Vánoční číslo Školního zpravodaje

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vánoční číslo Školního zpravodaje"

Transkript

1 listopad, prosinec 2014 ZŠ Jana Šoupala Vánoční číslo Školního zpravodaje Listopad: v té době i poslední listí padá se stromů. Prosinec: jméno tohoto měsíce pochází od prosa (od prosné kaše), která za starých časů, kdy snad ještě nebylo rozšířeno jedení bramborů, bývala nejčastějším pokrmem lidu.

2 Slovo šéfredaktora Právě jste otevřeli už třetí číslo Školního zpravodaje. I v tomto čísle naleznete spoustu zajímavých článků, vtipů a soutěží. Protože se blíží Vánoce, rozhodli jsme se zaměřit především na téma času vánočního a předvánočního. Dozvíte se ovšem také, jako v každém jiném čísle, o úspěších žáků naší školy, které byly za měsíc listopad opravdu veliké. Poprvé, co píšeme Školní zpravodaj, se nám někdo zapojil do soutěže! Tím odvážlivcem a správným řešitelem byl Martin Souček ze třídy 5. A, za odměnu dostal knihu křížovek a doplňovaček, snad potěšila. Děkujeme za účast a gratulujeme! Doufáme, že stejně jako v každém jiném čísle, si každý najde něco, co by ho zajímalo. Už vás nebudu zdržovat. Přeji vám příjemně prožité vánoční svátky a ať se ve Školním zpravodaji dozvíte zase něco nového. Obsah Slovo šéfredaktora Obsah Věděli jste, že? Rozhovor Co dělat v Ostravě Akce a úspěchy našich žáků Aktuality ze školy Vánoce Soutěž Sport Vtipy Tvorba žáků Šéfredaktor Kij Jan

3 Věděli jste, že Jablka zaženou po ránu únavu lépe než kofein Sloni jsou jediní savci, kteří neumějí skákat! Blechy dokáží skákat do vzdálenosti, která je 350 krát delší než ony samy! Kdo nám nosí dárky? V České republice a na Slovensku nosí dárky Ježíšek (nikdy ho nikdo neviděl, ale při odchodu od stromečku vždy zazvoní na zvoneček), v Rakousku a v Německu je to Weihnachtsmann (má rezavé vlasy, vousy, plášť s kapucí a cestuje na osedlaném větru). Ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a v katolických regionech Německa a Rakouska nosí dárky Christkind (Ježíšek). V Polsku, Řecku a v Nizozemsku naděluje dárky svatý Mikuláš (pl. swiety Mikolaj, h. Sinterklaas), v Dánsku Julemand (podobá se Santa Clausovi). Ve Finsku, stejně jako v USA, Anglii a Irsku přichází s dárky Santa Claus. Ve Švédsku naděluje trpasličí dědeček Jultomte (kdysi byl neviditelný, ale to ho asi nebavilo a tak dnes nosí červený plášť, v každém domě klepe na dveře a ptá se, zda tam žijí nějaké děti), v Bulharsku Děda Koleda. Mravenec unese 50x víc, než sám váží, postrčí 30x větší břemeno a když se otráví nějakým jedem, padá vždy na pravou stranu Lidské oči jsou prakticky stejně velké od narození až do konce života. Lodičky ze skořápek Do skořápek od vlašských ořechů přilepíme malou svíčku a připravíme si větší nádobu s vodou. Každý člen rodiny pustí svoji skořápkovou lodičku. Pokud se lodička drží u břehu, dotyčný zůstane doma, pokud se ale vydá na širou vodu, vydá se do světa. Svítící svíčka znamená zdraví, v opačném případě nás čeká nemoc. Rozkrojení jablíčka Po štědrovečerní večeři se krájí jablíčka, ale napříč, kolmo ke stopce. Ten, kdo ve svém jablku nalezne jadérka ve tvaru hvězdičky, bude po celý rok zdráv. Zkažená nebo shnilá semínka naznačují nemoc, a semínka do tvaru křížku představují to nejhorší.

4 Rozhovor s paní vedoucí školní jídelny, Evou Dvořákovou Neboť je toto číslo vánoční, chtěli bychom vědět, co pro Vás znamenají Vánoce? Vánoce pro mě znamenají klid, pohodu odpočinek, radost z nadšení vnoučat nad dárky, které najdou pod stromečkem a taková ta vánoční atmosféra setkání s rodinou. Pečete ráda cukroví? Kolik druhů umíte upéct? Ano, peču ráda. V současné době, kdy už mám dospělé děti, které nebydlí doma, tak peču méně. Samozřejmě něco málo upeču, ale tak dva druhy: linecké plus vanilkové rohlíčky pro vnuky a také pro nějakou tu návštěvu. A kolik druhů cukroví umím upéct, tak asi šest druhů, taková ta klasika: už zmiňované vanilkové rohlíčky, linecké, kokosové, ořechové pečivo atd. A teď z jiného soudku. Baví Vás vařit? Jste ráda kuchařkou? Vařit mě moc nebaví, spíše ráda peču, ale že bych byla nějaká přebornice v pečení, to nejsem. Zda-li jsem ráda kuchařkou? To ani moc ne. Je vůbec nějaké jídlo, které nerada připravujete? Jídlo, které nerada připravuji, samozřejmě existuje jsou to ryby, hlavně vánoční kapr. A jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo? Moje nejoblíbenější jídlo je taková ta česká klasika smažený vepřový řízek a bramborový salát. Máte jako kuchařka nějaký osvědčený vánoční recept? Na cokoli? Ne, nemám. Možná jeden takový recept na perník, který je opravdu dobrý a poslední asi tři roky ho u nás v jídelně pečeme na den otevřených dveří. Jak nesete vánoční úklid? Uklízíte ráda, nebo se na uklízení díváte s odporem? Vánoční úklid dělám ráda. Při něm si opravdu odpočinu, vypouštím z hlavy práci a jiné drobné starosti, které k životu patří. Uklízím asi čtrnáct dnů. Každý den chvilku, asi po dvou hodinkách. Rozhovor a foto připravil: Jan Kij, (9. A)

5 Vtipy Na Vánoce křičí malý Filípek přes celý byt na maminku u sporáku: Mamí, mamí, stromeček hoří! Říká se, svítí, a ne hoří, poučí ho matka. Chlapeček za chvíli zase začne křičet: Mamí, mamí, záclony už také svítí! Pan učitel se zeptá: Pepíčku, máš v kapse sto korun, deset korun ztratíš. Co máš tedy v kapse? Díru! Na Vánoce se při slavnostní večeři zeptá Pepíček maminky: Máš v krku kost? Ne. Tak na čem ti teda drží hlava? Mámo, cítíš to? Vůně vanilky, vánoční cukroví, Cítím, cítím sousedi se ale mají! Pan Hlavan sedí po Vánocích v hospodě a lamentuje nad nadílkou: Zase jsem dostal košili, a zase s břichem!

