Postup objednání fotoknihy u firmy MAKO Blatná, spol. s r.o., KODAK EXPRESS, pomocí internetové aplikace

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Postup objednání fotoknihy u firmy MAKO Blatná, spol. s r.o., KODAK EXPRESS, www.makofoto.cz pomocí internetové aplikace"

Transkript

1 Postup objednání fotoknihy u firmy MAKO Blatná, spol. s r.o., KODAK EXPRESS, pomocí internetové aplikace Tento návod vznikl pro uživatele, kterým dělá angličtina potíže a přesto si chtějí vytvořit svou vlastní fotoknihu nebo pro ty uživatele, kteří sice angličtinu ovládají, ale potřebují na úvod pár rad pro práci s programem. Objednávkový portál bude časem přeložen do češtiny, do té doby je k dispozici anglická verze. Fotoknihu si můžete samozřejmě vytvořit i na naší prodejně v plně automatickém režimu s následnými úpravami nebo se obrátit na naši obsluhu, která vám ráda poradí. Tvorba knihy přes internetový přístup je určena hlavně pro uživatele, kteří si chtějí sestavit svou fotoknihu v klidu doma. Výhodou sestavení fotoknihy přes internet je možnost opakovaného vytištění stejné fotoknihy, pokud se v budoucnu rozhodnete pro její přiobjednání. Doporučení: Vyberte si dopředu fotografie, které chcete do fotoknihy zahrnout a vytvořte si na ně nejlépe zvláštní složku, do které tyto fotografie nakopírujete - ulehčí vám to práci. 1. Spusťte svůj internetový prohlížeč a zadejte Od je již aplikace v češtině - z rozbalovací nabídky v pravé části obrazovky vyberte češtinu 2. Objeví se následující obrazovka - úvodní okno křížkem ji zavřete, neobsahuje nic důležitého.

2 Zvolte Albums Na následující obrazovce zvolte V tento okamžik se začne startovat internetová aplikace pro tvorbu fotoknihy: Překlad: Prosím počkejte moment na nahrání editoru. Může to trvat až jednu minutu. Aplikace se objeví v novém okně. V mezičase stahování nezavírejte, prosím, okno internetového prohlížeče. Pokud by se okno s editorem neobjevilo ani po několika minutách, prosím klikněte zde.

3 Po spuštění internetové aplikace se objeví následující obrazovka: Nejjednodušší je, pokud máte fotografie předem připravené ve zvláštní složce, kliknout na "Add all pictures" (Přidat všechny fotografie). Výběr fotografií v tomto kroku není konečný - ve fotoknize nemusíte zde vybrané fotografie použít a zrovna tak můžete v průběhu další tvorby fotoknihy další fotografie přidávat. V této fázi je to počáteční výběr (ale lépe se vám bude pracovat, pokud zde vyberete všechny fotografie, které budete chtít do fotoknihy zahrnout - raději více než méně, ať máte z čeho vybírat). Jakmile jste s výběrem fotografií v dolní části spokojeni, klikněte na tlačítko "Start a composition with those images". V dalším kroku se vás program dotáže, zda chcete fotografie poskládat automaticky (automatic) nebo ručně (manual)

4 Pro náš případ zvolíme možnost "MANUAL". Proč? Automatické naskládání fotografií nerespektuje dobře snímky pořízené na výšku a následné úpravy dají v tomto případě větší práci, než poskládat fotoknihu ručně - je to jednoduché - uvidíte. V pravé části obrazovky jsou ještě dvě tlačítka: Červené - Zpět k výběru fotografií, Continue = Pokračovat. Zvolte Continue. Objeví se následující obrazovka: Nedělejte si hlavu ze znázorněného počtu stran, ani jejich rozložení (později změníte) a klikněte na Cover = obálka vaší fotoknihy. Nyní spatříte základní obrazovku pro tvorbu celé fotoknihy a vysvětlíme si jednotlivé funkce: 1. Add more images - touto volbou můžete do výběru přidat další fotografie 2. Ve svislém pruhu vidíte fotografie, které můžete umístit do fotoknihy 3. Page numbering - můžete si zadat číslování stran - obvykle se nepoužívá

5 4. Mezi dvěma šipkami uvidíte vždy rozsah stran, se kterými právě pracujete (maximum je 28) nebo slovo COVER (obálka) 5. V dolní část obrazovky vidíte aktuální možnosti podle volby jednotlivých záložek - COVER - možnosti obálky - PAGES LAYOUTS - vzhledy stránky - můžete použít jako pomocnou šablonu, ale totéž můžete udělat i ručně - šablonu aplikujete tím způsobem, že ji při stisknutém levém tlačítku myši přetáhnete na fotoknihu - CUSTOMISED BACKGROUDNS - uživatelská pozadí - umožňuje vybrat jednobarevné pozadí a to potom zeleným tlačítkem Apply dát jako pozadí stránky (po zaškrtnutí volby Apply this background to all pages bude použito vybrané pozadí pro všechny stránky fotoknihy.) - FRAMES AND BORDERS - rámečky a okraje - v tomto případě musíte předem kliknout na vybranou fotografii v knize a následně si můžete zvolit buď ozdobný rámeček (Frame) nebo okraj (Border) podle svého vkusu. Příslušná volba se objeví u fotografie ve fotoknize po stisknutí tlačítka Aplly. K dispozici máte ještě pro zatržení 3 volby - shora: * použít pro všechny fotografie na stránce * použít pro všechny fotografie v knize * použít náhodně pro všechny fotografie v knize Vpravo před tlačítkem Apply vidíte malý náhled, jak bude fotografie vypadat - pokud chcete volbu zrušit, vyberete černý obdélníček s červeným X. - CLIPART - obrázky - metodou přetažení myší do prostoru stránky fotoknihy můžete přidat různé obrázky - vhodné spíše pro dětské fotoknihy. 6. See all pages - stisknutím této ikonky si můžete zobrazit náhled celé fotoknihy

6 Stránky můžete přetahovat - měnit jejich pořadí ve fotoknize myší, kliknutím na příslušnou stranu ji upravovat nebo se hned vrátit zpět k vytváření fotoknihy tlačítkem Back to the composition. V průběhu vytváření fotoknihy se občas objeví výzva, abyste si uložili rozpracovanou fotoknihu - odpovězte kliknutím na zelené tlačítko Yes. 8. Limit of the page - zobrazí nápovědu pro umístění fotografií do fotoknihy. Tmavě šedý rámeček - zobrazuje plochu (okraj) fotoknihy, kterou stroj při zpracování ořízne - je zvýrazněn i přerušovanou čarou. Světle šedý rámeček - bezpečnostní zóna - tisk zde není zaručen.

