V5 Mluvící překladač Mluvící slovník

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "V5 Mluvící překladač Mluvící slovník"

Transkript

1 V5 Mluvící překladač Mluvící slovník Návod k použití

2 Obsah Zdroj Energie... 5 Stylus (dotykové pero) a dotykové ovládání přístroje... 5 Stylus... 5 Slot na Mikro SD karty... 6 Resetování překladače... 6 Dotykové funkce... 6 Funkce jednotlivých tlačítek... 8 Abecedy s diakritikou (U některých evropských modelů) Úvodní menu Jazyk menu ) Překlad textu "Lidské" překlady Počítačový překlad Výslovnost Srovnání hlasů Alternativní výslovnost Funkční ikony Fonetická ikona Seznam slovníků Oblíbené/Historie Křížové vyhledávání Časování sloves/ Vzorová fráze Vyhledávání se žolíkem Převod čísel na text Symboly/speciální znaky/evropská diakritika/interpunkce ) Slovník ) Učení Konverzační příručka... 34

3 Všechny slovníky Uživatelský slovník Učení angličtiny Nastavení Nastavení jazyka menu Hlasitost Rychlost přehrávání Podsvícení Velikost písma Stav baterie Šetřící mód Nastavení zvuků klávesnice Čas automatického vypnutí Přidání jazyka (Jazykový balíček, dostupný u některých modelů) Pořadí slovníků v seznamu Úvodní menu Zapnout/ vypnout počítačový překlad Zobrazovat vyskakovací okna (Pop - up) Nástroje Kalkulačka Převod jednotek Převod měn Převod času Moje nahrávání Vědecké vzorce Hry Čtení textových souborů Správce souborů Návod na použití Obnovení továrního nastavení MP3 přehrávač (dostupný u některých modelů) MP4 přehrávač... 58

4 Album Malování Test dotykového pera Verze TV Výstup (Ne u všech typů) Jak vyměnit klávesnici (možné jen u některých modelů)... 60

5 Zdroj Energie 1.) Hlavním zdrojem energie je dobíjecí lithiová baterie, 3,7 V. 2.) Možnost připojení k PC přes USB kabel. (S nabíjecí funkcí.) 3.) Před použitím přístroje baterii nabijte. Nabití baterie do plna trvá cca 5 hodin. 4.) Baterii vložte tak, aby byl kladný a záporný pól umístěn správně, jemně baterii přitlačte a pořádně zavřete kryt baterie. 5.) Přístroj lze nabíjet jak nabíječkou, tak adaptérem. 6.) Když se životnost baterie sníží, měli byste ji vyměnit za novou. 7.) Starou baterii recyklujte podle místních norem a zákonů. Stylus (dotykové pero) a dotykové ovládání přístroje 1.) Tento přístroj podporuje dotykové ovládání. 2.) Vyberte a poklepte: z nabídky na displeji můžete vybrat funkci, na kterou pak jemně ťuknete stylem. Po ťuknutí zase stylus z obrazovky zvedněte. Stylus Stylus je součástí tohoto přístroje a uchovává se v jeho zadní části. Po použití stylu ho vraťte zpět na své místo - vyhnete se tak jeho ztracení.

6 Slot na Mikro SD karty 1.) Na boční straně překladače je slot na paměťové karty. 2.) Vložení karty: Nejdříve přístroj vypněte a poté vložte kartu, jemně kartu zatlačte dokud neuslyšíte kliknutí. Poznámka: Nejdříve musíte přístroj vypnout, až poté můžete kartu vyjímat nebo vkládat. Jinak se údaje na kartě mohou ztratit. Resetování překladače Pokud klávesnice přestane reagovat nebo pokud se obrazovka začne chovat neočekávaně, měli byste přístroj resetovat. Vyjměte baterie. Po jedné minutě je zase vraťte zpět. Dotykové funkce 1.) Kteroukoliv z ikon na displeji můžete vybrat pomocí stylu. 2.) Pro výměnu zdrojového a cílového jazyka klepněte na tlačítko.

7 3.) Pro výběr typu klávesnice (např. anglické) klepněte na tlačítko. 4.) Psaní rukou Pro přímý přístup k funkci ručního psaní klepněte na ikonku.

8 Funkce jednotlivých tlačítek 1.) Tlačítko pro vypínání a zapínání. Na překladači můžete nastavit automatickou dobu vypnutí (3, 5, 10 minut nepoužívání). Tuto funkci najdete v Nástroje Čas vypnutí. Tovární nastavení je 10 minut. 2.) Startovní menu. Zde si vybíráte svůj výchozí jazyk. 3.) Jazyk uživatelského rozhraní. Opakovaným stiskem tlačítka se budou jazyky cyklicky měnit. 4.) Pro nastavení kontrastu obrazovky, rychlosti hlasu apod. jděte do Nastavení (Settings). Pro doplňkové funkce jako kalkulačka a přepočet jednotek zvolte Nástroje (Tools) 5.) Opakovaným stiskem tohoto tlačítka se budou cyklicky měnit velikosti fontů.

