Bakalářská práce. Možnosti použití programu pro detekci průniků BlackICE

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Bakalářská práce. Možnosti použití programu pro detekci průniků BlackICE"

Transkript

1 Bakalářská práce Možnosti použití programu pro detekci průniků BlackICE Martin Zedníček, jarní semestr 2001

2 Úvod Zadání projektu Zaměření produktu Analýza produktu Složení produktu Jak to funguje Praxe a srovnání s obdobnými produkty Co na to profesionálové Výsledky a zkušenosti z vlastního testování Závěr Zhodnocení Doporučené oblasti nasazení Dodatek Testy Použité zdroje Copyrights

3 Úvod Zadání projektu Zadáním projektu je seznámit se s produktem pro detekci průniků BlackIce od společnosti Network Ice Corp., popsat jeho funkce a zhodnotit možný přínos pro zvýšení bezpečnosti. Produkt je již zkušebně provozován na ÚVT MU. Zaměření produktu Vdnešní době, kdy proti sobě na Síti stojí bezpečnostní administrátoři a hackeři, proti každému antivirovému vyhledávači se objeví nový trojský kůň a podniky musí utrácet peníze za firewally, které okolo privátní sítě vytváří silné opevnění, stejně se zde dokáže najít skulinka, kudy dokáže nepřítel proniknout. Najdeme ji u externích pracovníků, kteří pracují mimo firemní prostory a zabezpečené systémy, leckdy bývají staticky připojeni i několik dní vkuse, aniž by využívali zabezpečení běžné na VPN (Virtuálních Privátních Sítích), nebo je skryta vnoteboocích zaměstnanců, kteří si nehledí bezpečnosti tak, jak by si to přáli administrátoři. Vyjímkou nejsou ani útoky insiderů, kteří mají přístup kprakticky nechráněným počítačům a dostanou se kcitlivým informacím. Zevnitř lze také spustit jednoduché DoS (Denial of Service) útoky na důležité servery. Zde je nebezpečí ještě větší, poněvadž insideři jsou již uvnitř -tedy za firewallem. Proto vznikly centrálně spravované osobní firewally, pomáhající udržet LAN i jednotlivé počítače vbezpečí. Jedním znich je právě program pro detekci průniků BlackICE od společnosti Network Ice Corp. Neměli bychom ho chápat jako čistý firewall, poněvadž právě schopnost zabránit výše uvedeným problémům, se kterými si klasický firewall orientovaný především jako ochranná hráz proti vnějšímu světu nedokáže poradit, ho vyčleňuje ze skupiny klasických firewallů. Avšak může být tak chápán a zpravidla je takto označován.

4 Analýza produktu Složení produktu Celek se skládá z několika samostatných programů, které jsou však se sebou různě provázány, doplňují se a měly by tvořit stěží proniknutelnou hráz proti útočníkům. BlackICE Agent Workstation určený pro instalaci na všech stanicích ve vaší síti. Dává každému počítači možnost detekovat a blokovat hackery lokálně, zatím co podává zprávu ICEcap serveru k rozsáhlé bezpečnostní analýze. BlackICE Agent Server doporučený pro instalaci na webové, souborové a databázové servery. Zprostředkovává detekci průniků a ochranný mechanismus optimalizovaný pro systémy zpřístupněné mnoha různým uživatelům. Navíc ke zmiňovaným reportům útoků pro ICEcap přidává zprávu o stavu TCP a UDP portů a místním systému.

5 BlackICE Sentry umožňuje real-time odposlech pro detekci průniků pro celou síť. Je ideální pro doložení útoků a monitoring nechráněných zařízení, jako jsou třeba tiskové servery. Jeho výkonný mechanismus dekódování paketů umožňuje detekovat útoky také při plně zatížené 100Mbps síti. BlackICE Guard je vhodný pro oblasti sítě, které jsou obzvláště vohrožení. Funguje jako hacker filter. Komunikace od hackerů jsou identifikovány, reportovány ICEcapu, a pokud je to nutné, tak zablokovány. ICEcap hlavní častí celého produktu. Shromažďuje data o průnicích a provozu ze všech instalací na vaší síti. Data jsou shromažďována pro hloubkovou analýzu bezpečnosti sítě. Může také distribuovat BlackICE software a řídit veškeré zabezpečení a nastavení agentů a jednotlivých složek. InstallPac plně zpřístupňuje instalační, odinstalační a upgradovací možnosti starající se o různé metody distribuce BlackICE agentů.

6 Jak to funguje Prakticky to funguje takto na každý klientský počítač nainstalujeme BlackICE agenta. Tito agenti pak provádějí funkce firewallu a odesílají stavové reporty. Zároveň back-end server udržuje databázi pokusů o vniknutí a distribuuje nové soubory bezpečnostní politiky. Řídící server ICEpac pak také vytváří skupiny a informační výstupy na základě IP adres. Vreportovací výbavě lze každé události vkaždé skupině přiřadit určitou prioritu. Alarm se spustí, jakmile nastane událost překračující stanovenou mez. Můžete například skenování portů přiřadit vyšší prioritu na serverech, ale nižší na laptopech. Když alarm skončí, zůstane zobrazeno IP nebo NetBIOS jméno útočníka a příčina alarmu. Software se dokonce pokusí zjistit DNS jméno hackera pro všechny útoky krom DoS, které mívají falešné hlavičky IP. Rozhraní řídícího softwaru je webový prohlížeč. Informační výstup můžete třídit podle hostitele útočníka nebo oběti; podle priority nebo druhu útoku, času a skupiny. Pokud klepnete na jméno hostitele útočníka, zobrazí se všechny jeho útoky zaznamenané ve vaší databázi. Jasně je zobrazena příčina alarmu a klepnutím na tento popis získáte podrobnější informace o dotyčném druhu útoku. Produkt je také vybaven užitečným tlumičem událostí, který vám umožňuje nastavit maximální dobu mezi událostmi, do jejíhož překročení mají být považovány za jedinou událost. Takže pokud například po jednom pingu za dvě minuty následuje další, software je může považovat za jedinou událost. Tato vlastnost se hodí, pokud máte co do činění s opakovanými útoky. Odesílání událostí z klientů probíhá v reálném čase, stejně jako reportování na řídící stanici. Je možné nastavit reakci na událost, buď pagerem, em nebo síťovým broadcastem. Schéma zabezpečení produktem BlackIce:

7 Zde je stručný náhled na architekturu BlackIce: Co na to profesionálové Test BlackICE Sentry od MIER Communications Inc. Byly zde testovány mimo BlackICE Sentry produkty Axent s NetPowler a ISS RealSecure Network Sensor. Hlavní úkolem testu bylo vyzkoušet detekci a schopnost reportu útoků, či pochybné aktivity proti hostiteli daného zabezpečovacího systému. Testy byly zaměřeny na posouzení, jak efektivně každý z produktů zastává svou funkci a také, jak se každý vyrovnává stypickým stresovým zatížením v reálném světě vysokorychlostních sítí. BlackICE Sentry předčil RealSecure a NetProwler produkty ve všech dílčích testech a ukázal se být spolehlivým systémem po celou dobu testování. Test BlackICE Agent od MIER Communications Inc. Středem pozornosti tentokráte byla míra vlivu na výkon běžícího Web-serveru s nainstalovaným BlackICE Agentem. Způsob a metodu, na které jsou testy založeny, vyvinul MierComms. Výsledkem bylo rozhodnutí, že běžící BlackICE Agent nemá žádný vliv na schopnost webového serveru zpracovávat HTTP přístupy a TCP spojení. Nad to byl Webserver po dobu nainstalování BlackICE Agenta chráněn před přetížením CPU. Testy ukázaly, že BlackICE Agent má nepatrný vliv na výkon serverů. Poněvadž zde se jedná o velice profesionální, důkladné a precizní testovámí, vykorespondoval jsem si povolení od MIER Communications jej zde použít jako přílohu. Podrobný výpis najdete v Dodatku v části Testy.