7 9. Šipka vlevo - o krok zpět Šipka vpravo - o krok dopředu (pokud dáte o krok zpět nechtěně) New photo frame - nový rámeček - umístí do prostoru fotoknihy nový prázdný rámeček, u kterého můžete změnit velikost, přetáhnout jej na vybrané místo a následně do něj přetáhnout vybranou fotografii. Stejného výsledku ovšem dosáhnete, pokud přetáhnete myší na plochu fotoknihy vybranou fotografii z levého "zásobníku" - viz. dále Add text - vloží na stránku fotoknihy rámeček s nápisem TEXT, který můžete přetáhnout na libovolné místo, vložit vlastní text a vybrat jeho velikost, typ písma nebo barvu. Style - můžete vybrat typ písma Size - vybíráte velikost písma, Colour - barva písma, Backgrounds - barva pozadí písma, Transparent text frame = průhledný rámeček textu. Můžete volit kurzívu, tučné písmo a zarovnání textu vlevo, doprostřed či vpravo (pokud má text více řádek). Ikonkou koše můžete text smazat. Add page - přidání dvojstrany do fotoknihy, pokud není dosaženo maximálního limitu 28 stran Delete pages - smazání stran z fotoknihy Restart your composition - začít s tvorbou knihy opět od počátku - zde máte dvě volby - začít tvorbu fotoknihy se setejnými fotografiemi (same images) či začít tvořit novou fotoknihu s jinými fotografiemi (other images). A dostáváme se k poslední části popis základní obrazovky pro tvorbu fotoknihy: Start a new project - začít s tvorbou fotoknihy opět od začátku - po volbě se objeví několik možností, shora dolů budou následující: - Nová fotokniha se stejnými fotografiemi - Nová fotokniha s jinými fotografiemi - Tvořit jiný typ fotoknihy (u nás nepřipadá zatím v úvahu)

8 - Konec a návrat na výchozí internetovou stránku Open an existing project - Otevřít existující projekt - pokud máte již nějakou fotoknihu vytvořenou nebo alespoň uloženou následující volbou (viz níže), můžete ji touto volbou znovu otevřít (Open), udělat v ní úpravy a poslat znovu k vytištění nebo ji smazat (Delete). Save your project - Uložit projekt (fotoknihu) - budete vyzváni k zadání názvu fotoknihy a po stisknutí tlačítka Save bude uložena pod zvoleným názvem a následně ji budete moci kdykoliv otevřít (NA STEJNÉM POČÍTAČI) volbou Open an existing project (viz výše) a pokračovat v práci. Back to homepage - návrat na úvodní internetovou stránku Help - nápověda v angličtině - je velmi stručná, všechno, co obsahuje, již bylo či bude podrobně popsáno dále. *** Takže nyní se vrátíme zpět na úvodní obrazovku a při vytvoření pár stran si ukážeme další ovládací prvky.

9 Jakmile najedete ukazatelem myši nad zásobník fotografií, objeví se k fotografii zvětšený náhled: Stisknete levé tlačítko myši, držíte a přetáhnete fotografii na plochu fotoknihy a) do již existujícího rámečku V tom případě, jakmile levé tlačítko myši uvolníte, dojde k automatickému vyplnění rámečku příslušnou fotografií - pokud rámeček svým tvarem nevyhovuje fotografii, bude fotografie umístěna tak, aby vyplnila celý rámeček - v našem případě bude oříznuta.

10 S fotografií můžete dále pracovat: - jakmile najedete myší nad rámeček, objeví se několik symbolů: Pro názornost jsou červenými šipkami označena táhla pro zvětšení rámečku požadovaným směrem, modrými šipkami zvětšení celkové do příslušeného směru se zachováním poměru stran a zelená šipka označuje místo, kdy při stisknutí levého tlačítka myši můžete posouvat celým obrázkem po ploše fotoknihy. Pokud umístíte kurzor myši do fotografie, změní se její symbol na "ručičku" a po stisknutí levého tlačítka myši můžete posouvat fotografií uvnitř rámečku (pokud je větší než rámeček). Pokud kliknete levým tlačítkem myši do rámečku s fotografií, objeví se několik dalších možností: Pomocí symbolů lupy můžete fotografii uvnitř rámečku zmenšovat (minus) či zvětšovat (plus). Pomocí dvou další ikon můžete fotografii otočit zvoleným směrem. Další ikonka umožní převést barevnou fotografii na černobílou, což se může často hodit. Obdélníček se dvěma šipkami vám ukáže náhled celé původní fotografie a symbol koše umožní fotografii i s rámečkem smazat. Pokud chcete pouze vyměnit fotografii a rámeček ponechat, přetáhněte tam myší jinou.

11 Zatím jsme si ukázali, jak přetáhnout fotografii do již existujícího rámečku, můžeme ale postupovat i zcela bez předem připravených rámečků, což si ukážeme pod bodem b) b) umístění fotografie na plochu fotoknihy bez předem připraveného rámečku - pro pokročilou tvorbu fotoknihy tento způsob doporučuji. Ukážeme si jej opět na úvodní straně fotoknihy, princip je samozřejmě stejný pro všechny další strany. Začneme tím, že myší klikneme do rámečku a vybereme symbol koše. Rámeček ze stránky zmizí. - třetí volbou bude normálně vložena fotografie. Nyní při stisknutém levém tlačítku myši vybereme ze zásobníku fotografií na levé straně obrazovky fotografii a přetáhneme ji na plochu fotoknihy. Po uvolnění tlačítka myši se objeví vlevo vyobrazený dotaz. Pokud budete tvořit fotoknihu tímto způsobem, budete jej muset zodpovědět pokaždé, když budete na stránku umisťovat další fotografii: - potvrzením první volby umístíte fotografii jako vodotisk do pozadí dvoustrany, na které se právě nacházíte, - potvrzením druhé volby bude fotografie použita jako pozadí (vodotisk) na všechny dvoustrany v knize Použití první volby bude vypadat takto (u druhé též, ale na všech dvoustranách).

12 Pokud použijete volbu "Apply as new image", bude vypadat stránka takto: Následně poté upravíte velikost snímku, umístění, výřez atd. Zkrátka - máte plnou kontrolu nad tvorbou fotoknihy. Proto doporučuji pro pěknou fotoknihu - vymažte všechny rámečky, které vám program nabídne, zvolte si vlastní fotografii pro pozadí a přetáhněte si všechny fotografie do fotoknihy ručně - po prvních stranách uvidíte, že to jde již rychleji. Velmi dobře vypadá, pokud použijete stejnou fotografii na pozadí (třeba i čenobílé, jak je vlevo na ukázce) i fotografii samotnou. Jakmile máte hotovou první dvoustranu (tj. obal fotoknihy), šipkou vpravo u nápisu COVER se posunete na další dvoustranu.