6 Sport v naší škole Fotbal Vybraní žáci 8. B a 9. B sehráli v Hlučíně 1. kolo Coca-Cola cupu a z 1. místa postupují do 2. kola. Jen tak dál! Florbal Chlapci 7. B a 8. B obsadili krásné 3. místo ve finále obvodního kola. 3. místo obvodního kola vybojovali také chlapci 8. a 9. ročníků. Ve své kategorii uspěly také dívky 7., 8. a 9. ročníků, které se dočkaly stejného umístění jako chlapci, tedy pěkné 3. místo. Všechna utkání se odehrála v Plesné. Dívkám i chlapcům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy! Skok vysoký 3. místo v této disciplíně ze soutěže na ZŠ Hrdličky patří Matěji Zouharovi z 9. B! Gratulujeme! Halová kopaná Znovu v Plesné a znovu úspěšně reprezentovali chlapci 6., 7. a 8. B. Po tvrdém boji získali 1. místo v městském kole a posupují do kraje!!! Ať se vám daří i nadále! Futsal I v tomto sportu máme úspěšné reprezentanty z řad chlapců 6. a 7. B, kteří z 1. kola, které se konalo na naší škole, postupují do kola 2.! Držíme palce do dalších zápasů!

7 Co dělat v Ostravě a okolí Veřejné bruslení v Karolíně: po - pá hod so ne hod Výstava betlémů Klub Ámos: do , Výstaviště Černá louka Vánoční trhy: Masarykovo náměstí: ČEZ aréna: Novoroční ohňostroj: v 18. hod v Hrabůvce na rondelu. Sobotní ledová párty jízda s rádiem Kiss Morava Ice Arena Karolina: každou sobotu hodin Cena vstupenky: 20 Kč (včetně zapůjčení bruslí) Janek Ledecký Vánoční koncert Kde: Dům kultury Akord Ostrava Zábřeh Kdy: , od 19 hodin Cena: od 250 Kč

8 Soutěž A že se vyplatí soutěžit potvrzuje tato fotka. Vítězi, Martinu Součkovi, gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších soutěžích. A abys měl šanci i ty, tak si pojď s námi zasoutěžit i v tomto čísle. Znáte české vánoční koledy? Doplň chybějící slova z útržků koled. Máš li básnické střevo, slož básničku (písničku, říkanku) a použij v ní slova: Vánoce, dárek, Ježíšek a zlaté prasátko. Zašli nám básničku do redakce, na ovou adresu: a vyhraj zajímavou cenu.

9 Akce a úspěchy našich žáků Matematický šampionát Dne se M. Urban, žák 9. B třídy zúčastnil na Wichterlově gymnáziu Matematického šampionátu a obsadil krásné 24. místo ze 180. Rozhovor s Milanem Urbanem (9. B), úspěšným řešitelem matematického šampionátu. Tohoto matematického šampionátu ses zúčastnil poprvé nebo již po několikáté? O téhle soutěži jsem nikdy nic neslyšel, tudíž jsem se zúčastnil poprvé a můžu říct, že se soutěž moc povedla. Připravoval ses na tuto soutěž? Pokud ano, jak? Abych řekl pravdu, tak jsem se nepřipravoval, protože jsem nevěděl, jaké typy úloh budu řešit. Možná, že kdybych se připravoval, tak se dočkám lepšího umístění. Jaká byla organizace soutěže a jaký byl její průběh? Průběh soutěže byl následující. Prvních čtyřicet minut jsme měli na první 3 úlohy. Poté následoval odpočinek, který trval asi patnáct minut. Na poslední dvě úlohy jsme měli taktéž čtyřicet minut. Než se sečetly všechny výsledky, tak jsme měli malou procházku po Wichterlově gymnáziu, kde jsme chodili po učebnách a dívali se, jak se na tomhle místě učí. Jak byly výsledky sečteny, tak jsme šli do tělocvičny školy a následovalo vyhlašování prvních jedenácti míst. Zdály se ti příklady složité, nebo ne? Nezdály se mi ani lehké a ani moc složité. Pro žáky gymnaziálních tříd příklady moc složitě nevypadaly. Myslím si, že nejvíce problémů nadělaly žákům postupy při zapisování úloh. Jaký typ úloh jsi musel řešit? Týkalo se to většinou slovních úloh. Umístil ses jako 24. ze 180. Jsi spokojený se svým výsledkem? Ano, jsem velmi spokojený. Neočekával jsem takové pěkné umístění. Myslíš, že je pro žáky ZŠ důležité, aby se účastnili těchto soutěží? Na jednu stranu je pěkné zúčastnit se takových soutěží, ale na druhou stranu by se měli žáci zaměřit také na jiné předměty a učit se. I vzdělání je důležité. Zapojíš se do matematické olympiády? Nebyl rok, kdy jsem se nezapojil. To znamená, že se určitě zapojím. Dalších velmi pěkná místa obsadili: L. Musialová (29. místo ), J. Kij (124. místo ), R. Petr (75. místo) ze třídy 9. A, D. Žák (76. místo) a K. Strakoš (82. místo) ze třídy 9. B.

10 Návštěva Geologického pavilonu VŠB-TUO V pondělí navštívili žáci 9. A geologický pavilon na Vysoké škole Báňské, který nese jméno světově uznávaného ložiskového geologa a mineraloga prof. Františka Pošepného. Byla to zajímavá exkurze v rámci výuky přírodopisu. A jak probíhala? Nejprve jsme si vyslechli odborný výklad k některým exponátům. Viděli jsme, jak naleznete zlato v přírodě, jak na vzduchu oxiduje železo a také se nám naskytla příležitost poznat zoopaleontologii, tedy zjednodušeně: zkameněliny. Potom jsme měli možnost prověřit si své znalosti z hodin přírodopisu v praxi. Myslím, že se nám to podařilo a že nyní už všichni vědí, jak vypadá síra, že všechny horniny nejsou stejné a k čemu se využívá hematit. Když se tedy budeme v přírodopise bavit například o halitu, budou, doufám, všichni vědět, jak vypadá. Na článku spolupracovala: Mgr. Kateřina Maturová Den finanční gramotnosti Dne se nás osm, mimořádně nadaných žáků 9. A a 8. A, s doprovodem paní učitelky D. Horákové, vydalo na nezapomenutelnou cestu do Mariánských Hor na úžasnou hru zvanou Finanční gramotnost. Ano zní to tak skvěle, jaké to opravdu bylo. Musím uznat, že to ta škola měla velice dobře zorganizované (od připravených hracích stolů se svými bankéři, až po vlídné občerstvení o přestávce) a celkově z té akce vyzařovala dobrá atmosféra. Na začátku bylo asi deset tříd v jedné velké hale seznámeno s pravidly hry, bylo nám řečeno o co v té hře jde a proč ji vlastně hrajeme, dále padla otázka jestli tu hru někdo někdy hrál a ze všech deseti tříd se přihlásila jenom jedna a mně bylo hned jasné kdo vyhraje. Takže po určení vítĕzů jsme byli přepraveni do haly a hra mohla začít. Po,,pilotní" hře (kde jsme s mým spoluhráčem D. Strkošem pochopili, že jde výhradně o trh s akciemi) jsme se měli připravit na opravdovou hru. Po perném startu, kde jsme použili jinou strategii, než jsme použili v první hře, se všechno zdálo být pro nás v pořádku. Strategie 'akcie' se zdála být velmi výnosnou, ba ne vítěznou. Celková hra, která byla na styl Monopoly a Dostihy a sázky mě naučila, že v životě bude velmi mnoho nežádoucích výdajů a že všechno v životě nejde podle plánu, především s penĕzi je kříž. Ke konci bych chtěl jenom říct, že vyhráli ti, které jsem tipoval a že bych tuto hru vřele doporučil všem, co by si chtěli zkusit jaké to je nakládat s rodinnými úspory, nebo těm co mají velkou zálibu v penězích.

