Po několika táborových hrách z historie jsme letos sáhli do budoucnosti a připravili velmi technicky náročnou hru Mise Mars.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Po několika táborových hrách z historie jsme letos sáhli do budoucnosti a připravili velmi technicky náročnou hru Mise Mars."

Transkript

1 Mise Mars Budislav 2014 Po několika táborových hrách z historie jsme letos sáhli do budoucnosti a připravili velmi technicky náročnou hru Mise Mars. Motivace. Lidé od dávnověku zvedali hlavu vzhůru k nebi a hleděli na Měsíc s touhou podívat se tam. Tento sen se poprvé splnil americkým astronautům Neilu Armstrongovi a Buzzi Aldrinovi v roce Po nich navštívilo Měsíc ještě 10 amerických astronautů, poslední Eugen Cernan v roce Dalším cílem lidstva je teď planeta Mars. Cesta na Mars je však spojena s řadou obtíží, které ji činí velmi drahou a nebezpečnou. Zatímco cesta k Měsíci trvá něco přes 3 dny, tak cesta na Mars současnými prostředky trvá přibližně třičtvrtě roku. Několik kosmických sond ji již úspěšně absolvovalo. Po Marsu jezdilo a jezdí několik robotických vozítek, která zkoumají jeho povrch. Hledají mimo jiné vodu a možné stopy života v jakékoli formě. Pobyt na Marsu by byl pro lidi spojen s nutností nosit skafandr. Mars sice má atmosféru, ale ta neobsahuje kyslík potřebný pro dýchání. Lidstvo je však velmi vynalézavé a nové vědecké objevy mohou misi k Marsu urychlit. Je to lákavé, protože ten, kdo by dokázal levně, bezpečně a často létat k Marsu, mohl by začít kolonizovat nová území a využívat nerostné bohatství Marsu. Sen o Marsu nosí několik miliardářů ve své hlavě. Zahájení assessment center (Scénka vedoucích prolíná se televizní zpravodajství s teleshoppingem.)

2 Motivace. A už je to tady. Právě byly do světa ohlášeny dva průlomové objevy. První objev pochází z BELLOVÝCH LABORATOŘÍ a umožní využít elektromagnetickou energii ke krátkodobé deformaci prostoročasu před kosmickou lodí. Loď se pak po dobu trvání deformace posune skokem na své cestě vesmírem. Druhý objev je z biologické laboratoře BACTERIA FOR UNIVERSE. Byla vyšlechtěna bakterie FERROVIA COSMOSYNTHESIS, která se živí oxidy železa a za působení silného kosmického záření následně produkuje kyslík a dusík v poměru, který je příhodný pro dýchání člověka. Bakterie FERROVIA COSMOSYNTHESIS se právě za působení kosmického záření dokáže množit geometrickou řadou. Rychle se objevilo osm miliardářů, kteří mají prostředky k dosažení Marsu. Všichni chtějí být na Marsu jako první a chtějí se také mise Mars zúčastnit. Nejde jen o nesmrtelnou slávu, ale také o to, že budou zabírat nová území. Miliardáři sestavují posádky, které projdou výcvikem, postaví vhodnou kosmickou loď a doletí k Marsu. A assessment centru se děti představily při úkolech ve funkcích kapitán, pilot, navigátor, technik, voják, uklízeč, lékař, biolog, matematik-fyzik, dokumentarista. Miliardáři jejich činnosti bedlivě sledovali a pak vybaveni balíkem táborových dolarů rozjeli uzavírání smluv a sestavovaní posádek. Vzniklo 8 misí s názvy: 1. Evžen, 2. Živa, 3. Sunny rockets, 4. Apollo, 5. Bébéčka, 6. Mise Okurka, 7. Rudý Trpaslík, 8. Space project one (číslo udává i konečné pořadí celé hry). Smlouvu na největší částku $ získal Venda Roudný coby kapitán, který nejvíce zaujal svým minutovým projevem k posádce. Paradoxem je, že jeho posádka Space project one skončila celkově poslední. Inu, jde o týmový výkon... Každá posádka dostala tlustý manuál a krtečka, který také chtěl do vesmíru.

