OBSAH: MATEŘSKÁ ŠKOLA BLATENSKÁ 21 45, PRAHA 4 TELEFON: MOBIL: ŠKOLNÍ JÍDELNA: titt ČÍSLO 38/201 4

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OBSAH: MATEŘSKÁ ŠKOLA BLATENSKÁ 21 45, 1 48 00 PRAHA 4 TELEFON: 272 933 1 37 MOBIL: 724 251 550 ŠKOLNÍ JÍDELNA: 272 933 46 22. titt ČÍSLO 38/201 4"

Transkript

1 titt ČÍSLO 38/201 4 Blateňáček 38. číslo, (únor) MŠ Blatenská 21 45, Praha 4 OBSAH: Nejhezčí vánoční ozdoba Vánoční výstava na MÚ Prahy 11 Vánoční čas Slůňat Recept na kouzelné Vánoce Advent a Vánoce u Tygříků Cesta Medvídků za historií Prahy Tři králové Divadla v Babákově Lyžařský výcvik Návštěva prvních tříd Sportovní hry v základní škole Kulturní okénko z Blatenské Okénko pro rodiče

2 Úspěch v soutěži o nejhezčí vánoční ozdobu Vánoční výstava na místním úřadě Prahy 11 Na podzim loňského roku se některé třídy naší MŠ zúčastnily celorepublikové soutěže o nejhezčí vánoční ozdobu. Již v říjnu začaly paní učitelky společně s dětmi ve své třídě pracovat na vytváření ozdoby, aby se všechny včas dostaly k organizátorům soutěže. Ozdoby byly krásné a daly dětem hodně práce. Celkem se sešlo na ozdob z celé České republiky. A jedna naše zaslaná ozdoba nedopadla vůbec špatně. Sněhulák třídy Rybiček totiž skončil na krásném pátém skončil na krásném pátém místě. Gratulujeme a doufáme, že budeme úspěšní i v dalších soutěžích. Jana Uhlířová Od 4. prosince do v budově ÚMČ Praha 11, Ocelíkova proběhla výstava Vánoce v Blatenské. Vystavovali jsme vánoční a zimní výkresy a keramické andílky dětí z MŠ Blatenská. Vernisáž zahájil vedoucí OŠK pan Cerman Miroslav,PaedDr. a paní ředitelka Mgr. Jana Vaníčková, zazpívaly děti z pěveckého sboru Skřivánek.

3 Mateřská škola Blatenská by chtěla tímto poděkovat ÚMČ Praha 11 za poskytnutí výstavních prostor. Vánoční čas Slůňat Hana Žahourová Jako každý rok se hlavní vánoční čas přibližuje nejprve příchodem čerta a Mikuláše do naší třídy. Tuto událost jsme si společně moc užili. Společně jsme těmto návštěvníkům přednesli básničku a čert nám přečetl listinu hříšníků. Také v letošním roce se našlo pár dětí, ale opravdu jen pár, které se na listině ocitly. Nakonec všechno dobře dopadlo, protože hříšníci slíbili, že se polepší, takže jsme ve třídě zůstali všichni a dokonce jsme dostali odměny v podobě malých dárků. Do vánočního období patří i pečení, proto jsme společně upekli vánoční svícny z perníků a malý dárek pro rodiče. Také jsme malovali na skleněné ozdoby ve tvaru motýlků. Opravdu se nám to povedlo a byl to další krásný dárek pro rodiče, který si odnesli spolu s přáníčkem. V této době jsme nezapomněli ani na zvířátka. Navštívili jsme Krčský les, kde jsme ozdobili vánoční stromek pro zvířátka mrkví, jablky a ořechy. Než přišel velký vánoční den, zpívali jsme a poslouchali koledy, povídali si o zvycích a tradicích Vánoc. A aby nám čekání na Štědrý den ještě lépe ubíhalo, plnili jsme úkoly z adventního kalendáře na interaktivní tabuli. Ani nadílka a vánoční besídka ve školce nechyběla.

4 V tento všemi očekávaný den jsme přišli do školky svátečně oblečeni. Nechyběl stromeček, který jsme si společně ozdobili, nechyběl pochopitelně ani sváteční stůl s pohoštěním, které přinesli rodiče a vyzdobená třída. Při zpěvu koled nás navštívil Ježíšek. Celý rok jsme byli moc hodní, proto jsme pod stromkem našli mnoho krásných dárků. Tento sváteční den, jsme si příjemně užili a už se těšíme na příští Vánoce v naší školce. Jana Matějíčková, Martina Bílková a Slůňata Recept na kouzelné Vánoce v MŠ Co budete potřebovat? V první řadě 28 šikovných dětí (ideálně ze třídy Lvíčat), výtvarné potřeby různého druhu, stromeček, ozdoby, CD s koledami a cukroví. Jak na to? Domluvíte se s dětmi, jak vyzdobíte třídu a šatnu. My jsme si vybrali téma Bílé Vánoce a tak jsme okna ozdobili vločkami. Počasí nám nepřálo, proto jsme si ze třídy udělali Zimní království a sněhuláky jsme dali také do šatny. Protože prvním mezníkem předvánočního období je Mikuláš, vyvěsili jsme si do šaten vlastnoručně vytvořené čerty, anděly a Mikuláše. Naučili jsme se i básničku, aby nám čertíci odpustili drobné hříchy a zabralo to! Dokonce nás andílci s Mikulášem obdarovali dobrotami a kreativním puzzle, které jsme si s rodiči doma pokreslili dle vlastní fantazie. ako další bod přípravy kouzelných Vánoc jsme si připravili dárky pro maminky a tatínky Zdobili jsme skleněné vánoční stromečky akrylovými barvami. Také jsme vyráběli PF přáníčka a to dokonce dvě. První pro rodiče s rybičkou pro štěstí, druhé pro babičky a dědečky v blízkém domově pro seniory. Ty jsme ozdobili vánočními stromky a srdíčky. Protože prvním mezníkem předvánočního období je Mikuláš, vyvěsili jsme si do šaten vlastnoručně vytvořené čerty, anděly a Mikuláše. Naučili jsme se i básničku, aby nám čertíci odpustili drobné hříchy a zabralo to! Dokonce nás andílci s Mikulášem obdarovali dobrotami a kreativním puzzle, které jsme si s rodiči doma pokreslili dle vlastní fantazie. ako další bod přípravy kouzelných Vánoc jsme si připravili dárky pro maminky a tatínky Zdobili jsme skleněné vánoční stromečky akrylovými barvami. Také jsme vyráběli PF přáníčka a to dokonce dvě. První pro rodiče s rybičkou pro štěstí, druhé pro babičky a dědečky v blízkém domově pro seniory. Ty jsme ozdobili vánočními stromky a srdíčky.

