Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi Co se děje. Z obsahu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje. Z obsahu"

Transkript

1 Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Z obsahu

2 stále hledáme nové redaktory, kteří chtějí přinášet čtenářům reportáže a obrázky ze života naší školy hledáme stále hledáme šikovné ilustrátory a kreslíře komiksů milí žáci, učitelé i vychovatelé, přinášejte své příspěvky do redakce časopisu elektronicky na adresu osobně do školní knihovny nově také do schránky časopisu umístěné v chodbičce před knihovnou Úvahu či promluvu tohoto čísla musím začít velkou omluvou. Pravidelní čtenáři si už zvykli, že časopis ZA ZDÍ je dvouměsíčníkem. Tentokrát je ale čtvrté číslo vydáno s měsíčním zpožděním. Předpokládám, že vydáním dalšího čísla skluz napravíme. Milí čtenáři, buďte prosím shovívaví a promiňte nám posun termínu vydání. Bohužel se sešlo několik faktorů, které opoždění zapříčinily. Svým způsobem je ale vidět, že časopis žije a může tedy mít i své dětské nemoci. Prvním faktorem je skutečnost, že byl změněn celý koncept připravovaného čísla. Snažíme se mít zhruba dvě čísla dopředu jasnou představu o hlavním tématu i stěžejních reportážích. Na přání ředitele školy byla připravována velká reportáž o školní jídelně, včetně rozhovoru s vedoucí školní kuchyně. Reportáži předcházela anketa mezi žáky školy, která úspěšně proběhla. Nakonec byla reportáž z provozních důvodů přesunuta, čtenáři ji najdou v některém z dalších čísel. Byla tedy nutná kompletní přestavba celého konceptu čísla, což není právě snadný proces. Druhým faktorem je především má osoba. Všemi obávaná chřipka po mnoha letech a se vší parádou zdecimovala nejen mne, ale i některé z mých redaktorů. Jsem živým důkazem varování lékařů, že chřipkové onemocnění se nemá podceňovat a přecházet bez léčení. V mém případě se sečetlo mé několikeré ignorování lehčích příznaků a ve výsledku mě chřipka doslova sestřelila tak, že mi trvalo pár týdnů, než jsem opět našla svou bývalou energii. Dalším z faktorů byly jarní prázdniny, výjezdy na lyžařské kurzy a měsíční skluz byl na světě. Budeme se snažit, abychom Vám v tomto posunutém čísle, i v číslech následujících vynahradili kvalitou reportáží časový deficit vydání. Věřím, že nám zachováte svou přízeň a dál budete věrnými čtenáři školního časopisu ZA ZDÍ. Martina Erbová ZA ZDÍ školní časopis Základní školy v Hostivici Obrázky použité k ilustraci stránek časopisu : https://www.google.cz/search fotografie náleží z velké části archivu redakce č /15 2.ročník vychází nebo jsou autorizovány Vedoucí redakce : Martina Erbová Redaktorky : Veronika Křížová Iveta Šenerová Tady může být i tvé jméno, zkus se s námi pustit do psaní příštího čísla časopisu.

3 TURNAJ V HÁZENÉ Turnaj v házené se konal 22.ledna 2015 v Černošicích, v nafukovací sportovní hale u základní školy. Na první zápas jsme nastoupili jako outsideři, ale nakonec se nám povedlo probojovat až do finále, ve kterém jsme se utkali s týmy základní školy v Davli a v Řevnicích. Po dlouhém a vyčerpávajícím boji jsme obsadili třetí příčku. Na to, že to byl náš první turnaj a trénujeme jen jednou týdně, jsme si nevedli vůbec špatně. Musíme na sobě ještě makat, ale minimálně jsme získali zkušenosti do dalších zápasů. za tým David Janouch, 8.B Slovo trenéra Naši kluci odehráli velmi pěkné zápasy. Jejich výkon byl jistě umocněn chováním všech hráčů a férovým přístupem. Házenou spolu trénujeme jeden rok, vždy jednou týdně. Tohle byla naše první zkušenost s opravdovým utkáním. Týmům pořádajících škol bylo, dle mého názoru, rozhodčími viditelně přilepšováno, kluci ale jejich neférový přístup ustáli. I když poslední dva finálové zápasy prohráli díky upískávání rozhodčích, tak své místo vybojovali se ctí a s maximálním nasazením. Dokázali se vyhnout konfliktům i mimo hřiště a nereagovali na nemístné provokace některých protihráčů. Bylo znát, že nám viditelně roste dobrý tým, který může mít v budoucnosti své šance a že to u ostatních týmů nezůstalo bez povšimnutí. Za sportovní a profesionální přístup klukům velmi děkuji. Bc. Michaela Rosenkranzová

4 Jistě nezůstalo bez povšimnutí, že z přízemí pavilonů A a B zmizely automaty na slazené nápoje a sladké tyčinky typu Mars. Nejen na přání rodičů dětí prvního stupně, ale především na popud ředitele školy, byly zmíněné automaty odvezeny. Nově bude také brzy platit novela zákona o automatech ve školách, její úpravy finišují. Všichni jsme zaznamenali diskusi v politických kruzích, kde jsou automaty probírány zleva do prava a zhora dolů. Dnešní trend zdravé výživy dětem nedoporučuje konzumaci velkého množství přeslazených nápojů a mlsek. Dětem také většinou chybí dostatek pohybu, a proto je tato diskuse na místě. V případě ztráty karty u denního limitu případný nepoctivý nálezce, který by chtěl kartu využít ve svůj prospěch, nemůže z automatu vybrat více, než denní limit dovolí. Ztracenou kartu je potřeba hned nahlásit a zablokovat. Rodiče tedy mají možnost sledovat na internetu pohyb na kartě, mají přehled co dítě svačilo a mohou (například v případě alergií) i některý z produktů dítěti zakázat = automat daný výrobek dítěti vůbec nevydá. To jsou nepochybně některé z výhod automatů Happy snack. Ve zmíněných pavilonech A a B jsou v patrech umístěny automaty na mléko a zdravé svačinky firmy COME, známější pod logem Happy snack. Ano, i tady najdete přislazená a ochucená mléka, ale množství použitých sladidel je pečlivě sledováno a propočítáváno nutričními specialisty. Další výhodou automatů Happy snack je, že děti nemusí mít u sebe finanční hotovost. Každý žák má kreditku, na kterou mu rodiče poukáží částku dle svého uvážení. Mohou v klientském účtu dítěti nastavit tzv. denní limit. To v praxi znamená, že dítě nemůže z automatu vybrat více zboží, než si rodiče přejí. Také mohou sledovat, jak s kreditkou dítě hospodaří a jakou svačinku ten který den mělo.

5 Firma COME kromě mléka a zdravých svačinek do školy pravidelně jedenkrát za čtrnáct dní vozí zdarma, v rámci dotovaného projektu Ovoce a zelenina do škol, dětem čerstvé ovoce a zeleninu. Děti ovoce dostávají formou ovocných fresh šťáv, salátů nebo jednotlivých kusů ovoce a zeleniny. Nyní pro děti firma připravila bonusový program Ovoce a zelenina v barvách duhy. Co to znamená? Všichni žáci 1.stupně dostali katalog deníček. V katalogu děti naleznou spoustu rad, informací, receptů, nápadů, kvízů, her a třeba i básniček, vše s ovocnou tématikou. S každou další dodávkou ovoce budou děti dostávat informační kartičky, které si budou zakládat do desek katalogu. Na kartičce je znázorněn určitý druh ovoce nebo zeleniny a informace o něm. Například jablko - co obsahuje, kde roste, jak vypadá strom, list, květ i plod, jak se jablko řekne anglicky, německy a italsky nebo také, že plod jabloně patří mezi malvice. Cílem projektu je seznámit děti s různými druhy ovoce, naučit je v čem je ovoce našemu tělu prospěšné a především naučit děti jeho větší konzumaci. Katalog mohou učitelé zařadit i do výuky prvouky a pracovat s ním ve škole. Na konci školního roku by měly mít děti ucelenou sbírku deseti kartiček a měly by být bohatší o mnoho zajímavých informací. Firma COME dále připravuje různé soutěže a besedy na katalog navazující. Projekt se jistě bude dětem líbit a pomůže k lepším stravovacím návykům. Martina Erbová

6 Jak již zaznělo v úvodním slově vedoucí redakce, koncept čísla byl neočekávaně změněn a bylo nutné změnit také rozhovor. Najít hned osobnost, kterou naše redaktorky vyzpovídají není tak jednoduché a proto jsem souhlasila s návrhem, představit blíže právě zmíněné redaktorky. Obě děvčata, která časopis od prvopočátku spoluvytvářejí, se s námi v tomto školním roce rozloučí a odejdou na střední školu. Je tedy nejvyšší čas představit je našim čtenářům. Nebylo snadné holky ukecat, jako správní teenageři se bránily sdělovat podrobnosti ze svého života, ale něco málo nakonec prozradily. Odkud pocházíš a řekneš nám něco o své rodině? S rodiči od svého narození žiju tady v Hostivici, mám jednoho staršího bratra. Do téhle školy chodím od 1.třídy, teď už do třídy 9.A. Jaké máš záliby, koníčky? Ráda lezu po skalách, snažím se hrát na kytaru, maluju, ráda čtu knížky a tak různě. Jseš už v 9.třídě, na jakou školu míříš dál? Chtěla bych jít na pedagogické lyceum, podle toho kam se dostanu, buď do Berouna, nebo do Prahy Čeho bys chtěla v životě dosáhnout? Máš nějaký sen nebo cíl? Chtěla bych jít na vysokou školu a být jednou učitelka. Ale to je daleká budoucnost. Máš nějaké krédo, kterým se snažíš řídit? Napadá mě, co tě nezabije, to tě posílí, na tom se asi s Ivetou shodneme.

