OBSAH: MATEŘSKÁ ŠKOLA BLATENSKÁ 21 45, PRAHA 4 TELEFON: MOBIL: ŠKOLNÍ JÍDELNA: titt ČÍSLO 38/201 4

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OBSAH: MATEŘSKÁ ŠKOLA BLATENSKÁ 21 45, 1 48 00 PRAHA 4 TELEFON: 272 933 1 37 MOBIL: 724 251 550 ŠKOLNÍ JÍDELNA: 272 933 46 22. titt ČÍSLO 38/201 4"

Transkript

1 titt ČÍSLO 38/201 4 Blateňáček 38. číslo, (únor) MŠ Blatenská 21 45, Praha 4 OBSAH: Nejhezčí vánoční ozdoba Vánoční výstava na MÚ Prahy 11 Vánoční čas Slůňat Recept na kouzelné Vánoce Advent a Vánoce u Tygříků Cesta Medvídků za historií Prahy Tři králové Divadla v Babákově Lyžařský výcvik Návštěva prvních tříd Sportovní hry v základní škole Kulturní okénko z Blatenské Okénko pro rodiče

2 Úspěch v soutěži o nejhezčí vánoční ozdobu Vánoční výstava na místním úřadě Prahy 11 Na podzim loňského roku se některé třídy naší MŠ zúčastnily celorepublikové soutěže o nejhezčí vánoční ozdobu. Již v říjnu začaly paní učitelky společně s dětmi ve své třídě pracovat na vytváření ozdoby, aby se všechny včas dostaly k organizátorům soutěže. Ozdoby byly krásné a daly dětem hodně práce. Celkem se sešlo na ozdob z celé České republiky. A jedna naše zaslaná ozdoba nedopadla vůbec špatně. Sněhulák třídy Rybiček totiž skončil na krásném pátém skončil na krásném pátém místě. Gratulujeme a doufáme, že budeme úspěšní i v dalších soutěžích. Jana Uhlířová Od 4. prosince do v budově ÚMČ Praha 11, Ocelíkova proběhla výstava Vánoce v Blatenské. Vystavovali jsme vánoční a zimní výkresy a keramické andílky dětí z MŠ Blatenská. Vernisáž zahájil vedoucí OŠK pan Cerman Miroslav,PaedDr. a paní ředitelka Mgr. Jana Vaníčková, zazpívaly děti z pěveckého sboru Skřivánek.

3 Mateřská škola Blatenská by chtěla tímto poděkovat ÚMČ Praha 11 za poskytnutí výstavních prostor. Vánoční čas Slůňat Hana Žahourová Jako každý rok se hlavní vánoční čas přibližuje nejprve příchodem čerta a Mikuláše do naší třídy. Tuto událost jsme si společně moc užili. Společně jsme těmto návštěvníkům přednesli básničku a čert nám přečetl listinu hříšníků. Také v letošním roce se našlo pár dětí, ale opravdu jen pár, které se na listině ocitly. Nakonec všechno dobře dopadlo, protože hříšníci slíbili, že se polepší, takže jsme ve třídě zůstali všichni a dokonce jsme dostali odměny v podobě malých dárků. Do vánočního období patří i pečení, proto jsme společně upekli vánoční svícny z perníků a malý dárek pro rodiče. Také jsme malovali na skleněné ozdoby ve tvaru motýlků. Opravdu se nám to povedlo a byl to další krásný dárek pro rodiče, který si odnesli spolu s přáníčkem. V této době jsme nezapomněli ani na zvířátka. Navštívili jsme Krčský les, kde jsme ozdobili vánoční stromek pro zvířátka mrkví, jablky a ořechy. Než přišel velký vánoční den, zpívali jsme a poslouchali koledy, povídali si o zvycích a tradicích Vánoc. A aby nám čekání na Štědrý den ještě lépe ubíhalo, plnili jsme úkoly z adventního kalendáře na interaktivní tabuli. Ani nadílka a vánoční besídka ve školce nechyběla.

4 V tento všemi očekávaný den jsme přišli do školky svátečně oblečeni. Nechyběl stromeček, který jsme si společně ozdobili, nechyběl pochopitelně ani sváteční stůl s pohoštěním, které přinesli rodiče a vyzdobená třída. Při zpěvu koled nás navštívil Ježíšek. Celý rok jsme byli moc hodní, proto jsme pod stromkem našli mnoho krásných dárků. Tento sváteční den, jsme si příjemně užili a už se těšíme na příští Vánoce v naší školce. Jana Matějíčková, Martina Bílková a Slůňata Recept na kouzelné Vánoce v MŠ Co budete potřebovat? V první řadě 28 šikovných dětí (ideálně ze třídy Lvíčat), výtvarné potřeby různého druhu, stromeček, ozdoby, CD s koledami a cukroví. Jak na to? Domluvíte se s dětmi, jak vyzdobíte třídu a šatnu. My jsme si vybrali téma Bílé Vánoce a tak jsme okna ozdobili vločkami. Počasí nám nepřálo, proto jsme si ze třídy udělali Zimní království a sněhuláky jsme dali také do šatny. Protože prvním mezníkem předvánočního období je Mikuláš, vyvěsili jsme si do šaten vlastnoručně vytvořené čerty, anděly a Mikuláše. Naučili jsme se i básničku, aby nám čertíci odpustili drobné hříchy a zabralo to! Dokonce nás andílci s Mikulášem obdarovali dobrotami a kreativním puzzle, které jsme si s rodiči doma pokreslili dle vlastní fantazie. ako další bod přípravy kouzelných Vánoc jsme si připravili dárky pro maminky a tatínky Zdobili jsme skleněné vánoční stromečky akrylovými barvami. Také jsme vyráběli PF přáníčka a to dokonce dvě. První pro rodiče s rybičkou pro štěstí, druhé pro babičky a dědečky v blízkém domově pro seniory. Ty jsme ozdobili vánočními stromky a srdíčky. Protože prvním mezníkem předvánočního období je Mikuláš, vyvěsili jsme si do šaten vlastnoručně vytvořené čerty, anděly a Mikuláše. Naučili jsme se i básničku, aby nám čertíci odpustili drobné hříchy a zabralo to! Dokonce nás andílci s Mikulášem obdarovali dobrotami a kreativním puzzle, které jsme si s rodiči doma pokreslili dle vlastní fantazie. ako další bod přípravy kouzelných Vánoc jsme si připravili dárky pro maminky a tatínky Zdobili jsme skleněné vánoční stromečky akrylovými barvami. Také jsme vyráběli PF přáníčka a to dokonce dvě. První pro rodiče s rybičkou pro štěstí, druhé pro babičky a dědečky v blízkém domově pro seniory. Ty jsme ozdobili vánočními stromky a srdíčky.