11 Oblastní a krajské kolo v piškvorkách Dne se žáci 9. ročníků zúčastnili soutěže PIŠQWORKY, pořádané na Wichterlově gymnáziu. Do soutěže byly přihlášeny 4 skupiny žáků. Za každou skupinu se muselo složit startovné ve výši 220Kč. Částka byla uhrazena z příspěvků SRPŠ, za což děkujeme. Bojovalo se dlouho a s vypětím všech sil, které přineslo kýžené ovoce. Žáci 9. A třídy vybojovali nádherné 1. místo a postoupili do krajského kola, které se konalo dne na SPŠ elektroniky a informatiky. A co říká kapitán týmu David Marzec o průběhu krajského kola si můžete přečíst zde: My, David Marzec, Lukáš Dostalík, Jakub Kaňkovský, Marek Pščolka a Robin Petr jsme se po výhře oblastního kola v pišqworkách dostali do kola krajského. Při vstupu do místnosti, ve které jsme my, tým 9. D byli jediný tým ze základní školy, jsem já osobně byl vyhecovaný jak nejvíc to šlo, ale ostatní z toho moc nadšení nebyli, hlavně Jakub. Ten předvídal naši prohru už od našeho úspěchu v oblastním kole. Až na to, že jsme prohráli hned ve skupinové fázi a on měl vlastně pravdu, jsem rád, že jsme se tam vůbec dostali. Ostatně, já jsem nebyl slabým článkem týmu. Nechci ukazovat přímo, ale nás pět ví, kdo byl nejslabším článkem. Nepatrný rozdíl v našich schopnostech, který jsme v oblastním kole ani necítili, byl tady, na vyšší úrovni, velmi znát. Všichni z týmu jsme se při nejmenším dohodli na tom, že proti minimálně o 2 roky starším soupeřům jsme moc šancí neměli. K našemu výsledku dodám, že z tří her jsme těsně prohráli dvě a jednou jsme remizovali, takže tak špatní nejsme. Na závěr bych rád řekl, že to pro nás byla příjemná zkušenost a ten den jsme si velmi užili. Autor článku: David Marzec, (9. A) Globetrotter se pět žáků naší školy zúčastnilo soutěže Globetrotter 2014 na Wichterlově gymnáziu. Každý z nich perfektně ovládá anglický jazyk a najde na mapě Austrálii a Nový Zéland. A jakže vlastně soutěž probíhala? Rozdělili nás do tří skupin a pak nám něco řekli k pravidlům. Test byl tvořen poslechem, doplňováním a v neposlední řadě jsme taky zakreslovali do mapy. Jakmile byl test dopsán, dostali jsme krátkou přestávku a potom nás čekala prezentace. Přestože trvala déle než hodinu, byla zajímavá. Prováděl ji profesor z Wichterlova gymnázia, který žil 5 let v Austrálii. Celá přednáška v angličtině!!!! Bylo to super, neboť mluvil zřetelně a srozumitelně. Ale nejlepší na tom je, že jeden z nás to vyhrál! (Lucie Musialová, 9. A). Sdílené první místo obsadil i náš Daniel Strakoš (na fotografii úplně vpravo). Srdečně gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za to, že úspěšně reprezentovali naši školu. Přejeme mnoho dalších úspěchů.

12 Jak se ti soutěž velkově líbila? Rozhovor s vítězem Danem Strakošem: Byla moc pěkně zorganizovaná a myslím, že byla na vysoké úrovni, protože tam bylo hodně jazykově nadaných žáků z ostravských škol. Potom, na konci, jsme měli přednášku, až po tom testu samozřejmě, která byla na velmi, velmi vysoké úrovni a moc se mi líbila. Co jsi vyhrál? Vyhrál jsem knížku, samozřejmě v angličtině, potom jsem vyhrál souhrn anglické gramatiky a blok Wichterlova gymnázia. Jakou zkušenost ti tato soutěž přinesla? Čím tě obohatila?: Dokázal jsem si, že nejen já, ale i většina žáků naší třídy, je schopna velmi kvalitně mluvit anglicky a myslím si, že výhra nebyla jen moji zásluhou, ale také zásluhou p. u. Slabé, protože mě celý druhý stupeň učila zeměpis i angličtinu a domnívám se, že díky ní jsem se dobře naučil anglicky i zeměpis. Na článku spolupracovali: Mgr. Marie Slabá, Lucie Musiálová, Daniel Strakoš KET zkoušky Počátek tohoto nápadu se datuje zhruba na začátek začátku roku 2014, kdy nám p. u. Slabá oznámila, že existuje něco jako Cambridgeské zkoušky, které bychom mohli složit. Probrali jsme to doma s rodiči a náš návrh zúčastnit se těchto zkoušek byl schválen. Následně jsme s p. u. Slabou začali pilovat angličtinu v kroužku English plus, který nás dokonale připravil na zvládnutí zkoušky. Čas utekl rychle a datum zkoušky bylo nadosah. V sobotu absolvovalo deset žáků naší školy, v Knihovně města Ostravy, tuto zkoušku. Zkouška byla rozdělena na tři části: speaking, writing a listening. U speakingu nás zkoušeli dva moc milí pánové. Jeden z nich zapisoval naše odpovědi (gramatickou správnost, naši reakci na otázku) a ten druhý se nás tázal. Po dokončení této části jsme měli přestávku, a tak jsme si šli odpočinout. Přestávka to byla zábavná, neboť jsme měli možnost prolistovat si knihy v britském centru knihovny a nevím proč, ale zasmáli jsme se teda hodně. Od jedné hodiny nás čekal writing. Sedmdesát minut uteklo jako voda. Hned po writingu jsme se sešli, abychom si navzájem řekli naše odpovědi. Po třiceti minutách nastala poslední část listening. Pro někoho byla lehká, pro někoho těžší. Teď už můžeme jen čekat na to, jak nám to dopadne. Myslíte, že jsme to zvládli? Držte nám palce!

