TOPLINES Report pro Marketingový Institut. Anatomie českého marketéra

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "TOPLINES Report pro Marketingový Institut. Anatomie českého marketéra"

Transkript

1 TOPLINES Report pro Marketingový Institut Anatomie českého marketéra 30. Května 2011

2 2 Proč výzkum mezi marketéry? a/nebo Marketingový Institut by rád zjistil, jak je toto povolání vnímáno v ČR. Co k němu patří a co ne, co musí nejčastěji umět? Jaké má postavení ve firmách? Co mu v oboru nejvíce chybí a kde je možnost dalšího vzdělávání? Na co sbírá síly a co bude muset zvládnout v budoucnu? Koho by rád najal do svého teamu?

3 Koho jsme se ptali a jak? 3

4 4 Koho jsme se ptali? 227 manažerů, kteří řídí marketing ve firmě nad 100 zaměstnanců Třetina měla minimalistické marketingové oddělení, třetina střední a třetina s osmi a více zaměstnanci Pozice Počet zaměstnanců marketingového oddělení Ředitel; 3% 8 a více; 32% Méně než 2; 30% Jiná pozice, která fakticky řídí marketing; 58% Ředitel marketingového oddělení; 38% 2 až 7; 38% Báze: (227)

5 Kolik z nich bylo pod vlivem? 40% procent ze vzorku dostává pokyny ze zahraniční centrály Jen méně než třetina má pocit, že nerozhodují samostatně Fungujeme federativně. Centrála nám nechává překvapivě vysoký stupeň volnosti. Za velkou překážku považujeme centralizaci marketingu a malou možnost přizpůsobit centrální strategii lokálním potřebám. Kde má společnost HQ? V ČR; 60% V zahraničí; 40% Báze: (227) Vliv zahraniční centrály Velmi samostatní Spíše samostatní Spíše rozhoduje centrála Skoro vše rozhoduje centrála 24 % 45 % 24 % 7% 5 Báze: (184)

6 Kdo jsou a co vlastně dělají? 6

7 7 Dvojí tvář marketingu: Nejčastěji navrhují nebo nakupují komunikaci a analyzují či reportují data České firmy méně zkoumají zákazníky a plánují. Menší oddělení se tak často nedostanou k návrhu reklamy a strategie značky, protože spíše analyzují. V realitě je marketing zúžen na marketingovou komunikaci a sem tam něco víc... výzkum ano, ale nikoli definování produktu, positioning vůči segmentům, cena už vůbec... (velká česká společnost) Návrh komunikace a vývoj nové komunikace Reporting výsledků vedení, centrále Výběr a nákup kanálů pro komunikaci Průzkumy mezi zákazníky a jejich analýza Vytváření business plánu Analýza prodejních dat Positioning a strategie značek Určování cen Návrh nových produktů Vývoj nových (pod)značek Pravidelně věnuje A1. Označte, prosím, všechny oblasti, kterými se vaše marketingové oddělení pravidelně věnuje? A2. Kterým z nich se vaše marketingové oddělení věnuje nejvíce? Nejvíce věnuje Jiné Báze: (227) v %

8 8 A po čem touží? Že pochopí zákazníky (průzkum), určí strategii značky a navrhnou nové produkty Oblasti aktivit v % Návrh komunikace a vývoj nové komunikace Reporting výsledků vedení, centrále Výběr a nákup kanálů pro komunikaci Průzkumy mezi zákazníky a jejich analýza Vytváření business plánu Analýza prodejních dat Positioning a strategie značek Určování cen Návrh nových produktů Vývoj nových (pod)značek Chtěli by se věnovat více Jiné Báze: (227) Průzkum a nové produkty lákají hlavně české firmy; A3. A kterým z činností byste chtěli, aby se váš marketing věnoval více? strategie zkušenější marketéry v zahraničních firmách. České nejeví o značky takový zájem. V malých odděleních by si rádi navrhli svojí reklamu. Více reportovat nechce nikdo:) Zdaleka nevíme, kdo je náš klient. (velká zahraniční společnost) POZN.: Na dotazník mohli častěji odpovídat manažeři, kteří mají pozitivní vztah k průzkumům obecně.

