Vánoční číslo Školního zpravodaje

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vánoční číslo Školního zpravodaje"

Transkript

1 listopad, prosinec 2014 ZŠ Jana Šoupala Vánoční číslo Školního zpravodaje Listopad: v té době i poslední listí padá se stromů. Prosinec: jméno tohoto měsíce pochází od prosa (od prosné kaše), která za starých časů, kdy snad ještě nebylo rozšířeno jedení bramborů, bývala nejčastějším pokrmem lidu.

2 Slovo šéfredaktora Právě jste otevřeli už třetí číslo Školního zpravodaje. I v tomto čísle naleznete spoustu zajímavých článků, vtipů a soutěží. Protože se blíží Vánoce, rozhodli jsme se zaměřit především na téma času vánočního a předvánočního. Dozvíte se ovšem také, jako v každém jiném čísle, o úspěších žáků naší školy, které byly za měsíc listopad opravdu veliké. Poprvé, co píšeme Školní zpravodaj, se nám někdo zapojil do soutěže! Tím odvážlivcem a správným řešitelem byl Martin Souček ze třídy 5. A, za odměnu dostal knihu křížovek a doplňovaček, snad potěšila. Děkujeme za účast a gratulujeme! Doufáme, že stejně jako v každém jiném čísle, si každý najde něco, co by ho zajímalo. Už vás nebudu zdržovat. Přeji vám příjemně prožité vánoční svátky a ať se ve Školním zpravodaji dozvíte zase něco nového. Obsah Slovo šéfredaktora Obsah Věděli jste, že? Rozhovor Co dělat v Ostravě Akce a úspěchy našich žáků Aktuality ze školy Vánoce Soutěž Sport Vtipy Tvorba žáků Šéfredaktor Kij Jan

3 Věděli jste, že Jablka zaženou po ránu únavu lépe než kofein Sloni jsou jediní savci, kteří neumějí skákat! Blechy dokáží skákat do vzdálenosti, která je 350 krát delší než ony samy! Kdo nám nosí dárky? V České republice a na Slovensku nosí dárky Ježíšek (nikdy ho nikdo neviděl, ale při odchodu od stromečku vždy zazvoní na zvoneček), v Rakousku a v Německu je to Weihnachtsmann (má rezavé vlasy, vousy, plášť s kapucí a cestuje na osedlaném větru). Ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a v katolických regionech Německa a Rakouska nosí dárky Christkind (Ježíšek). V Polsku, Řecku a v Nizozemsku naděluje dárky svatý Mikuláš (pl. swiety Mikolaj, h. Sinterklaas), v Dánsku Julemand (podobá se Santa Clausovi). Ve Finsku, stejně jako v USA, Anglii a Irsku přichází s dárky Santa Claus. Ve Švédsku naděluje trpasličí dědeček Jultomte (kdysi byl neviditelný, ale to ho asi nebavilo a tak dnes nosí červený plášť, v každém domě klepe na dveře a ptá se, zda tam žijí nějaké děti), v Bulharsku Děda Koleda. Mravenec unese 50x víc, než sám váží, postrčí 30x větší břemeno a když se otráví nějakým jedem, padá vždy na pravou stranu Lidské oči jsou prakticky stejně velké od narození až do konce života. Lodičky ze skořápek Do skořápek od vlašských ořechů přilepíme malou svíčku a připravíme si větší nádobu s vodou. Každý člen rodiny pustí svoji skořápkovou lodičku. Pokud se lodička drží u břehu, dotyčný zůstane doma, pokud se ale vydá na širou vodu, vydá se do světa. Svítící svíčka znamená zdraví, v opačném případě nás čeká nemoc. Rozkrojení jablíčka Po štědrovečerní večeři se krájí jablíčka, ale napříč, kolmo ke stopce. Ten, kdo ve svém jablku nalezne jadérka ve tvaru hvězdičky, bude po celý rok zdráv. Zkažená nebo shnilá semínka naznačují nemoc, a semínka do tvaru křížku představují to nejhorší.

4 Rozhovor s paní vedoucí školní jídelny, Evou Dvořákovou Neboť je toto číslo vánoční, chtěli bychom vědět, co pro Vás znamenají Vánoce? Vánoce pro mě znamenají klid, pohodu odpočinek, radost z nadšení vnoučat nad dárky, které najdou pod stromečkem a taková ta vánoční atmosféra setkání s rodinou. Pečete ráda cukroví? Kolik druhů umíte upéct? Ano, peču ráda. V současné době, kdy už mám dospělé děti, které nebydlí doma, tak peču méně. Samozřejmě něco málo upeču, ale tak dva druhy: linecké plus vanilkové rohlíčky pro vnuky a také pro nějakou tu návštěvu. A kolik druhů cukroví umím upéct, tak asi šest druhů, taková ta klasika: už zmiňované vanilkové rohlíčky, linecké, kokosové, ořechové pečivo atd. A teď z jiného soudku. Baví Vás vařit? Jste ráda kuchařkou? Vařit mě moc nebaví, spíše ráda peču, ale že bych byla nějaká přebornice v pečení, to nejsem. Zda-li jsem ráda kuchařkou? To ani moc ne. Je vůbec nějaké jídlo, které nerada připravujete? Jídlo, které nerada připravuji, samozřejmě existuje jsou to ryby, hlavně vánoční kapr. A jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo? Moje nejoblíbenější jídlo je taková ta česká klasika smažený vepřový řízek a bramborový salát. Máte jako kuchařka nějaký osvědčený vánoční recept? Na cokoli? Ne, nemám. Možná jeden takový recept na perník, který je opravdu dobrý a poslední asi tři roky ho u nás v jídelně pečeme na den otevřených dveří. Jak nesete vánoční úklid? Uklízíte ráda, nebo se na uklízení díváte s odporem? Vánoční úklid dělám ráda. Při něm si opravdu odpočinu, vypouštím z hlavy práci a jiné drobné starosti, které k životu patří. Uklízím asi čtrnáct dnů. Každý den chvilku, asi po dvou hodinkách. Rozhovor a foto připravil: Jan Kij, (9. A)

