Postup objednání fotoknihy u firmy MAKO Blatná, spol. s r.o., KODAK EXPRESS, pomocí internetové aplikace

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Postup objednání fotoknihy u firmy MAKO Blatná, spol. s r.o., KODAK EXPRESS, www.makofoto.cz pomocí internetové aplikace"

Transkript

1 Postup objednání fotoknihy u firmy MAKO Blatná, spol. s r.o., KODAK EXPRESS, pomocí internetové aplikace Tento návod vznikl pro uživatele, kterým dělá angličtina potíže a přesto si chtějí vytvořit svou vlastní fotoknihu nebo pro ty uživatele, kteří sice angličtinu ovládají, ale potřebují na úvod pár rad pro práci s programem. Objednávkový portál bude časem přeložen do češtiny, do té doby je k dispozici anglická verze. Fotoknihu si můžete samozřejmě vytvořit i na naší prodejně v plně automatickém režimu s následnými úpravami nebo se obrátit na naši obsluhu, která vám ráda poradí. Tvorba knihy přes internetový přístup je určena hlavně pro uživatele, kteří si chtějí sestavit svou fotoknihu v klidu doma. Výhodou sestavení fotoknihy přes internet je možnost opakovaného vytištění stejné fotoknihy, pokud se v budoucnu rozhodnete pro její přiobjednání. Doporučení: Vyberte si dopředu fotografie, které chcete do fotoknihy zahrnout a vytvořte si na ně nejlépe zvláštní složku, do které tyto fotografie nakopírujete - ulehčí vám to práci. 1. Spusťte svůj internetový prohlížeč a zadejte Od je již aplikace v češtině - z rozbalovací nabídky v pravé části obrazovky vyberte češtinu 2. Objeví se následující obrazovka - úvodní okno křížkem ji zavřete, neobsahuje nic důležitého.

2 Zvolte Albums Na následující obrazovce zvolte V tento okamžik se začne startovat internetová aplikace pro tvorbu fotoknihy: Překlad: Prosím počkejte moment na nahrání editoru. Může to trvat až jednu minutu. Aplikace se objeví v novém okně. V mezičase stahování nezavírejte, prosím, okno internetového prohlížeče. Pokud by se okno s editorem neobjevilo ani po několika minutách, prosím klikněte zde.

3 Po spuštění internetové aplikace se objeví následující obrazovka: Nejjednodušší je, pokud máte fotografie předem připravené ve zvláštní složce, kliknout na "Add all pictures" (Přidat všechny fotografie). Výběr fotografií v tomto kroku není konečný - ve fotoknize nemusíte zde vybrané fotografie použít a zrovna tak můžete v průběhu další tvorby fotoknihy další fotografie přidávat. V této fázi je to počáteční výběr (ale lépe se vám bude pracovat, pokud zde vyberete všechny fotografie, které budete chtít do fotoknihy zahrnout - raději více než méně, ať máte z čeho vybírat). Jakmile jste s výběrem fotografií v dolní části spokojeni, klikněte na tlačítko "Start a composition with those images". V dalším kroku se vás program dotáže, zda chcete fotografie poskládat automaticky (automatic) nebo ručně (manual)

4 Pro náš případ zvolíme možnost "MANUAL". Proč? Automatické naskládání fotografií nerespektuje dobře snímky pořízené na výšku a následné úpravy dají v tomto případě větší práci, než poskládat fotoknihu ručně - je to jednoduché - uvidíte. V pravé části obrazovky jsou ještě dvě tlačítka: Červené - Zpět k výběru fotografií, Continue = Pokračovat. Zvolte Continue. Objeví se následující obrazovka: Nedělejte si hlavu ze znázorněného počtu stran, ani jejich rozložení (později změníte) a klikněte na Cover = obálka vaší fotoknihy. Nyní spatříte základní obrazovku pro tvorbu celé fotoknihy a vysvětlíme si jednotlivé funkce: 1. Add more images - touto volbou můžete do výběru přidat další fotografie 2. Ve svislém pruhu vidíte fotografie, které můžete umístit do fotoknihy 3. Page numbering - můžete si zadat číslování stran - obvykle se nepoužívá