9 9 Kdo má ve firmě navrch? Obchoďáci se podílejí na celkovém směřování nejvíce. 14% marketérů se ale cítí nejsilněji. Jsou to typicky firmy s velkým marketingovým oddělením a vlastním marketingovým ředitelem. Obchodní oddělení Problém je určitě v oddělení produktů od marketingu produktáří počítají něco, ziskovost... v řadě případů zapomenou na klienta,...marketing udělá až úplně nakonec jen leták nebo kampaň (velká zahraniční společnost) v % Báze: (214) Marketingové oddělení Finanční oddělení Jednotlivá produktová oddělení B1. Které oddělení má největší slovo v celkové strategii Vaší firmy?

10 10 Co budou muset v blízké budoucnosti zvládnout? Velikost písma ukazuje četnost odpovědi (otevřená otázka)

11 11 Jak sami vidí povahu českého marketingu? Spíše pozitivně. Třetina jako upřímné profesionály, pětina jako aktivní vítěze. ALE čtvrtina jako občas trochu amatérské, zoufalé a obyčejné uklízečky. ČÍM SE NECÍTÍ? Negativní pohled mají hlavně větší oddělení zahraničních firem. Nejsou ani mocní a bojechtivý, ani snobští, Necítí se intelektuálně či meditativně klidní. Báze: (227)

12 12 Proč připadá český marketing jako amatérský? Hodně času zabere administrativa a každodenní rutina. Realizace vizí není automatická, často je potřeba postupovat takticky, politikařit. Potřebujeme hodně kapacity na operativu věci typu letáky, obch. konference, akce pro obchodníky typické pro pojišťovnictví každodenní selfsupport. (velká zahraniční společnost) U nás nikdo nechápe marketing v široké podobě, ale berou ho jen jako marketingovou komunikaci (jen reklama). Např. přesvědčit někoho, aby nás pozvali na diskuzi o ceně je pro ně absurdní a nikdy by je samotné nenapadlo. (velká česká společnost) V praxi se marketing smrskne na rádoby řízení značky nebo když to úplně zlehčím jen výroba letáků a nošení obrázků generálnímu řediteli. O strategiích rozhodují jiná oddělení... anebo v řadě případů nikdo akorát všichni mluví do všeho, ale nikdo není zodpovědný za nic. (velká zahraniční společnost) Nejvíce energie nám zabere co je vidět. Jednou za rok perfektní reklama, kterou sežere celá firma a zatleskají našemu oodělení prvoplánové, ale tím obhajují výsadní pozici ve firmě Zasmát se reklamě, chlebíčky. Když je toto pokryté, tak pak se můžeme pouštět do strategičtějších věci. (velká česká společnost) Báze: (227)

13 13 Kdyby byl marketing uměním... Odpovědi z individuálních rozhovorů Spisovatel, psaní knížek vybereš si žánr, do čeho ji zavážeš, kde prodávat, na koho cílit - je to o psaní příbehu Je jako komponování hudby, která se musí dát poslouchat. Kdo zahraje lepší písničku a trefí se líp do mainstreamu, ten sklidí ovoce. Je potřeba talent a arzenál, který písničku provede technicky. A pak si zjednat, aby se to v rádiích hrálo.. to je distribuce produktů. Přirovnala bych ho k malbě... Protože je to vlastně takové malování vzdušných zámků

14 Shrnutí 14

15 Jaká je nálada na trhu s marketéry? Ani dobrá, ani špatná. Jen 17% hodlá pro příští rok posily marketingu. Naštěstí jen pár se chystá propouštět. Větší oddělení v českých firmách to vidí optimističtěji než zahraniční společnosti. O kolik budou zvětšovat nebo zmenšovat team (%) Rozšiřovat o více než 1/4 Rozšiřovat o méně než 1/4 Ani rozšiřovat ani zmenšovat Zmenšovat o méně než 1/4 Zmenšovat o více než 1/4 Báze: (227) 15 Báze: (184)

16 Znalosti juniorů jsou průměrné. Přitom nabídka vzdělaní není špatná, ale čtvrtina ji nezná! Se znalostmi juniorů je to přesně půl na půl. Kritickým respondentům chybí více než ostatním analýza dat a znalost reklamy. Negativně hodnotí spíše české firmy, větší marketingová oddělení a zkušenější marketéři. Ti, co se chystají najímat, považují obojí za významně horší. Velmi dobrá Úroveň znalostí 2 Úroveň nabídky vzdělávání Velmi dobrá 5 Spíše dobrá 48 Spíše dobrá 44 v % Spíše špatná Velmi špatná 44 6 v % Spíše špatná Velmi špatná Neznám nabídku Báze: (227) C3. Jaká je podle Vás úroveň znalostí a vzdělání juniorních marketingových specialistů v ČR obecně? C4. Jak hodnotíte současnou nabídku vzdělávání pro marketéry v ČR? 16