8 Test časopisu Network Computing Testovaly a srovnávaly se 4 podobné produkty od firem F-Secure Corp., InfoExpress, Sybergen Networks a samozřejmě NetworkICE Corp.. Krátké shrnutí výsledků testu: Nejširší řídící schopnosti mají firewally firem InfoExpress a F-Secure, tyto programy umožňují nejsnáze modifikovat pravidla a omezení určitých uživatelů. Balík firmy NetworkICE odvádí nejlepší práci při informování o útocích a firewall Sybergen poskytuje největší flexibilitu při nastavování kontroly klientů. Samotné osobní firewally pro ochranu nestačí podařilo se skrz ně dostat dovnitř trojského koně. Dostat trojského koně na něčí počítač není nic těžkého, stačí em poslat nějakou ptákovinku pro zasmátí nebo se subjektem I love you. Zdiskety lze trojského koně nahrát během polední pauzy či po práci za 20 vteřin. Kolik zaměstnanců ve většině firem zamkne svou stanici při odchodu do jídelny? A ve všech testech i s jediným otevřeným portem se nám podařilo ovládnout počítač pomocí Back Orifice. Takže je doporučení tyto produkty užívat zároveň s účinnými bezpečnostními opatřeními a antivirovým softwarem. Kproduktu BlackICE konkrétně: Největší pochvalu si klient zaslouží za skvělou schopnost detekovat trojské koně i jiné druhy útoků na uzavřených i otevřených portech. Přitom ICEcap manager má nejlepší reportovací funkce ze všech testovaných produktů. Tento databázový program na centrální správu umí spolupracovat s databázemi Microsoft SQL Workstation 6.5, SQL Server 7.0 nebo Access 97. Jasná obrazovka programu ICEcap poskytuje spoustu informací o různých druzích útoků. Avšak zbytek jeho uživatelského rozhraní je obtížnější na používání. Řídící server vytváří skupiny a informační výstupy na základě IP adres, takže se víc hodí do prostředí uzavřené podnikové sítě. Test serveru Security Portal Kriteria testu: efektivita bezpečnostní ochrany (průniky, trojští koně, controlling leaks, Denial-of-service) a detekce pronikání (malé množství falešných poplachů, varování před nebezpečnými). Jak se testovalo: a) Silný, velmi známí remote control trojský kůň (Netbus Pro v2.1) byl nainstalován v systému na nestandartním portu (k stížení detekce). b) Byl použit Nmap scan kzkoumání zda příslušné porty byly opravdu úspěšně uzavřeny. Snenainstalovaným firewallem testovací PC (Win2k sp1) posuzované Nmap (nmap -st-p0 -O IP_ADDR) ukazovalo:

9 Port State Protocol Service 7/tcp open echo 9/tcp open discard 13/tcp open daytime 17/tcp open qotd 19/tcp open chargen 23/tcp open telnet 135/tcp open loc-srv 139/tcp open netbios-ssn 445/tcp open microsoft-ds 1025/tcp open listen Výsledky: a. The Netbus server BlackICE neupozornil, že server byl spuštěn, ale nebylo možno navázat vzdálené spojení (bylo hlášeno 'TCP port probe'). b. nmap scan BlackICE upozorňoval na Nmap scans blikajíci červenou ikonou, byly hlášeny "TCP Port scan", "TCP port probe", "NMAP OS Fingerprint", "TCP Ace ping", "TCP OS Fingerprint" a "UDP Port Probe", a společně s dalšími, což je velmi dobré. Nmap vracel velký seznam neproniknutelných portů, port 113 a některé porty mezi 1024 a Stejně tak Nmap nebyl schopen zjistit o jaký OS se jedna. Závěr serveru Security Portal: Celkově během užívání Internetu byl subjekt podroben útokům PCAnywhere, BackOrifice a několika TCP port scanům (všechny identifikované BlackICE). A byl serverem Security Portal shledán jako užitečná pomůcka pro zvýšení vědomí uživatele o nebezpečí číhajícím na něj na Internetu.

10 Výsledky a zkušenosti z vlastního testování Testovanáverze 2.5ch Na začátek jeden podle mě důležitý postřeh je užitečné zakázat uživatelům úpravy jejich nastavení a nejlépe jim produkt úplně skrýt. Čím méně uživatel o firewallu ví, tím menší bude jeho pokušení zkusit ho obejít. BlackICE se sice zobrazuje na seznamu úloh, za to však umožňuje úplně odstranit GUI z klientských počítačů. Vlastní testy jsem prováděl dvojího druhu. Jednak nainstalováním BlackICE Agenta a užívání po dobu jednoho měsíce na stroji připojovaném dial-up k síti internet. A za druhé několik testů na malé lokální síti skládající se z12 počítačů (z toho 9 se systémy Win98SE/WinNT/Win2000 a 3 se systémem Red Hat Linux 7.0 ) a s kapacitou 100MB/s. Testování komutovaným připojením pak probíhalo takto: Normální provoz na síti internet s navštěvováním rizikových serverů, jenž mají snahu zjistit co nejvíce informací o vašem počítači. Zde BlackICE Agent byl užitečným pomocníkem zaznamenávající každý pokus, těchto nekalých praktik. Vše bylo hlášeno a zaznamenáno. Podotýkám, že práh citlivosti alarmu je nastavitelný a můžete si vybrat, co vám má agent hlásit a co stačí jen zaprotokolovat do log souboru pro případ pozdější potřeby. Otestováním několika servery, jenž vám nabízí otestování otevřenosti a přístupnosti vašeho počítače vůči náhodným útokům při surfování. Použil jsem služeb serverů a Shields UP!. Po zaregistrování vám nabízí otestování některých nejběžnějších portů, jejich přístupnost zvenčí, zabezpečení a zneužitelnost. Oba testy dopadly vlastně shodně, BlackICE krom toho, že zaznamenal pokusy o vniknutí, sám automaticky zamezil útočníkovi přístup. Tím zamezil potencionálnímu útočníku nejen vmožném průniku, ale i třeba jen vzjištění pro něj užitečné informace, jaký systém na počítači běží, podle které by mohl podniknout další kroky. Ukázka výpisu po testování serverem Shields UP!: A hlášení serveru Shields Up! najdete v části Testy.

