Vánoční číslo Školního zpravodaje

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vánoční číslo Školního zpravodaje"

Transkript

1 listopad, prosinec 2014 ZŠ Jana Šoupala Vánoční číslo Školního zpravodaje Listopad: v té době i poslední listí padá se stromů. Prosinec: jméno tohoto měsíce pochází od prosa (od prosné kaše), která za starých časů, kdy snad ještě nebylo rozšířeno jedení bramborů, bývala nejčastějším pokrmem lidu.

2 Slovo šéfredaktora Právě jste otevřeli už třetí číslo Školního zpravodaje. I v tomto čísle naleznete spoustu zajímavých článků, vtipů a soutěží. Protože se blíží Vánoce, rozhodli jsme se zaměřit především na téma času vánočního a předvánočního. Dozvíte se ovšem také, jako v každém jiném čísle, o úspěších žáků naší školy, které byly za měsíc listopad opravdu veliké. Poprvé, co píšeme Školní zpravodaj, se nám někdo zapojil do soutěže! Tím odvážlivcem a správným řešitelem byl Martin Souček ze třídy 5. A, za odměnu dostal knihu křížovek a doplňovaček, snad potěšila. Děkujeme za účast a gratulujeme! Doufáme, že stejně jako v každém jiném čísle, si každý najde něco, co by ho zajímalo. Už vás nebudu zdržovat. Přeji vám příjemně prožité vánoční svátky a ať se ve Školním zpravodaji dozvíte zase něco nového. Obsah Slovo šéfredaktora Obsah Věděli jste, že? Rozhovor Co dělat v Ostravě Akce a úspěchy našich žáků Aktuality ze školy Vánoce Soutěž Sport Vtipy Tvorba žáků Šéfredaktor Kij Jan

3 Věděli jste, že Jablka zaženou po ránu únavu lépe než kofein Sloni jsou jediní savci, kteří neumějí skákat! Blechy dokáží skákat do vzdálenosti, která je 350 krát delší než ony samy! Kdo nám nosí dárky? V České republice a na Slovensku nosí dárky Ježíšek (nikdy ho nikdo neviděl, ale při odchodu od stromečku vždy zazvoní na zvoneček), v Rakousku a v Německu je to Weihnachtsmann (má rezavé vlasy, vousy, plášť s kapucí a cestuje na osedlaném větru). Ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a v katolických regionech Německa a Rakouska nosí dárky Christkind (Ježíšek). V Polsku, Řecku a v Nizozemsku naděluje dárky svatý Mikuláš (pl. swiety Mikolaj, h. Sinterklaas), v Dánsku Julemand (podobá se Santa Clausovi). Ve Finsku, stejně jako v USA, Anglii a Irsku přichází s dárky Santa Claus. Ve Švédsku naděluje trpasličí dědeček Jultomte (kdysi byl neviditelný, ale to ho asi nebavilo a tak dnes nosí červený plášť, v každém domě klepe na dveře a ptá se, zda tam žijí nějaké děti), v Bulharsku Děda Koleda. Mravenec unese 50x víc, než sám váží, postrčí 30x větší břemeno a když se otráví nějakým jedem, padá vždy na pravou stranu Lidské oči jsou prakticky stejně velké od narození až do konce života. Lodičky ze skořápek Do skořápek od vlašských ořechů přilepíme malou svíčku a připravíme si větší nádobu s vodou. Každý člen rodiny pustí svoji skořápkovou lodičku. Pokud se lodička drží u břehu, dotyčný zůstane doma, pokud se ale vydá na širou vodu, vydá se do světa. Svítící svíčka znamená zdraví, v opačném případě nás čeká nemoc. Rozkrojení jablíčka Po štědrovečerní večeři se krájí jablíčka, ale napříč, kolmo ke stopce. Ten, kdo ve svém jablku nalezne jadérka ve tvaru hvězdičky, bude po celý rok zdráv. Zkažená nebo shnilá semínka naznačují nemoc, a semínka do tvaru křížku představují to nejhorší.

4 Rozhovor s paní vedoucí školní jídelny, Evou Dvořákovou Neboť je toto číslo vánoční, chtěli bychom vědět, co pro Vás znamenají Vánoce? Vánoce pro mě znamenají klid, pohodu odpočinek, radost z nadšení vnoučat nad dárky, které najdou pod stromečkem a taková ta vánoční atmosféra setkání s rodinou. Pečete ráda cukroví? Kolik druhů umíte upéct? Ano, peču ráda. V současné době, kdy už mám dospělé děti, které nebydlí doma, tak peču méně. Samozřejmě něco málo upeču, ale tak dva druhy: linecké plus vanilkové rohlíčky pro vnuky a také pro nějakou tu návštěvu. A kolik druhů cukroví umím upéct, tak asi šest druhů, taková ta klasika: už zmiňované vanilkové rohlíčky, linecké, kokosové, ořechové pečivo atd. A teď z jiného soudku. Baví Vás vařit? Jste ráda kuchařkou? Vařit mě moc nebaví, spíše ráda peču, ale že bych byla nějaká přebornice v pečení, to nejsem. Zda-li jsem ráda kuchařkou? To ani moc ne. Je vůbec nějaké jídlo, které nerada připravujete? Jídlo, které nerada připravuji, samozřejmě existuje jsou to ryby, hlavně vánoční kapr. A jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo? Moje nejoblíbenější jídlo je taková ta česká klasika smažený vepřový řízek a bramborový salát. Máte jako kuchařka nějaký osvědčený vánoční recept? Na cokoli? Ne, nemám. Možná jeden takový recept na perník, který je opravdu dobrý a poslední asi tři roky ho u nás v jídelně pečeme na den otevřených dveří. Jak nesete vánoční úklid? Uklízíte ráda, nebo se na uklízení díváte s odporem? Vánoční úklid dělám ráda. Při něm si opravdu odpočinu, vypouštím z hlavy práci a jiné drobné starosti, které k životu patří. Uklízím asi čtrnáct dnů. Každý den chvilku, asi po dvou hodinkách. Rozhovor a foto připravil: Jan Kij, (9. A)

5 Vtipy Na Vánoce křičí malý Filípek přes celý byt na maminku u sporáku: Mamí, mamí, stromeček hoří! Říká se, svítí, a ne hoří, poučí ho matka. Chlapeček za chvíli zase začne křičet: Mamí, mamí, záclony už také svítí! Pan učitel se zeptá: Pepíčku, máš v kapse sto korun, deset korun ztratíš. Co máš tedy v kapse? Díru! Na Vánoce se při slavnostní večeři zeptá Pepíček maminky: Máš v krku kost? Ne. Tak na čem ti teda drží hlava? Mámo, cítíš to? Vůně vanilky, vánoční cukroví, Cítím, cítím sousedi se ale mají! Pan Hlavan sedí po Vánocích v hospodě a lamentuje nad nadílkou: Zase jsem dostal košili, a zase s břichem!

6 Sport v naší škole Fotbal Vybraní žáci 8. B a 9. B sehráli v Hlučíně 1. kolo Coca-Cola cupu a z 1. místa postupují do 2. kola. Jen tak dál! Florbal Chlapci 7. B a 8. B obsadili krásné 3. místo ve finále obvodního kola. 3. místo obvodního kola vybojovali také chlapci 8. a 9. ročníků. Ve své kategorii uspěly také dívky 7., 8. a 9. ročníků, které se dočkaly stejného umístění jako chlapci, tedy pěkné 3. místo. Všechna utkání se odehrála v Plesné. Dívkám i chlapcům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy! Skok vysoký 3. místo v této disciplíně ze soutěže na ZŠ Hrdličky patří Matěji Zouharovi z 9. B! Gratulujeme! Halová kopaná Znovu v Plesné a znovu úspěšně reprezentovali chlapci 6., 7. a 8. B. Po tvrdém boji získali 1. místo v městském kole a posupují do kraje!!! Ať se vám daří i nadále! Futsal I v tomto sportu máme úspěšné reprezentanty z řad chlapců 6. a 7. B, kteří z 1. kola, které se konalo na naší škole, postupují do kola 2.! Držíme palce do dalších zápasů!