13 Fotografie, které jste ve fotoknize již použili, jsou označeny zeleným zatržítkem (viz zelená šipka vlevo). O čísle aktuální dvoustrany jste informování dole uprostřed (viz šipka), za kolmou čarou je zobrazen maximální počet zvolených stran - berte jej pouze jako informaci - dvoustrany můžete kdykoliv vymazat a rozsah fotoknihy tak zmenšit - zvláště je třeba vymazat případné volné dvoustrany. Pokud se nebudete moci posunout na další dvoustranu (v našem případě po stranách 11-12), použijte v pravé části obrazovky tlačítko Add page (viz zelená šipka v obrázku výše) a program vám přidá další dvoustranu - maximální počet je 28 stran. Vytvoříme další dvoustranu: Všimněte si, že v levé části byla použita stejná fotografie, jaká tvoří část pozadí celé dvoustrany - levá část pozadí je ovšem plně překryta jednou fotografií přes celou stranu. U fotografie se objevil výstražný žlutý trojúhelník - informuje vás o tom, že fotografie přesahuje okraje fotoknihy až za část ořezu - nebude kolem ní žádný okraj ani viditelné pozadí. V pravé části si můžete všimnout, že fotografie je možné překrývat - navrch bude ta fotografie, na kterou kliknete myší jako poslední. Posouvání celých fotografií po stránce je možné pouze přes křížovou ikonku v levém horním rohu fotografie. V našem případě jsou levé horní rohy volné a není to problém. Pokud jsou ovšem fotografie použité následovně:

14 není možné dolní fotografii v levém horním rohu uchopit - jakmile na úchyt najedete myší, označí se horní fotografie. Abyste mohli dolní fotografii posunout (v našem případě doprava), musíte označit horní fotografii, zmenšit ji, aby nezasahovala do dolní fotografie, dolní přesunou na nové místo a zpětně kliknout na horní, aby se dostala do popředí: O pozadí stránky již byla zmínka - fotografii můžete umístit do pozadí jako vodotisk, jak jsme to udělali ve výše uvedeném příkladu (byť je z pozadí vidět pouze polovina). Fotografie umístěna do pozadí je mírně vybledlá, aby dobře tvořila pozadí dvoustrany a nebyla moc výrazná. Ovšem v některý případech bychom do pozadí umístili rádi fotografii v původní barevnosti. Docílíme toho tak, že fotografii vložíme jako novou a zvětšíme ji ručně přes obě dvoustrany (tj. její výřez - výřezem můžete volně posouvat, v našem případě je vyprána pouze kupole bez lidí). Pokud se vám stane, že budete fotografii přes dvoustranu zvětšovat dodatečně, když jste již umístili jiné fotografie, mohou vám původní fotografie zmizet - pouze zdánlivě - jsou ukryté ve vrstvě pod pozadím - jakmile najedete myší

15 do oblasti původních fotografií, uvidíte jejich naznačené obrysy (viz obr. výše). Stačí do tohoto místa kliknout levým tlačítkem myši a fotografie se vynoří na povrch: Fotoknihu jste vytvořili, co dále? Jakmile máte vytvořenou celou fotoknihu, kliknete na ikonu stran fotoknihy:, která vám ukáže náhled všech V našem ukázkové příkladu jsme vytvořili pouze obal fotoknihy a jednu dvoustranu - fotokniha musí mít minimálně 10 stran, aby bylo možné ji vyrobit. Výše uvedená ukázka má sloužit pouze jako příklad, že nepoužité strany je třeba z

16 fotoknihy vymazat. Na příslušnou dvoustranu určenou k vymazání kliknete, dostanete se do známého režimu její úpravy a kliknete na ikonu "Delete pages". Pokud jste si celou fotoknihu prohlédli a jste s výsledkem spokojeni, naposledy klikněte na ikonu. Výsledek zcela naplněné fotoknihy může vypadat takto: Nyní kliknete na zelnou ikonu "Preview and Order" v pravé části obrazovky. Objeví se následující obrazovka:

17 Nyní máte poslední možnost si prohlédnout výsledek před odesláním objednávky. Šipkami vlevo a vpravo vedle dvoustrany se můžete posouvat po jednotlivých dvoustranách a červeným tlačítkem Modify příslušnou dvoustranu ještě upravit. Pokud jste skutečně spokojeni s výsledkem, klikněte na tlačítko "Order" = "Objednávka".

18 Vyplňte požadované údaje: Jméno, Příjmení, , ještě jednou (na zatím nechodí žádná zpráva, takže je tam patrně pro strýčka příhodu. (Pokud vám nepůjde zadat přepněte se do anglické klávesnice hmatem levýšift_levýalt a najdete jej nad číslicí 2, potom se stejným hmatem můžete přepnout zpět na českou klávesnici). můžete zadat také tak, že podržíte levou klávesu ALT a na numerické klávesnici vyťuknete 64. Po zadání požadovaných údajů stiskněte zelené tlačítko Continue. V tento okamžik se fotografie začnou nahrávat na server Mitsubischi. O průběhu nahrávaní jste průběžně informováni dvěma ukazateli. Doba nahrání fotografií je závislá na rozsahu fotoknihy a počtu fotografií a může v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení trvat několik minut. V žádném případě nezavírejte v tento okamžik internetový prohlížeč. Pokud přenos na server proběhne v pořádku, objeví se následující obrazovka s hlášením "Corect transfer" - "Správný přenos" s hlášením, že vaše zakázka byla v pořádku odeslána na server. Klikněte na tlačítko "Continue" = "Pokračovat".

19 Následně se objeví obrazovka s hlášením: Prosím čekejte, vaše zakázka je zpracovávána: Po pár okamžicích se objeví důležitá zpráva: Vaše zakázka byla správně vytvořena. Prosím klikněte na Download, aby mohla být uložena na váš pevný disk (USB- disk). Zároveň vidíte název souboru (je pouze jeden), s příponou TAR - v našem případě s názvem KIOSKGIFTS_110629_1415.TAR. V závislosti na používaném internetovém prohlížeči si můžete vybrat místo, kam bude soubor uložen. Jeho velikost je kolem 15 MB (kniha 28 stran, 88 fotografií). Tento soubor nakopírujte na CD, DVD, USB-Disk a přineste do naší prodejny nebo jej můžete zaslat em na Pokud budete soubor zasílat přes internet, nezapomeňte připsat počet požadovaných kusů fotoknihy, svou adresu a telefonní číslo. Vlastní výroba jednoho kusu fotoknihy trvá kolem 10 až 15 minut a již se můžete těšit na nádherně barevné fotografie ve vaši fotoknize. Budete-li mít jakékoliv dotazy k fotoknize, obraťte se na autora tohoto návodu (tel ) nebo obsluhu minilabu - tel MAKO Blatná, spol. s r.o., KODAK EXPRESS,

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS Word MÍRNĚ POKROČILÍ Formátování textu Text formátujeme (určujeme jeho vlastnosti) na pásu karet DOMŮ. U textu můžeme formátovat font, velikost písma, řez, barvu písma, barvu

Více

Administrace webu Postup při práci

Administrace webu Postup při práci Administrace webu Postup při práci Obsah Úvod... 2 Hlavní menu... 3 a. Newslettery... 3 b. Administrátoři... 3 c. Editor stránek... 4 d. Kategorie... 4 e. Novinky... 5 f. Produkty... 5 g. Odhlásit se...