11 Zde pak po prověřování serverem hackerwhacker, hlášení naleznete též v příloze Testy. Testování na síti LAN: Tento test probíhal na lokální síti, která je sice připojena na internet, ale bohužel, vdobě kdy jsem měl možnost testování provádět, byla z technických důvodů odpojena. Zkoušelo se simulováním útoků ze sousedních počítačů (programem Back Orifice ze systémů Windows a programem Nmap pro Linux) a pak úspěšnost i při plném vytížení sítě. Pokusil jsem se zhodnotit i centrální spravování a aktualizační schopnosti ICEcap manageru. Jako administrativní počítač jsem použil AMD Duron 700 MHz s 192MB RAM a operačním systémem Windows 2000 SP 1. Čtyři klientské počítače byly osazeny Celerony 400 MHz a 128MB operační paměti, běžel na nich systém WinNT a Win98SE. Útočící stroje pak byly postaveny na stejném HW jako klientské počítače s tím, že na jednom běžel systém Win98 a na druhém Linux Ret Hat 7.0. Zbylé počítače obstarávaly simulaci běžného provozu na síti LAN. Program Back Orifice 1.2, který jsem použil na rozdíl od verze 2000 nenavazuje přímé spojení(na provedení příkazu odešle pouze jeden UDP(User Datagram Protokol) paket a dostane zpátky příslušnou odezvu) a proto je hůře zachytitelný. Program Nmap pro linuxovou platformu umí prozkoumávat sítě, provádět TCP, UDP a TCP SYN skenování. Podle fingerprints v TCP/IP také umí rozpoznat druh běžícího operačního systému.

12 Ačkoliv Network ICE vychvaluje schopnosti BlackICE při detekci vniknutí, proti útokům Back Orifice není tak nezdolatelný. Od začátku útoku trvalo 1-5 sekund, než BlackIce zareagoval dost času na shození firewallu(zadat příkaz pro reboot počítače je záležitost chvilky a žádný poplach to nezpůsobilo). Ovšem pokud vám to trvalo déle, dokázal BlackICE rozpoznat útoky Back Orifice na jakémkoliv otevřeném portu. Detekce tedy není 100% spolehlivá, aby vás úplně ochranila. Software by byl na tom také lépe, pokud by podporoval ICMP blokování nebo kontrolu aplikací. Hackerským nástrojem Nmap se pak podařilo zjistit jaký operační systém na cílové stanici běží. Aktualizační schopnosti ICEcap Manageru jsou dobré aktualizace probíhá automaticky, kdykoliv administrátor provede změnu. Navíc se periodicky kontrolují klienti. To ovšem znamená, že rozsáhlé instalace mohou generovat dost velký provoz. Možná by bylo lepší, kdyby program čekal, dokud administrátor nespustí update sám. Určení vhodné konfigurace back-end serveru je poněkud choulostivé. Jestliže má každý log soubor 40kB a každou hodinu třeba 5000 lidí, váš server a síť musí umět zvládnout minimálně 200MB za hodinu. A nesmíte zapomenout, že aktualizace softwaru mohou mít objem i několika megabajtů a pokud si jej budou stahovat stovky zaměstnanců najednou (jako vtomto případě), dá to serveru pořádně zabrat. Příslušnost počítače do skupin určuje ICEcap podle IP adresy a vygenerovaných ID čísel (na rozdíl od svých starších verzí, co tuto schopnost neměly). Není proto problém, pokud potřebujeme přesunout počítač zjedné řady adres do jiné, aniž by si takový počítač stahoval úplně jiné soubory politiky, než bychom čekali.

13 Závěr Kdy potřebujete personální firewall: Potřebujete míti data na vašem počítači dálkově přístupná skrze internet. Provozujete jakýkoliv druh internetového serveru, třeba Personal Web Server. Užíváte skrze internet na dálkovou správu počítače program jako Laplink, or Wingate. PC Anywhere, Chcete náležitě a bezpečně monitorovat vaše internetové připojení proti pokusům o vniknutí. Chcete se preventivně ochránit před nebezpečím "uvnitř hradeb" - Trojské koně, rogramy jako NetBus nebo Back Orifice. Zhodnocení Mezi vynikající přednosti tohoto produktu patří jeho reportovací výbava. Poskytuje jasné informace o útocích a jejich zdrojích. Přiřazení priority různým útokům je velmi užitečná věc, lze tak odfiltrovat neškodné útoky jako scanování portů, a správce se pak může věnovat vážnějším rizikům jako je třeba trojský kůň. Od hranice několika desítek spravovaných stanic je to knezaplacení. Výborná je možnost centrálně a na dálku spravovat klientský software. Konfigurace pak nabízí velmi mnoho nastavení. Bohužel ovládání nepatří mezi jednoduché. Vlastní přizpůsobený balíček instalace klienta je možné zkomprimovat cca na 2.5 MB(2x1.44MB diskety), tedy velmi dobrá distribuovatelnost. Instalace nevyžaduje restart. Na pracovní stanici mohou běžet i non-ip protokoly. Podporované platformy jsou rodina MS Windows od třídy 95 výše. Nyní je nově kdispozici i varianta pro Sun Microsystem, avšak chybí zde platforma Linux. Dále za nevýhodu bych považoval také především absenci ICMP(Internet Control Message Protocol) blokování nebo kontroly aplikací, produkt provádí pouze firewall příchozích událostí, nikoliv přístup aplikací ksíti. Vhodné podmínky a doporučené oblasti užití Produkt je opravdu nanejvýše vhodné užívat dohromady s nějakým antivirovým programem. Hodí se jak pro domácí použití(samostatný BlackICE Agent), tak především do oblasti podnikových, školních a jiných LAN napojených na internet, kam je ostatně převážně jako celek určen.

14 Avšak srovnáme-li ho sprogramem ZoneAlarm, který používám já osobně, pak na domácí užití se hodí spíše právě ZoneAlarm. Naopak do míst, kde je třeba se starat o více počítačů, je to právě BlackICE se svou dobře vypracovanou centrální politikou vypořádávající se skvělě splně vytíženými sítěmi, který bych doporučil. A to nejen na základě vlastních zkušeností, ale též především podle názorů odborníků, kteří program testovaly a mohli ho porovnat s produkty stejného typu. Dodatek Testy MierTestICEsentry.pdf MierTestICEagent.pdf Shields UP! -- Port Probe.htm HACKER WHACKER results.htm Na tomto místě budou vytištěny tyto soubory.

15 Použité zdroje Network ICE web site MIERCommunications Inc. Security Portal Network Computing CNN Sci-Tech Shields Up! Hacker Whacker Copyrights BlackICE, ICEcap, ICEpac, InstallPac, InstallNet, Network ICE, and the Network ICE logo are all trademarks of the Network ICE Corporation. Windows and Microsoft are registered trademarks, and Windows NT, Windows 2000, Windows 98, Windows 95, and Internet Explorer are all trademarks of the Microsoft Corporation. Copyright 2000 MIER Communications Inc. Intrusion-Detection Systems. All other products mentioned in this manual are the trademarks or registered trademarks of their respective owners.