5 Vtipy Na Vánoce křičí malý Filípek přes celý byt na maminku u sporáku: Mamí, mamí, stromeček hoří! Říká se, svítí, a ne hoří, poučí ho matka. Chlapeček za chvíli zase začne křičet: Mamí, mamí, záclony už také svítí! Pan učitel se zeptá: Pepíčku, máš v kapse sto korun, deset korun ztratíš. Co máš tedy v kapse? Díru! Na Vánoce se při slavnostní večeři zeptá Pepíček maminky: Máš v krku kost? Ne. Tak na čem ti teda drží hlava? Mámo, cítíš to? Vůně vanilky, vánoční cukroví, Cítím, cítím sousedi se ale mají! Pan Hlavan sedí po Vánocích v hospodě a lamentuje nad nadílkou: Zase jsem dostal košili, a zase s břichem!

6 Sport v naší škole Fotbal Vybraní žáci 8. B a 9. B sehráli v Hlučíně 1. kolo Coca-Cola cupu a z 1. místa postupují do 2. kola. Jen tak dál! Florbal Chlapci 7. B a 8. B obsadili krásné 3. místo ve finále obvodního kola. 3. místo obvodního kola vybojovali také chlapci 8. a 9. ročníků. Ve své kategorii uspěly také dívky 7., 8. a 9. ročníků, které se dočkaly stejného umístění jako chlapci, tedy pěkné 3. místo. Všechna utkání se odehrála v Plesné. Dívkám i chlapcům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy! Skok vysoký 3. místo v této disciplíně ze soutěže na ZŠ Hrdličky patří Matěji Zouharovi z 9. B! Gratulujeme! Halová kopaná Znovu v Plesné a znovu úspěšně reprezentovali chlapci 6., 7. a 8. B. Po tvrdém boji získali 1. místo v městském kole a posupují do kraje!!! Ať se vám daří i nadále! Futsal I v tomto sportu máme úspěšné reprezentanty z řad chlapců 6. a 7. B, kteří z 1. kola, které se konalo na naší škole, postupují do kola 2.! Držíme palce do dalších zápasů!

7 Co dělat v Ostravě a okolí Veřejné bruslení v Karolíně: po - pá hod so ne hod Výstava betlémů Klub Ámos: do , Výstaviště Černá louka Vánoční trhy: Masarykovo náměstí: ČEZ aréna: Novoroční ohňostroj: v 18. hod v Hrabůvce na rondelu. Sobotní ledová párty jízda s rádiem Kiss Morava Ice Arena Karolina: každou sobotu hodin Cena vstupenky: 20 Kč (včetně zapůjčení bruslí) Janek Ledecký Vánoční koncert Kde: Dům kultury Akord Ostrava Zábřeh Kdy: , od 19 hodin Cena: od 250 Kč

8 Soutěž A že se vyplatí soutěžit potvrzuje tato fotka. Vítězi, Martinu Součkovi, gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších soutěžích. A abys měl šanci i ty, tak si pojď s námi zasoutěžit i v tomto čísle. Znáte české vánoční koledy? Doplň chybějící slova z útržků koled. Máš li básnické střevo, slož básničku (písničku, říkanku) a použij v ní slova: Vánoce, dárek, Ježíšek a zlaté prasátko. Zašli nám básničku do redakce, na ovou adresu: a vyhraj zajímavou cenu.