Více

1. Základní pojmy, používané v tomto manuálu. 2. Stránky

1. Základní pojmy, používané v tomto manuálu. 2. Stránky Redakční systém manuál 1. Základní pojmy, používané v tomto manuálu Hlavní menu Menu v horní světlemodré liště obsahující 7 základních položek: Publikovat, Správa, Vzhled, Komentáře, Nastavení, Pluginy,

Více

Nápověda k ESSELTE EaSY print

Nápověda k ESSELTE EaSY print Nápověda k ESSELTE EASY PRINT Obsah 1. Požadavky na systém 3 1.1. Prohlížeč internetu 3 1.2. Acrobat Reader 3 2. Registrace, přihlášení a můj účet 4 2.1. Proč se registrovat? 4 2.2. Jak se registrovat?

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - POKROČILÍ Pozadí snímku Pozadí snímku můžeme nastavit všem snímkům stejné nebo můžeme volit pro jednotlivé snímky různé pozadí. Máme několik možností: Pozadí snímku

Více

Práce se soubory a složkami

Práce se soubory a složkami Práce se soubory a složkami Co jsou soubory a složky? Soubor je něco jako vytištěný dokument, jaký můžete najít na svém psacím stole nebo v deskách. Mezi příklady souborů v počítači patří textové dokumenty,

Více

Zóny a pravidla UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

Zóny a pravidla UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Zóny a pravidla UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Verze 4.1.30 10/2014 Obsah Zóny... 2 Omezení modulu Zóny a pravidla... 2 Vstup do modulu Zóny a pravidla... 3 Karta zóny... 3 Vytvoření nové zóny... 3 Editace zóny...

Více

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28. Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT Kurz MS Excel kurz 4 1 Obsah Rozdělení textu do sloupců... 3 Rozdělení obsahu na základě oddělovače... 3 Rozdělení obsahu na základě hranice sloupců... 5 Odebrat

Více

Google Apps. weby 1. verze 2012

Google Apps. weby 1. verze 2012 Google Apps weby verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Zahájení práce... Nastavení webu... Úprava stránky... Popis prostředí... Rozložení stránky... Nadpis stránky... Úprava textu... Vložení odkazu... 8 Vložení

Více

Jak používat program P-touch Transfer Manager

Jak používat program P-touch Transfer Manager Jak používat program P-touch Transfer Manager Verze 0 CZE Úvod Důležité upozornění Obsah tohoto dokumentu a technické parametry příslušného výrobku podléhají změnám bez předchozího upozornění. Společnost

Více

Návod pro SMS Operátor off-line klient

Návod pro SMS Operátor off-line klient Verze: 1.10 Strana: 1 / 1 Návod pro SMS Operátor off-line klient 1. Co je to off-line klient SMS Operátor Off-line klient SMS Operátor je aplikace k systému SMS Operátor pro posílání SMS, která umožňuje:

Více

Zakládání nové nebo úprava existující stránky

Zakládání nové nebo úprava existující stránky NÁVOD KTERAK UPRAVOVATI OBSAH WEBU PP. PRO PLZEŇSKÉ PANENKY VYROBIL PŘEMEK 2008 Zakládání nové nebo úprava existující stránky Např. když je nový program na měsíc nebo aktualita, nebo když je někde něco

Více

Prezentace. Prezentace. 5. InDesign vzory, znakové styly. Vytvořil: Tomáš Fabián vytvořeno 10. 11. 2012. www.isspolygr.cz

Prezentace. Prezentace. 5. InDesign vzory, znakové styly. Vytvořil: Tomáš Fabián vytvořeno 10. 11. 2012. www.isspolygr.cz 5. InDesign vzory, znakové styly www.isspolygr.cz Vytvořil: Tomáš Fabián vytvořeno 10. 11. 2012 Strana: 1 Škola Ročník 4. ročník (SOŠ, SOU) Název projektu Interaktivní metody zdokonalující proces edukace

Více

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb Uživatelský manuál aplikace Dental MAXweb Obsah Obsah... 2 1. Základní operace... 3 1.1. Přihlášení do aplikace... 3 1.2. Odhlášení z aplikace... 3 1.3. Náhled aplikace v jiné úrovni... 3 1.4. Změna barevné

Více

Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek

Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek 5 Práce s listy Nastavení vzhledu listu Nastavení zobrazení listu Tisk Další možnosti tisku Microsoft Excel 2010 Rychle hotovo! Práce s listy List sešitu je podobný

Více

NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE. Ataxo Czech s.r.o.

NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE. Ataxo Czech s.r.o. NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE Ataxo Czech s.r.o. ÚVOD Internetové stránky vytvořené společností Ataxo v rámci produktu Mini web můžete jednoduše a rychle upravovat prostřednictvím on-line administrace.

Více

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - ZAČÁTEČNÍCI. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - ZAČÁTEČNÍCI. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. METODICKÝ POKYN PRÁCE S MS PowerPoint - ZAČÁTEČNÍCI Základní rozložení plochy Výchozím stavem při práci je normální zobrazení. pás karet - základní nabídka příkazů Pořadí jednotlivých snímků Základní plocha

Více

zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o.

zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o. zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o. 1 Obsah 1. Přihlášení 2. Výpis sekcí 3. Vytvoření nové sekce 4. Editace sekce 4.1. Výběr sekce k editaci 5. Editace hlavičky

Více

Google Apps. dokumenty 2. verze 2012

Google Apps. dokumenty 2. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Textový dokument... Popis prostředí... Tvorba dokumentu a jeho základní formátování... Vložení a úprava obrázku... Vložení a úprava tabulky... Vložení

Více

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu Stručný manuál pro webový editor Ukládáni základních informací, tvorba menu Po přihlášení ( zadejte zaslané přihlašovací jméno a heslo ) se Vám zobrazí stránka, kde jsou následující údaje: 1. blok, který

Více

Google Apps. dokumenty 3. verze 2012

Google Apps. dokumenty 3. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Prezentace... Popis prostředí... Menu a panely nástrojů... Menu a panely nástrojů... Vytvoření prvního snímku... Nový snímek... 7 Úprava objektu...