3 Výcvik a testování posádek Motivace: Než posádky odstartují, musejí prodělat náročný výcvik. Na každou činnost má posádka svého specialistu, ale ani on sám nemusí vše zvládnout. Pomáhat musí všichni všem a posádky musí táhnout za jeden provaz. Na osmi stanovištích trénovaly posádky určité činnosti a proběhlo také ohodnocení jejich schopností. Celá posádka (11 dětí) si musela ve stísněném prostoru (stan pro tři) obléci předepsané oblečení.

4 Posádky sledovaly fyzikální experimenty a snažily se uhodnout například, zda více sponek udrží zmagnetovaný vrták nebo šroub, či jakou naměříme teplotu plamene svíčky. Posádky si vyzkoušely pohled z družice na Zemi a snažily se poznat, nad čím právě letí Kaspické moře, Grónsko atd. Voják posádky musel předvést fyzickou zdatnost při držení lahve, zatímco druhý dřepoval. Testování proběhlo i v odhadu času, psaní přes zrcátko nebo v testu koncentrace součty 10. Především kapitán musel umět hledat v dost tlustém manuálu, který obsahoval kapitoly v češtině, angličtině i ruštině. Přepisování textu v azbuce spojené s běháním zase prověřilo především miliardáře a dokumentaristu. Velmi divácky atraktivní bylo cvičení na centrifuze. Pilot a biolog po roztočení na židli a kolem kolíku museli doběhnout k vypínači.

5 Na závěr byla ukázka startu rakety plněné vodou a byl zadán pěstitelský úkol pro biology pěstování řeřichy a rokety. Do druhého dne si posádky měly postavit vlastní vodní raketu a každý člen mise měl napsat domů pohled, v němž se před startem rozloučí s rodiči, protože cesta na Mars je jednosměrná. Po přidělení bodů mohly poprvé kosmické lodi poskočit vpřed. V jídelně se objevilo Slunce s celou Sluneční soustavou (nafukovací míče) a dva dráty vytyčující cestu od Marsu k Zemi. Na drátech bylo zavěšeno 8 blikajících kosmických lodí. Při délce přes 20 metrů to byl největší ukazatel skóre, který jsme kdy měli. Na vše bedlivě dohlížel plyšový Marťan. Start raket Motivace: Start rakety je vždy významná, ale také i riskantní událost. Probíhá fotografování posádek a posádky se loučí se svými blízkými. Před startem musely být pohledy na rozloučenou vhozeny do schránky Mars (pak jsme je dovezli na poštu) a každý účastník mise byl vybaven tričkem oranžové barvy se symbolikou letošního tábora. Letos se velikosti, kvalita i tisky na tričkách mimořádně vydařily.

6 Posádky pak představily své plastové rakety a malé děti obrázky raket. Za odpočítávání v angličtině, ruštině a čínštině postupně všichni odpálili své rakety tlakované vzduchem. Měřila se výška letu a měkké přistání. V jídelně jsme pak shlédli start rakety Saturn z projektu Apollo. Pak už jsme jen čekali, jaké budou ohlasy rodičů na rozlučkové pohledy.

