Centrum čtení LETÍME DO VESMÍRU

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Centrum čtení LETÍME DO VESMÍRU"

Transkript

1 Centrum čtení 1. Rozdělte se do dvojic. Každá dvojice si vezme jeden list Život na Marsu? Posuďte sami! a půjde si někam na chodbu, kde je nikdo nebude rušit. Jeden z dvojice bude představovat Anču Zíravou, druhý Béďu Čumila. Nahlas si dialog přečtěte. Poté si o tom spolu popovídejte. Rozmyslete si, zda jste pro nebo proti existenci života na Marsu. Dialog je rozhovor dvou nebo více osob. Věděli jste to? Podepište se do tabulky podle odpovědi. Neroztahujte se, ať se tam vejdou ostatní. Ano, věděl/a Ne, nevěděl/a 2. Ve své učebnici o vesmíru si přečtěte kapitolu Výpravy do vesmíru na straně první odstavec. Záleží jen na vás, zda si budete číst každý sám či dohromady. Poté vypracujte v pracovním sešitě o vesmíru cv. 2 na str. 27. S kamarádem si zkontrolujte.

2 3. Sejděte se společně všichni ze skupinky a hlasujte o existenci života na Marsu. Vyberte jednoho písaře, který vaši skupinku zapíše do tabulky a jednoho mluvčího, který váš názor řekne nám všem v hodnotícím kruhu. Skupinka podpisy členů Názor na život na Marsu Jste pro nebo proti? 4. Do hodnotícího kruhu si každý připravte jednu větu o tom, jak jste hlasovali o existenci života. Rychlíci Vezměte si encyklopedii, článek z novin, kartu cokoliv o vesmíru a čtěte si.

3 Centrum matematiky Počítání s planetami 1. Společně se podívejte do svého pracovního sešitu na matematiku na stranu 47. Přečtěte si čísla vyjadřující vzdálenosti planet od Slunce. Jsou zaokrouhleny na miliony. Pozorně si ve vysvětlivkách přečtěte, jak se tato vysoká čísla čtou. Ve čtení čísel o planetách se střídejte. Poté každý sám vypracujte cvičení 1 a 2. Společně si zkontrolujte, pak přijďte za mnou. 2. Pracujte samostatně. Vezměte si z centra objevů kartu o sluneční soustavě, encyklopedii či nějaký list s údaji o planetách. Vezměte si papír, podepište si ho a napište datum. Vyberte si dvojici planet a na papír napište nadpis: Porovnání.. a (Místo teček budou jména planet.) Porovnejte jejich průměr na rovníku, složení, průměrnou teplotu, hmotnost, počet měsíců cokoliv, co zjistíte. Vypočítejte a vždy zapište odpověď celou větou. Odpovědi nám přečtete v závěrečném kruhu. Rychlíci Pište další porovnání.

4 Centrum vědy a objevů Než začneme zkoumat gravitační sílu, je třeba podívat se na zoubek síle magnetické. 1. Rozdělte se na dvě skupinky. Každá bude pracovat sama. Vaším úkolem je vypracovat první tři stránky pracovního sešitu o vesmíru. K tomu vám pomůže i učebnice. Kromě jiných úkolů si vyzkoušíte celkem 6 pokusů. Držím palce, ať se vám vše vydaří. Kromě učebnice vám pomohou i ostatní děti z vaší skupinky. Nebude-li si nikdo z vás s něčím vědět rady, poproste někoho z jiného centra, kdo už v centru vědy a objevů byl. Pak teprve přijďte pro radu ke mně. 2. Do hodnotícího kruhu si vyberte jeden pokus, který vás nejvíce zaujal. Přečtete nám jeho závěr, ke kterému jste se probádali. 3. Zkuste si každý sám ústně odpovědět na otázky v zeleném rámečku na straně 6 vaší učebnice. Kdo věděl všechny odpovědi, podepíše se sem: Podpisy úspěšných badatelů: Rychlíci Čtěte si v knihách a encyklopediích o vesmíru.