Nastavení programu pro práci v síti

Nastavení programu pro práci v síti Nastavení programu pro práci v síti Upozornění: následující text nelze chápat jako kompletní instalační instrukce - jedná se pouze stručný návod, který z principu nemůže popsat všechny možné stavy ve vašem

Více

PB169 Operační systémy a sítě

PB169 Operační systémy a sítě PB169 Operační systémy a sítě Zabezpečení počítačových sítí Marek Kumpošt, Zdeněk Říha Zabezpečení sítě úvod Důvody pro zabezpečení (interní) sítě? Nebezpečí ze strany veřejného Internetu Spyware Malware

Více

Použití programu WinProxy

Použití programu WinProxy JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA INFORMATIKY Použití programu WinProxy pro připojení domácí sítě k internetu Semestrální práce z předmětu Lokální počítačové sítě

Více

Audit bezpečnosti počítačové sítě. Předmět: Správa počítačových sítí Jiří Kalenský kalenj1@fel.cvut.cz

Audit bezpečnosti počítačové sítě. Předmět: Správa počítačových sítí Jiří Kalenský kalenj1@fel.cvut.cz Audit bezpečnosti počítačové sítě Předmět: Správa počítačových sítí Jiří Kalenský kalenj1@fel.cvut.cz Zadání Prověřit bezpečnost v dané počítačové síti (cca 180 klientských stanic) Nejsou povoleny destruktivní

Více

plussystem Příručka k instalaci systému

plussystem Příručka k instalaci systému plussystem Příručka k instalaci systému Tato příručka je určena zejména prodejcům systému a případně koncovým uživatelům. Poskytuje návod, jak provést potřebná nastavení komponent. ITFutuRe s.r.o. 26.2.2015

Více

CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA CYCLOPE PRINT MANAGEMENT SOFTWARE- UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Obsah Cyclope Print Management Software- uživatelská příručka... 1 1. Přehled produktu... 2 2. Stručný popis produtku CPMS... 2 2.1. Stažení CPMS...

Více

Audit bezpečnosti počítačové sítě

Audit bezpečnosti počítačové sítě Jiří Kalenský kalenj1@fel.cvut.cz Audit bezpečnosti počítačové sítě Semestrální práce Y36SPS Zadání Prověřit bezpečnost v dané počítačové síti (cca 180 klientských stanic) Nejsou povoleny destruktivní

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence schopnost, který je spolufinancován

Více

BRICSCAD V15. Licencování

BRICSCAD V15. Licencování BRICSCAD V15 Licencování Protea spol. s r.o. Makovského 1339/16 236 00 Praha 6 - Řepy tel.: 235 316 232, 235 316 237 fax: 235 316 038 e-mail: obchod@protea.cz web: www.protea.cz Copyright Protea spol.

Více

9. Sítě MS Windows. Distribuce Windows. Obchodní označení. Jednoduchý OS pro osobní počítače, pouze FAT, základní podpora peer to peer sítí,

9. Sítě MS Windows. Distribuce Windows. Obchodní označení. Jednoduchý OS pro osobní počítače, pouze FAT, základní podpora peer to peer sítí, 9. Sítě MS Windows MS Windows existoval ve 2 vývojových větvích 9x a NT, tyto později byly sloučeny. V současnosti existují aktuální verze Windows XP a Windows 2003 Server. (Očekává se vydání Windows Vista)

Více

Instalace a konfigurace

Instalace a konfigurace Instalace a konfigurace Seminář ELZA Ing. Jiří Kala, Ph.D. 28. listopadu 2016 Architektura 2 Schéma systému Klient (prohlížeč) HTTP(S) Webový server Aplikační server TCP/IP Databáze 3 Požadavky Klient

Více

Tomáš Kantůrek. IT Evangelist, Microsoft

Tomáš Kantůrek. IT Evangelist, Microsoft Tomáš Kantůrek IT Evangelist, Microsoft Správa a zabezpečení PC kdekoliv Jednoduchá webová konzole pro správu Správa mobilních pracovníků To nejlepší z Windows Windows7 Enterprise a další nástroje Cena

Více

Obsah. Část I Základy bezpečnosti...9 Kapitola 1 Základy obvodového zabezpečení...11. Kapitola 2 Filtrování paketů...27

Obsah. Část I Základy bezpečnosti...9 Kapitola 1 Základy obvodového zabezpečení...11. Kapitola 2 Filtrování paketů...27 Obsah Část I Základy bezpečnosti..............9 Kapitola 1 Základy obvodového zabezpečení.................11 Důležité pojmy...12 Hloubková obrana...15 Případová studie hloubkové obrany...25 Shrnutí...26

Více

Technická specifikace

Technická specifikace Informační systém pro vysoké a vyšší odborné školy Technická specifikace Obecný popis systému Technická specifikace Obecný popis systému Computer Aided Technologies, s.r.o. Tato příručka je součástí dokumentace

Více

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ. MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím)

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ. MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím) Object 12 3 Projekt: ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ Téma: MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím) Obor: Mechanik Elektronik Ročník: 4. Zpracoval(a): Bc. Martin Fojtík Střední

Více

Příručka pro nasazení a správu výukového systému edu-learning

Příručka pro nasazení a správu výukového systému edu-learning Příručka pro nasazení a správu výukového systému edu-learning Obsah: Edu-learning pro firmy a organizace... 2 Varianty nasazení... 2 A. Systém umístěný v lokální síti zákazníka... 3 B. Systém umístěný

Více

Nová áplikáce etesty Př í přává PC ž ádátele

Nová áplikáce etesty Př í přává PC ž ádátele Nová áplikáce etesty Př í přává PC ž ádátele Verze 0.6 Datum aktualizace 20. 12. 2014 Obsah 1 Příprava PC žadatele... 2 1.1 Splnění technických požadavků... 2 1.2 Prostředí PC pro žadatele... 2 1.3 Příprava

Více

1 Správce licencí Správce licencí Správce licencí Start > Všechny programy > IDEA StatiCa > Správce licencí Soubor > Správce licencí Licence

1 Správce licencí Správce licencí Správce licencí Start > Všechny programy > IDEA StatiCa > Správce licencí Soubor > Správce licencí Licence 1 Správce licencí Programy IDEA jsou chráněny proti neoprávněnému použití. Pro běh programu je vyžadována platná licence. Upozornění: Lokální licence na pracovní stanici a síťová licence Eleckey jsou softwarové

Více

Bezpečnost webových stránek

Bezpečnost webových stránek Teze k diplomové práci na téma: Bezpečnost webových stránek Vypracoval: Jan Kratina, PEF, INFO, 5.ročník Vedoucí projektu: RNDr. Dagmar Brechlerová Jan Kratina 2005 Téma diplomové práce Bezpečnost webových

Více

Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware

Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware Obsah Úvod...2 Instalace...2 Doporučená hardwarová konfigurace......2 Podporované operační systémy......2 Ještě před instalací......2

Více

Novinky ve FlowMon 6.x/FlowMon ADS 6.x

Novinky ve FlowMon 6.x/FlowMon ADS 6.x Novinky ve FlowMon 6.x/FlowMon ADS 6.x FlowMon je kompletní řešení pro monitorování a bezpečnost počítačových sítí, které je založeno na technologii sledování IP toků (NetFlow/IPFIX/sFlow) a analýze chování

Více

VZDÁLENÉ PŘIPOJENÍ - OpenVPN. Popis a vlastnosti služby

VZDÁLENÉ PŘIPOJENÍ - OpenVPN. Popis a vlastnosti služby Příručka - Vzdálené připojení - OpenVPN 1 VZDÁLENÉ PŘIPOJENÍ - OpenVPN OBSAH Popis a vlastnosti služby Popis instalace OpenVPN klienta pro Windows Postup připojení k serveru Používání, tipy Řešení problémů

Více

Semestrální projekt do předmětu SPS

Semestrální projekt do předmětu SPS Semestrální projekt do předmětu SPS Název projektu: Instalace a provoz protokolu IPv6 v nových verzích MS Windows (XP). Ověření proti routerům Cisco a Linux. Cíl projektu: Autoři: Cílem tohoto projektu