5 4. Mezi dvěma šipkami uvidíte vždy rozsah stran, se kterými právě pracujete (maximum je 28) nebo slovo COVER (obálka) 5. V dolní část obrazovky vidíte aktuální možnosti podle volby jednotlivých záložek - COVER - možnosti obálky - PAGES LAYOUTS - vzhledy stránky - můžete použít jako pomocnou šablonu, ale totéž můžete udělat i ručně - šablonu aplikujete tím způsobem, že ji při stisknutém levém tlačítku myši přetáhnete na fotoknihu - CUSTOMISED BACKGROUDNS - uživatelská pozadí - umožňuje vybrat jednobarevné pozadí a to potom zeleným tlačítkem Apply dát jako pozadí stránky (po zaškrtnutí volby Apply this background to all pages bude použito vybrané pozadí pro všechny stránky fotoknihy.) - FRAMES AND BORDERS - rámečky a okraje - v tomto případě musíte předem kliknout na vybranou fotografii v knize a následně si můžete zvolit buď ozdobný rámeček (Frame) nebo okraj (Border) podle svého vkusu. Příslušná volba se objeví u fotografie ve fotoknize po stisknutí tlačítka Aplly. K dispozici máte ještě pro zatržení 3 volby - shora: * použít pro všechny fotografie na stránce * použít pro všechny fotografie v knize * použít náhodně pro všechny fotografie v knize Vpravo před tlačítkem Apply vidíte malý náhled, jak bude fotografie vypadat - pokud chcete volbu zrušit, vyberete černý obdélníček s červeným X. - CLIPART - obrázky - metodou přetažení myší do prostoru stránky fotoknihy můžete přidat různé obrázky - vhodné spíše pro dětské fotoknihy. 6. See all pages - stisknutím této ikonky si můžete zobrazit náhled celé fotoknihy

6 Stránky můžete přetahovat - měnit jejich pořadí ve fotoknize myší, kliknutím na příslušnou stranu ji upravovat nebo se hned vrátit zpět k vytváření fotoknihy tlačítkem Back to the composition. V průběhu vytváření fotoknihy se občas objeví výzva, abyste si uložili rozpracovanou fotoknihu - odpovězte kliknutím na zelené tlačítko Yes. 8. Limit of the page - zobrazí nápovědu pro umístění fotografií do fotoknihy. Tmavě šedý rámeček - zobrazuje plochu (okraj) fotoknihy, kterou stroj při zpracování ořízne - je zvýrazněn i přerušovanou čarou. Světle šedý rámeček - bezpečnostní zóna - tisk zde není zaručen.

7 9. Šipka vlevo - o krok zpět Šipka vpravo - o krok dopředu (pokud dáte o krok zpět nechtěně) New photo frame - nový rámeček - umístí do prostoru fotoknihy nový prázdný rámeček, u kterého můžete změnit velikost, přetáhnout jej na vybrané místo a následně do něj přetáhnout vybranou fotografii. Stejného výsledku ovšem dosáhnete, pokud přetáhnete myší na plochu fotoknihy vybranou fotografii z levého "zásobníku" - viz. dále Add text - vloží na stránku fotoknihy rámeček s nápisem TEXT, který můžete přetáhnout na libovolné místo, vložit vlastní text a vybrat jeho velikost, typ písma nebo barvu. Style - můžete vybrat typ písma Size - vybíráte velikost písma, Colour - barva písma, Backgrounds - barva pozadí písma, Transparent text frame = průhledný rámeček textu. Můžete volit kurzívu, tučné písmo a zarovnání textu vlevo, doprostřed či vpravo (pokud má text více řádek). Ikonkou koše můžete text smazat. Add page - přidání dvojstrany do fotoknihy, pokud není dosaženo maximálního limitu 28 stran Delete pages - smazání stran z fotoknihy Restart your composition - začít s tvorbou knihy opět od počátku - zde máte dvě volby - začít tvorbu fotoknihy se setejnými fotografiemi (same images) či začít tvořit novou fotoknihu s jinými fotografiemi (other images). A dostáváme se k poslední části popis základní obrazovky pro tvorbu fotoknihy: Start a new project - začít s tvorbou fotoknihy opět od začátku - po volbě se objeví několik možností, shora dolů budou následující: - Nová fotokniha se stejnými fotografiemi - Nová fotokniha s jinými fotografiemi - Tvořit jiný typ fotoknihy (u nás nepřipadá zatím v úvahu)