5 Nesmíme zapomenout na zpěv koled a dopis pro Ježíška. To je nezbytné dobře promyslet a informovat v něm Ježíška, co si pod stromečkem přejeme najít. Tomuto tématu jsme se věnovali velice pečlivě povídali jsme si, promýšleli a hlavně kreslili ty správné dárky. Dnes už můžeme říct, že se toto úsilí vyplatilo, protože nám Ježíšek vysněné dárky opravdu přinesl. Neopomenutelnou částí Vánoc je zdobení stromku. To není jen tak, nejprve musíte rozmotat světýlka a rozmístit je na stromeček. Poté přichází na řadu věšení ozdob, kdy si každý vybere ozdobu a najde pro ni na stromku správné místo. Tuto část opakujete tak dlouho, dokud nedojdou ozdoby nebo místo na stromečku. U nás vyšly ozdoby a místa pro ně úplně akorát. Poté umístíte špičku na stromek a stromek ověsíte řetězy, my jsme si vyrobili papírové řetězy a stromečku to v nich moc slušelo. Nyní přichází na řadu nejočekávanější část nadílka. Je vhodné se slavnostně obléknout, přinést s sebou cukroví na ochutnání. Pak už se pustí koledy a všichni usednou k jídlu. Po jídle přichází ta důležitá část: zpěv koled a čekání na zazvonění zvonku, který ohlašuje, že můžeme sundat mašličku ze dveří a podívat se, zda nám i do školky Ježíšek něco přinesl. Když dodržíte přesný výše uvedený postup, je výsledek zaručen my jsme dostali spoustu krásných hraček, stavebnic do školky a dokonce krásnou hru, kterou si každý odnesl domů. Doufáme, že si každý užil nejkrásnější svátky roku stejně kouzelně jako my ve třídě Lvíčat a věříme, že i první týdny v Novém roce jsou plné objevů a radosti. Advent a Vánoce u Tygříků Veronika Chudíková, Radka Bubeníčková a Lvíčata Celý prosinec se nesl v duchu příprav na nejkrásnější svátky v roce. Adventní dobu jsme zahájili výrobou adventního věnce a adventního kalendáře, na kterých se samozřejmě z větší části podílely děti. Ve čtvrtek nás na Babákovce navštívil Mikuláš se svojí družinou čertů a andílků. Čerti vypadali opravdu strašidelně a byli dost hluční, až se pár dětí rozplakalo. Po přednesení básničky Mikuláš, dostaly děti nadílku dobroty a dárek. Další součástí vánočních příprav byly i další společné aktivity zdobení vánočního stromku, příprava těsta a pečení lineckého cukroví, kreslení přáníček pro rodiče, svícny z jablíček a v neposlední řadě malování obrázků s vánoční tématikou. Děti si ozdobili dárek pro rodiče, skleněný zvoneček a věřte, že se nám všem opravdu povedl. Šatnu i třídu jsme si krásně vyzdobili a umocnily tak atmosféru letošních Vánoc. Bohužel nám Matka Příroda nenadělila žádný sníh, a tak jsme si s dětmi nemohli užít ty správné zimní radovánky.

6 Cesta medvídků za historií Prahy V pondělí nastal dlouho očekávaný den D vánoční nadílka. Děti přišly krásně oblečené, přinesly cukroví od maminek na ochutnání, zkrátka slavnostní atmosféra se vším všudy. Pak už netrpělivě čekaly na zazvonění zvonečku. Nejspíš jsme byli všichni moc hodní, protože nám Ježíšek nadělil spoustu dárků. Velikou odměnou za všechnu tu námahu s přípravami Vánoc v MŠ nám byly úsměvem rozzářené dětské tváře. Vánoční atmosféra byla opravu kouzelná a všichni jsme si ji užili! V novém roce přejeme jenom to dobré! Renata Úředníčková a Tygříci V prosinci třída Medvídků opustila na jedno dopoledne mateřskou školu a vydala se na výlet. Cílem jejich výpravy se stalo místo, o kterém si děti s paní učitelkami ve školce povídaly v souvislosti s pověstí o statečném Horymírovi, jeho koni Šemíkovi a z kterého je krásný výhled na stověžatou Prahu. Při výstupu z metra stanice Vyšehrad nás ohromil překrásný výhled na naše hlavní město, právem nazývané Praha stověžatá. Cesta vedla krásným parkem, který zdobily sochy a stará studna, do které jsme mohli nahlédnout. Pohled z hradeb, ze kterých skočil statečný Šemík, vzbuzoval respekt a pro děti byl v tuto chvíli jeho skok něčím neuvěřitelným. Velkým zklamáním byl zavřený kostel a s ním i betlém, na který jsme se moc těšili, protože byl právě čas adventu. Zimní počasí nás zavedlo do útulných prostor s planoucím krbem, kde jsme nad teplým čajem mohli sledovat pořad o historii Vyšehradu. Cestou do MŠ si děti vyprávěly své zážitky, které pak sdělily svým kamarádům a rodičům. Až bude sluníčko více hřát, určitě si tento výlet zopakujeme. Věra Forejtová a Medvídci

7 Tři králové A je to tady, na začátku ledna přicházejí další, téměř pohádkoví králové. Dokonce jsou tři. Ano, Tři králové a nejsou to jen králové, ale i mudrci a učenci. Proto jsme se rozhodli, že se jich zeptáme na to, proč nepadá sníh. Na Babákově se nám dostalo odpovědi. Paní Zima zaspala a je třeba ji vzbudit a připomenout jí, že je zima a je čas sněhových radovánek. Chceme stavět sněhuláky, bobovat na kopečku, pořádat sněhové koulovačky, klouzat se na zamrzlých loužích a také pozorovat padající vločky. Tři králové byli překvapeni, že nám na sněhu tolik záleží, a tak nás požádali, abychom jim vyrobili jejich portrét a každý z nás si měl vyrobit královskou korunu. Dali jsme se proto do práce. Výsledek našeho úsilí se králům líbil a poradili nám, jak paní Zimu vzbudit. Je třeba namalovat obrázky se zimní tématikou, vyrobit papírové sněhuláky, vystříhat sněhové vločky z papíru, vyrobit sněhové koule z papíru a zpívat písničky o zimě. To paní Zimu polechtá, ona se probudí a pošle nám sněhovou nadílku. Jak se nám naše úsilí podařilo, se můžete přesvědčit sami. My jsme byli výsledkem nadšení. Konečně jsme také venku postavili pravého sněhuláka, bobovali jsme na kopci, koulovali se a zkoumali padající sněhové vločky. Zima konečně přišla a zasypala krajinu sněhovými vločkami. Doufáme, že sněhová nadílka ještě neskončila a my si budeme moci i dál užívat zimních radovánek. A kdyby náhodnou ne, víme už, jak paní Zimu probudit. Chceme tímto také poděkovat paní Zimě za její sněhový dárek a Třem králům za dobré rady. Divadla v Babákově Veronika Chudíková a děti z Babákovy Polovina školního roku utekla, a proto vás chceme informovat o tom, která zajímavá divadelní představení děti shlédly, leckdy dokázaly vykouzlit úsměvy na jejich tvářích. V září jsme se s dětmi těšili na pohádku O Smolíčkovi ráno přijelo divadlo a herci se pustili do příprav. Když se děti usadily na židličky, zazvonil zvonec a představení mohlo začít. Klasickou pohádku netřeba příliš dlouze představovat. Neposlušného Smolíčka Pacholíčka zachránil před zlými Jeskyňkami starostlivý jelen. V průběhu představení se děti dozvěděly, že nesmějí nikomu cizímu otvírat dveře a že mají poslouchat rodiče, paní učitelky. Vyslechly si také spoustu veselých písniček a mohutné loutky děti opravdu zaujaly, proto nakonec odměnily herce zaslouženým potleskem.

