OBSAH: MATEŘSKÁ ŠKOLA BLATENSKÁ 21 45, PRAHA 4 TELEFON: MOBIL: ŠKOLNÍ JÍDELNA: titt ČÍSLO 38/201 4

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OBSAH: MATEŘSKÁ ŠKOLA BLATENSKÁ 21 45, 1 48 00 PRAHA 4 TELEFON: 272 933 1 37 MOBIL: 724 251 550 ŠKOLNÍ JÍDELNA: 272 933 46 22. titt ČÍSLO 38/201 4"

Transkript

1 titt ČÍSLO 38/201 4 Blateňáček 38. číslo, (únor) MŠ Blatenská 21 45, Praha 4 OBSAH: Nejhezčí vánoční ozdoba Vánoční výstava na MÚ Prahy 11 Vánoční čas Slůňat Recept na kouzelné Vánoce Advent a Vánoce u Tygříků Cesta Medvídků za historií Prahy Tři králové Divadla v Babákově Lyžařský výcvik Návštěva prvních tříd Sportovní hry v základní škole Kulturní okénko z Blatenské Okénko pro rodiče

2 Úspěch v soutěži o nejhezčí vánoční ozdobu Vánoční výstava na místním úřadě Prahy 11 Na podzim loňského roku se některé třídy naší MŠ zúčastnily celorepublikové soutěže o nejhezčí vánoční ozdobu. Již v říjnu začaly paní učitelky společně s dětmi ve své třídě pracovat na vytváření ozdoby, aby se všechny včas dostaly k organizátorům soutěže. Ozdoby byly krásné a daly dětem hodně práce. Celkem se sešlo na ozdob z celé České republiky. A jedna naše zaslaná ozdoba nedopadla vůbec špatně. Sněhulák třídy Rybiček totiž skončil na krásném pátém skončil na krásném pátém místě. Gratulujeme a doufáme, že budeme úspěšní i v dalších soutěžích. Jana Uhlířová Od 4. prosince do v budově ÚMČ Praha 11, Ocelíkova proběhla výstava Vánoce v Blatenské. Vystavovali jsme vánoční a zimní výkresy a keramické andílky dětí z MŠ Blatenská. Vernisáž zahájil vedoucí OŠK pan Cerman Miroslav,PaedDr. a paní ředitelka Mgr. Jana Vaníčková, zazpívaly děti z pěveckého sboru Skřivánek.

3 Mateřská škola Blatenská by chtěla tímto poděkovat ÚMČ Praha 11 za poskytnutí výstavních prostor. Vánoční čas Slůňat Hana Žahourová Jako každý rok se hlavní vánoční čas přibližuje nejprve příchodem čerta a Mikuláše do naší třídy. Tuto událost jsme si společně moc užili. Společně jsme těmto návštěvníkům přednesli básničku a čert nám přečetl listinu hříšníků. Také v letošním roce se našlo pár dětí, ale opravdu jen pár, které se na listině ocitly. Nakonec všechno dobře dopadlo, protože hříšníci slíbili, že se polepší, takže jsme ve třídě zůstali všichni a dokonce jsme dostali odměny v podobě malých dárků. Do vánočního období patří i pečení, proto jsme společně upekli vánoční svícny z perníků a malý dárek pro rodiče. Také jsme malovali na skleněné ozdoby ve tvaru motýlků. Opravdu se nám to povedlo a byl to další krásný dárek pro rodiče, který si odnesli spolu s přáníčkem. V této době jsme nezapomněli ani na zvířátka. Navštívili jsme Krčský les, kde jsme ozdobili vánoční stromek pro zvířátka mrkví, jablky a ořechy. Než přišel velký vánoční den, zpívali jsme a poslouchali koledy, povídali si o zvycích a tradicích Vánoc. A aby nám čekání na Štědrý den ještě lépe ubíhalo, plnili jsme úkoly z adventního kalendáře na interaktivní tabuli. Ani nadílka a vánoční besídka ve školce nechyběla.