7 Co dělat v Ostravě a okolí Veřejné bruslení v Karolíně: po - pá hod so ne hod Výstava betlémů Klub Ámos: do , Výstaviště Černá louka Vánoční trhy: Masarykovo náměstí: ČEZ aréna: Novoroční ohňostroj: v 18. hod v Hrabůvce na rondelu. Sobotní ledová párty jízda s rádiem Kiss Morava Ice Arena Karolina: každou sobotu hodin Cena vstupenky: 20 Kč (včetně zapůjčení bruslí) Janek Ledecký Vánoční koncert Kde: Dům kultury Akord Ostrava Zábřeh Kdy: , od 19 hodin Cena: od 250 Kč

8 Soutěž A že se vyplatí soutěžit potvrzuje tato fotka. Vítězi, Martinu Součkovi, gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších soutěžích. A abys měl šanci i ty, tak si pojď s námi zasoutěžit i v tomto čísle. Znáte české vánoční koledy? Doplň chybějící slova z útržků koled. Máš li básnické střevo, slož básničku (písničku, říkanku) a použij v ní slova: Vánoce, dárek, Ježíšek a zlaté prasátko. Zašli nám básničku do redakce, na ovou adresu: a vyhraj zajímavou cenu.

9 Akce a úspěchy našich žáků Matematický šampionát Dne se M. Urban, žák 9. B třídy zúčastnil na Wichterlově gymnáziu Matematického šampionátu a obsadil krásné 24. místo ze 180. Rozhovor s Milanem Urbanem (9. B), úspěšným řešitelem matematického šampionátu. Tohoto matematického šampionátu ses zúčastnil poprvé nebo již po několikáté? O téhle soutěži jsem nikdy nic neslyšel, tudíž jsem se zúčastnil poprvé a můžu říct, že se soutěž moc povedla. Připravoval ses na tuto soutěž? Pokud ano, jak? Abych řekl pravdu, tak jsem se nepřipravoval, protože jsem nevěděl, jaké typy úloh budu řešit. Možná, že kdybych se připravoval, tak se dočkám lepšího umístění. Jaká byla organizace soutěže a jaký byl její průběh? Průběh soutěže byl následující. Prvních čtyřicet minut jsme měli na první 3 úlohy. Poté následoval odpočinek, který trval asi patnáct minut. Na poslední dvě úlohy jsme měli taktéž čtyřicet minut. Než se sečetly všechny výsledky, tak jsme měli malou procházku po Wichterlově gymnáziu, kde jsme chodili po učebnách a dívali se, jak se na tomhle místě učí. Jak byly výsledky sečteny, tak jsme šli do tělocvičny školy a následovalo vyhlašování prvních jedenácti míst. Zdály se ti příklady složité, nebo ne? Nezdály se mi ani lehké a ani moc složité. Pro žáky gymnaziálních tříd příklady moc složitě nevypadaly. Myslím si, že nejvíce problémů nadělaly žákům postupy při zapisování úloh. Jaký typ úloh jsi musel řešit? Týkalo se to většinou slovních úloh. Umístil ses jako 24. ze 180. Jsi spokojený se svým výsledkem? Ano, jsem velmi spokojený. Neočekával jsem takové pěkné umístění. Myslíš, že je pro žáky ZŠ důležité, aby se účastnili těchto soutěží? Na jednu stranu je pěkné zúčastnit se takových soutěží, ale na druhou stranu by se měli žáci zaměřit také na jiné předměty a učit se. I vzdělání je důležité. Zapojíš se do matematické olympiády? Nebyl rok, kdy jsem se nezapojil. To znamená, že se určitě zapojím. Dalších velmi pěkná místa obsadili: L. Musialová (29. místo ), J. Kij (124. místo ), R. Petr (75. místo) ze třídy 9. A, D. Žák (76. místo) a K. Strakoš (82. místo) ze třídy 9. B.

10 Návštěva Geologického pavilonu VŠB-TUO V pondělí navštívili žáci 9. A geologický pavilon na Vysoké škole Báňské, který nese jméno světově uznávaného ložiskového geologa a mineraloga prof. Františka Pošepného. Byla to zajímavá exkurze v rámci výuky přírodopisu. A jak probíhala? Nejprve jsme si vyslechli odborný výklad k některým exponátům. Viděli jsme, jak naleznete zlato v přírodě, jak na vzduchu oxiduje železo a také se nám naskytla příležitost poznat zoopaleontologii, tedy zjednodušeně: zkameněliny. Potom jsme měli možnost prověřit si své znalosti z hodin přírodopisu v praxi. Myslím, že se nám to podařilo a že nyní už všichni vědí, jak vypadá síra, že všechny horniny nejsou stejné a k čemu se využívá hematit. Když se tedy budeme v přírodopise bavit například o halitu, budou, doufám, všichni vědět, jak vypadá. Na článku spolupracovala: Mgr. Kateřina Maturová Den finanční gramotnosti Dne se nás osm, mimořádně nadaných žáků 9. A a 8. A, s doprovodem paní učitelky D. Horákové, vydalo na nezapomenutelnou cestu do Mariánských Hor na úžasnou hru zvanou Finanční gramotnost. Ano zní to tak skvěle, jaké to opravdu bylo. Musím uznat, že to ta škola měla velice dobře zorganizované (od připravených hracích stolů se svými bankéři, až po vlídné občerstvení o přestávce) a celkově z té akce vyzařovala dobrá atmosféra. Na začátku bylo asi deset tříd v jedné velké hale seznámeno s pravidly hry, bylo nám řečeno o co v té hře jde a proč ji vlastně hrajeme, dále padla otázka jestli tu hru někdo někdy hrál a ze všech deseti tříd se přihlásila jenom jedna a mně bylo hned jasné kdo vyhraje. Takže po určení vítĕzů jsme byli přepraveni do haly a hra mohla začít. Po,,pilotní" hře (kde jsme s mým spoluhráčem D. Strkošem pochopili, že jde výhradně o trh s akciemi) jsme se měli připravit na opravdovou hru. Po perném startu, kde jsme použili jinou strategii, než jsme použili v první hře, se všechno zdálo být pro nás v pořádku. Strategie 'akcie' se zdála být velmi výnosnou, ba ne vítěznou. Celková hra, která byla na styl Monopoly a Dostihy a sázky mě naučila, že v životě bude velmi mnoho nežádoucích výdajů a že všechno v životě nejde podle plánu, především s penĕzi je kříž. Ke konci bych chtěl jenom říct, že vyhráli ti, které jsem tipoval a že bych tuto hru vřele doporučil všem, co by si chtěli zkusit jaké to je nakládat s rodinnými úspory, nebo těm co mají velkou zálibu v penězích.