9 Akce a úspěchy našich žáků Matematický šampionát Dne se M. Urban, žák 9. B třídy zúčastnil na Wichterlově gymnáziu Matematického šampionátu a obsadil krásné 24. místo ze 180. Rozhovor s Milanem Urbanem (9. B), úspěšným řešitelem matematického šampionátu. Tohoto matematického šampionátu ses zúčastnil poprvé nebo již po několikáté? O téhle soutěži jsem nikdy nic neslyšel, tudíž jsem se zúčastnil poprvé a můžu říct, že se soutěž moc povedla. Připravoval ses na tuto soutěž? Pokud ano, jak? Abych řekl pravdu, tak jsem se nepřipravoval, protože jsem nevěděl, jaké typy úloh budu řešit. Možná, že kdybych se připravoval, tak se dočkám lepšího umístění. Jaká byla organizace soutěže a jaký byl její průběh? Průběh soutěže byl následující. Prvních čtyřicet minut jsme měli na první 3 úlohy. Poté následoval odpočinek, který trval asi patnáct minut. Na poslední dvě úlohy jsme měli taktéž čtyřicet minut. Než se sečetly všechny výsledky, tak jsme měli malou procházku po Wichterlově gymnáziu, kde jsme chodili po učebnách a dívali se, jak se na tomhle místě učí. Jak byly výsledky sečteny, tak jsme šli do tělocvičny školy a následovalo vyhlašování prvních jedenácti míst. Zdály se ti příklady složité, nebo ne? Nezdály se mi ani lehké a ani moc složité. Pro žáky gymnaziálních tříd příklady moc složitě nevypadaly. Myslím si, že nejvíce problémů nadělaly žákům postupy při zapisování úloh. Jaký typ úloh jsi musel řešit? Týkalo se to většinou slovních úloh. Umístil ses jako 24. ze 180. Jsi spokojený se svým výsledkem? Ano, jsem velmi spokojený. Neočekával jsem takové pěkné umístění. Myslíš, že je pro žáky ZŠ důležité, aby se účastnili těchto soutěží? Na jednu stranu je pěkné zúčastnit se takových soutěží, ale na druhou stranu by se měli žáci zaměřit také na jiné předměty a učit se. I vzdělání je důležité. Zapojíš se do matematické olympiády? Nebyl rok, kdy jsem se nezapojil. To znamená, že se určitě zapojím. Dalších velmi pěkná místa obsadili: L. Musialová (29. místo ), J. Kij (124. místo ), R. Petr (75. místo) ze třídy 9. A, D. Žák (76. místo) a K. Strakoš (82. místo) ze třídy 9. B.

10 Návštěva Geologického pavilonu VŠB-TUO V pondělí navštívili žáci 9. A geologický pavilon na Vysoké škole Báňské, který nese jméno světově uznávaného ložiskového geologa a mineraloga prof. Františka Pošepného. Byla to zajímavá exkurze v rámci výuky přírodopisu. A jak probíhala? Nejprve jsme si vyslechli odborný výklad k některým exponátům. Viděli jsme, jak naleznete zlato v přírodě, jak na vzduchu oxiduje železo a také se nám naskytla příležitost poznat zoopaleontologii, tedy zjednodušeně: zkameněliny. Potom jsme měli možnost prověřit si své znalosti z hodin přírodopisu v praxi. Myslím, že se nám to podařilo a že nyní už všichni vědí, jak vypadá síra, že všechny horniny nejsou stejné a k čemu se využívá hematit. Když se tedy budeme v přírodopise bavit například o halitu, budou, doufám, všichni vědět, jak vypadá. Na článku spolupracovala: Mgr. Kateřina Maturová Den finanční gramotnosti Dne se nás osm, mimořádně nadaných žáků 9. A a 8. A, s doprovodem paní učitelky D. Horákové, vydalo na nezapomenutelnou cestu do Mariánských Hor na úžasnou hru zvanou Finanční gramotnost. Ano zní to tak skvěle, jaké to opravdu bylo. Musím uznat, že to ta škola měla velice dobře zorganizované (od připravených hracích stolů se svými bankéři, až po vlídné občerstvení o přestávce) a celkově z té akce vyzařovala dobrá atmosféra. Na začátku bylo asi deset tříd v jedné velké hale seznámeno s pravidly hry, bylo nám řečeno o co v té hře jde a proč ji vlastně hrajeme, dále padla otázka jestli tu hru někdo někdy hrál a ze všech deseti tříd se přihlásila jenom jedna a mně bylo hned jasné kdo vyhraje. Takže po určení vítĕzů jsme byli přepraveni do haly a hra mohla začít. Po,,pilotní" hře (kde jsme s mým spoluhráčem D. Strkošem pochopili, že jde výhradně o trh s akciemi) jsme se měli připravit na opravdovou hru. Po perném startu, kde jsme použili jinou strategii, než jsme použili v první hře, se všechno zdálo být pro nás v pořádku. Strategie 'akcie' se zdála být velmi výnosnou, ba ne vítěznou. Celková hra, která byla na styl Monopoly a Dostihy a sázky mě naučila, že v životě bude velmi mnoho nežádoucích výdajů a že všechno v životě nejde podle plánu, především s penĕzi je kříž. Ke konci bych chtěl jenom říct, že vyhráli ti, které jsem tipoval a že bych tuto hru vřele doporučil všem, co by si chtěli zkusit jaké to je nakládat s rodinnými úspory, nebo těm co mají velkou zálibu v penězích.