13 Jaký je tvůj názor na tuto zkoušku?: Rozhovor s absolventy zkoušky: Jakub Kaňkovský a Ondřej Majkut J. Kaňkovský: Myslím si, že tato zkouška je na velmi vysoké úrovni. Nelituju toho, že jsem se do ní přihlásil, i když jsem ze začátku váhal. A určitě jsem rád, že jsem ji absolvoval. O. Majkut: Zkouška byla poměrně normální, jednoduchá hlavně v první části, a to byl speaking. Jak ses na tuto zkoušku připravoval?: J. Kaňkovský: Připravoval jsem se tak, že jsem se obden podíval na nějaký článek, snažil jsem se ho přeložit, opakoval jsem si různé fráze a trénoval gramatiku. O. Majkut: Připravoval jsem se pomocí kroužku, kam chodili vlastně všichni, co absolvovali certifikát KET a připravoval jsem se i jinak ve škole s p. u. Slabou. Myslíš si, že jsi zkoušku zvládl?: J. Kaňkovský: Tak bylo by to dobré, kdybych to dal, myslím si, že jsem to dal, ale nechci být nějak extra sebevědomý, a tak doufám, že to dopadlo dobře. O. Majkut: Jo. Myslím si, že jsem to všecko udělal. Která část testu byla pro tebe nejtěžší?: J. Kaňkovský: Speaking, protože jsem tam mluvil před lidmi, takže jsem měl obrovskou trému, ale nakonec si myslím, že to dopadlo docela dobře a doufám, že jsem to dal. O. Majkut: Asi nic. Autor článku a rozhovoru: Jan Kij, (9. A) Člověk a tanec Dne byly třídy 6. A, 7. A, 8. B, 9. A a 9. B na akci jménem Člověk a tanec, která se konala na Janáčkově konzervatoři. Taneční vystoupení se konala od 9:00 do 10:00. Ráno si všechny třídy daly sraz u školy, odkud se společně vydaly na autobusovou, nebo tramvajovou zastávku. Cesta byla dlouhá a nepříjemná, protože autobus i tramvaj byli plné cestujících. Když jsme dorazili na konzervatoř, odložili jsme si kabáty a bundy a šli jsme se usadit na místa.

14 Přivítaly nás dvě studentky, které nás seznámily s programem. Všechny taneční čísla předvedli studenti této konzervatoře. Viděli jsme spoustu choreografií, které stavěly na baletu. Všechny byly hezké a zajímavé. Po skončení akce jsme se vrátili do školy a učili jsme se dle rozvrhu. Celá akce se nám líbila a rádi bychom se na Janáčkovu konzervatoř podívali znovu. Autorka článku: T. Kaňkovská (7. A) Stali jsme se učiteli 3. a 4. prosince učili žáci 9. A prvňáky anglicky. Konkrétně se jednalo o Lucii Musiálovou, Veroniku Slavíkovou, Ivanu Langrovou, Gabrielu Košťálovou, Veroniku Kozubkovou, Jakuba Kaňkovského, Jana Kije a Davida Marzece. Opakovaly se barvy, čísla a ještě například školní potřeby. A co vlastně bylo náplní hodiny? Nejprve se prvňáčci rozdělili do tří skupin. V každé skupině byli dva žáci 9. A, kteří se zhruba po deseti minutách střídali. Všichni prvňáky chválili, neboť na to, že se anglicky učí jen pár měsíců, umí toho dost. Každá skupina opakovala něco jiného. Barvy, čísla nebo školní pomůcky. Pokud někdo z prvňáků něco nevěděl, nebo něčemu nerozuměl, deváťáci rádi poradili a společně došli ke správné odpovědi. Někteří se dokonce ptali, kdy je devítka zase přijde učit. Na konci hodiny jsme si společně všichni zazpívali a všichni prvňáčci si odnesli z těchto hodin jedničku. Hodiny strávené s prvňáky jsme si moc užili a doufáme, že nebyly poslední. Rádi bychom si to zopakovali, neboť nás to moc bavilo. Autor článku: Jan Kij, (9. A)

15 Aktuality u nás ve škole Jsme na FACEBOOKU dej nám to se mi líbí Základka roku 2015 Jestli jsi v naší škole spokojený a líbí se ti u nás, hlasuj pro ZŠ Jana Šoupala do 15. ledna 2015 na První školní ples Naše škola ve spolupráci se Sdružením rodičů pořádá 1. Školní ples. Termín konání: sobota od 19:00 hod. Místo konání: Rock & Roll GARAGE Restaurant & music club Ostrava - Martinov Cena vstupenky s místenkou: 200,- Kč Živá hudba a "Praskání Rosti Petříka", který bude celý večer moderovat Tombola Prodej vstupenek v kanceláři školy, bližší informace na telefonních číslech nebo Zveme všechny rodiče a příznivce školy k účasti!!!

16 Zápisy do 1. ročníku Několik důvodů proč k nám: Jste li s touto nabídkou spokojeni, přijďte s Vašim dítětem na zápis, dne od hodin nebo od hodin.