8 - Konec a návrat na výchozí internetovou stránku Open an existing project - Otevřít existující projekt - pokud máte již nějakou fotoknihu vytvořenou nebo alespoň uloženou následující volbou (viz níže), můžete ji touto volbou znovu otevřít (Open), udělat v ní úpravy a poslat znovu k vytištění nebo ji smazat (Delete). Save your project - Uložit projekt (fotoknihu) - budete vyzváni k zadání názvu fotoknihy a po stisknutí tlačítka Save bude uložena pod zvoleným názvem a následně ji budete moci kdykoliv otevřít (NA STEJNÉM POČÍTAČI) volbou Open an existing project (viz výše) a pokračovat v práci. Back to homepage - návrat na úvodní internetovou stránku Help - nápověda v angličtině - je velmi stručná, všechno, co obsahuje, již bylo či bude podrobně popsáno dále. *** Takže nyní se vrátíme zpět na úvodní obrazovku a při vytvoření pár stran si ukážeme další ovládací prvky.

9 Jakmile najedete ukazatelem myši nad zásobník fotografií, objeví se k fotografii zvětšený náhled: Stisknete levé tlačítko myši, držíte a přetáhnete fotografii na plochu fotoknihy a) do již existujícího rámečku V tom případě, jakmile levé tlačítko myši uvolníte, dojde k automatickému vyplnění rámečku příslušnou fotografií - pokud rámeček svým tvarem nevyhovuje fotografii, bude fotografie umístěna tak, aby vyplnila celý rámeček - v našem případě bude oříznuta.

10 S fotografií můžete dále pracovat: - jakmile najedete myší nad rámeček, objeví se několik symbolů: Pro názornost jsou červenými šipkami označena táhla pro zvětšení rámečku požadovaným směrem, modrými šipkami zvětšení celkové do příslušeného směru se zachováním poměru stran a zelená šipka označuje místo, kdy při stisknutí levého tlačítka myši můžete posouvat celým obrázkem po ploše fotoknihy. Pokud umístíte kurzor myši do fotografie, změní se její symbol na "ručičku" a po stisknutí levého tlačítka myši můžete posouvat fotografií uvnitř rámečku (pokud je větší než rámeček). Pokud kliknete levým tlačítkem myši do rámečku s fotografií, objeví se několik dalších možností: Pomocí symbolů lupy můžete fotografii uvnitř rámečku zmenšovat (minus) či zvětšovat (plus). Pomocí dvou další ikon můžete fotografii otočit zvoleným směrem. Další ikonka umožní převést barevnou fotografii na černobílou, což se může často hodit. Obdélníček se dvěma šipkami vám ukáže náhled celé původní fotografie a symbol koše umožní fotografii i s rámečkem smazat. Pokud chcete pouze vyměnit fotografii a rámeček ponechat, přetáhněte tam myší jinou.