9 6.) Mezerník. 7.) Překládání textu. a) Tato funkce Vám umožní vládat jak slova, tak fráze.7 b) Funkce tohoto tlačítka se může měnit v závislosti na tom, na jaké obrazovce právě jste. Pro více informací zkontrolujte spodní část obrazovky. 8.) Slovník. a) Tato funkce Vám umožní vyhledávání jednotlivých slov s detailnějšími informacemi a více překlady. b) Funkce tohoto tlačítka se může měnit v závislosti na tom, na jaké obrazovce právě jste. Pro více informací zkontrolujte spodní část obrazovky. 9.) Skloňování/Časování Funkce tohoto tlačítka se může měnit v závislosti na tom, na jaké obrazovce právě jste. Pro více informací zkontrolujte spodní část obrazovky. 10.) : Ukázková fráze Funkce tohoto tlačítka se může měnit v závislosti na tom, na jaké obrazovce právě jste. Pro více informací zkontrolujte spodní část obrazovky. 11.) Velké písmeno. Stiskněte nebo podržte toto tlačítko. Potom stiskněte zvolené písmeno, které se zobrazí jako kapitálka.

10 12.) Tlačítko pro diakritiku. Zvolte vybrané písmeno a potom stiskněte tlačítko pro diakritiku. Zobrazí se všechny dostupné znaky. (Po stisku e se zobrazí ě,é a pod.) Tip: Když vkládáte písmeno pomocí, musíte písmeno stisknout jen jednou a poté stisknout klávesu. Například při francouzském modelu stiskněte písmeno (A) jednou (nedržte ho) a poté stiskněte a dostanete písmeno á. a) alternativa ALT. - změna vstupní metody (pokud je dostupné) - změna abecedy - konverze mezi dvěma jazyky

11 (Vyberte překládací jazyk) (Pro změnu jazyka menu stiskněte.) 13.) a) Symboly. Psaní interpunkce:./..?! "Žolík": Chytré vyhledávání, kdy pomocí symbolů můžete pomocí znaků * a? nahradit neznámé písmeno. Například AMA?ING pro nalezení slova AMAZING. b) Oblíbené - v překladači i slovníku můžete tato vyhledaná slova pomocí tohoto tlačítka zařadit do seznamu svých oblíbených. 15.) Escape, tlačítko pro návrat na předchozí stránku.

12 16.) Backspace: smaže poslední vložený záznam. 17.) Reproduktor: přehraje výslovnost slovíčka nebo fráze. 18.) Zesílení nebo ztlumení zvuku. 19.) Výběr mezi možnostmi, posouvání nahoru a dolů. 20.) a) doprava/doleva b) další nebo předchozí slovník. 20.) Tlačítko pro potvrzení.

13 Abecedy s diakritikou (U některých evropských modelů) U některých jazyků je potřeba používat abecedu s diakritikou. Stačí stisknout požadované písmeno a pak tlačítko. Zobrazí se dostupné varianty daného písmene. Např. v Anglicko-Francouzském módu: Když používáte francouzštinu jako zdrojový jazyk: Napište "e", displej zobrazí "e"

14 V tabulce níže vidíte všechny možné varianty znaků:

15 Úvodní menu Stiskněte a vyberte svůj překladový jazyk. Např. 1.) Poklepejte na nebo a vyberte zvolený jazyk. 2.) Pro výběr zdrojového jazyka použijte tlačítka. 3.) Pro výběr cílového jazyka použijte tlačítka. 4.) Pokud chcete zaměnit cílový a zdrojový jazyk, stiskněte.

16 Jazyk menu Jazyk menu nastavíte opakovaným stiskem tlačítka tolikrát, než se objeví vybraný jazyk menu. Stiskněte toto tlačítko Příklad:

17 1.) Překlad textu Do horního rámečku napište libovolné slovo nebo frázi a stiskněte ENTER. Pokud chcete zaměnit cílový a zdrojový jazyk, stiskněte.

18 "Lidské" překlady Toto zařízení má obsáhlou vbudovanou databázi běžně používaných frází. Pro poslech zvýrazněných slov nebo frází stiskněte tlačítko mluvení na LCD. nebo ikonu pro

19 Počítačový překlad Pokud fráze kterou hledáte, není zobrazena v seznamu nebo není v databázi, počítač automaticky vygeneruje její překlad. Příklad: překlad anglického "This is a beautiful day" (To je krásný den.) do ruštiny. 2.) Jelikož se jedná o strojový překlad, měl by být výsledek považován spíše za jisté vodítko, spíš než za hotový překlad. 3.) Pokud vložíte v programu překladače jen jediné slovo, přístroj se automaticky přepne do rozhraní slovníku a zobrazí veškeré informace o tomto slově.

20 Příklad: překlad anglického slova phrase (fráze) do ruštiny:

21 Výslovnost = lidská výslovnost je aktivována/ vybrána = lidská výslovnost je neaktivována/nevybrána. Pro její výběr stiskněte. = počítačová výslovnost je aktivována/ vybrána = počítačová výslovnost je neaktivována/nevybrána. Pro její výběr stiskněte. = k dispozici není žádná výslovnost = románská fonetika

22 c) Stiskněte. Tím nastavíte požadovanou hlasitost zvuku. Potom stiskněte a přístroj přehraje výslovnost. Příklad: Srovnání hlasů Tato funkce nabízí skvělý způsob procvičování výslovnosti. 1.) Klikněte na (VOICE MATCH) na levé straně LCD obrazovky. 2.) Nejdříve se přehraje výslovnost slovíčka a poté budete hlasovým signálem upozorněni na začátek nahrávání. Když slovíčko vyslovíte, stiskněte libovolné tlačítko a nahrávání se zastaví. Poté se obě výslovnosti (původní i Vámi nahraná) automaticky přehrají.