4 V tento všemi očekávaný den jsme přišli do školky svátečně oblečeni. Nechyběl stromeček, který jsme si společně ozdobili, nechyběl pochopitelně ani sváteční stůl s pohoštěním, které přinesli rodiče a vyzdobená třída. Při zpěvu koled nás navštívil Ježíšek. Celý rok jsme byli moc hodní, proto jsme pod stromkem našli mnoho krásných dárků. Tento sváteční den, jsme si příjemně užili a už se těšíme na příští Vánoce v naší školce. Jana Matějíčková, Martina Bílková a Slůňata Recept na kouzelné Vánoce v MŠ Co budete potřebovat? V první řadě 28 šikovných dětí (ideálně ze třídy Lvíčat), výtvarné potřeby různého druhu, stromeček, ozdoby, CD s koledami a cukroví. Jak na to? Domluvíte se s dětmi, jak vyzdobíte třídu a šatnu. My jsme si vybrali téma Bílé Vánoce a tak jsme okna ozdobili vločkami. Počasí nám nepřálo, proto jsme si ze třídy udělali Zimní království a sněhuláky jsme dali také do šatny. Protože prvním mezníkem předvánočního období je Mikuláš, vyvěsili jsme si do šaten vlastnoručně vytvořené čerty, anděly a Mikuláše. Naučili jsme se i básničku, aby nám čertíci odpustili drobné hříchy a zabralo to! Dokonce nás andílci s Mikulášem obdarovali dobrotami a kreativním puzzle, které jsme si s rodiči doma pokreslili dle vlastní fantazie. ako další bod přípravy kouzelných Vánoc jsme si připravili dárky pro maminky a tatínky Zdobili jsme skleněné vánoční stromečky akrylovými barvami. Také jsme vyráběli PF přáníčka a to dokonce dvě. První pro rodiče s rybičkou pro štěstí, druhé pro babičky a dědečky v blízkém domově pro seniory. Ty jsme ozdobili vánočními stromky a srdíčky. Protože prvním mezníkem předvánočního období je Mikuláš, vyvěsili jsme si do šaten vlastnoručně vytvořené čerty, anděly a Mikuláše. Naučili jsme se i básničku, aby nám čertíci odpustili drobné hříchy a zabralo to! Dokonce nás andílci s Mikulášem obdarovali dobrotami a kreativním puzzle, které jsme si s rodiči doma pokreslili dle vlastní fantazie. ako další bod přípravy kouzelných Vánoc jsme si připravili dárky pro maminky a tatínky Zdobili jsme skleněné vánoční stromečky akrylovými barvami. Také jsme vyráběli PF přáníčka a to dokonce dvě. První pro rodiče s rybičkou pro štěstí, druhé pro babičky a dědečky v blízkém domově pro seniory. Ty jsme ozdobili vánočními stromky a srdíčky.

5 Nesmíme zapomenout na zpěv koled a dopis pro Ježíška. To je nezbytné dobře promyslet a informovat v něm Ježíška, co si pod stromečkem přejeme najít. Tomuto tématu jsme se věnovali velice pečlivě povídali jsme si, promýšleli a hlavně kreslili ty správné dárky. Dnes už můžeme říct, že se toto úsilí vyplatilo, protože nám Ježíšek vysněné dárky opravdu přinesl. Neopomenutelnou částí Vánoc je zdobení stromku. To není jen tak, nejprve musíte rozmotat světýlka a rozmístit je na stromeček. Poté přichází na řadu věšení ozdob, kdy si každý vybere ozdobu a najde pro ni na stromku správné místo. Tuto část opakujete tak dlouho, dokud nedojdou ozdoby nebo místo na stromečku. U nás vyšly ozdoby a místa pro ně úplně akorát. Poté umístíte špičku na stromek a stromek ověsíte řetězy, my jsme si vyrobili papírové řetězy a stromečku to v nich moc slušelo. Nyní přichází na řadu nejočekávanější část nadílka. Je vhodné se slavnostně obléknout, přinést s sebou cukroví na ochutnání. Pak už se pustí koledy a všichni usednou k jídlu. Po jídle přichází ta důležitá část: zpěv koled a čekání na zazvonění zvonku, který ohlašuje, že můžeme sundat mašličku ze dveří a podívat se, zda nám i do školky Ježíšek něco přinesl. Když dodržíte přesný výše uvedený postup, je výsledek zaručen my jsme dostali spoustu krásných hraček, stavebnic do školky a dokonce krásnou hru, kterou si každý odnesl domů. Doufáme, že si každý užil nejkrásnější svátky roku stejně kouzelně jako my ve třídě Lvíčat a věříme, že i první týdny v Novém roce jsou plné objevů a radosti. Advent a Vánoce u Tygříků Veronika Chudíková, Radka Bubeníčková a Lvíčata Celý prosinec se nesl v duchu příprav na nejkrásnější svátky v roce. Adventní dobu jsme zahájili výrobou adventního věnce a adventního kalendáře, na kterých se samozřejmě z větší části podílely děti. Ve čtvrtek nás na Babákovce navštívil Mikuláš se svojí družinou čertů a andílků. Čerti vypadali opravdu strašidelně a byli dost hluční, až se pár dětí rozplakalo. Po přednesení básničky Mikuláš, dostaly děti nadílku dobroty a dárek. Další součástí vánočních příprav byly i další společné aktivity zdobení vánočního stromku, příprava těsta a pečení lineckého cukroví, kreslení přáníček pro rodiče, svícny z jablíček a v neposlední řadě malování obrázků s vánoční tématikou. Děti si ozdobili dárek pro rodiče, skleněný zvoneček a věřte, že se nám všem opravdu povedl. Šatnu i třídu jsme si krásně vyzdobili a umocnily tak atmosféru letošních Vánoc. Bohužel nám Matka Příroda nenadělila žádný sníh, a tak jsme si s dětmi nemohli užít ty správné zimní radovánky.