Více

STUDIJNÍ MATERIÁL PRO TECHNICKOU CERTIFIKACI ESET Business Edition, ESET Remote Administrator

STUDIJNÍ MATERIÁL PRO TECHNICKOU CERTIFIKACI ESET Business Edition, ESET Remote Administrator STUDIJNÍ MATERIÁL PRO TECHNICKOU CERTIFIKACI ESET Business Edition, ESET Remote Administrator Vzdálená správa... 2 ESET Remote Administrator Server (ERAS)... 2 Licenční klíč soubor *.LIC... 2 ESET Remote

Více

Představení společnosti a produktů ESET ESET software, spol. s r.o. Petr Heřman

Představení společnosti a produktů ESET ESET software, spol. s r.o. Petr Heřman Představení společnosti a produktů ESET ESET software, spol. s r.o. Petr Heřman O společnosti ESET ESET vyvinul jeden z prvních antivirových produktů na světě Lídr v oblasti proaktivní detekce hrozeb 1987

Více

Průvodce rychlým nastavením

Průvodce rychlým nastavením Průvodce rychlým nastavením Cisco Small Business Switche Série 200 Obsah balení Switch série 200 Kit pro uchycení do racku (rackové modely) Napájecí adaptér / Napájecí kabel Ethernetový kabel Průvodce

Více

KRONOS GUARD NET Obslužný software pro obchůzkový systém v reálném čase Active Guard. Instalace na pobočky

KRONOS GUARD NET Obslužný software pro obchůzkový systém v reálném čase Active Guard. Instalace na pobočky KRONOS GUARD NET Obslužný software pro obchůzkový systém v reálném čase Active Guard Instalace na pobočky Manuál Vydání 1.1b Verze SW 1.4 Instalace na pobočky Aktualizace 17.3.2010 1 1. Instalace SW Kronos

Více

B Series Waterproof Model. IP Kamera. Uživatelský manuál

B Series Waterproof Model. IP Kamera. Uživatelský manuál B Series Waterproof Model IP Kamera Uživatelský manuál Obsah 1 ÚVODEM... 3 2 VZHLED A ROZHRANÍ... 3 3 PŘIPOJENÍ KE KAMEŘE Z VAŠÍ LAN SÍTĚ... 4 4 PŘIPOJENÍ KAMERY PŘES WAN ROZHRANÍ... 8 5 DALŠÍ NASTAVENÍ...

Více

9. Software: programové vybavení počítače, aplikace

9. Software: programové vybavení počítače, aplikace 9. Software: programové vybavení počítače, aplikace Software (SW) je programové vybavení počítače, které nám umožňuje faktickou práci na počítači tvorbu dokumentů, tabulek, úpravy obrázků, elektronickou

Více

Firewally a iptables. Přednáška číslo 12

Firewally a iptables. Přednáška číslo 12 Firewally a iptables Přednáška číslo 12 Firewall síťové zařízení, které slouží k řízení a zabezpečování síťového provozu mezi sítěmi s různou úrovní důvěryhodnosti a/nebo zabezpečení. Druhy firewallu Podle

Více

HP-2000E UŽIVATELSKÝ MANUÁL

HP-2000E UŽIVATELSKÝ MANUÁL HP-2000E UŽIVATELSKÝ MANUÁL Strana 1 / 7 Úvod AirLive konfigurační utilita pro OS Windows umožňuje uživatelům identifikovat HomePlug zařízení (HP1000E Sérii & HP2000E Sérii) v elektrické síti. Dále zobrazuje

Více

Požadavky pro konfiguraci internetového připojení

Požadavky pro konfiguraci internetového připojení Požadavky pro konfiguraci internetového připojení Abyste mohli připojit přístupový bod k AP Manageru, musí být v položce TCP/IP vašeho počítače nastaveny následující parametry : Statická IP adresa: 192.168.1.x

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c z, U I D : K O S 1 8 0 6 3 5 U k á z k a k n i h

Více

Analýza aplikačních protokolů

Analýza aplikačních protokolů ČESKÉ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V PRAZE Fakulta elektrotechnická PROJEKT Č. 4 Analýza aplikačních protokolů Vypracoval: V rámci předmětu: Jan HLÍDEK Komunikace v datových sítích (X32KDS) Měřeno: 28. 4. 2008

Více

vlastnosti Výsledkem sledování je: a) Využití aplikací b) Používání internetu c) Vytížení počítačů d) Operační systém e) Sledování tisků

vlastnosti Výsledkem sledování je: a) Využití aplikací b) Používání internetu c) Vytížení počítačů d) Operační systém e) Sledování tisků Program Aktivity propojuje prvky softwarového a personálního auditu, které jsou zaměřeny na optimalizaci firemních nákladů. Slouží ke zjištění efektivity využívání softwarového a hardwarového vybavení

Více

Kerio VPN Client. Kerio Technologies

Kerio VPN Client. Kerio Technologies Kerio VPN Client Příručka uživatele Kerio Technologies 2013 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje program Kerio VPN Client ve verzi 7.3 pro Mac OS X. Změny vyhrazeny.

Více

Obsah. KELOC CS, s.r.o... v ý v o j a p r o d e j e k o n o m i c k é h o s o f t w a re

Obsah. KELOC CS, s.r.o... v ý v o j a p r o d e j e k o n o m i c k é h o s o f t w a re Obsah Nastavení TCP/IP na PC na serveru... 2 Nastavení brány firewall na serveru... 3 Nastavení služby SQL Server Browser na serveru... 5 Nastavení ODBC na klientské stanici... 6 Místní a jazykové nastavení

Více

Symantec Mobile Security

Symantec Mobile Security Pokročilá ochrana mobilních zařízení před bezpečnostními riziky Katalogový list: Správa koncových zařízení a mobilita Přehled Nabídka aplikací neautorizovanými prodejci spolu se značnou otevřeností platformy

Více

Téma bakalářských a diplomových prací 2014/2015 řešených při

Téma bakalářských a diplomových prací 2014/2015 řešených při Téma bakalářských a diplomových prací 2014/2015 řešených při Computer Network Research Group at FEI UPCE V případě zájmu se ozvěte na email: Josef.horalek@upce.cz Host Intrusion Prevention System Cílem

Více

Průvodce rychlým nastavením

Průvodce rychlým nastavením Průvodce rychlým nastavením Cisco Small Business RV320/RV325 Gigabit Dual WAN VPN Router Obsah balení Router RV320/RV325 Napájecí adaptér Ethernetový kabel Průvodce rychlým nastavením CD-ROM s uživatelským

Více

DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE!

DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE! DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE! Tento dodatek k uživatelské příručce obsahuje postup nastavení USB portu pro ADSL modem CellPipe 22A-BX-CZ Verze 1.0 01/2004 Úvod Vážený zákazníku, tento text popisuje

Více

Kerio VPN Client. Kerio Technologies

Kerio VPN Client. Kerio Technologies Kerio VPN Client Příručka uživatele Kerio Technologies 2013 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje program Kerio VPN Client ve verzi 7.3 pro Windows. Změny vyhrazeny.

Více

Produktové portfolio

Produktové portfolio Produktové portfolio Technický workshop Novell ZENworks, Brno, 3. dubna 2013 Bc. Jana Dvořáková Direct Account Manager JDvorakova@novell.com Novell-Praha, s.r.o. představení firmy - Attachmate group, Inc.