23 Alternativní výslovnost Pokud je pro danou frázi dostupná lidská výslovnost, tato funkce Vám umožní poslechnout si místo ní počítačovou výslovnost raději než upřednostňovanou lidskou výslovnost. Počítačová výslovnost nabízí pomalejší tempo a samostatné vyslovování jednotlivých slov ve frázi. Díky této funkci je jednodušší rozeznat správnou výslovnost jednotlivých slov. Příklad: Napište frázi "How can I get in touch with you?" Poté stiskněte ALT a potom výslovnost.. Uslyšíte počítačovou výslovnost, ne lidskou

24 Funkční ikony Funkční ikony F1/F2/F3/F4 korespondují s tlačítky F1/F2/F3/F4.

25 Fonetická ikona = románská fonetika

26 Seznam slovníků 1.) Můžete změnit pořadí zobrazovaných slovníků. 2.) Tato funkce Vám umožní posunout své nejoblíbenější/nejpoužívanější slovníky na začátek listu nebo vypnout slovník který nepotřebujete. (viz. Nastavení) Všechny slovníky mohou být pohodlně prohledávány po pořadí. Stisknutím nebo kliknutím na můžete procházet jednotlivé slovníky. Například:

27 Oblíbené/Historie a) Po vložení slova nebo textu stiskněte a zobrazí se definice. b) Na obrazovce s definicemi stiskněte a dostanete se do Oblíbených. c) Pomocí tlačítek nahoru/dolu vyberte z možností Přidat mezi oblíbené, Zobrazit všechny oblíbené a Zobrazit celou historii. (viz. nastavení) Křížové vyhledávání Tato funkce vám umožňuje zobrazit hledané slovíčko i v jiných jazycích, které máte v přístroji nainstalovány. Následujte tyto kroky: Vložte slovo a dostaňte se na obrazovku s definicemi Stiskněte a můžete vybrat, ve kterém ze slovníků chcete slovo vyhledat.

28 Například: Časování sloves/ Vzorová fráze Na překladové obrazovce stiskněte F4/F5 a zobrazí se Vám časování slovesa a vzorová fráze. Například: 1.) Časování sloves Na stránce s definicemi stiskněte F4 a zobrazí se časování slovesa v různých časech.

29 2.) Vzorová fráze Po stisku F5 se zobrazí vzorová fráze.

30

31 Vyhledávání se žolíkem Slovo můžete vyhledávat buď přímo, přičemž se Vám zobrazí všechna slova obsahující daný kořen slova. Můžete ovšem využít i detailnějšího vyhledávání pomocí nahrazovacích symbolů.? = jakékoliv neznámé písmeno * = více neznámých písmen Například: AMA?ING najde slovo amazing, AMAZ* najde amaze i amazing. Převod čísel na text Když používáte Angličtinu v módu F1 - překlad textu, můžete vložit i číslice, které budou automaticky převedeny do slovní podoby. Tato funkce je velmi užitečná a pomůže Vám s učením číslovek v angličtině. Poté můžete převést anglickou formu do jiného jazyka. Takto se můžete naučit i číslovky v dalších jazycích. Např.: V angličtině a v módu F1 vložte Na obrazovce se automaticky objeví " one hundred twenty-three million four hundred fifty-six thousand seven hundred eighty-nine. Stiskněte ENTER a můžete číslo zobrazit i v jiném jazyce. Symboly/speciální znaky/evropská diakritika/interpunkce Po stisku tlačítka se objeví tabulka možností, ze kterých si vyberte.

32 2.) Slovník Funkce slovníku je ve srovnání s překladačem rychlejší a jednodušší způsob, jak vyhledávat jednotlivá slovíčka. Automaticky vypíše další slova, která se vztahují k danému slovíčku, ale nezobrazí ostatní fráze nebo věty. Toto jasné a přímé vyhledávání činí tuto metodu ideální pro kontrolu pravopisu. 1.) Stiskem tlačítka F2 se dostanete na stránku slovníku. 2.) Do vyhledávacího políčka vepište hledané slovo. Na obrazovce se objeví slova, která se k danému slovu vážou. 3.) Vyberte slovo, které potřebujete a stiskněte. Zobrazí se slovníkové heslo. Například: Poklepáním na znak šipky můžete přecházet mezi jednotlivými slovníky. Taktéž mezi nimi můžete přecházet stiskem tlačítek.

33 3.) Učení Stiskem F3 se dostanete do módu učení. Poté si můžete vybrat mezi jednotlivými kategoriemi. (Konverzační příručka Všechny slovníky Uživatelský slovník Naučte se anglicky Naučte se rusky)

34 Konverzační příručka

35 1.) Zvolte "Phrase book" (Konverzační příručku a stiskněte ENTER. 2.) Zvolte jazyk. Pro příklad, zvolte "English" (angličtinu) a stiskněte ENTER. 3.) Stiskem ENTER vyberte frázi, kterou chcete. např.: 4.) Stiskněte a přehraje se výslovnost dané fráze. 5.) Stiskněte F5 nebo šipku doprava a zobrazí se Vám více vět. 6.) Stiskem F4 nebo šipky doleva se vrátíte zpátky.

36 Všechny slovníky Stiskněte F3. Tato funkce Vám umožní použít jeden z daných slovníků, například Medický slovník, Ekonomický slovník a podobně.