5 Centrum jazyka 1. Víš, co je to siloměr? Podepište se do tabulky podle odpovědi. Neroztahuj se. Ano, vím to. Ne, nevím to. 2. Přečtěte si v učebnici Vesmír kapitolu o gravitační síle na str Tam naleznete odpověď na mou otázku. Pak si za mnou přijďte pro siloměr. 3. Tentokrát vás v centru jazyka čeká popis předmětu. V učebnici českého jazyka si přečtěte poučky o popisu předmětu. Společně si o tom popovídejte. Jak byste popsali siloměr? 4. Rozdělte se na dvě skupinky. Každý z vás si vezme svůj papír a napíše na něj datum a podepíše si ho. Obyčejnou tužkou si slabě udělá linky. Napíše nadpis POPIS SILOMĚRU. Napíšete tedy popis tohoto předmětu. Budete pracovat ve skupince, společně si radit, diktovat si věty, kontrolovat si je, ale každý si zapíše na svůj papír, který si pak vezme do hodnotícího kruhu. Pár vět nám z něj přečte. Popíšete, jak vypadá siloměr, k čemu slouží a jak funguje. Pro radu si můžete dojít do centra vědy a objevů. Všichni budou mít alespoň 10 vět. 5. Zkontrolujte si napsané, poproste ostatní ze skupinky o kontrolu. Rychlíci vezměte si nový papír a vypracujte popis dalšího předmětu.

6 Ateliér (1. varianta) 1. Můj marťánek Dnes vás v ateliéru čeká prostorová tvorba. Prostorová tvorba je výtvarná technika, ve které se pracuje s prostorem. Dílo je trojrozměrné. Má hloubku, výšku a šířku. Jsou to například plastiky a sochy. (Kresba na papír je pouze dvojrozměrná.) Věděli jste to? Podepište se do tabulky podle odpovědi. Neroztahujte se, ať se tam vejdou ostatní. Ano, věděl/a Ne, nevěděl /a 2. Dnes budete z plastelíny vyrábět malého marťánka. Ale pozor, musí splňovat tato kritéria: a, musí být originální (takže takový, jakého ještě nikdy nikdo neviděl) b, musí být na něj použito 3 6 barev plastelíny c, musí mít na sobě ještě alespoň 1 jiný materiál než je plastelína d, musí být vysoký 8 10 centimetrů POUŽIJTE IGELIT A PLÁŠŤ!!! 3. Hotového marťánka umístěte na podložku. Z papíru k němu udělejte popisku s jeho jménem a vaším jménem. 4. Nezapomeňte každý svého marťánka zaregistrovat zapsat do seznamu marťánků a vyplnit všechny kolonky. Poté si připravte každý několik vět, kterými svého marťana představíte ostatním v hodnotícím kruhu. Fantazii se meze nekladou... Rychlíci modelujte si cokoliv z plastelíny. Před hodnotícím kruhem to ale zase zpátky rozeberte, ať mají materiál i ostatní. Nechte jen svého marťánka.

7 Jmenný seznam marťánků Jméno marťana odkud pochází Jméno autora

8 Ateliér (2. varianta) 1. Oblaka prachu a plynu ve vesmíru se nazývají MLHOVINY. V některých mlhovinách gravitace způsobuje tak velké zahuštění plynu a prachu, že zde mohou vznikat hvězdy. Věděli jste to? Podepište se do tabulky podle odpovědi. Neroztahujte se, ať se tam vejdou ostatní. Ano, věděl/a Ne, nevěděl/a Přečtěte si o nich ve Velkém ilustrovaném atlase světa a vesmíru na stranách Podívejte se na ně na prezentaci na počítači. 2. Každý sám si vybere mezi temperami a vodovými barvami a pokusí se na papír namalovat vlastní mlhovinu. Pohrajte si s různými odstíny barev. Fantazii se meze nekladou POUŽIJTE IGELIT A PLÁŠŤ!!!

9 písemná práce Jméno: Datum: 1. Centrum vědy a objevů Hbitě doplň vše o magnetické síle, nehodící se škrtni. Magnet přitahuje předměty ze. Magnet přitahuje kartáček na zuby x kancelářskou sponku x kapesník. Okolí magnetu se nazývá. Čím blíže je železný předmět k magnetu, tím je přitahován větší x menší silou. Póly magnetu se nazývají a. Souhlasné póly magnetu se odpuzují x přitahují. Popiš pokus z centra vědy a objevů, který se Ti líbil nejvíce. 2. Ateliér V ateliéru jste malovali mlhovinu. Jakou výtvarnou techniku sis zvolil/a? Zakroužkuj. tempery x vodové barvy x kombinovanou techniku x žádnou Jednou větou napiš, co je to mlhovina. 3. Centrum psaní Co je to siloměr? Napiš o něm čtyři jednoduché věty krásným psacím písmem bez chyb!