Více

Návod na provedení upgrade IS Harmonik

Návod na provedení upgrade IS Harmonik Návod na provedení upgrade IS Harmonik Ing. Martin Klinger 4.6.2015 Co je to upgrade IS Harmonik? Upgrade systému představuje soubor technických nebo legislativních změn v ekonomickém softwaru Harmonik,

Více

www.infopanels.eu Instalace demoverze

www.infopanels.eu Instalace demoverze www.infopanels.eu Instalace demoverze SOLUTIONS Instalace demoverze Hasičská 53 700 30 Ostrava-Hrabůvka www.infopanels.eu www.elvac.eu Obchod: +420 597 407 511 solutions@infopanels.eu +420 597 407 511

Více

OVLÁDACÍ A MONITOROVACÍ SYSTÉM ID 6.2 typ 94 210

OVLÁDACÍ A MONITOROVACÍ SYSTÉM ID 6.2 typ 94 210 OVLÁDACÍ A MONITOROVACÍ SYSTÉM ID 6.2 typ 94 210 Vizualizace systému ID 6.2 Typ 94 210 Použití Komplexní ovládací a monitorovací systém ID-6.2 je určen pro ovládání a monitorování: světelných signalizačních

Více

Aktualizace a zabezpečení systémů Windows

Aktualizace a zabezpečení systémů Windows Aktualizace a zabezpečení systémů Windows Microsoft Windows Server Update Services 2006, Microsoft Corporation Česká republika Aktualizace a zabezpečení systémů Windows pomocí služby Microsoft Windows

Více

Nová áplikáce etesty zá te z ove testová ní

Nová áplikáce etesty zá te z ove testová ní Nová áplikáce etesty zá te z ove testová ní Verze 0.4 Datum aktualizace 28. 11. 2014 1 Obsah 1 Úvod... 2 1.1 Podpora - kontakty... 2 1.2 Zdroje... 2 1.3 Zkratky... 2 2 Předpoklady pro testování... 3 2.1

Více

Pohledem managementu firmy. www.eset.cz

Pohledem managementu firmy. www.eset.cz www.eset.cz Ochrana koncových zařízení FUNKCE Vlastnost popis Antivirus / Antispyware Kontrola výměnných médií HIPS (Host based Intrusion Prevention System) Antispam Odstraňuje všechny typy hrozeb, včetně

Více

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 RYCHLÝ ÚVODNÍ LIST NOVELL Při instalaci nové verze systému SUSE Linux Enterprise 11 postupujte podle následujících pokynů. Tento dokument obsahuje

Více

IT ESS II. 1. Operating Systém Fundamentals

IT ESS II. 1. Operating Systém Fundamentals IT ESS II. 1. Operating Systém Fundamentals Srovnání desktopových OS a NOSs workstation síťové OS (NOSs) jednouživatelské jednoúlohové bez vzdáleného přístupu místní přístup k souborům poskytují a zpřístupňují

Více

TACHOTel manuál 2015 AURIS CZ

TACHOTel manuál 2015 AURIS CZ TACHOTel manuál 2 TACHOTel Obsah Foreword I Úvod 0 3 1 Popis systému... 3 2 Systémové... požadavky 4 3 Přihlášení... do aplikace 5 II Nastavení aplikace 6 1 Instalace... a konfigurace služby ATR 6 2 Vytvoření...

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence schopnost, který je spolufinancován

Více

Vzdálené připojení do sítě UP pomocí VPN

Vzdálené připojení do sítě UP pomocí VPN Vzdálené připojení do sítě UP pomocí VPN Služba VPN umožňuje vstoupit do počítačové sítě UP téměř z každého místa na světě stejně plnohodnotně, jako by se uživatel nacházel v prostorách UP. Je tím umožněn

Více

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA Novell Messenger 1.0 STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA www.novell.com Novell Messenger je produkt, který nezávisle na platformě slouží k rychlému zasílání zpráv v podnicích pomocí adresáře Novell e-directory

Více

Uživatelský manuál WEB SERVICE V3.0 IP kamer Dahua

Uživatelský manuál WEB SERVICE V3.0 IP kamer Dahua WEB SERVICE V3.0 IP kamer Dahua Obsah 1. Úvod...1 2. Přihlášení...1 3 Nastavení (Setup)...3 3.1.1. Kamera Obraz (Conditions)...3 3.1.2.1 Kamera Video Video...3 3.1.2.2. Kamera Video snímek (Snapshot)...4

Více

Název školy: Základní škola a Mateřská škola Žalany. Číslo projektu: CZ. 1.07/1.4.00/ Téma sady: Informatika pro devátý ročník

Název školy: Základní škola a Mateřská škola Žalany. Číslo projektu: CZ. 1.07/1.4.00/ Téma sady: Informatika pro devátý ročník Název školy: Základní škola a Mateřská škola Žalany Číslo projektu: CZ. 1.07/1.4.00/21.3210 Téma sady: Informatika pro devátý ročník Název DUM: VY_32_INOVACE_5A_5_Protokoly_a_porty Vyučovací předmět: Informatika

Více

VDDMAIL by ESCAD, Corp. (Součást IWSE.NET Services by ESCAD, Corp.)

VDDMAIL by ESCAD, Corp. (Součást IWSE.NET Services by ESCAD, Corp.) 1 z 10 VDDMAIL by ESCAD, Corp. (Součást IWSE.NET Services by ESCAD, Corp.) Obsah: A. Úvod B. Popis aplikace C. Instalace D. První spuštění E. Manuál programu VDDMAIL 1. Záložka DDE Server DDE Parametry

Více

MS WINDOWS I. řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie. Práce ve Windows XP. Architektura. Instalace. Spouštění

MS WINDOWS I. řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie. Práce ve Windows XP. Architektura. Instalace. Spouštění MS WINDOWS I řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie Práce ve Windows XP Architektura Instalace Spouštění HISTORIE I MS-DOS 1981, první OS firmy Microsoft, pro IBM PC 16b, textový, jednouživatelský,

Více

Instalace programu C-on

Instalace programu C-on Instalace programu C-on Obsah Instalace programu... 2 Typy instalace... 2 Nastavení programu... 4 Nastavení sítě... 4 Řešení možných problémů... 5 Nastavení zobrazení... 5 Hlavní funkce... 5 Zapnutí /

Více

Představení Kerio Control

Představení Kerio Control Představení Kerio Control UTM - Bezpečnostní řešení bez složitostí Prezentující Pavel Trnka Agenda O společnosti Kerio Kerio Control Přehled jednotlivých vlastností Možnosti nasazení Licenční model O společnosti

Více

7. Aplikační vrstva. Aplikační vrstva. Počítačové sítě I. 1 (5) KST/IPS1. Studijní cíl. Představíme si funkci aplikační vrstvy a jednotlivé protokoly.

7. Aplikační vrstva. Aplikační vrstva. Počítačové sítě I. 1 (5) KST/IPS1. Studijní cíl. Představíme si funkci aplikační vrstvy a jednotlivé protokoly. 7. Aplikační vrstva Studijní cíl Představíme si funkci aplikační vrstvy a jednotlivé protokoly. Doba nutná k nastudování 2 hodiny Aplikační vrstva Účelem aplikační vrstvy je poskytnout aplikačním procesům

Více

Pohledem IT experta. www.eset.cz

Pohledem IT experta. www.eset.cz www.eset.cz Ochrana koncových zařízení FUNKCE Vlastnost popis Antivirus / Antispyware Kontrola výměnných médií Modulární instalace Odstraňuje všechny typy hrozeb, včetně virů, rootkitů, červů a spyware.