37 Uživatelský slovník Stiskněte F3. Tato funkce je výbornou pomůckou, jak si vytvořit svůj vlastní slovník se slovíčky, které používáte často. Díky tomu se pak tato slovíčka můžete učit do té doby, než si je pořádně zapamatujete. Pokud už slovíčko umíte, nebo ho už v seznamu nepotřebujete, můžete ho velmi jednoduše vymazat. Když jste zvolili tuto funkci, můžete si vybrat z následujících možností: 1.) Přidání nového slovíčka (Umožňuje přidat nová slovíčka a jejich překlady) F1 - Vkládání, zde vybíráte svůj vstupní jazyk F2 - Přidat F3 - Upravit F4 - Vymazat 2.) Seznam oblíbených: Opětovné zobrazení Vašich oblíbených položek. Pokud chcete seznam vymazat, stiskněte klávesu (BACK). 3.) Historie: zobrazuje poslední vyhledaná slovíčka.

38 Učení angličtiny Stiskněte F3. 1.) Anglická fonetika Tato podkategorie obsahuje výslovnost všech samohlásek i souhlásek- a) Pro poslech výslovnosti stiskněte klávesu. b) Stiskněte (q) a přehrají se po jedné všechny samohlásky a souhlásky. c) Stiskněte ESC neb jinou klávesu a přehrávání výslovnosti se zastaví. 2.) Anglická klasika Můžete si vybrat mezi různými příběhy a mimo jejich čtení poslouchat i audio stopu. Například: a) Stiskněte nebo poklepejte na ikonu reproduktoru na LCD a čtení automaticky začne. b) Po stisku F5 budete odpovídat na otázky týkající se příběhu. c) Stiskněte a přejdete na další otázku. Stiskem se vrátíte na předchozí otázku.

39 3.) Lekce angličtiny Vyberte si kategorii. Například: Shopping and Bargaining (Nakupování a smlouvání): a) Stiskem kláves nahoru a dolu přemístíte ikonu výslovnosti, poté stiskněte a spustí se přehrávání. b) Stiskněte F4 a přehraje se celá konverzace. c) Stiskněte F5 a můžete si vybrat, kterou postavu chcete hrát, poté můžete nahrávat svůj vlastní projev místo jedné z postav. 4.) Anglické testy 4.1. TOEFL TEST a) Na výběr máte z 18 kurzů, přičemž každý z nich obsahuje 100 otázek. b) Vložte jakékoliv číslo mezi 1 a 18 a stiskněte ENTER. c) Vložte jakékoliv číslo mezi 1 a 100 a stiskněte ENTER. Vyberete tím otázku. d) Stiskem kláves a, b, c nebo d vyberte správnou odpověď. Na obrazovce se zobrazí body. e) Pokud jste odpověděli nesprávně, přístroj Vám nejen označí špatnou odpověď, ale také Vám vysvětlí, proč je tato odpověď nesprávná. f) Když stisknete F5, zobrazí se správná odpověď.

40 g) Známkování: Plný počet bodů je 100%. Správná odpověď na každou z otázek se hodnotím 1 bodem, za nesprávnou je 0 bodů.z opakované odpovědi nejsou body přičítány. h) Když skončíte s testováním, stiskněte ESC. Po stisku tohoto tlačítka se Vám zobrazí vyhodnocení testu. 4.2 Conjumania Conjumania je určena k procvičování časování sloves. a) vložte svoji odpověď a stiskněte ENTER. Pokud je odpověď správná, budete puštěni do dalšího kroku. Pokud ne, můžete dále hádat. b) Pokud je odpověď správná můžete stisknout ENTER a zobrazí se význam slova ve slovníku. Když stisknete mezerník, budete pokračovat v procvičování. c) Stiskem klávesy F3 se posunete k další otázce. 4.3 Uhádni slovo V této hře musíte do slova doplnit chybějící písmeno. S hledáním Vám pomůže to, že vám bude napovězen význam slova. Napište pouze chybějící znak. Pokud bude tato odpověď správně, budete posunuti do dalšího kroku. Pokud byla Vaše odpověď nesprávná, pokračujte v hádání. 4.4 Oběšenec Počet písmen ve slově je označen počtem otazníků (?). Pokud uhádnete písmeno ve slově, otazník zmizí a místo něho se objeví dané písmeno. Pokud písmeno neuhádnete, písmeno nahradí jednu z mřížek (#), které označují počet možných tipů. Pokud se Vám podaří slovo uhádnout než vyčerpáte všechny možnosti, vyhráli jste. 5. Anglická nepravidelná slovesa 6. Časování anglických sloves 7. Skloňování anglických podstatný a přídavných jmen 8. Anglická synonyma a opozita Poznámka: Pokud jsou ve Vašem zařízení nainstalovány i jiné jazyky, budete mít přístup i k jejich výuce.

41 Nastavení Pro vstup do nastavení, stiskněte. Nastavení jazyka menu Menu jazyka ovlivňuje, v jakém se budou zobrazovat jednotlivé položky menu a podobné informace. Zvýrazněte požadovaný jazyk pomocí šipek a pak stiskněte ENTER. např. Hlasitost Tato položka Vám umožní nastavit hlasitost všech přehrávání. Rychlost přehrávání Rychlost přehrávání můžete nastavit tak, že ho budete poslouchat v přirozené rychlosti nebo zpomaleně, abyste mohli lépe sledovat výslovnost.