11 Oblastní a krajské kolo v piškvorkách Dne se žáci 9. ročníků zúčastnili soutěže PIŠQWORKY, pořádané na Wichterlově gymnáziu. Do soutěže byly přihlášeny 4 skupiny žáků. Za každou skupinu se muselo složit startovné ve výši 220Kč. Částka byla uhrazena z příspěvků SRPŠ, za což děkujeme. Bojovalo se dlouho a s vypětím všech sil, které přineslo kýžené ovoce. Žáci 9. A třídy vybojovali nádherné 1. místo a postoupili do krajského kola, které se konalo dne na SPŠ elektroniky a informatiky. A co říká kapitán týmu David Marzec o průběhu krajského kola si můžete přečíst zde: My, David Marzec, Lukáš Dostalík, Jakub Kaňkovský, Marek Pščolka a Robin Petr jsme se po výhře oblastního kola v pišqworkách dostali do kola krajského. Při vstupu do místnosti, ve které jsme my, tým 9. D byli jediný tým ze základní školy, jsem já osobně byl vyhecovaný jak nejvíc to šlo, ale ostatní z toho moc nadšení nebyli, hlavně Jakub. Ten předvídal naši prohru už od našeho úspěchu v oblastním kole. Až na to, že jsme prohráli hned ve skupinové fázi a on měl vlastně pravdu, jsem rád, že jsme se tam vůbec dostali. Ostatně, já jsem nebyl slabým článkem týmu. Nechci ukazovat přímo, ale nás pět ví, kdo byl nejslabším článkem. Nepatrný rozdíl v našich schopnostech, který jsme v oblastním kole ani necítili, byl tady, na vyšší úrovni, velmi znát. Všichni z týmu jsme se při nejmenším dohodli na tom, že proti minimálně o 2 roky starším soupeřům jsme moc šancí neměli. K našemu výsledku dodám, že z tří her jsme těsně prohráli dvě a jednou jsme remizovali, takže tak špatní nejsme. Na závěr bych rád řekl, že to pro nás byla příjemná zkušenost a ten den jsme si velmi užili. Autor článku: David Marzec, (9. A) Globetrotter se pět žáků naší školy zúčastnilo soutěže Globetrotter 2014 na Wichterlově gymnáziu. Každý z nich perfektně ovládá anglický jazyk a najde na mapě Austrálii a Nový Zéland. A jakže vlastně soutěž probíhala? Rozdělili nás do tří skupin a pak nám něco řekli k pravidlům. Test byl tvořen poslechem, doplňováním a v neposlední řadě jsme taky zakreslovali do mapy. Jakmile byl test dopsán, dostali jsme krátkou přestávku a potom nás čekala prezentace. Přestože trvala déle než hodinu, byla zajímavá. Prováděl ji profesor z Wichterlova gymnázia, který žil 5 let v Austrálii. Celá přednáška v angličtině!!!! Bylo to super, neboť mluvil zřetelně a srozumitelně. Ale nejlepší na tom je, že jeden z nás to vyhrál! (Lucie Musialová, 9. A). Sdílené první místo obsadil i náš Daniel Strakoš (na fotografii úplně vpravo). Srdečně gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za to, že úspěšně reprezentovali naši školu. Přejeme mnoho dalších úspěchů.

12 Jak se ti soutěž velkově líbila? Rozhovor s vítězem Danem Strakošem: Byla moc pěkně zorganizovaná a myslím, že byla na vysoké úrovni, protože tam bylo hodně jazykově nadaných žáků z ostravských škol. Potom, na konci, jsme měli přednášku, až po tom testu samozřejmě, která byla na velmi, velmi vysoké úrovni a moc se mi líbila. Co jsi vyhrál? Vyhrál jsem knížku, samozřejmě v angličtině, potom jsem vyhrál souhrn anglické gramatiky a blok Wichterlova gymnázia. Jakou zkušenost ti tato soutěž přinesla? Čím tě obohatila?: Dokázal jsem si, že nejen já, ale i většina žáků naší třídy, je schopna velmi kvalitně mluvit anglicky a myslím si, že výhra nebyla jen moji zásluhou, ale také zásluhou p. u. Slabé, protože mě celý druhý stupeň učila zeměpis i angličtinu a domnívám se, že díky ní jsem se dobře naučil anglicky i zeměpis. Na článku spolupracovali: Mgr. Marie Slabá, Lucie Musiálová, Daniel Strakoš KET zkoušky Počátek tohoto nápadu se datuje zhruba na začátek začátku roku 2014, kdy nám p. u. Slabá oznámila, že existuje něco jako Cambridgeské zkoušky, které bychom mohli složit. Probrali jsme to doma s rodiči a náš návrh zúčastnit se těchto zkoušek byl schválen. Následně jsme s p. u. Slabou začali pilovat angličtinu v kroužku English plus, který nás dokonale připravil na zvládnutí zkoušky. Čas utekl rychle a datum zkoušky bylo nadosah. V sobotu absolvovalo deset žáků naší školy, v Knihovně města Ostravy, tuto zkoušku. Zkouška byla rozdělena na tři části: speaking, writing a listening. U speakingu nás zkoušeli dva moc milí pánové. Jeden z nich zapisoval naše odpovědi (gramatickou správnost, naši reakci na otázku) a ten druhý se nás tázal. Po dokončení této části jsme měli přestávku, a tak jsme si šli odpočinout. Přestávka to byla zábavná, neboť jsme měli možnost prolistovat si knihy v britském centru knihovny a nevím proč, ale zasmáli jsme se teda hodně. Od jedné hodiny nás čekal writing. Sedmdesát minut uteklo jako voda. Hned po writingu jsme se sešli, abychom si navzájem řekli naše odpovědi. Po třiceti minutách nastala poslední část listening. Pro někoho byla lehká, pro někoho těžší. Teď už můžeme jen čekat na to, jak nám to dopadne. Myslíte, že jsme to zvládli? Držte nám palce!