7 Galaktický fotbal Motivace: Po startu raket ze Země je třeba udělat zastávku na Měsíci. Na všech kosmických lodích musí proběhnout za snížené gravitace zkouška všech přístrojů a činností a také se musí vyzkoušet chování posádek při ztrátě kontaktu se Zemí a při omezeném výhledu ze skafandru. Galaktický fotbal se hraje ve speciálních trubkových brýlích s pěti nafukovacími míči. Družstvo má co nejvíce míčů dopravit do vlastní branky. Je to neskutečná sranda se spoustou komických zákroků. Kdo neviděl na vlastní oči, těžko si představí. Ještě že dokumentaristi točili videodeníky. Zvlášť hráli malí v aréně Neila Armstronga a velcí v aréně Buzze Aldrina. Po hře ve skupinách došlo na play off a viděli jsme i penalty. Přespávání na Měsíci Motivace: Na odvrácené straně Měsíce proběhne test jak se posádky chovají při přespávání mimo kosmickou loď v nehostinné měsíční krajině. Podle pořadí v galaktickém fotbalu si posádky vybíraly skalní převisy pro přespání. K dispozici měly fotografie a mapu. Vybaveni pitím, pecnem chleba a nabitým mobilem vyrazily posádky po večeři do skal. V průběhu noci dostávaly SMS a MMS zprávy, na které musely rychle reagovat. V době, kdy většina hladovců již snědla suchý chleba, přišla informace obsahující azimut a vzdálenost, kde se nachází ukryté ruské potraviny. Ač za tmy, našly je všechny posádky, a početly si v ruských etiketách. Další SMS vyžadovala hledání v manuálu a odpověď v ruštině. Matematický problém, kolik je devítek v číslech od jedné do tisíce, se luštil v 0:45 h. Ještě později hledaly mrtvého ruského kosmonauta. Ležel tam v originál letecké kombinéze i s přilbou a brašnou plnou tyčinek mars.

8 Až k ránu přišla MMS s družicovým snímkem, na kterém snad všichni poznali Kamčatku. Vedoucí a praktikanti si užili nocování v oddílovém tunelu v centru dění.

9 Kosmická strava Motivace: Jídlo astronautů prý nevypadá nejlépe, ale dobře chutná. Když v sobotu přišly děti na večeři, uviděly nápisy: Dnes kosmické jídlo. ISŠ (Internationale Space Šodó). Buchtičky vypadaly normálně, ale šodó mělo nádherně šmoulovou barvu. Většinou se strávníci tvářili vyděšeně, ale nakonec to bylo tak, jak říká motivace. Astronomické pozorování Motivace: Astronaut se musí orientovat na nočním nebi. Z pardubické hvězdárny Barona Artura Krause k nám zavítal pan Martin Slezák se zrcadlovým dalekohledem o ohniskové vzdálenosti 750 mm, a protože nám byl vesmír nakloněn, mohli jsme v průběhu táboráku na vymetené obloze pozorovat Měsíc, Mars a Saturn. Za větší tmy pak i dvojhvězdy, galaxie a mlhoviny. Pro vedoucí a praktikanty trvalo pozorování do dvou v noci. A ráno zase bylo jasno, abychom mohli ještě pozorovat sluneční skvrny.

10 Beseda o kosmonautice Motivace: Lidstvo vypustilo první družici v roce 1957 a od té doby se píšou dějiny kosmických letů. Astronauti se musí mnoho naučit, než jsou zařazeni do kosmického letu. Mimo jiné musí vystudovat dvě vysoké školy. Na večerní besedu přijel člen České kosmickém kanceláře pan Milan Halousek a přivezl krtečka, kterého v roce 2011 vzal astronaut Andrew Feustel na misi raketoplánu Endeavour. S krtečkem, co byl ve vesmíru, se fotografovaly nejen děti. Děti se během besedy mohly vyptat na to, jak kosmonauti spí, cvičí, co jedí, jak se myjí a jak chodí na toaletu. Roboti, radiace, kosmický test Motivace: Práce robotů ke kosmickým letům neodmyslitelně patří. Mohou vykonávat práce, které by člověk sám nezvládl, například při hašení požáru nebo v podmínkách silné radiace. Deštivé odpoledne jsme vyplnili úkoly, které se daly řešit pod střechou. Na prvním stanovišti naprogramovaný robot objížděl překážky, vyhledával hořící svíčky a sfoukával je.