10 4. Centrum čtení (dopiš číslo) Četli jste si o Marsu a jeho možném osídlování. Mars je. planeta od Slunce. Všechny planety v pořadí od Slunce vypiš: 5. Centrum matematiky * Vzdálenosti planet od Slunce zapiš číslicí. Merkur je vzdálený padesát osm milionů kilometrů - Jupiter je vzdálený sedm set sedmdesát devět milionů třicet tisíc kilometrů - Uran je vzdálený dvě miliardy osm set sedmdesát milionů pět tisíc dvanáct kilometrů * Vzdálenosti planet od Slunce zapiš slovem. Země km Neptun km * Další úkoly o vesmíru - Odpovídej na otázky: 1. Proč se střídá den a noc? 2. Svítí Měsíc? 3. Jak se nazývá zmenšený model Země? 4. Co je to rovník? 5. Za jak dlouho se Země otočí kolem své osy? 6. Má Měsíc vodu a ovzduší? 7. Jaké jsou fáze Měsíce? Minianketka * Jak se Ti pracovalo v centrech o vesmíru? * Které centrum Tě bavilo nejvíce a proč? * Která informace o Vesmíru Tě nejvíce zaujala a proč? * Jak jsi spokojen/a se svou prací? * Jak jsou spokojeni rodiče?

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou?

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Navigace světem práce Jak najít tu pravou? Evropská kontaktní skupina Dejvická 28, 160 00 Praha 6 www.ekscr.cz, info@ekscr.cz, facebook.com/ekscr Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Vydala: Evropská

Více

Programy Vidět a naučit se

Programy Vidět a naučit se Programy Vidět a naučit se Program Vidět a naučit se zahrnuje několik dílčích programů každý z nich se zaměřuje na určitou oblast vývoje. Tři dílčí programy, na nichž právě pracujeme, jsou: Vidět a naučit

Více

Klíčová slova: vesmír, planety, měsíc, hvězdy, slunce, soustava. Výukové materiály jsou určeny pro 5. ročník ZŠ a zabývají se tématem Vesmír.

Klíčová slova: vesmír, planety, měsíc, hvězdy, slunce, soustava. Výukové materiály jsou určeny pro 5. ročník ZŠ a zabývají se tématem Vesmír. VY_52_INOVACE_Pr_36 Téma hodiny: Vesmír Předmět: Přírodověda Ročník: 5. třída Klíčová slova: vesmír, planety, měsíc, hvězdy, slunce, soustava Autor: Bohunka Vrchotická, ZŠ a MŠ Husinec Řež; Řež 17, Husinec

Více

Sborník metodických námětů pro 1. stupeň ZŠ

Sborník metodických námětů pro 1. stupeň ZŠ Realizace průřezových témat RVP ZV formou projektových dnů a center aktivit Sborník metodických námětů pro 1. stupeň ZŠ Projekt je zaměřen na netradiční způsob výuky, která je realizována formou projektových

Více

Rozvoj kreaitivity při řešení problémů

Rozvoj kreaitivity při řešení problémů MATERIÁL PRO E-LEARNINGOVÝ KURZ Rozvoj kreaitivity při řešení problémů 2013 RENTEL a.s. Odborné praxe jsou realizovány v rámci klíčové aktivity Odborné praxe CS studenti VŠ projektu Budoucnost technických

Více

JDU DO PRÁCE TENTO PROJEKT BYL PODPOŘEN Z EVROPSKÉHO SOCIÁLNÍHO FONDU, STÁTNÍHO ROZPOČTU ČESKÉ REPUBLIKY A ROZPOČTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY.

JDU DO PRÁCE TENTO PROJEKT BYL PODPOŘEN Z EVROPSKÉHO SOCIÁLNÍHO FONDU, STÁTNÍHO ROZPOČTU ČESKÉ REPUBLIKY A ROZPOČTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. JDU DO PRÁCE TENTO PROJEKT BYL PODPOŘEN Z EVROPSKÉHO SOCIÁLNÍHO FONDU, STÁTNÍHO ROZPOČTU ČESKÉ REPUBLIKY A ROZPOČTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. Asistence o.s., 2007 Illustrations Veronika Nesměráková, 2007 Jdu

Více

NEJEFEKTIVNĚJŠÍ MARKETINGOVÉ STRATEGIE PRO ROK 2012

NEJEFEKTIVNĚJŠÍ MARKETINGOVÉ STRATEGIE PRO ROK 2012 NEJ EFEKTI VNĚJ ŠÍ MARKETI NGOVÉ STRATEGI E PROROK2012 J AKÉSTRATEGI EVÁM PŘI NESOU NEJ VÍ CEZÁKAZNÍ KŮVTOMTOROCE EDI CE2012 NEJEFEKTIVNĚJŠÍ MARKETINGOVÉ STRATEGIE PRO ROK 2012 Copyright 2012 Marketingové

Více

ONLINE TOVÁRNA NA PENÍZE

ONLINE TOVÁRNA NA PENÍZE [Zadejte text.] ONLINE TOVÁRNA NA PENÍZE Napište ebook, který Vám bude vydělávat napsala STANISLAVA MRÁZKOVÁ Expertka na Online marketing 2012-2013 Stanislava Mrázková, www.jak-napsat-ebook.cz [Zadejte

Více

Pracovní listy z matematiky

Pracovní listy z matematiky Pracovní listy z matematiky 0 Čísla a algebra Celá čísla... 3 Formáty a jejich využití v matematice ZŠ... 9 Magické čtverce... 18 Matematický scrabble... 26 Mocniny čísla 2... 33 Porovnávání zlomků...