6 Cesta medvídků za historií Prahy V pondělí nastal dlouho očekávaný den D vánoční nadílka. Děti přišly krásně oblečené, přinesly cukroví od maminek na ochutnání, zkrátka slavnostní atmosféra se vším všudy. Pak už netrpělivě čekaly na zazvonění zvonečku. Nejspíš jsme byli všichni moc hodní, protože nám Ježíšek nadělil spoustu dárků. Velikou odměnou za všechnu tu námahu s přípravami Vánoc v MŠ nám byly úsměvem rozzářené dětské tváře. Vánoční atmosféra byla opravu kouzelná a všichni jsme si ji užili! V novém roce přejeme jenom to dobré! Renata Úředníčková a Tygříci V prosinci třída Medvídků opustila na jedno dopoledne mateřskou školu a vydala se na výlet. Cílem jejich výpravy se stalo místo, o kterém si děti s paní učitelkami ve školce povídaly v souvislosti s pověstí o statečném Horymírovi, jeho koni Šemíkovi a z kterého je krásný výhled na stověžatou Prahu. Při výstupu z metra stanice Vyšehrad nás ohromil překrásný výhled na naše hlavní město, právem nazývané Praha stověžatá. Cesta vedla krásným parkem, který zdobily sochy a stará studna, do které jsme mohli nahlédnout. Pohled z hradeb, ze kterých skočil statečný Šemík, vzbuzoval respekt a pro děti byl v tuto chvíli jeho skok něčím neuvěřitelným. Velkým zklamáním byl zavřený kostel a s ním i betlém, na který jsme se moc těšili, protože byl právě čas adventu. Zimní počasí nás zavedlo do útulných prostor s planoucím krbem, kde jsme nad teplým čajem mohli sledovat pořad o historii Vyšehradu. Cestou do MŠ si děti vyprávěly své zážitky, které pak sdělily svým kamarádům a rodičům. Až bude sluníčko více hřát, určitě si tento výlet zopakujeme. Věra Forejtová a Medvídci

7 Tři králové A je to tady, na začátku ledna přicházejí další, téměř pohádkoví králové. Dokonce jsou tři. Ano, Tři králové a nejsou to jen králové, ale i mudrci a učenci. Proto jsme se rozhodli, že se jich zeptáme na to, proč nepadá sníh. Na Babákově se nám dostalo odpovědi. Paní Zima zaspala a je třeba ji vzbudit a připomenout jí, že je zima a je čas sněhových radovánek. Chceme stavět sněhuláky, bobovat na kopečku, pořádat sněhové koulovačky, klouzat se na zamrzlých loužích a také pozorovat padající vločky. Tři králové byli překvapeni, že nám na sněhu tolik záleží, a tak nás požádali, abychom jim vyrobili jejich portrét a každý z nás si měl vyrobit královskou korunu. Dali jsme se proto do práce. Výsledek našeho úsilí se králům líbil a poradili nám, jak paní Zimu vzbudit. Je třeba namalovat obrázky se zimní tématikou, vyrobit papírové sněhuláky, vystříhat sněhové vločky z papíru, vyrobit sněhové koule z papíru a zpívat písničky o zimě. To paní Zimu polechtá, ona se probudí a pošle nám sněhovou nadílku. Jak se nám naše úsilí podařilo, se můžete přesvědčit sami. My jsme byli výsledkem nadšení. Konečně jsme také venku postavili pravého sněhuláka, bobovali jsme na kopci, koulovali se a zkoumali padající sněhové vločky. Zima konečně přišla a zasypala krajinu sněhovými vločkami. Doufáme, že sněhová nadílka ještě neskončila a my si budeme moci i dál užívat zimních radovánek. A kdyby náhodnou ne, víme už, jak paní Zimu probudit. Chceme tímto také poděkovat paní Zimě za její sněhový dárek a Třem králům za dobré rady. Divadla v Babákově Veronika Chudíková a děti z Babákovy Polovina školního roku utekla, a proto vás chceme informovat o tom, která zajímavá divadelní představení děti shlédly, leckdy dokázaly vykouzlit úsměvy na jejich tvářích. V září jsme se s dětmi těšili na pohádku O Smolíčkovi ráno přijelo divadlo a herci se pustili do příprav. Když se děti usadily na židličky, zazvonil zvonec a představení mohlo začít. Klasickou pohádku netřeba příliš dlouze představovat. Neposlušného Smolíčka Pacholíčka zachránil před zlými Jeskyňkami starostlivý jelen. V průběhu představení se děti dozvěděly, že nesmějí nikomu cizímu otvírat dveře a že mají poslouchat rodiče, paní učitelky. Vyslechly si také spoustu veselých písniček a mohutné loutky děti opravdu zaujaly, proto nakonec odměnily herce zaslouženým potleskem.