42 Podsvícení Jas obrazovky můžete přizpůsobit podle Vašich potřeb. Velikost písma Můžete si vybrat mezi čtyřmi velikostmi písma. Stav baterie Zobrazí stav baterie. Šetřící mód Můžete nastavit čas, po kterém se spustí šetrný mód. Nastavení zvuků klávesnice Zvuk klávesnice je pípnutí. Můžete si vybrat mezi jeho zapnutím nebo vypnutím. Čas automatického vypnutí Toto zařízení se po určité době, kdy nestisknete žádnou klávesu, vypne. Tento čas můžete nastavit na 3, 5 nebo 10 minut. Poznámka: přednastavený čas vypnutí je 10 minut.

43 Přidání jazyka (Jazykový balíček, dostupný u některých modelů) 1.) Pokud právě nepotřebujete všechny jazyky dostupné ve Vašem modelu, můžete je vypnout a poté zase zapnout. 2.) Když je daný jazyk vypnutý, nebude zobrazen ve startovacím menu, jazyku menu nebo v křížovém vyhledávání. 3.) Tato funkce byla vyvinuta aby umožnila uživatelům vypnout nepotřebné jazyky a zjednodušila a pročistila tak uživatelské rozhraní. 4.) V přístroji se budou zobrazovat pouze ty jazyky, které jsou aktuálně zapnuté. Díky tomu můžete přístroj ovládat jednodušeji a rychleji. Poznámka: "Můj jazyk" nemůže být vypnutý. 5.) Pro zapnutí a vypnutí jazyka jděte do Nastavení - vyberte Přidat nový jazyk Příklad: Váš přednastavený jazyk je ruština a angličtina.

44 6.) Pokud potřebujete, můžete do zařízení přidat i nový jazyk. Příklad: Zapnutí němčiny a čínštiny

45 7.) Pro uložení změn stiskněte ENTER. 8.) Vyberte možnost YES, přístroj se restartuje. Pořadí slovníků v seznamu 1) Jděte do Nastavení: 2.) Pro obnovení nebo odstranění slovníků slovník buď zapněte nebo vypněte a uložte změny. Tímto způsobem můžete své oblíbené slovníky přesunout na začátek seznamu nebo vypnout slovníky, které nepotřebujete. Vypnuté slovníky se nebudou zobrazovat v žádném z rozhraní.

46 Například v anglicko-ruském slovníku:

47 Příklad: Posunutí Oxfordského anglicko-ruského slovníku dopředu, na číslo 01.

48 Oxfordský anglicko-ruský slovník je nyní na prvním místě.

49

50 Úvodní menu Můžete si vybrat mezi textovým nebo obrázkovým menu, nebo kombinací obou. Opakovaným stiskem tlačítka START přepínáte mezi textovým nebo obrázkovým menu. Například:

51 Zapnout/ vypnout počítačový překlad

52 Co je to počítačový překlad? Počítačový překlad dokáže přeložit všechny vaše větné kombinace. Jelikož je to ale strojově generovaný překlad, výsledek by měl být považován spíše za vodítko či nápovědu než za hotový překlad. Pokud tento překlad vypnete, bude Vám k dispozici pouze omezený počet lidských překladů frází nebo slovíček. Doporučujeme, abyste tuto funkci nechali zapnutou - budete tak moci pracovat s více výsledky. Zobrazovat vyskakovací okna (Pop - up) 1.) Pokud už jste se seznámili s tímto produktem a naučili se s ním pracovat, můžete vypnou vyskakovací okna. 2.) Po zvolení této funkce si vyberte pomocí šipek nahoru a dolu buď možnost zapnout nebo vypnout a potvrďte klávesou ENTER.

53 ** Výchozí nastavení vyskakovacích oken je "vypnuto". Jazykové možnosti (Vkládání a fonetika) Např. v ruském nastavení 1.) V ruštině si můžete vybrat mezi třemi různými metodami vkládání - Rus., Rus- Phon, Rus - Latin 2.) Můžete si vybrat, jestli chcete ruskou fonetiku vypnout nebo zapnout. Když se rozhodnete ruskou fonetiku zapnout, stiskněte potom tlačítko obrazovce se zobrazí ruská výslovnost., na

54 V ruském vkládacím rozhraní klikněte na tlačítko nebo stiskněte. Přepnete tak na jiný způsob zadávání. 1. Ruština 2. Rusky - foneticky 3. Rusky - latinka Vložíte "smogu" a dostanete slovo.

55 Nástroje Kalkulačka Stiskněte tlačítko (Nástroje). 12-číslicová vědecká kalkulačka zvládne provádět standardní aritmetické operace, vypočítá procenta, ukládá čísla do paměti. 1.) Standardní kalkulačka Výpočty s využitím paměti (M+) přidá hodnotu výsledku do paměti (M-) odebere výsledek od hodnoty v paměti (MR) zobrazí hodnotu v paměti (MC) vymaže paměť 2. Vědecká kalkulačka Tato kalkulačka zvládne i složitější operace jako vypočítání sin, cos, log a pod.