7 Odkud pocházíš a řekneš nám něco o své rodině? Také já pocházím z Hostivice, mám staršího bratra a sestru. S Verčou jsme od 1.třídy spolužačky. Jaké máš záliby, koníčky? Hodně mě baví tanec, chodím na street dance, ráda poslouchám hudbu, čtu knížky. V poslední době mě chytla jízda na koni. Baví mě se ale o koně i postarat, je velký zážitek, když koně člověk vyčistí, vyhřebelcuje a pak se může za odměnu svézt. V létě mě bavilo lezení po skalách. Vůbec mám ráda cestování a poznávání nových věcí. A co dál po 9.třídě? Hlásím se na pedagogické lyceum v Praze, na Evropské. Jednou bych se chtěla stát psycholožkou a tohle je jedna z cest, jak toho dosáhnout. Každopádně bych se ráda věnovala dětské psychologii. Děti někdy musí řešit dost velké problémy. S těmi bych jim ráda pomáhala. Dětí v tísni není právě málo a mě láká nejen zkoumání lidské duše, ale právě především ta pomoc. Máš nějaké krédo, kterým se snažíš řídit? Shodneme se s Verčou, co tě nezabije, to tě posílí. V těch slovech je velká pravda. I ne příliš dobré zážitky člověku můžou pomoci, přinejmenším tím, aby neopakoval stejné chyby. Moc děkujeme redaktorkám za rozhovor a přejeme jim do dalšího života, studijního i osobního, hodně úspěchů. Čekají je přijímací zkoušky na zmíněné školy, takže držíme palce. M.E.

8 Další rozhovor Vám představí Martinu Erbovou, vedoucí školního informačního centra = knihovny a vedoucí redakce školního časopisu. Je to tak trochu naše malá pomsta za předešlé výslechy. Rozhovor není úplně standardní díky faktu, že proběhl mezi dcerou a matkou. To má své výhody i nevýhody. Laskavý čtenář snad bude číst se shovívavostí a odpustí nám fakt, že v rozhovoru upřednostníme tykání. Své mámě opravdu vykat nemůžu, to by vyznělo falešně a nepravdivě. I když přiznávám, že dělat rozhovory s jinými osobnostmi se mi zdálo mnohem jednodušší. Prozradíš čtenářům něco o sobě a naší rodině? Naše rodina pochází z Hostivice. Chviličku jsem žila také na Kladensku a když jsem se vdala, tak jsem pár let bydlela v Praze. Život mě ale vrátil zpátky do Hostivice. Mám tři děti. Nejstaršímu synovi Lukášovi je 28 let, prostřední dceři Lence je 25 let a pak mám tebe, teď už patnáctiletou redaktorku Ivetu. A strašně se těším, že díky synovi se v květnu stanu babičkou a ty tetičkou. A co tvoje školní léta? Do školy jsem chodila nejdřív v Hostivici, do 1. a 2.třídy, odtud jsem přestoupila na dva roky do jazykové školy do Prahy. Když jsme se pak přestěhovali na Kladensko, odešla jsem do jazykové školy v Kladně na Sítné, kde jsem v osmém ročníku dokončila základní školní docházku. Možná i díky tomu mám v Hostivici malý handicap, nemám známé a kamarády z řad spolužáků. To jsou docela důležité vazby, které mi tu chybí. Po základce jsem byla přijata na gymnázium v Kladně, které jsem nakonec nedokončila. Maturitní zkoušku jsem udělala na střední škole gastronomické a hotelové. Co tě přivedlo do knihovny? Do knihovny jsem se dostala oklikou. V životě jsem prošla několika povoláními. Když jsem odešla z gymnázia, začala jsem pracovat v atelieru oprav orientálních koberců a gobelínů, kde jsem zakotvila na docela dlouhou dobu. Ta práce mě moc bavila. Je to krásné, zajímavé a kreativní povolání. Do rukou se nám mnohdy dostaly i velmi vzácné gobelíny, nejen ze soukromých sbírek, ale i koberce z národní galerie, které jsme pomáhaly zachránit. Když jsem končila mateřskou dovolenou s tebou, už jsem nemohla dojíždět do Prahy a hledala jsem jiné zaměstnání. Péče o rodinu se třemi dětmi je přece jen časově náročná. Nikdy jsem se nedokázala smířit jen s tím, že budu chodit na úřad práce a hledat nehledat. Šla jsem tedy na brigádu do zdejšího domova důchodců, kde jsem nastoupila na pozici univerzální pracovník = holka pro všechno. Byla jsem moc ráda, že mám co dělat a především v místě bydliště. Z brigády nakonec byl trvalý pracovní poměr a můžu říct, že léta mezi staroušky byla pro mě další velkou životní školou. Jsou to lidé, kteří prožili svůj život, už neřeší zbytečnosti a mají v sobě hodně životní moudrosti. V domově důchodců jsem se postupně propracovala do kuchyně a bylo mi navrženo, abych si zvýšila kvalifikaci. Proto jsem šla znovu studovat, nejdřív výuční list na kuchařku a pak dál hotelovou školu. Po náročné operaci ruky jsem už ale v tomhle povolání pokračovat nemohla a hledala jsem nějakou další alternativu. Mezitím ty už jsi nastoupila do školy a při třídních schůzkách vaše paní učitelka oslovila rodiče, že škola hledá někoho do knihovny. Protože moje maminka je knihovnice a od dětství mám ke knihám velice blízko, tak jsem si řekla, že bych to mohla zkusit. Za zeptání a zkoušku člověk nic nedá. Šla jsem se o místo ucházet a povedlo se. Co tě přimělo k založení časopisu? Školní časopis s tou myšlenkou jsem si pohrávala docela dlouho. Když jsem ještě chodila na gymnázium, vždycky jsem si říkala, že nikdy nechci skončit v kanceláři, mezi papírama. Po pravdě, v knihovně je především hodně administrativní práce. Nejen kolem knihovny, ale mám na starosti ještě evidenci majetku školy. Pro mě je dost důležité od té úřednické práce tak trochu utéct a odreagovat se. A děti přinášejí spoustu

9 inspirace. Myslím si, že ve škole se dělá velké množství zajímavých věcí a jen zlomek se prezentuje v Hostivickém měsíčníku. Navíc takhle velká škola si svůj školní časopis zaslouží. Zaslouží si, aby se nejen vaši spolužáci, ale celá veřejnost dozvěděla, co všechno ve škole tropíte. Aby rodiče i příbuzní mohli ještě trochu víc nahlédnout pod pokličku školy. Co původní nadšení? Opadlo nebo tě to pořád baví? Počáteční nadšení musí být, bez toho by to nešlo. A kdyby mě to nebavilo, tak bych to nedělala. Od samého počátku mám oporu v paní zástupkyni Liškové, která se stejnou myšlenkou koketovala už pár let přede mnou a byla mému počínání nakloněná. Spousta lidí mě zrazovala varovali mě, že časopis nebude mít dlouhé trvání, že je to složitá práce, že je těžké najít spolupracovníky, hlavně z řad dětí, že to zabere hodně osobního času Nicméně paní zástupkyně Lišková mě naopak od počátku podporovala. Mám v ní velmi objektivního konzultanta. Takže jsem se do tvorby časopisu vrhla takříkajíc po hlavě. Někdy sice narazím na to, že je napsaná reportáž, podle mého názoru velice dobrá, pro děti zajímavá i přínosná a pak je mi řečeno, že se do školního časopisu nehodí nebo nepatří do života školy. To pak umím být i otrávená, ale nakonec mě to vždycky přejde. Osobně si myslím, že školní časopis by neměl jen mapovat život školy, ale že by měl dětem taky přinášet inspiraci, nápady jak si život zpestřit a hlavně jak ho prožívat barevně a smysluplně. Podle mého názoru i reportáže zvenčí mohou být pro děti inspirativní, můžou děti nasměrovat, aby dělaly něco zajímavého a jen se neflákaly po ulicích. Razím heslo, že když deset dětí sedí na bývalé zámecké zdi a kouří, čtyři z těch deseti si nějakou reportáž přečtou a i třeba jen jeden z nich se začne věnovat něčemu lepšímu, příště už nejde kouřit s partičkou na tu zeď, je to megaúspěch. Co tě vedlo k tomu, že jsi za redaktorky zvolila mě a Verču? To je taková moje malá vychytralost i pohodlnost. Hledat redaktory mezi dětmi je strašně těžké. Je hodně šikovných dětí, ale třeba se stydí nebo bojí projevit. Vás obě znám. Jste šikovné, umíte se vyjadřovat nejen verbálně, ale i písemně. Myslím si, že i pro vás je práce pro časopis přínosná. Určitým způsobem se zbavujete ostychu. To se úžasně ukázalo při vašem rozhovoru se starostou města. Mluvily jste s ním uvolněně a přirozeně, nebyly jste ve stresu. Takže i vám to pomáhá. Navíc jste mi obě blízké. Vím, jakým způsobem pracujete, jak mám s vámi komunikovat. Vím, co vás baví. Ve chvíli, kdy mám s redaktorem spolupracovat, musíme se částečně naladit na stejnou notu a navzájem si musíme důvěřovat. To byl i případ loňských redaktorek z devítky, Terky a Gábiny. Holky to bavilo, nemusela jsem je do ničeho nutit, samy přicházely s nápady na reportáže. Teď mám trochu obavu z toho, že až mi odejdete vy dvě, bude tvorba časopisu mnohem těžší. Mám vytipované mladší děti ze 4. a 5.tříd, pár šikovných dětí je v osmičce. Vždycky je to o domluvě, ale hlavně o chuti těch lidiček dělat něco navíc. Kde bereš inspiraci? Doma i ve škole. Inspirací jsi ty, moje dcera. Jasně, už se šklebíš, ale je to tak. Protože tě mám doma, mám možnost sledovat, co tě baví, nemusím nic složitě vymýšlet. Mám tě pořád na očích. A také stačí jednoduše jít po škole, dívat se a poslouchat.