Více

PREZENTACE 1.22 HYPERTEXTOVÉ ODKAZY

PREZENTACE 1.22 HYPERTEXTOVÉ ODKAZY 1.22 HYPERTEXTOVÉ ODKAZY Při práci s prezentací bývá v některých případech vhodné vzájemně propojit snímky prezentace tak, abychom se mohli pohybovat nejen o snímek vpřed a vzad, ale i tzv. na přeskáčku.

Více

e-learningový systém EDU

e-learningový systém EDU Sdružení CEPAC - Morava e-learningový systém EDU příručka lektora Kapitola: Přihlášení a základní orientace v uživatelském Obsah Přihlášení a základní orientace v uživatelském... 3 Změna údajů... 4 1.1

Více

Jakodemknouta nahrát námořní mapy. Do navigace Garmin?

Jakodemknouta nahrát námořní mapy. Do navigace Garmin? Jakodemknouta nahrát námořní mapy BlueChartAtlantic Do navigace Garmin? Nejprve je potřeba vytvořit uživatelský účet a zaregistrovat vaši navigaci. 1. Na internetu otevřete stránku: my.garmin.com 2. Zvolte:

Více

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek Projekt Využití ICT ve výuce na gymnáziích, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.07/02.0030 MS Word Metodický materiál pro základní

Více

Návod k použití Verze 1.5.17

Návod k použití Verze 1.5.17 mobilní aplikace Návod k použití Verze 1.5.17 Obsah 1. CO TO JE WOLAPKA...3 2. VYTVOŘENÍ NOVÉHO TÝDNE...4 3. NÁZEV A DATUM TÝDNE...5 4. FOTOGRAFOVÁNÍ...6 4.1. FOTOGRAFOVÁNÍ DO KONKRÉTNÍ POZICE...7 4.2.

Více

Obsah Použití exe... 3 Nastavení projektu... 4

Obsah Použití exe... 3 Nastavení projektu... 4 exe Minimanuál Obsah Použití exe... 3 Nastavení projektu.... 4 Vyplnění informací o projektu.... 4 Definice struktury... 4 Styly / Šablony... 5 Uložení projektu... 5 Export projektu.... 5 Import Projektu

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

Vkládání prvků do dokumentu MS Word

Vkládání prvků do dokumentu MS Word Vkládání prvků do dokumentu MS Word 1. Vkládání Do dokumentu můžeme vložit celou řadu prvků, počínaje čísly stránek a obrázky konče. 1.1. Konec stránky Pokud chceme, aby odstavec byl vždy posledním na

Více

Návod k softwaru. Získání licence. vojtech.vesely@catania.cz www.catania.cz

Návod k softwaru. Získání licence. vojtech.vesely@catania.cz www.catania.cz Získání licence Ze stránky si ze sekce Software stáhněte Aplikaci k získání licence. Tuto aplikaci není třeba instalovat, stačí rozbalit zazipovaný soubor. Za cenu 300,- Kč bez DPH má uživatel nárok na

Více

Zjednodušený návod na práci s webem

Zjednodušený návod na práci s webem Zjednodušený návod na práci s webem Wordpress Obsah Jak se v administrátorském rozhraní pohybovat 2 Vytvoření, úpravy a smazání stránek 3 Vytvoření, úpravy a smazání aktualit a termínů 4 Úpravy v textu

Více

DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA

DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA Obsah Obsah... 4 Pinya CMS... 5 Přihlášení do systému... 6 Položky v menu administrace... 7 Uživatelé... 8 Správa uživatelů... 8 Nový uživatel... 9 Role... 10 Vytvoření

Více

Záznamník teploty a vlhkosti AX-DT100. Návod k obsluze

Záznamník teploty a vlhkosti AX-DT100. Návod k obsluze Záznamník teploty a vlhkosti AX-DT100 Návod k obsluze Úvod Záznamník teploty a vlhkosti je opatřen velmi přesným teplotním a vlhkostním čidlem. Hlavními přednostmi záznamníku jsou vysoká přesnost, krátká

Více

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA Modul FADN RESEARCH je určen pro odborníky z oblasti zemědělské ekonomiky. Modul neomezuje uživatele pouze na předpřipravené

Více

Freemail Prahy 10. Do svého e-mailu se můžete přihlásit odkudkoliv na webové adrese

Freemail Prahy 10. Do svého e-mailu se můžete přihlásit odkudkoliv na webové adrese Freemail Prahy 10 Co umožňuje Freemail Freemail funguje na podobném principu jako běžné e-maily (seznam.cz, centrum.cz apod.). Abyste se lépe ve svém e-mailu orientovali, připravili jsme pro vás jednoduchý

Více

Kudyšel comfort. Manuál k programu

Kudyšel comfort. Manuál k programu Kudyšel comfort Manuál k programu Program Kudyšel comfort je určen pro obsluhu zařízení kudyšel (gps logeru). Kudyšel je zařízení, které zjišťuje souřadnice GPS a spolu s časovými údaji je ukládá do své

Více

8. OKNA 73. obr. 1 Roletové menu "Okna"

8. OKNA 73. obr. 1 Roletové menu Okna 8. OKNA Obsah 8. OKNA 73 OBSAH 73 8.1 UKLÁDÁNÍ UŽIVATELSKÝCH OKEN 76 8.2 NAČÍTÁNÍ UŽIVATELSKÝCH OKEN 77 8.3 VLASTNOSTI OKEN 77 8.3.1 VLASTNOSTI ZÁLOŽKOVÉHO OKNA 78 8.4 VOLBA OKNA 78 8.5 ZRUŠENÍ OKNA 79

Více

HLAVNÍ STRÁNKA PO PŘIHLÁŠENÍ ZALOŽENÍ NOVÉHO TESTU

HLAVNÍ STRÁNKA PO PŘIHLÁŠENÍ ZALOŽENÍ NOVÉHO TESTU HLAVNÍ STRÁNKA PO PŘIHLÁŠENÍ ZALOŽENÍ NOVÉHO TESTU 1. 3. 2. 4. 1. Pojmenujte nový test - např. Matematika 9, 2013/14 2. Zadejte pro test všechny kategorie (nabídka se otevře po dvojkliku levým tlačítkem

Více

Práce s administračním systémem internetových stránek Podaných rukou

Práce s administračním systémem internetových stránek Podaných rukou Práce s administračním systémem internetových stránek Podaných rukou 2011 Ing. Jakub Matas Přihlášení a uživatelský účet Přihlášení Přihlášení do aplikace lze dvěma způsoby: 1. Pomocí panelu ve vrchní