11 Oblastní a krajské kolo v piškvorkách Dne se žáci 9. ročníků zúčastnili soutěže PIŠQWORKY, pořádané na Wichterlově gymnáziu. Do soutěže byly přihlášeny 4 skupiny žáků. Za každou skupinu se muselo složit startovné ve výši 220Kč. Částka byla uhrazena z příspěvků SRPŠ, za což děkujeme. Bojovalo se dlouho a s vypětím všech sil, které přineslo kýžené ovoce. Žáci 9. A třídy vybojovali nádherné 1. místo a postoupili do krajského kola, které se konalo dne na SPŠ elektroniky a informatiky. A co říká kapitán týmu David Marzec o průběhu krajského kola si můžete přečíst zde: My, David Marzec, Lukáš Dostalík, Jakub Kaňkovský, Marek Pščolka a Robin Petr jsme se po výhře oblastního kola v pišqworkách dostali do kola krajského. Při vstupu do místnosti, ve které jsme my, tým 9. D byli jediný tým ze základní školy, jsem já osobně byl vyhecovaný jak nejvíc to šlo, ale ostatní z toho moc nadšení nebyli, hlavně Jakub. Ten předvídal naši prohru už od našeho úspěchu v oblastním kole. Až na to, že jsme prohráli hned ve skupinové fázi a on měl vlastně pravdu, jsem rád, že jsme se tam vůbec dostali. Ostatně, já jsem nebyl slabým článkem týmu. Nechci ukazovat přímo, ale nás pět ví, kdo byl nejslabším článkem. Nepatrný rozdíl v našich schopnostech, který jsme v oblastním kole ani necítili, byl tady, na vyšší úrovni, velmi znát. Všichni z týmu jsme se při nejmenším dohodli na tom, že proti minimálně o 2 roky starším soupeřům jsme moc šancí neměli. K našemu výsledku dodám, že z tří her jsme těsně prohráli dvě a jednou jsme remizovali, takže tak špatní nejsme. Na závěr bych rád řekl, že to pro nás byla příjemná zkušenost a ten den jsme si velmi užili. Autor článku: David Marzec, (9. A) Globetrotter se pět žáků naší školy zúčastnilo soutěže Globetrotter 2014 na Wichterlově gymnáziu. Každý z nich perfektně ovládá anglický jazyk a najde na mapě Austrálii a Nový Zéland. A jakže vlastně soutěž probíhala? Rozdělili nás do tří skupin a pak nám něco řekli k pravidlům. Test byl tvořen poslechem, doplňováním a v neposlední řadě jsme taky zakreslovali do mapy. Jakmile byl test dopsán, dostali jsme krátkou přestávku a potom nás čekala prezentace. Přestože trvala déle než hodinu, byla zajímavá. Prováděl ji profesor z Wichterlova gymnázia, který žil 5 let v Austrálii. Celá přednáška v angličtině!!!! Bylo to super, neboť mluvil zřetelně a srozumitelně. Ale nejlepší na tom je, že jeden z nás to vyhrál! (Lucie Musialová, 9. A). Sdílené první místo obsadil i náš Daniel Strakoš (na fotografii úplně vpravo). Srdečně gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za to, že úspěšně reprezentovali naši školu. Přejeme mnoho dalších úspěchů.

12 Jak se ti soutěž velkově líbila? Rozhovor s vítězem Danem Strakošem: Byla moc pěkně zorganizovaná a myslím, že byla na vysoké úrovni, protože tam bylo hodně jazykově nadaných žáků z ostravských škol. Potom, na konci, jsme měli přednášku, až po tom testu samozřejmě, která byla na velmi, velmi vysoké úrovni a moc se mi líbila. Co jsi vyhrál? Vyhrál jsem knížku, samozřejmě v angličtině, potom jsem vyhrál souhrn anglické gramatiky a blok Wichterlova gymnázia. Jakou zkušenost ti tato soutěž přinesla? Čím tě obohatila?: Dokázal jsem si, že nejen já, ale i většina žáků naší třídy, je schopna velmi kvalitně mluvit anglicky a myslím si, že výhra nebyla jen moji zásluhou, ale také zásluhou p. u. Slabé, protože mě celý druhý stupeň učila zeměpis i angličtinu a domnívám se, že díky ní jsem se dobře naučil anglicky i zeměpis. Na článku spolupracovali: Mgr. Marie Slabá, Lucie Musiálová, Daniel Strakoš KET zkoušky Počátek tohoto nápadu se datuje zhruba na začátek začátku roku 2014, kdy nám p. u. Slabá oznámila, že existuje něco jako Cambridgeské zkoušky, které bychom mohli složit. Probrali jsme to doma s rodiči a náš návrh zúčastnit se těchto zkoušek byl schválen. Následně jsme s p. u. Slabou začali pilovat angličtinu v kroužku English plus, který nás dokonale připravil na zvládnutí zkoušky. Čas utekl rychle a datum zkoušky bylo nadosah. V sobotu absolvovalo deset žáků naší školy, v Knihovně města Ostravy, tuto zkoušku. Zkouška byla rozdělena na tři části: speaking, writing a listening. U speakingu nás zkoušeli dva moc milí pánové. Jeden z nich zapisoval naše odpovědi (gramatickou správnost, naši reakci na otázku) a ten druhý se nás tázal. Po dokončení této části jsme měli přestávku, a tak jsme si šli odpočinout. Přestávka to byla zábavná, neboť jsme měli možnost prolistovat si knihy v britském centru knihovny a nevím proč, ale zasmáli jsme se teda hodně. Od jedné hodiny nás čekal writing. Sedmdesát minut uteklo jako voda. Hned po writingu jsme se sešli, abychom si navzájem řekli naše odpovědi. Po třiceti minutách nastala poslední část listening. Pro někoho byla lehká, pro někoho těžší. Teď už můžeme jen čekat na to, jak nám to dopadne. Myslíte, že jsme to zvládli? Držte nám palce!

13 Jaký je tvůj názor na tuto zkoušku?: Rozhovor s absolventy zkoušky: Jakub Kaňkovský a Ondřej Majkut J. Kaňkovský: Myslím si, že tato zkouška je na velmi vysoké úrovni. Nelituju toho, že jsem se do ní přihlásil, i když jsem ze začátku váhal. A určitě jsem rád, že jsem ji absolvoval. O. Majkut: Zkouška byla poměrně normální, jednoduchá hlavně v první části, a to byl speaking. Jak ses na tuto zkoušku připravoval?: J. Kaňkovský: Připravoval jsem se tak, že jsem se obden podíval na nějaký článek, snažil jsem se ho přeložit, opakoval jsem si různé fráze a trénoval gramatiku. O. Majkut: Připravoval jsem se pomocí kroužku, kam chodili vlastně všichni, co absolvovali certifikát KET a připravoval jsem se i jinak ve škole s p. u. Slabou. Myslíš si, že jsi zkoušku zvládl?: J. Kaňkovský: Tak bylo by to dobré, kdybych to dal, myslím si, že jsem to dal, ale nechci být nějak extra sebevědomý, a tak doufám, že to dopadlo dobře. O. Majkut: Jo. Myslím si, že jsem to všecko udělal. Která část testu byla pro tebe nejtěžší?: J. Kaňkovský: Speaking, protože jsem tam mluvil před lidmi, takže jsem měl obrovskou trému, ale nakonec si myslím, že to dopadlo docela dobře a doufám, že jsem to dal. O. Majkut: Asi nic. Autor článku a rozhovoru: Jan Kij, (9. A) Člověk a tanec Dne byly třídy 6. A, 7. A, 8. B, 9. A a 9. B na akci jménem Člověk a tanec, která se konala na Janáčkově konzervatoři. Taneční vystoupení se konala od 9:00 do 10:00. Ráno si všechny třídy daly sraz u školy, odkud se společně vydaly na autobusovou, nebo tramvajovou zastávku. Cesta byla dlouhá a nepříjemná, protože autobus i tramvaj byli plné cestujících. Když jsme dorazili na konzervatoř, odložili jsme si kabáty a bundy a šli jsme se usadit na místa.