17 Vánoce, vánoční čas, zvyky a tradice Vánoce jsou křesťanským svátkem, připomínají narození Ježíše Nazaretského, dle Nového zákona, narozeného v Betlémě zřejmě v roce 1 našeho letopočtu. Datum narození se traduje na 25. prosince. Všeobecně se Vánoce začaly slavit v 7. století našeho letopočtu. Vánocům předchází doba adventní, což jsou 4 neděle před vánočními svátky. V tomto období by se měl člověk duchovně připravovat na Vánoce, měl by rozjímat a v pokoře očekávat příchod Spasitele. V dnešní době je advent spojen s pečením cukroví, vánočním úklidem, výzdobou domů a samozřejmě s psaním dopisů Ježíškovi Středověké Vánoce. V předvečer narození Páně, tedy 24. prosince, chodili a kalendovali (koledovali) kněží a žáci po domech svých věřících. Domy byly zdobeny chvojím jehličnanů. Mezi běžné pokrmy v té době o Vánocích patřily oplatky, které se podávaly jako první chod, s medem, ale také s česnekem (byl považován za mocnou a ochrannou bylinu), s bylinkami, šípky nebo jinými plody. K večeři se také podávala krupičná, hrachová nebo prosná kaše. Tento pokrm měl být symbolem hojnosti. Čeští křesťané se v předvečer Vánoc postili (nejedli až do hvězdy tedy do první hvězdy. Děti dobří křesťané strašili, že přijde o Štědrém večeru svatý Šprech a provrtá jim břicho, aby zjistil, zda se řádně postili. Z tohoto období je rovněž popsán zvyk obdarovávat blízké, předávat jim příjemné a vybrané věci a zvláště vonné, vložené mezi dvěma krásnými miskami. Podle zdroje někdy ovšem nikoliv pro potěšení jiných a na památku narození Ježíše, ale proto, aby dárci měli celý rok štěstí. Vánoční stromek. Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z německých měst. Katolická církev považovala zpočátku zdobení stromů za pohanský zvyk. V mnohém měla pravdu. Germánské kmeny prý tak kdysi o zimním slunovratu uctívaly boha Wotana. Podobně i Keltové ozdobenými stromky či větvemi uctívali boha Slunce. V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Vánoční stromečky pronikaly do našeho prostředí pomalu, až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev. Dárky. Předávání darů byl běžný zvyk u římské oslavy Saturnálií, starobylého svátku, který se konal na konci prosince. Tím se mohly inspirovat vánoční zvyky. Tradice, podle které si lidé na Vánoce dávají dárky, je spojena s postavou Svatého Mikuláše (ale i jinými postavami). Je tomu tak podle některých zdrojů na památku toho, že tři mudrcové z Východu přinesli novorozenému Ježíšovi ke kolébce jako dary zlato, kadidlo a myrhu. Kdo nosí dárky u nás, v Německu, Anglii, nebo třeba v Itálii? Podívej se dále do časopisu!

18 Česky: Sláva už je sníh, jedem na saních, kluci křičí, zvonek zní, jenom táta ztich. Kouká na syna, uši napíná, co to slyší v rolničkách? Na co vzpomíná? Rolničky, rolničky, kdo pak vám dal hlas? Kašpárek maličký nebo děda Mráz? Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich? Maminčiny písničky Vánoce a sníh. Anglicky: Dashing through the snow In a one-horse open slech Over the fields we go Laughing all the way Bells on Bobs tail ring Making spirits bright What fun it is to ride and sing A sleighing song tonight Německy: Ein kleiner weißer Schneemann der steht vor meiner Tür, ein kleiner weißer Schneemann der stand gestern noch nicht hier, und neben dran der Schlitten, der lädt uns beide ein, zur aller ersten Schlittenfahrt ins Märchenland hinein. Jingle bells Jingle bells Jingle all the way! Oh what fun it is to ride In One-horse open slech Jingle Bells, Jingle Bells, klingt es weit und breit. Schön ist eine Schlittenfahrt im Winter wenn es schneit. Jingle Bells, Jingle Bells, klingt es weit und breit. Mach' mit mir 'ne Schneeballschlacht, der Winter steht bereit!

19 Tvorba našich žáků Anketa o Větrníkovém dnu a Vánočních řemeslech

20 Veselé Vánoce a šťastný nový rok! Přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků, bohatou nadílku pod stromečkem, kapra bez kostí a v novém roce dětem spoustu jedniček a rodičům méně starostí! Šéfredaktor: Jan Kij (9. A) Vaše redakce Fotografka, redaktorka: Veronika Kozubková (9. A) Fotografka, redaktorka: Kateřina Mičeková (6. A) Kritik, redaktor sporťák : Dominik Gomola (6. B) Kritik, redaktor sporťák : Pavel Gromnica (6. B) Výtvarník, redaktor: Jan Skácel (6. B) Dále spolupracovali: Darina Horáková Kateřina Maturová Marie Slabá Anna Šelongová Radim Plaskura Martin Šubrt Poděkování patří také všem, kteří poskytli rozhovory a všem, kteří napsali komentáře k akcím, jichž se zúčastnili.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_17 Autor Mgr. Kateřina

Více

Příprava na Vánoce. Mikuláš

Příprava na Vánoce. Mikuláš Příprava na Vánoce Advent Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

VÁNOCE. Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763. Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2.

VÁNOCE. Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763. Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2. VÁNOCE Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2. ročník Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:

Více

CZ.1.07/1.4.00/21.1920

CZ.1.07/1.4.00/21.1920 VÁNOCE V EVROPĚ Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_17_19 Tématický celek: Evropa a Evropané Autor: Hana Londová Datum:

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

Oprava chybné prezentace

Oprava chybné prezentace Oprava chybné prezentace Úkol: Opravte chyby ve vytvořené prezentaci. č. 13 název anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu druh interaktivity Oprava chybné prezentace Žáci sami pracují na jednotlivých

Více

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Gymnázium a obchodní akademie Chodov Gymnázium a obchodní akademie Chodov Smetanova 738, 357 35 Chodov Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0367 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitňování výuky prostřednictvím ICT Pořadí šablony a sada: 19. Rozvoj

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

BÁSNIČKY VÁNOCE JSOU TADY...

BÁSNIČKY VÁNOCE JSOU TADY... REDAKČNÍ RADA Hana Fröhlichová (4.A) Jana Hanzlíková (4.A) Matěj Mach (4.A) David Veltruský (5.A) Tereza Poštulková (5.A) Klára Červenková (5.A) Tereza Šobková (5.A) Eliška Suldovská (6.A) Veronika Břendová

Více

Dej bůh štěstí tomu domu

Dej bůh štěstí tomu domu Dej bůh štěstí tomu domu Dej bůh štěstí tomu domu, my zpíváme, víme komu. Malému děťátku, Kristu Jezulátku, dnes v Betlémě narozenému. On rozdává štědrovničky, jabka, hrušky i trojníčky. Za naše zpívání,

Více

Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě,

Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě, Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě, doprovázené promítáním filmů na interaktivní tabuli. Dvojice ochranářů ze společnosti

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Mgr.Charlotta Kurcová srpen 2011 březen 2012 Já a můj svět, Prvouka 1. 3.ročník Téma: Zima Podtéma: počasí, vhodné oblečení, svátky v zimě, zimní aktivity a sporty. Anotace:

Více

7. vydání - listopad 2007

7. vydání - listopad 2007 7. vydání - listopad 2007. Ve druhém kole soutěžilo 13 žáků. Čekaly na ně příklady z učiva 6. třídy, násobení, sčítání, zaokrouhlování, slovní úloha a jeden úkol z geometrie. Většina z nich prokázala velmi

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

(Vánoce) Vánoce ve Francii. Vánoce v Austrálii Vánoce v Číně v Rusku. v Německu ve Španělsku. v Grónsku. v USA

(Vánoce) Vánoce ve Francii. Vánoce v Austrálii Vánoce v Číně v Rusku. v Německu ve Španělsku. v Grónsku. v USA (Vánoce) Zjisti jak a kdy se slaví Vánoce nebo konec roku u vás, v Brazílii. Vyrob pozvánku k vám pro děti z Česka. Napiš na ni, co je pro vaši zemi zajímavé a typické. Vánoce ve Francii Vánoce v Austrálii