8 Následující měsíc, , do naší školky přijelo divadlo s představením Plecha a Neplecha v lese. Děti si toto představení opravdu užily. Herci se s dětmi vypravili do lesa a povídali si o stromech, květinách, o vodě a hlavně o zvířátkách. Poodhalili malým divákům, jak se zvířátka chystají na zimu a jak to vypadá, když se probudí ze zimního spánku. Dozvěděli jsme se, jak se správně chovat v lese a pokud jdeme na houby, musíme si dát dobrý pozor na ty jedovaté. Děti se do představení aktivně zapojovaly, zazpívaly si mnoho krásných písniček. Ke správné atmosféře přispělo i množství rekvizit a malované kulisy. V měsíci listopadu děti shlédly pohádku o nezbedné princezně, moudrém dědečkovi, o hloupém Honzovi, který k rozumu přišel, ať chtěl či nechtěl. Toto činoherní představení, inspirováno Ladovými Nezbednými příběhy, neslo název Kouzelné jablíčko. Hlavním hrdinou byl Honza, který byl hloupý tak, že popletl kouzelná jablka. Krávě pak upadl jeden z jejích rohů a místo toho přirostl na čelo princezně. Stačilo ale několik soust vtipné kaše a vše se v dobré obrátilo. Dny adventu jsou pro děti tím nejkrásnějším obdobím roku, které je zakončeno příchodem Štědrého dne. V prosinci jsme se s dětmi těšili na Vánoce a toto čekání nám zpříjemnilo divadelní představení s názvem Vánoce, kouzelný čas. Jak jsme zjistili, nebyli jsme nedočkaví sami. Společně s námi se totiž těšil na Vánoce i Kašpárek, Čertík Uhlík a sněhuláci. Děti si při tomto loutkovém představení vyslechly řadu originálních písniček. Do naší školky zavítalo divadlo i na počátku nového roku. Pohádka s názvem Doktor Honza aneb o zdravém jídelníčku děti pobavila. Komické dialogy herců vykouzlily na tvářích dětí úsměvy. Děti hlavnímu hrdinovi Honzovi po celou dobu fandily a povzbuzovaly ho. Honzovi se nakonec podařilo vyléčit princeznu a naučit ji zdravě jíst. Na závěr zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Představení se dětem evidentně velmi líbilo, protože po skončení pohádky vytrvale tleskaly. Lyžařský výcvik Hned po vánočních prázdninách, v pondělí 6. ledna, se vypravila třída Rybiček, doplněná dětmi z jiných tříd, na Moravskou Boudu v Krkonoších, nedaleko Špindlerova Mlýna, kde to děti již znají z předchozí školy v přírodě. Tentokrát jsme sem však přijeli na lyžařský výcvik. Když jsme viděli sněhové podmínky, nikdo z nás nevěřil, že by zde děti mohly lyžovat. Měli jsme však skutečné štěstí. Hned v pondělí odpoledne už děti jezdily na lopatách a užívaly si čerstvého sněhu, Radka Bubeníčková

9 který v Praze zatím ještě nenapadl. V úterý děti započaly s lyžařským výcvikem a jezdily na lyžích každý den, včetně pátku, kdy jsme se vraceli zpátky domů. Děti byly rozděleny do skupin podle toho, jak dobře lyžují. Lyžařský výcvik vedli zkušení lyžařští instruktoři, kteří za námi dojížděli ze Špindlerova Mlýna. Každá hodina začínala malou rozcvičkou. V závěru lyžařského výcviku dostali malí lyžaři diplom s medailí. Poslední večer se konal malý karneval z vlastnoručně vyrobených masek. Všechny děti byly moc šikovné, takže celý pobyt zvládly bez problémů a zimní hory si fakticky užily. Jana Uhlířová a Rybičky Návštěva prvních tříd v ZŠ Pošepného náměstí Jako každý rok se začátkem ledna, naše paní učitelky vypravily s předškoláky za svými bývalými kamarády, nyní již žáky prvních tříd, do nedaleké základní školy Pošepného náměstí. Děti cestou do prvních tříd procházely chodbami vyzdobenými pracemi školáků. Někteří předškoláci letos seděli ve školních lavicích poprvé a mohli si alespoň na chvíli vyzkoušet, jaké to je být školákem. Někdo dokonce seděl vedle svého kamaráda, se kterým si ještě loni hrál v mateřské škole. V každé třídě dostaly děti od paní učitelky prvňáčků jednoduchý úkol, který každý bez potíží zvládl. V jedné třídě naše děti společně se školáky zpívaly, v další počítaly nebo se učily písmenka. Zpět do mateřské školy se předškoláci vrátili plni zážitků a s ujištěním, že i ony to ve škole zvládnou a ničeho se nemusejí bát. Brzy na to už naši předškoláci zamířili k zápisu a od září se z nich stanou opravdoví školáci. Jana Uhlířová