17 17 Junioři hlavně nemají přehled, kreativitu a schopnost analýzy Schopnosti juniorů Znalosti online médií jsou ceněné, ale nováčkům nechybí (znají Facebook). Zato vyjednávací schopnosti, prodejní strategie a chápání značek nikdo pořádně neovládá. Ti, co se chystají najímat, hledají více analytiky a marketéry, kteří rozumí reklamě. Odpověď jiné: Selský rozum, zájem, pracovitost a schopnost učit se. Kreativita Všeobecný přehled Schopnost analýzy dat Znalosti online médií Vyjednávací schopnosti Znalosti v oblasti reklamy Znalost strategie budování značky Znalost prodejních strategií Znalosti ekonomie Znalost klasických médií Schopnost řízení lidí v % Jiné Žádné Neví Báze: (227) Postrádají Cení si C5. Kterých schopností, dovedností nebo znalostí si nejvíce ceníte u juniorních marketingových specialistů? C6. A které schopnosti Vám nejčastěji chybí u juniorních marketingových specialistů?

18 18 A externisté? Je levnější zaplatit externí službu pokud ji potřebuji jen občas než platit odborníky celý rok... nebo potřebuji externí, ničím nezatížený odborný vhled nebo analýzu situace. (velká česká společnost). Občas mají lidé z firem obavu si vzít externího konzultanta aby to nevypadalo, že si nedovedou sami poradit.. (velká zahraniční společnost) Kvalitní konzultanti na trhu nejsou... (velká zahraniční společnost)

19 19 A externisté? Kromě ekonomů chybí hlavně zkušení konzultanti a strategic planners Online specialisté zajímají hlavně velké zahraniční firmy. Stratégové, konzultanti a výzkumníci na dobré úrovni chybí více osamělým marketérům než velkým oddělením Báze: (227) C8. Jaký typ externích marketingových služeb (v dostatečné kvalitě) Vám v ČR výrazně chybí? v %

20 Po kom šéfové marketingu touží? 20

21 21 Shrnutí Čeští marketéři se nejvíce věnují návrhu a nákupu komunikace, analýze dat a jejich reportování a průzkumu zákazníků. Větší zahraniční oddělení by chtěla více tvořit strategii a budovat značky, nemají příležitost se tomu věnovat. České firmy značka zajímá méně. Průzkumu a reklamě by se chtěly věnovat více firmy, kde na marketing mají jen pár specialistů. Ty také shání konzultanty a stratégy. U juniorů proto kromě všeobecného přehledu nejvíce oceňují a zároveň postrádají kreativitu a analytické schopnosti hlavně ty firmy, které plánují najímat marketéry. Vzdělávání marketérů často neznají (celá pětina) nebo jej považují za dostačující. Vliv marketingového oddělení není ve firmách až na výjimky (14%) nejsilnější, pětina manažerů také považuje marketing v ČR za amatérský a neúspěšný. Ostatní jsou spíše spokojení. Malý vliv a nízký rozpočet jsou největší překážky, které budou muset přeskočit v blízké budoucnosti. Kromě vnitřní politiky se připravují na změny ve spotřebitelském chování a na budování (nových) značek.

České firmy na internetové vlně

České firmy na internetové vlně JAK INTERNET MĚNÍ PODNIKÁNÍ A MARKETING MALÝCH A STŘEDNÍCH FIREM VÝSLEDKY STUDIE Březen 2013 Obsah Úvod internetová vlna v Česku... 2 Shrnutí... 3 České firmy a reklama... 4 Reklama na internetové vlně...

Více

O autorovi. dvanáctileté praxe, pojmenoval Webová režie. Poznámka: Aktuální vydání této knihy naleznete na http://webovarezie.cz/kniha.

O autorovi. dvanáctileté praxe, pojmenoval Webová režie. Poznámka: Aktuální vydání této knihy naleznete na http://webovarezie.cz/kniha. O autorovi Ing. Michal Hudeček se dlouhodobě zabývá studiem chování lidí na internetu. Jeho firma Maintop Businesses pomohla rozjet již několik úspěšných internetových startupů (např. Rozečti.se - Nápad

Více

Společenská odpovědnost firmy Edolo Consult s.r.o.