11 Na druhém stanovišti se děti seznámily s měřením radioaktivity radiační kamerou MX-10 a vyhodnocovaly naměřené obrazovky. Na třetím stanovišti odpovídaly na test sestavený z přednášky pana Halouska a prokázaly, že ji sledovaly velmi pozorně. Noční poplach Motivace: Posádka kosmické lodi musí být ve střehu 24 hodin denně a musí umět rychle řešit každý problém. Kapitáni jsou vzbuzeni v jednu v noci se slovy, že hlavní palubní počítač hlásí poplach a vyžaduje heslo, jinak dojde k destrukci. Mají se obléci a rychle přijít do jídelny, neboť už se odpočítává čas. Ve ztemnělé jídelně svítí osm monitorů a kvílí poplach. Na monitoru se rychle mění obrazy řídícího pultu a mapy s označením jedné kontroly, kde je heslo. Kapitáni si budí posádku a vyrážejí po paměti do temného lesa. Nalézají trubičku s nápisem Heslo je uvnitř. Ale uvnitř trubky nic není.

12 Aha, heslo je uvnitř! Někdo se dovtípil rychle, jiný později, ale všichni před destrukcí stihli heslo zadat. Boj s Marťany Motivace: Mars už byl na dosah ruky, když se stalo něco neočekávaného. Znenadání se objevil létající talíř a zaútočil na kosmickou loď mířící k Marsu. Lodi se podařilo uniknout, nezůstala však bez poškození. Z poškozeného nákladového prostoru vytrousila do okolního vesmíru velkou zásobu potravin amarounů. Ztráta byla tak velká, že se kapitán rozhodl přibrzdit raketu a najít alespoň část ztracených amarounů. Zároveň si ale byl vědom toho, že může dojít k boji s Marťany. Po promítnutí ukázky z filmu Mars útočí posádky pochopily, že boj s Marťanem lze vyhrát jen zpěvem písně, která obsahuje slovo, které Marťan nese. Marťanovi se pak rozletí hlava (pouťový balonek) a posádka tak získá kladný bod a tyčinku mars. V rozlehlém prostoru lesa se tak pohybovalo 8 posádek. Hledaly amarouny (tenisové míčky) a bojovaly s Marťany.

13 Vyhodnocení videodeníků a pěstování rostlin Motivace: Videodeník je jeden ze základních dokumentů, které posádka vytváří a který vejde do historie dobývání Marsu. Vypěstovaná řeřicha a roketa jsou pro astronauty zajímavým doplňkem stravy. Možná se budou pěstovat i na Marsu. Dokumentaristi v průběhu hry odevzdávali své videozáznamy, někteří je měli vhodně komentované. Záznam z jedné akce nesměl překročit 3 minuty. Biologové zase ze semínek pěstovali rostliny a někdo je měl opravdu pěkně narostlé. Šifrovačka Motivace: Posádky se již snaží přistát na Marsu, ale Marťani zarušují navigační techniku kosmické lodi. Směr letu je třeba neustále dešifrovat, aby se posádka dostala k cíli. Posádky postupovaly z tábora podle mapy plné vesmírných názvů po trase s neznámým cílem. K cíli je posouvalo řešení šifer. Nápovědou k šifrám třeba byla informace, že Marťani nejraději tančí čtverylku, nebo že hudební klub v Ostravě se jmenuje Parník (tyhle nápovědy byly předem poskytnuty nejmenším členům posádek). K jiné šifře bylo třeba doplavat a pak vyškrtat savce. Cíl byl v areálu ZŠ v Proseči, kde se házelo na koš i lezlo po horolezecké stěně, aby posádka vyluštila tajenku a došla od Slunce k Marsu na planetární stezce vybudované na loukách za školou. Zvítězila mise Evžen ve složení Tomáš Křivda (kapitán), Viki Vojtíšková (miliardářka), Ája Zitková (matematik-fyzik), Hubert Waněk (voják), Johanka Chvátilová (lékař), Martina Thýnová (biolog), Róza Kuchařová (navigátor), Kuba Manda (technik), Magda Bruková (dokumentarista), Jonáš Fencl (pilot), Tomáš Kubát (uklízeč).