10 Sportovní hry v tělocvičně základní školy Stejně jako naši sportovci na OH v Soči i naše děti sváděly boje o medaile na dětské olympiádě na ZŠ Pošepného. Stalo se tak ve středu pod taktovkou pana učitele Patky. Na olympiádu byli vysláni předškoláci ze všech třech pracovišť, aby mezi sebou poměřili své síly a bojovali o co nejlepší umístění v duchu fair play. Ihned po příchodu na základní školu se dětí ujaly hostesky - žačky devátých tříd, které je doprovázely během celého olympijského dopoledne. Na malé sportovce ve třech tělocvičnách čekala celá řada sportovních disciplín - houpání na kruzích, slalomový běh, ručkování na hrazdě, skok do dálky, skákání přes švihadlo a mnoho dalších. U každého stanoviště dostaly děti instrukce od žáků devátých tříd a po úspěšném splnění také zápis do osobní kartičky. Po dokončení všech disciplín se sečetly výsledky a na děti čekalo vyhlášení, protože tak jako každá olympiáda i ta naše měla své vítěze, těmi se stali: 1. místo Natálka; 2. místo Kevin; 3. místo - Matyáš. Olympiáda se velmi vydařila, děti si sportování užily a díky profesionální organizaci pana učitele Patky, přátelskému a laskavému přístupu k dětem ze strany žáků základní školy a příjemné atmosféře, která celé dopoledne panovala si svou olympiádu budou jistě dlouho pamatovat. Kulturní okénko z Blatenské Marika Součková Každý měsíc přijíždí do naší mateřské školy pozvaní zájezdní divadlo potěšit svým hereckým uměním malé, ale i velké diváky. V dětech se tak pozvolna vytváří kulturní a estetické cítění, prohlubuje se jejich vztah k dětské literatuře a rozvíjí přirozená fantazie a obrazotvornost. Děti jsou těmi nejvděčnějšími diváky, kteří se rádi nechají unést pohádkovou atmosférou, ale také dokáží pokládat hercům všetečné otázky. Setkání s pohádkou, ať už loutkovou, hudební nebo činoherní, je vždy příjemným zpestřením, které zařazujeme do programu. Po vystoupení s dětmi pohádku kreslíme, povídáme si o ní, seznamujeme se s jejím autorem a třeba si ji i zahrajeme. Z tvorby určené těm nejmenším jsme v prvním pololetí shlédli tato představení:

11 DIVADLO PRUHOVANÉ PANENKY O Červené Karkulce", klasická pohádka pro nejmenší DIVADLO KRAB Otázky netopýra Ušíka"; loutková pohádka s efektivními kulisami DIVADLO NEKLID O Nebojsovi"; poznávali jsme vlastnosti hrdinů DIVADLO BASTA FIDLI O námořníku Čepičkovi"; loutková pohádka hlavně pro kluky, každý z nich se chce stát námořníkem anebo pirátem, vítězí dobro nad zlem DIVADLO PANA KUBCE Kominíček a štěstí"; hudební pohádka, ve které nám kominíček za dobré skutky přinese kousek toho štěstí Okénko pro rodiče Motorický vývoj dítěte Jednou z nejdůležitějších oblastí rozvoje dítěte je oblast pohybová. V posledních letech se však stále častěji upřednostňují jiné činnosti na úkor pohybu, zejména spontánního, nenahraditelného. U dítěte s opožděným či chybným motorickým rozvojem pozorujeme též opoždění v poznávací oblasti. Aktivní motorická činnost rozvíjí osobnost člověka, jeho sebevědomí a sebehodnocení. Její psychický vliv na rozvoj osobnosti člověka je již dávno prokázán. Nezbytné pro správný rozvoj je poskytovat dětem dostatek příležitostí zejména k tzv. přirozeným pohybům, tj. lezení, chůze, běh, skok. Ideální je překonávání přírodních překážek: chůze do a ze svahu, chůze a běh v terénu, skoky a poskoky na pružné travnaté půdě, přelézání padlých kmenů. Skvělá je chůze a běh ve sněhu v zimě, v létě třeba chůze v korytě potoků, po kamenech, po trávě zejména bosky. Dítě, které se nabízeným aktivitám vyhýbá, signalizuje možnou nerovnováhu vývoje. Důležitá je nejen správná diagnostika primárního problému, ale hlavně včasné odhalení prvotních potíží. Podstatnou roli zde hraje informovanost a zájem rodičů a také diagnostická schopnost pedagogů v mateřské škole. Právě oni mohou srovnávat dítě s ostatními v rámci kolektivu stejně starých dětí a vidí, zda dítě zaostává v běžných činnostech. Má-li dítě výraznější potíže s pohybovými činnostmi, může být ostatními vyřazováno z kolektivu, což má negativní vliv na jeho budoucí vývoj. Podle profesora Koláře je známo, že pohybové dovednosti hrají v postavení dítěte ve skupině dětí velkou roli. Děti, které se dostávají na okraj komunikačních vazeb skupiny, se stávají samotářskými a je tedy pravděpodobné, že u některých jedinců nedochází k úplnému rozvoji sociálních dovedností a vytvoření sociální identity. Proto je dobré sledovat varovné signály v projevu dítěte a pozdějším potížím předcházet. Je tedy zřejmé, že pro řešení problémů v souvislosti se správným vývojem dítěte je nutná dobrá spolupráce mezi pedagogy a rodiči. Přestože se každé dítě vyvíjí individuálně, je možné stanovit dobu, kdy děti zpravidla zvládají určité dovednosti. Od tří do pěti let pozorujeme u dětí zlepšení rovnováhy, například při stoji na jedné noze. Dítě je schopné stále složitějších pohybů, jako je přeskok přes překážku, běh, šplh po stromech i chůzi pozpátku. Zlepšuje se při hře s míčem a to v hodu i v chytání a také v kopu do míče. Postupně se vyvíjí i schopnost hry se stavebnicí od jednoduchých staveb po schody z kostek, mosty a složité věže. Ve třech letech dítě obvykle dokáže jezdit na koloběžce či v malém šlapacím autíčku. Od pěti let zdatně řídí kolo. Ačkoli má dítě již od raného věku fyziologicky vyvinutý špetkový úchop, zhruba od tří let by jej mělo začít používat i při držení tužky nebo lžíce. V této době je schopné jednoduché kresby čáranice a kresba se pak dále