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ze Slovanu 2013/2014 VÁNOCE OČIMA ŽÁKŮ Matyáš Třasoň, IX. B ŠTĚDRÝ VEČER U NÁS DOMA Letos stejně jako loni začínáme na hřbitově. Dáme věnce, svíčky na hrob, modlíme se jenom

Více

Děti a tety z našeho Domova:

Děti a tety z našeho Domova: Všichni jsme prožívali vánoční svátky se svými blízkými, ať už doma nebo na našem Domově. Mnozí z vás o svých Vánocích napsali a namalovali hezké příspěvky: Děti a tety z našeho Domova: Na Štědrý den se

Více

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky Projekt Těšíme se na Vánoce III. třída Veverky III. třída Veverky školní rok 2013/ 2014 Projekt: Těšíme se na Vánoce Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Svátky, tradice a lidové

Více

Symboly Vánoc v rodinách

Symboly Vánoc v rodinách Symboly Vánoc v rodinách Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_13_03 Tématický celek: Rodina a finance Autor: PaedDr.

Více

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli vánoční přáníčka - stříhali, lepili, vyšívali a za pomoci

Více

Vánoční téma 5 Kč ŠKOLNÍ ČASOPIS. prosinec 2013

Vánoční téma 5 Kč ŠKOLNÍ ČASOPIS. prosinec 2013 Vánoční téma 5 Kč ŠKOLNÍ ČASOPIS prosinec 2013 1 Časopis pro Vás připravili: Kryštof Ptáček, 3.A František Procházka, 3.A Jan Kapinus, 3.A Milí spolužáci, milé paní učitelky! Je tu už druhý díl našeho

Více

ŘEPINY 5. aneb páťáci v akci ~ 1 ~ ročník 2013 30.11.2013 číslo 1 NOVINKY VE ŠKOLE. NACVIČUJEME Barbora Jásková PŘEDMĚTY VE ŠKOLE

ŘEPINY 5. aneb páťáci v akci ~ 1 ~ ročník 2013 30.11.2013 číslo 1 NOVINKY VE ŠKOLE. NACVIČUJEME Barbora Jásková PŘEDMĚTY VE ŠKOLE ŘEPINY 5 aneb páťáci v akci ročník 2013 30.11.2013 číslo 1 Vážení čtenáři, dostáváte do rukou první číslo našeho školního časopisu, který pro vás připravuje novinářský kroužek při Základní škole a Mateřské

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Už brzy budou! DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL. autor Mgr. Šárka Štěpánková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace. předmět Český jazyk. ročník 2.

Už brzy budou! DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL. autor Mgr. Šárka Štěpánková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace. předmět Český jazyk. ročník 2. Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Už brzy

Více

Ga Ma Ja!! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA

Ga Ma Ja!! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA Milí čtenáři. Představujeme vám poslední číslo roku 201 4. Chtěla bych vám jménem celé redakce popřát nejen, ať se vám líbí, co naši redaktoři pro vás napsali,

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Anglické divadlo (24. září 2012)

Anglické divadlo (24. září 2012) Anglické divadlo (24. září 2012) Jackie and the Giant (1. stupeň) Napínavý příběh o malé dívce Jackie, která prchá před zlým obrem a na své cestě se setkává s obrem hodným, který jí může pomoci. V obřím

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Fokus divadlo 2014. Barbora Genserová, studentka 5.B, se v silné konkurenci studentů středních škol umístila na 3. místě. Blahopřejeme!

Fokus divadlo 2014. Barbora Genserová, studentka 5.B, se v silné konkurenci studentů středních škol umístila na 3. místě. Blahopřejeme! Fokus divadlo 2014 Pod tímto názvem Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě vyhlásila na podzim 1. ročník soutěže o nejlepší divadelní recenzi a kritiku. Jelikož se v literárním semináři

Více

Vánoční zvyky. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Irena Paulová.

Vánoční zvyky. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Irena Paulová. VY_32_INOVACE_PRV_ 484 Vánoční zvyky Autor: Irena Paulová,Mgr Použití: 2.ročník Datum vypracování: 9. 12. 2012 Datum pilotáže: 11. 12. 2012 Metodika: Pomocí obrázků a s využitím zkušeností dětí z rodiny

Více

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě Hodiny čtení ve 4. třídě nejsou jen tréninkem a zdokonalováním se v technice čtení. Většina dětí už je výbornými čtenáři, jejich přednes je velmi kvalitní. A že si pamatujeme,

Více

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Evropa na dosah - závěrečná zpráva projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Dne 9.května 2013 se na naší škole uskutečnil celoškolní projektový den pod názvem Evropa

Více

Účast na sportovních akcích ZŠ ZAŠOVÁ (září-listopad)

Účast na sportovních akcích ZŠ ZAŠOVÁ (září-listopad) Účast na sportovních akcích ZŠ ZAŠOVÁ (září-listopad) -Počátkem září proběhlo REPUBLIKOVÉ FINÁLE OVOV (odznaku všestrannosti olympijských vítězů) v Praze, kde se probojovala Markéta Camfrlová, která se

Více

Velikonoce I. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 VY_32_INOVACE_PRV_490

Velikonoce I. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 VY_32_INOVACE_PRV_490 VY_32_INOVACE_PRV_490 S2 Velikonoce I. Autor: Irena Paulová, Mgr. Použití: 2. ročník Datum vypracování:10. 3. 2013 Datum pilotáže: 21. 3. 2013 Metodika: Žáci si společně s učitelem prohlížejí prezentaci,

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Školní zpravodaj. ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK

Školní zpravodaj. ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK Školní zpravodaj ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK 1/2009-2010 Jsme zpět! Po dvouměsíční přestávce s vámi opět zasedáme do školních lavic. Prázdniny uplynuly jako voda a je to tu zase. ŠKOLA! A s ní opět náš časopis,

Více

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv.

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. PROSINEC Z pohádky do pohádky seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. Štěpán) výroba vánočních předmětů přivítání zimy Prosinec je za vrátky, čekají

Více

Prosinec 1t - Co děláme celý den - Budíky Podaří se ti najít 2 stejné budíky, které ukazují stejný čas? Dvojice vymaluj stejnou barvou.

Prosinec 1t - Co děláme celý den - Budíky Podaří se ti najít 2 stejné budíky, které ukazují stejný čas? Dvojice vymaluj stejnou barvou. Prosinec 1t - Co děláme celý den - Budíky Podaří se ti najít 2 stejné budíky, které ukazují stejný čas? Dvojice vymaluj stejnou barvou. Zuzana Doubravová Prosinec 1t - Co děláme celý den - Cesta Najdi

Více

Vánoční svátky. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Irena Paulová.