5 Nesmíme zapomenout na zpěv koled a dopis pro Ježíška. To je nezbytné dobře promyslet a informovat v něm Ježíška, co si pod stromečkem přejeme najít. Tomuto tématu jsme se věnovali velice pečlivě povídali jsme si, promýšleli a hlavně kreslili ty správné dárky. Dnes už můžeme říct, že se toto úsilí vyplatilo, protože nám Ježíšek vysněné dárky opravdu přinesl. Neopomenutelnou částí Vánoc je zdobení stromku. To není jen tak, nejprve musíte rozmotat světýlka a rozmístit je na stromeček. Poté přichází na řadu věšení ozdob, kdy si každý vybere ozdobu a najde pro ni na stromku správné místo. Tuto část opakujete tak dlouho, dokud nedojdou ozdoby nebo místo na stromečku. U nás vyšly ozdoby a místa pro ně úplně akorát. Poté umístíte špičku na stromek a stromek ověsíte řetězy, my jsme si vyrobili papírové řetězy a stromečku to v nich moc slušelo. Nyní přichází na řadu nejočekávanější část nadílka. Je vhodné se slavnostně obléknout, přinést s sebou cukroví na ochutnání. Pak už se pustí koledy a všichni usednou k jídlu. Po jídle přichází ta důležitá část: zpěv koled a čekání na zazvonění zvonku, který ohlašuje, že můžeme sundat mašličku ze dveří a podívat se, zda nám i do školky Ježíšek něco přinesl. Když dodržíte přesný výše uvedený postup, je výsledek zaručen my jsme dostali spoustu krásných hraček, stavebnic do školky a dokonce krásnou hru, kterou si každý odnesl domů. Doufáme, že si každý užil nejkrásnější svátky roku stejně kouzelně jako my ve třídě Lvíčat a věříme, že i první týdny v Novém roce jsou plné objevů a radosti. Advent a Vánoce u Tygříků Veronika Chudíková, Radka Bubeníčková a Lvíčata Celý prosinec se nesl v duchu příprav na nejkrásnější svátky v roce. Adventní dobu jsme zahájili výrobou adventního věnce a adventního kalendáře, na kterých se samozřejmě z větší části podílely děti. Ve čtvrtek nás na Babákovce navštívil Mikuláš se svojí družinou čertů a andílků. Čerti vypadali opravdu strašidelně a byli dost hluční, až se pár dětí rozplakalo. Po přednesení básničky Mikuláš, dostaly děti nadílku dobroty a dárek. Další součástí vánočních příprav byly i další společné aktivity zdobení vánočního stromku, příprava těsta a pečení lineckého cukroví, kreslení přáníček pro rodiče, svícny z jablíček a v neposlední řadě malování obrázků s vánoční tématikou. Děti si ozdobili dárek pro rodiče, skleněný zvoneček a věřte, že se nám všem opravdu povedl. Šatnu i třídu jsme si krásně vyzdobili a umocnily tak atmosféru letošních Vánoc. Bohužel nám Matka Příroda nenadělila žádný sníh, a tak jsme si s dětmi nemohli užít ty správné zimní radovánky.

6 Cesta medvídků za historií Prahy V pondělí nastal dlouho očekávaný den D vánoční nadílka. Děti přišly krásně oblečené, přinesly cukroví od maminek na ochutnání, zkrátka slavnostní atmosféra se vším všudy. Pak už netrpělivě čekaly na zazvonění zvonečku. Nejspíš jsme byli všichni moc hodní, protože nám Ježíšek nadělil spoustu dárků. Velikou odměnou za všechnu tu námahu s přípravami Vánoc v MŠ nám byly úsměvem rozzářené dětské tváře. Vánoční atmosféra byla opravu kouzelná a všichni jsme si ji užili! V novém roce přejeme jenom to dobré! Renata Úředníčková a Tygříci V prosinci třída Medvídků opustila na jedno dopoledne mateřskou školu a vydala se na výlet. Cílem jejich výpravy se stalo místo, o kterém si děti s paní učitelkami ve školce povídaly v souvislosti s pověstí o statečném Horymírovi, jeho koni Šemíkovi a z kterého je krásný výhled na stověžatou Prahu. Při výstupu z metra stanice Vyšehrad nás ohromil překrásný výhled na naše hlavní město, právem nazývané Praha stověžatá. Cesta vedla krásným parkem, který zdobily sochy a stará studna, do které jsme mohli nahlédnout. Pohled z hradeb, ze kterých skočil statečný Šemík, vzbuzoval respekt a pro děti byl v tuto chvíli jeho skok něčím neuvěřitelným. Velkým zklamáním byl zavřený kostel a s ním i betlém, na který jsme se moc těšili, protože byl právě čas adventu. Zimní počasí nás zavedlo do útulných prostor s planoucím krbem, kde jsme nad teplým čajem mohli sledovat pořad o historii Vyšehradu. Cestou do MŠ si děti vyprávěly své zážitky, které pak sdělily svým kamarádům a rodičům. Až bude sluníčko více hřát, určitě si tento výlet zopakujeme. Věra Forejtová a Medvídci

7 Tři králové A je to tady, na začátku ledna přicházejí další, téměř pohádkoví králové. Dokonce jsou tři. Ano, Tři králové a nejsou to jen králové, ale i mudrci a učenci. Proto jsme se rozhodli, že se jich zeptáme na to, proč nepadá sníh. Na Babákově se nám dostalo odpovědi. Paní Zima zaspala a je třeba ji vzbudit a připomenout jí, že je zima a je čas sněhových radovánek. Chceme stavět sněhuláky, bobovat na kopečku, pořádat sněhové koulovačky, klouzat se na zamrzlých loužích a také pozorovat padající vločky. Tři králové byli překvapeni, že nám na sněhu tolik záleží, a tak nás požádali, abychom jim vyrobili jejich portrét a každý z nás si měl vyrobit královskou korunu. Dali jsme se proto do práce. Výsledek našeho úsilí se králům líbil a poradili nám, jak paní Zimu vzbudit. Je třeba namalovat obrázky se zimní tématikou, vyrobit papírové sněhuláky, vystříhat sněhové vločky z papíru, vyrobit sněhové koule z papíru a zpívat písničky o zimě. To paní Zimu polechtá, ona se probudí a pošle nám sněhovou nadílku. Jak se nám naše úsilí podařilo, se můžete přesvědčit sami. My jsme byli výsledkem nadšení. Konečně jsme také venku postavili pravého sněhuláka, bobovali jsme na kopci, koulovali se a zkoumali padající sněhové vločky. Zima konečně přišla a zasypala krajinu sněhovými vločkami. Doufáme, že sněhová nadílka ještě neskončila a my si budeme moci i dál užívat zimních radovánek. A kdyby náhodnou ne, víme už, jak paní Zimu probudit. Chceme tímto také poděkovat paní Zimě za její sněhový dárek a Třem králům za dobré rady. Divadla v Babákově Veronika Chudíková a děti z Babákovy Polovina školního roku utekla, a proto vás chceme informovat o tom, která zajímavá divadelní představení děti shlédly, leckdy dokázaly vykouzlit úsměvy na jejich tvářích. V září jsme se s dětmi těšili na pohádku O Smolíčkovi ráno přijelo divadlo a herci se pustili do příprav. Když se děti usadily na židličky, zazvonil zvonec a představení mohlo začít. Klasickou pohádku netřeba příliš dlouze představovat. Neposlušného Smolíčka Pacholíčka zachránil před zlými Jeskyňkami starostlivý jelen. V průběhu představení se děti dozvěděly, že nesmějí nikomu cizímu otvírat dveře a že mají poslouchat rodiče, paní učitelky. Vyslechly si také spoustu veselých písniček a mohutné loutky děti opravdu zaujaly, proto nakonec odměnily herce zaslouženým potleskem.