Více

Česká pošta, s.p. na Linuxu. Pavel Janík open source konzultant

Česká pošta, s.p. na Linuxu. Pavel Janík open source konzultant Česká pošta, s.p. na Linuxu Pavel Janík open source konzultant Česká pošta, s.p. 1993: založen státní podnik Česká pošta oddělením od společnosti Český Telecom nezávislá na státním rozpočtu poskytuje listovní,

Více

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 Informační systém ISOP 7-13 Vypracováno pro CzechInvest Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. Dokument ze dne 20.2.2015, verze 1.00 Konfigurace

Více

Aplikace a služba Money Dnes Publisher v deseti krocích

Aplikace a služba Money Dnes Publisher v deseti krocích 2 Money Dnes Publisher Uživatelská příručka Aplikace a služba Money Dnes Publisher v deseti krocích Tento step-by-step manuál vás provede korektním nastavením ovladače Money Dnes Publisher pomocí přiloženého

Více

Uživatelská příručka pro práci s Portálem VZP. Test kompatibility nastavení prohlížeče

Uživatelská příručka pro práci s Portálem VZP. Test kompatibility nastavení prohlížeče Uživatelská příručka pro práci s Portálem VZP Test kompatibility nastavení prohlížeče Obsah 1. Podporované operační systémy a prohlížeče... 3 1.1 Seznam podporovaných operačních systémů... 3 1.2 Seznam

Více

Instalace systému Docházka 3000 na operační systém ReactOS Zdarma dostupné kompatibilní alternativě k systému Windows

Instalace systému Docházka 3000 na operační systém ReactOS Zdarma dostupné kompatibilní alternativě k systému Windows Instalace systému Docházka 3000 na operační systém ReactOS Zdarma dostupné kompatibilní alternativě k systému Windows Tento návod popisuje možnost provozovat Docházku 3000 pod zdarma dostupným operačním

Více

TC-502L TC-60xL. Tenký klient

TC-502L TC-60xL. Tenký klient TC-502L TC-60xL Tenký klient Popis přístroje Tenký klient TC-502L s kompletní podporou pro připojení do systémů Windows 7, Vista, Windows 2008, Windows 2003, Windows XP Pro, Linux servery. TC-604 navíc

Více

Studentská unie ČVUT v Praze, klub Silicon Hill. 22. února Ondřej Caletka (SU ČVUT) IPv6 nové (ne)bezpečí? 22.

Studentská unie ČVUT v Praze, klub Silicon Hill. 22. února Ondřej Caletka (SU ČVUT) IPv6 nové (ne)bezpečí? 22. IPv6 nové (ne)bezpečí? Ondřej Caletka Studentská unie ČVUT v Praze, klub Silicon Hill 22. února 2011 Ondřej Caletka (SU ČVUT) IPv6 nové (ne)bezpečí? 22. února 2011 1 / 14 Silicon Hill Studentský klub Studentské

Více

Komu je tato kniha určena? Jak je kniha uspořádána? Konvence použité v té to knize. Část i základy Microsoft Windows XP Professional

Komu je tato kniha určena? Jak je kniha uspořádána? Konvence použité v té to knize. Část i základy Microsoft Windows XP Professional Obsah Poděkování Úvod Komu je tato kniha určena? Jak je kniha uspořádána? Konvence použité v té to knize podpora xix xxi xxi xxii xxiii xxiv Část i základy Microsoft Windows XP Professional KAPITOLA 1

Více

TSM for Virtual Environments Data Protection for VMware v6.3. Ondřej Bláha CEE+R Tivoli Storage Team Leader. TSM architektura. 2012 IBM Corporation

TSM for Virtual Environments Data Protection for VMware v6.3. Ondřej Bláha CEE+R Tivoli Storage Team Leader. TSM architektura. 2012 IBM Corporation TSM for Virtual Environments Data Protection for VMware v6.3 Ondřej Bláha CEE+R Tivoli Storage Team Leader TSM architektura 2012 IBM Corporation Tradiční zálohování a obnova dat ze strany virtuálního stroje

Více

CISCO CCNA I. 8. Rizika síťového narušení

CISCO CCNA I. 8. Rizika síťového narušení CISCO CCNA I. 8. Rizika síťového narušení Základní pojmy Rizika Devastace sítě Ztráta dat a důležitých informací Ztráta kontroly nad sítí Následnéčasové ztráty Krádež dat Ztráta identity (bankovní operace

Více

Bezpečnost sí, na bázi IP

Bezpečnost sí, na bázi IP Bezpečnost sí, na bázi IP Intranet Vnitřní síť od Internetu izolována pomocí: filtrace, proxy a gateway, skrytých sí,, wrapperu, firewallu, za vyuţi, tunelu. Filtrace Filtrace Filtrace umožňuje oddělit

Více

Radim Dolák Gymnázium a Obchodní akademie Orlová

Radim Dolák Gymnázium a Obchodní akademie Orlová Radim Dolák Gymnázium a Obchodní akademie Orlová Úvod Cíl prezentace Samba historie a budoucnost Samba - vlastnosti Samba verze 4 a 4.1 Instalace Současný a plánovaný stav Instalace Správa Testování a

Více

Desktop systémy Microsoft Windows

Desktop systémy Microsoft Windows Desktop systémy Microsoft Windows IW1/XMW1 2013/2014 Jan Fiedor, přednášející Peter Solár ifiedor@fit.vutbr.cz, solar@pocitacoveskoleni.cz Fakulta Informačních Technologií Vysoké Učení Technické v Brně

Více

APS 400 nadministrator

APS 400 nadministrator APS 400 APS 400 nadministrator Balík programů pro správu systému APS 400 Instalační příručka 2004 2008,TECH FASS s.r.o., Plavecká 503, 252 42 Jesenice, www.techfass.cz, techfass@techfass.cz (vydáno dne

Více

Pˇ ríruˇ cka uživatele Kerio Technologies

Pˇ ríruˇ cka uživatele Kerio Technologies Příručka uživatele Kerio Technologies C 2004 Kerio Technologies. Všechna práva vyhrazena. Datum vydání: 28. dubna 2004 Tento produkt obsahuje software vyvinutý sdružením OpenSSL Project pro použití v OpenSSL

Více

GroupWise. Novell 6.5. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA

GroupWise. Novell 6.5. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA Novell GroupWise 6.5 STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA www.novell.com Novell GroupWise verze 6.5 je systém podnikové elektronické pošty, který umožňuje bezpečný přenos zpráv, práci s kalendáři, plánování a odesílání

Více

Load Balancer. RNDr. Václav Petříček. Lukáš Hlůže Václav Nidrle Přemysl Volf Stanislav Živný

Load Balancer. RNDr. Václav Petříček. Lukáš Hlůže Václav Nidrle Přemysl Volf Stanislav Živný Load Balancer RNDr. Václav Petříček Lukáš Hlůže Václav Nidrle Přemysl Volf Stanislav Živný 1.4.2005 Co je Load Balancer Nástroj pro zvýšení výkonnosti serverů Virtuální server skrývající farmu skutečných