10 Pomáhá ti někdo z dospělých? Určitě. Učitelů a vychovatelů, kteří chtějí a pomáhají, není zas tak moc, ale jsou. Vy je dobře znáte a čtenáři, když se podívají do starších čísel zjistí, že některá jména se celkem pravidelně opakují. Mám pomocníky i mimo školu. Mým konzultantem, korektorem a velkým pomocníkem je paní zástupkyně Lišková. Je to podobný nadšenec jako já a časopis je takové naše společné dítě. Vzhledem k tomu, že máme za sebou jeden a půl ročníku, máme snad docela velkou šanci na přežití. Časopis už není novorozeňátko, ale takové naše batolátko, které se spolu snažíme hýčkat. Jaký má na časopis názor pan ředitel? Pan ředitel je vydávání časopisu od počátku nakloněn, už do druhého čísla nám poskytl rozhovor. Většina reportáží se mu, doufám, líbí. K některým se někdy vyjadřuje ve smyslu, že se netýkají školy. Připomínkuje jejich zařazení, ale ve finále máme celkem volnou ruku. Neřekla bych, že někdy nastal nějaký zásadní problém. Můžeme se rozcházet v názorech, debatujeme, ale i to k tomu patří. Tvorba časopisu je také o diskusi, každý může mít svůj názor. Díky tomu je časopis ve výsledku barevnější a zajímavější. Něco si dokážu prosadit, na druhou stranu, když se něco nehodí nebo není správně načasováno, je dobré, když někdo další člověka přibrzdí. Reportáž pak třeba má šanci i dozrát. Zpátky ke tvé osobě. Jaké máš zájmy a koníčky? Na koníčky už v podstatě nemám vůbec žádný čas. Všechen mi zabereš ty, rodina a práce. Mám moc ráda naše pejsky, bišonky. Zvířátka vůbec mě obohacují. Se zvířátky jsem vyrostla, hlavně díky bratrovi. Doma jsme měli spoustu papoušků, ještěrek, hadů, kobylek, rybiček, kočky a psa. Asi proto máme zvířátka doma i teď. Vždycky jsem měla ráda ruční práce, na které už ale nemám potřebný čas a na které už taky pomalu přestávám vidět. A moc ráda čtu. Jaký žánr? To se v průběhu života mění. Mám ráda historické romány, s chutí si přečtu dobrou detektivku, baví mě encyklopedie. V poslední době ale čtu i knížky pro váš věk. Pokud mám nějakou knížku někomu doporučit nebo ji komentovat, měla bych vědět o čem je. Takže když pro tebe kupuju knížku, než ji ty dostaneš, už ji mám většinou přečtenou. Co opravdu nemusím, jsou knihy o válce, hlavně o té druhé světové, ta byla moc krutá. Ani dokumenty a filmy s válečnou tématikou mě neberou, ale to asi většinu ženských, jsou pro mě příliš drastické. Když jsme v loňském roce navštívili Osvětim v Polsku, bylo to pro mě velice zajímavé. Jako mámu mě ale strašně zasáhlo nejen prostředí a atmosféra, ale vůbec vědomí, že by něco podobného mohlo hrozit mým dětem a mé rodině. Tématiku 2.světové války tedy nevyhledávám, na druhou stranu ji ale neignoruji. Při četbě dávám přednost odpočinku, proto si pečlivě vybírám to, co budu číst. Co považuješ v životě za nejhorší? Srážku s blbcem. Lidská hloupost může být nekonečná a velice špatně se s ní bojuje. Ten boj je většinou předem prohraný. Přesto, hloupost a zlé úmysly by se neměly ignorovat. Podle čeho se budeš v budoucnu řídit při výběru redaktorů? Redaktoři hlavně musí být ochotní spolupracovat, musí mít do práce chuť a musí se umět vyjadřovat. Se správným vedením se to pak dá zvládnout. Když redaktor napíše reportáž, následuje korektura, jak jazyková, tak někdy částečně obsahová. Musí se opravit chyby, slova, která se opakují, se musí nahradit. Nakonec ale každý redaktor dostane práci zpět k autorizaci. Když souhlasí, podepíše ji a můžeme ji do časopisu zařadit. Z každé slohové práce je na první pohled jasné, jaké má dítě vlohy, jak se vyjadřuje, jak skládá věty. Je hodně znát, jestli děti čtou. Dítě, které čte, má bohatou slovní zásobu a dobré vyjadřovací schopnosti. Na některé děti mě upozorní učitel a pak je na mě, jestli dítě správně motivuji, nebo prostě ukecám.

11 Plánuješ do redakce zahrnout nějakého kreslíře? To je další úskalí. V časopise pravidelně vychází inzerát, že hledáme kreslíře komiksů a obrázků vůbec. Je to problém. Dětí, které umí kreslit není málo, ale často se stydí. Když se časopis sestavuje a dolaďuje se po grafické stránce, je potřeba některé reportáže vhodně oddělit, překlenout se pomocí obrázku jinam. Nebo je potřeba doplnit na stránky obrázky tak, aby se dal časopis zalomit. V praxi je to spíš o tom, že když procházím školou, všímám si výzdoby jednotlivých tříd. Pak si práce dětí nafotím a použijeme je v časopise. Vysloveně dostat kreslíře do časopisu je potíž. Ostych jim brání v realizaci a často ani nemají chuť věnovat tomu svůj čas. Dál je potřeba, aby se kreslíř držel tématu daného čísla, a to také není vždycky jednoduché. Co si myslíš, že se dětem na časopise líbí? Podle toho, jaké mám ohlasy, třeba děti 1.stupně zajímají články o jejich třídě. Mají šanci se vidět a ukázat článek na internetu i rodičům, pochlubit se. Docela oblíbená rubrika jsou rozhovory s učiteli. Je to možnost, jak vám učitele přiblížit z jiné strany, než je běžně znáte. Máte šanci je poznat jinýma očima. Zjistit, že mají své zájmy a sny, zkušenosti, o kterých jste neměli tušení. Každý má mnohdy velmi zajímavé dětství, mládí a koníčky. To není špatná rubrika, ale to musí posoudit čtenáři sami. Mají možnost časopis vidět rodiče? To už tady zaznělo. Kdokoliv může časopis vidět na stránkách školy na internetu. Prohlédnout si i starší čísla, posoudit, jak se časopis vyvíjí. I od rodičů a prarodičů mám ohlasy. Zatím se mi nestalo, že by nějaká reakce byla negativní. Naopak, několikrát jsem byla oslovena, že by maminka nebo babička ráda výtisk časopisu koupila. Já vždycky odpovídám, že časopis není prodejný, ale každý si ho může prohlédnout, stáhnout či vytisknout v PDF podobě ze stránek školy. Bude se časopis nějak dál vyvíjet? Vyvíjí se od prvního čísla, od počátku neustále. A doufám, že se pořád vyvíjet bude. Ve chvíli, kdy se jeho vývoj na nějaké úrovni zastaví a přestane se posouvat dál, začne asi ztrácet svůj smysl. Od některých rubrik postupně určitě budeme upouštět, jiné naopak znovu oživíme. V 1.ročníku jsem začínala s rubrikou Ze školních kronik, nabízelo se to, protože mám kroniku na starosti. V kronikách je řada zajímavých informací a detailů, které stojí za povšimnutí. Ke konci ročníku mi ale přišlo, že už to dětem moc nepřináší, vaše generace se dívá spíš dopředu než dozadu, takže rubrika skončila. Není ale vyloučeno, že časem, nebo v jiné podobě, se ke kronikám budeme vracet. No a na druhou stranu vznikly a stále vznikají nové rubriky. Teď je to třeba rubrika Zajímavé osobnosti z řad žáků školy. Moc mě mrzí, že prozatím zanikla rubrika Otazníky pro život. Její autorka ji vymyslela na pomoc žákům a podle mého názoru je to rubrika velmi potřebná i zajímavá. Nebudu komentovat to proč zanikla, ale doufám, že se mi podaří autorku přemluvit k pokračování. Od počátku se učíme, snažíme se reagovat na připomínky a nápady, i nestranných pozorovatelů a čtenářů. Myslím si, že se stále zlepšuje grafická podoba časopisu. Takže jak říkám, pořád se máme kam posouvat a já doufám, že budeme postupovat dopředu, ne zpátky. Ve chvíli, kdy spadneme do jakéhosi stereotypu nebo rutiny, bude naše práce ztrácet smysl a bude potřeba buď inovovat, nebo skončit. Škola je ale natolik živý a barevný organismus, že bude pořád o čem psát a co ukazovat. Na konci rozhovoru bývá přání. Co společně popřejeme školnímu časopisu ZA ZDÍ? Zajímavé články, reportáže i výtvarné práce, aby se pořád zlepšoval. Aby, až vy dvě s Verčou odejdete na střední školu, což je za chviličku, aby se našli noví redaktoři, kteří budou mít chuť pokračovat. Když se to podaří, myslím, že časopis bude mít stále co ukazovat, o čem vypovídat. No a především, aby měl své čtenáře, kteří budou časopis se zájmem číst a třeba se formou našich anket a soutěží někdy sami připojí. Iveta Šenerová 9.A