14 Přivítaly nás dvě studentky, které nás seznámily s programem. Všechny taneční čísla předvedli studenti této konzervatoře. Viděli jsme spoustu choreografií, které stavěly na baletu. Všechny byly hezké a zajímavé. Po skončení akce jsme se vrátili do školy a učili jsme se dle rozvrhu. Celá akce se nám líbila a rádi bychom se na Janáčkovu konzervatoř podívali znovu. Autorka článku: T. Kaňkovská (7. A) Stali jsme se učiteli 3. a 4. prosince učili žáci 9. A prvňáky anglicky. Konkrétně se jednalo o Lucii Musiálovou, Veroniku Slavíkovou, Ivanu Langrovou, Gabrielu Košťálovou, Veroniku Kozubkovou, Jakuba Kaňkovského, Jana Kije a Davida Marzece. Opakovaly se barvy, čísla a ještě například školní potřeby. A co vlastně bylo náplní hodiny? Nejprve se prvňáčci rozdělili do tří skupin. V každé skupině byli dva žáci 9. A, kteří se zhruba po deseti minutách střídali. Všichni prvňáky chválili, neboť na to, že se anglicky učí jen pár měsíců, umí toho dost. Každá skupina opakovala něco jiného. Barvy, čísla nebo školní pomůcky. Pokud někdo z prvňáků něco nevěděl, nebo něčemu nerozuměl, deváťáci rádi poradili a společně došli ke správné odpovědi. Někteří se dokonce ptali, kdy je devítka zase přijde učit. Na konci hodiny jsme si společně všichni zazpívali a všichni prvňáčci si odnesli z těchto hodin jedničku. Hodiny strávené s prvňáky jsme si moc užili a doufáme, že nebyly poslední. Rádi bychom si to zopakovali, neboť nás to moc bavilo. Autor článku: Jan Kij, (9. A)

15 Aktuality u nás ve škole Jsme na FACEBOOKU dej nám to se mi líbí Základka roku 2015 Jestli jsi v naší škole spokojený a líbí se ti u nás, hlasuj pro ZŠ Jana Šoupala do 15. ledna 2015 na První školní ples Naše škola ve spolupráci se Sdružením rodičů pořádá 1. Školní ples. Termín konání: sobota od 19:00 hod. Místo konání: Rock & Roll GARAGE Restaurant & music club Ostrava - Martinov Cena vstupenky s místenkou: 200,- Kč Živá hudba a "Praskání Rosti Petříka", který bude celý večer moderovat Tombola Prodej vstupenek v kanceláři školy, bližší informace na telefonních číslech nebo Zveme všechny rodiče a příznivce školy k účasti!!!

16 Zápisy do 1. ročníku Několik důvodů proč k nám: Jste li s touto nabídkou spokojeni, přijďte s Vašim dítětem na zápis, dne od hodin nebo od hodin.

17 Vánoce, vánoční čas, zvyky a tradice Vánoce jsou křesťanským svátkem, připomínají narození Ježíše Nazaretského, dle Nového zákona, narozeného v Betlémě zřejmě v roce 1 našeho letopočtu. Datum narození se traduje na 25. prosince. Všeobecně se Vánoce začaly slavit v 7. století našeho letopočtu. Vánocům předchází doba adventní, což jsou 4 neděle před vánočními svátky. V tomto období by se měl člověk duchovně připravovat na Vánoce, měl by rozjímat a v pokoře očekávat příchod Spasitele. V dnešní době je advent spojen s pečením cukroví, vánočním úklidem, výzdobou domů a samozřejmě s psaním dopisů Ježíškovi Středověké Vánoce. V předvečer narození Páně, tedy 24. prosince, chodili a kalendovali (koledovali) kněží a žáci po domech svých věřících. Domy byly zdobeny chvojím jehličnanů. Mezi běžné pokrmy v té době o Vánocích patřily oplatky, které se podávaly jako první chod, s medem, ale také s česnekem (byl považován za mocnou a ochrannou bylinu), s bylinkami, šípky nebo jinými plody. K večeři se také podávala krupičná, hrachová nebo prosná kaše. Tento pokrm měl být symbolem hojnosti. Čeští křesťané se v předvečer Vánoc postili (nejedli až do hvězdy tedy do první hvězdy. Děti dobří křesťané strašili, že přijde o Štědrém večeru svatý Šprech a provrtá jim břicho, aby zjistil, zda se řádně postili. Z tohoto období je rovněž popsán zvyk obdarovávat blízké, předávat jim příjemné a vybrané věci a zvláště vonné, vložené mezi dvěma krásnými miskami. Podle zdroje někdy ovšem nikoliv pro potěšení jiných a na památku narození Ježíše, ale proto, aby dárci měli celý rok štěstí. Vánoční stromek. Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z německých měst. Katolická církev považovala zpočátku zdobení stromů za pohanský zvyk. V mnohém měla pravdu. Germánské kmeny prý tak kdysi o zimním slunovratu uctívaly boha Wotana. Podobně i Keltové ozdobenými stromky či větvemi uctívali boha Slunce. V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Vánoční stromečky pronikaly do našeho prostředí pomalu, až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev. Dárky. Předávání darů byl běžný zvyk u římské oslavy Saturnálií, starobylého svátku, který se konal na konci prosince. Tím se mohly inspirovat vánoční zvyky. Tradice, podle které si lidé na Vánoce dávají dárky, je spojena s postavou Svatého Mikuláše (ale i jinými postavami). Je tomu tak podle některých zdrojů na památku toho, že tři mudrcové z Východu přinesli novorozenému Ježíšovi ke kolébce jako dary zlato, kadidlo a myrhu. Kdo nosí dárky u nás, v Německu, Anglii, nebo třeba v Itálii? Podívej se dále do časopisu!

18 Česky: Sláva už je sníh, jedem na saních, kluci křičí, zvonek zní, jenom táta ztich. Kouká na syna, uši napíná, co to slyší v rolničkách? Na co vzpomíná? Rolničky, rolničky, kdo pak vám dal hlas? Kašpárek maličký nebo děda Mráz? Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich? Maminčiny písničky Vánoce a sníh. Anglicky: Dashing through the snow In a one-horse open slech Over the fields we go Laughing all the way Bells on Bobs tail ring Making spirits bright What fun it is to ride and sing A sleighing song tonight Německy: Ein kleiner weißer Schneemann der steht vor meiner Tür, ein kleiner weißer Schneemann der stand gestern noch nicht hier, und neben dran der Schlitten, der lädt uns beide ein, zur aller ersten Schlittenfahrt ins Märchenland hinein. Jingle bells Jingle bells Jingle all the way! Oh what fun it is to ride In One-horse open slech Jingle Bells, Jingle Bells, klingt es weit und breit. Schön ist eine Schlittenfahrt im Winter wenn es schneit. Jingle Bells, Jingle Bells, klingt es weit und breit. Mach' mit mir 'ne Schneeballschlacht, der Winter steht bereit!

19 Tvorba našich žáků Anketa o Větrníkovém dnu a Vánočních řemeslech

20 Veselé Vánoce a šťastný nový rok! Přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků, bohatou nadílku pod stromečkem, kapra bez kostí a v novém roce dětem spoustu jedniček a rodičům méně starostí! Šéfredaktor: Jan Kij (9. A) Vaše redakce Fotografka, redaktorka: Veronika Kozubková (9. A) Fotografka, redaktorka: Kateřina Mičeková (6. A) Kritik, redaktor sporťák : Dominik Gomola (6. B) Kritik, redaktor sporťák : Pavel Gromnica (6. B) Výtvarník, redaktor: Jan Skácel (6. B) Dále spolupracovali: Darina Horáková Kateřina Maturová Marie Slabá Anna Šelongová Radim Plaskura Martin Šubrt Poděkování patří také všem, kteří poskytli rozhovory a všem, kteří napsali komentáře k akcím, jichž se zúčastnili.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_17 Autor Mgr. Kateřina

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

CZ.1.07/1.4.00/21.1920

CZ.1.07/1.4.00/21.1920 VÁNOCE V EVROPĚ Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_17_19 Tématický celek: Evropa a Evropané Autor: Hana Londová Datum:

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Prosinec čas Adventu

Prosinec čas Adventu NEWSLETTER Leden 2017 Prosinec čas Adventu Měsíc prosinec byl v naší školce opravdu časem příchodu a očekávání. Děti měly plný a pestrý program, který jste mohli sledovat v každé třídě. Pracovaly na výzdobě

Více

Oprava chybné prezentace

Oprava chybné prezentace Oprava chybné prezentace Úkol: Opravte chyby ve vytvořené prezentaci. č. 13 název anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu druh interaktivity Oprava chybné prezentace Žáci sami pracují na jednotlivých

Více

Guťák. Prosinec 2k16. Autoři: Zdroje: František Fiala David Haluška Jan Martinek

Guťák. Prosinec 2k16. Autoři: Zdroje: František Fiala David Haluška Jan Martinek Autoři: František Fiala David Haluška Jan Martinek Prosinec 2k16 Guťák Zdroje: http://www.recepty.cz/ recept/vanilkové rohlíčky Školní fotogalerie Wikipedie inovinky.cz Google obrázky Obsah: Vtip: Co nás

Více

Příprava na Vánoce. Mikuláš

Příprava na Vánoce. Mikuláš Příprava na Vánoce Advent Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a

Více

Co nás čeká v měsíci LEDNU?