13 Jaký je tvůj názor na tuto zkoušku?: Rozhovor s absolventy zkoušky: Jakub Kaňkovský a Ondřej Majkut J. Kaňkovský: Myslím si, že tato zkouška je na velmi vysoké úrovni. Nelituju toho, že jsem se do ní přihlásil, i když jsem ze začátku váhal. A určitě jsem rád, že jsem ji absolvoval. O. Majkut: Zkouška byla poměrně normální, jednoduchá hlavně v první části, a to byl speaking. Jak ses na tuto zkoušku připravoval?: J. Kaňkovský: Připravoval jsem se tak, že jsem se obden podíval na nějaký článek, snažil jsem se ho přeložit, opakoval jsem si různé fráze a trénoval gramatiku. O. Majkut: Připravoval jsem se pomocí kroužku, kam chodili vlastně všichni, co absolvovali certifikát KET a připravoval jsem se i jinak ve škole s p. u. Slabou. Myslíš si, že jsi zkoušku zvládl?: J. Kaňkovský: Tak bylo by to dobré, kdybych to dal, myslím si, že jsem to dal, ale nechci být nějak extra sebevědomý, a tak doufám, že to dopadlo dobře. O. Majkut: Jo. Myslím si, že jsem to všecko udělal. Která část testu byla pro tebe nejtěžší?: J. Kaňkovský: Speaking, protože jsem tam mluvil před lidmi, takže jsem měl obrovskou trému, ale nakonec si myslím, že to dopadlo docela dobře a doufám, že jsem to dal. O. Majkut: Asi nic. Autor článku a rozhovoru: Jan Kij, (9. A) Člověk a tanec Dne byly třídy 6. A, 7. A, 8. B, 9. A a 9. B na akci jménem Člověk a tanec, která se konala na Janáčkově konzervatoři. Taneční vystoupení se konala od 9:00 do 10:00. Ráno si všechny třídy daly sraz u školy, odkud se společně vydaly na autobusovou, nebo tramvajovou zastávku. Cesta byla dlouhá a nepříjemná, protože autobus i tramvaj byli plné cestujících. Když jsme dorazili na konzervatoř, odložili jsme si kabáty a bundy a šli jsme se usadit na místa.

14 Přivítaly nás dvě studentky, které nás seznámily s programem. Všechny taneční čísla předvedli studenti této konzervatoře. Viděli jsme spoustu choreografií, které stavěly na baletu. Všechny byly hezké a zajímavé. Po skončení akce jsme se vrátili do školy a učili jsme se dle rozvrhu. Celá akce se nám líbila a rádi bychom se na Janáčkovu konzervatoř podívali znovu. Autorka článku: T. Kaňkovská (7. A) Stali jsme se učiteli 3. a 4. prosince učili žáci 9. A prvňáky anglicky. Konkrétně se jednalo o Lucii Musiálovou, Veroniku Slavíkovou, Ivanu Langrovou, Gabrielu Košťálovou, Veroniku Kozubkovou, Jakuba Kaňkovského, Jana Kije a Davida Marzece. Opakovaly se barvy, čísla a ještě například školní potřeby. A co vlastně bylo náplní hodiny? Nejprve se prvňáčci rozdělili do tří skupin. V každé skupině byli dva žáci 9. A, kteří se zhruba po deseti minutách střídali. Všichni prvňáky chválili, neboť na to, že se anglicky učí jen pár měsíců, umí toho dost. Každá skupina opakovala něco jiného. Barvy, čísla nebo školní pomůcky. Pokud někdo z prvňáků něco nevěděl, nebo něčemu nerozuměl, deváťáci rádi poradili a společně došli ke správné odpovědi. Někteří se dokonce ptali, kdy je devítka zase přijde učit. Na konci hodiny jsme si společně všichni zazpívali a všichni prvňáčci si odnesli z těchto hodin jedničku. Hodiny strávené s prvňáky jsme si moc užili a doufáme, že nebyly poslední. Rádi bychom si to zopakovali, neboť nás to moc bavilo. Autor článku: Jan Kij, (9. A)

15 Aktuality u nás ve škole Jsme na FACEBOOKU dej nám to se mi líbí Základka roku 2015 Jestli jsi v naší škole spokojený a líbí se ti u nás, hlasuj pro ZŠ Jana Šoupala do 15. ledna 2015 na První školní ples Naše škola ve spolupráci se Sdružením rodičů pořádá 1. Školní ples. Termín konání: sobota od 19:00 hod. Místo konání: Rock & Roll GARAGE Restaurant & music club Ostrava - Martinov Cena vstupenky s místenkou: 200,- Kč Živá hudba a "Praskání Rosti Petříka", který bude celý večer moderovat Tombola Prodej vstupenek v kanceláři školy, bližší informace na telefonních číslech nebo Zveme všechny rodiče a příznivce školy k účasti!!!