Více

la ngonpo místo setkávání Metodika multikulturního a globálního rozvojového vzdělávání pro partnerství škol

la ngonpo místo setkávání Metodika multikulturního a globálního rozvojového vzdělávání pro partnerství škol la ngonpo místo setkávání Metodika multikulturního a globálního rozvojového vzdělávání pro partnerství škol Metodika multikulturního a globálního rozvojového vzdělávání pro partnerství škol la místo setkávání

Více

Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská prá. Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku

Hořká chuť čokolády. Kakao a dětská prá. Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku Hořká chuť čokolády Kakao a dětská prá ce Manuál k programu globálního vzdělávacího cyklu Svět v nákupním košíku Svět v nákupním košíku Záměrem dílen globálního rozvojového vzdělávání Svět v nákupním košíku

Více

ROZVOJ UČEBNÍCH DOVEDNOSTÍ

ROZVOJ UČEBNÍCH DOVEDNOSTÍ Kurz osobnostní a sociální výchovy pro žáky 1. stupně ZŠ ROZVOJ UČEBNÍCH DOVEDNOSTÍ Květa Krüger, Jana Kargerová, Kateřina Srbová Tato publikace byla vytvořena v rámci projektu Zavádění osobnostní a sociální

Více

Manuál poradenské činnosti Job club

Manuál poradenské činnosti Job club Manuál poradenské činnosti Job club Praktická ukázka poradenského programu Job club pro pracovníky vzdělávacích institucí a neziskových organizací Ing. Lenka Orgoníková Mgr. Luděk Richter Ing. Lenka Orgoníková

Více

PESTRO- BAREVNÝ SVĚT ANEB MULTIKULTURNÍ WORKSHOPY PRO UČITELE MŠ A 1. STUPNĚ ZŠ

PESTRO- BAREVNÝ SVĚT ANEB MULTIKULTURNÍ WORKSHOPY PRO UČITELE MŠ A 1. STUPNĚ ZŠ PESTRO- BAREVNÝ SVĚT ANEB MULTIKULTURNÍ WORKSHOPY PRO UČITELE MŠ A 1. STUPNĚ ZŠ ISBN 978-80-87217-13-9 PESTROBAREVNÝ SVĚT aneb multikulturní workshopy pro učitele MŠ a 1. stupně ZŠ PESTROBAREVNÝ SVĚT aneb

Více

I my se potřebujeme uplatnit v životě

I my se potřebujeme uplatnit v životě I my se potřebujeme uplatnit v životě CZ.1.07/1.2.11/02.0012 Metodika Programu sociálně psychologického tréninku pro děti připravující se na odchod z dětského domova 1 Program sociálně psychologického

Více

10krát s MKV. Metodické listy pro výuku multikulturní výchovy dle osobnostního přístupu

10krát s MKV. Metodické listy pro výuku multikulturní výchovy dle osobnostního přístupu 10krát s MKV Metodické listy pro výuku multikulturní výchovy dle osobnostního přístupu 10krát s MKV Metodické listy pro výuku multikulturní výchovy dle osobnostního přístupu 10krát s MKV Metodické listy

Více

OBSAH. Úvodem...4 Metody práce s mládeží...5 Stručná charakteristika nejznámějších metod... 7

OBSAH. Úvodem...4 Metody práce s mládeží...5 Stručná charakteristika nejznámějších metod... 7 Do Evropy hrou II OBSAH Úvodem...4 Metody práce s mládeží...5 Stručná charakteristika nejznámějších metod... 7 Seznamte se první kolo... 11 Příběhy našich věcí... 11 Hledám Petra... 12 Interpol vyšetřuje...