Co nás čeká v měsíci LEDNU? Co nás čeká v měsíci LEDNU? 4.1. se vrátíme zpět do lavic každé pondělí budeme jezdit na plavání 12.1. vystoupí divadelní kroužek pro rodiče od 15:45 v I. třídě 12.1. po představení od 16:00 třídní schůzky

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Leden únor 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna pro děti Středa: 9:30 11:30

Více

Už brzy budou! DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL. autor Mgr. Šárka Štěpánková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace. předmět Český jazyk. ročník 2.

Už brzy budou! DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL. autor Mgr. Šárka Štěpánková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace. předmět Český jazyk. ročník 2. Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Už brzy

Více

Infolisty. Azylového domu Písečná

Infolisty. Azylového domu Písečná Infolisty Azylového domu Písečná Listopad Prosinec 2016 Svátky 17. 11. Den boje za svobodu a demokracii 17. listopad, po světě známý jako Mezinárodní den studenstva, se v Česku vztahuje ke dvěma historickým

Více

AŤ SE. 2. číslo 2011

AŤ SE. 2. číslo 2011 AŤ SE 2. číslo 2011 VÍ Úvodník Milí čtenáři a čtenářky časopisu Ať se ví! V tomto čísle na nás čeká spoustu nového. Dočtete se zde o turnaji ve florbale a přehazované. Dozvíte se, jak vypadalo vystoupení

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. 8. číslo prosinec 2010

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. 8. číslo prosinec 2010 Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00 Sladký domov 8. číslo prosinec 2010 Hoj, ty Štědrý večere, ty tajemný svátku, co že komu dobrého neseš na památku. Vánoce, Vánoce

Více

(PO)ŠKOLÁČEK číslo 1 ročník II. prosinec 2015

(PO)ŠKOLÁČEK číslo 1 ročník II. prosinec 2015 (PO)ŠKOLÁČEK číslo 1 ročník II. prosinec 2015 Milí čtenáři, v ruce držíte 2. díl časopisu (Po)Školáček. Předešlý díl vydali naši minulí páťáci. V tomto díle se dozvíte něco o adventu a bude tam i hodně

Více

VÁNOCE. Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763. Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2.

VÁNOCE. Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763. Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2. VÁNOCE Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2. ročník Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 číslo: 42

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 číslo: 42 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 číslo: 42 Obsah: Slovo ředitele školy. Tochováček má narozeniny. Co se do prosincového čísla nevešlo, co se stalo za 5 měsíců

Více

Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník

Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník Vychází s finanční podporou Sdružení rodičů a přátel žáků Základní školy Kostelec u Holešova Zahájení nového školního roku Akce ve škole Školní

Více

Masarykova ZŠ a MŠ Železnice Školní rok 2014/2015 Číslo časopisu: 2. Období: PROSINEC

Masarykova ZŠ a MŠ Železnice Školní rok 2014/2015 Číslo časopisu: 2. Období: PROSINEC Masarykova ZŠ a MŠ Železnice Školní rok 2014/2015 Číslo časopisu: 2. Období: PROSINEC Rozloučení s kalendářním rokem 2014 Ani jsme se nenadáli (opět! ) a už se blíží nový kalendářní rok ( už zase!). Vážení

Více

Fokus divadlo 2014. Barbora Genserová, studentka 5.B, se v silné konkurenci studentů středních škol umístila na 3. místě. Blahopřejeme!

Fokus divadlo 2014. Barbora Genserová, studentka 5.B, se v silné konkurenci studentů středních škol umístila na 3. místě. Blahopřejeme! Fokus divadlo 2014 Pod tímto názvem Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě vyhlásila na podzim 1. ročník soutěže o nejlepší divadelní recenzi a kritiku. Jelikož se v literárním semináři

Více

Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá

Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá Prosinec - měsíc, kdy se děti asi nejvíce těší na Ježíška, přinesl do naší mateřské školy nejen povídání o předvánočních a vánočních zvycích, poslouchání a zpívání

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Cool school. Bezva škola NAŠI REDAKTOŘI. Aktuální dění a šéfredaktorka. o pí uč. Polášková. Studijní okénko. o Tereza Hrošová (9.

Cool school. Bezva škola NAŠI REDAKTOŘI. Aktuální dění a šéfredaktorka. o pí uč. Polášková. Studijní okénko. o Tereza Hrošová (9. NAŠI REDAKTOŘI Aktuální dění a šéfredaktorka o pí uč. Polášková Cool school Listopad / 2 Bezva škola Studijní okénko Sport o Tereza Hrošová (9.A) o Martin Zikl (6.C) o Roman Prax (6.C) Rok se s rokem sešel

Více

KRONIKA PROSINEC 2016

KRONIKA PROSINEC 2016 KRONIKA PROSINEC 2016 ROZSVĚCENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU U KAPLIČKY V neděli 4.12. děti ze ZŠ a MŠ zpívaly u kapličky. Místní se sešli na hezké akci, do které se pod záštitou obecního úřadu kromě školy zapojily

Více

Symboly Vánoc v rodinách

Symboly Vánoc v rodinách Symboly Vánoc v rodinách Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_13_03 Tématický celek: Rodina a finance Autor: PaedDr.

Více

VŠEZNÁLKOVY NOVINY č. 1 Třídy 5.B MILÉ DĚTI, po krásných prázdninách jsou tady zase vaše noviny. Vítáme všechny prvňáčky a doufáme, že se vám naše noviny budou líbit. Můžete se těšit na básničku, křížovku,

Více

Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A

Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A 9.5.2016 v pondělí ráno jsme se sešli spolu s našimi učitelkami R. Svobodovou a J. Hanzlíkovou ve vestibulu Hlavního nádraží města Brna. Až jsme se všichni sešli, přesunuli

Více

STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA

STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA LISTOPAD 2016 ŽÁCI ZŠ V měsíci říjnu jsme často chodili do přírody a užívali si podzimního počasí. Zúčastnili jsme se slavnostního

Více

PODTOLŠTEJNSKÝ OBŠŤASTNÍK

PODTOLŠTEJNSKÝ OBŠŤASTNÍK DOLNÍ PODLUŽÍ HORNÍ PODLUŽÍ JIŘETÍN POD JEDLOVOU PODTOLŠTEJNSKÝ OBŠŤASTNÍK PROSINEC 2017 POZVÁNKY NA SPORTOVNÍ, KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ AKCE Foto Josef Gerhát RÁDI VÁS ZVEME ZA ZAJÍMAVOU NABÍDKOU V OBCÍCH

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

Jak si užít tradiční Vánoce:

Jak si užít tradiční Vánoce: Jak si užít tradiční Vánoce: Perfektní klidnou a pohodovou atmosféru vytvoří spousta vánočních obyčejů, tradic, dobrot, písniček, dekorací...každý má na to svůj recept. Co nejvíce vánočních motivů jsem

Více

Listy naší Školičky 3.vydání Prosinec 2017

Listy naší Školičky 3.vydání Prosinec 2017 Listy naší Školičky 3.vydání Prosinec 2017 Školní Noviny Advent 2.prosince jsme zahájili první adventní neděli. U stromku na návsi ve Šťáhlavech kde se sešlo hodně lidí a zazpívali u něj děti z ZŠ + MŠ

Více

STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA

STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA STŘEDNÍ ŠKOLA A ZÁKLADNÍ ŠKOLA, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ SOUTOK INFORMAČNÍ BROŽURA PROSINEC 2016 NÁVŠTĚVA HOKEJOVÉHO UTKÁNÍ Žáci internátu z Opočna navštívili na místním zimním stadionu hokejové utkání mužů

Více

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Gymnázium a obchodní akademie Chodov Gymnázium a obchodní akademie Chodov Smetanova 738, 357 35 Chodov Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0367 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitňování výuky prostřednictvím ICT Pořadí šablony a sada: 19. Rozvoj

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

ŠKOLNÍ LISTY ÚVODNÍK. Vítáme Vás u prvníhovydání parlameňťáckých. z článků. To by pro začátek mohlo stačit, přejeme. vám příjemné počtení.