8 Následující měsíc, , do naší školky přijelo divadlo s představením Plecha a Neplecha v lese. Děti si toto představení opravdu užily. Herci se s dětmi vypravili do lesa a povídali si o stromech, květinách, o vodě a hlavně o zvířátkách. Poodhalili malým divákům, jak se zvířátka chystají na zimu a jak to vypadá, když se probudí ze zimního spánku. Dozvěděli jsme se, jak se správně chovat v lese a pokud jdeme na houby, musíme si dát dobrý pozor na ty jedovaté. Děti se do představení aktivně zapojovaly, zazpívaly si mnoho krásných písniček. Ke správné atmosféře přispělo i množství rekvizit a malované kulisy. V měsíci listopadu děti shlédly pohádku o nezbedné princezně, moudrém dědečkovi, o hloupém Honzovi, který k rozumu přišel, ať chtěl či nechtěl. Toto činoherní představení, inspirováno Ladovými Nezbednými příběhy, neslo název Kouzelné jablíčko. Hlavním hrdinou byl Honza, který byl hloupý tak, že popletl kouzelná jablka. Krávě pak upadl jeden z jejích rohů a místo toho přirostl na čelo princezně. Stačilo ale několik soust vtipné kaše a vše se v dobré obrátilo. Dny adventu jsou pro děti tím nejkrásnějším obdobím roku, které je zakončeno příchodem Štědrého dne. V prosinci jsme se s dětmi těšili na Vánoce a toto čekání nám zpříjemnilo divadelní představení s názvem Vánoce, kouzelný čas. Jak jsme zjistili, nebyli jsme nedočkaví sami. Společně s námi se totiž těšil na Vánoce i Kašpárek, Čertík Uhlík a sněhuláci. Děti si při tomto loutkovém představení vyslechly řadu originálních písniček. Do naší školky zavítalo divadlo i na počátku nového roku. Pohádka s názvem Doktor Honza aneb o zdravém jídelníčku děti pobavila. Komické dialogy herců vykouzlily na tvářích dětí úsměvy. Děti hlavnímu hrdinovi Honzovi po celou dobu fandily a povzbuzovaly ho. Honzovi se nakonec podařilo vyléčit princeznu a naučit ji zdravě jíst. Na závěr zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Představení se dětem evidentně velmi líbilo, protože po skončení pohádky vytrvale tleskaly. Lyžařský výcvik Hned po vánočních prázdninách, v pondělí 6. ledna, se vypravila třída Rybiček, doplněná dětmi z jiných tříd, na Moravskou Boudu v Krkonoších, nedaleko Špindlerova Mlýna, kde to děti již znají z předchozí školy v přírodě. Tentokrát jsme sem však přijeli na lyžařský výcvik. Když jsme viděli sněhové podmínky, nikdo z nás nevěřil, že by zde děti mohly lyžovat. Měli jsme však skutečné štěstí. Hned v pondělí odpoledne už děti jezdily na lopatách a užívaly si čerstvého sněhu, Radka Bubeníčková

9 který v Praze zatím ještě nenapadl. V úterý děti započaly s lyžařským výcvikem a jezdily na lyžích každý den, včetně pátku, kdy jsme se vraceli zpátky domů. Děti byly rozděleny do skupin podle toho, jak dobře lyžují. Lyžařský výcvik vedli zkušení lyžařští instruktoři, kteří za námi dojížděli ze Špindlerova Mlýna. Každá hodina začínala malou rozcvičkou. V závěru lyžařského výcviku dostali malí lyžaři diplom s medailí. Poslední večer se konal malý karneval z vlastnoručně vyrobených masek. Všechny děti byly moc šikovné, takže celý pobyt zvládly bez problémů a zimní hory si fakticky užily. Jana Uhlířová a Rybičky Návštěva prvních tříd v ZŠ Pošepného náměstí Jako každý rok se začátkem ledna, naše paní učitelky vypravily s předškoláky za svými bývalými kamarády, nyní již žáky prvních tříd, do nedaleké základní školy Pošepného náměstí. Děti cestou do prvních tříd procházely chodbami vyzdobenými pracemi školáků. Někteří předškoláci letos seděli ve školních lavicích poprvé a mohli si alespoň na chvíli vyzkoušet, jaké to je být školákem. Někdo dokonce seděl vedle svého kamaráda, se kterým si ještě loni hrál v mateřské škole. V každé třídě dostaly děti od paní učitelky prvňáčků jednoduchý úkol, který každý bez potíží zvládl. V jedné třídě naše děti společně se školáky zpívaly, v další počítaly nebo se učily písmenka. Zpět do mateřské školy se předškoláci vrátili plni zážitků a s ujištěním, že i ony to ve škole zvládnou a ničeho se nemusejí bát. Brzy na to už naši předškoláci zamířili k zápisu a od září se z nich stanou opravdoví školáci. Jana Uhlířová

10 Sportovní hry v tělocvičně základní školy Stejně jako naši sportovci na OH v Soči i naše děti sváděly boje o medaile na dětské olympiádě na ZŠ Pošepného. Stalo se tak ve středu pod taktovkou pana učitele Patky. Na olympiádu byli vysláni předškoláci ze všech třech pracovišť, aby mezi sebou poměřili své síly a bojovali o co nejlepší umístění v duchu fair play. Ihned po příchodu na základní školu se dětí ujaly hostesky - žačky devátých tříd, které je doprovázely během celého olympijského dopoledne. Na malé sportovce ve třech tělocvičnách čekala celá řada sportovních disciplín - houpání na kruzích, slalomový běh, ručkování na hrazdě, skok do dálky, skákání přes švihadlo a mnoho dalších. U každého stanoviště dostaly děti instrukce od žáků devátých tříd a po úspěšném splnění také zápis do osobní kartičky. Po dokončení všech disciplín se sečetly výsledky a na děti čekalo vyhlášení, protože tak jako každá olympiáda i ta naše měla své vítěze, těmi se stali: 1. místo Natálka; 2. místo Kevin; 3. místo - Matyáš. Olympiáda se velmi vydařila, děti si sportování užily a díky profesionální organizaci pana učitele Patky, přátelskému a laskavému přístupu k dětem ze strany žáků základní školy a příjemné atmosféře, která celé dopoledne panovala si svou olympiádu budou jistě dlouho pamatovat. Kulturní okénko z Blatenské Marika Součková Každý měsíc přijíždí do naší mateřské školy pozvaní zájezdní divadlo potěšit svým hereckým uměním malé, ale i velké diváky. V dětech se tak pozvolna vytváří kulturní a estetické cítění, prohlubuje se jejich vztah k dětské literatuře a rozvíjí přirozená fantazie a obrazotvornost. Děti jsou těmi nejvděčnějšími diváky, kteří se rádi nechají unést pohádkovou atmosférou, ale také dokáží pokládat hercům všetečné otázky. Setkání s pohádkou, ať už loutkovou, hudební nebo činoherní, je vždy příjemným zpestřením, které zařazujeme do programu. Po vystoupení s dětmi pohádku kreslíme, povídáme si o ní, seznamujeme se s jejím autorem a třeba si ji i zahrajeme. Z tvorby určené těm nejmenším jsme v prvním pololetí shlédli tato představení:

11 DIVADLO PRUHOVANÉ PANENKY O Červené Karkulce", klasická pohádka pro nejmenší DIVADLO KRAB Otázky netopýra Ušíka"; loutková pohádka s efektivními kulisami DIVADLO NEKLID O Nebojsovi"; poznávali jsme vlastnosti hrdinů DIVADLO BASTA FIDLI O námořníku Čepičkovi"; loutková pohádka hlavně pro kluky, každý z nich se chce stát námořníkem anebo pirátem, vítězí dobro nad zlem DIVADLO PANA KUBCE Kominíček a štěstí"; hudební pohádka, ve které nám kominíček za dobré skutky přinese kousek toho štěstí Okénko pro rodiče Motorický vývoj dítěte Jednou z nejdůležitějších oblastí rozvoje dítěte je oblast pohybová. V posledních letech se však stále častěji upřednostňují jiné činnosti na úkor pohybu, zejména spontánního, nenahraditelného. U dítěte s opožděným či chybným motorickým rozvojem pozorujeme též opoždění v poznávací oblasti. Aktivní motorická činnost rozvíjí osobnost člověka, jeho sebevědomí a sebehodnocení. Její psychický vliv na rozvoj osobnosti člověka je již dávno prokázán. Nezbytné pro správný rozvoj je poskytovat dětem dostatek příležitostí zejména k tzv. přirozeným pohybům, tj. lezení, chůze, běh, skok. Ideální je překonávání přírodních překážek: chůze do a ze svahu, chůze a běh v terénu, skoky a poskoky na pružné travnaté půdě, přelézání padlých kmenů. Skvělá je chůze a běh ve sněhu v zimě, v létě třeba chůze v korytě potoků, po kamenech, po trávě zejména bosky. Dítě, které se nabízeným aktivitám vyhýbá, signalizuje možnou nerovnováhu vývoje. Důležitá je nejen správná diagnostika primárního problému, ale hlavně včasné odhalení prvotních potíží. Podstatnou roli zde hraje informovanost a zájem rodičů a také diagnostická schopnost pedagogů v mateřské škole. Právě oni mohou srovnávat dítě s ostatními v rámci kolektivu stejně starých dětí a vidí, zda dítě zaostává v běžných činnostech. Má-li dítě výraznější potíže s pohybovými činnostmi, může být ostatními vyřazováno z kolektivu, což má negativní vliv na jeho budoucí vývoj. Podle profesora Koláře je známo, že pohybové dovednosti hrají v postavení dítěte ve skupině dětí velkou roli. Děti, které se dostávají na okraj komunikačních vazeb skupiny, se stávají samotářskými a je tedy pravděpodobné, že u některých jedinců nedochází k úplnému rozvoji sociálních dovedností a vytvoření sociální identity. Proto je dobré sledovat varovné signály v projevu dítěte a pozdějším potížím předcházet. Je tedy zřejmé, že pro řešení problémů v souvislosti se správným vývojem dítěte je nutná dobrá spolupráce mezi pedagogy a rodiči. Přestože se každé dítě vyvíjí individuálně, je možné stanovit dobu, kdy děti zpravidla zvládají určité dovednosti. Od tří do pěti let pozorujeme u dětí zlepšení rovnováhy, například při stoji na jedné noze. Dítě je schopné stále složitějších pohybů, jako je přeskok přes překážku, běh, šplh po stromech i chůzi pozpátku. Zlepšuje se při hře s míčem a to v hodu i v chytání a také v kopu do míče. Postupně se vyvíjí i schopnost hry se stavebnicí od jednoduchých staveb po schody z kostek, mosty a složité věže. Ve třech letech dítě obvykle dokáže jezdit na koloběžce či v malém šlapacím autíčku. Od pěti let zdatně řídí kolo. Ačkoli má dítě již od raného věku fyziologicky vyvinutý špetkový úchop, zhruba od tří let by jej mělo začít používat i při držení tužky nebo lžíce. V této době je schopné jednoduché kresby čáranice a kresba se pak dále

12 rychle rozvíjí. V pěti letech už by dítě mělo být schopné i správně stříhat nůžkami. Pro grafomotoriku je důležitý správný úchop. Kvalita úchopu je závislá na uvolnění kloubů, vzájemné koordinaci ruky a oka a na povrchní a hluboké citlivosti. U správně provedeného úchopu musí zaujmout správné a účelné postavení nejen ruka a horní končetina, ale také tělo jako celek. Proto je důležité i správné sezení u práce a jídla. Pro správný vývoj jemné motoriky je nezbytné procvičovat prsty při hrách s korálky, přírodninami a drobnými dílky stavebnic. Pomáhá zapínání knoflíků, vázání kliček, modelování, tvoření v písku. Čím více, tím lépe, ale pozor na únavu dítěte. Je třeba nabízené činnosti střídat a dbát na jejich hravý charakter. Milé maminky a tatínkové, hrajte si se svými dětmi co nejčastěji a na nejbližší volný den naplánujte pěknou rodinnou vycházku do přírody a společně si to pořádně užijte! Dítě s nevyzrálou jemnou motorikou a grafomotorikou nevyhledává činnosti vyžadující obratnost a koordinaci jemných pohybů Takové dítě si nebude hrát se stavebnicemi a nebude vyhledávat rukodělné činnosti, případně v nich bude méně obratné. Kreslení bude takové dítě spíše odmítat. Kresba bude odpovídat dítěti mladšího věku, jak po stránce formální, tak i obsahové. Linie kresby budou kostrbaté, vytlačené a čára bude vedena nerovnoměrně a neplynule. Kresba nám může poskytnout informace o celkové vývojové úrovni jemné motoriky, grafomotoriky, vizuomotoriky o zrakovém a prstovém vnímání, o emocionalitě dítěte, o vztazích a postojích dítěte, je komunikačním prostředkem, může být rehabilitačním a terapeutickým nástrojem. Přestože se každé dítě vyvíjí individuálně, jsme schopni zmapovat zdravý psychomotorický vývoj dětí podle vzorce, kdy je pravděpodobné, že většina dětí má ve stejném věku víceméně stejné základní dovednosti. Samozřejmou podmínkou pro hodnocení je komplexní pohled na dané dítě a podmínky jeho prostředí. Pokud je v některém ohledu výrazněji zpožděné, měl by se problém co nejdříve řešit. Pro budoucí grafomotorické schopnosti dítěte je důležitý též vývoj hrubé motoriky. Není-li správně vytvořená schopnost hrubé motoriky, následně se poruší též vývoj motoriky jemné. Alena Pobudová V Blateňáčku č. 39 NA VIDĚNOU! Mgr. Jana Vaníčková ředitelka školy

Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá

Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá Prosinec - měsíc, kdy se děti asi nejvíce těší na Ježíška, přinesl do naší mateřské školy nejen povídání o předvánočních a vánočních zvycích, poslouchání a zpívání

Více

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Slavnostní zahájení 3.9. Jičín město pohádky Růžovo-oranžový den Krakonošův trojboj 13.9. Jičín - město pohádky Na tento

Více

Základní škola a Mateřská škola Teplice, Koperníkova 2592 portfolio I. stupně zpracovala: Mgr. Alena Štemberová

Základní škola a Mateřská škola Teplice, Koperníkova 2592 portfolio I. stupně zpracovala: Mgr. Alena Štemberová Základní škola a Mateřská škola Teplice, Koperníkova 2592 IČO: 63788152, www.zskopernikova.cz portfolio I. stupně zpracovala: Mgr. Alena Štemberová Na pondělí 21. prosince si paní učitelky pro děti I.