11 Zatím jsme si ukázali, jak přetáhnout fotografii do již existujícího rámečku, můžeme ale postupovat i zcela bez předem připravených rámečků, což si ukážeme pod bodem b) b) umístění fotografie na plochu fotoknihy bez předem připraveného rámečku - pro pokročilou tvorbu fotoknihy tento způsob doporučuji. Ukážeme si jej opět na úvodní straně fotoknihy, princip je samozřejmě stejný pro všechny další strany. Začneme tím, že myší klikneme do rámečku a vybereme symbol koše. Rámeček ze stránky zmizí. - třetí volbou bude normálně vložena fotografie. Nyní při stisknutém levém tlačítku myši vybereme ze zásobníku fotografií na levé straně obrazovky fotografii a přetáhneme ji na plochu fotoknihy. Po uvolnění tlačítka myši se objeví vlevo vyobrazený dotaz. Pokud budete tvořit fotoknihu tímto způsobem, budete jej muset zodpovědět pokaždé, když budete na stránku umisťovat další fotografii: - potvrzením první volby umístíte fotografii jako vodotisk do pozadí dvoustrany, na které se právě nacházíte, - potvrzením druhé volby bude fotografie použita jako pozadí (vodotisk) na všechny dvoustrany v knize Použití první volby bude vypadat takto (u druhé též, ale na všech dvoustranách).

12 Pokud použijete volbu "Apply as new image", bude vypadat stránka takto: Následně poté upravíte velikost snímku, umístění, výřez atd. Zkrátka - máte plnou kontrolu nad tvorbou fotoknihy. Proto doporučuji pro pěknou fotoknihu - vymažte všechny rámečky, které vám program nabídne, zvolte si vlastní fotografii pro pozadí a přetáhněte si všechny fotografie do fotoknihy ručně - po prvních stranách uvidíte, že to jde již rychleji. Velmi dobře vypadá, pokud použijete stejnou fotografii na pozadí (třeba i čenobílé, jak je vlevo na ukázce) i fotografii samotnou. Jakmile máte hotovou první dvoustranu (tj. obal fotoknihy), šipkou vpravo u nápisu COVER se posunete na další dvoustranu.

13 Fotografie, které jste ve fotoknize již použili, jsou označeny zeleným zatržítkem (viz zelená šipka vlevo). O čísle aktuální dvoustrany jste informování dole uprostřed (viz šipka), za kolmou čarou je zobrazen maximální počet zvolených stran - berte jej pouze jako informaci - dvoustrany můžete kdykoliv vymazat a rozsah fotoknihy tak zmenšit - zvláště je třeba vymazat případné volné dvoustrany. Pokud se nebudete moci posunout na další dvoustranu (v našem případě po stranách 11-12), použijte v pravé části obrazovky tlačítko Add page (viz zelená šipka v obrázku výše) a program vám přidá další dvoustranu - maximální počet je 28 stran. Vytvoříme další dvoustranu: Všimněte si, že v levé části byla použita stejná fotografie, jaká tvoří část pozadí celé dvoustrany - levá část pozadí je ovšem plně překryta jednou fotografií přes celou stranu. U fotografie se objevil výstražný žlutý trojúhelník - informuje vás o tom, že fotografie přesahuje okraje fotoknihy až za část ořezu - nebude kolem ní žádný okraj ani viditelné pozadí. V pravé části si můžete všimnout, že fotografie je možné překrývat - navrch bude ta fotografie, na kterou kliknete myší jako poslední. Posouvání celých fotografií po stránce je možné pouze přes křížovou ikonku v levém horním rohu fotografie. V našem případě jsou levé horní rohy volné a není to problém. Pokud jsou ovšem fotografie použité následovně:

14 není možné dolní fotografii v levém horním rohu uchopit - jakmile na úchyt najedete myší, označí se horní fotografie. Abyste mohli dolní fotografii posunout (v našem případě doprava), musíte označit horní fotografii, zmenšit ji, aby nezasahovala do dolní fotografie, dolní přesunou na nové místo a zpětně kliknout na horní, aby se dostala do popředí: O pozadí stránky již byla zmínka - fotografii můžete umístit do pozadí jako vodotisk, jak jsme to udělali ve výše uvedeném příkladu (byť je z pozadí vidět pouze polovina). Fotografie umístěna do pozadí je mírně vybledlá, aby dobře tvořila pozadí dvoustrany a nebyla moc výrazná. Ovšem v některý případech bychom do pozadí umístili rádi fotografii v původní barevnosti. Docílíme toho tak, že fotografii vložíme jako novou a zvětšíme ji ručně přes obě dvoustrany (tj. její výřez - výřezem můžete volně posouvat, v našem případě je vyprána pouze kupole bez lidí). Pokud se vám stane, že budete fotografii přes dvoustranu zvětšovat dodatečně, když jste již umístili jiné fotografie, mohou vám původní fotografie zmizet - pouze zdánlivě - jsou ukryté ve vrstvě pod pozadím - jakmile najedete myší

15 do oblasti původních fotografií, uvidíte jejich naznačené obrysy (viz obr. výše). Stačí do tohoto místa kliknout levým tlačítkem myši a fotografie se vynoří na povrch: Fotoknihu jste vytvořili, co dále? Jakmile máte vytvořenou celou fotoknihu, kliknete na ikonu stran fotoknihy:, která vám ukáže náhled všech V našem ukázkové příkladu jsme vytvořili pouze obal fotoknihy a jednu dvoustranu - fotokniha musí mít minimálně 10 stran, aby bylo možné ji vyrobit. Výše uvedená ukázka má sloužit pouze jako příklad, že nepoužité strany je třeba z

16 fotoknihy vymazat. Na příslušnou dvoustranu určenou k vymazání kliknete, dostanete se do známého režimu její úpravy a kliknete na ikonu "Delete pages". Pokud jste si celou fotoknihu prohlédli a jste s výsledkem spokojeni, naposledy klikněte na ikonu. Výsledek zcela naplněné fotoknihy může vypadat takto: Nyní kliknete na zelnou ikonu "Preview and Order" v pravé části obrazovky. Objeví se následující obrazovka:

17 Nyní máte poslední možnost si prohlédnout výsledek před odesláním objednávky. Šipkami vlevo a vpravo vedle dvoustrany se můžete posouvat po jednotlivých dvoustranách a červeným tlačítkem Modify příslušnou dvoustranu ještě upravit. Pokud jste skutečně spokojeni s výsledkem, klikněte na tlačítko "Order" = "Objednávka".

18 Vyplňte požadované údaje: Jméno, Příjmení, , ještě jednou (na zatím nechodí žádná zpráva, takže je tam patrně pro strýčka příhodu. (Pokud vám nepůjde zadat přepněte se do anglické klávesnice hmatem levýšift_levýalt a najdete jej nad číslicí 2, potom se stejným hmatem můžete přepnout zpět na českou klávesnici). můžete zadat také tak, že podržíte levou klávesu ALT a na numerické klávesnici vyťuknete 64. Po zadání požadovaných údajů stiskněte zelené tlačítko Continue. V tento okamžik se fotografie začnou nahrávat na server Mitsubischi. O průběhu nahrávaní jste průběžně informováni dvěma ukazateli. Doba nahrání fotografií je závislá na rozsahu fotoknihy a počtu fotografií a může v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení trvat několik minut. V žádném případě nezavírejte v tento okamžik internetový prohlížeč. Pokud přenos na server proběhne v pořádku, objeví se následující obrazovka s hlášením "Corect transfer" - "Správný přenos" s hlášením, že vaše zakázka byla v pořádku odeslána na server. Klikněte na tlačítko "Continue" = "Pokračovat".