ŠKOLNÍ LISTY ÚVODNÍK. Vítáme Vás u prvníhovydání parlameňťáckých. z článků. To by pro začátek mohlo stačit, přejeme. vám příjemné počtení. Senožaty září listopad 2015 ŠKOLNÍ LISTY ÚVODNÍK z článků. To by pro začátek mohlo stačit, přejeme vám příjemné počtení. Gabriela Pohanová 9. ročník Vítáme Vás u prvníhovydání parlameňťáckých novin. V

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Vánoční svátky. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Irena Paulová.

Vánoční svátky. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Irena Paulová. VY_32_INOVACE_PRV_ 485 Vánoční svátky Autor: Irena Paulová, Mgr. Použití: 2. ročník Datum vypracování: 16.12. 2012 Datum pilotáže: 20.12. 2012 Metodika: Žáci si s učitelem prohlíží fotografie, zachycující

Více

2. velikonoční vydání školního časopisu Lusk!

2. velikonoční vydání školního časopisu Lusk! 2. velikonoční vydání školního časopisu Lusk! Milí žáci a žákyně, toto číslo vám přináší velikonoční tradice a zvyky různých zemí, hádanky, komiks Speciální agent i pohled na Velikonoce očima vašich spolužáků,

Více

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 3. dopis Fair play se vyplácí

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 3. dopis Fair play se vyplácí Dumelang, sanibonani, absheni, nda, ralotsha, thobela, more... tak to jsou jedny z pozdravů, které můžete slyšet v naší škole. Ale abych nenarušila tradici, tak i dnes začínám změnami, které se u nás udály.

Více

ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK

ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK ZIMA ZPRÁVY ZE ŽIVOTA ŠKOLKY Je tu prosinec a přicházíme s dalším číslem našeho časopisu. První tři měsíce utekly jako voda, všichni si zvykli na každodenní kolotoč a děti se pomalu

Více

Speciální vydání novin ZŠ TGM Blansko Vzpomínka na projektový den pro žáky 2. stupně, který se konal 24.10.2014 OBSAH

Speciální vydání novin ZŠ TGM Blansko Vzpomínka na projektový den pro žáky 2. stupně, který se konal 24.10.2014 OBSAH Speciální vydání novin ZŠ TGM Blansko Vzpomínka na projektový den pro žáky 2. stupně, který se konal 24.10.2014 OBSAH Full English Breakfast... 1 Korálkování, Postoje a hodnoty žáků naší školy... 2 Pexeso,

Více

Pátek 21.1.2011 od 14.00 do 19.00 hod. Sobota 22.1.2011 od 8.00 do 12.00 hod.

Pátek 21.1.2011 od 14.00 do 19.00 hod. Sobota 22.1.2011 od 8.00 do 12.00 hod. Základní škola, Mládežnická 536, TRUTNOV 4 Pátek 21.1.2011 od 14.00 do 19.00 hod. Sobota 22.1.2011 od 8.00 do 12.00 hod. pavilon 1. stupně Základní škola, Mládežnická 536, Trutnov 4 Základní škola, Mládežnická

Více

Anglické divadlo (24. září 2012)

Anglické divadlo (24. září 2012) Anglické divadlo (24. září 2012) Jackie and the Giant (1. stupeň) Napínavý příběh o malé dívce Jackie, která prchá před zlým obrem a na své cestě se setkává s obrem hodným, který jí může pomoci. V obřím

Více

ZNALEC ADVENTU. Kvízová hra. Jednoduchá kvízová hra pro zopakování znalostí o adventní a vánoční době, příbězích, postavách a reáliích.

ZNALEC ADVENTU. Kvízová hra. Jednoduchá kvízová hra pro zopakování znalostí o adventní a vánoční době, příbězích, postavách a reáliích. ZNALEC ADVENTU Kvízová hra Jednoduchá kvízová hra pro zopakování znalostí o adventní a vánoční době, příbězích, postavách a reáliích. Obsahuje: Tři sady otázek pro postupné rozšíření hry Tři sady hvězd

Více

Bulletin obecně prospěšné společnosti. Zajíček na koni. Září až prosinec 2015 u Zajíčka na koni

Bulletin obecně prospěšné společnosti. Zajíček na koni. Září až prosinec 2015 u Zajíčka na koni Bulletin obecně prospěšné společnosti Zajíček na koni Září až prosinec 2015 u Zajíčka na koni www.zajiceknakoni.cz Obsah: Úvodní slovo... 3 Podzim v Bleu de Ciel... 4 KPZ nezná zimní spánek... 5 Kavárna

Více

Iva a Honza Šnajderovi

Iva a Honza Šnajderovi B U L L E T I N 12/2015 Vážení rodiče, milí přátelé, dostalo se k Vám první číslo našeho malého bulletinu. Rádi bychom Vás informovali co je ve Filia klubu a Filiánku nového. Filia klub působí v Brně již

Více

Projektové noviny. Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně

Projektové noviny. Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně Projektové noviny Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně Projektové noviny vám připravily: Jak to všechno začalo? str.

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/2014 číslo: 61

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/2014 číslo: 61 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/2014 číslo: 61 Obsah: Slovo ředitele školy, mikulášská nadílka, rozsvěcování obecního stromku, Vánoce, vyhodnocení sběru, bludiště

Více

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Mgr.Charlotta Kurcová srpen 2011 březen 2012 Já a můj svět, Prvouka 1. 3.ročník Téma: Zima Podtéma: počasí, vhodné oblečení, svátky v zimě, zimní aktivity a sporty. Anotace:

Více

BÁSNIČKY VÁNOCE JSOU TADY...

BÁSNIČKY VÁNOCE JSOU TADY... REDAKČNÍ RADA Hana Fröhlichová (4.A) Jana Hanzlíková (4.A) Matěj Mach (4.A) David Veltruský (5.A) Tereza Poštulková (5.A) Klára Červenková (5.A) Tereza Šobková (5.A) Eliška Suldovská (6.A) Veronika Břendová

Více

Deváťácké noviny č. 18; školní rok 2012/2013

Deváťácké noviny č. 18; školní rok 2012/2013 1 Úvodník Konečně už nám vysvitlo sluníčko, a tak jsme si ho vyrazili užít ven, do přírody. Čas na psaní Deváťáckých novin jsme si ale samozřejmě také našli. V tomto čísle se dozvíte, co se dělo od 6.

Více

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Slavnostní zahájení 3.9. Jičín město pohádky Růžovo-oranžový den Krakonošův trojboj 13.9. Jičín - město pohádky Na tento

Více

Děti a tety z našeho Domova:

Děti a tety z našeho Domova: Všichni jsme prožívali vánoční svátky se svými blízkými, ať už doma nebo na našem Domově. Mnozí z vás o svých Vánocích napsali a namalovali hezké příspěvky: Děti a tety z našeho Domova: Na Štědrý den se

Více

1.č. Slova redakce. Křížovky. Anketa. Halloween. Balet, dvojčata. Stuhy. Omalovánky

1.č. Slova redakce. Křížovky. Anketa. Halloween. Balet, dvojčata. Stuhy. Omalovánky 1.č Slova redakce Křížovky Anketa Halloween Balet, dvojčata Stuhy Omalovánky Slova redakce Ahoj děti, s novým školním rokem přichází i další číslo časopisu ZÁŠKOLÁK. Letos je nás hodně nových a nezkušených

Více

Redakce: pour féliciter 2012

Redakce: pour féliciter 2012 Redakce: Jakub Meinlschmidt, 6. B Jana Kučerová, 6. B Natálie Slováková, 6. B Markéta Novotná, 6. B Šárka Blažejovská, 6. A Mirka Kunešová, 6. A Hana Gavlíková, 6. A Veronika Makovcová, 7. C Klára Jurenková,

Více

Cool school Bezva škola

Cool school Bezva škola NAŠI REDAKTOŘI Aktuální dění o pí uč. Polášková Studijní okénko Cool school Bezva škola Leden / 4 o Tereza Hrošová (9. A) Sport o Martin Zikl (6. C) o Roman Prax (6. C) Módní policie o Eva Vejmělková (7.