12 rychle rozvíjí. V pěti letech už by dítě mělo být schopné i správně stříhat nůžkami. Pro grafomotoriku je důležitý správný úchop. Kvalita úchopu je závislá na uvolnění kloubů, vzájemné koordinaci ruky a oka a na povrchní a hluboké citlivosti. U správně provedeného úchopu musí zaujmout správné a účelné postavení nejen ruka a horní končetina, ale také tělo jako celek. Proto je důležité i správné sezení u práce a jídla. Pro správný vývoj jemné motoriky je nezbytné procvičovat prsty při hrách s korálky, přírodninami a drobnými dílky stavebnic. Pomáhá zapínání knoflíků, vázání kliček, modelování, tvoření v písku. Čím více, tím lépe, ale pozor na únavu dítěte. Je třeba nabízené činnosti střídat a dbát na jejich hravý charakter. Milé maminky a tatínkové, hrajte si se svými dětmi co nejčastěji a na nejbližší volný den naplánujte pěknou rodinnou vycházku do přírody a společně si to pořádně užijte! Dítě s nevyzrálou jemnou motorikou a grafomotorikou nevyhledává činnosti vyžadující obratnost a koordinaci jemných pohybů Takové dítě si nebude hrát se stavebnicemi a nebude vyhledávat rukodělné činnosti, případně v nich bude méně obratné. Kreslení bude takové dítě spíše odmítat. Kresba bude odpovídat dítěti mladšího věku, jak po stránce formální, tak i obsahové. Linie kresby budou kostrbaté, vytlačené a čára bude vedena nerovnoměrně a neplynule. Kresba nám může poskytnout informace o celkové vývojové úrovni jemné motoriky, grafomotoriky, vizuomotoriky o zrakovém a prstovém vnímání, o emocionalitě dítěte, o vztazích a postojích dítěte, je komunikačním prostředkem, může být rehabilitačním a terapeutickým nástrojem. Přestože se každé dítě vyvíjí individuálně, jsme schopni zmapovat zdravý psychomotorický vývoj dětí podle vzorce, kdy je pravděpodobné, že většina dětí má ve stejném věku víceméně stejné základní dovednosti. Samozřejmou podmínkou pro hodnocení je komplexní pohled na dané dítě a podmínky jeho prostředí. Pokud je v některém ohledu výrazněji zpožděné, měl by se problém co nejdříve řešit. Pro budoucí grafomotorické schopnosti dítěte je důležitý též vývoj hrubé motoriky. Není-li správně vytvořená schopnost hrubé motoriky, následně se poruší též vývoj motoriky jemné. Alena Pobudová V Blateňáčku č. 39 NA VIDĚNOU! Mgr. Jana Vaníčková ředitelka školy

Únor 2014. MŠ Týn nad Vltavou Hlinecká 729 KAMARÁD. Mateřská škola Týn nad Vltavou, Hlinecká 729, 375 01 Týn nad Vltavou. Pořádá

Únor 2014. MŠ Týn nad Vltavou Hlinecká 729 KAMARÁD. Mateřská škola Týn nad Vltavou, Hlinecká 729, 375 01 Týn nad Vltavou. Pořádá Únor 2014 MŠ Týn nad Vltavou Hlinecká 729 KAMARÁD Občasník pro děti a rodiče Mateřská škola Týn nad Vltavou, Hlinecká 729, 375 01 Týn nad Vltavou Pořádá Den otevřených dveří v MŠ Hlinecká 729 v MŠ U Lípy

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 Z Mateřské školy Vlčnov Můj den se čtvrťáky Je pondělí 6. ledna. Po čtrnáctidenním volnu se již těším na moje děti ze čtvrté třídy mateřské