19 Následně se objeví obrazovka s hlášením: Prosím čekejte, vaše zakázka je zpracovávána: Po pár okamžicích se objeví důležitá zpráva: Vaše zakázka byla správně vytvořena. Prosím klikněte na Download, aby mohla být uložena na váš pevný disk (USB- disk). Zároveň vidíte název souboru (je pouze jeden), s příponou TAR - v našem případě s názvem KIOSKGIFTS_110629_1415.TAR. V závislosti na používaném internetovém prohlížeči si můžete vybrat místo, kam bude soubor uložen. Jeho velikost je kolem 15 MB (kniha 28 stran, 88 fotografií). Tento soubor nakopírujte na CD, DVD, USB-Disk a přineste do naší prodejny nebo jej můžete zaslat em na Pokud budete soubor zasílat přes internet, nezapomeňte připsat počet požadovaných kusů fotoknihy, svou adresu a telefonní číslo. Vlastní výroba jednoho kusu fotoknihy trvá kolem 10 až 15 minut a již se můžete těšit na nádherně barevné fotografie ve vaši fotoknize. Budete-li mít jakékoliv dotazy k fotoknize, obraťte se na autora tohoto návodu (tel ) nebo obsluhu minilabu - tel MAKO Blatná, spol. s r.o., KODAK EXPRESS,

Úvod. Návod na použití obsahuje tyto kapitoly:

Úvod. Návod na použití obsahuje tyto kapitoly: Úvod Album Maker je produkt používaný pro vytváření digitálních fotoalb, které mají být vytisknuté a svázané do knížky ať už v tvrdých nebo měkkých deskách. Použitím aplikace Album Maker můžete navrhnout

Více

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací.

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací. Úvod Děkujeme za důvěru v produkty firmy 3D3. Vybrali jste si jeden z nejjednodušších a nejsilnějších nástrojů pro tvorbu webových stránech a internetových obchodů. Vytvořené stránky mohou sloužit vám

Více

WR Web Web Revolution

WR Web Web Revolution WR Web Web Revolution Uživatelský manuál administračního rozhraní Web Revolution s.r.o. 2009 WR Web Administrace uživatelský manuál Praktický průvodce webové aplikace WR WEB seznamuje uživatele s prací

Více

INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE -ADOBE DREAMWEAVER-

INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE -ADOBE DREAMWEAVER- Název projektu: Registrační číslo projektu: Zlepšení podmínek pro využívání ICT ve výuce CZ.1.07/1.1.02/01.0135 INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE -ADOBE DREAMWEAVER- Zpracoval: Ing. David Adamovský

Více

Softwarové řešení pro návrh a tisk karet

Softwarové řešení pro návrh a tisk karet CARDPRESS Softwarové řešení pro návrh a tisk karet Uživatelská příručka Obsah web: www.cardhouse.cz mail : sales@cardhouse.cz tel.: +420 475 214 754 1) Úvodní informace... 1 Požadavky na konfiguraci počítače...1

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele

úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele E N C Y K L O P E D I E G R A F I K A A F O T O G R A F I E 17 Zoner Photo Studio úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele17 Pavel Kristián 17 úpravy snímků a postupy pro začínající i

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Nový Jičín, příspěvková organizace. Google dokumenty. Tutoriál projektu MOSS studentská verze

Gymnázium a Střední odborná škola, Nový Jičín, příspěvková organizace. Google dokumenty. Tutoriál projektu MOSS studentská verze Gymnázium a Střední odborná škola, Nový Jičín, příspěvková organizace Google dokumenty Tutoriál projektu MOSS studentská verze Nový Jičín 2010 Mgr. Gustav Žídek Osnova 1 Úvodní informace... 3 2 Cloud Computing...

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Úvodem Části příručky Efektivní studium Použité značení Jádro uživatelské příručky, kterou právě čtete, je rozděleno na dvě části. Každá z nich má své opodstatnění a odlišuje se jinou

Více

Základy MS Excelu 2007 jednoduše

Základy MS Excelu 2007 jednoduše Základy MS Excelu 2007 jednoduše Učební texty jsou určeny pro všechny, kteří nechtějí studovat tlusté příručky a přitom se chtějí snadněji orientovat v tabulkovém editoru MS Excel. Právě stručný text,

Více

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Projekt Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje

Více

WORD PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL

WORD PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL WORD PRO ZAČÁTEČNÍKY (I POKROČILÉ) MANUÁL aktualizace červen 2011 elektronická verze ke stažení na http://213.211.37.49/egon/materialy Kapitola 1 První kroky s programem Word... 2 Kapitola 2 Práce s dokumenty...