16 Zápisy do 1. ročníku Několik důvodů proč k nám: Jste li s touto nabídkou spokojeni, přijďte s Vašim dítětem na zápis, dne od hodin nebo od hodin.

17 Vánoce, vánoční čas, zvyky a tradice Vánoce jsou křesťanským svátkem, připomínají narození Ježíše Nazaretského, dle Nového zákona, narozeného v Betlémě zřejmě v roce 1 našeho letopočtu. Datum narození se traduje na 25. prosince. Všeobecně se Vánoce začaly slavit v 7. století našeho letopočtu. Vánocům předchází doba adventní, což jsou 4 neděle před vánočními svátky. V tomto období by se měl člověk duchovně připravovat na Vánoce, měl by rozjímat a v pokoře očekávat příchod Spasitele. V dnešní době je advent spojen s pečením cukroví, vánočním úklidem, výzdobou domů a samozřejmě s psaním dopisů Ježíškovi Středověké Vánoce. V předvečer narození Páně, tedy 24. prosince, chodili a kalendovali (koledovali) kněží a žáci po domech svých věřících. Domy byly zdobeny chvojím jehličnanů. Mezi běžné pokrmy v té době o Vánocích patřily oplatky, které se podávaly jako první chod, s medem, ale také s česnekem (byl považován za mocnou a ochrannou bylinu), s bylinkami, šípky nebo jinými plody. K večeři se také podávala krupičná, hrachová nebo prosná kaše. Tento pokrm měl být symbolem hojnosti. Čeští křesťané se v předvečer Vánoc postili (nejedli až do hvězdy tedy do první hvězdy. Děti dobří křesťané strašili, že přijde o Štědrém večeru svatý Šprech a provrtá jim břicho, aby zjistil, zda se řádně postili. Z tohoto období je rovněž popsán zvyk obdarovávat blízké, předávat jim příjemné a vybrané věci a zvláště vonné, vložené mezi dvěma krásnými miskami. Podle zdroje někdy ovšem nikoliv pro potěšení jiných a na památku narození Ježíše, ale proto, aby dárci měli celý rok štěstí. Vánoční stromek. Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z německých měst. Katolická církev považovala zpočátku zdobení stromů za pohanský zvyk. V mnohém měla pravdu. Germánské kmeny prý tak kdysi o zimním slunovratu uctívaly boha Wotana. Podobně i Keltové ozdobenými stromky či větvemi uctívali boha Slunce. V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Vánoční stromečky pronikaly do našeho prostředí pomalu, až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev. Dárky. Předávání darů byl běžný zvyk u římské oslavy Saturnálií, starobylého svátku, který se konal na konci prosince. Tím se mohly inspirovat vánoční zvyky. Tradice, podle které si lidé na Vánoce dávají dárky, je spojena s postavou Svatého Mikuláše (ale i jinými postavami). Je tomu tak podle některých zdrojů na památku toho, že tři mudrcové z Východu přinesli novorozenému Ježíšovi ke kolébce jako dary zlato, kadidlo a myrhu. Kdo nosí dárky u nás, v Německu, Anglii, nebo třeba v Itálii? Podívej se dále do časopisu!

18 Česky: Sláva už je sníh, jedem na saních, kluci křičí, zvonek zní, jenom táta ztich. Kouká na syna, uši napíná, co to slyší v rolničkách? Na co vzpomíná? Rolničky, rolničky, kdo pak vám dal hlas? Kašpárek maličký nebo děda Mráz? Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich? Maminčiny písničky Vánoce a sníh. Anglicky: Dashing through the snow In a one-horse open slech Over the fields we go Laughing all the way Bells on Bobs tail ring Making spirits bright What fun it is to ride and sing A sleighing song tonight Německy: Ein kleiner weißer Schneemann der steht vor meiner Tür, ein kleiner weißer Schneemann der stand gestern noch nicht hier, und neben dran der Schlitten, der lädt uns beide ein, zur aller ersten Schlittenfahrt ins Märchenland hinein. Jingle bells Jingle bells Jingle all the way! Oh what fun it is to ride In One-horse open slech Jingle Bells, Jingle Bells, klingt es weit und breit. Schön ist eine Schlittenfahrt im Winter wenn es schneit. Jingle Bells, Jingle Bells, klingt es weit und breit. Mach' mit mir 'ne Schneeballschlacht, der Winter steht bereit!