Více

Nový školní rok v mateřské škole

Nový školní rok v mateřské škole LEDEN 2010 Úvodník Vážení rodiče, milí čtenáři! První polovina školního roku 2009/2010 končí, žáci dostávají pololetní hodnocení a těší se na přicházející prázdniny. Většina žáků přistoupila ke školní

Více

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ x xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Více

Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka. Výroční zpráva

Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka. Výroční zpráva Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka Výroční zpráva školní rok 2009-2010 Obsah 1. Základní údaje o škole... 4 Charakteristika školy... 5 Vybavení školy... 5 2. Obory vzdělání

Více

Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2011-2012

Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2011-2012 Škola Kavčí hory - Mateřská škola, ALMANACH 2011-2012 Úvod... 4 Slovo úvodem... 5 Září 2011... 6 Slavnostní uvítání prvňáčků... 7 Adaptační kurz 1. ročníků... 7 Návštěva ze zahraničí... 8 Říjen 2011...

Více

Výroční zpráva základní školy

Výroční zpráva základní školy 1. Základní údaje o škole 1.1 Škola Název školy Základní škola Český Těšín Slezská 1740 okres Karviná Adresa školy Slezská 1740, Český Těšín Právní forma příspěvková organizace IČO 48004685 IZO 048004685

Více

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová 02 ÚVOD, OBSAH Vážení čtenáři, možná jste si nedávno položili otázku, co se stalo s Vaším zpravodajem Komárek, jakto, že jste ho během podzimu nenašli ve Vašich schránkách. Vězte, že poslední vydání letošního

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

Část I. Základní charakteristika školy

Část I. Základní charakteristika školy Část I. Základní charakteristika školy Základní škola Břeclav, Na Valtické 31 A, 691 41 Zřizovatel školy: Město Břeclav Ředitel školy: Mgr. Dagmar Krystíková Telefon: 519 334 211 e-mail: reditel@zsvalticka.cz

Více

Vlaštovka. ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012

Vlaštovka. ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012 Vlaštovka ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012 - 2 - KŘÍŢOVKA S HÁDANKOU Kdyţ v následující tabulce zaškrtneš slova napsaná vlevo, můţeš si přečíst zbytek tajenky (rozluštění hádanky).

Více

LEDEN ÚNOR BŘEZEN. Novoroční turnaj v šipkách. Beseda s p. Liborem Širůčkem o Indii. Beseda s p. Bohuslavem Kudou o historii Letovic

LEDEN ÚNOR BŘEZEN. Novoroční turnaj v šipkách. Beseda s p. Liborem Širůčkem o Indii. Beseda s p. Bohuslavem Kudou o historii Letovic NÁŠ DOMOV č. 29 leden, únor, březen 2013 PŘEDBĚŽNÝ SEZNAM AKCÍ LEDEN Novoroční turnaj v šipkách Beseda s p. Liborem Širůčkem o Indii Beseda s p. Bohuslavem Kudou o historii Letovic Představení western

Více

Petřkovice. Slovo starosty. zpravodaj. obsah čísla. městského LHOTKA obvodu LHOTKA PLESNÁ MARIÁNSKÉ HORY A HULVÁKY POLANKA NAD ODROU MARTINOV PORUBA

Petřkovice. Slovo starosty. zpravodaj. obsah čísla. městského LHOTKA obvodu LHOTKA PLESNÁ MARIÁNSKÉ HORY A HULVÁKY POLANKA NAD ODROU MARTINOV PORUBA KRÁSNÉ POLE zpravodaj městského obvodu Petřkovice Prosinec 2013 číslo 6 Zdarma Slovo starosty Vážení spoluobčané, dovolte, abych v tomto posledním čísle provedl malou rekapitulaci roku 2013 a nahlédl do

Více

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem šk. rok 2012 2013 / č. 41 / vydáno 15. listopadu 2012 Vážení rodiče, přinášíme další číslo Zpravodaje, ve kterém najdete nejdůležitější informace

Více

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY Vážení čtenáři, již podruhé Vás oslovujeme ročenkou naší školy, abyste s námi mohli sdílet radosti i strasti uplynulého školního roku. Je toho opravdu hodně, co u nás, mimo

Více

e-mail: reditel 7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 fax/sekr.: 312 681 165 č.j.:1216/08 Kladno: 6.8.2008 Magistrát města Kladna oddělení školství

e-mail: reditel 7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 fax/sekr.: 312 681 165 č.j.:1216/08 Kladno: 6.8.2008 Magistrát města Kladna oddělení školství e-mail: reditel 7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 fax/sekr.: 312 681 165 č.j.:1216/08 Kladno: 6.8.2008 Magistrát města Kladna oddělení školství nám. 17.listopadu 2840 K L A D N O 272 63 Obsah: 1) Základní

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 27. 10. 2009 * ročník VII * školní rok 2009/2010 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

školní rok 2011/ 2012

školní rok 2011/ 2012 školní rok 2011/ 2012 ZA ODMĚNU DO KRASU 30. 8. jsme společně s kamarády z Ústavu sociální péče pro děti a mládež Kociánka vyrazili směrem na Křtiny, Jedovnice a Moravský Kras. Tento výlet měl být pro

Více

Sloučení se SŠ Svatý Kopeček

Sloučení se SŠ Svatý Kopeček SŠ, ZŠ a MŠ prof. V. Vejdovského, Olomouc http://www.zrakol.cz http://www.sskopecek.cz V tomto čísle: Sloučení se SŠ Svatý Kopeček, Zažili jsme, Neviditelná Olomouc očima žáků, Seznamte se... s autismem,

Více

Srdce pro Matýska (str. 19) www.astorieas.cz. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s.