Více

Tvorba obsahu. Články, práce s editorem, galerie a krátké zprávy

Tvorba obsahu. Články, práce s editorem, galerie a krátké zprávy Články, práce s editorem, galerie a krátké zprávy abstract: Manuál slouží všem uživatelům systému Actavia, kteří v systému tvoří libovolné stránky nebo jejich fragmenty. Pro tvorbu stránek se používá editor

Více

OpenOffice.org. Writer

OpenOffice.org. Writer OpenOffice.org Writer Obsah Balík užitečných programů!...9 OpenOffice.org Writer...10 Spuštění programu...10 Uživatelské rozhraní...10 Pracovní okno...10 Záhlaví okna...11 Hlavní příkazová nabídka...11

Více

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013 333 tipů a triků pro Microsoft Office Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Obecné...10 1. Jaké jsou novinky v Microsoft Office?...10 2. Jaké existují edice

Více

Správa obsahu. Správa obsahu

Správa obsahu. Správa obsahu Stránka 1 Obsah Co s tím?... 2 Kudy dovnitř... 3 Spravujeme obsah... 3 Co objevil Průzkumník... 4 Moje první stránka... 4 Co je to URL... 5 Obsah www stránky... 6 Vlastnosti mé stránky... 7 Vzhůru dolů

Více

Příručka k programu. verze 2013. Ing. Bronislav Gabryš ml., dr. h. c. Konstrukční kancelář SoliCAD, s.r.o. Kbel 26 Benátky nad Jizerou 294 71

Příručka k programu. verze 2013. Ing. Bronislav Gabryš ml., dr. h. c. Konstrukční kancelář SoliCAD, s.r.o. Kbel 26 Benátky nad Jizerou 294 71 Příručka k programu Ing. Bronislav Gabryš ml., dr. h. c. Konstrukční kancelář SoliCAD, s.r.o. Kbel 26 Benátky nad Jizerou 294 71 telefon: +420 777 654 223 internet: http://www.solicad.com e-mail: info@solicad.com

Více

Obrázky, zvuk a video v počítači

Obrázky, zvuk a video v počítači OBRÁZKY, ZVUK A VIDEO V POČÍTAČI KAPITOLA 6 Obrázky, zvuk a video v počítači FOTOGRAFIE V POČÍTAČI PŘEHRÁVÁNÍ HUDBY KOPÍROVÁNÍ HUDBY DO POČÍTAČE SYNCHRONIZACE HUDBY S PŘENOSNÝM PŘEHRÁVAČEM ZÁZNAM ZVUKU

Více

Poznejte svůj notebook

Poznejte svůj notebook Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Poznejte svůj notebook Učební text pro předmět U086 Ing. Hana Hurtíková Praha 2011 Určeno pro studenty Univerzity třetího věku VŠE v Praze Hana

Více

NÁVOD ENGLISH NEDERLANDS DEUTSCH FRANÇAIS ESPAÑOL ITALIANO PORTUGUÊS ČESKY

NÁVOD ENGLISH NEDERLANDS DEUTSCH FRANÇAIS ESPAÑOL ITALIANO PORTUGUÊS ČESKY NÁVOD ENGLISH NEDERLANDS DEUTSCH FRANÇAIS ESPAÑOL ITALIANO PORTUGUÊS ČESKY SAFESCAN TA-Software / TA -Software PROGRAM PRO ZÁZNAM DOCHÁZKY OBSAH ÚVOD A NÁVOD K POUŽITÍ 1. ZÁKLADY 1.1 Minimální požadavky

Více

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 1 2 Obsah 1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 3. LEKCE: Nakupujeme bezpečně na Internetu 4. LEKCE:

Více

Národní institut pro další vzdělávání, krajské pracoviště Plzeň

Národní institut pro další vzdělávání, krajské pracoviště Plzeň Národní institut pro další vzdělávání, krajské pracoviště Plzeň Hřebíky Obsah 1. Úvod... 1 2. Než začneme kreslit... 1 2.1. Zobrazení panelu nástrojů Kreslení... 2 2.2. Kreslicí plátno... 2 2.3. Mřížka...