Více

Příručka nastavení funkcí snímání

Příručka nastavení funkcí snímání Příručka nastavení funkcí snímání WorkCentre M123/M128 WorkCentre Pro 123/128 701P42171_CS 2004. Všechna práva vyhrazena. Uplatňovaná ochrana autorských práv se vztahuje na všechny formy a záležitosti

Více

Průvodce rychlým nastavením

Průvodce rychlým nastavením Průvodce rychlým nastavením Cisco Small Business WAP121, WAP321, WAP551 a WAP561 Obsah balení Bezdrátový přístupový bod WAP Montážní kit Ethernetový kabel Průvodce rychlým nastavením CD-ROM s uživatelským

Více

MIS. Manažerský informační systém. pro. Ekonomický informační systém EIS JASU CS. Dodavatel: MÚZO Praha s.r.o. Politických vězňů 15 110 00 Praha 1

MIS. Manažerský informační systém. pro. Ekonomický informační systém EIS JASU CS. Dodavatel: MÚZO Praha s.r.o. Politických vězňů 15 110 00 Praha 1 MIS Manažerský informační systém pro Ekonomický informační systém EIS JASU CS Dodavatel: MÚZO Praha s.r.o. Politických vězňů 15 110 00 Praha 1 Poslední aktualizace dne 5.8.2014 MÚZO Praha s.r.o. je certifikováno

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence

Více

Antivirová ochrana úvod :

Antivirová ochrana úvod : Antivirová ochrana úvod : Pro bezproblémové používání internetu je nutná antivirová ochrana. Dnes je možné si vybrat z velké řady antivirových programů s více či méně úspěšnou detekcí virů. Nezapomínejte

Více

BrightStor ARCserve Backup r11.5. - Michal Opatřil - Consultant - michal.opatril@ca.com

BrightStor ARCserve Backup r11.5. - Michal Opatřil - Consultant - michal.opatril@ca.com BrightStor ARCserve Backup r11.5 - Michal Opatřil - Consultant - michal.opatril@ca.com Co je ARCserve Backup? -Spolehlivý a jednoduchý Backup a Restore -S podporou široké škály hardwaru -S managementem

Více

Penetrační testy OSSTMM. Jaromír Vaněk e-mail: vanekj5@fel.cvut.cz ICQ: 342-453-214 Jabber: kredits@jabber.cz

Penetrační testy OSSTMM. Jaromír Vaněk e-mail: vanekj5@fel.cvut.cz ICQ: 342-453-214 Jabber: kredits@jabber.cz Penetrační testy OSSTMM Jaromír Vaněk e-mail: vanekj5@fel.cvut.cz ICQ: 342-453-214 Jabber: kredits@jabber.cz Bezpečnostní audit vs. penetrační testy Bezpečnostní audit zhodnocení současného stavu vůči

Více

Co se děje za Firewallem. Máte zajištěna data a funkce systémů před útokem z vnitřního segmentu sítě?

Co se děje za Firewallem. Máte zajištěna data a funkce systémů před útokem z vnitřního segmentu sítě? Co se děje za Firewallem Máte zajištěna data a funkce systémů před útokem z vnitřního segmentu sítě? Odkud hrozí útok? Internet Vnitřní LAN Vnitřní LAN Vnitřní LAN Mám firewall jsem klidný opravdu? Kdy

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence schopnost, který je spolufinancován

Více

TC-502L. Tenký klient

TC-502L. Tenký klient TC-502L Tenký klient Popis přístroje Tenký klient s kompletní podporou pro připojení do systémů Windows 7, Vista, Windows 2008, Windows 2003, Windows XP Pro, Linux servery. Disponuje 1x rozhraním LAN 10/100,

Více

2. Nízké systémové nároky

2. Nízké systémové nároky FIREMNÍ ŘEŠENÍ ESET firemní řešení 1/6 Při každodenním používání bezpečnostního softwaru jsou nejdůležitější jeho vlastnosti. V ESETu si myslíme, že firemní řešení má být rychlé a snadno spravovatelné.

Více

ANALÝZA TCP/IP 2 ANALÝZA PROTOKOLŮ DHCP, ARP, ICMP A DNS

ANALÝZA TCP/IP 2 ANALÝZA PROTOKOLŮ DHCP, ARP, ICMP A DNS ANALÝZA TCP/IP 2 ANALÝZA PROTOKOLŮ DHCP, ARP, ICMP A DNS V této části se seznámíte s funkcemi a principy protokolů DHCP, ARP, ICMP a DNS. Síť je uspořádána dle následujícího schématu zapojení. Zahajte

Více

Bezpečnostní aspekty informačních a komunikačních systémů PS2-1

Bezpečnostní aspekty informačních a komunikačních systémů PS2-1 Bezpečnost informací BI Ing. Jindřich Kodl, CSc. Bezpečnostní aspekty informačních a komunikačních systémů PS2-1 1 Literatura Doseděl T.: Počítačová bezpečnost a ochrana dat, Computer Press, 2004 Časopis

Více

ADMINISTRACE UNIXU A SÍTÍ - AUS Metodický list č. 1

ADMINISTRACE UNIXU A SÍTÍ - AUS Metodický list č. 1 Metodický list č. 1 Cílem předmětu je seznámit posluchače s problematikou správy systémů typu UNIX a základním nastavením počítačových sítí. Zaměření kurzu je především na získání celkového přehledu a

Více

VComNet uživatelská příručka. VComNet. Uživatelská příručka Úvod. Vlastnosti aplikace. Blokové schéma. «library» MetelCom LAN

VComNet uživatelská příručka. VComNet. Uživatelská příručka Úvod. Vlastnosti aplikace. Blokové schéma. «library» MetelCom LAN VComNet Uživatelská příručka Úvod Aplikace VComNet je určena pro realizaci komunikace aplikací běžících na operačním systému Windows se zařízeními, které jsou připojeny pomocí datové sběrnice RS485 (RS422/RS232)

Více

Problematika internetové bezpečnosti a obrany proti DDoS útokům. Ing. Tomáš Havlíček Produktový manažer

Problematika internetové bezpečnosti a obrany proti DDoS útokům. Ing. Tomáš Havlíček Produktový manažer Problematika internetové bezpečnosti a obrany proti DDoS útokům Ing. Tomáš Havlíček Produktový manažer 11 11 2015 Účast v projektu FENIX ČD-T a internetová bezpečnost ČDT-MONITOR detekce bezpečnostních

Více

Hodinový rozpis kurzu Správce počítačové sítě (100 hod.)

Hodinový rozpis kurzu Správce počítačové sítě (100 hod.) Hodinový rozpis kurzu Správce počítačové sítě (100 hod.) Předmět: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (1 v.h.) 1. VYUČOVACÍ HODINA BOZP Předmět: Základní pojmy a principy sítí (6 v.h.) 2. VYUČOVACÍ HODINA

Více

STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista

STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista OBSAH Kapitola 1: SYSTéMOVé POžADAVKY...1 Kapitola 2: INSTALACE SOFTWARU TISKáRNY V SYSTéMU WINDOWS...2 Instalace softwaru pro lokální tisk... 2 Instalace softwaru

Více

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1 IPFW Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu verze 1.1 Popis aplikace Aplikace IPFW (IP Firewall) je určen k řízení placeného připojení k Internetu ve spojení s elektronickým mincovníkem

Více