12 Přestože astronomicky již přišlo JARO, paní ZIMA se ještě nehodlá vzdát své vlády. Děti namalovaly, jak se starají o krmítka pro ptáčky.

13 V úvodu reportáže ze třetí noci s Andersenem musím poděkovat všem učitelkám a vychovatelkám družin, bez kterých by celá akce vůbec nebyla možná. Nezastupitelnou úlohu mají všechny paní učitelky, které se svými žáčky neváhaly ve svém volnu zůstat ve škole a plně se jim věnovat. Zvláštní obrovské poděkování patří za přípravu jednotlivých bodů programu Jitce Hákové, Míše Rosenkranzové a Valerii Lažo. Tyto tři úžasné dámy připravily pro děti zábavu na vysoce profesionální úrovni. Další zvláštní dík patří družině pomocníků princezny Míši. Díky jejich pomoci všechny děti bezpečně zvládly dobýt hradby naší pomyslné tvrze. Nemenší poděkování patří našim hostům, kteří naprosto nezištně přijeli do naší školy a podělili se s dětmi nejen o své vědomosti z historie. V letošním roce připadla celostátní Noc s Andersenem na pátek 27.března, který je těsně před oslavami dne učitelů. Škola již tradičně pořádá v tento den setkání učitelů stávajících i bývalých, a proto jsme museli naše nocování posunout. Hned následující týden slavíme velikonoční svátky. Nezbylo nám tedy nic jiného, než předběhnout čas a spolu s panem Andersenem přespat ve škole už v pátek 20.března. Náš třetí ročník měl téma STŘEDOVĚK. Nocovaly třídy 3.C,D a 4.C,D. Děti dorazily v kostýmech hradních pánů, paní a strašidel. Navštívili nás také hosté z daleké minulosti. Už při páteční dopolední výuce žáčci vyplňovali připravené pracovní listy, ve kterých malovali erby, středověké hrady a pokoušeli se odpovědět na řadu záludných otázek. Odhadovali, jaký význam mají pro ně neznámé pojmy. Například co je to varkoč, tonzura nebo řehole. Své domněnky zapisovali do pracovních listů. Odhadovali, proč středověké ženy nosily pokrývku hlavy nebo jaké jsou tři znaky rytířského stavu. Na prvním stanovišti společně s našimi hosty pak odhalili pravý význam těchto pojmů a dozvěděli se mnoho zajímavého ze života středověkých lidí. Dalším pro děti velmi atraktivním bodem programu bylo dobývání hradu s princeznou Míšou a její družinou lepých dvorních dam. Z reakcí dětí sami uvidíte, že tyto sportovní výkony byly zlatým hřebem večera. Neméně zábavný byl nácvik středověkého tance s Valerií. Pánové se možná přiučili i středověké galantnosti k dámám a děti poznaly, jak odlišný byl hudební vkus středověku. Výtvarnou dílnu měla pod svým dohledem čarodějnice Jitka, která s dětmi vykouzlila krásné jarní obrázky. Po absolvování všech čtyř stanovišť byla společná hostina dětí a středověkých hostů. Po pečených kuřatech se jen zaprášilo. Následovala Zumba s Valerií, v průběhu které se děti po skupinkách vydávaly na stezku odvahy potemnělou školou. Úkolem nebylo jen zvládnutí trasy, ale také odhalení tajenky a nalezení nového pohádkovníku, který dětem věnoval pan ředitel a pojmenoval jej příhodným jménem ÁMOSKA.

14 Na dobrou noc jsme tentokrát četli příběh, který se začal odehrávat o štědrovečerní noci, léta Páně Zavedl nás do královského sídelního města Prahy. Příběh pro malé čtenáře napsala spisovatelka Renata Štulcová a kniha se jmenuje Růže a krokvice. V sobotu ráno jsme s dětmi zjistili, kolik detailů, drobností a zajímavostí si pamatujeme z besedování s našimi hosty a už jsme běželi posnídat pohádkově dobré výrobky maminek a babiček. V atriu školy se začínali scházet nedočkaví rodiče a nám už zbývalo jen vyhlášení vítězů pekařské soutěže a nejpodařenějších masek. Vítěze letos vybírali naši středověcí hosté, a proto byly výsledky naprosto objektivní. Martina Erbová Prohlédněte si tabulky vítězů : Mistr pekař / pekařka Vítězná maska 1.místo maminka Františky Svobodové 4.D 1.místo Martin Drážďanský 3.D 2.místo maminka Sandry Piňákové 4.D 2.místo Lukáš Houžvička 4.D 3.místo maminka Báry Volfové 4.D 3.místo Sandra Piňáková 4.D A tady jsou postřehy a reakce malých nocležníků. Rytíř nám hodnotil hrady, co jsme namalovali. Martin 3.D Moc jsem si to tady užila, tak že se mi nechtělo vůbec domů. Líbilo se mi úplně všechno, i to, jak jsme poslouchali pohádku o středověku. Rytíři nám dali upečené masíčko. Verča 3.D Noc s Andersenem je noc, kdy všichni spíme ve spacáku v tělocvičně. Moc se mi také líbila bojovka. Hledali jsme písmena na tajenku. Vyšlo slovo krokvice. Měli jsme také najít pohádkovník číslo 3. Jmenuje se ÁMOSKA. žák 3.C Třetí stanoviště bylo nejlepší, tam jsme šplhali a slaňovali. Jako dárek jsme dostali rodokmen. Vašík 3.D Zjistili jsme, že varkoč je oděv, který nosí rytíři. Naše návštěva také jedla. Měli kuře, chléb a ovoce. Každý kdo chtěl, dostal kousek kuřete. A měli jsme bojovku, cestou jsme hledali písmena a vyšla tajenka: krokvice. Pak jsme šli spát. Paní knihovnice četla hodně dlouho. Eliška 3.D

15 Šli jsme do tělocvičny a tam na nás čekali páni ze středověku. Byli tři, rytíř, obyčejný člověk a šlechtic. Ptali jsme se jich na otázky, které jsme měli na pracovním listu. Bylo to zajímavé. Pan rytíř nám ukazoval svoji výzbroj. Měl i meč. Honza 3.D Rytíři měli velkou večeři: kuře, ovoce, zeleninu a chleba. Dali i nám. Ondra 3.D Dobytí hradu mě moc bavilo, protože jsem lezl po síti a ze čtyř metrů jsem se spustil dolů. Jeremy 3.D Měli jsme takový sešit, v něm bylo třeba: Víte proč nosily ženy pokrývky hlavy? Měli jsme napsat co si myslíme a šlechtic Martin nám řekl pravdu. Nosily je, aby se poznalo, jestli je žena vdaná. Nicol 3.D Šli jsme spát a paní knihovnice nám četla pohádku o Růži a krokvici. Byla moc hezká, líbila se mi. žák 3.C V pátek 20.3.jsme byli ve škole a spali jsme tam. Všichni byli převlečení do středověkých kostýmů. Paní Háková byla krásná čarodějnice. Paní učitelka Valerie Lažo nás učila středověké tance. Pak jsme šli dobývat hrad, nahoře na nás čekaly princezny. Přišli i rytíři, pan Lukáš, pan Martin a Petr. Všichni tři přišli ze středověku. Neznali nic, vlaky ani televizi. Večer jsme šli na bojovku a hledali jsme písmena, ze kterých jsme měli skládat slovo. Byla to krokvice. Nikdo nevěděl co to je, ale paní knihovnice nám večer o krokvici četla pohádku. Ráno jsme se sbalili a vyhlašovali vítěze kostýmů a pohádkově dobré buchty. Všechny byly pohádkově dobré, ale úplný vítěz byl jen jeden. Pak jsme se rozloučili a jeli domů. Všem se to moc líbilo. Johanka 3.C A tady je důvod, proč to všichni děláme. Radost dětí a jejich spontánní reakce jsou naší největší odměnou. Přečtěte si následující věty a pochopíte. Paní strašidlo nám četlo pohádku. Ráno jsme se probudili a paní učitelka nám řekla. Víte, že jste mě vzbudili, teď uvidíte, jak jsem ráno protivná Ženy ve středověku nosily pokrývku hlavy, protože měly vši. Tady vidíte, že se nebavily jen děti.