Společenská odpovědnost firmy Edolo Consult s.r.o. Společenská odpovědnost firmy Edolo Consult s.r.o. aneb Naše praktické CSR Sepsáno: 1. 9. 2013 Obsah Úvodní slovo... 4 Účel tohoto dokumentu... 5 Popis struktury a vedení firmy... 6 Tým Edolo Consult s.r.o....

Více

Názory podnikatelů na finanční plánování a potřeby malých a středních podniků

Názory podnikatelů na finanční plánování a potřeby malých a středních podniků 15. Výsledky průzkumu č. 15 AMSP ČR Názory podnikatelů na finanční plánování a potřeby malých a středních podniků Zadání průzkumu Průzkum je zaměřen na postoj malých a středních podniků k finančnímu plánování

Více

PUBLIC RELATIONS V NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍCH

PUBLIC RELATIONS V NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍCH Závěrečná zpráva a prezentace výsledků připravena exkluzivně pro Informační centrum neziskových organizací, o.p.s. PUBLIC RELATIONS V NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍCH únor 2003 MARKET VISION s.r.o. Sokolská 64,

Více

Postavení zaměstnanců nad padesát let na trhu práce

Postavení zaměstnanců nad padesát let na trhu práce Postavení zaměstnanců nad padesát let na trhu práce Brožura je součástí projektu Třetí kariéra zaměřeného na podporu celoživotního vzdělávání a na zlepšení podmínek na trhu práce pro cílovou skupinu 50+.

Více

KUCHAŘKA MARKETINGU PRO VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE

KUCHAŘKA MARKETINGU PRO VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE KUCHAŘKA MARKETINGU PRO VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE Martin Dobeš, Jana Brabcová, Ivana Sládková, Pavla Šafránková KUCHAŘKA MARKETINGU PRO VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE Publikace vznikla v rámci Operačního programu Vzdělávání

Více

inspirace Marketingové VELETRH řešení 12. května 2015: Brno, hotel Santon Best of I. VII. krátké prezentace, workshopy, individuální konzultace

inspirace Marketingové VELETRH řešení 12. května 2015: Brno, hotel Santon Best of I. VII. krátké prezentace, workshopy, individuální konzultace Marketingové inspirace číslo 1 / 2015 časopis pro úspěšné podnikání 12. května 2015: Brno, hotel Santon VELETRH řešení Best of I. VII. krátké prezentace, workshopy, individuální konzultace 2 4 5 6 7 9

Více

UPLATNĚNÍ MARKETINGOVÉHO MIXU V ČESKÉ POJIŠŤOVNĚ A.S. V REGIONU JIŽNÍ MORAVA

UPLATNĚNÍ MARKETINGOVÉHO MIXU V ČESKÉ POJIŠŤOVNĚ A.S. V REGIONU JIŽNÍ MORAVA SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Marketing a management UPLATNĚNÍ MARKETINGOVÉHO MIXU V ČESKÉ POJIŠŤOVNĚ A.S. V REGIONU

Více

navigátor Jednoduše: Era se konkurence nebojí O svobodné firmě ČSOB Pojišťovna pohledem svého generálního ředitele Co přinese SSP 4/2011

navigátor Jednoduše: Era se konkurence nebojí O svobodné firmě ČSOB Pojišťovna pohledem svého generálního ředitele Co přinese SSP 4/2011 navigátor AKTUALITY HLAVNÍ TÉMA ROZVOJ ZAUJALO NÁS K ZAMYŠLENÍ NOVÉ TVÁŘE 4/2011 Jednoduše: Era se konkurence nebojí O svobodné firmě ČSOB Pojišťovna pohledem svého generálního ředitele Co přinese SSP

Více

Výzkum stavu drobného, malého a středního podnikání na venkově

Výzkum stavu drobného, malého a středního podnikání na venkově Výzkum stavu drobného, malého a středního podnikání na venkově Tomáš Svoboda Obsah 1. Úvod... 3 2. Metodika výzkumu... 4 2.1. Cíle a předmět výzkum... 4 2.2. Definování hypotéz... 5 3. Analýza stávajících