Více

Vztah ke čtení. Adresa školy: ulice Einsteinova 2871, 73301 Karviná Hranice

Vztah ke čtení. Adresa školy: ulice Einsteinova 2871, 73301 Karviná Hranice Registrační číslo projektu: CZ.1.07./1.4.00/21.3075 Šablona: I/2 Sada: VY_12_INOVACE_01 VM Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 13 Ověření ve výuce: Předmět: ČJ Třída: III. B Datum: 24.9. 2013 Předmět:

Více

Informace pro všechny

Informace pro všechny Evropská pravidla pro tvorbu snadno srozumitelných informací Program celoživotního vzdělávání Vytvořeno v rámci projektu Cesty ke vzdělávání dospělých lidí s mentálním postižením Inclusion Europe Partneři

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Pobytový kurz s tématem: Tajemný svitek

Pobytový kurz s tématem: Tajemný svitek Pobytový kurz s tématem: Tajemný svitek Výukový a metodický materiál k průřezovým tématům Environmentální výchova, osobnostní a sociální výchova a Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech

Více

Obecné pokyny a praktické rady pro psaní BP/DP na KMO FMV VŠE v Praze

Obecné pokyny a praktické rady pro psaní BP/DP na KMO FMV VŠE v Praze Obecné pokyny a praktické rady pro psaní BP/DP na KMO FMV VŠE v Praze Ing. Iveta Černá, Ph.D., Ing. Jiří Sedláček, Ph.D. Katedra mezinárodního obchodu Fakulta mezinárodních vztahů Vysoká škola ekonomická

Více

Po přečtení ebooku ohodnotťe prosím přínos získaných informací zasláním částky na můj účet 2400223149/2010 děkuji vám za podporu.

Po přečtení ebooku ohodnotťe prosím přínos získaných informací zasláním částky na můj účet 2400223149/2010 děkuji vám za podporu. Po přečtení ebooku ohodnotťe prosím přínos získaných informací zasláním částky na můj účet 2400223149/2010 děkuji vám za podporu. Jsem snílek, či co je tohle za způsob platby ebooku? Přátelé a čtenáři.

Více

Jana Miháliková Do Evropy hrou

Jana Miháliková Do Evropy hrou Jana Miháliková Do Evropy hrou 1 2 3 4 Jana Miháliková Do Evropy hrou 5 6 Česká národní agentura Mládež spravuje v České republice největší grantový program Evropské unie Mládež v akci, který je určen

Více

ODBORNÉ ČTENÍ A PSANÍ

ODBORNÉ ČTENÍ A PSANÍ ODBORNÉ ČTENÍ A PSANÍ PhDr. Richard Machan, Th.D. PhDr. Richard Machan, Th.D. ODBORNÉ ČTENÍ A PSANÍ ISBN 978-80-904541-3-2 Cteni _psani _Machan_TIT_KOR_01.indd 1 11/1/10 1:04:38 PM EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND

Více

Příručka pro začínající podnikatele

Příručka pro začínající podnikatele Příručka pro začínající podnikatele Evropský sociální fond. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti. Příručka pro začínající podnikatele Příručka pro začínající podnikatele Dominika Špačková (autorka

Více

badatele.cz / Co prozradí pařezy / Sdružení TEREZA ZŠ a MŠ Frýdek-Místek, Lískovec

badatele.cz / Co prozradí pařezy / Sdružení TEREZA ZŠ a MŠ Frýdek-Místek, Lískovec Lze určit stáří živého stromu nebo ho musím pokácet? Jak lze určit stáří pokáceného stromu? Roste strom po celý svůj život? Rostou všechny stromy stejně? 7 CO PROZRADÍ PAŘEZY cílová skupina VI. VII. ročník

Více

Ranga Yogeshwar NĚJAKÉ DALŠÍ OTÁZKY? Pro se hv zdy t pytí a jiné hádanky každodenního života

Ranga Yogeshwar NĚJAKÉ DALŠÍ OTÁZKY? Pro se hv zdy t pytí a jiné hádanky každodenního života Ranga Yogeshwar NĚJAKÉ DALŠÍ OTÁZKY? Pro se hv zdy t pytí a jiné hádanky každodenního života O knize Už jste někdy v létě lehce zasněni leželi na louce, pozorovali oblohu a obdivovali mraky a najednou

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA MATEMATIKY

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA MATEMATIKY MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA MATEMATIKY DYSKALKULIE Z HLEDISKA STUDENTŮ STŘEDNÍCH ŠKOL Diplomová práce Brno 004 Vedoucí diplomové práce: RNDr. Růžena Blažková, CSc. Vypracovala:

Více

Modul 10. Sebevzdělávání. Prezentace modulu. Obsah modulu

Modul 10. Sebevzdělávání. Prezentace modulu. Obsah modulu Modul 10 Sebevzdělávání Prezentace modulu Petr se chce přihlásit do kurzu češtiny v jazykové škole v Praze. Požádá o pomoc svého kamaráda Pavla. V jazykové škole dostane informace o všech kurzech a seznámí

Více