Více

Informace pro rodiče

Informace pro rodiče Informace pro rodiče časopis MŠ Brouček leden 2015 Vydává: Mateřská škola Brouček Prackovice nad Labem Tel: 416 539 112 http://www.msbroucek.eu e-mail: msbroucek@seznam.cz Platby v MŠ Platbu inkasem provedeme

Více

Celoroční projekt MRAVENCI. Letos se inspirujeme mravenci a jiným hmyzem

Celoroční projekt MRAVENCI. Letos se inspirujeme mravenci a jiným hmyzem Celoroční projekt MRAVENCI Letos se inspirujeme mravenci a jiným hmyzem Celoroční projekt MRAVENCI Učíme se, kreslíme: Celoroční projekt MRAVENCI Pozorujeme: Celoroční projekt MRAVENCI Stavíme, stříháme,

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Leden únor 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna pro děti Středa: 9:30 11:30

Více

KRONIKA PROSINEC 2014

KRONIKA PROSINEC 2014 KRONIKA PROSINEC 2014 ADVENTNÍ ČAS Adventní čas jsme rozžali symbolickým rozsvícením první svíčky na adventním věnci. Krásný věnec nám věnovala paní Šoupalová, děkujeme. MIKULÁŠ PŘIŠEL K NÁM S napětím

Více

Převzetí Domova sv. Moniky

Převzetí Domova sv. Moniky KRONIKA 2008 Převzetí Domova sv. Moniky 1. 1. 2008 jsme převzali od Centra zdravotních a sociálních služeb města Liberce Domov pro matky s dětmi v tísni, který dostal jméno Domov sv. Moniky. Maškarní karneval

Více

Tematický plán výchovně vzdělávací práce

Tematický plán výchovně vzdělávací práce Tematický plán výchovně vzdělávací Školní rok 2016 / 2017 1. a 5. oddělení Téma: Cesta napříč kouzelnou přírodou Vychovatelé: Magdalena Skálová, Jana Balounová Září Vstup do kouzelného světa zvířat a přírody

Více

ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK

ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2011 2012 Září Hola, hola školka volá! Začal nový školní rok a dveře naší mateřské školy se opět otevřely. S dětmi, které mateřskou školu již navštěvovaly jsme

Více

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky Projekt Těšíme se na Vánoce III. třída Veverky III. třída Veverky školní rok 2013/ 2014 Projekt: Těšíme se na Vánoce Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Svátky, tradice a lidové

Více

Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj.

Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj. Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Září : Kamaráde, pojď si s námi hrát Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj. - osvojovat si a dodržovat základy společenského chování

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

Plán výchovy a péče Dětská skupina Břežánek SVĚT KOLEM NÁS

Plán výchovy a péče Dětská skupina Břežánek SVĚT KOLEM NÁS Plán výchovy a péče Dětská skupina Břežánek SVĚT KOLEM NÁS Předmět vymezení: Dětská skupina Břežánek Obsah : 1. Úvod 2. Charakteristika, složení skupiny 3. Věcné podmínky 4. Psychosociální podmínky 5.

Více

Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky

Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky Plán výchovy a péče ve Veřejné dětské skupině Želvičky Vznik a provoz veřejné dětské skupiny Želvičky CZ.03.1.51/0.0/0.0/15_035/0001664 Adresa zařízení: Karla Šebora 3, 250 01 Brandýs nad Labem Provozovatel:

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

Plán školní rok

Plán školní rok Plán školní rok 2016 2017 ZÁŘÍ (Podzim) cesta za kamarády 1. 9. Čtvrtek Zahájení školního roku, 27.9. Úterý Plyšáčkův den jednu plyšovou hračku 29. 9. Čtvrtek Maňáskové divadlo Šternberk - 45,--Kč, 8:45

Více

Celoroční plán pro II. oddělení ŠD v Mokrých Lazcích pro šk. rok 2015 / 2016

Celoroční plán pro II. oddělení ŠD v Mokrých Lazcích pro šk. rok 2015 / 2016 ZÁKLADNÍ ŠKOLA MOKRÉ LAZCE příspěvková organizace Hájová 98 747 62 Mokré Lazce, okres Opava Celoroční plán pro II. oddělení ŠD v Mokrých Lazcích pro šk. rok 2015 / 2016 Příloha ŠVP pro Školní družinu v

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě.

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 13.7. 2012 Burza oblečení Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 17.7.2012 Setkání s paní psycholožkou a individuálně jim pomohla s jiným pohledem na problémy,

Více

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli vánoční přáníčka - stříhali, lepili, vyšívali a za pomoci

Více

Stalo se ve školním roce 2009-2010. ŠD Kočička ŠD Sluníčko ŠD Srdíčko

Stalo se ve školním roce 2009-2010. ŠD Kočička ŠD Sluníčko ŠD Srdíčko Stalo se ve školním roce 2009-2010 Zde najdete informace o akcích školních družin, které proběhly v minulém školním roce a byla o nich informace na webových stránkách školy ŠD Kočička ŠD Sluníčko ŠD Srdíčko

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015 Projekt Technické školky MŠ Ostrovačice, květen 2015 V tomto domě je umístěna naše mateřská škola, obecní úřad a také zde sídlí pan starosta Tomáš Hájek, který nás má rád a často se za námi chodí podívat.

Více

PLÁN AKCÍ NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY 2015/2016 ZÁŘÍ 2015

PLÁN AKCÍ NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY 2015/2016 ZÁŘÍ 2015 PLÁN AKCÍ NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY 2015/2016 ZÁŘÍ 2015 Divadlo v MŠ divadlo Silesia Ostrava pohádka Byla jednou koťata 2.9.2015 v 9:00 hod. všechny třídy MŠ Schůze výboru KPŠ 8.9.2015 v 15:00 hod. Výbor KPŠ

Více

PLÁN ŠKOLNÍHO KLUBU PRO ŠKOLNÍ ROK 2016 /2017

PLÁN ŠKOLNÍHO KLUBU PRO ŠKOLNÍ ROK 2016 /2017 PLÁN ŠKOLNÍHO KLUBU PRO ŠKOLNÍ ROK 2016 /2017 Ve školním roce bude školní klub plnit úkoly vyplývající z ŠVP. V průběhu celého školního roku budeme dbát na bezpečnosti děti při všech činnostech. Budeme

Více

Plán práce školního klubu Školní rok 2016/2017

Plán práce školního klubu Školní rok 2016/2017 Základní škola Valašské Meziříčí, Vyhlídka 380, okres Vsetín, příspěvková organizace Plán práce školního klubu Školní rok 2016/2017 Září Zahájení činnosti školního klubu (23. 9. 2013), seznámení s režimem

Více

Roční plán Mateřské školy Daneta. pro školní rok 2016/2017

Roční plán Mateřské školy Daneta. pro školní rok 2016/2017 Roční plán Mateřské školy Daneta pro školní rok 2016/2017 AKTIVITY V MŠ Nadstandardní aktivity Zpívánky Angličtina Muzikoterapie Tvoření Těšíme se na školu Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Charakteristika

Více

ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK

ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2012 2013 ZÁŘÍ Září klepe na vrátka! Konečně se otevřely dveře školky. Děti se nemohly dočkat a do školky se moc těšily. Pomáhaly s adaptací nově příchozích dětí,

Více

Hodnocení akcí za měsíc červen 2016 Oslavy Mezinárodního dne dětí natřikrát

Hodnocení akcí za měsíc červen 2016 Oslavy Mezinárodního dne dětí natřikrát Hodnocení akcí za měsíc červen 2016 Oslavy Mezinárodního dne dětí natřikrát V měsíci červnu jsme měli možnost hned 3x oslavit Den dětí. Poprvé se tomu tak stalo 1. 6. ve venkovních prostorách ZŠ Daneta.