16

17

18

19 Do sboru Pueri Gaudentes jsem se dostal přes moji maminku, která chodila do sboru Radost Praha. Ten dirigovala Zdena Součková a Vladislav Souček, který v současné době diriguje dívčí sbor. Zdena založila chlapecký (mužský) sbor, který vede stále a který měl již 22.výročí. Do tohoto sboru chodím již 6 let a prošel jsem všemi přípravnými odděleními chlapeckého sboru: Ťutínci (děti od 4 let), Pueri 1, Pueri 2, Pueri 3 a koncertní sbor, kde zpívám již třetím rokem. Náš sbor je známý po celém světě. Byl již v USA, Japonsku, Austrálii apod. Já sám jsem byl se sborem v Itálii. Sbor také zpívá po České republice, loni jsme zpívali operu v Litomyšli, letos s Václavem Neckářem v Kutné Hoře. Jezdíme také na různé soutěže. Repertoár je ve všech odděleních velmi pestrý - od barokních skladeb přes klasicismus až po současnou hudbu. Náš sbor byl i v televizi - v poslední době např. Klipy s Václavem Neckářem, účinkování při Adventním koncertu. Také účinkujeme ve Státní opeře Praha - konkrétně v operách Carmen, Rusalka, Turandot a nově připravujeme i vystoupení v opeře Mefistofeles, která bude mít premiéru v lednu. Zpívání mě moc baví, i když je to jako každý jiný koníček dost náročné, především časově. Zkoušíme dvakrát týdně, k tomu chodíme na hudební nauku a také hlasovou výchovu. Koncertů je také dost, ale alespoň se podívám do míst, kde jsem před tím nikdy nebyl - třeba zákulisí Národního divadla, nahrávací studio Barrandov. Vojta Soukup, 5.B

20 V šestém ročníku dostali žáci zadání pololetní slohové práce. Čtenář si udělá sám obrázek o tom, jak se někteří žáci zadání chopili. Mnohokrát zaznělo, jak důležitá je četba, jak napomáhá k obohacování slovní zásoby a jakým způsobem ovlivňuje vyjadřovací schopnosti dětí. U slohových prací jednoznačně odhalíte, zda dítě čte, jakým způsobem je zvyklé komunikovat a také jakým způsobem přistupuje k přípravě na vyučování. Samozřejmě, jsou děti sečtělé, které nemluví příliš, ale volba slov a skladba věty většinou napovídá o autorovi. Slohové práce by měly být lahůdkou hodin českého jazyka, jen je potřebné dodržet zadání práce a řídit se několika jednoduchými pravidly. U žáků šesté třídy by už neměl být problém napsat jak popis pracovního postupu, tak popis osoby. Podívejte se s námi, jak by to vypadat nemělo. Popis pracovního postupu ( 6.třída ): Jak rozbalit dárky 1. přijdeme k dárku 2. roztrhneme obal 3. udiveně řekneme : WOW! 4. užijeme si obsah Popis osoby ( 6.třída ) Osnova: Úvod nejoblíbenější paní učitelka Stať a) vlastnosti b) obličej, břicho c) nohy Závěr Paní učitelka je hrozně milá. Nosí ráda stylové oblečení. Řve, jenom když ji někdo naštve, ale jinak je hodná. Má pihatej obličej a z boku hlavy jí visí blonďaté vlasy. Její oči jsou modré a má usměvavou tvář. Má štíhlé břicho a její kůže je světlá. Na rukou jí jsou vidět čtyři žíly. Její ruce jsou do tvaru kostry, jako kdyby neměla na rukách nic než kosti. Její nohy jsou svalnaté při pohybu, ale když sedí, tak se ty nohy rozplácnou na židli a jsou tlusté. Avšak její postava není zas tak špatná. Někteří učitelé jsou tlustší.

21 Na masopust bylo moc jídla a dobrůtek, až jsme se přejedli. Hodně jsme si zatancovali. Strašně jsme se nasmáli, protože Jirka a někteří další si vylosovali legrační převleky a v nich tancovali k pobavení nás všech. Každý měl nějakou masku. Paní vychovatelka byla také převlečená a druhá paní vychovatelka nám pouštěla písničky. Byly to skvělé písničky. Pořádně jsme se vyřádili, až jsme se potili. Také jsme hráli na sochy a na židličkovanou. Hanka Šmídová a Beátka Markusová ŠD 6

22 Urči větný člen u podtržených slov - Náš strýc je strašný sobec. - Náš strýc je strašně sobecký. Doplň správně y/i, ý/í - j_skra, č_slo, d_tě, tat_nek, ž_rafa - t_gr, r_ba, d_m, sek_ra, ch_trost - l_zátko, v_ra, s_r, m_dlo, bab_čka, l_žař, b_k, mam_nka, m_sto, v_ška Dej do správného tvaru slovo v závorce - Poděkovali jsme známým, (jenž) nám při (dva stupně ) Celsia pomohli postavit lávku přes potok. - Poděkovali jsme i sousedce, (jenž) nám při (dvacet jeden stupeň) Celsia pomohla lávku zase rozebrat. Doplň správně y/i, ý/í - M_val má chuť pořádně um_t Vaškovo auto. - B_li b_ Honzu úplně ub_li, kdyby nepřišel král Petr. Doplň správně y/i a koncovky dle shody podmětu a přísudku. - M_š_ našl_ v kuch_n_ s_r a celou noc hodoval_. - Petr sl_b_l, že se vrát_ brz_, brz_čko. - Dět_ si hrál_ do pozdního odpoledne, jejich koťata se hrou bavil_ až do noci. Doplň správně s/z - _hodil jsem křídu _e stolu, paní učitelka sáhla do zásuvky a podala mi _e svého stolu jinou. Doplň správně mě/mně - Honza dovezl do květinářství a nejkrásnější kytici koupil. Vytvoř 2. a 3.stupeň přídavného jména - dobrý - špatný Vytvoř 3.osobu množného čísla - chodit - ukazovat - krájet - bruslit - vést - vézt Utvoř 5.pád - strážce - umělec - lovec - kupec - zrádce - obhájce

23 Paní ZIMA stále vystrkuje růžky, ale děti ze 3.D už volají JARO.

*Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/

*Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/ *Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/ *Celkem žáků -8 *Dívky 6 *Chlapci -2 *Seznam : Jana, Radek, Reneta, Nikola, Květa, Emil, Petra, Kristina *Paní učitelka Anna * * * *Renata je dobrá kámoška. *Má ráda pracovní

Více

22. základní škola Plzeň

22. základní škola Plzeň 22. základní škola Plzeň Třída: 7. A Jméno: Lenka Hirmanová Datum:29. 11. 2008 1 Skoro každý měl ve školce stejný sen, co by chtěl dělat Jako malá jsem měla různé zájmy, i když některé se moc nezměnily.

Více

Divadelní žabka. Za účastníky napsala paní učitelka Tománková

Divadelní žabka. Za účastníky napsala paní učitelka Tománková 4 Březen / duben 2009 Naši milí čtenáři! Po delší odmlce vás znovu všechny vítám na stránkách školního časopisu Školáček. Je vidět, že se vám časopis zalíbil, neboť si jej chodíte stále víc a víc půjčovat.

Více

1. číslo čtvrtletníku

1. číslo čtvrtletníku 1. číslo čtvrtletníku ŠKOLNÍ ROK 2014 / 2015 SLOVO NA ÚVOD VZPOMÍNÁME NA PRÁZDNINY Nejoblíbenější věc z celého školního roku skončila. Myslíme tím prázdniny. A my jsme se opět vrátili do svých školních

Více

Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá

Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá Prosinec - měsíc, kdy se děti asi nejvíce těší na Ježíška, přinesl do naší mateřské školy nejen povídání o předvánočních a vánočních zvycích, poslouchání a zpívání

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33 V poslední době se vám velmi daří. Vydali jste novou desku, sbíráte jedno ocenění za druhým a jste uprostřed vyprodaného turné. Co plánujete po jeho zakončení? 1 / 6 Turné se sice blíží ke svému závěru,

Více

Augustínek. MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem

Augustínek. MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem Augustínek MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem Letní tábor ve Sv. Dobrotivé, 2012 Školní družina 2 Augustínek, 2012 VYCHOVÁVAT MÁ BÝT RADOST! Milí rodiče a přátelé naší školy sv.