56 Převod jednotek Stiskněte tlačítko (Nástroje). Obsahuje spoustu různých jednotek, např. obsah, délku, hmotnost, radián, objem, tlak a podobně. U všech jednotek jde o obousměrný převod mezi všemi jednotkami. Jsou zde také vbudované mezinárodní velikosti oblečení. Převod měn Stiskněte tlačítko (Nástroje). 1.) Použijte šipky doprava a doleva k vývěru měny a šipky nahoru a dolů pro výběr sumy, kterou chcete převést. 2.) Tlačítkem F1 nastavíte směnárenský kurz a stiskněte ENTER. 3.) Tlačítkem F2 vloženou hodnotu smažete, tlačítkem F3 smažete poslední vloženou číslici. Převod času Stiskněte tlačítko (Nástroje). Pomocí této funkce nastavíte místní a světový čas. Moje nahrávání Stiskněte tlačítko (Nástroje) a vyberte položku My Recorder (Moje nahrávání). Ovládání je následovné: Stiskněte F1 nebo klikněte na. Přístroj začne nahrávat. Stiskněte F2 nebo klikněte na. Nahrávání se zastaví. Stiskněte F3 nebo klikněte na. Záznam se přehraje. Stiskněte F4 nebo klikněte na. Nastavíte tím hlasitost. Stiskněte F5 nebo klikněte na. Soubor tím vymažete.

57 Vědecké vzorce Zobrazí matematické, fyzikální, chemické vzorce a Periodickou soustavu prvků. Hry Stiskněte tlačítko (Nástroje), přístroj obsahuje tři hry. 1. Sudoku: Cíl: Vyplnit mřížku 9x9 číslicemi tak, aby každý sloupec, řádek i mřížka 3x3 ob*sahovala číslice od jedné do devíti. 2. Had: Cíl: Musíte ovládat dlouhého úzkého tvora připomínajícího hada a směřovat ho tak, aby sbíral jídlo a zároveň se vyhýbal překážkám a stěnám, které obklopují hrací plochu. Po každém snězeném kousku se had o něco prodlouží a manévrování s ním je složitější. 3. Puzzle: Cíl: Uspořádat číslo zprava doleva a z hora dolů. Čtení textových souborů 1.) Tento přístroj dokáže číst formáty ve formátu.txt. 2.) Tyto soubory můžete do přístroje nahrát z počítače přes USB kabel nebo je můžete nakopírovat na mikro SD kartu, kterou pak vložíte do přístroje. Správce souborů Funkce podobná Windows systému - můžete díky ní přidávat, mazat a spravovat soubory. Návod na použití Textový soubor s tímto návodem. Obnovení továrního nastavení Tato funkce Vám umožňuje vrátit se zpátky ke všem původním nastavením přístroje. Pomocí šipek vyberte mezi možnostmi ano a ne a potvrďte tlačítkem ENTER.

58 MP3 přehrávač (dostupný u některých modelů) Stiskněte F1 nebo klikněte na. Přístroj začne přehrávat soubor. Stiskněte F2 nebo klikněte na. Přehrávání se zastaví. Stiskněte F3 nebo klikněte na. Nastavíte tím hlasitost. Stiskněte F4 nebo klikněte na. Soubor tím vymažete. Stiskněte F5 nebo klikněte na. Zobrazíte tím seznam mp3 souborů. MP4 přehrávač Stiskněte F1 nebo klikněte na. Přístroj začne přehrávat soubor. Stiskněte F2 nebo klikněte na. Přehrávání se zastaví. Stiskněte F3 nebo klikněte na. Nastavíte tím hlasitost. Stiskněte F4 nebo klikněte na. Zobrazíte tím seznam mp3 souborů. Stiskněte F5 nebo klikněte na obrazovce.. Přehrávání bude probíhat na celé Album Zobrazí uložené obrázky. Malování Pro krok zpátky klikněte na. Pro vložení jména a umístění souboru klikněte na.

59 Pro uložení souboru klikněte na. Pro uložení do určitého místa klikněte na. Test dotykového pera Vstupte do funkce "Test dotykového pera". Pomocí dotykového pera se trefujte doprostřed zobrazeného bodu. Tím nakalibrujete displej. Verze Číslo verze přístroje. TV Výstup (Ne u všech typů) Překladač je možné připojit k televizi nebo projektoru. Tato funkce je vhodná pro učitele, když chtějí jednotlivé informace promítat svým žákům. Použitím 3,5 mm jacku do 3 RCA - AV adaptéru může být přístroj připojen přes výstup na sluchátka.

60 Jak vyměnit klávesnici (možné jen u některých modelů) Pokud chcete přidat do svého přístroje jazyk s jinou abecedou, než jakou má aktuálně Vaše klávesnice, budete muset vyměnit klávesnici. Pomocí šroubováku odšroubujte šroubky z boků plastového krytu. Odejměte průhledný plastový kryt, abyste mohli vyměnit klávesnici.

61 Doufáme, že Vám používání tohoto produktu přinese radost.

Nokia C7 00 - Uživatelská příručka

Nokia C7 00 - Uživatelská příručka Nokia C7 00 - Uživatelská příručka 3.1. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Začínáme 7 Tlačítka a části 7 Vložení SIM karty a baterie 9 Vložení paměťové karty 11 Nabíjení 12 Zapnutí a vypnutí telefonu 14

Více

V této kapitole Vám představíme základní součásti vašeho Pocket PC a provedeme počáteční nastavení Vašeho Pocket PC.