19 Tvorba našich žáků Anketa o Větrníkovém dnu a Vánočních řemeslech

20 Veselé Vánoce a šťastný nový rok! Přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků, bohatou nadílku pod stromečkem, kapra bez kostí a v novém roce dětem spoustu jedniček a rodičům méně starostí! Šéfredaktor: Jan Kij (9. A) Vaše redakce Fotografka, redaktorka: Veronika Kozubková (9. A) Fotografka, redaktorka: Kateřina Mičeková (6. A) Kritik, redaktor sporťák : Dominik Gomola (6. B) Kritik, redaktor sporťák : Pavel Gromnica (6. B) Výtvarník, redaktor: Jan Skácel (6. B) Dále spolupracovali: Darina Horáková Kateřina Maturová Marie Slabá Anna Šelongová Radim Plaskura Martin Šubrt Poděkování patří také všem, kteří poskytli rozhovory a všem, kteří napsali komentáře k akcím, jichž se zúčastnili.

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

2. číslo prosinec 2011

2. číslo prosinec 2011 2. číslo prosinec 2011 ZŠ Pulická DOBRUŠKA Milí čtenáři! ÚVOD Zdravíčko přátelé! Určitě jste si všimli, že v 1. čísle našeho časopisu byl jiný nadpis, než je teď. A proč? Protože tento nadpis je víc IN!

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

Obsah. Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 IX/02

Obsah. Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 IX/02 Obsah Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 2 IX/02 Úvodník Čas letí jako zblázněný! Ještě stále sami sebe každé ráno přesvědčujeme,

Více

Úvodník. Motýlková školička 2/2013

Úvodník. Motýlková školička 2/2013 Úvodník Jsme obec, kde se nic neděje? Milí obyvatelé obce, pořadatelé kulturních, společenských a sportovních akcí, když se podívám na internetové stránky naší hezké obce, musím si položit otázku: Proč

Více

ČASOPIS ZŠ KOTLÁŘSKÁ UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ. Prosinec 2014 PROSINEC ČÍSLO 4, ROČNÍK VI. PLÁN NA PROSINEC MIKULÁŠSKÁ NA KOTLÁŘSKÉ ZIMNÍ SPÁNEK - VÝSLEDKY

ČASOPIS ZŠ KOTLÁŘSKÁ UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ. Prosinec 2014 PROSINEC ČÍSLO 4, ROČNÍK VI. PLÁN NA PROSINEC MIKULÁŠSKÁ NA KOTLÁŘSKÉ ZIMNÍ SPÁNEK - VÝSLEDKY ČASOPIS ZŠ KOTLÁŘSKÁ PROSINEC ČÍSLO 4, ROČNÍK VI. UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ PLÁN NA PROSINEC 3 MIKULÁŠSKÁ NA KOTLÁŘSKÉ 5 ZIMNÍ SPÁNEK - VÝSLEDKY 7 ROZHOVOR - ADÉLKA, DOMINIK 8 EKOLOGICKÉ OKÉNKO 9 RECENZE -

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

Šťastné a Dušanovské. Prosinec 2013 XV. ročník číslo 2

Šťastné a Dušanovské. Prosinec 2013 XV. ročník číslo 2 Prosinec 2013 XV. ročník číslo 2 Šťastné a Dušanovské Vánoce nám už klepou na dveře, což znamená, že vychází i nový Dušan, aby vás seznámil s průběhem starých i nových akcí a různých dalších věcí. Ale

Více

Výroční zpráva základní školy

Výroční zpráva základní školy 1. Základní údaje o škole 1.1 Škola Název školy Základní škola Český Těšín Slezská 1740 okres Karviná Adresa školy Slezská 1740, Český Těšín Právní forma příspěvková organizace IČO 48004685 IZO 048004685

Více

školní rok 2011/ 2012

školní rok 2011/ 2012 školní rok 2011/ 2012 ZA ODMĚNU DO KRASU 30. 8. jsme společně s kamarády z Ústavu sociální péče pro děti a mládež Kociánka vyrazili směrem na Křtiny, Jedovnice a Moravský Kras. Tento výlet měl být pro

Více

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem +p 1 Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem Redakce: třída B3.I + B2.I + B1.I Počet výtisků:

Více

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament Č. 120-10/2010 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Den D pro prvňáčky. 1. září 2010 bylo prvním dnem ve škole i pro šestnáct prvňáčků na Šumburku. Přejeme jim na jejich cestě za poznáním

Více

Část I. Základní charakteristika školy

Část I. Základní charakteristika školy Část I. Základní charakteristika školy Základní škola Břeclav, Na Valtické 31 A, 691 41 Zřizovatel školy: Město Břeclav Ředitel školy: Mgr. Dagmar Krystíková Telefon: 519 334 211 e-mail: reditel@zsvalticka.cz

Více

Estraráda bude až v únoru.

Estraráda bude až v únoru. listopad prosinec 2011 Rozhovor s Pavlem Štrynclem účastníkem mistrovství světa AR XPD 2011 Tasmania Divadelní dílna Pozdrav z Aberdeenu Dementi PKTV Z jihu na sever a zase zpět Filmová noc Přací, aneb

Více

HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014

HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014 HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014 Přejeme Vám úspěšný rok 2015 Foto: Marie Zdeňková 2 HLASATEL / PROSINEC 2014 HLASATEL ročník 20 prosinec 2014 3 ÚVODNÍ SLOVO

Více

Školní akademie 2013. květen červen 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem

Školní akademie 2013. květen červen 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Školní akademie 2013 květen červen 2013 Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Jen tak na okraj A je to tady! Vytoužené prázdniny, na které se všichni tolik těšíme, přicházejí.