14 S chutí snědli marsovský dort a odnesli si z rukou Marťana i nafouknuté planety a měsíce Sluneční soustavy.

15 I nezasvěcený čtenář si udělal obrázek, že tahle hra chtěla pořádnou přípravu. To, že se beze zbytku vydařila, je zásluhou zkušeného týmu vedoucích a praktikantů, kteří se hrou plně nadchli. Velké poděkování všem, kteří bez ohledu na čas pracovali na hře před táborem i na táboře. I pro nás to byl zdroj zábavy, ale myslím, že tentokrát více než kdy jindy i zdrojem poučení. Až budoucnost ukáže, co vše jsme vizionářsky uhodli. Popřejme Jurdovi, který se na základě naší hry přihlásil do Expedice Mars pořádané Českou kosmickou kanceláří, aby se probojoval do finále a podíval se do Výcvikového centra mladých kosmonautů v Belgii. Z táborových videí a fotek vznikne prezentace, která bude dostupná na stránkách tábora. Vláďa

MATERIÁLY PRO NOVÉ TISÍCILETÍ 08/2014. registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0009

MATERIÁLY PRO NOVÉ TISÍCILETÍ 08/2014. registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0009 MATERIÁLY PRO NOVÉ TISÍCILETÍ 08/2014 registrační číslo projektu CZ.1.07/2.3.00/35.0009 (Supravodivé) PRAMENY Do světa VĚDY a TECHNIKY Čína JEDE! Expedice MARS poznej VESMÍR ZAČÍNÁME Seznamte se s projektem

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

PIONÝRA 7 VYPALOVANÍ DO DŘEVA. březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ. 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24)

PIONÝRA 7 VYPALOVANÍ DO DŘEVA. březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ. 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24) PIONÝRA 7 březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ VYPALOVANÍ DO DŘEVA 2013 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24) Pionýři na Ledovce Když jsem v minulém čísle Mozaiky

Více

NEPRAVIDELNÝ ZPRAVODAJ JIHOČESKÉ POBOČKY Č.A.S. Ročník 019 Číslo 2 / 2011

NEPRAVIDELNÝ ZPRAVODAJ JIHOČESKÉ POBOČKY Č.A.S. Ročník 019 Číslo 2 / 2011 NEPRAVIDELNÝ ZPRAVODAJ JIHOČESKÉ POBOČKY Č.A.S. Ročník 019 Číslo 2 / 2011 1 K obrázku na titulní straně Apollo 14. Velitelská sekce těsně před přistáním na hladinu Pacifiku 9. února 1971. V letošním roce

Více

Nový školní rok v mateřské škole

Nový školní rok v mateřské škole LEDEN 2010 Úvodník Vážení rodiče, milí čtenáři! První polovina školního roku 2009/2010 končí, žáci dostávají pololetní hodnocení a těší se na přicházející prázdniny. Většina žáků přistoupila ke školní

Více

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014.

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014. Kronika přehled aktivit a činností v školním roce 2013/2014. Září 2013 Od roku 1871, kdy naše gymnázium vzniklo (i když by se dalo říci, že se narodilo podruhé) už uběhlo drahně let a my druhého září,

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

Zpráva o exkursi PP ČAS do CERN

Zpráva o exkursi PP ČAS do CERN Tomáš Tržický, Eva Grillová CrP 2003/1 Zpráva o exkursi PP ČAS do CERN Ve dnech 4. - 9. října 2002 se uskutečnila dlouho připravovaná exkurse do Evropské laboratoře pro částicovou fyziku CERN, kterou uspořádala

Více

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem šk. rok 2012 2013 / č. 41 / vydáno 15. listopadu 2012 Vážení rodiče, přinášíme další číslo Zpravodaje, ve kterém najdete nejdůležitější informace

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2011-2012

Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2011-2012 Škola Kavčí hory - Mateřská škola, ALMANACH 2011-2012 Úvod... 4 Slovo úvodem... 5 Září 2011... 6 Slavnostní uvítání prvňáčků... 7 Adaptační kurz 1. ročníků... 7 Návštěva ze zahraničí... 8 Říjen 2011...