Více

Přehled plánovaných akcí pro rodiče dětí, žáků a ostatní veřejnost období: říjen-prosinec Mateřské školy

Přehled plánovaných akcí pro rodiče dětí, žáků a ostatní veřejnost období: říjen-prosinec Mateřské školy Přehled plánovaných akcí pro rodiče dětí, žáků a ostatní veřejnost období: říjen-prosinec 2016 Mateřské školy Mateřská škola Přerov, Máchova 14 Halloween 2. listopadu 2016 16,00 hod. Dlabání dýní, noční

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: 1.,, Vnitřní řád školní družiny (příloha) 2. Zápisní lístek 3. Pokyny pro zájemce ŠD 4.

Více

Celoroční plán pro I. oddělení ŠD pro šk. r. 2015/2016

Celoroční plán pro I. oddělení ŠD pro šk. r. 2015/2016 ZÁKLADNÍ ŠKOLA MOKRÉ LAZCE příspěvková organizace Hájová 98 747 62 Mokré Lazce, okres Opava Celoroční plán pro I. oddělení ŠD pro šk. r. 2015/2016 Příloha ŠVP pro Školní družinu v Mokrých Lazcích. Specifické

Více

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není odpad. Děti zjistily hravou formou, co to je separace odpadu a kompostování.

Více

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv.

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. PROSINEC Z pohádky do pohádky seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. Štěpán) výroba vánočních předmětů přivítání zimy Prosinec je za vrátky, čekají

Více

Tematický plán výchovně vzdělávací práce

Tematický plán výchovně vzdělávací práce Tematický plán výchovně vzdělávací práce Školní rok 2016 / 2017 4. oddělení Téma: 10 schodů k zábavě Vychovatelé: Mgr. Janka Pelánová, Mgr. Zuzana Fiedlerová ZÁŘÍ Vzájemná komunikace Seznámení s ročním

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: Zápisní lístek (u zápisu) Pokyny pro zájemce ŠD Notýsek školní družiny,,vnitřní řád školní

Více

Z POHÁDKY DO POHÁDKY vytváříme si svou pohádkovou knížku

Z POHÁDKY DO POHÁDKY vytváříme si svou pohádkovou knížku Tematický plán školní družiny 2016/2017 II. oddělení Z POHÁDKY DO POHÁDKY vytváříme si svou pohádkovou knížku Děti bude kaţdý měsíc provázet jiná pohádka, z které si vţdy vytvoří obrázek. V červnu bude

Více

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Mateřská škola Oáza v Praze 12 Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Název: Zvídálkovo putování Naše motto: JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA Jaro chystá radovánky, pro naše kluky i holky Léto sluncem

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Září Cestička do školy Odpočinková činnost- volné rozhovory s dětmi o nových zážitcích,poslech

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

Přišli k nám Tři králové aneb tradice a zvyky

Přišli k nám Tři králové aneb tradice a zvyky KRONIKA 2007 Přišli k nám Tři králové aneb tradice a zvyky Maminky napekly pro Tři krále koláčky. Děti si vyrobily královské čepice, zpívaly koledy a četly příběh Tří králů. Ttříkrálové odpoledne nám ještě

Více

PLÁN ŠKOLNÍHO KLUBU PRO ŠKOLNÍ ROK 2015/2016

PLÁN ŠKOLNÍHO KLUBU PRO ŠKOLNÍ ROK 2015/2016 PLÁN ŠKOLNÍHO KLUBU PRO ŠKOLNÍ ROK 2015/2016 Ve školním roce bude školní klub plnit úkoly vyplývající z ŠVP. V průběhu celého školního roku budeme dbát na bezpečnosti děti při všech činnostech. Budeme

Více

Srdečně zveme na tyto tvořivé akce: Rezervujte si prosím místo min. 3 dny předem.

Srdečně zveme na tyto tvořivé akce: Rezervujte si prosím místo min. 3 dny předem. Rezervujte si prosím místo min. 3 dny předem. VINUTÉ PERLY, čtvrtek 5. 11. 2015 pro dospělé i šikovné starší děti Výroba krásných skleněných vinutých perel na plynovém kahanu. Individuální přístup, max.

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Anglické divadlo (24. září 2012)

Anglické divadlo (24. září 2012) Anglické divadlo (24. září 2012) Jackie and the Giant (1. stupeň) Napínavý příběh o malé dívce Jackie, která prchá před zlým obrem a na své cestě se setkává s obrem hodným, který jí může pomoci. V obřím

Více

Zveme Vás do Police nad Metují. V předvánočním čase vám nabídneme mnoho kulturních akcí, tvořivé dílny, trhy, milá setkání.

Zveme Vás do Police nad Metují. V předvánočním čase vám nabídneme mnoho kulturních akcí, tvořivé dílny, trhy, milá setkání. Zveme Vás do Police nad Metují. V předvánočním čase vám nabídneme mnoho kulturních akcí, tvořivé dílny, trhy, milá setkání. {jathumbnail off} Začneme první adventní nedělí od 10 hodin trhem na polickém

Více

Newsletter Základní školy německo-českého porozumění

Newsletter Základní školy německo-českého porozumění Newsletter Základní školy německo-českého porozumění 12/2015 Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během listopadu, a plán práce na prosinec 2015. Reminiscence

Více

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009. VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009. VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009 VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová Základní škola Dr. Miroslava Tyrše, Česká Lípa, Mánesova 1526, příspěvková organizace Plán

Více

Plán akcí ve školním roce 2011 2012

Plán akcí ve školním roce 2011 2012 Plán akcí ve školním roce 2011 2012 Na školní rok 2011 2012 bylo do mateřské školy zapsáno 25 dětí (11 chlapců a 14 dívek) z toho 6 dětí z Jiříkovic, 15 dětí z Radňovic, 2 z Maršovic a 2 děti z Nové Vsi.

Více

Zprávičky ze školky listopad

Zprávičky ze školky listopad Zprávičky ze školky listopad Tématem měsíce listopadu byla historie, vynálezy a etiketa. Hned první týden jsme začali vznikem života, povídali jsme si o tom, jak lidé žili dříve a hráli jsme si na staré

Více

Roční plán Mateřské školy Daneta. pro školní rok 2015/2016

Roční plán Mateřské školy Daneta. pro školní rok 2015/2016 Roční plán Mateřské školy Daneta pro školní rok 2015/2016 AKTIVITY V MŠ Nadstandardní aktivity Tvoření Angličtina Cvičení s písničkami Muzikoterapie Kouzelná hlína Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Charakteristika

Více

PŘÍLEŽITOSTNÉ AKCE ŠD, AKCE VZTAHUJÍCÍ SE K PROJEKTŮM školní rok 2013/2014

PŘÍLEŽITOSTNÉ AKCE ŠD, AKCE VZTAHUJÍCÍ SE K PROJEKTŮM školní rok 2013/2014 PŘÍLEŽITOSTNÉ AKCE ŠD, AKCE VZTAHUJÍCÍ SE K PROJEKTŮM školní rok 2013/2014 PODZIM: Cestou ke zdraví 24. 10. 2013 Mluvili jsme o důležitosti správné výživy, hygienických návycích, přečetli jsme si pohádky

Více

ZŠ a MŠ Lipová. Přípravka pro předškoláky: strana 1. okres Prostějov, příspěvková organizace

ZŠ a MŠ Lipová. Přípravka pro předškoláky: strana 1. okres Prostějov, příspěvková organizace strana 1 Přípravka pro předškoláky: Přípravka pro předškoláky v lipovské základní škole letos proběhla třikrát, naposled 10. 5. 2016. Předškoláci procvičili grafomotoriku, matematické i jazykové dovednosti,

Více

Strašecí proběhl dne 15.11. turnaj ve vybíjené. Naše družstvo. (4 dívky a 7 chlapců). Do turnaje se. Rakovník a ZŠ Čistá. Hrálo se 2 x 7 minut.