V této kapitole Vám představíme základní součásti vašeho Pocket PC a provedeme počáteční nastavení Vašeho Pocket PC. Návod k obsluze 1 Začínáme V této kapitole Vám představíme základní součásti vašeho Pocket PC a provedeme počáteční nastavení Vašeho Pocket PC. 1.1 Základní popis Pocket PC Na obrázku dole máte zakresleny

Více

Nokia E7 00 - Uživatelská příručka

Nokia E7 00 - Uživatelská příručka Nokia E7 00 - Uživatelská příručka 2.0. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Začínáme 6 Tlačítka a části 6 Změna hlasitosti telefonního hovoru, skladby nebo videoklipu 10 Zamknutí a odemknutí tlačítek a obrazovky

Více

Autorská práva. GIGA-BYTE Group, GIGA-BYTE COMMUNICATIONS INC. S1205 0-1

Autorská práva. GIGA-BYTE Group, GIGA-BYTE COMMUNICATIONS INC. S1205 0-1 Autorská práva Veškeré produkty společnosti GIGA-BYTE COMMUNICATIONS INC. zmiňované v tomto dokumentu, včetně zařízení, příslušenství, softwaru, textu, hudby, a obrázků, jsou vlastnictvím, nebo oprávnění

Více

Horizon HD DVR Mediabox

Horizon HD DVR Mediabox Horizon HD DVR Mediabox ÚVOD Klíčové vlastnosti... 3 Boxy Horizon HD DVR a Horizon HD... 3 HORIZON HD DVR Obsah balení...4 Váš box Horizon HD DVR... 5 Dálkový ovladač Horizon představení...6 ZAČÍNÁME 1

Více

Referenční příručka pro zařízení TomTom Start řady 20

Referenční příručka pro zařízení TomTom Start řady 20 Referenční příručka pro zařízení TomTom Start řady 20 Obsah Obsah balení 6 Obsah balení... 6 Přečtěte si jako první 7 Instalace do automobilu... 7 Zapnutí a vypnutí... 7 Nastavení... 7 Příjem signálu GPS...

Více

Uživatelská příručka Nokia Lumia 820

Uživatelská příručka Nokia Lumia 820 Uživatelská příručka Nokia Lumia 820 1.1. vydání CS Uživatelská příručka Nokia Lumia 820 Obsah Bezpečnost 4 Začínáme 5 Tlačítka a části 5 Tlačítka Zpět, Start a Hledat 5 Umístění antén 6 Sejmutí zadního

Více

Nokia C5 03 - Uživatelská příručka

Nokia C5 03 - Uživatelská příručka Nokia C5 03 - Uživatelská příručka 2.2. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 5 Vyjmutí baterie 5 Začínáme 6 Vložení karty SIM a baterie 6 Vložení paměťové karty 8 Vyjmutí paměťové karty 9 Nabíjení baterie 10

Více

Uživatelská příručka UBIQUAM U-400

Uživatelská příručka UBIQUAM U-400 Uživatelská příručka UBIQUAM U-400 Uživatelská příručka UBIQUAM U-400 Bezpečnostní upozornění NEPOUŽÍVEJTE tento přístroj během řízení auta. Telefonování během řízení auta je zakázané. Ověřte si zákony

Více

Rozbalení. Obsah balení. Přehled telefonu. Obsah balení Přehled telefonu Tlačítka

Rozbalení. Obsah balení. Přehled telefonu. Obsah balení Přehled telefonu Tlačítka MultiPhone 8400 DUO Na zařízení Prestigio MultiPhone 8400 DUO se vztahuje dvouletá záruka. Podrobné informace o záruce naleznete na adrese: /support/warranty-terms. Copyright 2014 Prestigio. Všechna práva

Více

BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA BE-ON-ROAD 3.9 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA i 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 3 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY... 3 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE... 3 2. INSTALACE... 4 2.1. INSTALACE PŘES BE-ON-ROAD WIZARD... 4 2.2.

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Uživatelská příručka Obsah BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ...4 VZHLED A OVLÁDÁNÍ...9 Pohled zepředu 9 Pohled z boku 10 TECHNICKÉ VLASTNOSTI...11 ZAČÍNÁME...12 Nabití baterie 12 Řízení spotřeby 13 Ukládání souborů

Více

Volání...13 Uskutečňování a přijímání hovorů...13 Kontakty...14 Rychlé vytáčení...17 Další funkce volání...17

Volání...13 Uskutečňování a přijímání hovorů...13 Kontakty...14 Rychlé vytáčení...17 Další funkce volání...17 Obsah Začínáme...3 Sestavení...3 Zapnutí telefonu...4 Nápověda...4 Nabíjení baterie...5 Přehled telefonu...6 Ikony na obrazovce...7 Přehled nabídek...8 Procházení nabídek...9 Paměť...10 Jazyk telefonu...11

Více

Uživatelská příručka Nokia Lumia 520

Uživatelská příručka Nokia Lumia 520 Uživatelská příručka Nokia Lumia 520 5.0. vydání CS Uživatelská příručka Nokia Lumia 520 Obsah Pro vaši bezpečnost 4 Začínáme 5 Tlačítka a části 5 Vložení SIM karty 5 Vložení paměťové karty 7 Vyjmutí SIM

Více

Uživatelská příručka Nokia Lumia 625

Uživatelská příručka Nokia Lumia 625 Uživatelská příručka Nokia Lumia 625 3.0. vydání CS Psst... Tato příručka není všechno... V tomto telefonu je uživatelská příručka je s vámi vždy, stále k dispozici. Prohlédněte si videa, najděte odpovědi

Více

AMAZON KINDLE 4 český návod. Special Offers & Sponzorované spořiče... 4 Spořič... 4 Hlavní obrazovka... 4

AMAZON KINDLE 4 český návod. Special Offers & Sponzorované spořiče... 4 Spořič... 4 Hlavní obrazovka... 4 AMAZON KINDLE 4 český návod Manuál pro Kindle 4 1 Obsah Obsah Kapitola 1 - začínáme... 2 Ovládací prvky... 2 Nabíjení baterie... 3 Indikátory stavu... 3 Stav WiFi... 3 Stav baterie... 3 Indikátor aktivity...