8 Následující měsíc, , do naší školky přijelo divadlo s představením Plecha a Neplecha v lese. Děti si toto představení opravdu užily. Herci se s dětmi vypravili do lesa a povídali si o stromech, květinách, o vodě a hlavně o zvířátkách. Poodhalili malým divákům, jak se zvířátka chystají na zimu a jak to vypadá, když se probudí ze zimního spánku. Dozvěděli jsme se, jak se správně chovat v lese a pokud jdeme na houby, musíme si dát dobrý pozor na ty jedovaté. Děti se do představení aktivně zapojovaly, zazpívaly si mnoho krásných písniček. Ke správné atmosféře přispělo i množství rekvizit a malované kulisy. V měsíci listopadu děti shlédly pohádku o nezbedné princezně, moudrém dědečkovi, o hloupém Honzovi, který k rozumu přišel, ať chtěl či nechtěl. Toto činoherní představení, inspirováno Ladovými Nezbednými příběhy, neslo název Kouzelné jablíčko. Hlavním hrdinou byl Honza, který byl hloupý tak, že popletl kouzelná jablka. Krávě pak upadl jeden z jejích rohů a místo toho přirostl na čelo princezně. Stačilo ale několik soust vtipné kaše a vše se v dobré obrátilo. Dny adventu jsou pro děti tím nejkrásnějším obdobím roku, které je zakončeno příchodem Štědrého dne. V prosinci jsme se s dětmi těšili na Vánoce a toto čekání nám zpříjemnilo divadelní představení s názvem Vánoce, kouzelný čas. Jak jsme zjistili, nebyli jsme nedočkaví sami. Společně s námi se totiž těšil na Vánoce i Kašpárek, Čertík Uhlík a sněhuláci. Děti si při tomto loutkovém představení vyslechly řadu originálních písniček. Do naší školky zavítalo divadlo i na počátku nového roku. Pohádka s názvem Doktor Honza aneb o zdravém jídelníčku děti pobavila. Komické dialogy herců vykouzlily na tvářích dětí úsměvy. Děti hlavnímu hrdinovi Honzovi po celou dobu fandily a povzbuzovaly ho. Honzovi se nakonec podařilo vyléčit princeznu a naučit ji zdravě jíst. Na závěr zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Představení se dětem evidentně velmi líbilo, protože po skončení pohádky vytrvale tleskaly. Lyžařský výcvik Hned po vánočních prázdninách, v pondělí 6. ledna, se vypravila třída Rybiček, doplněná dětmi z jiných tříd, na Moravskou Boudu v Krkonoších, nedaleko Špindlerova Mlýna, kde to děti již znají z předchozí školy v přírodě. Tentokrát jsme sem však přijeli na lyžařský výcvik. Když jsme viděli sněhové podmínky, nikdo z nás nevěřil, že by zde děti mohly lyžovat. Měli jsme však skutečné štěstí. Hned v pondělí odpoledne už děti jezdily na lopatách a užívaly si čerstvého sněhu, Radka Bubeníčková

9 který v Praze zatím ještě nenapadl. V úterý děti započaly s lyžařským výcvikem a jezdily na lyžích každý den, včetně pátku, kdy jsme se vraceli zpátky domů. Děti byly rozděleny do skupin podle toho, jak dobře lyžují. Lyžařský výcvik vedli zkušení lyžařští instruktoři, kteří za námi dojížděli ze Špindlerova Mlýna. Každá hodina začínala malou rozcvičkou. V závěru lyžařského výcviku dostali malí lyžaři diplom s medailí. Poslední večer se konal malý karneval z vlastnoručně vyrobených masek. Všechny děti byly moc šikovné, takže celý pobyt zvládly bez problémů a zimní hory si fakticky užily. Jana Uhlířová a Rybičky Návštěva prvních tříd v ZŠ Pošepného náměstí Jako každý rok se začátkem ledna, naše paní učitelky vypravily s předškoláky za svými bývalými kamarády, nyní již žáky prvních tříd, do nedaleké základní školy Pošepného náměstí. Děti cestou do prvních tříd procházely chodbami vyzdobenými pracemi školáků. Někteří předškoláci letos seděli ve školních lavicích poprvé a mohli si alespoň na chvíli vyzkoušet, jaké to je být školákem. Někdo dokonce seděl vedle svého kamaráda, se kterým si ještě loni hrál v mateřské škole. V každé třídě dostaly děti od paní učitelky prvňáčků jednoduchý úkol, který každý bez potíží zvládl. V jedné třídě naše děti společně se školáky zpívaly, v další počítaly nebo se učily písmenka. Zpět do mateřské školy se předškoláci vrátili plni zážitků a s ujištěním, že i ony to ve škole zvládnou a ničeho se nemusejí bát. Brzy na to už naši předškoláci zamířili k zápisu a od září se z nich stanou opravdoví školáci. Jana Uhlířová

10 Sportovní hry v tělocvičně základní školy Stejně jako naši sportovci na OH v Soči i naše děti sváděly boje o medaile na dětské olympiádě na ZŠ Pošepného. Stalo se tak ve středu pod taktovkou pana učitele Patky. Na olympiádu byli vysláni předškoláci ze všech třech pracovišť, aby mezi sebou poměřili své síly a bojovali o co nejlepší umístění v duchu fair play. Ihned po příchodu na základní školu se dětí ujaly hostesky - žačky devátých tříd, které je doprovázely během celého olympijského dopoledne. Na malé sportovce ve třech tělocvičnách čekala celá řada sportovních disciplín - houpání na kruzích, slalomový běh, ručkování na hrazdě, skok do dálky, skákání přes švihadlo a mnoho dalších. U každého stanoviště dostaly děti instrukce od žáků devátých tříd a po úspěšném splnění také zápis do osobní kartičky. Po dokončení všech disciplín se sečetly výsledky a na děti čekalo vyhlášení, protože tak jako každá olympiáda i ta naše měla své vítěze, těmi se stali: 1. místo Natálka; 2. místo Kevin; 3. místo - Matyáš. Olympiáda se velmi vydařila, děti si sportování užily a díky profesionální organizaci pana učitele Patky, přátelskému a laskavému přístupu k dětem ze strany žáků základní školy a příjemné atmosféře, která celé dopoledne panovala si svou olympiádu budou jistě dlouho pamatovat. Kulturní okénko z Blatenské Marika Součková Každý měsíc přijíždí do naší mateřské školy pozvaní zájezdní divadlo potěšit svým hereckým uměním malé, ale i velké diváky. V dětech se tak pozvolna vytváří kulturní a estetické cítění, prohlubuje se jejich vztah k dětské literatuře a rozvíjí přirozená fantazie a obrazotvornost. Děti jsou těmi nejvděčnějšími diváky, kteří se rádi nechají unést pohádkovou atmosférou, ale také dokáží pokládat hercům všetečné otázky. Setkání s pohádkou, ať už loutkovou, hudební nebo činoherní, je vždy příjemným zpestřením, které zařazujeme do programu. Po vystoupení s dětmi pohádku kreslíme, povídáme si o ní, seznamujeme se s jejím autorem a třeba si ji i zahrajeme. Z tvorby určené těm nejmenším jsme v prvním pololetí shlédli tato představení:

11 DIVADLO PRUHOVANÉ PANENKY O Červené Karkulce", klasická pohádka pro nejmenší DIVADLO KRAB Otázky netopýra Ušíka"; loutková pohádka s efektivními kulisami DIVADLO NEKLID O Nebojsovi"; poznávali jsme vlastnosti hrdinů DIVADLO BASTA FIDLI O námořníku Čepičkovi"; loutková pohádka hlavně pro kluky, každý z nich se chce stát námořníkem anebo pirátem, vítězí dobro nad zlem DIVADLO PANA KUBCE Kominíček a štěstí"; hudební pohádka, ve které nám kominíček za dobré skutky přinese kousek toho štěstí Okénko pro rodiče Motorický vývoj dítěte Jednou z nejdůležitějších oblastí rozvoje dítěte je oblast pohybová. V posledních letech se však stále častěji upřednostňují jiné činnosti na úkor pohybu, zejména spontánního, nenahraditelného. U dítěte s opožděným či chybným motorickým rozvojem pozorujeme též opoždění v poznávací oblasti. Aktivní motorická činnost rozvíjí osobnost člověka, jeho sebevědomí a sebehodnocení. Její psychický vliv na rozvoj osobnosti člověka je již dávno prokázán. Nezbytné pro správný rozvoj je poskytovat dětem dostatek příležitostí zejména k tzv. přirozeným pohybům, tj. lezení, chůze, běh, skok. Ideální je překonávání přírodních překážek: chůze do a ze svahu, chůze a běh v terénu, skoky a poskoky na pružné travnaté půdě, přelézání padlých kmenů. Skvělá je chůze a běh ve sněhu v zimě, v létě třeba chůze v korytě potoků, po kamenech, po trávě zejména bosky. Dítě, které se nabízeným aktivitám vyhýbá, signalizuje možnou nerovnováhu vývoje. Důležitá je nejen správná diagnostika primárního problému, ale hlavně včasné odhalení prvotních potíží. Podstatnou roli zde hraje informovanost a zájem rodičů a také diagnostická schopnost pedagogů v mateřské škole. Právě oni mohou srovnávat dítě s ostatními v rámci kolektivu stejně starých dětí a vidí, zda dítě zaostává v běžných činnostech. Má-li dítě výraznější potíže s pohybovými činnostmi, může být ostatními vyřazováno z kolektivu, což má negativní vliv na jeho budoucí vývoj. Podle profesora Koláře je známo, že pohybové dovednosti hrají v postavení dítěte ve skupině dětí velkou roli. Děti, které se dostávají na okraj komunikačních vazeb skupiny, se stávají samotářskými a je tedy pravděpodobné, že u některých jedinců nedochází k úplnému rozvoji sociálních dovedností a vytvoření sociální identity. Proto je dobré sledovat varovné signály v projevu dítěte a pozdějším potížím předcházet. Je tedy zřejmé, že pro řešení problémů v souvislosti se správným vývojem dítěte je nutná dobrá spolupráce mezi pedagogy a rodiči. Přestože se každé dítě vyvíjí individuálně, je možné stanovit dobu, kdy děti zpravidla zvládají určité dovednosti. Od tří do pěti let pozorujeme u dětí zlepšení rovnováhy, například při stoji na jedné noze. Dítě je schopné stále složitějších pohybů, jako je přeskok přes překážku, běh, šplh po stromech i chůzi pozpátku. Zlepšuje se při hře s míčem a to v hodu i v chytání a také v kopu do míče. Postupně se vyvíjí i schopnost hry se stavebnicí od jednoduchých staveb po schody z kostek, mosty a složité věže. Ve třech letech dítě obvykle dokáže jezdit na koloběžce či v malém šlapacím autíčku. Od pěti let zdatně řídí kolo. Ačkoli má dítě již od raného věku fyziologicky vyvinutý špetkový úchop, zhruba od tří let by jej mělo začít používat i při držení tužky nebo lžíce. V této době je schopné jednoduché kresby čáranice a kresba se pak dále

12 rychle rozvíjí. V pěti letech už by dítě mělo být schopné i správně stříhat nůžkami. Pro grafomotoriku je důležitý správný úchop. Kvalita úchopu je závislá na uvolnění kloubů, vzájemné koordinaci ruky a oka a na povrchní a hluboké citlivosti. U správně provedeného úchopu musí zaujmout správné a účelné postavení nejen ruka a horní končetina, ale také tělo jako celek. Proto je důležité i správné sezení u práce a jídla. Pro správný vývoj jemné motoriky je nezbytné procvičovat prsty při hrách s korálky, přírodninami a drobnými dílky stavebnic. Pomáhá zapínání knoflíků, vázání kliček, modelování, tvoření v písku. Čím více, tím lépe, ale pozor na únavu dítěte. Je třeba nabízené činnosti střídat a dbát na jejich hravý charakter. Milé maminky a tatínkové, hrajte si se svými dětmi co nejčastěji a na nejbližší volný den naplánujte pěknou rodinnou vycházku do přírody a společně si to pořádně užijte! Dítě s nevyzrálou jemnou motorikou a grafomotorikou nevyhledává činnosti vyžadující obratnost a koordinaci jemných pohybů Takové dítě si nebude hrát se stavebnicemi a nebude vyhledávat rukodělné činnosti, případně v nich bude méně obratné. Kreslení bude takové dítě spíše odmítat. Kresba bude odpovídat dítěti mladšího věku, jak po stránce formální, tak i obsahové. Linie kresby budou kostrbaté, vytlačené a čára bude vedena nerovnoměrně a neplynule. Kresba nám může poskytnout informace o celkové vývojové úrovni jemné motoriky, grafomotoriky, vizuomotoriky o zrakovém a prstovém vnímání, o emocionalitě dítěte, o vztazích a postojích dítěte, je komunikačním prostředkem, může být rehabilitačním a terapeutickým nástrojem. Přestože se každé dítě vyvíjí individuálně, jsme schopni zmapovat zdravý psychomotorický vývoj dětí podle vzorce, kdy je pravděpodobné, že většina dětí má ve stejném věku víceméně stejné základní dovednosti. Samozřejmou podmínkou pro hodnocení je komplexní pohled na dané dítě a podmínky jeho prostředí. Pokud je v některém ohledu výrazněji zpožděné, měl by se problém co nejdříve řešit. Pro budoucí grafomotorické schopnosti dítěte je důležitý též vývoj hrubé motoriky. Není-li správně vytvořená schopnost hrubé motoriky, následně se poruší též vývoj motoriky jemné. Alena Pobudová V Blateňáčku č. 39 NA VIDĚNOU! Mgr. Jana Vaníčková ředitelka školy

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky Projekt Těšíme se na Vánoce III. třída Veverky III. třída Veverky školní rok 2013/ 2014 Projekt: Těšíme se na Vánoce Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Svátky, tradice a lidové

Více

Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj.

Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj. Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Září : Kamaráde, pojď si s námi hrát Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj. - osvojovat si a dodržovat základy společenského chování

Více

KRONIKA PROSINEC 2014

KRONIKA PROSINEC 2014 KRONIKA PROSINEC 2014 ADVENTNÍ ČAS Adventní čas jsme rozžali symbolickým rozsvícením první svíčky na adventním věnci. Krásný věnec nám věnovala paní Šoupalová, děkujeme. MIKULÁŠ PŘIŠEL K NÁM S napětím

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

PŘÍLEŽITOSTNÉ AKCE ŠD, AKCE VZTAHUJÍCÍ SE K PROJEKTŮM školní rok 2013/2014

PŘÍLEŽITOSTNÉ AKCE ŠD, AKCE VZTAHUJÍCÍ SE K PROJEKTŮM školní rok 2013/2014 PŘÍLEŽITOSTNÉ AKCE ŠD, AKCE VZTAHUJÍCÍ SE K PROJEKTŮM školní rok 2013/2014 PODZIM: Cestou ke zdraví 24. 10. 2013 Mluvili jsme o důležitosti správné výživy, hygienických návycích, přečetli jsme si pohádky

Více

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli vánoční přáníčka - stříhali, lepili, vyšívali a za pomoci

Více

ZÁŘÍ JSME JEDNA RODINA ŠKOLNÍ DRUŽINA

ZÁŘÍ JSME JEDNA RODINA ŠKOLNÍ DRUŽINA ZÁŘÍ JSME JEDNA RODINA ŠKOLNÍ DRUŽINA pracovně technická činnost obkreslujeme podle šablony estetická zájmová činnost vyrábění obrázků libovolná technika přírodovědná zájmová činnost prohlížení encyklopedie

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě.

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 13.7. 2012 Burza oblečení Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 17.7.2012 Setkání s paní psycholožkou a individuálně jim pomohla s jiným pohledem na problémy,

Více

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ Bělostná pokrývka krajinu tiše zahalila, nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Všechna srdce se vánoční náladou naplnila Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ LYŽAŘSKÝ KURZ 24. 28. 1. 2011

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Září Cestička do školy Odpočinková činnost- volné rozhovory s dětmi o nových zážitcích,poslech

Více

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice

Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice Školní rok 2009 / 2010 Září 2009 Téma: Pojďte se seznámit Seznámení se školními budovami, režimem a bezpečností při všech akcích ŠD. Seznámení s okolím

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2008/2009 číslo: 11

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2008/2009 číslo: 11 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2008/2009 číslo: 11 Obsah: Slovo ředitele školy, čertovská škola, Vánoční koncert, vánoční tvoření, dětská tvorba, vyhodnocení sběru

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: Zápisní lístek (u zápisu) Pokyny pro zájemce ŠD Notýsek školní družiny,,vnitřní řád školní

Více

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv.

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. PROSINEC Z pohádky do pohádky seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. Štěpán) výroba vánočních předmětů přivítání zimy Prosinec je za vrátky, čekají

Více

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Mateřská škola Oáza v Praze 12 Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Název: Zvídálkovo putování Naše motto: JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA Jaro chystá radovánky, pro naše kluky i holky Léto sluncem

Více

Rok 2012/2013 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Terezka Hánová

Rok 2012/2013 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Terezka Hánová Číslo: 4 Únor Rok 2012/2013 MŠ Brno, Brechtova 6 Brechtík Obrázek 1 nakreslila Terezka Hánová Vážení rodiče, držíte v rukou nové vydání školního časopisu, který je určen Vám i Vašim dětem. Tento časopis

Více

Vzdělávací cíle. Objevujeme svět s pohádkovou postavou. 1. třída želvičky Krteček 2. třída slůňata Rákosníček. Tematické celky

Vzdělávací cíle. Objevujeme svět s pohádkovou postavou. 1. třída želvičky Krteček 2. třída slůňata Rákosníček. Tematické celky Objevujeme svět s pohádkovou postavou 1. třída želvičky Krteček 2. třída slůňata Rákosníček Tematické celky Naše školka: Krteček, Rákosníček vítá děti ve školce (já a kamarádi, školka x domov, zážitky

Více

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není odpad. Děti zjistily hravou formou, co to je separace odpadu a kompostování.

Více

Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice. Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima.

Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice. Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima. Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima Školní rok 2009 / 2010 Celoroční hra Charakteristika školní družiny, vybavení Školní

Více

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015 Projekt Technické školky MŠ Ostrovačice, květen 2015 V tomto domě je umístěna naše mateřská škola, obecní úřad a také zde sídlí pan starosta Tomáš Hájek, který nás má rád a často se za námi chodí podívat.

Více

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Číslo: 6 Listopad Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6 Brechtík Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Vážení rodiče, držíte v rukou nové vydání školního časopisu, který je určen Vám i Vašim dětem. Tento časopis

Více

1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut

1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut 1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut Vzájemné seznámení, seznámení s režimem a programy školní družiny Seznámení s provozem ŠJ, stolování Podvodní svět Ilustrace,pohádky,

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY. Září. Říjen

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY. Září. Říjen PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY Září Seznámení s provozem, řádem ŠD a dodržováním bezpečnostních pravidel při všech činností v ŠD. Vzájemné poznávání s dětmi v kolektivu ŠD. kamarádi kolem nás poslech písní: na přání

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: 1.,, Vnitřní řád školní družiny (příloha) 2. Zápisní lístek 3. Pokyny pro zájemce ŠD 4.