Více

Nový školní rok v mateřské škole

Nový školní rok v mateřské škole LEDEN 2010 Úvodník Vážení rodiče, milí čtenáři! První polovina školního roku 2009/2010 končí, žáci dostávají pololetní hodnocení a těší se na přicházející prázdniny. Většina žáků přistoupila ke školní

Více

Měsíčník Smíchovské střední průmyslové školy Březen 2009. Kindlman Ples SSPŠ. Maturitní Ples. Ohlédnutí za mistrovstvím. Poděkování od AŠSK

Měsíčník Smíchovské střední průmyslové školy Březen 2009. Kindlman Ples SSPŠ. Maturitní Ples. Ohlédnutí za mistrovstvím. Poděkování od AŠSK Měsíčník Smíchovské střední průmyslové školy Březen 2009 Maturitní Ples Kindlman Ples SSPŠ 5 6 25 Ohlédnutí za mistrovstvím Poděkování od AŠSK 22 Obsah: Audio video studio... 2 Dobrý den v březnu!... 3

Více

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014.

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014. Kronika přehled aktivit a činností v školním roce 2013/2014. Září 2013 Od roku 1871, kdy naše gymnázium vzniklo (i když by se dalo říci, že se narodilo podruhé) už uběhlo drahně let a my druhého září,

Více

Horní Lhotka. Ropice Třanovice

Horní Lhotka. Ropice Třanovice Zpravodaj obcí sdružených v mikroregionu Dolní Tošanovice Horní Tošanovice Hnojník Komorní Lhotka Ropice Řeka Smilovice Střítež Vělopolí 2 / ročník XII. Editorial Vážení a milí čtenáři, druhé číslo mikroregionálního

Více

Přejeme všem spoluobčanům krásnou vánoční atmosféru vyplněnou nezměrným množstvím lásky a vzájemnosti a pohodový rok 2014. Členové zastupitelstva a

Přejeme všem spoluobčanům krásnou vánoční atmosféru vyplněnou nezměrným množstvím lásky a vzájemnosti a pohodový rok 2014. Členové zastupitelstva a DAJZPRAVODAJZPRAVODAJ MĚSTAMĚSTA KÉVELKÉVELKÉ ICEBÍLOVICEBÍLOVICEBÍLOVIC Přejeme všem spoluobčanům krásnou vánoční atmosféru vyplněnou nezměrným množstvím lásky a vzájemnosti a pohodový rok 2014. Členové

Více

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová 02 ÚVOD, OBSAH Vážení čtenáři, možná jste si nedávno položili otázku, co se stalo s Vaším zpravodajem Komárek, jakto, že jste ho během podzimu nenašli ve Vašich schránkách. Vězte, že poslední vydání letošního

Více

Ročenka XVI. 2012-2013

Ročenka XVI. 2012-2013 Ročenka XVI. 2012-2013 Gymnázium, Vítkov, Komenského 145, příspěvková organizace 0 Obsah Úvod... 2 1 Seznam žáků... 4 2 Seznam pracovníků... 12 3 Kalendář akcí... 13 4 Klub rodičů při Gymnáziu Vítkov...

Více

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE ŠKOLNÍ ČASOPIS ROKU 2010 Úspěchy časopisu 3x VÍDEŇ Vánoční Vídeň pohledem redaktorek

Více

Obsah IX/01. Úvodník 3

Obsah IX/01. Úvodník 3 Obsah Úvodník 3 Ze života školy a parlamentu 4 Exkurze, výlety, školní akce 8 Projekty 17 Soutěže 21 Studenti a věda 22 Sport 24 Filmy, seriály, fandom 27 Příspěvky studentů 29 2 IX/01 Úvodník Abych se

Více

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce Vážení spoluobčané, chladné počasí těchto dnů nám neklamně avizuje blížící se předvánoční období a konec dalšího roku. Zároveň je to doba, kdy se ohlížíme co nám právě končící rok přinesl a rekapitulujeme

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

Jaroškov, Šebestov, Úbislav, Jáchymov, Krousov, Chalupy, Michalov, Kůsov, Říhov, Lesní Chalupy, Zadov, Jirkalov, Bláhov, Churáňov, Vyšehrad

Jaroškov, Šebestov, Úbislav, Jáchymov, Krousov, Chalupy, Michalov, Kůsov, Říhov, Lesní Chalupy, Zadov, Jirkalov, Bláhov, Churáňov, Vyšehrad Jaroškov, Šebestov, Úbislav, Jáchymov, Krousov, Chalupy, Michalov, Kůsov, Říhov, Lesní Chalupy, Zadov, Jirkalov, Bláhov, Churáňov, Vyšehrad VYDÁVÁ OBECNÍ ÚŘAD STACHY ADVENTNÍ ČÍSLO PROSINEC 2013 SLOVO

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu Milí čtenáři, sluníčko už nás všechny láká

Více