Více

MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ

MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ MetaTrader Mobile Uživatelský manuál Operační systém Andorid HIGHSKY.CZ 1 OBSAH Instalace 3 Přihlášení 4 Trh 5 Symboly 4 Graf 6 Vlastnosti grafu 7 Nový pokyn okamžitá realizace 7 Nový pokyn čekající 8

Více

Čtečka ereading First Edition Aktivace čtečky uživatelský manuál

Čtečka ereading First Edition Aktivace čtečky uživatelský manuál Čtečka ereading First Edition Aktivace čtečky uživatelský manuál Manuál detailně popisuje všechny kroky, které je nutné provést pro plnohodnotnou funkcionalitu čtečky a aktivaci všech BONUSŮ (kredit na

Více

Tabulkový kalkulátor

Tabulkový kalkulátor 1.1.1 GRAF Vhodným doplněním textů a tabulek jsou grafy. Graf je v podstatě obrázek graficky zobrazující hodnoty údajů z tabulky. Je vhodným objektem pro porovnávání údajů a jejich analýzu. Graf můžeme

Více

EDITOR ADMINISTRACE WEBU PF UJEP

EDITOR ADMINISTRACE WEBU PF UJEP EDITOR ADMINISTRACE WEBU PF UJEP 2 Práce s editorem v redakčním systému stránek PF UJEP Obsah 1 Editor - obecně... 3 2 Ikony pro jednoduché formátování:... 4 3 Roletky pro přednastavené formátování...

Více

Projekty. Úvodní příručka

Projekty. Úvodní příručka Projekty Úvodní příručka Sledování úkolů Sharepointový seznam úkolů je praktický nástroj, který vám pomůže udržet si přehled o všem, co je potřeba v projektu udělat. Můžete přidávat data zahájení a termíny

Více

Návod na instalaci a použití programu

Návod na instalaci a použití programu Návod na instalaci a použití programu Minimální konfigurace: Pro zajištění funkčnosti a správné činnosti SW E-mentor je potřeba software požívat na PC s následujícími minimálními parametry: procesor Core

Více

Úprava stránek. Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6.

Úprava stránek. Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6. Úprava stránek Obsah 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně 2. Psaní a formátování textu pro web 3. Odkazy 4. Tabulky 5. Obrázky 6. Média 1. Popis ikon editoru použitých v šabloně krátký popis detaily

Více

Nemoagent. Instalace. V následujících krocích Vás provedeme instalací a základním používáním aplikace Nemoagent.

Nemoagent. Instalace. V následujících krocích Vás provedeme instalací a základním používáním aplikace Nemoagent. Nemoagent Instalace. V následujících krocích Vás provedeme instalací a základním používáním aplikace Nemoagent. Nejdříve je nutné požádat o vytvoření účtu na info@nemoshop.cz, v odpovědi dostanete registrační

Více

NAS 232 Aplikace AiFoto pro mobilní zařízení. Správa fotografií na vašem NAS z mobilního zařízení

NAS 232 Aplikace AiFoto pro mobilní zařízení. Správa fotografií na vašem NAS z mobilního zařízení NAS 232 Aplikace AiFoto pro mobilní zařízení Správa fotografií na vašem NAS z mobilního zařízení A S U S T O R C O L L E G E CÍLE KURZU V tomto kurzu se naučíte: 1. Používat AiFoto pro správu fotografií

Více

Manuál QPos Pokladna V1.18.1

Manuál QPos Pokladna V1.18.1 Manuál QPos Pokladna V1.18.1 OBSAH Obsah 1. QPOS dotyková pokladna... 3 2. Jak číst tento manuál... 4 2.1. Čím začít?... 4 2.2. Členění kapitol... 4 2.3. Speciální text... 4 3. První spuštění... 5 3.1.

Více

Úvod do email systému

Úvod do email systému Úvod do email systému Základní informace Toto emailové prostředí je rozloženo do tří hlavních částí - rámců. Levý rámec zobrazuje aktuálně přihlášené složky. V pravé části strany se realizuje veškerá činnost

Více

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Instalace... 2 4. Vytvoření účtu... 5 5. Pošta... 7 6. Kontakty... 11 7. Informační kanály... 11 8. Nastavení zobrazení... 12 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti

Více

Certifikační autorita PostSignum

Certifikační autorita PostSignum Certifikační autorita PostSignum Generování klíčů a instalace certifikátu pomocí programu PostSignum Tool Plus na čipové kartě, USB tokenu verze 1.0.0 Uživatelská dokumentace Březen 2010 Strana 1 (celkem

Více

SCHÉMA aplikace ObčanServer

SCHÉMA aplikace ObčanServer SCHÉMA aplikace ObčanServer záložka prohlížeče pro Občanserver erb a název obce odkaz na stránky fy DIGIS PŘEHLEDKA zobrazení místa na mapě v rámci celého území, tlačítka pro práci s mapou informace, měření,

Více

Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte.

Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte. Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte. Přesun kurzoru Šipky:,,, o jeden znak, řádek, buňku daným směrem Ctrl + / na konec / začátek řádku buněk Ctrl + / na konec

Více

ipodatelna Uživatelská příručka

ipodatelna Uživatelská příručka Uživatelská příručka 1 Obsah Obsah 1 I Úvod 2 II Práce s aplikací 3 III Podání 4 1 Nové podání... 5 IV Informace o Uživateli 11 V Podatelna 13 1 Přijmout... a odmítnout podání 13 2 Seznam... došlých podání

Více

UŽIVATELSKÝ MANUÁL EDEE CMS. Dlouhodobě úspěšné weby 1

UŽIVATELSKÝ MANUÁL EDEE CMS. Dlouhodobě úspěšné weby 1 UŽIVATELSKÝ MANUÁL EDEE CMS Dlouhodobě úspěšné weby 1 EDEE MANUÁL OBSAH S Edeem hravě zvládnete hodně práce s minimem nástrojů. Nechcete pročítat celý manuál? Najděte si v obsahu to, co vás zajímá, a neztrácejte

Více

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU MS Excel 2010 Lekce 1 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU Registrační číslo: CZ.1.07/2.2.00/15.0224, Oblast podpory: 7.2.2

Více

První rande s Kristýnou

První rande s Kristýnou První rande s Kristýnou aneb jak na to Barbora HLADIŠOVÁ Příloha č. 2. e k diplomové práci B. Hladišové (2009): Metodika pro tvorbu bezešvého územního plánu Kristýna-GIS prohlížečka 1.3 je freeware, to

Více

Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu...

Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu... Tvorba článků na knihožroutu: Slovo úvodem... 2 Přihlášení... 3 Tvorba tabulky... 5 Vložení obrázků... 8 Vložení hypertextového odkazu... 9 Slovo úvodem Editaci článků provádějte v prohlížeči MOZILLA FIREFOX!