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Uživatelská příručka Revize: R00 (2007/11) Obchodní značky: Microsoft, Windows, Windows logo, Windows Media, Outlook a ActiveSync jsou registrovanými značkami nebo značkami korporace Microsoft v USA a/nebo

Více

Uživatelská příručka. www.aponia.com

Uživatelská příručka. www.aponia.com Uživatelská příručka www.aponia.com 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 5 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY...5 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE...5 2. INSTALACE... 6 2.1. INSTALACE PŘES APONIA WIZARD...6 2.2. INSTALACE

Více

Uživatelská příručka - Joybook série A52/C41

Uživatelská příručka - Joybook série A52/C41 Uživatelská příručka - Joybook série A52/C41 Autorská práva Copyright 2007 BenQ Corporation. Všechna práva vyhrazena. Žádná část této publikace nesmí být reprodukována, přenášena, přepisována, ukládána

Více

Váš telefon HTC Desire X Uživatelská příručka

Váš telefon HTC Desire X Uživatelská příručka Váš telefon HTC Desire X Uživatelská příručka 2 Obsah Obsah Rozbalení HTC Desire X 8 Zadní kryt 9 Karta SIM 10 Paměťová karta 11 Baterie 12 Zapínání a vypínání 13 První nastavení zařízení HTC Desire X

Více

MioMap Uživatelská příručka

MioMap Uživatelská příručka MioMap Uživatelská příručka Revize: R00 (2009/06) Zřeknutí se práv Technické údaje a dokumentace mohou být kdykoliv bez předchozího upozornění změněny. Společnost Mio Technology neručí za případné chyby

Více

BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA BE-ON-ROAD UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA i 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 4 1.1. PODPOROVANÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY... 4 1.2. POŽADAVKY NA HARDWARE... 4 2. INSTALACE... 5 2.1. INSTALACE PŘES BE-ON-ROAD WIZARD... 5 2.2. INSTALACE

Více

Uživatelská příručka Nokia Lumia 800

Uživatelská příručka Nokia Lumia 800 Uživatelská příručka Nokia Lumia 800 1.1. vydání CS Uživatelská příručka Nokia Lumia 800 Obsah Bezpečnost 4 Začínáme 5 Tlačítka a části 5 Tlačítka Zpět, Start a Hledat 5 Vložení SIM karty 6 Nabíjení telefonu

Více

Vodafone Smart II. společnosti Google Inc.

Vodafone Smart II. společnosti Google Inc. Některé služby a aplikace nemusí být dostupné ve všech zemích. Podrobnosti se dozvíte v prodejnách. Facebook je ochranná známka společnosti Facebook, Inc. Známky Twitter jsou ochranné známky společnosti

Více

Uživatelská příručka Vodafone Smart III

Uživatelská příručka Vodafone Smart III Některé služby a aplikace nemusí být dostupné ve všech zemích. Podrobnosti vám poskytne místní prodejce. Facebook je ochranná známka společnosti Facebook, Inc. Google, Android, YouTube a jiné známky jsou

Více

BlackBerry Z10 Smartphone. Verze: 10.0.0. Uživatelská příručka

BlackBerry Z10 Smartphone. Verze: 10.0.0. Uživatelská příručka BlackBerry Z10 Smartphone Verze: 10.0.0 Uživatelská příručka Vydáno: 2013-03-22 SWD-20130322133417232 Obsah Vítejte!... 7 BlackBerry 10: nové aplikace a funkce... 8 Začínáme... 12 Nastavení zařízení...

Více

ipod Návod k použití

ipod Návod k použití ipod Návod k použití Obsah ipod základy... 4 Základní popis ipodu... 5 Ovládání ipodu... 5 Vypnutí zvuku kruhového ovladače... 7 Blokování tlačítek ipodu... 7 Menu ipodu... 8 Přidání a odebrání položek

Více

Začínáme s Windows Phone

Začínáme s Windows Phone Začínáme s Windows Phone Partner seriálu Začínáme s Windows Phone je společnost Prestigio V této publikaci se dozvíte, jak začít pracovat s telefonem s operačním systémem Windows Phone, jaké jsou jeho

Více

Nokia Lumia 610 - Uživatelská příručka

Nokia Lumia 610 - Uživatelská příručka Nokia Lumia 610 - Uživatelská příručka 1.0. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 4 Začínáme 6 Tlačítka a části 6 Tlačítka Zpět, Start a Hledat 7 Vložení SIM karty 8 Nabíjení telefonu 10 Umístění antén 13 Zapnutí

Více

Nokia 900 - Uživatelská příručka

Nokia 900 - Uživatelská příručka Nokia 900 - Uživatelská příručka 1.0. vydání 2 Obsah Obsah Bezpečnost 4 Začínáme 6 Tlačítka a části 6 Tlačítka Zpět, Start a Hledat 7 Vložení SIM karty 8 Nabíjení telefonu 9 Umístění antén 12 Zapnutí a

Více