Více

Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě,

Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě, Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě, doprovázené promítáním filmů na interaktivní tabuli. Dvojice ochranářů ze společnosti

Více

Chytrá sovička P O S I N E C

Chytrá sovička P O S I N E C Chytrá sovička školkovský časopísek P O S I N E C Za prosincem končí rok, do nového už jen krok. V prosinci jsou Vánoce, přesně jednou po roce. pro dospěláky Vážení rodiče, Největší akcí prosince byla

Více

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009. VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009. VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009 VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová Základní škola Dr. Miroslava Tyrše, Česká Lípa, Mánesova 1526, příspěvková organizace Plán

Více

Roční plán Mateřské školy Daneta. pro školní rok 2015/2016

Roční plán Mateřské školy Daneta. pro školní rok 2015/2016 Roční plán Mateřské školy Daneta pro školní rok 2015/2016 AKTIVITY V MŠ Nadstandardní aktivity Tvoření Angličtina Cvičení s písničkami Muzikoterapie Kouzelná hlína Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Charakteristika

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

Plán práce školní družiny školní rok 2013/2014

Plán práce školní družiny školní rok 2013/2014 ZÁKLADNÍ ŠKOLA, Čs. armády 210 Veselí nad Lužnicí Září, říjen, listopad Plán práce školní družiny školní rok 2013/2014 - seznámení se řádem ŠD a poučení o bezpečnosti v ŠD, s provozem a řádem na školním

Více

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 TÉMA: POHÁDKOVÉ KLÍČE VYPRACOVALA: VED.VYCH. JANA NÁVOJOVÁ ZÁŘÍ 1.) Seznámíme se s žáky první třídy. 2.) Prohlédneme si celou Školní družinu

Více

Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi.

Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi. 7.1. 2013 PEČENÍ ČOKOLÁDOVÝCH MUFFINŮ Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi. 7. 2. 2013 NÁVŠTĚVA NÍZKOPRAHOVÉHO ZAŘÍZENÍ Společně s dětmi jsme navštívili

Více

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslil Vojta Dubný

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslil Vojta Dubný Číslo: 7 Únor Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6 Brechtík Obrázek 1 nakreslil Vojta Dubný Váţení rodiče, drţíte v rukou nové vydání školního časopisu, který je určen Vám i Vašim dětem. Tento časopis bude

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015. Informace www.gtmskola.cz Spolupráce s Diakonií ČCE a Kmotrovstvím Vážení rodiče,

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

2. KVĚTEN HRAVÉ DOPOLEDNE

2. KVĚTEN HRAVÉ DOPOLEDNE Květen 2014 Dubnový obrázek na školním kalendáři z dílny paní vychovatelky Martiny Tiché a dětí ve školní družině vystřídal májový fantaskní obrázek vytvořený speciální výtvarnou technikou, o které se

Více

2. INTEGROVANÝ BLOK. Školní rok 2014/2015 SCHOPNOSTI A DOVEDNOSTI. Název integrovaného bloku: POZNÁVÁM SVÉ TĚLO, SVÉ

2. INTEGROVANÝ BLOK. Školní rok 2014/2015 SCHOPNOSTI A DOVEDNOSTI. Název integrovaného bloku: POZNÁVÁM SVÉ TĚLO, SVÉ Školní rok 2014/2015 2. INTEGROVANÝ BLOK Název integrovaného bloku: POZNÁVÁM SVÉ TĚLO, SVÉ SCHOPNOSTI A DOVEDNOSTI HLAVNÍ VÝCHOVNĚ VZDĚLÁVACÍ ZÁMĚR - Rozvíjení a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé

Více

Deváťácké noviny č. 11; školní rok 2013/2014

Deváťácké noviny č. 11; školní rok 2013/2014 1 ÚVODNÍK Uběhlo čtrnáct dní a my vám přinášíme další číslo Deváťáckých novin. Začátek února se předvedl spíše jarním počasím než zamrzlými rybníky a zasněženou krajinou. Doufáme, že napadne nějaký sníh

Více

Akce školní družiny. Gymnázium, základní škola a mateřská škola Hello s.r.o. Školní rok 2013/2014 ZÁŘÍ. Téma: Plody barevného podzimu

Akce školní družiny. Gymnázium, základní škola a mateřská škola Hello s.r.o. Školní rok 2013/2014 ZÁŘÍ. Téma: Plody barevného podzimu Gymnázium, základní škola a mateřská škola Hello s.r.o. Akce školní družiny Školní rok 2013/2014 ZÁŘÍ Téma: Plody barevného podzimu Tematické vycházky do přírody Pracovní činnosti s přírodními materiály

Více

Roční motivační vzdělávací program

Roční motivační vzdělávací program Roční motivační vzdělávací program Programy a jejich hlavní cíle: seznámení s novým prostředím, s dětmi, s pečujícími osobami adaptace dítěte v novém prostředí, získání pocitu důvěry a bezpečí v novém

Více

ROČNÍ PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINA ŠKOLNÍ ROK 2015/16. 22. základní škola Plzeň, Na Dlouhých 49, příspěvková organizace

ROČNÍ PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINA ŠKOLNÍ ROK 2015/16. 22. základní škola Plzeň, Na Dlouhých 49, příspěvková organizace ŠKOLNÍ DRUŽINA ROČNÍ PLÁN ŠKOLNÍ ROK 2015/16 Motto: Přírody si vážíme, chránit se ji učíme 1. 9. 2015 1 1. CÍL: rozvoj a výchova žáků k smysluplnému využívání volného času výchova k ochraně přírody kooperace

Více

Duben jsme zahájili velikonočními prázdninami. Od čtvrtka 2. do pondělí 6. dubna.

Duben jsme zahájili velikonočními prázdninami. Od čtvrtka 2. do pondělí 6. dubna. KRONIKA DUBEN 2015 VELIKONOČNÍ PRÁZDNINY Duben jsme zahájili velikonočními prázdninami. Od čtvrtka 2. do pondělí 6. dubna. TŘÍDNÍ SCHŮZKY V dubnu proběhly individuální rodičovské schůzky. Rodiče prvňáčků

Více

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015 Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem Září 2015 O čem si přečtete: Zahájení školního roku 2015/2016 Plavání Návštěva útulku

Více

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě Hodiny čtení ve 4. třídě nejsou jen tréninkem a zdokonalováním se v technice čtení. Většina dětí už je výbornými čtenáři, jejich přednes je velmi kvalitní. A že si pamatujeme,

Více

Roční plán mateřské školy na školní rok 2011/2012

Roční plán mateřské školy na školní rok 2011/2012 - 1 - Základní škola a mateřská škola, Ostrava- Hrabůvka, Mitušova 8, příspěvková organizace Roční plán mateřské školy na školní rok 2011/2012 Obsah: I. Hlavní cíl výchovné činnosti pro šk.r.2011/ 2012

Více

ROČNÍ PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY 2012/2013

ROČNÍ PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY 2012/2013 ŠKOLNÍ DRUŽINA PŘI ZÁKLADNÍ ŠKOLE VE ZBÝŠOVĚ, J. A. KOMENSKÉHO 473 ROČNÍ PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY 2012/2013 Hlavní úkoly ŠD ŠD slouží k výchově, vzdělávání a relaxaci dětí. Tvoří mezistupeň mezi výukou

Více

Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OB

Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OB OBECNÍ ŽENKLAVSKÝ ÚŘAD ZPRAVODAJ ŽENKLAVA VYDÁVÁ Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OBČANY PROSINEC 2014 Keramická dílna s rodiči v MŠ Štrůdlování v ZŠ INFORMACE Z OBECNÍHO ÚŘADU 1. Složení obecního zastupitelstva

Více

PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Plán je rozvržen do 4 bloků na 4 roční období: podzim, zima, jaro, léto. Náměty činností v průběhu jednotlivých ročních období Všechny výchovné

Více

Anglické divadlo (24. září 2012)

Anglické divadlo (24. září 2012) Anglické divadlo (24. září 2012) Jackie and the Giant (1. stupeň) Napínavý příběh o malé dívce Jackie, která prchá před zlým obrem a na své cestě se setkává s obrem hodným, který jí může pomoci. V obřím

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více

Děti v MŠ zhlédly v rámci environmentální výchovy výukový pořad Co vyprávěla víla Jarka - Jak koťátko zapomnělo mňoukat.