Vánoční svátky. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Irena Paulová. VY_32_INOVACE_PRV_ 485 Vánoční svátky Autor: Irena Paulová, Mgr. Použití: 2. ročník Datum vypracování: 16.12. 2012 Datum pilotáže: 20.12. 2012 Metodika: Žáci si s učitelem prohlíží fotografie, zachycující

Více

Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OB

Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OB OBECNÍ ŽENKLAVSKÝ ÚŘAD ZPRAVODAJ ŽENKLAVA VYDÁVÁ Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OBČANY PROSINEC 2014 Keramická dílna s rodiči v MŠ Štrůdlování v ZŠ INFORMACE Z OBECNÍHO ÚŘADU 1. Složení obecního zastupitelstva

Více

Školtýn. Základní škola Týnec nad Labem. Ročník 12. 2. číslo

Školtýn. Základní škola Týnec nad Labem. Ročník 12. 2. číslo Školtýn Základní škola Týnec nad Labem Ročník 12 2. číslo 2012 2013 Obsah 1. Narozeninová oslava 2. Rozhovor s ředitelem školy 60 let 3. Afrika 4. Mikuláš 5. Vánoční šplh 6. Florbal 7. Kolínská laťka 8.

Více

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě.

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 13.7. 2012 Burza oblečení Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 17.7.2012 Setkání s paní psycholožkou a individuálně jim pomohla s jiným pohledem na problémy,

Více

KRONIKA PROSINEC 2014

KRONIKA PROSINEC 2014 KRONIKA PROSINEC 2014 ADVENTNÍ ČAS Adventní čas jsme rozžali symbolickým rozsvícením první svíčky na adventním věnci. Krásný věnec nám věnovala paní Šoupalová, děkujeme. MIKULÁŠ PŘIŠEL K NÁM S napětím

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

2. ZŠ Schwarzova, Plzeň. Dráček. Hurá, je tady podzim. Září říjen

2. ZŠ Schwarzova, Plzeň. Dráček. Hurá, je tady podzim. Září říjen 2. ZŠ Schwarzova, Plzeň Dráček Hurá, je tady podzim Září říjen Dráček 2 OBSAH: Úvodní slovo a poděkování 3 Zahájení školního roku 4-5 Kufr plný zážitků 6 Čtení rodičů dětem ve škole 7 Pedagogická praxe

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2008/2009 číslo: 11

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2008/2009 číslo: 11 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2008/2009 číslo: 11 Obsah: Slovo ředitele školy, čertovská škola, Vánoční koncert, vánoční tvoření, dětská tvorba, vyhodnocení sběru

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem

Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem provázeli budoucí prvňáčky žáci 5. tříd, kteří si připravili pro děti pohádkové úkoly. Letos

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: Zápisní lístek (u zápisu) Pokyny pro zájemce ŠD Notýsek školní družiny,,vnitřní řád školní

Více

Zpracovala Nová Milena - - Ortmanová Kateřina webmaster Vlach Jaroslav

Zpracovala Nová Milena - - Ortmanová Kateřina webmaster Vlach Jaroslav Vánoční Betlémská světýlka nesou se tmou, na stromech září s oblohou, šedý mráz přírodě korunu strojí, na oknech ledové obrazce zdobí. V červeném jablíčku uvidíš hvězdičku, po vodě pustíš z oříšku lodičku,

Více

Přídavná jména. MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život

Přídavná jména. MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Přídavná jména MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_12_11 Tématický celek: Gramatika, skladba,

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během prosince a plán akcí na leden 2015. Informace www.gtmskola.cz Spolupráce s Diakonií ČCE a Kmotrovstvím Vážení rodiče,

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Jak se slaví Vánoce u nás a ve světě

Jak se slaví Vánoce u nás a ve světě Jak se slaví Vánoce u nás a ve světě V Krásné Lípě na Křinickém náměstí ve výlohách jste měli možnost v adventní době vidět unikátní projekt Jak se slaví Vánoce u nás a ve světě. Toto téma výtvarně ztvárnila

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Náš zpravodaj Květen 2015

Náš zpravodaj Květen 2015 Květen 2015 5. a poslední vydání Poslední úvodní slovo Nastal květen, ten básní proslulý máj a zároveň lásky čas... A my vám s malou lítostí na srdci oznamujeme, že vydání, které si právě pročítáte, je

Více

Deváťácké noviny č. 18; školní rok 2013/2014

Deváťácké noviny č. 18; školní rok 2013/2014 1 ÚVODNÍK Ahoj, milí čtenáři, vítejte u 18. vydání našich Deváťáckých novin. Tentokrát se dozvíte o dění ve škole i mimo ni v období od 12. do 25. května. Toto číslo pro vás připravili: Filip, Yveta, Martin

Více

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015 Projekt Technické školky MŠ Ostrovačice, květen 2015 V tomto domě je umístěna naše mateřská škola, obecní úřad a také zde sídlí pan starosta Tomáš Hájek, který nás má rád a často se za námi chodí podívat.

Více

1.čtvrtletní pedagogická rada

1.čtvrtletní pedagogická rada Pondělí 4.11. Městská policie 5.B 10.00-11.40 Mgr.Holcová Pondělí 4.11. SCIO testy v 9.A + 9.B Městská policie 8.00-9.40 5.A ve třídě 5.A 10.00-11.40 5.B ve třídě 5.A, Okresní knihovna ŠD 13.30-14.30 Výlet

Více

Vánoce a krize. Výzkum společnosti Unilever. Petr Hantych regionální manažer business analýz Unilever CEE a Rusko. 14. října 2009

Vánoce a krize. Výzkum společnosti Unilever. Petr Hantych regionální manažer business analýz Unilever CEE a Rusko. 14. října 2009 Vánoce a krize Výzkum společnosti Unilever Petr Hantych regionální manažer business analýz Unilever CEE a Rusko 14. října 2009 Jak proběhl výzkum Výzkum probíhal v srpnu a září 2009 Ptali jsme se lidí

Více

Historie a současnost školy

Historie a současnost školy Historie a současnost školy Škola přivítala první žáky 4. září 1965. V roce 1984 byly otevřeny třídy s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů, které navštěvují všestranně nadaní žáci z

Více

Základní škola T. G. Masaryka Vám přeje šťastný nový rok 2015! leden 2015

Základní škola T. G. Masaryka Vám přeje šťastný nový rok 2015! leden 2015 občasník T. G. M. Bílovec Základní škola T. G. Masaryka Vám přeje šťastný nový rok 2015! 1 leden 2015 Vážení rodiče, otevřeli jste náš občasník, který jsme začali vydávat již v loňském roce. Je tematicky

Více

Celostátní kolo olympiády v anglickém jazyce

Celostátní kolo olympiády v anglickém jazyce Celostátní kolo olympiády v anglickém jazyce Dne 11.5. 2011 se v prostorách British Council v Praze konalo celostátní kolo olympiády v anglickém jazyce. Soutěže se zúčastnilo 14 studentů vítězů krajských

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více

Vánoce u nás a ve světě

Vánoce u nás a ve světě Rozdělení dílen na projektový den 1. Vánoční ní zvyky Vánoce u nás a ve světě 4. 9. ročník Popis: Vánoční zvyky u nás doma, odlévání plovoucích svíček, ochutnávka cukroví z jiných rodin. psací potřeby,

Více

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Za výborné výkony ji získali: ročník 2004 Tomáš Trunda 1. místo ročník 2003 Vojta Procházka 3. místo Tomáš Strachota 2. místo Honza Trunda

Více

Matematika s chutí Proč? S kým? A jak?

