o zajímavé ceny, jako třeba o dres nebo o tričko. Také jsme měli možnost vyfotit se s panáčkem Škoda v hokejových dresech a podobně. Sponzoři rozdávali různé dárky: samolepky, české vlajky na tvář nebo papírovou korunu a hokejovou helmu. Při vstupu do O2 arény jsme museli projít detektorem kovů. To nebylo zpočátku příjemné, ale nakonec to ani nebolelo:))) Chvilku trvalo, než jsme našli svá sedadla, v O2 aréně bylo totiž přes lidí. Před zápasem nám začali představovat všechny hráče na velké krychli uprostřed. Po chvilce nastoupili na led všichni hráči a začali se rozcvičovat. Nakonec na ploše zůstalo jen 10 hráčů a 2 brankáři a najednou se začalo hrát! V první třetině dali Kanaďani Rakušanům 4 góly. Po každé třetině byly 15 minutové přestávky. To jsme si mohli něco koupit nebo se trochu protáhnout. V druhé třetině dali Kanaďani 2 góly. Po 20 minutách zápasu byla další přestávka. V poslední třetině vstřelili Rakušani první a jediný svůj gól - nato jim Kanaďani vsítili další 4 branky! Tak celé utkání skončilo 10:1 pro Kanadu. To byl mazec! Na závěr si spoluhráči podali ruku a pořadatelé vyhlásili nejlepší hráče. Pak jsme si všichni stoupli a dívali se, jak za zvuků kanadské hymny zvedají kanadskou vlajku.

Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka. Výroční zpráva

Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka. Výroční zpráva Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka Výroční zpráva školní rok 2009-2010 Obsah 1. Základní údaje o škole... 4 Charakteristika školy... 5 Vybavení školy... 5 2. Obory vzdělání

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu Milí čtenáři, sluníčko už nás všechny láká

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem šk. rok 2012 2013 / č. 41 / vydáno 15. listopadu 2012 Vážení rodiče, přinášíme další číslo Zpravodaje, ve kterém najdete nejdůležitější informace

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

Úvodník. Motýlková školička 2/2013

Úvodník. Motýlková školička 2/2013 Úvodník Jsme obec, kde se nic neděje? Milí obyvatelé obce, pořadatelé kulturních, společenských a sportovních akcí, když se podívám na internetové stránky naší hezké obce, musím si položit otázku: Proč

Více

Vlaštovka. ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012

Vlaštovka. ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012 Vlaštovka ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012 - 2 - KŘÍŢOVKA S HÁDANKOU Kdyţ v následující tabulce zaškrtneš slova napsaná vlevo, můţeš si přečíst zbytek tajenky (rozluštění hádanky).

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Výroční zpráva základní školy

Výroční zpráva základní školy 1. Základní údaje o škole 1.1 Škola Název školy Základní škola Český Těšín Slezská 1740 okres Karviná Adresa školy Slezská 1740, Český Těšín Právní forma příspěvková organizace IČO 48004685 IZO 048004685

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 Z Mateřské školy Vlčnov Můj den se čtvrťáky Je pondělí 6. ledna. Po čtrnáctidenním volnu se již těším na moje děti ze čtvrté třídy mateřské

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 27. 10. 2009 * ročník VII * školní rok 2009/2010 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 číslo 43 červenec - listopad 2012 Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. Milí čtenáři, při psaní těchto úvodních řádek jsem si uvědomil, že jsem zapomněl do krmítka nasypat

Více

Část I. Základní charakteristika školy

Část I. Základní charakteristika školy Část I. Základní charakteristika školy Základní škola Břeclav, Na Valtické 31 A, 691 41 Zřizovatel školy: Město Břeclav Ředitel školy: Mgr. Dagmar Krystíková Telefon: 519 334 211 e-mail: reditel@zsvalticka.cz

Více

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem +p 1 Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem Redakce: třída B3.I + B2.I + B1.I Počet výtisků:

Více

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014.

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014. Kronika přehled aktivit a činností v školním roce 2013/2014. Září 2013 Od roku 1871, kdy naše gymnázium vzniklo (i když by se dalo říci, že se narodilo podruhé) už uběhlo drahně let a my druhého září,

Více

ŠKOLÁK Číslo 2 Ročník osmý Školní rok 2014/2015

ŠKOLÁK Číslo 2 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 ŠKOLÁK Číslo 2 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 Současná redakce Školáka Náš časopis Školák získal druhé místo! V letošním roce jsme se s naším školním časopisem Školák zúčastnili soutěže Školní časopis

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ. S panem ředitelem. Rozhovor. Střední školy Téma. Côte d'ivoire. Poznávej svět

ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ. S panem ředitelem. Rozhovor. Střední školy Téma. Côte d'ivoire. Poznávej svět ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ S panem ředitelem Rozhovor Střední školy Téma Côte d'ivoire Poznávej svět ÚVODNÍK Poslední vydání časopisu Edisonka bylo výjimečné. Jak jistě víte, bylo to Valentýnské číslo.