Strašecí proběhl dne 15.11. turnaj ve vybíjené. Naše družstvo. (4 dívky a 7 chlapců). Do turnaje se. Rakovník a ZŠ Čistá. Hrálo se 2 x 7 minut. Dne 14. listopadu proběhly v naší škole třídní schůzky rodičů. Rodiče vyslechli informace týkající se prospěchu a chování žáků. Dozvěděli se o nejdůležitějších akcích školy. Nejlepšími žáky v I. čtvrtletí

Více

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ Bělostná pokrývka krajinu tiše zahalila, nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Všechna srdce se vánoční náladou naplnila Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ LYŽAŘSKÝ KURZ 24. 28. 1. 2011

Více

STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA

STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA LISTOPAD 2016 ŽÁCI ZŠ V měsíci říjnu jsme často chodili do přírody a užívali si podzimního počasí. Zúčastnili jsme se slavnostního

Více

PODZIM - září říjen listopad

PODZIM - září říjen listopad ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY PŘI ZŠ A MŠ ŘEČANY N. L. VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Příloha 2 Ve školním roce 2013/2014 bylo ve školní družině zapsáno celkem 50 dětí z 1. 4. třídy. Otevřena byla 2 oddělení.

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

Datum a název aktivity: 6. 5. 2013 Příprava bramborového salátu

Datum a název aktivity: 6. 5. 2013 Příprava bramborového salátu Zpráva k MZU za období 1. 5. 2013 30. 4. 2014 Dětský domov v Žatci navázal na aktivity realizované v rámci projektu Nový začátek. Pedagogičtí pracovníci se s dětmi pravidelně scházeli jednou měsíčně, vždy

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Eva Zemanová, ředitelka školy a kolektiv učitelek MŠ Kly Úvod Dne 30. 10. 2012 proběhl v naší mateřské škole Projektový den. Celým dnem nás provázela včelka

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

TERMÍN REALIZACE PROJEKTU ÚČASTNÍCI PROJEKTU MÍSTO REALIZACE

TERMÍN REALIZACE PROJEKTU ÚČASTNÍCI PROJEKTU MÍSTO REALIZACE PROJEKT VANOCE 2010 TERMÍN REALIZACE PROJEKTU 16.12. - 22.12.2010 ÚČASTNÍCI PROJEKTU třídy ZŠ SPECIÁLNÍ MÍSTO REALIZACE třída VI. C Klíčové kompetence: v projektu usilujeme především o rozvoj těchto kompetencí:

Více

ZÁŘÍ JSME JEDNA RODINA ŠKOLNÍ DRUŽINA

ZÁŘÍ JSME JEDNA RODINA ŠKOLNÍ DRUŽINA ZÁŘÍ JSME JEDNA RODINA ŠKOLNÍ DRUŽINA pracovně technická činnost obkreslujeme podle šablony estetická zájmová činnost vyrábění obrázků libovolná technika přírodovědná zájmová činnost prohlížení encyklopedie

Více

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými.

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. Celoroční projekt MŠ Sluníčko na rok 2010-2011 Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. ŠVP usiluje v souladu RVP o vytváření klíčových kompetencí: - Kompetence k učení

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015. Informace www.gtmskola.cz Spolupráce s Diakonií ČCE a Kmotrovstvím Vážení rodiče,

Více

Odpoledne s rodiči Tř. Medvídků

Odpoledne s rodiči Tř. Medvídků Odpoledne s rodiči Tř. Medvídků Ke Dni dětí jsme měli připravené indiánské odpoledne na naší nové zahradě, na které jsme se všichni velmi těšili. Děti s rodiči měli plnit různé úkoly a vyrábět si indiánskou

Více

Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886

Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886 Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886 Motto: Všichni bez rozdílu jsme součástí přírody Platnost dokumentu: 4 roky od 1.9.2012

Více

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Číslo: 6 Listopad Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6 Brechtík Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Vážení rodiče, držíte v rukou nové vydání školního časopisu, který je určen Vám i Vašim dětem. Tento časopis

Více

ORGANIZACE ŠKOLNÍHO ROKU 2014/2015

ORGANIZACE ŠKOLNÍHO ROKU 2014/2015 ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VLKOŠ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE Náves 43, 751 19 Vlkoš, tel.: 581 223 030, IČO: 70989362 ORGANIZACE ŠKOLNÍHO ROKU 2014/2015 Základní škola a Mateřská škola Vlkoš, příspěvková

Více

ŠkolÁČEK ČASOPIS O ZŠ A MŠ MĚLNICKÉ VTELNO. Ročník XII.

ŠkolÁČEK ČASOPIS O ZŠ A MŠ MĚLNICKÉ VTELNO. Ročník XII. ŠkolÁČEK ČASOPIS O ZŠ A MŠ MĚLNICKÉ VTELNO Ročník XII. Listopad 2016 Prosinec 2016 Vánoční jarmark Letošní Vánoce se nám přiblížily již v listopadu. neboť první adventní neděle připadla již na 27.listopadu.

Více

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. ÚVOD Odborný tým pracovníků Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, o. p. s. se na základě svých odborných

Více

Projekt Karneval. 2. třída Broučci

Projekt Karneval. 2. třída Broučci Projekt Karneval 2. třída Broučci školní rok 2010/2011 Bělohradská mateřská škola Horní Nová Ves, Lázně Bělohrad Pracoviště Horní Nová Ves Název třídy: Broučci 2. třída Školní rok: 2010/2011 Učitelky:

Více

Třídní vzdělávací program. Školní rok Rok s medvědem. Mateřská škola Nová Dědina, okres Kroměříž

Třídní vzdělávací program. Školní rok Rok s medvědem. Mateřská škola Nová Dědina, okres Kroměříž Třídní vzdělávací program Školní rok 2015-2016 Rok s medvědem Mateřská škola Nová Dědina, okres Kroměříž Věkové složení dětí ve školním roce 2015-2016 6-7 let nar. 1.9.2008 31.8.2009-1 5-6. let nar. 1.9.2009

Více

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary 1. Identifikační údaje Oficiální název : Školní vzdělávací program pro

Více

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII Poznáváme své děti V červnu 2014 jsme získaly finanční prostředky z dotace v oblasti výchovy a vzdělávání Městského úřadu v Příbrami na projekt s názvem Poznáváme své děti. V rámci této dotace na naší

Více

Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice

Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice Školní rok 2009 / 2010 Září 2009 Téma: Pojďte se seznámit Seznámení se školními budovami, režimem a bezpečností při všech akcích ŠD. Seznámení s okolím

Více

PROSINEC MIKULÁŠ VE ŠKOLE

PROSINEC MIKULÁŠ VE ŠKOLE PROSINEC Poslední měsíc roku se nesl i ve škole především ve znamení čekání a těšení se na vánoce. Ať už to byl Mikuláš, Den školy s tradičními trhy, divadelním představením a cheerleadingovým vystoupením

Více

Trutnodráček březen 2015

Trutnodráček březen 2015 Trutnodráček březen 2015 MÍŠA OSLAVIL JEDENÁCTÉ NAROZENINY Jedenácté narozeniny jsme oslavili dortem, písničkou a milými dárečky. Přejeme Míšovi vše nejlepší do života, především pak stálou vnitřní radost.