Více

Leden u nás ve školce. Sáňkujeme, lyžujeme, ze zimy se radujeme

Leden u nás ve školce. Sáňkujeme, lyžujeme, ze zimy se radujeme Leden u nás ve školce Integrovaný blok: Čas splněných přání - zima Tematické celky: Sněží, sněží, mráz kolem běží Sáňkujeme, lyžujeme, ze zimy se radujeme V lednu k nám do školky zavítala Paní Zima a s

Více

Projektové noviny. II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč. Den otevřených dveří

Projektové noviny. II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč. Den otevřených dveří Projektové noviny II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč Den otevřených dveří 30.11.2005 Základní škola Masarykova 412, Kolín 3 ÚVOD 30.listopadu 2005 se konal Den otevřených dveří. Mohli se přijít podívat

Více

Zůstanete li s námi, od teď už Vám žádná informace o škole neuteče. V tomto zpravodaji jsou informace za období 16. 31. 12. 2014.

Zůstanete li s námi, od teď už Vám žádná informace o škole neuteče. V tomto zpravodaji jsou informace za období 16. 31. 12. 2014. Hezké středeční odpoledne, srdečně Vás vítáme u druhého prosincového zpravodaje Střední školy služeb a řemesel Stochov. Letošní poslední vydání! A tak přejeme vše jen to nejlepší do nového roku 2015. Zůstanete

Více

ŠKOLNÍ NOVINY 2015/2016 číslo 1 ( 1. června 2016)

ŠKOLNÍ NOVINY 2015/2016 číslo 1 ( 1. června 2016) ŠKOLNÍ NOVINY 2015/2016 číslo 1 ( 1. června 2016) DRAZÍ SPOLUŽÁCI Vítejte ve ŠKOLNÍCH NOVINÁCH. Zde se budete dozvídat novinky, které se staly nebo se budou teprve dít. Věříme, že se Vám budou líbit. Redaktorem

Více

PROSLOV ŠÉFREDAKTORA

PROSLOV ŠÉFREDAKTORA PROSLOV ŠÉFREDAKTORA Jmenuji se Vitaliy Sas a byl jsem zvolen za šéfredaktora tohoto časopisu. V tomto časopise Vám přineseme spoustu zajímavých článků o událostech za posledních pět měsíců, od kulturních

Více

Ga Ma Ja!! ČTĚTE NÁS!! Obsah čísla:

Ga Ma Ja!! ČTĚTE NÁS!! Obsah čísla: !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA Je zde další číslo našeho oblíbeného časopisu GA-MA-JA a s ní další pořádná porce článků, které pro vás vytvořil tým mladých Ga-ma-jáků. Jak možná víte, nedávno

Více

č.39 2015/2016 skolnicasopis.zstrebenice@seznam.cz Školní časopis žáků základní školy v Třebenicích

č.39 2015/2016 skolnicasopis.zstrebenice@seznam.cz Školní časopis žáků základní školy v Třebenicích Autor obrázku: Vladimír Hubálek Školní časopis žáků základní školy v Třebenicích ZÁKLADNÍ ŠKOLA TŘEBENICE PAŘÍKOVO NÁM. 133 TŘEBENICE 411 13 OKR. LITOMĚŘICE č.39 2015/2016 skolnicasopis.zstrebenice@seznam.cz

Více

PROSINEC, LEDEN, ÚNOR 2016 8. vydání

PROSINEC, LEDEN, ÚNOR 2016 8. vydání PROSINEC, LEDEN, ÚNOR 2016 8. vydání Mateřská škola Přeštice, ulice Dukelská 1 Vážení rodiče, opět se společně s námi setkáváte díky časopisu Dukeláček, který Vám i nadále bude přinášet dění v naší mateřské

Více

Strašecí proběhl dne 15.11. turnaj ve vybíjené. Naše družstvo. (4 dívky a 7 chlapců). Do turnaje se. Rakovník a ZŠ Čistá. Hrálo se 2 x 7 minut.

Strašecí proběhl dne 15.11. turnaj ve vybíjené. Naše družstvo. (4 dívky a 7 chlapců). Do turnaje se. Rakovník a ZŠ Čistá. Hrálo se 2 x 7 minut. Dne 14. listopadu proběhly v naší škole třídní schůzky rodičů. Rodiče vyslechli informace týkající se prospěchu a chování žáků. Dozvěděli se o nejdůležitějších akcích školy. Nejlepšími žáky v I. čtvrtletí

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

Sedlčanské psaní na klávesnici PC

Sedlčanské psaní na klávesnici PC Vážení přátelé, začal nový školní rok a s ním přichází další ročník školního časopisu Isšáček. V tomto úvodním čísle se setkáte s informacemi, které je třeba sdělit na začátku. Představíme vám nové učitele,

Více

Poznávací zájezd BENELUX

Poznávací zájezd BENELUX Poznávací zájezd BENELUX Anglický týden Projektový týden prezentace absolventských prací Lyžařský výcvik Deváťáci se loučí s prvňáčky Žákovský parlament v Praze Úspěchy ve stolním tenisu Mezinárodní taneční

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Leden 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Beseda s policií.........1 Sportovní dopoledne..........2 INFO ze ZŠ a MŠ v nemocnici..3-4

Více

Převzetí Domova sv. Moniky

Převzetí Domova sv. Moniky KRONIKA 2008 Převzetí Domova sv. Moniky 1. 1. 2008 jsme převzali od Centra zdravotních a sociálních služeb města Liberce Domov pro matky s dětmi v tísni, který dostal jméno Domov sv. Moniky. Maškarní karneval

Více

I. FOTOAPARÁT, PSÍ JÍDLO, NAKLADAČ, KAMION, PRAČKA

I. FOTOAPARÁT, PSÍ JÍDLO, NAKLADAČ, KAMION, PRAČKA V pátek 3. 12. 2010 chodili u nás na škole čerti. Čerti se první hodinu učili a druhou se začali chystat. Nejdřív šli do třetí a čtvrté třídy. Chlapci i děvčata řekli pěkné básničky, ale někteří se opravdu

Více

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky Projekt Těšíme se na Vánoce III. třída Veverky III. třída Veverky školní rok 2013/ 2014 Projekt: Těšíme se na Vánoce Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Svátky, tradice a lidové

Více

Dej bůh štěstí tomu domu

Dej bůh štěstí tomu domu Dej bůh štěstí tomu domu Dej bůh štěstí tomu domu, my zpíváme, víme komu. Malému děťátku, Kristu Jezulátku, dnes v Betlémě narozenému. On rozdává štědrovničky, jabka, hrušky i trojníčky. Za naše zpívání,

Více

Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě,

Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě, Člověk a příroda Člověk a příroda přírodovědný vzdělávací program, ve kterém jsme vyslechli zajímavé povídání o přírodě, doprovázené promítáním filmů na interaktivní tabuli. Dvojice ochranářů ze společnosti

Více

Z Wigymu. Ga Ma Ja!! STRANA 2 ČÍSLO 10 ROČNÍK 15 ŠKOLNÍ ROK 2015/2016

Z Wigymu. Ga Ma Ja!! STRANA 2 ČÍSLO 10 ROČNÍK 15 ŠKOLNÍ ROK 2015/2016 Z Wigymu P řed pár týdny jsem několik maturantů zaskočila pár otázkami ohledně jejich maturit. Tady jsou. Ptáte se, jak tito čtyři maturanti dopadli? Jsou z nich absolventi, což znamená, že DOBŘE. Blahopřejeme

Více

CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ?

CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ? CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ? Jana Milá Agenturo Jano! Posílám Ti vánoční pozdrav s přáním krásného a klidného prožití vánočních svátků z kraje nádherných jezer, honosných zámků, cihlových

Více

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli vánoční přáníčka - stříhali, lepili, vyšívali a za pomoci

Více

Hádanka z pekla. Má dva rohy, nepostojí, je černý a chlupatý. Kdo ho potká, ten se bojí, že ho metlou vyplatí. Kdo je to? (ČERT)

Hádanka z pekla. Má dva rohy, nepostojí, je černý a chlupatý. Kdo ho potká, ten se bojí, že ho metlou vyplatí. Kdo je to? (ČERT) Motýlci Čekání na Ježíška je pro děti vždy nekonečně dlouhé. Neváháme je tedy zabavit kdejakou tradicí. Ano, opět k nám v prosinci přišel Mikuláš s čertem. Děti jsme na jejich příchod pečlivě připravovali

Více

Augustínek. MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem

Augustínek. MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem Augustínek MŠ a ZŠ sv. Augustina: Škola všemi smysly, rozumem a srdcem Letní tábor ve Sv. Dobrotivé, 2012 Školní družina 2 Augustínek, 2012 VYCHOVÁVAT MÁ BÝT RADOST! Milí rodiče a přátelé naší školy sv.

Více

Divadelní žabka. Za účastníky napsala paní učitelka Tománková

Divadelní žabka. Za účastníky napsala paní učitelka Tománková 4 Březen / duben 2009 Naši milí čtenáři! Po delší odmlce vás znovu všechny vítám na stránkách školního časopisu Školáček. Je vidět, že se vám časopis zalíbil, neboť si jej chodíte stále víc a víc půjčovat.

Více

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Seznámení s autorem: Na okraj bych se Vám ráda představila. Mé jméno je Barbora Koppová a bydlím nedaleko Prahy. Ke psaní jsem se dostala z povinnosti. Snažila

Více

(Vánoce) Vánoce ve Francii. Vánoce v Austrálii Vánoce v Číně v Rusku. v Německu ve Španělsku. v Grónsku. v USA

(Vánoce) Vánoce ve Francii. Vánoce v Austrálii Vánoce v Číně v Rusku. v Německu ve Španělsku. v Grónsku. v USA (Vánoce) Zjisti jak a kdy se slaví Vánoce nebo konec roku u vás, v Brazílii. Vyrob pozvánku k vám pro děti z Česka. Napiš na ni, co je pro vaši zemi zajímavé a typické. Vánoce ve Francii Vánoce v Austrálii

Více

15.6. jsme byli na výletě. Celý nám propršel, ale stejně to bylo fajn. Hrad Pernštejn náš útok vydržel.

15.6. jsme byli na výletě. Celý nám propršel, ale stejně to bylo fajn. Hrad Pernštejn náš útok vydržel. 15.6. jsme byli na výletě. Celý nám propršel, ale stejně to bylo fajn. Hrad Pernštejn náš útok vydržel. 3.6. Vyhráli jsme :-)) Jako odměnu jsme dostali nanukové dorty :-))) 1.červen Dnešek byl dnem, kdy

Více

ZŠ a MŠ Ostrov u Macochy 2016/ vydání

ZŠ a MŠ Ostrov u Macochy 2016/ vydání ZŠ a MŠ Ostrov u Macochy 2016/2017 1. vydání Prázdniny končí, děti jančí. Stejně jako každý rok prázdniny končí a škola začíná. A jako každým rokem žáci 8. ročníku pro vás připravují školní časopis. Budeme

Více

Oslavy Vánoc v cizích zemích Aleš Kůtek

Oslavy Vánoc v cizích zemích Aleš Kůtek Vážení čtenáři! Dnešním dnem k Vám přichází poslední číslo našeho školního časopisu v roce 2006. Blíží se Vánoce, proto nám dovolte, abychom Vám všem, našim příznivcům, popřáli šťastné a veselé prožití

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠK. ROK 2012/13. Výroční zpráva aktivity Skupiny J&G Společnosti za školní rok 2012/13. Skupina J&G Společnost

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠK. ROK 2012/13. Výroční zpráva aktivity Skupiny J&G Společnosti za školní rok 2012/13. Skupina J&G Společnost Skupina J&G Společnost Středisko aktivity Základní škola, Dr. E. Beneše 1, Šumperk 787 01 E-mail info@jagspolecnost.de.vu www.jagspolecnost.de.vu VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠK. ROK 2012/13 Výroční zpráva aktivity

Více

14.vydání - březen 2009

14.vydání - březen 2009 14.vydání - březen 2009 Zájezd na dětskou lední revue v Hradci Králové Všichni jsme ( alespoň si to myslíme ) pracovali podle svých sil, a proto si na závěr prvního pololetí také zasloužíme odpovídající

Více

Sociální služby jsou financovány z dotací KÚ Ústí nad Labem a Komunitního plánu města Most od října do prosince 2015

Sociální služby jsou financovány z dotací KÚ Ústí nad Labem a Komunitního plánu města Most od října do prosince 2015 Měsíčník Obrnického centra sociálních služeb, příspěvkové organizace ROČNÍK II. ČÍSLO 12. PROSINEC 2015 Sociální služby jsou financovány z dotací KÚ Ústí nad Labem a Komunitního plánu města Most od října

Více

Veliký zájem o školní kolo biologické olympiády

Veliký zájem o školní kolo biologické olympiády Veliký zájem o školní kolo biologické olympiády Koncem února proběhla školní kola biologické olympiády i na naší škole. Zejména o kategorii B byl mimořádný zájem. Studenti tradičně změřili své síly v testu

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Účast na sportovních akcích ZŠ ZAŠOVÁ (září-listopad)

Účast na sportovních akcích ZŠ ZAŠOVÁ (září-listopad) Účast na sportovních akcích ZŠ ZAŠOVÁ (září-listopad) -Počátkem září proběhlo REPUBLIKOVÉ FINÁLE OVOV (odznaku všestrannosti olympijských vítězů) v Praze, kde se probojovala Markéta Camfrlová, která se

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Měsíčník MŠ Albrechtická, Praha Kbely. Prosinec 2016

Měsíčník MŠ Albrechtická, Praha Kbely. Prosinec 2016 Albrechtícek Měsíčník MŠ Albrechtická, Praha Kbely Prosinec 2016 Aktuální dění v MŠ Albrechtická Máme za sebou jedno z nejkrásnějších ročních období vánoční svátky. V našem vánočněnovoročním vydání Albrechtíčku

Více

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě.

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 13.7. 2012 Burza oblečení Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 17.7.2012 Setkání s paní psycholožkou a individuálně jim pomohla s jiným pohledem na problémy,

Více

Vánoční besídka IV. A

Vánoční besídka IV. A Vánoční besídka IV. A Svazek 1, Vydání 1 Prosinec 2015 Základní škola a Gymnázium Vodňany Časopis dětí ze Základní školy Bavorovská ve Vodňanech Uvnitř tohoto vydání: Nejdůležitější body: Hedvábná stezka

Více

Kam na výlet: Hrady a zámky ožívají vánočním ruchem

Kam na výlet: Hrady a zámky ožívají vánočním ruchem Publikováno na Prima Nápady (http://napady.iprima.cz) Domů > Kam na výlet: Hrady a zámky ožívají vánočním ruchem Kam na výlet: Hrady a zámky ožívají vánočním ruchem Hrady i zámky se obvykle v zimním čase

Více