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Leden 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Beseda s policií.........1 Sportovní dopoledne..........2 INFO ze ZŠ a MŠ v nemocnici..3-4

Více

Návštěva. 2 vyučovací hodiny 4.ročník 4letého gymnázia vstup do tématu kooperativní vyučování metody dramatické výchovy

Návštěva. 2 vyučovací hodiny 4.ročník 4letého gymnázia vstup do tématu kooperativní vyučování metody dramatické výchovy Návštěva 2 vyučovací hodiny 4.ročník 4letého gymnázia vstup do tématu kooperativní vyučování metody dramatické výchovy 1. Co si s sebou vezmete na dalekou cestu? Psaní seznamů Max.5min 2. Kam jedeme? báseň

Více

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková v loňském roce jsem se zúčastnila projektu "ŠANCE PRO DĚČÍNSKO", který měl zvýšit možnosti mého uplatnění na trhu práce. Po úspěšném ukončení dvou vzdělávacích modulů tohoto projektu jsem získala certifikáty

Více

Název aktivity Deník malého poseroutky 1

Název aktivity Deník malého poseroutky 1 Název aktivity Deník malého poseroutky 1 Projekt Čtenář Úroveň čtenáře Čtenář-objevitel Dovednost Popis dovednosti Forma aktivity Časová dotace Zhodnocení textu Žák si všímá, jakým způsobem je text vystavěn,

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Slavnostní zahájení 3.9. Jičín město pohádky Růžovo-oranžový den Krakonošův trojboj 13.9. Jičín - město pohádky Na tento

Více

David Vošický Jiří Nenáhlo Adam Borek Lukáš Kubík

David Vošický Jiří Nenáhlo Adam Borek Lukáš Kubík David Vošický Jiří Nenáhlo Adam Borek Lukáš Kubík Taneční Asi všichni víte, co to jsou taneční. Málokdo ale ví, že chodíme na předtaneční. I když já osobně v této věci rozdíl nevidím. Jelikož ve čtvrtek

Více

Exkurze do Galerie moderního umění v HK

Exkurze do Galerie moderního umění v HK Vážení čtenáři, jsme velice rádi, že držíte v rukou náš časopis. Vydáváme ho proto, abychom vás informovali o tom, co se v naší škole děje, a taky proto, že vás chceme pobavit v našich kvízech. Hodně jsme

Více

Cool school. Bezva škola NAŠI REDAKTOŘI. Aktuální dění a šéfredaktorka. o pí uč. Polášková. Studijní okénko. o Tereza Hrošová (9.

Cool school. Bezva škola NAŠI REDAKTOŘI. Aktuální dění a šéfredaktorka. o pí uč. Polášková. Studijní okénko. o Tereza Hrošová (9. NAŠI REDAKTOŘI Aktuální dění a šéfredaktorka o pí uč. Polášková Cool school Listopad / 2 Bezva škola Studijní okénko Sport o Tereza Hrošová (9.A) o Martin Zikl (6.C) o Roman Prax (6.C) Rok se s rokem sešel

Více

Co by chtěli změnit na Očku?

Co by chtěli změnit na Očku? Letos tvoří Očko 8. třída jsme velice kreativní a zábavní a doufáme, že se vám to bude líbit. A to jsme my: Kristýna Menšíková Hana Staniszová Lucie Válková Anna Šamajová Tereza Niemczyková Martina Berešová

Více

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam.

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam. Šablona č. 7, sada č. 1 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Člověk a jeho svět Člověk a jeho svět Rodina Příbuzenské vztahy v rodině, orientace v čase, život ve městě x vesnici Ročník

Více

CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ?

CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ? CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ? Jana Milá Agenturo Jano! Posílám Ti vánoční pozdrav s přáním krásného a klidného prožití vánočních svátků z kraje nádherných jezer, honosných zámků, cihlových

Více

2010/11 cena 5 Kč. Obsah. www.4zskolin.cz. Úvodník

2010/11 cena 5 Kč. Obsah. www.4zskolin.cz. Úvodník 2 2010/11 cena 5 Kč Úvodník V mimořádném čísle školního časopisu jsme připravili několik zajímavostí, fotografií a informací o tom, co jsme během školního roku ve vyučování Super Nature s našimi žáky prožili.

Více

Projektové noviny. II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč. Den otevřených dveří

Projektové noviny. II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč. Den otevřených dveří Projektové noviny II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč Den otevřených dveří 30.11.2005 Základní škola Masarykova 412, Kolín 3 ÚVOD 30.listopadu 2005 se konal Den otevřených dveří. Mohli se přijít podívat

Více

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach

Zpracovala Nová Milena - příběhy Čeháková Ludmila korektura Ing. Vlach Celý měsíc se budeme seznamovat s pojmem láska. Musíme poznat co to slovo znamená. Před každým křesťanským kruhem si budeme vyprávět jeden mini příběh a vy samy děti určíte, zda je to láska a pohoda nebo

Více

Projektové noviny. Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně

Projektové noviny. Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně Projektové noviny Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně Projektové noviny vám připravily: Jak to všechno začalo? str.

Více

Osnova, nadpis. Osnova, nadpis

Osnova, nadpis. Osnova, nadpis Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Komunikační a slohová Osnova, nadpis Tvoření osnovy a nadpisů Ročník 4. Anotace Tento pracovní list

Více

Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne!

Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne! Sylabus 1.stupeň 2.třída Lekce 1 Co je to? Kolik to stojí? Jak se jmenujete? Jmenuju se.. Poslech CD 01 Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne! Zájmena

Více

být a se v na ten že s on z který mít do o k

být a se v na ten že s on z který mít do o k být a se 1. 2. 3. v na ten 4. 5. 6. že s on 7. 8. 9. z který mít 10. 11. 12. do o k 13. 14. 15. ale i já 16. 17. 18. moci svůj jako 19. 20. 21. za pro tak 22. 23. 24. co po rok 25. 26. 27. oni tento když

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

DO LIBRÍNIE VSTUP JEN S PASEM! SEMINÁŘ KNIHOVNÍCI SOBĚ! KRAJSKÁ KNIHOVNA KARLOVY VARY,

DO LIBRÍNIE VSTUP JEN S PASEM! SEMINÁŘ KNIHOVNÍCI SOBĚ! KRAJSKÁ KNIHOVNA KARLOVY VARY, DO LIBRÍNIE VSTUP JEN S PASEM! SEMINÁŘ KNIHOVNÍCI SOBĚ! KRAJSKÁ KNIHOVNA KARLOVY VARY, 23.11.2016 NOC S ANDERSENEM Vyhlašuje SKIP Klub dětských knihoven ČR V Lokti od roku 2005 letos 12. ročník Nocuje

Více

Přeji Vám hodně inspirace. Upozornění

Přeji Vám hodně inspirace. Upozornění Str. 1 V tomto Ebooku Vám odhalím pozadí textů několika mých e-mailů, které reálně přinášejí různé výsledky. Dozvíte se, jaký účel mají jednotlivé odstavce a proč volím právě tato slova. Na následujících

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 63 Autor: Mgr. Petra Elblová Datum: 15.12.2011 Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk Tematický okruh:

Více

Jiří Glet PAVLÍK A RYTÍŘ JAN Z MICHALOVIC

Jiří Glet PAVLÍK A RYTÍŘ JAN Z MICHALOVIC 1 Jiří Glet PAVLÍK A RYTÍŘ JAN Z MICHALOVIC 2 Copyright Autor: Jiří Glet Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-073-1 (epub) 978-80-7512-074-8 (mobipocket) 978-80-7512-075-5 (pdf)

Více

Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A

Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A 9.5.2016 v pondělí ráno jsme se sešli spolu s našimi učitelkami R. Svobodovou a J. Hanzlíkovou ve vestibulu Hlavního nádraží města Brna. Až jsme se všichni sešli, přesunuli

Více

Josífek byl už opravdový školák,

Josífek byl už opravdový školák, 1 Josífek byl už opravdový školák, prvňáček. Ale hlavně byl zvědavý malý kluk. Stále si něco vymýšlel, občas nerad poslouchal a taky často lhal. Nic nepomohlo, že začal chodit do školy. Nepomohlo, ani

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Zprávičky ze školky listopad

Zprávičky ze školky listopad Zprávičky ze školky listopad Tématem měsíce listopadu byla historie, vynálezy a etiketa. Hned první týden jsme začali vznikem života, povídali jsme si o tom, jak lidé žili dříve a hráli jsme si na staré

Více

V podstatných věcech jednotu, ve sporných svobodu, a ve všech lásku. (Sv. Augustin)

V podstatných věcech jednotu, ve sporných svobodu, a ve všech lásku. (Sv. Augustin) V podstatných věcech jednotu, ve sporných svobodu, a ve všech lásku. (Sv. Augustin) Malé krůčky k bezpečné cestě do školy Již čtvrtým rokem působí na naší škole rodičovská dopravní skupinka, která se snaží

Více

SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org

SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org 1 - SEZNÁMENÍ, PŘEDSTAVOVÁNÍ - rodič se umí představit - rodič umí představit své dítě - rodič umí hláskovat své jméno

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

PŘEMYSL DUŠÁNEK PETR MATOUŠEK TOM JARMAR

PŘEMYSL DUŠÁNEK PETR MATOUŠEK TOM JARMAR ČÍSLO 17 Podzim Martin Matoušek Podzim začíná 23.9. Děti začínají chodit do školy. Někteří ptáci odlétají do teplých krajin. Začíná se hrabat listí. Začíná padat listí. Ježek se musí zahrabat do listí.