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R.O. Bc. Gabriela Nováková

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R.O. Bc. Gabriela Nováková VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R.O. Bc. Gabriela Nováková Strategie internetové komunikační politiky pro pobočku No Name Reality Diplomová práce 2014 Strategie internetové komunikační politiky

Více

Na pseudoinovace nesázejte! str. 12. Inovace na druhou. Cenová citlivost českých nakupujících str. 18. Odkud se berou? str. 24

Na pseudoinovace nesázejte! str. 12. Inovace na druhou. Cenová citlivost českých nakupujících str. 18. Odkud se berou? str. 24 ročník I., www.retailinfo.cz Na pseudoinovace nesázejte! str. 12 Inovace na druhou str. 14 Cenová citlivost českých nakupujících str. 18 Odkud se berou? str. 24 Jak získat regionální značku kvality? str.

Více

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou?

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Navigace světem práce Jak najít tu pravou? Evropská kontaktní skupina Dejvická 28, 160 00 Praha 6 www.ekscr.cz, info@ekscr.cz, facebook.com/ekscr Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Vydala: Evropská

Více

Business Angels příležitost financování a rozvoje začínajících firem

Business Angels příležitost financování a rozvoje začínajících firem VaV pro praxi: ochrana výsledků VaV, licencování patentů a know-how a podpora spolupráce s průmyslem, komunikace výsledků VaV a motivace k zapojení do VaV činnosti Reg. č. CZ.1.07/2.3.00/09.0047 Business

Více

Služby málem za hubičku Drobné práce hodně zlevnily. Chce to projít internet

Služby málem za hubičku Drobné práce hodně zlevnily. Chce to projít internet Václav Veverka: Stát šetří, a pak zbytečně utrácí str. 18 číslo 6 l 16. 6. 2014 l 39 Kč l řízená distribuce l www.profit.cz l měsíčník vydavatelství Mladá fronta Měsíčník pro Služby málem za hubičku Drobné

Více

Obsah... 3. 1 Prohlášení... 6. 2 Předmluva... 7. 3 Co je nejdůležitější?... 8. 4 Produkt, cílová skupina, trh... 9

Obsah... 3. 1 Prohlášení... 6. 2 Předmluva... 7. 3 Co je nejdůležitější?... 8. 4 Produkt, cílová skupina, trh... 9 Chtěl bych poděkovat všem lidem v mém okolí, kteří mě svým přístupem k práci i životu pohánějí k lepším výsledkům a větší efektivitě. I díky nim můžu dělat a zdokonalovat se v tom, co mě baví budování

Více

Ing. Roman Buryjan. Přál bych si, aby bylo méně manažerů a více leadrů. Muž, který ví, co chce

Ing. Roman Buryjan. Přál bych si, aby bylo méně manažerů a více leadrů. Muž, který ví, co chce www.freshtime.cz Muž, který ví, co chce březen 2015 Osobnosti tohoto vydání: Roman Buryjan Martin Chalupský Aleš Aldo Koláček Jiří Vlček Juraj Dvořák Ing. Roman Buryjan Přál bych si, aby bylo méně manažerů

Více

Manuál pro přežití sociálního podnikatele

Manuál pro přežití sociálního podnikatele Manuál pro přežití sociálního podnikatele vznikl v rámci projektu Optimální systém podpory sociálních podniků a družstev v nejkritičtější fázi jejich vzniku a prvotního rozvoje Aftercare v sociálním podnikání

Více

Jak na marketing a sociální sítě. Příručka pro školy

Jak na marketing a sociální sítě. Příručka pro školy Jak na marketing a sociální sítě Příručka pro školy Obsah ZÁKLADY MARKETINGU 3 1.1 UVEDENÍ DO PROBLEMATIKY MARKETINGU 3 1.2 STRATEGICKÝ MARKETING 4 1.3 TAKTICKÝ MARKETING 5 1.3.1 Model chování uživatele

Více

poradenství & finance 8/2013

poradenství & finance 8/2013 profi poradenství & finance 8/2013 Poradenská produkce nevzkvétá Naši poradci jsou nejvýkonnější Trhy: Konec světa se opět odkládá Jan Sládek Bitva o on-line poradenský svět V Z D Ě L Á V Á N Í O T E V

Více

EMPIRE: profil 2006 Ze softwaru a na míru cokoli chcete.