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 27. 10. 2009 * ročník VII * školní rok 2009/2010 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4 Uvnitř čísla: Úvodník 2 Ze života školy 3-4 PLÁTEK Rozhovory 5 Turistický kroužek 6 Rok 2011 Číslo 1 Adapťáky 7-12 Sport 13 Příběh 14 Křížovka 15 Zookoutek 16 Slunce svítí na noviny. Co to asi znamená?

Více

Pionýrské minimum. studijní text k přípravě na kvalifikaci

Pionýrské minimum. studijní text k přípravě na kvalifikaci ské minimum studijní text k přípravě na kvalifikaci s. 2 z 38 s. 3 z 38 POZNÁNÍ Pionýr je pracovitý, učí se. jeden z Ideálů Pionýra Pionýrské minimum studijní text k přípravě na kvalifikaci Pionýr je objevitel

Více

V e d e n í v t r o s k á c h

V e d e n í v t r o s k á c h V e d e n í v t r o s k á c h Miroslav Puš Když jsem v minulém čísle KL srovnával vládní koalici s naší radniční, netušil jsem, jak se vbrzku vyvine situace na úrovni vládní i místní. Objevila se aféra

Více

Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15

Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15 ZPRAVODAJ STATUTÁRNÍHO MĚSTA OPAVY 06/2013 06 ČÍSLO Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15 Uvnitř najdete Vandalové zničili alej na Slezské magistrále na str. 4 Na nepořádek ve

Více

8 duben. Kamínka zahřála i pobavila reportáž. Sami o sobě zprávy ze sdružení. Putování se psem Klíčení program pro mladší školní věk

8 duben. Kamínka zahřála i pobavila reportáž. Sami o sobě zprávy ze sdružení. Putování se psem Klíčení program pro mladší školní věk MOZAIKA PIONÝRA 8 duben 2011 Kamínka zahřála i pobavila reportáž 67 Sami o sobě zprávy ze sdružení 1213 Putování se psem Klíčení program pro mladší školní věk 18 Znáte rostliny? kvíz 15 Clona má vítěze

Více

ČÍSLO 4 / ROČNÍK XVII DUBEN 2015 Cena 8 Kč

ČÍSLO 4 / ROČNÍK XVII DUBEN 2015 Cena 8 Kč www.mesto-lipnik.cz ČÍSLO 4 / ROČNÍK XVII DUBEN 2015 Cena 8 Kč V pátek 20. března vstoupily do městské Síně slávy další čtyři vážené osobnosti: pan Josef Suchánek, Mgr. Vladimír Peška, Ing. arch. Ladislav

Více

PIONÝRA JINDŘICHŮV HRADEC NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ ŘÍJEN. geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA. rukodělky (20) zahraničí (7)

PIONÝRA JINDŘICHŮV HRADEC NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ ŘÍJEN. geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA. rukodělky (20) zahraničí (7) PIONÝRA 2 ŘÍJEN 2013 NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ zahraničí (7) JINDŘICHŮV HRADEC geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA rukodělky (20) Kdo si hraje, nezlobí Integrace romských obyvatel do společnosti je velkým problémem.

Více

Horní Lhotka. Ropice Třanovice

Horní Lhotka. Ropice Třanovice Zpravodaj obcí sdružených v mikroregionu Dolní Tošanovice Horní Tošanovice Hnojník Komorní Lhotka Ropice Řeka Smilovice Střítež Vělopolí 2 / ročník XII. Editorial Vážení a milí čtenáři, druhé číslo mikroregionálního

Více

BŘEZEN 2012. adresa internetových stránek: www.slatinany.cz Vítání občánků 94. LASKAVÝ VEČER S KARLEM IV. 1. městský ples je úspěšně za námi