Více

Časopis dětí z DD Opava. Dětský domováček

Časopis dětí z DD Opava. Dětský domováček Časopis dětí z DD Opava Dětský domováček Září 2015 0 Úvodník Stejně jako každý rok s pravidelnou nevyhnutelností přišel první měsíc školního roku září, tak se stejnou pravidelností vychází i váš dětský

Více

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými.

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. Celoroční projekt MŠ Sluníčko na rok 2010-2011 Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. ŠVP usiluje v souladu RVP o vytváření klíčových kompetencí: - Kompetence k učení

Více

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU

DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU DOTAZNÍK PRO URČENÍ UČEBNÍHO STYLU Projekt MOTIVALUE Jméno: Třida: Pokyny Prosím vyplňte vaše celé jméno. Vaše jméno bude vytištěno na informačním listu s výsledky. U každé ze 44 otázek vyberte a nebo

Více

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Seznámení s autorem: Na okraj bych se Vám ráda představila. Mé jméno je Barbora Koppová a bydlím nedaleko Prahy. Ke psaní jsem se dostala z povinnosti. Snažila

Více

Výstupy dotazníkového šetření Pohoda ředitel GRAFY

Výstupy dotazníkového šetření Pohoda ředitel GRAFY Výstupy dotazníkového šetření Pohoda ředitel 1. stupeň GRAFY Termín dotazníkového šetření: listopad/prosinec 2012 Škola: Základní škola a Mateřská škola Lašťany 373, 78316 Bělkovice - Lašťany počet žáků

Více

Bulletin obecně prospěšné společnosti. Zajíček na koni. Září až prosinec 2015 u Zajíčka na koni

Bulletin obecně prospěšné společnosti. Zajíček na koni. Září až prosinec 2015 u Zajíčka na koni Bulletin obecně prospěšné společnosti Zajíček na koni Září až prosinec 2015 u Zajíčka na koni www.zajiceknakoni.cz Obsah: Úvodní slovo... 3 Podzim v Bleu de Ciel... 4 KPZ nezná zimní spánek... 5 Kavárna

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Leden 2014 Motto: Učíme se pro život Obsah : Výstava v knihovně......1 Má nejoblíbenější květina...2 Beseda v knihovně........3

Více

Zprávičky ze školní družiny

Zprávičky ze školní družiny 7.A POCHOĎÁK Pavel Mikliš Byl to krásný slunečný den (byla celkem zima :D ) všichni jsme spali a najednou jsme si uvědomili! My jdeme dneska na pochoďák!!! Některým se nechtělo, tak zůstali doma. Ale my

Více

Obsah MILOST. Milost je projevem Boží lásky k nám. UCTÍVÁNÍ. Oslavujeme Boha za to, že se o nás laskavě stará. SPOLEČENSTVÍ

Obsah MILOST. Milost je projevem Boží lásky k nám. UCTÍVÁNÍ. Oslavujeme Boha za to, že se o nás laskavě stará. SPOLEČENSTVÍ Obsah MILOST Milost je projevem Boží lásky k nám. 1. Máš přednost 9 2. Veliká bouřka 13 3. Žena u studny 17 4. Snídaně s Ježíšem 21 UCTÍVÁNÍ Oslavujeme Boha za to, že se o nás laskavě stará. 5. Kdykoli

Více

Projekt: Pohyb a výživa

Projekt: Pohyb a výživa Základní škola a Mateřská škola Ústí nad labem, Jitřní 277, p. o. Projekt: Pohyb a výživa Téma: Světový den výživy Školní rok: 2014-2015 Třída: 5. Datum. 16. 10. 2014 Světový den výživy v 5. třídě Každoročně

Více

He-Art: Program budoucnosti. Kurz: Úvod do He-Art programu. Třebíč, 30.4.2015

He-Art: Program budoucnosti. Kurz: Úvod do He-Art programu. Třebíč, 30.4.2015 He-Art: Program budoucnosti Kurz: Úvod do He-Art programu Třebíč, 30.4.2015 Jednodenní (5h) seznamovací kurz, jehož cílem je v praxi ukázat přínosy HE-ART Programu a jeho odlišnost od "tradičního" způsobu

Více

Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice. Moje rodina

Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice. Moje rodina Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice Moje rodina Jméno a příjmení: Michaela Želichovská Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Roman Kotlář ml. Datum odevzdání: 23.

Více

Trutnodráček březen 2015

Trutnodráček březen 2015 Trutnodráček březen 2015 MÍŠA OSLAVIL JEDENÁCTÉ NAROZENINY Jedenácté narozeniny jsme oslavili dortem, písničkou a milými dárečky. Přejeme Míšovi vše nejlepší do života, především pak stálou vnitřní radost.

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

zastřelení zatčený Víte, kolik se v ČR prodalo novin v roce 2012? Podívejte se na statistiku. Odpovězte na otázky. 139/9+

zastřelení zatčený Víte, kolik se v ČR prodalo novin v roce 2012? Podívejte se na statistiku. Odpovězte na otázky. 139/9+ Substantivum, nebo adjektivum? Rozdělte výrazy do tabulky. Přečtěte je nahlas a pečlivě vyslovujte koncovky -ný nebo -ní. Pak použijte tyto výrazy ve větách. 139/9 zastřelený znásilněný přepadení zatčení

Více

I. FOTOAPARÁT, PSÍ JÍDLO, NAKLADAČ, KAMION, PRAČKA

I. FOTOAPARÁT, PSÍ JÍDLO, NAKLADAČ, KAMION, PRAČKA V pátek 3. 12. 2010 chodili u nás na škole čerti. Čerti se první hodinu učili a druhou se začali chystat. Nejdřív šli do třetí a čtvrté třídy. Chlapci i děvčata řekli pěkné básničky, ale někteří se opravdu

Více

Co je to vlastně Baltík?

Co je to vlastně Baltík? Ve dnech 20. - 22. 4. 2012 se v prostorách Holického Gymnázia uskutečnil 10. ročník celostátní soutěže Mlady programátor v programovacím jazyce Baltík. Co je to Baltík a jak soutěž probíhá? Co je to vlastně

Více

Co nás čeká v měsíci LEDNU?

Co nás čeká v měsíci LEDNU? Co nás čeká v měsíci LEDNU? 4.1. se vrátíme zpět do lavic každé pondělí budeme jezdit na plavání 12.1. vystoupí divadelní kroužek pro rodiče od 15:45 v I. třídě 12.1. po představení od 16:00 třídní schůzky

Více

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková Copyright 2015 Lucie Michálková Grafická úprava a sazba Lukáš Vik, 2015 1. vydání Lukáš Vik, 2015 ISBN epub formátu: 978-80-87749-89-0 (epub) ISBN mobi formátu: 978-80-87749-90-6

Více

Číslovky. MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život

Číslovky. MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslovky MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_12_16 Tématický celek: Gramatika, skladba,

Více

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková 22. Základní škola Plzeň Až já budu velká Třída: 7. B Datum: 8. 12. 2008 Jméno: Kamila Šilhánková V pěti letech jsem onemocněla zánětem ledvin a ležela jsem v nemocnici u svatého Jiří. Byla tam veliká

Více

Ano, které otevírá dveře

Ano, které otevírá dveře ČTVRTÝ PRINCIP Ano, které otevírá dveře Kdykoli objevím lidskou činnost, která funguje v praxi, okamžitě běžím k počítači, abych zjistil, jestli bude fungovat i teoreticky. typický ekonom Já jsem si řekla

Více

Anketa pro žáky soubor otázek

Anketa pro žáky soubor otázek Anketa pro žáky soubor otázek Nabídka všech otázek nástroje pro základní školu MOTIVACE: Co je pro Tebe ve škole důležité? Co by Ti měla škola pomoci dosáhnout? naučit se co jvíce připravit se na přijímací

Více

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace Dotazník pro rodiče Vážení rodiče, zjistili jsme díky dotazníku Váš pohled a názor na úroveň naší školy. Vaše anonymní odpovědi jsou nám cenným vodítkem a inspirací ke zkvalitnění naší práce. Vrátilo se

Více

Duben 2016. Nazdar bratři a sestry,

Duben 2016. Nazdar bratři a sestry, Duben 2016 94. brněnský oddíl caryvlka@seznam.cz www.94bo.cz Nazdar bratři a sestry, Začal duben. Přichází jaro. Kvetou bledule, a ptáci, kteří se vrátili z teplých krajů, už cvrlikají pod okny. Roste

Více

Miroslav Adamec, ARAS: JUDr. Jiří Srstka, DILIA:

Miroslav Adamec, ARAS: JUDr. Jiří Srstka, DILIA: Miroslav Adamec, ARAS: A poprosím pana doktora Srstku, aby nám vysvětlil, jak je nebezpečný nechráněný styk námětu s Českou televizí. (Smích.) Jsme malinko v časovém skluzu. Pane doktore, dobrý den. Než

Více

TILIA. Školní časopis

TILIA. Školní časopis Základní škola a mateřská škola Jaromíra Hlubíka Lipov Školní časopis TILIA Redakční rada: Mgr. Tomáš Zajíček Mgr. Petr Galečka Mgr. Dobroslava Jagošová Mgr. Eva Ondrušová Mgr. Zdeňka Veverková Náklad:

Více

Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;)

Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;) Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;) Krásný den, V momentě, kdy jste se rozhodli napsat svůj ebook, ocitli jste se najednou na cestě. Tato cesta může být jednoduchá, bezproblémová a úžasná a možná dokonce

Více

Proč děláme práci, která nás nebaví?