Více

Čtení pro lidi. Blahopřejeme všem maminkám k jejich svátku

Čtení pro lidi. Blahopřejeme všem maminkám k jejich svátku Čtení pro lidi Z ČESTIC, DOUBRAVICE, DOBRŠE, DRÁŽOVA, DŘEŠÍNA, DŘEŠÍNKA, HOŘEJŠIC, CHVALŠOVIC, KOBYLKY, KONOPICE, KRUŠLOVA, NAHOŘAN, NĚMČIC, NUZÍNA, PRKOŠÍNA, POČÁTEK, RADEŠOVA, STŘÍDKY A VACOVIC Dvouměsíčník

Více

školy Milí deváťáci, Občasník Pasování budoucích prvňáčků Kolem školy 1 ŠKOLNÍ SLAVNOST Číslo

školy Milí deváťáci, Občasník Pasování budoucích prvňáčků Kolem školy 1 ŠKOLNÍ SLAVNOST Číslo kolem 2 Číslo Občasník školy Ročník XXIV. Červen 2015 zš t. g. masaryka Vimperk 1. máje 268 www.zstgmvimperk.cz Milí deváťáci, začátek, tedy povinnou školní docházku máte za sebou, všechno jste zvládli.

Více

Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009

Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009 informační měsíčník obce velké losiny Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009 OBEC SI ZAKOUPÍ KOMERČNÍ PROSTOR V LÁZEŇSKÉM DOMĚ Výstavba lázeňského domu na Lázeňské ulici značně pokročila a dnes

Více

Srdce pro Matýska (str. 19) www.astorieas.cz. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s.

Srdce pro Matýska (str. 19) www.astorieas.cz. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s. www.astorieas.cz Zpravodaj MŠ a ZŠ Brozany nad Ohří Srdce pro Matýska (str. 19) 1 5 6 8-9 10-11 14 18 20 21 22-23 STALO

Více

školní rok 2011/ 2012

školní rok 2011/ 2012 školní rok 2011/ 2012 ZA ODMĚNU DO KRASU 30. 8. jsme společně s kamarády z Ústavu sociální péče pro děti a mládež Kociánka vyrazili směrem na Křtiny, Jedovnice a Moravský Kras. Tento výlet měl být pro

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS. Základní škola a Mateřská škola Vlčnov červen 2015. Aneta Svobodová, 7.A

ŠKOLNÍ ČASOPIS. Základní škola a Mateřská škola Vlčnov červen 2015. Aneta Svobodová, 7.A ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola červen 2015 Aneta Svobodová, 7.A Z Mateřské PŘEDŠKOLÁCI SE LOUČILI SE ŠKOLKOU NEBO ŠKOLKA S PŘEDŠKOLÁKY? Jak to vlastně je? V každém případě to bylo príma.

Více

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE ŠKOLNÍ ČASOPIS ROKU 2010 Úspěchy časopisu 3x VÍDEŇ Vánoční Vídeň pohledem redaktorek

Více

Obsah IX/01. Úvodník 3

Obsah IX/01. Úvodník 3 Obsah Úvodník 3 Ze života školy a parlamentu 4 Exkurze, výlety, školní akce 8 Projekty 17 Soutěže 21 Studenti a věda 22 Sport 24 Filmy, seriály, fandom 27 Příspěvky studentů 29 2 IX/01 Úvodník Abych se

Více

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová 02 ÚVOD, OBSAH Vážení čtenáři, možná jste si nedávno položili otázku, co se stalo s Vaším zpravodajem Komárek, jakto, že jste ho během podzimu nenašli ve Vašich schránkách. Vězte, že poslední vydání letošního

Více

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4 Uvnitř čísla: Úvodník 2 Ze života školy 3-4 PLÁTEK Rozhovory 5 Turistický kroužek 6 Rok 2011 Číslo 1 Adapťáky 7-12 Sport 13 Příběh 14 Křížovka 15 Zookoutek 16 Slunce svítí na noviny. Co to asi znamená?

Více

Horní Lhotka. Ropice Třanovice

Horní Lhotka. Ropice Třanovice Zpravodaj obcí sdružených v mikroregionu Dolní Tošanovice Horní Tošanovice Hnojník Komorní Lhotka Ropice Řeka Smilovice Střítež Vělopolí 2 / ročník XII. Editorial Vážení a milí čtenáři, druhé číslo mikroregionálního

Více