Srdce pro Matýska (str. 19) www.astorieas.cz. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s. ROČNÍK 3 ČÍSLO 1 29. 6. 2015 Časopis vychází díky podpoře společnosti ASTORIE a. s. www.astorieas.cz Zpravodaj MŠ a ZŠ Brozany nad Ohří Srdce pro Matýska (str. 19) 1 5 6 8-9 10-11 14 18 20 21 22-23 STALO

Více

V sobotu 11. ledna od 20 hodin se v Domě kultury v Mohelnici koná

V sobotu 11. ledna od 20 hodin se v Domě kultury v Mohelnici koná 2014 leden pf 2014 Vážení občané, díky vánočním svátkům jsme si mohli odpočinout od shonu běžných dnů a v klidu zhodnotit předsevzetí, která jsme si na počátku roku dali. Čas běží rychle, ale určitě se

Více

Škola se specializací na estetiku a tvořivost

Škola se specializací na estetiku a tvořivost Základní škola Liberec, Aloisina výšina 642, příspěvková organizace Aloisina výšina 642/51, Liberec 15, 460 15; www.zs-aloisinavysina.cz Tel.: 482 751 233, e-mail: info@zs-aloisinavysina.cz Škola se specializací

Více

CO S TÍM UDĚLÁME? O videu Borovský rok str. 5. Šachy - rozhovor s vítězem str. 10. SDH - ohlédnutí za r. 2012 str. 9

CO S TÍM UDĚLÁME? O videu Borovský rok str. 5. Šachy - rozhovor s vítězem str. 10. SDH - ohlédnutí za r. 2012 str. 9 BOROVSKÉ LISTY www.havlickovaborova.cz * urad@havlickovaborova.cz * 569 642 101 CO S TÍM UDĚLÁME? Tak už to zase začalo. Běžkaři se radují, že konečně vyrazí do stopy za humna, sjezdaři si zase rádi vyjedou

Více

Leden 2011 PF 2011. ročník dvacátý OBSAH: ZDARMA. Ze dubských středních škol... Půlnoční mše VIVAjump byla úspěšná Pozvánka na veselici sportovců

Leden 2011 PF 2011. ročník dvacátý OBSAH: ZDARMA. Ze dubských středních škol... Půlnoční mše VIVAjump byla úspěšná Pozvánka na veselici sportovců Leden 2011 ročník dvacátý ZDARMA PF 2011 OBSAH: Slovo starosty Rozpočet města na rok 2011 Poplatková povinnost Zápisy do 1. tříd ZŠ MP informuje... SMM informuje... Ceník inzerce Prezentace města Dubí

Více

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA Platnost od 1. 9. 2007 Základní škola Trmice 1. POSLÁNÍ A CHARAKTERISTIKA PŘÍPRAVNÉ TŘÍDY Hlavním posláním přípravné třídy je příprava dětí

Více

ROČENKA O ČINNOSTI ŠKOLY. Základní škola Kojetín Svatopluka Čecha

ROČENKA O ČINNOSTI ŠKOLY. Základní škola Kojetín Svatopluka Čecha ROČENKA O ČINNOSTI ŠKOLY Základní škola Kojetín Svatopluka Čecha Školní rok 2009/2010 Školní rok 2009-2010 na Základní škole Kojetín Svatopluka Čecha Jaký byl? Ročenka 2009/2010 Za velké pozitivum tohoto

Více

KRONIKA CENTRA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB KOJETÍN, příspěvkové organizace

KRONIKA CENTRA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB KOJETÍN, příspěvkové organizace KRONIKA CENTRA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB KOJETÍN, příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb Kojetín, příspěvková organizace, organizuje pro své cílové skupiny v průběhu celého roku různé volnočasové aktivity,

Více

SLIVENECKÝ. časopis městské části Praha Slivenec 6 2011. To je zlaté posvěcení. Jana Novotná

SLIVENECKÝ. časopis městské části Praha Slivenec 6 2011. To je zlaté posvěcení. Jana Novotná SLIVENECKÝ M R A M O R časopis městské části Praha Slivenec 6 2011 To je zlaté posvěcení jako poděkování za nové vysvěcení zvonů Tak se jmenoval program skladeb z českých barokních kancionálů, které u

Více