Více

Návod pro práci s aplikací

Návod pro práci s aplikací Návod pro práci s aplikací NASTAVENÍ FAKTURACÍ...1 NASTAVENÍ FAKTURAČNÍCH ÚDA JŮ...1 Texty - doklady...1 Fakturační řady Ostatní volby...1 Logo Razítko dokladu...2 NASTAVENÍ DALŠÍCH ÚDA JŮ (SEZNAMŮ HODNOT)...2

Více

Návod na používání aplikace TV DIGITAL OnGuide(EPG)

Návod na používání aplikace TV DIGITAL OnGuide(EPG) Návod na používání aplikace TV DIGITAL OnGuide(EPG) I. Instalace TV DIGITAL OnGuide Pokud máte aplikaci TVCenter 6 nainstalovanou z originálního CD, vložte tento disk do mechaniky Vašeho PC a počkejte

Více

ZSF web a intranet manuál

ZSF web a intranet manuál ZSF web a intranet manuál Verze pro školení 11.7.2013. Návody - Jak udělat...? WYSIWYG editor TinyMCE Takto vypadá prostředí WYSIWYG editoru TinyMCE Jak formátovat strukturu stránky? Nadpis, podnadpis,

Více

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů.

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů. Úvodní příručka Microsoft Excel 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Přidání příkazů na panel nástrojů Rychlý přístup

Více

Microsoft Word - Styly, obsah a další

Microsoft Word - Styly, obsah a další Microsoft Word - Styly, obsah a další Definice uživatelských stylů Nový - tzv. uživatelský styl - se vytváří pomocí panelu Styly a formátování stiskem tlačítka Nový styl. Po stisknutí tlačítka se objeví

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM Manuál pro administrátory Verze 1.0 2012 AutoCont CZ a.s. Veškerá práva vyhrazena. Tento

Více

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN BASIC

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN BASIC Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN BASIC Modul FADN BASIC je určen pro odbornou zemědělskou veřejnost bez větších zkušeností s internetovými aplikacemi a bez hlubších

Více

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení 1 6. 7. 8. 9. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení nového kontaktu Upravení kontaktu - změna

Více

1. Základní okno programu

1. Základní okno programu 1. Základní okno programu Po spuštění PowerPointu se zobrazí základní okno programu, které je podobné základnímu oknu ve Wordu či Excelu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1. záhlaví = titulní lišta obsahuje název

Více

Tablet. Rychlý průvodce instalací

Tablet. Rychlý průvodce instalací Tablet CZ Rychlý průvodce instalací Windows Vista, Vista x64, XP, XP x64, 2000 Macintosh OS X v10.3.9. nebo vyšší Důležité: pro plné využití všech funkcí pera a tabletu je NUTNÁ instalace ovládacího programu

Více

CGMesky. Rozšiřující služba

CGMesky. Rozšiřující služba CGMesky Rozšiřující služba Návod Dokumentace Poslední aktualizace: 15.7.2015 CGMesky Služba CGMesky umožňuje odesílat textové SMS zprávy přímo z prostředí Vašeho programu. Rychle a efektivně můžete informovat

Více

Bakala ř i - manua l. Obsah

Bakala ř i - manua l. Obsah Bakala ř i - manua l Obsah 1 Úvod... 2 2 Osobní údaje... 3 3 Klasifikace... 3 3.1 Průběžná klasifikace... 3 3.2 Pololetní klasifikace... 4 3.3 Výchovná opatření... 4 3.4 Opravné zkoušky... 4 4 Kommens...

Více

Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku.

Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku. Maskování obrázků Vítá vás Corel PHOTO-PAINT, výkonná aplikace pro úpravu rastrových obrázků, která umožňuje retušovat fotografie a vytvářet originální grafiku. Co se naučíte V tomto kurzu se naučíte vytvořit

Více

Úvodní příručka. Zobrazení nebo přepnutí mezi online účty Kliknutím na identifikátor účtu můžete změnit nastavení nebo přepnout účty.

Úvodní příručka. Zobrazení nebo přepnutí mezi online účty Kliknutím na identifikátor účtu můžete změnit nastavení nebo přepnout účty. Úvodní příručka Microsoft OneNote 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Přepnutí mezi ovládáním dotykem a myší Pokud

Více

PŘÍRUČKA PRÁCE SE SYSTÉMEM SLMS CLASS pro učitele

PŘÍRUČKA PRÁCE SE SYSTÉMEM SLMS CLASS pro učitele PŘÍRUČKA PRÁCE SE SYSTÉMEM SLMS CLASS pro učitele Vypracoval : Pavel Žemba Obsah Tvorba vlastních testů... 3 Postup tvorby... 3 Test otázky odpovědi... 3 Zadání otázek testu... 5 Test - cvičení na souboru,

Více

Tvorba dávek. Uživatelská příručka

Tvorba dávek. Uživatelská příručka Tvorba dávek Uživatelská příručka Návod Dokumentace Poslední aktualizace: 27.9.2013 Tento návod slouží jako ucelený pohled pro vytvoření dávek pro pojišťovny. Neklade si za cíl detailně popsat jednotlivá

Více

Mobilní aplikace pro ARVAL ON BOARD. Podrobný manuál

Mobilní aplikace pro ARVAL ON BOARD. Podrobný manuál Mobilní aplikace pro ARVAL ON BOARD Podrobný manuál Úvod ARVAL ON BOARD (AOB) Mobile je mobilní verze klasického ARVAL ON BOARD, který je určen pro chytré telefony a tablety. Je k dispozici pro platformy

Více

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM Operační systém OPERAČNÍ SYSTÉM Masarykova MŠ a ZŠ Operační systém - zajišťuje komunikaci mezi hardwarem a softwarem organizuje přístup a využívání zdrojů počítače ( čas procesoru, přístup k datům na discích,

Více

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

Manuál k administraci

Manuál k administraci Manuál k administraci webových stránek WeWeb WeWeb řešení pro každého WeWeb řešení pro každého V tomto podrobném návodu se dozvíte, jakým způsobem upravovat vaše webové stránky, pomocí administračního

Více

NÁVOD NA POUŽÍVÁNÍ SYSTÉMU ARIADNE 3 Strana 1 1 Úvod Systém Ariadne3 je systém pro správu obsahu (CMS - "Content Management System"). Umožňuje pomocí jednoduchého a intuitivního uživatelského rozhraní

Více

GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka

GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka GEOM LITE - MANUÁL hlavní obrazovka Levý panel Pomoci levého panelu je možné vybírat aktivní vrstvy, měnit jejich průhlednost a pořadí. V dolní části je zobrazena legenda. Horní panel V horním panelu se