Matematika s chutí Proč? S kým? A jak? Matematika s chutí Proč? S kým? A jak? První otázka Proč jsme se rozhodli realizovat projekt Matematika s chutí? Důvod první: Motivace a vztah k matematice Od roku 2003 (PISA věnovaná především matematice)

Více

Domanínský zpravodaj červen - červenec 2013, číslo 84

Domanínský zpravodaj červen - červenec 2013, číslo 84 červen - červenec 2013, číslo 84 OBSAH: Informace z jednání zastupitelstva obce... 1 Informace z obecního úřadu... 1 Příspěvky od občanů... 2 Víte, že... 3 Kultura a sport... 8 Informace z jednání zastupitelstva

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: 1.,, Vnitřní řád školní družiny (příloha) 2. Zápisní lístek 3. Pokyny pro zájemce ŠD 4.

Více

Iveta Červíková Martina Kubová a naše superhrdinka s rukama od krve z toho věčného přepisování chyb Mgr. Jiřina Ostrčilová

Iveta Červíková Martina Kubová a naše superhrdinka s rukama od krve z toho věčného přepisování chyb Mgr. Jiřina Ostrčilová 1 Více jak tři měsíce školy jsou úspěšně i neúspěšně za námi. Doufám, že už jste si všichni posbírali oči ze země po tom, co vám vypadly, když jste viděli výpis vašich čtvrtletních známek (samozřejmě,

Více

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

Více

Deváťácké noviny č. 19; školní rok 2012/2013

Deváťácké noviny č. 19; školní rok 2012/2013 1 Úvodník Tak je tady červen a do konce školního roku zbývá už jenom měsíc. To znamená, že zanedlouho přijdou letní prázdniny, na které se těší každý z nás. Nejen děti, ale i učitelé si určitě rádi odpočinou.

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během února a plán akcí na březen 2015.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během února a plán akcí na březen 2015. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během února a plán akcí na březen 2015. Informace www.gtmskola.cz Ďáblický slavík 2015 Třídy 4 + 5 Třídy 2.A + 2.B 1.

Více

Chytrá sovička P O S I N E C

Chytrá sovička P O S I N E C Chytrá sovička školkovský časopísek P O S I N E C Za prosincem končí rok, do nového už jen krok. V prosinci jsou Vánoce, přesně jednou po roce. pro dospěláky Vážení rodiče, Největší akcí prosince byla

Více

Výroční zpráva 2014. Štěpánkovická fotbalová liga. - spolek amatérských hráčů

Výroční zpráva 2014. Štěpánkovická fotbalová liga. - spolek amatérských hráčů Výroční zpráva 2014 Štěpánkovická fotbalová liga - spolek amatérských hráčů Úvodní slovo Vážení přátelé, předkládáme Vám výroční zprávu o činnosti amatérských hráčů za uplynulý rok 2014. Štěpánkovické

Více

Březen Projekt Socrates 6. až 9. března 2008

Březen Projekt Socrates 6. až 9. března 2008 Březen Projekt Socrates 6. až 9. března 2008 Naše škola je druhým rokem zapojena do mezinárodního projektu Socrates s názvem Where do we come from where do we go to?. S partnerskými školami z Německa,

Více

V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO BRANNÉ CVIČENÍ CO JE TUNING

V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO BRANNÉ CVIČENÍ CO JE TUNING Školní časopis ZŠ Vyškov, Nádražní 5 Září říjen 2006 Tradiční exkurze našich žáků a učitelů do Prahy. V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO

Více

..září / leden 2015..

..září / leden 2015.. ..září / leden 2015.. IV. ročník, 29. číslo Reportér P.E.S. strana 2 FOTOGALERIE strana 4 Den název otevřených článku dveří + stran strana 8 1 P. E. S. 2014 Každý školní rok začínáme oblíbenou akcí P.

Více

Archiv 6. třídy. Mezinárodní matematická soutěž Klokan 6. a 7. ročník kategorie BENJAMÍN obsadil Vláďa Světlík krásné 2. místo. MOC GRATULUJEME.

Archiv 6. třídy. Mezinárodní matematická soutěž Klokan 6. a 7. ročník kategorie BENJAMÍN obsadil Vláďa Světlík krásné 2. místo. MOC GRATULUJEME. Archiv 6. třídy ČERVEN 2011 prohlédněte si aktuální články k těmto akcím 3. 6. Projektový den Děti dětem, aneb Známe své město? 6. 6. Preventivní program Klima třídy /zde klikněte/ 10. 6. Přírodopisná

Více

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2009 / 2010. Pracoviště II. stupně:

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2009 / 2010. Pracoviště II. stupně: MOZAIKOVNÍK školní rok 2009 / 2010 Pracoviště I. stupně: Základní škola Mozaika, o.p.s. U Stadionu 1166 516 01 Rychnov nad Kněžnou tel.: 732 234 209 (sborovna) 739 007 826 603 709 174 (p. ředitelka) Pracoviště

Více

Zpravodaj 4. Vánoce 2011

Zpravodaj 4. Vánoce 2011 Zpravodaj 4 Vánoce 2011 Milí přátelé, pozdravujeme vás v adventním čase a přejeme vám radostné Vánoce a rodinnou pohodu. Dětem navíc přejeme, aby pod stromečkem našly to, co si nejvíc přejí. Aby měly nejen

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více

Časopis MŠZŠ Kyjov, www.mszskyjov.cz

Časopis MŠZŠ Kyjov, www.mszskyjov.cz Časopis MŠZŠ Kyjov, www.mszskyjov.cz Ročník IV. číslo 1 Listopad 2010 Šéfredaktoři: Martin Solich, Milan Fukan Redakční rada: Stanislav Kytlica, Marek Pánik, Míša Bardodějová, Gustýnka Stachoviczová 1

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ Bělostná pokrývka krajinu tiše zahalila, nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Všechna srdce se vánoční náladou naplnila Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ LYŽAŘSKÝ KURZ 24. 28. 1. 2011

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více