Proč děláme práci, která nás nebaví? Proč děláme práci, která nás nebaví? Podle průzkumů se věnuje až 70% lidí zaměstnání, které je nenaplňuje a někdy i doslova sere. V poslední době nad touto otázkou hodně přemýšlím. Sám jsem vlastně dlouho

Více

PRACOVNÍ LIST Č. 1. Práce s rytmem, slovy a rýmy ÚKOL 1: 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / - / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / - / 7.

PRACOVNÍ LIST Č. 1. Práce s rytmem, slovy a rýmy ÚKOL 1: 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / - / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / - / 7. PRACOVNÍ LIST Č. 1 Práce s rytmem, slovy a rýmy 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / / 7. BOTY / / 8. BÁRA / - / 9. MALUJE / / 10. SLUNÍČKA / / 11. SÁRA / - / 12.

Více

V pondělí 3. října 2016 Karel IV. očima dětí Výherci v kategorii jednotlivců jsou: Výherci v kategorii kolektivů jsou:

V pondělí 3. října 2016 Karel IV. očima dětí Výherci v kategorii jednotlivců jsou: Výherci v kategorii kolektivů jsou: V pondělí 3. října 2016 v 11 hodin proběhlo v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě slavnostní vyhlášení výherců výtvarné soutěže Karel IV. očima dětí. A zároveň byla tak zahájena výstava k této

Více

PŘECHODNÍKY Autor: Katka Česalová Datum: 18. 9. 2014 Cílový ročník: 6. 9. ročník

PŘECHODNÍKY Autor: Katka Česalová Datum: 18. 9. 2014 Cílový ročník: 6. 9. ročník PŘECHODNÍKY Autor: Katka Česalová Datum: 18. 9. 2014 Cílový ročník: 6. 9. ročník Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠK. ROK 2013/14. Výroční zpráva aktivity Skupiny J&G Společnosti za školní rok 2013/14. Skupina J&G Společnost

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠK. ROK 2013/14. Výroční zpráva aktivity Skupiny J&G Společnosti za školní rok 2013/14. Skupina J&G Společnost Skupina J&G Společnost Středisko aktivity Základní škola, Dr. E. Beneše 1, Šumperk 787 01 E-mail info@jagspolecnost.de.vu www.jagspolecnost.de.vu VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠK. ROK 2013/14 Výroční zpráva aktivity

Více

PODZIM - září říjen listopad

PODZIM - září říjen listopad ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY PŘI ZŠ A MŠ ŘEČANY N. L. VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Příloha 2 Ve školním roce 2013/2014 bylo ve školní družině zapsáno celkem 50 dětí z 1. 4. třídy. Otevřena byla 2 oddělení.

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

MINIMUM. náhradní rodinné péci PORADCE

MINIMUM. náhradní rodinné péci PORADCE PORADCE 1) Od rodičů nebo jiných blízkých osob můžeš být oddělen/a jen na základě rozhodnutí soudu a jsou-li k tomu zákonné důvody. Chci se probudit...... aha...... chci se probudit doma...... takže se

Více

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Naše narozeniny poznávání spolužáků Časový rozsah lekce 2 navazující vyučovací hodiny Věková

Více

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci?

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci? Účastnice A: No asi nic moc, protože jsem neměla práci a nikde jsem ji nemohla najít. No doufám, že mi pomůže? Myslíte jako najít práci nebo obecně? No hlavně tu práci, no a pak se budu mít jako celkově

Více

Klima školy - varianta pro rodiče

Klima školy - varianta pro rodiče Základní škola a Mateřská škola Neznašov Klima školy - varianta pro rodiče výsledek dotazníkového šetření Název dotazníku: Klima školy - 2015/2016 (červen) Datum: 26. 05. 2016 Graf 1: Celkový přehled školy

Více

Křížovka. Hádánky. cena 5 Kč

Křížovka. Hádánky. cena 5 Kč Křížovka 1 2 3 4 5 6 7 1. ročník, 4. číslo 1 zvíře, které umí stát ve vodě jedné noze 2 budova, ve které učíme 3 je to na nebi, svítí to a hřeje 4 zvíře, které dělá iá, iá 5 jak řekne psaní jinak 6 ledový

Více

JAK ROSTOU. aneb Každý obrázek vypráví svůj příběh, každý příběh tvoří vlastní obraz. Velikost materiálu po složení x 210 mm

JAK ROSTOU. aneb Každý obrázek vypráví svůj příběh, každý příběh tvoří vlastní obraz. Velikost materiálu po složení x 210 mm JAK ROSTOU aneb Každý obrázek vypráví svůj příběh, každý příběh tvoří vlastní obraz Velikost materiálu po složení - 210 x 210 mm JAK ROSTOU PRÍBEHY OD DETÍ O DETECH A PRO DETI, KTERÉ MAJÍ PROBLÉMY S RUSTEM,

Více

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Název (téma) Učíme druhé slovesným způsobům Stručná anotace V této hodině se žáci metodou skládankového učení naučí

Více

Klima školy - varianta pro rodiče

Klima školy - varianta pro rodiče Základní škola Doubrava, okres Karviná, příspěvková organizace Klima školy - varianta pro rodiče výsledek dotazníkového šetření Název dotazníku: Dotazník pro rodiče Datum: 28. 04. 2016 Graf 1: Celkový

Více

Časopis žáků ZŠ Batelov Číslo 2, květen 2014

Časopis žáků ZŠ Batelov Číslo 2, květen 2014 Časopis žáků ZŠ Batelov Číslo 2, květen 2014 Milí čtenáři, vítáme vás u 2. vydání školního časopisu Soví rozhledy. Doufáme, že vás zaujme a že společně s námi budete sledovat, co se děje u nás ve škole,

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Centráček. (časopis Centra péče o duševní zdraví) 5/2016. 2. vydání

Centráček. (časopis Centra péče o duševní zdraví) 5/2016. 2. vydání Centráček (časopis Centra péče o duševní zdraví) 5/2016 2. vydání Poděkování Tímto bych chtěla vyjádřit své díky hlavně paní Ivě, která přišla s nápadem vytvořit náš vlastní časopis a také za oslovení

Více

Honzík. dobrodružství v městečku Postýlkov

Honzík. dobrodružství v městečku Postýlkov Honzík a jeho dobrodružství v městečku Postýlkov Je brzy ráno. Sluníčko nakukuje do Honzíkovy ložnice. Honzík leží v posteli a spí. Áááááá Honzík se vzbudí a zívne si. Otočí se na bok. Pak se s úlekem

Více

Příklad dobré praxe X

Příklad dobré praxe X Projekt Další vzdělávání pedagogických pracovníků středních škol v oblasti kariérového poradenství CZ 1.07/1.3.00/08.0181 Příklad dobré praxe X z realizace kariérového poradenství Helena Trinerova, DiS.

Více

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz František Ber Jak Ježíšek naděloval radost e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část této

Více

MŮJ STRACH. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza

MŮJ STRACH. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza MŮJ STRACH Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza Byla jsem hrozně vyděšená, hlavně z toho, že lidé, které jsem zázrakem potkala, mě jednoduše opustí. Proč by někdo

Více

Můj strach. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje.

Můj strach. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. Můj strach Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza Byla jsem hrozně vyděšená, hlavně z toho, že lidé, které jsem zázrakem potkala, mě jednoduše opustí. Proč by někdo

Více

Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od

Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od Ekvádoru? K tomu, co vymyslíte, můžete namalovat i obrázek.

Více

Kde mohou pracovat lidé s postižením?

Kde mohou pracovat lidé s postižením? Kde mohou pracovat lidé s postižením? 30 Chráněné dílny Lidé s postižením pracují v chráněných dílnách. Většina lidí, kteří pracují v chráněných dílnách jsou lidé s postižením. V chráněné dílně ale také

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

Masarykova ZŠ a MŠ Železnice Školní rok 2014/2015 Číslo časopisu: 2. Období: PROSINEC

Masarykova ZŠ a MŠ Železnice Školní rok 2014/2015 Číslo časopisu: 2. Období: PROSINEC Masarykova ZŠ a MŠ Železnice Školní rok 2014/2015 Číslo časopisu: 2. Období: PROSINEC Rozloučení s kalendářním rokem 2014 Ani jsme se nenadáli (opět! ) a už se blíží nový kalendářní rok ( už zase!). Vážení

Více

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není odpad. Děti zjistily hravou formou, co to je separace odpadu a kompostování.

Více

Základní škola Ulice Míru, Rokycany. Mgr. Monika Abrtová. Obsah

Základní škola Ulice Míru, Rokycany. Mgr. Monika Abrtová. Obsah Základní škola Ulice Míru, Rokycany Mgr. Monika Abrtová Obsah 1 Úvod do tématu sluneční soustavy... 2 2 Cíl projektu... 2 3 Postup při zpracování... 2 4 Zpracování... 3 5 Závěr miniprojektu... 4 6 Přílohy...

Více