Více

Hotline Helios Tel.: 800 129 734 E-mail: helios@ikomplet.cz Pokročilé ovládání IS Helios Orange

Hotline Helios Tel.: 800 129 734 E-mail: helios@ikomplet.cz Pokročilé ovládání IS Helios Orange Hotline Helios Tel.: 800 129 734 E-mail: helios@ikomplet.cz Pokročilé ovládání IS Helios Orange 2013 BüroKomplet, s.r.o. Obsah 1 Kontingenční tabulky... 3 1.1 Vytvoření nové kontingenční tabulky... 3 2

Více

Windows Live Movie Maker

Windows Live Movie Maker Windows Live Movie Maker Tento program slouží k vytváření vlastních filmů, která se mohou skládat z fotografií, videí, titulků a zvuku. Movie Maker je součástí instalace operačního systému Windows 7 a

Více

Microsoft Office PowerPoint 2003

Microsoft Office PowerPoint 2003 Microsoft Office PowerPoint 2003 Školení učitelů na základní škole Meteorologická Maturitní projekt SSPŠ 2013/2013 Vojtěch Dušek 4.B 1 Obsah 1 Obsah... 2 2 Seznam obrázků... 4 3 Základy programu PowerPoint...

Více

Příručka pro aplikaci KSnapshot

Příručka pro aplikaci KSnapshot Richard J. Moore Robert L. McCormick Brad Hards Kontrolor: Lauri Watts Vývojář: Richard J Moore Vývojář: Matthias Ettrich Překlad: Lukáš Vlček 2 Obsah 1 Úvod 5 2 Použití KSnapshot 6 2.1 Spuštění KSnapshot.....................................

Více

edávky Návod k použití

edávky Návod k použití Vytvořeno: 30.08.2012 Návod k použití Obsah 1 Modul 2 Nastavení fakturace pro VZP 2.1 Frekvence účtování 3 Tvorba dávek 3.1 Příprava seznamu dávek 3.1.1 Seznam dávek 3.2 Tvorba a odesílání dávek 3.2.1

Více

Google Apps. dokumenty 4. verze 2012

Google Apps. dokumenty 4. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Tabulky... Popis prostředí... Menu a panely nástrojů... Uložení a nastavení sešitu... Tvorba a formátování tabulky... Vložení vzorce a funkce... Pravé

Více

Tiskový manažer - Printman

Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných

Více

PRACUJEME S TSRM. Modul Samoobsluha

PRACUJEME S TSRM. Modul Samoobsluha PRACUJEME S TSRM Modul Samoobsluha V této kapitole Tato kapitola obsahuje následující témata: Téma Na straně Přehled kapitoly 6-1 Užití modulu Samoobsluha 6-2 Přihlášení k systému 6-3 Hlavní nabídka TSRM

Více

Asset Management Suite. RBroker. User Manual. Date: září 19, 2013. 2010 Finamis s.r.o. Page 1 / 8

Asset Management Suite. RBroker. User Manual. Date: září 19, 2013. 2010 Finamis s.r.o. Page 1 / 8 Asset Management Suite User Manual Date: září 19, 2013 2010 Finamis s.r.o. Page 1 / 8 Table of Contents 1 Úvod... 3 2 Podporované prohlížeče... 3 3 Přihlášení... 3 4 Jazyk aplikace... 4 5 Aplikace... 4

Více

ONLINE Documentation Moeller Internet Sales Application

ONLINE Documentation Moeller Internet Sales Application ONLINE Documentation Moeller Internet Sales Application Přehled Vítejte v elektronickém obchodě Moeller, přístup do systému je ze stránky na adrese www.eshop.moeller.cz, kde budete muset zadat jméno uživatele

Více

Windows - základy. Hlavním vypínačem na základní jednotce. K datům uloženým do výchozí složky.

Windows - základy. Hlavním vypínačem na základní jednotce. K datům uloženým do výchozí složky. Práce se soubory a složkami Windows - základy Otázka Jakým způsobem se zapíná počítač? Jaká vstupní pole musí být vyplněna v přihlašovacím panelu Windows? K čemu slouží postup "Nabídka Start" - "Vypnout"

Více

Google Apps. weby 2. verze 2012

Google Apps. weby 2. verze 2012 Google Apps weby 2 verze 2012 Obsah Obsah... 2 Úvod... Přidání nové stránky... 4 Úprava postranního panelu... 2 Úvod V dnešní době chce mít každý své informace po ruce. Díky Internetu a online aplikacím

Více

Google Apps. kalendář 2. verze 2012

Google Apps. kalendář 2. verze 2012 Google Apps kalendář verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Vytvoření události... Vytvoření události v daném čase... Vytvoření celodenní události... 6 Vytvoření opakované události... 6 Vytvoření vícedenní události...

Více

Portál Algotech HelpDesk Uživatelský manuál

Portál Algotech HelpDesk Uživatelský manuál Portál Algotech HelpDesk Uživatelský manuál Vypracovali: Datum: 14. 9. 2012 Jméno Michal Zeman Jan Košátko Jan Skýpala Funkce IT specialista Project Manager Service Desk Manager Kontakt helpdesk@algotech.cz

Více

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KLÍČOVÉ POJMY textové editory formát textu tabulka grafické objekty odrážky a číslování odstavec CÍLE KAPITOLY Pracovat s textovými dokumenty a ukládat je v souborech různého

Více

Modul Zásoby IQ sestavy a jejich nastavení Materiál pro samostudium +1170

Modul Zásoby IQ sestavy a jejich nastavení Materiál pro samostudium +1170 Modul Zásoby IQ sestavy a jejich nastavení Materiál pro samostudium +1170 20.5.2014 Major Bohuslav, Ing. Datum tisku 20.5.2014 2 Modul Zásoby IQ sestavy a jejich nastavení Modul Zásoby IQ sestavy a jejich

Více

1 Informace o kameře Česky

1 Informace o kameře Česky WC NX Ultra Cz.fm Page 72 Friday, September 5, 2003 8:42 AM 1 Informace o kameře Česky Pohled zepředu Pohled zboku 1 2 3 4 1. Spoušt Stisknutím tohoto tlačítka spustíte aplikaci PC-CAM Center nebo pořídíte

Více

MONITOROVACÍ SYSTÉM. Návod na obsluhu webového rozhraní. Truck Data Technology, s.r.o. 2015 oficiální verze

MONITOROVACÍ SYSTÉM. Návod na obsluhu webového rozhraní. Truck Data Technology, s.r.o. 2015 oficiální verze MONITOROVACÍ SYSTÉM Návod na obsluhu webového rozhraní 2015 oficiální verze 1 Obsah Obsah... 1 Přihlášení do webového rozhraní... 3 Ovládací prvky webového rozhraní... 4 Základní obrazovka... 4 a) pole

Více