EMPIRE: profil 2006 Ze softwaru a na míru cokoli chcete. EMPIRE: profil 2006 Ze softwaru a na míru cokoli chcete. OBSAH Proč je zapotřebí vývoj softwaru na zakázku? 2 3 Čím komplikovanější a individuálnější jsou obchodní procesy v podniku, čím unikátnější je

Více

GLOBAL ENTREPRENEURSHIP MONITOR PODNIKATELSKÁ AKTIVITA V ČESKÉ REPUBLICE NÁRODNÍ ZPRÁVA 2006 MARTIN LUKEŠ MARTINA JAKL PARTNEŘI PROJEKTU:

GLOBAL ENTREPRENEURSHIP MONITOR PODNIKATELSKÁ AKTIVITA V ČESKÉ REPUBLICE NÁRODNÍ ZPRÁVA 2006 MARTIN LUKEŠ MARTINA JAKL PARTNEŘI PROJEKTU: GLOBAL ENTREPRENEURSHIP MONITOR PODNIKATELSKÁ AKTIVITA V ČESKÉ REPUBLICE NÁRODNÍ ZPRÁVA 2006 MARTIN LUKEŠ MARTINA JAKL PARTNEŘI PROJEKTU: Global Entrepreneurship Monitor Podnikatelská aktivita v České

Více

Outsourcing marketingových služeb v českém hotelnictví

Outsourcing marketingových služeb v českém hotelnictví Outsourcing marketingových služeb v českém hotelnictví Diplomová práce Bc. Nikola Horynová Vysoká škola hotelová v Praze 8, spol. s r. o. katedra hotelnictví Studijní obor: Management hotelnictví a lázeňství

Více

BUĎTE SVÝM VLASTNÍM ŠÉFEM VÝUKOVÝ MATERIÁL

BUĎTE SVÝM VLASTNÍM ŠÉFEM VÝUKOVÝ MATERIÁL BUĎTE SVÝM VLASTNÍM ŠÉFEM VÝUKOVÝ MATERIÁL Tento materiál vznikl s podporou Evropské unie v programu Leonardo da Vinci. Obsah materiálu nevyjadřuje postoj Evropské unie a je v plné odpovědnosti jeho autorů.

Více

Vzdělávání a životní výhledy studentů

Vzdělávání a životní výhledy studentů Vzdělávání a životní výhledy studentů Final Report 4. 7. 2013 Metodologie Výzkum se zaměřil na názory talentovaných studentů na vzdělávání v ČR a ve světě a na jejich výhledy do budoucnosti. Sběr dat proběhl

Více

VYHODNOCENÍ VÝZKUMU stavu malého, drobného a středního podnikání na venkově. Tomáš Svoboda

VYHODNOCENÍ VÝZKUMU stavu malého, drobného a středního podnikání na venkově. Tomáš Svoboda VYHODNOCENÍ VÝZKUMU stavu malého, drobného a středního podnikání na venkově Tomáš Svoboda VYHODNOCENÍ VÝZKUMU stavu malého, drobného a středního podnikání na venkově Tomáš Svoboda Tato publikace je

Více

Podnikání v USA. Chudý Honza, bohatý John. John Vanhara

Podnikání v USA. Chudý Honza, bohatý John. John Vanhara Podnikání v USA Chudý Honza, bohatý John John Vanhara John Vanhara Podnikání v USA Chudý Honza, bohatý John John Vanhara, 2009 EastBiz Corporation, 2009 Editace: Petr Hyťha, DiS. Jazyková korektura: Dušan

Více

studie vývoje českého hraného kinematografického českého hraného kinematografického díla státní fond

studie vývoje českého hraného kinematografického českého hraného kinematografického díla státní fond studie vývoje českého hraného kinematografického českého hraného kinematografického díla státní fond státní fond kinematografie 2015 Studie vývoje českého hraného kinematografického díla Petr Szczepanik

Více

Čerstvý sortiment: kvalita na vlně. Země textilu zaslíbené. Vůně podporují. Snídaňové trendy českého. Nepodceňujte důležitost detailu

Čerstvý sortiment: kvalita na vlně. Země textilu zaslíbené. Vůně podporují. Snídaňové trendy českého. Nepodceňujte důležitost detailu ročník III., www.retailinfo.cz Čerstvý sortiment: kvalita na vlně populismu str. 14 Země textilu zaslíbené str. 20 Vůně podporují prodej str. 26 Snídaňové trendy českého zákazníka str. 30 Nepodceňujte

Více