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Roční plán mateřské školy na školní rok 2011/2012

Roční plán mateřské školy na školní rok 2011/2012 - 1 - Základní škola a mateřská škola, Ostrava- Hrabůvka, Mitušova 8, příspěvková organizace Roční plán mateřské školy na školní rok 2011/2012 Obsah: I. Hlavní cíl výchovné činnosti pro šk.r.2011/ 2012

Více

ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2013 2014

ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2013 2014 ČINNOSTI A AKCE MATEŘSKÉ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2013 2014 ZÁŘÍ HURÁ DO ŠKOLKY! Tak jako každý rok se otevřeli dveře školky a do mateřské školky přišly nejen děti, které mateřskou školu již navštěvovaly, ale

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Leden únor 2009 Pravidelný program Klubu maminek Pohádka Pondělí: 16:00 17:30 Mimísci děti od 3 18 měsíců 17:30 Angličtina pro dospělé Úterý: Středa: 16:00 17:30

Více

A DA. DorIs ŠUMPerK. ZÁŽIteK. tanec ekologie HUDBA. semináře. tábory. středisko volného času. volný ČAs. PřÍroDA. sport. ZÁBAvA

A DA. DorIs ŠUMPerK. ZÁŽIteK. tanec ekologie HUDBA. semináře. tábory. středisko volného času. volný ČAs. PřÍroDA. sport. ZÁBAvA Komenského 810/9 787 01 www.doris.cz středisko volného času a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Doris PoČÍtAČe PřÍroDA ZÁŽIteK HUDBA ZÁBAvA semináře tanec ekologie tábory ZPĚv sport

Více

Do I. třídy byly zakoupeny nové počítače, které se stanou pomocníky při vyučování, ale i ve školní družině.

Do I. třídy byly zakoupeny nové počítače, které se stanou pomocníky při vyučování, ale i ve školní družině. Září 2013 V pátek 27. září proběhla školní drakiáda. Děti s velkým nadšením pouštěly své draky a dráčky. Bylo velmi pěkné, slunečné, ale málo větrné počasí. Akce byla přesunuta na další týden. Do I. třídy

Více

Zdokonalování v oblasti jemné i hrubé motoriky, koordinace pohybu v přírodním terénu

Zdokonalování v oblasti jemné i hrubé motoriky, koordinace pohybu v přírodním terénu 3. INTEGROVANÝ BLOK Název: OBJEVUJI SKRYTÁ TAJEMSTVÍ SVĚTA HLAVNÍ VÝCHOVNĚ VZDĚLÁVACÍ ZÁMĚR Zdokonalování v oblasti jemné i hrubé motoriky, koordinace pohybu v přírodním terénu Rozšiřování poznatků o přírodě,

Více

PROSINEC, LEDEN, ÚNOR 2016 8. vydání

PROSINEC, LEDEN, ÚNOR 2016 8. vydání PROSINEC, LEDEN, ÚNOR 2016 8. vydání Mateřská škola Přeštice, ulice Dukelská 1 Vážení rodiče, opět se společně s námi setkáváte díky časopisu Dukeláček, který Vám i nadále bude přinášet dění v naší mateřské

Více

Časopis naší Mateřinky

Časopis naší Mateřinky Časopis naší Mateřinky Září Prosinec 2014 Co nového u nás v mateřince, aneb je tu další školní rok Začal nový školní rok a i v naší školce se udály mnohé změny. Podařilo se nám pořídit novou Interaktivní

Více

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

Více

Duben jsme zahájili velikonočními prázdninami. Od čtvrtka 2. do pondělí 6. dubna.

Duben jsme zahájili velikonočními prázdninami. Od čtvrtka 2. do pondělí 6. dubna. KRONIKA DUBEN 2015 VELIKONOČNÍ PRÁZDNINY Duben jsme zahájili velikonočními prázdninami. Od čtvrtka 2. do pondělí 6. dubna. TŘÍDNÍ SCHŮZKY V dubnu proběhly individuální rodičovské schůzky. Rodiče prvňáčků

Více

DUBEN Duben se nesl ve znamení tradic

DUBEN Duben se nesl ve znamení tradic DUBEN 2014 Duben se nesl ve znamení tradic STROMEČKY NA SMRTNOU Holky s paní vychovatelkou ve školní družině vytvářely stromečky na smrtnou neděli, která tento rok připadla na neděli 6. dubna. VYNÁŠENÍ

Více

Číslo 3. Ročník III. Březen 2013

Číslo 3. Ročník III. Březen 2013 Redakční rada: Jan Matoušek, Jakub Matoušek, Adéla Šímová, Aneta Camrdová, Barbora Primaková, Kristýna Horáková, Simona Miláčková, Tomáš Matějíček, Michal Vlach Školní ilustrovaný magazín III. základní

Více

Občanské sdružení při Základní škole Jiráskovo náměstí v Hradci Králové

Občanské sdružení při Základní škole Jiráskovo náměstí v Hradci Králové Občanské sdružení při Základní škole Jiráskovo náměstí v Hradci Králové Výroční zpráva o činnosti a hospodaření za rok 2013 Charakteristika sdružení Adresa: Občanské sdružení při Základní škole Jiráskovo

Více

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 Březen 2013 1 ZŠ Jarní 4 5 6 7 8 Téma: MOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA 11 Téma: Z POHÁDKY DO POHÁDKY 12 13 14 15 DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 18 19 20 21 22 Téma: CESTUJEME ZA ZVÍŘÁTKY Z CELÉHO SVĚTA Dráčci

Více

KVĚTEN Vrchol sportovních her 4x4 za účasti našich žáků, výměnné pobyty s partnerskými školami z německého Mellendorfu a Wittenbergu nebo další z barevných dnů v 1.A... To je jen ochutnávka aktivit naší

Více

V pondělí 3. října 2016 Karel IV. očima dětí Výherci v kategorii jednotlivců jsou: Výherci v kategorii kolektivů jsou:

V pondělí 3. října 2016 Karel IV. očima dětí Výherci v kategorii jednotlivců jsou: Výherci v kategorii kolektivů jsou: V pondělí 3. října 2016 v 11 hodin proběhlo v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě slavnostní vyhlášení výherců výtvarné soutěže Karel IV. očima dětí. A zároveň byla tak zahájena výstava k této

Více

V pondělí nás překvapilo příjemné teplo, které s sebou přineslo i velké množství kaluží a mokré všechno, co namočit šlo.

V pondělí nás překvapilo příjemné teplo, které s sebou přineslo i velké množství kaluží a mokré všechno, co namočit šlo. Tento týden jsme strávili v Austrálii. Počasí tomu skoro odpovídalo, v pondělí a v úterý bylo ještě hodně mokro, ale od středy panovalo skoro jarní počasí. Pondělí V pondělí nás překvapilo příjemné teplo,

Více