Více

created by Miroslav Suchý USER S GUIDE CZ BG DE EN FR HU PL RO RU

created by Miroslav Suchý USER S GUIDE CZ BG DE EN FR HU PL RO RU created by Miroslav Suchý USER S GUIDE 2013 CZ BG DE EN FR HU PL RO RU OBSAH WRYKRYS 2013 1. ÚVOD 11 1.1. HW a SW požadavky programu WRYKRYS 11 1.2. Instalace programu WRYKRYS 11 1.3. Obsah podsložek

Více

Informační a komunikační technologie Petr Zlatohlávek

Informační a komunikační technologie Petr Zlatohlávek 1.0 MS-Access 2003 úvodní charakteristika 153,51,102 MS-Access 2003 je program, který je součástí kancelářského balíku MS-Office. Jedná se o program pomocí kterého uživatel může rychlým a efektivním způsobem

Více

Uživatelský manuál. DYMO Label TM. v.8

Uživatelský manuál. DYMO Label TM. v.8 Uživatelský manuál DYMO Label TM v.8 Copyright 2012 Sanford, L.P. Všechna práva vyhrazena. Revize 1/25/2013. Žádná část tohoto dokumentu ani software nesmí být reprodukovány nebo přenášeny v žádné formě

Více

P D S - 5 P. Psychologický diagnostický systém. popis technických částí popis ovládání programu. GETA Centrum s.r.o. 02 / 2013

P D S - 5 P. Psychologický diagnostický systém. popis technických částí popis ovládání programu. GETA Centrum s.r.o. 02 / 2013 P D S - 5 P Psychologický diagnostický systém Instrukční manuál popis technických částí popis ovládání programu GETA Centrum s.r.o. 02 / 2013 GETA Centrum s.r.o. Nad Spádem 9/206, 147 00 Praha 4 - Podolí

Více

Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů

Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů Microsoft Word - Záhlaví a užití stylů Záhlaví a zápatí Záhlaví a zápatí jsou oblasti umístěné na horním a dolním okraji každé stránky v dokumentu. Do záhlaví a zápatí můžete vložit text nebo grafiku (obrázek,

Více

Dokumentace pro redakční systém NetDOGs 2.4. BENETA.cz helpdesk@beneta.cz ; tel.: 777 111 777

Dokumentace pro redakční systém NetDOGs 2.4. BENETA.cz helpdesk@beneta.cz ; tel.: 777 111 777 Dokumentace pro redakční systém NetDOGs 2.4 BENETA.cz helpdesk@beneta.cz ; tel.: 777 111 777 Dokumentace pro redakční systém NetDOGs 2.4 BENETA.cz helpdesk@beneta.cz ; tel.: 777 111 777 Copyright 2008

Více

Úvodem ISBN 80-86097-57-9. Internet a web 2 Některé základní pojmy 2 Některé pojmy ještě podrobněji... 5 WWW server 5 Co je HTML?

Úvodem ISBN 80-86097-57-9. Internet a web 2 Některé základní pojmy 2 Některé pojmy ještě podrobněji... 5 WWW server 5 Co je HTML? Úvodem Předmětem této brožury je FrontPage 2000 a jejím cílem je praktické zvládnutí základů tvorby webových stránek. Nebudeme se detailně zabývat prostředím aplikace FrontPage nebo podrobnostmi jednotlivých

Více

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R OpenOffice.org CALC Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz tabulkový kalkulátor Calc OpenOffice.org Calc Autor: Pavel Navrátil, Ing.

Více