Děti v MŠ zhlédly v rámci environmentální výchovy výukový pořad Co vyprávěla víla Jarka - Jak koťátko zapomnělo mňoukat. KRONIKA DUBEN 2015 VELIKONOČNÍ POSEZENÍ S RODIČI A PRARODIČI První akcí měsíce dubna v MŠ bylo zakončení projektu Zvyky a tradice naší vesnice Velikonoce. Děti za asistence učitelek a paní kuchařky Helenky

Více

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Mgr.Charlotta Kurcová srpen 2011 březen 2012 Já a můj svět, Prvouka 1. 3.ročník Téma: Zima Podtéma: počasí, vhodné oblečení, svátky v zimě, zimní aktivity a sporty. Anotace:

Více

Sport Atletika. Vybíjená KVĚTEN-ČERVEN 2014. Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1.

Sport Atletika. Vybíjená KVĚTEN-ČERVEN 2014. Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1. KVĚTEN-ČERVEN 2014 Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1. stupně vydali do divadla. Představení bylo o paní Krásihaldě, která měla dvě opice Máňu a Fráňu.

Více

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice Odloučené pracoviště: Mateřská škola Tyršova 304 Tetčice 664 17 Názvy měsíčních tematických celků

Více

Časopis naší Mateřinky

Časopis naší Mateřinky Časopis naší Mateřinky Září Prosinec 2014 Co nového u nás v mateřince, aneb je tu další školní rok Začal nový školní rok a i v naší školce se udály mnohé změny. Podařilo se nám pořídit novou Interaktivní

Více

ZÁŘÍ. Cílem tohoto měsíce je komunikativnost mezi dětmi.

ZÁŘÍ. Cílem tohoto měsíce je komunikativnost mezi dětmi. ZÁŘÍ 1.) Seznámíme se s žáky první třídy. 2.) Prohlédneme si celou Školní družinu (ŠD) a Školní jídelnu (ŠJ). Dohlédneme na správné stolování. 3.) Poučíme žáky o bezpečnosti v prostorách ŠD a ŠJ. Dále

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Březen duben 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna od května pouze za nepříznivého

Více

Projekt Já a moje město. 1. třída Zajíčci. šk. rok 2012/2013

Projekt Já a moje město. 1. třída Zajíčci. šk. rok 2012/2013 Projekt Já a moje město 1. třída Zajíčci šk. rok 2012/2013 Projekt: Já a moje město Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Kdo jsme a kde žijeme Část integrovaného bloku: Já a moje

Více

Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886

Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886 Školní vzdělávací program pro školní družinu Školní družina při Základní škole v Mníšku pod Brdy, Komenského 886 Motto: Všichni bez rozdílu jsme součástí přírody Platnost dokumentu: 4 roky od 1.9.2012

Více

Zvířata domácí, divoká

Zvířata domácí, divoká ZÁŘÍ TÉMA: My se školy nebojíme Začíná škola Zvířata domácí, divoká tělo Přivítání dětí i jejich rodičů ve škole, navození atmosféry důvěry a pohody. Pomoci dětem i rodičům orientovat se v novém prostředí.

Více

MŠ Blatenská 2145, Praha 4

MŠ Blatenská 2145, Praha 4 Blateňáček 29. Číslo, 2011 (březen) MŠ Blatenská 2145, Praha 4 Z OBSAHU: VÁNOCE 2010 U LVÍČAT SLŮŇATA V PROSINCI 2010 ADVENTNÍ VESELENÍ, ANEB TYGŘÍCI SE TĚŠÍ NA JEŽÍŠKA VÝLET DO CENTRA KOALA CAFÉ PROSINEC

Více

Kronika školní rok 2006/2007

Kronika školní rok 2006/2007 Kronika školní rok 2006/2007 Střední škola a Základní škola Pionýrů 767, Frýdek Místek 738 02 pracoviště Pržno Odloučené pracoviště Pržno, Ústav sociální péče Náš Svět. Začal nám Nový školní rok 2006/2007

Více

SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Prosinec 2013 Motto: Učíme se pro život Obsah : Mikulášská nadílka......1 Pečeme Mince pies......2 Anglické vánoce.......3 Vánoční

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014

PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014 PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014 15. 2. a 26. 2. 2014 TVOŘIVÉ ODPOLEDNE PRO SENIORY Pro seniory DPS Hladnovská, Ostrava Muglinov a DPS Heřmanická, Slezská Ostrava jsme přichystali tvořivé odpoledne, ve kterém

Více

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Eva Zemanová, ředitelka školy a kolektiv učitelek MŠ Kly Úvod Dne 30. 10. 2012 proběhl v naší mateřské škole Projektový den. Celým dnem nás provázela včelka

Více

Základní škola. Dolní Vilémovice

Základní škola. Dolní Vilémovice Základní škola Dolní Vilémovice Školní rok 2012 2013 SLOVO ÚVODEM Školní rok 2012 2013 pro malou vilémovskou školičku znamenal mnoho nového. Nová paní ředitelka, nová paní učitelka, vychovatelka Jen ty

Více

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými.

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. Celoroční projekt MŠ Sluníčko na rok 2010-2011 Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. ŠVP usiluje v souladu RVP o vytváření klíčových kompetencí: - Kompetence k učení

Více

Výroční zpráva církevní mateřské školy 2013/14

Výroční zpráva církevní mateřské školy 2013/14 Výroční zpráva církevní mateřské školy 2013/14 Charakteristika církevní mateřské školy Adresa pracoviště: Církevní mateřská škola, Chopinova 463, 739 61 Třinec Telefon: 558 996 480 Provozní doba: pondělí

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ze Slovanu 2013/2014 VÁNOCE OČIMA ŽÁKŮ Matyáš Třasoň, IX. B ŠTĚDRÝ VEČER U NÁS DOMA Letos stejně jako loni začínáme na hřbitově. Dáme věnce, svíčky na hrob, modlíme se jenom

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

Výroční zpráva církevní mateřské školy Třinec Lyžbice

Výroční zpráva církevní mateřské školy Třinec Lyžbice Výroční zpráva církevní mateřské školy Třinec Lyžbice Charakteristika školy Název školy: Církevní základní škola a mateřská škola Třinec, Kaštanová 412 Adresa pracoviště: Církevní mateřská škola, Chopinova

Více

Zajišťujeme dětské narozeninové oslavy!