BŘEZEN 2012. adresa internetových stránek: www.slatinany.cz Vítání občánků 94. LASKAVÝ VEČER S KARLEM IV. 1. městský ples je úspěšně za námi BŘEZEN 2012 adresa internetových stránek: www.slatinany.cz Vítání občánků V obřadní síni Městského úřadu ve Slatiňanech byli dne 26. listopadu 2011 paní zastupitelkou Ing. Dagmar Fryšovou slavnostně přivítání

Více

Obsah IX/01. Úvodník 3

Obsah IX/01. Úvodník 3 Obsah Úvodník 3 Ze života školy a parlamentu 4 Exkurze, výlety, školní akce 8 Projekty 17 Soutěže 21 Studenti a věda 22 Sport 24 Filmy, seriály, fandom 27 Příspěvky studentů 29 2 IX/01 Úvodník Abych se

Více

LÉTO. Základní škola praktická a Základní škola speciální Lužiny, Trávníčkova 1743, 155 00, PRAHA 5

LÉTO. Základní škola praktická a Základní škola speciální Lužiny, Trávníčkova 1743, 155 00, PRAHA 5 LÉTO Ročník 3. číslo 8. Základní škola praktická a Základní škola speciální Lužiny, Trávníčkova 1743, 155 00, PRAHA 5 Milí čtenáři, po několikaměsíční odmlce opět držíte v ruce časopis Dominik, který se

Více

ZUŠ A. M. Buxton, Úpice se připravuje na šedesátiny KVĚTEN 2011. str. 2 Ze zasedání ZM. str. 3 Noc kostelů. str. 4 Šikovné ruce pro hospic

ZUŠ A. M. Buxton, Úpice se připravuje na šedesátiny KVĚTEN 2011. str. 2 Ze zasedání ZM. str. 3 Noc kostelů. str. 4 Šikovné ruce pro hospic N O V I N Y Vydavatel Město cena 5 Kč KVĚTEN 2011 ZUŠ A. M. Buxton, se připravuje na šedesátiny Historicky první školní rok tehdy Městské hudební školy začal 1. září 1951. V začátcích se vyučovalo pouze

Více

Pobytový kurz s tématem: Tajemný svitek

Pobytový kurz s tématem: Tajemný svitek Pobytový kurz s tématem: Tajemný svitek Výukový a metodický materiál k průřezovým tématům Environmentální výchova, osobnostní a sociální výchova a Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech

Více

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem +p 1 Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem Redakce: třída B3.I + B2.I + B1.I Počet výtisků:

Více

Šance pro každého, kdo chce zazářit. Přihlásit se lze do konce června

Šance pro každého, kdo chce zazářit. Přihlásit se lze do konce června Ročník XV., číslo 2/2014 Vydává Česká abilympijská asociace, o.s. Den plný zábavy Ojedinělé putování úplnou tmou Pozvání na výstavu o světě nevidomých Šance pro každého, kdo chce zazářit Přihlásit se lze

Více

Zpravodaj. Obecního úřadu ve Staříči. Z jednání Zastupitelsta obce Staříč. číslo 2 zdarma červen 2008. 17. března 2008 členové ZO například

Zpravodaj. Obecního úřadu ve Staříči. Z jednání Zastupitelsta obce Staříč. číslo 2 zdarma červen 2008. 17. března 2008 členové ZO například Zpravodaj Obecního úřadu ve Staříči www.obec-staric.cz e-mail: obec.staric@iol.cz číslo 2 zdarma červen 2008 Z jednání Zastupitelsta obce Staříč 17. března 2008 členové ZO například schválili žádosti o

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu Milí čtenáři, sluníčko už nás všechny láká

Více

Časopis turistických oddílů mládeže

Časopis turistických oddílů mládeže Časopis turistických oddílů mládeže ČERVEN 2007 Bambiriáda 2007 Devátý ročník bambiriádního nadšení měl heslo Každý jsme jiní, všichni rovnoprávní. Bambiriáda ovládla televizi, regionální i celostátní

Více