Zajišťujeme dětské narozeninové oslavy! MATÝSKŮV OBČASNÍČEK Č. 42 LEDEN 2010 NOVINKY V MATÝSKU OD LEDNA 2010: Matýskáček, malý žáček Cena dopolední aktivity pro děti Matýskáček, malý žáček : 100,-/2,5 hodiny V ceně program pro děti, svačinka

Více

Rámcový plán ŠD na školní rok

Rámcový plán ŠD na školní rok Základní škola a Mateřská škola Bohumín tř. Dr. E. Beneše 456 okres Karviná, příspěvková organizace Rámcový plán ŠD na školní rok 2013 2014 V Bohumíně 2. září 2013 Zpracovala Petra Kosarzová, vedoucí ŠD

Více

FOTODOKUMENTACE MŠ VETRNÁ 11 SVITAVY 2014-2015

FOTODOKUMENTACE MŠ VETRNÁ 11 SVITAVY 2014-2015 FOTODOKUMENTACE V MŠ VETRNÁ 11 SVITAVY 2014-2015 CINNOSTI V V A PRÍLEŽITOSTI ANEB V CO DELÁME CELÝ ROK BAREVNÉ DNY ZELENÝ DEN ČERVENÝ DEN MODRÝ ŠMOULÍ DEN PROJEKTOVÉ DNY ŽLUTÝ SLUNÍČKOVÝ DEN KOČIČÍ DEN

Více

Naše 4.třída. Jenda,Radim,Mirek,Tomáš,David,Vojta,Kryštof,Filip, Jirka,Lukáš,Vilda, Tereza,Soňa,Jana,Petra,Martina,Bára,Markéta,Veronika

Naše 4.třída. Jenda,Radim,Mirek,Tomáš,David,Vojta,Kryštof,Filip, Jirka,Lukáš,Vilda, Tereza,Soňa,Jana,Petra,Martina,Bára,Markéta,Veronika Naše 4.třída Jenda,Radim,Mirek,Tomáš,David,Vojta,Kryštof,Filip, Jirka,Lukáš,Vilda, Tereza,Soňa,Jana,Petra,Martina,Bára,Markéta,Veronika Vážení rodiče, v případě,že nesouhlasíte s uvedenými informacemi

Více

ŠKOLNÍ DRUŽINA příloha ŠVP pro školní rok 2013/2014

ŠKOLNÍ DRUŽINA příloha ŠVP pro školní rok 2013/2014 Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice, příspěvková organizace Hlavní 103, 742 83 Zbyslavice, tel.: 558 955 722, IČO: 70 98 13 96 www.zszbyslavice.cz ŠKOLNÍ DRUŽINA příloha ŠVP pro školní rok

Více

Z á k l a d n í š k o l a a m a t eřská škola Měčín příspěvková organizace

Z á k l a d n í š k o l a a m a t eřská škola Měčín příspěvková organizace Téma: Moje škola Seznámení s okolím Měčína Sběr plodin (kaštany, trnky) Výtvarné vyjádření skutečnosti Téma: Barvy podzimu Celoroční spolupráce s Městskou knihovnou Měčín výzdoba, nástěnky Polodenní výlet

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Květen červen 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna od května pouze za nepříznivého

Více

INFORMAČNÍ BULLETIN 2011. Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením DOMEČEK

INFORMAČNÍ BULLETIN 2011. Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením DOMEČEK INFORMAČNÍ BULLETIN 2011 Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením DOMEČEK OBSAH : I. INFORMACE O OBČANSKÉM SDRUŽENÍ I.1 Kontaktní adresy I.2 Základní cíle a předmět činnosti II. INFORMACE O ČINNOSTI

Více

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary 1. Identifikační údaje Oficiální název : Školní vzdělávací program pro

Více

STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST

STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST ŠKOLNÍ ROK 2009/2010 O projektu DOTEK Dům obnovy tradice, ekologie a kultury je projekt Střediska ekologické výchovy

Více

Rámcový plán ŠD na školní rok

Rámcový plán ŠD na školní rok Základní škola a Mateřská škola Bohumín tř. Dr. E. Beneše 456 okres Karviná, příspěvková organizace Rámcový plán ŠD na školní rok 2014 2015 V Bohumíně 1. září 2014 Zpracovala Petra Kosarzová, vedoucí ŠD

Více

Archiv 6. třídy. Mezinárodní matematická soutěž Klokan 6. a 7. ročník kategorie BENJAMÍN obsadil Vláďa Světlík krásné 2. místo. MOC GRATULUJEME.

Archiv 6. třídy. Mezinárodní matematická soutěž Klokan 6. a 7. ročník kategorie BENJAMÍN obsadil Vláďa Světlík krásné 2. místo. MOC GRATULUJEME. Archiv 6. třídy ČERVEN 2011 prohlédněte si aktuální články k těmto akcím 3. 6. Projektový den Děti dětem, aneb Známe své město? 6. 6. Preventivní program Klima třídy /zde klikněte/ 10. 6. Přírodopisná

Více

Vánoce u nás a ve světě

Vánoce u nás a ve světě Rozdělení dílen na projektový den 1. Vánoční ní zvyky Vánoce u nás a ve světě 4. 9. ročník Popis: Vánoční zvyky u nás doma, odlévání plovoucích svíček, ochutnávka cukroví z jiných rodin. psací potřeby,

Více

Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky

Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky Školní rok 2010 2011 Projekt Podzimníček jabloňový Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: My a všechno živé kolem nás Část integrovaného

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII Poznáváme své děti V červnu 2014 jsme získaly finanční prostředky z dotace v oblasti výchovy a vzdělávání Městského úřadu v Příbrami na projekt s názvem Poznáváme své děti. V rámci této dotace na naší

Více

Sankt Gallen Švýcarsko

Sankt Gallen Švýcarsko Sankt Gallen Švýcarsko - Mateřská škola Barevný klíček Vítězná 725 35601 Sokolov Endyšová Jana Hned po příjezdu jsme byly ubytované: v centru města. V průběhu naší stáže jsme vykonávaly hospitace v Primars

Více

ŠKOLNÍ DRUŽINA. příloha ŠVP pro školní rok 2012/2013

ŠKOLNÍ DRUŽINA. příloha ŠVP pro školní rok 2012/2013 Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice, příspěvková organizace Hlavní 103, 742 83 Zbyslavice, tel.: 558 955 722, IČO: 70 98 13 96 www.zszbyslavice.cz ŠKOLNÍ DRUŽINA příloha ŠVP pro školní rok

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více